[ twister @ 11.08.2003. 21:57 ] @
Potrebno je napisati softver koji ce raditi u visekorisnickom rezimu, tj. zelimo client/server arhitekturu. Delphi ce biti razvojno okruzenje. Sad, pitanje je koju bazu koristiti.

Pravo pitanje je: koju bazu koristiti (Paradox, Interbase, MSSQL, MYSQL)? U stvari MSSQL otpada zbog cene. Znaci bitna je i legalizacija, koliko god to zvucalo neverovatno.

Zanimaju me vasi utisci i predlozi o opcijama, performansama, cenama i svemu ostalom sto moze biti bitno.

Hvala!
[ leka @ 12.08.2003. 07:46 ] @
MySQL, PostgreSQL ili BDB 4 . Sve tri su GPL aplikacije.
[ MilošV @ 12.08.2003. 08:10 ] @
S obzirom da ce razvojno okruzenje biti Delphi onda mi je nekako logicnije da odaberes InterBase odnosno Firebird kao besplatnu varijantu, s obzirom na gomilu IB*** komponenti ukljucenih u Delphi / C++ Builder i relativnu jednostavnost manipilisanja sa tabelama, procedurama i pretragama koje pomenute komponente omogucavaju, bez upotrebe Borland Database Engine-a.
Vise informacija ovdje:
http://firebird.sourceforge.net/
i ovdje:
http://www.ibphoenix.com
[ impaque @ 12.08.2003. 15:47 ] @
Citat:
leka:
MySQL, PostgreSQL ili BDB 4 . Sve tri su GPL aplikacije.


Umm, PostgreSQL je pod BSD licencom, nije GPL.
[ Nub.Saibot @ 13.08.2003. 09:03 ] @
I moja preporuka je Interbase (tj. Firebird). Za projekte do srednje veličine je sasvim dobar. Većinu stvari na poslu sam radio u kombinaciji Delphi i Firebird i mogu reći da su se odlično pokazali.

Pozdrav
Ivan
[ byTer @ 13.08.2003. 12:25 ] @
Najveci smor kod tih baya su sitne raylike u SQL sintaksama. To izludjuje i zato se ja drzim MS productsa mada ne kazem da su najbolji (daleko od toga) \ MS SQL Server!
[ impaque @ 13.08.2003. 19:04 ] @
SQL92 je standard kog se pridržavaju sve *SQL baze. Onaj 1% što se razlikuje od baze do baze su "dodaci" na taj preko 10 godina star standard, što je sasvim na mestu zato što je prirodan sled i napredak.
[ byTer @ 13.08.2003. 22:22 ] @
ILI SQL99?
[ xenos @ 14.08.2003. 08:07 ] @
Pogledaj i ADS.
Linkovi: www.advantagedatabase.com ili www.micromax.co.yu
Da ti ne prepricavam, na ovom domacem sajtu su pobrojane sve karakteristike.
[ SeaMaster @ 19.08.2003. 10:56 ] @
Citat:
twister:
Potrebno je napisati softver koji ce raditi u visekorisnickom rezimu, tj. zelimo client/server arhitekturu. Delphi ce biti razvojno okruzenje. Sad, pitanje je koju bazu koristiti.

Pravo pitanje je: koju bazu koristiti (Paradox, Interbase, MSSQL, MYSQL)? U stvari MSSQL otpada zbog cene. Znaci bitna je i legalizacija, koliko god to zvucalo neverovatno.

Zanimaju me vasi utisci i predlozi o opcijama, performansama, cenama i svemu ostalom sto moze biti bitno.

Hvala!


Možda bi trebao razmisliti o MSSQL Server MSDE verziji (Microsoft Sql Server Desktop Engine) koja je besplatna, ograničenje je 2 Gb. podataka po bazi i mislim da je broj klienata ograničen na 5. Sve ostalo podržava kao i professional verzija.

Pozdrav !
[ twister @ 20.08.2003. 21:53 ] @
Hmmmm.... razmisljao sam o tome, ali ce vrlo verovatno biti potrebno vise od 5 konekcija u trenutku... Pritom, MSDE, sam po sebi ne ukljucuje SQL Query Analyzer i Profiler kao propratne i neophodne alatke...

Hvala u svakom slucaju...
[ Mihail Miklaševskij @ 21.08.2003. 13:11 ] @
ako mene pitas najbolje je sledece:
linux - kylix - mysql
a ako znas delphi i SQL znaces i ovo.

LEGALIZACIJA - Mislite o tome!
[ twister @ 21.08.2003. 13:13 ] @
Nisam imao iskustva sa kylix-om... to znaci da ce onda program raditi iskljucivo pod linux-like os-evima? i da li ce raditi u x-windows rezimu?