[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.06.2007. 19:14 ] @

Slike: GSMArena.com

Mreže: UMTS / GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900
Predstavljen: Maj 2007.
Dimenzije: 106 x 55 x 17 mm
Težina: 124 g
Ekran: TFT touchscreen, 256K boja
Veličina: - 240 x 320 pixels, 2.6"
- QWERTY keyboard
- Prepoznavanje rukopisa
Melodije: Polifone (72 kanala), MP3, AAC
Vibracija: Da
Imenik: 12 polja, Photo call
Mem. kartica: -Memory Stick Micro (M2), dolazi sa karticom od 512 MB
- 160 MB deljene memorije
- 128 MB RAM, 256 MB ROM
GPRS: Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 - 48 kbps
HSCSD: Da
EDGE: Ne
3G: Da, 384 kbps
WLAN: Wi-Fi 802.11b
Bluetooth: Da, v2.0 sa A2DP
IrDA: Da
USB: Da, USB v2.0

OS: Symbian OS v9.1, UIQ 3.0
Messaging: SMS, MMS, Email, Instant Messaging
Browser: HTML (Opera), RSS reader
Games: Pro Golf, Qudrapop + downloadable
Colors: Silver Black
Camera: 3.15 MP, 2048x1536 pixels, autofokus, video, blic; secondary VGA videocall camera
Java: Java MIDP 2.0

Ostalo:
- Video reprodukcija
- FM radio sa RDS
- Media Player (MP3, AAC)
- Sync ML
- Office aplikacije
- Skener vizit kartica
- Organiser
- Photo album
- Voice memo
- Built-in handsfree

Baterija: Standard battery, Li-Ion 1120 mAh
Stand-by: Do 440 h
Talk time: Do 10 h

[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 07.11.2007. u 18:08 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.06.2007. 19:17 ] @



Slike sa GSMArena.com
[ DrS @ 20.07.2007. 15:29 ] @
Čujem da ovo nije (direktan) naslednik telefona P910. Da li se zna koji model jeste (naslednik)? Model P990 bih zaobišao...
[ Miroslav Jeftić @ 20.07.2007. 16:08 ] @
P990 je naslednik P910. P1 je neka vrsta mešavine M600i i P990.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 20.07.2007. 16:24 ] @
Sumnjam da će SE napustiti tradiciju koju su pratili do sada, a to je da je svaki novi P model naslednik onog prethodnog. To što je P1 mešavina ideja dva različita telefona ga ne diskvalifikuje. P900 je imao već ekran i drugačije idejno rešenje tastature, P910 još više različitu tastaturu, P990 takođe, pa je red bio i da P1 ima drugačiju :) Još uvek traže najbolji oblik tastature koji bi zadovoljio najveći broj korisnika. A možda je P1 toliko i različit da bi ljude što manje podsećao na P990 koji je mnogim ljudima ostavio gorak ukus u ustima.
[ Miroslav Jeftić @ 20.07.2007. 19:35 ] @
Naravno, nije zabranjeno mešanje stilova. Ali je P1 nekako daleko sličniji m600i - ista tastatura, isti oblik, ista rezolucija i veličina ekrana. Meni lično više liči na m600 kome su dodali kameru i wifi. Takođe i strani sajtovi ga (koliko sam čitao) ga ne svrstavaju u naslednika, više u neki prelazni oblik.
[ dejan56 @ 14.08.2007. 21:52 ] @
Hej zdravo svima imam par pitanja oko ovo cudo .Dali je vec stiglo kod vas i koja mu je cena jer kod nas jos ga nema ? i ako ga ima moze se nesto reci oko njega posto vako izgleda kao top ali nikad se nezna jer sa p990 i totalna katastrofa fala i pozdrav
[ Miroslav Jeftić @ 14.08.2007. 22:31 ] @
Kod nas je stigao, cena je oko 500€, ili nešto malo manje. Mislim da ne vredi toliko, verovatno da će mu polako padati cena, ali pošto je još nov model, verovatno ne onoliko brzo koliko bi se nadali.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 14.08.2007. 23:24 ] @
http://www.mobilnisvet.com/mobilni/1440/Sony-Ericsson/P1
[ aedar @ 18.08.2007. 14:01 ] @
neko je u komentarima na mobilnisvet.com po pitanju ovoga telefona ostavio broj i rekao da prodaje nekoliko komada za 300 evra,i ubrzo su ga skinuli poslije toga,da nije neko od vas slucajno ili namjerno zapisao ovaj broj neka ga postuje odje ili ga posalje na pm ako je moguce,jer za 300 heroja ovo je stvarno odlican telefon,
naravno ako se nije radilo o nekoj zajebanciji
pozdrav za sve i hvala unaprijed
p.s.momak je rekao da su telefoni iz njemacke
[ dejan56 @ 25.08.2007. 23:25 ] @
Zdravo svima za par dana dobicu ovo cudo e sad pitanje je dali se moze koristiti gps navigaciu jer na ovaj p910 imao sam i radilo je top pa to bi bilo pitanje i za v-o-y-a-g-e-r pozdrav i dali se lakse moze naci neke interesantne stvari trial ili free:)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 26.08.2007. 01:28 ] @
Pa kako si koristio na P910, tako ćeš moći i na P1..samo da nađeš verziju tog programa za P990/P1, tj. za UIQ3.
[ srdjanm3 @ 10.09.2007. 22:09 ] @
Jel zna neko gde u NS ima da se kupi ovaj telefon i koliko kosta? Da li kod ovog telefona postoje neke mane prilikom "uvoza", kao sto je bilo sa nokia 6630 ( kao oni sa TIM mreze ne mogu da salju MMS na 063 mrezi....itd....itd). Jel se zna odakle stize ovaj telefon?

