[ Solidus @ 30.08.2007. 13:47 ] @
Nedavno sam rasklopio svoju stonu lampu koja je naime bile pregorela. Ispitivanjem sam utvrdio da je primar transformatora (20VA) pregoreo; merio sam otpore namotaja, skundar je pokazao otpor, primar nije.
Zamjenio sam ga drugim sličnim trafoom, i proradi lampa!
Htio sam na to da pregledam onaj naime pregoreli trafo. Skinuo sam limove i izolaciju. Skidajući izolaciju sam primetio mali kondenzator paraleleno spojen sa namotajem. Odvojio sam ga od namotaja, kad primar ponovo pruža otpor (oko 130 oma).

Može li neko da mi objasni tu pojavu, čemu kondenzator uopšte služi kod trafoa?

PoZzZ
[ milan_obr @ 30.08.2007. 14:09 ] @
Pozdrav,
Nije to mali kond, nego termički osigurač.
Ako ga prespojiš, trafo radi, ali nemaš zaštitu od požara.
Pokušaj da nađeš ili kupiš termoosigurač 85 do 105 stepeni C.
Ne igraj se VATROM.

Milan.
[ nebko @ 05.09.2007. 12:47 ] @
Da to je termicki osigurac. Stavlja se u sve male trafoe i uzrok je 90% neispravnisti tih trafoa. Nije to tako opasno kad ga prespojis. Nece to izazvati pozar. Neboj se. Slobodno ga prespoji. Radio sam to na ne znam koliko trafoa i nijedan nije izgoreo, a kamoli izazvao pozar.

Ti osiguraci se nalaze i motorima ves masina,frizidera, i izazivaju isti kvar.

Oni odreaguju nekoliko puta i zbog svoje nekvalitete jednom samo prestanu da rade pri tom ovi sto se nalaze u motorima cesto se i rasprsnu i zavarnice, pa izazovu stvaran kvar.
[ vladd @ 05.09.2007. 23:57 ] @
"mali kondenzator paraleleno spojen sa namotajem"

Ajde da ponovo razmislimo da li je "XY" kondenzator, ili termoosigurac....

Poz.
[ buljko @ 06.09.2007. 01:13 ] @
Citat:
Solidus: merio sam otpore namotaja, skundar je pokazao otpor, primar nije... Skidajući izolaciju sam primetio mali kondenzator paraleleno spojen sa namotajem. Odvojio sam ga od namotaja, kad primar ponovo pruža otpor ...


Termoosigurac. Sve se slaze izuzev previda (ili lapsusa) paralelno/redno. Ovakve uocene manifestacije kvara se nikako ne mogu dovesti u vezu sa bilo kakvim kondenzatorom.
[ zkaiser @ 06.09.2007. 10:13 ] @
U ostalom fizicki gledano taj termo usigurac i jeste u paralelnoj poziciji u odnosu na namotaje tako da je sve relativno...
[ buljko @ 06.09.2007. 10:22 ] @
Fizicki gledano da ali...
Citat:
Solidus: Skidajući izolaciju sam primetio mali kondenzator paraleleno spojen sa namotajem.


[ lnick @ 06.09.2007. 11:40 ] @
Malo nelogicnosti"Odvojio sam ga od namotaja, kad primar ponovo pruža otpor (oko 130 oma)"
da je "kondenzator"probio-otpor bi bio 0 oma
da je u prekidu-ne bi imalo uticaja na otpor
i poslednje,ama bas nikada nisam nasao nista osim termoosiguraca ili POLYSWITCH-a koji je genijalna stvar


poz.

/lnicks
[ vladd @ 06.09.2007. 12:42 ] @
Uglavnom obicni osigurac, spakovan u trafo da ne zauzima mesto, i veoma REDNO vezan sa primarom. :)

Tek da se coveku razjasni.

Inace, ako je skidao limove, a "made in tajvan", moze da ga baci..

Poz.
[ Ranko Jagodina @ 08.11.2007. 01:32 ] @
Ljudi dogovorite se ako je paralelno vezan sigurno nije osigurac,mada posto nema sta drugo da bude vrlo verovatno da je momak pogresno video nacin povezivanja
[ robert63 @ 10.11.2007. 01:05 ] @
Nema sta ljudi da se dogovore.
Da je kojim slucajem paralelno spojen primarnom namotaju,to ne moze biti osig.
A prenaponska zastita se ne stavlja u namotaje trafoa.
Znaci lapsus ,,i to je redni termicki osigurac ( spoljnog izgleda kao kondenzator),
a okida bas tu oko 90 C.

--------Svako na licnu odgovornost prespaja termo zastitu transformatora-------------

A zasto je zveknuo???______hm___