[ mishkom @ 31.08.2007. 15:37 ] @
Znaci zelim fm predajnik, stereo pod obavezno!!
Najbolje bi bilo da imate neku semu, kako bi ga ja sam napravio, pa kasnije mozda i iskoristio za maturski rad. . .(imam 17god)
Jos nesto. . . Ovo se ja malo igram i zelim svoju radio stanicu, koja bi bila amaterska, cisto da se zezam malo i da vidim kako radi. . . E, sad zasto extra jak, iz razloga sto mi je prilicno otezano da postavljam antene, pa zato trazim nesto jako, koje bi zadovoljilo krug od 10-20km u precniku, a da izbacim kroz prozor zicu, kao antenu, ako moze to tako naravno. . .
U obzir dolaze i digitalni predanici, i pozeljno je da imaju stereo chinceve za ulaz. . .

Uz svaku semu, bih zeleo da mi neko kaze i koliko kostaju delovi za to, barem odokativno, po slobodnoj proceni. . .
[ yu1ny @ 31.08.2007. 17:57 ] @
Zaboravi, nemoguća misija...
[ mishkom @ 31.08.2007. 19:45 ] @
Zasto?

Imam sve sto mi treba za radio, i treba mi jos jedan stereo predajnik. . .

Kako nemoguce, ako napravim predajnik od 1000w?
[ buljko @ 31.08.2007. 21:08 ] @
1KW na komad zice!??? Jesi li svestan sta je to? Ubile bi te komsije k'o zeca! Ako te pre toga ne ubije struja...
[ Vladokv @ 31.08.2007. 21:17 ] @
2W će ti biti dovoljno za 20km. 1000W jedino ako ti treba za prizivanje vanzemaljaca :)

Evo ti link:

http://www.elektronika.ba/el.s...;idshema=390&iz_idgrupa=20

A evo jači i kvalitetniji:

http://www.virtualx.50megs.com/veronica1w.htm
(dole ima i dodatak za do 5W)

[ buljko @ 01.09.2007. 00:35 ] @
2W (pa ni 20) nikako nije dovoljno za 20Km. Ovde radi o normama za prosecan prijem na klasicnim FM kucnim prijemnicima a ne profesionalnim komunikacijskim uredjajima! I, po ko zna koji put, mema predajnika bez antene! Antena je najbolji pojacavac i to upamtite za sva vremena. 25W (sto je neka optimalna snaga za osnovni uredjaj visestruke namene) na antenskom sistemu sa dobitkom 6-7dB dace izracenu snagu od skoro 100W. Isti taj uredjaj na spomenutom komadu zice dace 20W smetnji na svim opsezima sve do 2GHz pa i vise! Svako ko je resio da se upusti u avanturu pravljenja radio stanice mora ispostovati makar osnovne norme, a pre svega sakupiti neki osnovni minimum znanja. Shema, PCB i delovi za gradnju uredjaja su, mislim da necu preterati, samo 15-20 posto onoga sto je potrebno da bi se tako nesto uradilo. Najcesce se to zavrsi polovicnim uspehom, neuspehom ili totalnom stetom. Takodje, da bi se takav uredjaj doveo u red, potrebna je gomila drugih sprava i uredjaja za podesavanje (da ne spominjem iskustvo) za ciju izradu je potrebno mnogo vise vremena nego za izradu jednog "predajnika" sa navedenih linkova. Zato, u ovom slucaju, slazem se sa konstatacijom...
Citat:
yu1ny:...nemoguća misija...

Doduse, kriterijumi su razliciti...
[ marinbnm @ 21.09.2007. 22:46 ] @
Evo 20W sa linkom na XXXMHz ;-)






[ virtualx @ 21.09.2007. 22:57 ] @
ja sam pravio veronica 1W
hvatao sa mp3 playerom i nakon 300m signal pocne sumiti ,nakon 500m nema ga nikako
koristio antenu otvoreni dipol , koji je bio na balkonu
i 10m TV kabla 75 omskog.
garant je kabal problem , a trebao sam praviti gp antenu ,jer je ona bolja za ovakav slucaj.

