[ D.i M.e @ 26.09.2007. 19:21 ] @
Beše neki dan vest o najvećem ulaganju u Srbiji u iznosu od 600 miliona dolara (jeste li provali kako sad strana ulaganja i slične podatke domaći političari/mediji izražavaju samo u dolarima, cifre su veće od onih u evrima 1,4 puta?), 25000 radnih mesta, milijarde izvoza, dolazak najvećih stranih IT preduzeća (i normalno pobrojavanje onih za koje su svi čuli). Odmah sam uvideo da je u pitanju ponovo neko predimenzioniranje i loše predstavljanje tog projekta.
Onda danas ministarka da izjavu koja je u duhu Vlade čiji je član (da ministri međusobno ne komuniciraju i da su neobavešteni) kako to nije baš u potpunosti jasno i dobro za Srbiju.

Ako može neko nama neupućenima da objasni pojavu IT parkova, njihovu namenu, veličinu i sl, a da ima prave podatke a ne da iznosi neka nagađanja.
[ Slobodan Miskovic @ 26.09.2007. 19:39 ] @
Ostavka. Vec imamo jednog neobavestenog u Vladi.

Citat:
Ministarka Aleksandra Smiljanić je u pisanoj izjavi navela da nije bilo ni uključeno i konsultovano, kao i da "ni na osnovu razgovora sa ministrom ekonomije i regionalnog razvoja Mlađanom Dinkićem, ni na osnovu vesti iz medija, nije jasna sadržina tog projekta".

Ona je dodala da "nije jasno ko u šta ulaže, kao što nije jasno kakve će koristi od tog poduhvata imati građani Srbije i država".

"Jedan od argumenata ministra Dinkića je da će to omogućiti zapošljavanje mladih u Srbiji. Prema saznanjima u našem ministarstvu, nema problema sa zapošljavanjem u IT sektoru u Srbiji, posla ima za stručnjake koji hoće da rade u našoj zemlji", navela je Smiljanićeva i dodala da "nije jasno ko će biti zaposlen u tehnološkom parku u Inđiji - građani Srbije ili stranci".


Jeste tako je, evo ja sam primer kako moze da se radi u Trubiji u IT sektoru...nek se malo raspita, sramota jedna kako neko na tako visokom polozaju moze da plasira informacije...cccc
[ hecky @ 26.09.2007. 20:12 ] @
Sjajna vest!

@D.i M.e

Zasto toliko nepoverenje (znam, znam, )... pregledaj malo po internetu, ta vest se pominje na puno sajtova (ukljucujuci indijske).

U IT svetu se sve meri u $$, pa nije cudno sto su pomenuli cifru u ovoj valuti.

Inace Embassy Group nije software kompanija, vec "property developer". Oni zapravo prave IT centre (prostor i infrastrukturu), pa iznajmljuju drugim firmama (cak i veliki plavi renta od njih ).

Verovatno su od vlade dobili povece povlastice u vidu izuzeca od poreza, dzaba zemljiste i sl.

Ministarka Aleksandra se malo duri, jer su je izgleda iskljucili iz pregovora . Durila se ne durila, takve izjave ne prilice ministru. Srecom po nju, u Srbiji niko ne odgovara za ono sto je rekao...

Nadam se da ce uskoro izaci u javnost detalji tog ugovora, odnosno ko sta kome dodje... mada ako je ugovor o koncesiji bio drzavna tajna, ovo ce verovatno biti vojna .
[ DaliborP @ 26.09.2007. 20:34 ] @
To zvuci kao super vest, nadam se da postoji nesto vise od same reci. Vreme ce pokazati.

Citat:
Slobodan Miskovic:
Jeste tako je, evo ja sam primer kako moze da se radi u Trubiji u IT sektoru...nek se malo raspita, sramota jedna kako neko na tako visokom polozaju moze da plasira informacije...cccc

Ne znam zasto se bunis, ministarka je potpuno u pravu, u Srbiji ima posla za dobre IT strucnjake, u zadnjih 10 godina ga je uvek bio na pretek. Rekao bih da vecina firmi ima problem da nadje ljude, nego da IT strucnjaci nadju posao. Svi dobri i prosecni su uveliko zaposleni.
[ Gojko Vujovic @ 26.09.2007. 20:37 ] @
http://www.physorg.com/news109734199.html

"It's 200 hectares, the first stage is 25 million euros (35 million dollars), without infrastructure and without the land," said Jesic.

"If everything is okay, from next year the same company wants to pay and build stage two, stage three and stage four ... it's (potentially worth) about 200-250 million euros," added the 33-year-old.
[ Slobodan Miskovic @ 26.09.2007. 20:53 ] @
Citat:
Ne znam zasto se bunis, ministarka je potpuno u pravu, u Srbiji ima posla za dobre IT strucnjake, u zadnjih 10 godina ga je uvek bio na pretek. Rekao bih da vecina firmi ima problem da nadje ljude, nego da IT strucnjaci nadju posao. Svi dobri i prosecni su uveliko zaposleni.


Da, kako da ne, ti ko da si sa Marsa pao... Vecina firmi nema predstavu uopste kako jedan IT dep. treba da izgleda pa zaposlajvaju po principu one-man-show...
Zato je toliko puno strucnjaka sa foruma u Srbiji ;)
Vecina firmi nije sposobna da plati dovoljno da bi ljudi ostajali ovde...uslovi su nikakvi a perspektiva ni takva.
[ D.i M.e @ 26.09.2007. 20:56 ] @
Citat:
hecky: Zasto toliko nepoverenje (znam, znam, :D)... pregledaj malo po internetu, ta vest se pominje na puno sajtova (ukljucujuci indijske).


Ovde stalno serviraju ovakve vesti, više se ne može videti šta je realno a šta preterivanje. Spomenuo si koncesiju (projekat veka), pa izgradnja poslovnog prostora u Prokopu, pa onda prodaja RTB Bor i slični „uspešni“ projekti.

Citat:
hecky: Verovatno su od vlade dobili povece povlastice u vidu izuzeca od poreza, dzaba zemljiste i sl.


Čini mi se da sva preduzeća na nivou države imaju povlastice oko poreza ako otvore nova radna mesta, plus još nešto na lokalnom nivou. Zemljište dodeljuje opština, i mislim da ono jeste džaba (ne samo u Inđiji, već mislim da tako rade i druge opštine).
[ ~Vojvoda @ 26.09.2007. 21:06 ] @
Shta je "IT park"?
[ vukad @ 26.09.2007. 21:08 ] @
Mene interesuje formula po kojoj Dinkic i Jesic preracunavaju kvadrate poslovnog prostora u broj novih radnih mesta. Ko iz sesira izvlace neke fantasticne cifre (25000 radnih mesta, 2 milijarde izvoza) bez ikakvog objasnjenja. Oko cega tolika pompa i po cemu je ovaj biznis park toliko poseban u odnosu na vec izgradjene (npr. Airport City)?
[ old.man @ 26.09.2007. 22:10 ] @
Citat:
"It's 200 hectares, .....

Citat:
Verovatno su od vlade dobili povece povlastice u vidu izuzeca od poreza, dzaba zemljiste i sl.


Verovatno neplodne zemlje , sam go krš pored Inđije, ako su dobili poreske olakšice i džaba zemljište ?
[ DaliborP @ 26.09.2007. 22:22 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Da, kako da ne, ti ko da si sa Marsa pao... Vecina firmi nema predstavu uopste kako jedan IT dep. treba da izgleda pa zaposlajvaju po principu one-man-show...
Zato je toliko puno strucnjaka sa foruma u Srbiji ;)
Vecina firmi nije sposobna da plati dovoljno da bi ljudi ostajali ovde...uslovi su nikakvi a perspektiva ni takva.

Na osnovu svog visegodisnjeg iskustva rada u IT-ju u Srbiji mogu da tvrdim da su ljudi u IT-ju u debeloj prednosti u odnosu na ostale struke. Jedan programer, IT konsultant, administrator moze da zaradu 3 puta vecu platu od srpske prosecne i da se nikad ne brine da li ce tesko naci posao.

Verujem da mogu drugi da posvedoce tu cinjenicu. Strucnjaka NEMA, a ne posla.

Plate u IT-ju su itekako dobre za Srbiju, ne verujem da je neki strucnjak otisao zato sto nije mogao pristojno da zivi vec jer je hteo vise, vise iskustva i drugaciji razvoj karijere. Bar sam ja iz tih razloga otisao a ne da nisam bio adekvatno placen.

Ajde sad mi ti reci na osnovu cega ti tvrdis da nije tako.
[ Slobodan Miskovic @ 27.09.2007. 08:15 ] @
Na osonovu toga sto sam trenutno negde drugde a ne u Srbiji iz razloga sto nisam mogao da nadjem adekvatan posao, isto je i sa ostalim ljudima koji rade samnom. Vecina je radila u Srbiji ali je bila prijavljena na minimalac ili uopste nije bila prijavljena a platu su dobijali ako posao uspe ne vezano za njihov rad. Neki nisu bili ni prijavljeni nego su platu dobijali jedan dan u toku meseca bez nekog oredjenog roka.

Na osnovu oglasa u novinama i na osnovu razgovora sa ljudima koji traze posao a koji nisu super talentovani senior programeri.
Navedi mi jedan jedini oglas gde se trazi junior pozicija sa placenim doprinosima u visini celokupne zarade, potpisanim ugovorom o radu i sve sto ide uz to.
[ malisha @ 27.09.2007. 09:10 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Vecina firmi nema predstavu uopste kako jedan IT dep. treba da izgleda pa zaposlajvaju po principu one-man-show...

Vecina firmi nije sposobna da plati dovoljno da bi ljudi ostajali ovde...uslovi su nikakvi a perspektiva ni takva.



Susta istina.... na licnom primeru/iskustvu osecam surovu realnost ove konstatacije (administrator, serviser, montazer, dizajner, sekretar, predavac "a kako ovo?",.....) Srpsko poimanje IT-a je :"a onaj sto radi sa onim kompjutorima..." i ima da radi sta god se kome nadje za shodno....


Ovaj IT park je, kao sto je lepo receno, samo jedan ogroman kancelarijski prostor za rentanje. Bice posla za domace izvodjace gradjevninskih radova.. i instalatera. AKO iko dodje u taj park da zakupi neki deo prostora, ONDA ce MOZDA biti posla za domace stanovnistvo.... od cega opet MINIMUM (ukolio uopste) za IT osoblje...
[ rilazi @ 27.09.2007. 09:12 ] @
Ja sam posetion Park u Celje-Slovenia i super izgleda. http://www.tehnopolis.si/
[ DaliborP @ 27.09.2007. 09:12 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Na osonovu toga sto sam trenutno negde drugde a ne u Srbiji iz razloga sto nisam mogao da nadjem adekvatan posao, isto je i sa ostalim ljudima koji rade samnom. Vecina je radila u Srbiji ali je bila prijavljena na minimalac ili uopste nije bila prijavljena a platu su dobijali ako posao uspe ne vezano za njihov rad. Neki nisu bili ni prijavljeni nego su platu dobijali jedan dan u toku meseca bez nekog oredjenog roka.

O cemu ti pricas? To je neka paralelna Srbija? Pa ja ovde na es-u vidim svakih par dana nove oglase za posao, cujem od bivsih kolega bar dvaput mesecno da se otvara nova firma, da se traze ljudi, i da NE MOGU da se nadju ljudi. U svakom momentu posla ima, u zadnjih par godina plate su uplacuju na belo u vecini stranih i domacih firmi.
Citat:
Na osnovu oglasa u novinama i na osnovu razgovora sa ljudima koji traze posao a koji nisu super talentovani senior programeri.
Navedi mi jedan jedini oglas gde se trazi junior pozicija sa placenim doprinosima u visini celokupne zarade, potpisanim ugovorom o radu i sve sto ide uz to.

Nisi u pravu, nikakvi super talenti nisu u pitanju, svako sa 2-3 godina iskustva bez problema moze da nadje posao, naravno ako zna sta radi.

Tek sad vidim sta je problem, ti ustvari hoces da postavljas uslove a uz to si i junior bez iskustva.
E pa niko nije poceo uz Google uslove pa neces ni ti, bilo u Srbiji bilo u inostranstvu. Moraces malo da se spustis na zemlju.

A oglasa ima, nije da ih nema, prva pretraga daje ovo: http://www.elitesecurity.org/t...-Potreban-Junior-NET-programer
[ Slobodan Miskovic @ 27.09.2007. 09:17 ] @
Citat:
Tek sad vidim sta je problem, ti ustvari hoces da postavljas uslove a uz to si i junior bez iskustva.
E pa niko nije poceo uz Google uslove pa neces ni ti, bilo u Srbiji bilo u inostranstvu. Moraces malo da se spustis na zemlju.


Hehehe, zato sam dobio posao u firmi gde trenutno radim u EU a ne u Srbiji. Pre bi rekao da bi u Srbiji poslodavci trebali da se malo spuste na zemlju.

A to placanje je cista laz. Najobicnija, pricas napamet ljudi su placeni ili minimalac da su prijavljeni pa ostatak dobiju na ruke ili nisu opste prijavljeni pa dobijaju vise na ruke...

Sto se tice oglasa koji si spomenuo, prijavi se, radi pa onda pricaj kako je. To sto si izvukao oglas nista ne znaci, oglasa ima koliko hoces a nigde ne pise sta se nudi, samo sta se trazi (osim onih default bullshits - dinamican posao, usavrsavanje bla bla...)
[ DaliborP @ 27.09.2007. 09:24 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic:A to placanje je cista laz. Najobicnija, pricas napamet ljudi su placeni ili minimalac da su prijavljeni pa ostatak dobiju na ruke ili nisu opste prijavljeni pa dobijaju vise na ruke...

Ok, verovatno si radio u dosta firmi po Srbiji pa znas sta pricas. Ja pricam napamet i lazem. Case closed.

[ Slobodan Miskovic @ 27.09.2007. 09:26 ] @
Ne moram da radim da bi znao. Poznajem ljude koji su mi jako bliski i koji rade tako da ovaj vid diskreditacije sagovornika na nivou petogodisnjeg deteta nece da ti poleti ;)
[ DaliborP @ 27.09.2007. 09:34 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Ne moram da radim da bi znao. Poznajem ljude koji su mi jako bliski i koji rade tako da ovaj vid diskreditacije sagovornika na nivou petogodisnjeg deteta nece da ti poleti ;)

Hehe, nije ti prvi put da se uplices u stvari o kojima sva saznanja imas iz razgovora i "poznavanja" ljudi ili citanja literature.
Tuzno je sto je tako, da si malo prizemniji mogao bi nesto i da saznas i naucis.

Ali zato si sad u EU, mozes kako hoces ;) Ladno a standard, a?
[ Slobodan Miskovic @ 27.09.2007. 09:38 ] @
Citat:
Tuzno je sto je tako, da si malo prizemniji mogao bi nesto i da saznas i naucis.


Mozda, to nikada necemo saznati ;) Uostalom da slusam tebe isto bi bilo kao i da slusam druge tako da bez takvih saveta pliz :)
Uostalom javice se ljudi da ce me opovrgnuti ako nisam upravu, ljudi koji rade u Srbiji ;)

Citat:
Ali zato si sad u EU, mozes kako hoces ;) Ladno a standard, a?


Ma da bre pogodio si ;)
[ spartak @ 27.09.2007. 10:02 ] @
Ko tebi decko dade da budes SuperModerator. Pa ovo je strasno sta ti pricas, kao da smo iz dve razlicite Srbije.

IT je za dve konjske duzine ispred ostalih delatnosti. Prakticno jedino mesto a da ja znam gde ljudi samo sa srednjom skolom a dobrim znanjem mogu da imaju 1k+ EURO platu. I imaju.

Sto se tice firme koja prima juniore i oglasa, uradi search na ES, svaki oglas koji nadjes Centus i Mogul je takav. Na primer. Ostale firme u kojima sam bio takodje. To sto ti nisi bio kadar koji bi dobio takav posao i sto ti "kravata fora" nije prosla pa si ogorcen, nije relevantno.

Budes li mi obrisao ovaj post ti, ili bilo ko drugi, moze slobodno da mi obrise i nalog na ES i EM.
[ jablan @ 27.09.2007. 10:04 ] @
Miškoviću, koliko kapiram, ti se slažeš sa Dinkićem kad kaže da nam je samo IT park u Inđiji falio da procveta srpski IT?

Problem u Srbiji nije nedostatak posla za IT kadar, već generalno premalo ulaganja sa strane. Ovde u Češkoj ogromne ogranke su otvorile najveće svetske IT firme. Srbija o tome može samo da sanja. Jeste da će, jednog lepog dana kad se odluče da dođu, njima trebati poslovni prostor, ali sve dok je Srbiji Kosovo prioritet, taj dan je iza horizonta.
[ Slobodan Miskovic @ 27.09.2007. 10:10 ] @
Citat:
Ko tebi decko dade da budes SuperModerator. Pa ovo je strasno sta ti pricas, kao da smo iz dve razlicite Srbije.

IT je za dve konjske duzine ispred ostalih delatnosti. Prakticno jedino mesto a da ja znam gde ljudi samo sa srednjom skolom a dobrim znanjem mogu da imaju 1k+ EURO platu. I imaju.


Gde sam ja rekao da nemaju dobru platu za Srbiju? Rekao sam da nisu prijavljeni legalno za celokupnu sumu koju dobijaju, vecina. Zaista ne znam kak ti citas ono sto pisem... Btw nisam ti decko, nisam te orijentacije. ;)

Citat:
Sto se tice firme koja prima juniore i oglasa, uradi search na ES, svaki oglas koji nadjes Centus i Mogul je takav. Na primer. Ostale firme u kojima sam bio takodje. To sto ti nisi bio kadar koji bi dobio takav posao i sto ti "kravata fora" nije prosla pa si ogorcen, nije relevantno.


Gde sam napisao da nema oglasa? Napisao sam da nigde neces naci oglas gde pise da zaposljavaju junior poziciju sa placenim svim doprinosima bez dobijanja plate ispod ruke. Zaista bi trebalo da posetis ocnog lekara ;)


Citat:
Miškoviću, koliko kapiram, ti se slažeš sa Dinkićem kad kaže da nam je samo IT park u Inđiji falio da procveta srpski IT?


Khm , ne u potpunosti ali mislim da ce to doneti dobro domacem IT sektoru jer ce konacno dolaziti firme koje ce direktno da placaju radnike bez nekakvih dza bu outsoursing varijanti.

[ dmax @ 27.09.2007. 10:19 ] @
Citat:
DaliborP: Na osnovu svog visegodisnjeg iskustva rada u IT-ju u Srbiji mogu da tvrdim da su ljudi u IT-ju u debeloj prednosti u odnosu na ostale struke. Jedan programer, IT konsultant, administrator moze da zaradu 3 puta vecu platu od srpske prosecne i da se nikad ne brine da li ce tesko naci posao.

Verujem da mogu drugi da posvedoce tu cinjenicu. Strucnjaka NEMA, a ne posla.

Plate u IT-ju su itekako dobre za Srbiju, ne verujem da je neki strucnjak otisao zato sto nije mogao pristojno da zivi vec jer je hteo vise, vise iskustva i drugaciji razvoj karijere. Bar sam ja iz tih razloga otisao a ne da nisam bio adekvatno placen.

Ajde sad mi ti reci na osnovu cega ti tvrdis da nije tako.


Ta "3 puta veca plata od prosecne" znaci manje od 1000€, što ukoliko hraniš cetvoroclanu porodicu, a nemaš starce na selu da ti za 29. novembar ubace jedno od 200kg u zamrzivac i još jedno "u kobasice" i imaš roditelje koji će po potrebi kad prigusti da dodaju 100-200€, a pritom si bio jedan od "srecnika" da uspeš da digneš kredit za stan (jer ti po "super povoljnim" uslovima treba par hiljada € da ga realizuješ, zarada prijavljena u pravom iznosu i još gomila drugih uslova) i sada imaš još i mesecnu ratu za isti koja se zbog "potreba poslovanja banke" menjala 3 puta (naravno naviše) u zadnjih godinu dana, znaci samo da imaš da prehraniš porodicu i ništa više.

Neko ko želi da udje u svet IT-a, traži prvi posao da stekne radno iskustvo, može da nadje posao kao IT tehnicar, ali mora biti spreman da ce biti placen kao prosecan fizikalac (a cesto i manje) u istoj firmi. Za to postoje "logicna" objašnjenja: "pa on neradi ništa" ili "pa on se ne smrzava kao oni napolju"...

I na kraju dobar putokaz koliko ima IT posla u Srbiji je da ljudi stave znak (isti koji sam ja stavio naslovu) u forumu "IT berza poslova" uz tekst "TRAŽIM POSAO!!!"

