[ milan_kol @ 26.06.2007. 18:09 ] @
Pozdrav svima!

Prvo, nisam znao gde bih postavio ovu temu, pa sam je stavio u Cekaonicu, molim da je prebacite gde bi zaista trebala da stoji (i ako nije problem, da me obavestite na mail...)

E sad, kao sto naslov teme kaze... Koliko ima izgleda da ce biti smanjen pdv za kompjutere sa 18% na 8%? I kad ce se sve to desiti? Vredi li cekati (posto planiram kupovinu racunara), ili to nece bas tako skoro biti?

Hvala svima na odgovorima,
pozdrav!
[ Slobodan Miskovic @ 27.06.2007. 01:11 ] @
Citat:
Izmenama Zakona o PDV-u predviđeno je smanjenje PDV-a za kupovinu računara sa 18 na osam odsto. Vlada je prihvatila amandman predsednika Skupštine Srbije Olivera Dulića kojim se to smanjenje odnosi i na kupovinu komponenti od kojih se sastoje personalni računari.
[ Au197/79 @ 27.06.2007. 07:54 ] @
Kada je predviđeno da smanjenje poreza postane zakonski važeće?

Kupio bih monitor pa me ovo čekanje ubija, a i CRT je zeznut na ovim vrućinama :)
[ milan_kol @ 27.06.2007. 10:50 ] @
Citat:
Au197/79: Kada je predviđeno da smanjenje poreza postane zakonski važeće?

Kupio bih monitor pa me ovo čekanje ubija, a i CRT je zeznut na ovim vrućinama :)


i ja isto kazem, KADA CE :) to me zanima.. a znam da su rekli da hoce... samo to sto kazu, moze da se desi i kad pomremo.. ili oni pomru :)

Da li vredi pricekati par dana (tj. da li ce mozda od 1.7.2007. to stupiti na snagu), ili ce tek npr od sledece godine?
[ Urkelele @ 27.06.2007. 11:35 ] @
I ja sam cuo da ce to da vazi od 01.07.2007. godine. Koliko je ovo tacno ne znam, ali tako mi je potvrdio i drugar sto prodaje racunare.

Pozdrav.
[ milan_kol @ 27.06.2007. 11:41 ] @
Citat:
Urkelele: I ja sam cuo da ce to da vazi od 01.07.2007. godine. Koliko je ovo tacno ne znam, ali tako mi je potvrdio i drugar sto prodaje racunare.

Pozdrav.

I ja se nadam da je tako :) da ustedim nekih 60ak evra... taman za napajanje; )

pozdrav
[ Java Beograd @ 27.06.2007. 12:34 ] @
<SARKAZAM>
Ha, ha, ha.
</SARKAZAM>

Pa taman toliko koliko će država da spusti porez, toliko će trgovci da podignu maržu. Pitajte pc-tel-a da li će da spusti cene. Pa nije lud valjda. Uostalom. ne zaboravite, nije to 18% - 8% na cenu računara, već je to POREZ NA DODATU VREDNOST, iliti drugim rečima porez na maržu, na zaradu trgovca. Dakle, on kupi za 100 €, prodaje za 150 € (minimalna marža srpskog trgovca) i onda od onih 50 dindži treba da plati 18% državi, tj 9. E sada će umesto tih 9 morati da plati 4. Dakle, može, ako 'oće da spusti cenu za oko 5 dindži.


[ Urkelele @ 27.06.2007. 12:53 ] @
E pa gos'ne iznad mene izgleda da si se malo zeznuo...

Naime, ako neko nabavi neki proizvod po ceni od 100€ (bez PDV-a), on mora da ga plati 118€. E sad, ako on hoce da se ugradi 50€, on mora na 100€ da doda 50, pa tek onda da udari 18% porez (ispada 177€). Vecina njih na kupovnu cenu (od 118€) dodaju svoju marzu pa o5 racunaju PDV sto je neispravno (ali njima bolje).
I idemo, cista racunica.
100+50=150€+PDV = 162. To je 15€ manje.

Diler uzima robu od dobavljaca po nekoj ceni sa PDV-om, a takodje i taj dobavljac uzima od nekog (ili uvozi) sa PDV-om. U stvari tu se vrsi neki povracaj ovo-ono a na kaju ispadne da krajnji kupac plati 18% na ceo iznos nekog proizvoda a prodavac samo na svoju zaradu.

