[ spaskill @ 04.07.2007. 11:03 ] @
Za jedno radno mesto mi traze kao kvalifikaciju poznavanje SAP-a (evidencija i upravljanje zalihama) , interesuje me , koliko je ovo zahtevna aplikacija , posto se nikada nisam susretao sa ovim programom ? Jos nesto , koji je najpopularniji program za statisticku obradu podataka (osim Exela....:))???
[ Miroslav Jeftić @ 04.07.2007. 11:27 ] @
Sve zavisi. Ako nemaš prethodnog iskustva u radu s njim, nema teorije da se snađeš bez nečije pomoći, ili makar dobrog priručnika.
[ totovic @ 04.07.2007. 11:33 ] @
SAP je izuzetno složena aplikacija, i moraćeš da prođeš kroz neku obuku. Mislim da ti samo literatura ne bi bila dovoljna. Podrazumeva se da dobro poznaješ poslovne procese.
Što se tiče statističke obrade podataka, excel je amaterski alat. Preporučujem ti: Cognos, Panoramu, ProClarity...
[ Miroslav Jeftić @ 04.07.2007. 12:07 ] @
Naravno, mada sve zavisi sa koliko transakcija/funkcija bi trebalo da radi u sistemu. Ako je ograničen broj i uvek jedno te isto, možda bi se moglo snaći i samo sa literaturom, ali onda moraš ipak dobro poznavati materiju, tj. poslovne procese kao što reče Totović.
[ gashakg @ 04.07.2007. 12:52 ] @
Citat:
spaskill: Za jedno radno mesto mi traze kao kvalifikaciju poznavanje SAP-a (evidencija i upravljanje zalihama) , interesuje me , koliko je ovo zahtevna aplikacija , posto se nikada nisam susretao sa ovim programom ? Jos nesto , koji je najpopularniji program za statisticku obradu podataka (osim Exela....:))???


Pazi, traze poznavanje SAP-a za nekoga ko ce se baviti evidencijom i upravljanjem zaliha. Bas bih voleo da znam ko to trazi.

Ne vidim sta ce im neko ko poznaje SAP, ako je sistem postavljen, treba da traze coveka koji ima potrebna predznanja u toj oblasti, i da ga obuce za rad u softveru.

Problem je sto obicno ni poslodavci ne znaju sta im tacno treba, mada bi neko ko je uspeo da uvede SAP treba da zna sta hoce.
[ Miroslav Jeftić @ 04.07.2007. 13:05 ] @
Pa naravno da je bolje ako ima i znanje u toj oblasti i znanje rad u SAP-u, da ne bi morao da prolazi kroz obuku koja ne traje baš jedan dan (plus vreme dok se korisnik ne "snađe" posle obuke). Može da traži bilo koja firma koja koristi SAP.
E sad, da li je plata adekvatna traženim kvalifikacijama je druga priča.
[ totovic @ 04.07.2007. 21:10 ] @
Ne traže oni konsultanta ili programera za SAP, već verovatno neko radno iskustvo kako bi izbegli suvišnu obuku. Koliko je to realno, to je drugo pitanje.
[ radenko @ 03.10.2007. 10:33 ] @
Sa korisnicke strane gledano (posebno za evidenciju i upravljanje zalihama), SAP ili neki drugi program sasvim je svejedno. Radis dokumenta ulaza, izlaza, kontrolises kartice artikala, lager liste...
Za statisticku obradu podataka Excel ti je sasvim dovoljan, posebno sto njega mozes da koristis samo osnovno i sto vise ucis o njemu postaje ti sve lakse da zavrsavas komplikovanije zadatke.
U ovom slucaju bas vazi ona: boj ne bije svijetlo oruzje....
[ 30zmaja12 @ 12.01.2008. 20:15 ] @
Potreban mi je mali savjet. Nedavno sam diplomirala i u fazi sam trazenja (prvog) posla, pa me zanima da li je bolje graditi karijeru kao Java programer ili ERP konsultant? Hvala.
[ momsab @ 13.01.2008. 01:18 ] @
sta ti bolje lezi od ta dva
oba imaju prodju
ERP konsultant ce mozda morati poslom da leti svud po svetu (nije jednostavno, mnogo se radi), Java programer/developer ce putovati negde na odmor

[Ovu poruku je menjao momsab dana 13.01.2008. u 18:41 GMT+1]
[ totovic @ 13.01.2008. 16:57 ] @
Te dve stvari su potpuno različite. Prvo dobro prouči šta podrazumeva jedan, a šta drugi posao pa se odluči prema sklonostima.
[ colke77 @ 14.01.2008. 13:03 ] @
Hi, Hi....
ja htedoh programer biti, a završih kao ERPovac
[ Moonshine @ 14.01.2008. 13:35 ] @
@Čolke ti si CAR!!!

