[ ckojam @ 01.08.2007. 20:48 ] @
Kao i mnogi ovde i ja sam pokusao da izdejstvujem odgovor od PayPal-a na poznato pitanje: Kada ce se Srbija naci na listi? Procitajte odgovor i presudite sami.

Dear Milan,

I realize your frustration with our previous answers as to why we are not in Serbia. This year we have added 87 countries that can use PayPal. You can understand the scope of following each country's laws and banking rules in order to include each country. After thorough internal research I can assure you that Serbia should be on the list no later than end of 2007. Please be patient, as we are trying to include as many people as possible.

It is my pleasure to assist you. Thank you for choosing PayPal.

Sincerely,
Mike
PayPal, an eBay Company

Copyright © 1999-2007 PayPal. All rights reserved.
Consumer advisory - PayPal Pte. Ltd., the holder of PayPal's stored value
facility, does not require the approval of the Monetary Authority of
Singapore. Users are advised to read the terms and conditions carefully.

[ drdrksa @ 02.08.2007. 21:07 ] @
Extra!

[Ovu poruku je menjao drdrksa dana 03.08.2007. u 13:50 GMT+1]
[ 574nk3 @ 03.08.2007. 07:10 ] @
Ako je tako extra stvarno :D
[ vladam013 @ 17.08.2007. 21:54 ] @
Bilo bi vise nego super da dobijemo najzad taj Paypal


Pozdrav
[ Jezdimir Lončar @ 14.09.2007. 20:54 ] @
Nadam se da to vazi i za CG..
Ako ne, bruka !!!
[ E.N.I.A.C @ 14.09.2007. 22:08 ] @
pa mislim da je ovo dosta blizu istine iz razloga sto je broj zemalja koji nemaju paypal jako mizeran, cak ispod 10...
[ komad @ 23.09.2007. 14:42 ] @
Ne znam da li ste to videli, ali u oglasima za posao na nekom domaćem on-line servisu, pojavio se pre par meseci oglas. Paypall traži osobu da radi part-time na njihovom poslu ovde. Ja pošaljem mejl, ne bi li video šta se radi-o čemu se radi. Dobijem odgovor tipa, svako od kandidata može da se prijavi, a ko potpiše najvrediniji ugovor sa firmama dobija posao. Ispade neki MLM !?! Kad sam im tražio da mi dostave NDA ugovor više nikad se nisu javili :)

Inače, "oni" su neka hrvatska firma, ako se ne varam, koja navodno ima prava za region. Web site im nije radio, a kad sam kontaktirao hosting kompaniju nisu imali nista pametno da mi kažu.
[ draganchem @ 23.09.2007. 17:35 ] @
Bilo bi to super... ali ako se nejavljaju onda je mozda u pitanju bio i lazan oglas. Sve u svemu zanimljiva informacija.
[ jorganwd @ 29.09.2007. 12:20 ] @
Najzad, konacno ne moram da molim rodjake da mi uplacuju, pa ja njima kes..... Ovako ako bude, a bice i za CG, odlicno i bas me je obradovalo jer mi je u posljednjih mjesec dana bas trebao taj paypal nenormalno.
[ Aleksandar Đokić @ 29.09.2007. 19:28 ] @
ako nashi politicari kazhu do kraja 2007 od toga nema nista, ako PayPal kazhe do kraja 2007 onda stvarno to i ocekuj, oni su ozbiljna firma i ne bi se igrali takvim info-ima
[ Mungos 7 @ 30.09.2007. 11:26 ] @
mislim stvarno vrijeme bi bilo vise, samo Srbije i CG nema
[ Goxomania @ 30.09.2007. 17:08 ] @
To je odlicna vest za sve koji su se mucili oko placanja raznih on-line usluga i roba. Konacno neka radosna vest, pa cu i ja moci bez problema nesto da kupim iz inostranstva. Pozdrav svima...
[ mihajlostojkovic @ 01.10.2007. 10:22 ] @
Jedva chekamo... :)
[ dalek @ 01.10.2007. 15:36 ] @
Pa za placanje nije ni sada problem. Ja sam se registrovao sa svojom kreditnom karticom i bez problema placao na ebay ili rapidshare. Izabrao sam Bosnu i Hercegovinu samo da bih prosao proceduru.
[ džedaj @ 01.10.2007. 16:53 ] @
Zeljno ocekujemo PayPal u Srbiji.... i dalje. :)
[ bukovski @ 01.10.2007. 17:32 ] @
ljudi nije problem u pay pallu vec u nasoj zemlji koja mora da isti prizna kao jedan od nacina placanja veoma jednostavno ! bilo je o tome reci vec na forumu pre mozda 2-3 god...
[ NenadS @ 01.10.2007. 18:59 ] @
Verovatno vam je poznat problem sa WU zbog koga ne mozete iz Srbije da posaljete novac nigde u svet... ali zato mozete da ga primite... a tu WU sigurno nije kriv, nego je takav nas sistem...

Jeste da nema direktne veze sa PayPal-om ali novac je u pitanju u oba slucaja...
[ klompica @ 01.10.2007. 22:07 ] @
Zaista lepa vest jer je zivot sa placanjem i naplatom preko Paypal-a zaista pojednostvaljen do krajnih granica.

Citat:
dalek: Pa za placanje nije ni sada problem. Ja sam se registrovao sa svojom kreditnom karticom i bez problema placao na ebay ili rapidshare. Izabrao sam Bosnu i Hercegovinu samo da bih prosao proceduru.


Pa valjda je u tome sva poenta, prvo da nebi morao da biras drugu zemlju kad vec imas svoju a drugo da ne bi stalno strepeo kada ce ti blokirati racun i sva sredstva na njemu jer ti je IP iz Srbije.

Jos mi samo jedna stvari nije jasna. Kakve veze ima ova informacija sa uvodjenjem Paypal-a u CG. Kako se moze izvesti zakljucak da ce i CG dobiti dozvolu za koriscenje Paypal-a na osnovu ovog pisma u kome lepo pise da je Srbija u pitanju sem ako mi nesto zaista bitno nije promaklo i mi se ponovo integrisali u jedno... Mozda samo kao mogucnost da se to desi u skorijoj buducnosti ali ne kao done deal kao sto se stice utisak kroz pisanje ovde.
[ mOFme @ 01.10.2007. 22:34 ] @
E , odma da vam pokvarim tu svu srecu i radost

zao mi ali moram XD

Hrvatska ima PP ? Da, imaju ... samo mogu da placaju preko PP ! Inace u Slovanija je tek od skora dobila > Send. Receive. Withdraw to a U.S. Bank Account or a card.

O cemu ja to pricam , pitate se ????

Molim vas pogledajte prvo ovo pa zakljucite da se radujte za zrno radosti , a ne PP racun

https://www.paypal.com/us/cgi-...roved-signup-countries-outside


U Send Money to Anyone in the Growing PayPal Network cemo biti jakoooooooooooooo dugo !

[Ovu poruku je menjao mOFme dana 02.10.2007. u 14:41 GMT+1]
[ Syberbob @ 01.10.2007. 23:35 ] @
Pa to bih bilo stvaro dobro, ali sumnjam da ce se obistiniti.
[ Jezdimir Lončar @ 02.10.2007. 11:18 ] @
Citat:

Jos mi samo jedna stvari nije jasna. Kakve veze ima ova informacija sa uvodjenjem Paypal-a u CG. Kako se moze izvesti zakljucak da ce i CG dobiti dozvolu za koriscenje Paypal-a na osnovu ovog pisma u kome lepo pise da je Srbija u pitanju sem ako mi nesto zaista bitno nije promaklo i mi se ponovo integrisali u jedno... Mozda samo kao mogucnost da se to desi u skorijoj buducnosti ali ne kao done deal kao sto se stice utisak kroz pisanje ovde.

Sto je istina, istina je :)
Ali da ne natezemo tu temu vise, molim vas...
Prosli put je admin pobrisao takve poruke...
Btw, ja sam samo rekao da se nadam zato sto polako svaka zemlja u regionu dobija paypal tako da...
[ inzenjer2005 @ 02.10.2007. 19:15 ] @
Meni i dalje nije jasno da li ljudi koji zive u nekoj zemlji koja se nalazi u grupi "Send Money to Anyone in the Growing PayPal Network" mogu da prime novac na svoj PayPal nalog sa nekog drugog naloga, jer su i oni deo PayPal mreze, pa je logicno da bi trebali da mogu da prime novac ako vec mogu da primaju svi koji su u PayPal mrezi, ali mi nije jasno zasto onda ne pise "Send. Receive." vec samo "Send"?
[ NenadS @ 02.10.2007. 19:45 ] @
Jeste da nije PayPal ali imam Epass i posto sam iz Srbije ne mogu da primam par od drugih obicnih epass naloga vec samo od biznis naloga... i to ne moze da se promeni :(
[ klompica @ 02.10.2007. 20:29 ] @
Citat:

Ali da ne natezemo tu temu vise, molim vas...
Prosli put je admin pobrisao takve poruke...



Ne znam sta znaci TAKVE poruke. Da je neko rekao da se nada da ce Nigerija dobiti Paypal na osnovu ovog pisma a ja rekla da to nema nikakve veze sa celom pricom, pretpostavljam da niko nebi rec jednu rekao a poenta je potpuno identicna. Mi smo zemlje koje trenutno nemamo skoro nista zajednicko sto je eventualno relevantno, platni promet, valutu, carinski rezim, zakone bankarskog poslovanja... Sto bi reklo da procedura oko dobijanja zelenog svetla za ovu vrstu usluge i sve provere koje do toga vode imaju potpuno razlicitu polaznu tacku i nikako se nemogu voditi uporedo. To je sve sto sam htela da kazem.

[ Žabac @ 02.10.2007. 20:43 ] @
To bi bilo baš baš extra... rešilo bi mnogobrojne probleme...
[ Sasa Kostic @ 02.10.2007. 21:38 ] @
'Ej, PayPal je super stvar! :D
[ lanche @ 02.10.2007. 23:40 ] @
E hvala Bogu!!! Konacno!!!
[ ckojam @ 03.10.2007. 04:43 ] @
Taj email sam dobio od PayPal Office of Executive Escalations, nakon sto sam pisao Meg Whitman CEO of Ebay a ona ga ocigledno prosledila njima. Iako me ne postojanje PayPal-a u Srbiji licno mnogo ne dotice, niti sam veliki fan ove kompanije, iskreno se nadam da ce raditi na tome sto su rekli i da ce se Srbija konacno naci na listi za nekoliko meseci. :)
[ Hardraade @ 03.10.2007. 10:41 ] @
Generalno gledano jeste PayPal korisna schema ali u Srbiji bice veoma tesko da normalno funkcionise.

Svaki ko ima i najmanje iskustva sa PayPalom zna kakve su opasnosti i kako gadno moze da se covek opece.
Narocito za poslovanje prema/iz Srbije. Zbog bilo cega.
Onako muski da ti opali e-mail poruku da "your account is suspended because of a suspicious transaction from unsecure area" a ti ni kriv
ni duzan i ode tvoj racun u blokadu na 60, 90 pa i vise dana.
A tamo su tvoji krvnicki zaradjeni 100,500, 1000 ili vise dolara koji si vec planirao da trosis.
Da li je neko probao u svom zivotu da kontaktira customer support takovog jednog sistema? Nema sanse na uspeh.
Da cak ako imas srecu da dobijes nekog operatera iz Kalkute, to 60% od onoga sta govori neces razumeti.
Ako saljes e-mail - stizu ti odgovori kao da su pisali roboti.

PayPal moze relativno uredno da funkcionise ukoliko je bankarstvo i zakoni zemlje manje vise sredjeno.

A dje to ima kod nas?

Sve ovo govorim iz razloga da ocigledno i oni sve to znaju i za to i kasne. Sve te probleme traba resavati infrastrukturno.
Ovo nema veze sa "fraudom" s obzirom da toga imas svuda u svetu, stoga Srbija nije neka crna ovca.
Mislim da je neuredjenost bankarskog sistema najveci razlog za kasnenje.

I nisam optimista da ce doci ovamo ni krajem 2008.

Onako realno, na zalost.
Zivi bili pa videli.

I jos nesto. Zavisi za sta ti treba PayPal? Da dobijes, da saljes, da placas, da prodajes?
Za sve to postoje druga veoma elegantna resenja. Zakonska, sigurna, brza i funkcionisu za Srbiju.
[ dalek @ 03.10.2007. 20:28 ] @
Bosna i Hrecegovina je bila do skoro mozda moja zemlja, a ima Beogradjana sigurno kojima je i dalje nihova zemlja. A sto se tice placanja ne bi moglo da bude problema jer na paypal racunu nemas nikakav novac koji mogu da ti blokiraju, vec zaduzuju tvoju karticu kad izvrsis placanje.
Problem sa paypalom i Srbijom je sto treba pravno resiti taj protok novca. Kako ce drzava do kontrolise izlazak i priliv novca u zemlju preko paypala? to mora da se pravno resi sa pyapalom i u tome je ceo problem.
[ Hardraade @ 03.10.2007. 21:45 ] @
Uzdrzicu se od komentara oko geografije i drzave. Nije to tema.

Ali moram da razocaram kolegu - na PayPal racunu imas novac.

Kako na taj racun se prebacuje novac to je sekundarno. Mozes sam svojom kreditnom karticom, elektronskim cekom,
moze neko drugi da ti plati. Nije bitno. Bitno je da na tvom PayPal racunu se nalazi "ziv" novac.
I novac ostaje na tom racunu dok ti dalje ne presusmeris negde.

Nema potrebe da na formum dajemo netacne informacije ukoliko nemamo precizno iskustvo, ponavljam,
precizno iskustvo a ne znanja od prilike.

Ja imam PayPal racun, imam novca na racunu i taj racun zajedno sa novcem moze da bude blokiran.
Imao sam ja licno to ruzno iskustvo.

Svaka druga prica nije tacna.
[ dalek @ 03.10.2007. 22:10 ] @
Citat:
Hardraade: Uzdrzicu se od komentara oko geografije i drzave. Nije to tema.

Ali moram da razocaram kolegu - na PayPal racunu imas novac.

Kako na taj racun se prebacuje novac to je sekundarno. Mozes sam svojom kreditnom karticom, elektronskim cekom,
moze neko drugi da ti plati. Nije bitno. Bitno je da na tvom PayPal racunu se nalazi "ziv" novac.
I novac ostaje na tom racunu dok ti dalje ne presusmeris negde.

Nema potrebe da na formum dajemo netacne informacije ukoliko nemamo precizno iskustvo, ponavljam,
precizno iskustvo a ne znanja od prilike.

Ja imam PayPal racun, imam novca na racunu i taj racun zajedno sa novcem moze da bude blokiran.
Imao sam ja licno to ruzno iskustvo.

Svaka druga prica nije tacna.


Ja imam balance 0.00 US$ na mom racunu paypal i upravo se spremam da sa tim novcem kupim nesto na ebay.com. E sad molim postovanog kolegu da mi objasni kako cu ja to da uradim a zanam da mogu da uradim jer sam vec to radio. Novca nema trenutno, znaci ne moze da bude blokrian, jer ga nema. A opet sa druge strane mogu da platim nesto na ebay?
Pretpostavljam da se radi o pobrkanim loncicima... druga je situacija kad vama neko novac posalje na paypal account, ne mozete da ga podignete, da ga prebacite na karticu i sl, vec mozete samo da ga potrosite opet na paypal. To je zato sto Srbija zvanicno nema paypal i taj novac moze da bude blokiran tu se slazem.
[ Hardraade @ 03.10.2007. 22:46 ] @
Citat:
dalek: Ja imam balance 0.00 US$ na mom racunu paypal i upravo se spremam da sa tim novcem kupim nesto na ebay.com. E sad molim postovanog kolegu da mi objasni kako cu ja to da uradim a zanam da mogu da uradim jer sam vec to radio. Novca nema trenutno, znaci ne moze da bude blokrian, jer ga nema. A opet sa druge strane mogu da platim nesto na ebay?
Pretpostavljam da se radi o pobrkanim loncicima... druga je situacija kad vama neko novac posalje na paypal account, ne mozete da ga podignete, da ga prebacite na karticu i sl, vec mozete samo da ga potrosite opet na paypal. To je zato sto Srbija zvanicno nema paypal i taj novac moze da bude blokiran tu se slazem.



Postovani Kolega,

Idemo dobronamerno korak po korak.
1. To sto imate na racunu 0.00$ ne sprecava Vas da i dalje imate PayPal account bez bilo kakvog ogranicenja.
2. Vi mozete da kupujete na eBay.com i bez PayPal-a, da platite bilo kojom debtinom ili Virtuon karticom koja ima CVV broj.
3. Vas PayPal racun moze da bude blokiran cak i ako nemate novca. Blokada nije vezana sa iznosom.
4. Ako Vi kupujete na netu bilo sta sto vredi 0.01 $ a na racunu imate samo 0.00$ ta kupovina nece da uspe.
5. Vi mozete da ucestvujete na eBay aukcji i da pobedite. Bez PayPal-a. Mozete posle i da odustanete od kupovine.
Da ne govorimo sad o konsekvencama, nije to tema.
Ali ako hocete da platite nesto na eBay-u ili bilo gde drugde, a na racunu imate 0.00$, bojim se da to nece da uspe.
[ Max Payne @ 04.10.2007. 09:10 ] @
Citat:
dalek: Ja imam balance 0.00 US$ na mom racunu paypal i upravo se spremam da sa tim novcem kupim nesto na ebay.com. E sad molim postovanog kolegu da mi objasni kako cu ja to da uradim a zanam da mogu da uradim jer sam vec to radio. Novca nema trenutno, znaci ne moze da bude blokrian, jer ga nema. A opet sa druge strane mogu da platim nesto na ebay?


Citat:
Hardraade:
4. Ako Vi kupujete na netu bilo sta sto vredi 0.01 $ a na racunu imate samo 0.00$ ta kupovina nece da uspe.

Ali ako hocete da platite nesto na eBay-u ili bilo gde drugde, a na racunu imate 0.00$, bojim se da to nece da uspe.


Aj vas dvojica lepo da se dogovorite i objavite jedno zajednicko saopstenje povodom ovoga.
[ Hardraade @ 04.10.2007. 11:21 ] @
Citat:
Max Payne: Aj vas dvojica lepo da se dogovorite i objavite jedno zajednicko saopstenje povodom ovoga.


Postovani Kolega Payne,

Upravo to i pokusavamo da uradimo.

Truth is Slower than Fiction.

Nismo imali nameru da Vas iritiramo, pa izvinite molimo Vas.
Necemo vise, majke mi.
[ dalek @ 04.10.2007. 14:04 ] @
Citat:
Max Payne: Aj vas dvojica lepo da se dogovorite i objavite jedno zajednicko saopstenje povodom ovoga.


Ja sam za diskusiju, zato se ovo sve i zove forum, a moze i skupstina ako vam je lakse.Ne treba biti iskljuciv i predstavljati se kao ekspert a da to stvarno niste.
Moje misljenje je, necu da budem iskljuciv i da se predstavlajm strucanjakom kao neki kvazi-poznavaoci, sledece:

1. Na ebay-u, mozete ako vam prodavac dozvoli, da bidujete bez paypala.

2. Ako i bidujete bez paypala, male su sanse da ce neko da prihvati uplatu van paypala, izmedju ostalog paypal je zbog toga bitan.

3. Ako imate trenutno 0 evra na racunu paypal, mozete da kupite onoliko koliko vasa verifikovana kartica omogucava. Iznos se uzima sa vase kartice i prenosi na paypal a zatim na paypal prodavca. Iz ovoga prizilazi da je moguce da na paypal racunu uvek imate 0 evra tako da vas briga sto ce da vas blokiraju.

4. Sustina paypala je posredovanje, vi ne dajete svoje podatke prodavcu (broj kartice i kotrolni kod, trocifrena oznaka kod VISA i MASTER i cetvorocifrena kod AMEX) preko paypala vriste prenos. Tako ne moze da se desi da neko iskoristi vas broj kartice i prebaci sebi vecu sumu, kao sto je to moguce ako date broj kartice.

U prilogu dajem screenshot mog paypal naloga i svakom ko ima dva razreda skole, a pritom nije kvazi-znalac bice jasno da je stanje na paypal racunu 0,00 eura
[ klompica @ 04.10.2007. 14:21 ] @
Paypal racun je povezan sa karticom i bankom. Paypal racun se moze registrovati na nekoliko nacina ali jedan od najlaksih je da se daju podaci o banci kao sto su sediste i naziv, Routing Number, Account Number. Ovo apsulutno nije obavezno uraditi i izmedju ostalog sluzi nekoj vecoj sigurnosti suprotne strane koja sa vama obavlja neki posao i moze da vidi da ste vi registrovani sto bi reklo da su svi podaci poznati i mogu se proveriti.

Nikada nemorate sa vaseg bankovnog racuna da prebacite novac na Paypal da bi ste nesto kupili ili platili. Mozete uvek imati balans $0 a sva sredstva se preko Paypal-a direktno skidaju sa vaseg bankovnog racuna bez provozije na Paypal racun osobe sa kojom ste obavili posao.

Ukoliko vam neko nesto plati ili posalje novac, vas novac ostaje na Paypal racunu dok ga ne prebacite na bankovni racun takodje bez provizije uz cekanje od 2-3 dana. Ukoliko to ne mozete ili ne zelite, sledecom kupovinom ce vam se ta sredstva skinuti a ukoliko nema dovoljno novca za kupovinu na Paypal-u, ostatak ce se automatski skinuti sa bankovnog racuna.