E sad, secam se kada se na neke mlecne proizvode spustio PDV sa 18 na 8 u prodavnicama nisu spustane cene a u kasama su menjali poresku stopu za taj artikal tako da...

joooj, stvarno jeste sarkazam... hi hi hi...

Znaci, moci ce kako ONI budu hteli
[ Boki4u @ 27.06.2007. 15:38 ] @
Slazem se sa korisnikom iznad.

Od tog smanjenja PDV-a na PC komponente i konfiguracije, mi obicni smrtnici mozemo da imamo korist samo ako kupujemo nesto preko interneta, iz inostranstva, pa cemo manje placati PDV pri carinjenju. Ovako cisto sumnjam da ce iko da spusti cene. Sto bi spustali, kad ce sa starim cenama imati vecu zaradu!
[ pctel @ 27.06.2007. 18:13 ] @
Citat:
Boki4u: Sto bi spustali, kad ce sa starim cenama imati vecu zaradu!

A mozda da stavimo duple cene, pa da imamo joj nekoliko puta vecu zaradu? Zakoni trzista to ne dozvoljavaju, samo sto zakon trzista ne moze da se primeni od tog i tog dana u toliko casova, vec moze da zaasni koji dan/nedelju dok se pokazu efekti.
[ ivan.lekic @ 28.06.2007. 09:56 ] @
kao i u svim privrednim granama tako i u trgovini konkretno u delatnosti prodaje računara i računarske opreme postoji jako velika konkurencija.. Cilj svakog prodavca, dilera i distributera i jeste da što nižim cenama privuče što veći broj potrošača tako da su Vaša strahovanja da će i pored pada PDV stope cene i dalje ostati iste svakom prodavcu, dileru i distributeru računarske opreme simpatična ali pre svega smešna.. Takođe bih dodao i to na gore navedene podatke o marži, marže prodavaca za krajnje kupce idu od 10 do 3 % u zavisnosti pre svega cene osnovnog proizvoda i to na osnovnu cenu uvoznika bez PDV-a znači 100*1.1-1.03=110-103+pdv=cena za krajnjeg potrošača sa PDV-om..
[ Mardz Simpson @ 29.06.2007. 06:39 ] @
Od najavljenog i tokom preizborne kampanje obećanog smanjenja poreza na dodatu vrednost sa 18 na osam odsto za svu kompjutersku opremu "u igri" su ostali samo računari i komponente za sastavljanje kompjutera.
Iako je predlogom izmena zakona o PDV bilo predviđeno umanjenje samo za računare, Oliver Dulić, predsednik Skupštine Srbije predložio je amandman kojim se povlastica širi i na delove kompjutera. Vlada Srbije je uvažila Dulićev amandman. Ipak, prateća oprema za kompjutere, kao što su monitori, skeneri, štampači i niz drugih proizvoda, za sada nije na papiru obuhvaćena ni izmenama, ni amandmanima.
I sam Dulić u četvrtak nije mogao da precizira na šta se sve odnosi njegov amandman.
- Predložio sam da se PDV smanji sa 18 na osam odsto na računare i komponente koje ih čine, a Vlada i Ministarstvo finansija treba podzakonskim aktom da odrede detalje - kaže predsednik Skupštine Srbije. - Ne znam da li će konačan predlog obuhvatati i prateću opremu, monitore, štampače, miševe, ali i softvere.
Inače, na prvobitni Vladin predlog najviše primedbi imali su domaći proizvođači kompjutera, a mnogi su ga ocenili kao nejasan. Izgleda da je pismo pojedinih IT stručnjaka upućeno Privrednoj komori Srbije stiglo i dalje, pa olakšica nije ograničena samo na gotove računare.
Najveća zamerka na prvu verziju izmena bila je u činjenici da svi naši proizvođači uvoze komponente i tako sastavljaju kompjutere, pa bi na taj način pri uvozu plaćali porez od 18 odsto, a prodavali gotove komjutere po stopi od osam odsto. Tako da kupci ne bi imali neke velike koristi, jer bi izgubljenih 10 odsto nekako moralo da se nadoknadi.
I Veselin Jevrosimović, predsednik kompanije “Komtrejd grup” ukazao je na ovaj problem u izmenama zakona i na moguće zaustavljanje domaće proizvodnje kompjutera. On je pomenuo i da bi moglo da dođe do pojave fakturisanja kojekavih uređaja pod imenom “personalni računar”. Ali, i da bi se dešavalo da neko uveze sklopljen kompjuter, a da ga potom prodaje u delovima i zarađuje na PDV.
Kada u Skupštini budu usvojene izmene zakona o PDV sa Dulićevim amandmanom tek će nastati pometnja na IT tražištu. Jer ko će kupcima objasniti da se januarsko obećanje smanjenja PDV na račuanare i ostalu IT opremu odnosi samo na kompjuter i njegove delove,a ne i prateću opremu. Ideja da se olakšicama pomogne stanovništu u nabavci računara i opreme svakako je opravdana, jer je poražavajući podatak da svega četvrtina domaćinstava u Srbiji ima kompjuter u kući, dok je prosek u EU 50 odsto. Ipak, teško je razumeti zašto niko od tvoraca izmena nije konsultovao domaće kompanije koje se bave IT tehnologijama.

