[ majag13 @ 08.06.2007. 12:17 ] @
Planiram da apliciram za Svajcarku vizu, putujem kolima u posetu prijateljima....

Buduci da je Svajcarska potpisnica schengenskoh sporazuma treba da apliciram za schengen vizu (ispravite me ako gresim), pa me sada interesuje kao da dodjem (pp. da dobijem tu vizu) do Svajcarske, odnosno, interesuje me da li je potrebno aplicirati i za tranzitne vize za Sloveniju i Italiju (kroz njih prolazim)???

Nisam bas upoznata ni kako su regulisani ulasci i izlasci iz Svajcarske prema njenim granicnim zemljama.
Interesuje me da li iz Svajcarke (sa Svajcarskom vizom) mogu da ulazim u Italiju, Francusku,....
Naravno imam RS pasos.

Nadam se da ce mi se neko javiti i skratiti mi muke....
pozdrav svima!
[ hecky @ 08.06.2007. 12:56 ] @
Treba ti turisticka viza za Svicu i tranzitna za Sengen (Svica nije deo Sengena...a ni EU ako cemo u detalje hehe).

Isplaniraj koliko puta ces ulaziti u Sengen, pa u skladu sa time trazi vizu sa odgovarajucim broj ulazaka (standardno je 2, ali mozes traziti vise uz obrazlozenje).

Koliko znam, Slovenci dopustaju tranzit sa vazecom tranzitnom Sengen vizom, tako da njihovu ne trebas.
[ markopanticgidra @ 08.06.2007. 13:22 ] @
Slovenci ne pustaju sa tranzitnom Sengen vizom, barem nisu pre godinu dana, moras da imas ili Slovenacu ili Sengen regularnu vizu. Nesto sam nacuo da mozes da u Svajcarsku udjes sa Sengen vizom, ali nisam siguran, imam Svajcarsku vizu pa me ova informacija nije previse interesovala.
[ vukad @ 08.06.2007. 13:25 ] @
Mozes sa Sengenskom vizom u Svajcarsku, samo mora da bude multiple entry da bi mogao ponovo da udjes u Sengen kad budes izlazio iz Svice. Ja sam putovao sa Sengenom u Svicu tako da je to 100% sigurno. Dakle imas dve opcije:

1) svajcarska viza + Sengen tranzitna + (mozda) slovenacka tranzitna

ILI

2) multiple-entru Sengen
[ majag13 @ 08.06.2007. 13:38 ] @
Hvala na odgovorima !!!!!
Da li to znaci da mi je dovoljna samo schengen Svajcarska viza da bih dosla do Svajcarske, bez apliciranja tranzitne vize za sloveniju i italiju?

Hvala!
[ vukad @ 08.06.2007. 13:43 ] @
Ne postoji "sengen Svajcarska viza", Svajcarska jos nije implementirala Sengen. Potpisali su ali nisu implementirali.
[ majag13 @ 08.06.2007. 13:53 ] @
Da zakljucim onda --> potrebno je:
1. schengen tranzitna viza (za prolazak kroz sloveniju i italiju) i za nju apliciram u slovenskoj ambasadi (jer u nju prvo ulazim)
2. svajcarska viza

Hvala, bunilo me je to sto su svajcarci potpisalai a nisu imlementirali schengenski sporazum.....
Ako neko ima neki dobar savet koji koristi za brze dobijanje ovih viza, savet je dobrodosao...
[ vukad @ 08.06.2007. 14:00 ] @
Ne,ne,ne, zaboga.
Slovenija nije u Sengenu. Sengen mozes da dobijes jedino od Italije.
[ Pneos @ 08.06.2007. 22:29 ] @
Najbolje ti nazovi ambasade doticnih zemalja i tako proveri.

Svaka zemlja u EU, a van Sengena ima neko svoje pravilo za nas Srbe. Evo jedan primer.

Ja cesto odlazim u Sloveniju posto zivim u Trstu (grad je dakle opkoljen SLO i ima 5 granicnih prelaza i jos jedno 3-4 lokalna). I sad, posto imam prebivaliste u Italiji SLO mi nisu nikad pravili problem bilo da idem u Srbiju (dakle da sam u tranzitu kroz SLO) bilo da idem u SLO u shoping, pa se odmah vracam.

I tako... bejah ja u SU i reko ajde da odem u Madjarsku onako iz zajebancije. Naravno posto je Madjarska isto kao i SLO u EU, ali van Sengena. I pusti mene Pista bez problema, ali kad sam se vracao - cvrc. Kaze on vi ste danas usli na ovaj prelaz i tek sada napustate Madj. ? Da. E ne moze. Vi nemate madj. vizu i mi vas kao rezidenta Sengena pustamo SAMO da budete u tranzitu, a da udjete-izadjete treba vam viza posebna !!! Srecom oprostio mi je, a predvidjena je lepa kazna za to (oko 170 evra).