[Ovu poruku je menjao klompica dana 04.10.2007. u 15:48 GMT+1]
[ Max Payne @ 04.10.2007. 14:29 ] @
Citat:
dalek:
3. Ako imate trenutno 0 evra na racunu paypal, mozete da kupite onoliko koliko vasa verifikovana kartica omogucava. Iznos se uzima sa vase kartice i prenosi na paypal a zatim na paypal prodavca. Iz ovoga prizilazi da je moguce da na paypal racunu uvek imate 0 evra tako da vas briga sto ce da vas blokiraju.

4. Sustina paypala je posredovanje, vi ne dajete svoje podatke prodavcu (broj kartice i kotrolni kod, trocifrena oznaka kod VISA i MASTER i cetvorocifrena kod AMEX) preko paypala vriste prenos. Tako ne moze da se desi da neko iskoristi vas broj kartice i prebaci sebi vecu sumu, kao sto je to moguce ako date broj kartice.


Citat:
klompica: Paypal racun je povezan sa karticom i bankom. Paypal racun se moze registrovati na nekoliko nacina ali jedan od najlaksih je da se daju podaci o banci kao sto su sediste i naziv, Routing Number, Account Number. Ovo apsulutno nije obavezno uraditi i izmedju ostalog sluzi nekoj vecoj sigurnosti suprotne strane koja sa vama obavlja neki posao i moze da vidi da ste vi registrovani sto bi reklo da su svi podaci poznati i mogu se proveriti.

Nikada nemorate sa vaseg bankovnog racuna da prebacite novac na Paypal da bi ste nesto kupili ili platili. Mozete uvek imati balans $0 a sva sredstva se preko Paypal-a direktno skidaju sa vaseg bankovnog racuna bez provozije na Paypal racun osobe sa kojom ste obavili posao.



Stvar je dakle potpuno jasna.
Jedino ako kolega Hardraade ima jos nesto da doda.
[ dalek @ 04.10.2007. 14:31 ] @
Citat:
klompica: Paypal racun je povezan sa karticom i bankom. Paypal racun se moze registrovati na nekoliko nacina ali jedan od najlaksih je da se daju podaci o banci kao sto su sediste i naziv, Routing Number, Account Number. Ovo apsulutno nije obavezno uraditi i izmedju ostalog sluzi nekoj vecoj sigurnosti suprotne strane koja sa vama obavlja neki posao i moze da vidi da ste vi registrovani sto bi reklo da su svi podaci poznati i mogu se proveriti.

Nikada nemorate sa vaseg bankovnog racuna da prebacite novac na Paypal da bi ste nesto kupili ili platili. Mozete uvek imati balans $0 a sva sredstva se preko Paypal-a direktno skidaju sa vaseg bankovnog racuna bez provozije na Paypal racun osobe sa kojom ste obavili posao.

Ukoliko vam neko nesto plati ili posalje novac, vas novac ostaje na Paypal racunu dok ga ne prebacite na bankovni racun takodje bez provizije uz cekanje od 2-3 dana. Ukoliko to necete ili ne zelite, sledecom kupovinom ce vam se ta sredstva skinuti a ukoliko nema dovoljno novca za kupovinu na Paypal-u, ostatak ce se automatski skinuti sa bankovnog racuna.


Apsolutno tacno!
Srbija nema paypal i zato ne moze da se novac prebaci sa paypal-a na bankvni racun. Nije paypal kriv za to naravno, nego Srbija koja ne dozvoljava slobodan protok roba usluga i novca!!!
[ fox_mulder @ 07.10.2007. 20:52 ] @
Medjutim, novo doba dolazi. Polako, ali sigurno bicemo svedoci ubrzane transformacije naseg zastarelog sistema i drustva, i njegovog utapanja u modernu evropsku porodicu.

Doba izolacije, drzavnog monopolizma, gusenja slobode razmene misli,usluge i dobara ce biti za nama.

A Paypal ce, shvatice mnogi, biti samo jedna nevazna mrvica u moru novih mogucnosti koje ce doneti otvaranje zemlje ka modrenom svetu i buducnosti.

[ ColdKeyboard @ 08.10.2007. 22:00 ] @
Jedva cekam. PayPal bi mi olaksao zivot kada su u pitanju placanja, transakcije itd...

Nadam se da ce proraditi do kraja 2007.
[ dalek @ 08.10.2007. 22:30 ] @
Citat:
ColdKeyboard: Jedva cekam. PayPal bi mi olaksao zivot kada su u pitanju placanja, transakcije itd...

Nadam se da ce proraditi do kraja 2007.


Pa opet se vracamo na pocetak. Kao sto rekoh paypal radi i iz Srbije, samo je bitno da imate platnu karticu koja moze da se verifikuje.
Kome treba nesto da se plati mogu uz simbolicnu proviziju da mu izvrsim uplatu ;-)
[ eNaplata @ 08.10.2007. 23:48 ] @
Citat:
ColdKeyboard: Jedva cekam. PayPal bi mi olaksao zivot kada su u pitanju placanja, transakcije itd...

Nadam se da ce proraditi do kraja 2007.




Da li mi mozemo da Vam budemo od koristi?

eNaplata
[ ColdKeyboard @ 09.10.2007. 14:57 ] @
Posto se bavim webdizajnom i web programiranjem, vecina klijenta nije sa ovih prostora onda nastaje muka dok se vi izdogovarate sa njima i ubijedite ih da nemate paypal i da ne mogu platiti karticom te da moraju dici svoje dupe i otici u banku da ispune formular i posalju novac... cesto zna biti mukotrpno a 99% njih odmah pita mogu li da platim kreditnom karticom ili paypalom tako da sada kada proradi kako treba moci cu konacno odmah na prvu da ih docekam spreman i skratim glavobolju i sebi i njima.

p.s. Hvala svima na ponudama, bas ste zlatni
[ dalek @ 09.10.2007. 16:05 ] @
Citat:
ColdKeyboard: Posto se bavim webdizajnom i web programiranjem, vecina klijenta nije sa ovih prostora onda nastaje muka dok se vi izdogovarate sa njima i ubijedite ih da nemate paypal i da ne mogu platiti karticom te da moraju dici svoje dupe i otici u banku da ispune formular i posalju novac... cesto zna biti mukotrpno a 99% njih odmah pita mogu li da platim kreditnom karticom ili paypalom tako da sada kada proradi kako treba moci cu konacno odmah na prvu da ih docekam spreman i skratim glavobolju i sebi i njima. :)

p.s. Hvala svima na ponudama, bas ste zlatni :D


Steta za tebe sto ti nisi ciljna grupa paypala, ali i da jesi sumnjam da ces moci novac da podignes i koristis ga barem ne u neko skorije vreme. Ako zaradjujes dobro barem koliko je dobar tvoj smisao za humor, mocices ti to da potrosis negde u svetu ;-)))
[ pantic68 @ 09.10.2007. 21:45 ] @
Citat:
fox_mulder: Medjutim, novo doba dolazi. Polako, ali sigurno bicemo svedoci ubrzane transformacije naseg zastarelog sistema i drustva, i njegovog utapanja u modernu evropsku porodicu.

Doba izolacije, drzavnog monopolizma, gusenja slobode razmene misli,usluge i dobara ce biti za nama.

A Paypal ce, shvatice mnogi, biti samo jedna nevazna mrvica u moru novih mogucnosti koje ce doneti otvaranje zemlje ka modrenom svetu i buducnosti.

Kakav optimista... Tako sam i ja razmisljao pre 10-15 godina a sad mogu da ti dam jedan savet: umesto da cekas novo doba uzmi pasos pa podji prema njemu (znate ono o muhamedu i bregu). Ljudski vek je prekratak za ovdasnje prilike.
[ Nothingman @ 09.10.2007. 23:06 ] @
Iz nekih postova na ovoj temi bi se moglo zakljuciti da se paypal moze iskoristiti za rad na crno. Npr. radis za neke strance ili se bavis prodajom preko neta, oni ti placaju paypal-om, ti izbegavas porez i slicno. Verujem da to nije moguce i da postoji neki sistem zastite od toga?
[ dalek @ 09.10.2007. 23:44 ] @
Citat:
Nothingman: Iz nekih postova na ovoj temi bi se moglo zakljuciti da se paypal moze iskoristiti za rad na crno. Npr. radis za neke strance ili se bavis prodajom preko neta, oni ti placaju paypal-om, ti izbegavas porez i slicno. Verujem da to nije moguce i da postoji neki sistem zastite od toga?


Gde ti zivis prijatelju...?!?! Dokle si ti otisao hahah. Znas li koliko ima firmi u Beogradu koje prijavljuju minimalac radnicima i placanju manje doprinose, a radnicima veci deo plate isplacuju na ruke? Ili koliko jos uvek ima neprijavljenih radnika? Pusti te price, paypal sluzi bas za ono cemu je namenjen, pa cak i u Srbiji... meni bar a vama sluzi da mastate o njemu ;-)))
[ Nothingman @ 10.10.2007. 10:06 ] @
Citat:
dalek: Gde ti zivis prijatelju...?!?! Dokle si ti otisao hahah. Znas li koliko ima firmi u Beogradu koje prijavljuju minimalac radnicima i placanju manje doprinose, a radnicima veci deo plate isplacuju na ruke? Ili koliko jos uvek ima neprijavljenih radnika? Pusti te price, paypal sluzi bas za ono cemu je namenjen, pa cak i u Srbiji... meni bar a vama sluzi da mastate o njemu ;-)))


Kakve to ima veze sa ovom temom i onim sta sam pitao. Ne koristim paypal, pa sam cisto informativno pitao kako funkcionise kontrola priliva novca na racun nekog pojedinca, jer mi zvuci neverovatno da tek tako mogu da se obavljaju transakcije na racun fizickih lica.
[ Mare34 @ 10.10.2007. 11:12 ] @
hocu da kupim rapid premium account
i imam virtuon karticu raiffeisen banke...
zanima me kako da otvorim paypal nalog, kad nema srbije,
posto sam video da ovde neki imaju paypal nalog...
i da li moze da se izvrsi transakcija sa virtuon?
[ Nailer @ 10.10.2007. 13:03 ] @
bez paypala možeš da kupiš RS nalog preko "verified resellers". za srbiju ćeš ih naći na http://rapidshare.com/en/resellers.html
[ dalek @ 10.10.2007. 13:57 ] @
Citat:
Mare34: hocu da kupim rapid premium account
i imam virtuon karticu raiffeisen banke...
zanima me kako da otvorim paypal nalog, kad nema srbije,
posto sam video da ovde neki imaju paypal nalog...
i da li moze da se izvrsi transakcija sa virtuon?


Probaj, izaberi recimo Bosnu i Hrecegovinu i ako prodje verifikujes sa breojem koji ti je na listingu racuna od kartice. I to je to. Moja kartica je prosla.
[ dalek @ 10.10.2007. 14:04 ] @
Citat:
Nothingman: Kakve to ima veze sa ovom temom i onim sta sam pitao. Ne koristim paypal, pa sam cisto informativno pitao kako funkcionise kontrola priliva novca na racun nekog pojedinca, jer mi zvuci neverovatno da tek tako mogu da se obavljaju transakcije na racun fizickih lica.


Cudno je, da neko ko (mozda gresim?) zivi u Srbiji, postavalja takvo pitanje... Ali dobro, po mom misljenju zbog zakonodavstva, poreza i fizckih lica itd.... nije moguce u vecini zemalja podici novac koji vam je neko uplatio. A ako ne mozete da ga podignete onda je to skoro i kao da ga nemate, odnosno prisiljeni ste da nesto kupujete dalje, sto dodatno komplikuje stvari. Vecini ce paypal koristiti da nesto sigurno pazare na Internetu bez straha od zloupotrebe kartice.
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2007. 14:13 ] @
Citat:
Nothingman
Kakve to ima veze sa ovom temom i onim sta sam pitao. Ne koristim paypal, pa sam cisto informativno pitao kako funkcionise kontrola priliva novca na racun nekog pojedinca, jer mi zvuci neverovatno da tek tako mogu da se obavljaju transakcije na racun fizickih lica.


Paypal mora biti vezan za neki bankovni racun kako bi ti pare stizale - a kad legnu na racun podlezu zakonima zemalja gde su legnule.

Inace za "rad na crno" mozes otici do Madjarske i otvoriti racun tamo, i instruirati tvoje klijente da placaju na taj racun - i skidati pare preko EC kartice u Srbiji na automatima. Tako si isto "zavrnuo" drzavu Srbiju, i ako su u pitanju male pare niko ti nece nista raditi, ali onog momenta kada ti bude trebao veci kes verovatno ce biti nekom interesantno odakle ti.
[ musicmaster @ 11.10.2007. 03:25 ] @
Citat:
Medjutim, novo doba dolazi. Polako, ali sigurno bicemo svedoci ubrzane transformacije naseg zastarelog sistema i drustva, i njegovog utapanja u modernu evropsku porodicu.

Doba izolacije, drzavnog monopolizma, gusenja slobode razmene misli,usluge i dobara ce biti za nama.

A Paypal ce, shvatice mnogi, biti samo jedna nevazna mrvica u moru novih mogucnosti koje ce doneti otvaranje zemlje ka modrenom svetu i buducnosti.


Nadam se da tje da te prochita neko ko zaista moze da utiche na ceo tok dogadjaja.
[ rincha @ 20.10.2007. 23:38 ] @
Smanjite odusevljenje ljudi, procunjajte malo po stranim forumima i procitajte sta sve PayPal radi svojim "malim" klijentima - preskocicete ga i necete ni zeleti da ga koristite.
Najbezazlaniji su primeri kada zbog "nelegalnog" (po njihovom kriterijumu) pokusaja placanja ti skinu pare s racuna ili ih zamrznu par meseci, pa dok se ti razjasnis s njima ode i vreme i zivci i svasta. Oni nisu firma, ne podlezu zakonima nijedne drzave, prosle godine su platili brdo para za odstetu zbog takvih i slicnih stvari.
Proverite pa onda napred, voleo bih da cujem i neke lepe vesti o njima.

I ja sam dobio odgovor da mi kartica nije ok, a na moju konstataciju da je kartica ok, validna i ima para, ali da nama (Srbija) kao zemlji nije dozvoljeno koriscenje nije bilo odgovora.

Pozdrav
[ dalek @ 21.10.2007. 13:17 ] @
Citat:
rincha: Smanjite odusevljenje ljudi, procunjajte malo po stranim forumima i procitajte sta sve PayPal radi svojim "malim" klijentima - preskocicete ga i necete ni zeleti da ga koristite.

I ja sam dobio odgovor da mi kartica nije ok, a na moju konstataciju da je kartica ok, validna i ima para, ali da nama (Srbija) kao zemlji nije dozvoljeno koriscenje nije bilo odgovora.

Pozdrav


To sto ti kazes da ti je kartica ok, nikome nije bitno jer verovatno tvoja banka ne dozvoljava transkacije na internetu sa tom karticom. Treba da nadjes karticu kojoj je to dozvoljeno.
[ rincha @ 28.10.2007. 08:10 ] @
@Dalek,
Jedina kartica koju mozes da dobijes za internet placanje kod nas je Visa Virtuon (tako su mi rekli u Rajfajzen banci). Imam je i placam njom hosting na sajtovima po inostranstvu. Upomoc, ako znas nesto sto moze da prodje kazi ili pusti na pp.

Nisam siguran, mislim da Ameriken moze preko PayPal-a, ali ... ko sto rekoh nisam siguran.

Ako neko zna nesto vise, unapred hvala.

Pozdrav
[ webex @ 28.10.2007. 11:24 ] @
Citat:
rincha: @Dalek,
Jedina kartica koju mozes da dobijes za internet placanje kod nas je Visa Virtuon (tako su mi rekli u Rajfajzen banci).


Loše su ti rekli, što nije ni čudo jer sigurno neće da reklamiraju konkurenciju... postoji i Internet kartica Vojvođanske banke (sada NBG)... do sada sam naišao samo na jedan sajt koji mi je odbio transakciju...
[ dalek @ 28.10.2007. 13:43 ] @
Citat:
rincha: @Dalek,
Jedina kartica koju mozes da dobijes za internet placanje kod nas je Visa Virtuon (tako su mi rekli u Rajfajzen banci). Imam je i placam njom hosting na sajtovima po inostranstvu. Upomoc, ako znas nesto sto moze da prodje kazi ili pusti na pp.

Nisam siguran, mislim da Ameriken moze preko PayPal-a, ali ... ko sto rekoh nisam siguran.

Ako neko zna nesto vise, unapred hvala.

Pozdrav


Mislim da nisi u pravu, banka kada konfigurise svoje kartice Master i Visa verovatno moze da izabere mogucnost da se kartica pored uobicajenih POS i bankomata koristi i preko interneta. Banke najradije daju tu mogucnost za kartice tipa visa internet kao sto su imale voban i rajfajzen. To je iz prostog razloga sto se kartica jednsotavno blokira pozivom i sto se trosi samo dok imas sredstva na njoj pa su male sanse da te neko orobi... Svak druga bankarska kartica iz master ili visa udruzenja moze da bude platezno sredstvo na internetu a i ne mora, na banci je sta ce da ponudi. Pojavom paypala mogucnost da te neko orobi je manja jer niko ne zna tvoj broj kartice osim paypala. Paypal posreduje izmedju kupca i prodavaca i obratno. Internet kartice tipa VISA internet voban i rajfajzen su dakle prevazidjene...
[ Thetaworld @ 28.10.2007. 19:56 ] @
dalek wrote:
> slim da nisi u pravu, banka kada konfigurise svoje kartice Master i Visa verovatno moze da izabere mogucnost da se kartica pored uobicajenih POS i bankomata koristi i preko interneta. Banke najradije daju tu mogucnost za kartice tipa visa internet kao sto su imale voban i rajfajzen. To je iz prostog razloga sto se kartica jednsotavno blokira pozivom i sto se trosi samo dok imas sredstva na njoj pa su male sanse da te neko orobi... Svak druga bankarska kartica iz master ili visa udruzenja moze da bude platezno sredstvo na internetu a i ne mora, na banci je sta ce da ponudi. Pojavom paypala mogucnost da te neko orobi je manja jer niko ne zna tvoj broj kartice osim paypala. Paypal posreduje izmedju kupca i prodavaca i obratno. Internet kartice tipa VISA internet voban i rajfajzen su dakle
Nasuprot, da li će kartica biti primljena na Internetu ili ne to zavisi
od prodavca na Internetu i njegove mogućnosti da prima kreditne ili
debitne kartice.

Svaka MasterCard kartica se može upotrebljavati za plaćanje na
Internetu, isto tako i svaka VISA kartica koja nije VISA Electron. VISA
kartica može da bude elektronskog tipa, za upotrebu samo na automatima i
POS uređajima, ali da se može i koristiti na Internetu, tako treba
praviti razliku između "VISA ELECTRON" (što piše na kartici) i VISA
kartice za elektronsku upotrebu (to nije naziv kartice, već samo piše
negdje u dnu ELECTRONIC).

Ako banka daje mogućnost blokiranja i sigurnijeg načina korištenja
kartice, to je jedan veliki PLUS za takve kartice.

Uopšteno -- ako neko zloupotrebi karticu, postoje rokovi do kada se
novac može povući nazad, znači korištenje VISA ili MasterCard kartice je
u stvari vrlo vrlo sigurno, ako korisnik pregleda svoj račun kartice i
ne dozvoljava skidanje novca bez dokaza njegove porudžbine. Uvijek
ostaje na prodavcu na Internetu da dokaže da je upravo korisnik poručio
neku uslugu.

J. Louis
[ dalek @ 28.10.2007. 20:30 ] @
Citat:
Thetaworld: dalek wrote:
> slim da nisi u pravu, banka kada konfigurise svoje kartice Master i Visa verovatno moze da izabere mogucnost da se kartica pored uobicajenih POS i bankomata koristi i preko interneta. Banke najradije daju tu mogucnost za kartice tipa visa internet kao sto su imale voban i rajfajzen. To je iz prostog razloga
Nasuprot, da li će kartica biti primljena na Internetu ili ne to zavisi
od prodavca na Internetu i njegove mogućnosti da prima kreditne ili
debitne kartice.


Sama konstatacija da je neko prodavac na Interentu putem platnih kartica zanaci da on moze da prima kartice tako da ova gornja konstatacija uopste ne stoji. Znaci ne zavisi od prodavca da li cete moci da platite vasom MC ili VISA karticom vec to zavisi od banke.

Citat:
Svaka MasterCard kartica se može upotrebljavati za plaćanje na
Internetu, isto tako i svaka VISA kartica koja nije VISA Electron. VISA
kartica može da bude elektronskog tipa, za upotrebu samo na automatima i
POS uređajima, ali da se može i koristiti na Internetu, tako treba
praviti razliku između "VISA ELECTRON" (što piše na kartici) i VISA
kartice za elektronsku upotrebu (to nije naziv kartice, već samo piše
negdje u dnu ELECTRONIC).


Iz ovog gore navedenog proizilazi da svako ko ima mastercard ili visa karticu u Srbiji moze da placa na Internetu ili da se prijavi na PayPal, sto ocigledno nije slucaj, ako se varam neka me demantuju.
To sto je neka kartica VISA Elektron takodje nema veze sa mestom placanja, VISA Elektron je samo kartica sa nizim stepenom poverenja, odnosno mora da se elektronsim putem kod svakog placanja pravi upit stanja, sto mislim da nije slucaj sa VISA ili AMEX karticom.

