[ reggae_boy @ 25.11.2004. 21:39 ] @
Hteo bih da napravim mali kućni muzički studio. Ništa preterano.
Šta mi sve treba od hardvera i softvera?
imam samo komp.


hvala



[ lancia88 @ 25.11.2004. 21:53 ] @
Pozdrav,
malo definicije na sta mislis pod kucnim studiom, ukoliko mislis na audio, sada mozes za relativno malo novaca kupiti neku polovnu mikseti, par novih mikrofona, polovno pojacalo i par solidnih polovnih ili cak novih zvucnika. Kada povezes PC na mikser, dodas jos i mikrofone (dakle, uzmes miksetu sa najmanje 4 ulaza), i sve to isteras na pojacalo i zvucnike. Onda mozes pevati zajedno sa muzikom sa PC-ja ali u drugacijoj shemi povezivanja svega ovoga mozes i snimati na PC a onda u nekom od programa za obradu zvuka i umiksati to sto zelis. Ukoliko imas i VGA sa TV out-om, mozes preko njega da isteras i sliku na TV pa da koristis karaoke na slican nacin.
Sada si vec blizu i video studia ukoliko Ti je to cilj. Doduse, troskovi su znacajno visi u tom slucaju jer trebaju Ti onda i video mikser iako nije obavezan ali kamera vec jeste. Opet mozes da sve radis sto se tice zvuka ali sliku sa kamere mozes prilicno traljavo ubaciti u PC radi obrade tek nekom verzijom IN opcije na nekom TV tuneru ili na ViVo grafickoj. Prava stvar je ipak neka montazna kartica ili DV kamera i Iee1394 adapter za PC, onda vec imas i kvalitetan grab u PC. Ukoliko se dosta potrudis i ne zaleces se bas na prvu, realne su sanse da sve ovo i ne bude preskupo.
pozdrav
[ juki @ 10.05.2007. 03:31 ] @
Pozdrav svima

Evo ovako da se nadovežem na već postavljenu temu
zanima me isto tako izrada kucnog studija
Ja sam si ograničio buđet od prilike do 500 eura po komponenti samo imam jedan veće problem izrada gluhe komore i režije koje su optimalne veličine za te dvije prostorije imam jednan prostor dužina6,5m.x širina 5m. i visina je 3,20m to sam mislio za studio,režija bih bila 5x6x3,20 dali je to dovoljan prostor?

imam veće nešto od opreme amp je alesis RA-100,zvučna je YAMAHA DS2416,mix je dynacord powermate 1600,monitori su alesis Alesis MKII passives i mikrofon je
shure pg 81,za sada samo planiram kupiti Rode jedan model do 500 eura i jedno predpojačalo u tome cjenovnome rangu?Što predlažete
Zanima me kako napraviti gluvu komoru koji su potrebni materijali ?
Molim vas par savjeta?
Vrsta glazbe je tamburaška,jer samo tu vrstu glazbe planiram snimati drugo me ne interesira.
hvala unaprijed.
[ lancia88 @ 10.05.2007. 08:07 ] @
Pozdrav,

uhhh, gluvih soba sam se nagledao i nagledao, razni materijali i razna potrosnja u izradi a uglavnom ujednacen efekat na kraju. Kod mene u studiju je konacan oblik dobijen kartonima od jaja, ofarbanim tako da se nije bas na prvi pogled moglo razaznati i nije bilo bas specijalno ruzno dok se nije pojavio covek sa idejom busenog kartona cime smo konacno resili to pitanje i po estetskom aspektu uspesno.

Ipak, efekti su u oba slucaja isti a obzirom na moje realno minimalne zahteve za gluvom sobom, vise nego dobri.

Naravno, uvek mozes i skupo tapacirati sve to jer definitivno imas drugacije i daleko vise audio fokusirane potrebe od mene (ja imam video-produkcijski studio pa je gluva soba samo dodatak, nije fokus na njoj), ali tu vec moras konsultovati strucnjake za proracune materijala, nacine izrade i rasporede u prostoriji (pretpostavljam da ces koristiti "pecaljku" i da nece biti namestaja, kod mene je obavezan sto i stolica jer su mi potrebe takve).

Za studijske potrebe verovatno znas i sam koliko je dovoljan ili nije omenuti prostor, nije ga tesko premeriti a ja licno mislim da je dovoljan, dok je za reziju prema mom misljenju, itekako dovoljan taj drugi prostor. Naravno, rezijski sto je osnova svega, jako je bitno kako ces njega isprojektovati, kod mene je sem u horizontali, morao biti resen mestimicno i po vertikali posebnim dodacima obzirom da sam morao uvoditi poseban razglas sa zasebnim pojacalom i na zasebnom napajanju, nebitno. Ipak, kreiranje rezijskog stola mi je itekako omogucilo visoku funkcionalnost i ustedu na prostoru mada nisam napravio u potpunosti dobro resenje. Naime, iza stola sam ostavio zavidan prostor za goste i sedenje i tako uzeo namestaj u tu svrhu nemavsi u vidu eventualne naknadne potrebe do kojih je, pogacas, doslo.

Cim se ukazala potreba za on-line izradom spota, nije vise bilo funkcionalnog prostora za nove uredjaje i nastala je neka improvizacija gde je uredjaj na uredjaju, zavisno od prioriteta prilikom snimanja. Kako su komande rasvete i klizaca za kameru fiksirane za sto, nisam mogao da premestanjem iskoristim dodatne povrsine itd. Imati sto kompleksniji i vizionarskiji pogled prilikom dizajniranja rezijskog stola, osnova je za maksimalnu iskoristenost prostora za reziju, sve naknadno je pomalo nakaradno na kraju.
[ Ključko @ 10.05.2007. 10:00 ] @
Citat:
reggae_boy: Hteo bih da napravim mali kućni muzički studio. Ništa preterano.
Šta mi sve treba od hardvera i softvera?
imam samo komp.


hvala


Jel planiras studio za komercijalne svrhe ili tvoje licne potrebe?
http://www.mediafire.com/?b0mowzw01yw
Evo sa cim ja raspolazem(naravno ovo je samo za moje licne potrebe)..i prezadovoljan sam.
Monitori Dynaudio BM5
Komp..AMD 2800+ 1GB RAM (zadovoljavajuce)
Pre-Amp StudioArt V3
Mali mixer Beringer
Mic Beringer B1
Kao master klavijaturu koristim Rolan G-1000
Sound Karta M-Audio Audiophile 24/96
Mnogo softwera(Vst-Vsti) i jaka volja...
Imam u planu kupiti jos B-Control Fader BCF2000.

[ juki @ 10.05.2007. 15:00 ] @
hvala na odgovoru imam ja već kod kuće te kartone to je sasvim solidan apsorber samo ima li nekih linkova gdje je objašnjenjo izrada prostora za studijo,već sam bio gledao naisplativije bih bila mineralna vuna,nešto zbog estetike me previše ne brine jer mi neće dolaziti previše ljudi većinom moj band i to je to ne želim raditi za druge,naravno mora biti uredno napravljeno.
[ ton_majstor @ 10.05.2007. 18:47 ] @
Da živiš u Srbiji... preporučio bih ti ovo: http://www.azma.co.yu/azmafon.php. Mineralnu vunu zaboravi. Ja to ne gotivim i ne vidim da je nešto extra... samo vlada jedna fama oko toga.

