[ Shipa @ 22.08.2003. 03:37 ] @
Da li želiš da budeš umrežen/a sa ljudima na teritoriji Beograda ?

Želiš li da budeš deo zajednice koja medjusobno razmenjuje muziku, filmove, programe..?

Zanima te ko još u kraju ima kompjuter i voli iste ili slične stvari kao i ti, možda čak i ima nešto što ti već duže vreme tražiš.

Radila/o bi neki projekat ali ne poznaješ ljude sa kojima bi to moglo da se izvede.

Žarko bi želeo/la da ne moraš da bacaš pare po igraonicama, već bi nekako da igraš protiv ili sa ljudima u igraonici ali iz svoje sobe.

Želiš da upoznaš zanimljive ljude, koje vidjaš na ulici i u prevozu ali nikako da se upoznate.

Želiš da se zezaš sa drugim mladim, starim, glupim, lepim, mističnim, običnim, inteligentnim, talentovanim, lenjim, standardnim, vanserijskim, zaposlenim, besposlenim, kreativnim ljudima.



Ako si odgovorio potvrdno bar na jedno od ovih pitanja, mi ti kažemo BG Wireless.



BG Wireless FAQ v0.01

1. Šta je BG Wireless, čemu služi, zašto bih ja dao svoje pare i trošio svoje vreme na to?



1.1 Ljudi

BG Wireless je projekat grupe entuzijasta. BG Wireless je (i ostaće) neprofitan. Ovo je bitno napomenuti jer je prva stvar koju ljudi pitaju kada čuju za ovo upravo "Ko će tu da se ogrebe". Na ovome se niko neće ogrebati osim prodavaca opreme (zato ih ovom prilikom pozivamo da malo spuste cene i time sebi povećaju promet :) ). Ljudi koji ulažu puno vremena, novca i energije u projekat BG Wireless, ništa od toga neće zaraditi, osim zadovoljstva što im se san ostvaruje, a kada bi naplaćivali to što rade onoliko koliko njihovo vreme stvarno vredi, teško da bi se ikome isplatilo da se ovim bavi. Dakle, ovo je projekat pokrenut iz čistog entuzijazma.


1.2 Ideja

Ideja grupe BG Wireless je da izgradi mrežnu infrastrukturu nezavisnu od bilo kog KOMUNIKACIONOG ILI INTERNET PROVAJDERA na teritoriji Beograda. Namera nam je da za ovo koristimo uglavnom bežičnu opremu - odatle i naše ime (Wireless - bežično) :) Telekomunikaciona iskustva u našoj zemlji su do sada bila uglavnom loša. I dok su učesnici u telekomunikacionom životu Srbije krivili jedni druge za stanje u kome se nalaze telekomunikacije, mi smo odlučili da uradimo nešto konkretno da situaciju
poboljšamo.


1.3 Čemu služi BG Wireless i šta ja dobijam od ovoga

Servisi koje BG Wireless trenutno pruža su mrežne igre (popularni counter strike, warcraft, starcraft, u principu sve za šta postoji interesovanje korisnika), chat, audio i video interaktivni razgovor korisnika, puno programa i igara koje možete skinuti od drugih korisnika, stripovi, kao i uvek popularna mp3 muzika i divx filmovi.
Mnogi od nas koriste čari lokalne mreže još od 1996 godine, i videćete da ćete se, kada se jednom naviknete na pogodnosti koje ovakva povezanost pruža, pitati kako ste do sada mogli bez mreže :).


1.4 Internet?

U poslednje vreme cene pristupa internetu značajno padaju, što će nam omogućiti da, kada se stvori kritična masa korisnika, dogovorimo povoljne cene za pristup internetu upravo preko BG Wirelessa. Trenutno BG Wireless NEMA dogovor ni sa jednim provajderom o pružanju INTERNET USLUGA. Cilj nam je da korisnicima preko BG Wirelessa bude ponudjene usluge više različitih Internet provajdera, čime će se omogućiti da različite potrebe individualnih korisnika budu zadovoljene različitim paketima za pristup koje će Internet provajderi ponuditi.


1.5 Ovo zvuči odlično

I jeste!


1.6 Kako ja mogu da pomognem

Svi koji misle da mogu da pomognu na bilo koji način (oprema, pristup internetu, novac, saveti, učestvovanje u izradi i planiranju) su više nego dobrodošli. Do otvaranja web stranice koja je u izradi, eventualna pitanja je najbolje slati na forum Elite Security/Wireless (www.elitesecurity.org), gde i ostali zainteresovani mogu da ih vide i eventualno odgovore na njih. Očekujemo sugestije, primedbe, komentare i sve ostale reakcije. Ukoliko ovde nismo naveli nešto što vas zanima molimo vas da nam posaljete e-mail na neku od sledećih adresa:

isrdanov at sezampro tacka yu
lepiaf at sezampro tacka yu
shipa at afti tacka net

i pitate apsolutno sve što vas zanima. Iz dosadašnjih iskustava znamo da ima dosta ljudi koji pročitaju ove poruke, zainteresovani su ali na kraju ne pozovu da saznaju više informacija. Nemojte dozvoliti da se to desi jer ćete u trenutku kada se budete povezali videti da je svaki utrošeni minut i evro vredeo višestruko - na mreži ćete pronaći puno ljudi interesovanja sličnih vašim, sa kojima ćete moći da razgovarate bez zauzimanja telefona. Konačno ćete naći nekoga ko igra iste igre koje igrate i vi i moći ćete da se oprobate u okršaju sa njim. Konačno ćete pronaći nekoga ko sluša istu muziku i gleda iste filmove kao i vi i moći ćete da sa njim razmenite ove sadržaje. Ako budete naišli na neki problem vrlo je verovatno da će u uvek aktivnom chatu biti neko ko taj problem zna da reši. Zato nemojte da vas mrzi da pošaljete poruku. Pitajte sve što vas zanima!

Ukoliko odgovor na pitanje bude koristan i za ostale potencijalne i postojeće korisnike, biće ubačeno u neku od narednih verzija ovog FAQ-a.

1.7 Da li je BG Wireless isto što je bio SWCN?

Ne, BG Wireless nije isto što i SWCN. SWCN nije uspeo da ostvari svoju nameru i neki od ljudi koji su učestvovali u SWCN projektu sada učestvuju u projektu BG Wireless.





2. Kako mogu da se priključim?


Postoji nekoliko načina na koje možete da se priključite na mrežu:


1. Individualni korisnik

2. Više korisnika (lokalna mreža) / Igraonica

3. Lokalna mreža sa lokalnim bežičnim pokrivanjem / Igraonica


Igraonice kao komercijalni entiteti sa interesom za povezivanje na mrežu sa velikim brojem korisnika, povezuju se u dogovoru sa osobama odgovornim za održavanje odgovarajućeg AP-a.

Ovo nisu i jedini načini povezivanja, samo najčešći, pozovite da se dogovorimo.


2.1. Individualni korisnik

Pod individualnim korisnicima se podrazumevaju pojedinci koji na svom računaru imaju wireless mrežnu kartu i koji se uz pomoć nje bežično povezuju na neki od postojećih AP-ova.

Za prikljucenje individualnog korisnika je potrebno sledeće:

a) (obavezna) optička vidljivost i (poželjna) blizina nekog od postojećih access pointa.
b) wireless mrežna karta
c) računar sa slobodnim PCI, PCMCIA ili USB slotom (u zavisnosti od toga za koju ste se mrežnu kartu odlučili) - podrazumeva se da računar već imate :)
d) antena (kupljena/pravljena - u zavisnosti od sklonosti i/ili novčanih mogućnosti)
e) n evra za priključenje na mrežu (plaća se vlasniku Access pointa - ovaj novac je isključivo namenjen otplati opreme koja se koristi za povezivanje) - ova suma zavisi od lokacije do lokacije, a povezana je sa potencijalnim brojem ljudi koji ce se priključiti na AP - na udaljenim lokacijama sa potencijalno malim brojem korisnika ova suma može biti veća zbog veće cene opreme za povezivanje i manjeg broja ljudi na koje se troškovi dele.
f) dobra volja za malo testiranja i eksperimentisanja
g) mnogo, mnogo vremena za eksploataciju svega onoga što dobijate priključenjem na mrežu :)


2.2. Lokalna mreža

Pod povezivanjem lokalne mreže se podrazumeva povezivanje više pojedinaca medjusobno povezanih u lokalnu mrežu u okviru zgrade/bloka zgrada - ovaj način povezivanja je dosta jeftiniji od povezivanja pojedinačnih korisnika jer je bežična oprema u zemlji Srbiji i dalje skupa. Kod ovog načina povezivanja svi članovi lokalne mreže dele troškove opreme potrebne za bežično povezivanje. Potrebno je sledeće:

a) postojeća infrastruktura lokalne mreže (kablovi, hubovi, switchevi, ruteri(?)) i slobodan port na jednom od switcheva mreže.
b) odvojena mašina/server sa instaliranim linux operativnim sistemom (procesorske snage reda velicine p2 300mhz - verovatno i slabije mašine mogu da odrade posao sirovog rutiranja, ali razlike u ceni su sada već toliko male da nema nikakvog razloga da (osim ako baš nemate neku staru mašinu koja vam stoji u ormanu i skuplja prašinu) kupujete mašinu slabiju od ovoga. Za ovu mašinu nije potreban monitor. Ukoliko ne želite da na ovu mašinu postavite lokalni fajl server (nije neophodno, ali može biti zgodno kod velikih mreža) hard disk bi trebalo da bude veličine oko 2 gb.
c) prostoriju u koju možete da stavite ovu mašinu i da se ne plašite da je jedno jutro više nećete naći. U zgradama sa liftovima najčešće na krovu zgrade postoji prostorija u kojoj se nalaze akumulatori za rezervno osvetljenje u slučaju nestanka struje. Te prostorije su najčešće sigurne za postavljanje mašine-rutera. Naravno u vašoj zgradi morate proveriti da li postoji mogućnost za ovako nešto. Ukoliko vam se ideja ostavljanja servera u prostoriji od koje ključ ima još neko u vašoj zgradi ne dopada, uvek možete mašinu staviti i u stan nekog od korisnika lokalne mreže. Ne zaboravite da ova mašina radi na struju, da radi bez prestanka i da je njena potrošnja 100-200W. Do kraja meseca se utrošak struje nakupi i to nekome može biti problem. Možete se dogovoriti i
podeliti troškove struje sa vlasnikom stana kod koga držite masinu ili mu dati neke druge pogodnosti, dogovor je na vama.
d) Wireless mrežna karta (najbolje PCI - obavezan zahtev je da postoje drajveri za Linux za nju)
e) antena
f) kabl - potreban je tzv. low loss kabl za prenos podataka izmedju antene i bežične mrežne karte. Postoje dva problema sa njim: em je skup, em ne sme da bude duži od 10m jer u suprotnom dolazi do velikih gubitaka u snazi signala. Planirajte postavljanje mašine rutera tako da razdaljina od njega do antene ne bude više od 10 m - što kraće to bolje.
g) 100mbitna mrežna karta za povezivanje rutera na lokalnu mrežu
h) slobodan port na jednom od switcheva/hubova lokalne mreže
i) n evra po korisniku lokalne mreže za otplatu troškova na strani access pointa (ova suma je manja od sume potrebne za individualno povezivanje, ali i dalje zavisi od konkretnog AP-a)


2.3. Lokalna mreža sa lokalnim bežičnim pokrivanjem (AP)

Pod lokalnom mrežom sa lokalnim bežičnim pokrivanjem se podrazumeva grupa pojedinačnih korisnika povezanih na lokalnu mrežu, koja je bežično povezana sa postojećim AP-om, a i sama ima postavljen access point za bežično priključenje korisnika koji se nalaze u okolini. Ovo je najpoželjniji način povezivanja jer se tako širi infrastruktura mreže i omogućava dalje širenje od ove tačke. U cilju stimulisanja korisnika da se opredeljuju za ovaj način povezivanja i time zaista doprinesu širenju mreže, korisnici koji odaberu ovaj vid povezivanja neće morati ništa da plaćaju
AP-u sa kojim se povezuju. Umesto toga, za ap sa kojim se povezuju će obezbediti wireless karticu i antenu kako bi njihova veza trošila što manje bandwidtha ostalim korisnicima ap-a sa kojim se povezuju.

Poželjno je da se igraonice povezuju na mrežu na ovaj način.

Za ovo je potrebno:

a) postojeća infrastruktura lokalne mreže
b) mašina-server sa instaliranim linux operativnim sistemom. Sve ranije navedeno za ovaj server važi i u ovom slučaju.
c) prostorija za smeštanje mašine-rutera
d) wireless mrežna karta koja ce raditi kao AP
e) omni antena za AP
f) wireless mrežne karte kojima će se izvršiti povezivanje na postojeći access point - 2 komada
g) usmerene antene - 2 komada
h) 100 mbitna mrežna karta za povezivanje rutera na lokalnu mrežu
i) slobodan port na jednom od switcheva lokalne mreže



3. Gde postoje AP-ovi u Beogradu


Trenutno Stanje Wireless mreže u Beogradu


1. Acess Point blok 45:

Pokriva blok 45, 61, 62, 63 pri optimalnim uslovima.

- cena priključenja 25e za pojedince, 20e po čoveku za lokalne mreže


2. Acess Point blok 70:

Pokriva blok 70, 70a, 62, 63, 64, 44 pri optimalnim uslovima

- cena priključenja 25e za pojedince, 20e po čoveku za lokalne mreže



AP blok 45 i blok 70. su povezani 12.08.2003 tako da korisnici jednog i drugog ap-a mogu da uživaju u svim blagodetima direktne veze :) (trenutno otprilke 10-ak ljudi sa svake strane)


U najavi:

1. Access Point Železnik

U planu je postavljanje AP-a u Železniku. Svi zainteresovani mogu da se jave na adresu

amaron at fon tačka bg tačka ac tačka yu

gde će dobiti sve potrebne informacije.



1. Access Point blok 30

U planu je postavljanje AP-a u bloku 30. Svi zainteresovani mogu da se jave na adresu

shipa at afti tačka net

gde će dobiti sve potrebne informacije


Sve informacije i novosti o postavljanju novih access pointa biće postovane na forum BG Wireless www.bgwireless.net .




[Ovu poruku je menjao Veljko dana 02.07.2004. u 19:28 GMT]
[ amaron @ 25.08.2003. 22:01 ] @
Hmm, da promo...
Ne znam koliko si uspeo da probudis ucmalu masu koja voli samo da prica i da pri tome nista konkretno ne uradi. Ovde u Zelezniku ima nas dvojica koji intenzivno svakodnevno trosimo svoje vreme i ulozenu kintu da odradimo node. Okolo ima dosta zainteresovanih ljudi, ali svi cekaju da mi to odradimo i da im serviramo na tanjiru. Nije ni cudo sto se provajderi razbijaju od posla i para.
Elem, vecina problema je resena, verovatno ce AP eksperimentalno startovati ove nedelje. Formira se prvo lokalni nod sa dovoljnom bazom korisnika (desetak), da bi se nakacili na blok 70.
Potrebna je dobra lokacija za direkcionu antenu (neke vec imamo u razmatranju) koje imaju pogled ka bloku 70 i ka AP-u u Avalskoj ulici. Ruter ce biti u Avalskoj, kao i prvi nod. U razmatranju su jos dva noda da bi se pokrio ceo Zeleznik. Javite se ako imate dobre lokacije. Karingtonka je lokacija koja bi npr. savrseno odgovarala.
Posto zbog malih fondova pravimo svoje antene, potrebni su nam vesti majstori sa alatom koji bi mogli da ih lepo naprave - puno decibela - puna brzina.

Sto se Banovog Brda tice, ima dosta ljudi zainteresovanih za nod. Nemam pojma u cemu je problem - postoje ljudi sa parama, sa lokacijom, sa tehnickim znanjem, snabdevacem jeftine opreme... Sta vam jos treba ? Ah, da menadzer :). Pa hajde, ali samo da vas povezem medjusobno, dalje se organizujte sami. Sva nasa iskusva cemo podeliti sa svakim. Dakle, javite mi se svi Banovobrdjani ovde ili jos bolje na mail, pa da vas ispovezujem. Mogucnosti kacenja sa vase lokacije na ostale nodove je izvrsna.

Ljudi sa Vidikovca i Sremcice (naselje) mogu lako da se nakace na nod cim se formira. Javljajte se takodje.

Toliko za sada....

amaron na fon tacka bg tacka ac tacka yu

There is a digital infection in the air... Can you feel it ?
[ legend @ 25.08.2003. 22:13 ] @
ima li sanse da se neki AP nadje i na stankom centru (b.brdo)?