Podzrav
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 11.09.2007. 22:12 ] @
Nisu ni isti proizvođač ni platforma. Ne znam odakle stižu, ali se ono par ljudi koji ga imaju nije žalilo.
[ srdjanm3 @ 13.09.2007. 11:26 ] @
Ajd kad neko dobije ili kupi ovaj telefon neka napise malo o telefonu...koliko drzi baterija (to mi je najvaznije). Ja sam u principu fan NOKIA-e, ali mi je vise dojadio taj problem sa baterijom, a opet sa druge strane mmi treba da ima Symbian, pa sam kontao da je ovo idealno resenje za mene, samo da jos baterija drzi kao kod SE.

Pozdrav
[ Miroslav Jeftić @ 13.09.2007. 12:07 ] @
Mogu reći da na mom m600i baterija drži dva-tri dana sigurno; hardver i softver je skoro potpuno isti kao na P1 s tim da nema kamere i wifi-ja. Budući da p1 ima jaču bateriju, pretpostavljam da bi minimum trebalo isto toliko da drži, a možda i više, osim ako ne koristiš puno wifi.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 14.09.2007. 15:25 ] @
Citat:
srdjanm3: Ja sam u principu fan NOKIA-e, ali mi je vise dojadio taj problem sa baterijom, a opet sa druge strane mmi treba da ima Symbian, pa sam kontao da je ovo idealno resenje za mene, samo da jos baterija drzi kao kod SE.


Kakav problem imaš sa Nokijinom baterijom? Moja na E61, koji ima malo jaču bateriju u startu sam i više nego zadovoljan i mnogo je upotrebljivija nego ona koju sam imao na P990.
[ srdjanm3 @ 14.09.2007. 19:44 ] @
Pa nemam ja neki konkretan problem sa baterijom...pogresno sam se mozda izrazio...mislio sam na to da je generalno kod nokije slaba tacka baterija..koja drzi po 2-3 dana (3 dana kad drzi to je super)...a kod SE telefona ipak drzi 4-5 dana...Ja trenutno imam Nokiu 6630 i kada sam je uzeo drzala mi je baterija 5 dana...sto je extra i zato jos uvek ne menjam telefon (imam ga nekih 2 god i vise mozda), a hteo sam da uzmem N73, medjutim predomislio sam se posto drugar ima i baterija mu drzi 2 dana (to mi je bas bezveze)..Symbian je inace extra stvar (ili bilo koji sis. koji podrzava office, pdf i gomilu drugih dodataka koji mogu da se instaliraju), i jos kad bi baterija bila strava uh....to je onda pun pogodak. Ovaj SE P1 mi je bas zapao za oko i mislim da cu ga pazariti samo da mu malko padne cena.

Pozdrav
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 14.09.2007. 21:30 ] @
Nemoj očekivati da će ti sa ovim velikim SE telefonima autonomija baterije biti veća. Imaju zahtevan procesor, veliki ekran, wi-fi... to sve troši bateriju mnogo više nego što je troše obični SE telefoni, tako da ako samo zbog toga planiraš prelazak, razmisli dvaput :)
[ srdjanm3 @ 15.09.2007. 13:49 ] @
Voyager hvala na savetu..vise mi ipak lezi nokija od SE (jbg, navika)..videcemo jos...svideo se meni i E61i...volim te sa glomaznim ekranom....jel ima neko da stavi link neki na neko uputstvo kako se koristi WiFi na mobilnom?

Hvala unapred..