[ DaliborP @ 27.09.2007. 10:26 ] @
Citat:
dmax: Ta "3 puta veca plata od prosecne" znaci manje od 1000€, što ukoliko hraniš cetvoroclanu porodicu, a nemaš starce na selu da ti za 29. novembar ubace jedno od 200kg u zamrzivac i još jedno "u kobasice" i imaš roditelje koji će po potrebi kad prigusti da dodaju 100-200€, a pritom si bio jedan od "srecnika" da uspeš da digneš kredit za stan (jer ti po "super povoljnim" uslovima treba par hiljada € da ga realizuješ, zarada prijavljena u pravom iznosu i još gomila drugih uslova) i sada imaš još i mesecnu ratu za isti koja se zbog "potreba poslovanja banke" menjala 3 puta (naravno naviše) u zadnjih godinu dana, znaci samo da imaš da prehraniš porodicu i ništa više.

E ovo je neverovatno. Ne valja kad imas 200, ne valja kad imas 350, ne valja kad imas 1000, ne valja kad nisi prijavljen na full iznos, verovatno ne bi valjalo kad bi imao 2000, mislim sta da vam kazem.

Probacu sa poslovicom: "Rdjavom kurcu svaka dlaka smeta"

FYI, prosecna plata u Srbiji je 350 evra neto.
[ jablan @ 27.09.2007. 10:28 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Khm , ne u potpunosti ali mislim da ce to doneti dobro domacem IT sektoru jer ce konacno dolaziti firme koje ce direktno da placaju radnike bez nekakvih dza bu outsoursing varijanti.

Jeste, staklena fasada je jedino što fali Srbiji da bi bila normalna. Tako mali Perica (doduše i Dinkić, izgleda) zamišlja ekonomiju - uglancaš zgradu i svi pojure da investiraju u srpski IT.
Citat:
dmax: I na kraju dobar putokaz koliko ima IT posla u Srbiji je da ljudi stave znak (isti koji sam ja stavio naslovu) u forumu "IT berza poslova" uz tekst "TRAŽIM POSAO!!!"

Da, na Zapadu ti samo sediš kući i šaltaš kanale a posao ti padne u krilo. I šta bi ti, da ti Ješić pokloni stan?

Koliko su ljudi u Srbiji operisani od stvarnosti to je čudo jedno...
[ Slobodan Miskovic @ 27.09.2007. 10:31 ] @
Citat:
Jeste, staklena fasada je jedino što fali Srbiji da bi bila normalna. Tako mali Perica (doduše i Dinkić, izgleda) zamišlja ekonomiju - uglancaš zgradu i svi pojure da investiraju u srpski IT.


Pa to je neka osnova zar ne? Mislim sta je problem da se napravi infrastruktura, da li ce to da steti IT sektoru u Srbiji?
[ jablan @ 27.09.2007. 10:35 ] @
...a ako ne šteti, onda koristi, jel tako?
[ spartak @ 27.09.2007. 10:36 ] @
Sve sto sam ti dao je sa placenim doprinosima, sa prijavom, ili sto bi rekli ovi koji su "iz te price" na belo.

Ja sam corav a ti si debil ako mislis da sam procitao tvoj post i napisao nesto sto nije odgovor na njega.

Ako ce neko da moderira moj post mora i tvoj, posto su oba nedostatci upotrebljeni u uvredljivom kontekstu.

Mnogo si bezobrazan, ali o tome bi trebalo da razmisljate ti i onaj ciji je forum a koji ti je dao da ga predstavljas kao supermoderator.

Inace ja hranim cetvoroclanu porodicu od IT rada u Srbiji, i nemam matorce koji ce da mi ubace prase za 29. Novembar posto ga ni oni nemaju.
[ Miroslav Jeftić @ 27.09.2007. 10:37 ] @
Citat:
DaliborP: E ovo je neverovatno. Ne valja kad imas 200, ne valja kad imas 350, ne valja kad imas 1000, ne valja kad nisi prijavljen na full iznos, verovatno ne bi valjalo kad bi imao 2000, mislim sta da vam kazem.

Probacu sa poslovicom: "Rdjavom kurcu svaka dlaka smeta"

FYI, prosecna plata u Srbiji je 350 evra neto.


Koješta. Naravno da ne valja kad je plata 200€ i da ne valja kad radiš na crno/nisi prijavljen na pun iznos. Treba valjda da neko bude srećan što mu se ne uplaćuju svi doprinosi? A to da je prosečna plata u Srbiji 350€ neto... dođi u Srbiju pa vidi.
[ DaliborP @ 27.09.2007. 10:42 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Koješta. Naravno da ne valja kad je plata 200€ i da ne valja kad radiš na crno/nisi prijavljen na pun iznos. Treba valjda da neko bude srećan što mu se ne uplaćuju svi doprinosi? :) A to da je prosečna plata u Srbiji 350€ neto... dođi u Srbiju pa vidi. ;)

Naravno da ne valja kad je 200, to nije bila poenta mog odgovora, covek je pravio proracun sa platom od 1000 tvrdeci da je to nedovoljno uz karikiranje sa kobasicama, a usput taj isti covek NEMA posao koliko vidim. Realno, nema sta.

Osim toga, jel imas ti neke druge podatke za prosecnu platu, ovo je podatak iz republickog zavoda za statistiku, koji su tvoji?
[ spartak @ 27.09.2007. 10:44 ] @
Sta ima da dodje, sedeo covek na pola metra od mene do prosle godine!

Tukao je 2-3 te prosecne kako je hteo, i sutra da dodje nazad tuci ce samo vise.

Cekajte bre ljudi, jedno je ozbiljna rabota i ozbiljna prica, a drugo su luzerske price tipa: "Programer sam u kompjuterskom servisu pa ako neko naleti za neki sajt ja onda to radim".
[ Slobodan Miskovic @ 27.09.2007. 10:45 ] @
Citat:
Sve sto sam ti dao je sa placenim doprinosima, sa prijavom, ili sto bi rekli ovi koji su "iz te price" na belo.


Znaci 1000e + dobrinosi na tu cifru. Lepo ali gde sam ja rekao da to nije moguce? Rekao sam da vecina poslova nije tako placeno. Razumes sada?

Citat:
Ja sam corav a ti si debil ako mislis da sam procitao tvoj post i napisao nesto sto nije odgovor na njega.


Ja nigde nisam rekao da se corav, a o tome kakav sam ja nije ovde tema.

Citat:
Ako ce neko da moderira moj post mora i tvoj, posto su oba nedostatci upotrebljeni u uvredljivom kontekstu.


Ja sigurno necu, svi mogu da vide kako ti pises ;) znas kako kazu: "Pusti budalu da prica, najvise ce pricati o sebi."

Citat:
Mnogo si bezobrazan, ali o tome bi trebalo da razmisljate ti i onaj ciji je forum a koji ti je dao da ga predstavljas kao supermoderator.


Izgleda da uopste ne poznajes ulogu supermoderatora niti funckiju na forumu.
Ako te interesuje nesto konkretnije slobodno se obrati na PP, nema smisla da zamaramo ljude ovde. ;)

Citat:
Inace ja hranim cetvoroclanu porodicu od IT rada u Srbiji, i nemam matorce koji ce da mi ubace prase za 29. Novembar posto ga ni oni nemaju.


Ne znam zasto je to relevantno za diskusiju, tvoj privatni zivot.
[ spartak @ 27.09.2007. 10:50 ] @
Zato sto je to drugi kolega u diskusiji spomenuo, ali ti kao svaki drugi narcis citas samo svoje postove ocigledno.

Neka lepo je tebi.
[ DaliborP @ 27.09.2007. 10:50 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Lepo ali gde sam ja rekao da to nije moguce? Rekao sam da vecina poslova nije tako placeno. Razumes sada?

Bogami rekao si ti svasta. Krenulo je od toga gde si smatrao da Ministarka laze tvrdeci da ima posla za IT strucnjake u Srbiji. Spomenuo si i rec ostavka.
Posle si pricao da posla nema, uslovi su nikakvi, ljudi su nedovoljno placeni i zato moraju da idu.

Kako sad nista od toga nije tacno, koga lazes ti vise?
[ jablan @ 27.09.2007. 10:52 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Ne znam zasto je to relevantno za diskusiju, tvoj privatni zivot.

Haha, znači trudimo se da držimo diskusiju na pristojnoj udaljenosti od realnosti...
[ spartak @ 27.09.2007. 10:54 ] @
@DeckoSaKravatomKojiObecava
No comment, od sada pa na dalje i ubuduce.
[ Slobodan Miskovic @ 27.09.2007. 10:56 ] @
Citat:
Bogami rekao si ti svasta. Krenulo je od toga gde si smatrao da Ministarka laze tvrdeci da ima posla za IT strucnjake u Srbiji.


Naravno da nisam rekao da laze. Ovo sam rekao:

Citat:
Jeste tako je, evo ja sam primer kako moze da se radi u Trubiji u IT sektoru...nek se malo raspita, sramota jedna kako neko na tako visokom polozaju moze da plasira informacije...cccc
--------------------------------------------------------------------------------


dalje:

Citat:
Spomenuo si i rec ostavka.


Jesam, imam pravo na to kao gradjanin Srbije koji je glasao na izborima.

Citat:
Posle si pricao da posla nema, uslovi su nikakvi, ljudi su nedovoljno placeni i zato moraju da idu.


Jesam, sta je tu sporno? Uslovi jesu nikakvi, ljudi jesu nedovoljno placeni ako se u obzir uzme koji posao rade i da ljudi ne moraju da idu ali idu jer ovde nema normalnih uslova za rad i zivot kao i konstantno napredovanje i usavrsavanje u IT struci.

Citat:
Kako sad nista od toga nije tacno, koga lazes ti vise?


Gde sam rekao da to nije tacno? Ne znam stvarno sta ti zamisljas dok citas moje postove...iskljuci /hate mode/...
[ Miroslav Jeftić @ 27.09.2007. 11:00 ] @
Citat:
DaliborP: Osim toga, jel imas ti neke druge podatke za prosecnu platu, ovo je podatak iz republickog zavoda za statistiku, koji su tvoji?


Statistika moja dika, što joj milo to naslika. Da malo prohodaš po Srbiji, a naročito po manjim gradovima (sela ne vredi ni pominjati), video bi da nije baš tako.
[ DaliborP @ 27.09.2007. 11:20 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Statistika moja dika, što joj milo to naslika. ;) Da malo prohodaš po Srbiji, a naročito po manjim gradovima (sela ne vredi ni pominjati), video bi da nije baš tako. :)

Aha, znaci Republicki zavod za statistiku nam plasira pogresne informacije koje su inace lako dostupne svakom ko napravi malo proputovanje kroz Srbiju i bez problema oceni kolika je prosecna plata. Interesantne metode.
Kao kad bi ja tebe odveo u Utah i pokazao siromasna sela sa mormonima i ti bi onda rekao, lazu, Amerika je siromasna, eto proputovao sam, video sam, sad znam.

Ja iskreno mislim da ti ne znas sta znaci prosecna plata.
[ spartak @ 27.09.2007. 11:23 ] @
Ta prica "prosetaj malo po provinciji" vazi i za samu kolevku IT, USA. Prosetaj malo kroz Piqua Ohio da vidis kolike su plate u odnosu na New York.

Koje su ovo "Mali Perica" price covece.
[ boccio @ 27.09.2007. 11:25 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Pa to je neka osnova zar ne? Mislim sta je problem da se napravi infrastruktura, da li ce to da steti IT sektoru u Srbiji?

Apsolutno si u pravu, ne steti. Ali to nema nikakve veze sa ovom temom, odnosno izjavom neupucene ministarke i busanjem Dinkic & co. o 25.000 radnih mesta i nekakvim bilionima-trilionima necega... Zar ne? Koliko ja vidim, na tih 200 hektara ce moci da se ostvari izvoz po formuli:

200 ha x 4000 din* = 800.000 din
* cena po kilogramu uzgojenih sampinjona na hektaru
Citat:
jablan:
Problem u Srbiji nije nedostatak posla za IT kadar, već generalno premalo ulaganja sa strane. Ovde u Češkoj ogromne ogranke su otvorile najveće svetske IT firme.

Delimicno, vise je problem nepostojanja apsolutno ikakve strategija razvoja IT-ja, i SME sektora u IT-ju osim busanja u grudi kad neki klinci osvoje prvo mesto na takmicenju informatike, ili afere raznoraznih a-la Marko Tasić likova. Ulaganja sa strane jesu dobra prica, ali koliko sam upucen ni u Ceskoj ne cvetaju plate za neke lower-IT pozicije u IBM-u, Oracle-u, etc... zato su oni i dosli u Cesku.

Mislim, vredja inteligenciju kad vidis da ministri bacaju maglu na ovakav nacin. Eto, sagradili smo halu od 200 hektara, ubacili neki high-speed internet i cuda, nazvali ga "IT Park" i sad cemo da pravimo milijarde... Ko, sta, kako, nema veze... lako cemo, bitno da su izlili beton i stavili parket...
[ Slobodan Miskovic @ 27.09.2007. 11:31 ] @
Citat:
Zar ne? Koliko ja vidim, na tih 200 hektara ce moci da se ostvari izvoz po formuli


Naravno, mislim razumem ja sta ti hoces da kazes, ja samo mislim (nadam se) da je izjava Dinkica samo propaganda za javnost. Kad Beograd bude imao biznis park kao sto ga ima Sofija onda moze nesto da se prica.

Citat:
Delimicno, vise je problem nepostojanja apsolutno ikakve strategija razvoja IT-ja, i SME sektora u IT-ju osim busanja u grudi kad neki klinci osvoje prvo mesto na takmicenju informatike, ili afere raznoraznih a-la Marko Tasić likova.


Ja sam misljenja da drzava ni ne treba da se previse mesa u razvoj IT-a, samo nek obezbedi uslove za dolazak IT kompanija u Srbiju, one ce same da usmeravaju razvoj prema svojim potrebama. Zakonska regulativa i pravilno funkcionisanje tela koja se dirktno ticu poslovanja IT kompanija treba da budu primarni ciljevi ministarstva. Ne vidim gde bi to ministarstvo jos moglo da utice na razvoj IT-a osim nekim promocijama i akcijama za IT opismenjavanje nacije.
[ Miroslav Jeftić @ 27.09.2007. 11:31 ] @
Citat:
DaliborP: Aha, znaci Republicki zavod za statistiku nam plasira pogresne informacije koje su inace lako dostupne svakom ko napravi malo proputovanje kroz Srbiju i bez problema oceni kolika je prosecna plata. Interesantne metode.
Kao kad bi ja tebe odveo u Utah i pokazao siromasna sela sa mormonima i ti bi onda rekao, lazu, Amerika je siromasna, eto proputovao sam, video sam, sad znam.

Ja iskreno mislim da ti ne znas sta znaci prosecna plata.


O čoveče. Evo, deset prodavaca/prodavačica u butiku ima 10.000 i jedan narodni poslanik ima 100.000 dinara i prosečna plata je oko 20.000? Pa mislim da se oni iz butika ne bi složili. Malo karikiram, ali ne, ne mislim da zavod plasira pogrešne informacije, naprotiv. Samo to ne menja činjenicu da masa ljudi u Srbiji nema ni blizu tu prosečnu platu. Isto kao što i prosečna plata zadovoljava potrošačku korpu. Što je, zamisli, takođe podatak iz tog istog zavoda za statistiku. A sad što u toj potrošačkoj korpi nema pola stvari koje su potrebne prosečnoj porodici koja nije na ivici egzistencije, nikom ništa.
[ jablan @ 27.09.2007. 11:41 ] @
Citat:
boccio: Delimicno, vise je problem nepostojanja apsolutno ikakve strategija razvoja IT-ja, i SME sektora u IT-ju osim busanja u grudi kad neki klinci osvoje prvo mesto na takmicenju informatike, ili afere raznoraznih a-la Marko Tasić likova. Ulaganja sa strane jesu dobra prica, ali koliko sam upucen ni u Ceskoj ne cvetaju plate za neke lower-IT pozicije u IBM-u, Oracle-u, etc... zato su oni i dosli u Cesku.

Pa suludo je očekivati da ponuda poslova i plate u zemlji koja je pre 15 godina izašla iz socijalizma budu iste kao u USA. Ovde u CZ ne cvetaju ruže, ali je neuporedivo manja nezaposlenost, korupcija i kriminal nego u Srbiji. Sa druge strane, vrlo je teško firmi iz istočne Evrope da se samostalno probije na zapadno tržište, ma kakav proizvod da ima (da se razumemo, pričam o velikim proizvodima, ne o ActiveCollab-u i slično). Drugim rečima, Srbija nije u poziciji da bira - bilo da ti se nudi outsourcing, sklapanje monitora ili otvaranje telefonskog support centra - moramo da prihvatamo, a ne da kukamo kako je to, pazi sad, "samo" tri puta više plaćeno od prosečne srpske plate.

Eh da, samo da dodam: mislim da je najbolje u vezi ovog infoparka to što se planira u gradu koji nije ni Beograd ni Novi Sad. Sa hipotetičkom platom u hipotetičkoj firmi tamo, možda neće moći da se plaća rata kredita za stan na Vračaru, ali će svakako moći da se plati rata kredita za stan u Inđiji.
[ DaliborP @ 27.09.2007. 11:41 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: O čoveče. Evo, deset prodavaca/prodavačica u butiku ima 10.000 i jedan narodni poslanik ima 100.000 dinara i prosečna plata je oko 20.000? Pa mislim da se oni iz butika ne bi složili.

Oni iz butika se ne bi slozili..... Zemljo otvori se.
Aha, znaci prosecna plata u nemackoj je 1500 evra, doktor ima 5000, cistacica ima 800, ja mislim da se cistacice u Nemackoj ne bi slozile da je 1500 prosecna plata, niposto.
Dobro sam rekao, ti stvarno ne znas sta je prosecna plata. Kako bi ti prezentovao statistike zarada u jednoj drzavi? Imas neko revolucionarno resenje?

Jel ovde neko pravilo da moderatori moraju biti sto veci mudrovi? Jedan od uslova?

[ Miroslav Jeftić @ 27.09.2007. 11:46 ] @
Pa nećeš se 'leba najesti od statistike kako god da je prezentuješ. Uzgred, ja nisam moderator na ovom podforumu, ne znam da li ti se priviđa ili šta? Takođe, rekao sam da karikiram - poenta je da kad nekom ko traži posao, ponude 100-150-200€ podatak o prosečnoj plati ne znači baš ništa.

P.S.
Što se tiče mudrova, ne bih se usuđivao uspoređivati se sa dijasporom, mi ovde ne znamo ništa, ali srećom da ste tu Vi da nam otvarate oči po potrebi.
[ DaliborP @ 27.09.2007. 11:58 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Što se tiče mudrova, ne bih se usuđivao uspoređivati se sa dijasporom, mi ovde ne znamo ništa, ali srećom da ste tu Vi da nam otvarate oči po potrebi.

Napraviti od termina prosecne plate pricu o putovanju kroz Srbiju, prodavacicama iz butika, siromasnim selima i narodnim poslanicima se zove mudrovanje, nista drugo.
Nema to nikakve veze sa dijasporom, to je samo tvoj jeftin pokusaj skretanja sa teme.
[ Miroslav Jeftić @ 27.09.2007. 12:07 ] @
Pa ne znam ko je na ovoj temi prvi počeo sa pominjanjem prosečne plate, vrati se malo unazad. A istina je da prosečna plata u Beogradu, Novom Sadu i centralnoj Srbiji, južnoj Srbiji nije ni blizu ista - to će ti odmah potvrditi i statistika na koju se toliko pozivaš.
[ vukad @ 27.09.2007. 12:18 ] @

Citat:
DaliborP: Kako bi ti prezentovao statistike zarada u jednoj drzavi? Imas neko revolucionarno resenje?


Pa valjda raspodela ima jos neke parametre osim proseka? Sto statisticki zavod ne objavljuje raspodelu po platnim razredima ili barem medijanu, sta bi tu bilo toliko revolucionarno? Prosek ima smisla u Svedskoj gde ogromna vecina prima prosek +/- 20%, ali u Srbiji...
[ Slobodan Miskovic @ 27.09.2007. 12:19 ] @
http://webrzs.statserb.sr.gov....mp;Sifra=0014&izbor=tabela

i prema sektoru delatnosti:

http://webrzs.statserb.sr.gov....mp;Sifra=0014&izbor=tabela
[ hecky @ 27.09.2007. 12:29 ] @
Prosecna plata nije plata koju ima vecina stanovnistva.

Priblizno 70% stanovnistva ima platu ispod proseka.

Prosecna plata ima smisla kad se prikaze u opsezima:

npr. 10% stanovnistva ima 0-5k din, 20% ima 5k-15k... i sl

Ove informacije su bile na sajtu zavoda za statistiku, ali sad ne mogu da ih nadjem... pitam se zasto
[ Miroslav Jeftić @ 27.09.2007. 12:46 ] @
@hecky

To i pokušavam da kažem sve vreme, thnx.

