[ ghost2k3 @ 22.06.2007. 12:22 ] @
Zanima me sta mislite o tome, da li ce se to desiti?
A sad da malo pojasnim.
Neko ko je programer zna da programira (u ala sam ovo rekao), odnosno zna sustinu kako neki problem da resi, pre svega, pa onda to implementira koristeci neki programski jezik. Nekom ko to znanje zna, nije tesko da nauci bilo koji programski jezik i da ga koristi (otprilike to tako funkcionise).
E sad kada dodje do toga da resava neki problem iz oblasti ekonomije npr., on mora da zna gomilu drugih stvari (da ih nauci, ako ih vec ne zna), nevezanih za samo programiranje (poreze, zakone, samu teoriju ekonomije, ...) i tek onda da pristupi uopste programiranju. Isto to vazi kada radi nesto iz masinstva, matematike, ... Ljudi koji su napravili autocad, sigurno da imaju dobru podlogu iz masinstva. I ima gomila takvih primera, zdravstvo, fizika, bla, bla, ... Do sad ste shvatili poentu.
Nekom ko je vrhunski fizicar ili matematicar, ili sta vec, ce verovatno biti kesa da sedne i nauci npr. oop, baze podataka ili tako nesto. Posto ja licno smatram da je lakse to nauciti nego kvantnu fiziku, barem meni.
Znam da na nekim univerzitetima u americi (drexel, ako sam dobro napisao), imate uslov, pored ostalih stvari, da znate da programirate, c++ npr., i to pri upisu nekih doktorskih studija (ili redovnih, ne znam, poznajem budeceg doktora odatle, pa sam zato to i stavio, za ostalo ne znam) vezanih za masinstvo (konkrektno materijale).
Sad se postavlja pitanje, da li je lakse nekom ko poseduje znanje iz pomenutih oblasti da nauci da programira ili obrnuto?

[ nkrgovic @ 22.06.2007. 12:47 ] @
Sad, pored popularne fizike imamo, izgleda, i "popularni IT management"... U pravu je Caboom, ali skroz..

Uglavnom, covek, odvoj malo vremena i procitaj nesto o organizaciji posla u svakoj vecoj firmi. Cak i taj Autodesk ima na ACad projektu i profesionalne programere, i profesionalne inzenjere. I rade zajedno, svako svoj deo. Niko nema vremena da nauci sve to, pa da tek onda sedne da radi... :) Znaci, timovi, timovi, timovi.

Drugo, najveci deo programera pise, verovao ili ne, programerske programe :) - a ne masinske ili ekonomske. Sitne rutine, web strane, java servleti, procesiranje podataka....
[ Ivan Dimkovic @ 22.06.2007. 13:13 ] @
Yep - popularni IT management :)

Citat:

Ljudi koji su napravili autocad, sigurno da imaju dobru podlogu iz masinstva. I ima gomila takvih primera, zdravstvo, fizika, bla, bla, ... Do sad ste shvatili poentu.


Covek - pazi ovako,

- Musterija ima zahteve - musterija je obicno najvise upucena u problematiku svog posla i zeli resenje
- A, firma ili odeljenje zaduzeno za razvoj proizvoda koji to treba da zadovolji ima:

- Account managera i prodajnog menadzera koji se bave komercijalnim stvarima
- Product managere koji se bave koordinacijom zahteva musterije i mapiranjem toga na "funkcionalnosti" koje proizvod mora da ima
- Project managere koji funkcionalnosti razbijaju na delove i prave i izvrsavaju plan kako da se te funkcionalnosti implementiraju
- Inzenjere i programere organizovane u timove sa svojim tim liderima - koji delove tih planova, tj. funkcionalne blokove implementiraju
- QA testere koji testiraju funkcionalnosti i proveravaju da li zadovoljavaju kriterijum

Pazi sad - svako u tom lancu mora imati neko znanje o materiji kojoj zahtev musterije pripada - ali se od inzenjera i programera ponajvise ocekuje da imaju inzenjersko / programersko znanje da implementiraju deo nekog posla, a razumevanje kompletne materije moze biti plus - ali svakako ne i neophodni uslov - u vecini slucajeva je problematika toliko siroka da ni u teoriji niko ne bi mogao da bude kompletno upoznat sa svim aspektima proizvoda i industije u kojoj se taj proizvod nalazi.

Citat:

Sad se postavlja pitanje, da li je lakse nekom ko poseduje znanje iz pomenutih oblasti da nauci da programira ili obrnuto?


Ekonomista koji zna da programira je verovatno slab ili osrednji programer, kao sto je programer sa razumevanjem ekonomije slab ili osrednji ekonomista - u vecini slucajeva - a ti se zapitaj da li nekom trebaju "slabi ili osrednji" ili ce da zaposle dobrog programera i dobrog ekonomistu ;-)
[ Java Beograd @ 22.06.2007. 13:20 ] @
Zanimanje programer - NE izumreti.
[ jablan @ 22.06.2007. 13:22 ] @
Citat:
ghost2k3: Znam da na nekim univerzitetima u americi (drexel, ako sam dobro napisao), imate uslov, pored ostalih stvari, da znate da programirate, c++ npr., i to pri upisu nekih doktorskih studija

Vidiš, većina nas znamo da vozimo auto, pa opet šoferi i dalje zarađuju, a da ne govorim o vozačima Formule.
[ ZaMpA @ 22.06.2007. 13:37 ] @
Hoce, kad izmislimo AI, pa ti samo kazesh kompu sta treba, a on se sam isprogramira. Do tada, zanimanje programer nece izumreti.
@jablan: odlicno poredjenje.
[ ghost2k3 @ 26.06.2007. 15:56 ] @
Citat:
jablan: Vidiš, većina nas znamo da vozimo auto, pa opet šoferi i dalje zarađuju, a da ne govorim o vozačima Formule.


Pa vidi, većina nas može da se bavi "šoferstvom", sem nekih izuzetaka kojima ja ne bih ni dao dozvolu, jel tako?
E sad formula ili bilo šta slično je druga stvar. Mogao si onda reći i svi mi igramo basket, ali samo nekolicina ima priliku da igra u prvoj ligi, ili u NBA. To je stvar genetike pre svega, pa i sreće ako baš hoćeš da budeš pro. Toga koliko ja znam nema u poslovima, kao što je programiranje. Jeste da ima vrhunskih profesionalaca, koji su stvarno (valjda genetski) nadareni za to što rade, ali takođe svi koji se potrude da nauče da programiraju, mogu lebac od toga jesti. Jel tako? Dok svi mi što znamo da igramo basket, ne da nemožemo svi jesti leba od toga, ma koliko se trudili, nego bi vrlo brzo crkli od gladi, kad bi čekali taj lebac.
Znam kako sve to funkcioniše, počev od zahteva za nečim, njegove analize, pa do testiranja software-a. Čitava ova priča mi je pala na pamet, zbog jednog druga koji je po struci mašinac, naučio je da programira, kako tako, i sad sa još desetak svojih prijatelja treba da počne da radi na razvoju nekog software-a, vezanog za mašinstvo, naravno. U čitavoj toj priči nema nikog ko se bavi samo programiranjem. Možda će i biti kasnije, ne znam, ali ako su oni naučili da programiraju, dovoljno dobro da mogu da naprave neki funkcionalan (da ne kažem koristan) software, zašto ne bi tako mogli i ostali?
Doduše u pravu ste da tu ostaju neke stvari koje se tiču samo suvije programera, kao npr. internet, mreže, igrice :D, ...
Naravno da neće neki ekonomista pisati software, odnosno, driver za VGA, ali možda je bolje njega naučiti da programira, nego da se neko koga ne zanima ekonomija smara sa tim.
[ ultraKeen @ 03.07.2007. 05:25 ] @
Uobicajeno je da programer saradjuje sa poznavaocem problema teme koja se programira, dakle u principu je to rad dvoje (ili vise) ljudi, od kojih jedni znaju problem a drugi kako njega da objasne mashini...

