[ Fr3nk @ 20.08.2007. 12:42 ] @
Vec duze vreme razmisljam o odlasku u Kanadu pa sam pricao sa dosta ljudi o tome kako su prosli ili neki njihovi prijatelji, rodjaci ...

Od otprilike 30 pricha samo jedna je zvucala negativno, ove ostale su "...sve najbolje..." i "...ako hoces da radis bice ti super..."

Pa sam hteo da cujem jos iskustava i kako je STVARNO tamo?
[ LokalniJodlerUprolazu @ 27.08.2007. 14:33 ] @
Tesko pitanje na kojeg nema odgovora u par rijeci..., ali, srecom, postoje sajtovi, kao recimo www.mi.4x2.net na kojem mozes saznati sta je prvo s cim ces se susresti u Kanadi - tzv. "kanadsko iskustvo". Ne znam ni s cim bih poceo, a vec sam deset godina ovdje... pa eto ti stranica na kojoj su to bolje opisali.

BITNO JE: KAO PRVO I ZADNJE I SVE IZMEDJU - tvoja ocekivanja od zivota ovdje, zatim, godine starosti i zdravlje, poznavanje engleskog ili francuskog jezika (ne znam zanima li te englesko govorno podrucje Kanade ili Kvebek, u kojem se govori francuski), KOGA IMAS U KANADI na koga bi se mogao osloniti i s kim dolazis (sam?, sa zenom bez djece, sa djecom...itd.).

Kad me rodjak pitao da li ja "stvarno vozim svaki dan po oko dva i po sata do posla i isto toliko natrag" , platim jedan auto godisnje kroz auto osiguranje (nase se vozacke ne cijene, kao ni diplome, radno iskustvo, a da ne pominjem ostalo, pa mi moramo sve ili sertificirati ili pocinjati od nule, plus placamo PUNO vece osiguranje od rodjenih ovdje - npr. ja sam ranije placao $350 mjesecno samo za osiguranje, a moj poznanik, Kanadjanin, se zalio kako su mu "povecali na $50 mjesecno i jesu li normalni, itd."!?), pa kad prijavim porez ostane li mi "mjesecno $16.000"?! na ruke (a to mi je GODISNJI PRIHOD kada platim porez!, plus gdje je jos rata za otplatu kuce, zivotno osiguranje, to sto sam uplacujes penzijsko, jer ga skoro niko nema od firme itd., plus svi ostali troskovi, a on misli to je MJESECNO??!! i to na ruke. Pa gdje to ima???????? ) ja nisam stvarno znao sta da mu kazem nego, dodji pa vidi, ali ostavi sve tamo sto imas kako stoji, da se mozes vratiti ako ti se ne svidi.

Eto, znaci, ni pozitivno, ni negativno, nego neka dodje pa vidi. Tako sam mu rekao. A ja cu mu pomoci koliko mogu, sve sto je do mene, OSIM stalnog posla, jer se ovdje novi posao trazi svakih par mjeseci. Nekada produzis ugovor za istu kompaniju par puta, pa radis, recimo godinu, godinu i po za istu firmu, nekada dvije godine svako par mjeseci otprilike mijenjas firme, a uvjek drzis na oku posao, dok jedan radis, uvjek drugi trazis, kad te bace na cekanje, da ne ostanes na ulici.

Sta sad da kazem nekome o kome ne znam NISTA, ni godiste, ni zdravstveno, bracno stanje, struku, znanje jezika, POGLED NA ZIVOT itd. Eto...ne znam, sta bih rekao.

Zato je najbolje da, umjesto da objasnjavam bazirano na predpostavkama, dam link na stranicu koja ti moze dati odgovore na tvoja pitanja.

Evo ti jos jednom link: www.mi.4x2.net

A ovdje ako te nesto zanima, slobodno pitaj. Ako znam, odgovoricu kako ja, iz svog iskustva, vidim stvari. Ne znam sta bih ti drugo rekao. U svakom slucaju, sve najbolje, kako god da odlucis i puno srece
[ Stefan Markic @ 30.08.2007. 01:07 ] @
Trenutno studiram racunarske nauke na BARN-u, smer Aplikativno Programiranje. Posle zavrsetka BARN-a dobijaju se diplome na srpskom (Diplomirani Inzenjer) i na engleskom (Bachelor's Degree), sa pripadajucim dodatkom (supplement) koji opisuje koje sam predmete i po kom programu polozio. U Kanadi imam rodbinu kod koje sam bio i pre, tako da bih u pocetku imao gde da budem.

Ono sto me brine je to koliko ce mi (u globalu) biti priznata diploma, tako da jos uvek ne znam da li ovde da upisem master studije na univerzitetu Singidunum (Digitalna Forenzika), ili odmah posle osnovnih studija da idem za Kanadu? U koliko su nase diplome iz informacionih tehnologija uglavnom priznate tamo, onda bih ovde nastavio master studije samo iz finansijskih razloga. U koliko nisu, onda bih otisao odmah posle osnovnih studija, a master bih upisao cim budem mogao.

Jel' bi neko mogao malo da me uputi u vezi ovoga?

Hvala.

[Ovu poruku je menjao BrokeBody dana 30.08.2007. u 03:38 GMT+1]
[ LokalniJodlerUprolazu @ 30.08.2007. 08:27 ] @
Hvala sto si se javio. Nisam programer, ali iz svoga iskustva, te preko par prijatelja i brojnih poznanika, znam slijedece:

1) Bez obzira na to koji si studij zavrsio, stepen edukacije stekao i imas li malo ili puno radnoga iskustva - SVE DIPLOME STECENE IZVAN KANADE SE MORAJU VERIFICIRATI, ili, kako imigrantska zajednica ovdje to zove - SERTIFICIRATI/CERTIFICIRATI (od engleskog glagola certify) vidi definiciju:
http://www.m-w.com/dictionary/certify

2) Proces sertificiranja diploma je DUG, TEZAK I SKUP, no, i kada se zavrsi, te je diploma priznata, obicno, strucno tijelo, tj. Komisija procjenjuje profesionalnu osposobljenost i kanadsko (radno) iskustvo - "Canadian Experience", a ne daje povoljne ocjene svima koji su verficirali svoje diplome i stekli radno iskustvo, vecinom, volontiranjem (besplatnim radom za razne kompanije, organizacije i/ili slicno). Taj proces moze trajati i po nekoliko godina, te kostati koliko i ponovni studij u Kanadi.

Znam jednoga doktora, sa goooodinama radnog iskustva, koji je, umjesto da jos jednom zavrsi i plati studij ovdje i zakocka da li ce biti jedan od malobrojnih kojima ce komisija dati prolaznu ocjenu i preporuku za posao, zavrsio za informaticara. Sada radi privatno, popravlja, nadogradjuje kompjutere i sl.

Jedan stari sarajevski pedijatar radi u tvornici sira, a zena, takodjer fakultetske naobrazbe, radi u cilimari.

Ima puno informaticara kojima su govorili da je to jedna od struka koja je potrebna Kanadi, ali vrlo malo ih znam koji rade u struci ili na poslu koji ima veze sa strukom. Veoma mali broj, na zalost...

Evo ti primjer jednog tvojeg kolege po struci:
http://www.topproduction.com/k...ve=&start_from=&ucat=4

Ima i pozitivnih primjera, ali JAAAAAAAAKO MALO. Govorim na osonovu svoga iskustva i onoga sto su mi rekli drugi kada smo pricali o nasim zivotima ovdje. Ne tvrdim da je moje iskustvo jedino koje vrijedi. Da me ne napadnes odmah za negativne stavove i sl. - jos jednom, kazem da je rijec o osobnom iskustvu i zivotima ljudi koje znam i/ili poznajem duzi niz godina.

Puno je prepreka. Cak je i postanski broj (zip code) koji se vidi iz adrese na rezime-u (ili, CV-u kako ga zovu u Europi) cesto razlog da se aplikant ni ne razmatra, jer nije iz dovoljno "finog dijela grada" u kojem zive oni sa visim prihodima i u kojem je mala stopa kriminala.