[ amaron @ 25.08.2003. 22:57 ] @
Ako ti imas pristup stankom centru i mogucnost da tamo postavis opremu, sto da ne. Naravno, da bi bio to imalo smisla potreban ti je nacin i da se nakacis na ostale free nodove (tj. jedan od njih) - dakle opticka vidljivost.
Napominjem ti da je ovo sve potpuno nekomercijalan, besplatan projekat, dakle neki zakupi poslovnih objekata i njihovih krovova ne dolaze u obzir, osim ako neka firma ne ponudi takve lokacije kao oblik sponzorstva :).
Dakle - jeste bespatno (osim opreme, naravno) ali zahteva angazovanje buducnih korisnika da bi se izgradilo.
[ amaron @ 25.08.2003. 23:19 ] @
Da Shipina poruka ne bi izgledala kao neki oblik fatamorgane, voleo bih da korisnici ove mreze daju kakve-takve utiske koriscenja iste. :)

Mislim da nije samo poenta u tome - eto ja sam entuzijasta, ja to mogu, ja sam to napravio... Isto toliko entuzijazma je potrebno da bi se privukli ljudi.
Moguce je da puno ljudi misli da je tu neophodno bog zna koliko znanja i umeca, da ne mogu to da izvedu tek tako lako. Nemaju petlju da se upuste u njima nepoznate vode.

Da odmah kazem svoje iskustvo. U ovo sam usao kao potpuni lamer za wireless. Jos uvek znam veoma malo, ali kako realizujem korak po korak, sve vise znam i ucim dok radim. Nije tesko, cak je veoma zanimljivo. Postoji neki super filing dok se sve to pravi. Jednog dana cete reci: Vau, pa sve sam ja ovo licno pravio !
[ Shipa @ 25.08.2003. 23:31 ] @
AAaaaaa amarone sto nisi sacekao jos jedan dan pre nego sto si postovao ovu poruku, falilo mi je jos 4 pregleda da stignem igors-ovu poruku koja trenutno ima 124 pregleda i ni jedan reply :)

Elem, meni se takodje javilo na mejl nekoliko ljudi (steta sto nije i na forum, na ljude pozitivno utice kad cuju da ima jos neko tu u njihovoj blizini ko se cima oko ovoga). Jedan od njih cak hoce da postavi AP. Interesovanje definitivno postoji. Medjutim problem je sto svako zeli da neko umesto njega odradi sve a da on na kraju ispadne pametan, iskeshira 20-30-40e za ulet na AP i 50e za karticu i to je to. Moze i tako, ali ne u trenutku kada postoji ukupno 2 podignuta noda koja pokrivaju par kvadratnih kilometara.

Znaci: Prva faza - sto jaca infrastruktura, sto vise nodova - za nod koji se povezuje sa vec povezanim nodom je potrebno kupiti: ruter, 3 kartice, 3 antene. Ovo kosta dosta. Kartice ne mozete praviti sami, masina nije preterano skupa, logican izbor za obaranje cene je samogradnja antena i na to treba baciti teziste. Isprobati sto vise razlicitih dizajna antena, kako omni tako i direkcionih. Ako se neka pokaze posebno dobra a jednostavna (horne su kandidati, ali jos nije napravljen nijedan prototip, ako je neko probao neka javi), mozda pronaci nekog zanatliju i naruciti mu 100 komada za male pare. Ako se trosak za 3 antene (2 direkcione=2*110e + 1 omni=70-120e = 340e) svede na 50e cena jednog noda moze biti svega 250-300e. Ako imate 10 ljudi u okolini ili svojoj zgradi koji hoce da se povezu (a niko me nece ubediti da bilo ko od vas ko cita ovo ne moze da pronadje 10 ljudi koji imaju racunar i ne bi bili zainteresovani za ovo kada bi znali sta dobijaju) dobijate cifru od 30e za zajednicku opremu + 50-60e za karticu po remote korisniku ili neku mizernu cifru za lokalnog korisnika, koju mozda ne moze bas svako da plati, ali dosta ljudi moze.

Legend:
Jel mozes ti da se raspitas da li moze da se podigne AP na Stankom centar ako si blizu, ili mozda da se podigne na tvoju zgradu ako je visoka? krov? jel imas neke ljude u svojo zgradi/okolini koji su zainteresovani za ovo?

Stvarno morate da shvatite da Morate da se iscimate za svoj nod! Ako ga napravite Racunajte na to da cemo mi svi ostali uraditi SVE sto mozemo da ga povezete na infrastrukturu koju pokusavamo da napravimo. I da cemo vam pomoci koliko god mozemo oko saveta vezanih za antene/kartice/ruter. Sve osim konkretnog odradjivanja posla u vasem kraju (sakupljanje ljudi, kupovina opreme, trazenje lokacije za postavljanje antena, postavljanje antena, postavljanje ostale opreme). To morate sami. A da je neki veliki posao ako vam neko isprica gde se on sve zajebao i na sta je gubio vreme i kako da jeftino prodjete sa opremom i koji kabl da stavljate, koji kabl da ne stavljate... bas i nije...
[ igors @ 25.08.2003. 23:53 ] @
Citat:
amaron:
Da Shipina poruka ne bi izgledala kao neki oblik fatamorgane, voleo bih da korisnici ove mreze daju kakve-takve utiske koriscenja iste. :)


Evo, ja sam jedan korisnik mreze (a i malo vise od toga). :)

Mogu vam reci da je prava uzivanjcija, igra se CS svako vece, skidaju se programi, mp3, a bogami i filmovi, a chatuje se 24h dnevno. Zato istu toplo preporucujem svakome ko ima mogucnosti, jer je community stvarno mnogo dobra stvar.
[ spajder @ 26.08.2003. 09:10 ] @
evo i ja sam korisnik... nesrecni... mene svi cimaju da im instaliram nove stvari da bi mogli sto bolje da se zezaju...
pa sam im tako instalirao:
jabber server za chat
teamspeak server za voice chat i chat u igricama da sto bolje fraguju
bnet server za warcraftIII frozen throne 1.12
bnet server za diablo2
DC++ serer za file sharing (nesto kao kazaa/napster)
i tako mogu do sutra da nabrajam....

shalu na stranu.. stvarno ima sadrzaja da se coveku smuci... ko se na vreme prikljuci ja mu garantujem da mu nadolazeca zima nece biti ni malo dosadna :)

[ mad.man @ 26.08.2003. 10:39 ] @
Citat:
amaron:


Sto se Banovog Brda tice, ima dosta ljudi zainteresovanih za nod. Nemam pojma u cemu je problem - postoje ljudi sa parama, sa lokacijom, sa tehnickim znanjem, snabdevacem jeftine opreme... Sta vam jos treba ?


Ako znas te ljude sa lokacijom prosledi ih ka meni posto nam je to najveci problem jer opremu i ostalo imamo, da i pare nam nece smetati :)))

i jos nesto treba da iscimam ortaka sad kad se vrati sa mora da napravi logo bgwireless pa mozemo da pocnemo da setamo majce ... ili mozda neko drugi oce to da uradi dok se on nevrati.
[ Marvin Freestyle @ 26.08.2003. 12:07 ] @
Mene samo interesuje oche li se u toj mrezi konacho igrati neka normalna igra (citaj: Quake :) ) ili che se igrati samo ove neke bljak i po malo fuj igre tipa CS ? :P

pOZdRAw
[ drow @ 26.08.2003. 12:35 ] @
Citat:
spajder:
evo i ja sam korisnik... nesrecni... mene svi cimaju da im instaliram nove stvari da bi mogli sto bolje da se zezaju...
pa sam im tako instalirao:
jabber server za chat
teamspeak server za voice chat i chat u igricama da sto bolje fraguju
bnet server za warcraftIII frozen throne 1.12
bnet server za diablo2
DC++ serer za file sharing (nesto kao kazaa/napster)
i tako mogu do sutra da nabrajam....

shalu na stranu.. stvarno ima sadrzaja da se coveku smuci... ko se na vreme prikljuci ja mu garantujem da mu nadolazeca zima nece biti ni malo dosadna



1. e, spajdere, nemoj da prichash da si nesrecjan, sam si 'Teo..
2. piatcju te kako si nesrecjan kad zaladni napolju
3. ne lazhi da si dig'o server za Diablo, kad nisi, to jest jesi ali nisi podesio shto je kao da nisi..

:>

Shalim se narode, ja sam jedan od onih koji su deo te zavere zvane BGwifi [fifi]
i mnogo se troshi i mnogo se cima ali vredi. Mada svi vi ti vecj znate, al' ko vam
kriv kad ste lenji i neorganizovani [chast izuzetcima].

Ukljuchite se, probajte, ali da znate - pare ne vracjamo...


drow

uzdravlje ! uzglavlje ! nBg

[ stargatenow @ 26.08.2003. 16:59 ] @
Ima li zainteresovanih za umrezavanje na Vracaru i samom centru? Ja sam kod Tasmajdana, blizu Bulevara i sa krova vidim centar, Vracar i NBG (mada mi tu dosta beogradjanka smeta...). Da li bi mogao da se poveze AP na ovoj lokaciji sa onim u bloku 70?
[ amaron @ 26.08.2003. 19:14 ] @
Sto se centra grada tice postoji skora mogucnost da lik koji zivi na studentskom trgu formira svoj nod. Za sada je samo nalozen, ali ocekujem da ce pasti pod totalni uticaj. :)

Za one koji se interesuju za pravljenje svojih antena.
Evo sta su napravili hrvati:
http://fsbwireless.fsb.hr/Slot...veguide/slotted-waveguide.html
[ Shipa @ 26.08.2003. 22:15 ] @
Citat:
stargatenow:
Ima li zainteresovanih za umrezavanje na Vracaru i samom centru? Ja sam kod Tasmajdana, blizu Bulevara i sa krova vidim centar, Vracar i NBG (mada mi tu dosta beogradjanka smeta...). Da li bi mogao da se poveze AP na ovoj lokaciji sa onim u bloku 70?


centar grada (a pogotovu preko beogradjanke) moze da bude problem zbog ap-ova na beogradjanci... trebalo bi izmeriti snagu signala pre postavljanja AP-a na takvoj lokaciji.

Takodje, u okolini zgrade bigza postoji veliki izvor smetnji na 2.4 Ghz, zbog njih je tehnikom morao da menja opremu jer je preko dana wifi maltene bio neupotrebljiv. Ne zna se sta je uzrok smetnji, ako neko ima ideju moze da postuje ovde ili na mejl.

Sto se tice povezivanja, gde god je to moguce isli bi sa manjim rastojanjima i izbegavali bismo veca ako bas nije neophodno (zeleznik-blokovi=8+km :) ). Povezivanje bi moglo da se obavi npr preko AP-a koji ce biti u bloku 30, na jednom od solitera, dok se ne pojavi neki blizi tvojoj lokaciji. Ovaj AP je u najavi, i traze se ljudi za njega. Ako ima zainteresovanih u bloku 30 (pogotovu u soliterima i malim zgradicama) javite se da se povezemo :)
[ spajder @ 27.08.2003. 08:43 ] @
za knez mihajlovu imamo lokaciju koja vidi taj deo grada i novi beograd, takodje ima i nesto opreme, pa interesenti, javite se da vidimo da li da se dize knez mihajlova sa uzom okolinom...
[ salec @ 27.08.2003. 10:36 ] @
Citat:
Shipa:
Takodje, u okolini zgrade bigza postoji veliki izvor smetnji na 2.4 Ghz, zbog njih je tehnikom morao da menja opremu jer je preko dana wifi maltene bio neupotrebljiv. Ne zna se sta je uzrok smetnji, ako neko ima ideju moze da postuje ovde ili na mejl.


Sudeci po tome da su smetnje prisutne samo preko dana, mozda je (lupam) neka industrijska, mozda stamparska (u bigzu) sprava na bazi (magnetrona za) mikrotalasne pecnice?

Na zalost, 2,4GHz ISM opseg je upravo zbog toga slobodan za kako-vam-drago komunikacije (Bluetooth, WiFi), jer je tu dozvoljeno generisanje takvih smetnji od strane industrijske, naucne i medicinske opreme (i pokvarenih mikrotalasnih rerni), da se smatra neupotrebljivim za veca rastojanja i pouzdane veze. Takva podrucja kao to kod bigza moraju da se premoste na neki drugi nacin.

Tehnicom bi trebao da angazuje Institut za Bezbednost da urade analizu spektra smetnje, iz cega bi se mozda moglo zakljuciti sta je u pitanju. Ili da sami, sa usmerenom antenom i meracem polja odrede pravac iz kojeg dolaze smetnje. Posle toga pokucati na vrata i pitati nadlezne u toj kuci sta to koriste i da li je izracivanje tog nivoa uobicajeno i specificirano od proizvodjaca te masine. Moguce je cak da neki operateri neke masinerije (i drugi zaposleni) dnevno bivaju ozraceni visokim dozama mikrotalasa i ne znajuci, jer je oklop nekog uredjaja ostecen, ili nepravilno zatvoren posle nestrucnog servisa. Ako neko radi u bigzu ili zna nekog ko tamo radi, mogao bi da sazna nesto o tome.
[ Veljko @ 27.08.2003. 10:41 ] @
Citat:
Shipa:
centar grada (a pogotovu preko beogradjanke) moze da bude problem zbog ap-ova na beogradjanci... trebalo bi izmeriti snagu signala pre postavljanja AP-a na takvoj lokaciji.

Takodje, u okolini zgrade bigza postoji veliki izvor smetnji na 2.4 Ghz, zbog njih je tehnikom morao da menja opremu jer je preko dana wifi maltene bio neupotrebljiv. Ne zna se sta je uzrok smetnji, ako neko ima ideju moze da postuje ovde ili na mejl.

Problem sa centrom grada je sto svi provajderi imaju po minimum jedan AP + dosta nekih firmi koje su izpovezivale svoje poslovnice sa 2.4Ghz.
Takodje igraju se i deca sa jeftinom opremom i jakim pojacavacima (koje stvaraju extemne smetnje)
Centar je definitivno najzagadjenija zona u gradu :(
P.S> Oprema za merenje signala (smetnji) nije jeftina tako da ako neko moze da je uzajmi negde, bilo bi dobro da se organizuje jedan scan po centru kako bi nasli ko pravi najveci problem pa bi ga lako pritisnuli sa svih srana.
[ InsurrectoR @ 27.08.2003. 12:23 ] @
Citat:
Marvin Freestyle:
Mene samo interesuje oche li se u toj mrezi konacho igrati neka normalna igra (citaj: Quake :) ) ili che se igrati samo ove neke bljak i po malo fuj igre tipa CS ? :P

pOZdRAw


brate, ja sam totalno ZA
nista drugo me ni ne zanima

znaci Q1, Q2 i Q3

inace na B.Brdu sam i planiram da se prikljucim mrezi
[ amaron @ 27.08.2003. 13:44 ] @
Od shipe sam saznao da postoje zainteresovani za formiranje svojih nodova na Labudovom Brdu. To je veoma blizu Zeleznika i zgrade se jako lepo vide sa lokacije AP-a u formiranju. Dakle, svi interesenti mogu da mi se jave da mozemo da sinhironizujemo aktivnosti.

Labudovo Brdo je takodje odlicna lokacija za sirenje mreze u pravcu Petlovog Brda, Vidikovca, Rakovice, Ceraka, Zarkova... Cim se oformi ekipica za nod na Labudovom Brdu mocicete da vec sa njima dogovarate dalje akcije.

Kod formiranja noda u Zelezniku trenutno je aktuelno postavljanje barem 6m visoke cevi za omni antenu. Ako neko ima iskustva i opremu za montiranje ove instalacije savet i pomoc su dobrodosli.

Takodje, da ponovim, cim istestiramo ispravnost nasih homemade antena sva iskustva, i detaljna uputstva cemo izneti kao OpenSource :)

amaron na fon.bg.ac.yu
[ DusanC @ 27.08.2003. 15:15 ] @
Moguce resenje za centar je koriscenje antena sa horizontalnom polarizacijom (waveguides) kao ona od trevor marshala http://trevormarshall.com/waveguides.htm

Kako resavate problem groma?
Kako resavate problem zime. Elektroliti crkavaju ispod nule zar ne? Ovo je pitanje ako postavljate opremu na krov.