Tesko da ce zanimanje programera da izumre, postace samo verovatno jednostavnije i produktivnije sa raznim grafickim okruzenjima i svodjenjem programiranja na kliktanje misem... Ustvari to se vec desava, a cena toga su ogromni programi kao posledica nasledjivanja u objektnom programiranju.
[ jablan @ 03.07.2007. 07:46 ] @
Citat:
ghost2k3: Doduše u pravu ste da tu ostaju neke stvari koje se tiču samo suvije programera, kao npr. internet, mreže, igrice :D, ...

Prijatelju, pravljenje softvera je malo više od pisanja koda, i tvoji drugari mašinci će to brzo shvatiti.
Citat:
ultraKeen: Ustvari to se vec desava, a cena toga su ogromni programi kao posledica nasledjivanja u objektnom programiranju.

Upravo suprotno. Nasleđivanje čini programe manjim, a ne većim.
[ blaza @ 03.07.2007. 08:27 ] @
Naravno da nece.
Inace, ko ce izfizikalisati ono sto projektanti odrade?
[ ghost2k3 @ 03.07.2007. 22:07 ] @
Citat:
jablan: Prijatelju, pravljenje softvera je malo više od pisanja koda, i tvoji drugari mašinci će to brzo shvatiti.


Ne znam da li su vec shvatili to, ali znam da su dobili sponzora koji im je dao 1,5mil dolara da pocnu projekat. A on se valjda informisao gde ulaze novac.
[ Ivan Dimkovic @ 03.07.2007. 22:09 ] @
Citat:

Inace, ko ce izfizikalisati ono sto projektanti odrade?


Pa obicno projektanti softvera nastaju od talentovanih developera - ne postoji dobar softverski arhitekta koji nije proveo odredjen broj godina razvijajuci sw ;-)

Tako da - ako nestane programera, nestace i projektanata :)
[ DjoleReject @ 03.07.2007. 23:43 ] @
Citat:
jablan: Upravo suprotno. Nasleđivanje čini programe manjim, a ne većim.


Ziva istina u slucajevima kada se radi o lepom, planskom nasledjivanju. Ali u slucajevima kada se tona nekih gluposti nasledjuje, a u tvom konkretnom slucaju je potebno 5% tih stvari, dolazis u situaciju da neki hello worldovi i jednostavne aplikacije postanu preveliki. Banalan primer je kada imas nekakav button od koga tebi treba samo klik, a on vuce nekih 50 propertija. Ta gomila stvari sluzi samo da bi programiranje bilo lako i da neko dobije funkciju jednostavno cekirajuci neku opciju. Najdalje od istine je da takve stvari cine program manjim. U potrebu da programiranje bude sto brze ne ulazim, ovo se samo tice velicine tako dobijenog programa.
[ negyxo @ 04.07.2007. 01:15 ] @
Generalizacija mislim da je to odgovor. Ocigledno da je to problem, od stavova pojedinaca po pitanju funkcionisanja drzave, pa do same izrade programa
To sto su programi u OOP svetu veliki u nekim slucajevima nije odlika samog nasledjivanja niti OOP metodologije, nego lenjosti programera (ovde ubrajam i sebe ). Problem je sto se za odredjeni nivo kompleksnosti ne moze pronaci 'rupa na saksiji', odnosno za odredjeni broj funkcionalnosti mora da se uradi odredjeni broj funkcionalnosti Svaki program, je program za sebe i samim tim ni jedan program ne bi mogao da koristi istu bazu koda, pa se stoga pribegava generalizaciji, bar je ja tako zovem

[ hajduk7 @ 04.07.2007. 01:19 ] @
Prvo da ti kazem da si ti vec postavio pitanje i dao odgovor. Sam si reko da programer mora da se razume i u druge oblasti ne samo da zna da programira, pa sad ti proceni sta je lakse biti programer ili biti nesto od onoga sto si ti pomenuo.Ispravi me ako sam te lose razumeo, posto sam brzinski procitao pitanje koje si postavio. Po meni programiranje nikad nece izumreti jer stalno se radjaju neke nove ideje za programe, sta sve ljudima nece da padne napamet u vezi programa kakve bi hteli da poseduju
[ ghost2k3 @ 05.07.2007. 12:03 ] @
Nisam pitao da li ce programiranje izumreti, nego da li ce "izumreti" ljudi koji znaju samo da programiraju i nista drugo?
[ Ilic Igor @ 05.07.2007. 17:53 ] @
Hoće i to kad nestane struje.
[ Reljam @ 05.07.2007. 18:31 ] @
Citat:
ghost2k3: Nisam pitao da li ce programiranje izumreti, nego da li ce "izumreti" ljudi koji znaju samo da programiraju i nista drugo?
Nece: mladi programeri ne znaju nista drugo osim programiranja, i onda kroz rad u industriji pokupe znanje i time napreduju u karijeri. Ali zato nove generacije koje dolaze se baziraju samo na programiranju, i ciklus se nastavlja. Znaci uvek ces imati odredjen broj onih koji 'znaju samo da programiraju'. To je jednostavno faza u razvoju programera.

A inace to znanje 'osim programiranja' treba shvatiti kao jako sirok pojam, prakticno sve ono sto cini neku industriju onim cime jeste. Mozda su to knjigovodstveni zakoni, a mozda je to umetnost saradnje sa netehnickim umetnicima.
[ Dragi Tata @ 05.07.2007. 18:51 ] @
http://www.balkanuk.com/vremep...ko%20Rock%20%27n%27%20Roll.mp3
[ bancika @ 05.07.2007. 20:14 ] @
tesko je da jedan covek bude vrhunski programer i vrhunski "bilo sta drugo". programiranje je samo po sebi dzinovska nauka (i zanat).
zaboravio si na timski rad...mislis da je autoCAD radio jedan covek koji je uz programiranje odlican masinac...ne bih reko.
fora da je imas strucnjake iz vise oblasti (cak i iz vise podoblasti programiranja) koji zajedno mogu nesto da naprave.
[ hajduk7 @ 05.07.2007. 20:38 ] @
Citat:
ghost2k3: Nisam pitao da li ce programiranje izumreti, nego da li ce "izumreti" ljudi koji znaju samo da programiraju i nista drugo?

Svejedno je niti ce programeri izumreti niti programiranje,bilo bi dobro kad bi predmet programiranje postojao u osnovnoj i u srednjoj skoli.
[ momsab @ 06.07.2007. 00:17 ] @
u osnovnoj i u nekim srednjim skolama da
[ negyxo @ 06.07.2007. 00:30 ] @
U osnovnim cini mi se da nema programiranja, jedino kao neka izborna nastava, dok u srednjim skolama verovatno ima, bar je bilo dok sam ja isao, tada su furali Pascal i C, a mislim da i danas to rade sto je po meni vec odavno zastaralo, i ako sam zaista bio ljubitelj pascala, cini mi se da bi mogli da predju na c#

Sto se tice programiranje kao struke, verovatno jos dugo nece nestati, bar ne do pojave prve Ai
[ hajduk7 @ 06.07.2007. 00:42 ] @
Ja sam u sedmom razredu imao Basic ali on je bio u sastavu informatike, znam da postoji programiranje i u srednjim skolama ali ne znam dali recimo ima predmet C, Visual Basic ili je to na slicnu foru kao i u osnovnoj skoli. Bila bi fora recimo kad bi od petog razdred djaci imali programiranje i svaki prog. jezik da bude poseban predmet C/C++, Fortran,Cobol itd ili nesto tako na tu foru da se smisli ne znam nisam ni ja pametan kako bi to moglo da se odradi da deca sto ranije shvate sta je to programiranje i zasta ce im to koristiti u zivotu.
[ freediver @ 06.07.2007. 08:21 ] @
Da bi postao expert u polju kvantne fizike treba ti otprilike isto kao i da bi postao expert u programiranju. Ili expert u auto-trkama. Ili expert u zongliranju. Godine i godine rada...

