[ Mungos 7 @ 03.09.2007. 18:28 ] @
dakle imam ovo auto sa motorom X20DTL
nasao sam na netu u Holandiji gdje rade chiptunning za Opel-e i tu za moj motor
kazu sa posebnim cipom koji prodaju 300eura moze da se poveca snaga sa 82 na 105 konja
evo linka
http://www.mathijssentechnics...._id=141013&lhid=&lvid=

e sad me zanima da li mozda moze slican tunning da se odradi sa poznatim Galletto 1080 interfejsom? da li sa njim dobijam taj fajl za povecanje snage?
jer ako dobijam i to isto moze sa njim bolje je uzeti interfejs

unaprijed hvala!
[ Zarko Silic @ 03.09.2007. 19:38 ] @
Galletto je alat a ne soft.
To isto mozes uraditi i u Podgorici. Nema potrebe za Holandijom.
[ SAŠA @ 03.09.2007. 21:06 ] @
Mozes proci i jeftinije nego u Holandiju sa istim dobitkom konja . Mislim koliko bi samo trebalo jos da dodas dok ti stigne cip pa jos + ugradnja i jos dosta zeznacija kada bude problem immo itd.
Sto se tice Galetta kao i sto @zarsilic kaze ne mozes sa njim zavrsit cio posao to je samo dio alata koji ti je potreban da bi postigao to sto zelis.
Pozz
[ Mungos 7 @ 04.09.2007. 00:11 ] @
pa znaci sa Gallettom ne mogu zavrsiti cio posao? ja sam mislio da sa njim dodju vec gotovi fajlovi (ja to zovem firmware) koje samo treba ubaciti u eeprom ECU-a
inace cuo sam da sa Galletom za ovaj motor i ECU moze da se radi samo upis, ne i citanje odnosno cuvanje postojeceg firmware-a

da li osim softverskog podesavanja treba raditi i neke hardverske dorade, tipa ne znam sad bez da lupam, mijenjanje nekog dijela itd.

hvala!
[ Zarko Silic @ 04.09.2007. 00:46 ] @
Citat:
Mungos 7: da li osim softverskog podesavanja treba raditi i neke hardverske dorade, tipa ne znam sad bez da lupam, mijenjanje nekog dijela itd.hvala!


Ne treba, ali moze ako zelis.

Tuning nije firmvare. To je potpuno drugi auto!
[ Mungos 7 @ 04.09.2007. 15:40 ] @
pa dobro znam da tjuning nije firmware, kad kazem firmware mislim na softverski kod odnosno program koji se ubacuje u eeprom ECU-a (ili flash kod, dump i sl.)
pa me samo to zanima posto sam nailazio po netu na te stvari recimo prodaju Galletto i na disku sa njim dolazi kazu veliki broj gotovih dump-ova za tjuniranje motora odnosno za povecanje snage
pa me samo to i zanima
dakle bih li kupovinom Galletto-a mogao sam da chip tjuniram odnosno da povecam snagu motora?

evo sta kazu za Galletto

EOBD2 is easy hardware for updating software (typical chiptunning) for EDC16,EDC15, MEx.x ,DELCO and many more engine´s ecu. It is compatible with the newest modern diesel TDi,HDi,JTD, etc and petrol cars.


ps. ako je odgovor suvise poverljiv i tajnovit mozete da mi posaljete PP ili email, hvala!