Postoji mogucnost da se ja ukljucim (lokacija: visoka zgrada pored partizana)pa posto sam tacno izmedju AP-a u bloku 70 (dist 4,5km) i moguceg AP-a na kapiji beograda na vrhu ustanicke (dist~4km) sa odlicnom vidljivoscu koliko bi vam to koristilo. Radilo bi se tek u oktobru. Postavio bi 2 waveguide antene. Mozda i trecu okrenutu prema centru,hramu,slaviji...
Ima li ko neka iskustva u teranju opreme na 22mbps (mozda i 44mbps) na ovim udaljenostima

pozdrav

DusanC
[ Shipa @ 27.08.2003. 16:13 ] @
Problem groma bi trebalo da se bez vecih problema resava lightning arrestorom, oko 30e

Spiderov ap je radio veci deo zime cini mi se bez problema, ta oprema se malo greje, ako je u nekoj plasticnoj kutiji verovatno moze samu sebe da odrzava na odgovarajucoj temperaturi

trevorovi waveguide-ovi su omni antene, to nece funkcionisati za point to point povezivanje... ili si mislio na neke druge antene?

btw. Imas li nekog ko moze da precizno reze lim i izvor za profile koji su potrebni za slotted waveguide?

Svaki AP je dobrodosao, do tada bi trebalo da se pojavi neki ap blize tebi od 70-og bloka (uz malo srece :) )
[ DusanC @ 27.08.2003. 16:53 ] @
Mogu se odraditi i usmerene do 22 dbm. One po konstrukciji i jesu usmerene +-30deg. A zasto ptp ne bi funkcionisao sa omni. ok bilo bi glupo ali?
e da zasto mi treba jos 2 kartice ako hocu da budem ap. dal si to mislio da je jedna za dalje prosirivanje mreze?
Ideja mi je da napravimo jacu kicmu preko grada tako da ne mora da se na 10 km prave 15 hopova (bice lose kad mreza naraste)a jos i ako se izvedu vece brzine...
Za waveguide nije potrebna bas tolika preciznost. +-1mm radis iz ruke. Vidi ljudi je prave cak od stiropora i alu folije sa 15dbm pojacanjem http://evtwireless.jefflaplant...amp;topic=14&forum=4&5

Ideja je koristiti waveguides primarno zbog horizontalne polarizacije jer nas onda zabole ako neko koristi isti kanal jer su provajderi uglavnom sa omni antenama koje su vert polarizovane. Razmisljao sam da ih prilagodim na 13 kanal jer onda nema smetnji sa susednog (nepostojeceg) 14-og a ima i dosta opreme sa us biosima/drajverima koja fura samo do 11-og. Misljenja?
[ DusanC @ 27.08.2003. 16:56 ] @
Evo vam malo pomoci. PAZNJA! uvek koristite barem 30% rezerve snage.
http://www.zytrax.com/tech/wireless/calc.htm#system

DC

e da jos jedna stvar. ako ti ode kabl a nemas npr. jos jednu antenu na ap-u gori ti izlaz na predajniku zar ne?

zna li ko dal se moze meriti reaktivna snaga (tj. swr) antene za 2,4ghz obicnom opremom ili je potrebna oprema za te frekvence. Koja je razlika.
[ Shipa @ 27.08.2003. 18:12 ] @
Citat:
DusanC:
Mogu se odraditi i usmerene do 22 dbm. One po konstrukciji i jesu usmerene +-30deg. A zasto ptp ne bi funkcionisao sa omni. ok bilo bi glupo ali?


da sad sam video da ima i direkcionih varijanti. U svakom slucaju, zasto da ne? Koliko mi se cini iz tekstova, omni slotted waveguide je posebno zgodna upravo kao omni, bas zbog polarizacije. Da li bi napravio test primerak da je probamo na nekoj od lokacija? Ukoliko bude radilo as advertised mozemo bez problema da je ucinimo standardom za omni antene na mrezi.

hint: igors, lepiaf i spider su jurili izvore za materijal i obradu za ove antene, mozda mogu da kazu nesto o tome sta su nasli i gde

Citat:

e da zasto mi treba jos 2 kartice ako hocu da budem ap. dal si to mislio da je jedna za dalje prosirivanje mreze?


ne znam da li si procitao u FAQ-u, ako nisi objasnjenje sledi.

Svaki novi AP bi trebalo da obezbedi jednu omni antenu+karticu za pokrivanje lokala, jednu karticu+usmerenu antenu okrenutu ka nekom vec povezanom AP-u i jos jednu karticu+antenu koji se smestaju na lokaciju vec povezanog AP-a za primanje usmerenog signala sa novog AP-a.
Zasto?
Zato jer:
a) time odvajas lokalni saobracaj (klijenti koji se kace na tvoj ap) od node-node saobracaja.
b) onemogucavas da eventualno nekvalitetan link direkciona->omni antena iz velike daljine kvari vezu lokalnim wireless klijentima.
c) smanjujes opterecenje AP-a. U slucaju direkciona->omni tipican zahtev bi bio:
klijent1->AP1, direkciona->AP2, AP2->klijent, tj. imas dva koriscenja AP2 za prakticno ripitovanje jednog signala = prepolovljavas ionako mali bandwidth.
u slucaju direkciona-direkciona isti zahtev izgleda ovako
klijent1->AP1, direkciona1->direkciona2, AP2->klijent.
ovo je ujedno i najjaci razlog

Citat:

Ideja mi je da napravimo jacu kicmu preko grada tako da ne mora da se na 10 km prave 15 hopova (bice lose kad mreza naraste)a jos i ako se izvedu vece brzine...


:) ja sam bas u fazonu sto vise hopova to bolje... Razlog? Nemamo potrebu za Backbone-om. tj. nije da nemamo potrebu, kad bi moglo koristio bi nam, ali ga jednostavno nije moguce izvesti. po svemu sto sam citao 54mbps oprema ni blizu ne postize reklamirane brzine, a pogotovu ne na vece daljine. znaci ispada da ces 11mbitnim linkom (u praksi takodje ni blizu toj brzini) gadjati neka veca rastojanja. A cinjenicno stanje je da jednostavno nema potrebe za tako necim jer su lokacije koje se medjusobno povezuju relativno blizu. npr.
45 blok -> 70. blok
70 blok -> 28. blok
28 blok -> 30. blok
70 blok -> banovo brdo

zapravo, fizicki pravimo razapinjuce stablo preko postavljenih nodova i trudimo se da kraci budu sto kraci (min spanning tree ? :) ). naravno, ovo nije savrseno, neki nodovi mogu da generisu vise saobracaja, time usporavaju ostatak mreze i taj saobracaj moze biti po necemu karakteristican pa se prema tome moze i oprema rekonfigurisati, al to je vec sminka.

U jednom trenutku, kada se uletanjem novih korisnika otplati pocetno ulaganje u opremu, onda se moze razmisljati o redundatnosti - ptp link sa npr jos jednim AP-om - pravljenje grida, za slucaj da neki AP ili link padne nece se mreza rascepiti na dva dela itd. Ali ovo je relativno daleko. :(

Citat:

su vert polarizovane. Razmisljao sam da ih prilagodim na 13 kanal jer onda nema smetnji sa susednog (nepostojeceg) 14-og a ima i dosta opreme sa us biosima/drajverima koja fura samo do 11-og. Misljenja?


hm, to znaci da bi trebalo juriti kartice za trzista koja dozvoljavaju 13 kanala (ili druge drajvere za us uredjaje)? Takodje, zar se signal ne prostire po 2 kanala gore-dole, tipa 1, 6 i 11 su kanali koji ne prave nikakve smetnje jedan drugom, vec 1 i 5 smetaju jedan drugom, sto ce reci ako napravis nesto sto ce da radi na kanalu 13 mogu mu smetati drugi uredjaji koji rade na kanalu 11 (i 10 i 9)?

Ako znas da radis sa antenama mogao bi da napravis howto za pravljenje nekih jednostavnijih klijentskih usmerenih antena? to bi puno pomoglo sirokom auditorijumu. Kapiram da bas malo ljudi zna dovoljno o antenama i da ih samogradnja plasi, a antene su u ovom celom sportu prakticno najskuplje.
[ DusanC @ 27.08.2003. 19:07 ] @
znaci moram spideru da dam i karticu i antenu. videcemo. ;)

pricam o backbone-u iz razloga dist(ap blok70)-(apistocna kapija)=10km a sa moje lokacije (to je onih 5 visokih zgrada kod kuce cveca,partizanovog stadiona...) se vide odlicno pa bi kupovinom neke opreme sa acx100 chipsetom pokusao da izvedem 44mbps sa slotted waveg jer je za to ipak potreban dobar signal. Mislim da bi valjalo. Moja lokacija je odlicna. Vidi se sve od bloka 70 i sve severno od mostarske preko slavije(visih delova) pa uz bulevar (cak se iza vide neke zgrade valjda na zvezdari) do istocne kapije i dalje.I to sam gledao sa terase a ne sa vrha zgrade. Citava mana je sto moram da vucem 30m kabla za napajanje i ethernet na krov.Pazi oko moje lokacije postoji mogucnost ako se nadje neko kod hrama (one zgrade u krusedolskoj) dalje je grad pokriven sa samo 2 hopa od AP70.

Oko smetnji na druge kanale to je mnogo izrazenije kod g opreme. sad jest da 11-om ne smeta 6-i ali mu smetaju 7,8,9,10,12,13 ali zato 13-om smetaju 10,11,12. preklapanja 7 na 11 su slabija ali 10-11 moze da smeta ponekad.
Nije los ni prvi kanal cisto je pitanje gde imas vise smetnji. I pazi antene i uredjaji su uglavnom prilagodjeni 6-om kanalu pa sad vidi. Izbor kanala je vazan ako pravis antenu i imas mogucnosti da je prilagodis frekvenciji. Pogotovo sto sam video negde waveguide sa odnosom swr 1:1,02 (pomalo sumnjam ali pise da su je prilagodjavali a posto je rezonantna teorijski je moguce) a ako se racuna da je sve ispod 1:1,5 super, ti vidi.
http://fsbwireless.fsb.hr/faq.html#Sto_je_to_SWR

Fora oko gradnje antena: hteo sam da uradim 10-ak komada waveguide pa da sebi uzmem tri najbolje a vama narode da podelim ostalo za cenu cevi i konektora ali... uvek ali. Trenutno sam u bgd-u spremam ispite (do oktobra ;>) a sav alat,ljudi i oprema su mi 60km odavde. Mozda (kao 30% verovatno) napravim jednu,dve uskoro pa vam dam da ih isprobate jer od 2,4ghz opreme imam samo rernu. A ne bi trenutno da pucam sa parama a i ne treba mi to jer ucim.

Oko mog znanja oko antena. Pa i nije neko. Samo nesto u standardnim okvirima radioamaterstva ali sa 2.4 ghz opremom/opsegom nemam radnog iskustva samo informacije iz druge ruke. Sorry.

Samogradnja antena je jeftin a dobar posao. Treba paziti na neke sitnice posebno u ovom opsegu. Svima bi to preporucio. Pazi imas onu biquad antenu, sigurnih 10dbm mozes je napraviti za 3 sata sa makazama za lim. Kostace te max 1000din.+kabl.

Mislim da hopove treba da racunas ako mislis da promovises gaming. Ako se nakace ovi iz zeleznika i hoce da igraju protiv zvezdare imas 10+ hopova. Nek su u proseku 10ms pa ti vidi.
Pazi zajedno sirimo mrezu. Zasto bih ja morao da postavim antenu i karticu kod vas. Sto se ne radi pola-pola?

e da pitanje: kako radi acx100+linux+22mbps Iskustva?

Pozdrav

DC
[ DusanC @ 27.08.2003. 19:19 ] @
Mana slotted waveguided antena je sto su prilicno su usmerene po vertikali. Cak izgleda da imaju veliki pad vec oko 5-10deg vert. Znaci da ako je stavis na visoko mesto oni ispod mogu da kukaju. Tj ako bi ga stavio kod spajdera na krov (ap70) mogli bi da pristupaju ljudi sa vece daljine ali neko sa trznog centra 70 bi puko. Nije bas preveliki problem ali treba imati u vidu.Dobre su za velike daljine ili za unutrasnje umrezavanje na jednom spratu (odlicno se slazu sa pcmcia wifi karticama jer su i one isto polarizovane horizontalno).

Antene ne pojacavaju signal dovodeci neku volsebnu energiju. One rade tako sto naprimer signal sa antene od 10cm mora da se na 10 km rasprostre na mnogo vecu povrsinu pa je znaci slabiji po jedinici povrsine. E sad antene usmeravaju i to je njihov dobitak. Umesto da emituje kao lopta ona emituje kao krofna (valjak) ili usmereno kao kupa pa je povrsina manja.
http://www.zytrax.com/tech/wireless/intro.htm
Antene i kablovi dovode do reflektovanja dela snage vswr ali o tom gubitku ima na prethodnom postu.

DC

PS: http://www.hpl.hp.com/personal...Tourrilhes/Linux/Wireless.html

[Ovu poruku je menjao DusanC dana 27.08.2003. u 23:53 GMT]
[ Shipa @ 27.08.2003. 20:13 ] @
Citat:
DusanC:
znaci moram spideru da dam i karticu i antenu. videcemo. ;)

..

Pazi zajedno sirimo mrezu. Zasto bih ja morao da postavim antenu i karticu kod vas. Sto se ne radi pola-pola?


Zato sto je jedino tako pravedno. Svako ko postavlja AP mora da donira tacno te tri kartice + antene da bi se obezbedila prosto prosirena reprodukcija. Takav je ekosistem, zbog toga forsiramo pravljenje antena jer je svaka druga varijanta suvise skupa i za ekipu od 10 ljudi (a najcesce se krene sa manje). U suprotnom, zamisli da si jadnik koji je na udarnoj poziciji, ceo grad ga vidi, svi hoce da se povezu na njega, a on, jadan, za svakog novog mora da se iskeshira jos 50+ evra. Dzaba, tako ne funkcionishe. Svako ko je nov se tali za te tri kartice i time je obezbedjeno:

a) Lokalno pokrivanje u toj tacki
b) povezivanje sa postojecim AP-om
c) moguce sirenje bilo gde u vidokrugu novog AP-a (sad se neko drugi isto tako povezuje na tebe, tj. donira karticu i antenu, ti ih instaliras kod sebe...)
d) cist si prema ostatku mreze
e) oprema je vlasnistvo samo iskljucivo i jedino ljudi koji su pokriveni tim AP-om (naravno i ta kartica i antena koji se za tvoje povezivanje nalaze na udaljenom AP-u)

neat zar ne :)

Citat:

Mislim da hopove treba da racunas ako mislis da promovises gaming. Ako se nakace ovi iz zeleznika i hoce da igraju protiv zvezdare imas 10+ hopova. Nek su u proseku 10ms pa ti vidi.


uh, pazi, u trenutku kad budemo imali 10 hopova... :) Salim se naravno, na ovom postojecem linku su pingovi prilicno dobri ako se dobro secam reda velicine manje od 10ms. I mislim da je malo verovatno da ce i u jednom trenutku udaljenost dve najdalje tacke mreze biti vise od 6-7 hopova, mogao bih bas da napravim simulaciju... ako stignem zbog pisanja diplomskog naravno :(

[ DusanC @ 27.08.2003. 21:09 ] @
Citat:

Citat:
Zato sto je jedino tako pravedno. Svako ko postavlja AP mora da donira tacno te tri kartice + antene da bi se obezbedila prosto prosirena reprodukcija.



Odgovor prihvacen. Da nisam ja pitao pitao bi neko drugi.

DC
[ Marvin Freestyle @ 27.08.2003. 23:34 ] @
[quote]salec:
Citat:
Shipa:
Takodje, u okolini zgrade bigza postoji veliki izvor smetnji na 2.4 Ghz, zbog njih je tehnikom morao da menja opremu jer je preko dana wifi maltene bio neupotrebljiv. Ne zna se sta je uzrok smetnji, ako neko ima ideju moze da postuje ovde ili na mejl.


Sudeci po tome da su smetnje prisutne samo preko dana, mozda je (lupam) neka industrijska, mozda stamparska (u bigzu) sprava na bazi (magnetrona za) mikrotalasne pecnice?