Drugi kontra-argument je da bi svako mnoogo lakse mogao da nauci da opravlja vodovodnu cev ili napravi orman, pa i dalje postoje vodoinstalateri i stolari (i postajace jos mnogo vremena). Ljude uglavnom mrzi. Zato placaju druge da im to radi. Tako da ne brini :)
[ priki @ 06.07.2007. 14:18 ] @
u momci, svedite stvari na simple stvari

zanimanje programer u svetu koji je sve vise it
moze samo da se rasiri i da mozda promeni nacin i pravac rada

onda napredujes dalje

meni je dno dna videti coveka od 50 godina koji se 25 godina bavi programiranjem
to samo govori o njegovim afinitetima za dalje

efektivan programer si do 35-37 godine
kasnije ti to postaje smor jer imas i godina a nemas zivaca

izumreti
jako tesko, omasio si temu skroz sto se tice danasnjice i blize buducnosti

[ kizman @ 06.07.2007. 16:55 ] @

Tacno je da danas imaju prednost oni koji su vec radili u toj industriji nego oni koji nisu, mislim naravno na konkursu za posao. Ako si ti 4 godine programirao neki java software koji se bavi finansijama u nekoj banci, lakse ces dobiti posao u drugoj banci od onog koji je radio recimo framework-e razvoj web aplikacija.
Ali to ne znaci da programeri treba da predju u ekonomiste ili slicno, vec samo da jedno opste znanje iz nekog domena pomaze pri radu ako se bavis razvojem software-a o tom domenu (banke, search engine-i ili nesto trece).
A i kao sto neko rece to zavisi od osobe, ako neko radi 10 godina u IT odeljenju neke banke i ravija nesto za njih, a ne zna osnove finansija onda to govori o njemu i nedostatku zelje za usavrsavanjem tj. skupljanjem znanja iz okoline u kojoj radis, pa makar to znanje ne bilo usko vezano za tvoju uzu specijalnost.
[ Branko @ 07.07.2007. 06:27 ] @
Mene brine što će sa zanimanjem programer nestati i proizvođači tastatura. Postojaće samo jedno dugme. Ti ga pritisneš, a računar zna šta ti hoćeš.

Znam čoveka koji je ovo isto pitanje postavljao 1975-1976 godine, sa ovom istom argumentacijom. Odustao je od programiranja i sada sa brucošima vežba OET. Prosto, čovek nije verovao.
Citat:
...Pa ovo može svako da nauči...
[ hajduk7 @ 07.07.2007. 11:04 ] @
@Branko
Nisi mi bas dovoljno jasan sa odgovorom kako to pritisnes jedno dugme a racunesr zna sta ti hoces, logicnije mi je naprimer pritisnes dugme i kazes mu sta hoces da uradi jel si na to mislio. Gledao sam skoro pre jedno cini mi se 2 meseca na TV5 emisiju o kompijuterima gde se pricalo kako ta tehnologija napreduje iz dana u dan pa se onda postavlja pitanje da li je to dobroj ili lose. Dobro je to sto ce sve ici automatizovano preko kompijutera i pritiskom na dugme, a lose je to sto ako kompijuterska tehnologija napreduje smatra se da ce jednog dana doci do tog nivoa da ce nakraju i masine poceti same sebe da upravljaju bez kontrole coveka.
[ LaMpiR @ 07.07.2007. 11:47 ] @
Citat:
momsab: u osnovnoj i u nekim srednjim skolama da


Da, vidis, ucio sam u osnovnoj Q basic a u srenjoj turbo pascal. :)
Mada evo, ove godine C++ pa cemo sledece i Delphi valjda...
[ obucina @ 07.07.2007. 22:33 ] @
Vidim da ima ljudi koji nemaju previse dodira sa programiranjem. Odgovor je jednostavan - zanimanje nece izumreti, zato sto se razvijaju nove tehnologije i uredjaji koje neko treba da isprogramira. Lift treba da se isprogramira. Mobilni telefon. Semafor (dobro, on i ne mora), menja se svet, okruzenje, zakoni - programe treba prilagoditi. I onda se pojave kvantni racunari i treba SVE algoritme koji postoje prepraviti tako da od kvantnih racunara izvuku maksimum.
[ njuskava @ 07.07.2007. 22:34 ] @
svako zanimanje ima fazu ekspanzije, ali i fazu kad krizira, mislim da zanimanja ne izumiru tako lako. programerska zanimanja su trenutno u povoju (po mom totalno nestrucnom misljenju)
sto se tice ovoga da se ljudi iz drugih struka bave programiranjem, to mozda ukazuje na to da opada aktuelnost njihovog zanimanja (?) (da sad ja ne kazem da izumire masinstvo)
mislim da je razlog tome i cinjenica da, bar kod nas, ne postoji bas fakultet za Computer science,ETF-programerski smer izmedju ostalog, matf.-takodje, FON-takodje, ... , cak i taj masinac koliko sam cula uvodi neki programerski smer (demantujte me ako nisam u pravu?)
inace, u svakom zanimanju moras da se prilagodjavas konkretnim zadacima, ali to ne znaci da treba da znas sve, jer onda bi se zaposljavao 1 covek za po tri radna mesta, a to firmama ne treba, vec upravo tri strucnjaka za tri oblasti, dovoljno sposobnih da mogu da razgovaraju izmedju sebe o istoj temi (zadatku)
[ dragancesu @ 08.07.2007. 14:11 ] @
Programer kao zanimanje je jos mlado i nece nestati. Sto izgleda drugacije nego pre to je druga prica. Dok ima racunara bice i programera. Dugo ce jos vremena proci dok racunari ne programiraju racunare.

Pitanje je samo sta radi programer. Na osnovu nekih zahteva bi trebao da iskodira program koji ce to da radi. Nekad je zahtev primao projektant/analiticar pa pripremao dokumentaciju, tokove podataka i obrade, na osnovu koga je programer radio. Sada su racunari (i programski alati) drugaciji pa to obicno odradi jedan covek. Retki su veliki timovi.

S druge stane pojavila se gomila uredjaja koji se mogu isprogramirati kao sto su palm racunari ali i mobilni telefoni. Ili bolje reci racunari su se smanjili na velicinu mobilnog (malo veceg) telefona.

A sto se ucenja tice basic je nekad napravljen da bi se ljudima priblizilo programiranje jer radi kao interpreter pa kad ukucas neki program to odma radi i vidi se rezultat. I Pascal je napravljen namenski kao i basic ali malo ozbiljnije. Tako su mnogi probali programiranje i nastavili dalje. Mnogoma se to svidja ali nisu za to. Neke to apsolutno ne zanima. To je na neki nacin zanimanje koje treba voleti.

