[ Shadowed @ 14.09.2007. 23:15 ] @
Vec neko vreme me interesuju odgovori na ovo pitanje a sada sam konkretno bio podstaknut da postavim temu kada sam pogledao rad Aleksandara Ružičića prikazan na temi cFormEx - Form Extensions.
Dakle, pitanje za sve, pogotovo one koji imaju 2 i vise dog. iskustva u VB-u. Zbog cega koristite VB6 (a ne vb.net) za nove aplikacije? Znam da postoje razni razlozi i da su neki (zavisno od slucaja) sasvim opravdani. No, necu ih nabrajati jer me nteresuju licna misljenja clanova.
[ icobh @ 15.09.2007. 01:17 ] @
Navika. He He...

Uvijek kada se prelazi na nešto novo, prelazak je bolan, tj. zahtjeva učenje i strpljenje kada je programiranje u pitanju. No međutim, taj prelazak je uvijek zbog nekog jakog razloga. U ovom slučaju taj razlog je više minoran.

Sad ću da kažem svoje ZAŠTO nikad nisam prihvatio .NET tehnologiju.
1. U početku nije bilo potrebe...
2. Ne mogu da se snađem u novom GUI-u, sve je nekako tromo...
3. Aplikacije pisane u .NET-u su katastrofa, i što se tiče prenosivosti i što se tiče brzine...
4. Malko ljepši meni u aplikacijama me uopšte ne zanima, svejedno koristim Codejock CommandBar...
5. Mnoštvo koda za VB6...
5. .NET je malo ne dorečen. Misliš da ti je nešto na dohvat ruke kad ono prc... U VB6 kontole su katastrofa ali se pribjegava upotrebi sistemskog API-a i onda se mogućnosti proširuju, za razliku od .NET-a gdje već imaš to kao sve impelementirano ali odjednom saznaš da to ne funkcioniše ili je jednostavno zaboravljeno... i šta onda?!
6. Ne znam kako tačno da kažem ali .NET kod upotrebe externih biblioteka pravi neke svoje muđu biblioteke pa tako ako koristiš 15 biblioteka, u programskom root folderu ima 30 nekih dll-ova... Totalno bespotrebno!
7. Još jednom brzina aplikacija rađenih u .NET-u.
8. Meni .NET djeluje kao igračka. Hoćeš da napraviš nešto lagano i brzo tu je .NET a ako hoćeš pravu aplikaciju, moraš da uzmeš C++ - tako kažu. E pa, VB6 je lagan i brz za develop kao .NET a po brzini je bliži C++-u nego .NET-u.
9. VB6 je kao Paint!
10. ...
[ Marko_L @ 15.09.2007. 07:05 ] @
Pa eto, sam si odgovorio na pitanje, postoje razni razlozi :), a moji su konkretno sledeći:

1. Posao mi tako nalaže, jer u firmi u kojoj radim od 30-tak aplikacija, što manjih, što većih, koje su trenutno u upotrebi, sve su pisane u VB6, a prebacivanje na .NET bi oduzelo mnogo vremena i resursa, pogotovo što takav zahvat ne bi podrazumevao samo pisanje od nule, nego i ponovno testiranje, ispravljanje bagova, rešavanje određenih problema sa kompatibilnošću sa nekim drugim aplikacijama i slično... Druga stvar, tu je i problem nepostojanja .NET frameworka u svim računarima, kao i činjenica da u upotrebi ima i starijih računara koji vrlo verovatno ne bi mogli da se izbore sa .NET aplikacijama zbog potrošnje resursa. To možda i ne bi bio toliki problem da nema preko 300 računara, raštrkanih u preko 100 poslovnica od kojih su neke udaljene i po nekoliko desetina, pa i stotina kilometara, te bi takva operacija predstavljala svojevrsnu egzibiciju koja bi zahtevala dosta vremena, dosta resursa, dosta angažovanja... a pošto postojeći sistem funkcioniše odlično, ne postoji dovoljno bitan razlog, niti ekonomsko opravdanje za tako nešto.

2. Kada se radi o privatnom poslu, razlozi su slični. postojeće aplikacije koje održavam su pisane u VB6, a pošto često postoji potreba da se nešto doda, ispravi, izmeni... logično je da ću za to koristiti VB6, radije nego kompletnu aplikaciju prebacivati u .NET, pa onda ponovo to sve isprobavati, nameštati da radi kod klijenta, nosikati .NET framework onima koji nemaju... jednostavno, nemam vremena za tako nešto. Opet, što se tiče pisanja novih aplikacija, možda bih i mogao da ih radim u .NET-u, ali tu postoje drugi problemi. Prvo, nemam dovoljno prakse u VB.NET-u, pa bi pisanje istih aplikacija trajalo sasvim sigurno duže, nego u VB6, a klijenti baš i ne vole da čekaju. Doduše, posle nekog vremena sve to dođe na svoje, a i siguran sam da ću jednog dana svakako morati da pređem na .NET, ali trenutno mi poslovna situacija nalaže da se zadržim još malo na
šestici :) Takođe, dešava se da naletim na klijente kojima računar treba samo za vođenje poslova, pa im neko preporučio da uzmu neku starudiju da ne bacaju pare, te kod njih jedino nešto pisano u VB6 može da radi normalno, tako da VB6 dođe kako neki najmanji zajednički sadržilac, tj. aplikacije pisane u njemu rade i na starijim i na novijim mašinama podjednako dobro.

3. Za sve ovo vreme koje se bavim VB-om, napisao sam gomilu funkcija i procedura koje rade najrazličitije moguće stvari (baratanje sa bazama podataka, kriptovanje, filtriranje, zipovanje, neke GUI stvarčice, različita izračunavanja, štampanje, komunikacija u mreži i preko interneta, parsiranje različitih tekstualnih i xml fajlova, procesiranje slika, rad sa excel fajlovima... itd., itd. ima toga dosta) i koje i dan danas često koristim. Jednostavno, čuvam sve to u modulima i kada mi zatreba nešto od toga, samo uvrstim modul u projekat i pozivam šta mi treba. Naravno, svestan sam da sve to može da se odradi u .NET-u, kao i da sam .NET verovatno već ima ugrađene funkcije koje sam ja morao da pišem ručno, ali opet... trebalo bi mi dosta vremena da sve to prevedem u .NET i pronađem među .NET funkcijama ono što mi treba, pa provalim kako se to sve koristi, a kao što rekoh, kratak sam sa vremenom.

Dakle, to su neki glavni razlozi zašto sam još uvek u VB6. Naravno, to ne znači da sam zapostavio .NET, naprotiv, koristim svaku priliku kada nisam na poslu i nemam drugih obaveza da se bakćem sa njim, međutim još uvek nisam na tom nivou da bih mogao u potpunosti da se prebacim na njega.
[ BinLaden @ 15.09.2007. 18:51 ] @
Naravno moram i ja da prospem svoju "pamet".