SIN broj (vrsi funkciju JMBG) se ne mijenja ni kada se uzme kanadsko drzavljanstvo (nakon tri godine zivota ovdje, s tim da se dani provedeni izvan Kanade odbijaju, jer ukupan broj dana mora biti onoliki koliko ih ima u tri kalendarske godine, plus ne smije se imati kriminalni dosije, a ima i jos dodatnih uvjeta, ali neki se mijenjaju vremenom, pa je to bolje provjeriti sa CIC-om - tj. Citizenship and Immigration Canada). Taj broj u sebi sadrzi i informaciju o zemlji rodjenja, a dostupna je svakome poslodavcu. Kada se Kanadjane o tome direktno upita nece nista reci. Izbjegavaju temu. I to vrlo vjesto...

Pogledaj link na kojem je objasnjeno koji su uslovi za sticanje drzavljanstva, da ne izmisljam, jer se zakoni stalno mijenjaju i nadopunjuju itd.: http://www.cic.gc.ca/english/citizenship/become.asp

A ovo je stranica na kojoj mozes naci vise informacija o priznavanju stranih diploma u Kanadi:
http://www.cicic.ca/en/index.aspx


3) Nakon nesto preko deset godina u Kanadi, mogu reci da su teme sa ovog bloga (vidi link dole ispod) vrlo ceste medju imigrantima, ne samo sa Balkana, vec iz cijelog svijeta...
http://svetlostvostoka.blogspo...iz-kanade-sta-se-desava-u.html

Mnogi se pitaju da li smo mi samo zdravi genetski materijal populaciji koja stari. Po Cenzusu iz 2006-te Kanada ima oko pola stanovnika koji su ili rodjeni izvan zemlje, ili im je jedan ili oba roditelja rodjen u drugoj zemlji, a natalitet je ZNACAJNO opao, sto znaci, uz starenje populacije, a po priznanju kanadskih analiticara, da ce KANADA MORATI UVOZITI LJUDE ZA PROSTO SAMOODRZANJE! Kako ima VRLO MALI broj onih kojima su priznali stranu strucnu spremu i radno iskustvo, a VELIKI BROJ ONIH kojima edukacija iz drugih zemalja nije ni od kakve koristi i prisiljeni su prezivljavati radeci poslove koji niti imaju bilo kakve veze sa njihovom strukom, niti dosezu cak isti nivo naobrazbe...tako se pitanja iz bloga gore sve vise otvoreno postavljaju i u kanadskim medijima.

Cak su i politicari u Toronto-u, Ontario, Canada, otvoreno govorili o taksistima sa diplomama univerziteta iz svijeta, te ljudima koji su zavrsili fakultete a sada raznose pice i rade slicne poslove, daleko izpod njihovih kvalifikacija uslijed VELIKIH SISTEMSKIH PREPREKA.

To politicari govore SVAKE GODINE PRED IZBORE, ali ne desavaju se nikakve znacajne sistemske promjene.

Govore i o ukidanju glavarine, ranije poznate kao "Head Tax" ( http://en.wikipedia.org/wiki/Head_tax_(Canada)), zbog koje ih je decenijama tuzila i na kraju slucaj dobila kineska zajednica u Kanadi, a danas poznate kao "Landing Fee" (a vecina imigranata sa velikim iznenadjenjem za to dozna TEK KADA DODJE U KANADU), placanje za stupanje nogom na kanadsko tlo, uvedeno 1995-te. To je isto sto i Head Tax, samo, posto je to nelegalno, nazvali su drugacije, smanjili iznos na oko $1000 (hiljadu/tisucu kanadsih dolara) po glavi i stalno obecavaju ukidanje. Pred svake izbore. I ne rade nista nakon izbora. Politicari kao i na Balkanu, kao i bilo gdje, svugdje su isti... tako da nije ni bitno sta obecavaju. Ne treba ih uzimati previse ozbiljno :-)

Eto, toliko od mene. Nadam se da je odgovor bio bar donekle informativan.
Moja preporuka kako rodjaku koji me pitao moze li doci, tako i tebi, bila bi, ako udlucis doci, to je na tebi, naravno, zelim ti svaku srecu ALI, ipak sacuvaj povratnu kartu i ne odsijecaj si mogucnost povratka, da se mozes vratiti ako ne budes htio osostati ovdje.



[ LokalniJodlerUprolazu @ 30.08.2007. 08:38 ] @
Link za Head tax je slijedeci: http://en.wikipedia.org/wiki/Head_tax_(Canada)
Izvinjavam se na greskama...pisem na novoj tastaturi/tipkovnici, pa se jos navikavam :-)
[ Pneos @ 30.08.2007. 14:43 ] @
Mislim da je znanje preteznije od papira. Dovoljno je ubediti poslodavca da znas da radis. Uostalom postoji i probni rad. Za neke struke ok mora certifikat za doktore i advokate npr.
[ Stefan Markic @ 30.08.2007. 15:18 ] @
Citat:
Pneos: Mislim da je znanje preteznije od papira. Dovoljno je ubediti poslodavca da znas da radis. Uostalom postoji i probni rad. Za neke struke ok mora certifikat za doktore i advokate npr.


Ma ok, ali uglavnom citam tuzne price o Kanadi :(, dok o USA citam uglavnom radosnije, i to od ljudi koji su bili i/ili ostali u USA.
[ kantona @ 30.08.2007. 22:19 ] @
Nazalost, ovo je pitanje/tema na koju nema odgovora u stvari.

Da ne ispadne da filozofiram, ali svi mi znamo da sta cini jednu zemlju dobrom za nekog, ne vazi za nekog drugog.

@BrokeBody

A sto se tice sto si citao o Americi, ne veruj sve sto procitas. :) Kao prvo, ne treba zanemariti ni ono nase balkansko, 'ma ja super zaradjujem, ma meni je super ovde itd'. Po meni, krajnje neozbiljno je pisati tako na ovim forumima gde mozda netko odlucuje gde i kako da nastavi zivot. I ja sam malo pratio temu Amerike vise od interesa i nisam video bas neke jake argumente. Ne svodi se to samo na 'ma znam ja ovoga sto je ovo i ovo uradio, ili ovoliko zaradio itd'. Kao prvo, pojedini slucaji su samo to, pojedini slucaji. Niposto ne znaci da ce postati pravilo i da ce i tebi (svima) to uspeti zar ne. Ako tako gledas, ima kolko oces uspesnih slucajeva i u Zap Evropi, ne moras tako daleko do USA/Kanade. Bitno je prosecni ljudi kako zive, a ne izuzeci.

Kao drugo, kada se prica sta ko ima na zapadu (a posebno u USA) ne sme se zaboraviti da je kreditiranje lako dostupno, cak i lakse nego sto bi trebalo biti. Posebno kad su kuce u pitanju. Taj kredit (popularno hipoteka) ti je osiguran na kucu i banka se nece dvoumiti da ti odobri vise nego sto si mozes dozvoliti a ako pocnes zaostajati sa uplatama jednostavno ti uzme kucu. OK, ima tu malo tolerancije, ali to podrazumevam, da ne ispadne sada da me hvatate za rec odmah, nije bas tako strogo. Ali da se nece dvoumiti da zapocnu proceduru za reposession, nece, budi siguran u to.

Znaci sta je lep zivot? Imati ogromnu kucu (na koju mozda dugujes 95% vrednosti)? Imati poslednji model mercedesa (koji si isplatio samo 10%)?

Ili je lep zivot kad zaradjujes dovoljno za tvoje potrebe i tvoje porodice? Ako je tako onda si srecan, nemas vecih zaduzivanja i kredita (osim kuce, to je skupa investicija).

Ali dali se realno Amerika moze time pohvaliti? Pratis stampu? Vec vise od 2mes imaju problem zbog toga sto im je maltene propao sub-prime market (krediti za kuce za najsiromasnije stanovnistvo). Zbog veceg rizika, oni obicno dobijaju te kredite sa vecim kamatama. I onda jos Federal Reserve par puta povecao referentnu kamatnu stopu i sta se desilo? Puklo... I da se razumemo, ne radi se samo o stotinjak oduzetih kuca. To bi njihova ekonomija i berza apsorbirala za tren. Ne bi se ni pomakla.