@30zmaja12
Složio bih se sa totovićevim postom.
A ako si baš u velikoj dilemi možeš to i da pomešaš pa da izabereš da budeš Java programer u ERP okruženju. Toga trenutno ima vrlo malo kod nas a zatrebaće u skorijoj budućnosti.
[ colke77 @ 14.01.2008. 13:43 ] @
Erp konsultant koji ima i programersko znanje je najbolja kombinacija
[ Moonshine @ 14.01.2008. 14:15 ] @
Bacaš me u flame.
Iako sam i ja ERP Konsultant sa programerskim backgroundom ne smatram da je to najbolja kombinacija. Šta više, smatram da je dosta loša, ali na žalost kod nas dosta česta.
[ totovic @ 14.01.2008. 14:36 ] @
ERP konsultant sa programerskim znanjem nije loša kombinacija, ali za ERP konsultanta je najvažnije da izvanredno poznaje sve poslovne procese. Programersko znanje može da koristi, ali je sporedno.
[ colke77 @ 14.01.2008. 14:39 ] @
Zašto bi to bila loša kombinacija?
Što više znanja to bolje, zar ne?
Još bolja kombinacija je da znamo i automehaničarski zanat, pa onda bi mogli i automobile da radimo.
Šalu na stranu, jeste to dosta čest slučaj kod nas, i u principu, ne bi trebalo da ima veze između programerskog posla i posla ERP konsultanta, ali npr. ERP konsultant koji poznaje programiranje i baze podataka sigurno više vredi od konsultanta koji poznaje samo poslovne procese.
[ Moonshine @ 14.01.2008. 15:05 ] @
Ma najbolje je da zna sve! FI, CO, MM, SD, PP, HR,.. ABAP i BASIS!
Ali kod nas inače svi sve znaju!!

Loša je kombinacija zato što programer kad naiđe na problem prvo pokuša da nešto prebudži, i prilično je teško izaći iz tog načina razmišljanja.
[ totovic @ 14.01.2008. 15:07 ] @
Napisao sam NIJE LOŠA KOMBINACIJA, a ne da je loša.
[ Moonshine @ 14.01.2008. 15:17 ] @
?!?!
Više sam odgovarao Čolketu nego tebi.

A sad vidim da ti nisi odgovarao meni nego njemu :-P
[ spro @ 14.01.2008. 15:32 ] @
Naravno da je dobra kombinacija cak sta vise nephona kombinacija koja funkcionise u vecim sistemima u inostranstvu , nazalost kod nas je mali broj konsultanata sa programerskim zanjem (super zna SD, MM, Fi al tehnicke specikacije 0) to ne prolazi u velikim sistemima na primer kod HP.
Licno sam imao iskustvo rada u inostransvu gde kao programer dobijas sve tabele , potrebne podatke ulazne i izlazne parametre cak
i logiku select * from BKPF into Ls_bkpf sa uslovima da je vece ili manje bla , bla od konsultanata!!!!!
Znaci kombinacija je odlicna ali nazalost kod nas slabo funkicionise jer nase gazde ce ti natovariti i to da radis ako vide da znas, prosta logoka zasto da plate 2 coveka!
[ totovic @ 14.01.2008. 15:37 ] @
Konsultant treba svoje radno vreme maksimalno da utroši na svoj posao. Samo tako se on isplati svojoj firmi. A davanje tačnih specifikacija ne podrazumeva znanje programiranja. Podrazumevam da se poznavanje tabela i na nekom nivou celih baza, za ovaj posao smatra elementarnom pismenošću.
[ range @ 14.01.2008. 16:14 ] @
Citat:
spro:  cak
i logiku select * from BKPF into Ls_bkpf sa uslovima da je vece ili manje bla , bla od konsultanata!!!!!


A ako dobijes i logiku SELECT upita, za sta tacno tebe koriste? Koliko se meni cini, da bi se tebi obezbedila potpuna funkc. specifikacija, trose se 5 c/dana funkc. konsultanta, da bi ti mogao da utrosis 1 dan da napises kod? Ajd ako mozes posalji uzorak te specifikacije da mom programeru svane :D
[ spro @ 14.01.2008. 16:55 ] @
Zakljucak je da konsultanti vrlo dobro znaju sta hoce i sta program treba da radi znaci tehnicka spec.
Vrlo dobro poznavanje tabela i relacija izmedju njih , naravno da ne znaju sve tehnicke karakteristike programiranja ali znaju sta iz koje tabele zele da dobiju i po kojem kljucu ili kriterijumu zele rezultat. Od mene se trazi da da sve te uslove i zahteve stavim u jedan program , znaci da se ne ubijam i ne trazim silne tabele i polja a rezultat je 2-3 programa dnevno da se napravi . Kolege sa kojima radim sebe nazivaju u šali "prosti developeri" znaci ne bije glavu o podacima , mada se godinama stekne iskustvo i poslovnim procesima posto jedno bez drugog realno ne ide.
[ spro @ 14.01.2008. 17:08 ] @
tehnical...
ovako bi trebalo da izgleda posao konsultanta .Kada nasi ljudi iz SD/MM budu ovako radili sve ce ici mnogo lakse.


Technical Specification

Selection screen:
Material Number – EKPO – MATNR
Purchasing document – EKPO – EBELN
Vendor – EKKO – LIFNR
Plant – EKPO-WERKS
Storage Location – EKPO- LGORT

Output fields:

1. Valuation class – MBEW – BKLAS where MBEW- MATNR=EKPO-MATNR and MBEW- BWKEY = EKPO- WERKS

2. Material Number – EKPO – MATNR
3. Material Text – EKPO -MATNR text

4. Purchasing document – EKPO – EBELN
5. Purchasing document item – EKPO – EBELP
6 Freight Value = (KONP- KBETR)* (EKBE – MENGE)
7.
Exchange rate
If EKBE-BWART<>” “ Exchange rate = (EKBE-DMBTR) / ( EKBE- WRBTR)
If EKBE-BWART = “ “ Exchange rate = (EKBE- REEWR) / (EKBE- REEWR)
itd...
[ 30zmaja12 @ 14.01.2008. 17:44 ] @
Najpre, hvala na odgovorima.