P.S.
Povlačim ono za dijasporu.
[ srdjandakic @ 27.09.2007. 13:02 ] @
Jel radite vi nesto u radno vreme da zaradite te IT pare o kojima pricate , ili se matori geekovi prepucavate po forumima ?? :)

[ hecky @ 27.09.2007. 13:04 ] @
Ja sam na pauzi za rucak!

Izasao bih da se prosetam, al zaladilo, pa sam narucio kinesku i visim u kancelariji
[ dmax @ 27.09.2007. 15:43 ] @
@DaliborP

Ako si zakljucio da je život u Srbiji lep, kao što si zakljucio da sam ja bez posla, onda se bolje nevracaj Još samo da ti kažem da za 1€ nemožeš ni približno dobiti ono što si mogao pre 4 godine koliko ima od kada sam se ja vratio u Srbiju. Tako da sada nisu one cene koje ti pamtiš od pre i porediš sa platama sada. I ispravicu se da se sada sa 1000€ može preživeti, ali ne mnogo više osim toga, sa manje...bogami je teško...

Neko rece da pocetnicima ne cvetaju ruže ni "napolje". Niko nije rekao da su im sva vrata otvorena, ali kada se zaposle i kao volonteri u nekoj firmi, oni su cenjeni i poštovani i niko ih ne naziva sa "onaj tamo što ništa ne radi" ... toga ovde ipak ima.

Da vidiš kako život izgleda u "ocima pesnika", možeš procitati tekst dole. Samo nezaboravi da nisu svi pesnici, a slicno komentarišu situaciju u Srbiji i nemoj da kažeš da "US coban" isto tako prolazi

[att_img]
[ DaliborP @ 27.09.2007. 15:49 ] @
Citat:
dmax: @DaliborP

Ako si zakljucio da je život u Srbiji lep, kao što si zakljucio da sam ja bez posla, onda se bolje nevracaj ;) Još samo da ti kažem da za 1€ nemožeš ni približno dobiti ono što si mogao pre 4 godine koliko ima od kada sam se ja vratio u Srbiju. Tako da sada nisu one cene koje ti pamtiš od pre i porediš sa platama sada. I ispravicu se da se sada sa 1000€ može preživeti, ali ne mnogo više osim toga, sa manje...bogami je teško...

Nisam ja tako davno otisao da ne znam sta pricam a niti sam toliko daleko da ne mogu da obidjem i uverim se kako je.
Dobro znam kakve su plate sad, i kakve su bile proslih godina.
[ BillyTheKid_79 @ 27.09.2007. 16:06 ] @
@dmax


Znam coveka koji na Fruskoj Gori ima ovce,i on ne moze da nadje cobanina,niko nece da bude cobanin,extra placa!


p.s:ako hoces da konkurises za upraznjeno mesto cobanina,javi se na private,imam broj telefona,bices primljen sigurno

[ Slobodan Miskovic @ 27.09.2007. 16:11 ] @
Inđija: Lobiranje ili investicija
27. septembar 2007. | 14:40 -> 16:23 | Izvor: B92, Beta
Beograd -- Budući tehnološki park u Inđiji izazvao je sukobe između ministarke Smiljanić i predsednika opštine Gorana Ješića.

Ješić je, nakon jučerašnje reakcije ministarke za informacione tehnologije Aleksandre Smiljanić, optužio ministarku da radi u korist domaćih lobija. Izgradnja tehnološkog centra u Inđiji, koji planira Embasi grupa iz Indije, izazvao je oprečne reakcije i u samoj Vladi Srbije, koja je jedan od učesnika projekta.

Pre dva dana potpisan je memorandum o razumevanju o izgradnji tehnološkog parka u Inđiji, u koji bi trebalo da bude uloženo 60 miliona evra i koji bi za pet godina trebalo da zaposli oko 25.000 radnika.

Iako je ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić jedan od potpisnika memoranduma, samo dan kasnije ministarka telekomunikacija upozorila je da bi ovakva investicija mogla da nanese štetu domaćoj tehnološkoj industriji i njeno ministarstvo nije bilo uključeno niti konsultovano u vezi sa tim projektom.

Osim u jučerašnjem saopštenju, u kome je upozorila da, ukoliko se projekat ne osmisli na pravi način, može da šteti domaćoj industriji informacionih tehnologija (IT), ministarka danas nije htela da daje šire objašnjenje.

"Nije jasna sadržina ovog projekta. Nije jasno ko u šta ulaže, kao što nije jasno kakve će koristi od tog poduhvata imati građani Srbije i država, navela je Smiljanićeva u saopštenju.

“Jedan od argumenata ministra Dinkića je da će to omogućiti zapošljavanje mladih u Srbiji. Prema saznanjima u našem ministarstvu, nema problema sa zapošljavanjem u IT sektoru u Srbiji, posla ima za stručnjake koji hoće da rade u našoj zemlji", navela je ona.

"Nije jasno, takođe, ko će biti zaposlen u tehnološkom parku u Inđiji - građani Srbije ili stranci", navela je ona.

"Ministarstvo je obavešteno"

Državna sekretarka za ekonomske odnose sa inostranstvom Jasna Matić objašnjava da Embasi grupa ulaže u razvoj poslovnih objekata, a ne u informacionu tehnologiju, dok će informacione firme iznajmljivati prostor.

Ona takođe demantuje da ministarka nije bila upoznata sa projektom, navodeći da je bilo više kontakata sa njenim ministarstvom.

"Ministarka Smiljanić je videla naše investitore 9. jula, kada su oni bili prvi put u Beogradu, i prilično je bila raspoložena da podrži projekat", kaže ona.

"U međuvremenu smo mi nekoliko puta formalno razgovarali sa gđom ministarkom Smiljanić i nekoliko njenih saradnika i do sada nije bilo nikakvih problema na vidiku sve do pre neki dan", kaže Matićeva.

Matićeva ističe da je veliki broj IT stučnjaka poslednjih godina napustio Srbiju i da će ovaj projekat doprineti da se oni vrate i sprečiti dalji odliv mozgova.

U Nacionalnoj službi za zapošljavanje navode da informatičari u Srbiji nemaju problem da nađu posao.

U Ministarstvu ekonomije očekuju da će u parku raditi više 20 svetski poznatih firmi koje se bave razvojem visokih tehnologija.

Embasi grupa jedna je od najvećih svetkih kompanija, koja se bavi izgradnjom i razvojem tehnoloških i biznis parkova i dugogodišnji je partner sa jednom od najvećih multinacionalnih firmi u toj oblasti, IBM-om.

Ješić: Transfer tehnologija

A gradonačelnik Inđije Goran Ješić kaže da su predstavnici indijske kompanije Embasi grup posetili Ministarstvo za telekomunikacije u julu.

On navodi da je neistinita tvrdnja ministarke za telekomunikacije i informatičko društvo da to ministarstvo nije bilo konsultovano o ulaganju indijskog kapitala u izgradnju tehnološkog parka u Inđiji.

Ješić tvrdi da će u prvoj fazi biti izgrađen tehnološki park na oko 50 hektara površine, sa poslovnim objektima na 25.000 kvadratnih metara, a kada bude završen, park će zauzeti 270 hektara sa poslovnim zgradama.

"Dolazak vodećih međunarodnih kompanija u oblasti informacionih tehnologija u Srbiju omogućiće transfer novih tehnologija i rad domaćih stručnjaka na najsavremenijoj opremi koja će biti instalirana, a time će imati priliku da razvijaju svoja znanja i veštine, kao u najvećim centrima ove vrste u svetu", kazao je on.

On je kazao da se, pored domaćih talenata i stručnjaka iz okruženja, očekuje povratak i velikog broja profesionalaca "koji su otišli iz Srbije 90-ih, jer im nije pružena šansa za adekvatan profesionalni razvoj, a čiji će profili biti traženi".

Prema Ješićevim rečima, ministarka Smiljanić će nakon rešavanja nastalog nesporazuma "sigurno pružiti punu podršku kompletnom projektu, iako za taj posao nije nadležno Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo".
[ Davor Vlajkovic @ 27.09.2007. 16:35 ] @
Citat:
Inđija: Lobiranje ili investicija

Kampanja, rođaci. Predizborna. A vi se ubiste od međusobnog pljuvanja. To valjda znači da, iako mizerna, daje efekte... :/
[ hecky @ 27.09.2007. 18:09 ] @
Pazi sad ovo...

Ovde pise da je potpisan "memorandum o razumevanju", a ne nekim sajtovima pise "preliminarni ugovor".

Jel zna neko tacno sta je potpisano, jer je razlika izmadju ova dva velika?

Memorandum o razumevanje ne obavezuje, dok preliminarni ugovor to cini.
[ dmax @ 27.09.2007. 19:33 ] @
@hecky
Mislim da ni oni sami neznaju, ali kao što rece Davor Vlajkovic - KAMPANJA.

Pratio sam neke forume o IBM Brno i vidim da nisu svi toliko oduševljeni, ali su primetili da Cesi imaju posebne priviligije, kako studenti, tako i zaposleni. Veliko je pitanje da li su i naši politicari stavili u ugovor neki pred uslov za zapošljavanje državljana Srbije, mada cisto sumnjam u to.

@BillyTheKid_79
Tebi ako su poslovni partneri oni koji imaju ovce, utehu tražiš na pogrešnom sajtu. Probaj na www.moja-ovca.com
[ Ivan Dimkovic @ 27.09.2007. 21:04 ] @
Na stranu investicija, ali jagma koja se dize oko te investicije je ocigledna predizborna kampanja - prvo, iz kog bi se razloga javljali nekakvi ministri u vezi projekta koji nema blage veze sa njima osim sto je Vlada Srbije jedan od pokrovitelja projekta i verovatno garant nekih finansijskih pogodnosti za green-field investicije (najverovatnije kroz ministarstvo finansija koje je zaduzeno za poresku politiku - tj. najcesci vid generatora pogodnosti)

Investicije u biznis parkove su pre svega stvar opstina i biznis partnera koji ce da donesu $$$ i eventualno kontakte sa klijentima, ne vidim zasto bi svaki ministar u vladi "morao biti obavesten" detaljno i pitan da se 100% slaze - sto je najgore, svi se osecaju posebno pozvanim da daju svoje komentare.

Od 2000-te godine ono sto je unapredjeno u Srbiji moze zahvaliti prilivu (mahom stranog) kapitala koji je izazvao rast ekonomije, formiranje pravih radnih mesta (a ne fiktivnih "drzavnih" poslova) itd... - dakle, stvarima koje sa politikom i ministarstvima nemaju ama bas nikakve veze.

Dakle, ako neka opstina u Srbiji zeli da izgradi biznis park sa stranim partnerom koji ima ekspertizu u izgradnji takvih stvari (i eventualno kontakte sa buducim klijentima) i da, uz pomoc Vlade Srbije ponudi dobre uslove za strane firme koje bi bile klijenti i kreirale radna mesta na tom parku - to je super, videcemo kad bude uradjeno ko ce sve tu doci i na sta ce to da lici - onaj ko je zasluzan za to ce sigurno moci da se pohvali.

A ta gadjanja PR-om, nekakvim 8-mocifrenim brojevima i "reagovanjima" ministarstava su price za malu decu, tj. za lokalnu upotrebu, pred izbore.

Kao sto Davor kaze - ocigledno daju rezultat, cim se ljudi i ovde pale oko toga :( Mislim, i te "avioni kamioni" price jedne strane (o "

kreiranju" 25 hiljada radnih mesta, pa jos visoko-kvalifikovanih), kao i podjednake gluposti druge strane o "ugrozavanju domace industrije" su obican crap namenjene za konzumaciju od strane ljudi koji ne razumeju ama bas nista od toga - a takvi su, na zalost, verovatno vecina gradjana Srbije da stvar bude jos gora :(

Stvari treba demistikovati - biznis park je najobicniji "office space" sa eventualno malo vise "visoke tehnologije" u vidu IT infrastrukture... Da bi cela stvar mogla da se nazove uspehom, osim izgradnje i polaganja parketa i zica, neko treba da se useli u taj "office space" i plati kiriju, a onda treba i naci dovoljno radne snage da radi u istom.

Treba prvo skociti pa reci hop.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 27.09.2007. u 22:15 GMT+1]
[ Marko Bijelic @ 27.09.2007. 21:39 ] @
Citat:

Pre dva dana potpisan je memorandum o razumevanju o izgradnji tehnološkog parka u Inđiji, u koji bi trebalo da bude uloženo 60 miliona evra i koji bi za pet godina trebalo da zaposli oko 25.000 radnika.


Podržavam inicijativu! Samo me interesuje gdje planiraju u narednih 5 godina da pronađu tih 25k IT radnika (stručnjaka) koje će da zaposle?

Estonija: http://www.nytimes.com/2005/12...p;ei=5090&partner=rssuserl


Sibir: http://money.cnn.com/magazines...dex.htm?postversion=2007032605

(via Yahti)

+ Doing Business 2008 (Estonija, Gruzija i Latvija u top 25 vs Srbija kao 86.)
http://www.doingbusiness.org/
[ Miroslav Jeftić @ 27.09.2007. 21:40 ] @
S obzirom da je to najavljeno kao grinfild investicija, pretpostavljam da taj koji skrka pare u to (koliko god) ima nameru i nekog tu da useli. Ne verujem da nemaju pametnijeg posla nego da prave eksperimente na sremskim njivama.
A što se tiče kampanje - pa čim se završe jedni izbori počinje kampanja za nove, tj. nikad i ne prestaje. Na to smo valjda već navikli.
[ Ivan Dimkovic @ 27.09.2007. 21:46 ] @
Upravo to - ako je neko spreman da ulozi 60 miliona EUR u nesto hoce da napravi od nule a to "nesto" je legalna stvar, treba ga pustiti da to uradi i pruziti mu svaku mogucu pomoc koju drzava moze da ucini.

Medjutim, price o "600 miliona potencijalnih dolara", "25 hiljada radnih mesta" bas kao i druga strana sa "ugrozavanjem domace industrije" jednostavno ne mogu biti na mestu, u ovom momentu. Te stvari su, kao sto Davor rece - predizborna kampanja, sluze za teritorijalna zapisavanja i ni za sta drugo.
[ D.i M.e @ 27.09.2007. 22:11 ] @
Vidim da je moja pretpostavka da je opet u pitanju propaganda tačna.
Evo i daljeg nastavka priče.

Strah domaće IT industrije od konkurencije i skuplje radne snage?
[ Davor Vlajkovic @ 27.09.2007. 22:53 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Upravo to - ako je neko spreman da ulozi 60 miliona EUR u nesto hoce da napravi od nule a to "nesto" je legalna stvar, treba ga pustiti da to uradi i pruziti mu svaku mogucu pomoc koju drzava moze da ucini.

Medjutim, price o "600 miliona potencijalnih dolara", "25 hiljada radnih mesta" bas kao i druga strana sa "ugrozavanjem domace industrije" jednostavno ne mogu biti na mestu, u ovom momentu. Te stvari su, kao sto Davor rece - predizborna kampanja, sluze za teritorijalna zapisavanja i ni za sta drugo.

Što bi ovi preko bare rekli, Just Fu*kin' Do It. Ili u izvedbi Karle Del Ponte: Hoću rezultate.

A gađanje ciframa o, lepo si rekao, potencijalnim milionima dolara i hiljadama radnih mesta u ovom stadijumu je najobičnije mlaćenje prazne slame, a.k.a. predizborne igrarije :(
[ braker @ 28.09.2007. 00:38 ] @
Buduci investitor koji primi k' znanju halabuku koju su podigli vladini pilicari u ovom sluchaju, dobro ce porazmisliti pre nego li se odluchi da ulozhi novac u Srbiji.Mozhemo pretpostaviti koliko je koshtala mashinerija planiranja samog projekta dok se nije doshlo u ovu fazu - dovoljno da niko ne zheli da razmishlja o durenju neinformisane ministarke za informacione tehnologije.


Farsa, medijsko prepucavanje i skupljanje jeftinih politichkih poena u situaciji gde je, kao shto reche Dimkovic:"neko spreman da ulozi 60 miliona EUR i nesto hoce da napravi od nule a to "nesto" je legalna stvar ", predstavlja vrhunac neozbiljnosti.

A mozhda je to samo deo nekog lucidnog plana za poboljshanje kreditnog rejtinga zemlje?

Gde je, bre, onaj shto vazda preti "obogacenom" motkom?Kad treba, njega ni za leka.





[ spartak @ 28.09.2007. 06:54 ] @
Ja sam za to da se gradi! Kad se otvori ako se pozaposljavamo tu mi, dovesce kineze i indijce. Cak i u najboljem mogucem scenariju 80% od tih 25.000 bi bili support call center telefonisti.

Sposobni i kvalitetni ce uvek imati dobar posao.

A ako to sagrade pa propadne, Indjija je imati najbolji urban paintball teren ovom delu evrope. Evo materijala za fallback kampanju ako propadne IT centar.
[ dmax @ 28.09.2007. 07:19 ] @
Citat:
D.i M.e: Vidim da je moja pretpostavka da je opet u pitanju propaganda tačna.
Evo i daljeg nastavka priče.

Strah domaće IT industrije od konkurencije i skuplje radne snage?


Zanimljivo da ministarka za telekomunikacija i informaticko društvo ima jedino komenatar na "prozore".
Citat:
Ministarka Smiljanić je 9. jula prisustvovala sastanku s predstavnicima Embasi grupe i tom prilikom podržala projekat. Njena jedina zamerka vezana je za problem provetravanja prostorija, pa je tražila da se ne ugrađuju hermetički zatvoreni prozori već oni koji se mogu otvarati, kako klima uređaji ne bi predstavljala jedinu mogućnost rashlađivanja prostorija.
[ Lesli Eldridz @ 28.09.2007. 07:48 ] @
Citat:
DaliborP: Aha, znaci Republicki zavod za statistiku nam plasira pogresne informacije koje su inace lako dostupne svakom ko napravi malo proputovanje kroz Srbiju i bez problema oceni kolika je prosecna plata. Interesantne metode.
Kao kad bi ja tebe odveo u Utah i pokazao siromasna sela sa mormonima i ti bi onda rekao, lazu, Amerika je siromasna, eto proputovao sam, video sam, sad znam.

Ja iskreno mislim da ti ne znas sta znaci prosecna plata.

Znam ja, to je podatak koji u Srbiji i slicnim zemljama koriste demagozi da mazu oci stanovnistvu koje vrlo dobro vidi o cemu se radi. A radi se o tome da lopovi dele sebi i sakom i kapom, deru za poreze i slicno, drze evro na silu na niskom nivou, dok proizvodnja (i uglavnom sve drugo) propada, pa onda sve to oni lepo saberu i oduzmu, i onda kazu ovako. Ja non stop jedem meso, ti non stop jedes kupus - u proseku jedemo sarmu. U Srbiji je tako, a za taj Utah ne bih znao.
Citat:
Miroslav Jeftić: Koješta. Naravno da ne valja kad je plata 200€ i da ne valja kad radiš na crno/nisi prijavljen na pun iznos. Treba valjda da neko bude srećan što mu se ne uplaćuju svi doprinosi? A to da je prosečna plata u Srbiji 350€ neto... dođi u Srbiju pa vidi.

Svi ovi znalci kad kazu Srbija misle na krug dvojke. Nemoj da si takav prema njima.

O temi, sramota je sto su ministri ovakve budale. Iz koje je partije ta ministarka? Iz SRS? Nema ni veze, sad su oni svi isti. Ovakve neverovatne primitivne gluposti odavno nisam cuo ni na pijaci. Evo u cemu je sustina te ministraske price. Imal' mene tune, to i "koliko ga je on platio". Ono, kad neko nesto prodaje, a vadikal obicni se raspituje kolika je tome zarada. Primitivizam na kub. Ministri. Bem te zemljo.
[ Majstor Duja @ 28.09.2007. 09:01 ] @
Mene samo zanima zasto bi neko investirao i do 300 mil.USD u nesto sto u sopstvenoj zemlji moze da dobije za desetinu te sume, mislim na Indiju....
Isto tako kao sto Spartak rece dovucice i novih "100.000" Indijaca i Kineza koji generalno nisu potrosacko drustvo i sav zaradjeni novac isisavaju iz
drzave porekla (primer: Dubai)...
IT posao nije vezan za lokaciju i moze da se odradjuje i na Mesecu ili u Gobi pustinji, whatever....
Pre ce iza ovog stajati jos jedan "fijasko veka" ovih truba u vladi...nicanje tzv. trgovinsko/poslovnih centara je primetno svuda:
evo na pr. na kod Zablja izmedju Novog Sada i Zrenjanina se vec pola godine viore zastave na mestu gde je "otvoren" neki takav
industrijski centar a u stvari mozete videti samo livadu i krave koje pasu...malo je to cudno!
[ DaliborP @ 28.09.2007. 09:53 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Znam ja, to je podatak koji u Srbiji i slicnim zemljama koriste demagozi da mazu oci stanovnistvu koje vrlo dobro vidi o cemu se radi. A radi se o tome da lopovi dele sebi i sakom i kapom, deru za poreze i slicno, drze evro na silu na niskom nivou, dok proizvodnja (i uglavnom sve drugo) propada, pa onda sve to oni lepo saberu i oduzmu, i onda kazu ovako. Ja non stop jedem meso, ti non stop jedes kupus - u proseku jedemo sarmu. U Srbiji je tako, a za taj Utah ne bih znao.

