[ zorroz @ 13.07.2007. 15:20 ] @
Radjeno sa A710is, iz ruke, malo zezanja na poslu



[ xigma @ 13.07.2007. 15:52 ] @
koje kompenzacije ev-a si koristio ?
[ pajaja @ 13.07.2007. 15:52 ] @
U kom programu radis spajanje?

Pokusaj da osvetljenje i boje budu sto prirodnije (na pr. oblaci)...

Naravno, koristi stativ. Posto je ovo iz ruke nisam pominjao to sto se vide preklapanja
[ zorroz @ 13.07.2007. 15:57 ] @
Experimentisem sa Photomatix Pro i Artizen. Dok sam ispucao svih pet (na -2, -1, 0, 1, 2) - odose oblaci!
[ xigma @ 13.07.2007. 16:08 ] @
Probaj sklopiti hdr samo od slika sa +1, 0 i +1 ev. Trebala bi da izgleda realnije, sa "diskretno" povećanim dr-om i tonalitetom.
[ mare05 @ 13.07.2007. 16:42 ] @
i ceo 1 je previse.pre 1/3 ili 2/3,mada sve zavisi od ukusa ali mislim da ipak netreba preterati.

http://img21.imagevenue.com/im...mage=41309_a510_122_1058lo.jpg
[ pajaja @ 13.07.2007. 17:32 ] @
mare, nije (-2,2)ev previse, zavisi kako se obradi slika...
[ zorroz @ 13.07.2007. 18:38 ] @

(-1, 0, 1)

[ mare05 @ 13.07.2007. 19:06 ] @
dobro nije previse mada opet zavisi od ukusa a i od scene.zavisi sta se slika.ja licno nevolim mnogo izvestacenu scenu mada opet negde lepo pristaje.
[ zorroz @ 13.07.2007. 19:32 ] @
Artizen ima nekoliko predefinisanih podesavanja, sa kojima se lakse dolazi do "nadrealnih" scena (Fatal)
[ xigma @ 13.07.2007. 21:51 ] @
Ja sam skoro počeo sa hdr-om da eksperimentišem u Photomatix Basicu (freeware verzija), ima samo
osnovne opcije za mergeanje i toniranje, ali daje dosta realne rezultate, za razliku od Artizena, čije slike više liče na neke scene iz rpg igara :)

Evo jedna test slika sa jakim kontrastom

1. EV 0 (obična, non-hdr fotografija)




2. isti kadar sa ev -2, -1, 0, +1, +2, sklopljen u Photomatix Basicu, sve opcije na defaultu



[ Nebojsa Milanovic @ 13.07.2007. 21:59 ] @
Odličan primer
[ Zarko Silic @ 13.07.2007. 22:29 ] @
Enterijer je lakse raditi od exterijera i rezultati su bolji (realniji). Osim toga nista se ne pomera (vetar, lisce, oblaci, Sunce, Mesec,...) dok se vrsi sledeca eksponaza. Panasonic je ovo vrlo dobro napravio i ako ni zbog ceg drugog, zbog ovog ga vredi kupiti !!!
[ zorroz @ 14.07.2007. 05:00 ] @
Za sve ljubitelje HDR fotografija, pogledajte ovo

http://www.flickr.com/photos/kros/

izvesni Kris Kros, petrazite malo, nacicete na ogromnu kolekciju HDR-a, kod kojih, od nekih, zaista zastaje dah
[ zorroz @ 14.07.2007. 05:17 ] @
Recimo, zna li neko kako Kris Kros dolazi do ovog?

http://www.flickr.com/photos/kros/272093040/

... akciona scena, 1 snimak zar ne? naknadna obrada u Photoshopu? Konkretno sta menja i obradjuje?

Ovakvih i slicnih primera ima bezbroj na vec pomenutoj http://www.flickr.com/photos/kros/
[ mare05 @ 14.07.2007. 08:41 ] @
pa nije to bas neki problem ako slikas dobar kadar.moj ti je savet da koristis Photomatix jer je daleko bolji od Artizen-a.juce prvi put od tebe cuh za njega,skinem ga i jako brzo obrisem.jako je spor i dosta je tesko doci do nekog zadovoljavajuceg rezultata.u photomatixu imas opciju "Attempt to reduce ghosting artifacts>Moving objects&people,tako da nema ghostovanja na slici iako je scena akciona kako kazes.a takve boje nije problem dobiti.
[ pajaja @ 14.07.2007. 10:17 ] @
Citat:
akciona scena, 1 snimak zar ne?

Ne znam dal tvoj aparat ima opciju da snima RAW, ali iz njega (1 snimak) moze da se napravi hdri...
[ Miroslav Jeftić @ 14.07.2007. 10:27 ] @
Je l' može za one sa jeftinijim ulaznicama neko blic objašnjenje, kako se "pravi" hdr i zbog čega se koristi?
[ Slobodan Miskovic @ 14.07.2007. 10:29 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging

[ Miroslav Jeftić @ 14.07.2007. 11:00 ] @
To sam već pogledao, ali nisu baš objasnili kako se prave slike, tj. da li može s bilo kojim aparatom ili ne i tako to.
[ NShappy @ 14.07.2007. 11:36 ] @
Poenta je da napraviš nekoliko različito exponiranih snimama iste scene i to u softveru sklopiš u jedan snimak. A to može svaki aparat koji ima bar korekciju expozicije.
[ klio24 @ 15.07.2007. 14:59 ] @
Pozdrav,

Ima li neko od pomenutih software-a a da nije trial verzija.
Bio bih mu zahvalan za isti.
Unapred hvala.
[ xigma @ 15.07.2007. 17:39 ] @
Photomatix Basic je besplatan, jedino što ima manje parametara koje možeš podešavati od pro verzije. Može snimati i u 16 bit/kanalu što je bitno ako hoćeš kasnije čačkati sliku u Photoshopu.
[ Backy @ 20.07.2007. 12:41 ] @
fuji s6500, prioritet blende, auto bracketing 1ev, photomatrix pro 2.4

sa zidića


sa kolena




[ zorroz @ 24.07.2007. 20:30 ] @
Single RAW, uradjene 3 razlicite ekspozicije u Photoshopu, i onda provuceno kroz Artizen i Photomatix

Original


Artizen


Photomatix
[ xigma @ 24.07.2007. 20:56 ] @
Citat:
Backy: fuji s6500, prioritet blende, auto bracketing 1ev, photomatrix pro 2.4

sa zidića



Ovaj primjer pokazuje pravu nemoć današnjih kompakta, mali dinamički raspon.
Lijeva slika upoređena sa desnom je potpuno "dvodimenzionalna", prelazi između zelene i bijele boje, svijetlih i tamnih dijelova slike su veoma grubi, i tu uopšte ne igra ulogu da li aparat ima 3, 5 ili 10 mpx...
[ Paramecijum @ 24.07.2007. 22:28 ] @
Mislim da pričaš o stvarima koje uopšte ne razumeš.
Taj primer gore koji si dao je besmislen pošto je u pitanju ista slika odrađena u Photoshopu (recimo, opcijom Shadow/Highlight) i ne pokazuje slabost aparata već moć programske postprodukcije.

Za igranje nije potrebno snimiti jedan prizor više puta, dovoljna je i jedna jedina slika, Photoshop daje bar nekoliko stotina hiljada mogućnosti, odrade se 2-3 stvari, onda se te nove slike ubace u lejere i krene dodatna interakcija. Ta igra može trajati mnogo više nego što to ima smisla, a broj kombinacija je neprebrojiv.
Treba samo imati mere.
[ Nebojsa Milanovic @ 24.07.2007. 22:31 ] @
Ne znam da li to ozbiljno misliš, ali veoma je velika razlika kada napraviš tri fotke sa međusobno različitom ekspozicijom, i kada od jedne fotke u PS-u napraviš tri klona...
[ Paramecijum @ 24.07.2007. 22:40 ] @
Ipak ne... soft snimljen prizor (velike gustine i velikog raspona) daje beskrajne mogućnosti u Photoshopu, mogu se simulirati praktično sve igre sa blendama i ekspozicijama te filterima koje može da da fotoaparat.
Hoću da kažem sledeće, daj mi jedan dobar snimak nečega i šta god nakon toga da uradiš fotografski, ja ću ponoviti u Photoshopu.
Na stranu to da je moguće odrađivati u PS i prizore koji imaju pokretne elemente i koji se nikako ne bi mogli originalno snimiti na isti način.
Moraš da prihvatiš da PS može praktično sve što može fotoaparat. I mnogo toga više...
[ Paramecijum @ 24.07.2007. 22:50 ] @
Zaista imam utisak da ljudi nisu svesni Photoshop mogućnosti.
Evo ponude: napravi tri snimka kakva god hoćeš bilo čega i napravi jedan isti kadar normalno sa što slabijim kontrastom. I daj mi taj nekontrasni snimak i ja ću ti u Photoshopu napraviti ta tvoja tri snimka u piksel precizno.
[ gosha @ 24.07.2007. 23:11 ] @
Backy je to uradio od vise fotki. Barem tako bise "braketing 1ev sa zidica", sto bi trebalo da znaci 3 snimka.

Posto ti tvrdis da je Backy to uradio na osnovu leve fotke, ajde ti to ponovi i pri tome koristi Photomatrix cisto da bi iskljucili razlike u softveru.

Poz. Gosha
[ Paramecijum @ 24.07.2007. 23:36 ] @
Kada se te dve slike preklope u Photoshopu, ne postoji niti jedan jedini listić ili vlat trave da se pomerila, tako da zaključujem da je to jedan te isti snimak.
Nema trika da se napravi jedan snimak, promene parametri pa drugi i da nigde ništa ne zaleluja.

Što se tiče dobijanje desne od leve, bilo bi moguće kada bi slika bila u punoj rezoluciji, ovde je, smanjenjem rezolucije za potrebe interneta pogubljeno dosta sitnih informacija, posebno u prosvetljenim delovima. Mogu da reprodukujem 95% desne slike iz leve i u ovakvom stanju.
[ Backy @ 25.07.2007. 00:20 ] @
u photomatrixu je bila uključena opcija za smanjivanje duhova od pomeranja... da si pogledao malo bolje prvu sliku, video bi da je nebo skroz pregorelo...
a nisi ih dobro preklopio, probaj da ih otvoriš i brzo smenjuješ pa ćeš videti razliku

ja sam 100% siguran da znam šta sam uradio i kako sam došao do te slike, iako nemam način da to dokažem... jedino da te zamolim da ti pošaljem celu prvu sliku, pa da je ti središ u ps... a mogu da okačim i sve 3 :)

ps. od svega je "soft" bilo samo oštrenje u aparatu ;)

edit:
pps. evo vetrenjača ;) (host mi zabranjuje referale, pa mora copy/paste u browser)
http://vitezkoja.byethost31.com/p/DSCF4403.JPG
http://vitezkoja.byethost31.com/p/DSCF4404.JPG
http://vitezkoja.byethost31.com/p/DSCF4405.JPG

[Ovu poruku je menjao Backy dana 25.07.2007. u 02:07 GMT+1]
[ xigma @ 25.07.2007. 00:55 ] @
Paramecijume, primjer nije bezveze, takve slike su veoma česte. U 90 % slučajeva tokom ljeta nađeš se u nekoj sijenka/sunce kombinaciji....
Kompakt koji može da uslika "odjednom" sliku kao što je desna bih koliko danas kupio. Nju možeš uslikati dSLR-om i to ako čupaš iz raw-a da dobiješ maksimalan dr, ili koristiti bracketing ekspozicije. Ili ako znaš šta se nalazi u pregorelom dijelu slike docrtati u Fotošopu :)
[ Paramecijum @ 25.07.2007. 02:12 ] @
Citat:
Backy: u photomatrixu je bila uključena opcija za smanjivanje duhova od pomeranja... da si pogledao malo bolje prvu sliku, video bi da je nebo skroz pregorelo...
a nisi ih dobro preklopio, probaj da ih otvoriš i brzo smenjuješ pa ćeš videti razliku


preklopio sam ih dobro, ali ajde da to sada zanemarimo.