[Ovu poruku je menjao Mungos 7 dana 04.09.2007. u 16:58 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 04.09.2007. 17:34 ] @
Nije poverljivo.
Dampovi koji se dele pri kupovini programatora su losi. Posedujem nekoliko hiljada takvih i odustao sam od trazenja dobrog i ispravnog. Pored toga su veoma haoticno azurirani te ces tesko pronaci bas onaj koji ti treba.
[ Mungos 7 @ 04.09.2007. 19:31 ] @
dakle da odustanem od Galletta
[ SAŠA @ 04.09.2007. 19:50 ] @
Da to tako lako ide sa galettom svi bi ga imali i poceli povecavati snagu tako da je to cisto zaludjivanje misliti tako ....Pravilo u tuningu je da nikad ne tjuniras sa NE provjerenim mapicama jer ti niko ne garantuje za te mape sto dobijas uz CD sa galettom i NIKAD ne znas kako je taj fajl tuniran nadam se da me razumijes o cemu pricam.
Pozzz
[ Mungos 7 @ 04.09.2007. 23:28 ] @
pa kapiram ja i inace mislim da je tjuning jedan posao za profesionalca ali zasto onda ovako olako ljudi prodaju te uredjaje, nije da reklamiram ove uredjaje uopste ali zaista postavlja se pitanje zasto su aktuelni?
[ Nocni @ 05.09.2007. 02:06 ] @
Aktuelni su jer je to bukvalno alat baš isto kao i programator sa kojim možeš upisati isti taj fleš ili bilo šta drugo od alata što ti treba da bi radio... aktuelan je i zbog toga jer su na sceni i neki od hibridnih ecu-a koje ne možeš ni flešovati osim preko kabla... i ne služi baš isključivo za tuning jer nekad treba upisati originalni sadržaj prilikom određenih kodiranja ili popravki...
Što se tiče dampova sa kojima bi da pojačavaš snagu oni moraju biti profesionalno odrađeni da se nebi desilo da ti se razleti turbina na autu recimo ili niz drugih problema i krupnih kvarova koji bi se sa pogrešnim tuningom mogli izazvati... a takvi se fajlovi ne dobijaju za DŽ i treba znati cijeniti trud/znanje/iskustvo onoga koji je tvorac takvog jednog sadržaja...
Ovi dampovi koje ti spominješ na indirektan način donose dosta štete i profesionalnim tjunerima jer ako neko vidi da "komšijin auto dimi kao ćevabdžinica" posle nestručno odrađenog tuninga odustaje i od same pomisli da uradi bilo kakvu prepravku softa na svom autu... neznajući da bi to, da je stručno urađeno sasvim drugačije izgledalo...
Što se tiče početka rada treba biti dobro informisan i obučen prije bilo kakvog eksperimentisanja i po pravilu se uvijek, iako se radi preko obd-a, mora imati ista takva prazna memorija + klasičan programator za nju, onda originalni fajlovi jer uvijek može nešto da krene kako ne valja pa da se tada ne iznenadiš...
U svakom slučaju treba mnogo više iskustva, vremena, sredstava, ozbiljnosti nego kako si ti to bio zamislio da kupiš galletto i sve fajlove za neke sitne pare pa odma u posao

Inače na ovom forumu a i na mnogim drugim se uvijek provlači potpuno pogrešno pitanje "koliko najviše mogu da pojačam taj i taj auto"
Niko ne pita "koliko je po vašem mišljenju najbolje da se pojača" ili "kakva je linearnost ubrzanja i raspoloživi obrtni momenat na nekim obrtajima" ili ne navodi neke od osnovnih podataka o autu... koliko je prešlo, koji je mjenjač i slično... ali to je već dublja rasprava koju ovdje ne možemo baš ni otvarati a pogotovu ne u ovoj tvojoj ovakvoj temi...

Pozdrav


[Ovu poruku je menjao Nocni dana 05.09.2007. u 03:28 GMT+1]
[ Mungos 7 @ 05.09.2007. 15:49 ] @
Dobro zahvaljujem na odgovoru!

Da sam htio da odradim to sa Gallettom i bez icijeg pitanja ne bih postavljao ovdje ova pitanja, i bas zbog toga sto mislim da ovdje ima ljudi koji su strucnjaci nisam se libio da pitam, a svakako bih zelio da naucim neke stvari, ne sad da postanem neki ultra mega strucnjak, vec vise iz nekih svojih potreba za svoje auto...a eto i da nisam totalni laik a ulazim u neki posao sa dijagnostikom

Jer ne postoje skole za ovo, bar ne kod nas...
meni je prvobitna profesija elektronika

vidim da smo zemljaci pa bi fino bilo negdje da se cujemo i vidimo negdje, jer zaista sam zainteresovan za ovu oblast, naravno ako mozete da mi pojasnite neke stvari
[ Mungos 7 @ 15.09.2007. 16:22 ] @
i tako kao i uvjek prevario sam se da cu lako doci do znanja :)

ali nije mi jasno kako mozemo prosipati pamet kako u Srbiju i Crnu Goru postoje extra specijalizovani strucnjaci za chip tjuniranje motora, pa znaju da bolje nafriziraju motor od svih ostalih strucnjaka u svijet...pa cak i od ovih Italijana sto prave Galletto
nasim strucnjacima nije potrebno da podju u Ferrari ili BMW
oni su rodjeni nauceni


''ma ne kvakvi Galletto, kakvi strani dumpovi...cika Majstor ce po svom da ti sredi motor i naravno da ti to dobro naplati jer ipak radi se o intelektualnoj svojini''


poenta price za one koji nemaju pojma o cemu se ovdje prica

ako kupite Galletto sa 2 DVD fajlova za tjuniranje mozete da budete konkurencija nekom ko ga vec ima.
[ Zarko Silic @ 15.09.2007. 17:08 ] @
Originalni Galletto kosta 4500 eura i nikakav DVD ne ide sa njim.

