[ korak @ 26.06.2007. 11:22 ] @
Kada sam cuo, na BN vestima, da RS kupuje od V.Britanije opremu koja ce da omoguci prisluskivanje svih elektronskih komunikacija, odjednom sam shvatio da zapravo sve nas mogu da kontrolisu. Sve vise licne kontakte i razgovore zamenjuju elektronski mediji. Ne zelim da budem prisluskivan, bar ne zelim da moje elektronske poruke budu pristupacne tamo nekim policajcima. Ko moze da zna da li vas prislusjuju sa nalogom ili ne.

Zato sam napravio mali programcic koji moze deo teksta da kriptuje, da ga potom posaljem mejlom ili ukucam kao SMS poruku i posaljem. Onak koji primi ovakvu poruku treba da zna kljuc i moci ce da procita original poruke.

Za kriptovanje sam koristio TDES algoritam. Ako neko zeli da razbije kljuc mora da proba 2^112 kombinacija (ako ima srecu moze ranije da naleti na kljuc), odnosno najverovatniji broj kombinacija koje treba da proba, da bi dosao do kljuca je 2^111. Velike obavestajne sluzbe imaju hardverske uredjaja za DES i TDES enkripciju i dekripciju koji mogu da je obave za oko 100ns. Tako dobijate srednje vreme razbijanja sifre od 2^111 * 100ns = 8232332.7 milijardi godina.

U napisanom tekstu, tajnu poruku stavite izmedju velikih zagrada, ukucajte kljuc koji je duzine 16 ASCII znakova (ako otkucate menje program dopunjava kljuc, a ako odkucate vise program uzima prvih 16) i kliknite na kodiranje. Tada ce tajni deo poruke biti smesten izmedju srednjih zagrada. Jasno je da vasa poruka ne sme da sadrzi velike i srednje zagrade. Primalac treba da iskopira poruku u prozor programa, da ukuca isti kljuc i da klikne na dekodiranje, i videce vasu kompletnu poruju sa tajnim delom.

Program sam prilozio uz temu 'Kriptovanje dela teksta koji se salje mejlom ili mobilnim'.

Pozdrav.
[ dswalk @ 26.06.2007. 11:57 ] @
Hvala ti prijatelju, probaćemo.
Iako nemam šta spec. ni da krijem,
ipak NEĆU da dozvolim drugima da vide.
Bar ne lako.
Pozdrav
[ korak @ 26.06.2007. 12:28 ] @
Naravno, nemam ni ja. Ali iz inata necu da im dozvolim da lako zarade platu.

Pozdrav.
[ EArthquake @ 26.06.2007. 15:50 ] @
a kako ce taj neko da zna kljuc ?
recices mu telefonom , ili poslati u drugoj poruci ?

na bilo koji nacin da to uradis , osim da mu sapnes na uvce vrlo tiho, po tvom scenariju o prisluskivanju i pracenju korisnika , mogu da vide i kljuc koji je potreban


baci pogled na public key , vrlo kewl stvar
[ korak @ 26.06.2007. 18:36 ] @
Ma ne, ovo sam napravio za par sati iz inata. Komuniciram sa prijateljima sa kojima se povremeno vidjam pa nije problem za kljuc. Nemam nameru da se bavim spijunazom, niti imam ambiciju da trosim vise vremena na ovoj problematici.

Samo se zezam sa onima koji zaradjuju prisluskivanjem drugih.

Dojava kljuca je stvar maste, zar ne?

Pozdrav.
[ korak @ 06.08.2007. 13:27 ] @
Evo i Amerikanci doneli zakon o 'otvaranju' elektronske poste, pod izgovorom borbe protiv terorizma. Hitler je to uradio odmah kada je dosao na vlast, ali obicne poste. Ako neko zatrpa adrese u Americi kojekakvim 'sifrovanim' glupostima eto posla za njihovu agenciju za nacionalnu bezbednost. Uvek su se ponasali kao slon u staklarskoj radnji, nedostaje im britanska suptilnost (i podlost, naravno mislim na politiku).

Pogledajte temu 'Kriptovanje dela teksta koji se salje mejlom ili mobilnim', posaljite kljuc (makar putem javnog kljuca) na neki nacin prijatelju u Americi i poigraj te se sa americkom agencijom za nacionalnu bezbednost. Kome je do zezanja naravno.

Pozdrav.
[ Mr. Rejn @ 08.08.2007. 17:15 ] @
^
Čisto me zanima..postoji nešto što se zove PKE (tj. PGP,GPG),sadrži javne ključeve,koji se nalaze
na javnim serverima,a sve to se odavno več koristi.
Onaj tvoj program koristi simetrični algoritam (TDES).Znači jesam li ja tu nešto propustio?
I kako putem "javnog ključa" poslati nekom taj ključ (tj. lozinku) koju koristi tvoj
simetrični algoritam?

Što se tiče pošte sve to se odavno nadzire i parsira (i naša policija ima naloge na mail serverima provaj-
dera kojima vrši parsiranje pošte kojekavim rečnicima pomoću regularnih izraza u potrazi za "sumnjivim"
izrazima iz oblasti trgovine narkoticima,oružjem i terorizma,znam ovo iz prve ruke),tako da to nije nikakva
novost.Ovo je odavno nadzirano društvo.A ne pominješ slanje nekriptovanih SMS-ova?Pa mi samo na serverima
telefonskih operatera ostavimo više ličnih podataka nego igde drugde.Oni posle mesec dana već mogu imati
potpuni uvid u nečiju dnevnu rutinu i privatnost nego bilo kakva NSA (a da se ne pominje praćenje nečijeg
kretanja pomoću položaja telefona u mreži).

Dravpoz zemo,
Deki
[ korak @ 16.08.2007. 12:43 ] @
Mr.Rejn,

u pravu si. Ono sam napravio iz zezanja. Jeste komplikovano poslati kljuc, ali zamisli koliko je komplikovano onima koji hoce da znaju sta si poslao. Uostalom, odkud oni znaju da li si ti poslao kljuc primaocu? Neka se muce. Nadam se da se slazes da je TDES tezak za razbijanje.

Pozdrav.