Lesli, ne secam se da sam tebe nesto pitao za ikakvo tumacenje? Nasao si se prozvanim? Preskoci me, molim te.

Neverovatno koliko ljudi ima problem da prihvati cinjenicu da postoji statisticki podatak kao sto je prosecna plata, ono, cim neko spomene odmah dvrlje i kamenje na njega.
Kako se neko usudjuje da to spomene, nije to tacno, putuj Srbijom, ti ces nama da pricas, nije Srbija Beograd, pusti me statistike, ovo ono
Koji problem imate, mene kad pitaju kolika je prosecna plata u Srbiji sta da mu odgovorim? Idi putuj po selima pa ti meni reci??

Opet, kad mene neko upita kolika je plata u Irskoj sta da kazem? Aaaa izvini, ne mogu to da ti kazem, ne ne. Naravno da cu reci prosecnu, verovali ili ne, tako to svuda funkcionise.




[ hecky @ 28.09.2007. 09:57 ] @
Mozda ce ovo pojasniti malo situaciju...

IT plate u Indiji su slicne, cak vece nego u Srbiji (prijatelj Indijac mi je rekao da J2EE programer moze da zaradi do 2300 eur NETO... jel ima u Srbiji neko to?).

Indija je u vremenskoj zoni GMT+5:30, tako da postoji znacajna vremenska razlika u odnosu na Evropu i USA. Srbija je GMT+1/2, isto kao i veci deo Evrope, a relativno blizu istocne obale USA (GMT-4/5).

Indjija je na 30 minuta od 2 najveca grada u Srbiji i aerodroma. Iz Beograda se svuda u Evropi moze stici za ispod 3h (to je 5h door to door). Nije lose zar ne ?

A verovatno su dobili neke extra povlastice u vidu izuzeca od poreza, zemljiste i ko zna sta jos (na stranim sajtovima pise "joint venture of Serbian governmant and Embassy Group", tako da ko zna kakve su jos povlastice dobili). Verovatno su te povlastice dale Srbiji prednost u odnosu na recimo Bugarsku, Rumuniju i Hrvatsku.

Sumnjam ja da ce glavnica radne snage biti iz inostranstva. To nema smisla. Verovatno ce kompanije dovesti svoj menadzment.

Slazem se da su cifre kojima se gadjaju nasi politicari deo predizborne kampanje i bezobrazne samopromocije, ali to ne znaci da je projekat los. Voleo bih samo da detalji ovog dogovora budu predoceni javnosti.
[ asatuser @ 28.09.2007. 09:58 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: O temi, sramota je sto su ministri ovakve budale. Iz koje je partije ta ministarka? Iz SRS? Nema ni veze, sad su oni svi isti. Ovakve neverovatne primitivne gluposti odavno nisam cuo ni na pijaci. Evo u cemu je sustina te ministraske price. Imal' mene tune, to i "koliko ga je on platio". Ono, kad neko nesto prodaje, a vadikal obicni se raspituje kolika je tome zarada. Primitivizam na kub. Ministri. Bem te zemljo.

E vala, ako si reko. Krajnje je vreme da znamo kakvi strucnjaci sede u ministarstvu za dvojnike i PCMove. Ja, da ne znam kao oni, prvo bi procitao nesto o tome, a tek onda komentarisao i to oprezno. Ovako samo ispadaju glupi u drustvu.

A ako se sumnja da se nesto desava ispod stola, onda postoji zvanican put da se to utvrdi i javnost obavestava o tome.

Ja podrzavam ovakve inicijative, a na drzavi je da obezbedi uslove da srpski park moze da bude bolji nego ostali u okruzenju. Mogli bi da ispregovaraju da sav kadar bude iz Srbije u zamenu neke druge pogodnosti.
[ vaske555 @ 28.09.2007. 10:02 ] @
Jedino bih dodao da od tih pomenutih 25000 radnika, mislim da ce ipak vecina biti fizikalci, a ne IT strucnjaci
jer je u planu pravljenje hardware-a, a za to trebaju fizikalci, u svakom slucaju treba podrzati i omoguciti ljudima da urade posao, i naravno kao i svi nadamo se da ce to malo poboljsati
cenu rada u srbiji u IT industriji....
[ Slobodan Miskovic @ 28.09.2007. 10:30 ] @
Citat:
A verovatno su dobili neke extra povlastice u vidu izuzeca od poreza, zemljiste i ko zna sta jos (na stranim sajtovima pise "joint venture of Serbian governmant and Embassy Group", tako da ko zna kakve su jos povlastice dobili). Verovatno su te povlastice dale Srbiji prednost u odnosu na recimo Bugarsku, Rumuniju i Hrvatsku.



Ne znam za Rumuniju i Hrvatsku ali u Bugarskoj, konkretno Sofiji postoji vec nekoliko godina fin biznis park sa svim mogucim velikanima IT industrije. Ovde je cak i regionalni centar HP podrske kao i mngoi drugi... Vise na: www.businesspark-sofia.com

Od vecih tu su:

3M, Hilti, HP, Minolta, Philips, Sony, Schneider electric, CiscoSystems...


Ova biznis park je gradio Lindner.

http://www.ekapija.com/website/sr/page/82001
[ Lesli Eldridz @ 28.09.2007. 10:38 ] @
Citat:
DaliborP: Lesli, ne secam se da sam tebe nesto pitao za ikakvo tumacenje? Nasao si se prozvanim? Preskoci me, molim te.

Neverovatno koliko ljudi ima problem da prihvati cinjenicu da postoji statisticki podatak kao sto je prosecna plata, ono, cim neko spomene odmah dvrlje i kamenje na njega. Kako se neko usudjuje da to spomene, nije to tacno, putuj Srbijom, ti ces nama da pricas, nije Srbija Beograd, pusti me statistike, ovo ono. Koji problem imate, mene kad pitaju kolika je prosecna plata u Srbiji sta da mu odgovorim? Idi putuj po selima pa ti meni reci??

Opet, kad mene neko upita kolika je plata u Irskoj sta da kazem? Aaaa izvini, ne mogu to da ti kazem, ne ne. Naravno da cu reci prosecnu, verovali ili ne, tako to svuda funkcionise.

Ama nema niko problem sa postojanjem tog podatka, ali ako je covek iole realan, morace da se slozi da nije isto kad se na osnovu tog podatka govori o standardu u Irskoj, USA, Svajcarskoj, Nigeriji ili Srbiji. U slucaju prve grupe (do Svajcarske) toj podatak je OK, u slucaju druge grupe je obicna kulisa. Kad i ako druga grupa postane deo prve grupe, tad ce biti u redu ta prica o prosecnoj plati u Srbiji na osnovu tih podataka zavoda za statistiku. Samo to hocu da kazem, u vezi konstantnog potezanja tog podatka na raznim temama.

U vezi teme sam rek'o sta sam imao, i na sta sam prvo pomislio kad sam cuo za izjavu te ministarke, od koje je pocelo da mi se povraca. A pomislio sam kako su sve to obicni mracnjaci, autoritarci i ksenofobi koji ne mogu da podnesu cinjenicu da neko u ovoj zemlji nesto radi i gradi, a da njih nije pitao. A kad oni nesto grade (sto je obicno nesto kilavo, ono, naprave arenu koja prokisnjava, pijacu koja ne moze da dobije upotrebnu dozvolu zato sto iznad nje prolazi dalekovod, traku autoputa koja ne moze da dobije upotrebnu dozvolu jer je lose uradjena itd) , tad je onaj ko ih o tome ispituje izdajnik koji rovari i smeta pri izdavanju upotrebnih dozvola na mufte. Dzabe im sva studiranja na Oksfordima i Harvardima (i Milosevic je ziveo u Njujorku) , kad je jedino sto za njih vazi ono - magare u Bec, magare iz Beca. Evo sad sam video da je ta ministarka iz DS - a. Mislio sam da je iz DSS, takav stav o strancima i koristi koju drzava treba da ima od izgradnje tog parka vise prilici tim mracnjacima. U stvari, sad je to sve jedno isto, pa se ne zna ko je veci patriota, da li DS ili DSS. Meni nije jasno sta nije u redu sa tim ljudima pa se stalno bune kad neko nesto treba da gradi i stvara. Tako je isto ministar Velja zaustavio dolazak Rajanera kad su hteli da zakupe niski aerodrom. Sve sam go strucnjak, vizionar i mislilac. I mi sa njima.
[ madcama @ 28.09.2007. 10:45 ] @
Citat:
industrijski centar a u stvari mozete videti samo livadu i krave koje pasu...malo je to cudno!


Mora da pripremaju teren za radnu snagu iz Indije.
[ Buum @ 28.09.2007. 10:49 ] @
Interesantno je da su i Goran Ješić [predsednik opštine Inđija] i Aleksandra Smiljanić [ministarka telekomunikacija i informatičkog društva] članovi Demokratske stranke.

Juče sam u najavi vesti na B92 čuo Ješićeve optužbe da se ministarka ovako ponela jer štiti domaće softverske i hardverske monopoliste. Izgleda da su te optužbe naknadno izbacili iz vesti na intervenciju nekog "odozgo" kako bi se strasti stišale. Ostaje da se vidi da li je zaista u pitanju neko lobiranje ili je ministarkina sujeta pogođena jer nije učestvovala u prezentaciji ugovora. Gađanje ciframa je klasičan predizborni marketing i to treba uzeti s rezervom.

Uglavnom, bilo kakva green field investicija u Srbiji je više nego dobrodošla, pogotovu u obasti ICT-a. Veća ponuda poslova na ionako (kadrovski) deficitarnom tržištu će značiti:
a) veće plate,
b) veći izbor ICT poslova,
c) mogućnost usavršavanja na poslovima koji ranije nisu bili dostupni u Srbiji.

Indijska Embassy Group će samo iznajmljivati poslovni prostor i neće odlučivati koga će npr. IBM ili Novell da zaposle. Dakle, strah od najezde nekih Indijaca ili Kineza koji će raditi za šaku pirinča je potpuno neosnovan. Ako i bude bilo nekih stranaca to će biti tek po koji menadžer.
[ Ivan Dimkovic @ 28.09.2007. 11:12 ] @
Btw, zar ne postoji vec neki moderni biznis park kod Aerodroma Nikola Tesla?! Secam se pre par godina kada sam jako cesto putovao do Beograda da su pitchovali doticni kao buduci centar moderne industrije, bili plakati okolo i sta ti ja znam, sta bi od toga?

Biznis park je prostor gde postoji dobra infrastruktura (znaci, treba ti office space, dobijas ga odmah, treba ti opticki kabl - dobijas ga odmah, vodi te auto put do aerodroma itd...) - uobicajena su stvar u skoro svakom vecem evropskom gradu i jako je dobro da Srbija dobije vise takvih jer ce joj trebati.

Pretpostavljam da doticna indijska firma koja zeli da ulozi znacajne pare, ima nacin da dovuce IBM, Microsoft, HP i ostalu ekipu - najverovatnije je da su se sa drzavom Srbijom utalili oko nekih zescih poreskih olaksica sto bi trebalo da olaksa ceo biznis i njima a i nama.

Bilo bi lepo, medjutim, da Gradjani Srbije znaju kakav je tacno posao u pitanju, sta ce Vlada Srbije ponuditi kao paket olaksica, koje su obaveze svake strane i sl...
[ spartak @ 28.09.2007. 11:14 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Svi ovi znalci kad kazu Srbija misle na krug dvojke. Nemoj da si takav prema njima.


A mozda misle i na tu sirotu unutrasnjost Srbije iz koje samo naviru likovi i kupuju gajbe u krugu dvojke, a pre kupovine obilaze ih autima o kojima ti iz kruga dvojke mogu samo da sanjaju.

Sustina nesporazuma oko "sirote unutrasnjosti" su poremecena merila vrednosti. Fabrika se gasi, zemlju niko ne radi od kad je fabrika napravljena, svi su siroti i tukli bi se protiv "Beogradske centrale" a svako od njih ima kucu najmanje kao stan gde ja zivim plus komsija iznad mene. Nema leba da jede, a ima kucu na dva tri sprata.

Pusti me tih fora. Prosao sam skoro putem od iskljucenja sa autoputa pa do vodopada Lisine. Nov put, nove kuce i ni jedna mala, lepa kola i ne izgleda da bilo kome sta tu fali iskreno da ti kazem. Jadna unutrasnjost stvarno.
[ Lesli Eldridz @ 28.09.2007. 13:14 ] @
Pa oni onda da prodaju te kuce koje su nasledili od predaka, pa da dodaju tebi da kupis veci stan, a? Pusti to, u to ja ne ulazim, da li zli dosljaci unistavaju ovo ili ono. Javio sam se povodom toga sto je po meni ministarka rekla u sustinu istu stvar kao svojevreno njen uvazeni kolega pop Milan Djuric, radikalski poslanik u vreme kad je knezevina Srbija uzela zajam za izgradnju pruge Beograd - Vranje, a to je kako "ce se zbog izgradnje zeleznice (IT parka) u Srbiju navuci stranacki fabrikanti i svakojake krpetine i s njima ce se otvoriti trgovina, a nasem narodu nije amanet da trguje i da se obogacava, no da sveti Kosovo" To jest, izrazila je bojazan da ce u taj park investitori da navuku strancekanje i da tako prave konkurenciju domorocima, sto je u sustini isti razlog zbog kog je srusena Jugoslavija, i izgleda da se od te politike ovde ne odustaje. Zbog toga, a i zato sto neki, zajedno sa ministarkom, tvrde da ko dlanom o dlan, ocas posla, covek u Srbiji moze da se zaposli u IT struci i da ima platu od 100,000 maraka. Ja sam samo rek'o da je moguce sve to, ali u krugu dvojke, sto je susta istina, i sta sad.
[ sinisa_s @ 28.09.2007. 13:20 ] @
Nije mi jasno zato bi neko imao nesto protiv da se otvori IT pask u srbiji. Posebno ako taj neko radi u IT industriji. To samo znaci da ce ponuda za posao iti vise a samim tim verovatno i plate i uslovi rada. Kamo srece da se otvori 20-tak takvih parkova. Naravno da ce Dinkic da preuvelica stvar kao i svaki drugi politicar. A ko nebi. A ministarka ko da je pala sa marsa. To o komunikaciji ministara u vladi ne bi da pominjem. Sem toga mozda brani interese nekog od domacih preduzimaca.
S druge trane to se zove IT park ali nemora da znaci da ce tu da rade web i .NET developer-i. Ta indijska kompanija izdaje prostore i Daimleru i gomili drugih kompanija. Mozda bude posla za elektronicare, hemicare, gradjevince...
S druge strane niko tu nece u nedelju dana da zaposli 10000++ ljudi. I nece se u roku od dva dana poceti valjati neki veliki poslovi. Ali zato u blizini imate dva univerziteta (BG, NS) i dobar potencijal. Blizu su i rumunija i bugarska tako da radne snage verovatno da bude. A na to neko ko tu zapocinje posao verovatno racuna.

Po mom misljenju extra i nadam se da ce toga jos da bude.
[ Slobodan Miskovic @ 28.09.2007. 13:26 ] @
Ovi sto pricaju da je po Srbiji med i mleko izgleda da su istu videli samo kroz prozor autobusa ili automobila. Eto ako im se svidja neka prodaju te stanove u Beogradu, za pare koje dobiju mogu da imaju kuce u kom god hoce gradu u Srbiji. Nema saobracajne guzve, cist vazduh, lepi automobili i kuce, sve divno i bajno a kad treba da nadjes posao, nema :) e onda se vracamo na pocetak price, posla ima samo treba da ga znas i da budes iskusan ali takodje jos jedna cinjenica posla nema u tim manjim mestima u Srbiji al jbg ne mozes sve da imas...
[ spartak @ 28.09.2007. 13:31 ] @
Ja se izvinjavam ali nisam rekao "zli dosljaci". Mene dosljaci ne ugrozavaju, ni braca iz unutrasnosti Srbije ili Republike Srpske, ni braca iz Crne Gore, niti mislim da ce me ugroziti Kinezi i Indijci koji ce doci ovde da rade. Ako ce raditi bolje od mene i treba da rade. I moj otac je pre 45 i kusur godina bio dosljak.

A ovom kolegi koji je mislio da ja hocu da neko proda kucu da bih ja kupio veci stan samo da kazem da na zalost nemam svoj stan. Zivim sa suprugom i dvoje dece u tudjem stanu, trenutno ne placamo stanarinu ali u principu smo podstanari. Neko ima veliku kucu, a nekom radi firma. Bog izgleda raspodeli ravnomerno sve hahaha

Ono sto sam hteo da kazem je da je gledanje unutrasnjosti Srbije kroz prozor automobila isto sto i gledanje kruga dvojke kroz prozor tramvaja, ne daje pravu sliku.

Mada ima lepih kuca u Kragujevcu, pa prema Sumaricama divne vikendice. Takve ni u krugu dvojke ne videh skoro. A propade Zastava, propade sve. Kako bre to? Fore.

Kao sto rekoh i na temi vezanoj za turizam u Crnoj Gori, nista ne fali da se dovedu radnici iz "gladnih" zemalja. Kao sto rumuni dovode sezonce Vijetnamce. Protrese to malo lenchuge koje su navikle da igraju klikere lagerima pored pokretne trake umesto da paze da barem tih 5 auta taj dan sklope kako treba, a na svakom zboru pobune su prvi da nesto demonstrativno zahtevaju.

Tako je vazda bilo. Luzeri kukaju, uspesni guraju dalje. Vazda bilo vazda bice!


[Ovu poruku je menjao spartak dana 28.09.2007. u 14:46 GMT+1]
[ StORM48 @ 28.09.2007. 13:49 ] @
Izbegao sam da u OVOJ temi prokomentarišem šta mislim, ali sada moram da pitam - KO JE UOPŠTE ONA? I zbog čega je njeno "znanje & umeće" samo spakovano u "impresivnu biografiju"? Impresivnu biografiju su imali i razni drugi likovi, poznati u istoriji, pa znamo kako su i šta radili. Tako da, ne bih kvalifikovao stručnost samo na osnovu nekakve biografije (koju uzgred, sami pišemo).

Samo za ovaj "pad sa kruške" (neobaveštenost) bih je lansirao u orbitu, a kamoli za podrivanje ugovora. Tim pre što vrlo dobro pamtim prvu priču o ovom poslu, od pre par meseci.

Šta je IT kamp/park?

Recimo, silicijumska dolina u malom. Nešto što mnoge države priželjkuju, a mali broj to i ostvari. Posebno je loše komentarisati ovakve ugovore sa stanovišta nekoga "ko ne zna čemu to služi i kakve koristi građani imaju od toga".

Za ovakve, gospođe ministarke, "Laza" je uvek bio najbolje rešenje. Šizofrenija na delu.

A bez obzira što se neki uljuljkuju da je IT sektor deficitaran sa radnom snagom, to NIJE tačno. Prvo, kod nas se za IT mahom drže prodavci u lokalnim radnjama. Otud trend da se u svakoj prodavnici opreme, radnice (devojke, najčešće) menjaju na mesečnoj bazi. Nije ni čudo što je potražnja "velika".

Naš IT sektor je jedan od najjadnijih u okruženju i nikako se rast istog ne može posmatrati kroz 80% povećanja potražnje za laptopima.

Pozdrav
[ DaliborP @ 28.09.2007. 13:59 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: e onda se vracamo na pocetak price, posla ima samo treba da ga znas i da budes iskusan ali takodje jos jedna cinjenica posla nema u tim manjim mestima u Srbiji al jbg ne mozes sve da imas...

Miskovicu, da si se zalio da nema posla u Srbiji u bilo kojoj drugoj delatnosti osim u IT-ju slozio bi se sa tobom, jer je to istina.
Ovako prica ti prilicno suplja, pogresio si industriju na koju da se zalis.

Tebi je neko drugi kriv sto nisi mogao da nadjes posao u IT sektoru u Srbiji, pa to je vise nego smesno.
I na kraju si zbog svega toga otisao u Bugarsku da radis. Hilarious.

Citat:
spartak: Ja se izvinjavam ali nisam rekao "zli dosljaci". Mene dosljaci ne ugrozavaju, ni braca iz unutrasnosti Srbije ili Republike Srpske, ni braca iz Crne Gore, niti mislim da ce me ugroziti Kinezi i Indijci koji ce doci ovde da rade. Ako ce raditi bolje od mene i treba da rade.