Pozdrav
[ Miroslav Jeftić @ 15.09.2007. 14:39 ] @
/offtopic

Danas sam malo drndao HTC Tytn i mogu samo reći da je mnogo dobra stvar, za klasu iznad mog m600i - izgleda daleko ozbiljnije. Doduše i košta mnogo više.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.09.2007. 15:42 ] @
Upotreba WiFi-ja nije nikakva mudrost. Otvoriš browser, program za chat, mail, šta god, i pri pokušaju konektovanja će te telefon pitati preko koje veze ideš na net. Nudi ti GPRS tvog operatera i Search for WLAN opciju gde će ti telefon izbaciti sve mreže u dometu, a pored svake mreže će ti pokazati i jačinu signala i da li je mreža otvorenog tipa ili je potrebna šifra za pristup. Odabereš mrežu i konektovan si :)
Ovo je postupak konekcije na Symbian 9.1 3rd uređajima (pomenuta Nokia E61).
[ srdjanm3 @ 15.09.2007. 18:26 ] @
A jel treba mozda neka podesavanja prvo da se urade za WiFi, kao sto treba za GPRS...tako nesto u tom fazonu?

Pozdrav
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.09.2007. 19:32 ] @
Ne, ništa.
[ srdjanm3 @ 15.09.2007. 19:51 ] @
Hvala -v-o-y-a-g-e-r-

Pozdrav
[ Alimen @ 09.10.2007. 21:22 ] @
Poz,

Danas sam kupio ovaj tel... i mogu reci da sam zadovoljan :) nakon N70 i Ngage na koji sam bio prinudjen vratiti se privremeno :)

Imam par pitanja, prvo pokusavam upravo da se nakacim na svoj wireless koji imam na krovu omnicu prejaku, i pokusavam s balkona odakle imam opticku vidljivost i razdaljina je nekih 10m ali ne mogu da se nakacim, odnosno ne prikazuje nista... nema nikakve mreze. Dok laptop radi bez problema.

Sta mi je ciniti..

I kakve stranice preporucujete sa solidnim aplikacijama za ovaj simbian... hvala
[ Alimen @ 15.10.2007. 13:52 ] @
Posto vidim, satrase se odgovarajuci :) mozda neko bude imao slicnih problema... glupost je u pitanju ovaj mobitel kao i vjerovatno svaki ima podrsku samo za B standard, a na micronteu bio cekiran samo G pa sam prebacio na B i G, pa proradi bez problema.

Sad ganjam neke programcice, pa nisam siguran sa linkovima... posto je isfuralo, nekad je tog bilo puno vise...
[ Szabad @ 22.10.2007. 00:13 ] @
Moram priznati da me čudi da nema novih mobila koji podržavaju 3G - HDSPA (možda pogrešio raspored slova); HTC - ovi noviji modeli svi podržavaju ovu tehnologiju, Nokijini, ako se ne varam, tek dva modela, Sony Ericsson bi barem trebao da to uradi na aparatima ove klase, s obzirom da su poslovni telefoni i da je prenos podataka bitan; plus što bi ovakvi modeli trebali da postavljaju standarde.
Da li neko zna postoji li nagoveštaj da se model P1, ili možda pod drugim imenom, pojavi sa tom mogućnošću.
[ Miroslav Jeftić @ 22.10.2007. 07:11 ] @
Ako ćeš ga koristiti u Srbiji, nema ništa od toga. :) Budući SE modeli će verovatno imati tu opciju.
[ Szabad @ 22.10.2007. 18:46 ] @
Našao na MTS - ovm sajtu:

"Na bilo kom mestu i u bilo koje vreme pristupite željenim internet sadržajima preko svog računara, koristeći mt:s mrežu, po najpovoljnijim cenama. Elektronska pošta, lokalna mreža vašeg preduzeća - intranet, ili sadržaji zabavnog karaktera, sada su dostupni preko HSDPA tehnologije, koja omogućava brzinu prenosa podataka do 2 Mb/s"