A veronica 1W vukla oko 160 ili 190mA nesjecam se sad tacno
a koliko bi 1000W vuklo ne znam ,heheheh, kakvo bi napajanje trebalo pogotovo ne znam.
ustvari te snage idu sa cijevima ,jesam u pravu.

@marinbnm
ej sto stavljas xxx MHz kad se na slici fino vidi gdje stoji kazaljka , na tom gore uredjaju
hahahah
ajd zivio
[ marinbnm @ 21.09.2007. 23:05 ] @
Citat:
ja sam pravio veronica 1W
hvatao sa mp3 playerom i nakon 300m signal pocne sumiti ,nakon 500m nema ga nikako
koristio antenu otvoreni dipol , koji je bio na balkonu
i 10m TV kabla 75 omskog.
garant je kabal problem , a trebao sam praviti gp antenu ,jer je ona bolja za ovakav slucaj.

A veronica 1W vukla oko 160 ili 190mA nesjecam se sad tacno
a koliko bi 1000W vuklo ne znam ,heheheh, kakvo bi napajanje trebalo pogotovo ne znam.



Kolega ja išao iz RBT20 sa 15W u dipol antenu sa 50ohm RG58 kabelom....nekih 20ak metara....sve uredno spojenu...i nije se čuo dalje od 50metara......nije ni refleksije bilo....uzeo RG213 kad ono 15 kilometara se čulo u daljinu ;-)


1000W bi "vuklo" oko 1800W ;-)




[ virtualx @ 22.09.2007. 22:16 ] @
koji kabal onda koristiti
moze li onaj mrc-200 koji se koristi za wireless mreze
na 2,4GHz gubitak je oko 0,55dB po metru.
[ buljko @ 22.09.2007. 23:12 ] @
Citat:
marinbnm: Kolega ja išao iz RBT20 sa 15W u dipol antenu sa 50ohm RG58 kabelom....nekih 20ak metara....sve uredno spojenu...i nije se čuo dalje od 50metara......nije ni refleksije bilo....uzeo RG213 kad ono 15 kilometara se čulo u daljinu ;-)

Ovo, i sam znas, ne moze biti realno objasnjenje, kabal (slabljenje) sigurno nije krivac za to! Sigurno ti je poznato da i kabal BEZ ANTENE moze u nekim slucajevima pokazivati SWR 1:1. RG-58 je za manje snage zadovoljavajuce resenje, za snage 100-300W zadovoljava RG-213.

Citat:
marinbnm: Evo 20W sa linkom na XXXMHz ;-)


Ne razumem ovu konfiguraciju. Dva excitera u jednom sistemu? Cemu sluzi jedan a cemu drugi?
[ marinbnm @ 23.09.2007. 17:00 ] @
Citat:
Ne razumem ovu konfiguraciju. Dva excitera u jednom sistemu? Cemu sluzi jedan a cemu drugi?


hehe...nikome to nije bilo jasno zato sam i stavio tu sliku....situacija je bila takva da se nešto moralo na brzinu iskemijati....inače iz studia je iša odašiljač na 110MHz, a ovaj ga je tuner prima (malo razvukao lokalni u njemu i izvukao MPX sa demodulatora), e sad je problem bio što ORFM-15 ima loš zvuk, uz 75KHz modulaciju zvuk mu je loš, a i PLL ne drži, imali smo i RBT ali mu je bilo krepano 12V napajanje za pojačalo, tako da je ORFM glumio 12V ispravljač.



Citat:
Citat:
marinbnm: Kolega ja išao iz RBT20 sa 15W u dipol antenu sa 50ohm RG58 kabelom....nekih 20ak metara....sve uredno spojenu...i nije se čuo dalje od 50metara......nije ni refleksije bilo....uzeo RG213 kad ono 15 kilometara se čulo u daljinu ;-)

Ovo, i sam znas, ne moze biti realno objasnjenje, kabal (slabljenje) sigurno nije krivac za to! Sigurno ti je poznato da i kabal BEZ ANTENE moze u nekim slucajevima pokazivati SWR 1:1. RG-58 je za manje snage zadovoljavajuce resenje, za snage 100-300W zadovoljava RG-213.