Postavila bih pitanje slicno jednoj vec postavljenoj temi: Kakav je posao ERP konsultanta? Do sada sam shvatila da je dinamican, dosta se putuje, zahtevan, potrebno je dosta vremena da se covek obuci (okvirno, koliko?)…

Jos nesto: bila sam na razgovoru za posao (pozicija za SAP konsultanta), koji je bio cisto informativnog karaktera, da se upoznamo. Firma jos nije spremna za prosirenje, tako da od toga nista, za sada, ali su me povezali sa drugom firmom koja ima potrebu za kadrom na poziciji ERP korisnika. Posto nemam iskustva sa SAP-om, savjet direktora prve firme je da je mozda bolje poceti kao ERP korisnik (lakse je upoznati se sa sistemom, potrebno je manje vremena…), a kasnije, ako interesovanje i dalje postoji, usavrsavati se kao konsultant…. Interesuje me vase misljenje.

E, da. Jos jedno mozda malo neumesno pitanje: koliko se krecu zarade ERP konsultanata?

Hvala unapred
[ IlluminatedSoul @ 24.02.2008. 20:22 ] @
Vidim da je tema zamrla pa da ju malo podignem. I mene zanimaju plaće ERP konzultanata, najviše SAP PS konzultanta budući da se tim mislim baviti kad završim studij Poslovnih Sustava na FOI.

Gledao sam malo neke UK oglase i spominju se brojke od kojih 80 000+ € godišnje...
[ momsab @ 24.02.2008. 20:55 ] @
u UK i to sa iskustvom...
pocetnici ne dobijaju toliko
mozes se zaposliti direktno u SAPu al' ne ocekuj ultra-mega-giga platu, oni zaposljavaju nase u Srbiji zbog manjih plata
[ IlluminatedSoul @ 24.02.2008. 21:30 ] @
Znaš li otprilike kako se kreću početne plaće za razne ERP konzultante bez iskustva na području ex-yu, i kakve su mogućnosti napretka?
Dosta sam zainteresiran za kompletno područje ERP-a, pa me zanimaju i ovakve brojke da vidim koliko se dobro od toga može živjeti...
[ momsab @ 25.02.2008. 00:31 ] @
ako se dobro secam, u SAPu solidna trocifrena suma evrica u dinarima na racun zaposlenog + putni troskovi, smestaj i viza

kompletno podrucje ERPa veoma tesko da ces moci da savladas, to ne mogu ni ljudi koji su studirali organizaciju i imaju mnogo odgovarajuceg iskustva :)

od svakog trazenog posla se moze dobro ziveti ako si prava osoba za taj posao (zanima te, ne radis samo zbog para, mnogo za zalazes na poslu, komunikativan si, znas inglis i po mogucstvu dojce, u stanju si da putujes avionom uvek...da nastavim?)
[ Miroslav Jeftić @ 25.02.2008. 08:13 ] @
Baš tako, niko se ne bavi kompletnim erp-om. Obično se ljudi specijalizuju za jednu oblast - finansije, logistika, itd. Konsultanti ubijaju dobre pare (ako se dobro sećam 200€/h, tako nešto), ali treba doći do tog nivoa.
[ colke77 @ 25.02.2008. 14:08 ] @
Početnička plata, mislim da je oko 500eur kod nas za konsultante. A tih 200eur/h dobija firma, a ne pojedinac, i moram da dodam da nisam u Srbiji upoznao implementatora koji radi kod klijenta za 200 eur/sat. Cifra za konsultant/dan, koliko ja znam je do 600eur
[ Miroslav Jeftić @ 25.02.2008. 14:27 ] @
Dobro, mislio sam na šire područje nego samo kod nas, pošto su se negde pominjala i primanja u inostranstvu. U svakom slučaju, ako firma dobija 200 na sat za svog konsultanta, biće i on adekvatno plaćen.
[ spro @ 25.02.2008. 15:33 ] @
start od 500e mesecno je ok!
budi zadovoljan sa tim, 200e na sat kod nas ne postoji i u svetu je retkost!!!!! Za EU cene idu od 400 do 600 e dnevno retko 750 do 800 to su eksperti.
Racunaj sa tim ako radis kao free-lancer da imas 2-3 posrednika minimum do tvoje krajnje sume koja se umanjuje bitno. Ako te tvoja firma prodaje u najboljem slucaju dobijas 30% zarade!!! U pocetku ne maštaj o nekom velikom poslu i velikoj lovi bar godinu dana , posle je vec lakse...
[ IlluminatedSoul @ 28.03.2008. 19:34 ] @
Nisam imao pristup internetu prošlih mjesec dana pa nisam mogao odgovoriti.

Citat:
momsab: ako se dobro secam, u SAPu solidna trocifrena suma evrica u dinarima na racun zaposlenog + putni troskovi, smestaj i viza

kompletno podrucje ERPa veoma tesko da ces moci da savladas, to ne mogu ni ljudi koji su studirali organizaciju i imaju mnogo odgovarajuceg iskustva :)

od svakog trazenog posla se moze dobro ziveti ako si prava osoba za taj posao (zanima te, ne radis samo zbog para, mnogo za zalazes na poslu, komunikativan si, znas inglis i po mogucstvu dojce, u stanju si da putujes avionom uvek...da nastavim?)

Da krenemo redom. Svjestan sam kompleksnosti ERP-a, i nisam očekivao da ću baratati svim segmentima. Odlučit ću se za koje segmente ću se specijalizirati kada bolje istražim područje ERP-a.

