[ Dragan Varagic @ 12.08.2003. 07:25 ] @
U nekoliko navrata su se na ovim forumima, obično u negativnom kontekstu, spominjali primeri klasične marketinške prakse. Obzirom da ne postoji posebna tema na ovom forumu (a nema ni potrebe, bar za sada), mislim da bi trebalo da se piše o ovome, jer stanje u klasičnom marketingu direktno utiče i na online marketing.

Imam veoma negativna iskustva u pokušajima ozbiljnije saradnje po pitanju Internet marketing ponude s ovdašnjim marketinškim agencijama (naravno, postoje izuzeci, poimence: Lazar Bošković, Vlada Čeh i Miloš Jovanović) i to još od 1998. g. Razlog je očigledan, nema para u Internet marketingu :)

Za razliku od većine IT udruženja, Udruženje ekonomskih propagandista Srbije (UEPS) ima solidnu bazu članstva, predavanja u organizaciji UEPS-a su veoma posećena, ali ostale aktivnosti su im slabe. Postoje pokušaji da novo rukovodstvo nešto promeni, ali...

Ovdašnji član ES-a (neka se sam javi ako hoće) mi je nedavno spomenuo poražavajući podatak da je izuzetno teško pronaći osobu na ovim prostorima ko može da piše o osnovama kompletnog marketinga (marketing <> oglašavanje), a da se stvarno razume u to što bi trebalo da bude napisano.

Mislim da nije ni čudno, obzirom da ne postoji npr. TV stanica koja u špici za oglašavanje ne drži naslov MARKETING! Kakva jeza!

To što neki spominju monopol određenih marketinških agencija, činjenica je da ih ima nekoliko sa veoma dobrim karakteristikama (na žalost, to se obično svodi na produkciju i plasiranje reklama), a ostale su "jake" zbog dobrih političkih, rođačkih i burazerskih veza. To se može lepo videti na festivalima.

Iz ove oblasti nedavno je počeo da izlazi časopis Taboo, koji je sve bolji, iz broja u broj.

Da li ima još neklo da kaže nešto pametno na ovu temu?
[ Boris Stevanovic @ 12.08.2003. 12:15 ] @
Mislim da je takvo stanje u marketingu ocekivano. U zemlji u kojoj trziste jos nije oformljeno, a ekonomija je daleko od liberalne ne moze se ocekivati jak marketing. Veliki problem su i neskolovani kadrovi koji na funkcije odlaze putem nekih veza, a koji sa poslovanjem nemaju blage veze. Dok se to ne promeni tesko ce se poboljsati situacija u marketingu. Ja se tesim da smo zemlja u tranziciji i da se ide na bolje. Moje neko misljenje je da kod nas moze doci do situacije da internet marketing postane daleko jaci od klasicnog, sto inace nije slucaj.