A kod njih vec vise od 2mes traje ti problemi i do te mere se ne zna izlozenost ekonomije na te kredite da su investitori zamrzli sve poteze pa cak i Evropske i Azijske berze su bile pogodjene.

Ja nisam ekonomista, i naravno fluktuacija na berzi je normalna stvar. Ali da se 2mes to ne moze srediti po meni pokazuje ozbiljnije probleme. Probleme sa kreditiranjem. A kreditiranje ti je potrebno samo ako ne zaradjujes dovoljno, zar ne?

Ako se tako dobro zivi i zaradjuje u USA otkud onda toliki deo stanovnistva izlozen ovom problemu? Jer opet cu da kazem, ako se radi o maloj grupi ljudi i kompanija ekonomija bi to glatko apsorbirala.

Nego da ne duzim previse. Rekao si da si programer. Ne znam na koji nacin planiras da odes za USA, ali za Kanadu verovatno znas da aplikacije za emigracione vize trenutno traju po 18-24mes. Spreman si 2god cekati?

Trenutno mi izgleda da se programeri lepo snalaze i u Zap Evropi. Nije mi namera da te premisljam, ali jesi li razgledao tu mogucnost?

Recimo na topiku za UK jedan tip pomenuo da je cak samo preko interneta dosao do intervjua za C++. Nije pisao sta je dalje bilo. Ali ja zam se iznenadio jer sam mislio da posebno za UK nema sansi da pronadjes posao preko neta (naravno verovatno bi morao otici na intervju ali ipak i doci do te faze preko neta je uspeh).
Dalje, jedna Svedska firma Seavus otvorila kancelariju u Makedoniji. Jeftinije im da prave softver ovde naravno. Trenutno za projekte im treba ljudi do te mere da su vec zaposlili skoro sve iskusne Java programere sto su mogli naci u MK. Onda su otisli i u Bugarsku i cak ni tamo nije bilo dovoljno ljudi pa mislim da nisu nista ni poceli tamo. Na kraju su otvorili kancelariju takodje u Nisu i poslednji put sto sam pricao sa mojim drugom imali su tamo vec preko 20 zaposlenih.

OK, jedna lasta ne cini proljece, ali zelim da kazem da ima opcija vrednih da se razmotre. Takodje ne zaboravi da u EU diploma ti je automatski priznata (sto nije malo). Ja sam zavrsio ETF u Skoplju i kad sam bio da radim u Engleskoj (do pre 5mes) samo sam poneo na engleski prevod spisak predmeta (ispita) i toliko. To im poslao (tamo gde treba) i za 2ned dobio pismo: potvrdjujemo da imas Bachelor of Science, Electronics Engineering. Ljudski, kako i treba da bude....

Njemacka ima hronicni nedostatak programera, samo se oni jos nesto inate da puste strance da rade malo lakse. Ali otkud znas da se to nece i ubrzo promeniti. Onda ti je tu Ceska, Spanjolska (ako ti se dopada takva klima, ali ne znam kako stoji programeri tamo), itd...

Znam da ponekad ne isgleda sjajno, ali opcija ima u svakom slucaju. Bez da stavljas ceo okean izmedju sebe i ostatak porodice, prijatelja, itd. Pozdrav.
[ Stefan Markic @ 31.08.2007. 00:00 ] @
Citat:
kantona: Rekao si da si programer.


Kamo srece. :) Rekao sam da trenutno studiram racunarske nauke. ;)

Citat:
kantona: Trenutno mi izgleda da se programeri lepo snalaze i u Zap Evropi. Nije mi namera da te premisljam, ali jesi li razgledao tu mogucnost?


Ajde da trenutno zaboravimo na ono sto sam rekao da bih isao za USA, jer nisam bio dovoljno precizan, a obrazlozicu kasnije.

Da sam, na primer, rodjen u USA, Kanadi, ili u nekoj drugoj zemlji, i da zadovoljno zivim u njoj, kad tad bih otisao iz nje. Nije samo do boljeg prosperiteta. Jednostavno, takav sam, otisao bih kad tad (mozda malo cudno, ali da ne ulazimo u to :-) ). Uglavnom spominjem Kanadu zato sto vec imam nekog tamo, tako da bi mi u pocetku bilo malo lakse, jer imam na koga da se oslonim. Ovo sto sam spomenuo za odlazak u USA, nisam bio dovoljno jasan - to je bilo slucaju "Kanada ili USA". Otvorio sam i temu o tome. I da, uvek razgledam sve mogucnosti.

Citat:
kantona: dali se realno Amerika moze time pohvaliti? Pratis stampu?


Pratim, ali zakopkalo me u temi o zivotu u Americi to sto nasi ljudi govore kako ne znaju nikog od nasih ko se nije fino snasao u Americi. :) Ne bi valjda lagali? :) OK, svestan sam toga da ima i onih kojima i dalje ide tesko, ili mozda cak i teze nego sto im je islo u Srbiji... ali toliko pozitivnih prica... hard to resist. :-)

E da, na sta se misli kad se kaze "Zap" Evropa? :)
[ kantona @ 31.08.2007. 00:38 ] @
Pa Zapadna Evropa = stari deo EU. :)

Nemam tacne informacije o novim clanicama EU pa da ne dajem lazne informacije. Mada Ceska zvuci sasvim solidno.

OK, ja sam te malo ranije diplomirao. :) Nego kad si to vec pomenuo... Kao sto sam rekao, ne znam na koji nacin planiras ni za Kanadu, ali ako razmatras emigracionu vizu, stvar ne stoji bas dobro.

Bodovanje im je tako uradjeno da najvise tezine nosi Univ diploma i radno iskustvo + odlicno znanje engleskog ili francuskog. A to dali ide zena sa tobom pa i ona ima nekakav fakultet, dali nekog poznajes tamo, itd donosi bod ovamo, bod onamo...

Imas Self Assesment na sajtu CIC koji su ti vec dali (a i moguce je naci na Google, nije tajna to bodovanje). Bas proveri kako stojis cisto da znas za sebe.

Ovako iz rukava ja bih rekao da ce ti trebati da zavrsis fakultet i bar 2god dokazanog radnog iskustva (posle diplomiranja). Osim ako super ne pricas i engleski i francuski, dobijes nesto bodova za to.

Problem sa tim radnim iskustvom je sto svi uslovi trebaju biti ispunjeni kad podnosis aplikaciju. To je jako vazno!!! Pise na samom formularu. Ne smes aplicirati odmah cim se zaposlis na primer, racunajuci da dok se aplikacija zavrsi (recimo 2god) ti ces imati tih 2god radnog iskustva koje ti je potrebno za bodove.

Ljudi ponekad to promase a lepo pise na formularu da to sto navedes mora biti tacno kad podneses aplikaciju. Recimo odlicno znanje engleskog. Ako ti nije IELTS datiran pre datuma apliciranja, nece ti priznati. Nije dozvoljeno 'da ucis' dok cekas da se aplikacija obradi...

Znaci, hipoteticki, ako ispadne da tebi trebaju 2god radnog iskustva da bi imao dovoljno bodova, u stvari vreme cekanja ti je: dovrsiti faks + 2god rada + 2god da se zavrsi aplikacija. Sve ovo je hipoteticki naravno. :)

Uradi self-assesment da znas gde si, to je cisto informativno za tebe ionako.

Pozdrav.
[ milanche @ 31.08.2007. 07:11 ] @
Citat:
@BrokeBody
A sto se tice sto si citao o Americi, ne veruj sve sto procitas.


posebno se ne uzdaj u statisticke podatke.

A narocito obrati paznju da ne verujes onima koji pricaju napamet o stvarima koje nisu videli ili doziveli iz prve ruke.