Citat:

Ako banka daje mogućnost blokiranja i sigurnijeg načina korištenja
kartice, to je jedan veliki PLUS za takve kartice.


Apsolutno tacno!

Citat:

Uopšteno -- ako neko zloupotrebi karticu, postoje rokovi do kada se
novac može povući nazad, znači korištenje VISA ili MasterCard kartice je
u stvari vrlo vrlo sigurno, ako korisnik pregleda svoj račun kartice i
ne dozvoljava skidanje novca bez dokaza njegove porudžbine. Uvijek
ostaje na prodavcu na Internetu da dokaže da je upravo korisnik poručio
neku uslugu.


Ne znam kako to funkcionise u praksi a ne bih voleo ni da proveravam!! ;-)). Sumnjam da je tako posto se banke ugovorom lepo ogradjuju od zloupotreba na Internetu, barem je u Srbiji tako!

[ Thetaworld @ 28.10.2007. 20:45 ] @
dalek wrote:
>> (Thetaworld: /p1746502 ): dalek wrote:
>>
>> Nasuprot, da li će kartica biti primljena na Internetu ili ne to zavisi
>> od prodavca na Internetu i njegove mogućnosti da prima kreditne ili
>> debitne kartice.
>>
>
> Sama konstatacija da je neko prodavac na Interentu putem platnih kartica zanaci da on moze da prima kartice tako da ova gornja konstatacija uopste ne stoji.
>
Pa postoji milion prodavaca na Internetu koji ne primaju kreditne
kartice. Da bi neko bio prodavac dovoljno je da nudi usluge ili robu u
zamjenu za neke druge vrijednosti. Umjesto kreditnih kartica moguće je
primati vrijednosti uz pomoć bankovnih doznaka, čekova, E-gold,
E-bullion, Paypal, E-dinar, Webmoney, Western Union-a, Money Gram-a,
IKobo i uz pomoć raznih drugih metoda plaćanja.
>> Svaka MasterCard kartica se može upotrebljavati za plaćanje na
>> Internetu, isto tako i svaka VISA kartica koja nije VISA Electron. VISA
>> kartica može da bude elektronskog tipa, za upotrebu samo na automatima i
>> POS uređajima, ali da se može i koristiti na Internetu, tako treba
>> praviti razliku između "VISA ELECTRON" (što piše na kartici) i VISA
>> kartice za elektronsku upotrebu (to nije naziv kartice, već samo piše
>> negdje u dnu ELECTRONIC).
>>
>
> Iz ovog gore navedenog proizilazi da svako ko ima mastercard ili visa karticu u Srbiji moze da placa na Internetu ili da se prijavi na PayPal, sto ocigledno nije slucaj, ako se varam neka me demantuju.
>
Svako ko nema VISA ELECTRON, ali ima VISA karticu koja ima 16 brojeva,
bez obzira da li je to kartica za elektronska plaćanja, da li je debitna
ili kreditna, može s tom karticom i da plaća na Internetu. Takve kartice
će da imaju verifikacioni 3-ciferni broj na poleđini.
> To sto je neka kartica VISA Elektron takodje nema veze sa mestom placanja, VISA Elektron je samo kartica sa nizim stepenom poverenja, odnosno mora da se elektronsim putem kod svakog placanja pravi upit stanja, sto mislim da nije slucaj sa VISA ili AMEX karticom.
>
Kod elektronskog plaćanja to je uvijek slučaj, znači provjera se uvijek
odmah i na licu mjesta vrši, kako na Internetu, tako i u prodavnicama na
elektronskim uređajima i isto tako na ATM mašinama.

Stari način plaćanja je bio da se samo preda kartica prodavaču u
prodavnici, on je stavi na račun i sa specijalnim uređajem "utisne"
brojeve kartice na taj račun. Prodavac nije bio u stanju da provjeri da
li su brojevi kartice u redu. Taj isti sistem se još uvijek negdje
koristi, ali uglavnom svi prelaze na elektronsku metodu i to upravo radi
toga da neko ne uzme robu a kartica mu ne vrijedi.

Slažem se da mjesto plaćanja uopšte ne igra ulogu.

I dalje -- postoji mogućnost i da se primaju VISA Electron kartice preko
Interneta, ali tu mogućnost imaju samo neki određeni prodavci, prema
tome nije interesantno za Internet.
>> Uopšteno -- ako neko zloupotrebi karticu, postoje rokovi do kada se
>> novac može povući nazad, znači korištenje VISA ili MasterCard kartice je
>> u stvari vrlo vrlo sigurno, ako korisnik pregleda svoj račun kartice i
>> ne dozvoljava skidanje novca bez dokaza njegove porudžbine. Uvijek
>> ostaje na prodavcu na Internetu da dokaže da je upravo korisnik poručio
>> neku uslugu.
>>
>
> Ne znam kako to funkcionise u praksi a ne bih voleo ni da proveravam!! ;-)). Sumnjam da je tako posto se banke ugovorom lepo ogradjuju od zloupotreba na Internetu, barem je u Srbiji tako!
Kod banke koja se ograđuje od zloupotrebe treba odmah povući karticu i
reći svim klijentima da kod te banke ne koriste kartice.

U svakom VISA/MasterCard/American Express ugovoru piše na koji način
kupac stupa u ugovor o kupovini usluge ili robe i da ima pravo da dobije
svoj novac nazad u slučaju zloupotrebe. Banke koje nemaju takvu zaštitu
za kupca ne bi trebale niti smjele da izdaju VISA/MasterCard kartice.

Paypal -- to je preduzeće i banka i Paypal nema veze sa VISA/MasterCard
karticama. Oni su samo jedno preduzeće i imaju svoje uslove za primanje
svojih klijenata.

Jedan od načina da neko u Srbiji dobije VISA karticu je da kaže nekome
da mu pošalje IKOBO VISA karticu, sa web sajta: www.ikobo.com što je
ionako jeftinije od Western Union-a ili MoneyGrama. Ko upiše PROMO CODE:
*787OXP000M* može još da dobije na tom web sajtu US $5 pri prvom slanju
kartice.

Onda s takvom IKOBO VISA karticom neko u Srbiji može lijepo da plaća
usluge na Internetu, na ATM ili POS mašinama.

Jedan način i savjet za one kojima je potrebna kartica.

J. Louis

**
[ dalek @ 28.10.2007. 22:44 ] @
Izvini ali nisam mogao da citiram tvoju poruku posto je potpuno konfuzna. Probacu ovako da dam neko misljenje:

1. Rekao sam da je konstatacija da je neko prodavac na Internetu putem PLATNIH KARTICA vec, po tvojoj tvrdnji, dovoljno da svako iz Srbije moze da placa na internetu ako ima neku od VISA ili MC kartica i da banka kako ti kazes ne odlucuje o tome, sto naravno nije tacno.

2. Nemoguce je da PayPal sa moje kartice (necu reci koja je) u delicu sekunde skine odrednjeni iznos a da je pre toga izvrsio cak i proveru da imam sredstva na racunu. To je potpuno nemoguce, a to se sve desava u delicu sekunde jer odmah dobijem izvestaj da je placeno korisniku. Transkacija se na mom racunu ne pojavljuje odmah, tek posle nekoliko dana pa cak i ako sam istrosio limit na kartici transakcija se obavlja. E to je razlika izmedju "jacih" kartica i VISE electron koja vrsi proveru i svako uz tekuci racun moze da je ima. Jednostavno postoje kartice za koje banka garantuje na madjunarodnom planu palcanje dugova i nema potrebe, a i nemoguce je da se u delicu sekunde proveri stanje. Bez dalje polemike, ne pricam napamet, ovo se desava na ovaj nacin 100%, a sta stoji iza toga to nisam siguran samo pretpostavljam.

3. U ugovoru za kartice stoji uglavnom kako korisnik traba da postupa kad je palcanje POS terminalom ali nigde ne pise o upotrebi na Internetu osim da se ne preporucuje zbog zloupotrebe i da banka nikavu odgovornost ne snosi. Pogledaj neki ugovor da ne bi pricali napamet.

4. Nije lepo da korisitis ovu temu i da stavljas promo kod pa makar i tvoj bio ;-)).

5. Ne razumem sta si hteo da kazes oko PayPala, nesto kao preduzece sta?

[ ventura @ 29.10.2007. 10:07 ] @
Citat:
dalek
1. Rekao sam da je konstatacija da je neko prodavac na Internetu putem PLATNIH KARTICA vec, po tvojoj tvrdnji, dovoljno da svako iz Srbije moze da placa na internetu ako ima neku od VISA ili MC kartica i da banka kako ti kazes ne odlucuje o tome, sto naravno nije tacno.


Naravno da je tačno, svaka Visa/MC može da plaća na internetu. Ali treba napraviti razliku između Visa/Mastercard i Visa Electron/Maestro kartica.

Citat:
dalek:
2. Nemoguce je da PayPal sa moje kartice (necu reci koja je) u delicu sekunde skine odrednjeni iznos a da je pre toga izvrsio cak i proveru da imam sredstva na racunu. To je potpuno nemoguce, a to se sve desava u delicu sekunde jer odmah dobijem izvestaj da je placeno korisniku. Transkacija se na mom racunu ne pojavljuje odmah, tek posle nekoliko dana pa cak i ako sam istrosio limit na kartici transakcija se obavlja. E to je razlika izmedju "jacih" kartica i VISE electron koja vrsi proveru i svako uz tekuci racun moze da je ima. Jednostavno postoje kartice za koje banka garantuje na madjunarodnom planu palcanje dugova i nema potrebe, a i nemoguce je da se u delicu sekunde proveri stanje. Bez dalje polemike, ne pricam napamet, ovo se desava na ovaj nacin 100%, a sta stoji iza toga to nisam siguran samo pretpostavljam.


Ne samo da je moguće, već se to tako i radi. Banka ne zanima da ikome garantuje da će platiti tuđi račun, samo mora da garantuje da će platiti onoliko koliko je dužna. Pokušaću da ti objasnim tehnički aspekt naplate preko platnih kartica, pošto očigledno nisi upućen u tematiku. Onaj ko hoće da naplati neki iznos sa tvoje kartice ne može da proveri koliko ti imaš novca na kartici, stoga prodavac obično prvo šalje reserve zahtev koji rezerviše sredstva na tvojoj kartici, i ako ih imaš, taj iznos se stavlja sa strane, ti ne možeš da ga koristiš, a prodavac ima od tada 7 dana da taj reserve pretvori u charge. Ako ti nemaš dovoljan iznos za reserve, prodavcu se istog trenutka vraća denied, i transakcija se prekida. Nakon što ti prodavac recimo isporuči robu, on tek tada pravi charge na tvoju karticu, i tada se taj reserve pretvara u charge, i prebacuje se novac prodavcu. Ako prodavac ne reaguje, nakon 7 dana se ta rezervacija poništava i tebi se novac oslobađa na računu. I sve se to dešava na nivou milisekundi, retko kad sekundi. To što ti vidiš tu transakciju na svom računu tek nakon par dana, to je do nedostka samog sistema u banci, ali primetićeš da ti je stanje na računu uvek 100% tačno (kod stanja nema kašnjenja). Najčešći problem koji ja kao korisnik imam, je upravo oko rezervacija i charge-a, pa sam stoga upućen u tematiku, jer mi se najčešće dešava pogotovo kad plaćam hotel da provuku iz nekoliko puta i naprave nekoliko rezervacija greškom, a onda charge naprave pojedinačno a ne preko rezervacije, i onda mi blokiraju sredstva na računu, pa moram da zovem banku da to ponište... Pa ako je vikend onda moram da čekam radni dan, jer se na telefon javlja neki mađar koji zna samo dve reči engleskog "blok kard, blok kard".

Citat:
dalek:
3. U ugovoru za kartice stoji uglavnom kako korisnik traba da postupa kad je palcanje POS terminalom ali nigde ne pise o upotrebi na Internetu osim da se ne preporucuje zbog zloupotrebe i da banka nikavu odgovornost ne snosi. Pogledaj neki ugovor da ne bi pricali napamet.


Banka u nijednom slučaju ne snosi nikakvu odgovornost, osim ako kartica nije prijavljena kao ukradena, a trošak nastao nakon toga.

Citat:
dalek:
4. Nije lepo da korisitis ovu temu i da stavljas promo kod pa makar i tvoj bio ;-)).


Apsolutno se slažem, i nadam s da će moderatori da reaguju, jer stvarno nema smisla to samoreklamiranje.

Citat:
dalek:
5. Ne razumem sta si hteo da kazes oko PayPala, nesto kao preduzece sta?


Ne znam šta je on hteo da kaže u vezi PayPal-a, ali to je jedna prevara od koje ljudi treba da beže glavom bez obzira... Ja sam tu školu platio par hiljada dolara, a ko me ne sluša platiće in on, samo je pitanje koliko...
[ Thetaworld @ 29.10.2007. 18:26 ] @
dalek wrote:
> 2. Nemoguce je da PayPal sa moje kartice (necu reci koja je) u delicu sekunde skine odrednjeni iznos a da je pre toga izvrsio cak i proveru da imam sredstva na racunu. To je
Ako si kupac i klijent Paypal preduzeća ili banke, imaš ugovor sa
Paypal-om da daješ sa svakom transakcijom tvoju saglasnot o korištenju
tvoje kartice. Tvoja VISA kartica mora biti potvrđena na Paypal-u, tj.
potvrđeno je da korisnik ima kontrolu nad računom te VISA kartice i to
je dobro radi sigurnosti. I kad nešto plaćaš VISA karticom putem
Paypal-a, tj. kad Paypal podiže novac sa tvoje VISA kartice, definitivno
se u tom momentu provjerava da li imaš tu količinu novca i tek kad je ta
suma odobrena, što se stvarno dešava u jednom kratkom momentu, onda
dolazi do skidanja novca sa kartice.

Imam razne vrste VISA kartica i kod nekih banaka se transakcija ne
pojavljuje odmah na računu ako nemaju tako dobro razrađen sistem, dok
kod nekih banaka svaka se transakcija pojavljuje odmah, nekad čak i brže
nego što to prodavac tebi naznači.

Vidiš i kad kažeš kako svako može da ima VISA Electorn karticu uz tekući
račun, to implicira da VISA i MasterCard kartice ne mogu da se dobiju
osim ako korisnici nemaju stalne plate kod te iste banke. Znam da je
takva situacija u Srbiji, ali takva situacija nije u svijetu. Postoje
znači VISA i MasterCard kartice koje se zasnivaju na debitnom sistemu i
koje se mogu koristiti za plaćanje na Internetu, za Rent-a-car i druge
slične usluge. Ko živit u Švedskoj ili Norveškoj, samim otvaranjem
računa dobiva svoju VISA karticu (koja uz to služi i kao lična karta). U
nekim zemljama to nije moguće, šteta je da banke u tim zemljama svoje
građane u toj mjeri iskorištavaju i nude VISA/MasterCard kartice samo
onima koji će bankama da plaćaju kamate na te kredite što dobiju putem
kartica.
> izmedju "jacih" kartica i VISE electron koja vrsi proveru i svako uz tekuci racun moze da je ima. Jednostavno postoje kartice za koje banka garantuje na madjunarodnom planu palcanje dugova i nema potrebe, a i nemoguce je da se u delicu sekunde proveri stanje. Bez dalje
Moguće je naravno.
> 3. U ugovoru za kartice stoji uglavnom kako korisnik traba da postupa kad je palcanje POS terminalom ali nigde ne pise o upotrebi na Internetu osim da se ne preporucuje zbog zloupotrebe i da banka nikavu odgovornost ne snosi. Pogledaj neki ugovor da ne bi pricali napamet.
>
Pa vjerujem ti kad kažeš da je kod tebe takav ugovor. Ali bilo gdje
unutar EU ili u SAD baš sve banke ti nude garanciju da ono što nisi
poručio i odlučio da platiš sam da će za tako nešto tvoj novac da se
vrati nazad.

Svaki prodavac koji naplaćuje putem kreditnih kartica MORA (naglašavam)
da ima potvrdu i dokaz tvoje kupovine. I dalje onda zavisi i od tvog
ugovora sa prodavcem da li imaš pravo na reklamacije i pod kojim
uslovima. Prodavac je u mnogim zemljama i dužan da osigura da si
pročitao svoj ugovor na Internetu, a ne samo da ti ponudi link ka ugovoru.

Uopšteno, ako banka ne izdaje i ne podržava direktno VISA/MasterCard
karticu koju prodaje, onda ne mogu ni da garantuju mnogo za klijenta jer
nemaju mnogo kontrole oko transakcija. Ali ako je banka direktna podrška
za klijenta, što je uvijek slučaj barem unutar EU, onda će klijent da
ima mnogo bolji ugovor.

Pa, kako bi to bilo da dadneš jednom prodavcu broj kartice, on može taj
broj sutra da kopira nekome 6000 km daleko i taj neko da ti skine novac
sa kartice bez ikakve mogućnosti tvoje kontrole? Svaka ozbiljna banka
vodi o tome računa naravno.

Ako imaš karticu s takvom bankom, zatvaraj račun kod njih.
> 4. Nije lepo da korisitis ovu temu i da stavljas promo kod pa makar i tvoj bio ;-)).
>
Reče mi jedan prijatelj iz Srbije, izgleda da tamo ponudiš EUR 100 u
zamjenu za EUR 80, čudno bi te pogledali i mislili da hoćeš nešto od
njih ili da hoćeš da ih prevariš.
> 5. Ne razumem sta si hteo da kazes oko PayPala, nesto kao preduzece sta?
Paypal je u nekim zemljama preduzeće, u nekim zemljama je banka od
novijeg vremena. I kao preduzeće koriste uobičajene načine transfera
novca, znači lokalne bankovne doznake ili čekove.

Vidim da mnogi na forumu brkaju pojmove i misle da je Paypal račun nešto
što se može porediti s bankovnim računom, to ni blizu nije tako i mora
se razumjeti da Paypal deponira novac na isti način na račun kao i bilo
koje drugo preduzeće - bankovnom doznakom.

J. Louis
[ Mr.Back @ 29.10.2007. 18:57 ] @
Ja imam Australijsku VISA karticu, tako da mi nije problem za PayPal.. Mada mislim da svaka kartica koja je navedena kao sredstvo za uplatu PayPal moze da uradi posao...Ali mislim da je nebitno koja drzava, ako imas VISA, Master ili neku drugu karticu koja je u opciji za placanje... Nisam siguran u ovo posto nikada nisam koristio karticu sa "ovih prostora" ...

Pozdrav!
[ dalek @ 29.10.2007. 19:21 ] @
Citat:
ventura: Ne znam šta je on hteo da kaže u vezi PayPal-a, ali to je jedna prevara od koje ljudi treba da beže glavom bez obzira... Ja sam tu školu platio par hiljada dolara, a ko me ne sluša platiće in on, samo je pitanje koliko...



Voleo bih da nam ovo malo pojasnis!
[ Thetaworld @ 29.10.2007. 21:03 ] @
dalek wrote:
>> (ventura: /p1746752 ): Ne znam šta je on hteo da kaže u vezi PayPal-a, ali to je jedna prevara od koje ljudi treba da beže glavom bez obzira... Ja sam tu školu platio par hiljada dolara, a ko me ne sluša platiće in on, samo je pitanje koliko...
>>
>
>
> Voleo bih da nam ovo malo pojasnis!
>

Paypal -- odličan način primanja i slanja novca za osobe koje poštuju
Paypal ugovor.

Za one koji ne poštuju Paypal ugovor i uobičajene uslove i ponašanje u
poslovnom svijetu, kao npr. isporuka robe, provjera svojih kupaca da li
su vjerodostojni prije uplate, i tako dalje -- za njih je Paypal horor.
Isto tako i za male privrednike koji si ne mogu dopustiti 1-2 takve
propale transakcije.

Referenca za one koji pate pod Paypal sindromom: www.paypalsucks.com

Referenca za one koji sa Paypal imaju uspjeha i čuvaju se uobičajenih i
dobrih poslovnih vrlina:
http://commercecubes.com/publi...aypal-a-great-payment-gateway/

J. Louis
[ Ivan Dimkovic @ 29.10.2007. 23:17 ] @
Paypal jeste jedno g**** od payment provajdera - imao sam citav problem sa kupovinom neke stvari u USA jer je e-bay prodavac tvrdio da "nisam verifikovan" iako imam verifikovan "premium" (ili kako se to vec zove) paypal nalog vec vise godina.

Ne mozes da kontaktiras tu kompaniju uopste koliko su zauzeti i koliko im je voice-prompt imbecilan, izgubio sam par sati neuspesno pokusavajuci da stupim u kontakt sa zivom osobom posto mi nisu odgovarali na e-mail - i na kraju, posle moje pismene zalbe su mi vratili pare (?!) iako je meni trebao proizvod koji sam kupio a savrseno sam zadovoljavao uslove kupovine i ocigledno je PayPal imao neki bug kada je u USA pokazivao da je moja DE adresa "neverifikovana".

PayPal je isto kao i Western Union - resenje za one koji nemaju dovoljno para da imaju svoj merchant nalog (bas kao sto je WU solucija za one koji nemaju bankovni racun) - ali tu svoju "jeftinu" poziciju i te kako naplacuju svojim visokim provizijama i niskim kvalitetom servisa.

Koristi ih onaj ko mora i ko nema druge opcije.

Sto se Srbije tice, nece biti lose imati i ovakvu opciju jer i takav kakav je, PayPal ce za mnoge biti za klasu jeftiniji od lokalnih pilicara koji su uzimali masne provizije za elektronske nacine naplate.
[ ventura @ 30.10.2007. 00:00 ] @
Citat:
dalek: Voleo bih da nam ovo malo pojasnis!