Slazem se u potpunosti, samo ljudi se zale danas kad ima posla koliko hoces i kad nedostaje IT kadra, mogu da zamislim kakva ce situacija biti kad bi se stvorila takva konkurencija.

Citat:

A bez obzira što se neki uljuljkuju da je IT sektor deficitaran sa radnom snagom, to NIJE tačno. Prvo, kod nas se za IT mahom drže prodavci u lokalnim radnjama. Otud trend da se u svakoj prodavnici opreme, radnice (devojke, najčešće) menjaju na mesečnoj bazi. Nije ni čudo što je potražnja "velika".

Ti za IT kadar smatras prodavacice kompjutera u radnjama? O cemu ti pricas?
Postoje firme, vise njih, koje po godinu dana ne mogu da nadju 3 dobra programera, pare nisu u pitanju, vec zato sto ih NEMA. To je realnost.
[ Buum @ 28.09.2007. 14:07 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Btw, zar ne postoji vec neki moderni biznis park kod Aerodroma Nikola Tesla?! Secam se pre par godina kada sam jako cesto putovao do Beograda da su pitchovali doticni kao buduci centar moderne industrije, bili plakati okolo i sta ti ja znam, sta bi od toga?

Ima, radi vrlo uspešno, samo nije kod aerodroma već na Novom Beogradu. Verovatno te zbunio naziv "Airport City Belgrade".

http://www.airportcitybelgrade.com/main.php?content=whatis
[ Slobodan Miskovic @ 28.09.2007. 14:16 ] @
Citat:
Miskovicu, da si se zalio da nema posla u Srbiji u bilo kojoj drugoj delatnosti osim u IT-ju slozio bi se sa tobom, jer je to istina.
Ovako prica ti prilicno suplja, pogresio si industriju na koju da se zalis.

Tebi je neko drugi kriv sto nisi mogao da nadjes posao u IT sektoru u Srbiji, pa to je vise nego smesno.
I na kraju si zbog svega toga otisao u Bugarsku da radis. Hilarious.


Ovako, ja razumem da su za tebe Srbija Beograd i jos par gradova ali moram da te obavestim da to nije tako. Posla za ljude iz IT-a u Somboru, Vrscu, Zrenjaninu, Boru, Valjevu i ostalim mestima u Srbiji N E M A dovoljno ili ih uopste nema.

To sto sam ja u Bugarskoj je samo odluka jedne velike firme da support ne radi iz Srbije, nakon konstatovanja te cinjenice mnoge stvari postaju jasnije....nazalost :(
[ DaliborP @ 28.09.2007. 14:27 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Ovako, ja razumem da su za tebe Srbija Beograd i jos par gradova ali moram da te obavestim da to nije tako.

Kako tacno ti "razumes" sta je za mene Srbija, objasni mi? Rekao sam negde?

To sto nema posla u IT industriji u manjim gradovima nije karakteristika Srbije niti razvijenosti, to je prisutno u vecini zemalja Evrope. Globalizacija i migracija stanovnika u velike gradove je doprinela tome. Kako ti zamisljas razvijenu IT industriju, u svakom gradu po jedan IT biznis park sa gomilom IT firmi? Cinjenica je da su IT poslovi u manjim gradovima uglavnom vezani za drzavne sluzbe, banke i eventualno neku veliku kompaniju.

Mozda cu te razocarati ali tako je svuda. I u Irskoj je IT industrija smestena u 4 grada, sa te strane je prilicno slicno. A verovatno je IT ovde najrazvijeniji u Evropi.
[ Slobodan Miskovic @ 28.09.2007. 14:37 ] @
Citat:
Kako tacno ti "razumes" sta je za mene Srbija, objasni mi? Rekao sam negde?


Pa zastupas tezu da posla ima na pretek samo nema radne snage, a to je tacno samo za Beograd i Novi Sad mada ni u NS-u situacija nije sjajna.
Citat:
Kako ti zamisljas razvijenu IT industriju, u svakom gradu po jedan IT biznis park sa gomilom IT firmi?


Nope, ne znam na osnovu cega si doneo takav zakljucak. Jednostavno u svakom vecem gradu da velike firme imaju normalna IT odeljenja a ne one-man-show i 10 sekretarica. To je sasvim dovoljno. To se nece tako brzo promeniti jer firme nece, ne zele ili misle da nije potrebno da imaju IT odeljenja sa normalno placenim radnicima koji ce raditi posao za koji su zaduzeni a ne posao servisera stampaca, administratora, programera i podrske odjednom.

Evo pogledaj: http://www.poslovi.infostud.com/?sr=1&k=5

Ima tri posla u Kragujevcu, 5 Novi Sad, 1 Ada i 1 Subotica :) toliko o brdu posla u IT u Srbiji. Btw ukupno oko 80 ponuda za posao na 10 000 000 stanovinika.
[ Davor Vlajkovic @ 28.09.2007. 14:52 ] @
Kad ste već pomenuli ACB, ima li neko od vas iskustva sa istim iz prve ruke? Je l' neko bio tamo, ošacovao, možda radio?

Moja malenkost će, nadam se, uskoro imati potrebu za pozamašnim office space-om koji bi trebalo da bude potpuno IT-ready i, poželjno, na "pljucometar" užem (beo)gradskom jezgru radi lakše face2face komunikacije sa najvećim klijentima. Iz tog razloga bih jako voleo da, ako neko ima konkretna iskustva sa istim, napravi paralelu između ACB, inđijskog IT wannabe-parka i klasičnih poslovnih prostora poput, recimo, PC Ušće. Svi smo čuli priče PR-ovaca i političara, ono što me interesuje je situcija na terenu.

Sad će Sloba da ponovo oplete po mrskoj mu beogradizaciji ili šta već, ali samo ću potsetiti da je tamo već 50+% srpskih TOP100 firmi. Jbg, nisam to ja izmislio, tako stoje stvari... Mogu ja da odem i u jednu Suboticu, Kragujevac ili Dimitrovgrad i šljakam odatle ako mi je baš stalo do borbe protiv vetrenjača, ali to bi bilo krajnje neodgovorno i suprotno zdravom razumu.

Preporučena literatura: http://www.paulgraham.com/siliconvalley.html
[ DaliborP @ 28.09.2007. 14:55 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic:Btw ukupno oko 80 ponuda za posao na 10 000 000 stanovinika.

A infostud je mesto gde se oglasava cela Srbija.
Ok, Miskovicu ubedio si me. Nema posla pa si morao da odes, evo i ja priznajem. Ja sam ziveo u snu zadnjih nekoliko godina, hvala sto si mi otvorio oci.
Nema potrebe vise raspravljati.
[ Slobodan Miskovic @ 28.09.2007. 14:56 ] @
Ma nemam ja nista protiv Beograda ali kad je IT u pitanju sve moze da se radi iz bilo kog drugog grada u Srbiji. Nema potrebe za otvaranjem office-a u Beogradu kada su Novi Sad i Zrenjanin odlicno povezani sa Beogradom, pre ces stici iz Zr-a u Beograd nego sa Novog Boegrada u centar u spicu. ;) Infrastruktura postoji i uopste mi nisu jasni ljudi koji smatraju da IT kancelarije moraju da budu u Beogradu da bi funkcionisale (ne mislim ovom prilikom na tebe Davore ;) ).

Citat:
A infostud je mesto gde se oglasava cela Srbija.


Infostud je ...khm raspitaj se, nemam snage da te ubedjujem, ali recimo da je najpoznatiji sajt za poslove i vecina firmi pogotovo IT postavalja tamo oglase za poslove kada traze radnu snagu...

Ti nisi ponudio nijedan jedini argument za to sto pricas. Ja sam ti upravo dao jedan od najposecenijih sajtova za poslove a ti i dalje pricas da poslova ima koliko 'oces...
[ StORM48 @ 28.09.2007. 14:57 ] @
@Davor Vlajković

Ako Te ne smara da svaki dan ulaziš/izlaziš kao u CIA-u, onda je ACB pravo mesto. Svaki put kada posetim ACB, smorim se k'o vrabac. A kvalitet prostora baš i nije na nivou cene koja se za to plaća.

Parking je potpuno zatvorenog tipa i mesta nema koliko izgleda na prvi pogled. A osim toga, kompleks je još uvek u izgradnji i na kraju će i onaj avion biti maknut, da bi se izgradile još dve (ili čak 4), što će parking učiniti još tesnijim.

Pozdrav
[ solarko @ 28.09.2007. 14:59 ] @
1)Indijci prave iskljucivo zgrade.
2)Niko ne garantuje da ce Apple da se useli u njih.

Jedini problem je cinjenica da ce iz Nacionalnog investicionog plana da se uplati neki $ za izgradnju tih zgrada Ima se, moze se
[ StORM48 @ 28.09.2007. 15:06 ] @
@DaliborP

Ja shvatam šta želiš da kažeš, ali veruj mi na reč, u Beogradu se (posebno kada gledamo po podacima zavoda za zapošljavanje) u IT sektor ubrajaju mahom prodavci opreme, softvera i nešto onih nesrećnika koji su "majstori za sve" u velikim firmama, u žargonu poznatiji kao "hakeri" (ono, šef vas upoznaje sa novim partnerom i predstavlja vas u fazonu: "a ovo je naš haker, on sve zna o kompjuterima", pri čemu ti dođe da propadneš kroz zemlju).

To je realnost Srbije. Vrhunac umeća predstavlja postavljanje novog naloga u XP Pro-u ili čak(!) win2003, sa svim mogućim zabranama koje je umešni "sys-admin" postavio. To nije maksimum, ali je blizu utopije za prosečnog IT radnika ovde.

OK, tu i tamo se može biti web master ili "terenac" za razvlačenje parica za novu zgradu čiji geekovi dobijaju super-giga-mega ADSL.

Šta tek očekivati od ostalih gradića i manjih mesta u Srbiji?

Gde smo mi u outsourcing-u i zašto je gomila stručnjaka van države u kojoj je rođena. Neće biti baš da je to samo ćef. Nema dovoljno posla, a i ono što ima, barem 80% radnih mesta je bedno plaćeno. To je surova realnost.

Pozdrav
[ jablan @ 28.09.2007. 15:13 ] @
1. Srpski IT sektor je jadan. To je sve u svemu par hiljada ljudi.
2. Posla u srpskom IT sektoru ima, zato što u Srbiji ima malo IT stručnjaka. (A ima ih malo iz dva razloga: loš obrazovni sistem i odliv na zapad.)


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 28.09.2007. u 16:53 GMT+1]
[ dmax @ 28.09.2007. 15:24 ] @
Citat:
Postoje firme, vise njih, koje po godinu dana ne mogu da nadju 3 dobra programera, pare nisu u pitanju, vec zato sto ih NEMA. To je realnost.

Pa ja nisam cuo ni zajednog našeg vrhunskog programera koji je otašao, da za 5000$ neće nazad u Srbiju, mislim - ako pare nisu problem

Pre bih rekao da te firme godinama imaju otvorena radna mesta za vrhunske programere, a pri tom nude celih 500€ (naravno na ruke, jer su samodoprinosi skupi)...
[ dmax @ 28.09.2007. 15:37 ] @
Još ovo,
nedavno je OTP banka tražila nešto sto su zvali "stariji IT saradnik". Rec je o administratoru, koji treba da zna Windows domen, SUSE Linux i Oracle bazu (lep spoj srodnih oblasti ). Posao je u smenama (po 12 sati, dan i noć) i za to su davali veoma stimulativnu platu od 400€....

Kada sam ovo cuo, zapitao sam se prvo (linijom nadole), koliko placaju obezbedjenje u smenama, pa portire (po danu), kafe kuvarice.... i došao do zakljucka da su spremacice verovatno na minimalcu

Ovaj OTP oglas je posle dužeg vremena trebalo da bude "nešto bolje što se objavilo u Novom Sadu"... Izgleda su od sve price o ulasku stranih firmi u Srbiju i progres istih bazirane na uštedu troškova sa "visokim" platama.


[ sinisa_s @ 28.09.2007. 16:17 ] @
Citat:
solarko: 1)Indijci prave iskljucivo zgrade.
2)Niko ne garantuje da ce Apple da se useli u njih.

Jedini problem je cinjenica da ce iz Nacionalnog investicionog plana da se uplati neki $ za izgradnju tih zgrada :) Ima se, moze se :)


Da bas ce se Indijci obogatiti iz naseg investicionog plana. Pa sigurno lokaciju nisu samostalno odabrali. Nase skolstvo je pre bilo dosta dobro. Sto ne znaci da ce opet da bude. Verovatno vide potencijal (dva univerziteta u blizini) i jeftina radna snaga.
[ weird al @ 28.09.2007. 16:23 ] @
Citat:
dmax: Izgleda su od sve price o ulasku stranih firmi u Srbiju i progres istih bazirane na uštedu troškova sa "visokim" platama.


Sva sreća što imamo jeftinu radnu snagu inače ovde niko ne bi došao da investira.
[ ventura @ 28.09.2007. 16:29 ] @
Citat:
weird al: Sva sreća što imamo jeftinu radnu snagu inače ovde niko ne bi došao da investira.


Da, da, baš je u Srbiji jeftina radna snaga... Znaš kolike su plate u Rumuniji?
[ dmax @ 28.09.2007. 16:33 ] @
Pored slavnih politicara izgleda je još jedino jeftina radna snaga ostala da privuče strane investitore.

Pa možda je to poslovna politika Srbije: Spustiti standard u Srbiji, pa će doći strani investitori, jer je ovde jeftina radna snaga
[ Davor Vlajkovic @ 28.09.2007. 16:41 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Ma nemam ja nista protiv Beograda ali kad je IT u pitanju sve moze da se radi iz bilo kog drugog grada u Srbiji. Nema potrebe za otvaranjem office-a u Beogradu kada su Novi Sad i Zrenjanin odlicno povezani sa Beogradom, pre ces stici iz Zr-a u Beograd nego sa Novog Boegrada u centar u spicu. ;) Infrastruktura postoji i uopste mi nisu jasni ljudi koji smatraju da IT kancelarije moraju da budu u Beogradu da bi funkcionisale (ne mislim ovom prilikom na tebe Davore ;) ).

Ne bih li ti dočarao kako izgleda poslovanje jedne IT firmice iz srpske provincije na početku XXI veka, reći ću ti da je ovde gde sam trenutno, u "gradu" sa ~100K stanovnika, u naselju koje u šali zovemo kruševački Akropolj (jer je na brdu koje se nadvija nad gradom), koje od najužeg centra deli praktično samo jedna i po ulica, nema "tehničkih mogućnosti" ni za instalaciju najobičnije digitalne telefonske linije, a kamoli za ISDN ili nešto komplikovanije. Istina, SBB je razvukao kablove ovde, konačno nam pustio i net, a i wi-fi šljaka kako-tako, ali... To, složićeš se, začinjeno činjenicom da mi je za, recimo, dobijanje odobrenja za fakin P.O. Box trebalo čitavih 6 meseci (!) daje potpuno novu dimenziju i dobrano ruši predstavu o raju na Zemlji koju imaju oni koji su se prvi put našli ovde (čist vazduh, šumica prepuna veverica, prekrasan pogled itd.). Po ceni rentiranja prostora ovde koji ispunjava te uslove, plus ostali troškovi, cenim da mogu da nađem mesto u jednom biznis parku nadomak BG-a, koje će mi osim lagodnosti rada u jednoj takvoj sredini obezbediti i:

- bolji pristup TOP klijentima;
- bolji pristup TOP medijima;
- bolji pristup TOP investitorima;
- ...

Još jednom ti toplo preporučujem da pročitaš članak koji sam linkovao ranije kako bi stekao realniju sliku o celoj ovoj stvari.

Citat:
StORM48: Ako Te ne smara da svaki dan ulaziš/izlaziš kao u CIA-u, onda je ACB pravo mesto. Svaki put kada posetim ACB, smorim se k'o vrabac. A kvalitet prostora baš i nije na nivou cene koja se za to plaća.

Parking je potpuno zatvorenog tipa i mesta nema koliko izgleda na prvi pogled. A osim toga, kompleks je još uvek u izgradnji i na kraju će i onaj avion biti maknut, da bi se izgradile još dve (ili čak 4), što će parking učiniti još tesnijim.

Hvala na informacijama. Koristila bi mi/nam upravo realna iskustva vezano za kvalitet prostora, sa svim što u to ulazi - (ne)postojeća infrastruktura i sl. Ako se neko seća priče o, čini mi se, borskom biznis inkubatoru, gde su stanarima isto obećavane kule i gradovi, a na kraju se ispostavilo da tamo nema ni krova nad glavom ni trofazne struje koja je bila potrebna za rad nekih proizvodnih mašina, razumeće moju skeptičnost prema ovome. Naravno, ne mislim ovde na ACB već generalno na priču o srpskim BP-ovima.

Što se tiče (ne)postojanja kvalitetnog IT kadra u nas, konkretan stav naravno zavisi od toga iz čije kože posmatrate situaciju. Tačno je da je teško naći i kvalitetne radnike i kvalitetne poslodavce/poslove. To je potpuno normalno jer se svi grabe za najbolje, pa se ima utisak da nema posla tj. radne snage. Uz dovoljno napora (pre/dokvalifikacije, korigovanja nastupa, obijanja pragova, pa i migracije) rezultati neće izostati...
[ Ivan Dimkovic @ 28.09.2007. 16:46 ] @
Citat:

Da bas ce se Indijci obogatiti iz naseg investicionog plana. Pa sigurno lokaciju nisu samostalno odabrali. Nase skolstvo je pre bilo dosta dobro. Sto ne znaci da ce opet da bude. Verovatno vide potencijal (dva univerziteta u blizini) i jeftina radna snaga.


Hmm, licno mislim tesko, prvo plate u Srbiji za dobar IT kadar uopste nisu tako niske u odnosu na Rumuniju i Bugarsku - a u odnosu na Rumuniju i Bugarsku imamo mnogo manje IT kadra na zalost. O Indiji da ne pricamo.

Misljenja sam da je glavni razlog zasto Indusi hoce u Srbiju :

- Srbija je u Evropi
- Srbija je u istoj vremenskoj zoni sa Nemackom, i na 1h razlike od UK
- Srbija je na 1.5h od Nemacke i 2.5h od Engleske
- Srbija ce postati clanica EU kad tad
- Srbija ima najnizi korporativni porez u Evropi

Time ce Indusi imati znacajnu "bazu" da se takmice sa ostalim istocnim Evropljanima (Cesi & co) pod uslovom da mogu da popune sve to sa firmama i da se nadje dovoljno kvalifikovanog kadra.

Ako dovoljno kadra nema, uopste ne bi bilo lose (za Srbiju) da se uveze i kadar od negde drugde - jer, ako nista drugo, dobicemo dobru infrastrukturu i potencijal za neke nove zavrsene studente da upadnu i da rade iz Srbije ono sto zele.

Sve u svemu, ne vidim nista lose u ovakvoj investiciji - jedino sto para oci su pilicari u vidu politickog establismenta u Srbiji koji prave jeftine predizborne poene, kao i uvek, od svega.
[ Slobodan Miskovic @ 28.09.2007. 16:48 ] @
Ja ti kazem iz onoga sto znam, u Zrenjaninu sve to sto ti treba postoji. Dobar put do Bgd-a, adsl i kable net, jeftin poslovni prostor i dobro raspolozenje opstinskih vlasti da pomognu.
[ Davor Vlajkovic @ 28.09.2007. 17:05 ] @
Ako je tako kao što kažeš, onda super. Najozbiljnije. Možda budemo i komšije kad/ako se vratiš iz Bugarske :) ZR mi je ostao u lepom sećanju, iako mi tada nije odavao utisak startup-inkubatorske supersile u nastanku. I vi ste beše nešto eksperimentisali sa tim, kakva su iskustva?
[ mikevecoss @ 28.09.2007. 17:08 ] @
Ovaj clanak govori sve sam za sebe:

http://www.blic.co.yu/_komentari.php?id=14279&mode=view

Oni koji dosada nisu radeli za 100 evra a zeleli bi recimo kao programeri i graficari-pa eto najzad ce doci vreme da rade i za toliko.

Jer ko je lud da radi za 20 ili 30 evra mesecno kada moze za 100 evra???

Mozda je i to mnogo-sta Vi mislite?

TEsko nama.

Idem sutra u Afriku-barem je dzabe smestaj i hrana.

Ovde kad dobijem 100 evra plate u tom "ko zna kakvom high end ultra deluxe new wave" parku ostace mi tek toliko za razglednicu.

Ostalima pozdrav i puno zelje u radu.

Prijatno.

Govorite li hinduski?

[ jablan @ 28.09.2007. 17:18 ] @
Ti komentari na taj članak u Blicu pokazuju koliko smo mi daleko od stvarnosti, sve kao da ih je jedan isti radikalski paranoik pisao...