[Ovu poruku je menjao milanche dana 31.08.2007. u 17:21 GMT+1]
[ LokalniJodlerUprolazu @ 31.08.2007. 08:28 ] @
Da se nadovezem na ono sto je napisao nik kantona:" Kao drugo, kada se prica sta ko ima na zapadu (a posebno u USA) ne sme se zaboraviti da je kreditiranje lako dostupno, cak i lakse nego sto bi trebalo biti. Posebno kad su kuce u pitanju. Taj kredit (popularno hipoteka) ti je osiguran na kucu i banka se nece dvoumiti da ti odobri vise nego sto si mozes dozvoliti a ako pocnes zaostajati sa uplatama jednostavno ti uzme kucu. OK, ima tu malo tolerancije, ali to podrazumevam, da ne ispadne sada da me hvatate za rec odmah, nije bas tako strogo. Ali da se nece dvoumiti da zapocnu proceduru za reposession, nece, budi siguran u to."

Apsolutno tacno. I ja to potpisujem.
Zato sam i dao link na stranicu:

www.mi.4x2.net


Na toj stranici je dobro objasnjeno (u clanku "PELCOVANJE") upravo sta se sada desava sa tim kreditima, te KAKO je do toga doslo. Na zalost, mnogi ekonomisti i analiticari, cak i bivsi clanovi Americke Vlade, tvrde da bi se moglo desiti da ova kriza na burzi prepaste u situaciju goru od SLOMA '79-te!

Vec se stidljivo govori i o regrutaciji u Americi, a sve vise se pominje i rat na Bliskom Istoku, sa akcentom na Iran i njegovu naftu. Uostalom postavicu link, pa ako znas solidno engleski, procitaj sam na:

http://www.informationclearinghouse.info

Ne zelim lupati gluposti i davati neprovjerene informacije, a vec sam ranije naveo da govorim o svome iskustvu i onome sto sam vidio i cuo u razgovoru sa ljudima sa Balkana, a i sire, kada se govori o nasim zivotima ovdje.

Samo bih spomenuo par crtica iz svog zivota. Sa druge strane ekrana pise bracni par sa nesto vise od deset godina u Kanadi, koji ni po kojem osnovu i mjerilu ne bi smo smio reci da je nama ovdje lose. Ali, ima stvari koje se moraju reci kakve jesu.

Kao sto je vec pomenuto, u drugom komentaru, kod prijave za Kanadu, prilikom bodovanja se velika paznja posvecuje Univerzitetskoj diplomi i znanju jezika. Mi ne samo da imamo oboje, vec smo I PROFESORI ENGLESKOG JEZIKA SA DIPLOMOM IZ OXFORD-A! I sta se desilo... NAKON dolaska u Kanadu, ne samo da te nase diplome ne vrijede, nego nam je receno sa sluzbenog mjesta kako mi ne govorimo engleski jer "nemamo kanadsku diplomu"!?!?

A sto se tice sertificiranja univerzitetskih diploma, na ovome mjestu cu ti ponoviti samo podatke sa TV Stanice iz
Toronto-a (CP 24), u kojoj su iznijeli podatke koji se odnose na strane doktore u Kanadi. Nakon sertifikacije ovih diploma (koja traje neke 4 godine i kosta "bruku para") novo-sertificirani doktor izlazi pred panel Udruge Doktora Ontario-a, koji mu daje konacnu dozvolu za rad u struci. Pomenuta TV Stanica je iznijela podatak za 2006-tu godinu da je sertifikaciju zavrsilo oko 2000 aplikanata, ali je pomenuti panel odobrio SAMO TRI DOZVOLE ZA RAD doktorima ne-Kanadjanima (po zemlji rodjenja). Ostatak je nastavio raznositi pice itd., ali sada sa PUNO VECIM DUGOM.

Ovo su zvanicni podaci Vlade Ontarija sa www.cp24.com za godinu 2006-tu. U roku te iste godine, po istom izvoru, iz ove kanadske provincije je preseljeno 200 000 proizvodnih poslova, a samo u augustu ove godine je iz iste provincije iselilo
27 000 proizvodnih poslova!!! Jucer su na taj broj dodali jos oko 1200 poslova GM-a, auto industrije, koja, kao i ostali ide, ko zna gdje, na neko od trzista sa jeftinijom radnom snagom.

Iznio sam samo zvanicne podatke ove vlade, a mozes ih lako i provjeriti. Postoji Google, Yahoo itd.
Lokalne novine su npr.:The Globe and Mail, The Sun itd.

Kazu da je pametno uvjek vjerovati u pola od onog sto cujes, a provjeriti sve sto mozes. Amerikanci imaju jos jedan dobar savjet - "Before you invest - INVESTIGATE!" Ispitaj sve prije nego sto izvrsis ulaganje. PRIJE nego sto ulozis, naravno ;-)
Dobro je pitati ono sto te zanima unaprijed. To je lijepo i receno i zamisljeno, ali, na zalost, to nije uvjek moguce i uraditi.

Volio bih da sam programer da ti mogu prenijeti direktno iskustvo, ali i tu bi se, sigurno, nasao neko ko bi tvrdio da nije tako nego ovako, da jedna ptica ne cini jato itd. I bio bi u pravu. To bi opet bilo MOJE ISKUSTVO. Ali, bar bi imao to iskustvo preneseno jedan na jedan, onako kakvo jeste. A, vjeruj ili ne, to je puno vise nego sto smo mi imali prije dolaska u Kanadu.

Razocarala nas je duboko jedna nama JAKO BLISKA osoba, koja je u Kanadu stigla prije nas i to sa tolikim lazima u pismima koje nam je slala kada smo odlucivali o dolasku, e da bi nam TEK KAD SMO VEC BILI U TORONTU rekla da je to sve bila laz, jer "kad sam govorio istinu, nisu htijeli da mi vjeruju, pa su mi svi govorili da lazem, da sam ljubomoran i ne zelim da se i drugi usrece, pa sam ja, eto, rekao ono sto su svi htijeli da cuju". Dobar neki izgovor... Posebno kad se uzme u obzir da je to rekao VJENCANI KUM i neko s kim smo prosli kroz najgore ratne dane, a da kazemo i to ... da nas nije bilo u jednoj ozbiljnoj ratnoj situaciji, ne bi bilo ni njega, ali dobro sad...njemu na dusu.

Da ne davimo o svojim zivotima, toliko od nas. Izvinjavamo se na malom skretanju sa teme. Kako god se odlucis, svaka sreca, sve najbolje, a nije na odmet i poslusati savjet koji su naveli gore iznad, pa pogledati nesto blize kuci. Udaljenost od kuce i te kako igra ulogu, ali to se shvati tek nakon godina provedenih sa oceanom izmedju mjesta zivota i rodne grude.
A razlika je i kupiti kartu i platiti je 200 Eura, ili 2000 dolara...

Kredit se moze lakse uzeti nego sto se moze vratiti. Ne kazu stariji bez razloga da "ko zivi na kredit, umire na rate".
Eto...pamet u glavu, XXXXXX uza zid i sa srecom! A odluka je na tebi.







[ milanche @ 31.08.2007. 16:01 ] @
Pricice napisane na www.mi.4x2.net (konkretno Americki san) je pisao neko ko sa zivotom u Americi nema apsolutno nista
zajednicko, a takve price su mogle da se cuju i po YU kaficima od nadobudnih filozofa drustvenog usmerenja i mnogo ranije.

U USA se krize smenjuju periodicno, to je cinjenica.

Jedan moj prijatelj, muzicar, mi je pokazivao kroz prozor svoje kuce u San Jose, CA mesto gde je 1990-te stajao kazan na
ulici iz kojeg su ljudima bez posla i primanja delili besplatne ruckove. Samo 3-4 godine kasnije, ekonomija je u regionu
(Silicijumska Dolina) krenula nezadrzivo napred. Pomenuti tip (inace Srbin, Sasha L.) je uleteo u real-estate biznis i za par
godina je vozio lepi crveni ferrari, i kroz par godina posle toga drzao italijanski restoran u okolini.