U početku su me privukle pare i mogućnost studija relevantnog smjera na fakultetu koji s obzirom na svoje ocjene iz srednje škole mogu upisati, ali sam se brzo zainteresiro za određene aspekte ovog područja. Što se tiče jezika, znam engleski, španjolski i učim hindi. Jezici mi idu, njemački bi lako naučio ako mi ikad bude trebao. Komunikativnost... toga mi na jedan način nedostaje, ali da se i to riješit.

Citat:
spro: start od 500e mesecno je ok!
budi zadovoljan sa tim, 200e na sat kod nas ne postoji i u svetu je retkost!!!!! Za EU cene idu od 400 do 600 e dnevno retko 750 do 800 to su eksperti.
Racunaj sa tim ako radis kao free-lancer da imas 2-3 posrednika minimum do tvoje krajnje sume koja se umanjuje bitno. Ako te tvoja firma prodaje u najboljem slucaju dobijas 30% zarade!!! U pocetku ne maštaj o nekom velikom poslu i velikoj lovi bar godinu dana , posle je vec lakse...


500 € mjesečno za posao ovog kalibra je premalo. Možda si mislio dnevno?

Hvala svima na odgovorima.
[ momsab @ 28.03.2008. 20:04 ] @
e jeste, dnevno... da si rekao sedmicno pa ajde...
pazi, pocetna plata (bila) je 500e+placeni troskovi (putni, smestaj, iznajmljivanje vozila)+neki bonusi, malo li je za radnu snagu iz Srbije?
uopste nije lose kao prva plata, obzirom na to kakve sve ponude poslova vidjam...
[ spro @ 29.03.2008. 09:41 ] @
He, malo mu 500 e !!!!
S obziorom da nemas pojma o ERP-u cak ni dase logujes u sistem , pri tom bez debele veze ne mozes uci u tu pricu sa nekim ERPOM , budi srecan sa tom pocetnom platom !!!! Sama prilika sto ti neko ponudi da ucis SAP je ogromna a kamomli da ti plati obuku. Sa strane poslodavca postoje izvesni rizik, dal ce mu se isplatiti obuka koju ce uloziti u tebe a zna se da je cena poprilicno visoka 2K do 4K (jura) za 3 dana kursa * 3 do 4 kursa bez kojih nista konkretno ne mozes da radis SCM40, FI...sve u svemu kostas poslodavca minimum 10 000 e ( a da li ti vredis toliko) !!!!
[ mirko.mirko @ 29.03.2008. 09:55 ] @
Možda zanemarujete činjenicu da je dečko iz Hrvatske, a ne iz Srbije. Mada, ni tamo ne mogu biti mnogo veće plate ...
[ vlajkogm @ 31.03.2008. 16:01 ] @
ERP konsultant, impementator, developer u ERP okruzenju...

S obzirom da sam takodje u potrazi za svojim prvim poslom, interesuje me sta tacno rade implementaori i developeri u ERP okruzenju, koje su njihove duznosti, tehnike koje primenjuju i slicno? ERP sistemi su me odavno interesovali, ali kako nisam imao prilike da se sretnem sa istim interesuju me ove stvari kako bih mogao da ucinim pravi izbor. Takodje me interesuje, po vasem misljenju, da li je bolje poceti sa radom u nekoj firmi koja vec ima implementiran ERP sistem, kako bi se upoznao sa nacinom funkcionisanja sistema, ili u nekoj softverskoj kuci koja se bavi razvojem i implementacijom ERP sistema?

Nadam se da cete mi malo razjasniti situaciju i pomoci da odaberem pravu stvar.

Nadam se i da ce nam koleginica 30zmaja12 odgovoriti da li je nasla posao i kakvo je njeno iskustvo.

Unapred hvala svima.
[ 4n0n @ 31.03.2008. 19:21 ] @
Evo da se javim posto vidim da ipak ima vise ljudi koji pitaju nego onih koji odgovoraju.

Radim na SAPu evo vec tri godine. Ne kao developer, ne kao konzultant nego kao obicni user.
Naime, radi se o SAP PLM, tj. kolaboracijski inzenjering. Necete puno naci ni na wikipedii o njemu. Mozda ovdje -> http://www.sap.com/croatia/solutions/business-suite/plm/index.epx

Ali isto tako na pocetku fax-a sam imao interesa za posao ERP konzultanta, jednim dijelom radi ovih nula koje se i ovdje spominju ;)
Dalje je sve upriliku dobro islo, firma za koju radim ima svoj "mali" odjel koji radi implementacije. Doduse oni rade s MS Axaptom, sadasnji Navision.
Pitam ih jesu li zainteresirani za nasu regiju,
i napomenem da u slucaju intreresa mogu staviti 5-6 dipl. racunaraca na raspolaganje (jer svima su bile one nule u glavi ;)).
I onda kad mi je jedan konzultant objasnio da ovo trziste uopce atraktivno za njih, u sto sam se i ja uvjerio kasnije kad sam vidio da svega 2-3 firme imaju implementiran SAP (a da nisu poslovnice nekih vanjskih firmi) i par njih Navision, vidio sam da od toga nece biti nista.

Okrenuo sam plocu i pokusao drugim pristupom, tipa, vi nam sredite posao, a mi radimo za ravno 10 puta manju lovu, koja bi u nasim uvjetima bila sasvim zadovoljavajuca. Ali ni to nije proslo jer za takvo nesto moras se naoruzati kvalitetnim ljudima koji perfektno poznaju jezik. Znaci 2-3 programera, 2-3 ekonomista, 1-2 pravnika, ali pazi ovo, koji poznaju pravo u Njemackoj. Uglavnom teoretski izvedivo, ali u praksi skoro pa ne.