TROŠAK
DA bi porodica u Srbiji kupila prosečan računar za kućnu upotrebu potrebno joj je minimum 50.000 dinara, što je skoro dve prosečne majske plate. Za malo savremenije opremljenu varijantu trošak za kupovinu kompjutera može da dostigne i više od 1.000 evra.


Source:
http://www.novosti.co.yu/code/...st=105528&datum=2007-06-28
[ Java Beograd @ 29.06.2007. 07:13 ] @
@Ivan Lekic
Da li sam dobro procitao ? Marza od 3 do 10 % ??????
DEFINITVNO znam da srpski trgovac bez 30% marze nece ni da razmislja. MINIMUM.
[ Au197/79 @ 29.06.2007. 07:48 ] @
Znači ništa novog u skorije vreme. Dok zakon stupi na snagu, dok Vlada napiše u podzakonskim aktima na šta se konkretno odnosi smanjenje, dok ta akta postanu pravosnažna, dok tržište odradi svoje među trgovcima ima da stigne jesen... I ne znam šta se toliko foliraju, neka samo smanje porez na sve ono na šta se nije plaćao pre 2 godine. Ali ne oni moraju da izmišljaju toplu vodu i maštaju o tunelima.
[ ivan.lekic @ 29.06.2007. 08:36 ] @
@Java Beograd
Da li sam dobro procitao ? Marza od 3 do 10 % ??????
DEFINITVNO znam da srpski trgovac bez 30% marze nece ni da razmislja. MINIMUM.

Da dobro si pročitao, postoje i marže od 30% pa i veće ali one su makar kod mene vezane za razne kablove, konektore i slično čija se cena kreće od nekoliko para do nekoliko dinara /mislim razumljivo/ i kao što sam već rekao marža zavisi od /pre svega cene osnovnog proizvoda/ što veća cena to manja marža i obrnuto.. Poz..
[ r3ct0r @ 29.06.2007. 10:54 ] @
porez je 8%
ja sam uzimao nesto i 8% sam platio...
tako da je stupilo na snagu :D
[ ivan.lekic @ 29.06.2007. 11:37 ] @
8%, možda ako si kupio udžbenik.. za comp /fatal eror/
[ 3D-Elite @ 30.06.2007. 23:12 ] @
Sta je zakljucak iz cele price..da li ce biti smanjenja cena od 1. jula...i da li ce to smanjenje (ako ga uopste i bude) da utice na konacne cene komponenata?

P.S.Jel spadaju tu monitori...ili ih oni racunaju u TV-tehniku :D:D?
[ pctel @ 01.07.2007. 00:36 ] @
Citat:
Java Beograd: DEFINITVNO znam da srpski trgovac bez 30% marze nece ni da razmislja. MINIMUM.

"zna se" da je tako :D
Citat:
r3ct0r: ja sam uzimao nesto i 8% sam platio...
tako da je stupilo na snagu :D

Smanjenje poreza je izglasano juce, sad treba da se saceka da izadje sluzbeni glasnik, da se procita precizno sta kako i osmog dana od izlaska sluzbenog glasnika da se startuje sa primenom. Na zalost u ovom poslu ima takvih dileja da ne znaju ni gde su suplji a kamo li da vode firmu i prate zakone, nego tako, kupe "Kurir", procitaju nesto i rade onako kako tamo pise. Za to sto si gore napisao kazna je od 300.000 do 1.000.000 dinara!
Citat:
3D-Elite: Sta je zakljucak iz cele price..da li ce biti smanjenja cena od 1. jula...

Od prvog jula ne. Sada je vec prvi jul.
Citat:
i da li ce to smanjenje (ako ga uopste i bude) da utice na konacne cene komponenata?