E mislim da je ipak bio problem u kabelu....jer sve je bilo bez problema spojeno od konktora na odašilajču do antene...još sam, jednostavno neki škart od kabela.....
[ buljko @ 23.09.2007. 23:52 ] @
Bio je problem u tom komadu kabla zato sto je bio skart a ne zato sto je RG-58! I drugi komad RG-58 bi resio problem (umesto RG-213). Kako si napisao, shvatio sam da RG-58 iskljucujes iz svake kombinacije. Isto to je moglo da ti se desi i sa RG-213.

PS. Ne mislis da ima neko sretnije resenje nego drzati ORFM kao ispravljac? Umesto nesretnog MELCHER napajanja mogao si sklepati neko switcher napajanje koja staje u taj (dosta skuceni) prostor.
[ yu1ny @ 24.09.2007. 08:42 ] @
Kabl i antena....mnogo priče bi oko toga moglo da se raspreda, a jedna od najvećih grešaka konstruktora predajnih sistema je 90% obraćanje pažnje na predajnik, a "smandrljaju" antenski kabl i antenu, samo da radi...
Uvek kupujte kvalitetan kabl, sa najmanjim gubicima, može da vam "pojede" gomilu snage predajnika, teškom mukom napravljenog i podešenog. Cellflex, Aircell ili nešto slično odlično obavlja posao.

Buljko, onim postom sam mislio na početnike u ovom VF-u
[ buljko @ 24.09.2007. 18:40 ] @
Shvatio sam te i slozio se sa tobom. Verovatno ti mene nisi shvatio...moja aluzija se odnosi na ljude sa jako niskim kriterijumima kojima je bitno samo da nesto izadje iz napravljene skalamerije i svako djubre tretiraju kao "predajnik". Morate shvatiti da se to vec sada (a bice jos gore) tretira kao jako opasna stvarcica i da su kazne dosta neprijatne.
[ yu1ny @ 24.09.2007. 21:54 ] @
Situacija se veoma zaoštrila u pravnom i regulacionom smislu, otkad je "proradio" Ratel, za emitovanje programa bez silnih dozvola sledi krivična prijava i oduzimanje "svega što je priključeno u struju" :) , većinom.
Prema tome, pravljenje nekog predajnika male snage, čisto u edukativne svrhe još možda i može da prođe, ali već nekoliko vati može da napravi velike komplikacije...
[ virtualx @ 24.09.2007. 23:43 ] @
aha tako znaci, ne znam kakva je situacija kod nas u BIH sa RAK-om
da li moze biti problema sa odasiljac-em 1-5 W snage
[ buljko @ 25.09.2007. 06:59 ] @
Moze, i to velikih! Cak i podesavanje takvog stepena "na zivo" bez vestacke antene moze napraviti probleme na svim radio i TV uredjajima u krugu od nekoliko stotina metara. Ako se u blizini zadesi neki CATV pojacavac i smetnja uleti u njega, eto tebe u celom gradu. A sada, postoje sluzbe kojima je posao SAMO da se bave time i takvim slucajevima. Pa sad, Vi gledajte sta cete.
[ mishkom @ 25.09.2007. 23:02 ] @
Citat:
buljko: Shvatio sam te i slozio se sa tobom. Verovatno ti mene nisi shvatio...moja aluzija se odnosi na ljude sa jako niskim kriterijumima kojima je bitno samo da nesto izadje iz napravljene skalamerije i svako djubre tretiraju kao "predajnik". Morate shvatiti da se to vec sada (a bice jos gore) tretira kao jako opasna stvarcica i da su kazne dosta neprijatne.


Pa da, ali meni je zadovoljstvo, i ja ne mogu da vam opisem koliko sam srecan kad napravim neku bilo kakvu skalameriju. . .koja za divno cudo radi. . .