Dao si tri slike: 4403, 4404 i 4405.

Slika 4405 je ono što tražim kada kažem "slabokontrasni snimak, punog raspona." Od te slike dobijam u Photoshopu ladno i prethodne dve, a i onu koju si mi postavio kao zbirnu i ako treba i bolju od svega toga.

To što tebi liči da su tri preklopljene slike, tj, da je program nešto izvukao iz senki i prosvetlio, a na pregorelim mestima dodao, je zaista samo jedna jedina opcija u Photoshopu: Shadow/Higlight. Evo, snimio sam svoj ekran malopre, na kome se vidi otvoren Photoshop, tvoja sklopljena slika je dole, a gore je odgovarajuće parče slike 4405 sa otvorenim menijem da se vide opcije šta sam uradio za recimo 2 sekunde posvećenosti toj slici. Pomeranjem tamo-vamo može se to još cinculirati, ali smisao je valjda jasan.



[ Paramecijum @ 25.07.2007. 02:35 ] @
Zaista nemam nameru nikoga da kinjim ovde, posebno ne one koji sada otkrivaju jedan novi svet, ali bre ljudi Photoshop je inicijalno zamišljen kao program sa fotografskim filterima; e, sad, što se ispostavilo da su te opcije daleko nadmoćne, da je broj filtera i međukombinacija kolko hoćeš, da je primena svega toga esencijalna za industriju štampe, samo pokazuje koliko je u pitanju jaka i dobra zamisao.
E, koliko puta smo se divili nekim stranim fotkama savršenog balansa boja senki i svetlosti i pitali se kakvim su to objektivima i filterima izvlačili, čudesni snimci i ludila mimo svake logike. Jedna reč: POSTPRODUKCIJA u Photoshopu. Pogledajte stare brojeve časopisa Photo, dvocifrene još, kad je to bilo, postoje reklame za Photoshop i baš njegove mogućnosti koje pomažu fotografiji da izgleda bolje. Ja kada sam svojevremeno shvatio da ljudi na Zapadu sve odrađuju dodatno kroz programe, još pre 15 godina, prvo sam osetio bes što sam se godinama trudio da dosegnem neki kvalitet a zapravo je rešenje bilo na drugoj strani, a onda sam se pridružio i bar deceniju fotografiju posmatrao samo kao ulazni deo koji prikuplja elemente za spajanje i kombinovanje. Sada ću to možda malo izmeniti, ali samo kao nadogradnju, kombinaciju dobrog aparata i dobre optike + postprodukcija. (p.s. negde sam, na nečijem fotografskom blogu video sjajnu fotografiju subotičkog groblja, zaista slika deluje prvorazredno... ali su to zapravo spojene dve slike u jednu. I nema veze. Sjajna je fotka. Nebitno kako je nastala.)

Imam nekog drugara koji se nemilosrdno smara sa snimanjem aparatom u RAW formatu i raznoraznim doradama, e, pa bar 200x mi se pojavio sa nekom kombinacijom na slici i pitanjem: "A, kako izgleda, možeš li ti ovo u Photoshopu?" I uvek je moglo, kada smo imali vremena da se bakćemo oko toga.
Generalni savet: batalite te programčiće koji vam nude polusažvakane varijante najčešćih stvari koje mogu popraviti fotografiju, sedite 5 dana i naučite osnove Photoshopa, prođite kroz sve filtere i opcije na najprimitivnijem nivou i progledaćete drugim očima. Nećete verovati šta je sve moguće i koliko vam se otvara novih mogućnosti.
Šta mislite zašto ja stalno vapim za OŠTROM i DETALJNOM fotografijom, a tonovi, polutonovi, senke, sve to me ne zanima jer mogu da ih dorađujem, oblikujem, stvaram i sklanjam?

[ xigma @ 25.07.2007. 03:01 ] @
Nije loše, ali ipak ne isto kao slika koja je na izvoru jača za 2 blende.
Pogledaj grafit na zidu, kod tebe je ispao monohromatski, a zapravo je kombinovan od 2-3 boje. Pogledaj lišće i žbunje, potpuno "flat" zelena, nema ni približno gustinu kao Backyjev hdr.
[ Paramecijum @ 25.07.2007. 03:21 ] @
Pazi. U toj opciji postoji OSAM elemenata koji se nameštaju. Svaki od njih ima između 100 i 255 položaja pa ti vidi koliko je tu varijacija.
Da sam angažovan da napravim falsifikat slike, bilo bi mi potrebno možda i celih 20 minuta intenzivnog traganja da nabodem kombinaciju koja će proći.
Ovo je zaista bilo 2 sekunde. Isto tako ja mogu da kažem da su boje zgrade i udaljenih objekata na mojoj verziji življe.
Color korekcija stoji na +29... grafit je posledica bar +40... ja sam malo preterao sa Tonal Width u Highligh segmentu (to izvlači senke iz svetlih particija) u odnosu na čovekov primer (otud tamniji i crveniji krov kuće)... tu ima sada bezbroj finesa. Sedneš i drljaš po opcijama dok ne dobiješ nešto što če te zadovoljiti.

Evo jednog lepog primera, drugarica mi se vratila sa putovanja po Engleskoj, na rubu samoubistva, 500 fotki i velika većina u kontrasvetlu, tamna, nikakva.
Ja joj pokažem dve opcije u Photoshopu, ona sedne i za jedan dan odradi sve svoje fotke da postanu milion puta prijemčivije za oko. Presrećna.
Treba naravno imati meru u svemu tome; evo tri primera iz te serije, s napomenom da je najdonji namerno odrađen onako nestvarnog izgleda:



[ marinowski @ 25.07.2007. 04:52 ] @
Nemojte koristiti HDR u svakoj situaciji. Ja recimo ne bih koristio HDR tehniku kod prvih pokazanih primera, napravili ste slike lošijima nego što su bile. No, postoje i situacije gde HDR mnogo pomaže.

Npr. bio sam u subotičkoj sinagogi, pristup se traži i dobija na par sati prepodne. Svetlosni uslovi nisu baš za pohvalu. Evo kako bi izgledala fotografija bez obrade, direktno iz fotoaparata:



Kako da se vidi i vitraž i unutrašnjost? Nešto se sigurno može izvući sa shadows + highlights u Photoshopu, ali ovde je HDR neophodan:



Paramecijume, sretno sa povlačenjem slajdera i nameštanjem piksela u procesu dobijanja donje fotografije od gornje.
[ Zarko Silic @ 25.07.2007. 08:43 ] @
Odlican primer.
(Narocito ono vezano za prozore)


P.S. Nadam se da nije fotomontaza.
http://www.elitesecurity.org/t275883-1#1641816
[ Paramecijum @ 25.07.2007. 09:19 ] @
Citat:
Paramecijume, sretno sa povlačenjem slajdera i nameštanjem piksela u procesu dobijanja donje fotografije od gornje.


Ali ni ti nisi dobio donju od gornje, ti imaš nekoliko snimaka koje si sabrao. Meni si ponudio verovatno najgori. Nema tračka svetlosti između klupa koga na rezultatu ima obilato. Daj mi da biram jedan od snimaka i dobiću. I naravno u punoj rezoluciji, jer se ovom web-optimalizacijom potpuno uništava gustina boje i ostaje vrlo malo za postprodukciju... iz primera koji si mi ponudio jedino što ne mogu da dobijem jeste pun vitraž na prozorima i neki delovi po unutrašnjosti koji imaju čudne izvore svelosti kojih gore nema.
Ja ne tvrdim da se iz svake slike može izvući sve, samo tvrdim da uvek postoji jedan snimak u seriji koji praktično sadrži sve. Problem su uvek progoreli segmenti jer se tu ne može ništa izvući. Što se tamnoće tiče, moje iskustvo je da se pažljivim pristupom praktično sve može dobiti.
Vešt fotograf, upoznat sa mogućnostima Photoshopa, na licu mesta, pri ovako teškom kadru, zna kako treba da postupi: bitno je dobiti što mekši, što manje kontrastan snimak, koliko god je to moguće izbeći progorevanje.

Ja se nadam da ova rasprava nema za cilj nadmudrivanje ko šta može, već da upozna ljude sa stvarnim mogućnostima. Jasno mi je da se može pronaći ekstremni primer koji zahteva više ekspozicija za najbolji rezultat i ne vidim šta je problem znati to prepoznati i ako si u prilici, snimiti tako. Ali u OGROMNOM broju slučajeva to nije potrebno i može se postići mudrim snimkom i laganim šminkanjem u Photoshopu.
[ xigma @ 25.07.2007. 11:32 ] @
"Ja ne tvrdim da se iz svake slike može izvući sve, samo tvrdim da uvek postoji jedan snimak u seriji koji praktično sadrži sve. Problem su uvek progoreli segmenti jer se tu ne može ništa izvući. "

Vjerovatno te rad sa 5D već "razmazio" :)
Probaj sa nekim kompaktom ubosti jedan snimak koji sadrži sve.
[ Paramecijum @ 25.07.2007. 11:52 ] @
Onaj primer gore koji sam dao, tri slike iz Engleske, snimljeni su sa nekim Olimpus nalik na magnetnu karticu digitalcem.
Ja sam dosta toga radio sa 710a, začudio bi se koliko ima informacija u tim naoko smešnim snimcima.
Optička varka izuzetnosti koju prave neki Fuji aparati zasniva se na naprednom uvršćenju postprodukcije u sam snimak.
Ja uvek glasam za neutralan, ravan, nekontrasni snimak koji se može naknadno oplemenjivati po želji.

U realnom životu, nepojamno je malo scena koje miruju dovoljno dugo da se mogu snimati većim brojem identičnih snimaka... uglavnom neke katakombe, ruševine, crkve, pećine... mnogo je bolje upoznati se sa postprodukcijskim mogućnostima Photoshopa i na licu mesta, u snimanju znati šta i kako treba uraditi, tim pre što je imanje stativa sa sobom već poluprofesionalna ideja o namenskom snimanju. To se onda radi potpuno drugačije. A kada se zatekneš na zgodnom mestu (recimo Dubrovnik, nepojamna količina zanimljivih stvari za snimanje van klasičnih turističkih mesta i uglavnom sve u totalnom polumraku, zgradurine, hodnici... koja je šansa da imaš stativ sa sobom?