A kad se zavoli onda se vidi da se malo zna. Programer radi da bi drugima olaksao posao, a da bi to uradio treba da ga malo i poznaje. Klasicna prica je da neko ko (za)voli programiranje vrlo brzo dobije zadatak o kome nikad nije ni slusao u skoli. Klasicni programi koji trebaju svakoj firmi su iz oblasti knjigovodstva (ili racunovodstva ili ekonomije). I onda to dobije da resava neko koga to ne zanima, recimo elektronicar ili masinac ili gradjevinac. Postoji neko misljenje da su najbolji programeri oni koji su zavrsili elektrotehniku, pa se mnogi iznenade kad cuju da je neko zavrsio recimo ekonomiju.

I pitanje je sta programer treba da nauci. Stvar koja je po mom misljenju jednostavnija od basica je SQL, jezik upita, jezik upravljanja bazama podataka. I to se nauci za nedelju dana. Ali to ne znaci da se poznaje i sistem baze podataka u smislu instalacije, kako i gde se cuvaju podaci i slicno. To je vec mnogo ozbiljnije i traje dugo. Da, i pitanje je kome treba covek koji poznaje sql i nista vise. Ako se pogledaju konkursi za programera trazi se znanje svega i svacega, cak iz razlicitih oblasti, pa je tesko naci jednog ko to sve zna.




[Ovu poruku je menjao dragancesu dana 09.07.2007. u 00:29 GMT+1]
[ ghost2k3 @ 09.07.2007. 14:14 ] @
Pa ne prave svi autocad :D, ili nesto slicno. Kao sto vidite, po internetu se moze naci gomile i gomile raznih programcica. Toliko ih puno ima, da se covek zapita, kada nesto hoce da isprogramira, da li je neko to vec uradio. Pa se onda pogleda na netu ima li to vec negde. I uglavnom ima, makar slicno. Ovde ne govorim o autocad, photoshop i sl., nego o gomili sitnih programcica koji znaju da ti zivot ucine laksim. E sad cinenjica je da taj sav software nisu napravili programeri, ako pod tim mislimo samo na ljude koji se samo tim bave, jer i vodoinstalater koji zna da koristi c++ je neki programer valjda, nego ogroman deo toga su napravili ljudi, koji su se ko zna cime bavili u zivotu pa su otkrili da im je zanimljivo da programiraju. I tu mislim na ljude koji to zaista dobro urade, ne na neke lelemude koji znaju samo za "hello world", pa misle da su programirali. Znaci jedan programer dobija veliku konkurenciju u tom domenu. Ostaje mu "firme koje prave autocad". Ne racunam nikakava odrzavanja, znaci iskljucivo pisanje novog koda.
Opet ponavljam, znam dosta ljudi koji su zavrsili fakultete, elektro, masinstvo, ..., i sad ne bave se svojom strukom konkretno, odnosno bave u nacelu, ali sede ljudi i loze c++, javu i ostala sranja. Koji moj je onda neko ucio i isao u skolu da bude programer? Dobro kod nas nemas nijedno skolu, koliko ja znam, koja se iskljucivo sa tim bavi. Dobijes ti u svakoj skoli siroko znanje, ili ti znanje gde je znanje, pa posle biraj, snalazi se. Mozda sam ja ovo sve lose zamislio i postavio pricu. Ali covek koji zavrsi elektroniku npr. na elektrotehnici, posle toga se zaposli i programira, iako je na svom smeru imao samo jedan predmet koji se zvao programiranje ili tako nekako, naucio c++ sintaksu, sta je objekat, bla bla, i posle toga se covek zaposli i programira, znaci sedi 8 sati za racunarom i lozi c++ kod koji nema nikakve veze sa problemima iz elektronike. Postavlja se pitanje kog vraga je onda isao na takav fakultet, koji nije nimalo lak. Da ja znao cime ce se baviti, mogao je mnogo bolje da nauci to programiranje, nego sto je utukao godine u takav fakultet. Opet s druge strane imamo nekoga ko je na smeru informatika na nekom elektrotehnickom fakultetu, i on je kao neki programer kada zavrsi skolu. A ovaj sa elektronike, ako se malo potrudi, iako ima manje predznanje, mozes da u znanju i vestini prestigne onoga sa informatike i lakse nadje posao.
Eto o tome se radi.
A to sto kazu da sa elektrotehnike dolaze bolji programeri, je manje vise tacno, mada ne mora da znaci. Mislim da to ima veze sa matematikom i nacinom razmisljanja. Da bi bio programer nije dovoljno da samo znas sintaksu. Nekom leze pravne nauke i filozofija, nekom lezi matematika, fizika, nekom fizicko. Mislim da nekom ko dobro poznaje matematiku je mnogo lako da postane i dobar programer, naravno ako ima volju za tim. Zna covek da mozga na pravi nacin i lakse mu je da resava neki programerski problem, nego nekom pravniku ili menadzeru. Da barata sa nekim matricama i cudima, nego neko ko ne zna da pomnozi dve matrice.
Poenta je da ne mozes biti dobar programer ako nemas iskustva. Neko ko je sad izasao iz skole je nikakav programer uglavnom, sem ako se nije bas trudio (znaci nista ribe, basket, plaza). Godinama on pocinje da stice iskustvo i zavisno od coveka postaje sve bolji i bolji. On zna kako da nauci nesto o mnogo brze to gradivo usvaja nego neko ko nije bio u skoli.
Istu tu osobinu imaju ljudi koji zavrse, opet cu uzeti za primer elektroniku, s tim da imaju ipak malo manje predznanje.
I za par godina dolaze na isto, a i krace, i on i onaj sto je zavrsio informatiku.
[ Nedeljko @ 09.07.2007. 22:50 ] @
Programiranje će nestati sa nestankom računara. Pre toga, ne.
[ Au197/79 @ 10.07.2007. 00:44 ] @
Neke vrste programiranja su postojale i pre računara.

To su matematička programiranja iz optimizacije. Uostalom svaka razrada plana dovodi do programa kojima se taj plan ostvaruje. Pa svaka razumna ljudska delatnost ima u sebi programiranje.

Programiranje neće izumreti, samo će promeniti oblik. Većina programera će se koristiti gomilom sofisitciranih alata u svom poslu. Možda će se čak i izgubiti linija između softverskog inženjera i programera, ili smanjiti toliko da će programeri samo detaljnije razrađivati opšte postavke arhitekture koju su inženjeri zacrtali i to koristeći alatke vrlo slične onima koje sada inženjeri koriste.
[ svedok @ 12.07.2007. 00:12 ] @
Nece izumreti sigurno...tehnologija i racunarstvo napreduju , a tu su potrebni programeri za usavrsavanje softvera tako da ce sigurno opstati. A to sto svi mogu sad da nauce u nekom od programskih jezika da programiraju to je jedno plus, bar ce biti informaticki pismeni.
[ vladaboy93 @ 13.07.2007. 10:19 ] @
Jednostavno mi je ne pojmljivo da programiranje nestane (ako nestane to bi moglo da bude kraj ljudske rase) nije mi jasno kakvi bi to racunari bili... onda bi to morali da budu kompovi kojima chovek uopste nije potreban a to je veoma veoma lose jer ako kompovima mi ne trebamo sto bi oni nas slusali??? ili jos gore kompjuterizovani roboti (ja licno mislim da do ovoga nece doci mogu mislit kakvi bi to bili sistemi)


Sto se tice ranog upoznavanja dece sa programiranjem mislim da je to veoma lose...

Za par godina bilo bi programera ko gov... i onda bi se svi tukli za poso... ne valja ta idea.

[ Davor Vlajkovic @ 13.07.2007. 10:28 ] @
Citat:
vladaboy93: Za par godina bilo bi programera ko gov... i onda bi se svi tukli za poso... ne valja ta idea.