Pogledaj ovo... http://www.elitesecurity.org/p1551180 ...umesto da gradiš skupu "gluvu sobu". Mada, sve zavisi za koje namene praviš studio. Ako su tamburaši, mora barem njih 5-6 da stane u taj prostor, ili se varam?

Pozdrav!
[ juki @ 11.05.2007. 02:14 ] @
Ma vidi imam ja rođaka u Beogradu,ne bih to meni bilo daleko samo naravno proračun dobar prije svega.i način izgradnje probat ću potražiti takvu vrstu materijala ovdje u Hr,
Danas sam baš gledao u jednoj firmi što pravi spužvu imaju onu apsorbnu spužvu samo je jedna tabla 50x100x7 cm oko 200kn =27eura što nije baš povoljna cijena,a recite mi zašto nije dobra mineralna vuna?
Nije mi bitno kolko će biti ljudi teško je radit sa 6 ljudi od jedanput svako ,uz to sve snimamo komad po komad,pa onda dalje....
Dali postoje neke knjige ili linkovi o samom načinu izrade gluhih komora?
[ ton_majstor @ 11.05.2007. 07:53 ] @
Na tom sajtu, Azma... imaš presek apsorpcionog zida, pa prouči šta ti treba od materijala. Mineralna vuna meni dosada nigde nije rešila akustiku, kao i knauf-ploče! Užas!
Druga je stvar sa sunđerima, bas-trapovima, perforiranim lesonitom na kompozitnom zidu, paravanima... itd.

Lično, sve prostore od pre par godina rešavam zavesama, paravanima i odskoro, sa sE Reflexion Filterom! Tako da prostor ostane ŽIVOTAN, ergonomski udoban za rad i estetski kontrolisan.

Ta tvoja "gluva soba", tj. STUDIO (REŽIJA je ono gde je mikser i snimatelj) mora da bude barem 4x4 metra da ti stanu svi ti ljudi, tj. ceo orkestar. Ne zaboravi da oni tu treba nešto da SVIRAJU, a ne da "laju" iz kućice za hrčka!!!

Daj nacrtaj ovde taj tvoj prostor, pa da pogledamo šta možeš sa tim da uradiš... dalje, audio-oprema ti je samo donekle adekvatna... ali ćemo o tome kasnije.

Pozdrav!
[ juki @ 12.05.2007. 16:10 ] @
Da oprema je ono koliko novca toliko i muzike što bih rekli ljudi,pošljem ti slike kad budem krenuo s radovima.sad sam u fazi proučavanja od a do ž.
dali je istina minimalni volumen studia trebao bih biti 70m3?
[ xho @ 13.06.2007. 18:19 ] @
i koja oprema mi treba i software za produciranje rap muziku
[ tribal_kg @ 13.06.2007. 18:58 ] @
Koliko para mozes da ulozis?
[ acaradio @ 13.06.2007. 19:53 ] @
1. mikrofon
2. mikrofonski preamp ili mikseta
3. dobra PC konfiguracija sa audio kartom koja ima ASIO podrsku
4. valja imati i klavijaturu ili MIDI-kontroler
5. monitoring (zvucnici)
6. slusalice
7. softver za MIDI i multitrack audio editing (sequencer) + VST instrumenti, pluginovi, gomila sample-ova....
8. uraditi bar pristojnu akusticnu obradu prostorije u kojoj ce se snimati
9. pretraziti starije teme na ovom forumu jer smo istu pricu vrteli mnogo puta do sada
[ xho @ 18.06.2007. 18:05 ] @
do 2000eura
[ xho @ 18.06.2007. 18:10 ] @
koliko bi me kostalo sve to sto si napisao
[ acaradio @ 18.06.2007. 19:56 ] @
Posto ti je budzet ogranicen, pisacu cene uredjaja srednje a bogami i nize klase:
1. mikrofon - kondenzatorski: 130 evra (npr. M-Audio Nova)
2. mikrofonski preamp ili mikseta: 150 evra (npr. Behringer Xenix)
3. audio karta: 120 evra (M-Audio Audiophile 2496)
4. MIDI-klavijatura: 150-200 evra
5. monitori (zvucnici), aktivni: 300 evra (Alesis M1 Active MK2) ili 400 evra (Yamaha HS50)
6. slusalice: 100 evra (AKG K141)
7. softver: opcija 1 - mnogo para, opcija 2 - freeware, opcija 3 - "parola snadji se"
8. akusticka obrada prostorije u kojoj ce se snimati - cena zavisi od toga da li hoces u potpunosti da preuredis prostorije u kojima ces snimati ili ces samo da na zidove nabacas neki materijal za apsorpciju i difuziju zvuka
9. PC konfiguracija - CPU Intel Pentium 4 ne manje od 2.4 GHz, dobra ploca, RAM - 1 GB pa navise, HDD 2x250 GB, monitor ne manji od 19'', DVD-RW itd itd..... - ne mogu sad da to racunam
10. Kablovi, konektori i ostala prateca oprema - 100 evra

Sve ukupno (ne racunajuci komp i obradu prostora) - oko 1200 evra...
verovatno sam nesto zaboravio, ali sam u zurbi pa ne mogu da se setim.
[ xho @ 19.06.2007. 17:47 ] @
hvala ti dje mogu ja to da narucim
[ acaradio @ 19.06.2007. 19:54 ] @
Lyra Style, Artist, Mitros Music, Sky Music...necu ovde da ostavljam linkove i telefone tih prodavnica, da im ne bude bas full reklama.
Mozes da me kontaktiras na PP ako ih ne nadjes Googlovanjem.
[ xho @ 19.06.2007. 21:42 ] @
sta mislis za miksetu korg D888
[ xho @ 19.06.2007. 21:44 ] @
ili da uzmem neku digitalnu miksetu
ili ono sve sto ste mi vi preporucili
[ xho @ 19.06.2007. 21:58 ] @
i koji softver da kupim to mogu da nadjem za male pare ali je fals skodi li sto
[ acaradio @ 19.06.2007. 22:17 ] @
Taj Korg je ustvari snimac koji je dobra stvar za terensko snimanje, npr. neke live svirke. Nesto bas i ne vidim njegovu upotrebu u kombinaciji sa racunarom. USB veza koju ima na sebi je samo za prebacivanje snimljenog materijala, tj. racunar bi ga video samo kao eksterni disk. Jos jedna mana mu je to sto iz njega izlazi WAV od samo 44.100 Hz/16 bit. Izbegao bih ga zbog tih stvari.