1. Prve korake u progrmiranju naucio sam u VB6. Imam kolegu koji studira informatiku i programiranje i on
je C++ programer, mada se ne bavi aktivno programiranjem. Iz poznatih razloga koliko je VB "ozloglasen" tjerao me
da prijedjem na C jezik. Instalirao sam Borlandov C++ Builder i poceo da ucim. To je potrajalo nekih 15 dana,
dok nisam dobio narudzbu za neki program i naravno, posle probe da uradim program u C++, vratio sam se u VB
i zavrsio posao u njemu. Posle toga C++ je otisao u zaborav. Zatim je izasla NET platforma. Instalirao sam je
cisto iz radoznalosti da vidim sta je novo. Ima ona opcija (inport vb project), pa reko da probam da vidim sta ce biti.
Ceslja on nesto, ceslja pa onda poruke: ova kontrola nije podrzana, ona komponenta ne moze... Ajde uzmem neki
jednostavniji program da probam njega da ucitam i prodje on ucita ga. Al sipak, da pokrenem da isprobam kad ono
svaku 5 liniju koda trba prilagoditi da bi proradilo. To mi je bilo prvo razocarenje u NET. Zasto stavljaju neku opciju
u njega kada ona ne radi? Nisam tu odustao poceo sam iznova da pravim jednu aplikaciju koju sam poceo u VB6
ali je jos nisam dovrsio. Nakon nekoliko dana mucenja lutanja po forumima i googlanja kad negdje zapnem, ponovo sam
se vratio u VB6 i zavrsio aplikaciju. Posle toga je i VB.Net otisao u zaborav do prije neki dan, al to cu posle obrazloziti.

2. Ja sam samostalni programer ili ti FreeLancher. Kada sam god geledao neki oglas da neko trazi programera,
u bilo kom programskom jeziku, skoro uvijek uslovi su: 1. Poznavanje odredjenog programskog jezika 2. Rad sa bazama
podataka 3. Jos neka glupost specificno od potreba odredjene firme. Sta sam s ovim htjeo da kazem:
Ispravite me ako grijesim, ali mislim da je od svih vas koji radite (na ovim prostorima SFRJ) u nekim firmama ili
samostalno,bar 80% aplikacija radjeno za potrebe knjigovodstva, neke baze podataka, stampanje ili slicno.
Ustvari mi samo radimo dopunu Microsoft-ovog Office paketa i prilagodjavamo potrebama narucioca. A u cemu je
to lakse i brze uraditi nego u VB6 kad je i sam office i rad u njemu zasnovan na Basic kodu.
Lakoca i brzina programiranja takvih aplikacija u VB6 se ne moze porediti ni sa jednim programskim jezikom.
Naj vise nedostataka vb6 se vidi kada pocne uljepsavanje programa i grafika odnosno u njemu malte-ne nema nikakve
podrske za rad sa grafikom, al opet pitanje kome to zaista treba?

3.Ovo sto je Marko_L govorio su neki od razloga sa kojma se u potpunosti slazem samo cu jos da ih dopunim.
Sto se tice ucenja novog jezika, kontam, meni bi trbalo bar pola godine ucenja i iskustva da bi u VB.Net mogao da
uradim sve ono sto znam u VB6. I u VB6 zaboravim kako se nesto radi, ali posto imam na desetine programa
nadjem gdje sam to slicno radio, prekopiram kod i prilagodim ga trenutnim uslovima.
Takodje imam dosta modila koje cesto koristim i samo ih ukljucim u program. Ispocetka sam cuvao te funkcije u
obicnim modulima ali mi se vise svidjalo ono, kad stisnes tacku automatsko zavrsavanje koda pa sam
ih prebacio u klase ili u dll-ove ako je nesto komplikovanije.

4. Da sumiram sve ovo zasto VB6: 1.Iskustvo; 2.Lakoca programiranja; 3.Brzina; 4.Prelazk na novo je tezak i dug.

Prije par dana dobio sam ponudu da radim u jednoj firmi. Uslovi (ajd pogodite???) VB.Net, Baze podataka i SQL i
objektno programiranje. Ako me to ne natjera da prijedjem na VB.NET, po mojim sadasnjim potrbama ne vjerujem
da ce jos dugo vremena nesto da me natjera da "odustanem" od VB.6.

Na kraju za @shadowed: Na tvoje pitanje dajem odgovor sa pitanjem: Nisam gledao u kom programskom jeziku
radis ali kad postavljas pitanje za VB.NET pretpostavljam da je to.
Zasto ti sa VB.NET ne prijedjes na C++ kad je poznato da je on "bolji" od VB.NET-a bar onoliko koliko vi tvrdite
da je VB.NET bolji od VB6, ili recimo u Masinac u kome nemas nikakva ogranicenja Visual programskih jezika?????
[ Shadowed @ 15.09.2007. 20:51 ] @
Citat:
Marko_L: Pa eto, sam si odgovorio na pitanje, postoje razni razlozi :), a moji su konkretno sledeći:

Naravno, i kazem da ima raznih razloga, mene samo zanima koji su koliko i kod koga zastupljeni :) Nesto kao anketa. Pre nego ovo vs. ono, ali cu ipak odgovoriti na neke stvari, cisto informativno.

Citat:
icobh: Navika. He He...

3. Aplikacije pisane u .NET-u su katastrofa, i što se tiče prenosivosti i što se tiče brzine...
5. .NET je malo ne dorečen. Misliš da ti je nešto na dohvat ruke kad ono prc... U VB6 kontole su katastrofa ali se pribjegava upotrebi sistemskog API-a i onda se mogućnosti proširuju, za razliku od .NET-a gdje već imaš to kao sve impelementirano ali odjednom saznaš da to ne funkcioniše ili je jednostavno zaboravljeno... i šta onda?!
6. Ne znam kako tačno da kažem ali .NET kod upotrebe externih biblioteka pravi neke svoje muđu biblioteke pa tako ako koristiš 15 biblioteka, u programskom root folderu ima 30 nekih dll-ova... Totalno bespotrebno!
7. Još jednom brzina aplikacija rađenih u .NET-u.
8. Meni .NET djeluje kao igračka. Hoćeš da napraviš nešto lagano i brzo tu je .NET a ako hoćeš pravu aplikaciju, moraš da uzmeš C++ - tako kažu. E pa, VB6 je lagan i brz za develop kao .NET a po brzini je bliži C++-u nego .NET-u.

