[ broker @ 27.06.2007. 17:24 ] @
Mikrotik je ruter namenjen za razne vrste poslova. Ipak onaj najčešći koji se sa njim obavlja je deljenje internet konekcije na više računara u lokalnoj mreži. Dobre osobine Mikrotika za ovakvu primenu su u velikom broju opcija za povezivanje sa provajderom (razni tunel protokoli, dinamičko adresiranje, autoamtiyacija i slično) i još više opcija za nadzor i kontrolu lokalne mreže a naročito opterećenja internet linka.

Bitno je da svako ko namerava da koristi Mikrotik bude dovoljno upućen u osnovne pojmove umrežavanja. Mikrotik ima mnogo opcija, ali će to biti korisno samo onome ko zna kako da ih upotrebi. Njega, nažalost ne možete koristiti odmah pošto ga instalirate, neophodno je da ga podesite da bi radio posao koji vam je potreban.

U ovom članku, probaćemo da vas uputimo u osnovna podešavanaj neophodna da bi ste Mikrotik korsitili za deljenje internet konekcije u lokalnoj mreži. Cilj je da svim računarima u lokalnoj mreži obezbedite pristup Internetu, ali da regulišete ravnomernu kontrolu protoka za sve korisnike. U uputstvu nećemo ulaziti u mnoge detalje, već samo one bitne za deljenje internet konekcije.

pročitajte ceo clanak
[ sharkey @ 27.06.2007. 22:49 ] @
Svaka cast na objavi uputstva ,svatko tko se prvi puta susrece sa mikrotikom ,treba da ga prode nekoliko puta ,i kad se susrece sa pojmovima ip ,dhcp ,arp ,tx ,rx ,src nat , dst nat ,itd odes na google i napises "nat wiki " i dobiti cete vise nego dovoljno informacija o upitu.
[ bakara @ 27.06.2007. 23:43 ] @
Bravo brokeru, samo da je vise ovakvih tekstova...
[ afrikadd @ 07.07.2007. 12:05 ] @
Svaka cast ovo moze svakom da pomogne
[ u_jogurtu_nema_kostiju @ 05.09.2007. 17:42 ] @
Svaka cast, nemam reci, odusevio sam se, jer mi ortak radi wireless internet, pa sada necu ispasti glup pred njim , kada bude govorio o mikrotiku. Sve u svemu, samo da je vise ovakvih tekstova.
[ aty @ 17.01.2008. 14:16 ] @
Odmah jedo pitanje od pocetnika !

Koja je minimalna PC konfiguracija za router ??
Posto sam ja probao na staroj P1 sa 16MB RAM-a i 200MB HDD-a ali bezuspesno.
Posle instalacije i restarta mi se pojavi " Starting services" i nista vise.
Gde sam gresio ???

[ Predrag Supurovic @ 17.01.2008. 14:21 ] @
Mislim da bez 32MB nece da radi, a da je 64 taman koliko treba.
[ aty @ 18.01.2008. 22:22 ] @
Da, to sam primeti, da ako postavim SVE pakete tokom instalacije, necu uspeti.

Koje pakete treba izabrati da bi radio sa jednim WLAN i jednim LAN karticom ( za 1-2 usera ) kao AP ??
[ jaha017 @ 18.06.2008. 19:30 ] @
nemoj isdn i ostale vragove jer ti ne trebaju ja za wlan i utp koristim dhcp-server i klijent, dns , nat i nema vise ja mislim
[ Gajacomputers @ 17.10.2008. 01:13 ] @
Ja sam uspevao sa 233 i 64 mb ram-a ... to je sasvim dovoljno ako ne planiras web proxy i slicno a ako planiras web proxy 11 Mb po Gb je utrosak memorije
[ adrvoderic @ 11.01.2009. 15:41 ] @
Imam pitanje u vezi djeljena interneta....

probao sam kako je u uputama ( /ip firewall nat add chain=srcnat action=masquerade out-interface=WAN ) i radi ali sam na istom subnetu...zanima me dali je tako nekako moguce podesiti da i radi preko routinga na drugom subnetu...trenutno routing je OSPF a probao sam i s RIP routingom ali isto ne radi

molim za pomoc

hvala
[ Predrag Supurovic @ 11.01.2009. 22:56 ] @
Nisi bas jasan sa pitanjem, ali uopste uzevsi, NAT radi sa celom mrezom. Da li je mreza podeljena na podmreze nema uticaja. Tj. bitno je kako si podesio NAT, ali gornaj komanda koju si citirao radi NAT bez obzira na IP adrese.
[ daksdv @ 30.06.2010. 01:31 ] @
posto imam stari racunar pentium II zanima me koje kartice treba da se ubace u racunar da bi mikrotik radio kao ap client ruter ?
nisam bas najbolje upucen u mikrotik pa me interesuje dali je bolji ap client ruter od mikrotika.
[ Edward Furlong @ 31.01.2017. 12:33 ] @
Pošto sam vratio modem u ruter mode, a bio je u bridge mode na pppoe i imam staticku ip adresu, zanima me sledeće.