Digitalna mikseta...hm...mislim da je bolje ustedeti novac i uloziti ga u neki bolji mikrofon (npr. Rode NT2-A ili cak NTK) i kvalitetan stalak sa pop-filterom i "gnezdom" za mikrofon, ostatak novca dati za opremanje racunara, a za miksetu uzeti npr. analognu Yamahu MG12/4 (oko 260 evra) koja ima odvojene stereo grupe, tako da se jedna grupa moze koristiti za snimanje, a druga da ide prema monitorima (za slusanje).
[ acaradio @ 19.06.2007. 22:26 ] @
Sto se tice softvera, fals (praterija & co) ti ovde ne mogu preporuciti jer je ta tema zabranjena na forumu. Na tebi je da odlucis da li ces softver da kupujes ili ces da se "snalazis". Ako ce tvoj studio da bude registrovana firma sa svim papirima, savetujem ti da sve bude legalno.
Pro Tools M-Powered (podrzava ga Audiophile 2496) kosta oko 300 $. Ako ces da koristis Steinberg Cubase, on je oko 800 $

Ono sto je jako bitno - da li imas bilo kakva iskustva u ovoj oblasti ili si pocetnik ?
[ xho @ 19.06.2007. 23:34 ] @
malo se razumijem ali recimo da sam pocetnik ja cu sve to da koristim u moju kucu za sebe da pravim rap muziku jer zelim da postanem reper
[ xho @ 19.06.2007. 23:38 ] @
sta mislis na FL STUDIO 7 XXL ILI- REASON 3.0
[ acaradio @ 20.06.2007. 00:12 ] @
Citat:
xho: recimo da sam pocetnik ja cu sve to da koristim u moju kucu...

Bilo bi dobro da nadjes nekoga iz svoje okoline ko se bolje razume u produkciju da ti pomogne oko svega toga. Za tebe kao apsolutnog pocetnika treba dosta upoznavanja sa osnovama i puno vezbe da bi mogao sam da krenes da radis. Ima tu dosta stvari: povezivanje opreme, pustanje u rad, eventualni hardverski i softverski problemi, pocetak rada u nekom od programa za snimanje...i jos mnoooogo zamki. Desava se ljudima koji rade taj posao godinama da se uhvate za glavu kada nesto neocekivano iskrsne.
Citat:
xho: sta mislis na FL STUDIO 7 XXL ILI- REASON 3.0

FL Studio nikada nisam koristio, a Reason veoma davno (i kratko) da bih ti mogao dati neke smernice oko tih programa.
[ xho @ 20.06.2007. 01:04 ] @
sta onda mi predlazes od softvera za rep muziku
miksetu ,mikrofon ,slusalice ,karticu za snimanje racunar cu kupit drugi i boli
a ono mi se svidjalo miksetu yamaha mg12/4 koje ima odvojene grupe znaci to slobodno mogu uzet sve sto mi nemozes reci na forum reci mi na privat ili na email adresi
HVALA TI JOS JEDNOM JER MNOGO MI POMAZES
kad bi imao tebe za producenta bilo bi mi lakse
[ tribal_kg @ 20.06.2007. 02:32 ] @
Majstore,ja sam repom poceo da se bavim sa PII racunarom,hard diskom od 3gb!!!!!
Ali radilo se!

Softver..Neces da pogresis koji god da uzmes..Ja npr. koristim fruity loops..Koristim ga od pocetka i ne dam ga ni za sta.Naravno,samo za beatmaking,komponovanje itd.Za snimanje koristim Cubase ali mi je zelja da predjem na neki pro tools.Koristim i reason ali samo zbog njegovih zvukova koji su super.

Za rep muziku ti je najvaznije da nabacis dobre semplove bubnja...To ti kazem iz licnog iskustva :)..

Sto se tice digitalnog ili analognog miksera...Tebi sigurno ne treba mikser.Ja se bavim repom vec dugo i nikad nisam snimao vise od dva kanala.Da sam na tvom mestu uzeo bih sto bolju audio kartu i jedan midi kontroler kojim ces kontrolisati softverski mixer.Mixer ti ne treba 100%..Ovako ces moci da kontrolises mixer ili bilo sta drugo (tipa:VST instrumente i efekte..).

Evo ti midi kontroler za mixer. http://www.behringer.com/BCF2000/index.cfm?lang=eng

Jeftino,a korisno..Iako je behringer,kazu da je dobra sprava..Meni je zelja da nabacim jedan ovakav :)


Sta god jos da te zanima oko repa,ti pitaj :)

Pozdrav i sve najbolje..pa mozda i uradimo nesto zajedno u buducnosti :)
[ acaradio @ 20.06.2007. 08:24 ] @
E, odlicno je sto se u ovu temu ukljucio neko ko moze malo podrobnije da objasni rap produkciju, posto se ja nisam nikada bavio tim muzickim pravcem.
Mogu da preporucim opremu i da dam smernice za rock i power pop produkciju, a najvise za radijsku produkciju.
[ xho @ 20.06.2007. 12:25 ] @
nadam se i da cemo nesto uspeti ka reperi i producenti
TRIBAL_KG
kao producent rep muzike sta mi nudis da postanem i ja producent rep muzike
od SVE STO MI JE PODREBNO ZA KUCNI STUDIO
[ dobrota @ 20.06.2007. 22:35 ] @
Pošto već pričate o produciranju muzike, da se i ja uključim.
Mene zanima elektronska muzika, znači nema snimanja ničega. Šta mi je potrebno od opreme osim dobre PC konfiguracije, koja audio karta, koji softver i šta mi je još potrebno?
[ acaradio @ 21.06.2007. 13:12 ] @
@ dobrota
Isto...samo sto nema mikrofona, preampa, mixete. Od opreme ti treba PC, MIDI-klavijatura, audio karta, zvucnici za monitoring.
Software: sekvencer + razni VSTi synthovi (analogue, FM, wave) da pronadjes zvukove koji ce ti se svideti. Vidi da nadjes VSTi kao sto je NI AbSynth.
[ Stefan Todosić @ 23.06.2007. 13:17 ] @
Gde mogu da se nabave kartoni od jaja u Beogradu osim pored kontejnera.
[ acaradio @ 23.06.2007. 13:34 ] @
Osim pored ima ih i u kontejneru

Kartonska ambalaza za jaja je veoma los difuzor, a nikakav apsorber. Secam se kada sam bio u poseti jednoj bivsoj radio stanici i kada sam usao u "gluvu sobu" koja je bila oblozena jaja-ambalazom, pitao sam se cemu toliki trud da se cela prostorija prelepi ovim materijalom kada prostorija zvoni i reflektuje kao da niceg nema na zidovima.

Bolje uzeti piramidalne sundjere, mada ni oni sami po sebi nisu najbolja opcija. Mislim da domaci kostaju 700 din po kvadratnom metru, a madjarski su oko 150 din za panel 30x60.