3. Vecinu programa u .net-u jednostavno kopiras bez potrebe da se vrsi instalacija (sto je takodje moguce, imas setup project).
5. U .net-u mozes koristiti sav api koji i u vb6, s' tim da je redje potreban, trenutno mogu da se setim da mi je trebao jedino za per-pixel alpha transparency (razliciti delovi prozora razlicite providnosti).
6. Ukoliko su biblioteke takodje .net, imas samo jedan .dll, ukoliko su COM onda nisam siguran, ali mislim da je i tada, a da se interop radi interno. Ako si imao duplo to je zato sto ti je bilo oznaceno da napravi lokalnu kopiju (to se uglavnom koristi upravo za laksi deployment, da imas svoju kopiju koju mozes da odneses a ne poremetis jos nesto sto koristi istu biblioteku)
7. .net aplikacije su uglavnom brze od vb6 ali jesu memorijski zahtevnije.
8. vidi pod 7 :)

Citat:
BinLaden: Na kraju za @shadowed: Na tvoje pitanje dajem odgovor sa pitanjem: Nisam gledao u kom programskom jeziku radis ali kad postavljas pitanje za VB.NET pretpostavljam da je to.
Zasto ti sa VB.NET ne prijedjes na C++ kad je poznato da je on "bolji" od VB.NET-a bar onoliko koliko vi tvrdite
da je VB.NET bolji od VB6, ili recimo u Masinac u kome nemas nikakva ogranicenja Visual programskih jezika?????

Da, ovo pitanje je odnosilo na vb.net (i samo na njega). Kao sto rekoh, ne tvrdim da je bolje raditi u vb.net-u, to je individualno. Takodje vb.net je jedini naslednik vb6ice tako da mislim da ne treba mesati u to C++ i druge jezike (pogotovo sto ni jedan jezik nije apsolutno bolji od drugog, vec oba imaju svoje prednosti i mane u odnosu na drugi pa tako ne stoji da je C++ bas bolji od vb.net-a pa ni od vb6).
[ steve585 @ 16.09.2007. 18:10 ] @
1) Dosta veliki dio korisnika nema Framework
2) Brzina izrade aplikacija
3) Kroz niz godina rada u jednom okruzenju covjek je tesko tek tako odbaciti godine rada, gotova rjesenja

S druge strane vidio sam da .NET ima vec gotove klase koje bi trebalo pisati u VB6

[ Aleksandar Ružičić @ 20.09.2007. 00:41 ] @
1. VB.NET me je zaista razocarao... istina je da je jezik zaista fenomenalan, ali nije ono sto sam ja ocekivao (ja sam se nadao nastavku 6-ice, a ne novom jeziku). Po meni VB.NET je C# sa basic sintaksom...

2. kao sto rekoh, .NET me je razocarao i nemam nameru da ga ucim uopste. Vec prelazim na drugi jezik (iz druge "familije" - D) tako da ne verujem da cu ikada preci na .NET, a VB6 koristim kada nesto treba da bude odradjeno brzo (i kada mi je "dosadno" :D)

3. ne znam... mozda sto sam poceo sa vb6, pa mi je .NET nekako odbojan... ja sam se nadao uklanjanju runtimea, a oni udarili 'nolki framework... i jos velike sistemske zahteve... pih...


sve u svemu, ne svidja mi se .NET, ali da sad pocinjem da ucim programiranje sigurno bih poceo od .NET-a, ne od "sestice"...
[ galisnik @ 21.09.2007. 10:54 ] @
Bio sam dugogodišnji VB6 programer, a i sada dio mog posla je da održavam postojeće aplikacije u istom (što na zvaničnom poslu, što privatno). Za solo programera to je odličan alat. Mislim da nikad neće biti napravljen alat pomoću kog si brže mogao da razvijaš Windows GUI aplikacije i za rad sa bazama podataka. Ali, ono zbog čega ljudi napuštaju VB6 je u prvom redu da M$ uskoro prestaje da daje podršku za VB6, a to u ozbiljnim informatičkim sredinama (USA npr.) je presudno. VB6 programeri polako postaju Cobol programeri - slična situacija: jako mnogo koda napisanog u tim programskim jezicima, a tehnologija je prevaziđena. Znači trebaće znanje VB6-ice još neko vrijeme, ali svima savjetujem da misle na svoju budućnost i prelaze na .net (ako planiraju da ostanu u programerskim vodama). Ja lično sam se orijentisao na C# (jer prije VB6 sam bio zagriženi C-ovac), jer je to moderan objektno-orijentisani event-driven programski jezik koji je ispravio sve nedostatke Jave, pojednostavio C++ sintaksu, naslijedio brzinu dizajniranja GUI-a kakva je bila (zamalo) u VB6 (može li se više tražiti od jednog programskog jezika :). Čak ima i mogućnost da koristi tzv. unmanaged kod, tj. da se igramo sa memorijom direktno u C++ stilu (gotovo). VB.Net mi je nekako sada neprirodan - vidi se da mu je OO sintaksa neprirodno nakalemljena - ali za programere koji su jedino radili u VB6 je odlična stvar (srodna sintaksa).
Dodatni problem prelasku na .net sa VB6 je da u objektno-orijentisanom programiranju je drugačija logika razmišljanja. OO programiranje je napravljeno za velike projekte: više vremena se provodi na projektovanju aplikacije, a znatno manje na samom kodiranju tako da je kasniji život znatno lakši (čitaj održavanje aplikacije i učenje iste kad dođe novi programer). Da se razumijemo, mogu se ove stvari postići i u VB6 metodologiji, ali OO programiranje te u startu tjera da tako radiš, dok je ipak u VB6-ici špageti kodiranje u većoj mjeri dozvoljeno.

[ rgdrajko @ 24.09.2007. 01:18 ] @
Citat:
Aleksandar Ružičić: 1. VB.NET me je zaista razocarao... istina je da je jezik zaista fenomenalan, ali nije ono sto sam ja ocekivao (ja sam se nadao nastavku 6-ice, a ne novom jeziku). Po meni VB.NET je C# sa basic sintaksom...


Apsolutno se slazem sa Aleksandrem Ruzicicem.
Posto sam poceo sa GW Basicom i C jezikom nastavio sam i sa VB.NET-om cim se pojavio.
A sto se tice lomova pri prelasku na sasvim novi koncept, toga je bilo i pre npr. pri prelasku sa QBasica na VB ili npr . pri prelasku sa VB3 na VB tj VB6.
Jos neko kratko vreme cu raditi u VB6 posto zbog novih verzija uradjenih aplikacija a i najvise zbog VBA.
Nakon toga cu potpuno prekinuti svaki rad u VB6 i preci u VB.NET.
[ BinLaden @ 25.09.2007. 02:58 ] @
Za ovih nekoliko dana koliko nisam tu vidim da je tema "preko veze" izbila u TOP.
Posto vidim da vec pricamo ono sto smo vec puno puta pricali:
1.
Citat:
(ja sam se nadao nastavku 6-ice, a ne novom jeziku)
to je moja teza od prije
nekih mjesec dana kad sam se zakacio sa moderatorima, a sad je on podrzava... Ako treba naci cu link ka noj.
2. @Rgd..... je poceo da pobija sam sebe. Prvo je govorio da je Bio na VB3 pa Vb4 pa VB5 pa VB6, a sad odjednom
sa VB3 Na VB6. mada priznacu nisam ni znao da ima toliko verzija VB. Ako treba nacu link i prema ovim njegovim
tvrdnjama.

