[ Duly @ 20.06.2007. 15:18 ] @
Da li je neko imao iskustva sa automatskim planiranjem resursa u realnom vremenu uz pomoc metoda vestacke inteligencije?
Konkretno problematika je nesto kao automasko planiranje rasporeda casova u skoli.

Ukoliko jeste, bio bih jako zahvalan ako bi mi dao neki koristan savet, internet link, literaturu ili bilo sta sto bi mi bilo od pomoci, da bih mogao da krenem.
[ vlaiv @ 21.06.2007. 13:34 ] @
Dok ne dobijes konkretniji odgovor,

Pogledaj geneticki algoritam

http://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_algorithm

koji se pokazao kao jako uspesan za resavanje problema rasporeda casova ...

Mislim da je tu najveci problem na koji ces naleteti bas to realno vreme, odnosno zavisi o koliko "realnom" vremenu se radi ...
Geneticki algoritam je iterativno baziran i zahteva u opstem slucaju dosta vremena, ali progresivno dolazi do kvalitetnijeg resenja
tako da mozes u realnom vremenu izvrsavati generacije, modifikujuci "zivotne uslove" po potrebi a u zavisnosti od konkretnih
promena u tvom sistemu.

Da li je problem opsteg slucaja ili mozes napraviti simulaciju sistema za tacno odredjen problem ...
[ vurosevic @ 08.08.2007. 08:21 ] @
Na Tehickom fakultetu "Mihajlo Pupin" je razvijen sistem DEDUC.
(sistem za generisanje kombinatornih rasporeda metodom ADT).
Projekat je vodio Dr Petar Hotomski.

http://deduce.tripod.com/index.htm
[ Duly @ 08.08.2007. 15:42 ] @
Znam za DEDUC. Hotomski mi je bio profesor
[ damso @ 01.10.2007. 14:41 ] @
PDDL jezik za planiranje, sadrzi valjda STRIPS instrukcije
http://zeus.ing.unibs.it/ipc-5/pddl.html

citat
Citat:

"
Sistemi za planiranje i rasporedjivanje su oblast vestacke inteligencije i jako se istrazuju od 1995-e (samo planiranje), i od 2002-e (i rasporedjivanje u vremenu). Trenutno ovo najcesce funkcionise tako sto imas poseban jezik PDDL pomocu kojeg opises problem i neki planner koji to procita i generise plan (u ovom slucaju raspored). Tavim istrazivanjima se recimo ja bavim (kako napraviti planer).

Intraktivno pregovaranje je nevezana tema (mada moze da se ukombinuje sa prethodnim). Postoje raazni algoritmi i protokoli za ovako nesto. Jedan od najpopularnijih protokola u pregovaranju je "contract net" protokol koji uskladjuje pregovaranja. Mozda bih mogao da ti preporucim neku literaturu, mada verovatno imas na net-u dosta o tom protokolu.

Cenkanja i aukcije su posebna tema i trenutno postoji nekoliko standardnih algoritama za aukcije, kao sto su "prva cena" (svako ponudi koliko misli, pa ko je ponudio najvise), "druga cena" koja valjda daje najbolje rezultate za onog ko prodaje (kao i prva cena, ali kupac koji ponudi najvise dobija po ceni koju je ponudio drugi na listi!!!), kao i klasicna aukcija sa dizanjem ili spustanjem cene.
Cenkanja obicno treba kombinovati sa nekim algoritmima za ucenje da bi se postigao najbolji ucina
"