OK, jeste 5D vanzemaljac za sve to (jedva čekam dubrovački akvarijum u kome prošle godine ništa nisam uspeo da snimim), ali i solidan kompakt kakvih ima zaista svuda može dosta toga. Treba se jednostavno upoznati sa mogućjnostima aparata i sa mogućnostima postprodukcije, jer je mnogo puta bolje ići na manji ISO i na naizgled tamniju ili skoro crnu sliku pa u PS izvlačiti nego zašumiti sve sa velikim ISO. Veliki ISO u stvari smanjuje broj informacija, preraspoređuje ih na drugi način, skrnavi sliku. Nema tu više ninja filtera koji će to da vrati u život (to je zapravo kombinacija surface i smart blura iz Photoshopa)...

[ marinowski @ 25.07.2007. 12:50 ] @
HDR Sinagoge je inače prvi HDR koji sam uradio sa Photomatixom, pa se slaže uz temu HDR prvenci. Jedino što sam imao stalak :) Ranije sam imao par pokušaja sa spajanjem fotografija u Photoshopu, ali nisam baš bio zadovoljan, ili se nisam snašao. HDR sinagoge je sastavljen od 6 fotografija, od -2EV do +2EV. Naravno da sam nakon te fotografije počeo da fotografišem sve i svašta u HDR tehnici, čisto da vidim kada se isplati koristiti, kada ne. Sada tu tehniku koristim gde mislim da treba. Nakon Photomatixa, fotografija izgleda prilično sirovo, pa je treba tonalno "urazumiti". :)

Dva sveža primera možete videti na mom blogu:
http://www.marinowski.com/blog/index.php?showimage=24
http://www.marinowski.com/blog/index.php?showimage=25

Za prvu fotografiju je korišten i polarizacioni filter, a fotografisano je u RAW formatu ;)

@Paramecijume, nije to najgora fotografija, nego fotografija u sredini - ni tamna, ni svetla. Ne verujem da bi iz bilo koje fotografije mogao da izvučeš sve: iz tamnijih bi mogao izvući vitraž, a iz svetlijih tamni deo oko klupa. Ukoliko jako insistiraš, mogu da okačim sve fotografije, pa biraj.

Inače, jeste da postoje problemi sa pokretima, tako da je ovu tehniku ne treba koristiti kada u prednjem planu imate vegetaciju. Pokreta skoro uvek ima. Nekada se pokreti mogu spretno iskoristiti. Ako se objekti pokreću, možete dobiti osećaj proticanja vremena. Npr. sledeća fotografija je sastavljena od 12 fotografija, oblaci su se jako brzo pokretali:



Za one koji hoće da vežbaju, evo primera kojeg sam okačio i na dizajn zonu. Iz ove tri fotografije:

http://www.marinowski.com/external/dz/2006/IMG_1203.jpg
http://www.marinowski.com/external/dz/2006/IMG_1204.jpg
http://www.marinowski.com/external/dz/2006/IMG_1205.jpg

sam dobio ovu:



Pretpostavljam da se iz prve fotografije može izvući dosta toga, da ovde HDR nije bio neophodan, ali meni je zgodno došao.
[ Nebojsa Milanovic @ 25.07.2007. 13:06 ] @
Neka ovo bude tema "how to" po pitanju dobijanja dobrih HDR rezultata.

Pozivam one koji imaju iskustva sa tom tehnikom da ih prenesu pa ćemo temu staviti u TOP.

Dakle, kako se snima, pakuje u odgovatajući softver i kasnije obrađuje fotka da bi se dobio dobar rezultat.
[ Vole Domu @ 25.07.2007. 13:18 ] @
podrzavam,

znaci kako ste tacno radili, koji program preporucujete itd...

a ako ce da ide u TOP ne bi bilo lose prethodno ocistiti ovo Paramecijum vs therestoftheworld prepucavanje...
[ Paramecijum @ 25.07.2007. 16:46 ] @
Nema problema da se očiste moja razmišljanja, kao i nekoliko puta ranije, očigledno nekome smeta demistifikovanje tajnih foto zahvata kojima pristup treba imaju samo inicijalizovani.
Čudno je kako je čovek u stanju mesecima da stoički izdržava pohvale kojima je izložen, bez da mu padne na pamet da prizna ljudima kako je svaka fotografija debelo postproducirana, od balansa svetla i tame do ispravljanja zakrivljenosti širokouganika, a onda, kada se pomene bilo šta konkretno, najednom to nije tako nego je mnogo komplikovanije... mda, jeste, ali za 90% ljudi i učesnika ovog foruma nivo pristupa koji ja zagovaram je mnogo prihvatljiviji... kako lako i brzo popraviti običnu sliku.
[ Vole Domu @ 25.07.2007. 18:58 ] @
ja razumem potpuno da si ti verovatno ekspert za fotosop (nisam sarkastican)
i slazem se da je to mocan program,

ali ti prosto neke stvari preuvelicavas

gledajuci sa strane zvuci kao da smo svi mi neki zadrti klasichni fotografi koji se plase kompjutera a ti pokusavas da nam otkrijes cudesni novi svet digitale i fotoshopa...

a da ne pricamo o tome sto menjas misljenje kako tece tema:
Citat:
napravi tri snimka kakva god hoćeš bilo čega i napravi jedan isti kadar normalno sa što slabijim kontrastom. I daj mi taj nekontrasni snimak i ja ću ti u Photoshopu napraviti ta tvoja tri snimka u piksel precizno.

Citat:
Ali u OGROMNOM broju slučajeva to nije potrebno i može se postići mudrim snimkom i laganim šminkanjem u Photoshopu.


na kraju rasprave spusticemo na "poneki je bolje sa PSom"



sta je poenta?
skoro svaki fotograf ovde (ukljucujuci i mene) koristi photoshop manje ili vise,
i niko ne porice da je to mocan softver, ali je i dalje samo softver,
i kao i u svemu drugom, treba imati mere u njegovom koriscenju
[ zorroz @ 25.07.2007. 21:38 ] @
Original



HDR
[ Zarko Silic @ 25.07.2007. 22:34 ] @
Nema tu mnogo mudrosti.
Snimi se nekoliko fotki sa stalka i sa razlicitim expozicijama pa se sve ubaci u "hdr" soft koji to skocka i izbaci rezulrat.
Taj rezultat je sirov i relatino lose izgleda. Nakon toga se klasicnim postupkom dotera u "normalu".
Rezultati su impresivni koko pokazuju prethodni primeri.
Secam se vremena kad se to radilo u analgiji. Veoma tezak postupak koji je mogao da potraje i nekoliko dana radi samo jedne fotke (uz mnogo skarta). Danas to radi racunar za par sekundi.
Otiso zanat u ...
[ marinowski @ 26.07.2007. 09:36 ] @
Upravo tako :)

Jos jedna preporuka: makar koliko je tesko, probajte da ne gurate slajder do 100%, jer ce rezultati biti neprirodni. Negde je to OK, ali negde fotografija izgleda kao da je renderovana. Npr. za sledece fotografije sam dobio prilicno oprecne komentare:







Nekima su boje previse 'popularne', nekima izgleda kao da je renderovano. Ovako svakako covek ne vidi, ne samo zbog HDR-a, nego i zbog ultrasirokog objektiva, pa se otvaraju novi pogledi na stare, obicne stvari.
[ Paramecijum @ 26.07.2007. 09:58 ] @
Citat:
Ovako svakako covek ne vidi, ne samo zbog HDR-a, nego i zbog ultrasirokog objektiva, pa se otvaraju novi pogledi na stare, obicne stvari.


ugao ljudskog vida je oko 150-160° i upravo je to teorijska širina slike koja najviše prija, posebno kada su pejzaži u pitanju.

Svojevremeno sam imao nervni slom negde na putu prema Igumanici iz Larise, na vrhu jednog planinskog prevoja gde se pruža neverovatan pogled na Meteore, nekako sa strane i po širini, udaljeni su 5-6 kilometara, ali toliko rasprostrti u širinu da se nikakvim običnim aparatom ne mogu pohvatati i svaka slika koja se napravi nema niti delić celokupne atmosfere. Da zlo bude veće imao sam samo normalni objektiv i dva snimka na filmu.

Nego, da li je neko pokušao da ukomponuje dnevni i noćni snimak istog mesta?
Jeste malo nezgrapno ostaviti aparat nepomičan nekoliko sati, ali mi se čini da bi se tu mogle odraditi potpuno vanzemaljske stvari, posebno ako postoje sitni izvori svetlosti noću, na mestima gde su danju senke (svetiljke ispod drvoreda npr.).
[ marinowski @ 26.07.2007. 10:41 ] @
Ja sam pokusao nesto slicno, doduse ne sa istim kadrom, nego panoramom:



Ko zeli, moze videti vecu fotografiju na: http://www.marinowski.com/external/dz/2006/panorama_sumrak.jpg

Ova panorama je sastavljena od petnaestak slika, razlika između leve i desne strane je nešto više od sat vremena, a tehnologija ide ovako: aperture priority, stalak, svakih pet minuta škljoc, pomerim fotoaparat malo desno, i navijem alarm na 5 minuta, jer bih se sigurno zaboravio. Klupa za sedenje i dobar sagovornik pomažu, inače bude dosadno.

Žao mi je što nisam stigao dvadesetak minuta ranije, kada je sunce još bilo jako, pa da razlika između leve i desne strane bude još izraženija. Onaj gradijent od neba gore nije naknadno ubačen, samo se tako zatamnilo u programu za panoramu.

Video sam negde panoramu trga koja je bila sastavljena od četiri godišnja doba. Efektno.

Ova tehnika se zove: HDTR | High Dynamic Time Range Images
[ izzz @ 26.07.2007. 10:43 ] @
Blago nestvarni feeling, za one koje vole kako to radi Kris Kros

Sastavljeno od 5 fotosa sa razlicitom expozicijom, sa kolena, naknadno SAMO URAVNAVANO u photoshopu (pravac + rotacija) - (prilicno mukotrpno), dovrsio Artizen

[ broker @ 26.07.2007. 11:00 ] @
Ima utisak da i jedni i drugi preuvelicavaju stvar. Probe je jednsotavan: fotoaparat, narocito digitalac, nema dovoljnu dinamiku da uhvati neke scene u poptunosti. Ili nesto pregori ili bude crno. Kada nesto ode u belo ili u crno, to je izgubljena informacija i PhotoShop ne moze mnogo da uradi, narocito ako je kontrast zaista preteran. Umesto maltretiranaj da se od nicegana pravi nesto, jendostavnej je na licumesta napraviti vise ekspozicija i tako sacuvati sve informacije.