Prema tome zavrsavamo sa ovim LOCCCKKKK........

HEHEHEHEHEEEEEE..........
[ Aleksandar Ružičić @ 25.09.2007. 15:03 ] @
Citat:
BinLaden: Za ovih nekoliko dana koliko nisam tu vidim da je tema "preko veze" izbila u TOP.

ne razumem ovo "preko veze". temu sam topovao jer je samo pitanje "zasto vb6 a ne .net" veoma cesto postavljano ovde, pa bi sva pitanja vezana sa ovom temom ubuduce isla ovde.

Citat:
BinLaden: nekih mjesec dana kad sam se zakacio sa moderatorima, a sad je on podrzava... Ako treba naci cu link ka noj.

mogao bi da nadjes link, jer ja stvarno ne znam o cemu pricas, ja si nisam ni sa kim "zakacinjao"... a i ne "podrzavam" ja tu tezu od nedavno, to je jednostavno moje misljenje od kada sam se upoznao malo bolje sa .netom (to sto nam se misljenja, tj teze podudaraju ne znaci da ti ja sad kradem teze ili da podrzavam tvoje)

Citat:
BinLaden: ...mada priznacu nisam ni znao da ima toliko verzija VB.

pa ako postoji verzija 6, normalno je i da postoje verzije 1, 2, 3, 4 i 5, zar ne :)


svaki dalji offtopic ce biti brisan.
[ Shadowed @ 24.04.2010. 18:05 ] @
Bilo bi fino videti misljenja sa izvesnom vremenkom distancom od kada je tema bila postavljena :)
Kako onih koji su presli sa sestice na noviju platformu tako i onih koji nisu, kao i onih koji su u skorije vreme poceli upravo sa VB6.

Dakle zasto (jos uvek) vb6? :)
[ Marko_L @ 24.04.2010. 18:47 ] @
Evo da se javim :)

Kao što je i bilo očekivano, danas skoro da uopšte više i ne koristim VB6. Koristim ga za održavanje nekih starijih aplikacija koje se još uvek negde koriste (a takvih je sve manje) i eventualno kada trebam na brzaka napraviti neku aplikaciju za neke specifične namene, ali to je samo zato što još uvek imam megabajte i megabajte rejuzabilnog VB6 koda (smeštenog u module ili klase) za različite namene, pa mi brže dođe da to iskoristim, nego da ih pišem od nule. No, počeo sam polako, kad god imam vremena, da pretvaram te module i klase u VB.NET klase i samo je pitanje vremena kada mi sve to što imam u VB6 više neće biti potrebno.

Jednostavno, radeći sve više sa .NET platformom prethodne dve godine, navikao sam se na nešto drugačiju filozofiju i uopšte način rada, tako da mi danas ništa brže nije razvijati aplikacije u VB6, nego u VB.NET, barem kada se radi o razvoju aplikacija od nule, naprotiv, upravo je obrnuto. Takođe, sve manje klijenata traži single user aplikacije, već se uglavnom odlučuju na multiuser okruženje sa MS SQL bazom i slično, a takve stvari je opet mnogo, mnogo lakše raditi u VB.NET-u. A da ne pričamo o tome da se danas dosta toga oslanja na internet, a tu je VB.NET mnogo praktičniji nego VB6, jer ima gomilu ugrađenih funkcija za te namene. Sve u svemu, ako bih morao da preciziram, rekao bih da danas oko 90% stvari radim u VB.NET-u, a ostalih 10% u VB6. Do kraja godine, verujem da će se taj procenat još više porasti u korist VB.NET-a, a onda ću VB6 koristiti isključivo za svoju dušu, čisto da ga ne zaboravim, ili ako naiđe neki bogati klijent kome baš treba VB6 programer i ne pita koliko košta :)
[ icobh @ 24.04.2010. 19:56 ] @
@Shadowed
Sugestija i pitanje su baš na mjestu. Ja gledam ovaj svoj post iz 2007-e god. i sve mislim: Ala zla! Da mi je neko prije 2 god. pričao da ću ovoliko da promjenim priču, nebih mu vjerovao. Danas, barem što se mene tiče, ni 0% nije ostalo na VB6. Sve sam prebacio negdje Time critical i zahtjevnije projekte na C++ + Qt, dok ostalo na C#. Mislim, da je ova moja prethodna izjava pomalo ishitrena, jer nisam bio upoznao C# kao jezik, a ni .NET platformu konkrentno.

Baš sam danas pisao neki emulator, koji koristi 2 COM-Porta za komunikaciju. Ustvari, koristi jedan ili oba, u zavisnosti koji uređaj se emulira, dok je protokol identičan u svim slučajevima. Znači, nekad se samo jedan port koristi za Read/Transmit, a nekad na jedan ide read, a na drugi transmit. No, koncepcija C# jezika mi je omogućila ovo:
Code:
if (uređaj1)
{
        SerialPort writePort = new SerialPort("COM1");
        SerialPort readPort = writePort;
}
else
{
        SerialPort writePort = new SerialPort("COM1");
        SerialPort readPort = new SerialPort("COM2");
}

Znači, u prvom slučaju se koristi jedan port, dok u drugom slučaju oba. Ostatak programa uopšte više ne prepoznaje razliku, da li su u pitanju jedan ili dva port-a.

Eh, što su reference. Koriste se i da pojma nemaš, a tako dobro rade posao. A objektno orijentisano programiranje?! VB6 naspram VB.NET/C#?! Svaki komentar je suvišan. Jednom kad se navučeš, više nema vraćanja