Iz tog razloga sam odustao, ali jedino sto sam u svemu tom skuzio: ipak postoje ljudi kojima je €,-500 dan rada ;)

P.S. @IlluminatedSoul moje tople preporuke su www.b4b.hr SAP Boot Camp. Steta sto si na FOI-u ipak je to LIGHT verzija FERa ;)
Ja ne znam jesu li dolazili do FOI-a, ali evo mozes i sam vidit da imaju suradnju sa FERom ->
http://www.b4b.hr/default.asp?...170000001&sid=&jezik=1

Sto se tice firme, sve pohvale, cisti hardcore, odradjuju pola HR, kad su u stanju sami Konzum odraditi onda svaka im dala ;)

Spisak referenci -> http://www.b4b.hr/default.asp?...p;sid=&akcija=&jezik=1
[ spro @ 01.04.2008. 12:47 ] @
Evo da pomognem neupucenima i onima koji imaju nameru da se bave ovim poslom ERP implementatora, konsultanta, developera itd...
Za pocetak bi bilo vrlo korisno da covek radi kao korisnik , najbolje key-user da se upozna sa poslovnim procesima, tokom dokumentacije itd.
Vrlo je nezgodno ako ne baratate terminima a od vas traze da izvucete stanje u magacinu, rasporedjenu po pogonima( za koje mislite da su prljave prostorije u kojima se nesto vari, podmazuje ili slicno, e onda ste u gadnom problemu i ako pomenu tipove kretanja( a zdrav razum i fizika poznaju pravolinijsko, krivolinijsko kretanje ...e to je bas ,bas problem).
Za pocetak treba da preskocite jednu visoku stepencu , a to je ulazak u pricu sa nekim ERP-om ( bez debele veze je tesko il ako ste srecnik i vasa firma implementira neki sistem i postajete korisnik).
Onda sve krece svojim tokom , ako je neko vredan i gura izborice se. Sto se tice nasih firmi koje implementiraju , vredi pokusati zasto da ne saljite CV, svima trebaju nivi korisnici koji u njamanju ruku trebaju da voze spejs-satl( poslodavci daju izuzetne zahteve koje ne ispunjava ni 2% kandidata.( bez brige...
Za pocetak pevajte sa platom od 500 e, kasnije mozete ocekivati vise nije problem ako covek vredi idu cifre oko 1200 do 1500 za iskusnije po 4 do 5 godina
One cifre od 500e dnevno zaboravite , ako radite za neku firmu tipa SnT, B4B, ....to uzimaju oni a vi radite za vasu standardu platu plus dnevnice mozda ako idete negde na teren.
Obratite paznju kad sklapate ugovore , zamka ili obaveza koju ne mozete zaobici je 5 godina obavezog rada u toj firmi jer vas oni skoluju i obucavaju...

Iskreno , i to se isplatiti ako covek stekne znanje i iskustvo , posle tih par godina vi diktirate cenu i birate gde cete raditi kao free-lancer.
Cene rada SAP konsultanta ,za EU su 400-600 e dnevno, nije preterano nije izmisljeno to je trenutna situacija na trzistu, jer ozbiljan sistem nemaju neke pilićarske firme koje tezgare to su svetski igraci kao BAYERN, MERCEDES,FORD,CALSBERG,COCA-COLA,NESSTLE ....koji obrcu milijarde na godisnjem nivou i nije problem izdvojiti koju hiljadu za hitnu intervenciju.
E jos samo da se odlucite koji vam modul odgovara i stvar je resena (pisem sa gledista SAP konsultnata ) dal volite logistiku, materijlalno ili Fi poslovanje odlucite.Sto se tice developmetnta u SAP docekace vas nezgodan partner ABAP (programski jezik) koji se ne uci ni u jednoj skoli osim sap kurseva, nije slican
nekom ''normalnom'' jeziku tipa C, JAVA, VB...al programiranje je svuda programiranje i moze se savladati...i da potsetim na 15 000 tabela u SAP, svaka po desetak i vise polja minimum koja je pozeljno znati ne sve naravno!!! );
I na kraju da bi ste bili potpun konsultanta morate savladati bar osnove programiranja.Koga zanima ABAP mogu mu dati literatu.
DATA:
* Global variable to store OK code
tables :knb1, bseg, bsad.
ok_code(4),
* Temporary store the value of the OK code
save_ok_code(4).
data : lt_kna1 type table of kna1,
ls_kna1 like kna1.
BEGIN of lt_bsad ocurs 0.
......

* Save the OK code in save_ok_code and clear it
save_ok_code = ok_code.
CLEAR ok_code.



CASE save_ok_code.
WHEN '0010'.
* Afstemninger
LEAVE TO LIST-PROCESSING AND RETURN TO SCREEN 0.
PERFORM my_list.
WHEN '0020'.
CALL TRANSACTION 'VA01'.

WHEN 'RETU'.
LEAVE TO SCREEN '1000'.
ENDCASE.
ENDMODULE.


SRECNO!!!!!!
[ 4n0n @ 01.04.2008. 18:22 ] @
Ma evo jedan screenshot, cisto da ne ostane na prici, da vide ljudi da od tog ima nesto. ;)



Ovo sto je spro naveo sve stoji, uz samo jednu malu ispravku:
Vise na zapadu to uopce nije "big deal" imati implementiran ERP,
cak sam vidjao vatrogasne stanice koje imaju implementiran ERP,
ne bi bilo nista cudno, da je to u nekom velikom gradu, ali ovo je bila najobicnija selendra.
Tako da se moze zakljuciti da ERP vise nije rezerviran samo za krupne igrace.
Konkurencija cini cuda u svemu, pa tako i na ovom polju.

