[ versas @ 17.09.2007. 12:27 ] @
Ok, zadnjih dana sam iščitao,valjda, sve na ovim forumima što je povezano sa emigracijom u Kanadu. Takođe sam pročešljao i forum Krstarice.
Dakle dilema je sledeća: da li da se moja devojka prijavi kao principal applicant, a ja kao common law partner ili obrnuto.
Caka je u sledećem: po CIC-ovom testu ona ima tačno 67 poena ako uzme 16 poena na engleski. Međutim njeno znanje engleskog nije sjajno ( da se razumemo, nije ni tako loše).
Sa druge strane, moje znanje engleskog je znatno bolje, završio sam Filološki, engleski kao drugi jezik. Pogledali smo neke primere za IELTS testove, i mislim da ja ne bih imao većih problema da ih ( uz neku pripremu) položim sa tim traženim sedmicama, dok bi moja devojka morala znatno više da radi na tome.
Međutim, dok ona ima 2 godine radnog staža, i to u struci ( mada koliko sam razumeo radno iskustvo sa kojim apliciraš uopšte ne mora biti u struci za koju si se školovao), ja nemam niti dana "regularnog" radnog staža ( tek sam nedavno završio fakultet).
Ali imam izvesnog staža kad je u pitanju rad "na crno". Štaviše mogao bih da dobijem "Letter of reference" od poslodavca, i to po potrebi potvrdili bi mi i znatno duži staž od onog koji sam realno imao. Međutim zbunjuje me tvrdnja iz posta http://www.elitesecurity.org/t242179-0#1481499. Konkretno zbunjuje me "Notarized Employment Contract" koji brainburger spominje. Voleo bih da mi neko objasni malo preciznije o kakvom se dokumentu radi. U navedenoj temi se samo kaže da je to ekvivalent našeg Ugovora o radu.
I uopšte zanima me mišljenje iskusnih, koji su prošli kroz proces podnošenja aplikacije, sme li se ovako "igrati" prilikom podnošenja aplikacije.
Konačno, zanima me još jedna stvar. Pročitao sam da je neophodno imati sva dokumenta pre podnošenja aplikacije, zanima da li je to neophodno i kada je u pitanju onaj bankovni ček na 10.000 CAD koji treba pokazati prilikom dolaska u Kanadu, to jest da li je neophodno da imam taj novac u banci u momentu podnošenja aplikacije.
[ brainbuger @ 28.09.2007. 11:50 ] @
Citat:
versas: Ali imam izvesnog staža kad je u pitanju rad "na crno". Štaviše mogao bih da dobijem "Letter of reference" od poslodavca, i to po potrebi potvrdili bi mi i znatno duži staž od onog koji sam realno imao. Međutim zbunjuje me tvrdnja iz posta http://www.elitesecurity.org/t242179-0#1481499. Konkretno zbunjuje me "Notarized Employment Contract" koji brainburger spominje. Voleo bih da mi neko objasni malo preciznije o kakvom se dokumentu radi. U navedenoj temi se samo kaže da je to ekvivalent našeg Ugovora o radu.
Kao što sam rekao, potrebno je da priložiš kopiju ugovora o radu (+ prevod od sudskog tumača) , kako za sadašnji tako i za prethodne poslove. Zato što je "Letter of reference" u suštini pismo na kojem može pisati bukvalno šta hoćeš jer kao što i sam kažeš tvoj poslodavac može staviti da si radio i 10+ godina i to na nekoj mnogo visokoj funkciji ;) Naravno da i Kanadjani to znaju, zato i traže dokument koji ima pravnu snagu a ne samo pismo od poslodavca. Ako te je poslodavac držao neprijavljenog onda neće moći da ti da takav dokument, osim ako ne želi da možda prekrši zakon? Jbga, to je ta naša domaća praksa da se ljudi ne prijavljuju, on je prolazio jeftinije sa porezom, a ti sad lupaj glavu kako i šta da uradiš da dokažeš taj radni staž.

Citat:
versas: da li da se moja devojka prijavi kao principal applicant, a ja kao common law partner ili obrnuto.
Nisam u toku oko bodova, proveri na njihovom sajtu ko od vas dvoje ima više bodova, ako ti supruga (nadam se da to misliš kada kažeš devojka? :) ) ima više, onda slobodno stavite nju kao nosioca aplikacije. To što će malo više da poradi na engleskom, ne brinite, isplatiće se svakako :)

Citat:
versas:Konačno, zanima me još jedna stvar. Pročitao sam da je neophodno imati sva dokumenta pre podnošenja aplikacije, zanima da li je to neophodno i kada je u pitanju onaj bankovni ček na 10.000 CAD koji treba pokazati prilikom dolaska u Kanadu, to jest da li je neophodno da imam taj novac u banci u momentu podnošenja aplikacije. .
Bilo je više puta reči na ovom forumu o tome, pročitaj pažljivo poslednje "kanadske" teme. Prilikom podnošenja aplikacije, podnose se samo osnovni obrasci a dokumenta šalju onda kada ti ih ambasada zatraži. Stim, da bi popunio ispravno obrasce moraš odmah uneti i ocenu iz IELTS-a, a to znači da ga moraš imati položenog pre samog podnošenja.