@Marko_L
OK, razumijem da je lakši prelazak sa VB6 na VB.NET, ali zašto nisi probao na C#. Meni se VB.NET nimalo ne sviđa i djeluje mi dosta nakaradno, te neke stvari su strašno loše urađene, a sve da se zadrži sličnost sa VB6, a opet na mala vrata uvede kompletno OO programiranje...
[ Marko_L @ 24.04.2010. 20:06 ] @
Pa pravo da ti kažem, nemam pojma. Nekako mi je bilo logičnije da sa VB-a idem opet na VB, jer sam smatrao da je tako lakše, pa onda kada sam jednom krenuo, nisam hteo da se prebacujem nešto drugo dok ne ovladam time što sam počeo da koristim. No, radio sam u poslednje vreme i sa C# koji uopšte nije toliki bauk koliko sam mislio da će biti, tako da ću u narednom periodu gledati da ovladam i njime.
[ Shadowed @ 24.04.2010. 22:17 ] @
Ja sam silom prilika presao sa vb.net na c# (prethodno sam se vodio istim principom - vb->vb) i u sustini je to jako jako slicno. Svi koncepti su isti, samo je razlika u sintaksi. Sada i sam radim u C#-u jer sam navikao ali mogu i vb.net kada je potrebno, samo se za poneku stvar podsetim sintakse :)
[ Pedja_N @ 25.04.2010. 00:55 ] @
Uh, 'bem ti VB6 i kad cuh za njega! :-))
Ustvari nemam ja nista protiv tog jezika kao samog jezika,cak sta vise,
lagan je i brzo se uci.Sve bi bilo ok,da on danas vec nije zastareo i
da se mora preci na nesto novo.
Od pre nekoliko meseci,kad sam presao na C# doslo mi da se ubijem.
Mnogo je drugacija sintaksa i opet C# je pravi OO jezik pa se i nacin
razmisljanja mora drasticno menjati,a to je vec teze i zahteva trud.
Kako vreme odmice,sve vise mi C# i ovaj nacin deluje realnije,a VB sintaksa
ruzna.
Danas da me neko pita u cemu poceti rekao bih mu odmah Python (sa kojim se
svaki dan,sve vise odusevljavam) i C#.
[ Blue82 @ 25.04.2010. 14:31 ] @
Evo zbog cega...
Zato sto je vb6 jednostavo vb6. Pred njim osecam isto sto i pred commodore64 da mi ga sada neko pokaze. To je ono sto se ne zaboravlja. A onda shvatis da se vb6 ugasio. nisam profesionalac i niko me ne tera da prelazim sa ovog na ono ali ako se zamislim, jos malo pa vb6 nece ni postojati, drugo sve pisano u njemu izgledace vizuelno ocajno a bitan deo programa je i izgled da bi ga korisnici prihvatili. Nece biti podrske, niti nadogradnje za njega a ne bih se bas kladio da se nece desiti da aplikacije u njemu nece ni raditi u nekim buducim OS-ovima i sta onda? Propada mojih 20 godina kuckanja iz razonode, od koje sam kroz zivot imao tolike koristi. Da ucim nesto drugo, iz pocetka, to je uzas, zamisli ne znas nista... oh kako to frustrira. A sintaksa Net-a je slicna i to je nekako logican nastavak. Onda pocnes nesto da NET-ises kad ono prc... ne znas pola toga da uradis... pa opet frustracija i tako se vrtis od jednog do drugog i samo zbog gasenja vb6 teras sebe da malo po malo savladavas osnove NET-a i nadas se da ces vremenom u njemu znati sto si i u 6-ici. DA se razumemo.. ebe mi se za 6, cak bih rado presao na njegovog naslednika sa svim poboljsanjima koje nove verzije prizaju ali na zalost, ne znam iz kog razloga od jednom se prekinulo sa tim konceptom. Nisam profesionalac i zaista ne vidim sta je falilo 6-ici i zasto jednostavno nisu napravili VIsial Basic 7.

BIlo kako bilo, nema puno vajde od kukanja, ko tu ostane taj ga je ugasio... Cekaju nas neka bolja resenja a nase je da se prilagodimo.
[ dzigilibonglica @ 25.04.2010. 15:51 ] @
Pa ja bas i necu da ga menjam u skorije vreme...

1)Upravo sam zavrsio 3 aplikacije koje bi trebalo da ostanu u upotrebi do 2012, pa ce biti odrzavanja u tom periodu.

2) jos nisam naisao na nesto sto mi je trebalo da uradim, a da VB6 nije mogao.

3) Nema se vremena za ucenje, a klijentima software treba za juce

4) Brzina pisanja software-a (kada je nesto u malom prstu ide samo od sebe, a kada je nesto novo, malo treba i da se razmislja kako ono bese...)

5) Gomila vec uradjenih modula koje koristim i na novim projektima

6) Znanje gomile stvari koje se jaaako retko koriste, ali znaju da zatrebaju. Tako recimo, treba da se uradi nesto sto se kaci na neki hardver ili drajver, na VB.Net-u bi proveo 3 dana i 3 nesane noci googlajuci i probavajuci svasta po forumima jer je komplikovano i retko, a u VB6 samo pichi, jer je za vecinu stvari taj period nesanih noci iza mene i sve brzo zavrsavam.

7) Nisam imao problema ni sa jednom bazom podataka (ADO radi sasvim lepo)

8) Ni grafika vise nije problem (ne sminka programa, vec rad sa grafikom i pixelima), kada je sve i ovako i onako API i vise stvari tu odradjuje OS, a ne saam jezik, i u vecini slucajeva brzi je API nego ugradjene funkcije jezika.

Evo recimo jedan lep primer koji me odusevio i koji pokazuje da OS sve vise stvari preuzima na sebe i to jako lepo:

Posto sam radio software za obradu video materijala koji je vukao dosta procesorskog vremena, prelazak na 64bita sistem i visejezgarne procesore, mislio sam da nece biti neke dobiti od vise jezgara i boljeg procesora, kad PRC!
Radi 3 puta brze, iako je pisan u VB6, nikakvo posebno pisanje funkcija za vise jezgara ili 64 bita, samo od sebe (posto su API funkcije) sistem rasporedio i uposlio ostala 3 jezgra.

Kao Plug N' Play :)

A sminka....i to je moguce ali ne tako lako kao sa .NET-om.
[ Blue82 @ 25.04.2010. 16:52 ] @
Citat:
Upravo sam zavrsio 3 aplikacije koje bi trebalo da ostanu u upotrebi do 2012, pa ce biti odrzavanja u tom periodu.


ahaha ovo me nasmejalo kao retko sta u poslednjih par dana. Znam da nije do toga ali da nisi rok trajanja postavio u skladu sa smakom sveta? :) Ako je to, definitivno se za tako malo vremena ne isplati ulaziti u nove platforme hehe
[ Yoba @ 25.04.2010. 17:51 ] @
Mene je najvise pogodio odlazak VBA iz AutoCAD-a u istrojiu...


Vec u AutoCAD-u 2010 (koji je najnovija i akutelna verzija) nema po defaultu mogucnosti za VBA. Moze da se skine sa sajta bonus pack i da se tera...ali, relano, cemu jer u AutoCAD-u 2011 _nece_ biti moguce terati VBA.



Sto se tice VB6, meni je savrseno dobro radio posao i radi i dalje. .NET mi se uopste ne svidja, a poceo sam da se interesujem za C++.

Da li ce od tog mog C++ biti nesto, pitanje je. Jer ja nisam profi, i time se bavim usputno. Realno, za bilo kog inzenjera VB-VBA je win-win situacija, kako vremena tako i mogucnosti.