Pošto na modemu imam statičku adresu 109.93.104.147 i na modemu su mi otvoreni portovi 1723 i 3389 za ip adresu 192.168.1.243. Da li ja mogu da namestim da mi rade portovi na mikrotik ako mi je mikro tik u opsegu 192.168.88.1, a modem u opsegu 192.168.1.1 i racunar za koji su otvoreni protovi sada ima ip adresu 192.168.88.243? Pitam ovo iz razloga da znam da li moram da stavljam modem i mikrotik u isti opseg ili može da se konfiguriše, a da nisu u istom opsegu? Hvala.

Modem IP 192.168.1.1
Public IP Static 109.93.104.147
Port open 192.168.1.243:3389

Mikrotik 192.168.88.1
Port open 192.168.88.243 - nakacen server
[ Predrag Supurovic @ 31.01.2017. 13:01 ] @
Ovo si već pitao u drugoj temi i dobio odgovor. Nemoj zatrpavati forum.
[ Edward Furlong @ 31.01.2017. 13:10 ] @
Ok. Nadam se da si završio i zamolio bih te da se držiš teme i pomogneš ako možeš. Odgovor sam dobio, ali nije potpun. Zato čeka da mi neko drugi detaljno odgovori, jer mi je čudno da mikrotik i adsl modem ne mogu da rade na različitom opsegu kada su portovi u pitanju...
[ DynDNS @ 31.01.2017. 13:14 ] @
Kad su razliciti opsezi na portovima onda mora ukrsten kabal. (:
[ Edward Furlong @ 31.01.2017. 13:36 ] @
Ok.
[ acatheking @ 31.01.2017. 17:40 ] @
Ako si vratio ADSL modem u routing mode, cemu ce ti onda MikroTik iza?
[ Predrag Supurovic @ 31.01.2017. 17:44 ] @
Uvek je Mikrotik bolji kao ruter, pogotovo akoti treba bilo šta iole naprednije od običnog NAT-ovanja.
[ Edward Furlong @ 01.02.2017. 09:08 ] @
Pa, zato sto imam 40 kamera i 26 racunara, a plus da ne racunam dva wifi uredjaja na kome se kace laptopovi i telefoni... Iz tog razloga mi ruter zavrsava posao bolje nego glupavi adsl modem...
[ Predrag Supurovic @ 01.02.2017. 13:48 ] @
Koliko imaš kamera iračunara je najmanje bitno, ali s obziromda si ti provesionalac kojir adi za veliku lovu a ne znas ni NAT da podesis, ne cudi...
[ Edward Furlong @ 01.02.2017. 14:06 ] @
Ja nigde nisam rekao da sam profesionalac i nemoj pametovati na forumu... Ako ces da hejtujes, molim te potrazi neko drugo mesto, jer muka mi je od takvih koji hejtuju i dokonisu po ceo dan... Trazio sam pomoc, a ti si poceo da pricas neke totalno desete stvari kako sam ja profi i slicno... Imam ja dva radnika koji imaju mnogo znanja, samo sto ljudi nisu trenutno tu i bio sam prinudjen da sam odradim posao. Problem je bio druge prirode, zbog cega sam i trazio pomoc pametnjakovicu.
[ anon115774 @ 01.02.2017. 15:04 ] @
Kao sto rekoh... nisi trazio pomoc nego si trazio sve na gotovo.

Da ti je trebala samo "pomoc" mogao si sam da nadjes na Guglu odgovor za 10 do 15 sekundi. Problem je sto ti je predznanje nula pa ne znas ni kako da pretrazujes pa ti najvise odgovara da ti ovde neko napise gotovo resenje a ti samo da naplatis.
[ Edward Furlong @ 01.02.2017. 23:16 ] @
Šta ima loše što sam tražio gotovo rešenje? Za nekoga je to sitnica, a za nekoga je to ceo dan mučenja oko najobičnije sitnice... Tražio sam pomoć bilo kakve vrste, a ti ako ne možeš da pomogneš, ne moraš da prozivaš i spamuješ. Jednostavno iskuliraj i pusti nekoga pametnijeg da izađe u susret i pomogne. Izvinjavam se svima i hvala na razumevanju.
[ Predrag Supurovic @ 02.02.2017. 07:31 ] @
Citat:
Edward Furlong:
Trazio sam pomoc, a ti si poceo da pricas neke totalno desete stvari kako sam ja profi i slicno...