P.S. Da se razumimo, nije to bio SAP, niti neko zvucnije ime, ali je cinjenica da je bio ERP.
[ totovic @ 08.04.2008. 11:05 ] @
Citat:
spro: Obratite paznju kad sklapate ugovore, zamka ili obaveza koju ne mozete zaobici je 5 godina obavezog rada u toj firmi jer vas oni skoluju i obucavaju...

Ovo je možda tvoje iskustvo, ali sigurno nije pravilo. Stavljaju se neki zaštitni mehanizimi, ali baš 5 godina...?
[ Mister Big Time @ 18.04.2008. 23:41 ] @
Citat:
totovic: Ovo je možda tvoje iskustvo, ali sigurno nije pravilo. Stavljaju se neki zaštitni mehanizimi, ali baš 5 godina...?


Pa sta je tu cudno, sve zavisi od deal-a... mom kolegi su npr. placali skolarinu na fakultetu (tokom sve 4. godine studija) a on je zauzvrat isao na obuke, i radio full time kod njih al' za studentsku platu (do pre 2 god mislim da bese 200e neto). Posle 5 god je stekao uslov da moze da trazi drugi posao ako zeli... sto je naravno i ucinio posto nije hteo da radi za 250e u 2007. godini.

Citat:
IlluminatedSoul:
500 € mjesečno za posao ovog kalibra je premalo. Možda si mislio dnevno?


LOL, gde ti zivis?! NHF, ali ti tek trebas fakultet da upisujes, pa tek onda strucno usavrsavanje, zato dobronameran savet posto sam primetio da ima dosta entuzijasta i optimista koji jos uvek nisu poceli ni od nule ali im je npr. motivacija upisati i zavrsiti ETF-a uz uverenje da ce ih neko odmah posle zavrsetka vuci za rukav i nuditi 2000e startno, mesecno naravno. Posebno sto se ERP i SAP slabo izucava na nasim fakultetima... Ali takvi ljudi polaze od toga da je 1000e jako mala plata za jednog dipl. elektrotehnike, smer IT! To jednostavno u zemlji Srbiji ne prolazi... mozda ako vam je tata ministar :)
Tako i za ERP 500e mesecno, za pocetnika je extra. Posebno ako ce mu firma placati obuku/usavrsavanje! U danasnje vreme treba biti mega srecan ako vas neko uopste pozove na intervju za SAP.. pa onda vas i primi. Naravno ono sto se u praksi radi je sasvim druga prica moze se desiti da ponuda bude 250e, po sistemu placacemo ti obuku... to je vec razumljivo da nekome ne odgovara, ali tako stvari stoje, barem u Srbiji, mozda je CRO za nijansu iznad sto se tice cena i uslova..

[ totovic @ 21.04.2008. 09:51 ] @
Citat:
Mister Big Time:Pa sta je tu cudno, sve zavisi od deal-a... mom kolegi su npr. placali skolarinu na fakultetu (tokom sve 4. godine studija) a on je zauzvrat isao na obuke, i radio full time kod njih al' za studentsku platu (do pre 2 god mislim da bese 200e neto). Posle 5 god je stekao uslov da moze da trazi drugi posao ako zeli... sto je naravno i ucinio posto nije hteo da radi za 250e u 2007. godini.

Slažem se sa tobom, samo sam rekao da to nije pravilo već se dešava od slučaja do slučaja.

Citat:
Mister Big Time:Tako i za ERP 500e mesecno, za pocetnika je extra. Posebno ako ce mu firma placati obuku/usavrsavanje! U danasnje vreme treba biti mega srecan ako vas neko uopste pozove na intervju za SAP.. pa onda vas i primi. Naravno ono sto se u praksi radi je sasvim druga prica moze se desiti da ponuda bude 250e, po sistemu placacemo ti obuku... to je vec razumljivo da nekome ne odgovara, ali tako stvari stoje, barem u Srbiji, mozda je CRO za nijansu iznad sto se tice cena i uslova..

Ovde se već apsolutno slažem, za početnika u ERP-u, plata od 500€ je maksimalno što se može očekivati. Realno je da će se kao početnika plaćati i prilično manje. Ali kada se nauči posao, plata može ići i mnogo više od očekivanog.
[ drejk @ 25.04.2008. 10:29 ] @
Obucavam sa za rad u SAP-u..

medjutim role koje su dodeljene ne omogucavaju mi mnogo ucenja..

kako se samostalno obucavati u SAPu (ABAPu) kad je pristup zabranjen? (inace je SAP prilicno restriktivan sistem, centrale podrske su dislocirane u drugim zemljama)?

kako pribaviti minimum za testiranje ABAPa?

