[ Kosta ******um Rex Persia @ 24.07.2007. 21:25 ] @
Naime, jedan drug mi je rekao da postoji neki program koji je, navodno, bolji od Worda i koji ima Linux i Windows verzije.

Jel mi neko može ovde dati DIREKTAN download link bez da se mučim sa pretragama. Molim vas.
[ Jpeca @ 25.07.2007. 08:37 ] @
LaTeX jeste program za obradu i prelom teksta, ali je sasvim različiti od Worda ili OpenOffice varijante.
Pre svega se koristi za naučne tekstove (standard za neke naučene časopise iz oblasti matematike/fizike) sa matematičkim formulama i simbolima. Detaljnije vidi: http://en.wikipedia.org/wiki/LaTeX

Postoje različite verzije procesora koje u pozadini koriste LaTex/Tex za formatiranje. Nisam korisnik, pa ne mogu da ti dam preporuku.
Npr. Lyx
http://wiki.lyx.org/LyX/Download
[ Časlav Ilić @ 25.07.2007. 11:30 ] @
Vord je uporediv sa Latehom taman koliko Eksel sa Matlabom (u stvari, manje ;) Oba mogu poslužiti za obavljanje sličnih poslova, i to je to.

Lateh se može shvatiti kao neka vrsta programskog jezika za spremanje tekstova za štampu, najpre stoga što je način upotrebe upravo takav. Postoji „kompilator“ (i to nekoliko manje-više različitih: MikTeh, TeTeh, LajvTeh...) kroz koji se provlače izvorne datoteke, a na izlazu dobija, recimo, PDF dokument; izvorne datoteke su obične tekstualne, mogu se pisati u bilo kom uređivaču teksta, ali postoje i prilagođena razvojna okruženja, za Vindouz je vrlo popularan Tehnik-centar.

Stoga, pored ovog tekstića na Vikipediji, savetujem da se prvo pročita jedan prilično popularan kratak uvod u Lateh, The Not So Short Introduction to Latex 2e, pre nego što se upusti u praktično isprobavanje. Lateh se ne može koristiti tako što se „upali i razgleda“, jer nema šta da se upali i nema šta da se razgleda :)

Moje lično iskustvo pri prvoj upotrebi Lateha, za potrebe diplomskog rada: čisto ushićenje. Shvatio sam da, napokon, mogu sve da uradim. Što sam odmah tada bio uposlio za automatski izbor jednostrane/dvostrane štampe (sa promenom svega što uz to ide, margina, sadržaja zaglavlja i podnožja, numeracije, umetanja praznih strana...), za automatsko praćenje i indeksiranje svih veličina u formulama (tako da nisam mogao pogrešno otkucati nešto u formuli, niti zaboraviti da objasnim novouvedenu veličinu), za automatsko regenerisanje čitavog dokumenta kako se izmene dijagrami po stizanju novih rezultata (na jednoj make), itd.

Iskustvo jednog prijatelja, inače vrlo veštog s Vordom, koji je takođe pokušao da upotrebi Lateh za pisanje svoje disertacije: reče da ga upotreba Lateha usporava u pisanju za „faktor pet do deset“, čime je bio neprijatno zatečen, a pošto nije video pozitivnih strana, manuo se ćorava posla :)