Nas pisac ovog teksta (milanche), je negde u vreme te ekspanzije ekonomije imao oko 4-5 godina inzenjerskog radnog iskustva.
Jednog lepog jutra (ovo je prica koja je deo porodicnog pamcenja i cesto se prepricava, jer su svi bili tada u kuci) sedeo krmeljiv
u pidzami sa nogom dignutom na sto u dnevnoj sobi, sa kafom u ruci, i preko one stvari pregovarao sa sekretaricom firme koja je
pokusavala da ga zaposli, sa glavnom porukom 'ili mi dajte koliko trazim (sto je bilo 30,000 USD preko trenutne plate, sto su znali),
ili ne ocekujte da napustim trenutnu firmu gde mi je dobro'. Kroz pola sata su zvali i rekli da mogu da najvise daju 28,000 preko,
nasta sam pristao.

Posle pet godina, medjutim, nastupila je naredna kriza (u vreme posle 9/11). Iako je kulturna kompanija za koju sam tada radio
najavila odpustanja 3 meseca unapred (sto je apsolutna retkost), poslova nije bilo ni za lek. Imao sam svoj rezime u jedno 7-8
head hunterskih kuca, ali ljudi jednostavno nisu imali nikakve otvorene pozicije po nekoliko meseci. Jedino sto se moglo naci su
bili kratki kontrakti.

Posto u periodu blagostanja nisam drndao vunu, nego radio na sebi i svojim vestinama, lako sam se kvalifikovao za jedan od tih
kratkih kontrakata (a svaki kontrakt je bruto 30-50% veca bruto suma nego full-time employment). Jedan po jedan kontrakt, u
roku od 8 meseci sam na racunu imao daleko vise nego da sam ostao da radim u firmi.

U svim tim periodima, ne znam nikoga sposobnog da se nije snasao. Da se nadovezem na ovo:

Citat:
U Americi NE POSTOJI pravo na godisnji odmor
.

Ne postoji u onoj meri u kolikoj postoji u Evropi, i to je nesto sto te natera da radis apsolutno samo onaj posao koji ti apsolutno
odgovara. Kao sto motika u ruci ako ne stoji kako treba pravi zuljeve, tako i poslovi koji ti ne leze ili ih ne volis i ne radis punim
srcem pre ili kasnije otpadnu od tebe kao blato sa zdravog psa.

Ako pak radis ono sto si u sustini, u svojoj prirodi, onda je posao zadovoljstvo, navika, onda ti se sati provedeni u njemu i satisfakcija
od postignuca vraca kao pozitivan talas.

Onda u takvom poslu napredujes, i onda u krizama koje naidju samo isplivas kvalitetom.

A to sto NEMAS pravo na godisnji odmor, znaci samo jedno - da jednog trenutka sam pogledas u svoj novcanik i kazes sebi 'u redu,
hajde malo da se odmorim'. Ako nisi toliko dobar u poslu koji radis da mozes bezbrizno da odes na odmor - menjaj posao, ili radi to isto
ali u svojoj privatnoj reziji.



[Ovu poruku je menjao milanche dana 31.08.2007. u 17:11 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao milanche dana 31.08.2007. u 17:23 GMT+1]
[ milanche @ 31.08.2007. 16:04 ] @
Kao sto sneg ne pada da pokrije breg, nego da svaka zverka svoj trag pokaze, tako i krize u USA sluze da se ekonomski
nestabilni i nerentabilni entiteti rasture i da se resursi 1) vreme, 2) pare, 3) ljudi stave na raspolaganje necemu svezem sto
nailazi.

Intenzitet tih kriza je jedan od glavnih razloga vitalnosti americke svakodnevice.

Ako je neko hteo da dodje na zapad i da uziva kao nekad u staroj YU, da popodne raspali rostilj na izvoru potoka, sedi sa
drustvom do kasno i ne brine nista - slazem se - severno americki kontinent je pogresno mesto.
[ Stefan Markic @ 31.08.2007. 16:05 ] @
Pa, hvala svima na savetima. Voleo bih da jos po neko izdvoji malo vremena i napise svoja iskustva iz Kanade. :)
[ milanche @ 31.08.2007. 16:09 ] @
I na kraju, nije mi jasno da nekoga ko tek treba da zavrsi strucno obrazovanje i pred kime prvo treba da predstoji 5-7 godina usavrsavanja u struci,
pre nego sto krene da kupuje nekretnine, dobija savete vezane za prime interest rates, strukturu americkih zajmova.

Od prve inzenjerske plate sigurno nece ziveti na zajam. Kredit na kola (eventualno) nije zivot na zajam.

Mnogo je korisnije ispricati mu kakve su mu sanse za posao, kako se kvalitetno radi, i koliko je na kraju cenjen na svetskom trzistu posle N godina rada
u firmi.

[ milanche @ 31.08.2007. 16:20 ] @
Imam dosta razloga da od reci do reci verujem 'jodleru u prolazu' po pitanju evaluacije diplome, raznosenja pica, izvoza radnih mesta.

Licno poznajem bracni par arhitekata koji je 7-8 godina radio van struke (on raznosio pice) i koji se vratio iz Toronta nazad u Beograd
gde konacno rade u struci, i zadovoljni su.

Ne znam Kanadu iz prve ruke. Dok cekas prave ljude da kazu svoje, mogu malo da doprinesem poredjenju sa detaljima koje znam:

Znam gomilu inzenjera iz Kanade koji su pre ili kasnije dosli u USA, najmasovnije preko Nortel-a (Northern Telecom), koji je koliko
cujem kasnije pukao. Kanadsko radno iskustvo (ako ga mozes steci) se potpuno ravnopravno tretira a diplome potpuno ravnopravno
evaluiraju u USA.

Dakle, cenjeno je prilicno, samo da li ima toliko toga u struci ?
[ Fr3nk @ 31.08.2007. 19:07 ] @
E to to, da se malo vratimo na temu :)

Ne bih hteo da diskusiju vuchem na svoju stranu ali ...

@-Oni koji zive u Kanadi-

Mene zanimaju konkretne stvari:

1. Zdravstvo - Kako je zdravstveno osiguranje regulisano, shta kad se povredish na poslu a i van posla, shta kad ti se razboli neko iz porodice, kad treba zena da ti se porodi ...? Da li je drugachije kad si stranac ili drzavljanin, da li i tu imaju drugachije tarife, da li se ama bash sve placa, razlika izmadju privatnih i drzavnih zdravstvenih ustanova ...?
2. Osiguranje - Automobila, imovine, zivotno (kad si stranac i kad si drzavljanin)
3. Obrazovanje - Koja je razlika izmedju drzavnog i privatnog, kada deca krecu u shkolu (sa koliko godina) ...?
4. Poslovi - Koji se najvishe traze, kako prolaze gradjevinski radnici (moleri, keramichari, gipsari ...) ...?
5. Penzija - Sa koliko godina se ide u penziju, kako je uopshte reshen taj deo, kako zivi jedan prosechan kanadski penzioner ...?

Konkretne stvari ...

Hvala
[ Pneos @ 01.09.2007. 07:00 ] @
U EU neguju malo drugaciji pristup poslu mnogo slican nama u SFRJ nekada.

Kada neka firma ovde ima problem to je onda drzavni problem i svi se upinju da je rese jer bozemoj nema gore stvari od masovnog otpustanja radnika. Zaista, koja je tragedija u socijalizmu biti nezaposlen ?

U Americi toga nema. Nevaljas, ciao bejbe, who fucks you... ! Meni je zao Amerikanaca sto toliko trose na vojsku i pomazu EU koja je toliko razmazena da ne moze puk vojske da sastavi. Slazem se da je Amerika surova, ali je i zilava i nikad nece propasti.
[ Fr3nk @ 01.09.2007. 12:02 ] @
Ovde prichamo o Kanadi choveche ...
[ Stefan Markic @ 02.09.2007. 01:56 ] @
Probao sam onaj Self-Assessment Test, pravio nekoliko kombinacija, i tako... :) Imam dva problemcica,

Factor 1 – Education

#1
Obtained a university degree of two years or more at the bachelor’s level and completed at least 14 years of full-time or full-time equivalent studies

#2
Obtained a three-year diploma, trade certificate or apprenticeship (other than university) and completed at least 15 years of full-time or full-time equivalent studies

Ne znam tacno sta da stavim od ova dva. Osnovne studije mi traju tri godine, i po zavrsetku studija dobijam Bachelor's Degree, i to mi je ukupno 15 godina skolovanja.