Da je barem onaj Excel ljudski software lako bih se odrekao VB6 :-)
[ Marko_L @ 25.04.2010. 18:10 ] @
@dzigilibonglica
Ti si sada u istoj fazi kao ja pre skoro 2 godine kada sam prvi put postovao na ovoj temi, i što se tiče posla i što se tiče razmišljanja. Da budem iskren, ni ja nisam očekivao da ću preći na VB.NET tako brzo, upravo zbog svih tih stavki koje si naveo, ali jednostavno, radeći sve više sa njim, vrlo brzo sam počeo da otkrivam brojne prednosti OOP načina rada, kao i drugih stvari koje umnogome olakšavaju rad i lakše je izaći u susret zahtevima današnjih klijenata. Na primer, danas su svi navikli da kada gledaju neki tabelarni prikaz (recimo, podataka iz baze), mogu to da skroluju koristeći točkić na mišu. Kod VB6, za tu "zahtevnu operaciju" mora da se radi subclassing, što otežava debugovanje, jer ako se naiđe na grešku, cela aplikacija krahira, pa onda moraš da uključuješ i isključuješ subclassing, dok je kod VB.NET-ovog DataGridView-a skrol točkićem dostupan po defaultu bez ikakve intervencije. Pa onda recimo sortiranje u istom tom DataGridView-u koje se dešava automatski kada klikneš na header, dok si u VB6, morao da pišeš procedure za sortiranje ručno. Pa onda, podrška za PNG grafički format kojeg u VB6 nema, a ovaj format je veoma zahvalan za izradu custom GUI-a, jer pored male veličine, podržava i transparenciju, pa je moguće praviti nepravilne dugmiće bez pomuke. Pa onda brojne kontrole koje život znače, a kojih u VB6 nema, tipa LinkLabel, SplitContainer, PrintPreview, FolderBrowser Dialog i drugi dijalozi koje si u VB6 morao da pozivaš preko API-ja, pa onda i postojanje nekih klasa, tipa SMTP za slanje mejlova sa par linija koda, za šta si u VB6 morao da koristiš third party kontrole ili opet da budžiš nešto preko API-ja, itd. Ono što hoću da kažem je da, jednom kad se navikneš, mnoge stvari možeš da odradiš duplo brže nego u VB6.

Jeste, u početku je bilo dosta zeznuto navići se i sve je to išlo nekako sporo, ali ako si savladao VB6 u potpunosti, sve vrlo brzo dođe na svoje i čim ukapiraš "novu filozofiju", tj. da se u .NET-u na sve gleda kao na objekat (recimo ćelije u datagridview-u ili itemi u listboxu, što kod VB6 nije slučaj), ne moraš više mnogo ni da tražiš po netu, jer je sve upravo tamo gde očekuješ, u stvari skoro uvek... neke stvari su malo zavučene, pa se recimo umesto prostog DoEvents u VB.NET-u to poziva sa Application.DoEvents i slično, ali sve se to nađe na netu, pogotovo što sada ima mnogo više materijala za VB.NET, nego za VB6.

U svakom slučaju, ukoliko želiš da se ozbiljno baviš programiranjem u budućnosti, prelazak na .NET ili neku drugu platformu je neminovan, a bolje je početi učenje na vreme, koliko god ti vreme to dozvoljava. I ja sam u početku trošio možda sat vremena, onako u pauzama u poslu, da se malo bolje upoznam sa VB.NET-om i mislim da nisam ni primetio kada sam napravio prelaz :) Naravno, nije ni .NET bez mana. Recimo, jedna od stvari koja mi trenutno dosta smeta je nemogućnost jednostavnog merdžovanja ćelija u DataGridView-u kao što je to bilo moguće u MSFlexGrid-u ili recimo nemogućnost hijerarhijskog prikazivanja podataka, kao u MSHFlexGrid-u. Tako da, još nisam pronašao dobro rešenje za ove dve stvari, a ako neko ima neko rešenje, neka javi. E da, to mi dade ideju. Možda bismo mogli da otvorimo temu u kojoj bismo diskutovali o stvarima koje su u VB6 bile boza, a u .NET-u izgleda nisu tako straight forward, pa da razmenimo iskustva i moguća rešenja.
[ dzigilibonglica @ 25.04.2010. 19:25 ] @
@Blue82
Citat:

ahaha ovo me nasmejalo kao retko sta u poslednjih par dana. Znam da nije do toga ali da nisi rok trajanja postavio u skladu sa smakom sveta? :) Ako je to, definitivno se za tako malo vremena ne isplati ulaziti u nove platforme hehe


Gde bre iskopa taj smak sveta, i jel ima neko neki link, sta je to sto svi pricaju o tome kao da je ozbiljno :)

Salu na stranu, 2012 krece digitalna televizija, pa se tada software pise za digitalne tjunere, a do tada ce fercerati sa samo odrzavanjima, tj. sa ubacivanjem novih funkcionalnosti.


@Marko_L
Super su ti saveti, i razumem te, razmisljao sam i ja o tome na isti nacin kao i ti, ali meni je malo drugacija situacija:

Stvar je u tome da se godinama nakupilo software-a i klijenata, i od jednom sav taj software da prepisujem na .NET, preveliki je to posao.

Imam i jednog .NET programera koji radi i VB6, i otprilike, krenuli smo da prebacujemo jedan manji software na .NET (nekih 500 strana koda u PDF-u, realno je to manje linija koda kad se odbiju komentari i razmaci izmedju redova), i sve proslo ok, mada posle 3 dana su krenuli problemi i bagovi kojekakvi, i namucilo nas jaako puno, i danas se taj software zakucava...

ne kazem ja da je .NET losh, ili mi je programer losh, samo su isuvishe veelike razlike i tesko se sve to prevodi da sve radi kako treba, a toga je bas jako puno,
tako da nece skoro VB6 kod mene zamreti.
E to je najveci razlog sto ja jos radim u VB6.

Daleko od toga da ce Biti samo VB6, ja sad ozbiljno razmisljam o ucenju Jave, okretanju ka linux-ima,

ali VB6 je moj veeliki ljubimac i uvek ostaje ziv za mene.
:)
[ Shadowed @ 25.04.2010. 19:36 ] @
Citat:
Marko_L: Pa onda, podrška za PNG grafički format kojeg u VB6 nema, a ovaj format je veoma zahvalan za izradu custom GUI-a, jer pored male veličine, podržava i transparenciju, pa je moguće praviti nepravilne dugmiće bez pomuke.

Trebao bi WPF da probas :)

Citat:
Marko_L:Naravno, nije ni .NET bez mana. Recimo, jedna od stvari koja mi trenutno dosta smeta je nemogućnost jednostavnog merdžovanja ćelija u DataGridView-u kao što je to bilo moguće u MSFlexGrid-u ili recimo nemogućnost hijerarhijskog prikazivanja podataka, kao u MSHFlexGrid-u. Tako da, još nisam pronašao dobro rešenje za ove dve stvari, a ako neko ima neko rešenje, neka javi.

Nisam siguran kako tacno radi to sto pominjes, mada bolje u temi kakvu predlazes da ne pravimo offtopic ovde previse. Ono sto je dobro je sto i u .net-u mozes koristiti bilo koju od tih ActiveX komponenti.

Citat:
Marko_L:Možda bismo mogli da otvorimo temu u kojoj bismo diskutovali o stvarima koje su u VB6 bile boza, a u .NET-u izgleda nisu tako straight forward, pa da razmenimo iskustva i moguća rešenja.