Sudeći po ovome ova tehnologija je dostupna, čudi me da telefoni ne prate trend; pogotovo što je u svetu ova tehnologija još ranije omogućena.
[ Miroslav Jeftić @ 22.10.2007. 20:42 ] @
Sony Ericsson k850i, w910i, k630i podržavaju HSDPA. Verovatno ih ima i još. Jeste da piše to što piše, ali bih rekao da je pokrivenost još uvek mizerna. Ja sam na Telenoru doduše i u NS-u 3G signal imam samo kad sam u centru ili blizu centra. Mogu misliti kako je u ostatku Vojvodine.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.10.2007. 11:34 ] @
Da, izgleda da je samo centar pokriven 3G-om :) Ja radim u blizini
SPENS-a i tamo imam signala, ali kako krenem kući ka Ž. stanici, tako ga
izgubim :)
[ Miroslav Jeftić @ 23.10.2007. 11:39 ] @
Ja sam u Master-u i imam signal, ali čim odem dva ćoška u pravcu od centra ništa od 3G-a.
[ behemot78 @ 25.10.2007. 22:48 ] @
Na MTS-u je mnogo bolja pokrivenost 3g(hsdpa) mrezom nego kod Telenora, sto je i razumljivo, jer su ranije krenuli sa uvodjenjem. Inace, svaka BS na kojoj postoji 3g signal(opet kazem, kod MTS-a) je pokrivena HSDPA(3,5G) tehnologijom.
[ vuxsa @ 11.11.2007. 19:57 ] @
Bluetooth je dosta slab ili je u pitanju moj aparat.Čim je udaljenost veća od nekoliko metara,ništa,nema signala.Da li je još nekom tako?
[ obradorriuss @ 19.11.2007. 13:56 ] @
Pozdrav,
imam dva uredjaja SE P1i i P990i. Koji je najlakshi nachin da sinhronizujem ova 2 uredjaja i da sve kontakte i poruke sa P990i prebacim na P1i? Chachkao sam svashta nesto, ali mi ne ide od ruke nikako...


Ako neko moze da mi pomogne, bio bih jako zahvalan.

Jedini nachin trenutno koji vidim jeste da preko bluetootha prebacim sve kontakte sa jednog na drugi, ali smara ulazenje u Inbox poruka pa otvaranje svake kako bih sachuvao kontakt... A o5 se javlja problem kako prebaciti SMS-ove sa P990i na P1i

Hvala unapred
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.11.2007. 19:47 ] @
Ne možeš li exportovati sve kontakte preko Contact Managera, pa ih opet importovati u P1?
Ili, još elegantnije, napravi nalog na zyb.com i tamo sinkuj kontakte sa P990, a onda prijavi novi mobilni, pa ih skini na P1. Imaš WiFi na oba telefona, ne bi trebalo da te išta košta :) Ni sad, a ni bekapi ubuduće :)

Mislim da je za SMS mrka kapa. Ili da ih exportuješ u neki html/txt format, pa da ih tako čuvaš ili da se poigraš kopiranjem Mail ili Messages foldera (ako pretpostavimo da u jednom takvom čuva i poruke) sa P990 na P1..ali mislim da je tu veća šansa da napraviš brljaviju na novom sistemu.
[ obradorriuss @ 19.11.2007. 20:35 ] @
Hvala ti puno na odgovoru i sorry za dupliranje posta...

Uspeo sam kao sto si mi predlozio da uradim sinhronizaciju contacta preko www.zyb.com (nisam ni znao da postoji taj servis), sve sa starog moba prvo ubacio kontakte, pa dodao novi telefon koga sam sinhronizovao i kraj... EXTRA i hvala josh jednom...


Ostale su mi SMS poruke koje ne znam kako da sachuvam... Jedino da mozda nadjem neki programchicj koji cje to mocji da uradi, vrsljacju malo po netu sada za taj problem, a ako nekome nesto pametno naleti neka mi javi Ako ne mogu da ih prebacim u novi P1i, makar da mi ostanu arhivirane na kompu. Hvala jos jednom.

Btw., jel zna neko gde ima da se kupi u Novom Sadu ili BG-u zastitna folija za ekran po mogucstvu ako je u BG-u da je negde u centru kako bi mogao lakse da je kupim jer se ne snalazim po BG-u nikako

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.11.2007. 20:50 ] @
Nema na čemu :)
Ako se odlučiš za bekap na kompjuter, pogledaj SMS Diary Ule Melena. Free je i radi posao..exportuje poruke u vrlo pregledan HTML.
[ obradorriuss @ 19.11.2007. 21:16 ] @
THX again on info... Skinuo sam, instalirao i trebalo bi da odradi lepo posao...

Medjutim nije vishe FREE Kosta 10$, tako da ako mi se svidi mozda ga i kupim, za sluchaj da ne nadjem negde FULL verziju.

A jel znash mzoda neki dobar program koji vrshi monitoring poziva kao i broja poslatih SMS poruka, jer imam osecaj da mi dolaze vecji rachuni nego sto jesu...

Ukoliko ne nadjem adekvatnu verziju, geldacju da se napravi neki software za tako nesto, da se ponasha kao service u pozadini i da vrshi taj monitoring, filtrira zapise za 064/065 mrezu i za ostale mreze... Ovo mi je bitno zbog broja minuta koje potroshim kao i poslatih poruka jer imam osecjaj da su mi rachuni vecji nego shto bi trebali,a u listingu mogu da stave 1 broj koji stalno zovem stoo puta, ja cju misliti da sam ga zvao....


Evo upravo kontam da ovaj SMS Diary moze da mi mesechno prikaze broj poslatih poruka, sto mi puno znachi...