Da. Prvog dana pocetka primene zakona (osmog dana od izlaska sluzbenog glasnika) otvori halo oglase, izaberi neku firmu gde na dnu oglasa pise "cene su bez PDV-a" i slobodno kreni da kupis po toj ceni + PDV od 8%. Znaci, nema nikakvog "smanjenja cena", nesto kosta jednog dana 500 EUR+ PDV, a sledeceg isto 500 EUR + PDV, samo sto PDV jednog i drugog dana nije isti. Kod onih firmi gde pise "u cenu je uracunat PDV", tu moze da bude kasnjenja, jer je to bruto cena. Konkretno, kod mene u firmi je taj slucaj i ja sada nisam ni u kakvoj zakonskoj obavezi da spustim cene, ali zbog zakona trzista to svakako moram da uradim. Mozda ne istog dana, ali za dan-dva-tri...

Citat:
P.S.Jel spadaju tu monitori...ili ih oni racunaju u TV-tehniku :D:D?

To isto moras sacekati da izadje sluzbeni glasnik da se vidi kako je regulisano. Informisanje preko kojekakvih gluvih telefona nije praksa kad su zakoni u pitanju.
[ Au197/79 @ 01.07.2007. 11:41 ] @
A da li će se i 8. dana početi primenjivati smanjenje, ako vlada podzakonskim aktima ne objasni smisao reči računar i sintagme komponenta računara. Čitao sam u Novostima od pre neki dan da kako sada stvari stoje to smanjenje se odnosi samo na kućište i ono što je u njemu, a ostaje da se vidi da li će vlada proglasiti monitore, štampače, miševe.... pa čak i sovtver komponentom računara.
[ pctel @ 01.07.2007. 17:48 ] @
Citat:
Au197/79: A da li će se i 8. dana početi primenjivati smanjenje, ako vlada podzakonskim aktima ne objasni smisao reči računar i sintagme komponenta računara.

U sluzbenom glasniku ce jasno i nedvosmisleno pisati da li je prateci deo zakona neki podzakonski akt koji tek treba da se donese i koji ministar je nadlezan da to uradi. Ako treba jos nesto, onda mora da se saceka. Ako toga nema, onda se valjda primenjuje "pravilnik za utvrdjivanje racunara, racunarske opreme i softvera" od 26.12.2002:
Citat:
Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuju se računari, računarska oprema i softver, na koje se u skladu sa članom 11. stav 1. tačka 20 Zakona o porezu na promet (“Službeni glasnik RS”, br. 22/2001, 73/2001 i 80/2002 ) ne plaća porez na promet proizvoda.

Član 2.

Računarom se, u smislu člana 1. ovog pravilnika smatra digitalni sistem za obradu podataka sa sopstvenom procesorskom jedinicom, u jednom ili više delova, koji može nezavisno funkcionisati – personalni računar, laptop - prenosivi računar, notbuk i palmtop.

Član 3.

Računarskom opremom se, u smislu člana 1 ovog pravilnika smatraju svi uređaji koji se priključuju na računare opisane u članu 1. ovog pravilnika, a koji ne mogu ostvarivati svoju osnovnu funkciju nezavisno, odnosno kada nisu priključeni na računar – ulazni uređaji (tastature, miševi, tablice, džojstikovi, mikrofoni i skeneri), izlazni uređaji (štampači, monitori, displeji od tečnog kristala, projektori, slušalice i zvučnici), uređaji za skladištenje podataka (magnetni, optički i magnetno-optički diskovi, fleš memorije ) i komunikacioni uređaji (analogni i digitalni modemi, radio komunikacione i infracrvene kartice, i kartice za pristup lokalnoj računarskoj mreži).

Član 4.

Softverom se, u smislu člana 1. ovog pravilnika, smatraju sva programska rešenja i dozvole za njihovu privremenu ili trajnu upotrebu (sistemska, aplikativna, razvojna i druga), u izvornom ili izvršnom kodu, koja se isporučuju upakovana na medijima svih vrsta, ili preko komunikacionih mreža, ili se ugrađuju na računar korisnika od strane proizvođača.