Zbog toga se prave visestruke ekspozicije, svaka uradjena tako da razlicit deo svetla bude dobro eksponiran. Na kraju se iz svake fotografije izvadi ono sto je dobro eksponirano, sastavi i dobije se fotka mnogo vece dinamike. Da li ce to da bude uradjeno u PhotoShop-u ili nekom namenskom softveru, stvar je komfora.

Za ovako nesto je mnogo prakticno imati live histogram, jer se tu lako vidi kako stvari stoje sa eksponiranjemi kolika je zaista dinamika svetla. Ne mislim da je za prirodan rezultat potrebno praviti previse snimaka. Cesto i samo dva, eventualno tri, sasvim lepo zavrsavaju posao.
[ Paramecijum @ 27.07.2007. 22:49 ] @
Citat:
marinowski: Ova panorama je sastavljena od petnaestak slika, razlika između leve i desne strane je nešto više od sat vremena, a tehnologija ide ovako: aperture priority, stalak, svakih pet minuta škljoc, pomerim fotoaparat malo desno, i navijem alarm na 5 minuta, jer bih se sigurno zaboravio.


Moram da priznam da mi je ovo otvorilo neke nove horizonte u fotografiji o kojima nikada nisam razmišljao i mada sumnjam da ću ikada krenuti u tom pravcu, treba reći da je fascinantno čega se sve ljudi sete.

Zamisli ovu foru na plaži i to da možeš da se lociraš 50 m od obale u moru i da imaš pred sobom 160° plaže te se krene od osunčane gužve na jednoj strani a završi sa samotničkim vaćarenjem i noćnim kupanjem na drugoj strani. Bilo bi tu dosta posla za uklapanje, ali tačno bi se videlo kako s jedne strane na drugu od 10 ljudi po kvadratnom metru dobijamo jednog čoveka na 100 kvadrata.
Ili stadion, recimo, kada krene da se popunjava, prvi kadar je prazan i onda redom do druge strane sva sedišta budu popunjena... Na kraju imamo Marakanu pred sobom sa potpuno bizarnim rasporedom gledalaca.
[ zorroz @ 28.07.2007. 12:57 ] @
Citat:
Otiso zanat u ...
[ bolens @ 05.08.2007. 17:51 ] @
Evo još jednog primera: www.flickr.com/photos/danielcheong/
[ izzz @ 07.08.2007. 10:25 ] @
Sa koji alatima radite? Mislim da postoji mnogo bolji softver od Photoshopa.
Okacio sam Adobeov sample photo iz CS3, odradjen sa nezavisnim alatima. Mislim da primeri izgledaju daleko bolje od onoga sto nudi Adobe





Kakva su vasa iskustva?
[ mare05 @ 08.08.2007. 08:31 ] @
ima dosta programa ali najjednostavniji je Photomatix ,bar po meni.
[ zorroz @ 09.08.2007. 15:32 ] @
Dali je neko experimentisao sa Orton efektom?
Evo primera



By zorroz1 at 2007-08-09


Jos jedan:


By zorroz1 at 2007-08-09

[Ovu poruku je menjao zorroz dana 09.08.2007. u 18:19 GMT+1]
[ zorg @ 18.08.2007. 11:21 ] @
Vrlo zanimljiva tema. Moj brat redovno koristi HDR tehniku kada fotografise pejzaze (slikar je, ne fotograf, i uvek mu se desava da mu je drvo u senci ili nebo gori... ), i radi u tri expozicije. Compositing frejmova radi u Photoshopu, manuelno.
Jednostavno, trenutno ne postoji drugaciji nacin da se dobije slika kakvu ljudsko oko vidi, jer i oko radi na istom principu kao i ovaj, skuplja podatke o sceni uz neprestanu korekciju 'blende'...
Citat:
"Can't I just create the exposures from one RAW file ?
Not realy. You RAW file contains data captured by the sensor for only one exposure. The total dinamic range you can reconstruct from one photo converted with different exposure settings can never be more than the dinamic range captured by your (LDR) camera, and this is rather limited"

E sad, razvijaju se HDR CMOS senzori, sa OGROMNIM dinamickim rasponom, pa ce ova HDR tehnika za par godina biti izlisna. Ali za experimentisanje i umetnicki izraz je stvarno vrlo zanimljiva.
[ ventura @ 18.08.2007. 11:52 ] @
Evo i jedna HDR fotka koju sam ja napravio sa Photomatix-om...

Aparat je point&shoot Sony CyberShot T50, a HDR je spojen iz 5 fotki... Nisam neki talenat za fotografiju, ali mi se sviđaju efekti HDR fotografije...

[ zorroz @ 18.08.2007. 17:29 ] @
Sta kazete na ovo?
Nije lose, ha? :-)

KING OF THE ROAD


By zorroz1 at 2007-08-18

KING OF THE ROAD
[ zorroz @ 23.08.2007. 23:55 ] @
Dosta HDR-ova.
Ako vam se svidja, ostavite komentar, Hvala :-)

http://www.flickr.com/photos/11152879@N08/
[ Paramecijum @ 25.08.2007. 11:46 ] @
Moram da kažem da je 99% ponuđenih primera ovde najbičnija dnevna fotka izmrcvarena filterima i efektima do besvesti.
Bilo je nekoliko primera na početku, u sumrak, noću i zatvorenim prostorijama koje su zaista svrsishodne, ali ovo iživljavanje sa kompjuterskim efektima zaista ne vidim da ima ikakve veze sa temom. Tim pre što se svi primeri (osim tamo gde je bio na delu ekstremni Amount na vrlo svetlim delovima) mogu sa malo truda vratiti u normalno stanje. Kome trebaju ovakve fotke i za koju svrhu sem za impresioniranje nepismenih rođaka iz unutrašnjosti?
[ pajaja @ 25.08.2007. 16:54 ] @
[att_img]
vrisnuo upload :\

[Ovu poruku je menjao pajaja dana 25.08.2007. u 18:30 GMT+1]
[ marinowski @ 28.08.2007. 05:39 ] @
@pajaja, gde je ovo snimljeno?

[ pajaja @ 28.08.2007. 15:33 ] @
Na Krfu pre mesec dana.
[ pringles80 @ 11.04.2008. 20:53 ] @
Ja sam počeo malo da se igram sa HDR fotografijom, ali imam neodgovarajući fotoaparat (point&shoot) pa je veoma teško napraviti dobre HDR fotke, ali evo ove su mi 3 najomiljenije koje sam napravio:






[ Stefano @ 12.04.2008. 18:00 ] @
Original ne izgleda nikako, medjutim odradio sam preciznu "kalibraciju" fotke sa alatkom shadow/highlight u PS-u i rezultat nije los.


Ovde sam hteo da izvucem sto vise iz tamnih delova, medjutim boje su postale ne realne
[ StORM48 @ 12.04.2008. 18:54 ] @
Na drugoj si malo preterao sa posvetljavanjem senki. Sada bukvalno nedostaje crna i najtamnije nijasne sive.

Pozdrav
[ Ilic Igor @ 13.04.2008. 19:48 ] @
Ako sam dobro razumeo, za slike u kojima ima pokreta najbolje jedna slika i PS da se odradi +2,+1,0,-1,-2, pa da se spoje u photomatixu, a za staticne bolje je odraditi sa aparatom ili je dovoljna jedna slika i sa njom posle "operisati"?
[ Sulle @ 17.04.2008. 14:07 ] @
http://img231.imageshack.us/my.php?image=62920954hc2.jpg
http://img519.imageshack.us/my.php?image=92015271pm1.jpg
http://img519.imageshack.us/my.php?image=74138850ml6.jpg

Photomatix i mala doza PS-a
[ Ilic Igor @ 20.04.2008. 17:52 ] @
Jednostavniji program za pocetnike, bar se meni svideo
http://www.mediachance.com/hdri/index.html .
[ mnemanja_ @ 23.04.2008. 13:51 ] @
Evo jedna slika uradjena od par komada, medjutim dole desno dobijam bas ruzne delove. Ovo je direktno iz Photomatix-a bez obrade u PS i bez crop-a... Sta mogu da uradim da bih to izbegao?

Inace, kompozicija nije nesto posebno- pogled s mog prozora...

[ Ilic Igor @ 28.04.2008. 00:57 ] @
Evo moj pokusaj
[ mnemanja_ @ 28.04.2008. 10:31 ] @
A kako si napravio HDR kad ima pokreta? Jedna slika pa obrada u photoshopu???
Izgorela ti je ulica...
[ dexigner @ 01.05.2008. 00:16 ] @
Slucajno naleteh na temu,pozdrav svima.Necu da pametujem mnogo jer sam poceo da se o HDRI -ju raspitujem skoro kada mi je trebalo za 3D vizuelizaciju.Zato odmah da kazem-ne pitajte nista ljudi,evo samo na sta sam skoro naisao pa da podelim kad vec imam,mozda vam pomogne u kojecemu. Prvi link za sajt gde je besplatan programcic za obradu i "sklapanje HDRI a drugi je sajt coveka koji je pravio svoj HDRI za potrebe 3D vizuelizacija.Na toj strani ima dva tuta na engleskom.Vama ne treba za te potrebe ali su neki principi verovatno od pomoci.
Pozdrav

www.hdrshop.com

http://www.cliffhanger.nl/hoofdstuk/hs-extra.html

[ Seslak @ 01.05.2008. 03:04 ] @
cesto je kod hdr fotografija bitan i tone maping. evo jedan primer gde se i od cetiri fotke dobije hdr fotografija. nisam imao stativ pri ruci pa sam koristio neki zidic te stoga ima puno neba. isekao sam to u finalnoj fotografiji.









finalno:
http://www.facebook.com/photo....7&l=d44d2&id=685775166

Mislim da onaj Kris Kros radi PUNO post produkcije. Ima tu puno tusiranja, sredjivanja, poravnavanja i kakvog sve ne doterivanja da bi dobio neke od onih fotki. Jednostavno neke od onih fotografija ne moze dobiti samo spajanjem nekoliko fotki u jednu pomocu nekog softvera.

I ja glasam za Photomatix

Za HDR je najbolje staviti da se fotke slikaju bracketing metodom tako da mi imamo sto manje kontakta sa aparatom i sto manje ga pomerimo tako da kadar ostane isti pri svakom snimku. To nije uvek tako lako posebno ako neko ima jeftiniji aparat kao ja pa nema tu opciju u softveru. Ipak, ja sam imao srece sto ipak imam Canon a za njega postoji CHDK - chdk.wikia.com/wiki/Main_Page - te sam naknadno ubacio tu opciju. Tako mogu i svi ostali. Cuo sam da i za ostale marke se nesto radi ali nisam bas siguran dokle je to stiglo.

Poz!
[ vamsi @ 01.05.2008. 09:20 ] @
Dexinger-u, hvala ti puno za link, ali zbog tutorijala za stereo fotografiju ;)
To sam vec trazio pre ali nisam nasao tutorijal za Photoshop.
[ dexigner @ 01.05.2008. 12:53 ] @
Per nada mi amigo
[ BG_HIGHLANDER @ 14.05.2008. 21:05 ] @
Konacno korist od gluvarenja na forumima!