Umem da napravim bubicu, tj. predajnik male snage. . .

A ajde sad ozbiljno malo o antenama i predajnicima. . . Evo recimo predajnik snage 20W, i kakva antena? Kolko antena kosta? Kako treba da se postavlja? i kakav kabl, do koje duzine je bez vecih gubitaka?
[ marinbnm @ 26.09.2007. 18:10 ] @
Citat:
PS. Ne mislis da ima neko sretnije resenje nego drzati ORFM kao ispravljac? Umesto nesretnog MELCHER napajanja mogao si sklepati neko switcher napajanje koja staje u taj (dosta skuceni) prostor.



Ma naravno da bi, samo ovo je bilo pitanje biti ili ne biti....a daj reci mi imaš li akkvu shemu SMPS-a da bi stao tamo pa da ga napravim????

[ SA34 @ 04.11.2007. 21:50 ] @
VF-om sam se dugo bavio, ...u periodu 80-ih do 90-te bilo je nemoguce pronaci sheme predajnika u komercialnom FM opsegu, pa su se radili proracuni svega i eksperimentisanja...AKO je to nesto sto te mnogo interesuje, onda bih ti preporucio knjigu Dr. Boze Metzgera "Radio prirucnik za radio amatere i konstruktore", ali poslednje izdanje (plave boje).Danas bih volio kada bih je negdje pronasao u pdf formatu za download :)...

VF elektronika je umjetnost - elektronika nad elektronikama, sve je bitno, i fizika i mehanika i pedantnost...SVE.Tu nema nista otprilike, sve mora da bude tacno proracunato,precizno zalemljeno,podeseno,zasticeno.

Sto se tice snaga, to je sirok pojam, jer je bitna konfiguracija terena koju zelis da pokrijes signalom.
I naravno potpuno je tacno da je prilagodjena antena sa kablom najznacajnija stavka - taj dio uradi kvalitetno, a onda konektuj sta god hoces...Samo pazi da to sto kacis emituje samo na-jednoj-frekvenciji (stabilan oscilator i eliminisi harmonike). Ako u prijemu imas "brum", kreni od napajanja (filteri), oklapanja, polozaja kablova, audio kablovi...

[ 1OXB @ 04.11.2007. 23:49 ] @
Dajte ljudi o cemu pricate i cemu ovoliki postovi. Kakav stabilan oscilator i eliminisanje harmonika... nas drugar ima 17 godina i iza sebe verovatno nekoliko "FM bubica" sa 2..3 BC tranzistora i eventualno jos ponesto uradjeno, tako da i pored MEGA zelja i samouverenosti nema ni 10% potrebnih preduslova da to uradi taman da od nekog dobije i kompletnu semu. Iz postova je evidentno nepoznavanje problematike sa kojom ce se suociti, a nije mu poznato ni da je to sto hoce NELEGALNO, ZABRANJENO i VRLO KAZNJIVO pa ne smatram da bilo ko od nas a ni forum u celini treba da ga ohrabruju, pomazu i usmeravaju u tom pravcu.

MISHKOM, ovaj post nije napisan u nameri da te povredim ili omalovazim, a najmanje da bih te obeshrabrio, vec da te posavetujem da izaberes malo drugaciji pravac i postupnost u napredovanju tvojih znanja i vestina u elektronici jer je to mnogo produktivniji i sigurniji put ka uspehu!
[ mishkom @ 18.11.2007. 15:55 ] @
Slazem se, hvala ...

Vec sam odavno odustao od sulude ideje. .

A ako neko bude nasao neku korisnu knjigu ili bilo sta pametno na temu radio elektronika i tehnika, moze da postuje. . ..

Citat:
knjigu Dr. Boze Metzgera "Radio prirucnik za radio amatere i konstruktore", ali poslednje izdanje (plave boje).Danas bih volio kada bih je negdje pronasao u pdf formatu za download :)...


to bih i ja hteo naci