Da se ne ponavljam, a i pošto je to bilo pre 5 godina, evo i original priče (postovana je prvobitno na www.paypalwarning.com)

Citat:
From: Danko Vukovic
Date: 2/4/2002

We have started using PayPal to accept payment from our auction winning bidders on eBay since November 1st 2001. Since that time we had many successful transactions which are mostly in range of $80-$130, we were just accepting payments until mid December because we wanted to accumulate larger amount and then transfer it to our bank account, in the period of 15th-17th December 2001, we have transferred about $1600 directly to our bank account, and we haev made few payments for the auctions we have won on eBay which were totaling in about $1500, and on 17th December, I've got a notice of account suspension, and what is worse those few last payments for the auctions were stopped and all of our clients got an e-mail which basically says "They are thieves.", this have ruined our reputation and we ended up having a negative feedback on our last auctions, and complaints which resulted in suspension of our eBay account. When I saw the account suspension notice, I have faxed them all the necessary papers immediately, since there was no reply, I have faxed them again just before christmass. Since it was 5th of January, and still no reply from PayPal I have called them, when I was informed that "The faxes are running a bit late, please be patient for few more days", OK I have faxed them once again just to make sure, and I've waited until 10th Jan, still nothing; I call them again, and get a reply 'No fax was received', ok, I re-send the fax for the 4-th time, I call them in two days, and "The fax is in, it will be forwarded to Appeals dept.", I am calling again on 15th January, appeals dept. did not have received the fax yet, so I wait for few minutes until they get the fax, the clerk at the appeals looks over the fax and says that everything is ok, and that I should expect my account to be
unsuspended later afternoon since their system is malfunctioning at the moment.

And after all of this trouble, I am getting a message in my inbox "You account is deleted, you can contact us after the May 3rd and request the remaining funds to be sent to your address. This decision if final, you can not appeal." So I call a PayPal, talk about 15minutes with the clerk to transfer me to appeals dept, since he was stupid enough to locate my information, and I had to wait 30 minutes just to be hanged up after half an hour, so I call again, and after about 35minutes I get the appeals dept. I have just asked WHY?, to get an answer in a pretty unpleasant tone "You have violated the Term of Service!". Beep. She hanged up. No explanation, nothing. So I'm only left to wait until May to get my money back, and I just pray that PayPal wont bankrupt until then, but either ways I'm sure that they will find some other way not to give me my money back.

I have noticed that they constantly have many account suspended - The owner of the account can not operate with his funds, if you take a look at the banking system just before gret depression in '30s, you will notice that the banks were doing the exact same thing. The reason was - a lack of LIQUIDITY. That mean that PayPal DOES NOT HAVE ENOUGH MONEY TO PAY OUT ALL OF THEIR CLIENTS. Everyone knows what happened to the banks during great depression, and what will happen to paypal if they continue to do business like this. Just imagine how much money does paypal have blocked each month, and imagine PayPal putting that money to some real bank and earning an interest of your own money, I would like that they are doing this instead of the first scenario... Since in this case they are dishonest, and in the fist case they are THIEVES.


Poenta cele priče je da PayPal pošto nije banka, nikome ne odgovara, i može da radi šta god hoće sa novcem koji je 'deponovan' kod njih... Sutra da zatvore, nikom ništa, pojela maca... A ja sam inače imao totalno verifikovan account, sve živo što se moglo verifikovati to sam imao, i desilo mi se da sam ukupno pukao oko 3000 dolara ili tako nešto, ne sećam se sad tačne cifre... A za neki bedni kusur sam morao čekati 6 meseci... Tako da čak i u najboljem slučaju, kad vam blokiraju nalog, pre nego što dobijete pare nazad treba da prođe minimum 6 meseci... I to je veliki znak pitanja da li ćete dobiti sve nazad ili samo deo koji paypal odredi (kao u mom slučaju), bez ikakvog objašnjenja kako su došli do te cifre, a koja je u mom slučaju bila par stotina dolara...

[ ventura @ 30.10.2007. 00:03 ] @
Citat:
Thetaworld
Pa vjerujem ti kad kažeš da je kod tebe takav ugovor. Ali bilo gdje
unutar EU ili u SAD baš sve banke ti nude garanciju da ono što nisi
poručio i odlučio da platiš sam da će za tako nešto tvoj novac da se
vrati nazad.


A onda je mrmot zavio čokoladu...

Jes ti probao nekad da uradiš chargeback?
[ Thetaworld @ 30.10.2007. 15:29 ] @
ventura wrote:
> Poenta cele priče je da PayPal pošto nije banka, nikome ne odgovara, i može da radi šta god hoće sa novcem koji je 'deponovan' kod njih... Sutra da zatvore, nikom ništa, pojela maca... A ja sam inače imao totalno verifikovan account, sve živo što se moglo verifikovati
Poenta priče je da je čovjek nesposoban da kontaktira Paypal i dalje ne
poštuje ugovor sa Paypal-om jer da živi u zemlji gdje ima otvoren račun
ne bi bilo nikakvih problema.

Uopšte nije istina da "Paypal nikome ne odgovara."

Hajde shvati malo da ako se poštuje ugovor da tu nema problema. Taj
Danko je prekršio ugovor i zatvorili su mu račun, po ugovoru na koji je
pristao. Da se na taj način žali pokazuje koliko je nesposoban.

I sada je Paypal banka u Luksemburgu:
http://www.shareholder.com/paypal/releaseDetail.cfm?ReleaseID$3295

J. Louis
[ D.i M.e @ 30.10.2007. 20:21 ] @
Možda si mislio na ovo?
[ dalek @ 30.10.2007. 21:28 ] @
Citat:
ventura: A onda je mrmot zavio čokoladu...

Jes ti probao nekad da uradiš chargeback?


A kome je uopste potrebno da drzi novac na Paypalu? Ja imam 0 (i slovima nula) $ tamo i nista mi ne fali. U Srbiji paypal ne radi i ne moze da se podigne novac, tako da za opciju slanja ka srbiji nije pogodan za sada, ali za slanje novca iz Srbije sasvim lepo radi.
[ ventura @ 30.10.2007. 21:45 ] @
Citat:
Thetaworld:
Uopšte nije istina da "Paypal nikome ne odgovara."

Hajde shvati malo da ako se poštuje ugovor da tu nema problema. Taj
Danko je prekršio ugovor i zatvorili su mu račun, po ugovoru na koji je
pristao. Da se na taj način žali pokazuje koliko je nesposoban.


Ima jedna stara poslovica - lako je sa tuđim kurcem po gloginjama mlatiti.

Jesi ti nekad radio preko PayPal-a? Koliko si prometa ostvario? Kolika ti je bila najveća transakcija?

ToS je ispoštovan do krajnjih granica, a cela poenta priče je da se PayPal nije udostojio ni da da valjano objašnjenje za svoj postupak, blokirao mi je novac na 6 meseci, i vratio samo deo sume, opet bez ikakvog objašnjenja kako su došli baš do te sume (a pošto sam imao istorijat transakcija, nikako nisam mogao da iskombinujem transakcije da dobijem tu sumu koju su mi vratili). A da, zaboravih da ti napomenem da sam tada i živeo u USA, registrovao i verifikovao PayPal nalog na US adresi, verifikovao kartice izdate od 'US Bank' i BOA, i novac povlačio na račun u 'US Bank', ako misliš da sam zbog toga prekršio ToS.

A o sposobnosti/nesposobnosti nećemo sada, nije za ovu temu...

Citat:
Thetaworld:
I sada je Paypal banka u Luksemburgu:
http://www.shareholder.com/paypal/releaseDetail.cfm?ReleaseID$3295


Aha... To ti dođe kao one Vanuatu table... Reci ti meni da li su depoziti u PayPal USA osigurani od strane FDIC-a? Da li oni imaju iste obaveze i podležu istim regulacijama kao neka banka?

Citat:
dalek: A kome je uopste potrebno da drzi novac na Paypalu? Ja imam 0 (i slovima nula) $ tamo i nista mi ne fali. U Srbiji paypal ne radi i ne moze da se podigne novac, tako da za opciju slanja ka srbiji nije pogodan za sada, ali za slanje novca iz Srbije sasvim lepo radi.


Pa kad naplaćuješ nešto preko PayPal-a moraš držati i novac na istom, a da bi uštedeo na transferu onda sakupiš dosta na gomilu pa tako šalješ sve odjednom. Kad bi slao jednu po jednu transakciju, troškovi bi ti prešli trgovačku maržu.


[ banem @ 31.10.2007. 21:23 ] @
Ja ne vidim neku poentu PayPal-a dok god nismo u EU. Ako je za bidovanje na aukcijama, opaliće vas carina i porez od oko 40% kad roba stigne. Ako je zbog sigurnosti, onda koristite Virtuon ili Internet karticu Vojvođanske.

Za prijem para može Western Union ili MoneyBookers. Prvi ima fee od oko 7-10%, drugi je skoro besplatan. Ali, kod WU pare možeš da podigneš odmah i gotovo bilo gde, za MB mora malo da se čeka (oko 4-7 dana).

Neko je rekao za "rad na crno". Ja ponekad podignem i oko 1000€ u banci preko WU, pa niko ništa ne pita. Ili je to mali iznos? Zato plaćam doprinose i porez na sve što zaradim radeći za naše firme.

Kažem da će sve biti daleko bolje kad uđemo u EU, to je ono o čemu nas slabo informišu, umesto toga jedna te ista priča "svi su protiv nas". Dovoljno je da skinu carinu i već je roba jeftinija 20% i može slobodno da se kreće. Da ne govorim da i ljudi mogu slobodno da se kreću i rade.

I naravno da politika ima mnogo veze, kako god se kome sviđalo da ne priča o tome. Pogledajte samo indexe beogradske berze poslednjih dana, sve je u padu. Strani investitori se povlače, a oni su po pravilu igrači na sigurno. Izgleda se nešto valja iza brda. Neki kažu zbog izlaska hrvatskog Telekoma na berzu, ali nešto ne verujem. Zbog toga smem da tvrdim: PayPal nas neće staviti na listu dok se kod nas nešto suštinski ne promeni, a tu oni nisu ništa krivi. A "suštinski" znači korenito, zaokret od 90 stepeni i to što pre. Već smo daleko iza Rumunije, a već su i Crna Gora i Albanija po mnogo čemu ispred nas.

Ovo me podseti na nervozu nekih naših ljudi s makedonskim i grčkim carinama kad idu u Grčku na letovanje. Kažu da nas "namerno za*ebavaju", a sami ne shvataju da imaju pasoš virtuelne države koji ne može elektronski da se očita. Pa onda kad dođe 20 autobusa na granicu oni jadnici moraju da ukucaju (obično s dva prsta) ime i prezime, datum ulaska i broj pasoša svakog ponaosob. I onda čekaju po 8 sati na carinama. S druge strane država pravi nove pasoše već 10 godina koji su odmah u startu neispravni (slika države na koricama, samo što granice neće biti više te). Auh, odoh ja daleko. Poenta je u tome da koliko god PayPal bio raspoložen da nas uključi u servis, to se neće desiti dok mi mnogo toga prvo ne promenimo. A ne menja se lepim željama već ozbiljnim političarima.
[ igvan @ 01.11.2007. 15:09 ] @
Pa vi kako ste krenuli jos malo pa cete traziti da se zabrani uvodjenje PayPal-a u Srbiji.
[ D.i M.e @ 02.11.2007. 09:27 ] @
Citat:
banem: Pogledajte samo indexe beogradske berze poslednjih dana, sve je u padu. Strani investitori se povlače, a oni su po pravilu igrači na sigurno. Izgleda se nešto valja iza brda.


Izgleda da nisi dobro informisan, ne povlače se stranci, oni profitiraju tako što kupaju jeftino od malih domaćih ulagača u ovakvim situacijama pa posle prodaju skuplje. To isto kao ona fora kad izabran Nikolić za predsednika skupštine, pa kao krah berze, evro raste...
[ jedan.toma @ 03.11.2007. 19:42 ] @

Imam ja jedno pitanje vezano za PayPal:

planiram da kupim neku muziku putem digitalnog download-a. E sad, taj distributer je u Americi, i za transakciju je potrebna verifikacija od strane PayPal-a. Ukoliko verifikacija prođe, transakciju je moguće izvršiti i kreditnom karticom, bez PayPal naloga. Kada ja na sajtu distributera popunim svoje prave podatke (tj. napišem da sam iz Srbije), PayPal neće da obradi moju narudžinu, jer Srbija nije na listi zemalja koje koriste PayPal. Međutim, kada napišem svoje podatke i umesto Srbija stavim, na primer, Mađarska, onda verifikacija prođe, i ponuđeno mi je da platim i karticama (koristim Visa Virtuon karticu), samo moji podaci nisu potpuno tačni jer piše da sam iz Mađarske.

Mene zanima da li transakcija može bezbedno da se obavi na ovaj način, tj. da li je problem za kasnije plaćanje ako sam u proveri napisao da sam iz Mađarske?
[ dalek @ 09.11.2007. 22:18 ] @
Citat:
jedan.toma: Imam ja jedno pitanje vezano za PayPal:

planiram da kupim neku muziku putem digitalnog download-a. E sad, taj distributer je u Americi, i za transakciju je potrebna verifikacija od strane PayPal-a. Ukoliko verifikacija prođe, transakciju je moguće izvršiti i kreditnom karticom, bez PayPal naloga. Kada ja na sajtu distributera popunim svoje prave podatke (tj. napišem da sam iz Srbije), PayPal neće da obradi moju narudžinu, jer Srbija nije na listi zemalja koje koriste PayPal. Međutim, kada napišem svoje podatke i umesto Srbija stavim, na primer, Mađarska, onda verifikacija prođe, i ponuđeno mi je da platim i karticama (koristim Visa Virtuon karticu), samo moji podaci nisu potpuno tačni jer piše da sam iz Mađarske.

Mene zanima da li transakcija može bezbedno da se obavi na ovaj način, tj. da li je problem za kasnije plaćanje ako sam u proveri napisao da sam iz Mađarske?


Naravno da nema problema, ako prodjes verifikaciju mozes da platis, niko nece biti gadljiv na tvoje pare pa makar one bili i iz Srbije! ;-)
[ Korpus @ 22.11.2007. 11:55 ] @
Epassport radi u srbiji pa je s*****!!!
NE KORISTITE EPASSPORTE!!!
fuckepass.com
[ Youndivian @ 22.11.2007. 12:04 ] @
I oce li PAYPAL na kraju biti u Srbiji do kraja godine ili ne?
[ smfilip @ 22.11.2007. 12:28 ] @
mislim da nema sanse...
[ dalek @ 22.11.2007. 14:32 ] @
Citat:
Youndivian: I oce li PAYPAL na kraju biti u Srbiji do kraja godine ili ne?


Nadam se da nece, lepse nam je ovako, koristimo ga normalno a nemamo nikakvu odgovornost ;-)))
[ smfilip @ 22.11.2007. 14:42 ] @
blago vama koji koristite... bez odgovornosti
[ cangla @ 01.12.2007. 14:44 ] @
Prvo zakoni, pa onda PayPal i slične stvari

Verovatno je planirano da se donesu neki zakoni pa bi samim tim i došao PP u naše krajeve, ali kako vidim političari se spremaju za nove izbore i neverujem da će imati vremena za one stvari za koje u stvari dobijaju platu, odnosno da donesu gomilu zakona o elektronskom potpisu, poslovanju preko interneta, .....
[ StORM48 @ 01.12.2007. 14:56 ] @
Ovoj i ovakvoj zemlji (vlasti/administraciji) NE odgovara takav način plaćanja.
Čak i da za to nema racionalnog objašnjenja, budite sigurni da je tako.

Pozdrav
[ pyc @ 01.12.2007. 15:32 ] @
kako nema objasnjenja, ... drzi marvu u potpunom mraku i lakse ces vladati njom.
[ vuki68 @ 01.12.2007. 18:38 ] @
Mislim da puno smarate sa tim zakonima.Ubeđen sam da nije to u pitanju.Pa zar ne vidite na PayPal gomilu banana drzava, da li mislite da svi oni imaju ok zakone u deviznom poslovanju.
Drugo, zapitajte se koliko korisnika u Srbiji uopste koristi net, a uz to i zna sta je to PayPal.

Hocete da kazete da je jedna Albanija bolja od nas, ili Zambia...da ne nabrajam dalje razne africke republike
[ pyc @ 01.12.2007. 18:55 ] @
naravno, nepostojanje paypala ovde je vid politickog pritiska zapada, ali trebamo da se zapitamo koliko smo i sami krivi sto je tako...
[ vuki68 @ 01.12.2007. 19:02 ] @
Ne bih cak rekao ni da je politicki pritisak, jer PayPal je za Srbiju minorna stvar, postoje daleko ozbiljniji vidovi za to
!!!

Mislim da je u pitanju los glas o nama, sto bez osnova, to i sa osnovom.Mi im jos uvek delujemo kao sumnjivo podrucje, a njih bas briga da se upinju da li je ta sumnja iza nas.
Dok se neko ozbiljniji ne zalozi, NISTA OD PAYPLA-A
[ StORM48 @ 01.12.2007. 19:09 ] @
Da se razumemo... u pitanju je istorija loših iskustava, koja je PayPal imao sa našim državljanima, koji su krajnje bezobzirno zloupotrebljavali servise dotične firme, a da naša država ni na koji način nije pokušala da utvrdi ko su ti državljani, kao ni da protiv njih pokrene krivični postupak.

Zbog toga je PayPal i izbacio Srbiju (tadašnju SRJ) sa liste država iz kojih je moguće koristiti njihove usluge.

Sada treba učiniti mnogo više da se na tu listu vratimo. Čuvena priča o sticanju i gubljenju poverenja.

Pozdrav
[ vuki68 @ 01.12.2007. 19:13 ] @
Citat:
StORM48

Sada treba učiniti mnogo više da se na tu listu vratimo. Čuvena priča o sticanju i gubljenju poverenja.

Pozdrav


A kada je to PayPal imau SRJ ili Srbiju na listi? NIKADA !!!
[ Thetaworld @ 01.12.2007. 19:25 ] @
pyc wrote:
> naravno, nepostojanje paypala ovde je vid politickog pritiska zapada, ali trebamo da se zapitamo koliko smo i sami krivi sto je tako...
>
Nepostojanje Paypal-a nema veze sa političkim pritiskom zapada.

Paypal -- je privatno preduzeće, prema tome direktori i menadžeri
preduzeća u interesu preduzeća određuju u kojoj će drugoj državi
otvoriti svoje poslovanje. Uopšteno za Paypal sigurno nije problem da
ponudu napravi za državljane Srbije, ali Paypal sigurno vodi i zakonske
analize, pa kad otkriju da građani Srbije ne mogu da imaju devize na
računu banke u inostranstvu, a te devize sigurno na nekom računu u
inostranstvu stoje, onda to predstavlja moguće zakonsku barijeru i kad
se ta barijera sruši, doći će i Paypal. I dalje, to možda i nije
barijera za Paypal, jer na kraju krajeva, oni su u drugoj državi i njih
nije briga šta srpski zakoni kažu, ali možda Srbija još ne predstavlja
dovoljno dobru teritoriju za širenje poslovanja.

J. Louis
[ vuki68 @ 02.12.2007. 06:10 ] @
Citat:
Thetaworld: ali Paypal sigurno vodi i zakonske
analize, pa kad otkriju da građani Srbije ne mogu da imaju devize na
računu banke u inostranstvu, a te devize sigurno na nekom računu u
inostranstvu stoje, onda to predstavlja moguće zakonsku barijeru i kad
se ta barijera sruši, doći će i Paypal. I dalje, to možda i nije
barijera za Paypal, jer na kraju krajeva, oni su u drugoj državi i njih
nije briga šta srpski zakoni kažu, ali možda Srbija još ne predstavlja
dovoljno dobru teritoriju za širenje poslovanja.

J. Louis


Jako se cesto zaboravlja da PayPal nudi i uslugu slanja novca direktno sa kreditne/debitne kartice na racun primaoca, dakle bez deponovanja sopstvenih sredstava u vlastiti racun.
Druga stvar, kaze se da nismo ozbiljno trziste.A zar mislite da Albanija i BiH... razne africke republike jesu?
Sta je u pitanju vise ni ja ne znam.
Jedno je sigurno, Paypal ima izuzetnu losu tehn podrsku i iz e-mail koji posalju ne moze nista konkretno da se sazna.

Ako je neko voljan i ako mu ide dobro konverzacija engčeskog neka pozove i POKUSA DA IZVUCE STO JE MOGUCE VISE PITANJA 1-402-935-2238 (Tiffany Zaporowski, Manager, Executive Escalations

Ne mogu da verujem da smo gori od drugih !!!
[ stani-pani @ 04.12.2007. 14:29 ] @
Da ne otvaram novi thread, postaviću pitanje ovde.

Imam PayPal account. Prijavio sam sve tri vrste kreditnih kartica (Visa, Master i Amex, u pitanju je Banca Intesa) i sve su prošle verifikaciju. Od podataka sam naveo tačnu adresu i grad, ali kao državu sam naveo Sloveniju.

Interesuje me da li na moj PayPal account može neko da mi šalje pare (opcija send money), kao i da li ja mogu da tražim pare od nekoga (opcija request money)? Znam da pare ne mogu sa slovenačkim account-om da povučem na moj račun u banci ili moje platne kartice, ali da li mogu da primim pare na sam PayPal account, to ne znam?