Thanks but no thanks !
[ Pneos @ 08.06.2007. 22:38 ] @
A ima jos i bizarnijih stvari.

Pre par godina Hrvatima Danska uvede vize jednostrano mimo ostalih Sengenovaca. Onda je bilo dosta medju njima nedoumica sta da radi Hrvat na putu za Svedsku, iz Nemacke proci kroz Dansku.

Odgovor je: ne moze bez danske vize.

Medjutim isto tako niko ne moze da mu spreci ulaz u DK jer nema granice. Eventualni problem nastao bi ako bi ga neko legitimisao unutar DK.

Slicno je bilo i sada vec davne 1985. U tom momentu Francuska je usla u Sengen, ali vize je imala prema SFRJ dok za Belgiju nije trebala. Mnogi nasi su tako odlazili u Francusku.

[ majag13 @ 12.06.2007. 14:58 ] @
Evo konacno se ja raspitah pa da i dokumentujem ovde ako nekom bude trebalo da bude crno na belom....
Dakle moja ruta je slovenija-italija-svajcarska (mada bi mozda i do francuske).
Potrebno je prvo aplicirati za svajcarsku vizu a potom za italijnsku (schengen) tranzit multiple entry a onda i za slovenacku tranzitnu vizu. Dugo sam tragala za inf. da li je potrebna slovenacka viza (sve ambasade su mi odgovorile, sem slovenacke) ali sam nasla na http://europa.eu/abc/travel/doc/index_en.htm inf. koju cu doslovno copy-paste jer sadrzi korisne informacije:
Transit visas
Schengen visas, long-stay visas and residence permits issued by EU countries fully applying Schengen are now valid as transit visas in Cyprus, the Czech Republic, Hungary, Latvia, Malta, Poland, Slovakia and Slovenia. Transit visas allow a maximum stay of five days.
Residence permits issued by Switzerland and Liechtenstein are valid as transit visas in all EU countries fully applying Schengen and in Cyprus, the Czech Republic, Hungary, Latvia, Malta, Poland, Slovakia and Slovenia.

E sada iz italijanske ambasade su mi naglasili da nije uobicajeno da cesto daju multiple entry vizu i da bas moram da imam razlog za to, pa me interesuje da li neko ima neki pametan savjet sta da navedem kao razlog apliciranja za multiple entry vizu. Pp. da je zelja da se proputuje malo schengenom njima nedovoljan uslov za izdavanje te vrste vize, ili mozda gresim?

Da li je neko aplicirao za ovu vrstu vize, a zeleo samo da turisticki putuje?

[ hecky @ 12.06.2007. 16:54 ] @
Tranzitna sengen viza sa vise ulazaka se obicno daje na duzi period (npr. 6 meseci).

Ukoliko ti treba viza na kraci period, sa vise ulazaka, mozda je bolje da trazis turisticku (u ambasadu ce ti ionako reci da je tranzitna viza namenjena tranzitu, a ne obilascima, bez obzira koliko kratki bili). Verovatno ce ti traziti da imas rezervisan hotel, barem za deo trajanja vize.

Prosto im objasni sta si naumila (da setas izmedju Svice i Sengena) i ne bi trebalo biti problema.
[ vukad @ 12.06.2007. 18:20 ] @
Mislim da se nisi sporazumela sa ljudima u italijanskoj ambasada:

- tranzitnu vizu dobijas na osnovu svajcarske vize, i podrazumeva se da vazi za vise ulazaka, jer moras da se vratis nazad iz Svajcarske, zar treba jaci razlog od toga?

- multiple entry turisticka viza se tesko dobija i za nju ti stvarno treba dobar razlog, ali ako bi dobila ovu vrstu vize, ne bi ti trebala viza ni za Svajcarsku ni za Sloveniju.
[ hecky @ 12.06.2007. 21:02 ] @
Tranzitna se standardno dobija sa 2 ulaza: da mozes da otputujes i da se vratis. Ako hoce da se setka izmedju Svice i Sengena, to joj ne pashe.

Treba joj multiple entry viza, sto znaci da ce morati da se dodatno objasni.

S obzirom da je razlog obilazak nekoliko zemalja, treba joj multiple entry turisticka viza (C). Posto nema glavne destinacije, onda joj treba turisticka viza zemlje preko koje ulazi u Sengen. U ovom slucaju je to Italija.