Factor 2 – English and French language ability

Imam High, Moderate, Basic, i No Proficiency opcije. Kako ja sad tacno da znam gde sam ovde?
[ krul @ 04.09.2007. 15:55 ] @
Citat:

1. Zdravstvo - Kako je zdravstveno osiguranje regulisano, shta kad se povredish na poslu a i van posla, shta kad ti se razboli neko iz porodice, kad treba zena da ti se porodi ...? Da li je drugachije kad si stranac ili drzavljanin, da li i tu imaju drugachije tarife, da li se ama bash sve placa, razlika izmadju privatnih i drzavnih zdravstvenih ustanova ...?

Tako/tako nije lose ali nije ni dobro po mom misljenju. Trend je definitivno los. Amerkanci hoce da kupe zdravstveni sistem (citaj privatizuju).
Ako ti firma za koju radis ne placa osiguranje (sto ne bi trebao biti slucaj) onda ga sam kupujes za celu porodicu, i nije strasno skup (kao u USA negde oko $120), Jednom kad imas papire (bilo da si land imigrant ili citizen) nema razlike u tretmanu (bar koliko sam ja upoznat)
[ LokalniJodlerUprolazu @ 04.09.2007. 18:47 ] @
"Mene zanimaju konkretne stvari:

1. Zdravstvo - Kako je zdravstveno osiguranje regulisano, shta kad se povredish na poslu a i van posla, shta kad ti se razboli neko iz porodice, kad treba zena da ti se porodi ...? Da li je drugachije kad si stranac ili drzavljanin, da li i tu imaju drugachije tarife, da li se ama bash sve placa, razlika izmadju privatnih i drzavnih zdravstvenih ustanova ...?
2. Osiguranje - Automobila, imovine, zivotno (kad si stranac i kad si drzavljanin)
3. Obrazovanje - Koja je razlika izmedju drzavnog i privatnog, kada deca krecu u shkolu (sa koliko godina) ...?
4. Poslovi - Koji se najvishe traze, kako prolaze gradjevinski radnici (moleri, keramichari, gipsari ...) ...?
5. Penzija - Sa koliko godina se ide u penziju, kako je uopshte reshen taj deo, kako zivi jedan prosechan kanadski penzioner ...?"


Dobro, polako, nema potrebe za teskim rijecima :-)
Naravno da je rijec o Kanadi, ali neki se jave da podijele iskustvo i iz USA. Ne vjerujem da su imali lose namjere, ali treba se fokusirati na temu...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dobro. FR3NK, da se vratimo na Kanadu...
Postavio si pet legitimnih pitanja, a na svako bi morali da tio damo duzi odgovor. na zalost sada nemamo toliko vremena.
Ali, hajde da bar pokusamo....

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odgovore na sva ta pitanja doznas vremenom, kada zivis ovdje malo duzi niz godina, a opet...ni tada ne sve, jer tesko je, vrlo tesko, doci do bilo kakve informacije.


Kanadjani su, za razliku od Europljanja puno manje transparentn. Iako su vise druzeljubljivi, ne pricaju puno o ozbiljnim zivotnim problemima i kako ih konkretno oni rijesavaju. Moras biti dio tacno odredjenog kruga ljudi, pa u tacno odredjenoj situaciji da bi razmijenio informacije. Nema komunikacije kao npr. na ovom forumu, gdje mozes postaviti takva, vrlo legitimna i jasna pitanja i dobiti na njih brz, koncizan i odgovor koji ti moze biti od koristi, a ne samo generalno iznosenje misljenja.

Na primjer, moras biti biti inzinjer u tacno odredjenoj firmi, na odredjenom ugovoru, e da bi se sa nekim od kolega malo bolje upoznao i onda pricao o tacno odredjenim temama vezanim za TAJ posao, dok ce mirne savjesti zaboraviti da ti pomene kako skoluje dijete u privatnoj skoli i na koje je zdravstveno osiguranje presao, cime je ustedio, recimo $200 dolara godisnje i pokrio do tada nepokrivene troskove eventualnih operacija itd. I to, unatoc tome sto o tome govoris, jer ti je to trenutno velika briga.
Plus, jedan dio kolega ne voli strane strucnjake, smatra da im "otimamo radna mjesta", jer nama daju sansu poslodavci koji zele manje placati radnu snagu. A stranci su uvjek manje placeni, te, kako ne znaju tako dobro zakonski sistem kao lokalni kolege, ne znaju se ni izboriti za beneficije, pa i tu gube, cak i kada ih se plati jednako. Plus zadnji su na listi za zaposljavanje, a prvi na listi za otkaze i stavljanje na cekanje.

To i nas jako frustrira. Zemlja sa slobodom pristupu informacijama, sa kanalima koji prenosi vijesti 24 sata dnevno, svaki dan, a tako je tesko doci do informacija o onome sta te zanima. Vise vremena se posveti bezveznom prilogu o spasavanju macke sa drveta, nego o, recimo promijeni finansiranja javnih skola koja se sada predlaze. A sta je od to dvoje vaznije?
I Kanadjanima to nimalo ne smeta.... a nas, koji smo dosli na ovaj kontinent frustrira.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dakle, milanche se moze buniti, ali stranica koju smo preporucili:
www.mi.4x2.net daje vise odgovora od bilo kojeg foruma itd. na kojeg smo do sada nabasali. Ali, on ima pravo na svoje misljenje, kao is vi ostali, i to treba postivati.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

E sad, kad smo malo usli u nacin razmisljanja i ponasanja stanovnistva ovdje, da se posvetimo sad tvojim pitanjima...



1. Zdravstvo - Kako je zdravstveno osiguranje regulisano, shta kad se povredish na poslu a i van posla, shta kad ti se razboli neko iz porodice, kad treba zena da ti se porodi ...? Da li je drugachije kad si stranac ili drzavljanin, da li i tu imaju drugachije tarife, da li se ama bash sve placa, razlika izmadju privatnih i drzavnih zdravstvenih ustanova ...?


U Kanadi postoji sistem javnog zdravstvenog osiguranja. U provinciji Ontario zove se OHIP. Veci dio NAJOSNOVNIJIH zdravstvenih potreba je pokriven OHIP-om ali ne sve. Zubar, opticar i sl. nisu pokriveni osim najosnovnijih PREGLEDA. I to je sve. Samo pregledi kod opticara, a kod zubara, VADJENJE ZUBA. Ostalo placas sam. Zdravstveno osiguranje mora se nadoplacivati samostalno, o svom trosku.

Nas je iznenadilo, to sto su, vozila hitne pomoci u privatnim rukama, te, kada te voze na hitnu pomoc, jedan racun dolazi od drzave, drugi od bolnice koja te primila, da bi treci dosao kako bi pokrio prijevoz vozilom hitne pomoci do bolnice.
Jedan dio bolnickih troskova pokriva OHIP, tj. drzavno zdravstveno osiguranje, koje se razlikuje donekle, od provincije do provincije, drugi dio tih troskova pokriva tvoje osiguranje koje si sam placao preko firme za koju radis, a obicno se mora dopunski jos doplatiti ostatak racuna.

Boravak u bolnici po troskovima mozes izjednaciti sa boravkom u luksuznom hotelu. Skup je. Ako si izgubio radno mjesto i nemas vise zdravstveni plan, tj. osiguranje koje uplacujes preko firme, ili, recimo istekao ti je ugovor sa kompanijom za koju radis, a time i osiguranje, pa se desi da moras ici u bolnicu sa ozbiljnim problemima, koji zahtijevaju duzi smjestaj, eeeeeeee onda ti zelim svaku srecu. To je skupo do te mjere, da su mnogi ljudi cak uzimali kredite ma kucu da bi otplatitli racun. Drzava, naravno pokriva jedan dio kroz OHIP, ali to je manji dio.

