[ masterminded @ 19.07.2007. 14:14 ] @
da bi se posetile i druge zelmlje EU. Planiram da apliciram za austrisku vizu, budem par dana u Beču, odem u Prag i vatim se preko Slovačke i Mađarske sa par dana boravka u Budimpešti. Sve za 10-12 dana. Da li mi je za sve to potrebna samo austrijska turistička viza ili moram da imam i trnzitnu za Mađarsku i vizu za Češku i Slovačku.
Hvala
[ kantona @ 19.07.2007. 15:12 ] @
Najbolje da proveris sa ambasadama svih tih zemalja, da bi bio siguran.

Ali ja sam 99% siguran da ne mozes tako, ne trenutno. Sengen viza ti omogucuje da bez ogranicenja posecujes drzave sengen zone u roku od 3mes s tim sto treba da 'udjes' u sengen zonu u zemlju koja ti je izdala vizu (u ovom slucaju Austrija).

Ali problem je sto 10 zemalja koji su prosirili EU u 2004 (a u njima su ti Ceska, Slovacka i Madjarska) ulaze u sengen zonu tek Jan 2008. Tada bi mogao da glatko procetas svim tim zemljama sa samo jednom vizom (Austrijskom na primer).

Ali sada mislim da jos ne mozes jer oficijalno jos nisu u sengen zoni.

Ambasade ce ti dati najbolji odgovor.

Pozdrav.
[ markoristic @ 19.07.2007. 16:14 ] @
Mozes, jer ti Sengen viza omogucava tranzit kroz nove clanice EU u roku od 5 dana po svakoj drzavi. Viza ne sme da istekne.
[ OffShore @ 19.07.2007. 16:19 ] @
Pod uslovom da je viza multi ( za vise ulazaka i izlazaka) ukoliko je 1 ulazak, mozes samo uci na teritoriju zemalja podpisnica i izaci (znaci ukoliko izadjes iz Austrije u Slovacku, ne mozes se vise vratiti...)
[ Pneos @ 21.07.2007. 17:58 ] @
Zemlje koje nisu u Sengenu, a jesu u EU primenjuju sistem na nase gradjane kako ko.

Npr, za vlasnike sengen vize H i SLO omogucavaju tranzit do 5 dana. Medjutim, za Cesku i SK nisam siguran.