To bi bilo odlicno, mada mozda bolje u .NET forumu posto bi se problemi ipak resavali u .net-u.
[ lupco_1959 @ 27.04.2010. 13:51 ] @
>

--0016e6d644f5bf17ed0485375df8
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-2
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

Evo da se i ja ubacim u ovu temu<br>U gradu gde zivim po radnjama,trgovackim i usluznim dejnostima ugostitelctvu,apotekama itd jos se koriste programe pisane u clliperu(cudno ali istinito) oko 70% i nesto na Delphi ju. posto i sam programiram a dobro poznajem i vb6 <a href="http://vb.net">vb.net</a> a sad pocinjem da programiram i C# om.<br>
Ponudio sam onima koji imaju stare programe pisane u clliper u da zamene za nove pisane u net u ali retko ko da prihvati.Kazu i da su im stare dobre i nece da bacaju novac dzabe a i moraju da kupuju nove kompe <br>posto znamo da net zahteva jace masine.<br>
Sta sad kazete na ovo.<br>Znaci i da posle tolikog vremena cliper je jos na snazi a jedino mu delphi pravi konkurenciju <br><div style="visibility: hidden; display: inline;" id="avg_ls_inline_popup"></div><style type="text/css">#avg_ls_inline_popup { position:absolute; z-index:9999; padding: 0px 0px; margin-left: 0px; margin-top: 0px; width: 240px; overflow: hidden; word-wrap: break-word; color: black; font-size: 10px; text-align: left; line-height: 13px;}</style><div class="gmail_quote">
Dana 25. travnja 2010. 20:36 Shadowed <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span> je napisao/la:<br><blockquote class="gmail_quote" style="border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; padding-left: 1ex;">
<blockquote class="gmail_quote" style="border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; padding-left: 1ex;">
(Marko_L: /p2584625 ):�Pa onda, podr�ka za PNG grafi�ki format kojeg u VB6 nema, a ovaj format je veoma zahvalan za izradu custom GUI-a, jer pored male veli�ine, podr�ava i transparenciju, pa je mogu�e praviti nepravilne dugmi�e bez pomuke.<br>

</blockquote>
Trebao bi WPF da probas :)<br>
<br>
<blockquote class="gmail_quote" style="border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; padding-left: 1ex;">
(Marko_L: /p2584625 ):Naravno, nije ni .NET bez mana. Recimo, jedna od stvari koja mi trenutno dosta smeta je nemogu�nost jednostavnog merd�ovanja �elija u DataGridView-u kao �to je to bilo mogu�e u MSFlexGrid-u ili recimo nemogu�nost hijerarhijskog prikazivanja podataka, kao u MSHFlexGrid-u. Tako da, jo� nisam prona�ao dobro re�enje za ove dve stvari, a ako neko ima neko re�enje, neka javi.<br>

</blockquote>
Nisam siguran kako tacno radi to sto pominjes, mada bolje u temi kakvu predlazes da ne pravimo offtopic ovde previse. Ono sto je dobro je sto i u .net-u mozes koristiti bilo koju od tih ActiveX komponenti.<br>
<br>
<blockquote class="gmail_quote" style="border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; padding-left: 1ex;">
(Marko_L: /p2584625 ):Mo�da bismo mogli da otvorimo temu u kojoj bismo diskutovali o stvarima koje su u VB6 bile boza, a u .NET-u izgleda nisu tako straight forward, pa da razmenimo iskustva i mogu�a re�enja.<br>
</blockquote>
To bi bilo odlicno, mada mozda bolje u .NET forumu posto bi se problemi ipak resavali u .net-u.<br><font color="#888888">
<br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2584675" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p...<div></div><div class="h5"><br>
<br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/liste" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/liste</a><br>
<br>
Deaktivirajte rich-text formatiranje u svom mail klijentu ili webmailu kada odgovarate na poruku. Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:284724:bb3ec5b43780297465502dc302aa833b<br>
[ Shadowed @ 27.04.2010. 15:51 ] @
lupco_1959, hajd' posalji ponovo taj mail ali u plain-text formatu. Ovako se ne vidi kako valja na forumu. Ili postuj direktno na forumu.
[ pl4stik @ 28.04.2010. 04:07 ] @
Moram i ja malo..

Kao i veliki broj samoukih programera i ja sam poceo sa vb6 i radio sto sam radio ali uvek mi je nedostajala ta neka podrska za "mrezno okruzenje" ako me razumete. Od prilike to je bio razlog zbog kog sam poceo i vba (office programming) i vbs (web\server prog.) al sve je to bilo u povoju i poprilicno frustrirajuce u odnosu na npr. java. Onda je doso .net 1.1 i tu je bilo ocu\necu (a.k.a. jao, pa kako cu) pa njega preskocim i od prilike krajem 2004-e nekako vidim neke filmove o tome sta su i kako se prave aspx strane (ria, rad). To je bio kljuc koji mi je promenio potpuno nacin pravljenja applikacija jer sad svaka app u planiranju je zamisljana kao vise slojna client/web app. Mislim da je .net sustinski izmenio nacin projektovanja, a kasnije i razvoja app. Naravno, sto se tice malih app sto je manji program manje se vidi prednost .net-a ali u vecim projektima se vidi neverovatna moc orm alata, mvc-a i ostalih core komponenata .net-a + frameworkovi razni. Isto je i za office koji je sad pravljen za native rad sa .net-om tako da on npr. moze da posluzi za mocan raporting sistem.

Just my 2¢
[ dava @ 28.04.2010. 10:33 ] @
Meni posao zahtjeva rad u VB6. Odnosno na odrzavanju postojecih aplikacija, a i razvoj po potrebi. Medju njima se nalaze i ogromne aplikacije od kojih dve najvece trenutno imaju 948 i 882 formi. Uskoro cemo i njih ponovo razvijati u C# najvjerovatnije, a taj razvoj ce trajati 2 god. VB6 je prvi jezik u kojem sam programirao i u njemu sam se i naucio to raditi. Mozda zato i volim VB6, a zao mi je sto ga napustam ne samo zbog toga, nego i zbog (sto je i Marko rekao) gomile razvijenih vpotrebljivih klasa i funkcija koje sam razvijao kako se ukazivala potreba.
U zadnjih 1.5 godinu poprilicno sam savladao C# i u njemu odradio neke aplikacije. U pocetku mi je djelovao jako konfuzan, ali kad sam se malo bolje upoznao vidjeo sam mnoge prednosti koje nudi i brzo se navikao (al jos mi zao onih klasa).

Citat:
@lupco_1959 Ponudio sam onima koji imaju stare programe pisane u clliper u da zamene za nove pisane u net u ali retko ko da prihvati. Kazu i da su im stare dobre i nece da bacaju novac dzabe a i moraju da kupuju nove kompe posto znamo da net zahteva jace masine.
Sta sad kazete na ovo


To je normalna reakcija, i mislim da cak i da si im htio dati za djabe vjerovatno opet ne bi pristali jer realno korisnika bas briga u kojem je jeziku radjen program (sta radjen, sta jezik). Bitnije im je da je funkcionalan, da nema bagova i da su se navikli na njega. Oni stave na vagu s jedne strane .NET (ma sta im god to znacilo), a sa druge $$$ (koje bi morali dati za novi software, ali i hardware) i znas kakav je rez. Puca im za .NET. ;)

[ icobh @ 28.04.2010. 15:04 ] @
Citat:
dava: trenutno imaju 948 i 882 formi.