Inače od skoro je 2checkout uveo opciju naplate preko PayPala, tako da bi to državljani Srbije mogli da iskoriste kao način naplate preko neta (pogotovo od Amera, pošto oni neće da čuju ni za šta drugo osim PayPal-a), pošto nas 2checkout priznaje (više informacija na sledećem linku: http://www.2checkout.com/community/?p=408 ) Izvinjavam se ako je bilo, ali nemojte da zaboravite da odgovorite na moje pitanje ako znate

[Ovu poruku je menjao stani-pani dana 04.12.2007. u 16:13 GMT+1]
[ oclone89 @ 28.12.2007. 15:13 ] @
Za nekoliko dana je 2008. Od paypal-a ni traga... lol
[ stevane @ 08.01.2008. 12:09 ] @

Ko zna kad ce Srbija biti na spisku, pocetkom 2028, a Bosna je ladno vec na spisku.
[ Paxy @ 09.01.2008. 14:28 ] @
Slicna situacija kao kod stani-pani. Registrovao sam se, prijavio kreditnu karticu (Deltin Master), koju je nikoliko puta odbijao.
Otisao na sajt preko koga hocu da platim, on me je vratio na paypal ali na stranu na kojoj mi je trazio da ponovo unesem kreditnu karticu.
Nakon unosa, odbio mi je kraticu sa obrzlozenjem da kartica vec postoji u bazi. Kad sam se logovao sa nalogom koji sam napravio, prihvatio je karticu i obradio zahtev.
Dobio sam odgovor da je transakcija uspesno izvrsena, a u portalu za elektrosnko pralacnje vidim da postoji rezervacija sume koju sam uplatio.
Posle toga izvrsio sam verfikaciju i uplatu tih 1.4 evra sto je takodje proslo uspesno.

Ja sam se registrovao sa svojom adresom, ali sam za zemlju stavio Croatia. Na jos nekoliko mesta gde je bio upit za adresu sam upisao Serbia.

Izgleda da sad slanje novca (tj placanje preko PayPal-a) RADI !!!
(Stoji samo rezervacija ali jos nisu skinuli sa racuna)
[ Paxy @ 10.01.2008. 10:52 ] @
Pozdrav,

Od firme kojoj sam uplatio dobio sam potvrdu da je primila uplatu.
U banci i dalje stoji da postoji rezervacija ali da transakcija nije obavljena.

Pretpostaljam da to znaci da napokon radi uplata preko PayPal-a.

Da li neko zna kako u Srbiji mogu, i da li na neki nacin mogu da se podignu pare sa PayPal naloga ?
[ eloks @ 10.01.2008. 13:54 ] @
Citat:
Pozdrav,

Od firme kojoj sam uplatio dobio sam potvrdu da je primila uplatu.
U banci i dalje stoji da postoji rezervacija ali da transakcija nije obavljena.

Pretpostaljam da to znaci da napokon radi uplata preko PayPal-a.

Da li neko zna kako u Srbiji mogu, i da li na neki nacin mogu da se podignu pare sa PayPal naloga ?


Možeš da digneš pare sa PayPal-a. Preko automatskih menjačnica za 2-3% PayPal možeš zameniti za e-gold.A e-gold preko menjačnice u Beogradu za 5% možeš zameniti za dinare koje šalju na tvoj tekući račun. Ili da taj e-gold ponudiš i prodaš nekom,i tako uštediš na proviziji. Ali ponuditi e-gold moraš na drugom mestu,ali to mesto nema nigde,pošto je na ovom forumu to zabranjeno,iz razloga što je prodaja e-golda ovde pod etiketom sumnjivo,prevara itd.I ja sam imao post da prodajem e-gold, pa mi je obrisan post zbog toga. Iako mene niko dosad nije prevario niti sam ja ikog prevario,jer kada šalješ pare na tekući,ili kada primaš vidiš podatke osobe kome šalješ,ili on vidi tvoje podatke.Pa nikom nebi palo na pamet neka prevara.
[ DrJale @ 12.01.2008. 12:58 ] @
Ljudi, evo peticije na netu da uvedu PayPal u Srbiju. Ako ste zainteresovani, potpisite!

http://www.petitionspot.com/petitions/paypalserbia

Pozdrav!
[ Paxy @ 12.01.2008. 13:08 ] @
Odavno vec postoji ovaj apel-peticija, mislio sam da su svi sa ES vec "zvrljnuli" svoj potpis.

Od one pomenute transakcije. Novac za firmu cije sam usluge platio preko paypal-a je napokon naplacen, izvrsena transakcija. Ali i dalje stoji samo rezervacija za proviziju i aktivaciju PAYPAL-a, nije izvrsena transakcija.
[ Milosdraskovic @ 15.01.2008. 16:05 ] @
Mozda je vreme za lock ove teme, jer vec je 2008. pa nekako i naziv gubi smisao.

A sto se tice Paypal u Srbiji, mozda da se ima teme promeni u 2009.?
[ rincha @ 15.01.2008. 19:33 ] @
Moj prijatelj je neuspesno pokusavao da se registruje pre nekoliko meseci ali nije islo (uprkos mojim savetima da to ne radi). Pre nedelju dana je dobio mejl od pay pala da mu je katica blokirana jer je pokusavao nelegalna placanja sa njom (mada je nije koristio uopste). Jos jednom razmislite da li je pay pal to sto zelite.

Pozz
[ Thetaworld @ 16.01.2008. 16:09 ] @
rincha wrote:
> Moj prijatelj je neuspesno pokusavao da se registruje pre nekoliko meseci ali nije islo (uprkos mojim savetima da to ne radi). Pre nedelju dana je dobio mejl od pay pala da mu je katica blokirana jer je pokusavao nelegalna placanja sa njom
Registrovanjem debitne kartice na www.entropay.com licencirane
finansijske institucije iz Velike Britanije, dobija se virtualna VISA
debitna kartica uz pomoć koje se neko iz bilo koje zemlje može
registrovati na Paypal web sajtu, koristeći adresu iz druge zemlje i
kontakt telefon.

Adresa u drugoj zemlji se može dobiti kod nekog prijatelja koji tamo
živi ili kod nekog poslovnog partnera ili se može iznajmiti. Telefon u
drugoj zemlji se može dobiti tako što se preko Skype-a ili
www.dmclub.net ili preko www.j2.com napravi, poruči ili dobije takav
telefon. Može se koristiti i mobilni telefon.

Kad su ispunjena 2 uslova: adresa, koja se nalazi kod osobe koju
poznajete ili za koju imate ugovor o korištenju i telefon koji možete da
koristite i koji preusmjerava na Vaš telefon, onda _*te podatke*_ možete
koristiti za prijavu na Paypal račun. Virtualnu VISA karticu kod
EntroPay institucije koristite za ovjeru Paypal računa. Takav račun će
biti ograničen za manje sume, sve dok se ne ovjeri bankovni račun u
istoj zemlji.

Pošto je posjedovanje bankovnih računa u inostranstvu zabranjeno
rezidentima u Srbiji, preporučuje se veliki oprez pri bilo kakvim
transakcijama na svoj lični račun u Srbiji, jer postoje znatne kazne
kada vlasti Srbije otkriju takvo poslovanje sa bankovnim računom u
inostranstvu.

Primjera radi i vrlo konkretno, kod recimo preduzeća www.dmclub.net ili
na www.skype.com se dobije UK broj telefona, adresa se dobije recimo na
www.mbeedinburghwestend.uk, a virtualna VISA kartica na
www.entropay.com. Pošto virtualna VISA kartica može da se koristi
slobodno sa bilo kojom adresom i u bilo koju svrhu, ta kartica će proći
kod provjere na Paypal sistemu.

Poslovanje sa Paypal računom od strane nekoga ko se nalazi u zemlji gdje
Paypal ne postoji zvanično, se nikako ne preporučuje. Plaćanje putem
Paypala iz Srbije se ne preporučuje niti se preporučuje primanje
kreditnih kartica ili Paypal novca. Pogotovo se ne preporučuje za
aukcije ili redovne prodaje.

Zašto?

Zato što ne postoji nikakva zakonska sigurnost za onoga što plaća ili
prima novac dok god Paypal ne primi Srbiju u jednu od zemalja svog
poslovanja, pa čak i onda će to da prođe u fazama, slično kao što se
Paypal u Bosni može primiti, ali se ne može isplatiti na bilo kakav
račun. Osoba koja je napravila Paypal račun sa nekom stranom adresom,
drugim telefonom i virtualnom VISA karticom, nema iste zakonske
mogućnosti žalbe kao osoba što stvarno živi u drugoj zemlji.

Zar nije izvor novca i linija primanja novca važna za preduzeće koje
nešto prodaje preko Interneta? Ako je važna, zašto onda uopšteno
koristiti Paypal za rizične transakcije?

Kad se kreditne kartice primaju direktno i kad nema greške sa strane
trgovca, tj. kad postoji dovoljno dokaza od strane trgovca da je došlo
do porudžbine usluge i da je usluga ili roba isporučena, nema nikakve
šanse za kupca da vrati novac nazad. Primanje kreditnih kartica je
sigurno i dostupno bilo kom preduzeću širom svijeta koje želi da radi na
takav način.

Ozbiljan web sajt će da prima kreditne kartice i ne mora da koristi
Paypal. Na kraju krajeva, nema razlike da li se kreditna kartica daje
Paypal preduzeću kod kojeg može da bude hiljade radnika koji mogu da
dobiju ili bespravno otuđe eventualno iste kreditne kartice ili se daje
nekom preduzeću BLA BLA D.O.O. iz Srbije koje se bavi recimo
proizvodnjom i prodajom umjetnina.

Kad neko skine nešto bespravno sa kartice, vlasnik UVIJEK ima načina da
vrati taj novac, jer je dokazivanje uvijek na strani trgovca, a ne na
strani vlasnika. Ko ima drugačiji ugovor sa bankom, ta banka jer onda
samo pod-ugovorna stranka i takve kartice treba izbjegavati. Uopšteno, u
zapadnim zemljama uvijek postoji mogućnost žalbe i povrata novca od
korisnika kartice. Prema tome direktno primanje kreditnih kartica je za
mnoge korisnike sigurnije nego Paypal. Na kraju krajeva, pitajte
prosječnog Amerikanca da li zna da li se karticama može platiti preko
Interneta i odgovor je pozitivan u većini, ali pitajte ga da li zna šta
je Paypal. Mnoge banke u Americi, bankovni službenici i potrošači ne
znaju šta je Paypal i ne koriste takav vid plaćanja.

Sve zavisi od ponude. Ako je ponuda kako treba, potrošač će da se odluči
i kupi proizvode koji se nude. Ko se osloni samo na Paypal rizikuje svoj
vlastiti biznis bez razloga. Ako to već neko preduzeće želi da poduzme,
onda je bolje da radi sa preduzećem u inostranstvu koje smije da ima
Paypal račun na svoje ime, bez obzira gdje se vlasnik nalazi i bez
obzira da li je vlasnik iz Srbije ili da li se posluje u Srbiji.
Preduzeće osnovano u Velikoj Britaniji, Španiji, SAD, bilo kojoj zemlji
Evrope, smije da ima bankovni račun u bilo kojoj zemlji i smije da ima
Paypal u onim zemljama gdje je preduzeće prisutno.


Louis
[ rincha @ 18.01.2008. 01:42 ] @
@Louis

Sta reci osim BRAVO CARE. SJAJNO!!!
[ petarta @ 21.01.2008. 20:15 ] @
@Louis
Bravo, ovo je bilo dobro, ali kada smo kod toga imam pitanje u vezi http://www.entropay.com/ Koliko je siguran taj site jer i na njemu ostavljas podatke o karticama i racunima!?!
[ bjelopavlic @ 22.01.2008. 03:07 ] @
Neko ovdje ima pogresne informacije!

Quote from: nedim on November 14, 2007, 02:56:47 AM
Da istina je.
Novac mozes normalno da primas ako si iz BiH i posjedujes neku od kreditnih kartica.
Ja radim tim principom bez problema, evo vec nekoliko mjeseci.
Mogu da primam i da saljem novac.

KLIKNITE NA LINK:
http://www.eurofreecode.com/po...je_novca-t1096.0.html;msg10670




[ Thetaworld @ 23.01.2008. 21:43 ] @
Sigurnost definišeš kod banke kod koje dobivaš VISA karticu. Svaka
poštena banka će da ponudi mogućnost da suma koja je podignuta sa
kartice za uslugu ili robu koju nisi poručio, da mora da se vrati na
karticu. Ako takav ugovor nemaš, tvoja banka je samo posrednik za
kartice od druge banke, bez obzira na sliku na VISA kartici. Prema tome,
promijeni banku i dobij pravu VISA karticu.

Entropay je licencirana finansijska institucija u Vel. Britaniji. Na
pitanje "Koliko je nešto sigurno" odgovaraš sam kad uvidiš sve činjenice.

Uopšteno, 99% preduzeća na Internetu prima kreditne kartice i to je
uobičajeni način plaćanja, upravo iz razloga koji sam naveo na gornjem
paragrafu.

Louis

petarta wrote:
> @Louis
> Bravo, ovo je bilo dobro, ali kada smo kod toga imam pitanje u vezi (http://www.entropay.com/: http://www.entropay.com/ ) Koliko je siguran taj site jer i na njemu ostavljas podatke o karticama i racunima!?!
>
[ shomi276 @ 26.01.2008. 02:58 ] @
Sad pravim sliku koja bi drage uz pomoc vas mogla da preplavi i omoguciti da pay pal stigne sto pre u srbiju.Ja bih voleo da sliku koju napravim u znak protesta da mi nismo posebni ljudi i zasto nemamo pay pal da tu sliku koristite kao avatar ili kao potpis na nekim forumima ili je postaviti kao banner.
[ shomi276 @ 26.01.2008. 03:40 ] @
[ pyc @ 26.01.2008. 07:21 ] @
Sta reci, u ekipi smo sa Servernom Korejom, Afganistanom i Belorusijom. I mnogo smo glupi, toliko glupi da je Toma izjednacen sa Borisom. I dok je tako, i ne treba da imamo Paypal.
[ daki_bmw @ 27.01.2008. 13:40 ] @
Citat:
pyc: Sta reci, u ekipi smo sa Servernom Korejom, Afganistanom i Belorusijom. I mnogo smo glupi, toliko glupi da je Toma izjednacen sa Borisom. I dok je tako, i ne treba da imamo Paypal.

+1
[ shomi276 @ 27.01.2008. 19:04 ] @
Da li neko zna email paypala?Ako zna neka ga napise u sledecem postu ili preko private message?
[ Gojko Vujovic @ 27.01.2008. 21:35 ] @
Idi na Paypal.com, klikni About us na dnu stranice, klikni Contact Us, klikni Customer Support Inquiries. Imas help centar ceo tu, ako ne nadjes resenje problema, imas 'Contact Customer Service' link. To je jedini i pravi nacin da ih kontaktiras.

A zasto vas ljudi mrzi da surfujete i da sami to nadjete?
[ shomi276 @ 27.01.2008. 22:34 ] @
Ne mrzi mene da surfujem nego nisam uspeo ovo da pronadjem hvala Gojko.Pozz
[ Jezdimir Lončar @ 02.02.2008. 18:57 ] @
Jos nisu izgleda dodali Srbiju na listu...
A znali smo da ce to tako da bude...
Da nema neko nekih novih informacija?
Kad ce dodati Srbiju i to ?
[ zemsara @ 04.02.2008. 00:17 ] @
Cekajte ajde sada da vas ja pitam. Da li je izvodljivo sledece:

Prijatelj iz hrvatske otvori racun u banci i na osnovu toga racuna otvori i paypal nalog. Meni posalje karticu da mogu da dizem pare sa automata a ja normalno koristim taj paypal nalog iz Srbije. Ili ce mozda biti problem sto imam Srpsku IP? Mislim sta ako neko stvarno iz inostranstva dodje u Srbiju i oce da izvrsi transakciju?
[ dvd studio @ 12.02.2008. 13:54 ] @
Citat:
zemsara:
Prijatelj iz hrvatske otvori racun u banci i na osnovu toga racuna otvori i paypal nalog. Meni posalje karticu da mogu da dizem pare sa automata a ja normalno koristim taj paypal nalog iz Srbije. Ili ce mozda biti problem sto imam Srpsku IP? Mislim sta ako neko stvarno iz inostranstva dodje u Srbiju i oce da izvrsi transakciju?


Ovo i mene zanima,da li je to izvodljivo?
Znaci neko nam otvori racun u banci,posalje karticu,mi otvorimo paypal nalog i to je to.
[ Ivan Dimkovic @ 12.02.2008. 14:43 ] @
Ima tu par problema - mozda i radi u pocetku, ali:

1. PayPal proverava i IP adrese - PayPal je inace jedna vrlo paranoicna kompanija, pa mozda dodju do zakljucka da ih neko zeza

2. Otvaranje racuna i davanje kartice nekom trecem licu moze biti sankcionisano ako se ikad ispostavi da je tako - recimo ako PayPal pocne puno da njuska

Sve u svemu - ako PayPal koristis samo za male transakcije i ne drzis pare na njihovom racunu (niti ih primas) - onda to moze i da prodje mozda neko vreme. Medjutim treba uvek da imas na umu da PayPal moze u svakom momentu da zatvori racun.
[ bjelopavlic @ 12.02.2008. 16:45 ] @
Covjek moze da proba, tek tako mozemo saznati za iskustva.. ;)
[ Thetaworld @ 12.02.2008. 18:41 ] @
Ivan Dimkovic wrote:
> Ima tu par problema - mozda i radi u pocetku, ali:
>
> 1. PayPal proverava i IP adrese - PayPal je inace jedna vrlo paranoicna kompanija, pa mozda dodju do zakljucka da ih neko zeza
>

Paypal provjerava IP adrese samo u svrhe plaćanja kreditnom karticom,
ali definitivno ne provjerava IP adrese svojih korisnika. Može US
korisnik da se nalazi bilo gdje u svijetu i da koristi US Paypal račun,
isto tako neko u Njemačkoj može svoj Paypal račun slobodno da koristi iz
Srbije ili neko iz Austrije ili Norveške može slobodno da koristi svoj
Paypal račun iz Nigerije.

Louis
[ Ivan Dimkovic @ 12.02.2008. 18:48 ] @
Vidis, Thetaworld, meni to recimo bas nije uspelo sa Skype-om kad sam bio u Srbiji :)

Imam Skype racun, uredno placam kredit - ali iz Srbije kada mi je nestalo nisam mogao da platim nista - videli IP adresu i nece da daju placanje kreditnom - morao sam VPN da rabim.

I ja sam se zapitao kako oni meni brane da putujem gde hocu i odatle placam... eto mogu.

Da ne bude zabune, to je bilo pre oko 2 godine - valjda je to do danas reseno.
[ bjelopavlic @ 12.02.2008. 22:39 ] @
Skype nije tema, ali moze da se placa iz Crne Gore. Znaci sa bankovnim racunom iz njemacke moze da se radi paypal odakle hoces?
[ Thetaworld @ 12.02.2008. 23:25 ] @
>


bjelopavlic wrote:
> Skype nije tema, ali moze da se placa iz Crne Gore. Znaci sa bankovnim racunom iz njemacke moze da se radi paypal odakle hoces?
>

Pa naravno!

Paypal je Internet preduzeće. Jedan Njemac i te kako ide u Crnu Goru, u
Srbiju, Bosnu ili u Afriku. To ne znači da će Paypal nalog prestati da
funkcioniše. Čak ni rezidencija nije potrebna u toj zemlji iako to možda
piše u Paypal ugovoru. Pošto mi radimo sa Paypalom i primamo novac na
Paypal, a sam sam živio od Norveške do Italije, koristim stalno Paypal
naloge bez problema iako čak više ne živim u tim državama. Švicarski
nalog čak nije ni morao biti ovjeren sa bankovnim računom, bilo je
dovoljno napisati broj računa, ali Paypal nije stavljao depozit na
račun. Kad sam bio u Bosni i pogrešio lozinku 2 puta, Švicarci su me iz
Paypala samo pitali da pošaljem kopiju pasoša, što sam i učinio i lijepo
im rekao da ja u Švicarskoj ne živim, samo koristim Paypal nalog. Kažu
nema problema i sve nastavlja da radi kako treba. Ja u Švicarskoj nemam
ni rezidenciju, niti mi broj iz Švicarske više radi.

Bitno je samo da se Paypal nalog ovjeri, da se ima adresa, telefon,
račun i kreditna kartica koja prolazi kao da je u toj zemlji i to je to.
Kreditna kartica se dobije na www.entropay.com, a ostale usluge se ili
dobiju ili kupe.

Meni nije problem za Paypal jer imam više Paypal naloga u raznim
državama. A, pošto sam fizički bio i u Srbiji i u Bosni i u Hrvatskoj i
koristio Paypal račune, do sada stvarno nije bilo nikakvih problema oko
IP adrese, osim to sa lozinkom. Čak koristim razne Paypal račune sa
istog računara. Zašto to ne bi bilo moguće? Pa koliko Internet kafića
ima isti IP broj, pa u njima dolaze i Amerikanci i Njemci i Italijani i
Francuzi. Šta bi to trebalo da jedno Internet preduzeće zatvara račune
zato što se neko nalazi u drugoj zemlji? To daleko ne znači da je Paypal
račun lažan. Ako osoba ima bankovni račun to je dovoljna provjera da ta
osoba postoji. Ako je nekad potrebno poslati kopiju pasoša, pa to se
uradi isto tako. Ali, ko se boji i stalno nešto skriva, taj do te tačke
provjere neće moći ni doći.