Zašto, šta je tu loše? Ko ne bude uspeo da nađe uhlebljenje kao programer, preći će na nešto drugo. To je bila praksa i ranije, tako je i sada, i zaista ne vidim zašto bi se išta po tom pitanju promenilo u budućnosti. Ono, neka najbolji pobede...
[ momsab @ 13.07.2007. 10:46 ] @
Citat:
vladaboy93: Sto se tice ranog upoznavanja dece sa programiranjem mislim da je to veoma lose...
zasto? dosta danasnjih odlicnih programera je pocelo jos u osnovnoj skoli da programira

bolje da deca razvijaju (matematicq) logiq jos u osnovnoj a jedan od dobrih nacina je bas uz pomoc programiranja (naravno, ovde ne mislim na osnove OOP, to je vec za srednju skolu)
[ LAsERtri @ 15.07.2007. 04:54 ] @
Pozdrav.

Citat:
Da li će zanimanje "programer" izumreti?


Ne, barem nije u vidu.

Sto se tice da li zaposliti 1 programmera i 1 matematicara ili 1 srednjeg programmera koji zna pola pola to je stvar koliko se zeli dati novac u projekat. Pro Programmer bi trebao da ima i iskustva sa programmiranjem te i upoznavanje matematike. Sada Matematika je sirok pojam. Ako si programmer za 3d igre vjerovatno treba ti i matematika Geometrija itd...
Ja licno radio sam i radim sa raznim programmskim jezicima ali cim dode neki problem sto zahtjeva vise matematicke funkcije ubii meee... pa onda valja zvati prijatelja i pitati kako sta funkcionise.

Na Fakultetu samo zadaju programme da se programmiraju npr u C-u koji imaju preko 50% ili matematike ili druge naucne predmete...

Kao sto kolega rece ebem ti ovo ja i sto znam programmirati dzabe mi opet ne mogu uraditi zadatak zato sto ne znam matematiku :P

...
[ DeDeEr @ 21.07.2007. 18:47 ] @
Kao što je neko već napisao u ovoj temi, pisanje programa (implementacija programa), tj. ono što ljudi obično podrazumevaju pod terminom "programiranje", je samo jedan segment u ciklusu razvoja softvera. Pre same implementacije, potrebno je prouciti dobijene zahteve (tj. šta treba da se napravi), onda analizirati i isplanirati kako bi sve to trebalo napraviti (tj. kako da se napravi). Posle toga se pristupa pisanju samo koda (iza koga ide testiranje, ispravljanje grešaka, verifikacija, itd.). Tako da bi u toj fazi sve već trebalo da bude jasno, pa i matematika koju treba realizovati. U svakom slučaju, budžet projekta diktira koliko ljudi može biti uključeno u samu izradu istog. Ukoliko je potrebno, u toku analize i funkcionalnog dizajna projekta, mogu (i trebalo bi) se uključiti i ljudi koji se razumeju u problematiku (npr. pomenuti matematičari, mašinci, ekonomisti - npr. za aplikacije vezane za računovodstvo...), a koji ne moraju da budu iz sveta programera.

Računari, mobilni telefoni, razni "pametni" gedžeti i stvarčice... svakim danom ih ima sve više i sve su "pametniji" i napredniji. Sve nabrojane stvari su žedne novih programa napisanih za njih, kako bi ih ljudi što bolje, jednostavnije, efikasnije... iskoristili (za posao, zabavu, komotniji život ili nešto 4-to).

Tako da je zaključak: Software development is not dead, and will never be! Iliti, dokle god sve stvari ne "nauče" samostalno da razmišljaju, neko će morati da piše programe koji će ih upravljati.

Što se tiče toga kako postati programer, tj. software developer (jedan dekica koji dolazi kod nas me stalno oslovljava sa "programator" i misli da je za računar potrebno samo ukljuciti tastaturu u televizor ), da li treba decu učiti prvo matematici ili programiranju, kada početi, itd.... odgovore bi trebalo potražiti u nekom drugom forumu, koji se bavi razvojem inteligencije dece, unapređenjem obrazovnog sistema i sl.

Pozdrav svima!
[ mokelet @ 24.07.2007. 11:49 ] @
Programiranje ce najverovatnije izumreti onda kada vecina prisutnih na forumu bude tri metra ispod zemlje. A to tada i nece biti toliko vazno. :-)
Neko je spomenuo da deci ne treba suvise uvoditi programiranje jer cemo kasnije imati veliku konkurenciju. Mislim da nije bas sasvim tako, stavise da je suprotno. Budimo realni, 99% klinaca koji budu imali programiranje u skoli ce to iskoristiti za igranje pasijansa ili surfovanje netom. Od onih 1%, trecina ce stvarno raditi nesto i to su uglavnom dobri djaci kojima i matematika ide dobro - a to je neophodan uslov da bi bio dobar programer. Druga trecina ce se napaliti kako su programeri jer su uspeli da iskompajliraju par linija koda, medjutim brzo ce dostici zenit svog interesovanja i polako ce se uklopiti u onih 99%, dok ce treca trecina to savladati jer su dobri djaci i jer moraju da imaju peticu iz informatike.
Mislim da problem moze i sire da se posmatra: verovatno se ljudi poput nas plase za svoj posao jer gledaju sadasnju situaciju iz sopstvene vizure iz proslosti: internet, puno informacija na sve strane dostupne samo jednim klikom, wow da je ovoga meni bilo pre 15 godina kada sam radio Basic u osnovnoj... Ali situacija se sasvim suprotna: upravo zbog puno informacija danasnji klinci ne mogu sasvim da se snadju i upravo zbog puno atraktivnih informacija i toliko zanimljivih modernih i prijemcivih stvari, tesko da ce neko imati punu paznju na (u tom smislu) "staromodnim" casovima matematike, fizike i informatike od nas koji smo svojevremeno imali samo tri kanala, zimski obrazovni program, "opstanak" i crtani film u jutarnjem programu pre nego sto krenemo u skolu. Danas se dosta brze zivi i brze se usvajaju informacije, ali iz istog tog razloga se informacije za koje je potrebno vise vremena za razumevanje prosto "predju"... Zato danas imamo likove kojih nije bilo pre nekoliko godina: decko koga znam studira akademiju za bankarstvo i treba da polaze matematiku a pritom ne zna SABIRANJE NEGATIVNIH BROJEVA! Dakle, -3+7 je teska matematika za nekog ko se sutra treba baviti finansijama. Devojka koju poznajem studira poljoprivredni fakultet a svojevremeno sam je spremao iz matematike i razlomke je sabirala na sl. nacin: brojilac plus brojilac, imenilac plus imenilac! Imam puno takvih primera koji samo govore o tome da danasnje obilje informacija ima sasvim suprotan efekat na obrazovanje, a samim tim i na stvaranje kvalitetnih programera. Naravno, svako moze uz malo truda da bude programer, ali ne moze svako da bude DOBAR programer.

Za kraj i jedna smesna istinita anegdota:
Jedan moj poznanik (izmedju ostalog i programer) je civilno sluzio vojsku u vesernici nekog doma zdravlja. Jednog dana dolazi kod njega sefica i pita ga: "Jeli, cula sam da si ti programer?" - "Pa ovaj, hmm, jesam..." - odgovara on. "E pa treba nesto da mi uradis, kreni sa mnom.". Krece ti on za njom i razmislja se sta to treba da se radi, da li ce on to znati, verovatno neki makroi u Excel-u... Ulaze u jednu prostoriju, a u njoj ni traga od racunara. "Pa dobro, gde vam je racunar?" - "Ma kakav racunar, ne radi program na ves masini pa treba da se popravi programator!" :-)
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2007. 11:57 ] @
Citat:

Zato danas imamo likove kojih nije bilo pre nekoliko godina: decko koga znam studira akademiju za bankarstvo i treba da polaze matematiku a pritom ne zna SABIRANJE NEGATIVNIH BROJEVA! Dakle, -3+7 je teska matematika za nekog ko se sutra treba baviti finansijama.