Na elite sam se uclanio pre par sati a vec vajdica:)

Ovaj topic je extra a pre nego sto sam ga procitao nisam ni znao da postoji nesto tako zabavno kao HDR fotografija.

Hvala Zorozu, Paramecijumu, Zasilicu i ostalima na extra uputstvima i produktivnim prepirkama:)

Sada jedva cekam da svane pa cu da se poigram (u radno vreme heh) sa svojim a720 i stativom koji je do sada samo pozirao i skupljao prasinu:)
Mislim i da ce vece muzeja biti dobra inspiracija
Pozdrav
[ cozmo_im @ 14.05.2008. 22:26 ] @
Setio sam se jedne slike koju sam slikao 1991. godine... sa Praktikom LTL3 i Pentaconom 50mm f1.8... Fujichrome neki film je bio unutra (tesko cu se setiti koji tacno)....

Prosto sam se zapanjio koliko je ovo nebo odlicno bez obrade kao i sam kontrast slike (steta sto skener ne moze 100% da pokaze)... (korekcija u PS-u sitno ostrenje i uklanjanje flekica s fotke i ram). Meni izgleda ko HDR direkt iz aparata:



(Na fotki buraz i ortak, nije neki motiv, ali s obzirom kad je slikano, sa cime, vidimo da nekad tehnologija ponekad nema dusu da "otvori" neku fotku).
[ cozmo_im @ 14.05.2008. 22:35 ] @
A evo i modernog HDR-a:



[ cozmo_im @ 14.05.2008. 22:38 ] @
Opet Photomatix, izvlaci svasta iz malog Nikona 3100 (Tunis, 2005):

[ StORM48 @ 15.05.2008. 13:22 ] @
Canon EOS 40D + EF-S 17-85mm IS USM

Zamak (ISO100, f/5.6, 1/1250), brza ekspozicija sa velikim otvorom blende, zbog krajnje nehumanih uslova - snimljeno u pokretu, iz auta koji ljulja (ustvari, više k'o trokolica - trucka) i leti brzinom od preko 100km/h. Bolje bi bilo da je blenda zavrnuta na bar f/8, ali šta je tu je.



Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 15.05.2008. 14:04 ] @
daj malo više detalja o tome kako si ovo dobio (to je jedan snimak, jel tako?)
[ StORM48 @ 15.05.2008. 16:05 ] @
Nije da se sećam čime sam uopšte sredio fotku, ali ona nije prošla kroz HDR, iako tako izgleda. Namerno je podeksponirana, kako bi nebo zadržalo svoju boju (oblaci su se namestili k'o u filmu...), a onda sam samo uradio prosvetljavanje tamnih delova u ACDSee-ju 2.0 ili PS-u, ne sećam se baš, pošto ima tome jedno 2 meseca. Boje, kontrast i slično nisu doterivane, jer je to odradio aparat (saturacija 4, kontrast 4).

Parametri... ko će ga znati...

Pozdrav
[ popacp @ 16.05.2008. 21:46 ] @
Evo moj doprinos ovoj temi. Možda ću uraditi ovih dana i način dolaska do pravih HDR slika u Gimpu, a za početak evo kako da od jedne fotografije dobijete HDR, što jako lepo može da se iskoristi za povećanje kontrasta:
http://www.gimp.drugitalas.org...php?id=html24:fotografija:hdr1

Ako ima raspoložnih teoretičara koji bi da se registruju na sajt i napišu nešto o fotografiji velikog dinamičkog opsega, dobrodošli su, evo prazne teme:
http://www.gimp.drugitalas.org/doku.php?id=html24:fotografija:hdr
[ StORM48 @ 17.05.2008. 22:51 ] @
Canon EOS 40D + EF-S 17-85mm f4-5.6 IS USM

Otočec na Krki (ISO100, f/6.3, 1/200, 17mm/27mm ekv.)


Pozdrav
[ BG_HIGHLANDER @ 18.05.2008. 15:25 ] @
Lep aparat zasluzuje bolji prizor za slikanje
Oksidirace ti senzor ako nastavis da ga mucis ovakvim nesimpaticnim ruinama...
Lepe boje, ipak
[ StORM48 @ 18.05.2008. 15:39 ] @
Ne slažem se, u potpunosti
Ovakvi motivi su mnogima omiljeni, a i kritike koje sam dobio govore tome u prilog.

Enterijer ove "ruine" je u boljem stanju nego BG novogradnja, verovao ili ne.
Na jednoj drugoj temi sam okačio još jednu iz ovog serijala (https://static.elitesecurity.o...1/9/1948206/IMG_0633_sepia.jpg).

Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 18.05.2008. 16:27 ] @
Ovakvi objekti su omiljeni motiv za snimanje, zbog retko viđenog izgleda i mnoštva tekstura.

Inače, Storm, slike su već standardno dobre :)
[ StORM48 @ 18.05.2008. 20:34 ] @
Zahvaljujem! Lepo je to čuti.

Pozdrav
[ BG_HIGHLANDER @ 18.05.2008. 21:39 ] @
@Storm
Ne znam zasto pljujes po gradu u kom zivis ali ona zgrada jeste ruina a ja komentarisem ono sto se vidi a ne ono sto nagadjam.
[ StORM48 @ 18.05.2008. 21:47 ] @
Hehehe, možda bi ipak bilo bolje da se provozaš do tamo (Otočec na Krki), pa pogledaš o čemu se radi. To je grad-hotel, vrlo ukusno i prefinjeno uređen.

... sa odličnim restoranom i vrhunskom kuhinjom.

Dakle, nemoj donositi ocene o nečemu o čemu pojma nemaš, molio bih. Fasada je namerno takva, a ako malo bolje pogledaš, primetićeš i stolariju, a posebno okoliš. Ceo kompleks je izuzetno star i potrudili su se da zadrže i dodatno dočaraju taj duh. Da li su u tome uspeli, govore gosti i dešavanja koja se tamo održavaju.

Na stranu što nikada besmisleniju "kritiku" nisam dobio. Okači Ti neku fotku, na kojoj nisu "ruine", da vidimo neki primer.

Motiv na fotografiji nema granica, osim ako nije nešto degutantno u pitanju (pa čak i tada se mogu pronaći izuzetci). To što nekome ne leži ovo ili ono, ne znači da svi doživljavaju tako. Eto, ovde su bar dvojica prokomentarisala pozitivno o ovome, a i meni su ovakvi motivi omiljeni, nesvakidašnji i u svakom smislu unikatni.

Posebno je nebitno čime su snimani. Bolja oprema će pružiti više, ali svakako je besmisleno pričati o "arčenju aparata na ruine". Neko misli da je fotografisanje ljudi "arčenje", neko to misli za urbanu fotografiju, a neko i za cveće.

Pozdrav
[ Johnny Cash @ 20.05.2008. 18:07 ] @
Pozdrav svima!

Ovo su moji prvi pokusaji pravljenja HDR-a







Slike zabelezene na Prokopu...pred samu oluju...pocetkom godine. :)

[ trifa @ 22.05.2008. 09:52 ] @
E ovo si stvarno dobro uradio. To vec izgleda prilicno `umetnicki`. Svidja mi se kako si odabrao kadrove i to sto si na prvoj prenaglasio HDR. Ako je ovo prvi pokusaj voleo bih da ih vidim jos.
[ StORM48 @ 22.05.2008. 10:45 ] @
@Johnny Cash
Sve tri su fantastične, ali posebno druga i treća, koje me podsećaju na RPG klasik - Fallout (ko razume, shvatiće).
Bravo!

Bilo bi lepo da napišeš i čime je snimano.

Pozdrav
[ BG_HIGHLANDER @ 22.05.2008. 14:42 ] @
Extra!
Go Johny, go!
[ Johnny Cash @ 22.05.2008. 14:55 ] @
Hvala na komentarima!!

da odgovorim na malopredjasnji post...

Canon EOS 400D + Sigma 10-20mm

Uskoro novije fotke!
Pozdrav!
[ Backy @ 01.06.2008. 11:17 ] @
raw, photomatrix... mada je za dslr ovo normalna dinamika

[att_img]
[ zezanjeee @ 11.06.2008. 22:55 ] @
pozdrav ljudi,ja samo da se javim i eto otkrijem tajnu i nadam se nekim ljudima pomognem
ovaj "kriskros" osim HDR-a koristi i plugin za PS koji se zove "lucisart" nadjite,skinite i videcete
koje vam on mogucnosti daje......to jest kako dolazi do onakvih linija i toga kao da je iscrtano,inache je taj plugin super stvar...

[ Backy @ 19.06.2008. 13:46 ] @

full resolution download


fuji s6500, raw, photomatrix
[ mare05 @ 22.06.2008. 18:49 ] @
ne znam jel' bilo.zanimljivo da se proba ko nema bracketing na kameri.
http://createhdr.com/
[ Johnny Cash @ 29.06.2008. 01:34 ] @



raw, photomatix + ps
[ Backy @ 29.06.2008. 09:56 ] @
wow, interesantno

@dragan
bokser sa lobanjom? :)
[ dragan1965 @ 29.06.2008. 10:24 ] @
tri siljka i lobanja na srednjem prstu,:)
[ Backy @ 13.07.2008. 13:27 ] @
moj prvi hdr iz fotošopa... u donjem delu je palo žešće izvlačenje pa je šumovito, a gornji deo je goreo... zeznuto ovo letnje sunce :D
usput sam pokušao i geometriju koliko toliko da ispravim pošto su mi neke grane smetale pa nisam mogao da namestim zgradu kako ja hoću...


full resolution download with exif
[ Srđan Pavlović @ 30.07.2008. 00:18 ] @
Neka preporuka porgrama za ovu namenu pod Linux-om (HDR)?

U repozitorijumu programa i ovo: "qtpfsgui" i kaze:

Citat:
graphical user interface providing a workflow for HDR imaging
Features:
* Create an HDR file from a set of images (formats: JPEG, TIFF 8bit and
16bit, RAW) of the same scene taken at different exposure setting.
* Save and load HDR images.
* Rotate and resize HDR images.
* Tonemap HDR images.
* Copy exif data between sets of images.

Supported HDR formats:
* OpenEXR (extension: exr).
* Radiance RGBE (extension: hdr).
* Tiff formats: 16bit, 32bit (float) and LogLuv (extension: tiff).
* Raw image formats (extension: various).
* PFS native format (extension: pfs).

Supported LDR formats: JPEG, PNG, PPM, PBM, TIFF (8 bit).


[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 30.07.2008. u 04:23 GMT+1]
[ Backy @ 30.07.2008. 09:25 ] @
u principu s7raw i gimp... šta uradiš sa njima - to ti je... bar kolko ja znam
[ Srđan Pavlović @ 31.07.2008. 00:36 ] @
Instalirao sam i probao "QtPfsGui" i evo nekih screenshotova cisto da se vidi kako program izgleda,
jos mi nije stigao aparat pa nisam mogao da slikam 3 ista kadra, pa sam ucitao neke slike bezveze
cisto da se vidi samo kako izgleda interfejs programa.