[ tribal_kg @ 23.06.2007. 22:50 ] @
Da..Bolje skupi novac pa odradi kako treba nego da se zaludjujes sa kartonima.Nemam iskustva sa njima ali do sada nisam cuo nista pozitivno.Doduse,jesam ali to je bilo od raznoraznih repera koji vide da jedan ima pa kao,mora da je dobro cim on ima.Voleo bih i ja da sobu sredim za sto manje para ali jbg...Skup je ovo hobi.
[ tribal_kg @ 23.06.2007. 22:59 ] @
Citat:
nadam se i da cemo nesto uspeti ka reperi i producenti
TRIBAL_KG
kao producent rep muzike sta mi nudis da postanem i ja producent rep muzike
od SVE STO MI JE PODREBNO ZA KUCNI STUDIO


Aca(radio) ti je dao sasvim ok predlog...Ja bih uzeo bolji audio interfejs..Verovatno bih uzeo neki m-box ili bolji m-audio jer mi je zelja da predjem na protools.
Treba ti jaka mashina (pc ili mac),da bude stabilna...Treba ti dobar mikrofon i predpojacalo...Ostalo je sve tvoj licni izbor..Naravno,i monitoring ti je bitan..Dzabe ti nesto sto nema dovoljno basa,a radis hip hop gde je ritam pola pesme(moje misljenje)...
Ja ne mogu vise ni da zamislim rad bez midi klavijature..(trenutno imam problema sa usb portovima i ne mogu da koristim klavijature tako da nista i ne radim..Sredjujem stare projekte)...

Sa druge strane,da te savetujem kao drugara(zamislimo da se znamo sto godina)..Da li ti imas zelju da repujes ili da se bavis snimanjem repa??Ako je ovo prvo i nikada nisi repovao do sada,moj savet ti je da probas prvo da li ti to ide od ruke..Ako si bas na pocetku onda verovatno ti i ne treba ova oprema..Vecina undeground repera je nesto postigla uz pomoc onih mikrofona od 200 din..Nije sve u opremi..Dobra pesma ce da privuce paznju iako je los snimak..Sa druge strane,ako zelis da se bavis snimanjem onda uzmi opremu...Ne bi bilo lose da prvo izucis softver..Uzmi opremu jer sigurno neces samo rep snimati..Kad tad ces pozeleti da malo radis ozbiljnije stvari..

Ako treba jos nesto,pitaj..

Pozdrav..
[ acaradio @ 24.06.2007. 00:40 ] @
Teme "treba mi oprema za kucni studio" i "Kućni muzički studio" spojene u jednu.
[ xho @ 25.06.2007. 00:31 ] @
TRIBAL_KG za rap znam sebe dobro no sto mi je zelja da snimam sam svoju muziku
[ xho @ 25.06.2007. 00:32 ] @
ACARADIO
ja ne vidim vise sebe na listu
na prvu stranu
[ xho @ 25.06.2007. 00:41 ] @
ACARADIO
ne zelim u jedno da budem jer ne mogu da nadjem svoju temu
ja bih vas zamolio da mi bude ka od pocetka
[ Stefan Todosić @ 25.06.2007. 09:08 ] @
Ok.Slažem se sa kartonima od jaja.Jednom rečju s***** , ali me zanima gde bih onda mogao da nabavim te piramidalne ( ili kako se već zovu ) sunđere.
[ acaradio @ 25.06.2007. 13:27 ] @
Linkove ka prodavnicama cu ti poslati na PP, da ovde ne reklamiramo.

Akusticka obrada prostorija je veoma komplikovana stvar i da bi se to uradilo kako treba potreban je projekat koji se radi specificno za prostoriju koja se obradjuje. Veoma bitno je razdvojiti pojmove medjusobne akusticke izolacije susednih prostorija i unutrasnje obrade prostorije da bi se sprecila rezonancija i reflektovanje zvucnih talasa (gluva soba).

Ako mislis da ces problem akusticke obrade resiti tako sto ces zidove oblepiti samo sundjerom, od toga nema nista. Uglavnom ces "ubiti" visoke i jedan deo srednjih tonova, ali ce basovi i dalje da se reflektuju i prave problem.


@ xho
temu ne mogu ponovo da delim na dva dela. Spojena je bas zbog toga da ne bi bilo dupliranih tema. Stavise, ovde se desilo da se skoro potpuno ista prica (kucni muzicki studio) obradjuje na dve teme koje su vremenski stajale jedna pored druge. Zato ubuduce uvek treba pre otvaranja nove teme pogledati da li se u skorije vreme diskutovalo na slicnu temu.
[ xho @ 25.06.2007. 18:20 ] @
ja sam prije njega bio
[ xho @ 25.06.2007. 18:21 ] @
i zelim da mi bude kako je bilo
trebao si me pitat dali da spojimo teme
[ acaradio @ 25.06.2007. 18:51 ] @
Objasnio sam zbog cega sam spojio teme u jednu i to ce ubuduce biti tako. Ako je postojala tema sa skoro identicnim pitanjem u kojoj je bilo "svezih" postova, trebalo je tamo da nastavis sa svojim pitanjem, a ne da otvaras novu.
Dobio si veoma konkretan odgovor na svoja pitanja i od tribal_kg i od mene i ne vidim nikakav razlog za dizanje frke. Kada sam video da tvoja tema i ona vec postojeca (koja je tu vec duze vreme) stoje bukvalno jedna iznad druge, sve je spojeno u jednu i to je to.
Inace, pravilo na svim forumima je da pre nego sto postavis pitanje prvo pogledas (i pretragom ustanovis) da li je postoji slicna tema u kojoj je diskutovano u skorije vreme.

Necemo se raspravljati, vracamo se na temu.




[ xho @ 26.06.2007. 17:05 ] @
ja sam bas nasao coveka sto se dobro razumije u rap produciranje
a koliko sam ja gledao drugih tema svi pricaju u gitaram
a meni to ne odgovara
[ acaradio @ 26.06.2007. 19:13 ] @
Citat:
ja sam bas nasao coveka sto se dobro razumije u rap produciranje

Te poruke u kojima ti je odgovoreno na pitanja su jos uvek tu i to nije brisano, a nalaze se na prvoj i drugoj strani ove teme, ako ne mozes sam da ih pronadjes (sto sumnjam), ovo su linkovi http://www.elitesecurity.org/t265424 i http://www.elitesecurity.org/t265424-1

Izbrisane su samo one poruke u kojima se nastavlja bespotrebna rasprava, a tako ce biti i ubuduce.
[ studiom @ 06.04.2008. 10:55 ] @
Dali neko ima ideju koji preamp uzeti za neuman-a U87 i koji konvertor dvokanalni ali da bude kvalitetniji
[ studiom @ 06.04.2008. 11:22 ] @
Mislim da sa kartonima pa cak i sa sundjerom neces nista bitnije promeniti,ustvari sve zavisi od prostora koji zelis da obradis,ali bez prave akustike nista bitno neces dobiti i po meni je to bacanje para.Bolje malo skupi lovu pa uradi akustiku kako treba
[ acaradio @ 06.04.2008. 12:06 ] @
Citat:
studiom: Dali neko ima ideju koji preamp uzeti za neuman-a U87

Bilo sta od UAD-a ne moze da bude greska. Nije U87 neko "bozije cudo" (Neumann i dalje bezobrazno pumpa cene uglavnom zbog svoje tradicije), ali ako si vec dao veliku kintu za mikrofon, nemoj previse da stedis na preampu, bilo bi steta.
[ vindic8or @ 07.04.2008. 19:05 ] @
Preamp je bitan koliko i mikrofon za dobar zvuk. Losiji preamp moze da upropasti kvalitet koji dolazi iz mikrofona pa uvek treba uzeti neki podjednako dobar.