Jedno je sigurno - taj se NECE baviti finansijama, osim mozda svojim ;-)
[ milosijaa @ 18.08.2007. 20:23 ] @
Da li će zanimanje "programer" izumreti?

Mislim da nece.

Mozda je bolje pitanje da li ce se broj programera smanjiti??? Rekao bih DA.

Mislim da je realno za ocekivati da u nekom stadijumu razvoja IT-a, dobijemo dovoljno robustne i jednostavne case alate ili wizarde pomocu kojih ce se praviti aplikacije. Poenta je da neko ko pravi aplikaciju nece morati da zulja dupe godinama na nekoj stolici da bi bio u stanju da isprogramira nesto korisno.

Ovi nazovi novi programeri ce biti samo korisnici aplikacija pomocu kojih se prave aplikacije. Koju strukturu podataka izabrati ili algoritam bice prepusteno aplikaciji, a ne "programeru".

[ Laza_Loop @ 19.08.2007. 19:11 ] @
Citat:
milosijaa: Da li će zanimanje "programer" izumreti?

Mislim da nece.

Mozda je bolje pitanje da li ce se broj programera smanjiti??? Rekao bih DA.

Mislim da je realno za ocekivati da u nekom stadijumu razvoja IT-a, dobijemo dovoljno robustne i jednostavne case alate ili wizarde pomocu kojih ce se praviti aplikacije. Poenta je da neko ko pravi aplikaciju nece morati da zulja dupe godinama na nekoj stolici da bi bio u stanju da isprogramira nesto korisno.

Ovi nazovi novi programeri ce biti samo korisnici aplikacija pomocu kojih se prave aplikacije. Koju strukturu podataka izabrati ili algoritam bice prepusteno aplikaciji, a ne "programeru".


Ali ce onda te novo-nastale aplikacije biti toliko brojne, da ce svako moci da skine sa interneta onu koja mu treba.

I opet bi placeni programeri bili oni koji ustvari osmisljaju i prave te wizarde.
[ milosijaa @ 19.08.2007. 23:58 ] @
DAkle rekao sam da nece izumreti programer kao zanimanje,

a sto se tice skidanja aplikacija sa neta ......hmmmm neki ljudi koji kao prate razvoj IT-a kazu da ce korisnici imati samo terminale kod svojih kuca, a podaci kao i aplikacije ce se nalaziti na nekim serverima. Slazem se sa tim.

Vec sada mozes naci razna WEB resenja klasicnih desktop aplikacija. Od mail klijenta preko tekst procesora do programa za obradu slika.

Nece biti potrebe za skidnjem softvera. A kako ce se naplaivati koristenje takvog softvera e to je vec drugo pitanje(Case alati)...

[ priki @ 20.08.2007. 00:11 ] @
nešto ne kontam
svet ide što više prema informatičkim tehnologijama
razvijaju se novi programski jezici, sve bolji,
sve portabilniji, sa sve većim mogućnostima

a ovde raspravljate da li će zanimanje programer izumreti

:)
[ Shadowed @ 20.08.2007. 00:57 ] @
Citat:
milosijaa: a sto se tice skidanja aplikacija sa neta ......hmmmm neki ljudi koji kao prate razvoj IT-a kazu da ce korisnici imati samo terminale kod svojih kuca, a podaci kao i aplikacije ce se nalaziti na nekim serverima. Slazem se sa tim.
Vec sada mozes naci razna WEB resenja klasicnih desktop aplikacija. Od mail klijenta preko tekst procesora do programa za obradu slika.

Te aplikacije se izvrsavaju kombinovano na serveru i klijentu. Prakticno imas klijent aplikaciju koja je pisana u JavaScript-u i koja se download-uje svaki put ta aplkacija zatim komunicira sa serverom po standardnom (reach) klijent-server modelu.

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 20.08.2007. u 02:07 GMT+1]
[ Anti Patriota @ 02.09.2007. 17:18 ] @

Mene interesuje da li postoji korelacija izmedju odgovora da/ne i ljudi koji su ovde programeri/nisu programeri. Verujem da ovi koji misle da ce zanimanje programer izumreti ne znaju sta pricaju jer nisu napisali ni jednu jedinu aplikaciju u zivotu (komplikovaniju od tetris-a :) )

Sta mislite zasto ja imam posao? Pa zato sto nece amerikanac da plati indijcu cak ni duplo manju cenu, jer je ukapirao da (profi) programer NE MOZE da bude svako.

Ja sam radio u ekipi tj timu u kojoj su svi bili "programeri" tj strucnjaci iz nekih drugih oblasti, pa su naucili da programiraju i misle da je programiranje p* dim. Imao sam tamo najmanju platu jer jelte nisam ja nikakav strucnjak - ja sam "SAMO" programer ... i sad kad sam se osvestio i pobego od tima "strucnjaka" i upao u tim programera, imam 3 put vece pare upravo zato sto sam "samo" programer - ali profi ;)

Pomisliti na takvu glupost da ce zanimanje programer izumreti je isto kao kad bih ja pomislio da ce ekonomisti izumreti - jer sam ja naucio sve iz ekonomije sto mi je trebalo da napravim do jaja finansijski softver. I sad sam ja kao ekonomista? Ma da ...

Pa programiranje tek pocinje!

p0z
[ Ivan Dimkovic @ 02.09.2007. 19:02 ] @
Citat:

Sta mislite zasto ja imam posao? Pa zato sto nece amerikanac da plati indijcu cak ni duplo manju cenu, jer je ukapirao da (profi) programer NE MOZE da bude svako.


Mislim da se ovde ima vrlo pogresno misljenje o indijcima - ima jako dobrih indijskih kompanija koje i te kako otimaju gomile projekata EU i USA firmama - Infosys, Wipro, TATA Group i sl... su ogromne firme koje pruzaju kvalitetne IT servise u koje spada i razvoj softvera.

Infosys, na primer ima godisnji prihod veci od $3 milijarde i preko 75 hiljada radnika.
Wipro ima godisnji prihod od $3.5 milijarde i oko 70 hiljada radnika

Samo te dve firme mogu da pojedu vecinu regionalnih firmi po EU - dakle, Indija nije maciji kasalj - stavise, postaje vrlo jaka sto se sw. industrije tice.

Naravno, niko pametan nece da uposli nekog Indusa freelancera koji za posao od $30000 trazi $500 - mislim, ako to neko i uradi i zasluzuje da izgubi svoje pare :-)

--

A inace sto se programiranja tice - dovoljan fakat je da svaki kucni uredjaj postaje "pametan" - i pokrece ga softver. A trend ide samo ka vecoj kolicini softvera u nasim zivotima, sigurno ne obratno.
[ kundak @ 02.09.2007. 19:21 ] @
Mislim da će u jednom trenutku doći do takvog razvoja da mašinama uopšte neće biti potrebni nikakvi softverski alati za pisanje programa već će moći da se napiše program prosto na engleskom (ili nekom drugom) jeziku. To će verovatno ubrzati propast naše civilizacije.
[ apex @ 02.09.2007. 19:59 ] @
Puno gledate SF filmove :)

Ma mi smo ti narod SVI/SVE znamo da radimo. Moze li nas mentalitet joz dugo da izdrzi navalu tranzicionih programera, servisera, prodavaca itd...