Momci ... sa druge strane Gazele ... na pochetq Slobodana Penezeicha se nalaze MUP Savski venac i organak BIA ;) A na wrhu welike rozle zgrade ima owolika antena ! :) gledam je swaki dan ... Sa krova zgrade koja je direktno ispod antene merili smo signal do ISC-a ... znachi Nowi Beograd, Sava centar ... i ... iako nema prepreka ... a i nije daleko ... nema signala ... ;) samo toliko od mene ...

poZdRAw
[ nemesis @ 28.08.2003. 00:20 ] @
Citat:
DusanC:
Mana slotted waveguided antena je sto su prilicno su usmerene po vertikali. Cak izgleda da imaju veliki pad vec oko 5-10deg vert. Znaci da ako je stavis na visoko mesto oni ispod mogu da kukaju. Tj ako bi ga stavio kod spajdera na krov (ap70) mogli bi da pristupaju ljudi sa vece daljine ali neko sa trznog centra 70 bi puko. Nije bas preveliki problem ali treba imati u vidu.Dobre su za velike daljine ili za unutrasnje umrezavanje na jednom spratu (odlicno se slazu sa pcmcia wifi karticama jer su i one isto polarizovane horizontalno).


e sad jedno pitanje
ako imash AP i jednu antenu ok ..
ako imash AP booster i jednu antenu ..
- dal morash boosting u uba smera.. ?
ako imash AP i booster i 'razdelink' za na dve antene
- dal mozesh dve razlichite antene da turish ?
- dal moze jedna da bude RX druga TX ?
video sam da imash boostere do 1W ili chak i 2W za 2.4Ghz ... :) ..
pa me zanima posle toga 'razdelnik' i na vishe antena ... ono ... po 90 stepni jedna
ili gomila josh usmerenijih ?.. dal na to moze se zakachi gomila onih handmade antena ?... koliki bi swr bio tu itd ?

[ xtraya @ 28.08.2003. 01:29 ] @
osim toga, koliki je ping od tacke do tacke (racunar na 1 ap a drugi na drugom)?

i jel oce kaunter da radi ikako? posto on broadcastuje bruka mnogo paketa...
[ spajder @ 28.08.2003. 08:40 ] @
pa igrali smo tako nesto... 3vs3 za sad (ili nas je mozda bilo nekad i vise)... malo ljudi na jednom ap-u malo na drugom, malo na ethernetu drugog ap-a... server je bio na wifi prvog ap-a i to ne-dedicated... ping... pa koliko se secam 20-30-40ms u 'kanteru'...

i to je sve bilo dok nismo sredili napajanje i stavili novu antenu na prvom ap-u...
a sad ne znam dal' je neko uopse probao, posto nedelju dana nisam kuci maltene

a inace ovako ping na 'praznom' linku 2-8ms...


btw. spajder=blok45; lepiaf=blok70
[ zorans @ 29.08.2003. 01:14 ] @

mene zanima jedna stvar posto planiram da se prikljuchim na WLAN u bloku.

da li je BG Wireless prolaznog karaktera, tj zivece dok se neizglasa zakon o korishcenju ovih frekvencija?
Ako neko od upoznatih, moze da mi odgovori sta sa time, i sta posle toga?

hvala i poz

zoran
[ jc denton @ 29.08.2003. 02:45 ] @
Citat:
xtraya:
i jel oce kaunter da radi ikako? posto on broadcastuje bruka mnogo paketa...

Od igranja CS-a preko wifi-a moze da bude nesto, ali samo ako se CS dobro podesi. Inace dve igraonice (20+ PC-a) na jedan AP nece moci drugari. Isprobao. Samo point to point link za svaku igraonicu posebno (hvala Banetu iz 3DNet-a za savete).
Do duse, ja sam probao to na nekoj niskobudzetnoj opremi tipa Linksys, D-link i slicnim igrackicama. Mozda Cisco dobro radi ;)
[ Shipa @ 29.08.2003. 03:09 ] @
Citat:
zorans:
da li je BG Wireless prolaznog karaktera, tj zivece dok se neizglasa zakon o korishcenju ovih frekvencija?
Ako neko od upoznatih, moze da mi odgovori sta sa time, i sta posle toga?
zoran


Ovo sto pisem je iskljucivo moje misljenje.

Ukoliko (ukoliko) trenutna vlada ove drzave namerava da sprovodi u delo svoju toliko objavljivanu nameru o prikljucenju evropskoj uniji u najkracem mogucem roku (a na sav glas tvrde kako je to primarni, najveci, glavni i jedini cilj :) ), BG Wireless-u (ni bilo kom drugom projektu zasnovanom na license free frekvencijama) ne preti nikakva opasnost.

Naime, odlukom European Radiocommunications Office-a frekvencije od 2400-2483.5MHz su prakticno u okviru zemalja evropske unije stavljene na raspolaganje javnosti u okviru navedenih ogranicenja.

Tekst odluke mozete pronaci na adresi:

http://www.ero.dk/documentatio...doc98/official/pdf/DEC0107.PDF

Ovaj frekventni opseg je manje-vise u istom obliku i pod slicnim ogranicenjima dat na koriscenje prakticno u svim zemljama sveta. Moje misljenje je da bi bila veoma velika hrabrost (i glupost) praviti probleme i izuzetke od neceg ovako trivijalnog za drzavu, a bitnog za korisnike (tj. nas). Tim pre sto se prica da je telekom zapljunuo jednu drugu frekvenciju za sirenje svoje wireless mreze.

Sa druge strane, to, na zalost, niko ne moze da garantuje.

Ukoliko postoji neko ko bi mogao da pomogne u npr. lobiranju da bi se osiguralo da ove frekvencije pripadnu korisnicima time bi se dosta doprinelo wireless zajednici u Srbiji. Pretpostavljam da bi se za ovo morali boriti Udruzenje korisnika telekomunikacija, a mozda i Centar za razvoj Interneta, jer ovo pomaze i korisnicima i internetu u Srba? Mozda neki politicar sa dobrim tehnickim obrazovanjem?

Javite se na shipa at afti tacka net.
[ xtraya @ 29.08.2003. 03:30 ] @
dakle jel to SPIDER otvara firmu?

STR " Drzi vode dok WI-FI majstor spider ode" hahahahaha

e ma ne , shalim se ja ... spajderica je coool tip...no htedoh reci da kaunter BRUKA bljuje po mrezi sa svakakvim paketima tako da SAMO i jedino moze u usmerenoj varijanti kad se dobije oko 3 Mbit i to je ok....

a kako idu filmici kroz mrezu? za koliko spici jedan filmic u praznom i punom opterecenju?

ajde malo tih stvari ispisite sta i kako krlja,....

[ amaron @ 29.08.2003. 08:24 ] @
Citat:
nemesis:

e sad jedno pitanje
ako imash AP i jednu antenu ok ..
ako imash AP booster i jednu antenu ..
- dal morash boosting u uba smera.. ?
ako imash AP i booster i 'razdelink' za na dve antene
- dal mozesh dve razlichite antene da turish ?
- dal moze jedna da bude RX druga TX ?
video sam da imash boostere do 1W ili chak i 2W za 2.4Ghz ... :) ..
pa me zanima posle toga 'razdelnik' i na vishe antena ... ono ... po 90 stepni jedna
ili gomila josh usmerenijih ?.. dal na to moze se zakachi gomila onih handmade antena ?... koliki bi swr bio tu itd ?



Ajde prvo reci tvoju ideju sta zelis da izvedes. Moram da priznam da na neka pitanja ne znam odgovor, ali mi se cini da je za ono sto mi pravimo potreban mnogo jednostavniji pristup:
1 komp + dve kartice + 1 omni + 1 direkciona i to je sve. Nikakvi busteri, razdelnici i sl.
[ amaron @ 29.08.2003. 08:29 ] @
Pitanje za ljude sa antenskim iskustvom:
Kako montirati laganu omni anenu na stub od 6m na krovu sa crepom? Tacnije kakav stub, i na kojim mestima i na koji nacin postaviti sajle?

amaron na fon.bg.ac.yu
[ spajder @ 29.08.2003. 08:42 ] @
Citat:
xtraya:
dakle jel to SPIDER otvara firmu?

STR " Drzi vode dok WI-FI majstor spider ode" hahahahaha


cuvaj bulju kad te budem video :)

Citat:
e ma ne , shalim se ja ... spajderica je coool tip...no htedoh reci da kaunter BRUKA bljuje po mrezi sa svakakvim paketima tako da SAMO i jedino moze u usmerenoj varijanti kad se dobije oko 3 Mbit i to je ok....

a kako idu filmici kroz mrezu? za koliko spici jedan filmic u praznom i punom opterecenju?

ajde malo tih stvari ispisite sta i kako krlja,....


probacemo sad da vezemo 2 igraonice sa po prevo 20 masina i isprobacemo najbolji moguci i najgori moguci scenario pa cu da vam javim...

inace film se skine za manje od sat vremena koliko sam video, ja nisam probao... ;)
trenutno je protok oko 240k/s izmedju blokova... mada sad cemo napraviti traffic shaping pa ce to malo drugacije da izgleda :>

[ zorans @ 29.08.2003. 15:11 ] @
sto se tiche CS-a, sa ovim protokm koji pominjete ovde nebi trebao nikakav problem da predstavlja ni sa 32 igracha(pod uslovom da sever nije neka krsh mashina +da je dedicate)

ne znam da li je neko isti igrao preko modema, sa default rate-ovima CS za nekih 5 sati igrarnja napravi protok oko 25-30mb.
Broj paketa se setuje preko tri komande, ako nepravilno ili neizbalansirano ih setujete ping ce vam biti mnogo velik i dolazice do lagova.

Sto se tiche LAN-a ove komadne opusteno mogu da se krecu do ovih vrednosti:
cl_cmdrate 101 (transmit) cl_updaterate 101 (receive) rate 25000 (protok)

ovo je odprilike neki maximum koji se koristi za LAN igranje na dedicate serveru.
za prve dve komande broj 101 oznachava broj paketa u sekundi tj osvezavanje vashe kretnje i saigracha koje vidite. Rate oznachava ogranichenje protoka koju ste odredili za ove dve komande. Nepravilim podeshavanjem tipa cmd 101 upd 101 rate 2000, dobicete ogroman ping i sitne lagove, jer sa ovim ogranichenjem protoka od 2000 bytes/s client ne moze "kvalitetno" da iskomunicira sa serverom.

Da napomenem da su default vredonsti ovih komadni (za LAN/T1 konekciju) cmd 30, upd 20, rate 9999.

Ove vrednosti jednostavno podesite kako vama odgovara samo da nisu ispod default-a.
Stoga bljuvanje paketa i ping ne bi trebao da predstavlja problem, jedino igrachi koji severu pristupaju preko veceg broja AP-ova, imace malo veci ping ali to nece osetiti u igri.

Da ne ispadne da sam skrenuo sa teme topika, jel ima josh neko od osnivacha WLAN-a po blokovima da mi odgovori za ono shto sam gore pitao?

poz
zoran
[ igors @ 29.08.2003. 16:00 ] @
Citat:
zorans:

Da ne ispadne da sam skrenuo sa teme topika, jel ima josh neko od osnivacha WLAN-a po blokovima da mi odgovori za ono shto sam gore pitao?



Ja se slazem sa Shipom koji je vec objasnio tekuce zakonodavno stanje.....
[ DusanC @ 29.08.2003. 17:11 ] @
Citat:
amaron:
Pitanje za ljude sa antenskim iskustvom:
Kako montirati laganu omni anenu na stub od 6m na krovu sa crepom? Tacnije kakav stub, i na kojim mestima i na koji nacin postaviti sajle?

amaron na fon.bg.ac.yu


Pazi 6 m je malo gadno za postavljanje. Koliko ti se isplati? Nemoj ni da mislis da ces moci da stavis neku sipketinu. Moze i to ali izvijanje/savijanje je problem + vezivanje na krov sa crepom. Najbolje je da dovedes nekog ko je to radio i ima dosta iskustva na lokaciju jer lako mozes da napravis s*****. Najbolje bi bilo da prolazi kroz krov i da joj postolje bude na tavanu. Nadji nekog ko ima isti takav stub ili ko zna da izracuna sta ti treba. Ako imas dobrog majstor varioca koji nece da te odere predlozio bih ti resetkastu konstrukciju. I by the way sigurno ti treba dozvola (ne od vlasnika vec gradjevinska) za ovo. Pa ti vidi.

Pozdrav

DC
[ jc denton @ 29.08.2003. 19:57 ] @
Citat:
zorans:
sto se tiche CS-a, sa ovim protokm koji pominjete ovde nebi trebao nikakav problem da predstavlja ni sa 32 igracha(pod uslovom da sever nije neka krsh mashina +da je dedicate)

Da napomenem da su default vredonsti ovih komadni (za LAN/T1 konekciju) cmd 30, upd 20, rate 9999.

Ove vrednosti jednostavno podesite kako vama odgovara samo da nisu ispod default-a.

Stoga bljuvanje paketa i ping ne bi trebao da predstavlja problem, jedino igrachi koji severu pristupaju preko veceg broja AP-ova, imace malo veci ping ali to nece osetiti u igri.

Bilo bi lepo da je tako kao sto pricas ali nije. Najbolje resenje za CS ("bruka mnogo paketa") su skupi AP-ovi poput Cisca, ali ova setovanja nisu dobra ni iz daleka.
Ma sta sve nisam probao, i na kraju dobih ovo kao nacin za ping <40 :

klijent:

najbitnije :
rate 3500
cl_rate 3500
cl_cmdrate 30
cl_updaterate 20

ako glavi :
r_decals 0
mp_decals 0
cl_allowdownload 0
cl_allowupload 0
cl_download_ingame 0
max_shells 0
max_smokepuffs 0

Nezgodno je to sto klijent moze da zameni setovanja pa da mu ping bude losiji, tako da Admin mod i odgovarajuci skriptovi vrse posao (da pokrene odgovarajuci set komandi kod klijenta - navedene komande)

server :
?

Ah, da ponovim najbitnije. Cim vise igraonica ide na jedan AP (2+ igraonice), ne pomaze nista. Ping divlja nepredvidivo, ili CS koci i veza puca.

Ako postoji neki "guru" koji zna da namesti ovo na jedan AP (jeftinija klasa), brdo para ima da zaradi ;)
[ rijp @ 29.08.2003. 23:02 ] @
ne bih puno da filozofiram a i iskustva su mi mahom vezana za quake, cak i u slucaju testiranja na wirelessu. necu se precizno izrazavati u bitovima, bajtovima baudima itd pa molim da se podaci shvate kao okvirni.
i 5 racunara u fps igri na jednom aces pointu mogu da preopterete stvar i onemoguce igranje ako nista nije podeseno na serveru, networku i kliijentima
nemoguce je cak i na organizovanoj mrezi uticati na pojedinacne korisnike kako da odrade setovanja, uvek se nadje neko smotan, ili zaboravan
ogranicenje wirelessa na point to point linku je negde 5Mbps manje vise, na jednom (kvalitetnijem) aces pointu sa vise korisnika moze da se izvuce i do 8Mbps ako nema otezavajucih okolnosti (hidden node, retransmision, usporavajucih udaljenih klijenata itd)
to su lose strane
s druge strane ko iole ima iskustva sa fps igrama zna da na ISDN vezi na 1 kanalu na lokalnom serveru svaka fps igra radi POTPUNO zadovoljavajuce
u cemu je problem
pa u varijanti ISDN svaki korisnik ima tih 64kb/s i moze da fantazira sa svojim setovanjima sta hoce al ne mere da zajebava ostale ni namerno ni nenamerno, kod wirelessa to nije tako jednostavno
mala kalkulacija
ako pretpostavimo da je dedicated server ispod aces point i cak pretpostavimo da je 64kbps na ISDN ekvivalentno 128kbps na wirelessu mi na onih maksimalnih 8Mb/s imamo lufta da nekako uguramo 64 FPS igraca. to izgleda prilicno u odnosu na gore pomenutih 5 nekontrolisanih igraca
resenje
potrebno je kontrolisati bukvalno svaki racunar (njegov protok). to prakticno znaci da sa strane igraonice treba da bude ruter ali ne kao sto je obicaj da to bude nat firewall ruter koji eventualno linku igraonice dodeljuje na primer 2MBps opet neki baja moze da gusi takav link. morate svakoj ip adresi(tj racunaru) unutar igraonice kontrolisati protok tj dodeljivati mu na primer 64k ili 128k ili dinamicki deliti ravnomerno u odnosu na link prema aces pointu, to mora da vazi za sve. to i nije toliko komplikovano a i nije preskupo. za 45$ imate mikrotik ruter koji radi savrseno na p1 racunaru. glavni problem je sto takva stvar mora da vazi za sve a samim tim se i limitira upotrebiljivost jednog aces pointa. morate imati u vidu da ima i drugih na vezi koji hoce da rade nesto drugo. u svakom slucaju ako jedna igraonica im link od npr 2Mbps na tom linku se moze igrati 10-15 ljudi maksimalno ako ih kvalitetno izrutiraju, s druge strane ostalo je jos najvise 6mbps linka na aces pointu i to pod uslovom da je i on kvalitetno kontrolisan.
malo sam mozda iskarikirao, na zalost nisam imao prilike da prikljucim 4 igraonice sa po 15 igraca pa da sve ovo ocigledno testiram. najvise sto sam testirao je 2 igraonice i dva nezavisna racunara na 1 aces pointu sa ukupno 20 racunara na 2 counter servera gde su svi bili za probu na minimalnim rate i ostalim podesavanjima, glicevi su se javljali samo kod masovnih scena ali mislim da bi to kontrolisanjem svakog pojedinacnog protoka resilo stvar.
jos jednom ponavljam da je VEOMA bitno da sve veze ka AP budu kvalitetne i da se sto vise neutralisu ometajuci faktori u radio komunikaciji (to za beograd znaci da ne mozete ocekivati da kvalitetno pokrijete precnik od 5-6km sa jednim AP, mozete da racunate na najvise 1-2km, ostalo poprecni linkovi)
molim da se ovo shvati kao sugestija a ne pametovanje
pozdrav
[ zorans @ 29.08.2003. 23:39 ] @
postoji server komanda
sv_maxrate i sv_minrate koja ogranichava minimalni i najveci protok tj rate svim clientima, ma shta oni ukucali.
vidim da si gore stavio rate 3500. to je zaista premalo za noramalnu igru.
toliki rate stvara gubitke pri pucanju. tj kao da neke metke nisi ni ispalio, pogotovu u guzvi.
kad izaberesh vezu od 33.6 (tj modem) CS automatski stavi rate od 3500.
Sa tolikim rate-om chak i default cmdrate i updrate su preveliki. ako ih smanjish gledacesh "slajdove" oko sebe, te od normalnog cs-a nema nishta.
Pokushaj sa gore pomenutom komadnom sv_minrate tj sv_maxrate ali opet napominjem da nebi trebalo da bude ispod 9999, inahce nishta od igrivog CS-a, pogotovo sa punim serverom.
postoji komanda sv_maxupdaterate ali nju nisam testirao.
ove gore jesam i znam sigurno da sljaka kad se na serveru ogranichi.
ove ostale komande koje si napisao, veruj mi nemaju nikakvog efekta, u tome shto zelish da postignesh.