Ja se iskreno nadam da se nece primenjivati ovaj pravilnik, jer u njemu nema oslobadjanja od poreza na ploce, pocesore, kulere, memorije, graficke kartice, tv kartice, kucista, UPS-eve i zvucnike. Tu je jako nezgodno ako se sve ove komponente budu nabavljale sa 18% poreza a prodavale u sklopu racunara sa 8% poreza, retko ko ce ovde da shvati kako je moguce da nesto prodaje za manje para nego sto je kupio. Bilo kako bilo, imam utisak da ce firme iz ove branse zatvoriti vrata kupcima 5 dana zbog popisa i prepravke programa, jer nisu svi programi pravljeni tako da podrzavaju izmenu poreske stope za robu koja je vec nabavljena po staroj poreskoj stopi. Znaci, MORA to da se uradi, niko se nece truditi da odugovlaci, samo je pitanje ko se u kolikoj meri pripremio za to i koliko ce mu vremena objektivno trebati. Sto se mene tice, to je zgodna prilika da se raspise kolektivni godisnji odmor - sto da ja lupam glavu oko nekih dvosmislenih fraza kad mogu da uzivam na plazi a kad se vratim sacekace me problemcici koje cu sa lakocom resiti uz pomoc iskustava kolega iz drugih firmi koji su okjo tih nedoumica lupali glavu prethodnih 2-3 nedelje dok sam ja bio na odmoru
[ Au197/79 @ 01.07.2007. 18:43 ] @
Evo lika na tekst u Novostima: http://www.novosti.co.yu/code/...st=105528&datum=2007-06-29

Dakle ništa od opreme, a komponente će ući. Da li se zna šta je sa zakonom, na sajtu parlamenta piše da je u proceduri, a našao sam tekstove da se 26. trebalo raspravljati. Mada sad mi je sve jedno kad su trutovi zeznuli stvar.
[ stonex @ 01.07.2007. 19:39 ] @
Pa citaj dva posta gore . PcTel ti je napisao da je zakon izglasan juce .
[ buljko @ 01.07.2007. 19:44 ] @
http://www.parlament.sr.gov.yu/content/lat/akta/zakoni.asp
http://www.parlament.sr.gov.yu/content/lat/akta/predzakoni.asp
[ Urkelele @ 02.07.2007. 09:40 ] @
E stvarno svaka cast pctel-u, to volim, kada se covek bavi necim i poznaje strukturu, prati zakone i sve sto je potrebno. A ne kao neki, otvore radnju a veze nemaju, dal' su na PDV, koji su artikli na 18 a koji na 8% i tako te, kako oni kazu, gluposti a u stvari su mnogo bitne stvari.
Normalno je da ce trebati vremena da se sve to dovede u red, jer nije pctel blesav da vam sad prodaje robu sa 8% koja mu je na lageru i za koju je po fakturama platio 18%...

Nego, eto, samo da pojasnimo nesto...

Citat:

Član 2.
Računarom se, u smislu člana 1. ovog pravilnika smatra digitalni sistem za obradu podataka sa sopstvenom procesorskom jedinicom, u jednom ili više delova, koji može nezavisno funkcionisati – personalni računar, laptop - prenosivi računar, notbuk i palmtop.


Zar se ovim ne smatra da je u stvari kuciste (i svi delovi u njemu) ta procesorska jedinica, a samim tim i ako ubacis u njega npr. TV karticu, ona se smatra sastavnim delom te jedinice. Pa makar u kucistu ugurao i kilogram cokolade, da se ne vidi

Pozdrav
[ pctel @ 04.07.2007. 02:56 ] @
Citat:
Urkelele: Zar se ovim ne smatra da je u stvari kuciste (i svi delovi u njemu) ta procesorska jedinica, a samim tim i ako ubacis u njega npr. TV karticu, ona se smatra sastavnim delom te jedinice.