Pogledaj Avalon 737 koji se koristi cesto za vokale i lepo se sparuje sa 87, i pogledaj ako mozes Focusrite Liquid Channel koji ima dobre digitalne simulacije jedno 40ak klasicnih preampa.

Za dobar konverter pogledaj apogee rosetta 200 koji ima 2 kanala. Za malo vece pare mozes da uzmes rosetta 800 koji ima 8 kanala.
[ studiom @ 12.04.2008. 19:11 ] @
Hvala na savetu uzeo sam UAD-a i jako lepo radi,a sto se tice neuman-a kad se malo potrazi moze da se nadje vrlo povoljno ja sam moj platio 1800 eura na sajmu u nemackoj,a u americi sam ga gledao prosle godine u radnji je bio oko 1600 dolara.Pa cak i za ljude koji prave kucni studio za relativno male pare moze da se nabavi oprema koja daje odlicne rezultate.
[ acaradio @ 12.04.2008. 19:52 ] @
Citat:
studiom: Hvala na savetu uzeo sam UAD-a i jako lepo radi

Koji model UAD-ovog preampa si uzeo?
[ MajlatGoran @ 23.04.2008. 09:32 ] @
LJudi za studio treba prvo volje ...malo vise znoja i 1% talenta...a ostalo je ne bitno.



ko razume...razume.. ;) pozdrav ljudi
[ Mr.Blind @ 23.04.2008. 09:34 ] @
da da a najvise para tj evara
[ Soro @ 21.08.2008. 11:27 ] @
Otvorio bih studio u nusprostorijama za probe bendova a mozda jednog dana i za neku malu diskografiju. Imam budzet oko 6000e i zanima me da li je to dovoljno para i sta mi odprilike sve treba?
[ acaradio @ 21.08.2008. 14:13 ] @
Pa....mozda bi i moglo da se nekako strpa u taj budzet, bar vecina opreme.

Za tu live varijantu:
- dobro bi ti dosao ovaj audio interfejs koji je ujedno i mikser, tako da time resavas problem visekanalnog snimanja i kontrole.
- dosta mikrofona - za vokale, za ozvucavanje gitarskih pojacala i za ozvucavanje bubnjeva, a to prilicno trosi budzet (osim ako neces da uzimas krs-mikrofone, sto bi bilo steta).
- monitori (zvucnici) za kontrolu u reziji
- kvalitetna, stabilna, jaka i tiha PC konfiguracija
- bar 3 para slusalica, kao i neki aktivni razdelnik za te slusalice
- prespojno (patch) polje

U ovu kintu ne mogu da se uguraju gradjevinski radovi, izrada "gluve" sobe i akusticka obrada prostorija.

Ovo je primer koji se odnosi iskljucivo na live-snimanje...ako hoces da to bude i "vezbaonica", to onda iziskuje i nabavku nekog razglasa.
[ maximumbg @ 20.10.2008. 01:26 ] @
brate....ovako...odakle da pocne...naleteo sam na forum..i procitao sve kom. i zakljucio da je dosta dobro razumes u te stvri...pa mi treba pomoc...:):):)

ovako...



bavim se muzikom dugo...10god...

gitara i klavijature...i imam par drugara sa kojima rokam...ali uvek kuburimo sa prostorom i pomalo sa opremom...ali NAjvise sa komsijama i to mijim sto me izludjuje...postao sam glavna tema na kucnom savetu stanara...hehehehhe:):) salim se...

ovako....prvo cu ti reci sta bih da preduzmem...imam garazu koju bi da sredim prvo za potrebe vezbanja tj svirki i tako to..a kasnije ako bog da i za neko snimanje i kako vec to ide ti bolje znas....

od opreme imam...licno moje opreme.....ovako..

mixeta PHONIC power pod 740...7 kanala...

2 fenderova zvucnika 300W

i shurov mic... tu su naravno i stalci i tako to..:):)

electric gitar Yamaha pacific...akustara ibanez

a klavijaturu ovih danan uzimam...:) jedva cekam...



E sad...imam par pitanja...i nadam se da ces mi izaci u susret i pomoci mi...UNAPRED HVALA...!!



1. Kako najbolje da izolujem tu "garazu" i da od nje napravim nesto...tj da bude neki kvalitetan zvuk dok vezbam..:)

2. Kako i da li to uopste moze da povezem mixetu sa kompom...??/ ako ne sta mi je jos potrebno...

3. imam i ful komp...sa extra konfiguracijom....to sam zaboravio...



znaci ono sto mi je u planu sada da uradim je...da opremim tu garazu...da u njoj mojih 4 ortaka i ja mozemo komotno da rokamo....da je izolujem i sredim sa opremom...

a sto se tice snimanja i tako toga...to me interesuje,,,mozda i to bude...ako ti nije tesko da mi pojasnis to malo...







UNAPRED TI HVALA!!!!


[ acaradio @ 20.10.2008. 15:50 ] @
Citat:
maximumbg
1. Kako najbolje da izolujem tu "garazu" i da od nje napravim nesto...tj da bude neki kvalitetan zvuk dok vezbam

Ako mislis na izolaciju od spoljnog sveta (da komsije ne slusaju), tu ti ne mogu mnogo pomoci, jer to nikada nisam radio. Jedino sto mogu da ti preporucim je Azmafon (progooglaj, da ne ostavljam direktan link ka firmi), koji je sigurno najbolji zvucni izolacioni materijal na ovim prostorima i sire. Kako ces da uradis gradjevinski deo, to moras sam da osmislis.
Sto se tice oblaganja zidova, da bi se sprecila refleksija zvuka, tu nema puno izbora ako je budzet ogranicen...sve se uglavnom svodi na to da se koriste piramidalni sundjeri (ne treba oblagati celu prostoriju, vec po principu sahovske table), ali i drugi oblici (veci komadi) sundjera koji bi se stavljali u uglove prostorije da bi se sprecilo "rolanje" basova. Svaka prostorija za vezbanje zahteva mnogo radikalnije mere obrade, zbog mnogo veceg zvucnog pritiska sa razglasa, nego kada je u pitanju soba za "tiho" studijsko snimanje.