Hoćeš li mi ti, mikevecoss naprimer, objasniti šta imaš protiv što će neko tamo raditi za 100€ (iako neće)? Zašto je zbog toga "teško tebi"? Takođe, kako si došao do računice od 100€?

I naravno da ću naučiti i hindu ako će mi to doneti neku koristi u perspektivi.
[ Ivan Dimkovic @ 28.09.2007. 17:19 ] @
Citat:

Jer ko je lud da radi za 20 ili 30 evra mesecno kada moze za 100 evra???

Mozda je i to mnogo-sta Vi mislite?


Vreme je da se ljudi upoznaju sa nekim zakonima ekonomije - ako u Srbiji postoji bolja sansa da ljudi rade - od 100 EUR mesecno, sigurno ce ljudi raditi za te pare, a ne za 100 EUR. Onaj ko nema ni za 100 EUR ce biti srecan i da ima 100 EUR.

U zemlji gde je jedna trecina stanovnika nezaposleno i gde postoji dobar procenat ljudi ispod medjunarodne granice siromastva, glumiti neko ludilo i pricati o "strahoti sto cemo biti jeftina radna snaga nekim tamo Indusima" samo dokazuje koliko neki ljudi imaju totalni raskorak od realnosti i boluju od shizofrenog sistema vrednosti.

Uzgred - da, Indusi mogu biti sefovi Srbiji, jer su od parije stvorili IT supersilu kroz vise decenija teskog rada i mogli bi da kupe Srbiju na aukciji (jedan Infosys vredi 70 milijardi $ sto je nekoliko godisnjih budzeta Srbije) - a bilo kakav rad je bolji od nikakvog rada. Mozda ce Srbija postati respektabilni IT faktor u Evropi, ali tek za 10-20 godina bar, i to 10-20 godina teskog rada.

Posle 10-20 godina prdenja kao sto su ovakvi komentari Srbija moze biti samo na istom mestu kao i danas - van svih svetskih mapa.

Izgradnja biznis parka sa dobrom infrastrukturom moze samo da poboljsa izglede za dolazak vise poslodavaca - a to znaci i vecu potraznju, sto opet znaci i pritisak na povecanje plata po cistom zakonu ponude i potraznje.

To je vrlo prosto, i sto pre se ukapira pre ce prestati debilni komentari kao sa tog Blic clanka. Gluposti o dovozenju Indusa u Srbiju ne treba ni davati paznju, zasto bi neko dovlacio Induse u Srbiju, placao troskove smestaja i sl.. kad oni komotno mogu da rade i iz Indije.. svasta.

Na kraju krajeva - ako Srbiji trebaju Indusi kao dodatna radna snaga jer nema domace, to je super... bolje da Srbija pokupi ta radna mesta nego Rumunija ili Bugarska, jer ako nista drugo ta radna mesta garantuju prisustvo poslodavca, a to znaci i infrastrukturu, poreze i mogucnost kasnijeg zaposlenja nasih ljudi.

Od imbecila koji sede i lupetaju umesto da rade i ovako i onako nema nikakve koristi. Jedan vredni indus vredi vise nego 100 takvih pametnjakovica.
[ mikevecoss @ 28.09.2007. 17:25 ] @
Uh zaboravio da kazem nesto bitno.

Proizvodjac automobila "KIA" iz "bratske" nam Juzne Koreje je tako pretprosle godine vrlo ambiciozno otvorio da li kompletnu fabriku za svoje automobile da li samo fabriku za delove ne mogu se tacno setiti doslovce u Slovackoj.

Bilo je na Slovackoj televiziji i prijatelj koji zivi u tom gradu tamo mi se hvalio kako ce to da digne njihovu industriju i tako dalje.

U podnaslovu na televiziji je receno kako ce otvoriti 5000 novih radnih mesta sa prosecnom platom od 800 evra a minimalna 500.

Prosecna plata u Slovackoj je 500-600 evra.

Kada su se svi lepo zaposlili i primili prvu platu-radnici su se skupili da lincuju upravni odbor i direktore ali su ovi pozvali policiju i obezbedjenje.

Razlog:Prosecna plata im je data oko 200-250 evra.

REkli im:"PA gospodo to je za prvi mesec posle cemo da vidimo ko koliko radi mozda ce i biti vise od toga..."

Najveca plata je bila 400 evra i to za menadzere i VK radnike.

Dakle isto kao kada ovde dati platu nekome od 100 evra odnosno 40% od najnizeg proseka u zemlji.

Toliko o ulaganjima Azijanata.

Ostalo ce stampa,tv i politicari pred kamerama da izvrnu na svoj nacin kako je i to dobro i da bolje od toga nije moglo(bla bla bla..)

Bas kao sto je Milosevic pokojni pred kamerama govorio"Ma dobro je kad ima i zejtina i secera,za sve ostalo nije problem",a penzioneri u redu za secer,zejtin i hleb u pet ujutro jer stigne za samo 20% stanovnika.

E to je ovo ovde isto samo sa drugim akterima i drugom delatnoscu.

Cuti i trpi.

Ako neces-pa naucicemo te vec jednom kako da trpis.

Jer Srbija je deo Evrope zar ne?

[ Ivan Dimkovic @ 28.09.2007. 17:29 ] @
Citat:

Kada su se svi lepo zaposlili i primili prvu platu-radnici su se skupili da lincuju upravni odbor i direktore ali su ovi pozvali policiju i obezbedjenje.


Ma hajd molim te - prosecna plata 500 EUR, ovaj ponudio 250 EUR i nasamario radnike... pa cek, ako je prosecna plata 500 EUR za njihov posao, nek idu i nadju posao za 500 - sta je problem? Platu formira trziste, znaci ako je neki posao u nekom regionu vredan 500 EUR, jako tesko ces zaposliti nekog za 250.

Sta imas da "lincujes" nekog - znas koliko vredis, i ako ti neko nudi smesnu platu, dovidjenja - ima neko drugi. Poslodavac koji nudi platu ispod trzisne je budala, jer nece naci zaposlene. Ali pre ce biti da je problem druge prirode u toj tvojoj prici ;-)

Jos jednom - plata se formira odnosom ponude i potraznje za neki posao. Ako ti smatras da tvoj posao vredi 5000 EUR, a ima 100 hiljada ljudi koji bi ga radili za 200 EUR onda, sorry drugar zivis u zabludi - tvoj posao vredi 200 EUR u zemlji gde zivis bez obzira sta ti mislio o sebi i svojoj ceni - ili radi za 200, ili idi negde drugde gde vise vredi. I to je to.

Citat:

Toliko o ulaganjima Azijanata.


Mozes misliti, sa anegdotom iz Slovacke koju si cuo ko zna gde, si diskvalifikovao region koji ima bezmalo 50% svetskog stanovnistva i predstavlja najbrze rastuci ekonomski region sveta... mnogo smo mi pametni kao narod, nema sta - jel imas jos neku anegdotu da cujemo?
[ Slobodan Miskovic @ 28.09.2007. 17:34 ] @
Citat:
Ako je tako kao što kažeš, onda super. Najozbiljnije. Možda budemo i komšije kad/ako se vratiš iz Bugarske :) ZR mi je ostao u lepom sećanju, iako mi tada nije odavao utisak startup-inkubatorske supersile u nastanku. I vi ste beše nešto eksperimentisali sa tim, kakva su iskustva?


Ako bude zavisilo od mene necu se skoro vracati kako stvari stoje :)
Elem, u Zrenjaninu vec vise od godinu dana radi biznis inkubator, pisao sam o tome na forumu, prostorije su odlicne u cetru grada sa svom potrebnom infrastrukturom but na konkurs se javilo vrlo malo zainteresovanih. Kako sad sve to funkcionise ne bi mogao da ti kazem jer nisam u kontaktu sa ljudima koji su se time bavili ali da je postojala dobra volja da se nesto uradi, jeste i siguran sam da jos uvek postoji.

Evo i stranice:

http://www.biz-zr.co.yu/


Sto se tice biznis parkova moje misljenje je (posle onoga sto sam ovde video) da je Srbija jako jako daleko od svega toga i da ce trebati jako puno napora i lobiranja da se stvar pokrene sa mrtve tacke jer su pozicije u okolnim zemljama (Rumuniji i Bugarskoj) vec zauzete od vecine velikih firmi.
Da bi neko dosao u Srbiju ne treba mu da mora da lobira kod Telekoma za linije, gradske uprave za dozvole i na jos mali milion mesta da bi stvorio osnovne uslove za rad. Bugarska je to davno prosla i sto sto je Srbija izvan EU ima mnogo vise stete po strane firme nego koristi sve dok je vlast i pravosudje na sadasnjem nivou.
[ PlayNow @ 28.09.2007. 19:47 ] @
Moguce,
mada u poslednje vreme se radi samo o prevarama! Ma ustvari godinama je tako...I svuda je isto. Nikako da se ugledamo na pravu evropu, Holandija, Svedska, Danska. Uzivaju i placeni su za ono sto rade.

Nadam se najboljem u Indjiji
[ Buum @ 28.09.2007. 20:00 ] @
Citat:
jablan: 1. Srpski IT sektor je jadan. To je sve u svemu par hiljada ljudi.
2. Posla u srpskom IT sektoru ima, zato što u Srbiji ima malo IT stručnjaka. (A ima ih malo iz dva razloga: loš obrazovni sistem i odliv na zapad.)

Da, to bi otprilike bila suština.

Nego, vidim da je na pomen azijatskih degustatora pirinča mnogima počeo da radi sfinkter. Globalna konkurencija bato, nema spavanja!

Funky Business je zakucao i na srpska vrata. Samo najinventivniji i najvredniji imaju šansu za uspeh – ostali su osuđeni na propast ili u najboljem slučaju puko preživljavanje. U tom kontekstu, mediokriteti nemaju pravo da se žale na male plate u bilo kom sektoru, pa ni ICT-u. Tolike fabrike su pogašene i ljudi pootpuštani jer nisu bili konkurentni. Zapitajte se koliko ste vi sa svojim informatičkim znanjem konkurentni na globalnom nivou. I, ne zavaravajte se – budite realni.

Dobre plate i beneficije su rezervisane za ljude koji svojim znanjem, veštinama, radom i idejama stvaraju komparativnu prednost na tržištu u korist kompanije za koju rade. Globalna slava i uspeh čekaju one koji sve to mogu da izvedu sami ili sa svojim timom/kompanijom.

Dakle, ako ti je mala plata nemoj da kukaš nego sedi i nauči gomilu stvari. To će povećati tvoju konkurentnost i pozitivno će se odraziti na tvoju dalju karijeru/zaradu. Ako smatraš da te i pored toga poslodavci ne vrednuju dovoljno, pokreni svoj posao i (globalno) tržište će te vrlo brzo smestiti tamo gde ti je mesto.
[ MTodorovic @ 28.09.2007. 22:46 ] @
Slozio bih se sa Ivanom Dimkovicem,

- Srbija je u Evropi
- Srbija je u istoj vremenskoj zoni sa Nemackom, i na 1h razlike od UK
- Srbija je na 1.5h od Nemacke i 2.5h od Engleske
- Srbija ce postati clanica EU kad tad
- Srbija ima najnizi korporativni porez u Evropi

A pri tom dodao bih ,

-ekonomske prednosti distribucije hardverskih proizvodnih programa u regionu,
-vecina mladjih ljudi je jos uvek u Srbiji zbog relativno komplikovanog viznog rezima , itd
[ loo @ 29.09.2007. 09:47 ] @
Citat:
"Dolazak vodećih međunarodnih kompanija u oblasti informacionih tehnologija u Srbiju omogućiće transfer novih tehnologija i rad domaćih stručnjaka na najsavremenijoj opremi koja će biti instalirana, a time će imati priliku da razvijaju svoja znanja i veštine, kao u najvećim centrima ove vrste u svetu", kazao je on.


Koje kompanije,kada?Na osnovu cega je ovo receno?Kao nema ih jos,pa ce jednom doci?

Ivan Dimkovic
Citat:
Pretpostavljam da doticna indijska firma koja zeli da ulozi znacajne pare, ima nacin da dovuce IBM, Microsoft, HP i ostalu ekipu - najverovatnije je da su se sa drzavom Srbijom utalili oko nekih zescih poreskih olaksica sto bi trebalo da olaksa ceo biznis i njima a i nama.

to je kljucna rec...Nema na papiru nista.Oni dakle prave haj tek zgradu koja ce moci da sljaka sa 2500(ajde da nazovemo to realnim)zaposlenih,ali ce imati i mogucnosti za 10x vise?pre ce biti da ce se to zavrsiti na toj pocetnoj cifri,pa posle ko ziv ko mrtav...kako sad stoje stvari,tj. bez tacnih podataka taj i taj dolazi.
[ vlayco74 @ 29.09.2007. 10:52 ] @
Lepo je videti ovoliku raspravu o novoj investiciji u Inđiji , mnogo predpostavki i nagađanja , pomalo ljubomore i besa , neko je čak napisao da je u Sremu neplodna zemlja , pa eto istu prodaju u bescenje , zaista šta to taj Ješić ima u glavi kada tolike silne parcele prodaje u bescenje i zamislite zapošljava toliki narod , fabrike niču kao pečurke , i još je član DS-a i sve je ovo predizborna propaganda , ako je to tačno onda Goran to radi već 7 godina , i mi ga zamislite podržavamo , ništa novo za ovaj ''nebeski narod'' , ovde kada bi svima na kućnu adresu isporučili po računar i soma evra , opet bi se žalili , svima nama ostaje da vidimo šta će od svega ovoga biti , treba da smo sretni što ćemo dobiti još jednu opciju za zaposlenje , dosta je neverice i sumnje , pustimo ljude da rade svoj posao . To što je Dinkić objavio ovu vest ne raduje ni mene , ali preveliki je ovo kolač za gradonačelnika sremske varošice , pa se eto i taj !%#%& našao za istim stolom . Pozdrav svim ljudima sa ovog foruma.
[ Ivan Dimkovic @ 29.09.2007. 12:12 ] @
Citat:

to je kljucna rec...Nema na papiru nista.Oni dakle prave haj tek zgradu koja ce moci da sljaka sa 2500(ajde da nazovemo to realnim)zaposlenih,ali ce imati i mogucnosti za 10x vise?pre ce biti da ce se to zavrsiti na toj pocetnoj cifri,pa posle ko ziv ko mrtav..


So fuckin' what?

Firma dolazi, sa cistim zelenim keshom - hoce da ulozi 60 miliona EUR da izgradi nesto od nule - zgrade, infrastrukturu itd...

Sta ona ima nekom da garantuje? Ljudi doneli svoj novac, hoce nesto da prave od njega - Takvih investicija u Srbiji nema bas puno, jer svi kupuju pivare, secerane, mobilne operatere - stvari koje vec postoje i koje se jedino isplate umesto ulaganja u nove proizvodne i izvozne kapacitete zbog monstruozno lose politike kursa dinara i jos mnogo toga.

Investicije od nule su mnogo znacajnije jer stvaraju radna mesta. Ako Indusi zaseru - pa sta... protracili su njihovu lovu, nama ostaju zgrade kad ih prodaju u bescenje ;-)
[ BluesRocker @ 29.09.2007. 12:19 ] @
Svaka čast Ješiću. Da li će taj projekat uspeti ili ne, videćemo, ali čovek se bar trudi da dovuče strani kapital i nova radna mesta i postigao je do sada značajne rezultate. Najlakše je kritikovati i pljuckati. Za razliku od većine ljudi koji diskutuju na ovu temu, bio sam u Inđiji 10-ak puta u zadnje 2 godine i oduševljen sam kako je sređena.
[ DaliborP @ 29.09.2007. 12:53 ] @
Citat:
loo: to je kljucna rec...Nema na papiru nista.Oni dakle prave haj tek zgradu koja ce moci da sljaka sa 2500(ajde da nazovemo to realnim)zaposlenih,ali ce imati i mogucnosti za 10x vise?pre ce biti da ce se to zavrsiti na toj pocetnoj cifri,pa posle ko ziv ko mrtav...kako sad stoje stvari,tj. bez tacnih podataka taj i taj dolazi.

Znaci trebalo bi da ti potencijalni investitori em sto ulazu silne milione i grade infrasrukturu u jednoj Indjiji da usput i daju gradjanima Srbije garancije koliko tacno ce tu posla da bude, koji broj ljudi je u pitanju, koje firme ce da dodju, itd inace nema nista od posla. Ne moze to tek tako, takvi nam ne trebaju.
[ MTodorovic @ 29.09.2007. 13:30 ] @
Jos samo ovo,

Ukoliko zelimo razvoj IT sektora u Srbiji, on nije moguc u kontinuitetu, on je moguc samo skokovito, tj. treba da dodje neko sa ozbiljnijim kapitalom i programom da povede igru.

Ovo mi u startu lici na jedan ozbiljan iskorak iza koga stoje ozbiljni ljudi koji ne pricaju prazne price. Da li je to tako, to ce se ubrzo videti, ukoliko ne, salili smo se kao i do sada...
[ mischo @ 29.09.2007. 21:48 ] @
Zaista ne mogu da shvatim cenjenu nam ministarku. Napravila je čitavu seriju grešaka u svom saopštenju. Prosto joj nije trebao ovaj "ispad" iz više razloga:

1. Kao ministar se deklariše da je neobaveštena o nečemu u čemu treba da učestvuje (ili bar misli da treba da učestvuje). Izgleda da je neobaveštenost vrlo popularna u visokim srpskim političkim krugovima.

2. Kao član Demokratske stranke napala je projekat koji gura drugi član iste stranke, Ješić, koji je moram da priznam dokazano vrlo sposoban i uspešan u poslu koji obavlja. Ne sumnjam da joj slede partijske packe.

3. Komentar da će projekat ugroziti "domaću IT industriju" je u najmanju ruku smešan. Dozvoliću sebi da pitam, a gde je ta "domaća IT industrija"? Za deset prethodnih godina u kojima sam se bavio IT-om u Srbiji, nisam primetio ništa što bi se moglo nazvati ovako ozbiljnim imenom!
[ Vinse @ 30.09.2007. 00:17 ] @
zanima me da li je ovaj IT park, park od jedne kompanije ili je to eto tako namenski prostor za bilo koga iz IT oblasti koga ce iznajmljivati vlasnik tj. ti iz Indije ?
[ VRider @ 30.09.2007. 01:04 ] @
Ako vec upadas kao padobranac u diskusiju, mozes makar da procitas sta se do sada pisalo.
[ MTodorovic @ 30.09.2007. 14:05 ] @
mischo,

Milsim da si na pogrsenom tragu,

Jesic jeste sada clan DSa, ali podseticu da je do skoro je bio je potpredsednik GSS-a, a u prethodnoj Vladi bio je savetnik Dinkica za loaklnu samoupravu. Mislim da ni DS niti bilo koja druga stranka ne kontrolise Jesica jer njegova snaga proizilazi iz njegovog rada u Opstini Indjija, a ne iz nekog republickog kabineta ili stranke.

Mislim da se u ovoj prici po javljanjnju investitora sve zavrsilo u dva poteza, Dinkic kao resorni ministar za ekonomiju i regionalni razvoj ispred republike je dao zeleno svetlo, i Jesic kao predsednik Opstine Indjija u koju ce doci investicije je to prihvatio.

Verujem da se to nije svidelo DSu i ministarki koja se verovatno osetila preskocenom, pa se oglasila onako brzopleto kako se vec oglasisla.



[ loo @ 30.09.2007. 14:32 ] @
Citat:
DaliborP: Znaci trebalo bi da ti potencijalni investitori em sto ulazu silne milione i grade infrasrukturu u jednoj Indjiji da usput i daju gradjanima Srbije garancije koliko tacno ce tu posla da bude, koji broj ljudi je u pitanju, koje firme ce da dodju, itd inace nema nista od posla. Ne moze to tek tako, takvi nam ne trebaju.


MikroVesti
Elektronske vesti časopisa Mikro (www.mikro.co.yu)
četvrtak, 27. septembar 2007.
Citat:
...Na listi budućih "stanara" u tehnološkom parku koji kompanija(Embassy Group)
trenutno
gradi u indijskoj državi Karnataka, nalaze se neke od najvećih
svetskih
kompanija, kao npr. IBM, Lenovo Group, Microsoft. McAfee, RCI, Yahoo,
NetApp, Daimler Chrysler, Fidelity Investments itd...


vidi,vidi.pa oni znaju?al ne,"takvi nam ne trebaju"!:))I ne ulazu oni pare zato sto smo mi lepi i pametni,nego zato sto ce to njima da se isplati.