Da. Medjutim, potrebno je da se definise tacno iz sledecih razloga:
1) mnogi ljudi ne kupuju sklopljen racunar, vec komponente od kojih sami posle sklapaju racunar. Mora se tacno znati koja se komponenta oporezuje po kojoj stopi
2) za firme koje se bave sklapanjem racunara je pomalo nezgodno da komponente nabavljaju sa porezom od 18% a prodaju u sastavu racunara sa porezom 8%. To bi dovelo do situacije da firme imaju negativan porez (drzava treba da plati njima, a ne oni drzavi), sto teoretski moze da funkcionise, ali prakticno drzava ne voli da daje pare i kad dodje u situaciju da to treba da uradi onda ima obicaj da posalje inspektore da trkeljisu po papirima ne bi li nasli i najmanju nepravilnost i fakturisali firmi neku "sitnu" kaznu, a najsitnija je 100.000 dinara. Ja ovo sto sam naveo ne znam iz licnog iskustva, vec iz mnogobrojnih prica ljudi koji imaju firme, pa ako su oni lagali mene i ja lazem vas. Bilo kako bilo, mnogo bih vise voleo da komponente nabavljam sa istom poreskom stopom kao sto je stopa poreza na racunare.
[ Urkelele @ 04.07.2007. 06:16 ] @
Znam ja to, radio sam kao serviser prodavac racunara Mislim da je i ranije bilo da se na komponente placa 20% a na ceo racunar nije bilo poreza pa su se ljudi snalazili. Pa ko je hteo da kupuje u delovima - samo izvolte. Ako bude bilo ovako (kako mi ne zelimo) to ce se lako resiti, jednostavno mu izdas racun gde mu racunar sadrzi sve komponente i lepo za svaku ce mu iskazati porez koji treba da bude.

Pozdrav... sa nadom da barem nesto bude kako treba u ovoja nasoj drzavi. :P
[ Pneos @ 04.07.2007. 09:23 ] @
Prosecna srpska porodica ne moze da kupi racunar zato sto prosecan srpski standard to ne dozvoljava i tu je kraj svake price.

U Italiji ljudi kupuju gotove racunare i konfiguracije sa licencnim softverom (po zakonu EU ne moze se prodati konf bez OS). Dell, Acer, IBM. I to nije kraj. Takav racunar moze se kupiti uz razne financijarije i za 19 evra mesecno. Znaci kada drzava funkcionise na svim segmentima onda postoji i banke i konkurencija i kvalitet i niska cena.

Ja se slazem da drzava treba da stiti domace proizvodjace. Sve je to krasno i plemenito ALI kad bi i ljudi bili takvi. Medjutim, sta se desava u Srbiji. Vesti mesetari zamisljaju zemlju kao svoju prciju, stvaraju monopol, igraju se zakona, uvaljuju nevidjen bofl.

Ovaj gospodin prica o domacoj proizvodnji racunara. AHAHAHA. Ne moram ni da gledam komponente znam koji se kvalitet stvara u monopolu ! Pogledajte, svasta se pravi u Srbiji, ali nemamo niti jedan jedini svetski brand !

[ Miroslav Jeftić @ 04.07.2007. 09:40 ] @
Kao da je to nešto jako prosto, imati svetski brand. To se gradi godinama, da ne kažem decenijama.
[ pctel @ 04.07.2007. 10:21 ] @
Citat:
Urkelele: Znam ja to, radio sam kao serviser prodavac racunara :) Mislim da je i ranije bilo da se na komponente placa 20% a na ceo racunar nije bilo poreza pa su se ljudi snalazili.

Ne mozes porediti ranije i sad. Ranije se porez placao na kraju, kad se izvrsi prodaja krajnjem kupcu, tako da je porez na komponente bio onoliki koliki je na racunar kad se kupuje sklopljeno. Znaci, nije bilo potrebe ni za kakvim snalazenjem. Medjutim, sada se porez placa unapred i tu je svako snalazenje onemoguceno - prvo plati pa se posle snalazi ;)

Citat:
Urkelele: Ako bude bilo ovako (kako mi ne zelimo) to ce se lako resiti, jednostavno mu izdas racun gde mu racunar sadrzi sve komponente i lepo za svaku ce mu iskazati porez koji treba da bude.

To je bilo tako zamisljeno, medjutim, kako je kolega iz jedne firme dobro primetio, ako je porez manji na racunare nego na komponente, svi ce legalno uvoziti cele racunare, zatim ih rasklapati i na crno prodavati komponente sa manjim porezom, sto ide direktno na stetu onima koji hoce da rade posteno. Zbog toga je u poslednji cas stigao amandman da se smanji porez i na komponente. E, sad, mi znamo samo da je zakon izglasan, a da li je taj amandman i da li su podneti i izglasani drugi amandmani, to moramo sacekati sluzbeni glasnik. Prethodni je izasao prekjuce i u njemu nema ni reci o racunarima.

Osim toga sto ne znamo sta konkretno pise u zakonu, ne znamo ni od kad se primenjuje. Opste je pravilo osmog dana od izlaska u sluzbenom glasniku, ali opste pravilo vazi samo u slucaju da nije posebno naveden datum pocetka, tako da ako kao datum primene pise recimo 01.01.2008, onda dzaba sto je sad izglasano, mora se sacekati taj datum.