Dakle, trebas objasniti Talijanima sta si naumila i da hoces multiple entry turisticku vizu. Oni ce verovatno traziti da das rezervacije za smestaj, tako da se za to moras snaci.

[Ovu poruku je menjao hecky dana 12.06.2007. u 22:14 GMT+1]
[ majag13 @ 13.06.2007. 06:43 ] @
Jasno je meni da za moje potrebe treba da se vadi turisticka viza ali ja nisam planirala da rezervisem hotel (u tome je glavna stvar) niti mi neko moze poslati garantno pismo pa nemam nijedan osnov za izdavanje turisticke vize.
Ja zelim da izvucem maksimalnu korist od tranzitne vize i da mi ona koliko je to moguce posluzi kao turisticka (u okviru tih raspolozivih 5 dana za koliko ona vazi)

Moj idealna ruta bi bila :
(Start) Slovenija (samo prodjem)-Italija(budem 2dana)-Svajcarska (budem onoliko koliko mi odobre npr 10 dana) i onda (Povratak) Svajcarska-Francuska(2 dana)-Italija (1 dan) -slovenija (samo prodjem)

Ovim sam bila 5 dana u schengenu i usla u njega 2 puta, koliko sam ja izbrojala. Nije mi jasno zasto su mi iz Italijanske ambasade predlozili da uzmem multiple entry kada mogu, po mojoj racunici, da prodjem i sa standardna 2 ulaska ????

Nisam samo sigurna da li cu sa ta podrazumevana standardna 2 ulaza u schengen moci da proputujem ovu svoju idealnu rutu???????


[ vukad @ 13.06.2007. 07:37 ] @
Citat:
majag13: Nije mi jasno zasto su mi iz Italijanske ambasade predlozili da uzmem multiple entry kada mogu, po mojoj racunici, da prodjem i sa standardna 2 ulaska ????


Pa verovatno zato sto su na osnovu tvoje price zakljucili da se ne radi o tranzitu nego da nameravas da turisticki obilazis Italiju. Dva ulaska - dakle multiple enty turisticka viza, fino su ti rekli. Nisi trebala da spominjes nikakve turisticke obilaske, samo tranzit, a kad vec udjes u Italiju sa tranzitnom vizom nije problem da ostanes 2-3 dana i obidjes nesto. Jedino bi mozda morala da izbacis Francusku iz planova, jer to ne moze da se podvede pod tranzit od Svajcarske ka Srbiji, osim ako ne krenes of Zeneve ka Milanu preko Chamonix-a, tu bi te valjda pustili jer to je najkraca ruta.

[Ovu poruku je menjao vukad dana 13.06.2007. u 08:53 GMT+1]
[ hecky @ 13.06.2007. 09:44 ] @
@Maja

To sto si smislila mozes da izvedes sa tranzitnom vizom sa 2 ulaska. Mozes i u Francusku na povratku iako nije "najkraci put kuci".

Tranzitna viza sluzi za tranzit... nije propisano kojim putem moras ici (nisu bas toliki fasisti), dokle god je kraci od 6 dana :).

Takodje, 2 entry tranzitna, vazi 5 dana PO ULASKU (10 ukupno, u periodu vazenja), tako da ne moras toliko zuriti sa obilaskom.

Kako Vukad kaze, ako ces tranzitnu, ne spominji u konzulatu turisticke obilaske.
[ majag13 @ 13.06.2007. 09:59 ] @
Koliko ja znam 2 ulaska ne spada pod multiple entry vec pod double.

Q- 3: What is the criteria of a Multiple Entry as a Single Entry Visa issued?
Ans: A multiply entry visa allows the traveler to visit a country an unlimited number of times as long as the visa remains valid and the duration of stay is within the limits.
A double entry visa allows two entries, and single entry visa allows the holder to visit a country only once before needing a new visa.

Zasto ne moze da se spodvede pod tranzit ovaj dio francuska - italija
(Povratak) Svajcarska-Francuska(2 dana)-Italija (1 dan) -slovenija (samo prodjem), jer cu u povratku da udjem u Francuski dio schengena ?????
Zasto je sada ta Francuska problem kada imam schengen ???? Pa ne odnosi se valjda tranzitni schengen samo na jednu zemlju (u mom slucaju italiju jer tamo i apliciram) ???? Sada sam vec zbunjena...
U ambasadi i nemoram cak da spominjem francusku (oni i nemoraju da znaju da cu ja uci pri povratku u francuski dio schengena) ???

E ovo je strasno nesto komlikovano (prividno izgleda jednostavno ali kada se udje u problematiku na kraju je jednostavnije odustati). Naravno da necu odustati, za sada, ali....zivaca..... Sustina je dobro se raspitati jer mi sva vasa iskustva resavaju nedoumice, zato davajte savjete ....