Ivan Dimkovic
Nisi me bas razumeo.samo sam rekao da preteruju sa ciframa.A voleo bih da me opvrgnu.Inace naravno da je dobro sto se tako nesto desava,Jesic je jos jednom dokazao koliko je sposoban.
[ nnn @ 30.09.2007. 15:36 ] @
Citat:
Na osnovu oglasa u novinama i na osnovu razgovora sa ljudima koji traze posao a koji nisu super talentovani senior programeri.
Navedi mi jedan jedini oglas gde se trazi junior pozicija sa placenim doprinosima u visini celokupne zarade, potpisanim ugovorom o radu i sve sto ide uz to


http://www.mozzart.co.yu/job.html
Ja sam bio na razgovoru za posao kada je bio prosli konkurs, ali za junior administratora, i trebao sam da dabijem posao ali nisam hteo da se obavezem da cu da radim minimun 2 godine. A od ljudi koji rade tamo znam da programeri imaju platu od 1000-2000e. Evo ti samo jedan primer.
[ Slobodan Miskovic @ 30.09.2007. 15:48 ] @
Sa placenim doprinosima i prijavom na 2000e? :)
[ mischo @ 30.09.2007. 19:37 ] @
NIje sve u plati

Na žalost, o kvalitetu IT poslova koji se nude u Srbiji najbolje govori činjenica da IT stručnjaci i dalje odlaze iz zemlje.... Možda čak i više nego ranije.
[ jablan @ 30.09.2007. 21:27 ] @
Citat:
loo: I ne ulazu oni pare zato sto smo mi lepi i pametni,nego zato sto ce to njima da se isplati.

Pa?

Citat:
mischo: o kvalitetu IT poslova koji se nude u Srbiji najbolje govori činjenica da IT stručnjaci i dalje odlaze iz zemlje...

Stručnjaci uglavnom ne odlaze zbog kvaliteta posla.
[ VladaSu @ 30.09.2007. 22:21 ] @
Ma bas me briga i da grade javni WC na 25.000 kvadrata.
Meni od toga ne moze biti losije. Moze biti samo bolje. Necu cekati u redu da pisam
Ne vidim kako ce ova investicija ugroziti IT sektor!
O kakvom IT sektoru u Srbiji se prica? To postoji?
Vecina drzvanih ustanova svoje programe ima u DOS-u.
Telekom ogranicava protok podataka, razbija cenama...
Na skolama rade profesori koji kazu:"Ovaj AutoCad je bolji od Windowsa". (veliko iznanadjenje kada se pojavio tooltip na ikonici u AutoCad-u)
Pa nas ponos i dika www.nic.yu.
Na Krstarici stoji reklama "najbrzi dial up".

Zao mi je tih investitora. Kakvi smo ako ne dobiju svi politicari mito....
[ mischo @ 30.09.2007. 22:26 ] @
Kad kažem posao, mislim na opšte uslove koje nosi jedno radno mesto: plata i redovnost isplate, radno vreme, okruženje, mogućnost napredovanja, usavršavanje...
[ boomer @ 01.10.2007. 02:57 ] @
Sam grad Indjija ima otprilike 30.000 stanovnika, i sva ostala naselja ne teritoriji opstine zajedno mozda jos toliko. Znaci, dolazak 25.000 zaposlenih u Indjiju znacio bi da gotovo svaki stanovnik grada Indijie mora u svoj krevet da primi jos jednog da bi svi imali gde da prespavaju. Neka polovina zaposlenih putuje na radno mesto, iz okolnih mesta, Beograda, Novog Sada, whatever... To opet znaci da svako domaicnstvo na teritoriji opstine mora da primi jos jednog clana. Naravno, pod uslovom da to zazivi na opsian nacin, nesto ovako se nece desiti, ali desice se izgradnja velikih kompleksa za stanovanje tih radnika. Izgradnja samog parka i izgradnja stambenih kompleksa su veliki gradjevinski poduhvat, na kome ce biti angazovano na hiljade ljudi na period od nekoliko godina.

E, sad, nije iskljuceno (cak je verovatno) da je u toj cifri od 25.000 ljudi ukljuceno i svo osoblje i firme angazovane oko izgradnje, posto je projekat veliki, pravi se ceo grad prakticno. Drugo, niko nije rekao da ce tih 25.000 biti iskljucivo IT. Moraju ti ljudi da jedu, mora neko da odrzava sve to, potrebne su prodavnice, servisi, komunalne sluzbe. Ovo nabrajnje moze prilicno da se prosiri, ali sve u svemu, na kraju se moe doci do toga da ce 1/3, max 1/2 (mada vec deluje mnogo kada se ovako racuna) biti zaposleno u samom IT. I dalje velika cifra, ali daleko od toga da ce se izgraditi IT park u kome ce biti zaposleno 25.000 IT strucnjaka. Verzija u kojoj se gradi IT park cija izgradnje ce napraviti 25.000 radnih mesta vec moze da ima nekog smisla. I naravno, ne odmah, ne na brzinu, ali sa dobrim planom za 6-7 godina ovo moze da se pokaze u svom punom sjaju.

Konacno, ja dajem licnu podrsku ovom projektu, jer, kako neko rece, moze da napravi samo bolje za sve, i ne podrzavam sitne duse koje pruzaju otpor i osujecuju ovakve projekte zato sto sami ne mogu da izvukukorist iz toga. Ili im se svidja ideja, pa koce one koji rade, iako sami to nikada ne mogu da realizuju. I da se razumemo, svi mi radimo zbog novca, samo sto neko izvrsava dobijene zadatke, a neko ima viziju, big picture, i te zadatke zadaje. Nekada biramo sta cemo da radimo, nekada ne, ali posao se ne bira sedeci ispred televizora i odbijajuci da radis sve osim onoga sto si sam zacrtao iako je to mozda nerealno, nego se rade ostale stvari u medjuvremenu, stice se iskustvo, da bi u nekom trenutku bio u mogucnostosti da se bavis onim cime zelis, kompetentno, dostojno i kvalitetno.

No, da se vratimo na Indjiju:
Uz priliv velikog broja ljudi, sleduje logicno da ce deo tih ljudi pripadati upravnoj strukturi koja sebi moze i zeli da obezbedi kvalitet zivota, sto znaci da ce se ova grupa izdvojiti tako sto ce stanove iz kompleksa vremenom menjati za kuca u okolini. Ovo ce povecati interesovanje za parcele u okolini centra, ili grada, u samom gradu i sl, sto onda recimo povlaci skok cena zemljista u Indjiji i okolini. Nisam u toku, mozda se to vec i desava, verovatno je da su cene vec u porastu, ali ako sve ide po planu, za deo parcela cena za 1 ar ce za 5 godina biti dvostruko vece od sadasnje cene za 1 ha iste te parcele. Kroz ovu vrstu trgovine ostavruje se veliki profit koji na oko nije direktno vezan za sam Park, a moze se definisati kao indirektna zarada od investicije (investirana je zemlja za Park). Zato su ovakve investicije veoma vazne i profitne, ne vidi se sve iz proste matematike. Ideje za biznis?
[ Pneos @ 01.10.2007. 08:48 ] @
Mene ova primedba ministarke podseca malo na onaj (po zlu) cuveni sindrom the Zastave. Kao oni prave tamo neke automobile i sad mora carina na uvoz da bi se stitila domaca proizvodnja. Tako isto i nasa IT industrija. Mislim svaka cast nasoj IT industriji ali ako su joj ovi Ind(j)ijci konkurencija onda su joj oni svugde konkurencija jer nase trziste je malo, a na globalnom nivou svi smo isti. Granice se ruse.

Jesic je pametan covek, ali politika je merda.
[ DaliborP @ 01.10.2007. 09:36 ] @
Citat:
boomer: Sam grad Indjija ima otprilike 30.000 stanovnika, i sva ostala naselja ne teritoriji opstine zajedno mozda jos toliko. Znaci, dolazak 25.000 zaposlenih u Indjiju znacio bi da gotovo svaki stanovnik grada Indijie mora u svoj krevet da primi jos jednog da bi svi imali gde da prespavaju. Neka polovina zaposlenih putuje na radno mesto, iz okolnih mesta, Beograda, Novog Sada, whatever... To opet znaci da svako domaicnstvo na teritoriji opstine mora da primi jos jednog clana. Naravno, pod uslovom da to zazivi na opsian nacin, nesto ovako se nece desiti, ali desice se izgradnja velikih kompleksa za stanovanje tih radnika. Izgradnja samog parka i izgradnja stambenih kompleksa su veliki gradjevinski poduhvat, na kome ce biti angazovano na hiljade ljudi na period od nekoliko godina.

Ne znam odakle ti te ideje da bi zaposleni u tom parku morali da zive u Indjiji. Ako se sve to ostvari kao sto je receno, racunam da ce biti dovoljno posla za domace, ali velika vecina ce da zivi u Beogradu i Novom Sadu, pa cenim da je brze doci iz NBG do Indjije nego do Banovog brda ili Bulevara u spicu.

Bg - Indjija je verovatno oko 30km, nista strasno. Znam kako funkcionisu takvi IT parkovi, svaki ima organizovan besplatan prevoz za radnike do neke kljucne saobracajne tacke, ogromne parkinge i dobre prilaze (autoput). Tako da od izgradnje velikih stambenih kompleksa cenim da nema nista a i nema potrebe.
[ Miroslav Jeftić @ 01.10.2007. 09:40 ] @
Tačno, dodao bih još da nigde nije rečeno da ako i bude 25.000 ljudi, da će svi doći odjednom. Nije to koncert ili tako nešto.
[ madamov @ 01.10.2007. 09:55 ] @
Citat:
Ja ti kazem iz onoga sto znam, u Zrenjaninu sve to sto ti treba postoji. Dobar put do Bgd-a, adsl i kable net, jeftin poslovni prostor i dobro raspolozenje opstinskih vlasti da pomognu.

Za put si pogrešio, tj. asfalt jeste dobar, ali si u velikoj zabludi ako misliš da normalnom vožnjom možeš da dođeš do, recimo Hale Pionir, za manje od sat i deset do sat i dvadeset minuta. Prošao juče, nije bilo gužve, vozio između 90-100 Km/h non-stop osim kroz naselja i kada izleti traktor ili kamion. O prolasku onom ulicom što povezuje Borču, Ovču, i ostala naselja sa Pančevačkim mostom da ne govorim koliko te uspori.
[ madamov @ 01.10.2007. 10:00 ] @
Citat:
Sa placenim doprinosima i prijavom na 2000e? :)

Ne znam za slučaj, ali doprinosi nikako ne mogu da se plaćaju na 2000 evra. Naime, doprinosi se plaćaju na maksimalno nekih 95000 dinara, plus minus dve do tri hiljade, ne znam tačno, bez obzira da li čovek ima platu 1300 ili 15000 evra mesečno.
[ Slobodan Miskovic @ 01.10.2007. 10:10 ] @
Citat:
Najvišu mesecnu osnovicu doprinosa, na koju se placaju doprinosi, cini petostruki iznos prosecne zarade isplacene po zaposlenom u Republici.



http://pks.komora.net/Porezi/D...guranje/tabid/215/Default.aspx


Prosečna plata u Srbiji 28.143 dinara

28143 dinara * 5 = 140715 dinara

140 715dinara~1760 evra
[ mikevecoss @ 01.10.2007. 16:54 ] @
Ma do sada ste mogli nesto i odradeti Indusima.

Ovako samo izgubismo vreme o prici-kao dve babe na autobuskoj stanici.
[ boomer @ 01.10.2007. 21:58 ] @
>> jednog clana. Naravno, pod uslovom da to zazivi na opsian nacin, nesto ovako se nece desiti, ali desice se izgradnja velikih kompleksa za stanovanje tih
>> radnika. Izgradnja samog parka i izgradnja stambenih kompleksa su veliki gradjevinski poduhvat, na kome ce biti angazovano na hiljade ljudi na period od

> Ne znam odakle ti te ideje da bi zaposleni u tom parku morali da zive u Indjiji. Ako se sve to ostvari kao sto je receno, racunam da ce biti dovoljno posla za > domace, ali velika vecina ce da zivi u Beogradu i Novom Sadu, pa cenim da je brze doci iz NBG do Indjije nego do Banovog brda ili Bulevara u spicu.

Ja ipak racunam da bi se jedno polovina pomenutih radij epreselila u blizinu radnog mesta, a za drugi polovinu vazi ovo sto kazes. A ako lose predvidjam i nisam u pravu, i dalje je u pitanju trecina, cetvrtina ili sl, a to su i hiljade ljudi u pitanju. Nije zanemarljivo.

Inace sto se tice Beograda, apsolutno si u pravu. Zivim na Sremskoj strani i od ovog dela: Novi Beograd, Zemun, Batajnica, Surcin... otprilike isto vremena treba do npr Mirijeva ili Borce, i do Indjije, Rume pa cak i do Novog Sada ili Sapca (poznanik je cak jedno vreme radio u NS i isto ili manje mu je vremena trebalo automobilom nego do starog posla na drugom kraju grada). Jednostavno sa karaja na kraj grada (ne recunajuci okolna naselja) ako nisu dobro povezani treba po sat vremena, i to pod uslovom da nema guzvi u kojima se stoji u mestu. Metropola, nema sta :( Elem, odlutao sam od teme, poenta je bila da Indjija kao mesto povezano auotputem ima bolju lokaciju nego sto su razne lokacije po Beogradu.
[ smsnet @ 02.10.2007. 09:25 ] @

Licno, za mene i firmu u kojoj radim Indjija bi mogla da ponudi nekoliko prednosti.

1. Vecina zaposlenih bi pre stigla do Indjije nego do trenutne lokacije.
2. Mir i tishina su osnovni preduslovi za rad. JA do sada u BGD-u nisam video lokaciju za firmu gde se moze pobeci od alarma, buke, izduvnih gasova, majstora na susednoj novogradnji i nadgradnji.
3. Parking mesto za svakog ili vecinu zaposlenih. Svako ko u BGD-u ide kolima na posao zna o cemu govorim.
4. Konacno ce cene zakupa poslovnog prostora na NBGD-u malo olabaviti...

Sto se tice nekih prica da ce cena nekretnina skociti u Indjiji, da Indjija ne moze da prihvati 25.000 ljudi ... to nije tacno, ne verujem da ce se 10% od pomenutih 25000 preseliti u Indiju... vecina ljudi bi putovala iz Novog sada ili Beograda... ako dodje do pomeranja cena, to ce biti u Batajnici :)

Pozdrav,
[ DaliborP @ 02.10.2007. 09:41 ] @
Ne znam odakle te ideje da bi se hiljade ljudi preselili u Indjiju, sta to Indjija nudi da bi neko dosao tamo da zivi.
Sta ako nedajboze promene posao, sele se natrag? Ovde se prica o tom IT parku kao da dobijanjem posla tamo resio si citav zivot, pa eto hiljade ljudi ce da se presele u Indjiju jer je to definitivna stvar.

Osim toga koliko ljudi se sele iz recimo Bezanije na Vidikovac ako im je novi posao tamo? Potpuno ista stvar.
[ Slobodan Miskovic @ 02.10.2007. 09:45 ] @
Beograd nije centar sveta. Jel bi bilo ok da se neko seli iz Indjije u Beograd po tebi? Iznajmice stan, isplativije je da iznajmis stan u Indjiji i da tamo zivis nego da putujes svaki dan iz Beograda ili Novog Sada. Em sto su cene kirije manje od Beograda, em sto su usluge i komunalije neuporedivo jeftinije. Stvarno, zasto bi neko dolazio iz Beograda u Indjiju?! :D
[ DaliborP @ 02.10.2007. 09:51 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Beograd nije centar sveta. Jel bi bilo ok da se neko seli iz Indjije u Beograd po tebi? Iznajmice stan, isplativije je da iznajmis stan u Indjiji i da tamo zivis nego da putujes svaki dan iz Beograda ili Novog Sada. Em sto su cene kirije manje od Beograda, em sto su usluge i komunalije neuporedivo jeftinije. Stvarno, zasto bi neko dolazio iz Beograda u Indjiju?! :D

Sigurno ce tako biti, hiljade ljudi ce navaliti u Indjiju, novu Silikonsku dolinu Srbije zbog jeftinih komunalija.
Miskovicu zaobidji moje komentare.
[ Ivan Dimkovic @ 02.10.2007. 09:57 ] @
Citat:

Beograd nije centar sveta.


Beograd svakako nije centar sveta, ali je sudeci po svim brojkama centar Srbije ;-)

Mislim da ce dobar deo ljudi (sigurno vise od pola) u pocetku ipak ziveti u Beogradu (Novom) i Novom Sadu, jer u Srbiji ljudi nisu bas navikli na commuting od toliko km - mada ce se to sigurno menjati polako kako putevi postaju bolji i cene u BG/NS budu skakale do nesudjenih visina :)

Vremenom ce Indjija sigurno izgraditi stvari neophodne da privuce dosta ljudi - od stambenog prostora, preko zadovoljenja licnih i socijalnih potreba (shopping centri, restorani, bioskopi, pozorista, parkovi, itd...)

Jos ako se zguze i uvedu neki express voz od Indjije do BG i NS, to ce biti jako lepo.

Medjutim - ovo je sve wishful thinking, prvo treba neko od poslodavaca zaista da dodje u Indjiju kao i da Srbija uspe da ispumpa dovoljno radne snage, a onda sve ostalo...
[ Slobodan Miskovic @ 02.10.2007. 09:59 ] @
Citat:
Sigurno ce tako biti, hiljade ljudi ce navaliti u Indjiju, novu Silikonsku dolinu Srbije zbog jeftinih komunalija.



Prvo, zasto mislis da bi neko placao dvosoban stan 300e u Beogradu i jos 100e komunalije, prevoz do radnog mesta i hranu u restoranima ako moze da zivi u gradu gde radi sa 50% manjim troskovima?

Znaci ako radis 8h koliko je normalno a automobilom do Indjije iz Beograda treba cirka 1h znaci da si 10h van Beograda. 8h spavas minimum. Znaci da imas 6h free u sta ulazi jelo i slobodne aktivnosti. Ako je problem socijalni zivot i kulturna desavanja na njih sigurno neces ici svaki dan pa je logicnije da putujes 2h, 1-2 puta nedeljno nego 5 puta nedeljno na posao. U Indjiji imas sve sto ti je potrebno za svakodnevni zivot, supermarketi, bioskop, kafice....

Indjija ima sasvi ok social life preko nedelje, ako vam je do nekog veceg koncerta ili provoda uvek moze da se skokne u Bgd ;)

http://www.indjija.net/

[Ovu poruku je menjao Slobodan Miskovic dana 02.10.2007. u 11:11 GMT+1]
[ sasa_vu @ 02.10.2007. 10:20 ] @
Citat:
U Indjiji imas sve sto ti je potrebno za svakodnevni zivot, supermarketi, bioskop, kafice....
Indjija ima sasvi ok social life preko nedelje, ako vam je do nekog veceg koncerta ili provoda uvek moze da se skokne u Bgd ;)


Pa to imas u svakom gradu, prodavnice, kafice...., samo je problem u tome sto ako hoces nesto vise, moras da skoknes do Bg-a:-))))
Vise mi se cini da ce mozda u Indjiju pre da se dosele mozda Rumuni, Madjari i neki iz susednih zemalja. Cisto sumnjam da mi mozemo da damo 25000 ljudi da se tu zaposle??
[ Slobodan Miskovic @ 02.10.2007. 10:22 ] @
Citat:
samo je problem u tome sto ako hoces nesto vise, moras da skoknes do Bg-a:-))))


A sta je to vise da vredi svaki dan putovati 2h? Bas me interesuje....
[ sasa_vu @ 02.10.2007. 11:25 ] @
A to treba da pitas hiljade ljudi koji odlaze iz svojih gradova i zaposljavaju se u Bg ili NS, placaju kirije, putuju na posao prevozom, itd itd itd
[ Slobodan Miskovic @ 02.10.2007. 11:27 ] @
Citat:
A to treba da pitas hiljde ljudi koji odlaze iz svojih gradova i zaposljavaju se u Bg ili NS, placaju kirije, putuju na posao prevozom, itd itd itd


Idu jer u maticnim gradovima nisu mogli da nadju posao. Glavni, osnovni i u vecini slucajeva jedini razlog.
[ sasa_vu @ 02.10.2007. 11:32 ] @
Naravno. I to je ono sto nudi veci grad, laksu mogucnost da se snadjes po pitanju posla.
Samo cisto sumnjam da ce da bude navala preseljenja za Indjiju?
U svakom slucaju, da sacekamo prvo da se to izgradi i zazivi, da dodju firme pa cemo videti. Ovako mozemo samo napamet da naklapamo. Samo da to ne bude slicno kao sa Indijcima u Kraljevu i njihovim investicijama:-)))
[ smsnet @ 02.10.2007. 12:05 ] @

Ja kada bih bio siguran u migraciju IT sektora u Indjiju, odmah bih kupio neko parce zemlje ili stan. :)

Generalno, putovati iz Beograda za Indjiju je problem, mora se preci bar jedan most i to u najgore moguce vreme 08:30AM i 17:30PM.
Putovati u Indjiju sa Novog Beograda je nesto sasvim drugo... nema mostova, manje guzve...