Louis
[ bjelopavlic @ 13.02.2008. 00:54 ] @
Ipak je malo supacki od njih da se ne mogu registrovati na paypal iz Crne Gore, sto nije im dobra moja "MASTERCARD standard"? Haha, smijesno, "MASTERCARD-u" ne vjeruju mozda?
[ O_D_E_Z @ 26.02.2008. 13:32 ] @

Thetaworld wroted:
Citat:
Meni nije problem za Paypal jer imam više Paypal naloga u raznim
državama.


E a jel su svi ti nalozi na isto ime, pa onda kad iskoci kakvo s*anje saljes im kopiju srpskog ili kojeg vec pasosa?
I sta je njima ustvari bitno da se ime na pasosu podudara sa cime kime ?
[ zemsara @ 26.02.2008. 13:54 ] @
Evo postupka kako do paypala!

Ja sam od prijatelja trazio da on otvori u Austriji racun u banci. Dobio je debitnu VISA karticu koju je poslao meni a sa kojom cu dizati pare sa bankomatima (1.5% provizija ). Kartica je registrovana na www.electronprepaid.at tako da mogu da gledam transakcije. Registrovao sam se sa tom karticom i njegovim podacima, otisao sam na verifikaciju accounta i oni su mi skinuli 1.5 evra sa kartice. Tada treba da odes na ovaj link od malo pre i vidis koji broj su stavili u nazivu transakcije. Taj broj ukucas u paypal nalog i verifikovan ti je paypal a tih 1.5 evra ti vracaju. Sada imas ogranicenje od 2500 evra ( zavisi od drzave ) da mozes da primis na godinu dana. Da bi to uklonio ostalo mi je da unesem podatke oko cega cu uglavnom trgovati, kolike ce mi biti prosecne transakcije i koliko cu otprilike mesecno imati obrt. I poslednja stavka koja je potrebna je kopija licne karte i pasosa koje mi je on poslao a ja prosledio njima i to je to . Znaci da bi normalno koristili paypal morate da imate nekoga ko ce vam verovati i da zivi u nekoj od jacih Evropskih zemalja ako ocete da novac i dizete sa paypala.

BTW: Nemoras da imas pare na paypal nalogu da bi placao. Ako si registrovan sa kreditnom karticom oni ti automatski zaduzuju karticu a sredstva salju kome vec treba. Ako si sa debitnom mozes slati onoliko koliko imas na kartici. Meni se svidja ova druga varijanta posto ne volim kredite, a i nisu ti sredstva na paypalu vec na racunu tako da nema nikakvog straha:)

Eto, Srbin a ima paypal, pa gde to ima :)
[ zemsara @ 26.02.2008. 14:22 ] @
Citat:

Vidis, Thetaworld, meni to recimo bas nije uspelo sa Skype-om kad sam bio u Srbiji :)

Imam Skype racun, uredno placam kredit - ali iz Srbije kada mi je nestalo nisam mogao da platim nista - videli IP adresu i nece da daju placanje kreditnom - morao sam VPN da rabim.

I ja sam se zapitao kako oni meni brane da putujem gde hocu i odatle placam... eto mogu.

Da ne bude zabune, to je bilo pre oko 2 godine - valjda je to do danas reseno.


Ja sam pre nedelju dana platio na skypu sa Srpskom IP i nije bilo nikakvih problema
[ dvd studio @ 03.03.2008. 14:12 ] @
Jedno glupo pitanje :)
Imam rodjaka u Americi,e sad,da li on moze da mi tamo otvori racun u banci na njegovo ime,a ja otvorim nalog na paypal-u i tako primam uplate,a on mi salje novac?Da li je ovo izvodljivo?
[ zemsara @ 03.03.2008. 21:16 ] @
Ja tako radim samo preko Austrije. I ne mora on da ti salje novac. Neka otvori debitnu karticu i neka ti je posalje a ti uzimaj novac sa bankomata :)
[ dvd studio @ 04.03.2008. 11:58 ] @
Znaci ovo je izvodljivo?
Ubih se trazeci resenje,80% stranaca za koje radim placaju iskljucivo PayPalom
[ zemsara @ 05.03.2008. 01:32 ] @
E da, mora da ti posalje kopiju pasosa i licne karte
[ Paxy @ 05.03.2008. 19:05 ] @
Vec nekoliko transakcija preko PayPal-a sam izvrsio od sredine januara, kada sam javio da je "izlgeda" uspelo.
Sa Visa karticom banke Intese, sa Artcommunication ISP i Telekom ISP-a, nikakav problem.

Jedino sto sam odmah uradio, zahtevao verifikaciju kartice (skinu ti odredjenu kolicinu para (izmedju 1 i 2 eur-a (random broj))).
4 uplate su za sada prosle bez problema, izmedju ostalog 1 uplata je otisla Skype-u, za sada nisam primamo kredite (novac), ali slanje definitivno radi.
[ bjelopavlic @ 05.03.2008. 23:16 ] @
Poenta price je u uplatama od stranaca na racun PayPal! Lako je slati pare.
[ zoran13 @ 06.03.2008. 14:12 ] @
Poenta je u tome da oni nece ubaci Srbiju jos dugi niz godina.....a nma je ostalo samo da se snalazimo....
ali sta jje tu je SRBIJA je to....


[ dexigner @ 08.03.2008. 02:07 ] @
Postovanje dobri ljudi, da li mozete odgovoriti na ovo,
Dakle da li je bolje ako vec imate nekog u inostranstvu da vam otvori racun i posalje karticu,podizati pare sa bankomata ili ako vam vec veruje i obrnuto,da vam salje novac na vas racun ovde ,kao brat koji vam pomaze da prezivite,odnosno kakvih tu ogranicenja ima sto se tice sume i koliki su razni "nameti" u oba slucaja.
Sad da se unapred izvinim ako sam odgovore na ovo mogao naci negde na ovom forumu ali vrsljam nekih 5 sati po net-u i procitao sm ovu temu od pocetka i stalno nalecem na neke kontradikcije ,tako da bih bio zahvalan na ovome.
Ako je neko voljan neka baci odgovor,hvala...
[ Mungos 7 @ 10.03.2008. 12:56 ] @
dakle od Paypal-a nista jos uvjek?
[ Stefano @ 10.03.2008. 17:13 ] @
Citat:
dexigner: Postovanje dobri ljudi, da li mozete odgovoriti na ovo,
Dakle da li je bolje ako vec imate nekog u inostranstvu da vam otvori racun i posalje karticu,podizati pare sa bankomata ili ako vam vec veruje i obrnuto,da vam salje novac na vas racun ovde ,kao brat koji vam pomaze da prezivite,odnosno kakvih tu ogranicenja ima sto se tice sume i koliki su razni "nameti" u oba slucaja.
Sad da se unapred izvinim ako sam odgovore na ovo mogao naci negde na ovom forumu ali vrsljam nekih 5 sati po net-u i procitao sm ovu temu od pocetka i stalno nalecem na neke kontradikcije ,tako da bih bio zahvalan na ovome.
Ako je neko voljan neka baci odgovor,hvala...

Do nekih 12000 eur na godisnjem nivou moze bez problema (bilo bi dobro da je neko od rodbine), a posle toga placas porez od 10%.
[ dexigner @ 14.03.2008. 15:12 ] @
Hvala Stefano,ali da li on prilikom "baratanja " sa tim parama (koje je meni na njegov racun uplatio recimo neko iz Amerike za freelance posao) i prebacivanjem na moj racun ovde ,ima neke izdatke od. sta je korisnije,moj racun ovde pa da mi on uplati ili njegova kartica da je ja koristim direktno za dizanje para sa automata,npr. ako treba da narucujem nesto iz inostrtanstva ili da ja platim uslugu onda je verovatno bolje da imam njegovu karticu,ili gresim?
[ Stefano @ 14.03.2008. 18:02 ] @
Ako koristis njegovu karticu ovde, u svakom slucaju ce ti uvek prilikom podizanja novca sa bankomata naplacivati transakciju.
[ MikacNS @ 16.03.2008. 01:26 ] @
Opa ovo izgleda ozbiljno :)
http://www.elitesecurity.org/t...-su-Customer-Support-Operatera
[ smark @ 16.03.2008. 12:02 ] @
Konacno!
Sam oglas ne bih komentarisao...
[ pyc @ 16.03.2008. 12:25 ] @
Za razliku od vas, ja bih rekao da to uopste nije Paypal regularan posao, vec je to neka "sema"...
[ Nedeljko @ 18.03.2008. 11:06 ] @
Evo šta sam poslednje saznao na ovu temu.

Citat:

Za otvaranje PayPal naloga za korisnike iz Srbije potrebni su Customer Support Operateri.
3 slobodna mesta.

Trazimo bistre i elokventne operatere kao on-line "Customer Support" za otvaranje PayPal naloga za korisnike iz Srbije.
Pocetak rada 24. marta, 2008.

Kandidat mora da zadovoljava sledece kriterijume:

1. Solidno poznavanje rada na racunaru.
2. Kucanje minimum 120 znakova u minutu. Proveravamo on-line!
3. Odlicno poznavanje uslova sistema PayPal. Bice sproveden test.
4. Napredno znanje engleskog jezika je obavezno. Bice sproveden test.
5. Radno iskustvo minimum 3 godine.
6. Stalna ADSL ili kablovska Internet veza.
7. Radno vreme 8 casova dnevno, 6 puta nedeljno.
8. Rad se obavlja na daljinu od kuce.
9. Znanje programiranja ili bilo kojih drugih posebnih znanja nije potrebno.
10. Posedovanje znanja posebnih kompjuterskih programa je prednost (html, flash, photoshop, php ili nesto drugo)

Prijava mora da sadrzi:
1. CV na srpskom i engleskom, obavezno sa slikom.
2. Preporuke od poslednja dva poslodavca. Preporuke proveravamo obavezno!

Prijava na:
[email protected]

Najljubaznije molimo da ukoliko ne odgovarate bilo kom od navedenih zahteva da se ne prijavljuete. Hvala.
Ne odgovaramo na pitanja.
Kontaktiracemo samo preliminarno selektirane kandidate.

Hvala.

Prilikom kontaktiranja autora, pozovite se na oglas na Elitesecurity.org forumima.
When applying or sending your offer, please make a reference to Elitesecurity.org.


Izvor: http://www.elitesecurity.org/p1888683
[ jerryrain @ 18.03.2008. 11:32 ] @
Paypal za oglas na posao koristi @yahoo adresu?
bas profesionalno deluje oglas, nema sta
[ Nedeljko @ 19.03.2008. 10:49 ] @
Sta je tu neprofesionalno? Svaka adresa koja obavi funkciju je dobra. Profesionalizam se ogleda u drugim elementima.
[ pyc @ 19.03.2008. 12:24 ] @
Email adresa je nesto najosnovnije i posto se ovde ocigledno ne radi o regularnom Paypal biznisu ovde, jasno je da niko i ne moze da koristi @paypal.com adresu... Dakle profesionalno ili ne, ovde se ne radi o Paypalu...
[ zoksula @ 24.03.2008. 20:05 ] @
Nista od tog paypal-a.ima bolji



Intesa Visa Internet Karica RADI na paypal-u.... (zemlje austrija bosna madjarska krvatska slovenija )
[ MikacNS @ 24.03.2008. 21:22 ] @
To je vec provaljeno odavno, ali ako imas neki veci kes na kartici, ili cak zelis da ti nesto sto si kupio stigne kuci...
Onda je zajebano.
[ iPod @ 01.04.2008. 18:29 ] @
MikaNCS, ne znam o cemu pricas, ali ja regularno kupujem putem ebay-a, naravno gledam prodavace kojis alju worldwide i cijela evropa. Konkretno ja iz BiH kupujem i primam u Sarajevu , najnormalnije, radi mi Raiffeisenova Visa Electron kartica, a takodjer radi i na svim ostalim sajtovima, poput bwin.com i slicno. Svugdje placam PayPal-om, jer je veoma jednostavno .Pozdrav.
[ Markoxxx @ 01.04.2008. 19:07 ] @
@Korpus


Ja sam ranije koristio Epassporte, imao sam i njihovu visa card i nisam imao nikakvih problema...
[ MikacNS @ 02.04.2008. 14:36 ] @
Ne pricam o Bih nego o Srbiji...
srbije nema u listi i ne mozes legalno registrovati paypal racun.
[ guru @ 08.04.2008. 20:53 ] @
Al volite da se igrate gluvih telefona, chemu ovolika rasprava, paypal radi odavno, koristim ga 5 godina svaki dan na ebayu. Ako nekom treba roba, nek mi se javi na [email protected], sve je brze i jeftinije nego preko e-ducana, a za skuplju robu imam kombinaciju bez carine i poreza.
[ Zeljko Terzic @ 12.04.2008. 13:33 ] @
U hrvatskoj ne mogu da primaju novac preko paypal-a. Odnosno, mislim da mogu da prime ali samo na paypal racun, ali ne mogu prebaciti na kreditnu karticu.
[ notaboo @ 18.04.2008. 21:07 ] @
Za zokuslu.

Napisao si:

Intesa Visa Internet Karica RADI na paypal-u.... (zemlje austrija bosna madjarska krvatska slovenija )

Kako si registrovao nalog ? Ja sam probao sa BiH i Intesa Visa Internet Karicom ali nije htelo. Hteo sam da uplatim za RapidShare.
[ zero-x @ 25.05.2008. 19:08 ] @
Ja sam probao da se registrujem preko Bosne i Hrvatske sa visa gold karticom iz unicredit banke i niije mi prosla verifikacija kartice.
[ Strale @ 27.05.2008. 01:24 ] @
zamoli ih da ti oni verifikuju. Ja sam isto stavio bosnu i hercegovinu ali nisam mogao da verifikujem onda sam onaj paypal kod sa vremenom transakcije poslao preko maila onima iz paypala i zamolio sam ih da mi oni verifikuju i sad imam verifikovano
[ Ironhide @ 08.06.2008. 19:35 ] @
Ajde okači screenshot mejla u kome su ti oni napisali da su ti verifikovali nalog?

Kako to da si prilikom registracije lagao i napisao BiH a posle ti oni (pored laži) učinili uslugu i verifikovali ti nalog?
[ Strale @ 09.06.2008. 18:36 ] @
Iz bezbednosnih razloga ne mogu, jeste da sma ih zajebo, ali jebiga usralo me je
[ stdlib.h @ 10.06.2008. 23:09 ] @
evo jos jedan od 'standardnih' mejlova-odgovora, primljen juce, a poslo ga Dzek [:)]
cisto da.. ne dobijamo nadu, yet:

Citat:
Dear Marko,

Thank you for contacting PayPal with your concern.

We sincerely appreciate your interest in becoming a PayPal member.
Unfortunately, we are not yet providing services for Serbia and Montenegro.
Establishing our service in each new country or region involves complex
changes due to different regulations. We hope to be expanding our
availability; however, due to the complexities of global expansion, we
cannot give a timeframe for this. We are working hard and look forward to
expanding our services to additional countries and regions in the future.

We are aware of the changes of each countries regulations however the
introduction of PayPal into a new market is a long term process.

Visit https://www.paypal.com// and click the 'Worldwide' link in the footer
of the page for more information on availability.

We appreciate your patience and understanding regarding this matter, and
wish you continued success on PayPal.

Sincerely,
Jack
PayPal, an eBay Company

Copyright © 1999-2008 PayPal. All rights reserved. PayPal (Europe) S.à r.l.
& Cie, S.C.A. Société en Commandite par Actions. Registered Office: 5th
Floor, 22-24 Boulevard Royal, L-2449, Luxembourg, RCS Luxembourg B 118 349

tolko su aware of the changes of each countries regulations da ne znaju da nam se ustav promenio tj. da nismo vise SCG :D
salim se, pomenuo sam mu SSP, otud se osvrnuo na 'regulations'; sta cu, mor'o sam i to, sve ne bi li ih ubedio da ce biti neceg i od nas :)
[ daki_bmw @ 20.06.2008. 14:05 ] @
A evo sta sam im ja napisao...
Citat:
Hello,

I would like to know when will Paypal be available in Serbia? Serbia has
changed a lot of its laws, its constitution and finally completed
"Stabilisation and Association Agreement" with European Uninon. I am not
sure if people from Paypal are aware of these facts, but I think it is
something that could be of big importance to put Serbia on Paypal supported
countries list. People in Serbia are becoming very frustrated because of
the fact that they can't, for example, buy at eBay like people from every
other part of the world can. I am hoping for some kind of an answer from
people at Paypal... Thank you VERY much in advance!

-Damir


...i sta sam dobio kao odgovor...
Citat:
Dear Damir,

Thank you for taking the time to write to us with your concerns. I am happy
to assist you further.

To be honest, we are not really aware about which country will integrate
the eBay community. You can have information’s in the help page on
"www.paypal.com"

Sorry I can't help you more.

Please let me know if you need further assistance.

Sincerely,
Anna
PayPal, an eBay company


Mis'im...jel' je moje pitanje stvarno toliko nerazumljivo postavljeno...da bi doticna Anna TOLIKO promasila temu?!?! You tell me...

Ma nesto definitivno "nije u redu" u tom sistemu eBay-Paypal, a sto nije samo nasa krivica. Mozda je postao suvise veliki (citaj: usporen) da bi se promene desavale tako brzo. Primer: kliknite na bilo koji item sa eBay-a koji seller salje worldwide. U drop-down listi pri dnu stranice, kojom se bira odrediste (odnosno cena postarine) OPET nema ni Srbije, ni SCG, ni Yugoslavie...dok pri registraciji na sam eBay to (jedno od ova tri) postoji. Mislim da je konkretno ovo cist propust "administracije" eBay-a i da nema nikakve veze sa nasim zakonima.

Kada bi imali srece, pa da naletimo na nekog (od ovih koji odgovaraju na mail-ove) malo ambicioznijeg da ga zaintrigira, pa da izgura to do nekog malo viseg nivoa firme...ko zna...
[ Ironije @ 27.06.2008. 17:00 ] @
Evo sta su meni odgovorili:

Citat:
Thanks for contacting PayPal. I appreciate the opportunity to assist you with your questions.

We sincerely appreciate your interest in becoming a PayPal member.
Unfortunately, we are not yet providing services for the country or region in question. Establishing our service in each new country or region involves complex changes due to different regulations. We are always looking to expand our availability; however, due to the complexities of global expansion, we cannot provide a specific time frame. We are working hard and look forward to expanding our services to additional countries and regions in the future.

Visit https://www.paypal.com/ and click the "Worldwide" link in the footer of the page for more information on the countries and regions that PayPal supports.

Thank you for using PayPal for your online payment needs.

Sincerely,
Mona
PayPal, an eBay Company
[ engineer @ 28.06.2008. 10:39 ] @
Potpuno isti e-mail sam i ja dobio pre više od 2 godine... jedino što nije bila Mona u potpisu...
[ milstanyu @ 01.07.2008. 22:20 ] @
Citat:
Ironhide: Ajde okači screenshot mejla u kome su ti oni napisali da su ti verifikovali nalog?

Kako to da si prilikom registracije lagao i napisao BiH a posle ti oni (pored laži) učinili uslugu i verifikovali ti nalog? :D


I meni su verifikovali nalog a upisao sam Bosna kao drzava. Za verifikaciju naloga koristio sam payoneer.com karticu, skinuli su par centi sa nje, procitao sam broj transakcije, upisao u paypal i nalog je verifikovan. Kasnije su mi vratili tih par centi.

Ta verifikacija ide automatski. Ali nemojte da se salite i punite paypal sredstvima, blokirace vam nalog kad se najmanje nadate.
[ predrag88 @ 07.08.2008. 20:41 ] @
paypal Da li neko ima neke nova obavestenja? Ne mogu da verujem da nemogu da urade to to je cista laz.
[ vuki68 @ 09.08.2008. 10:11 ] @
U zelji da nesto ucinim, ja sam cak kontaktirao NBS (Narodnu banku Srbije).Dobio sam sledeci odgovor:

"Povodom mejla koji ste 12. jula 2008. uputili ________, generalnom direktoru Sektora za devizne poslove, u vezi sa mogućnošću da se Srbija nađe na listi korisnika usluga Pay Pal-a za elektronska plaćanja, obaveštavamo Vas sledeće:

Pay Pal formira listu zemalja koje mogu koristiti njegove usluge isključivo na osnovu sopstvenih kriterijuma, odnosno uključivanje zemlje na pozitivnu listu zavisi samo od Pay Pal-a.

NBS će, kada Pay Pal bude uključio Srbiju na svoju listu, razmotriti potrebu za eventualnom izmenom propisa koji regulišu devizno poslovanje, kako bi se našim građanima omogućilo da za elektronska plaćanja koriste Pay Pal.