Citat:
Kako i da li to uopste moze da povezem mixetu sa kompom

Naravno da moze. Ako ce bend snimati na "o-ruk", odjednom, gde svi instrumenti idu direktno u stereo mix, onda je to veoma lako - iskoristi se neki od linijskih izlaza sa miksete i poveze se na line-in zvucne karte. Softver za takvo dvokanalno snimanje moze da bude jednostavni Audacity ili Sound Forge. To je najjeftinija varijanta i odlicna je za direktno snimanje probe, da bi bend mogao kasnije da sedne i slusajuci snimak razmatra izmene u aranzmanu i greske na probi.
Kada se radi visekanalno snimanje (da svaki instrument i vokal moze naknadno da se izdvaja, obradjuje i doteruje) mora da se koristi i neki visekanalni audio-interfejs, jedan od njih sam pomenuo u prosloj poruci.
Ali to su vec skuplje varijante, kao sto mozes da vidis na sajtu gde je predstavljen taj interfejs.

[ maximumbg @ 20.10.2008. 16:24 ] @
ok....znaci da komsije ne cuju tu minema pomoci..hehehe jbg...tj njima nema spavanja..

daj pls pojasni mi to snjimanje direktno na sound forge..da bih mogao da preslusam...sta mi je sve potrebno..???
[ acaradio @ 20.10.2008. 16:43 ] @
Citat:
maximumbg: ok....znaci da komsije ne cuju tu minema pomoci..hehehe jbg...tj njima nema spavanja..

Nisam rekao da nema pomoci, naprotiv, to se moze veoma dobro uraditi...ali ja to nisam nikada radio. Nazovi firmu Azmafon koju sam pomenuo pa ih pitaj da li osim izrade izolacionog materijala prave i neke projekte za izolaciju.

Citat:
daj pls pojasni mi to snjimanje direktno na sound forge..da bih mogao da preslusam...sta mi je sve potrebno..???


Na toj mikseti imas izlaz "rec out"...odatle ces kablom odvesti signal na line-in (onaj plavi ulaz) svoje zvucne karte.

Nakon toga ides na Volume control (ikonica malog zvucnika u system tray-u), pa onda na Options > Properties > Recording > namestis da na spisku ponudjenih ulaza bude chekiran "line-in" > Ok > podignes line-in i ispod njega chekiras "select".
Otvoris Sound Forge, pokrenes snimanje, chekiras "Monitor" i na peak-metru koji se pojavi pratis signal koji izlazi iz miksete. Nemoj da ide preko -10 dB (lako ces ga kasnije doterati).
Pustis snimanje i na kraju iseckas sta ti treba i sacuvas.

Podrazumeva se da ces za ovo snimanje morati da ozvucis i bubnjeve (ako imas i njih), jer se inace nece cuti u snimku.
[ maximumbg @ 21.10.2008. 00:22 ] @
kako da trazim ja taj kabal...:) ima li neki naziv...???
[ acaradio @ 21.10.2008. 21:01 ] @
Odes u bilo koju prodavnicu gde se prodaju kablovi, konektori i slicna sitna elektronika...i trazis kabl koji na jednom kraju ima 2 x cinch (RCA) muski konektor, a sa druge strane jedan 3.5 stereo muski.

To izgleda ovako:
[ maximumbg @ 21.10.2008. 23:11 ] @
ok...cekaj ceni cinc ide u mixetu...a u komp tj u zvucnu kartu idu ova dva...ali kako mi se cini ti si rekao da je plavi ulaz..:):):) gde da ubodem ova dva cinca...u kompu...??? sad mi tek nista nije jasno..:):):)
[ acaradio @ 22.10.2008. 00:54 ] @
Cinch konektori su ova dva (crveni i beli), a onaj crni se ne zove cinch, vec 3.5 mm (ili 1/8'').
Dakle, na mikseti imas REC OUT sa cinchevima, tako da je logicno da ces na to da nabodes ta dva cincha, a sa druge strane na ulazu zvucne karte tvog PC-a postoji ulaz za konektor 3.5 mm, pa je jasno sta tu ide.

Da zakljucimo (jer dolazi do situacije da objasnjavanje putem foruma vise ne moze da pomogne):
S obzirom na tvoje veoma tanko poznavanje ove oblasti, savetujem ti da bilo kakvo petljanje sa ovim stvarima radis u prisustvu nekoga ko ima bar osnovno znanje iz audio-tehnike ili elektronike.
[ maximumbg @ 22.10.2008. 13:08 ] @
hehehhehe....:) ma nije to problem....nego sam ja skapirao da u rec out ide jedan chinc...eto tu je zabuna...heheheh:):))
ok...hvala ti puno...:):):):)
[ cubalibrebgd @ 10.12.2008. 04:16 ] @
Pozdrav svima...
e ovako... mene zanima nesto drugo. koliko parica i koja oprema je potrebna za neki ozbiljniji studio gde bi,recimo, Marija Serifovic (moze i Sergej ) mogla da snimi album? naime moje znanje i iskustvo u produkciji i obradi zvuka su za ocenu 2 od 100 ... hvala na mucenju
[ cubalibrebgd @ 10.12.2008. 04:18 ] @
nisam jos napomenuo i akustiku i gluvu sobu... ?
[ musicmaster @ 10.12.2008. 18:31 ] @
Evo ovako,
poshto i ja imam istu muku.

Gitara, komp, HI-Fi stereo i gitarsko pojachalo,
ne mogu biti zamena za studio.

Treba ti jedno 100.000 evra.

Zashto samo toliko?

Za omanji podrum od 60 kvadrata, 2 metra pod zemljom, sa odlichnom strujnom izolacijom (i lichnim izvorom sruje).
Kada se sve to napravi, od novca koji ostane pazarish equipment i materijal za gluvu sobu,
za kafe kuhinju, i sve stho ti moze potrebati,
itd...
[ cubalibrebgd @ 10.12.2008. 20:36 ] @
a da recimo imam jedno takvo podrumce, koliko bi kostala samo oprema i ako te ne mrzi ukratko koja bi to oprema bila? hvala
[ musicmaster @ 10.12.2008. 21:24 ] @
Zashto mislish da ja to znam?

Sa toliko novca, ja bih trazio samo najskuplje!

[ cubalibrebgd @ 11.12.2008. 01:58 ] @
pa "musicmaster" ovo, ono... ali se ti isgleda samo tako cesljas... e a jel imas da mi pozajmis 100.000 evrica?
[ musicmaster @ 11.12.2008. 07:09 ] @
Potroshio juche na tomboli,
nemam ... shta tjesh!

A shto se cheshljanja tiche, to mashinica najbolje zna.

Pozz.
[ shabilobre @ 08.01.2009. 07:43 ] @
da ne otvaram novu temu, napisacu ovde

planiram da uzmem novu opremu za snimanje a pored toga i novu masinu

oprema je prvenstveno za snimanje vokala, posto bitove dobijam po kanalima (wav), tako da su mi zasad potrebne samo osnovne stvari kako bih mogao da snimam vokale. prilikom odabira komponenata, uzimao sam u obzir da ne bude skupo, a da radi pristojno.