poz
[ jc denton @ 30.08.2003. 00:04 ] @
Da ne bi otisli suvise off-topic, ja stajem ovde sto se CS-a tice uz nekoliko recenica.

sv_maxrate i sv_minrate su naravno bitna podesavanja. sv_allowupload i sv_allowdownload takodje, ali nikako se ne slazem da setovanja koja sam naveo ne uticu na lag kod klijenata.
Ponavljam da je to isprobano u praksi, da ne pricam da je eksperimentisanje sa CS-om trajalo bar 10 dana u dve igraonice - sve moguce vrednosti rate i ostalih setovanja. Na kraju je CS proradio nekako do 20 igraca (obe igraonice, 14 + 12 PC-a na jedan AP). Ipak, posto je lag po neki put nepodnosljiv, igraonice su sada povezane point to point linkom i sve radi ok, sa rate vrednostima u rasponu od 2000-15000.

Ako je zorans raspolozen da napise jedan detaljan tekst u vezi setovanja CS servera i klijenata radi manjeg laga kod igranja CS-a na wifi vezi, rado cu taj post postavim kako TOP temu u Wireless forumu, naravno uz odobravanje kolega moderatora koji moderisu ovaj forum.

pozdav
[ jc denton @ 30.08.2003. 00:23 ] @
Citat:
rijp:
ne bih puno da filozofiram a i iskustva su mi mahom vezana za quake, cak i u slucaju testiranja na wirelessu.

Niposto, iskustva nam se maltene poklapaju u vezi materije. Ja nisam uspeo da ubedim vlasnike igraonica da stave po jedan Mikrotik (P1 od 166+ MHz/32MB RAM vrsi posao), pa ako ih navedem da to nekako urade prenecu iskustva.
[ marko1101 @ 30.08.2003. 11:07 ] @
koja distribucija linux-a se koristi za FAKEAP, na netu sam nasao ovaj fajl :

fakeap-0.3.1.tar.gz 171kb

znam da treba PRISM cip da bude na kartici,

kad sve imam sta onda

pozdrav,
marko
[ strba @ 30.08.2003. 11:21 ] @
Citat:
marko1101:
koja distribucija linux-a se koristi za FAKEAP, na netu sam nasao ovaj fajl :

fakeap-0.3.1.tar.gz 171kb

znam da treba PRISM cip da bude na kartici,

kad sve imam sta onda

pozdrav,
marko


Fake AP is a proof of concept released under the GPL.

Fake AP runs on Linux (tested on RedHat 7.3). For *BSD versions, see the links below.

Perl 5.6 or later

One or more Prism2/2.5/3 based 802.11b cards with the CVS version of the Host AP Driver for Intersil Prism2/2.5/3 working

Skinuto sa http://www.blackalchemy.to/project/fakeap/



Pozdrav Nenad





[Ovu poruku je menjao strba dana 20.09.2003. u 21:05 GMT]
[ amaron @ 30.08.2003. 20:17 ] @
Citat:
rijp:
jos jednom ponavljam da je VEOMA bitno da sve veze ka AP budu kvalitetne i da se sto vise neutralisu ometajuci faktori u radio komunikaciji (to za beograd znaci da ne mozete ocekivati da kvalitetno pokrijete precnik od 5-6km sa jednim AP, mozete da racunate na najvise 1-2km, ostalo poprecni linkovi)
molim da se ovo shvati kao sugestija a ne pametovanje
pozdrav


Nasa ideja je da nodovi budu odpriilike na tom rastojanju (1-2km). Krajnji cilj je infrastrukutra nodova medjusobno povezanih direkcionim antenama, sa dinamickim rutiranjem. Nema centralnih nodova, nema glavnih servera, mreza je potpuno distribuirana. Iskljucenjem jednog noda bi se saobracaj automatski obavljao preko drugih. U slucaju preopterecenosti jednog linka, veza se preusmerava...
To bi bila vizija.
Sada su lokalno formirani nodovi prioritet.

Savet svim lokacijama u gradu, bez obzira da li trenutno imate opticku vidljivost sa nekim od nodova:

Formirajte svoj lokalni nod. Nije tesko (necu da kazem da se ne nailazi na probleme, ali svi su oni resivi). Umrezite ljude, ispovezujte se. Dok to odradite u vasoj okolini ce vec biti neki nod sa kojim mozete da se povezete.
Ako bi se ovako radilo, umesto da se ceka da se mreza dovoljno rasiri, da pridje vasem kraju, vizija data na pocetku bi veoma brzo postala realnost.

Kao sto rece Shipa, ovo vam nece doneti novac, vec ce "samo" dici kvalitet vaseg zivota na novi nivo.

Lower your shilds, surrender your ship, resistence is futile.
[ amaron @ 30.08.2003. 20:36 ] @
Citat:
marko1101:
koja distribucija linux-a se koristi za FAKEAP, na netu sam nasao ovaj fajl :

fakeap-0.3.1.tar.gz 171kb

znam da treba PRISM cip da bude na kartici,

kad sve imam sta onda

pozdrav,
marko


fakeap je perl aplikacija, ne treba ti ni jedna odredjena distribucija - jedino perl, samo raspakujes i koristis fakeap.pl
Ne znam koja ti je namera sa ovim programom. On sluzi da generise veliki broj laznih AP-ova (sta bi ti radio sa njima??) stvarajuci utisak ogromne mreze.

Nasa ideja je da napravimo REALNU ogromnu mrezu.
[ marko1101 @ 30.08.2003. 21:00 ] @
Citat:
amaron:

On sluzi da generise veliki broj laznih AP-ova (sta bi ti radio sa njima??) stvarajuci utisak ogromne mreze.




nije mi to bio cilj , mislio sam da mogu to da iskoristim uz PRISM karticu za AP.

reci mi koju ste opremu vi koristili

od kompa do antene ima oko 30 metara , kako sam cuo mogu da koristim neki USB AP

[ caboom @ 30.08.2003. 21:09 ] @
pretpostavljam da trazis ovo:
http://hostap.epitest.fi/
[ amaron @ 30.08.2003. 21:24 ] @
Citat:
marko1101:

nije mi to bio cilj , mislio sam da mogu to da iskoristim uz PRISM karticu za AP.

reci mi koju ste opremu vi koristili

od kompa do antene ima oko 30 metara , kako sam cuo mogu da koristim neki USB AP



HostAP ti odradjuje posao ako su ti prism2/2.5/3 kartica + ruter spojeni na antenu.
Posto ti je ruter 30m odvojen od antene, direktan spoj ne dolazi u obzir.

Na rastojanju <10m montiras ap uredjaj (u njega ide napajanje i utp kabl). Ap je preko utp-a povezan na switch koji moze da bude do 100m udaljen. Iz switcha svi ostali racunari na lokalnoj mrezi. IP Ap-a ti postaje gateway za wlan mrezu. Prakticno ti dodatni racunar ne treba, sav posao obavlja AP uredjaj.
Medjutim, ako bi hteo nesto ozbiljnije, npr firewall + trafic shaping, linux + HostAP bi morali da pridju blize anteni (valjda ?).

[ caboom @ 30.08.2003. 21:51 ] @
Citat:
amaron:
Na rastojanju <10m montiras ap uredjaj (u njega ide napajanje i utp kabl). Ap je preko utp-a povezan na switch koji moze da bude do 100m udaljen. Iz switcha svi ostali racunari na lokalnoj mrezi. IP Ap-a ti postaje gateway za wlan mrezu. Prakticno ti dodatni racunar ne treba, sav posao obavlja AP uredjaj.


moze da ide na hpna switch/kartice ukoliko zeli da dobije jos na udaljenosti od switch-a (u lokalnoj mrezi), ali sa druge strane to znaci i osetno sporiji lokalni traffic.

Citat:

Medjutim, ako bi hteo nesto ozbiljnije, npr firewall + trafic shaping, linux + HostAP bi morali da pridju blize anteni (valjda ?).


yep, inace ce biti suocen sa gubicima... kako god da okrenes pozeljno je da ap bude do 3m od antene. hostap je ultimativno low-end resenje posto je veoma skalabilno u svojoj klasi cena (60-80 evra za prism2/2.5 karticu i oko 80-150evra za upotrebljvu, polovnu masinu).
[ Shipa @ 30.08.2003. 22:29 ] @
Citat:
amaron:
fakeap je perl aplikacija, ne treba ti ni jedna odredjena distribucija - jedino perl, samo raspakujes i koristis fakeap.pl
Ne znam koja ti je namera sa ovim programom. On sluzi da generise veliki broj laznih AP-ova (sta bi ti radio sa njima??) stvarajuci utisak ogromne mreze.

Nasa ideja je da napravimo REALNU ogromnu mrezu.


FakeAP je zapravo program koja emituje veliki broj laznih paketa koje navodno dolaze sa razlicitih wireless mreza, da bi onemogucio wardrivere da ti pristupe mrezi tako sto im jednostavno izbaci mali milion razlicitih mreza i tebi onda ostaje da se smaras i da pokusavas da se povezes na svaku od njih dok ne ubodes onu pravu.

Moze biti korisno, al kapiram da jede bandwidth, a i verovatno se automatizacijom konektovanja moze neutralisati za par minuta :)
[ nemesis @ 31.08.2003. 01:03 ] @
Citat:
amaron:
Ajde prvo reci tvoju ideju sta zelis da izvedes. Moram da priznam da na neka pitanja ne znam odgovor, ali mi se cini da je za ono sto mi pravimo potreban mnogo jednostavniji pristup:
1 komp + dve kartice + 1 omni + 1 direkciona i to je sve. Nikakvi busteri, razdelnici i sl.


pa ono kao ..
zrachish ko lud na sve strane ... sa boosterom 1W .. okdelish to na vishe natena itd
e sad...
ajde mi pojasni zashto DVE karte...
RX i TX odvojeno ili jedna za lokalnu bandu a druga do AP-a druge bande :)
elem.. krecem u neki poslic ono ..
po zgradi i okolnim zgradama zavlachim ethernet itd..
a moze se desi i da postavim tehnicomov AP na moj krov i da nudim ljudima
WiFi .. elem.. ja sam u Brace Nedica.. e sad moram da proverim da mojim
krovom ... ali bi trebalo da vidimsve tamo do dechije robne kuce
i gore uz bulevar ... pa ono moze se desi da povezujem ljude i tako
ako bude par ... 10-15 ljudi ici ce 2.4 ako bude vishe tehnicom je obecao ..
lazem.. gl. ing ..moj drug .. mi je obecao AP 5.8
e sad.. ako niste znali tehnicom je uzeo zemaljski link :)
i kad telekom sve konachno podesi rutiranje :) .. sine mitre...
root@terra zpetar]# ping www.google.com
PING www.google.com (216.239.51.99) from 62.193.128.215 : 56(84) bytes of data.
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=0 ttl=53 time=158.407 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=1 ttl=53 time=179.927 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=2 ttl=53 time=139.992 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=3 ttl=53 time=140.010 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=4 ttl=53 time=140.001 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=5 ttl=53 time=180.015 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=6 ttl=53 time=139.990 msec
itd...
a mozda ako se nadje neko sa cache i dobrom voljom mozemo
uzmemo sami to da radimo link pa PPPoE itd...
a neke usere sa ehternetom..
inache..
mogu postuje ovde i cene ..
samo cu reci da je 64K mesechno 25-30e :)
za rezidencionalne usere :)

[ Shipa @ 31.08.2003. 01:42 ] @
Citat:
nemesis:
pa ono kao ..
zrachish ko lud na sve strane ... sa boosterom 1W .. okdelish to na vishe natena itd
e sad...


vidi, boosteri su vrlo los nacin/politika. Ako to budes radio postoji velika mogucnost da to i tebi neko uradi, a ako, kao sto planiras podignes komercijalni servis na gubitku ces biti i ti i tvoji korisnici = losa reputacija.

Ako ces da se bavis ovakvim poslom onda postuj neka (nepisana, jos uvek :) ) pravila ponasanja, a to je - bez bustovanja, bez pokrivanja drugih.

Ja upravo sad pisem preko tehnikomovog linka o kome ti pises i mogu ti reci da je njihova reputacija u mojim ocima veoma pala kada mi u nekoliko navrata po par dana net nije radio zbog smetnji koje su oni imali na njihovim baznim stanicama, a preko dana je prakticno tokom celog radnog vremena u naletima od po par nedelja link bio sveden na jad i bedu od par kilobita. E sad zamisli da se to isto dogadja nekom zbog tebe. A sad opet zamisli da se to dogadja tebi zbog nekog treceg?

Zivi i pusti druge da zive. Busteri ti ne trebaju, a na stranu sto njima verovatno neces nista ni postici.

Citat:

e sad.. ako niste znali tehnicom je uzeo zemaljski link :)

samo cu reci da je 64K mesechno 25-30e :)
za rezidencionalne usere :)


Jeste uzeo je zemaljski link i jos ga nije podesio, padaju rute preko smina svako malo pa se prebacuje nazad na satelit itd. podesice vremenom i to, ali cene koje oni nude nisu nista bolje od cena koje nudi npr ptt u okviru kds podrucija tosin bunar. Strpi se malo, prikaci se na BG wireless. Vec su popadale cene a padace jos. kod verata je vec 12 din sat preko dialupa. kablovski ptt 128kbita - 1500 din, cuo sam da ce tehnikom biti u slicnom rangu, znaci ne zalecite se, ne ukopavajte se sa varijantama sa "poklonjenom provajderovom opremom i njihovim shirenjem mreze". Provajderi ce se pobiti medjusobno sada da ponude bolje cene i bolji kvalitet pristupa.

pravilo 1: Ne veruj provajderima. tacka.

Veruj mi, isao sam tim putem do pre mesec dana i onda sam pukao :)
[ amaron @ 31.08.2003. 21:51 ] @
Savet za postavljanje hostAP-a na linux-u (izi hautu :).