Ne deko. Tražio si pomoć i ja sam ti rekao sve što je potrebno ali ti to nisi razumeo nego si tražio da ti to sve nacrtam jer ti nije bilo jasno iako se radi o najonosnovnijim stvarima koje treba da znaš pre nego što uključiš ruter.

Čak si isto pitanej ponovi na više mesta na foprumu što je samo po sebi nepristojno, a vrhunac bezobrazluka je što si to učinio i u ovoj temi, koja inače upravo objašnajava sve to što ti ne znaš i još mnogo više, ali je ti nisi ni pročitao nego si samo krnuo svoje pitanje kao svaki drugi kabadahija.

A onda sam pogledao tvoj profil i video da se ti inače predstavljaš kao veliki profesionalac i instaliraš mreže naveliko, pa mi je sve postalo čudno.

Vrhunac je bio da,kada se našao jen naivan da ti ipak nacrta ti si otkrio da ti je taj u stvari zaradio velike pare jer ti je omogućio da bez ikakvog znanja podesiš to što je trebalo.

E to ćeš iskijavati kad god se opet usudiš da pitaš nešto o mrežama i mikrotiku.
[ Edward Furlong @ 02.02.2017. 08:40 ] @
To što mi je on omogućio je njegova dobra volja i hvala mu na tome... Ono što je bitno, to je da mi je preneo znanje i za svaki sledeći put ću znati to da podesim, a i ima back up file. :D Vidim ja da tebe pogađa novac... Opusti se i otvori i ti firmu, pa da ti bude lakše. :P Uvek ću tražiti pomoć na forumu ako negde zapne, a tebi ako se ne sviđa, molim te nemoj me zamarati... Hvala na razumevanju i još jednom se zahvaljujem svima koji su mi izašli u susret.
[ Predrag Supurovic @ 02.02.2017. 09:16 ] @
Ne dečko, smeta bahatost i parazitiranje.

Opet zaboravljaš da si pitao da sam ti ja dao odgovor ali ga ti nisi razumeo jer ne znaš ni osnovne stvari, a nećeš sam da sedneš da malo istražiš i naučiš. Čak nisi ni ovu temu pročitao a u njoj ti je dat odogovor na to što si pitao i pre nego što si pitao.

I onda si počeo da se bahatiš a sve to zato što ti je hitno zapelo da rešiš neki problem da bi uzeo pare.

Dečko to se tako ne radi, ako ti trebahitno da rešiš problem z apare, onda lepo zatražiš pomoć koju ćeš da platiš. Ako očekuješ da ti neko pomogne druarski onda prvo MORAŠ da se potrudiš da sam na svaki način nađeš rešenje i da pitaš tek ako ti zane nešto što nije tako banalno kao što je podešavanje NAT-a, jer za takve bananalnosti rešenja imaš pun Internet i čim pitaš tako nešto to je znak bahatosti i parazitiranja.

I zato ćeš svaki put kada budeš pitaop nešto u vezi Mikrotika i umrežavanaj naići na isto. Ako ne poštuješ trud i vreme ljudi koji hopće da ti pomognu, ne možeš ni sam očekivati poštovanje.
[ Edward Furlong @ 02.02.2017. 09:30 ] @
Dobro.
[ Edward Furlong @ 03.02.2017. 13:39 ] @
Probao sam da stavljam MTU koji ste mi vi na forumu rekli da koristite, onda sam probao da otvaram portove, posto je neko pominjao da moze da bude i do toga, onda sam cackao oko opcija ukljuci/iskljuci NAT, DNS, i sitne stavke koje imaju da se ukljucuju i iskljucuju u nadi da nije neka opcija ostala po defaultu ukljucena. Probao sam da u NAT menjam dst i src adrese, pomislio sam da nije i do toga... Na kraju uradih update firmware i software na poslednju verziju, kad odjednom ucita sajt koji je dugo vrteo i nije hteo. Samo sada vrti duze i ucita. Kosnultovao sam se sa covekom koji drzi internet provajder i koji podesava lokalnim korisnicima pppoe client za konekciju prema svojoj wifi mrezi, njemu bez problema radi, a covek pokusao i nije ni on uspeo. Kaze, da ne radi mikrotik i da te nove verzije nekad umeju da prave probleme, jer su bagovite dosta... Tako da, ni ovi iz ADSL podrske nisu znali da rese problem. Definitivno na kraju ustanovljeno da je mikrotik neispravan i da nece da radi na pppoe. Kaze lik da je do kesiranja DNS adresa problem kada radi konekcija na pppoe.