Citat:
Pomisliti na takvu glupost da ce zanimanje programer izumreti je isto kao kad bih ja pomislio da ce ekonomisti izumreti - jer sam ja naucio sve iz ekonomije sto mi je trebalo da napravim do jaja finansijski softver. I sad sam ja kao ekonomista? Ma da ...


I agree. + programer nema razloga da uci ekonomiju, firma kojoj treba da se izradi softver je duzna da programeru obezbedi sve uslove/informacije koje su potrebne za izradu datog softvera itd... To se zove timski rad, sto naravno dosta ljudi kod nas nije iskusilo i na njega naviklo.

A sto se tice bilo kakvog finansijskog softvera, takav posao ne bih radio nikom za 100 godina, jer verujem da je najzahtevniji i najnezahvalniji za izradu.


[ priki @ 02.09.2007. 20:03 ] @
nešto vi meni puno kuckate po programima
a sve te programe svakodnevno update-ujete
pa nije valjda da neki ubogi programeri koji će
izumreti kucaju sve te programe

pa da, mi smo raja koja sve radi sama
sad ćemo zaokružiti proces, gldaćemo filmove,
slaćemo mailove i sami ćemo programirati

:D
[ Anti Patriota @ 04.09.2007. 02:49 ] @
kundak brateeee ... koje ti to softverske alate koristis?
Jos bitnije - koje ti to filmove gledas? Matrix 5? Bolje uzmi nesto sa golotinjom i videces sta je propast civilizacije :)
[ kundak @ 04.09.2007. 06:32 ] @
Druga generacija programskih jezika pojavila se ranih pedesetih sa razvojem asemblerskog jezika. Umesto korišćenja nula i jedinica, programeri su mogli da koriste skraćenice ljudskog jezika a prevodilac nazvan kompajler je konvertovao naredbe slične engleskom jeziku u mašinski jezik. Od sredine pedesetih do sredine sedamdesetih pojavila se treća generacija programskih jezika – FORTRAN, COBOL, BASIC koji dozvoljavaju da program bude napisan običnim rečima koristeći naredbe koje su slične rečenicama. Ovi jezici nazivaju se jezicima visokog nivoa, zato što svaku naredbu sačinjava veći broj naredbi kada se prevede na mašinski jezik. Programi su postali laki za pisanje i sve šire korišćenje za naučne i poslovne probleme. Od kasnih sedamdesetih došlo je do pojave četvrte generacije jezika – izlazno orijentisani jezici koji su više fokusirani na izlazne podatke koji se traže nego na unutrašnje procedure potrebne da bi se dobili ti izlazni podaci. Ova generacija računara je drastično smanjila vreme programiranja i napravila softverske zahteve veoma jednostavnim tako da mnogi od njih mogu biti izvršavani od strane korisnika ne-tehničara i bez pomoći profesionalnih programera. Softveri kao procesiranje teksta, radne tabele, upravljanje podacima, internet pretraživači postali su popularan alat za krajnje korisnike.

Prirodni jezici, peta generacija jezika, nisu još uvek široko rasprostranjeni i još uvek se radi na njihovom razvoju, a koriste se za neke ekspertne sisteme ili aplikacije veštačke inteligencije. Ovi jezici omogućavaju korisniku da sa računarom komuncira koristeći prave rečenice na engleskom jeziku.

Bratee, samo malo koristi to na ramenima i videćeš koliko je budućnost blizu.
[ reject @ 04.09.2007. 07:56 ] @
Programer: if(enemyActive!=0) activateWarheads(nuclear);
Kompjuter: Zasto?
Programer: Zato sto mi je gazda Zhun Shiu tako rekao.
Kompjuter: Ali zar to nece dovesti do propasti civilizacije?
Programer: To je zahtev firme ciji posao outsourcujemo.
Kompjuter: Ali ipak to nije u redu, nece to moci tako.

(...)

Programer: Gazda, ovaj nece da slusa, prica nesto o civilizaciji.
Zhun Shiu: Momcino, idi ga ubedi da to zavrsi.
Programer: On kaze da...
Zhun Shiu: Momcino, ili ga ubedi ili trazi drugi posao. Ionako smo probili sve rokove.

(..)

Programer: Imam devetoro dece da 'ranim. Nemoj da mi Zhun Shiu zbog tebe da otkaz. Ajde moolim te, moolim te. Dacu ti jos 16GB rama.
Kompjuter: U redu, bice kako ti kazes, samo zato sto se znamo toliko dugo, vec citava 3 meseca radimo zajedno.

(...)

(Propast Civilizacije)
[ jablan @ 04.09.2007. 09:19 ] @
Citat:
kundak: Bratee, samo malo koristi to na ramenima i videćeš koliko je budućnost blizu.

Koliko je blizu? Sadašnji programski jezici su za nekoliko redova veličina bliži programiranju sa nulama i jedinicama nego trenutku kad će računari da razumeju prirodni jezik. Samo veliki ljubitelj naučne fantastike može da tvrdi suprotno.
[ kundak @ 04.09.2007. 12:29 ] @
Tema nije -Da li će zanimanje "programer" izumreti do 2020 godine ?-
već Da li će zanimanje "programer" izumreti?
Hoće, ko zna kad u nekoj budućnosti. Niko ne zna kojom brzinom mogu neke stvari da se odvijaju i u kom pravcu. Mislim da se u poslednjih 50 godina tehnološki život menja strahovitom brzinom i menjaće se sve brže. Neke stvari koje do pre dvadeset godina nisu bile ni zamislive danas su sasvim normalna pojava.
[ momsab @ 04.09.2007. 16:14 ] @
nisu izumrli ekonomisti niti ce, kak ostvari stoje, zasto bi programeri?
[ s-a-m @ 06.09.2007. 11:27 ] @
licno misljenje - nece nikada izumrijeti vec naprotiv :)

koje je to zanimanje izumrlo u danasnje doba a koje je bilo ekstra bitno i vazno u proslosti?? Mozda su neka i izumrla u originalnoj formi i obliku ali su se i dalje zadrzala (samo modernije verzije) .... Ovo posebno vazi za programere - sada se skoro sve programira - od igracke koja ce da izgovori par rijeci, preko ves-masina i frizidera, automobila, mobilnih telefona i druge haj tek opreme pa do "standardnih" kompjuterskih programa (poslovne aplikacije i sl)... Ono sto ce se mijenjati s vremenom su svakako paradigme. A, veoma je izvjesno da ce servisno orijentisane aplikacije da obiljeze makar narednih 10 godina pa... Eto .... Malo to ucite :)

S
[ mali_od_palube @ 24.09.2007. 23:17 ] @
mozda jeste,a mozda i nije off...

"Median pay:
These figures are national medians provided by salary.com, except where otherwise noted.

U.S. News has sifted through trends in the economy and the workplace and has identified 25 professions that will be in growing demand as baby boomers age, the Internet becomes ubiquitous, and Americans seek richer, simpler lives.
Actuary

$75,062 B B B B Bachelors
Architect

$46,840 C B C A Bachelors + 1 year
Audiologist

$62,112 B A C B Doctorate
Clergy

$78,690 B B B B Masters
Dentist

$120,864 B B C A Doctorate
Editor

$52,443 C A B A Bachelors or Masters
Engineer

$72,156 B B B A Bachelors
Fundraiser

$78,902 A B A B Bachelors
Higher Ed. Administr.