Dakle, hostAP je program koji omogucava da se linux+prism2 kartica ponasa kao access point, dakle da regulise wireless saobracaj na nodu.
U sebi ima drajver za prism2 chipset, tako da vam ni jedan drugi drajver nije potreban.
Kada ga skinete sa neta (jedna od prednodnih poruka sadrzi link). Raspakujte ga. Jedan od direktorijuma sadrzi patch za linux kernel 2.4.20.
Procitajte uputstvo kako da patchujete kernel koje se nalazi u tom direktorijumu (patchovanje i kopiranje sorsa).
Odete u linux sors dir konfigurisite ga sa make menuconfig (za hakere je verovatno rucno editovanje .config fajla varijanta :).
Pored konfigurisanja svega ostalog (nadam se da to znate, ako ne onda srecno ucenje :) konfigurisite hostap iz Network Devices->Wireless. Ako ste pravilno patchovali trebalo bi da se pojave opcije za hostap. Ja sam licno selektovao da se ugradi direktno u kernel (ne kao modul). Odaberite glavnu opciju + verziju kartice koju imate (pci, pcmcia, usb...). Kompajlirajte kernel i instalirajte ga.
Kada rebutujete, kernel bi trebao da direktno podrzava hostap.
Wireless network uredjaji imaju oznaku wlan0, wlan1, ...
Sa wireless tools podesavate sam uredjaj. Npr: iwconfig wlan0 essid "moja mreza"
Sa standardnim net komandama podizete interfejs, npr:
ifconfig wlan0 192.168.2.1 netmask 255.255.255.0

Sto se rutiranja tice (lokalna + lokalna wireless + wireless nodovi), to bi neko drugi mogao da napise, npr. momci koji su to vec odradili u blokovima. :)

p.s.: Ako nekome ko ima nameru da postavi nod u svom kraju sve ovo zvuci kao spansko selo, nek se ipak odluci za neki AP uredjaj (skuplja varijanta) ili da nadje nekog ko ovo razume. (I linux sysadm moze da bude skupa varijanta :).
[ gorang @ 01.09.2003. 03:18 ] @
da li tu istu masinu gde je hostAP mogu da koristim i kao gateway prema wirelessu, da ista omni antena i ista kartica sluze i za hostap i kao veza sa susednim ap-ovima, i da ista masina radi kao ruter za klijente koji preko hostAP traze izlas ka drugim subnetovima..? nadam se da se nisam pogresno izrazio..

stvarno bi bio dobar jeda slikoviti how-to :) sa sve source-om, pa da kopiramo :)

[ 155FreeSpaceOptics @ 01.09.2003. 05:20 ] @
Citat:
zorans:

mene zanima jedna stvar posto planiram da se prikljuchim na WLAN u bloku.

da li je BG Wireless prolaznog karaktera, tj zivece dok se neizglasa zakon o korishcenju ovih frekvencija?
Ako neko od upoznatih, moze da mi odgovori sta sa time, i sta posle toga?

hvala i poz

zoran


Evo ja cu pokusati da objasnim legalni deo price jer sam najvise u nju zabrazdio (napravio sam tehnicku dokumentaciju za wireless "SMC" AP na Novom Beogradu i predao Ministarstvu za Telekomunikacija za dozvolu za postavljanje MAN mreze).

Svako ko postavi AP sa antenom morace da izvrsi prijavu Savetu za Telekomunikacije (kada se oformi) i da napravi tehnicku dokumentaciju sa specifikacijom opreme (atestirane za 802.11a/b/g). Platice se neka taksa do Euro 100 i VOZI MISKO!

Kada AP-a bude 12 komada u krugu od 300m onda ce nastati problemi a dotle ce valjda fiber vec stici do nasih stanova tako da cemo wireless baciti u korpu za smece kao sto smo bacili (ili smo u toku bacanja) VHS videorekordera.

Kada nas bude preko 1000 u mrezi onda i access na WAN ce biti dzaba, po mojoj proceni ne vise od Euro 12/1GByte.

Evo mog doprinosa ovom cenjenom drustvu:
Athens Wireless Metropolitan Network http://www.awmn.gr/

Ako nekoj druzini u jednoj zgradi treba dobar AP imam jedan SMC 2404 WBR viska (PCI ga hvataju na 300m).

Ima li nekog kod Fontane?

[ marko1101 @ 01.09.2003. 08:43 ] @
ja sam kod fontane,

nisam shvatio , PCI ga hvataju na 300m sa svojim antenama?, a sa usmerenim tipa YAGI (mozda sam pogresno napisao), predpostavljam da ce moci i vise.

da li bih ja sa tim AP-o mogao da vidim ostale AP, tipa blok 70, 45, 30, itd, po novom beogradu, uzimam neku antenu koja radi na 2km,(probano), pa me zanima da li mi treba, ili taj AP ima svoju , mislim sto se tice povezivanja na druge AP urecaje, a ne za korisnike , za korisnike je dovoljno i 300 m

posalji mi na PM neke karakteristike, za taj AP i cenu

od masine do antene imam oko 30m, tako da bih morao da postavim taj AP verovatno napolju, na 3m od antene, da li je predvidjen za tako nesto

pozdrav,
marko
[ Shipa @ 01.09.2003. 13:27 ] @
Citat:
gorang:
da li tu istu masinu gde je hostAP mogu da koristim i kao gateway prema wirelessu,


ako mislis na gateway lokalne mreze prema korisnicima koji se wireless kace na AP, odgovor je da.

Citat:

da ista omni antena i ista kartica sluze i za hostap i kao veza sa susednim ap-ovima,


ne, ovo je detaljno objasnjeno u jednom od prethodnih postova...

Citat:

i da ista masina radi kao ruter za klijente koji preko hostAP traze izlas ka drugim subnetovima..?


ovo mi zvuci isto kao i prvo pitanje, tj isto sam ga razumeo :), u svakom slucaju odgovor je da... 1 kartica sa direkcionom antenom sluzi za povezivanje sa drugim AP-om a 1 kartica sa omni antenom za pokrivanje loklanog podrucija signalom.

Citat:

nadam se da se nisam pogresno izrazio..


uhhh :)

Citat:

stvarno bi bio dobar jeda slikoviti how-to :) sa sve source-om, pa da kopiramo :)


bice i to. Trenutno smo u stisci sa vremenom. Ako neko zeli da pomogne sa izradom sajta neka se javi, trebaju nam kvalitetni dizajneri (treba neko i logo da napravi :) )

[ nemesis @ 01.09.2003. 17:37 ] @
Citat:
Shipa:
vidi, boosteri su vrlo los nacin/politika. Ako to budes radio postoji velika mogucnost da to i tebi neko uradi, a ako, kao sto planiras podignes komercijalni servis na gubitku ces biti i ti i tvoji korisnici = losa reputacija.


ma pitao sam choisto akademski.. if then else...

Citat:

Ako ces da se bavis ovakvim poslom onda postuj neka (nepisana, jos uvek :) ) pravila ponasanja, a to je - bez bustovanja, bez pokrivanja drugih.


mislim da se nismo razumeli...:)))
prichao sam generalno o pojachanju signala svog ka<>od klijenta itd..
a shto se tiche wireless-a ..pazi ... ili se saradjujesh sa nekim ili ne :)

Citat:

Ja upravo sad pisem preko tehnikomovog linka o kome ti pises i mogu ti reci da je njihova reputacija u mojim ocima veoma pala kada mi u nekoliko navrata po par dana net nije radio zbog smetnji koje su oni imali na njihovim baznim stanicama, a preko dana je prakticno tokom celog radnog vremena u naletima od po par nedelja link bio sveden na jad i bedu od par kilobita. E sad zamisli da se to isto dogadja nekom zbog tebe. A sad opet zamisli da se to dogadja tebi zbog nekog treceg?


ne znam.. nekoristim njohov wireless... elem... ja sam vishe pobornih ethernet-a
koji cu mozda po komshiluku da rayvlachim itd... :) .. wireless sa usmerenem anteno eventualno do dovod linka.. i za korisnike na 5.8 ... ma ono na 2.4ghz

Citat:

Zivi i pusti druge da zive. Busteri ti ne trebaju, a na stranu sto njima verovatno neces nista ni postici.


ma ono ok... ali pare su pare a za pare i preko lesha :)

Citat:

Jeste uzeo je zemaljski link i jos ga nije podesio, padaju rute preko smina svako malo pa se prebacuje nazad na satelit itd. podesice vremenom i to, ali cene koje oni nude nisu nista bolje od cena koje nudi npr ptt u okviru kds podrucija tosin bunar. Strpi se malo, prikaci se na BG wireless. Vec su popadale cene a padace jos. kod verata je vec 12 din sat preko dialupa. kablovski ptt 128kbita - 1500 din, cuo sam da ce tehnikom biti u slicnom rangu, znaci ne zalecite se, ne ukopavajte se sa varijantama sa "poklonjenom provajderovom opremom i njihovim shirenjem mreze". Provajderi ce se pobiti medjusobno sada da ponude bolje cene i bolji kvalitet pristupa.


to jeste.. primetio sam ... :( ... ka radim ping negde preko :)
kako kad su rezultati ... :) ... shta znam...

Citat:

pravilo 1: Ne veruj provajderima. tacka.
Veruj mi, isao sam tim putem do pre mesec dana i onda sam pukao :)


nekapiram o chemu tachno pricash ali i nemorash mi objashnjavash
nisam socijalni radnik itd..
[ amaron @ 01.09.2003. 22:18 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
[
Svako ko postavi AP sa antenom morace da izvrsi prijavu Savetu za Telekomunikacije (kada se oformi) i da napravi tehnicku dokumentaciju sa specifikacijom opreme (atestirane za 802.11a/b/g). Platice se neka taksa do Euro 100 i VOZI MISKO!


Taksa na omni antenu 2.4GHz ?! Ma daj ili je to hype ili te je neko slagao. Ova frekvencija je kod nas jos u sivoj zoni (neregulisana). U trenutku kad se bude regulisana, potrudicemo se da bude regulisana kao u svim ostalim evropskim zemljama.

Citat:

Kada AP-a bude 12 komada u krugu od 300m onda ce nastati problemi a dotle ce valjda fiber vec stici do nasih stanova tako da cemo wireless baciti u korpu za smece kao sto smo bacili (ili smo u toku bacanja) VHS videorekordera.


Jos jedan hype. Mozda kroz sto godina. NYC i Portland su tipican primer wireless community gradova. Oni su bar 50 godina ispred nas i wireless je kod njih sve aktuelniji. Ili mozda biznismeni za svojim laptopom vuku kotur sa optickim kablom.


[ amaron @ 01.09.2003. 22:20 ] @
Citat:
gorang:

stvarno bi bio dobar jeda slikoviti how-to :) sa sve source-om, pa da kopiramo :)



Potrudicu se da napisem nesto. Onoliko koliko ja znam. Ocekujem doprinos ljudi sa vise iskustva sa HostAP-om.
[ nemesis @ 02.09.2003. 00:02 ] @
Citat:
amaron:
Potrudicu se da napisem nesto. Onoliko koliko ja znam. Ocekujem doprinos ljudi sa vise iskustva sa HostAP-om.


ideja je super...
ono sa sve zajedno opisamo koja antena iza za AP <> AP koja za AP <> end user itd... :)
kao i linkovi sklapanje itd... ono saveti.. ako ev pravite antenu ona toliko i toliko puta 1/4 talasne duzine... a talasna duzina je -> .. itd..

-----------------------------------------------
e sad mene zanima jedna stvar :)
koje se tu adrese .. IP koriste ? jel svaki AP ima svoju C klasu
pa je sheruje u nekoj B kroz AP<>AP ?
ili ?
[ 155FreeSpaceOptics @ 02.09.2003. 05:40 ] @
Citat:
marko1101:
ja sam kod fontane,

nisam shvatio , PCI ga hvataju na 300m sa svojim antenama?, a sa usmerenim tipa YAGI (mozda sam pogresno napisao), predpostavljam da ce moci i vise.

da li bih ja sa tim AP-o mogao da vidim ostale AP, tipa blok 70, 45, 30, itd, po novom beogradu, uzimam neku antenu koja radi na 2km,(probano), pa me zanima da li mi treba, ili taj AP ima svoju , mislim sto se tice povezivanja na druge AP urecaje, a ne za korisnike , za korisnike je dovoljno i 300 m

posalji mi na PM neke karakteristike, za taj AP i cenu

od masine do antene imam oko 30m, tako da bih morao da postavim taj AP verovatno napolju, na 3m od antene, da li je predvidjen za tako nesto

pozdrav,
marko


Evo ti iscrpna INFO

http://www.smc.com/index.cfm?a...eet&productCode=SMC2404WBR
[ 155FreeSpaceOptics @ 02.09.2003. 05:47 ] @
Citat:
nemesis:
Citat:
amaron:
Ajde prvo reci tvoju ideju sta zelis da izvedes. Moram da priznam da na neka pitanja ne znam odgovor, ali mi se cini da je za ono sto mi pravimo potreban mnogo jednostavniji pristup:
1 komp + dve kartice + 1 omni + 1 direkciona i to je sve. Nikakvi busteri, razdelnici i sl.


pa ono kao ..
zrachish ko lud na sve strane ... sa boosterom 1W .. okdelish to na vishe natena itd
e sad...
ajde mi pojasni zashto DVE karte...
RX i TX odvojeno ili jedna za lokalnu bandu a druga do AP-a druge bande :)
elem.. krecem u neki poslic ono ..
po zgradi i okolnim zgradama zavlachim ethernet itd..
a moze se desi i da postavim tehnicomov AP na moj krov i da nudim ljudima
WiFi .. elem.. ja sam u Brace Nedica.. e sad moram da proverim da mojim
krovom ... ali bi trebalo da vidimsve tamo do dechije robne kuce
i gore uz bulevar ... pa ono moze se desi da povezujem ljude i tako
ako bude par ... 10-15 ljudi ici ce 2.4 ako bude vishe tehnicom je obecao ..
lazem.. gl. ing ..moj drug .. mi je obecao AP 5.8
e sad.. ako niste znali tehnicom je uzeo zemaljski link :)
i kad telekom sve konachno podesi rutiranje :) .. sine mitre...
root@terra zpetar]# ping www.google.com
PING www.google.com (216.239.51.99) from 62.193.128.215 : 56(84) bytes of data.
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=0 ttl=53 time=158.407 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=1 ttl=53 time=179.927 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=2 ttl=53 time=139.992 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=3 ttl=53 time=140.010 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=4 ttl=53 time=140.001 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=5 ttl=53 time=180.015 msec
64 bytes from 216.239.51.99: icmp_seq=6 ttl=53 time=139.990 msec
itd...
a mozda ako se nadje neko sa cache i dobrom voljom mozemo
uzmemo sami to da radimo link pa PPPoE itd...
a neke usere sa ehternetom..
inache..
mogu postuje ovde i cene ..
samo cu reci da je 64K mesechno 25-30e :)
za rezidencionalne usere :)



Bice tu problema sa 5.8GHz. Za tu frekvenciju ti treba dozvola za frekvenciju a BELCONNECT (Zoran Markovic - eks BelPagette) je nije dobio pa ti vidi zasto. Zato bolje kazi svom drugu da i ne pokusava na toj frekvenciji. Bolje mu je da udje u 5.0Ghz, tu nema velike opasnosti a tu radi skoro sva CISCO oprema za WAN.

info vezano za 2404 vidi ovde
http://www.smc.com/index.cfm?a...eet&productCode=SMC2404WBR
[ dares @ 02.09.2003. 21:10 ] @
Pozdrav svim WiFi entuzijastima!

BG Wireless ideja je super. O tome sam i sam razmisljao jos pre par meseci ali nisam ni sanjao da postoji ovoliko interesovanje i da je realizacija te ideje vec pocela.

Ja sam spreman da podignem AP na Visnjickoj Banji. Imamo ovde i neku lokalnu mrezicu (UTP) sa tendencijom daljeg sirenja. Jedini problem mi je opticka vidljivost. Sa vrha mog krova (plus 2-3 metra nosece cevi) mogu da vidim jedino Istocnu kapiju (tri zgrade na Konjarniku) . Vidim da se radi na postavljanju AP-a na tu lokaciju tako da i to , nadam se, nece biti problem.

Mogao bi neko ko ima iskustva sa opremom da predlozi neke modele. Ja sam planirao da uzmem Planet WAP 1965 ali sam otvoren i za neke druge modele ako neko ima pozitivna iskustva. Svi predlozi i sugestije su dobrodosli.

Mogli bi, takodjer, da organizujemo i neki sastanak zainteresovanih (entuzijasta) pa da sve to detaljnije dogovorimo. A i neka web strana sa upustvima i objasnjenjima bi bila vise nego dobrodosla.


CU


[ amaron @ 05.09.2003. 01:12 ] @
Citat:
dares:
Pozdrav svim WiFi entuzijastima!

BG Wireless ideja je super. O tome sam i sam razmisljao jos pre par meseci ali nisam ni sanjao da postoji ovoliko interesovanje i da je realizacija te ideje vec pocela.

Ja sam spreman da podignem AP na Visnjickoj Banji. Imamo ovde i neku lokalnu mrezicu (UTP) sa tendencijom daljeg sirenja. Jedini problem mi je opticka vidljivost. Sa vrha mog krova (plus 2-3 metra nosece cevi) mogu da vidim jedino Istocnu kapiju (tri zgrade na Konjarniku) . Vidim da se radi na postavljanju AP-a na tu lokaciju tako da i to , nadam se, nece biti problem.