Vecj sam nabavio NetBeans Mobility Pack za P1 i P990i, gomilu tutorijala...pa ako se ne nadje nesto pametno, ne preostaje nista drugo nego da se napravi...
[ reklamekg @ 03.01.2008. 13:31 ] @
Ljudi gde da nadjem neki program sto otvara SWF ekstenziju za UIQ 3 Symbian
[ miko.bar @ 27.01.2008. 10:38 ] @
Može li mi neko reći kakav zvučnik ima ovaj telefon.
[ sooxy @ 07.02.2008. 17:28 ] @
pozz
planiram da kupim ovaj tel pa me intersuje:
Dobijam gps bluetooth prijemnik uz tel i kako sam vidio Wayfinder soft za navigaciju
Kakva je pokrivenost ovog prostora mapama i moze li se koristiti neki drugi soft recimo garmin ili tom tom

i da li je istina da tel spor posto sam cuo takvu pricu
imam p910 i u potpunosti sam zadovoljan

unaprijed hvala
[ test1234 @ 26.03.2008. 12:17 ] @
Da li neko zna kako i da li diktafon moze da snima u toku razgovora na SE P1i. Diktafon lepo radi kada tel nije aktivan. Minimum baterije za ovaj tel. je 2000mAh.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 26.03.2008. 12:26 ] @
Po nekoj sigurnosnoj filozofiji, razgovori se ne mogu snimati.
[ pyc @ 26.03.2008. 12:52 ] @
au jaka mi je ta neka sigurnosna filozofija :))
[ test1234 @ 27.03.2008. 10:50 ] @
Jel to mreza kontrolise ili sam telefon i da li moze da se ,,otkljuca,, ili da se trazazi dozvola od provajdera, ako neko zna? Mislim na snimanje razgovora na SE P1i njegovim diktafonom.

Prvi put koristim SE ranije sam koristio Nokie i nije bilo problema, E60 je recimo extra radio snimanje u toku razgovora do jednog minuta, nikada ga ne bih menjao, ali baterije su ocajne. Kasnije sam ubacio ,,Ultimate Voice Recorder,, , neka beta, to je snimalo kolika je kartica u komadu sa svim podatcima tipa, duzina, br. dolaznog telefona itd.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.03.2008. 13:31 ] @
Kontroliše sam sistem na telefonu, naravno. Evo već par godina niko da otključa, tako da, najeverovatnije ne može bez većeg iživljavanja na sistemu.
[ sinQe @ 11.04.2008. 12:52 ] @
Da li neko ima informaciju gde u Beogradu moze da se kupi zastitna folija za ekran P1 (mislim na one kvalitetnije) ???
[ dragan76 @ 11.04.2008. 19:11 ] @
@sinQe
ja sam je narucio preko neta iz amerike. Stize za nekih 20-tak dana, nisu mi naplatili carinu jer je firma koja mi je poslala napisala 'gift' varijantu na koverti. cini mi se nekih 11 dolara. kod nas nigde nisam naisao na kvalitetnu.

pozdrav,
dragan
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 13.04.2008. 15:45 ] @
Ja sam za iPhone naručio sa GuardFilm-a, za $7.99 po komadu i poslato mi je kao obično pismo, tako da nije prolazilo kroz carinu. E sad i da je bio paketić, nema veze što je neko napisao da je poklon, jer ja tako mogu kupiti u USA i auto 2x jeftinije nego što je kod nas, pa reći tetku u Tennesseeju da mu veže mašnu i napiše POKLON, ali će se ipak cariniti :) Pa nisu ni naši carinici sisali vesla sve ove godine.
Carina ti nije naplaćena zato što vrednost robe koja ti se isporučuje ne prelazi određenu sumu. Što još gore može biti, ukoliko cena nije naznačena na paketu ili ukoliko oni posumnjaju da naznačena cena ne odgovara realnoj tržišnoj vrednosti proizvoda, onda oni pristupaju tarifiranju te robe, što obično vodi tome da je budućem vlasniku bolje bilo da je kupio tu istu robu kod nas, ukoliko se prodaje :)

GuardFilm ima custom oblike, ali su i oni u neku ruku blago standardizovani po nekim veličinama.
http://www.guardfilm.com/trim-to-fit.htm

Pre nego što će mi kolega preporučiti GuardFilm koji mi je po kupovini stigao za 10-ak dana, gledao sam InvisibleShield, ali oni nisu rekli da šalju za Evropu, pa sam se odlučio za ništa manje kvalitetan GuardFilm. Sad opet šmekam InvisibleShield za displej za aparat.

Oni mogu baš da skroje za oblik koji ti treba.