Taj Galletto o kome ti pricas kosta 300 Eura i prave ga Kinezi uz koji ide DVD.


Razmisli logicno koliko vredi taj DVD.


Niko ti ne brani da kupis i isprobas!
[ Mungos 7 @ 15.09.2007. 19:01 ] @
potpuno je nebitno koliko to kosta, bitno je da to POSTOJI! i da mogu da se uzimaju pare sa tim na vrlo prefinjen nacin
u mom kraju ima autoelektricar/serviser koji je vjerovatno kupio kineza i radi tkz 'Cipovanje' kako se to popularno zove kod nas

ja ne namjeravam da to kupujem da bih drugima pruzao usluge cipovanja vec sam samo pitao postoji li dump za moje auto i motor na tim diskovima i mogu li sa Gallettom da sam odradim taj posao
[ Nocni @ 17.09.2007. 00:01 ] @
Citat:
Mungos 7: i tako kao i uvjek prevario sam se da cu lako doci do znanja :)


Citat:
Mungos 7:
ja ne namjeravam da to kupujem da bih drugima pruzao usluge cipovanja vec sam samo pitao postoji li dump za moje auto i motor na tim diskovima i mogu li sa Gallettom da sam odradim taj posao


Ako se ovo gore odnosilo na mene onda da ti kažem da nemam vremena a i ne bavim se podučavanjem nikoga osim onih koji rade kod mene... inače, uvijek sam se divio svima koji imaju strpljenja da nekog uče od starta kao npr. instruktori vožnje ili profesori... nemam ja strpljenja za tako nešto...

Što se tiče ovog drugog dijela iz tog tvog ECU-a se ne može isčitati originalni sadržaj osim preko programatora... bez originalnog sadržaja je veoma glupo i započinjati bilo kakvo upisivanje a pogotovo upisivanje sumnjivog i neprovjerenog fajla... potrebna ti je i dijagnostika...
Siguran sam da na tim diskovima postoje fajlovi za tvoj auto a to možeš li da odradiš sam zavisi šta imaš od alata i koliko želiš da se upustiš u mogući rizik usled eventualne greške u radu... i usled posljedica ako je fajl loš (mi ne tvrdimo, mi samo predpostavljamo da je loš)
Nije reklama! ali ću ti reći da pojačavanje tvog vozila na nekih 105 do 110 ks i što je još važnije jer se dobija oko 230 Nm na 2500 obrtaja, kod mene u servisu košta 300 €... pored toga, za auta tog godišta ne dajem nikakvu garanciju od eventualnih mehaničkih oštećenja i kvarova koji mogu nastati kasnije jer je motor kao i srce kod čovjeka i nikad ne znaš šta se može desiti ako za volan sjedne manijak... pa ipak se ljudi odlučuju i plaćaju da im se takav zahvat odradi... sve što bih ovdje još dodao izgledalo bi kao da se hvalim...
U svakom slučaju ako se odlučiš da to sam radiš onda je dobro da probaš na svom a ne na tuđem vozilu ali nikako bez sačuvanog originalnog sadržaja i bez kompletne potrebne opreme...

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Nocni dana 17.09.2007. u 01:28 GMT+1]
[ Mungos 7 @ 17.09.2007. 17:17 ] @
e to je vec odgovor koji sam zapravo trazio!

svakako necu se upustati u to ako prvo ne sacuvam originalni fajl
takodje sam svjestan da je auto starije i da bi moglo lose uticati na njegov vijek
vozac manijak nisam :) ali posto je auto dosta i tesko jer je karavan dodatna snaga mu je zaista potrebna
mozes mi poslati na pp koji je tvoj servis i gdje se nalazis ako evntulano budem odlucio da odradim to kod tebe

zahvaljujem!
[ branaaa @ 09.12.2008. 07:12 ] @
Moze se iscitati originalni sadrzaj sa gallettom i sacuvati. Moj drug ima servis i radi to bez problema. Ja imam golfa 4, sa fabrickih 100ks, inace je pumpa dizna sistem ubrizgavanja, i cipovan je na 130ks i ja sam prezadovoljan.
[ branaaa @ 09.12.2008. 07:15 ] @
Malo ti je skupo to prijatelju. Moj drug takav auto radi za manje od 100.
[ Zarko Silic @ 09.12.2008. 08:56 ] @
Tema je stara.