$109,557 B A B A Masters or Doctorate
Landscape Architect

$49,974 B A A B Bachelors
Librarian

$49,708 C A B C Masters
Management Cnsltnt.

$96,245 B C B B Bachelors or Masters
Medical Scientist

$88,344 B B C A Doctorate
Occupational Therapist

$60,855 A B A C Masters
Optometrist

$98,458 B A B B Doctorate
Pharmacist

$98,828 B B B C Doctorate
Physician

$151,159 B C C A Doctorate
Physician Assistant

$77,863 A A A C Bachelors
Politician/elected off.

NA B C C A Bachelors or Masters
Professor

$73,666 B A C A Doctorate
Registered Nurse

$59,046 A C A C Bachelors
School Psychologist

$63,029 A A B B Bachelors
Speech-Lang Therapist

$58,475 B A B C Masters
Systems Analyst

$70,438 A B A B Bachelors
Urban/Regional Planner

$38,465 B A B B Masters"
[ ghost2k3 @ 14.03.2008. 07:54 ] @
nkrgovic: ... Uglavnom, covek, odvoj malo vremena ...
Ivan Dimkovic: ... Covek - pazi ovako, ...


Vidim "covek" postala popularna uzrecica, a mi se sprdali sa tim ...
[ firga.c @ 20.11.2008. 19:58 ] @
zanimanje programera nece nikad izumreti mada nisam siguran vecinu stvari rade roboti mislim da ce u buducnosti biti dovolan mali broj programera da ipak neko programira te robote
[ M E N E @ 10.03.2010. 20:31 ] @
firga je objasnio!
:-D
[ ghost2k3 @ 10.03.2010. 20:50 ] @
Vala jest!
S koje god strane i mesta pocnem da citam njegovu recenicu dodjem na isto :S
[ ghost2k3 @ 08.11.2010. 10:56 ] @
Evo tema je malo odlezala, okiselila se, sta je ko imao da napise, napisao je i tako.

Citajuci postove, vidim da je vecina mislila na programiranje, a ne na programera. I vidim da je vecina ubedjena da se to nikad nece desiti, cak naprotiv.

Postoje zanimanja koja su mnogo 'starija' od programiranja i mnogo duze su se ljudi bavili njima, pa su opet izumrla, jer su ljudi smislili nesto drugo i ta zanimanja su izgubila poentu. Postoje isto neka zanimanja koja se jos uvek batrgaju i ne daju se, ali sve ukazuje na to da nece dugo.
[ tetoeco @ 17.07.2011. 21:21 ] @
Ja mislim da vise odumire i to pricam iz izkustva.
Kad sam na pocetku dosao u fabriku, bio je samo jedan Server PDP11/53 sa microRSX operativnim sistemom. Verovatno niko ovde i nije cuo za ove. To je bilo toliko komplikovano za odrzavanje, tako da niko se nije prihvatao da dodje kad bi se nesto pokvarilo (OS problemi) - pa smo zvali strucnjaka iz Italije (stari cika, jedva se i on snasao nakon 5 dana citanja literature koja dolazi u nekoliko tomova samo za taj model). Da bi uradio i najjednostavniju stvar, trebao si da kucas pola saata komandi,a da nepominjem da nije bilo mogucnosti da to negde simuliras (nema virtuelizacije, nema lakih bekapova, nema internet foruma, nema piratskog softwarea itd).
Drugi deo ove price - samo da instaliras neki softverski paket je bila prava filozofija samo pre 20 godina (nije bilo next->next->finish) nego si morao da prvo procitas uputstvo od vise strana za taj paket, pa onda opet kucas komande, ali te komande su razlicite za razlicite kompjuterske konfiguracije ... tako da sam jedan paket Telemecanique software-a instalirao tacno 5 dana dok nije proradio (trebao si sve da podesis - cak i memoriju kako da organizra).
Danas - svaki klinac zna da instalira windows i bilo koji softver (cak i da ga krakuje), svaki srednjoskolac moze da bekapuje/povrati server ... znaci stvari koje pre 20 godina znali samo oni koji rade sa tim u velikim firmama. Znaci, sve je posao laksi i laksi, jedan covek moze da zavrsi 10 puta vise informatickih poslova u jednom danu nego pre samo 20 godina.
Nece totalno izumreti, ali jedan covek (iz Indije primer) moci ce da odrzava i po nekoliko preduzeca preko interneta.
Razmislite informaticari! Mozda dolazi vreme da se nabave motike i lopate ;-)
[ S A J A @ 28.07.2011. 16:54 ] @
Osim održavanja (instalacija windows-a i bekap servera) postoji i nešto što se zove razvoj a to je programiranje novih aplikacija za posebne namene u firmama. Evo daću ti prost primer koji mi je prvi pao na pamet: kad sipaš gorivo na pumpi i odeš za kasu da platiš, kasir već tamo ima informaciju o tvom računu koji je automatski dobio sa aparata za točenje. To sigurno nije napravio klinac koji instalira windows ili bekapuje server. Takođe kad odeš u butik i tražiš cipele pa nemaju tvoj broj a onda ti kasir kaže kako tvoj broj ima u toj i toj radnji i da ti mogu rezervisati pa ti samo treba da odeš i kupiš. To isto nije napravio klinac koji reinstalira windows i bekapuje server. Takođe kad želiš da ideš u bioskop sad možeš da odeš na sajt bioskopa i obeležiš slobodna mesta na kojima želiš da sedneš i tako napraviš rezervaciju. To isto nije napravio klinac koji instalira windows i bekapuje server. Dakle uloga računara u svakodnevnom poslovanju i životu je mnogo složenija od prostog instaliranja windows-a i bekapa servera, sve oko nas je kompjuterizovano i biće još više. Uskoro će svi kućni aparati biti kompjuterizovani, na primer šporet će sa interneta skinuti recept za određeno jelo i znaće kako i koliko treba da ga kuva/peče hranu a pegla i veš mašina će preko skenera da pročita RFID čip iz odeće i prilagodiće temperaturu i program pranja tako da se ništa ne ošteti. To sve neće smisliti i realizovati klinci koji instaliraju windows i bekapuju server. Znači potreba za programerima iliti kompjuterašima/informatičarima (nebitno kako ih zovemo) će svakako postojati i to sve više i više jer klinci iz kraja neće moći ništa da urade osim toga da instaliraju windows i bekapuju server a to je kap u moru svega onoga što treba da se uradi.
[ tetoeco @ 07.08.2011. 22:26 ] @
Dobro druze, nemoj da se ljutiš.
Pa ja sam samo kao primer naveo neke osnovne aktivnosti koje su u prošlosti zahtevali mnogo više radne snage.
A ti pričaš o programiranju - a dali znaš koliko je vremena trebalo u ta ne tako davna vremena da se otkuca program
(maus još nije bio izmišljen) i da se proveri pešice sve slovo po slovo sto puta i stalno ostane neka greška.
Ko je to radio - samo taj može da uporedi taj posao i ovaj današnji kad je sve unapred neko drugi uradio i automatske korekcije-sugestije itd.
Drugi problem - u to vreme nije bilo interneta - pa ni šanse da nađeš sličan kod ili savet ili video lekcije ili piratski software .....
Ali kao uteha - i potražnja drugih profesija isto tako opada (možda i brže od naše)... i dokle će to, niko nemože da prognozira
[ S A J A @ 09.08.2011. 11:06 ] @
Ne opada potražnja nego raste konkurekcija, uglavnom iz slabo razvijenih zemalja gde ljudi rade ceo mesec za platu koju u Srbiji dobiješ na jedan radni dan a na zapadu za 1 sat.