[ Gulan_92 @ 07.06.2008. 10:59 ] @
Da li neko zna gde u Novom sadu moze da se kupi ovaj telefon i kolika mu je sada cena ?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.06.2008. 15:56 ] @
Pa pozovi nekoliko prodavnica telefona i raspitaj se. Reklamiranje nije dozvoljeno.
[ cosic80 @ 23.06.2008. 12:16 ] @
Hoce li mi neko, molim Vas, objasniti kako da instaliram gps na p1, po mogucstvu malo detaljnije jer iskreno nemam pojma o tome. Dakle sta mi sve treba i kako da dodjem do svega toga, kako to da odradim da bih mogao da koristim gps navigaciju?
Hvala!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.06.2008. 12:36 ] @
Trebajuti mape i externi GPS risiver. I jedno i drugo se plaća. Imaš li nameru da kupuješ to?

Mape su oko 150€, a bluetooth GPS prijemnik oko 80€ (±20€).
[ cosic80 @ 23.06.2008. 12:51 ] @
Imam nameru da kupujem, ali se malo razumem u GPS uredjaje, pa ne znam da li je bolje da kupim GPS uredjaj ili da kupim te dodatke za telefon, inace GPs mi konkretno treba za putovanja, nikakve dodatne opcije osim pronalazenja lokacija i destinacija mi nisu potrebne. Znacio bi mi puno savet od nekog ko to zna.
Hvala puno!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.06.2008. 13:29 ] @
Sam odluči šta ti je bolje, koja kombinacija uređaja.

Ako kupiš odvojeno, to je elegantnije rešenje, što zbog baterije, što zbog potencijalne krađe mobilnog, njegovog kvara, javljanja na telefon u toku navigacije, mogućnosti da nekome pozajmiš navigaciju za put i sl.

Mana je što je ta varijanta skuplja i što podrazumeva nošenje još jednog uređaja na put, kao i manje komocije pri napuštanju kola, gde ćeš svaki put skidati GPS sa nosača i nositi ga sa sobom ili ga sakrivati u kasetu ili gde već :)

Evo, Google izbaci par imena firmi i sajtova koji se bave tematikom GPS-a po Srbiji i šire.
[ cosic80 @ 23.06.2008. 15:06 ] @
Hvala puno!!! Definitivno cu jos malo porazmisliti i odluciti se za jedan od predloga.
Pozdrav!!!
[ Alex65 @ 27.06.2008. 13:10 ] @
Planiram da kupim P1 posle godisnjeg...ali primetim nesto.
Nokia ima svoj externi BT prijemnik, a SE nudi GPS enabler HPM-90 u sklopu handsfree slusalica ?!? HPM funkcionise kao i Nokiin BT prijemnik ? I verovatno je znatno jeftiniji, a mozda ide i u full kompletu ?!
Drugo, GPS funkcionise nezavisno od mobilne mreze i operatera ? Roming, tarifiranje...?
Trece, gore spomenuta cena softwera, mape je 15 EU, a ne 150 ?
Hvala.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 28.06.2008. 21:02 ] @
Da, taj HPM-90 su slušalice + GPS u jednom. U neku ruku praktično, u neku ne. Nije, jer je kabl, koji kad se stavlja džep izađe kao zamršeno klupko.
Mislim da ne dolaze uz neki telefon. Verovatno su opcija.

Da, GPS je besplatan (najlepša stvar kod GPS-a) i njegovo korišćenje nije uslovljeno mrežama, pokrivenošću (signalom za mobilnu telefoniju) i sl.

Malo je vrovatno da je cena neke mape 15€. Ove koje se kod nas prodaju su bliže onoj većoj cifri.
[ klima @ 17.07.2008. 15:11 ] @
Imam par pitanja oko SE P1i. Da ne otvaram novu temu, vidim da je ova ovdje veoma aktivna!

Kupio sam telefon prije dan dva. Super je. Jeste spor, ali boze moj, radi svoj posao :)

Interesuje me, obzirom da je u njemu kartica od 512MB, kada zamijenim karticu sa vecom, od recimo 4GB (nebitno), da li je dovoljno samo da kopiram preko racunara sadrzaj stare kartice na novu, i programi koji su instalirani ce raditi bez problema? Ili moram nanovo instalirati aplikacije.

nisam se nikada susretao sa symbian telefonima, pa sam totalni laik u ovom podrucju.

A primjetio sam da neke aplikacije zahtijevaju da i na kartici i na telefonu bude sadrzaj odredjeni...

