[ pimiviv @ 20.09.2007. 07:24 ] @
Da li neko od vas zna nesto o Bermudsim Ostrvima i zivotu na njima.Naime,muz je dobio radnu dozvolu,ali ne znamo bas mnogo o njima.Culi smo da je standard jako visok i da su u neku ruku obecana zemlja.Da li ima nasih ljudi? Koji su uslovi za odvodjene cele porodice?Svaki ,pa i najmanji detalj bi nam puno znacio! Unaprwd zahvalni!
[ Slobodan Miskovic @ 21.09.2007. 08:46 ] @
Jedan od clanova je ziveo tamo pa se nadam da ce se javiti sa informacijama.

http://www.elitesecurity.org/korisnik/profil/mmix
[ mmix @ 01.10.2007. 10:10 ] @
Ovako, Bermudska ostrva su raj za odlazak na godisnji odmor onome ko to moze sebi priustiti ali su daleko od raja za zivot tamo. Dakle, posle provedene 4 godine, moji komentari su sledeci:

- Bermude nemaju visok zivotni standard, oni samo imaju najveci GDP po glavi stanovnika i najvece plate u apsolutnom iznosu uz porez od samo 4.25%. Prosecna plata je oko 36.000 godisnje neto, mada nema zakonskog minimalca tako da znam i za expat konobare koji su zaradjivali oko 16.000 godisnje (mada im onda bude obezbedjen nuzni smestaj), medjutim cifra je sama po sebi relativna zbog troskova zivota.

- STAN: Ako mislite da je Beograd prenaseljen, Bermude su za par kategorija tesnije. Ostrva imaju samo 50-tak kvadratnih kilometara (sa dosta nenaseljivih ostrvaca) i populaciju od oko 70000 ljudi (ukljucujuci expate) i samim tim su u prvih deset na svetu po gustini naseljenosti sa preko 1300 ljudi/km2. Posto po gradjevinskom kodu nije moguce graditi zgrade vise od 5 spratova niti iko to i pokusava van samog Hamiltona, nalazenje jeftinog stana je nemoguce. Trenutno, dvosobni stancic za porodicu na oko 45 minuta voznje od hamiltona je oko $3000 mesecno, a ide i do 6000 ako ima pogled na okean ili pristup bazenu i te cene i dalje rastu. Ja sam sve vreme bio u istom stanu od oko 60kvm na oko 20 minuta od "grada" i renta je vremenom porasla sa $1800 na $3600 u kom trenutku smo zakljucili da to vise finansijski nije izdrzivo posto supruga nije radila. Strancima nije dozvoljeno posedovanje nekretnina, a i da jeste slaba vajda posto je obicna trosobna kucica preko milion dolara.

- HRANA: Sve, ali SVE, se uvozi sem CocaCole . Posto nemaju porez, drzava finansira svoj naduvani birokratski aparat (25% lokalne populacije radi za government) kroz carine koje se krecu od 8% za kamere do 35% za auto delove, ali je za vecinu stvari (ukljucujuci hranu) 25% i veoma su rigorozni kod naplate. Plus troskovi prevoza od Floride odakle stize veci deo hrane plus marza, dobijaju se abnormalne cene za hranu koje mi nikad nismo do kraja razumeli. Npr, jedna jedina jabuka je 1$, dva limuna za dolar, 8 dolara za jednu svezu papriku. Jedino sto je "jeftino" je konzervirana i gotova hrana sa gomilom hemikalija sto iskreno preporucujem da se izbegava. Jedino sto je bas jeftino je svinjetina posto je jedu samo portuglaci a proizvode je lokalno u nenormalnim kolicinama, tako da je kilo mlevene svinjetine $3.50 (tj oko 220 dinara). Nekako orijentaciono ako se hranite iole normalno, za jedna puna kolica koja bi u Rodicu platili oko $100 tamo ce vas kostati oko $400.

- KOMUNALIJE: Sem u samom centru Hamiltona ne postoji vodovod, svaka kuca ima svoj kolektor za vodu i rezervoar sveze vode u podrumu i svako koristi svoju vodu koju je skupio kisom , zbog toga svi njihovi krovovi imaju karakteristicnu belu boju posto su premazani hemijom za dezinfekciju vode. Struja je preskupa, 1000 kilovata je oko 350 dolara. Kanalizacije nema, svi imaju septicke jame posto se nalaze na krecnjackom terenu. Telefon je oko $100 dolara mesecno posto i oni imaju svog monopolistu (za koji sam ja inace radio ). Internet je takodje skup sa $199.95 za 2M/768k adsl link. Zbog velike vlage bakarne parice cesto korodiraju i desavaju se prekidi.