I tu je opet pravilo "od slucaja do slucaja" jer nisu sve bolnice iste, ne pruzaju istu uslugu, pa nemaju ni isti cijenik tih usluga. Znaci treba biti pametan, pa znati koji si bolnicu mozes priustiti.

Na zalost javne bolnice su pod velikim pritiskom i u zadnjih par godina ih je zatvoreno cak 12 u Toronto-u, Ontario, Kanada. Sve vise se prelazi na "two-tier-system" sistem podijele placanje, pola javni - pola privatni. Mnogi su zbog toga uskraceni za zdravstvene usluge koje su im neophodne i liste cekanja na neke operacije se protezu i niz godina.

Kada steknes kanadsko drzavljanstvo, jedina razlika koju ces u nacinu zivota primjeniti je da ce ti periodicno, pred svake izbore dolaziti listici za registraciju glasaca. Dakle, imaces pravo glasa. Porez koji ces placati nece se znacajno promijeniti.
Stav Kanadjana prema tebi nece se promijeniti. Da kazemo i to da neces biti Kanadjanin, nego "New Canadian", tzv. Novi Kanadjanin. I da ti sin broj (kao JMBG) ostaje isti. Taj broj ti dodijele kada te prime u Kanadu i u njemu je sifra zemlje porijekla. To kanadski poslodavci jako dobro znaju, a ne bi priznali ni za sta.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Osiguranje - Automobila, imovine, zivotno (kad si stranac i kad si drzavljanin)

Evo ti primjer. Mi smo placali auto osiguranje $350 mjesexcno, dok je nas prijatelj, Kanadjanin sa priblizno istim brojem godina slicnog vozackog iskustva placao samo $30. Obrazlozenje za tu razliku bilo je da im nije poznato kakvi smo mi vozaci bili u zemljama iz kojih dolazimo!?
Kada smo uzeli drzavljanstvo i presli mnogo kilometara na kanadskim cestama a bez udesa itd. onda su se ponudili da ga "velikodusno" smanje na "samo" $200. Nas prijatelj je i dalje placao $30 mjesecno.
Zakljuci sam...
Imovina...opet ista prica, ali, kao i sve u Kanadi, ovisi od slucaja do slucaja, od toga kod koga uplacujes osiguranje i sta je njime pokriveno, a nemali je broj slucajeva tuzbi protiv osiguravajucih drustava, kao po pravilu, prvo glatko odbiju isplatu, a onda vole sudski da se natezu da bi dobio frakciju onoga na sta imas pravo. Mozda i odustanes, jer oni obicno imaju tim odvjetnika/advokata koji spremno ceka da poziv 24/7 (24 sata dnevno 7 svih sedam dana, dakle i vikendom).
A gdje su tu pravni torskovi.... plus ostali troskovi, kao npr. izmakla dobit dok si na sudu, a ne radis, ne zaradjujes itd.
Nekada se ne isplati ni tuziti ih.

Ali, opet, ovisi od slucaja do slucaja.
Postoji profesija "Insurance Broker", a mozes ih naci dosta i u telefonskom imeniku Kanade:
http://www.canada411.ca/
Napomena:Ukucaj pod Find A Business/ Trazi pravno lice

Oni za tebe pregovaraju sa osiguravajucim kompanijam, drustvima, grupama i daju ti nabolju ponudu. Samo, pametno je prvo doznati ko njih placa, dakle, ciji interes zastupaju. Kao i svi ostali posrednici (npr. realtori koji se bave prodajom kuca, dileri koji prodaju aute itd.) ako se nadoknadjuju od tih kompanija, tj. osiguravajucih drustava itd. , postavlja se logicno pitanje - da li ce ti stvarno dati nabolji prijedlog? Ljudi su kvarljiva roba i lako ih je korumpirati.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. Obrazovanje - Koja je razlika izmedju drzavnog i privatnog, kada deca krecu u shkolu (sa koliko godina) ...?

Postoje javne, tj. drzavne skole i privatne skole. Javne su besplatne, a privatne se placaju, svaka onoliko koliko to skola odredi. Nisu sve jednake. Razlika, naravno, postoji, jer da je nema, zasto bi bezveze placali privatne skole.
Opet je stvar od slucaja do slucaja. Neke su javene skole bolje od drugih. A isto vrijedi i za privatne. Kada kazemo bolje, mislimo na skolski program, broj ucenika u razredu itd.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4. Poslovi - Koji se najvishe traze, kako prolaze gradjevinski radnici (moleri, keramichari, gipsari ...) ...?
5. Penzija - Sa koliko godina se ide u penziju, kako je uopshte reshen taj deo, kako zivi jedan prosechan kanadski penzioner ...?"

Poslovi...Koliko vidimo navise se traze upravo zanatski profili. Postoje razni platni razredi. Moraces, bez obzira na zanat, da zavrsis ovdje skolu / kurseve uz rad ponovo i placas razne clanarine za udruzenja zanatlija, plus dozvole za rad itd. Plate su vecinom stvar dogovora, citaj, natezanja sa poslodavcem. Nije na odmet imati kontrolu nad brojem sati, normom itd. jer i tu se "dese greske", "padaju kompjuteri" pa se mnogi iznenade kada po obavljenom poslu dobiju cekove sa manjim brojem sati ili smanjenim norma satom. Moras biti oprezan sa "liability insurance"-om, osiguranjem od eventualnih steta koje mogu nastati tvojim radom. Npr. ako se neko povrijedi, recimo poreze na parket koji si instalirao. Moze tebe tuziti za tu povrijedu. Ima puno toga sto u hodu tek naucis. Cak postoje i knjige za svaku struku. I trebaju ti! Pravilo je, kako kome, kako sta... od slucaja do slucaja, pa su ljudi cak i knjige o tome napisali.


Penzije? Ti se salis ili? Postoje razlicite vrste penzija, ali...

Kanadska drzavna penzija (Canadian Pension Plan - CPP) koja ti se odbija od plate je skoro unistena manipulacijom drzavnih fond menadzera na burzi. Ipak, posto drzava stoji iza nje, koliko-toliko je sigurna iako je NEDOVOLJNA ZA PREZIVLJAVANJE.
A ako je primas izvan Kanade, umanjuje se za znacajan procenat.

Drugi vid penzije je onaj koji ti uplacujes kroz firme za koje radis, obicno ih firme grupno uplacuju radnicima. Tako npr. radnik Wal Mart-a, nakon desetak godina radnog staza ima oko stotinjak- dvije stotine dolara mjesecno preko firme. No opasnost kod ove vrste penzija je ta, da ako firma ode pod stecaj, odose sa njom i penzije.
Najbolji primjer je Enron.

Treci vid penzija je onaj koju ti sam, privatno, znaci o svom trosku, uplacujes u raznorazne penzijske fondove. A to je vec cijela nauka. Dok uplacujes u te fondove svote koje uplatis ne ulaze u obracun poreza, znaci ne placas na njih porez/ ALI kada podizes taj novas - e ONDA PLACAS PREKO 50% poreza na iznos koji podignes ili primas u ratama. I ta penzija ne traje do kraja zivota, nego dok je ne potrosis ili...dok fondovi ne propadnu na burzi (vidi trenutnu krizu sa subprime hipotekarnim kreditima i hedge fond kompanijama, jer se, izmedju ostalog, i u njih ulazu privatni penzijski fondovi).
Nakon sto ti odbiju tih pomenutih 50%, ako primas penziju izvan Kanade povrh toga ti se JOS umanjuje penzija za procenat koji se primjenjuje i za CPP.

Sto se tice stvarnih brojeva, nedavno smo culi da se penzija preko $16 000 godisnje PRIJE odbijanja poreza, za jednu osobu smatra da pripada u "high income bracket" viskoki porezni razred. A to je oko nekih $1200 mjesecno. PRIJE placanja poreza. Pristojan stan, garsonjera, se ne moze naci ispod $800, a i to ako si sretan, u manjim gradovima, ne odnosi se na Toronto koji je medju najskupljim gradovima Kanade.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vec vidimo kometare tipa, zasto obeshrabrujete covjeka itd. ali ...neka pisu. Ovo je sitacija kakva jeste.
Nama ne igra ulogu sta ces ti odluciti, gdje ces otici, ako negdje i odes itd. ili, ukratko, nije nam ni u dzep ni iz dzepa.