I ako mi moze neko pojasniti, gdje je uopste sistem instaliran...mislim, logicno je da je na telefonu,...ali nije vidljiv? Dok na kartici ima mnogo nekih foldera i datoteka...
I inace, da li ovi sistemi, kao nasi dragi XP i ostali racunarski, znaju da padnu hehehe...i da li se lako instaliraju itd...:)

Pa eto...ukoliko nije nekome tesko i mrsko odgovoriti na ova moja pitanja...bio bih jako zahvalan :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 17.07.2008. 20:59 ] @
1. Trebalo bi po nekoj logici da možeš da prekopiraš sadržaj kartice na novu i da ih zameniš, ali nikad nisam probavao ništa slično :)

2. Isto kao i na svim kompjuterskim OS-ovima, program se ne instalira (barem ne svi) samo na zadanu lokaciju, već svoje fajlove kopiraju i u sistemske foldere.

3. Symbian telefon ima pored onog drajva kome ti možeš pristupiti još 2-3 skrivena drajva, na kojima se nalazi sistem i ono što mu je potrebno za rad. Možeš staviti neki od explorer programa, kojima ćeš imati pristup tim read-only drajvovima.

4. Isto kao i kompjuterski OS-ovi.. :) I Symbian se ponekad može urušiti pod težinom aplikacija i trasha koji se vremenom nakupi na telefonu. A instalacija je laka. Sve što trebaš da uradiš je da formatiraš memoriju telefona i sistem će se po sledećem paljenju sam instalirati.

Na UIQ telefonima, poput P1, formatira se iz Service menija, koji se dobija na sledeći način:

Code:
jog dial up
press *
jog dial down
jog dial down
press *
jog dial down
press *
[ klima @ 18.07.2008. 08:04 ] @
Hvala ti mnogo na tako iscrpnom odgovoru! Zaista! Rijetko se ovako detaljno ko potrudi! Hvala još jednom! :)


Da mozda nekome pomognem...imao sam problemcic, gdje mi je prilikom instalacije neke aplikacije, izbacivao telefon poruku
Component failed security check. Cannot Install.

A sve je bilo do pogresnog datuma na telefonu. Bila je godina 2007...

[Ovu poruku je menjao klima dana 18.07.2008. u 09:36 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.07.2008. 08:40 ] @
Samo vrati datum na prošlu godinu i trebalo bi da radi. Odnosno, klikni na Details i vidi do kada važi instalacija, pa vrati pred instalaciju datum na telefonu na dan pre isteka važenja programa, pa ga onda instaliraj. Posle možeš odmah vratiti datum na današnji. Nekad takođe pomaže ako ti je telefon setovan na neki drugi jezik, da ga vratiš na engleski.

E sad, kako na jednom telefonu fajl ide, a na drugom ne..da vam nisu različiti datumi na telefonima?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.07.2008. 08:41 ] @
Eto, ne videh da si ažurirao poruku :) Nema veze, to je to :)
[ klima @ 21.07.2008. 12:50 ] @
:)
Ma da, heheh, u onom trenutku kada smo uvidjeli problem, pokusali se pozabaviti njime, ali u brzini nismo bas najbolje citali sta kaze poruka :) tek kasnije me udarila, sa spoznajom, i odradim to sto si napisao :) heheheh, i instalacija prodje bez problema:) hvala bogu....Reko rijesio sam problem, bas sam ponosan na svog mene :)

Hvala ti opet sto si brzo napisao taj odgovor :) da mi pomognes....i izvini sto sam se naglo editovao heheheh...


...

Interesuje me jos jedno...(ja se nadam da je ok sto to ovdje u ovu istu temu postavljam, da ne trpam sa mnogim temam o p1i i potrebama, ako je ova vec posjecena)

NEki programcic, koji bi sluzio kao sekretarica na telefonu!? Znaci, ono, kada se ne mogu javiti, da telefon primi poruku koju ja kasnije mogu preslusati. Da li postoji takav (jesam malo googla i trazio, ali cini mi se da nema, no neki kazu opet da ima) pa sam sada u nedoumici i neznanju :)...
Znaci, ako ima, kako se zove, da li je besplatan, da li je ok, ako nema, hehe, nema i sta mogu :)

a isto tako, razmisljao sam da promijenim ovaj defaultni music player na P1 koji bude sa Walkman-om. Jer ja u biti dosta slusam muziku na telefonu pa volim i da mi je player jednostavan i ugodan za koristenje. Vidio sam da je potrebno uraditi neke krucijalne promjene :) poput zamjene sistemskih datoteka na telefonu, od standardnog playera, sa ovim preradjenim od walkman-a pa tek onda pokrenuti instalaciju walkman-a i nakon reseta telefona defaultni postaje walkman.
Eh, da li je taj walkman mnogo bolji od ovog standardnog, jer cini mi se kao da su isti, samo malo skin preuredjen???
Koristio sam ja k800i i w880i i znam one walkman playere a i onaj k800i defaultni, je isti bas, samo boje druge i prikaz albuma i bla bla....