Hvala unapred

[ majag13 @ 13.06.2007. 10:20 ] @
Milane,
to sto sam ja smilila u potpunosti jeste tvoj odgovor. I ako je to to anda je sve lakse...
Dakle aplicitam za Transit DOUBLE Entry itallijansku vizu ili si mislio na Single Entry?

I NARAVNO NECU SPOMINJETI NI FRANCUSKU NITI TURISTICKE OBILASKE.....

Sada me samo interesuje vremenski period vazenja te tanzitne vize tj. vreme od - do:
Npr sta sam pronasla:
Single entry:
The period of validity is calculated as from the starting date (e.g. 01.01.2007). The term is fixed according to the formula starting date + (5 maximum days) + 7 days (frankness if the holder of the visa would defer his departure.
The duration of stay cannot exceed 5 days.

Dakle
pp. da ce na vizi pisati npr. od 01.08.2007 do 13.08.2007 (+ oznaka 01 - sto snaci single) ---- Ali je iz svajcaske se vracam tek npr 14.08.2007 ????? Kako cu se vratiti kada mi je period vazenja tranzitne vize istekao????

Pa mi ocigledno treba Double entry jer:
Period of validity: when the date of the various transits is not known, which is generally the case, the term of the validity will be calculated according to the formula starting date + 6 months.
The duration of the stay cannot exceed 5 days per transit.

Da li je problem dobiti Double entry visa?????




[ hecky @ 13.06.2007. 11:13 ] @
Dakle ako imas tranitnu vizu do 13/08, a ti krenes nazad iz Svajcarske 14/08, vratice te sa grance.

Dalje opcije bi bile da kupis avionsku kartu do Beograda ili da sacekas da te Svajcarci deportuju, u kom slucaju ce ti oni platiti avionsku kartu, ali ces vertovatno dobiti zabranu ulaska na nekoliko godina.

Zasto jednostavno kad moze komplikovano .
[ majag13 @ 13.06.2007. 11:50 ] @
Stavrno nemogu da verujem koliko je ova procedura komlikovana.....

Buduci da planiram da ostanem u Svajcarskoj bar 10 tak dana to znaci da ce mi vremenski perod vazenja tranzitne morati biti: 5 dana (toliko imam za jedan Entry pri ulasku u schengen pri sartu) + 10 dana (kliko sam u svajcarskoj) + 5 dana (toliko imam za drugi Entry pri ulasku u schengen pri povratku)
To znaci da mi mora period vazenja tranzitne biti 20 dana npr. od 01.08.2007 do 21.08.2007

Da li ambasade uobicajeno daju ovako period vazenja tranzitne vize (ukoliko se npr dobije svajcarska na 10 dana) ili na tranzitnoj vizi uvijek pise maksimalno 10 dana (po 5 za ulaske) odnosno npr od 01.08.2007 do 10.08.2007?

Ja nikada nisam uzimala ove tranzitne vize i apsolutno su mi nepoznanica?
[ markoristic @ 13.06.2007. 18:16 ] @
Što se toga tiče, ne moraš uopšte da brineš jer će konzulat na osnovu tvoje švajcarske vize da ti izda odgovarajuću tranzitnu vizu. Ti možeš u formularu recimo da staviš datume koji se uklapaju u 5 dana pre početka važenja tvoje švajc. vize i 5 dana nakon završetka važenja švajc. vize ali realno gledano, tebi za tranzit ne treba 5 dana, pa može da se desi da ti daju i koji dan manje.
[ majag13 @ 14.06.2007. 10:11 ] @
Hvala na komentaru i odgovoru.....
Sada sam zvala agencije da se raspitam da li mi teba tranzitna viza za sloveniju ukoliko dobijem schengen italijanski (tranzitni) i oni mi potvrdjuju da mi ne treba.....malo mi je to sumljivo jer slovenija nije jos u schengenu (trebala bi da bude od oktobra 2007) al' ako oni kazu neka bude tako.... nemogu nikako da dobijem slovenacku ambasadu (stalno je zauzece). Ja zovem na 381 11 303 84 77 (mozda je i pogresan br.).

Da li je neophodno uplatiti zdravstveno osiguranje prilikom apliciranja za tranzitni schengen?

Pitanjima stvarno nikada kraja........
[ ceras @ 04.10.2007. 14:08 ] @
Jel moze neko da mi objasni proceduru dobijanja svajcarske turisticke vize, ono da imam kredtnu karticu novac na njoj izbor hotela i tako to