Smatramo da imas pravo na odgvore na vrlo inteligentna pitanja koja si postavio. Ali odluke su tvoje i SAMO TVOJE, ali isto tako i puna odgovornost za iste. Kako god da odlucis, zelimo ti sve najbolje i puno srece, gdje god da te zivot nanese.
Nadamo se da smo ti pruzili bar mali uvid u zivot ovdje...

[ Fr3nk @ 04.09.2007. 21:39 ] @
E to se zove "odgovor" :)

@LokalniJodlerUprolazu

Hvala drugar na vrlo iscrpnom izlaganju i samo tako nastavi :)

Reci mi molim te sa koliko godina deca krecu u shkolu i jel znash gde bih mogao da pogledam ponudu polovnih automobila (u Kanadi naravno)?

Hvala josh jednom i ziveo
[ milanche @ 04.09.2007. 22:25 ] @
Citat:
Dakle, milanche se moze buniti, ali stranica koju smo preporucili: www.mi.4x2.net daje vise odgovora od bilo kojeg foruma itd. na kojeg smo do sada nabasali.


Kad je rec o prilikama u Kanadi, nemam primedbi - verujem na rec sve sto napises. Ne slazem se samo o delu vezanom za USA.

Citat:
Ali, on ima pravo na svoje misljenje, kao is vi ostali, i to treba postivati.


Likewise - hvala na zelji da pomognes i na kolicini pravih informacija.
[ LokalniJodlerUprolazu @ 05.09.2007. 14:55 ] @
FR3NK, tvoje pitanje je bilo: "Reci mi molim te sa koliko godina deca krecu u shkolu i jel znash gde bih mogao da pogledam ponudu polovnih automobila (u Kanadi naravno)?"

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Odgovor bio stvarno morao biti puno duzi. Kada su dijeca u pitanju, rijec je o velikoj odgovornosti. Tu dobro treba odmjeriti SVAKU rijec.

Stoga smo se potrudili da nadjemo stranicu koja daje vise odgovor ne samo na to, vec i na druga znacajna pitanja novopridoslih u Kanadu ili onih koji razmisljaju o dolasku:

http://www.montenegro-canada.c...cles/article/2019774/26512.htm


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ili, da, skratimo, evo zanimljivog navoda sa stranice (vidi link gore, iznad), za one posjetitelje foruma, koji traze brz i kratak odgovor:

" Skolovanje u Kanadi

osnovne i srednje skole

Dierktni LINK: http://www.cic.gc.ca/english/newcomers/fact_education.asp

U vecini provincija, djeca pocinju u osnovnu skolu koja je najcesce podjeljena
na razrede od 9 do 8. Nakon toga dolazi srednja skola koja se isto zove i
visoka skola i podijeljena je na razrede od 8 do 12. Studenti moraju zavrsiti
odredjene akademske kurseve, prije nego sto budu primjeni na Univerzitet.

Kako upisati dijete u skolu?
Roditelji moraju registrovati dijete u lokalnoj skoli ili u kancelariji Skolskog
Savjeta. Skolski savjeti su izlistani na plavim stranicama u telefonskom
imeniku.

Kada registrujete vase dijete, morate ponijeti sa vama:

Karticu Stalnog Boravka, Dokaz o Useljenju (IMM1000) ili Potvrdu o
Stalnom Boravku (IMM 5292)
Izvod iz maticne knjige rodjenih
izvjestaj o izvrsenom vakcinisanju
bilo koji izvjestaj o prethodnom skolovanju
Jezicke i matematicke sposobnosti vaseg djeteta ce biti testirane, Tada ce
vase dijete biti upisano u onaj razred za koji skola misli da je najboji za njega."

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sto se tice automobila, ima jako puno oglasa, u novinama, online oglasima, a postoje i odlicni forumi o odrzavanju, popravkama, kupovini automobila, zamijeni (leasing-a) i razmjeni iskustava u vezi sa svim nabrojanim.
Tzv. "keyword" - tj. "kljucna rijec" za trazenje oglasa je CLASSIFIED(S), ili CLASSIFIED AD(S)
(engl. oglas(i), ad(s)=oglas(i))


Evo ti par linkova koji vode na lokalne novine u Toronto-u, Ontario, Kanada:

The Globe and Mail, Toronto, Ontario, Kanada:

http://www.theglobeandmail.com/classifieds/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


National Post, Toronto, Ontario, Kanada:

http://www.canada.com/nationalpost/news/toronto/index.html

Napomena: Pogledaj pod: "Marketplace" (donji dio stranice na lijevoj strani), odakle linkovi vode dalje na oglase za kupovinu/prodaju auta

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------


The Toronto Starm, Toronto, Ontario, Kanada:

http://thestar.livedeal.ca/index.jsp?kbid=2464


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na ovoj stranici ima puno linkova za online novine i u drugim provincijama i gradovima, dakle, ne samo u Ontario-u i/ili Toronto-u, pa potrazi koristeci se kljucnom rijecje "classifieds" ;- )

http://www.world-newspapers.com/canada.html

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ima i oglasa online kao recimo BuySell:

http://www.buysell.com/

na kojima mozes pogledati cijene ne samo auta vec i ostalo...

To nije mozda najbolji primjer online oglasa, ali ima ih jako puno.... pa potrazi preko Goolge-a, Yahoo-a itd.
kljucne rijeci koje ti mogu pomoci u trazenju su: online ads, buy and sell, car sale(s) itd.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ovo je link za popularne novine sa oglasima specijaliziranim za oglase za aute, koji se moze naci na policama mnogih radnji u velikom broju gradova Kanade (imaju visok tiraz i razvijenu distributivnu mrezu):


http://www.autotrader.ca/default.aspx


Napomena: Cijene u ovim oglasima su, vecinom, ali ne uvjek, vise od cijena auta kod lokalnih dilera ili lokalnih oglasavaca u novinama.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dileri auta... o njima se moze napisati ne knjiga, vec enciklopedija u par tomova, ali evo ti i ovaj link, pa mozes i to pogledati:

http://www.twopages.com/

Napomena: Kljucne rijeci kod trazenja "Car Dealerships"

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I, na kraju, mali savjet, izvadi internacionalnu vozacku dozvolu, jer s njom je lakse preci na ovdasnju.
Nije na odmet prevesti sve dokumente od znacaja i ovjeriti ih kod kanadski certificiranog prevoditelja/prevodioca.
Nije lose imati te prevedene dokumente u vise primjeraka.



[ LokalniJodlerUprolazu @ 05.09.2007. 15:00 ] @
milanche, nema na cemu...
Predpostavljamo, da i ti, kao i nas dvoje, zelis pomoci sa korisnim informacijama, savjetima itd.

Nema ljutnje ;-)
Svi imamo pravo na svoje misljenje.
Treba cijeniti svakoga ko je pokusao iznijeti svoje i uvaziti ga. Naravno, bez obzira na razlike u misljenju.

Nadajmo se da ce im nasi odgovori biti od koristi.


Sve naj od dvoje Sarajlija sa ove strane ekrana!
[ lrvt @ 03.04.2010. 14:55 ] @
Voleo bih kad bi neko mogao da nastavi ovu temu :), tacnije sta meni preporucujete... koji uskoro punim 20 godina i imam sansu da odem za kanadu.. sam ... da nastavim studiranje i mozda eventualno da ostanem tamo. Naravno, to ce kostati malo vise... a u sustini ni ja sam ne znam sta hocu :), niti mi se ostaje ovde, niti mi se nesto pretarano ide tamo, kako god okrenem i jedna i druga opcija mi lici na mucenje, u Srbiji manje mucenja sa manje zgoditka, tamo vise mucenja sa vise zgoditka.. Ajde bas me zanima sta neko od starijih imigranata moze da mi kaze kao preporuku ???