Inace GIMP za vecinu osn. potreba moze jako lepo da posluzi umesto PS-a.
(mislim meni kao amateru u ovoj oblasti)

Pozdrav.

/edit: jedva cekam da mi stigne aparat pa da isprobam da li bih mogao nesto da napravim :)

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 31.07.2008. u 08:55 GMT+1]
[ closhar @ 02.08.2008. 14:23 ] @
Moze li jedno kratko objasnjenje oko kompenzacije ekspozicije,posto u M modu na mom aparatu nemam to podesavanje(sx100is). Da li je to duzina ekspozije ili nesto drugo?Ili koja podesavanja su ekvivalent -v i +v?
[ Backy @ 02.08.2008. 14:41 ] @
kompenzacija utiče na automatiku aparata, a pošto je u m modu automatika zanemarena kompenzacija bi bila besmislena... prilikom pravljenja hdr-a od više snimaka, treba menjati dužinu ekspozicije
[ popacp @ 09.09.2008. 19:13 ] @
Joj, ja sam obećao da ću da napišem uputstvo za Gimp i HDR, ali eto mrzelo me... Evo kvazi gimp HDR (iz jedne slike):

http://gimp.drugitalas.org/doku.php?id=html24:fotografija:hdr1

Baj d vej, mora da probam to programče (uh ceo qt 4 moram da skinem zbog njega). A gimp može sve što ti zatreba, skini samo Contrast Fih plugin... nije loš.

[Ovu poruku je menjao popacp dana 09.09.2008. u 20:35 GMT+1]
[ qwerty @ 12.02.2009. 00:16 ] @
Evo i mog doprinosa, pogled sa terase od pre neki dan.
Canon g9

[ Notorious91 @ 12.02.2009. 22:09 ] @
Bajkovito!
Svaka cast!
[ StORM48 @ 12.02.2009. 22:34 ] @
Lepo, lepo!

Pozdrav
[ qwerty @ 12.02.2009. 23:15 ] @
Hvala ljudi, nov sam u ovome i drago mi je da vam se svidja.
Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 14.02.2009. 07:58 ] @
Tog dana nije bilo snega a ceo prizor ostavlja utisak jutarnjeg mraza a ne predvečerje sunčanog dana.
Saksija je pomalo nesretno ušla u kadar i pomalo dominira tj. odvlači pažnju .... ali je fenomenalna

Dodaću i to da ’’televizorke’’ jedino u HDR-u deluju zanimljivo :D

Koliko fotki je u pitanju i čime si obradjivao?

PS
Rekoh li da mi se dopada? :)

[ qwerty @ 14.02.2009. 14:32 ] @
:) hvala, napravio sam 6 fotki i spojio sam ih u photomatixu. U njemu sam dodatno radio neka podesavanja dok nisam dobio sliku sa kojom sam bio zadovoljan. Saksija je zaista nesretno uletela, jednostavno nisam razmisljao o sirini kadra a koristio sam i wide converter. Mada nekima se svidja sto je bas tu, a nekima jako kvari celu kompoziciju fotke. Ja ne znam sta da mislim o saksiji, cas mi se svidja sto je tu, cas ne, mada je sama za sebe odlicno ispala.
Pozdrav!
[ vamsi @ 14.02.2009. 14:53 ] @
Š'a znam, meni saksija/žardinjera ne smeta. Daje neku dubinu i ljudskost.
[ Zoran Rodic @ 27.02.2009. 17:16 ] @
3 komada, photomatix

[ Nikola Brajovic @ 01.03.2009. 14:26 ] @
Evo dva hdr-a i od mene.Dobijaju se interesantni rezultati.Drugi je bez stativa.



[Ovu poruku je menjao Nikola Brajovic dana 01.03.2009. u 15:41 GMT+1]
[ --SOULMaTe-- @ 01.03.2009. 16:43 ] @
Obe su vrlo interesantne.

Druga mi se bas svidja, samo da je malo manje napadan hdr. :)
[ Nikola Brajovic @ 01.03.2009. 20:07 ] @
Moram malo precerivat, ovo su mi jedne od prvih fotki na ovaj nacin obradjene.Svidja mi se ovaj hdr pa ko malo dijete precerujem, a i ne hvatam se za aparat bas precesto.Nadam se da cu naci mjeru ,uskoro.Hvala na komentaru,jer se covjek zanese,pa je svakako dobrodosao :) .
[ qwerty @ 17.03.2009. 23:58 ] @
Moj lebac, i nije budjav :)

[ --SOULMaTe-- @ 18.03.2009. 00:18 ] @
Dopada mi se! :)
Posebno kako su se plocice i papricice uklopile u sve.
[ qwerty @ 18.03.2009. 07:06 ] @
Hvala :)
[ Dracus @ 02.05.2009. 16:14 ] @
Jos par zestoko HDR fotki (slike su iz Ciriha i Brisela)













[ Zoran Rodic @ 02.05.2009. 16:43 ] @
Sjajan tajming za fotkanje, bio si vredan ;)
Nema ljudi, dobro nebo … ugašena svetla po stanovima … što bi rekli … po knjizi
E sad, možda si trebao malo skinuti šuma sa prve tri
Poslednja mi malo naginje na desno ... valjda zbog perspektive ...
A generalno sve mi se dopadaju, naročito 4,5,6 ….

Od mene 4+ i to samo zato što su mi nešto uski kadrovi ... isečen auto, zgrada ...
[ bezicnabubica @ 02.05.2009. 16:52 ] @
Fotke su FENOMENALNE!!!
[ Dracus @ 02.05.2009. 20:48 ] @
Hvala, hvala. Jedva da sam uspeo nesto da slikam jer mi je bilo zao da me kolege non-stop cekaju (to je verovatno i najveci razlog zasto nisam uspeo bolje da kadriram). U svakom slucaju hvala na komentaru, na kadriranju cu definitivno da poradim ubuduce (pogoto ako budem sam).

Sum se stvorio tokom smanjivanja i tumbanja iz formata u format. Originalan HDR izgleda malko bolje.

Inace prve tri slike su iz Ciriha i slikane iz ruke a za ostale (Brisel) je upotrebljen stativa.

[ Nebojsa Milanovic @ 02.05.2009. 21:56 ] @
Dracus, odlične fotke.

Objasni malo detaljnije kako si ih dobio, koji soft, obrada, itd...
[ Dracus @ 05.05.2009. 18:55 ] @
Sve je slikano sa Canon 40D gde su sve slike osim parka slikane sa 17-85 IS USM objektivom a park je slikan sa 70-200 4.0 L IS USM.
Fotke su u sekvenci +2, -2 i 0 a koriscen je Photomatix 3.1.3 da ih spoji.

Na masci "Generate HDR" su bile selektovane sledece opcije:

- Align image source - By connecting horizontal and vertical shifts
- Reduce chromatic aberrations
- Reduce noise

Inace ono sto sam primetio testirajuci druge HDR softvere "align" mi je bio najbolji u Photomatix-u.
Listu programa sam nasao na http://www.techsupportalert.co...dynamic-range-hdr-software.htm.

Dalja podesavanja su:
Streight: 81
Color Saturation: 65
Luminosity: 6
Light Smoothing: 4 (sa leva na desno)
Microcontrast: 4
White point: 1.672%
Black point: 4.012%
Gamma: 1.87
Temperature: 5
Saturation Highlights: 7
Saturation Shadows: 5

Naravno na ranije postavljenim slikama doslo je do prilicnog "HDR efekta" a na ovoj slici se vidi ponovo park ali su parametri promenjeni tako da slika ne izgleda bas toliko nerealna.



Iz ovo malo iskustva rekao bih da treba:

- slikati sa stativa
- izbeci ako ima bilo kakvih objekata u pokretu
- ako je kompozicija koja ukljucuje nebo onda gledati da bude oblaka koji ce kasnije dati lep efekt
- pozeljno je da bude sunca (moje slike su sve radjene prilikom zalaska sunca tj. u kasno popodne)

U svakom slucaju bice jos pokusaja :)
[ priest77 @ 06.05.2009. 22:12 ] @
[ StORM48 @ 07.05.2009. 00:22 ] @
Poenta HDR-a nisu nadrukane boje, nego dodavanje nedostajuće dinamike, kako bi fotka bila približnija stvarnoj sceni.
Nekada pojačan efekat može delovati prijemčivo, ali svako preterivanje čini da HDR postane svrha samom sebi.

Evo recimo fotografija člana qwerty pokazuje kako jedina vrhunska HDR fotka treba da izgleda.

Ako se i ide na iskrivljeni realizam, treba izbeći davljenje u šumu i peglanje detalja.

Na Priestovoj fotki se recimo ne vidi da je HDR. Možda bi za moj ukus mogla da ima drukčije balansirane boje i malo jači kontrast, ali - detalji su očuvani, svetlost je prisutna, nema pregorelih, niti zapušenih površina. A nema ni šuma. Rezultat je ukusno sređena fotka koja ne isteruje oči, što je ujedno i svrha HDR-a, kao takvog.

Može se napucati, ali s merom.

Pozdrav
[ qwerty @ 07.05.2009. 03:15 ] @
Beograd, veceras (6.5.2009.)


Hram Svetog Save (ova je moj favorit, mnogo mi se svidja kako je ispala :))


Trosna kuca ispod Brankovog mosta


Crkva Svetog Marka


Hram 1


Hram 2


Opet Hram



Sve je slikano sa Canon G9 i stativom, spojeno u Photomatixu. Ostrina dodana u Photoshopu.
@StORM48, hvala na pohvali za prethodno postovanu fotku, trudim se:)
Pozdrav.




[Ovu poruku je menjao qwerty dana 07.05.2009. u 15:46 GMT+1]
[ Nikola Brajovic @ 18.05.2009. 21:00 ] @
Dracuse i qwerty,prelijepe su fotke,ne samo kao sjajni primjeri hdr-a,vec su jednostavno,sto se mene tice ,odlicne fotografije.Bas mi je merak pogledat ih.
[ maxa11 @ 18.05.2009. 22:57 ] @
@Priest77
zašto HDR na ovakvoj sceni? koliko vidim, dinamika nije 20 blendi da bi se radio HDR.

@qwerty
svaka čast, majstore!
[ qwerty @ 21.05.2009. 21:52 ] @
@Nikola & Maxa, hvala lepo na komentarima :)
[ Nikola Brajovic @ 03.06.2009. 12:01 ] @
Evo od mene jedan hdr.
[ thesinus @ 21.06.2009. 14:18 ] @
Photomatrix.

[ bytefx192 @ 21.06.2009. 14:19 ] @
A gde je ovo slikano....? Cool
[ thesinus @ 21.06.2009. 14:31 ] @
Kanjiza,katolicka crkva...
[ Dracus @ 21.06.2009. 18:40 ] @


Kompozicija nije savrsena ali slika izgleda interesantno





Slikano je u Kuala Lumpur-u
[ thesinus @ 22.06.2009. 00:41 ] @
[ sledgeh44 @ 04.07.2009. 20:44 ] @
Pet slika spojenih u Photomatix-u...