Citat:
Prosecna srpska porodica ne moze da kupi racunar zato sto prosecan srpski standard to ne dozvoljava i tu je kraj svake price.

Ne bih rekao. Na domacem trzistu je dobra snadbevenost polovnim racunarima. Ne znam kako ih uvoze i pored izricite zabrane ministarstva, ali to nije tema - ima ih. Racunar koji moze da sluzi za ucenje, kancelarijske programe, DiVX, DVD, internet, muziku i po neku stariju igricu kosta oko 150 EUR-a sa monitorom i ostalim neophodnim sitnicama. U prosecnoj srpskoj porodici neko ima kreditnu karticu, pa ako se ovaj racunar kupi na 12 meseci, to izadje manje od 15 EUR-a mesecno. Sto se mene tice, prosecan srpski standard dozvoljava da barem 2 trecine srpskih porodica ima racunar.
[ pctel @ 09.07.2007. 10:23 ] @
Službeni glasnik je izašao 2.7.2007, znači zakon stupa na snagu nakon 8 dana 10.7.2007, tj. smanjenje PDV sa 18% na 8%.
Po prvim tumačenjima u komponente ulazi sve što se ugrađuje u računar kao i standardne periferije (monitor, tastatura, miš), za ostale periferije cekamo Pravilnik iz ministarstva finansija sa tumacenjem šta jos spada u kategoriju sa nižom poreskom stopom.

Važno je napomenuti da svi koji su u sistemu PDV, bez obzira da li robu plate po sadašnjoj stopi od 18% mogu po stupanju zakona na snagu da je prodaju sa nižom stopom od 8% i neće biti na gubitku jer će zaračunati PDV biti “odbitna” stavka.
[ ivan.lekic @ 09.07.2007. 12:18 ] @
Zakon o promeni PDV-a na računare i računarske komponente stupa na snagu u ponedeljak, 9-og jula. Međutim, Zakon može da počne da se sprovodi tek nakon objavljivanja pravilnika koji treba jasno da definiše šta se podrazumeva pod "računarima i komponentama" koji će se oporezivati po nižoj stopi.



[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 11.07.2007. u 22:01 GMT+1]
[ ivan.lekic @ 11.07.2007. 08:45 ] @
Navod iz Racunovodstvene prakse br.16, JUL 2007.

„U skladu sa navedenim, promet nekih drugih dobara koja se ne ugradjuju u kuciste personalnog racunara, vec se samo prikljucuju na njega, kao sto su stampac, skener, zvucnici, kamere i drugo, oporezuje se, kao i do sada, po opstoj stopi PDV od 18%. Medjutim, ako se ova dobra isporucuju kao sporedna, uz glavnu isporuku personalnog racunara, i ako je zadovoljeno nacelo jedinstva prometa, u skladu sa clanom 4. stav 6. Zakona o PDV, u odredjenim slucajevima moze se smatrati da je izvrsen samo promet perslonalnih racunara. U tom slucaju, ukupna naknada koju obveznik prima ili treba da primi predstavlja jedinstvenu poresku osnovicu na koju se PDV obracunava po stopi koja je propisana za glavni promet perslonalnih racunara, a to je posebna stopa PDV od 8%.

Princip jedinstva glavne i sporedne isporuke tesko je primeniti u prometu dobara na malo, pre svega zbog obaveze evidentiranja prometa preko fiskalne kase, jer je u memoriji fiskalne kase unapred za svako konkretno dobro oznacena propisana poreska stopa (8% i 18%). Medjutim, ukoliko obveznik PDV ima formiranu jedinstvenu cenu npr. za kupovinu perslonalnog racunara sa stampacem ili personalnog racunara sa zvucnicima, u tom slucaju je, prema nasem misljenju, zadovoljeno nacelo jedinstva prometa, sto znaci da se na ukupnu naknadu primenjuje posebna stopa PDV od 8%.“


Detaljno vezano za oporezivanje prometa koji ima tretman sporednog uz glavni promet dobara i usluga, mozete prouciti u Racunovodstvenoj praksi br.15, JUL 2007. (str.21).