OPREMA ZA SNIMANJE:
mikrofon
AKG Perception 200 Condenser Microphone
zvucna kartica
M Audio Audiophile 2496
mikseta
za miksetu nisam siguran koju da uzimam, ali mi je dovoljna i neka jeftinija sa 4 kanala, mozda
Behringer XENYX 1002, mada nisam siguran...ako neko ima bolji predlog, slobodno nek napise :)
stalak za mikrofon (~3000 din)
pop filter (~3000 din)

ovo je osnovno sto mi treba, mada sam planirao da kasnije uzmem kvalitetnije slusalice, monitore, midi klavijaturu...

MASINA:
procesor
LGA775 Intel® Pentium® Dual-Core E2220 2.4GHz Box FSB 800MHz L2 1MB 64-bit 6.768,63
maticna
neka socket775, ali ne znam za koju da se opredelim...bitno je da ima integrisanu grafiku, jer zelim da ustedim nekupovinom graficke i bilo bi pozeljno da ima makar 1 Pata kontroler, jer imam Pata HDD od 300gb,
radna memorija
DDR2 2GB 800MHz Apacer 1.451,96
hard disk
malopre sam napisao da vec imam Pata hard disk od 300gb, tako ne bi ni morao da ubacujem ovu komponentu, al ako neko misli da je potrebno nek napise :)
optika
SATA DVD-RW Pioneer DVR-216D Black 2.234,72
napajanje
Cooler Master eXtreme Power 500W (RP-500-PCAP) 5.952,10
kuciste
neko da se sto manje cuje...

ovo sam sve odokativno napisao, moze sve da se prepravlja....


[Ovu poruku je menjao shabilobre dana 08.01.2009. u 21:08 GMT+1]
[ acaradio @ 08.01.2009. 13:17 ] @
Citat:
shabilobre
za miksetu nisam siguran koju da uzimam, ali mi je dovoljna i neka jeftinija sa 4 kanala, mozda
Behringer XENYX 1002, mada nisam siguran...ako neko ima bolji predlog, slobodno nek napise :)

Najbolje, najuniverzalnije i najjeftinije resenje za home recording:
Soundcraft Compact 4

Citat:
radna memorija
DDR2 2GB 800MHz Apacer 1.451,96

Zasto ne 3 GB...memorija je jeftinija nego ikada, a trebace ti za one VST instrumente koji imaju veliku sample-bazu.

Citat:
maticna

Neka sa Intel chipsetom...ASUS-ova serija koja pocinje sa "P5..." je uvek dobar izbor.
[ shabilobre @ 08.01.2009. 20:07 ] @
puno hvala na odgovoru
tu mixetu ima i moj drugar i kaze da je zadovoljan...promenjeno

Soundcraft Compact4 9,596.00 din.

dodat jos 1gb apacera

e sad sto se ticne maticne, ja sam isto kontao da uzmem neku sa intelovim cipsetom, ali nisam znao tacno koju, jer danas ima u ponudi ima jako puno modela, ne zna covek za koju da se odluci...obratio sam se nekim ljudima koji se vise razumeju od mene u tu problematiku i cekam da nadjem najbolje resenje...

Jos jednom hvala sto si mi pomogao, a ja se javljam kad sklopim masinu da definitivno utvrdim koju opremu da uzmem :)
[ acaradio @ 08.01.2009. 20:49 ] @
Citat:
shabilobre: puno hvala na odgovoru

Nema na cemu :)
[ shabilobre @ 09.01.2009. 07:56 ] @
evo kakvu sam masinu sklopio:

LGA775 Intel® Pentium® Dual-Core E5200 2.5GHz Box FSB 800MHz 2MB L2 64-bit 6.768,63
DDR2 1GB 800MHz Apacer 874,86
DDR2 2GB 800MHz Apacer 1.451,96
SATA Sony Nec Optiarc AD-7200S Black 2.123,19
TFT 22" LG W2241S 5ms Wide 12.508,92
Midi Tower 500W ANTEC Sonata III Black 10.742,83
Socket 775 Intel® G43 Express ASUS P5QL-CM,VGA+ PCI Express x16 2.0 DDR2 7.542,19
UKUPNO 42,000,00



jedino oko cega se dvoumim je maticna ploca, posto se ne razumem najbolje u tu problematiku....da li je dobra ova ploca gore koju sam naveo, jos jednom ponavljam da ce mi trebati iskljucivo za audio recording home studio i na nju ice
M-Audiophile 2496 kartica
ako neko ko se razume moze da me posavetuje koju plocu da uzmem...
znaci bila bi pozeljna neka koja ima integrisanu grafiku i da ima bar 1 pata kontroler (ovo nije obavezno, jer mogu preko Pata to Sata kontrolera povezati moj Pata HDD
unapred zahvalan :)
[ acaradio @ 09.01.2009. 09:16 ] @
Ploca koju si stavio na listu izgleda kao neka minijaturna varijanta...vidim da ima integrisanu grafiku, sto nikada ne preporucujem. Ima samo 2 PCI slota, nema firewire.
Sto se tice procesora, sto ne bi dodao jos nekih 30-50 evra i uzeo neki Core2Duo procesor umesto CoreDuo, npr nesto kao ovo

[ shabilobre @ 09.01.2009. 10:17 ] @
mogu da uzmem taj procesor, samo sam gledao da ustedim, jer mislim da bi mi i taj dual core radio posao....ali ako treba dodacu jos novca za Core2Duo...

a sto se tice maticne ja bi najradije uzeo neku bez grafike kad ne bi morao da uzimam posebno graficku, al sta cu kad se ne moze bez toga :S
jel mozes da mi preporucis neku plocu?
[ acaradio @ 09.01.2009. 18:57 ] @
Najbolje bi bilo da pokupis jos neke preporuke sto se tice maticne ploce, a ja licno bih se odlucio na ASUS P5KC, ima sve sto treba i ne spada u preskupe (oko 90 evra).

Citat:
ja bi najradije uzeo neku bez grafike kad ne bi morao da uzimam posebno graficku

U racunaru koji si namenio za audio produkciju, grafika uvek treba da bude odvojena komponenta, nikako integrisana koja se "grebe" o sistemsku memoriju.