S poštovanjem,

Stupicu ponovo u kontakt.ne bi me zacudilo da je PayPal i njima uputio standardan sablonski odgovor.Ne shvatljivo je da se na listi nalazi BiH , Croatia, Albania...a da Srbije nema !!! :(
[ pyc @ 09.08.2008. 10:32 ] @
Koliko ja znam, po sadasnjim zakonima, zabranjeno je elektronski iznositi novac iz zemlje, sto je naravno potpuna besmislica, i ja mislim da je to razlog zasto Paypal nije dosao i ovde. Postoji po meni jos jedan moguc razlog - a to je cisto politicki, u okviru pritisaka koji se vrse na Srbiju da se konacno unormali.
[ vuki68 @ 09.08.2008. 13:04 ] @
Vid pritiska, u koga ne veruje, zaista je besmislen.Uzmi samo cinjenicu koliko u Srbiji ljudi koristi Net, koliko zna za e-placanje, pa ce ti sve biti jasno.
A drugo, ti u inostranstvo po platnim karticama mozes izneti koliko ti volja i kupovati u inostranstvu.Kod PayPal-a se brkaju dve stvari.Nije to tipicno otvaranje racuna u inostranstvu, ili deponovanje sredstava na PayPal.Tebi se jednostavno pruza usluga da placas direktno sa kartice preko PayPal.I dalje mislim da je u pitanju cista njihova neobavestenost.
[ dalek @ 09.08.2008. 16:21 ] @
Citat:
vuki68: Vid pritiska, u koga ne veruje, zaista je besmislen.Uzmi samo cinjenicu koliko u Srbiji ljudi koristi Net, koliko zna za e-placanje, pa ce ti sve biti jasno.
A drugo, ti u inostranstvo po platnim karticama mozes izneti koliko ti volja i kupovati u inostranstvu.Kod PayPal-a se brkaju dve stvari.Nije to tipicno otvaranje racuna u inostranstvu, ili deponovanje sredstava na PayPal.Tebi se jednostavno pruza usluga da placas direktno sa kartice preko PayPal.I dalje mislim da je u pitanju cista njihova neobavestenost.


Obzirom na cinjenicu da smo na poslednjem mestu u Evropi po brzini sirenja Interneta, ne cudi da je paypal veoma daleko od nas!
[ Storm Crow @ 26.09.2008. 22:01 ] @
Ne kapiram kako su uveli u tolike afričke zemlje a kod nas ne mogu/ne žele.

Inače kakvo je stanje trenutno, veoma me zanima, ako neko ima neke informacije neka ih podeli...
[ Strale @ 27.09.2008. 17:50 ] @
Paypal nas nije ubacio zato sto nismo kandidati za Evropsku uniju, kad budemo postali clan za ulazak u evropsku uniju onda ce i paypal kod nas. Mislim da nema vise razloga za diskusiju.
[ ljubisal @ 27.09.2008. 19:13 ] @
Dokle vi�e ta Evropska unija. Ne mo�emo u Paypal zbog nje.
[ daki_bmw @ 29.09.2008. 17:40 ] @
Citat:
Strale: Paypal nas nije ubacio zato sto nismo kandidati za Evropsku uniju, kad budemo postali clan za ulazak u evropsku uniju onda ce i paypal kod nas. Mislim da nema vise razloga za diskusiju.


Ne pije ta prica vodu... Ni BiH nije kandidat za EU... a Guam, Papua Nova Guinea i Sao Tome i Principi (npr...) nisu ni blizu Evrope niti tamo bas cvetaju ljudska prava...
[ *mihal* @ 30.09.2008. 13:26 ] @
Ne znam sta sve nisam probao, slao im molbe, slao skenirane identifikacione dokumente, obecavao im sve moguce, molio ih, stopala im ljubio, no ti ljudi iz paypal-a jednostavno nemaju milosti. Do sad mi blokirase desetak accounta. No kad su oni takvi, onda i ja moram biti poput njih, bez milosti. Cim mi blokiraju jedan, ja otvaram drugi account, i ko ih šiša. Trenutno imam nemacki account, preko satelitskog interneta imam nemacku berlinsku IP, i ako ne iskrsne stvarno neki problem, account ce ziveti nekoliko meseci.

Jednostavno nemam srece sa paypalom. :(
[ nesic1 @ 30.09.2008. 18:50 ] @
I ja sam im slao mejlove i dobijao isti odgovor kao i vi gore, a da bi mogao da prodajes stvari na ebay treba ti paypal, e pa posto nas nema da li zna neko neku zamenu, moneybookers mozda?? da li je moguce slanje sa moneybookers na paypal i obrnuto...

[Ovu poruku je menjao nesic1 dana 30.09.2008. u 20:59 GMT+1]
[ Strale @ 01.10.2008. 00:22 ] @
Koga ce ubaciti paypal bira amerika, a posto smo na staklenim nogama sa amerikom tesko
[ pop_ns @ 18.12.2008. 00:16 ] @
pocetak 2009 ,a nema paypal-a
[ SmarasBre @ 22.12.2008. 01:02 ] @
Ljudi,
dajte da napravimo nekakvu peticiju. Da dignemo narod na noge. Da ukljucimo medije u akciju. Da sakupimo puno ljudi. Da napravimo peticiju, i da je posaljemo vladi ili nekom ministarstvu da probaju da oni urgiraju sa diplomatskog nivoa.
[ pop_ns @ 22.12.2008. 09:50 ] @
peticija ima mali milion, to ne pomaze.... imam ideju kako ce mo to da resimo slusaj xD
posaljemo email "dobar komsija" emisija na pinku i kazemo im da pitaju vladu ili slicno..kad ce da bude paypal u srbiji xD.....i oni ce pitati i recice nam...nnema druge :)
[ vuki68 @ 24.12.2008. 11:29 ] @
Mozda nam se PayPal makar malo primakao.Evo zadnjeg odgovora od njih koji sam dobio:

Thank you for taking the time to contact us with your concerns. I am happy
to assist you further.

PayPal may in the future offer services in Serbia. Regretfully that is not
the case at the moment.

It is my pleasure to assist you. Thank you for choosing PayPal.

Sincerely,
Zohir
PayPal, an eBay Company


I manite se peticija, to je decija igra.Zabole njih za peticiju.Trena naci neku uticajnu osobu da lobira, neku instituciju od znacanja da ispita celu stvar.Ovde se cesto pisalo da je problem sto nismo u EU.I to nema veze sa stvarnoscu, jer i mnoge druge drzave nisu clanice EU pa se nalaze na PayPal listi.
Misljenja sam da ni nasi zakoni nisu prepreka, pa zar mislsite da Albanija, BiH, ... imaju sve zakone potaman.

Ako nista drugo valjalo bi izkamciti pravi razlog naseg odsusta sa PayPal liste.
[ pyc @ 24.12.2008. 12:38 ] @
Citat:
vuki68:
Ako nista drugo valjalo bi izkamciti pravi razlog naseg odsusta sa PayPal liste.


Po meni je razlog najverovatnije politicki, ali moguce i pravni. Da li znate da su sva elektronska placanja ka inostranstvu u ovoj zemlji nelegalna?
[ vuki68 @ 24.12.2008. 15:00 ] @
Citat:
pyc: Po meni je razlog najverovatnije politicki, ali moguce i pravni. Da li znate da su sva elektronska placanja ka inostranstvu u ovoj zemlji nelegalna?


kao prvo to nije tacno, jer u suprotnom na svim Visa i Master karticama koje nase banke izdaju ne bi pisalo da mogu i na net-u da se koriste.
A kao drugo, sta zabole paypal za navodono nelegalne onlyne trasakcije? Mislis li da je u Albaniji i drugim banana drzavama koje su na listi to sve pravno rehulisano, jes kako da ne.

A o politickom pritisku suvisno je i govoriti.U nasoj zemlji jako malo ljudi zna za e placanje za adsl...
[ pyc @ 24.12.2008. 15:56 ] @
Evo sta pise u zadnjoj tacki na sajtu http://www.wu.co.yu/faq_s.html

Q: Da li je moguce slanje novca iz Srbije i Crne Gore?
A: Zbog zakonskih ogranicenja slanje novca iz SiCG trenutno nije moguce, nego samo isplate transfera.

Ne znam u kom zakonu to pise, ali verovatno je tako. A politicki pritisak je smislen da bi se sto vise ukocio nas razvoj. Ne kazem da su svi "preko" za to, ali sigurno da postoje jaki lobiji koji nas koce.
[ vuki68 @ 24.12.2008. 17:23 ] @
Citat:
pyc: Evo sta pise u zadnjoj tacki na sajtu http://www.wu.co.yu/faq_s.html

Q: Da li je moguce slanje novca iz Srbije i Crne Gore?
A: Zbog zakonskih ogranicenja slanje novca iz SiCG trenutno nije moguce, nego samo isplate transfera.

Ne znam u kom zakonu to pise, ali verovatno je tako. A politicki pritisak je smislen da bi se sto vise ukocio nas razvoj. Ne kazem da su svi "preko" za to, ali sigurno da postoje jaki lobiji koji nas koce.


Ti sa kartice moze placati robu u tome te niko ne sputava.A o politickom pritisku, ajde bre, postpje daleko veci.Sta mislis koliko ljudi u Srbiji zna za PayPal, taj vid pritiska se ne isplati.
[ pyc @ 24.12.2008. 18:03 ] @
Istina je da te niko ne sputava da placas, ali mogu da razumem strane kompanije koje ne zele da ulaze na trziste gde stvari nisu regulisane. Drugo, nemoj da potcenjujes moc placanja na Internetu, Paypal je defakto najveci servis za tako nesto koji je daleko iza sabe ostavio sve ostale, a verujem jos i da na globalnom nivou, kada se poredi kolicina novca koja ide kroz njega, i kolicina koja ide klasicno placanjem karticama, verujem da je tu negde pola-pola... U Srbiji se sigurno oni koji bi rado koristili Paypal mere u desetinama hiljada...
[ vuki68 @ 24.12.2008. 18:53 ] @
desetine hiljada ljudi koji bi u srbiji koristili paypal, pa ja mislim da jedva ima 500 ljudi koji u srbiji i znaju sta je to.a i ako je na desetine hiljada ljudi, pa to je za njih sasvim ok, zasto nas onda ne puste?

ja sam u ovoj prici jako dugo, ajde im ako znas ok engleski napisi jedno pismo da nas obaveste o konkretnim razlozima zasto nas nema na listi a ne da salju stalno template message
[ pyc @ 24.12.2008. 19:12 ] @
http://blog.nemanjasreckovic.c...sta-broja-korisnika-interneta/

Vuki, mislim da ti je procena veoma pogresna. Ja mislim da je biznis tako velike firme kontrolisan direktno iz nekih krugova kao sto su tajne organizacije, i jednostavno, oni Srbiji jos uvek nece da "pruze ruku", nismo se jos dovoljno rasprodali. Bukvalno, tamo neka faca iz kruga Rokfelerovih ima pik na Srbiju, to je.

Ne verujem da bi ih moj mail na engleskom potakao da urade to.
[ vuki68 @ 24.12.2008. 19:33 ] @
Citat:
pychttp://blog.nemanjasreckovic.c...sta-broja-korisnika-interneta/

Vuki, mislim da ti je procena veoma pogresna. Ja mislim da je biznis tako velike firme kontrolisan direktno iz nekih krugova kao sto su tajne organizacije, i jednostavno, oni Srbiji jos uvek nece da "pruze ruku", nismo se jos dovoljno rasprodali. Bukvalno, tamo neka faca iz kruga Rokfelerovih ima pik na Srbiju, to je.

Ne verujem da bi ih moj mail na engleskom potakao da urade to.


ja verujem da je nase trziste daleko vece od BiH, sve mislism da neko iz neke foce, gacka...placa preko paypal.

ja sam mislio da im napises pismo tipa:

1) zasto nema srbije na listi

2) UN broji 193 drzave, paypal na listi ima 190, dakle nedostaju Montenegro, Macedonia, Serbia!

3) neka navedu konkretne rezloge, a ne da salju text tipa template message.

da sam bogatas, veruj platio bih u usa nekog advokata da ispita celu stvar
[ pyc @ 24.12.2008. 19:43 ] @
Pa razlog je ocigledno politicki, ali to ti naravno nece reci. Zasto ispitivati nesto sto je jasno k'o dan...
[ vuki68 @ 24.12.2008. 19:53 ] @
te zapadne glavinje kada je nesto politicke prirode jasno kazu uradite to i to, a ovi cute.Drugar, izvini ali i dalje mislim da nema to veze sa politikom.
[ Ivan Dimkovic @ 24.12.2008. 22:08 ] @
Paypal nalog je ekvivalentan bankarskom racunu jer omogucava slobodan prenos novca, kao i uplate i isplate na tudje racune.

Srbija NE DOZVOLJAVA posedovanje racuna u inostranstvu njenim drzavljanima koji zive na teritoriji Srbije. Paypal Europe se nalazi u Luksemburgu (Paypal Europe S.a.r.l) , dakle VAN SRBIJE. Sa stanovista zakona Srbije, Paypal ne moze legalno poslovati u Srbiji bez registracije u Srbiji kao lokalna banka, sto kosta N miliona EUR.

Kao sto mozete pretpostaviti, Srbija nije bas toliko atraktivna da firma menja svoj poslovni model zbog banana zakona banana drzave.

Dakle, adresa za vase zalbe NIJE paypal, vec je:

http://www.srbija.gov.rs/

Kabinet predsednika dr Mirka Cvetkovića

Beograd, Nemanjina 11
tel: 3617-719; faks: 3617-609
[email protected]

Citat:
pyc
Pa razlog je ocigledno politicki, ali to ti naravno nece reci. Zasto ispitivati nesto sto je jasno k'o dan...


Savetujem ti da se upoznas sa zakonima svoje zemlje, pa onda pricaj o politici ;-)

Razlog je u ovome gore, a Srbija iako je postala "demokratska" i promenila nekoliko garnitura vlasti i dalje drzi tu klauzulu zakona jos iz vremena Josipa Broza Tita i planske ekonomije. Na zalost, gospoda "predstavnici naroda" se boje da im "narod", usled nedostatka poverenja, ne iznese devize u inostranstvo, pa "za njihovo dobro" drze cistu restrikciju raspolaganja sopstvenom imovinom.

Radi se o vrlo primitivnom nacinu kontrole protoka novca, kakav je svojstven sovjetskim satelitima i banana diktaturama, a ne demokratskim drzavama kakvom se Srbija naziva. Na zalost, informisanost o ovom problemu je ravna nuli, a ocigledno ne postoji kriticna masa ljudi kojima bi to nesto znacilo u zivotu pa da to postane politicki problem.

Tuzno je da ekipa divljih taksista lopova ispred Aerodroma Beograd ima ocigledno veci znacaj za organe vlasti u Srbiji nego korisnici Interneta kojima je uskracena mogucnost za komotno elektronsko placanje.

Jos kada ti isti korisnici onda krive Rokfelera i "zli zapad" - definitivno nema boljeg mesta na planeti od Srbije... za vladanje masama... :)
[ Ivan Dimkovic @ 24.12.2008. 22:26 ] @
A evo i propisa koji regulise ko u Srbiji sme imati racun u inostranstvu:

http://www.nbs.yu/export/inter...ev/ds_rezidenti_devize_ino.pdf

Eto, to je razlog zasto nema PayPal-a u Srbiji, niti ce ga biti dok Srbija ne omoguci svojim gradjanima prava koja imaju gotovo sve njihove komsije na kontinentu, sa izuzetkom mozda par zaostalih drzava tipa Moldavija.

PayPal zahteva vrlo tesnu kolaboraciju sa lokalnim bankama i postom, kako bi se omogucila pouzdana verifikacija adresa za naloge - sto inace predstavlja kamen temeljac sigurnosti Paypala. Bez toga - nema Paypala... nalozima iz Srbije niko ne bi verovao.

Prema tome, PayPal definitivno mora imati prisutnost u Srbiji i dobre odnose sa drzavom kako bi to mogli da rade. Prema tome, nije moguce nikakvo "guranje prsta u oko" i otvaranje nekih "precica" kojima bi se omogucilo gradjanima Srbije da krse zakone sopstvene zemlje.

Ako nesto zelite da uradite, pokrenite inicijativu - probajte da obrazujete svoje komsije, recite im da to jasno iznesu na skupovima njihovih partija (ako su clanovi), skupite potpise...

Pripremite se i za kontra-argumente, o rokfelerima, ne-davanju nasih para zlim inostranim bankama i zaverama protiv Srbije... u svakom slucaju, nece vam biti dosadno :)
[ vuki68 @ 25.12.2008. 07:22 ] @
Citat:


Ivane, koliko vidim na PayPal listi se nalazi jako puno banana drzava.Da li mislis da sve te drzave imaju skruptno regulisane zakone koje zahteva PayPal? Mislim da nemaju.Sa druge strane, kako onda iz Srbije moze da se koristi MoneyBokers? Da li hoces da kazes da je PayPal otvorio svoje predstavnistvo u svim navedenim drzavama na listi, ukljucujuci i BiH, Albaniju...Stvarno nisam cuo da tamo ima kancelarija PayPal-a.Uostalom PayPal je rekao si u Luxemburgu, sta njih briga za nase zakone, ako hoce oni mogu da stave Srbiju na listu, ako nizasta drugo onda makar da kupujemo preko eBay, dakle samo slanje novca.Koliko znam, nista me ne sprecava da kupujem na Amazon.com itd, oni pruzaju tu mogucnost, zasto nam onda PayPal ne bi omogucio da to cinimo i na eBay.I sam znas da imaju opciju "Send money only".

Da li je moguce da je PayPal kontaktirao vec nekog u Srbiji od vlasti, kako bi drazio dozvolu za stavljanje nase zemlje na pozitivnu listu?
[ pyc @ 25.12.2008. 07:35 ] @
OK je to da mi imamo lose zakone, ali reci cu ovo sa malom rezervom, cisto sumnjam da su zakoni u Eritreji, Burkini Faso, Kongu, Mozambiku, Nepalu... itd po ovom pitanju mnogo bolji...
[ vuki68 @ 25.12.2008. 08:32 ] @
Citat:
pyc: OK je to da mi imamo lose zakone, ali reci cu ovo sa malom rezervom, cisto sumnjam da su zakoni u Eritreji, Burkini Faso, Kongu, Mozambiku, Nepalu... itd po ovom pitanju mnogo bolji...



Resio sam da se po ovom pitanju ozbiljno zalozim.Tokom 2008 bio sam u kontaktu sa NBS Narodnom Bankom Srbije i obecano mi je da ce se zaloziti...

Sto rekao Ivan, hajde da formiramo ekipu i malo se zalozimo svi skupa
[ milstanyu @ 25.12.2008. 08:52 ] @
Citat:
pyc: OK je to da mi imamo lose zakone, ali reci cu ovo sa malom rezervom, cisto sumnjam da su zakoni u Eritreji, Burkini Faso, Kongu, Mozambiku, Nepalu... itd po ovom pitanju mnogo bolji...


Burkina Faso verovatno nema zakon u kom izricito pise da je zabranjeno da gradjani Burkine Faso salju novac u inostranstvo. Kad bi nasa skupstina izbrisala taj zakon, verovatno bi nas Paypal stavio na listu odmah. E sad, zasto Moneybookers radi kod nas a PP ne, pa verovatno zato sto u PP postoji neka picajzla koja "ceslja" zakone drzava i ta picajzla je pronasla ovu nebulozu od zakona i sad se drzi toga kao pijan plota.

Evo da probamo da posaljemo email Moneybookers-u da krsi nas zakon i da navedemo ovaj zakon? Sta mislite sta ce se desiti? Salim se naravno! :)
[ vuki68 @ 25.12.2008. 10:09 ] @
Sto se tice NBS-Narodne Banke Srbije, tu prepreke nema, evo pogledajte i sami:

http://www.vesti.rs/izvor/Srbija-zabit-internet-trgovine.html
[ Ivan Dimkovic @ 25.12.2008. 16:21 ] @
Ljudi,

Manite se Burkine Faso - stavise, prilicno sam siguran da cak ni tamo vise ne postoji ovako besmislen zakon.

Paypal je vrlo specificna firma jer ima vrlo strog sistem verifikacije i vrlo su senzitivni na sve sto nije legalno. Tako da cisto sumnjam da zele da omoguce krsenje zakona u Srbiji, jer to pre svega NJIH moze da kosta u vidu tuzbe ili nasilnog ukidanja mogucnosti slanja novca iz Srbije bez obzira da li klijent duguje ili potrazuje pare. Ako Moneybookers radi po istom principu kao i Paypal, onda ljudi koji koriste Moneybookers u Srbiji a jesu drzavljani i rezidenti Srbije krse zakon.

Takodje, teoretski Srbija moze da tuzi moneybookers ili da nalozi lokalnim bankama da sprece placanje preko tog servisa.

Dakle, ne treba resavati taj problem NAOPAKO preko paypala, vec ga pre svega treba resiti u SRBIJI, zahtevanjem za ukidanje tako besmislenog propisa.

Citat:

Stvarno nisam cuo da tamo ima kancelarija PayPal-a.Uostalom PayPal je rekao si u Luxemburgu, sta njih briga za nase zakone, ako hoce oni mogu da stave Srbiju na listu, ako nizasta drugo onda makar da kupujemo preko eBay, dakle samo slanje novca.Koliko znam, nista me ne sprecava da kupujem na Amazon.com itd, oni pruzaju tu mogucnost, zasto nam onda PayPal ne bi omogucio da to cinimo i na eBay.I sam znas da imaju opciju "Send money only".


1. Zato sto Paypal time rizikuje tuzbu od strane Srbije za asistiranje u krsenju zakona.

2. Zato sto znaju da U BILO KOM MOMENTU Srbija moze da zabrani bankama saradnju sa PayPal-om (na ime krsenja propisa, jednostavno zabrane autorizacju bilo kakvih naplata ka PayPalu), sto moze da rezultuje nenaplacenim potrazivanjima od strane PayPala

Dakle, prosto receno - ne zele to da rade kako ne bi izgubili novac

Citat:
Koliko znam, nista me ne sprecava da kupujem na Amazon.com itd, oni pruzaju tu mogucnost, zasto nam onda PayPal ne bi omogucio da to cinimo i na eBay.I sam znas da imaju opciju "Send money only".