trial verzije? :)
[ spro @ 25.04.2008. 15:10 ] @
START ABAP!?
vrlo jednostavno , loklana verzija SAP-a developmneta u abapu se dobija na 2 Cd kad kupis knjigu ABAP objects, sadrzi bazu sa tableama na 1.CD i drugi instalacija progrma interfejsi...
Mozes fino savladati sintaksu , al je problem sto se ne koriste standardene SAP tabele vec neke SCARID, SFLIGHT...na primeru Avio kompanijije, koje se inace obradjuju u standardnim IDES kursevima.
Sto se tice prava i autorizacije rada u tvom sistemu , to morasda pitas "glavnog baju" u tvojoj firmi da pitas, a onda eto opet problema oko licence dal su raspolozeni da na tebe "grunu" 3000e kolko kosta licenca za koriscenje ABAP developmenta.
Za help imas dosta na netu, raznih tutorial guide..programa...
I naj bitnije do knjige te vodi put oko 10 dana kad je porucis preko amazona. Košta oko 70e dobijas i Smartforms print knjigu koja je podrska za štampu u SAP.
Znaci 2 knjige po fantasticnoj ceni.
I na kraju : srecno! (biće ti vise nego potrebno).
[ drejk @ 25.04.2008. 22:33 ] @
ufff :))

obradovao si me...:)

jel ti to imas te knjige ili pricas iz tudjih iskustava?

ne bi bas da se izlecem, tek sto su poceli treninzi...a zainteresovan sam, pa sam cackao po internetu i sl...

video sam da ima da se skine trial verzija al je nekih 1,5 GB, i hardverski je dosta zahtevno...

Da li neko ima iskustva sa trial verzijom? (da li to mozda prati knjigu o kojoj govoris?)

Sto se tice pristupa na poslu, ne verujem da ima mnogo sansi, centrala firme je daleeeko, a da se zbog mojih interesovanja neko iscima, za sada jako tesko :)

no u sv slucaju hvala...
[ Nuklearni Vojvoda @ 18.11.2008. 13:18 ] @
Izvinite ako je malo offtopics ali ja sutra idem na razgovor za konsultanta za SAP. Vec imam iskustva u uvodjenju nekog drugog softvera, takodje poznajem sve poslovne procese kod nas itd pa me zanima koliko ima prekovremenog rada, da li se radi subota, nedelja itd. naravno kad si u Srbiji...
I da li bih mogao da trazim nesto vise od navedenih 500E s obzirom na moje iskustvo.
[ Moonshine @ 18.11.2008. 13:53 ] @
Zavisi.. Za koju poziciju te pozivaju na razgovor? I kakvo ti je to prethodno iskustvo?
A ako nije tajna i u koju firmu ides na razgovor. Ovo pitam jer se otprilike zna koliko je koja firma spremna da plati.
[ Nuklearni Vojvoda @ 18.11.2008. 14:30 ] @
Pa vidi radio sam 2 godine kao instruktor u firmi calculus... A inace firma koja me je pozvala je Sapphire, bilo je na infostudu.
[ Moonshine @ 18.11.2008. 16:09 ] @
Oni su koliko se ja secam trazili ljude za finansije. Iz tvog CV nisam mogao da vidim sta je to instruktor ali mislim da mozes da ides izmedju 500-600.

Inace ono sto mi bode oci je da samo sto si se zaposlio u jednoj firmi zelis da je promenis !?!

Sto se tice prekovremenog rada i subota i nedelja.. to je meni jako glupo pitanje.. zato sto ti na to niko ne moze odgovoriti koliko ce ga biti, jer to zavisi od previse faktora koje je nemoguce predvideti zavisi od ukupnog obima posla u firmi, samog projekta, znanja onog ko je prodao projekat, PM, i na kraju od tvog znanja.. Subote i nedelje se podrazumevaju :) videces ih i u ugovoru :P I tu ti je opet isti odgovor, sve zavisi od rokova koji su dogovoreni i sto su oni kraci to ce tebi radna nedelja biti duza.. ali na kraju sve zavisi i od tebe jer tebe niko ne moze da natera da ostanes posle radnog vremena.. i uvek mozes da das otkaz.
Iz mog iskustva u SAPu desavalo mi se vise puta da sastavim mesec-dva sa po 18+ sati dnevno ukljucujuci subote i nedelje.
[ Nuklearni Vojvoda @ 18.11.2008. 17:59 ] @
Pa vidi ja sam radio obuku i odrzavanje poslovnog paketa, pogledaj na www.calculus.rs ako hoces sta sve ima. Ista je platforma kao i bluesoft i pcart, sybase 5.
Inace i neke manje firme daju slicnu pocetnu platu, a racunam to je ipak SAP i sto i sam kazes ima i prekovremenog rada i puno posla. Ali da ne pricam napamet videcu sutra sta se nudi i koji su uslovi, nije sve u plati ima tu jos faktora raznih koji su jako bitni.

A sto se tice ovog pitanja sto bih isao iz sadasnje firme to mi je jako tesko da odgovorim. Fini su ljudi, jedino sto su svi pusaci :-) pa me to ubija, normalni su, ali ne znam mozda je malo i do mene jednostavno se nekako lose osecam... a mozda je i to sto sam navikao da budem uvek na terenu a ovde samo sedim i pisem sql upite i procedure. A i naravno bitan faktor je plata koja ce tamo verujem biti veca. Ali mislim da je plata od 500E bilo pojam pre nekoliko godina, danas je to jako blizu prosecne plate u Srbiji.

A kazi mi gde si ti radio u SAPu i ako si napustio, zasto si napustio i ako hoces napisi mi kako otprilike raste plata, da li raste, da li mora neki ugovor i tako... pisi sta god ako te ne mrzi posto me zanima. Mozes i na mail ako nije sve za forum.
[ range @ 18.11.2008. 20:30 ] @
Citat:
Moonshine:
Iz mog iskustva u SAPu desavalo mi se vise puta da sastavim mesec-dva sa po 18+ sati dnevno ukljucujuci subote i nedelje.