Mogao bi neko ko ima iskustva sa opremom da predlozi neke modele. Ja sam planirao da uzmem Planet WAP 1965 ali sam otvoren i za neke druge modele ako neko ima pozitivna iskustva. Svi predlozi i sugestije su dobrodosli.

Mogli bi, takodjer, da organizujemo i neki sastanak zainteresovanih (entuzijasta) pa da sve to detaljnije dogovorimo. A i neka web strana sa upustvima i objasnjenjima bi bila vise nego dobrodosla.


CU




Lepo. Sto se lokacije tice, malo je udaljena od ostalih nodova (aktivnih ili u izgradnji), ali najbitnije je da nodovi nicu na sve strane. Kada ih bude bilo dovoljno, lako cemo se ispovezivati.
Za pocetak ti je dovoljan lokalni access point. Preporucijem ti neki linux servercic do 80eu + intersil prism2/2.5 chipset kartica.
Omni antenu mozes sam da napravis.
Takav nod ce vas kostati oko 120-130eu. Ako vas je 10tak, to je sveka 12-13eu po coveku. Smesno:).
Ovakvi nodovi za zaista smesne pare mogu da se naprave svuda. Povezivanje izmedju nodova je jos lakse.
Jesam za sastanak. Javi se shipi ili meni. Takodje, svi ljudi koji pocinju ili su zainteresovani da pocnu sa izgradnjom noda mogu da se jave meni i shipi na mail, kako bi dogovorili grupni sastanak.

shipa na afti.net
amaron na fon.bg.ac.yu
[ Zli @ 05.09.2003. 14:13 ] @
Molim da mi ne zamerite na neznanju oko wirelessa jer stavarno nisam u mogucnosti da se u ovom trenutku vise posvetim izucavanju iste tehnologije,ali imam veliki broj racunara koje bih nakacio na mrezu i sve bi sami uradili uz dobra upustva.Naime zivim na Julinom brdu(Zarkovo)u privatnoj kuci I odatle vidim Zeleznik I pocetni deo Banovog brda(kod okretnice).U samoj kuci imam 2 racunara koja bi oba isala na mrezu I jos cetvoricu komsija koja bi pristupila takodje.E sad posto stvarno ne znam nista oko ovog trazim pomoc : ).Ako bi neko bio ljubazan da mi objasni sta nam je sve potrebno,ili da mi kazete kome da se obratim bio bih mu zahvalan.
Ima jos jedna stvar:Naime ima jos petorica zainteresovanih kandidata ali oni ne vide zeleznik,ali vide mene : ).Sta da radimo u ovom slucaju?
Postoji I opcija postavljanja antene(ili neceg drugog posto zaista ne znam sta se koristi u ovoj tehnologiji) na onu visoku zgradu na julinom brdu(siva preko puta okretnice-poznajem predsednika kucnog saveta)sa nje se vidi ceo zeleznik I pola banovog brda I deo padine(mislim).Hvala unapred na odgovorima
[ Shipa @ 05.09.2003. 19:07 ] @
Citat:
Zli:
Molim da mi ne zamerite na neznanju oko wirelessa jer stavarno nisam u mogucnosti da se u ovom trenutku vise posvetim izucavanju iste tehnologije,ali imam veliki broj racunara koje bih nakacio na mrezu i sve bi sami uradili uz dobra upustva.Naime zivim na Julinom brdu(Zarkovo)u privatnoj kuci I odatle vidim Zeleznik I pocetni deo Banovog brda(kod okretnice).U samoj kuci imam 2 racunara koja bi oba isala na mrezu I jos cetvoricu komsija koja bi pristupila takodje.E sad posto stvarno ne znam nista oko ovog trazim pomoc : ).Ako bi neko bio ljubazan da mi objasni sta nam je sve potrebno,ili da mi kazete kome da se obratim bio bih mu zahvalan.
Ima jos jedna stvar:Naime ima jos petorica zainteresovanih kandidata ali oni ne vide zeleznik,ali vide mene : ).Sta da radimo u ovom slucaju?
Postoji I opcija postavljanja antene(ili neceg drugog posto zaista ne znam sta se koristi u ovoj tehnologiji) na onu visoku zgradu na julinom brdu(siva preko puta okretnice-poznajem predsednika kucnog saveta)sa nje se vidi ceo zeleznik I pola banovog brda I deo padine(mislim).Hvala unapred na odgovorima


Za pocetak, procitaj pazljivo ovu temu, narocito prvu poruku. Posle toga ce ti stvari biti jasnije. Zatim se javi meni na (shipa at afti tacka net) ili amaronu na (amaron at fon tacka bg tacka ac tacka yu) i objasnicemo ti ostatak.

Inace u pripremi je nova verzija FAQ-a, sa novim pitanjima i odgovorima i novim informacijama o AP-ovima koji su najavljeni i podignuti!
[ Shadow_bg @ 09.09.2003. 09:07 ] @
Sta bi sa onim opisom materijala za samogradnju antena? I gde se nalazi FAQ?
[ Shipa @ 11.09.2003. 17:55 ] @
Ok,

posto postoji velika zainteresovanost i veliki broj pitanja ajmo ovako

Sastanak

U nedelju 20:00

Nalazimo se na trgu republike

kada se skupimo svi (sto ce potrajati do 15 minuta) nastavljamo u pivnicu u knez mihajlovoj gde cemo da sednemo i da polako razjasnimo sve sto ima nejasno (a ja cu da hvatam pitanja i odgovore za faq :) )

dolazak su potvrdili spider, igors, lepiaf (ekipa sa do sada postavljenih nodova), madman (AP banovo brdo), caboom, mozda amaron (ako stigne u beograd do tada)... Svi koji su zainteresovani sa bbrda, zarkova, ceraka, miljakovca, nbgd-a, bezanije, i svih ostalih delova grada, bilo za postavljanje AP-ova bilo samo za prikljucenje na vec postojece su pozvani da dodju kako bi vam razjasnili sve nedoumice... Ako neko ima neku lepu mapu grada, a nije mu zao da na nju lupamo tacke i linije neka je ponese :)...

sve korisno o cemu se bude pricalo cemo staviti u FAQ koji ce konacno biti (nadamo se) postavljen na web posle sastanka...
[ Shadow_bg @ 12.09.2003. 09:25 ] @
Citat:
Shipa:
samo za prikljucenje na vec postojece su pozvani da dodju kako bi vam razjasnili sve nedoumice... Ako neko ima neku lepu mapu grada, a nije mu zao da na nju lupamo tacke i linije neka je ponese :)...


Ja nosim mapu za Zarkovo/Cerak. A ako nabavim bateriju za laptop, onda cu poneti i laptop pa da imamo ceo grad.
[ marko1101 @ 12.09.2003. 13:44 ] @
najverovatnije dolazim i ja

pozdrav,
marko
[ 155FreeSpaceOptics @ 13.09.2003. 02:30 ] @
Citat:
Shipa:
Ok,

posto postoji velika zainteresovanost i veliki broj pitanja ajmo ovako

Sastanak

U nedelju 20:00

Nalazimo se na trgu republike

kada se skupimo svi (sto ce potrajati do 15 minuta) nastavljamo u pivnicu u knez mihajlovoj gde cemo da sednemo i da polako razjasnimo sve sto ima nejasno (a ja cu da hvatam pitanja i odgovore za faq )

dolazak su potvrdili spider, igors, lepiaf (ekipa sa do sada postavljenih nodova), madman (AP banovo brdo), caboom, mozda amaron (ako stigne u beograd do tada)... Svi koji su zainteresovani sa bbrda, zarkova, ceraka, miljakovca, nbgd-a, bezanije, i svih ostalih delova grada, bilo za postavljanje AP-ova bilo samo za prikljucenje na vec postojece su pozvani da dodju kako bi vam razjasnili sve nedoumice... Ako neko ima neku lepu mapu grada, a nije mu zao da na nju lupamo tacke i linije neka je ponese ...

sve korisno o cemu se bude pricalo cemo staviti u FAQ koji ce konacno biti (nadamo se) postavljen na web posle sastanka...


Jel primate i mene? Bas bih voleo da Vas upoznam!
[ Shadow_bg @ 13.09.2003. 08:23 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:
Jel primate i mene? Bas bih voleo da Vas upoznam!


Sastanak je valjda otvorenog tipa kolko sam razumeo :)
[ Shipa @ 13.09.2003. 18:56 ] @
Da budemo precizniji, okupljamo se ispod sata, da ne bude jurcanja po trgu, al ne verujem da ce neko uspeti da omasi grupu geekova sa kartama grada i laptopovima... :)
[ igors @ 14.09.2003. 17:06 ] @
Citat:
155FreeSpaceOptics:

Jel primate i mene? Bas bih voleo da Vas upoznam!


Da, samo ponesi 15e koliko kosta ulaz na sastanak.
[ nemesis @ 14.09.2003. 17:53 ] @
Citat:
igors:
Da, samo ponesi 15e koliko kosta ulaz na sastanak.


jel to za sve ili samo za njega ?
mozda bi i ja navratio se detaljnije informishem itf.. :)
[ Shadow_bg @ 16.09.2003. 10:12 ] @
Citat:
Shipa:
Da budemo precizniji, okupljamo se ispod sata, da ne bude jurcanja po trgu, al ne verujem da ce neko uspeti da omasi grupu geekova sa kartama grada i laptopovima... :)


Jedini sam ja poneo karte :))

Elem, u vezi odobrenja za krovove...jel grad i dalje vlasnik zgrade ako su stanovi otkupljeni?
[ marko1101 @ 16.09.2003. 11:58 ] @
nisam mogao da dodjem , :(

pricajte, sta je bilo?

pozdrav,
marko
[ 1ntrud3r @ 17.09.2003. 15:26 ] @
evo ja se javljam za postavljenje apa u bloku 23 cek imamo ovde mrezu od 7 kompova (ulaz ) oce raditi na pentiumu 1 133 64 rama? i dali ce na bg wierlessu bii net i koji provajder ce obezbediti link sa tolko propusne moci


[email protected] posaljite mail da se dogovorimo :)
[ djolep @ 18.09.2003. 07:55 ] @
Citat:
Shadow_bg:

Elem, u vezi odobrenja za krovove...jel grad i dalje vlasnik zgrade ako su stanovi otkupljeni?


Sorry. Grad nema ništa sa tim. Treba ti odobrenje skupštine stanara. Zgradom sada raspolažu vlasnici zgrade tj. vlasnici stanova. Grad je i dalje "vlasnik" građevinskog zemljišta.
[ pyc @ 18.09.2003. 19:51 ] @
evo samo da se prijavim... ziv sam, ako su neki drugi ovde mislili suprotno... :) Ovo je meni ovako na prvi pogled sve preterano gotivno, pogotovo sto se ispostavilo da znam ali bukvalno svakog iz ekipe koja je ovo osmislila...

dakle veliki pozdrav za ekipu, idem sada da citam ceo tred na miru ... :)

pyc
[ Marvin Freestyle @ 18.09.2003. 20:11 ] @
A .. ja nisam imao odobrenje stanara zgrade za 'radove' na mom krovu :) A mislim da ih ni ostali koji su postavljali svoje Loge i slichne zezalice nisu imali ... tako da ... problem ? :)

POzdRaw
[ Shipa @ 18.09.2003. 21:03 ] @
Citat:
marko1101:
pricajte, sta je bilo?
marko


veliki lag, al sta da se radi, obaveze...

Dakle, bilo je ok, upoznali smo se, sto je i najvrednija stavka sastanka, pricali smo o opremi, lokacijama potencijalnih AP-ova (puno toga ima!), sve ce to uskoro da bude okaceno na sajt koji je vec registrovan zahvaljujuci Veljku, ali na njega jos nije postavljeno nista osim foruma. U svakom slucaju, za one sa slabim srcem jos ne preporucujem :),ostali neka pogledaju www.bgwireless.net... Nema jos nista osim foruma, ali od neceg mora da se pocne...

Znaci, uskoro, vrlo uskoro, sajt + HTML FAQ...
[ Shipa @ 18.09.2003. 21:16 ] @
Citat:
Marvin Freestyle:
A .. ja nisam imao odobrenje stanara zgrade za 'radove' na mom krovu :) A mislim da ih ni ostali koji su postavljali svoje Loge i slichne zezalice nisu imali ... tako da ... problem ? :)

POzdRaw


pa dozvolu skupstine stanara (ili bar nadleznog za cuvanje kljuca za izlaz na krov i pristup prostorijama u kojima ce se nalaziti ruter) je dobro imati cisto radi sopstvene sigurnosti, i sigurnosti rutera koji (eventualno) stoji gore. Postavljanje antene manje vise, ali ruter je vec malo krupnija zverka i valja imati obezbedjen krov, tj. da bas ne moze svako da izadje kad hoce bez kontrole. u suprotnom, kad-tad ce ti neki majmun pokupiti masinu (iako je u kucistu verovatno neki crappy p1, ali sta on zna)
[ DusanC @ 18.09.2003. 21:46 ] @
Ma stavim ja kuciste u siluminsku kutiju pa 14-cama tiplovima celicnim za beton nek se nosi budalcina. Jos zavrtnji sa trouglastim glavama moz da se ubije. ;>

PS: Shipo link je www.bgwireless.net brez tackica :)
[ Shipa @ 18.09.2003. 22:20 ] @
Citat:
DusanC:
Ma stavim ja kuciste u siluminsku kutiju pa 14-cama tiplovima celicnim za beton nek se nosi budalcina. Jos zavrtnji sa trouglastim glavama moz da se ubije. ;>

PS: Shipo link je www.bgwireless.net brez tackica :)


D'OH!
[ Johny4FUN @ 18.09.2003. 23:51 ] @
Kolika je najveca moguca udaljenost izmedju antene i rutera a da naravno nema gubitaka? Odnosno ako je to samo par metara, da li je moguce uz pomoc necega to produziti?
[ igors @ 19.09.2003. 08:33 ] @
Citat:
pyc:
evo samo da se prijavim... ziv sam, ako su neki drugi ovde mislili suprotno... :) Ovo je meni ovako na prvi pogled sve preterano gotivno, pogotovo sto se ispostavilo da znam ali bukvalno svakog iz ekipe koja je ovo osmislila...

dakle veliki pozdrav za ekipu, idem sada da citam ceo tred na miru ... :)

pyc


Desi bre pyce!!! Ajde manje citanja treda, dogovaraj se tamo sa shipom kako da dobacite signal do nas!
[ 155FreeSpaceOptics @ 23.09.2003. 05:44 ] @
Citat:
DusanC:
Ma stavim ja kuciste u siluminsku kutiju pa 14-cama tiplovima celicnim za beton nek se nosi budalcina. Jos zavrtnji sa trouglastim glavama moz da se ubije. ;>

PS: Shipo link je www.bgwireless.net brez tackica


ha ha ha
Prijavi te neka budala inspektoru, posle placanja kazne moras sam da skidas a to moze da ubije kako sam kazes....
[ Iggy CHE [666] @ 24.09.2003. 12:14 ] @
Da li ima Wireless na i oko Slavije ? I da li ce biti , ako nema ...
[ xtraya @ 24.09.2003. 15:49 ] @
ima 2 kom....

na hotelu slavija:

1. absolutok (Cisco AP) ... 1kbit CIR mesecno 3000 din....to mu dodje odprilike 330 megabajta 1kbit .... pa kolko potrosis...znaci 1 giga kosta oko 9000 din....

2. verat (Breeze AP) neograniceno 64kbit/s 3000 din, 128kbit/s 6000 din, 256 kbit/s 12000 din....

sa 64k skidas dnevno 400-500 megabajta....nema merenja potrosnje....rokaj-snimaj

preporuka je verat , absolut je papreno skup, a usput oni valjda idu preko verata...

[ pctel @ 24.09.2003. 17:05 ] @
Ajd nek mi neko objasni ovo.
Uputio sam zahtev Veratu da mi posalje ponudu za 64-128 Kbps wireless.
Dobio sam odgovor da oni za sada ne rade wireless ??
[ xtraya @ 24.09.2003. 23:49 ] @
ma pazi...

3065334

okreni i trazi tomu veljovica....zovi oko 10-11

objasni sta hoces...i stvar resena....

ti si u beogradskoj...ima da dobaci ocas posla do slavije....tako daaaaa....