[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 11.07.2007. u 22:00 GMT+1]
[ Milan Gligorijevic @ 11.07.2007. 16:29 ] @
(11.07.2007. - 18:29) Tema je premeštena iz foruma MadZone u forum IT pravo i politika razvoja.
[ Mitrović Srđan @ 11.07.2007. 19:50 ] @
Kod nas u shopu danas radjen popis od sutra nove cene ;-)
Zakon se odnosi jasno pise na Monitor , kuciste , racunarske komponente unutar kucista (cpu,mem itd)
mis i tastaturu to bi bilo to :)
[ momsab @ 11.07.2007. 22:04 ] @
i sad se uvoznici prave pametni sa TFT monitorima sa DVI prikljucica zbog carine
a drzava nasla da se rpavi pametna zato sto EU stiti svoje proizvodjace TFTova pa je uvela dodatni porez za TFTove sa DVI
[ Ivan Dimkovic @ 11.07.2007. 22:15 ] @
Citat:

a drzava nasla da se rpavi pametna zato sto EU stiti svoje proizvodjace TFTova pa je uvela dodatni porez za TFTove sa DVI


Da budemo precizniji, EU je 2005-te uvela carinu na sve monitore, televizore i sl tj. sve sto ima ekran osim racunarskih projektora... u visini od 14%, i to ne zbog zastite svojih proizvodjaca TFT-ova (kojih nema puno) vec zbog zastite svojih proizvodjaca televizora kojih ima tu i tamo, a koje su ranije razni uvoznici pre*ebavali tako sto su uvozili TV aparate bez tunera kao "monitore", a onda im fitovali tunere naknadno unutar EU :)

Needless to say - Samsung 244t monitor kosta $650 u USA - isti monitor u Nemackoj kosta 900 EUR.
[ momsab @ 11.07.2007. 23:12 ] @
[offtopic]
au, ovo je jos gore

uveli an sve sto ima ekran porez od 14% a R.Srbija se dosetila (cini mi se pocetkom ove ili krajem prosle godineda to naopako iskoristi da lupi vecu carinu na "ekrane" sa DVI (naopako, nema sta)
mozda ima veze sa time sto jos nema digitalne tv pa se DVI vodi kao luxuz
[/offtopic]
[ praviseenglez @ 12.07.2007. 17:54 ] @
Cudi me sto nema vise komentara. Evo moje iskustvo do sada, bio sam u eurosalonu danas na sajmu. Nista nisu menjali tj stare cene.
Znam da ComTrade je uveo 8 od sto.

Ajde ljudi da cujemo sta ste videli i gde...

[ ivan.lekic @ 12.07.2007. 19:14 ] @
odgovora nema jer su u svim normalnim firmama još od juče primenjuje nova poreska stopa od 8% i to za:

1. kućište
2. napajanje
3. matična ploča
4. procesor
5. hrad disk
6. grafička karta
7. pci modemi i sl. pci komponente
8. monitor
9. miš
10. tastatura

dakle to se smatra računarom, sve ostalo ide kao i pre sa poreskom stopom od 18%
[ neca @ 12.07.2007. 23:44 ] @
Pa evo....ja sam se danas vratio sa godisnjeg odmora i imao sam sta i da vidim ;)
bolje da nisu nista dirali nego sto su ga onako zamuljali....
PDV od 8% se racuna na kuciste i sve komponente koje mogu da idu u to isto kuciste kao sto rece covek iznad. Sa 8% se oporezuju i monitori ali ne svi, ako sam dobro razumeo, monitori koji imaju DVI su i dalje na 18%. Svi zvucnici su ostali na 18%, softver...;) ako ide u gotovu konfiguraciju, onda se oporezuje sa 8%, a ako ide van, onda je 18%.....i tako..:) zamuljano koliko hoces ;)
nisam danas nesto mnogo cackao...posto sam bio samo na par sati, ali cu sutra tacno videti sta se desava i vec vidim da ce da mi presedne...
[ pctel @ 13.07.2007. 01:00 ] @
Citat:
neca: nisam danas nesto mnogo cackao...posto sam bio samo na par sati, ali cu sutra tacno videti sta se desava i vec vidim da ce da mi presedne...

A ti se bavis prometom racunara ili ... ?
Ako si kupac onda ne shvatam sto se opterecujes obracunom PDV-a, to je obaveza prodavca.
[ inodius @ 02.08.2007. 13:48 ] @
Da li i notebook racunari spadaju u ovo...
[ misaj @ 02.08.2007. 22:04 ] @
Ako je "ovo" vezano za zamuljavanje onda spadaju i lap-topovi.... A ako je vezano za posebnu stopu od 8% ponovo spadaju i Lap-topovi :)