Uzas! Pa jel to moguce???? Zaboga, pa kad si stizao da jedes? Stvarno i mene zanima ako mozes da kazes, koliko je rast plate i tako to ;)
[ Moonshine @ 18.11.2008. 21:20 ] @
Citat:
range: Uzas! Pa jel to moguce???? Zaboga, pa kad si stizao da jedes? Stvarno i mene zanima ako mozes da kazes, koliko je rast plate i tako to ;)


Uglavnom nisam stizao, to mi je doslo kao idealan nacin da odrzim liniju. :)

Rast plate, hmm.. kod mene bas i nije. Ali i ti si dovoljno dugo u SAPu da mozes i sam das odgovor na to pitanje.
[ VecaFaca @ 18.11.2008. 21:24 ] @
I mene zanima isto? A mozes i ti range nesto da dodas, ako imas sta...

Inace, da li ste pomislili da forum mozda prati i onaj ko ce sutra voditi razgovor u toj firmi?
[ Nuklearni Vojvoda @ 18.11.2008. 22:53 ] @
Tesko, posto ne zna srpski :-)
[ VecaFaca @ 19.11.2008. 08:42 ] @
Dobro, ali nemoj danas da se iznenadis
[ jacka @ 12.01.2009. 14:25 ] @
@VecaFaca & @Range

Zasto provocirate? :)
Lepo recite kakve su vam plate pa da nas prosvetlite malo.
[ totovic @ 12.01.2009. 17:22 ] @
Mislim da ovo nije mesto da se govori o ličnim platama. U ovom poslu, plata može da se razlikuje i dva do tri puta za isti posao.
[ Zox @ 19.01.2009. 23:32 ] @
Evo da se ja vratim na developer obuku u SAP-u.

Ne znam zasto niko nije pomenuo MiniSAP koji moze da se skine sa SAP sajta i moze da se koristi 1+3 meseca trial licenca, sasvim dovoljno za obuku kod kuce. Potrebna je nesto jaca masina da se instalira baza i netweaver (recimo P4 sa min 1 gb rama) ali sve to radi prilicno lepo.

Ovih dana zavrsavam i kurs(eve - 10 njih ukupno) pa mi nece biti toliki problem da jednu po jednu knjigu prabacim u pdf i okacim negde osim ako to bas bas nije predvidjeno pravilima SAPa i ovog foruma (onda cemo naci neki workaround).

Ajde da se dotaknem malo i plata barem ovde kod mene u Belgiji/Beneluxu.
Podjem ja na taj kurs koji ce mi uzeti jedno 3-4 meseca i kostati oko 30 000 EUR (ne ne placam ja, ne sekirajte se) u nadi da ce sad tu da bude para ko sase. Medjutim u razgovoru sa sada vec buducim kolegama koji su vec uveliko u SAP vodama bilo kao treneri, bilo kao funkcionalni ili tehnicki konsultatni, duboko se ja razocaram trenutnim stanjem na trzistu.
Naime bruto plata za Junior tehnickog konsultanta, abap develpera, je cca 2200-2300 bruto sto neto izadje ispod 1500 EUR (zavisno od porodicne situacije i koliko ti drzava uzme). Uvredljivo malo ako se zna da je ovde minimalac 1200 EUR i da magacioneri uzimaju toliko para kao jnior konsultant, soferi daleko vise.
Jedina svetla tacka je sto se bneficija u vidu auta kao podrazumeva za taj profil a to opet donosi 200-300 eura na mesecnom nivou narocito kroz godisnji porez koji svako placa.

I sto je najgore juniorem te smatraju sve dok ne napunis 2-3 godine staza negde u nekoj firmi. Pa onda imaju status mediora pa tek onda seniora.
E kod senior programera stavri su zaista drugacije.

Inace cifra koju konsultantka kuce naplacuje od klijenta za svog junior developera je cca 400 /dan za seniore kazu da to ide i do 4000.

Doduse ovo su sve cifre koje su se vrtele pre ili na pocetku krize, videcemo sta ce biti u Q1 ove godine.

Na kraju kursa polazem interni finalni ispit a posle 10ak dana i zvanican SAP certificat. Kazu da SAPov sertifikat ne nosi bitno vecu platu samo sto je daleko bolja ulaznica sa posao.

[ range @ 20.01.2009. 06:53 ] @
MiniSAP ne mozes da koristis za obuku funkcionalnog, vec samo tehnickog konsultanta.
[ ducka @ 05.04.2009. 01:12 ] @
Da se nadovežem, iako je možda off, ima li ko informaciju kakva je priča sa sap-om na tržištu australije i novog zelanda, pokušavam (uzaludno) npr. naći neku statistiku gde bih mogao videti korišćenost ovog erpa na njihovim tržištima?
[ bloodymir @ 16.04.2009. 13:22 ] @
Da miniSAP mozda za tehnicke konsultatne.

Za funkcionalnog konsultanta mozda neki SAP access sa IDES. Isplati li se to?

Koji od ponudjenih:
http://learnsap.com/sap-access.html
http://www.michaelmanagement.com/sap_access_order.asp
http://stores.mysaptraininghom...trse-SAP-ACCESS/Categories.bok

Jel koristio neko? Da nisu neka prevara?
Razmisljam se da uplatim mesec dana pristupa kako bih od kuce imao odgovarajuce okruzenje + .pdf books skinute sa neta i da vidim koliko na ovaj nacin mogu da naucim.

A posle mozda i sertifikacija...

[ cika dacha @ 10.12.2013. 18:44 ] @
tema jeste stara ali meni kao amateru jel imaju neki kursevi kod nas ili knjige za preporuku?

Hvala