[ Dejan80 @ 06.07.2009. 19:24 ] @
Canon 1000D, 18-55mm IS(kit), RAW, Photomatix






[ Zoran Rodic @ 06.07.2009. 19:37 ] @
Sjajno

[ Dejan80 @ 07.07.2009. 17:23 ] @
Hvala
[ acoobradovic @ 09.07.2009. 08:56 ] @
Iz koliko je fotografija sastavljan HDR?
Ili je sve uradjeno iz jednog RAW snimka?
Koji su parametri bili otprilike za photomatix?
[ Dejan80 @ 09.07.2009. 17:21 ] @
Po 3 raw-a za svaku, sa stativa, +/- 2EV

Photomatix:
Strength 70
Color saturation 60
Luminosity 4
Light smoothing 4
Microcontrast 4
...
(pisem iz glave, koliko se secam, pa mozda i negde gresim...malo sam eksperimentisao)
[ fotoamater @ 10.07.2009. 23:48 ] @
amaterski pokusaj...

[ vamsi @ 13.07.2009. 13:27 ] @
Iz jednog RAW-a, rucno pravljen HDR sa maskama i ostalim za'ebancijama :)
Licno, vise volim takva uklapanja nego automatska, da se ne uvrede drugi, al tako ja posmatram stvari.

Cekamo bus, gledam reklamu, i kazem detetu:" Dodji ovamo" :)



Podnaslov je:
Lioness vs. Tiger

dete je u znaku Lava.
[ bytefx192 @ 13.07.2009. 18:52 ] @
KOOL :)))))) heh...
Svidja mi se....

pozZ
[ Dejan80 @ 13.07.2009. 19:17 ] @
@Vamsi, odlicno se uklopilo!

[ vamsi @ 13.07.2009. 19:25 ] @
Hvala momci.
[ Walker @ 14.07.2009. 16:03 ] @
HDR u pokusaju

[ bytefx192 @ 14.08.2009. 01:31 ] @
Skromni prihod... :))) (prvi pokusaj)



[Ovu poruku je menjao Djordjevlasotince dana 14.08.2009. u 03:02 GMT+1]
[ bytefx192 @ 14.08.2009. 01:45 ] @
A ova mi se posebno svidja :). Ovo je 2. hdr experiment in my life :))))



a ovo 3. :D ( a na dalje ne brojim :)))) )



[Ovu poruku je menjao Djordjevlasotince dana 14.08.2009. u 03:24 GMT+1]
[ Karlo Gavric @ 07.09.2009. 13:43 ] @
[ Zoran Rodic @ 02.10.2009. 20:00 ] @
.
[ djaniru @ 04.10.2009. 20:50 ] @






[ Dracus @ 09.10.2009. 13:19 ] @




[ bytefx192 @ 09.10.2009. 14:13 ] @
Lepe fotke, samo.... Mislim da treba da budu malo kontrasnije.....
[ Horvat @ 09.10.2009. 18:48 ] @
lepe fotke,ali sta je tu hdr?
[ bytefx192 @ 09.10.2009. 18:54 ] @
Da, bas to.... I ja ne vidim neke HDR karakteristike :)..... Mada ni ja nisam strucnjak za to, al HDR je obicno napucan..., do bola :)))

zZ
[ Dracus @ 09.10.2009. 18:54 ] @
Slike su spojene a boje nisu napucane kao na nekim drugim slikama koje sam postovao.
Pokusao sam da zadrzim neku realnost ;)
[ Zoran Rodic @ 10.10.2009. 00:48 ] @
@Djordjevlasotince, horvat

Dracusova druga i treća fotografija jesu primeri pravog HDR-a.
Kod HDR-a nisu poenta napucane boje već količina detalja izvučenih za razlilčitim ekspozicijama, što najbolje ilustruje ovaj PRIMER koji je okačio marinowski na početku ove teme.

E sad, napucanost boja... stvar ukusa




[ Horvat @ 10.10.2009. 10:30 ] @
naravno da ne mora da bude hdr sa napucanim bojama,nego upravo to,da se vide detalji,"linije" da su "podebljane",medjutim,ja licno,to bas i ne vidim ni na 1. ni 2. fotki ,3. hajde jos kako tako,ali je drugacije i svetlo
[i sto mi je prilicno cudno,je sto voda nije zamucena,obicno je zamucena kod hdr-a,barem sto sam ja vidjao,bas zbog toga sto se pod razlicitim expozicijama fotka i u kratkom vremenskom rastojanju pomereno]
[ bytefx192 @ 10.10.2009. 11:14 ] @
Ja sam se ogradio :))))). Da sto kaze HORVAT na 3. se vidi, nebo, voda, ovo ono.... Ali prve 2 mi nikako nisu HDR, koliko s eja razumem (a to je malo xD)
Ajde da cekamo nekog ozbilnijeg clana da nas nagrdi :)))))

zZ
[ Dracus @ 10.10.2009. 12:38 ] @
[ StORM48 @ 10.10.2009. 12:50 ] @
Poenta HDR-a uopšte nije nikakva napucanost. Poenta je navedena u samom akronimu - High Dynamic Range, a znači upravo to što i piše - služi da se na fotografiji nadoknadi nedostatak dinamičkog raspona, koji je karakterističan za ljudsko oko, ali NE i za senzor. Zbog toga se u tamnim partijama javljaju "zapušeni" pikseli, a u svetlim "pregoreli". Ovo je pogotovo izraženo u jako kontrastnim scenama.

Da bismo to zaobišli, koristimo HDR tehniku, koja od više različitih snimaka izvlači najbolje eksponirane partije i spaja ih u celinu, tako da histogram dovede u što bolji balans. Devijacije u korišćenju ove tehnike dovode do super-napucanih i najčešće neukusnih rezultata, koji se na kilometar raspoznaju.

To nije poenta HDR-a, već samo egzibicija, koja jeste ponekad zanimljiva, ali je češće smetnja, nego što je korisna.

Sama tehnika izrade može da varira, a neko pravilo je da veći broj snimaka garantuje već krajnji domet DR-a i samim tim, kvaliteta krajnjeg rezultata. Kada se radi iz JPEG-ova, potrebno je minimum 3 snimaka (poželjno je bar 5, a može i svih 9) sa različitim ekspozicijama (razlike od ±2/3EV, na primer), a ukoliko pucamo RAW, onda se broj potrebnih snimaka može prepoloviti, budući da RAW čuva dosta veći raspon, nego JPEG, pa se iz jednog snimka može dobiti više "mesa" za dovođenje do ravnoteže.

Pozdrav
[ Horvat @ 10.10.2009. 12:54 ] @
e ova je bas dobra

samo,sta je taj "sjaj" [da ne kazem glow] oko ta 2 tornja? smog?
[ BiiigMuzzy @ 12.10.2009. 16:01 ] @


Pozdrav!
[ ArtCool @ 14.10.2009. 13:42 ] @
Odlican primer HDR-a.O kadru da negovorimo.Vrh.
Ima bre ovde fine dece :)
[ Dracus @ 14.10.2009. 18:41 ] @
Mislim da je Photomatix to uradio. Na originalnim slikama ima malo sjaja od svetla sa zgrade ali ne bas toliko :).
[ bytefx192 @ 29.11.2009. 01:53 ] @
Evo jedan HDR :))))
[ ArtCool @ 29.11.2009. 05:36 ] @
Odlicno Djordje, samo napred.Mozda bi cropovao 1-2 cm donji deo fotke, ali to je stvar ukusa.
Cisto bi isao na isticanje spomenika a ne trave.
Recimo;



Pozz.
[ popacp @ 30.11.2009. 23:45 ] @
I mene me zanimljivo kako je ispalo! U čemu si radio?
[ bytefx192 @ 01.12.2009. 12:05 ] @
Adobe Photoshop (jedan raw), ostrenje, vinjete, color........

Drago mi je da vam se svidja :-)

zZ
[ bytefx192 @ 30.12.2009. 01:21 ] @
Evo jedan proslogodisnji.....


pozZ
[ n1tr0 @ 08.01.2010. 16:25 ] @
Moj jako skromni prilog - nikon coolpix l1, 5 EV koraka(-2,-1,0,1,2), iz ruke(malo stresena slika), slikano sa krova...
Koriscen Photomatix(free) pa ima stamp-ova po fotografiji.


I 2. fotka - 12 EV koraka, sa panja... xD
[ bytefx192 @ 24.01.2010. 18:28 ] @
Mozda malo bolje kadriranje, inace mi se svidja :)

PozZ
[ toplim @ 23.03.2010. 19:42 ] @
moze li solidna hdr fotograsfija da se uradi pomocu photoshopa od jedne kvalitetne slike.Imam pristojan digitalac i neke fotke sa dobrim balansom bele itd. pa da li u photoshopu mogu da izvucem neke HDR efekte, kao sto su povecanje boja i kontrasta ali da slika izgleda malo vestacki (kao iz igrica) a ne samo posvetljena?
[ Srđan Pavlović @ 23.03.2010. 20:11 ] @
http://www.flickr.com/photos/cleever/255026221/
[ abraxass @ 02.04.2010. 07:27 ] @
Moj prvi HDR...

[ abraxass @ 04.04.2010. 20:34 ] @
...
[ djaniru @ 05.04.2010. 13:43 ] @
[ ArtCool @ 05.04.2010. 14:57 ] @
Odlicno @djaniru, moj favorit ;)
[ djaniru @ 05.04.2010. 15:34 ] @
Hvala
[ Nikola Dasic @ 12.04.2010. 21:48 ] @
[ toplica81 @ 11.10.2010. 21:28 ] @
Pozdrav, evo par HDR-a:

1.


2.


3.
[ diablozr @ 27.10.2010. 19:10 ] @
pozdrav, evo dve moje hdr fotografije, inače urađene od 3 fotografije (-2,0,+2) u Photomatrixu... nov sam u ovome pa bi mi svaki savet dobrodošao...
fotografisano je sa canonom 450d, objektiv tamron 28-80 i hama 63 stalkom...



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
[ dowla1 @ 15.11.2010. 14:36 ] @
Impresioniran sam primerima koje ste okacili. Skoro sam pazario fuji f70 pa zelim i ja da napravim neku hdr fotku.
Zanima me jedna stvar - da li se tih par fotki koje se slikaju razlikuju samo po kompenzaciji , a blenda i brzina ekspozicije su uvek isti? Skinuo sam photomatrix pa cu pokusati i ja da nepravim neku hdr fotku. Takodje, nije mi jasno na koji nacin se rade hdr fotke pokretnih stvari (ljudi itd...). Da li je u pitanju jedna fotografija kasnije preuredjena u fotosopu na vise nacina pa onda spajanje tih istih ili je moguce uraditi nekoliko skoro istih fotki pa sklapati hdr?
Hvala unapred, verovatno ce biti jos pitanja kako budem napredovao :)
[ espresso @ 17.11.2010. 20:28 ] @
Slikano Fudžijem S2500HD.