Citat:
mislim da bi mi i taj dual core radio posao

Naravno, samo sam pomenuo sta bi bilo bolje...jer, mozda ces vec za nekoliko meseci reci "eh, sto nisam uzeo C2D..." :)
[ ice indy @ 24.01.2010. 18:44 ] @
poz narode ne znam zasto ali neuspevam da otvorim http://www.azma.co.yu/azmafon.php. link a veoma me interesuje izrada gluve sobe , posto se za ostalo zahvaljujuci ekipi koja je ovde dosta dobo snalazim , ali za gluvu sobu nikako pa ako moze neka pomoc bas ali bas za gluvu sobu ( linkovi koi rade ) ostalo nije frka (mislim bar??? ) naime sve bi bila nova gradnja i oprema
[ Play @ 24.01.2010. 19:33 ] @
co.yu domeni su postali .rs - dakle : http://www.azma.rs/azmafon.php

Eh...
[ guitarman @ 27.03.2010. 22:16 ] @
 Cisto sumnjam da ce cooler master da bude tih, idi bolje na varijantu CHIEFTEC ili LC POWER
Citat:
acaradio wrote in message news:2160155@elitesecurity.audio-vizuelne-tehnologije.muzicka-produkcija... Citat: shabilobre: za miksetu nisam siguran koju da uzimam, ali mi je dovoljna i neka jeftinija sa 4 kanala, mozda Behringer XENYX 1002, mada nisam siguran...ako neko ima bolji predlog, slobodno nek napise :)Najbolje, najuniverzalnije i najjeftinije resenje za home recording: Soundcraft Compact 4 Citat: radna memorija DDR2 2GB 800MHz Apacer 1.451,96Zasto ne 3 GB...memorija je jeftinija nego ikada, a trebace ti za one VST instrumente koji imaju veliku sample-bazu. Citat: maticnaNeka sa Intel chipsetom...ASUS-ova serija koja pocinje sa "P5..." je uvek dobar izbor.
--
http://www.elitesecurity.org/p2160155
[ Don M @ 23.12.2013. 03:50 ] @
Pozdrav ljudi... Bavim se HipHop muzikom i planiram da napravim mali kucni studio u kome bih snimao svoje pesme. "Guglao" sam dosta u poslednje vreme i odlucio da kupim Focusrite Scarlet Studio paket. Za one koji neznaju u paket spadaju: scarlet 2i2 audio interface, mikrofon (MC25), slusalice (HP60) i softveri (Cubase 6, loopmaster samples, novation bass station). Od dodatne opreme bih kupio Akai MPK Mini USB MIDI Keyboard i neke monitore (jos ne znam koje). Na zidovima sobe (na odredjenim mestima) bih postavio neki materijal za apsorpciju i difuziju zvuka, isto tako bih obratio paznju na predeo oko mikrofona jer nemam uslove a ni para za gluvu sobu. Jos neke sitnice: mikrofonski stalak, pop filter...
Zanima me vase misljenje o svemu ovome sto sam nabrojao. Da li je ovo dovoljno i sta bi ste mi jos preporucili?
Unapred hvala
Budzet mi je do 600e to sam zaboravio da napisem
[ Kovacevic Vladimir @ 23.12.2013. 11:37 ] @
Želim Ti uspešnu realizaciju plana!

Dobrodošao u svet Muzičke produkcije i uspešan rad!

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 23.12.2013. u 19:23 GMT+1]
[ Filip_ @ 24.12.2013. 01:20 ] @
Citat:
Don M:Za one koji neznaju u paket spadaju: scarlet 2i2 audio interface, mikrofon (MC25), slusalice (HP60) i softveri (Cubase 6, loopmaster samples, novation bass station). Od dodatne opreme bih kupio Akai MPK Mini USB MIDI Keyboard i neke monitore (jos ne znam koje).


Sa tim mikrofonom nisam imao prilike da se susretnem, mada je moguce da je bi ti on bio usko grlo kompletnog paketa (s obzirom na njegovu cenu i cinjenicu da je u Hip-Hop-u, pored matrice, najbitniji vokal)

Scarlet 2i2 se pokazala odlicno u radu i puno ljudi koji je koriste vec neko vreme imaju samo reci hvale na kvalitet zvuka i izrade.

Za slusalice ne mogu dati nikakav komentar posto nisam upoznat sa njihovim radom.

Cubase 6 (Light edition koliko vidim na sajtu) ce ti vrsiti posao za ono sto tebi treba, kao i Akai MPK mini.

Za monitoring sve ispod 6" ( 6 incha) basa ce ti praviti problem, posto neces imati uvid u frekventni spektar basa koji je slozices se veoma bitan u produkciji Rep-a i Hip-Hop-a.

Citat:
Don M:Na zidovima sobe (na odredjenim mestima) bih postavio neki materijal za apsorpciju i difuziju zvuka, isto tako bih obratio paznju na predeo oko mikrofona jer nemam uslove a ni para za gluvu sobu.


Ovo ti ne bih preporucio da radis bez detaljne akusticke analize sobe od strane osobe koje zna taj posao, posto proizvoljnim dodavanjem difuzora ili apsorpiconog materijala mozes dosta i pogorsati zvucnu sliku u svojoj sobi.

P.S. - Ipak na stranu to, stavljanjem deblje zavese na prozore i ostale visoko reflektujuce povrsine neces napraviti nikakvu stetu, vec naprotiv.

Citat:
Don M:isto tako bih obratio paznju na predeo oko mikrofona jer nemam uslove a ni para za gluvu sobu. Jos neke sitnice: mikrofonski stalak,


Definitivno preporucujem (za tvoju sobu) neki mikrofonski panel koji ce koliko toliko pomoci da zvuk/buka iz racunara, zvucnika ili okoline ne dolazi do membrane mikrofona u velikoj meri prilikom pevanja/recitovanja. Stalak za mikrofon naravno.

Citat:
Don M:
Zanima me vase misljenje o svemu ovome sto sam nabrojao. Da li je ovo dovoljno i sta bi ste mi jos preporucili?
Unapred hvala ;)
Budzet mi je do 600e to sam zaboravio da napisem :D


Za taj budzet ne bih imao sta da dodam, taj paket je verovatno dovoljno dobar za pravljenje demo snimaka, gde bi ceo aranzman dalje moram da "slusas" u nekom studiju, kao i vokal koji bi se posle dodatno ponovo snimao u gluvoj sobi.

Opet ce ne tako mali deo rezultata zavisiti i od monitoringa na kojem ces raditi.

Pozz.
[ Don M @ 26.12.2013. 01:12 ] @
Hvala na pomoci...
A da li je bolja solucija da uzmem mixetu Behringer Xenyx Q 1202 USB i uz nju mikrofon, sluske i dodatnu opremu umesto Scarlett Studio paketa Da li bih dobio kvalitetniji zvuk sa miksetom?
Sta se dobijam kombinacijom Scarlett Studio paket + Behringer Xenyx Q 1202 USB?
Mozda su ovo glupa pitanja ali nemam dovoljno iskustva sa ovim stvarima pa mi oprostite
[ Filip_ @ 29.12.2013. 02:10 ] @
Citat:
A da li je bolja solucija da uzmem mixetu Behringer Xenyx Q 1202 USB


Dobices nekoliko mikrofonskih ulaza vise i jos nekoliko in/out-a preko toga...loseg kvaliteta, a za muziku koju ces raditi ti ne trebaju.

Finalno bolji zvuk neces dobiti ni iz skuplje miksete sve dok radis u digitalnom formatu bez instrumenata i ostalih hardverskih sprava.


Citat:
Mozda su ovo glupa pitanja ali nemam dovoljno iskustva sa ovim stvarima pa mi oprostite


Ne znam bas kako ide citat, ali smisao je isti xd. Kada pitas glup postajes samo do trenutka kada postavis pitanje, onaj ko cuti i misli da zna ostaje glup doveka.







[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 29.12.2013. u 04:33 GMT+1]