- LJUDI: Postoje veliki kontrasti medju ljudima tj njihovom ponasanju. Vecinu populacije cine crnci sa oko 72% i oni se tek 1969 dobili pravo glasa i jos uvek imaju cip na ramenu. Crnci, narocito oni koji rade za vlast imaju neki trip da im belci sad duguju za sve ono vreme diskriminacije i shodno isprobanoj ljudskoj prirodi vracaju milo za drago. Iako nema represije direktne vrste, postoji rasna diskriminacija prema belcima narocito kroz birokratski aparat. Npr ako si stranac belac, za tebe striktno vazi zakon da mozes da budes tamo max 6 godina i max dva ugovora, ako si crnac mozes da budes duze i da menjas poslove kao lokalci jer ce imigraciono zakljuciti kako je tvoj ostanak "u interesu Bermuda". Zakoni su im naravno kao i Srpski gde postoji zakon ali ministri mogu da izdaju svoja "misljenja" . Obicni ljudi na ulici su ili veoma prijatni i druzeljubivi i otvoreni (skolovani sa dobrim primanjima) ili su delimicno ksenofobicni ako su nezaposleni i krive strance sto oni nemaju posao iako u zivotu nisu mrdnuli prstom da nesto nauce. Dakle, nece vas niko tuci na ulici, ali cete biti tretirani kao gradjani drugog reda. Sa tim se pomirite u startu.


- POSAO: Veoma je tesko naci posao. Tacka. Imigracioni zakoni su im zeznuti i imigraciono ima disrkecioni pravo da odobri ili odbije zahteve za radnim dozvolama. Da bi ste svi otisli tamo, on mora da ode i sleti tamo i dobije zig u pasosu i papir letter formata koji je njegova radna dozvola. Onda on u imigracionom preda zahtev za vas za dobijanje residency dozvole. Ta dozvola se uvek odobrava ali su lenji i spori moze da prodje i 4 meseca do izdavanja (mi smo za moju surugu cekali 5 meseci). Ta dozvola je samo da mozete da sletite i zivite tamo, cak ne dozvoljava ni da trazite posao. Sledeci korak vam je onda da trazice tzv "permission to seek employment" i to umeju veoma cesto da odbiju osim ako nemate neke skilove ili obrazovanje koji bi njima odgovarali. I na to se ceka par meseci. Tek onda mozete da odgovarate na konkurse i da se prijavljujete na posao ali ni to ne garantuje zaposlenje. Za svako radno mesto poslodavac prvo mora da razmotri SVE lokalne prijave ma koliko debilne bile (mi smo npr imali zidara koji se stalno prijavljaivao za mesto senior IT konsultanta) i da za svaku od njih iskuca pismo sa obrazlozenjem zasto taj prijavljeni ne odgovara. Tek onda mogu da razmotre prijavu stranca i cak i onda imigraciono moze da kaze "nemojte jos, sacekajte jos malod ase prijave jos loklanih". Radna dozvola se izdaje diskreciono i podlozna je povlacenju u svkaom trenutku nakon cega vas izbacuju sa ostrva u roku od mesec dana, ali to su zasada koristili samo da izbace strance koji pocine neko kriminalno delo.


- KRIMINAL: bukvalno ga nema, sem nekih motivisanih zlocina, krvnih delikata je veoma veoma malo, ostrvo ima palanacki mentalitet i bracne prevare su ceste sto dovodi do sukoba suparnika . Mozete doci u sukob sa nekim od ksenofobicnih lokalaca ali niko od njih nece izvaditi pistolj i upucati vas. Iskulirate ih i nastavite dalje. Samo ostrvo ima veliki problem sa narkomanijom posto su prihodi veliki pa je i gudra finansijski dostupnija, ali to uglavnom rezultuje provalama i kradjama kojih nazalost ima dosta na zapadnoj strani ostrva.


- SAOBRACAJ: totalno su u fazonu amerikanaca, sto veci auto da trosi sto vise da mogu da se ku*ce po ulicama. A ulice su im tesne i krivudave i to stalno pravi probleme. Jedini smisleni nacin transporta bez dugog cekanja u redovima je motor, ali to vuce dodatni rizik posto je pravo prvenstva vezano za velicinu vozila, sto vece vozilo vece pravo prvenstva. Godisnje oko 20ak ljudi pogine vozeci motore svojom ili tudjom greskom iako je ogranicenje brzine na ostrvu 35kmh (mada se relano vozi 50kmh).