[ zorroz @ 02.01.2011. 11:57 ] @
Nova zvezda je rodjena!!! Zove se SNS-HDR Pro

Drugari, skrecem vam paznju na izvanredan komad HDR softvera koji se pojavio relativno skoro...

Par godina raduckam HDR i mislio sam da ovo nikada necu reci (bar ne ovako brzo) , ali SNS-HDR Pro je prosto ODUVAO do sada neprikosnoveni Photomatix.
Sto je najbolje natural look hdr-a dobija se vec kod default podesavanja. To Photomatix nikada nije mogao. Gomola mojih neuradjenih breketing fotki sada dobija novu mladost.

Postoji demo verzija koji daje HDR u punoj velicini ali sa velikim watermarkom. Na "onim" sajtovima ga nema. Ozbiljno razmisljam da ga pazarim
[ zorroz @ 05.01.2011. 10:40 ] @
Par primera za SDS-HDR Pro
Sve je na Default

01

By null at 2011-01-03

02

By null at 2011-01-04

03

By null at 2011-01-02

04

By null at 2011-01-02

05

By null at 2011-01-02

06

By null at 2011-01-02

07

By null at 2011-01-02

Natural look se dobija vec pri default podesavanju. Izgleda neuporedivo bolje i prirodnije od Photomatxovog tonemapinga!
Photomatix je oduvan!










[ dakipro @ 05.01.2011. 10:58 ] @
Idi begaj, odlicno izgleda. Onaj enterijer kao da je render :)
Konacno valjan razlog za upotrebu bracketinga za nas lenje amatere koje mrzi da mrckamo previse slike da bi izvukli pristojan natural look
[ Nebojsa Milanovic @ 05.01.2011. 12:05 ] @
zorroz, odlično naravno, samo dve sugestije (tehničke prirode):

1. slike kači na server ES-a pomoću opcije "upload uz poruku"

2. kod takvih slika slobodno idi na 1000 piksela po dužoj strani, a ako je jedna ili dve u postu, možeš i nešto više.
[ zorroz @ 05.01.2011. 12:17 ] @
@Nebojsa Milanovic
Ok, vazi... jos samo da napomenem, ovi primeri su radjeni iz jpeg, breketing od 5 (-2, -1, 0, +1, +2). Program se sasvim lepo nosi i sa sinlge RAW ili JPEG. Pravi dragulj!
[ bytefx192 @ 07.01.2011. 17:22 ] @
Srecan Bozic !

[ dulesusic @ 26.01.2011. 22:56 ] @
Citat:
dowla1 je pitao:

Zanima me jedna stvar - da li se tih par fotki koje se slikaju razlikuju samo po kompenzaciji, a blenda i brzina ekspozicije su uvek isti?


Mene interesuje slicna stvar. Da li menjam exposure compensation od npr. -2, 0, 2 ili moze da se to odradi razlicitim brzinama zatvaraca blende tako sto cu gledati u indikator expozicije i menjati vreme dok slika ne postane podeksponirana, "normalna", i preeksponirana?
Hvala!
[ zorroz @ 17.02.2011. 16:50 ] @
St. Stephen's Basilica
[img]
By zorroz at 2011-02-17[/img]

Velicanstvena kupola bazilike Svetog Istvana - Budimpesta

[ undead_m0nkey @ 02.03.2011. 07:41 ] @
obozavam ovu temu, jer jako volim HDR i trudim se da stalno ucim
pogled s terase:


Roofs 2 by undead_m0nkey, on Flickr
[ mikronac @ 29.07.2011. 11:50 ] @
Evo nekih HDR-ova koje smo napravili ja i Veverica... Svaki je napravljen od 3 slike, u koracima -1, 0, 1 sa Fuji S2800HD.
Jedno pitanje u vezi Photomatrix-a: Da li je bitno kojim redosledom stavljam slike, da li prvo mora da se stavi podeksponirana, normalna, preeksponirana?
Svaka sugestija i predlog su dobrodošli...

1.


2.


3.


4.


5.


6.
[ vetvet @ 01.08.2011. 17:22 ] @
Zalazak
1.

2.

ili
3.
[ undead_m0nkey @ 18.08.2011. 04:42 ] @

Manastir Veluće by undead_m0nkey, on Flickr
[ araba @ 07.09.2011. 13:04 ] @
Evo jedan HDR iz prirode.

[ Predrag Supurovic @ 07.09.2011. 13:41 ] @
Dobar je samo onaj HDR iz koga ne vrišti HDR.
[ 3way @ 07.09.2011. 13:57 ] @
Preterujete sa obradom...to ohoho izlazi iz okvira HDR. Treba procitati ovo: http://www.luminous-landscape.com/tutorials/hdr.shtml
[ araba @ 07.09.2011. 19:43 ] @
Pozirao je 15 sekundi i valjda ne vrišti :)

[ Backy @ 08.09.2011. 16:07 ] @
i dalje imaš pregorele delove na fotkama... trebaju ti veći koraci u ekspozicijama ili više ekspozicija jer ovako dinamički raspon skoro i da nije proširen već su uglavnom napucane boje...
[ araba @ 08.09.2011. 18:25 ] @
U pravu si za izgoretine, ali ovo je obična fotka gde je moj mačor pozirao nepomično 15 sekundi. Mislim, svaka mu čast!
[ mikronac @ 08.09.2011. 18:57 ] @
Citat:
araba: U pravu si za izgoretine, ali ovo je obična fotka gde je moj mačor pozirao nepomično 15 sekundi. Mislim, svaka mu čast!


Pa da li si ti uopšte ovde sastavljao fotku iz više fotki različitih ekspozicija? :S Po tvojoj priči nisi, a to onda nije HDR...
[ araba @ 08.09.2011. 22:13 ] @
Malo je off, al šta ima veze, evo HDR od 4 fotke bez mačka.




[Ovu poruku je menjao araba dana 09.09.2011. u 01:07 GMT+1]
[ mikronac @ 09.09.2011. 22:01 ] @
Evo i ja poneki od danas...

Manastir Staro Hopovo:



Unutar manastira Staro Hopovo:



Vinograd na Fruškoj gori:



Haha, moj Bliss:



Nije mu ni do čega, nepomičan je bio bar pola sata






Zaista bih voleo da mi neko prokomentariše ove fotografije i skrene pažnju na nešto što ispuštam ili grešim...
[ araba @ 10.09.2011. 00:40 ] @
Možda može malo bolje kadriranje.





[ mikronac @ 01.10.2011. 20:10 ] @
Evo još 3 HDR-a...

Na ovoj je malo duno vetar pa je u desnom uglu zamrljano a to sam shvatio tek kad sam uploadovao, pa me malo mrzelo da sad to menjam







[ undead_m0nkey @ 22.10.2011. 21:02 ] @

Wine case by undead_m0nkey, on Flickr
[ bytefx192 @ 28.11.2011. 21:45 ] @
Svidja mi se ovo undead, samo mozda da si izbegao ovaj prozor.....

PozZ
[ Mogh Ur @ 08.12.2011. 10:45 ] @
Može li ovo da prođe kao HDR? Rađeno je iz samo jednog jpg-a. Nebo je bilo šugavo i mutno, pa nije moglo bolje. Elem, da li ovo bar liči na HDR?

[ dakipro @ 08.12.2011. 11:04 ] @
Na osnovu naziva same tehnike (high dynamic range) obicno je potrebno vise od jednog fajla za pravljenje iole High raspona.
Znaci poJenta bi bila da jedna scena ima siri raspon tonova od jednog fajla, licno najvise volim kada se ne vidi da su spajane fotografije vec scena deluje realno kako bi izgledala golim okom u prirodi.
E sad, po definiciji to je sirok raspon na fotografiji, tako da tehnicki i one nabudzene fotke koje izgledaju skoro kao negativi su isto hdr jer imaju sirok raspon.
[ Mogh Ur @ 08.12.2011. 11:15 ] @
Ma, jasno je da ne može bez bar 3 fotke. Samo sam se pitao da li je ovakva simulacija HDR-a ok. Vidim da neki to rade iz jednog fajla, pa rekoh ajd da probam. Uzgred, primetio sam da mi svaki resize daje mutne fotke, kao da su strešene ili kao da je fokus Bogu iza nogu.
[ 3way @ 08.12.2011. 11:20 ] @
Kada resizujs fotku, moras malo i da je uostris, a ako radis iz jednog fajla, obavezno moras da radis iz RAW-a.
[ undead_m0nkey @ 04.01.2012. 23:13 ] @

Acorn by undead_m0nkey, on Flickr
[ n1tr0 @ 22.01.2012. 22:31 ] @
Izvinjavam se na offtopic-u, ali:
Citat:
Dobar je samo onaj HDR iz koga ne vrišti HDR.

Mislim da je to exposure fusion, a HDR je HDR. Ovaj link sto je neko dao je isto exposure fusion.
[ zorroz @ 24.01.2012. 20:59 ] @
Battle Ground... HDR okrsaj
Oloneo vs SNS-HDR vs Fusion

Minorite Kirchen Chapel, Wienna

Oloneo
Link


SNS-HDR
Link


Exposure Fusion
Link
[ mtodorovic43 @ 27.01.2012. 14:46 ] @
Ovo je HDR od jedne fotografije odradjeno preko SNS-HDR little programa koji je bio besplatan. Nažalost, posle reinstaliranja
kompa, više ne radi ???



[ unique93 @ 27.01.2012. 21:49 ] @
Evo par HDR fotki...ja mislim da nisam preterao sa obradom :D








[ lazakg @ 16.04.2012. 12:23 ] @
Hdr iz pet slika. Svetlosni uslovi su bili nepovoljni, venecijaneri spusteni.
[ lazakg @ 20.04.2012. 18:42 ] @
hdr iz tri raw snimka...
[ thesinus @ 14.06.2012. 22:39 ] @
[ koska @ 14.06.2012. 22:56 ] @
[ koska @ 14.06.2012. 22:59 ] @
[ undead_m0nkey @ 24.07.2012. 16:21 ] @

Mr. Owl by undead_m0nkey, on Flickr
[ undead_m0nkey @ 24.07.2012. 22:49 ] @

A Very Vintage Mr. Owl by undead_m0nkey, on Flickr
[ salenegotin @ 24.10.2012. 08:49 ] @


[ Predrag Supurovic @ 24.10.2012. 09:00 ] @
Kako je neverovatno da ljudi nau načina da preteruju i zlorabe svaku moguću tehniku.

Dobar HDR je samo onaj na kome se HDR ne primeti.

[ koska @ 24.10.2012. 09:49 ] @
Ja mislim da svako mora da prodje kroz ovu fazu, jer HDR omogucava da i od obicne fotke koja nema nikakvu "pricu" dobijemo WOW! efekat.


Mada ponekad i to preterivanje moze da bude stvarno fenomenalno. Juce mi se svideo na primer ovaj rad
[ drdrksa @ 10.01.2013. 19:02 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Kako je neverovatno da ljudi nau načina da preteruju i zlorabe svaku moguću tehniku.

Dobar HDR je samo onaj na kome se HDR ne primeti.



Upravo tako.