Vrijedi li to raditi zbog samo skina, ili ima nesto vise?

I instalirao sam nekakav program koji se zove CapsSwitz...kako sam skontao, on sluzi da mozes vidjeti C disk telefona...samo, sto ja to u ovom programu nista ne vidim, osim swirtcha :) ili to ide da ga mogu vidjeti preko racunara?

et hvala ko god sta napise :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 21.07.2008. 13:11 ] @
Ovo je tema o P1, tako da sve što te zanima, a tiče se P1 slobodno možeš staviti ovde :)

Nema programa na UIQ-u koji snimaju razgovor, zbog nekakvih sigurnosnih mera ili čega već. Nije toga bilo na UIQ 2, a nema ni na UIQ3 telefonima.

Kao commander/expolorer koristi Swiss Manager, koji je besplatan (Pro verzija se plaća) i pored pristupa svim diskovima na telefonu, radi još neke sitnice.

A ovo za playere ne znam :)
[ klima @ 22.07.2008. 13:31 ] @
OK!. Onda sve o p1i ovdje :)

Hvala na odgovoru opet :)

i da kazem, instalirao sam jedan program callfilter...besplatan...ali ekstra

:))
[ RMAN @ 24.10.2008. 21:32 ] @
Problem je u tome sto kad god upalim telefon stizu mi svi izvestaji poruka koje sam poslao 30 juna 2008.
Ovo je stvarno iritirajuci problem. Da li neko zna kako da ga resim?

Reinstalirao sam sistem i nista.
[ spy83 @ 14.12.2008. 22:22 ] @
interesuje me da li je iko vrsio update na P1i sa oficijelne stranice sony ericsson-a ia da li je protekla bez problema, i da li ima nesto na sta treba posebno obratiti na paznju
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 14.12.2008. 23:14 ] @
Šta god da radiš, gledaj da ti je baterija puna :)

Sa svim drugim nećeš imati problema, tako da slobodno pokušaj update, ako postoji novija verzija softwera.
[ Filip.ue @ 10.10.2010. 00:53 ] @
Pozdrav.

Da li neko moze da mi objasni kako preko WLAN-a da se konektujem na net?
Ako sam shvatio, treba da odem u control panel/internet accounts i tu napravim novi nalog sa ssid-om i channel-om mreze na koju cu da se konektujem.
Sve to odradim i konektujem se na wireless mrezu, ali ne mogu da izadjem na net. Probao sam sa vise razlicitih ap-ova...

Molim vas, pomozite!
[ mulaz @ 10.10.2010. 14:21 ] @
levo gore kliknes na onu strelicu prema dole -> Connections -> Wireless lan
desno dole kliknes na 'More' -> Enable wlan
Levo dole 'Scan'
sacekas da nadje mreze, i kliknes onu na koju zelis da se konektujes
Ako je potreban password, sam ce telefon da te pita, i sam ce da napravi account
[ Filip.ue @ 10.10.2010. 16:19 ] @
Kod mene ne moze tako... Moram sam da napravim account, ali opet ne mogu da izadjem na net... Stvarno me izludjuje!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 10.10.2010. 16:20 ] @
Ti AP-ovi koje si probao, jesi li siguran da mogu na net? Ima mnogo otvorenih AP-ova koji nemaju pristup netu.
[ Filip.ue @ 10.10.2010. 17:17 ] @
Nisam siguran za sve, ali Telenorov ( u parku ) sigurno moze...
[ plavi10 @ 12.09.2011. 17:05 ] @
Moze li neko pomoci oko P1.
Mobitel se ugasio kada se ispraznila bateria i sada ne moze da se upali ali samo se pojavi znak soniericssona i mobitel stane .Takodjer kad ga prikljucim na ispravljac pokaze da puni ali dodje do 10% i ne pomjera se dalje.
Moze kakav savjet.
[ Filip.ue @ 13.09.2011. 01:26 ] @
Pokusaj da ga flesujes...
[ aldair @ 25.10.2012. 10:16 ] @
nisam hteo da otvaram novu temu kad vec ima ove za p1. interesuje me zna li neko gde se moze naci flet za p1i_ hvala unapred
[ Filip.ue @ 25.10.2012. 10:55 ] @
Kakav flet? Mislim da P1 nema flet...
[ aldair @ 25.10.2012. 14:24 ] @
pa flet za tastaturu?
[ miLOSm @ 26.01.2013. 21:02 ] @
postoji li mogucnost da se nekako sada P1i updatuje preko SEUS-a definisanjem host fajlu redirekciju ka lokalnom serveru? posto zvanicni update ne radi (nema vise podrske za p1i). odnosno sem servisa ima li neko neku ideju kako loaklno updatovati firmware?