- POLITIKA: Britanska kraljica im je sef drzave koju predstavlja guverner, ali njegova uloga je marginalna. Ostrvo ima svoj parlament, svoje zakone i svju vladu, kruna ucestvuje tu jedino kroz odbranu i spoljne poslove. Iako britanska prekomorska teritorija, njihovi zakoni su vise u skladu sa americkim nego sa evropskim standardima. Religija ima drastican uticaj na gradjansko pravo, pa postoji gomila religijski motivisanih zakona (npr zabranjeno je nedeljom kupiti alkohol u prodavnici, itd). Sto se tice same religije, na ostrvu ima bukvalno 110 crkvi raznoraznih ogranaka katolicizma i ostalih vera. Jehovine svedoke i mormone ocekujte na vratima skoro svakodnevno. Ako ste pravoslavci, na ostrvu postoji etiopijska pravoslavna crkva koja prima na sluzbu sve pravoslavce.


- ZIVOT: Sad malo dobrih vesti, pored svih problema, kad odete na plazu i legnete na roze pesak i pogledate tirkizni okean svi problemi nestaju . Jos ako investirate oko $600 u obuku i opremu za scooba ronjenje i spustite se na dva metra dubine medju korale i raznobojni zivotnjski svet, efekat mentalnog lecenja je desetostruk. Meni i pored problema i cinjenice da nismo uopste mnogo ustedeli nije zao sto smo bili, izlecio sam se od Srpskih trauma. Na izlaske u grad ne racunajte mnogo sem ako niste alkoholicari, jer je glavna zabava ubijanje od alkohola. IZlasci su prilicno skupi, pice je oko 5 dolara, vecera za dvoje u pristojnom restoranu oko 150.


- NASI LJUDI: odmah da se razumemo, tamo su nasi ljudi svi nasi ljudi iz ex-yu, sve sekire zakopajte odmah ovde pre polaska inace ce vas svi iskulirati i nasi i nasi nasi. A ima nas tamo uvek oko 10-ak do 20, mi smo se npr aktivno druzili sa jednom porodicom iz Sarajeva i jednom iz Jagodine. Kad dodjete tamo javite mi se na [email protected] pa cu vas povezati sa njima. Ali moja preporuka je da se ne ogranicavate na nase, ovo vam je idealna prilika da upoznate ljude iz svih krajeva sveta i da prosirite svoje vidike. I ne ustrucavajte se da reklamirate nase "vrednosti" tamo, ja sam svoj mali deo odradio i vec ima bermudski fan club leskovackih pljeskavica


Dakle, ostrvo je po meni idealno za mlade profesionalce bez porodice koji trojca mogu da dele stan i da tamo provedu par godina i ustede neke pare. Ostrvo je veoma neprikladno za porodice, narocito sa samo jednom platom. Vecina supruga uspe da dobije permission to seek employment, ali malo nadje posao i uglavnom rade part time preko temp agencija, ali su prihodi tu toliko mali da jedva pokriju troskove dnevnog boravka za decu ako ih imate. Alternativa je da drasticno spustite svoj standard i zivite u malom stanu ili garsonjeri i spavate pored sporeta, onda mozete tamo da zivite uz neku minimalnu stenju. Ne znam kakav vam je sad standard pa ne mogu da komentarisem dalje, ali i ta varijanta bi meni bila dobra sa obzirom na lepote ostrva.

Toliko za sada, ako ima jos neko pitanje, slobodno pitaj.








[ Slobodan Miskovic @ 01.10.2007. 10:40 ] @
E svaka cast na postu, dosta informacija i lepo sroceno :)

Jedno pitanje:

Rekao si sledece:

Citat:
Npr ako si stranac belac, za tebe striktno vazi zakon da mozes da budes tamo max 6 godina i max dva ugovora


Da li to znaci da posle 6 godina moras da napustis ostrvo? Ako je odgovor da kako onda posle 6 godina mozes opet da se vratis na ostrvo?
[ mmix @ 01.10.2007. 10:59 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Da li to znaci da posle 6 godina moras da napustis ostrvo? Ako je odgovor da kako onda posle 6 godina mozes opet da se vratis na ostrvo?


Dakle, njima je najveci problem to sto kao zemlja komonvelta moraju da imaju sistem za dobijanje drzavljanstva onima koji su long term residets. Oni su tu granicu pomerili na bukvalno 20 godina, a da bi te sprecili da ostanes tamo 20 godina, izbace te posle 6, onda moras negde da tavoris bar godinu dana da bi opet morao da se prijavis za novi posao. Sad je ta zackoljica sa diskrecionim pravom, tako da kad odradis tri ture i priblizis se cifri od 20 godina moze lako da ti se desi da ne dobijes tu finalnu radnu dozvolu.