Skoro hiljadu formi? Pa šta radi taj program?
[ dava @ 28.04.2010. 20:28 ] @
To su aplikacije fonda zdravstvenog osiguranja. Baza je oko 50 GB.
[ icobh @ 28.04.2010. 20:51 ] @
Hmm, ali skoro 1000 formi! A baza od 50GB nikako ne opravdava toliki broj formi, jer ja i sa jednom formom mogu da se spojim na bazu od 50GB i manipulišem podacima. Nešto je tu pogrešno zamišljeno. Ja bih čak pravio svoj script language za dinamičko pravljenje formi, ako ih imao potrebu za 100 formi, da ne kažem 1000...
[ Shadowed @ 28.04.2010. 22:59 ] @
Verovatno je to krenulo sa 50ak pa hajd jos 10 pa 2-3 pa jos 5.. I vremenom sve teze bude da prebacis na neki smisleniji nacin.. :)
[ Marko_L @ 29.04.2010. 01:21 ] @
Da nije to Rajko pravio ? I on je merio ozbiljnost programa po tome koliko mesta zauzimaju forme, pa kad imaš program od 20MB, e to je program :)
[ Shadowed @ 29.04.2010. 02:42 ] @
A, da, da. Zato je imao promenljive tipa PromenljivaZaVrednostIzBazeUzetuJucePosleRucka :)
[ dava @ 29.04.2010. 07:35 ] @
@icobh nije problem dinamicki generisati forme, a sta cemo sa njihovom raznolikom funkcionalnoscu. I kako bi to kasnije izgledalo u odrzavanju... Ima u tvom planu jos gomila problema, nemoj se tako olako zaletati. ;)

@Marko kakvi su to podrugljivi tonovi.

Samo da znate da niti jedna forma nije visak. Postoji template forme koja sa sobom ima neku standardnu funkcionalnost. Uglavnom sve forme nasledjuju template i jos imaju po neku svoju custom funkcionalnost. Postoji i generator formi za brzo razvijanje novih ili editovanje postojecih formi.
Mozda jedno stotinjak formi su dialog forme koje sluze za prosledjivanje parametara izvjestajima. Ni to nije previse jer razlcitih izvjestaja je jako puno (necu vise u brojevima da se neko ne uvredi), iako smo dinamicki kreirali te dialog forme koliko smo mogli.

I nemojte ga prizivati, znate da nas on uvek gleda. :)

[ icobh @ 29.04.2010. 14:09 ] @
@dava
Pogrešno si me razumio. Nisam mislio na for perlju koja pravi instance objekta forme sa imenom "Forma 001", "Forma 002" itd... Već sam mislio da imaš jednu generičnu formu, koja na osnovu skripte za script engine generiše "forme" tj. pravi formu onakvu kakvu ti hoćeš, a za različite funkcionalnosti se brine odgovarajući engine sistema. Ja sam skoro učestvovao na razvoju veoma malog informacionog sistema, ali smo svejedno imali dva engine-a. Jedan vezano za poslovanje, a drugi za upravljanje bazom podataka. Da li će biti račun, predračun, nalog za servis itd... je nebitno, za njihovo pravilno izvršavanje se brine engine. Forme samo prosleđuju parametre. Jednostavno, engine za takve stvari se mora imati...

BTW Takav način, da imaš jednu generičnu formu na osnovu koje se generišu sve ostale, uspješno je implementiran i koristi se u kompajleru za Delphi... Ti možda kad radiš u Delphi-u imaš osjećaj da praviš više formi, ali kad pogledaš malo kompajliran fajl, vidjećeš da ustvari imaš tri stvari: Jednu praznu formu, nekoliko skriptova koji opisiju forme, engine aplikacije i naravno tu je još par ostalih sitnica...
[ dava @ 29.04.2010. 14:57 ] @
Ne, dobro sam te razumio, i meni je isto to palo na pamet, samo davno, kad sam poceo raditi na ovom sistemu.

Vjeruj mi da to ne moze tako. Cak i da zamislimo situaciju gdje nesto tako postoji, znas na sta bi ti licio taj engine. I ko bi kasnije radio izmjene/prosirivanje na formama kroz engine. A jako cesto je potreba za izmjenama.

Dinamicko generisanje je jedna divna stvar, sve dok ne pocnes odrzavati to sto se dinamicki generise.
[ Marko_L @ 29.04.2010. 20:33 ] @
Citat:
@Marko kakvi su to podrugljivi tonovi.

Ma nisu podrugljivi tonovi, nego me podsetilo na našeg starog prijatelja, pa malo da se našalim. Jednostavno mi je neshvatljivo da bilo koja aplikacija može imati skoro 1000 formi. Mislim, nije da nisam radio na velikim i kompleksnim aplikacijama, ali ne sećam se da mi je ikada trebalo više od 50-tak formi, a i to je moglo da se reši drugačije. Tako da, nisam mislio ništa loše time što sam rekao, svako neka pravi programe onako kako mu je lakše. Na kraju krajeva, end user je taj koji daje konačni sud o programu i ako je on njime zadovoljan, znači da je posao dobro odrađen.
[ pl4stik @ 30.04.2010. 08:19 ] @
Vb6 nije bio pravljen za neko templejtisanje mada bila je moguca neka automatizacija ali sirotinjska u odnosu na ove moderne tehnologije kojima je to jedan od preporucenih nacina programiranja... Generisanja formi na osnovu modela pravljenih raznim npr. orm-ima uopste nije sala, a naglasak je na laksem odrzavanju. Takve ahitekture se obicno rade za velike IS-ove i ukoliko je baza dobro projektovana izrada modela je stvarno izuzetna stvar (MVC na primer). Posto sam ja prvenstveno web programer iznecu jedan web primer: na 100 strana imam obican txtbox i na jos 100 neki obogacen, koliko bi mi vremena trebalo da idem od strane do strane i u slucaju da menjamo proizvodjaca tog oplemenjenog txtboxa menjam kontrolu ili odem na jedno mesto i promenim (u ovom slucaju) usercontrolu koja predstavlja oplemenjeni txtbox na svih 100 strana... Ovo je plastican primer ali moze itekako da se zakomplikuje.
Broj formi/kontrola/strana/etc.. je po meni manje bitna stvar mnogo je bitnije opterecenje baze/memorije/mreze, user friend-lines, lakoca/(po)teskoca prosirenja/odrzavanja, etc... ali nije uopste nemoguce toliki broj formi pogotovu u vb6 na stranu dal je to dobro ili nije ili nije tolko .