[ pctel @ 25.09.2003. 00:17 ] @
E pa sad je kasno... za sad. Prosle nedelje s uplationa drugom mestu 3 meseca... Imacu ovo u vidu pre isteka.
[ nikola1n @ 25.09.2003. 00:25 ] @
Pozdrav ljudi,
Ja imam firmu u stankom centru i zainteresovan sam da postavim AP na stub koji se nalazi na njemu, takodje bi postavio jedan AP u Bulevaru Crvene armije ili na Bezaniskoj kosi.
Zeleo bih da se umrezim sa Bratom koji zivi u Bulevaru Crvene armije i sa mojom kancelarijom u Stankomu. Naravno da bi to bilo u sklopu vase mreze i da mi je potrebno za nekomercijalne svrhe ...iliti za zezanje....a ako u medjuvremenu se pojavi neko sa up linkom za internet tim bolje.
Molio bih da mi se neko javi pa da se dogovorimo u vezi ovoga sto me zanima.
Ja zivim u blokovima i vas AP koji radi na CH5 kod mene je -78dBm sa antenom koju sa izbacio kroz prozor i pojacanjem od nekih 8dBi (dr.ivana ribara )
Ako treba neka pomoc sto se tice predikcije polja ili instrumenata -nema problema jer posedujem anaqlizator do 40ghz a i kamaru ostale opreme
moj e-mail je [email protected]
Pozdrav Nikola




Citat:
amaron:
Ako ti imas pristup stankom centru i mogucnost da tamo postavis opremu, sto da ne. Naravno, da bi bio to imalo smisla potreban ti je nacin i da se nakacis na ostale free nodove (tj. jedan od njih) - dakle opticka vidljivost.
Napominjem ti da je ovo sve potpuno nekomercijalan, besplatan projekat, dakle neki zakupi poslovnih objekata i njihovih krovova ne dolaze u obzir, osim ako neka firma ne ponudi takve lokacije kao oblik sponzorstva :).
Dakle - jeste bespatno (osim opreme, naravno) ali zahteva angazovanje buducnih korisnika da bi se izgradilo.

[ DusanC @ 25.09.2003. 19:21 ] @
Hej to bi bilo odlicno
Pogotovo sto bi bilo zanimljivo videti koliko se mogu prilagoditi rezonantne antene na predajnik i koliko se to isplati. Najzad neko sa instrumentima.

Pozdrav

DusanC
[ nikola1n @ 26.09.2003. 07:42 ] @
Kupio sam Corega pcmci i pci karticu (obe za 100eur) i prilicno sam zadovoljan, jedino sto sam morao da dodam na pcmci karticu konektor za spoljnu antenu a na PCI da zamenim postojeci jer su stavili neki slican SMA ali kontra.
Lepo sam montirao SMB na PCI a N na PCMCI.
Networkstumbler mi radi iskljucivo sa XP-om i PCI karticom a AEROSOL sa 98-micom i PCMCI karticom.
Kabl koji planiram ovih dana da stavim je 1/2 cola i to je najjeftinije resenje i jedini kabl koji moze nesto da prenese na 2.4ghz... inace cena mu je od 8-18 dem metar
kod DASTA i kod ostalih koji prodaju takve kablove...
Sto se tice antena za sada imam jednu fabricku osmicu i jednu kolinearnu vertikalku ali posto mi treba da ostvarim malo duzu vezu verovatno cu napraviti par parabola sa satelitskim ofset antenama i osmicom kao iluminatorom parabole....
Ovih dana kada ugrabim malo vremena kupicu jedno dva AP pa da vidim kako je to i sa njima... ako neko ima neki savet vezan za AP molio bih ga da mi kaze....mislio sam da kupim takodje Coregine i to ako postoje USB, da ne bih morao da vucem dugacke koaksijalne kablove ili talasovode.
Mislim da bi bilo dobro da se na sajtu bg wirelesa okaci jedan program za prost proracun veze a ako neko zna da obradi stvar u flasu ja imam jedan jako dobar i jednostavan program ili jos bolje evo vam link http://www.ndclan.com/resellers/antenna.htm
Takodje mislim da bi trebalo okaciti kartu sa GPS kordinatama svih AP da bi ljudi mogli da znaju gde da se usmeravaju sa direkcionim antenama. Kada izmontiram moje AP-ove okacicu negde kartu sa njihovim kordinatama i karakteristikama....
E bas sam se raspisao......
Toliko za sada....
Pozdrav Nikola
ako nekom mogu nesto da pomognem [email protected]
[ igors @ 26.09.2003. 12:13 ] @
Citat:
nikola1n:
Kupio sam Corega pcmci i pci karticu (obe za 100eur) i prilicno sam zadovoljan,


Gde si kupio?

Citat:

Kabl koji planiram ovih dana da stavim je 1/2 cola i to je najjeftinije resenje i jedini kabl koji moze nesto da prenese na 2.4ghz... inace cena mu je od 8-18 dem metar
kod DASTA i kod ostalih koji prodaju takve kablove...


Koji je to kabl? Oznaka?

Citat:

Sto se tice antena za sada imam jednu fabricku osmicu i jednu kolinearnu vertikalku


Koji je tip antene ta osmica?

Citat:

sa njima... ako neko ima neki savet vezan za AP molio bih ga da mi kaze....mislio sam da kupim takodje Coregine i to ako postoje USB, da ne bih morao da vucem dugacke koaksijalne kablove ili talasovode.


AP se vezuje na UTP kabl a ne na USB, tako da ga lako mozes vezati na HUB/SWITCH.

Citat:

Mislim da bi bilo dobro da se na sajtu bg wirelesa okaci jedan program za prost proracun veze


To ce jako tesko da radi zbog zajebane konfiguracije terena (zgrade).

Citat:

Takodje mislim da bi trebalo okaciti kartu sa GPS kordinatama svih AP da bi ljudi mogli da znaju gde da se usmeravaju sa direkcionim antenama. Kada izmontiram moje AP-ove okacicu negde kartu sa njihovim kordinatama i karakteristikama....


Jos kada bi imali GPS uredjaje, gde bi nam bio kraj... :)
[ igors @ 26.09.2003. 12:17 ] @
Citat:
nikola1n:
Ja zivim u blokovima i vas AP koji radi na CH5 kod mene je -78dBm sa antenom koju sa izbacio kroz prozor i pojacanjem od nekih 8dBi (dr.ivana ribara )


Mislim da to sto si ti uhvatio nije nas AP.

Javi mi se na isrdanov at sezampro tacka yu da se dogovorimo....
[ Shipa @ 26.09.2003. 12:44 ] @
Citat:
nikola1n:
Sto se tice antena za sada imam jednu fabricku osmicu i jednu kolinearnu vertikalku ali posto mi treba da ostvarim malo duzu vezu verovatno cu napraviti par parabola sa satelitskim ofset antenama i osmicom kao iluminatorom parabole....


Imas li jeftin izvor parabola? ako imas to bi nam bila nevidjena pomoc...

Citat:

Mislim da bi bilo dobro da se na sajtu bg wirelesa okaci jedan program za prost proracun veze a ako neko zna da obradi stvar u flasu ja imam jedan jako dobar i jednostavan program ili jos bolje evo vam link http://www.ndclan.com/resellers/antenna.htm


nije problem da ulinkujemo nesto ovako sa drugih sajtova, nema potrebe da se smaramo jos i sa tim pored svih stvari koje treba da se postave a nema vremena...
nasao sam jos par vrlo interesantnih i nadasve korisnih kalkulatora koji ce biti ulinkovani sa sajta...
[ nikola1n @ 26.09.2003. 21:16 ] @
Ajde da krenem od pocetka...
Kartice sam kupio preko jednog mog kolege 011 762870- kazite da Vas je Nikola iz RTS-a preporucio...adresa firme carli caplina 27

Kabl je ceflex 1/2 cola ima Andrew i RFS pogledajte karakteristike na njihovom sajtovima...ja ga koristim za tv veze do 2.5ghz i tv predajnike do 1 kw snage.

Parabole kupujem kod Koraca u Unikomu ili direktno u fabrici u Ivanjici...mada mislim da za ovu svrhu mogu biti koriscene obicne ofset antene od 30dm...ja imam profesionalne parabole ali su one mnogo skupe za ove stvari i zezanje.

Antena je fabricka Wimo sa savijenim dipolo u osmicu i reflektorom i sa radomom od fiberglasa... kao klasicna tv panel antena (osmerac) samo za 2.4ghz a druga je takodje Wimo kolinearna... ako nekog zanima neka se javi da mu dam da uzme mere jer je jako lako napraviti...(osmerac)

AP koji sam uhvatio (popeo sam antenu na krov) radi na 2432MHz i pise mi bssid 00-08-21-31-86-70 sada mi dolazi sa 100% signala i kvalitet 95% ...ciji je nemam pojma...takodje vidim neki na ch6 ali slabo...ne znam kako da zaustavim karticu na ch6 jer mi automatski predje na ch5 kada sam u infrastructure modu.

Sto se tice GPS-a imam ga ja

Toliko za sada ...
Nikola
[ nebilebilekulus @ 29.09.2003. 09:49 ] @
Citat:
stargatenow:
Ima li zainteresovanih za umrezavanje na Vracaru i samom centru? Ja sam kod Tasmajdana, blizu Bulevara i sa krova vidim centar, Vracar i NBG (mada mi tu dosta beogradjanka smeta...). Da li bi mogao da se poveze AP na ovoj lokaciji sa onim u bloku 70?



Ja sam VEOMA zainteresovan pri tom zivim na Crvenom Krstu koji je jedna od najvisih tacaka u gradu. Mislim da bi mogao da organizujem i da se sta je potrebno stavi na krov solitera, sa kog je ceo grad kao na dlanu. Verujem da bih uspeo da skupim makar jos 10ak ljudi.
[ Stator @ 01.10.2003. 14:08 ] @
Evo da se javim jos jedan korisnik mreze mogu da kazem da sve lepo radi a uradio sam i jedan mali test


C:>ping 10.0.0.1 -n 8 -l 65450

Pinging 10.0.0.1 with 65450 bytes of data:

Reply from 10.0.0.1: bytes=65450 time=388ms TTL=63
Reply from 10.0.0.1: bytes=65450 time=414ms TTL=63
Reply from 10.0.0.1: bytes=65450 time=409ms TTL=63
Reply from 10.0.0.1: bytes=65450 time=375ms TTL=63
Reply from 10.0.0.1: bytes=65450 time=403ms TTL=63
Reply from 10.0.0.1: bytes=65450 time=419ms TTL=63
Reply from 10.0.0.1: bytes=65450 time=390ms TTL=63
Reply from 10.0.0.1: bytes=65450 time=385ms TTL=63

Dakle ne "puca" veza cak ni sa najvecim paketima


Ovo su rezultati postignuti kroz 60 metara UTP kabla 2 swicha i 1 ruter....
[ Shipa @ 03.10.2003. 16:02 ] @
Svi koji planiraju da postave AP (znaci da su u fazi rada ili prikupljanja ljudi, i da su makar malo ozbiljni u nameri) na adresu

shipa at afti tacka net

mi javite podatke (lokacija - adresa + opis tipa ugao ulica te i te, ili ulica ta i ta izmedju te i te ulice, kontakt osoba za zainteresovane iz kraja, faza u kojoj se trenutno nalaze). Ovo nije template, ovo su samo podaci koji su najpotrebniji. Potrebno je da bih konacno ubacio to u novu verziju FAQ-a i da ga konacno smestimo na www.bgwireless.net .

Saljite ove podatke sto pre. Neka mi se jave i oni sa kojima sam vec kontaktirao da bih znao dokle ste stigli.

Ajmo, Ajde...
[ Ivan Stanojevic @ 07.10.2003. 02:53 ] @
pozdrav... ja sam 200 m od stankom centra... sta se sada tu desava i moze li se na tu mrezu...

ako neko moze da mi objasni sta sve treba od opreme...
email je

ivan at xideout dot com

najvise me interesuje moze li se preko toga na internet 24/7

pozdrav
[ Shadow_bg @ 08.10.2003. 11:41 ] @
Citat:
Ivan Stanojevic:
pozdrav... ja sam 200 m od stankom centra... sta se sada tu desava i moze li se na tu mrezu...


Da li imas opticku vidljivost sa Stankomom? Dodji na www.bgwireless.net pa sekcija Banovo Brdo

Citat:
Ivan Stanojevic:
ako neko moze da mi objasni sta sve treba od opreme...


Treba ti wireless mrezna kartica po 802.11b standardu.

Citat:
Ivan Stanojevic:
najvise me interesuje moze li se preko toga na internet 24/7


Za sad ne. Ako se skupi dovoljno ljudi, onda ce biti.
[ bobo @ 16.10.2003. 20:58 ] @
Sve sama brda i doline ima li kakve sanse sto se tice Karaburme ili Mirjeva
[ npetar @ 17.10.2003. 10:58 ] @
U stanu sam na 12. spratu kod Vuka.Siri centar mi je na dlanu.Ako ima mogucnosti da se postavi jedan AP i ako bi neko dosao sa antenam da prvo probamo,bilo ni super.Pozdrav svima i svaka vam cast
[ Shadow_bg @ 17.10.2003. 20:16 ] @
Citat:
npetar:
U stanu sam na 12. spratu kod Vuka.Siri centar mi je na dlanu.Ako ima mogucnosti da se postavi jedan AP i ako bi neko dosao sa antenam da prvo probamo,bilo ni super.Pozdrav svima i svaka vam cast


Centar grada je zagusen. Provajderi su totalno zagusili nebo nad centrom.
[ mladennbgd @ 03.11.2003. 16:26 ] @
hitno mi treba direktan kontakt, kako da ugradim sve sta treba i postanem korisnik istog
[ DELT@ @ 26.11.2003. 14:21 ] @
S obzirom da je ova tema pokrenuta kampanjom Serbian Wireless Comunity Network, i s obzirom da uglavnom svi znaju da je trokirala zbog preobimnosti, VI ste se resili za BG Wireless... Takva ideja je uradjena i u Krusevcu... otprilike 50 % krusevca je povezano mrezom 802.11b... Spajanje dva grada, nije uopste losa ideja... Ali razdaljina je veca od 200 km... Mislim da je to maksimum za neke ekstra jake usmerene antene... E pa sad ovako... Ja sam iz Cuprije, i kod nas se javila velika zainteresovanost za WiFi mrezu.... Meni sada treba strucna pomoc... osim FAQ-a... Dakle pitam spajdera i ostale koji su osnivaci BG Wireless-a... Sta mi treba za pravljenje mreze na 25 km2... oprlike 7*5 km je nas grad.... Dakle antene (omni, usmerene), AP-ovi.. i sta jos ??? I nacin povezivanja... Sta sa cim.... Dakle totalno... Kolke su vam cene AP-a.... Ja sam naso ne *3Com* AP-ove za oko 78 Evra... Al nisu preskupi... Kolke su vase cene... Kod nas ima jedan covek, pravi antene, i zaista je jeftin... I vrlo su kvalitetne... CENE VARIRAJU.... Odgovor od spajdera, ili nekog drugog ocekujem sto pre.... E sada, zasto sam poceo pricu o Krusevcu... Cuprija je na 1/3 puta od Krusevca ka Beogradu... Bliza Krusevcu naravno... Razdaljina Cuprija-Beograd nekih 190km, pa bi mozda umrezavanje mozda bilo i moguce... Ako i napalim i Jagodince, onda su nam sanse za povezivanje Pomoravkog okruga sa Podunavskim veliki.... Dajem sanse od 50-50...
Za sada... Puno pozdrava...
DELTA...
P.S. Ako neko zna nekog mAdministratora, zamolio bih ga da ga zamoli da mi izbrise nick DELTA... isto sam ga ja napravio..... nego sam se sjebo pri upisivanju e-maila...
Ako ne dajte mi mail de mogu da im se zalim...
[ DELT@ @ 27.11.2003. 15:44 ] @
Citat:
Shipa:
U najavi:

1. Access Point Železnik

U planu je postavljanje AP-a u Železniku. Svi zainteresovani mogu da se jave na adresu

amaron at fon tačka bg tačka ac tačka yu

gde će dobiti sve potrebne informacije.



1. Access Point blok 30

U planu je postavljanje AP-a u bloku 30. Svi zainteresovani mogu da se jave na adresu

shipa at afti tačka net

gde će dobiti sve potrebne informacije



U NAJAVI BG-CUPRIJA-KRUSEVAC !!!!!!

-DELTA
[ Shadow_bg @ 29.11.2003. 18:55 ] @
Dodji na www.bgwireless.net
[ kristalna @ 12.12.2003. 18:22 ] @
Hoce li toga biti u Zrenjaninu IKADAAAAAAAA?