Razlika je sto Amazon.com nema nikakvu vrstu bankovnog racuna, vec ti placas preko svoje kreditne kartice direktno Amazonu bez "posrednika" - dakle, pare idu iz tvog racuna iz Srbije direktno Amazonu. Tu je sve cisto i legalno.

Medjutim, PayPal ima svoj racun, i svako placanje ide i preko PayPal-a - sto znaci da su oni finansijski posrednik a tvoj nalog tamo jeste ekvivalentan racunu. Srbija to ne dozvoljava.
[ vuki68 @ 25.12.2008. 18:42 ] @
Citat:



Ivane, danas sam saznao neke zacudjujuce stvari.S obzirom da sam u vise navrata u kontaktu sa nadleznom sluzbom Narodne Banke Srbije, zvala me je doticna Lj.Mitrovic, povodom mog e-mail vezanog za PayPal i nase zakone, te njihovu mogucnost da nesto ucine po pitanju stavljanje Srbiju na listu.

Dobio sam odgovor da sto se tice NBS i njihovih propisa ne postoji nikakva smetnja poslovanja PayPal u Srbiji, medjutim, u njihovoj nadleznosti nije da o tome obaveste PayPal te me je uputila da se obratim direktno Vladi Srbije.

Ono sto me je od te osobe, u cijoj je nadleznosti devozno poslovanje, zacudilo jeste informacija da je sasvim dozvoljeno da gradjani Srbije salju novac preko WU i Money Gram.
To sto gradjane u bankama obavestavaju da se ne moze poslati novac preko WU, vec samo primiti, NBS je optuzio direktno banke da imaju takav ugovor sa WU iz samo njima znanih razloga.
Iz sektora za devizno poslvanje NBS, receno je da se banke sluze izgovorom da ne moze, jer navodno je NBS odredila limit koji se moze izneti u inostranstvo u iznosu od 10.000 eura.

Cinim dalje korake, ako je neko voljan neka mi se pridruzi.
[ Ivan Dimkovic @ 25.12.2008. 18:53 ] @
Pazi,

To je samo misljenje osobe iz NBS - zvanicno, po propisima NBS koje sam linkovao, drzavljani Srbije koji zive na teritoriji Srbije nemaju pravo da drze svoj novac u inostranstvu.

Paypal "nalog" je de-facto vrsta bankovnog racuna.

Mozda ona misli da to nije problem, ali bi onda neko trebao da obavesti Paypal - bilo bi najbolje kada bi neko iz NBS pismeno obavestio PayPal da je njihovo poslovanje legalno na teritoriji Srbije.

Mozda da se kontaktira PayPal i da se od njih zatrazi da zahtevaju misljenje NBS o legalnosti poslovanja.
[ vuki68 @ 25.12.2008. 19:21 ] @
Citat:



U pitanju je Ljiljana Mitrovic, iz sektora za devizno poslovanje, poslao sam pismo Aleksandri Kilibarda koje direktor u NBS za devizni sektor.
Kada sam dobio tu informaciju, zamolio sam da se NBS zvanicno obrati PayPal-u, ali receno mi je da nije u njihovoj nadleznosti i da se obratim Vladi Srbije.
NAPOMINJEM ZVALI SU ME DIREKTNO IZ NBS I NJIHOVE SLUZBE ZA DEVIZNI SEKTOR
Ovde je situacija postala malo zamrsena, STA PREDLAZES?
[ SmarasBre @ 25.12.2008. 21:34 ] @
Kako li onda ovi iz http://www.e-ducan.com/ koriste PayPal da mi je znati...
[ engineer @ 25.12.2008. 21:51 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pazi,

To je samo misljenje osobe iz NBS - zvanicno, po propisima NBS koje sam linkovao, drzavljani Srbije koji zive na teritoriji Srbije nemaju pravo da drze svoj novac u inostranstvu.

Paypal "nalog" je de-facto vrsta bankovnog racuna.
Možda je samo u pitanju različito tumačenje, što je česta pojava u našoj državi ;-)... Iz mog ugla, PayPal je samo način plaćanja, kao što je to kreditna kartica ili ček, prilikom plaćanja novac se ne zadržava kod njih. Primanje novca je već druga priča, ali mislim da bi, uz malo dobre volje, plaćanje moglo da prođe kao legalna opcija...
[ vuki68 @ 26.12.2008. 06:45 ] @
Ljudi, sto rekao Ivan promenimo adresu za zalbe.nemoj mo pisati PayPal.Organizujmo peticiju i obratimo se nadleznim u Vladi Srbije.
Ja sam vec poslao pismo Ministarstvu Finansija, kao i Ministarstvu ekonomije i ocekujem odgovor.Ali, daleko je bolje da ne radim sam.
[ vuki68 @ 26.12.2008. 11:42 ] @
Ajde i to cudo da vidimo, navodno do kraja 2008 dolazi PayPal:

http://www.zrenjaninske.com/st...yPal%20u%20Srbiji%20do%202008?
[ milstanyu @ 26.12.2008. 11:57 ] @
Ma da, cim se otrezne od doceka, stavljaju nas na listu. Nema nista od toga dok mi ne ukinemo zakone koji paypalu smetaju, a to moze da traje i do kraja 2012.
[ vuki68 @ 26.12.2008. 12:18 ] @
Citat:
milstanyu: Ma da, cim se otrezne od doceka, stavljaju nas na listu. Nema nista od toga dok mi ne ukinemo zakone koji paypalu smetaju, a to moze da traje i do kraja 2012.


Ja sam ovde X puta rekao i vise necu da ponavljam da sam iz NBS dobio zvanicno obavestenje da nasi propisi ne sprecavaju poslovanje PayPal-a u Srbiji.Ako ne verujete, izvoliti i vi se potrudite kao ja pa ce vam reci isto.Svi pricate, pisete, komentarisete a nista ne radite.
[ milstanyu @ 26.12.2008. 13:04 ] @
Da, i oni su te lepo usmerili na Vladu, tj. na Skupstinu i zakonodavna tela koja moraju ukinuti zakon koji smeta paypalu. Sta da radimo? Jedino da izadjemo svi u protest ispred Vlade. Ili da potpisemo svi neku peticiju pa da dostavimo Vladi. Ako nas ima 1000 na spisku, mozda je i stave u razmatranje.

Sa druge strane, trenutno skoro sve sto prima paypal mozes da platis karticom (recimo ovde popularni rapidshare) jer PP procesira kartice, a ako zelis da tebi neko plati imas bezbroj drugih servisa. Zelis da ti neko plati koristeci svoj paypal (zato sto stranci koriste skoro samo paypal)? Moze! Iako nemas paypal dovoljno je da imas 2CO ili slican servis koji prima paypal a tebi prosledjuje uplate.

Sta ne moze? Dobrim delom ebay. To nama ovde fali, jer recimo ne mozemo da kupimo patike za $40 nego moramo iste da platimo 100 evra ovde. Ili mobilni... $250 na ebay, a isti takav 650 evra ovde u prodavnici.

Nama kupcima koji se mlatimo ovde po forumima to svakako ne odgovara. Ali? Da li nekome to odgovara mozda? Svakako. E sad, ciji je lobi jaci. Sumnjam da je nas.

Dakle... Postoji u nasim zakonima nesto sto smeta paypalu. Ali, cinjenica je da nesto slicno postoji jos u bar nekoliko od 200 drzava koje primaju paypal. Kad tome dodamo odgovore koje si ti dobio iz NBS, tu nesto smrdi. Mora se posumnjati da se neko iz sve snage bori da paypal ne dodje u Srbiju.

[Ovu poruku je menjao milstanyu dana 26.12.2008. u 14:23 GMT+1]
[ vuki68 @ 26.12.2008. 14:38 ] @
Citat:
milstanyu: Da, i oni su te lepo usmerili na Vladu, tj. na Skupstinu i zakonodavna tela koja moraju ukinuti zakon koji smeta paypalu. Sta da radimo? Jedino da izadjemo svi u protest ispred Vlade. Ili da potpisemo svi neku peticiju pa da dostavimo Vladi. Ako nas ima 1000 na spisku, mozda je i stave u razmatranje.

]


Pa upravo zbog eBay sam sve ovo i pokrenuo, i jako dobro mi je poznato kako PayPal funkcionise.S obzirom na informacije iz NBS, predlazem da krenemo redom.Dakle sa potisima i pismom Vladi Srbije, pa ako su voljni, kao sto su mi rekli u NBS neka se zvanicno obrate PayPal-u u Luksemburgu da dozvoljavaju poslovanje.
Ali, peticija koja bi imala pravnu osnovu, a zna se kako ona treba da izgleda.Vec sam rekao Ivanu da stavi moju novu temu na rubriku "Izdvojene teme".

Koje korake dalje predlazes?
[ milstanyu @ 26.12.2008. 14:53 ] @
Ja bih napravio online formu gde bi zainteresovani mogli da "potpisu" peticiju, uz ostavljenje imena, prezimena, broja licne karte i maticnog broja. Kad se sakupi dovoljno ljudi, stampati to i poslati postom na adrese Vlade, ministarstva ekonomije i finansija i NBS, pa i samom Paypalu.

Morali bi da smislimo tekst peticije, tj. sta zahtevamo, da ne potpisujemo dokument sa glupim zahtevom tipa "hocemo paypal!".

Dakle pitanje je STA traziti. Mislim da je ipak paypal taj koji najbolje zna ZASTO Srbije nema na listi, svi ostali mogu samo da pretpostavljaju. Znaci pitati paypal ZASTO nas nema, ili tacnije STA menjati u Srbiji da bi nas bilo na paypalu.

Kad se dobije odgovor, napisati peticiju sa zahtevom da se promeni u drzavi to sto Paypal trazi, okaciti to na net i cekati da ljudi potpisuju.

A ako Paypal nece da da konkretan odgovor ZASTO nas nema, onda jednostavno sam Paypal (iz nekog nepoznatog ili tajnog razloga) nas nece, tu nema pomoci.
[ milstanyu @ 26.12.2008. 15:13 ] @
Evo, ovo sam upravo poslao paypalu, engleski mi nije perfect, ali razumece oni:


Hello,

I am sending this email in the name of group of citizens of Serbia. We would like to have Paypal account, but our country is not listed. Could you please explain me why Serbia is not listed? What is the main reasons for that?
We are ready to start a petition and ask government representatives of Serbia to change things in this country that are not "compatible" with Paypal.
I understand this question may be difficult for you. If it's case here, please let me know who we may contact regarding this matter. Or at least, please forward this email to the right person.
We are sure that our petition would be signed by 1000's of potential Paypal users in Serbia. But before we open the petition, we have to know answer to this simple question:
Serbia is not allowed by Paypal. What are the reason(s)?
Thank you for your time.

Milos Stankovic


Ajd da vidimo sta ce reci. Jasno sam im postavio pitanje. Ako mi posalju mail tipa, "zao nam je, planiramo, bice uskoro..." oteracu ih u pm, pa kud puklo da puklo. 10 godina cekam taj paypal, ako nije dosao do sad, ne mora ni posle 10 godina.
[ vuki68 @ 26.12.2008. 16:17 ] @
Citat:


Miloše svaka čast, u potpunosti podrzavam tvoje pismo koje si poslao PayPal-u .

Medjutim ja predlazem i sledeci scenario:

1) Obratiti se direktno PayPal-u sa sedistem u Luksemburgu, redovnom postom i od njih zahtevati da dostave crno na belo uslove koje Srbija treba da ispuni kako bi se nasla na PayPal listi.

2) Ako nam to ne urodi plodom, smatram da za potrebnim da se ogranizujemo i obratimo Vladi Srbije sa molbom da nas neko od nadleznih primi kojom prilikom bi izlozili kontakte sa NBS koje sam imao uz napomenu da sam upucen na Ministarstvo finansija.Od njih, kao institucije treba zahtevati da se direktno obrate PayPal-u sa obavestenjem da su slobodni za poslovanje sa Srpskim trzistem.To tim pre jer u NBS kazu "sto se tice nasih propisa ne postoji prepreka"

3) Ne treba, mozda pre svega, odbaciti i sledeci scenario: Naime, PayPal u U.K ima telefon za odnose sa medijima.Bilo bi pozeljno da se obratimo RTV B92 sa molbom da neko od njih istrazi celu stvar.Ja imam neke kontakte u RTS, vec sam zamolio da li mogu nesto da ucine i obecano mi je da ce se pokusati, drugim recima da ce se mozda izaci sa nekom emisijom na tu temu.Mediji su ipak mediji, i oni preko kontakta za odnose sa javnoscu PayPal-a mozda mogu da izvuku daleko vise stvari od nas kao pojedinaca.

NAS DRUG IVAN DIMKOVIC CESTO PUTUJE, RADOVALO BI ME AKO JE VOLJAN DA SE PROSETA DO LUKSEMBURGA, AKO MU JE U PROLAZU, I DA POKUSA DA IZDEJSTVUJE ZVANICNE INFORMACIJE.

A STO SE TICE PETICIJE, RADOVALO BI ME DA SE NE SKUPLJA NA NET-U, NEGO DA PROBAMO DA TO OGRANIZUJEMO NA NEKI DRUGI NACIN.

[ vuki68 @ 26.12.2008. 16:35 ] @
Citat:



Jos nesto, nemoj ih terati u pm jer siguran sam da postoji nacin da dodjemo do pravih zvanicnih odgovora:

1) neka medijska kuca !!!!! , obratimo se B92, ja sam vec RTS-u i cekam odgovor,

2) nadlezni u Vladi Srbije

3) Pismo direktno u Luksemburg

4) Ako je Ivan voljan da nam pomogne, direktno iz sedista u Luksemburgu

5) Na kraju krajeva, ako nam ukinu vise 2010 oticicu licno !
[ milstanyu @ 26.12.2008. 16:40 ] @
Kad bi mi samo doznali od paypala sta je razlog, jasno i nedvosmisleno, sve bi islo lakse. Ovako, kad imas 200 zemalja na listi a Srbije nema, prosto covek pomisli da nas neko ko je na jakoj poziciji u paypalu namerno zeza, da ne kazem mrzi. Ko sto se pricalo da je onaj kreten napisao na jednom albumu Nirvane "not for dogs and Serbs". Stvarno zvuci tako, pazi, ceo svet je ok, samo Srbija nije. Znaci da nisu ni citali zakone 90% drzava koje su na listi, samo su kod nas trazili dlaku u jajetu. Sumnjivo je sve to, nazalost.

Znaci ako se paypal resio da nas ne stavi na listu i ako nece ni da kaze zasto, onda ne vredi nista, ni put u Luxemburg, ni peticije, nista.

Cekamo odgovor od paypala...
[ milstanyu @ 26.12.2008. 16:45 ] @
Zezam se za psovke, ne bi oni to ni razumeli. :)

Sto se tice medija, najbolje nekim zutim, da pustimo zvaku da neko odavde namerno sabotira paypal da mi ne bi kupovali jeftinu robu preko neta. :)
[ vuki68 @ 26.12.2008. 16:47 ] @
Citat:
milstanyu: Kad bi mi samo doznali od paypala sta je razlog, jasno i nedvosmisleno, sve bi islo lakse. Ovako, kad imas 200 zemalja na listi a Srbije nema, prosto covek pomisli da nas neko ko je na jakoj poziciji u paypalu namerno zeza, da ne kazem mrzi. Ko sto se pricalo da je onaj kreten napisao na jednom albumu Nirvane "not for dogs and Serbs". Stvarno zvuci tako, pazi, ceo svet je ok, samo Srbija nije. Znaci da nisu ni citali zakone 90% drzava koje su na listi, samo su kod nas trazili dlaku u jajetu. Sumnjivo je sve to, nazalost.

Znaci ako se paypal resio da nas ne stavi na listu i ako nece ni da kaze zasto, onda ne vredi nista, ni put u Luxemburg, ni peticije, nista.

Cekamo odgovor od paypala...


Pazi, cuo sam da im je tehnicka podrska nula.tamo neki cika koji odgovara na e-mail jednostavnije mu je da ti sibne sablonski, unapred pripremljen odgovor.Zato, ako dobijse template message, idemo dalje, moj predlog da se organizujemo pa u B92 !!!!!!! Ima kontakt za odnose sa medijima PayPal-a

https://www.paypal-press.co.uk/

For media enquiries only please call the PayPal Press Office on 0207 566 9777 and contact the team below:


Sophie Lilley / Helen Thomson / Laura Moss / Louise Bromley
[ vuki68 @ 26.12.2008. 16:55 ] @
Citat:
milstanyu: Zezam se za psovke, ne bi oni to ni razumeli. :)

Sto se tice medija, najbolje nekim zutim, da pustimo zvaku da neko odavde namerno sabotira paypal da mi ne bi kupovali jeftinu robu preko neta. :)


Cuj, predlazem posle novaka da ipak kontaktiramo B92, ili Studio B, neka neki novinar to odradi:

Rekoh ima kontak za odnose sa medijima paypal-a

For media enquiries only please call the PayPal Press Office on 0207 566 9777 and contact the team below:


Sophie Lilley / Helen Thomson / Laura Moss / Louise Bromley
[ Goxomania @ 26.12.2008. 17:52 ] @
Slicna tema na http://www.elitesecurity.org/t...-omogucavanje-PayPal-iz-Srbije


[Ovu poruku je menjao Goxomania dana 27.12.2008. u 02:17 GMT+1]
[ milstanyu @ 26.12.2008. 21:49 ] @
Citat:
Dear Milos Stankovic,

Thank you for contacting PayPal.

Hello, I hope all is well with you. My name is Bradle and it is my pleasure to assist you. I understand that you just want to know if you can sign up for Serbian account. I realize that this situation can be frustrating for you and sincerely apologize for the any inconvenience this has caused you. But I will be more than happy to assist you with your concern and appreciate the opportunity to help you in any way resolve this issue.

We sincerely appreciate your interest in becoming a PayPal member.
Unfortunately, we are not yet providing services for the country or region in question. Establishing our service in each new country or region involves complex changes due to different regulations. We are always looking to expand our availability; however, due to the complexities of global expansion, we cannot provide a specific time frame. We are working hard and look forward to expanding our services to additional countries and regions in the future

Go to the PayPal website and click the "Worldwide" link in the footer of the page and click "190 countries" for more information on the countries and regions that PayPal supports.

Thanks again for contacting us, and thank you for being part of the PayPal community.

Sincerely,
Bradle
PayPal Consumer Support
PayPal, an eBay Company


Evo stigao je odgovor. Kao sto vidite nisu ni procitali moj email. I autoresponder bi mi dao bolji odgovor. Sto li placaju ovaj outsource support, da mi je znati.
[ vuki68 @ 27.12.2008. 06:33 ] @
Citat:
milstanyu: Evo stigao je odgovor. Kao sto vidite nisu ni procitali moj email. I autoresponder bi mi dao bolji odgovor. Sto li placaju ovaj outsource support, da mi je znati.


Da to je odgovor koji svakom posalju, iz bilo koje zemlje kada nemaju paypal i mnogim drugik kada ga nisu imali.To su unapred pripremljena pisma, sto rece nisu ni procitali.
Na temi koju sam stavio "Novi vid peticije..." vec ima zainteresovanih.

ZASTO PRAVAC B92, STUDIO B, kontakt payPal-a za odnose sa medijima ili u krajnjem slucaju pravac Luksemburg, peticije Vlada, ministarstvo...ali molim bez skeptizma
[ Sopocanac @ 01.01.2009. 17:22 ] @
ljudi manite se corava posla!

paypal ne podrzava srbiju zato sto je kod nas na snazi zakon koji zabranjuje da gradjani srbije mogu slati kao fizicka lica novac drugim fizickim licima u inostranstvo - a sustina paypala je upravo to - placanje izmedju fizickih lica u razlicitim zemljama.

i sve dok se ne ukine taj nakaradni zakon koje su doneli pripadnici aktuelnog rezima 2001 godine - paypal nece podrzavati srbiju.
[ vuki68 @ 05.01.2009. 11:08 ] @
Citat:
Sopocanac: ljudi manite se corava posla!

paypal ne podrzava srbiju zato sto je kod nas na snazi zakon koji zabranjuje da gradjani srbije mogu slati kao fizicka lica novac drugim fizickim licima u inostranstvo - a sustina paypala je upravo to - placanje izmedju fizickih lica u razlicitim zemljama.

i sve dok se ne ukine taj nakaradni zakon koje su doneli pripadnici aktuelnog rezima 2001 godine - paypal nece podrzavati srbiju.


PayPal ima ovu drzavu na listi, u pitanju je Benin

Sudeci po slikama, verujem da obilato koriste PayPal. i da su im zakoni potaman.

http://images.google.com/image...a=X&oi=images&ct=title
[ sifacca @ 25.01.2009. 16:01 ] @
kod nas je sve kako ne treba da bude i ne znam sto se iscudjavate kad je to realnost... sto se tice odgovora pay pala kad im covek postavlja pitanje, kada se kojim slucajem napravi neka greska, to je znaci kao da ispravljate drinu u Ovcarsko-Kablarskoj klisuri, nevezano da li si Srbin ili neke druge nacionalnosti.
A sa pay palom ce da bude kao sa Djeknom, jos malo pa sad ce ...
[ pedjaman @ 10.03.2010. 15:25 ] @
To je tačno!

A da vam ne pričam koliko je podrška debilna,kao i pravila, i koliko kradu novac. A tek debilne i nepotrebne i besmislene "security" procedure. DAAAAAAAAAAJ