Postoje tzv expemt kategorije, nama to odgovara posto je IT expemt kategorija, treba samo neka od jacih firmi da posalje pismo da si "key employee" u exempt kategoriji i dobices oslobadjanje od 6godisnjeg limita. Medjutim, i dalje si stranac i dalje ne mozes da imas svoju kucu a posle 20 godina ti je kasno da ti uzimas neki mortgage za kucu, ja znam samopar ljudi koji su to iskoristili.


I zaboracih da kazem dve bitne stvari

- KLIMA: fenomenalna, leto je od aprila do novembra, a zima je samo u februaru i tad tempertura retko padne ispod 10C. Problem je jedino velika vlaga koja je 11 meseci godisnje iznad 95%. Iako je to super za ljude koji imaju suvu kozu, takodje je pogodno i za sva moguca kozna oboljenja kao sto su ekcemi. Alergije su takodje izrazene u tom podneblju, oni imaju tu bermudsku travu koja je inace veci alergen od ove nase ambrozije. Vlaga takodje pospesuje budj pa takodje ne pogoduje nekim plucno osetljivim ljudima pa je i astma prilicno prisutna.

- ZDRAVSTVO: Klasicno americko zdravstveno osiguranje. AKo hoces placas mesecno osiguranje nekom HMOu ili placas za usluge iz dzepa. Za porodicu sa nezaposlenom suprugom i decom mesecni iznos osiguranja je oko $780 i obicno vecina firmi pokrije pola tog te premije za svoje zaposlene. Nivo usluge je tu i tamo, sve je bolje od srbije naravno, ali u poredjenju sa engleskim NHSom i drugim evropskim sistemima je daleko losije. Ostrvu nedostaje dosta medicinskih radnika pa je i to mali problem. Drugi problem je to sto je sve profit based, pa ako odredjena terapija nije finansijski isplativa onda je ni nema pa mora da se ide u Miami ili Boston, sto nama predstavlja problem zbog USA viza.


[ pimiviv @ 01.10.2007. 14:25 ] @
Hvala najlepse na ovakvom odgovoru,jer mi je jako bitno da budemo upuceni u sve stvari sto se zivota na ostrvima tice.Zapravo,moj muz radi u salonu,plata mu je okvirno oko 6000 $,stan placa 1004,ali je to podnosljivo uzimajuci u obzir da je on tamo sam.Vec je pricao sa vlasnicima salona i oni su radi da potpomognu dolazak porodice,jer su veoma zadovoljni njegovim dosadasnjim radom.Znamo da su jako rigorozni i da je gotovo nemoguce dobiti drzavljanstvo,ali mozda pobeci ,barem na par godina odavde?!
Da li je moguce dobiti odavde turisticku vizu,da bih ga mogla posetiti?


[ mmix @ 01.10.2007. 15:21 ] @
Izlgeda da sam definitivno promasio profesiju IT plate su od 5300 - 6000, savim sigurno ne 6000 od starta Super se snasao za platu.

Elem proces viza. Jedini let odavde do tamo je preko Londona, dakle treba ti tranzitna B za UK i treba ti tzv "landing permit" za Bermude, oba izdaje ambasada UK u Beogradu i oba se placaju zasebno. Kontaktiraj sa njima sta ti sve treba od papira. Landing permit ti daje dozvolu da sletis, a sama viza se dobija po sletanju i standardno se izadje na do 3 nedelje, moras kod sebe imati povratnu kartu sa datumom povratka do 3 nedelje.
Kad sletis tamo, mozete otici do imigracionog i traziti produzenje, ako su dobre volje mogu vam dati do 3 meseca, u svakom slucaju je lutrija. Ja preporucujem da ceo let obavis British Airwaysom pa mozes u njihovom predtavnistvu na Bermudama da pomeris let ako ti odobre produzenje (naplacuju oko $100 po letu za promenu), kad kupujes kartu ovde obavezno se osiguraj da datum povratka moze da se promeni.
Sa druge strane ako letis BA-om, spajanje leta je lose, i tamo i nazad ces morati da prespavas u londonu.

PS> Postoji jedna jako jako slaba sansa da odradite semu ako iz imigracionog budu dobro nastrojeni. Kad vec sletite tamo, cujte se ili bolje njegov salon da to odradi, sa imigracionim i da kazete da je supruga dosla turisticki a vec je podneto za residency ako postoji sansa da se dobije usmena dozvola za ostanak do razresenja. Par ljudi je to uspelo da izvede, samo sto onda nema odlaska sa Bermuda dok se ne zavrsi residency dozvola... Samo nemojte to unapred, tipa jel moze moja zena da dodje turisticki pa da ostane do razresenja, odgovor ce biti ne, garantujem Ovako je prica, kad je vec tu da se ne izlazemo trosku, trt mrt