[ 3okc @ 26.09.2007. 11:30 ] @
Verovatno su neki, koji su čitali moje ranije komentare, upoznati sa mojim stavom o "revoluciji" koju je šatro uveo novi paket – nije tajna da sam zapanjen razmerama neupotrebljivosti. Odmah na početku da razjasnimo da svrha teme koju sam otvorio nije glasanje za/protiv i da ovo nije mesto gde ćete pisati sastave na temu "kako volim" ili "kako ne volim" tu-i-tu verziju (nadam se da će se takvi postovi brisati ako ih uopšte bude).

Lično, gledam na Office kao na alat, koji mi dakle služi da završim posao što je bolje moguće (brže, preciznije) i kao takvog sam posmatrao i verziju 2007 (i na kraju je odbacio kao neupotrebljivu). Želeo bih da čujem iskustva profesionalaca koji, kao i ja svakodnevno koriste alat a do sada su sigurno već isprobali Office 2007 (neki verovatno i prešli na njega) o stvarima koje na novoj verziji NE MOGU da se urade! Dakle, sasvim suprotno od poplave PR tekstova kojima smo bombardovani mesecima o tome šta je sve prošireno i koliko je sve fenooomenalno.

Npr., moj slučaj: jedna od prvih stvari koje sam se uhvatio da uradim, odmah mi je pokazala jednu kolateralnu posledicu "revolucije", a verujem da ih imaaa. Naime, u jednoj Excel-ovoj tabeli programirano umećem hiperveze, na hiljade njih. E sad, iz estetskih razloga, pre nego što ovo pokrenem uvek obrišem definiciju stila Hyperlink i Followed Hyperlink inače sadržaj ćelija izgubi dodeljeni format u predefinisani - plava slova sa podvlačenjem, bela pozadina.. Ukratko, blagi horor. Međutim, na ovaj način, budući da predefinisanog stila nema, ćelija zadrži format koji joj je bio dodeljen a uz to sadrži i hipervezu. To je bilo u verziji 2003/2002. A u 2007-i pođem da obavim ovu rutinsku proceduru, kad ono, neće! Nema brisanja! Predefinisani stilovi su tu i tačka..

Onda sam pokušavao da im dodelim "nikakav format" ali ne može, jok! uvek me upozori da polje Font mora da sadrži ime i tsl.

Dakle, može biti da većini opisani problem(i) nikad neće zasmetati ali zato sam i napisao, ponavljam, da očekujem iskustva profesionalaca. A to ne znači omalovažavanje "ostalih" – profesionalac, osim što svakodnevno radi sa alatom, gleda i da ga iskoristi do maksimuma, da uposli sve njegove mogućnosti.