Citat:
branaaa: Malo ti je skupo to prijatelju. Moj drug takav auto radi za manje od 100.



Za 100 eura se moze samo klonirati.
To nema veze sa ciptuningom, obzirom da se ovakvim nacinom rada vremenom REDOVNO pojave posledice (trajnog karaktera). Pogotovo je po tom pitanju osetljiva Astra G.

Za VW vazi isto. Odabirom neadekvatnog softvera iz net baze, najcesce nastradaju turbine sto za posledicu ima znatno vece izdatke od korektno uradjenog ciptuninga.
[ branaaa @ 09.12.2008. 17:14 ] @
Tek sada sam video datum. Hvala na obavestenju!
Sta vi podrazumevate pod pravim cipovanjem a sta pod ne-adekvatnim?
[ Zarko Silic @ 10.12.2008. 06:50 ] @
Verovatno nisi citao sve teme vezane za tuning, ali odgovoricu u kratkim crtama.
Ciptuning je "proizvodnja" softvera tacno za odredjeno vozilo. Ne tip ili model, vec tacno za primerak koji se tunuje. Kako ce taj soft "izgledati", pored opstih parametara koje vaze za novo vozilo (tip motora, tezina karoserije, uslovi i stil voznje, vrste menjaca, itd.) u igru su ukljuceni i drugi faktori. Kao na primer: starost vozila, broj predjenih kolometara, opste stanje, podaci i parametri o eventualnim zamenjenim delovima (narocito neoriginalni) itd.


U svojoj praksi sve se cesce srecem sa lose uradjenim tunom (pojedini ucesnici ovog foruma precizno znaju o cemu pisem) i sa problemom "ispravljanja krive Drine" cak i kad su u pitanju "renomirani" tuneri sa pismenim toboz garancijama.
O net-tunerima i klonerima, da se i ne prica.
[ fico051 @ 11.12.2008. 08:17 ] @
Nije tunning bas tako jednostavan kako se nekima cini.
Ja imam te software za tunning (krekovane) i vidim gde su mape i promene i sve ostalo ali opet se ne usudjujem sam to raditi a i ne interesuje me jer imam drugog posla preko glave,imaju brate ljudi koji to rade.Imaju org. softvere i uredjaje.Imas Zareta,Srdjana na forumu.
Platis pa klatis,ako vec nemozes autom do tunera ili oces da ustedis 50 eura posaljes im damp oni ce ga uraditi sigurno bolje nego ijedan koji mozes naci na DVD-u.
[ tdusko @ 28.01.2009. 13:19 ] @
Na vishe mesta na ovom forumu sam procitao puno reci hvale (konkretno od zareta) za isuzu 1.7 motor koji se ugradjivao u astru g. Takodje, vishe puta je receno kako se ovaj motor jako "lepo" tjunuje i jako lepo podnosi to.

E sad, interesuje me kakva je situacija sa 2.0 dti motorima, stariji od 80 i noviji od 100 KS? Koliko su oni izdrzljivi i isplati li se raditi chip tuning ako je motor "stigao" do 150 000 Km. Auto planiram da vozim narednih 2-3 godine i da predjem oko 100000 Km pa ne bih da radim tuning ako ce da "umre" uskoro.

Hvala
[ Zarko Silic @ 28.01.2009. 16:03 ] @
I 2.0 motori su dobri. Prelaze relativno velike kilometraze pre generalke. Tacnije, retko se generalka i radi na njima.
Takodje je rec o ne Opel motoru kao i u slucaju 1.7 (1686 ccm) samo u ovom slucaju nije u pitanju japanski proizvodjac.

Ako je 150.000 km stvarna kilometraza moze se smatrati za "tek razradjen".
[ ntrack @ 18.06.2009. 21:37 ] @
Imam konkretno pitanje:
Imam Astru 2002. godiste 2.0 DI motor presao 114.000km i hteo bih da bude malo zivahnija da bude kao DTI motor, auto je sa automatskim menjacem.
Recite mi moze li ona da se odradi preko OBD-a ili mora nesto drugo i ako neko moze od strucnih ovde prisutnih neka se javi na PP...
Hvala...