Normalno putovati iz starog dela BGDa je moguce samo i samo ako se urade tri stvari
1. Most na Adi
2. Autoput do Indjije
3. Poslovni voz do Indjije
Sve ostalo bi bilo isto mucenje kao i sada.

Kako smo skoro 100% sigurni da se nijedna od tri navedene stavke nece ispuniti logicno je samo jedno da ce ljudi sa NBGD putovati do Indjije, da ce se oni iz starog dela grada koji bi da putuju preseliti na NBGD ili u Indjiju ili u Novi sad. Ne verujem da ce neko ko iznajmljuje stan biti toliki mazohista i sa Vidikovca ili Mirjeva voziti do Indjije...

Pozdrav,


[ ~Vojvoda @ 02.10.2007. 12:24 ] @
Citat:
smsnet:
2. Autoput do Indjije

Ovo mora da se uvrsti u ES Bisere
[ BluesRocker @ 02.10.2007. 12:28 ] @
>> 3. Poslovni voz do Indjije
Umesto ovoga bolje bi bilo da Beovoz ide do Inđije (inače ide do Nove Pazove, jednu stanicu manje), da mu se poveća broj vagona i učestalost.

Što se autoputa kroz Beograd tiče, gužva je i kroz Novi Beograd, i biće sve dok ne naprave čuvenu obilaznicu. Postoji put za Inđiju kroz Zemun ali je dosta spor jer ima samo po jedna traka u svakom smeru.
[ smsnet @ 02.10.2007. 12:28 ] @

Xm zasto je to biser? Traziti najnormalniju stvar u Srbiji izgleda da nije normalno ;)
[ smsnet @ 02.10.2007. 12:33 ] @
Citat:
BluesRocker: >> 3. Poslovni voz do Indjije
Umesto ovoga bolje bi bilo da Beovoz ide do Inđije (inače ide do Nove Pazove, jednu stanicu manje), da mu se poveća broj vagona i učestalost.

Što se autoputa kroz Beograd tiče, gužva je i kroz Novi Beograd, i biće sve dok ne naprave čuvenu obilaznicu. Postoji put za Inđiju kroz Zemun ali je dosta spor jer ima samo po jedna traka u svakom smeru.


Iskreno, nisam siguran koliko ce obilaznica resiti problem. Svakog dana prelazim gazelu 2x i to su uglavnom BG table ... nema stranaca i ljudi iz drugih gradova koji bi taj autoput trebalo da koriste. Cak sam negde procitao da ce obilaznica rasteretiti gazelu za samo 20% sto je u odnosu na 150.000 automobila koji je dnevno predju MALO!

Zamislite samo 5000 automobila dnevno do Indjije i nazad, po postojecem putu, umorni posle posla, bice dosta "cukanja"... to ima da lici na kolaps kada dodje do "cukanja" u tunelu ili na brankovom mostu.

Pozdrav,
[ ~Vojvoda @ 02.10.2007. 13:48 ] @
Citat:
smsnet: Xm zasto je to biser? Traziti najnormalniju stvar u Srbiji izgleda da nije normalno ;)

Biser je zato sto vec postoje 2 auto-puta koji prolaze pored Indjije: Novosadski(ima iskljucenje) i Zagrebacki(iskljucenje kod vojke) + ovaj faken stari put preko Zemuna,Bataje i Pazova, i za zapisnik na njemu saobracaj nije uposte spor kao sto se cini.

A kuda bi ti pruzio taj novi famozni auto put?
E to sto ti ne mozes da predjes preko gazele to je vec druga stvar, nemoj mesati babe i zabe. Mozda su veci problem lokalni putevi koji vode sa autoputa ka Indjiji nego sami autoputevi, jer zagusenja nastaju kada se mnogo njih iskljucuju/ukljucuju na jednom mestu(Indjija). Sto znaci prosiriti kapacitet puta od Indjije ka auto-putu i obrnuto, mnogo jeftinije i pametnije.


Ovo sa Beovozom nije losa ideja, samo treba puno raditi na tome, pre svega na tacnosti, jer su kasnjenja uzasna.
[ MTodorovic @ 02.10.2007. 13:57 ] @
Evo par redova u vezi gornje diskusije,


Komentarišući primedbe o tome da li će biti mesta za smeštaj ljudi iz zemlje i inostranstva koji dođu u Inđiju da bi radili u tehnološkom parku, Ješić objašnjava da će oni biti smešteni u rezidencijalnoj četvrti koja se gradi na tri kilometra od samog tehnološkog parka. Stambeno naselje, u kojem će se nalaziti vrtić i tržni centar, izgradiće se na površini od 50 hektara.

- Računamo da će, pored zaposlenih u tehnološkom parku, stanovnici rezidencijalnog naselja biti i predstavnici velikih svetskih kompanija koji su poslovno prisutni u našoj zemlji, pošto je na zapadu trend da biznismeni žive van velikih gradova, ali u njihovoj neposrednoj blizini. Inđija, koja je na pola sata vožnje i od Beograda i od Novog Sada, idealno je mesto za tako nešto - zaključuje Ješić.

U Ministarstvu za telekomunikacije i informatičko društvo nisu želeli da detaljnije obrazlože rezerve koje imaju prema projektu izgradnje tehnološkog parka u Inđiji, ističući da je to učinjeno pre dva dana u saopštenju.

Tehnološki parkovi biznis oaza za svetske kompanije

- Tokom posete Indiji imala sam priliku da obiđem dva velika tehnološka parka koje je izgradila Embasi grup i da se uverim da je zaista reč o velelepnim poslovnim kompleksima. Svaki ima oko 20 moderno uređenih zgrada sa po pet do šest spratova, a između njih se nalaze fontane okružene palmama, što stvara prijatan ambijent za rad i odmor tokom pauza. Klijenti Embasi grup u Indiji su najuspešnije svetske kompanije, kao što su IBM, Simens i mnoge druge - ističe Jasna Matić, državni sekretar u Ministarstvu ekonomije.

...preuzeto sa sajta ministarstva ekonomije
[ smsnet @ 02.10.2007. 14:06 ] @

Kroz sve ovo se provlaci crta da bi gradonacelnik Indjije vishe voleo da ljude koji ce raditi u parku zadrzi kako bi svoje plate trosili u Indjiji, a ne u Novom Sadu ili Beogradu.
Skidam kapu. Covek misli na sve.

Pozdrav,
[ sstanko78 @ 02.10.2007. 14:36 ] @
Citat:
Zamislite samo 5000 automobila dnevno do Indjije i nazad, po postojecem putu, umorni posle posla, bice dosta "cukanja"... to ima da lici na kolaps kada dodje do "cukanja" u tunelu ili na brankovom mostu.


Misliš da će tamo biti zaposleni samo ljudi koji su iz Beograda (i to SAMO iz Beograda) ?
[ smsnet @ 02.10.2007. 15:35 ] @
Citat:
sstanko78: Misliš da će tamo biti zaposleni samo ljudi koji su iz Beograda (i to SAMO iz Beograda) ?


20-30% ce biti iz Beograda, ali morate racunati i na KLIJENTE firmi koje ce tamo biti locirane, transport robe ( moguce da ce biti firmi koje ce sklapati hardware ), dostava vode, hrane, papira... Nisam saobracajni expert, ali 5000 automobila je minimum.
[ sstanko78 @ 02.10.2007. 15:57 ] @
Mislim da će i putevi prema BG i NS biti znatno opterećeniji.
Naravno ako projekat uspe.
[ smsnet @ 02.10.2007. 19:11 ] @

Zasto projekat ne bi uspeo?

Indijci zele da naprave park? Zele.
Jesic zeli da im da prostor? Zeli.
IT u Srbiji vapi za kvalitetnim prostorom za rad? DA.
Indjija je blizu BGDa i NS-a? Jeste.

Problem mogu biti samo politicari u Srbiji...
[ vlayco74 @ 02.10.2007. 22:16 ] @
Pa niko od vas ne traži da radite u Inđiji , što toliko patite što se park ne pravi u BG , ima ljudi i van vašeg grada , zbog dobrog posla preseliću se i u Babušnicu , ako treba , znate li koliko ljudi svakodnevno iz Inđije , St. Pazove , Nove Pazove putuje u Beograd na posao , i niko se ne žali što potroše i po tri sata u putu do posla i do kuće , vi ste izgleda veoma razmaženi , i niko vas neće terati da se zaposlite ovde , ovo je slobodna zemlja , moje je mišljenje da će se pre zaposliti stranci nego naši ljudi , i onda ćemo se svi žaliti kako nam otimaju poslove , oni prešli kilometre i doselili se u Srbiju , smešno ali je tako , a mi nismo u stanju da pređemo 40 km do posla . Dakle dobrodošli Bosanci , Rumuni i ostala braća .
[ braker @ 02.10.2007. 22:44 ] @
@vlayco74
Nemoj da ti lokalpatriotski ponos biva uvredjen.To je forumski tok misli - poshto su sve relevantne informacije pretumbane, na red dolazi stanje na putevima, zeleznica, kino program, parking mesta, provincijska idila etc.

Take it easy;)
[ aleksandaraleksandar @ 03.10.2007. 00:10 ] @
bez voza, kako god se zvao, nista od svega toga.

25K vozila da krenu put nepoznatog...
ako neko zna kako se racuna protok neka se oglasi


klizno radno vreme je neminovno (hint: boing i odlazak kuci njihovih zaposlenih).
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2007. 00:18 ] @
@aleksandaraleksandar, ti to mislis da nam sleduje novih par linija sa Aerodroma Nikola Tesla?

Beograd-Mumbai
Beograd-Bangalor

;-) Air India je i ovako i onako buzzovala da zeli da kupi JAT... tako da...

Krenes iz Bangalore-a fino u nedelju oko ponoci, posle chicken masale, naspavas se i u Beogradu si rano izjutra - stizes na posao u 9 nema omaske :-)

Isto tako nazad, petak popodne, krenes sa posla iz Indjije oko 5 popodne komotno, i u Bangalore stizes u subotu ujutru, pravo na kriket sa ortacima :)

Indjija-Indija lajn hehe
[ Miroslav Jeftić @ 03.10.2007. 00:35 ] @
Pre će se stići u Bangalor avionom, nego u Inđiju vozom. :P
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2007. 00:39 ] @
Zaboravio si mali detalj da ce radnici da nose svoje tuk-tukove sa sobom - sa Bajaj tuk-tukom stizes 100% u Indjiju u 9, jos ce chobani iz mercedesa i bembara da te mrze dok se provlacis pored njih na onom pseudo auto putu :)

http://www.tuktuk-uk.com/
[ aleksandaraleksandar @ 03.10.2007. 05:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: @aleksandaraleksandar, ti to mislis da nam sleduje novih par linija sa Aerodroma Nikola Tesla?

Beograd-Mumbai
Beograd-Bangalor


pa da

znas koliko izbornih ciklusa ima do dana D.
pa jos ako urade virtual tour, onako u 3D, kao pocetkom 90ih za Europolis (seca li se neko toga)... mali vozici pice po srbiji
[ smsnet @ 03.10.2007. 08:25 ] @

Ajde da vratimo temu na pocetak. Koliko vas bi pristalo & imalo mogucnosti da preseli svoje firme u IT park Indjija? Sta bi bio glavni motiv? Cena prostora? IT okruzenje?



[ Davor Vlajkovic @ 03.10.2007. 11:48 ] @
Pisao sam već na tu temu - ja bih prvi, pod uslovom da se prethodno uverim da sve to pristojno izgleda (pogotovo da li postoji krov, struja i tako to :)), i da naravno postoji računica koja govori u prilog Inđiji naspram recimo NBG-a...
[ noreniou @ 08.10.2007. 22:08 ] @
Ovo je veoma smešno

http://www.pcberza.co.yu/testovi/test.php?id=12&tabId=1

prvo ide
...Dinkić je naglasio da će park, kada bude izgrađen, biti najveći objekat te vrste u Evropi i dodao da se u roku od pet godina očekuje investicija od oko 600 miliona dolara i zapošljavanje oko 25.000 visokoobrazovanih ljudi....

da bi na drugoj strani bilo
...Objavljena je vest o velikoj investiciji u izgradnju tehnološkog parka u Inđiji. Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo Republike Srbije nije bilo uključeno u ovaj projekat, niti konsultovano..
... Izražavam, međutim, bojazan da ako se ovaj projekat ne osmisli na pravi način, može da nanese štetu domaćoj IT industriji."....
...dr Aleksandra Smiljanić - ministar za telekomunikacije i informatičko društvo....

pa sada jedni u ploču drugi u klin
Srbija
[ Ivan Dimkovic @ 08.10.2007. 22:15 ] @
Citat:

Dinkić je naglasio da će park, kada bude izgrađen, biti najveći objekat te vrste u Evropi


Bullshit detektor zvoni - predizborni marketing. Stvarno smo vrlo kurazan narod kad svako malo se*emo o "najvecem ovom u Evropi", "najvecem onom u Evropi" :(

Inace tuzno je sto ne moze ni jedna stvar u Srbiji da prodje bez bullshita i obaveznih paprikara sa obe strane - pustite bre ljude da rade posao :(
[ Mister Big Time @ 11.11.2007. 00:27 ] @
Citat:
Jedan od argumenata ministra Dinkića je da će to omogućiti zapošljavanje mladih u Srbiji. Prema saznanjima u našem Ministarstvu, nema problema sa zapošljavanjem u IT sektoru u Srbiji, posla ima za stručnjake koji hoće da rade u našoj zemlji. Nije jasno, takođe, ko će biti zaposlen u tehnološkom parku u Inđiji - građani Srbije ili stranci.

Uvažavam dostignuća IT sektora u Indiji i podržavam ravnopravnu saradnju sa indijskim stručnjacima. Izražavam, međutim, bojazan da ako se ovaj projekat ne osmisli na pravi način, može da nanese štetu domaćoj IT industriji."


^^ Ministarka...

A onda odgovor, opet drzavnih organa:

Citat:
Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja demantovalo je tvrdnju ministarke Aleksandre Smiljanić da Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo nije bilo konsultovano u pripremama za projekat izgradnje tehnološkog parka u Inđiji.

- Iznenađeni smo izjavom ministarke za telekomunikacije i informatičko društvo Aleksandre Smiljanić da ministarstvo kojem je na čelu nije uključeno u projekat izgradnje najvećeg tehnološkog parka u Evropi koji indijska kompanija Embasi grup namerava da izgradi u Inđiji. Ministarka Smiljanić je 9. jula prisustvovala sastanku s predstavnicima Embasi grupe i tom prilikom podržala projekat. Njena jedina zamerka vezana je za problem provetravanja prostorija, pa je tražila da se ne ugrađuju hermetički zatvoreni prozori već oni koji se mogu otvarati, kako klima uređaji ne bi predstavljala jedinu mogućnost rashlađivanja prostorija. Njena primedba je i usvojena - rekla je za Danas Jasna Matić, državni sekretar Ministarstva ekonomije Srbije.

JLZ...

Mada, nije da ne postoji bojazan da ce da dovedu jedno celo selo iz Indiju... bar ce lak naziv mesta da im bude, jedna crtica razlike! :P

P.S. Nece valjda park da prave na onu livadu, gde su bili pepersi
[ dedatrava @ 21.11.2007. 21:27 ] @
Nece biti na livadi gde su bili pepersi - pravi se nova industrijska zona, ja sam iz Indjije i stvarno ne znam zasto ste toliko ljubomorni na nas, otvorice se 2500 radnih mesta i za ta radna mesta mogu da konkurisu svi , a bice primljeni oni koji zadovolje kriterijume firmi koje budu imali kancelarije u IT parku, pa ako postoji selo u Indiji koje bude zelelo da dodje da radi u Indjijskom IT parku i bude imalo bolje kvalifikacije od nas, ja nemam nista protiv. Inace Indjija je na izuzetnom mestu izmedju dva autoputa (pored jednog od njih se i pravi IT park), kroz nju prolazi zeleznicka pruga , i imate buseve ka NS-u i BG-u na svakih 5 minuta ,a ako neko pozeli da stanuje u Indjiji se trenutno gradi nekih 20-tak stambenih zgrada.A sto se tice ozbiljnosti firme koja pravi taj park, podjite od sebe, da li bi ste vi gradili tako nesto da niste predhodno ispitali trziste?
Ja cu biti sretan ako dobijem posao kojim cu zaradjivati 500 eur pa makar to bio i posao domara, portira, cistacice...jer trenutno radim za oko 30 hiljada rsd...
[ Indjijanac @ 19.04.2008. 12:56 ] @
IT Park u Indjiji je projekat od ogromnog znacaja za celu Srbiju,a ne samo za Indjiju.Kada bi se to pretocilo u stvarnost svi bi mogli da pevamo.Inace kad vec spominjete cene nekretnina u Indjiji evo kratka informacija.Cena KVM stana kod Graditelja i Bon-Komerca je oko 800 eura(s tim sto su ovi stanovi uglavnom unapred rasprodati),a u TQ City je 1300 eura za sad.Sa tendencijom da cene i dalje skacu.E sad,mnogo ce toga zavisiti od predstojecih izbora.Tj. od rezultata tih izbora.Kako na lokalnom tako i na pokrajinskom i republickom nivou.Pa neka ljudi misle sta je buducnost...
[ momsab @ 19.04.2008. 15:02 ] @
da li je ova poruka izborna kampanja izmedju redova? ;)
[ MTodorovic @ 19.04.2008. 17:11 ] @
Ako se ne varam, obnovili ste jednu staru temu, ok, ali kako je proslo cetri vise meseci od posledenje diskusije, je l' ima neko informaciju dokle se stiglo sa izgradnjom IT parka u Indjiji? Je l' se nesto uopste desilo?
[ Slobodan Miskovic @ 23.07.2008. 10:38 ] @
U Inđiji potpisan ugovor o IT parku
16:50 -> 08:10 | Izvor: Tanjug
Inđija -- Predstavnici indijske "Embasi grupe" i opštine Inđija potpisali su ugovor o izgradnji informaciono-tehnološkog (IT) parka.

Ugovorom o izgradnji IT parka u Inđiji je predviđeno da bude uloženo oko 60 miliona evra i zaposleno oko 2.500 ljudi. Ugovor su potpisali predsednik opštine Inđija Goran Ješić i član borda direktora indijske kompanije Ramgopal Narajanan, a potpisivanju je prisustvovala ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo Jasna Matić.

Ješić je najavio da će radovi početi na jesen, a useljenje u novi objekat trebalo bi očekivati sredinom sledeće godine.

Opština Inđija je za gradnju IT parka besplatno ustupila parcelu od 50 hektara, a vlada se obavezala da obezbedi neophodnu infrastrukturu. Narajanan je rekao da će, po završetku prve faze IT parka, on imati oko 25 hiljada kvadratnih metara površine i zapošljavaće oko 2.500 ljudi napominjući da "Embasi" grupa ima izgrađene IT parkove na površini od 1,7 miliona kvadratnih metara.

Pri tome, samo njihov centar u indijskom gradu Bangaloru godišnje izveze oko 14 milijardi dolara u različitom hardveru i softveru, dok čitava Indija izvozi oko 70 milijardi dolara godišnje proizvoda iz informatičke delatnosti, dodao je Narajanan. On je izrazio uverenje da će "Embasi grupa" uspeti da ubedi najveće svetske kompanije iz IT industrije da dodju da ulažu u Srbiju i da će jednoga dana izvoz iz IT parka u Inđiji biti jednak celokupnom izvozu Srbije.

Ministarka Jasna Matić je rekla da je ovaj projekat od izuzetnog značaja za privredu Srbije i prvi te vrste u regionu i ocenila da će Srbija morati da se okrene obezbeđivanju kadrova za informatičku delatnost. U bliskoj budućnosti moraćemo da kroz sistem obrazovanja u osnovnim i srednjim školama i fakultetima obezbedimo što više stručnjaka za informatiku, rekla je ona i dodala da na biroima rada trenutno nema nijednog informatičkog stručnjaka.

Ministarka je napomenula da je jedna od ideja prilikom planiranja da se otvori IT park bila da se naši mladi stručnjaci koji su otišli u inostranstvo vrate u zemlju i nađu izuzetno kvalitetan i dobro plaćen posao u Inđiji.

Prema memorandumu o razumevanju, koji je potpisan 25. septembra 2007. u Vladi Srbije, u izgradnju tehnološkog parka u Inđiji u prvoj fazi biće uloženo 60 miliona dolara, izgrađeno 25 hiljada metara kvadratnih poslovnog prostora i zaposleno oko 2.500 radnika. Planirano je da se za pet godina investicije povećaju na 600 miliona dolara. Kada bude završen IT park će imati površinu od 250 hiljada kvadratnih metara poslovnog prostora, zauzimaće 220 hektara i zaposliće 25.000 radnika.

"Embasi grupa" osnovana je u Bangaloru 1985. godine, bavi se izgradnjom IT i biznis parkova, a do sada je izgradila oko dva miliona kvadratnih metara komercijalnih i stambenih objekata. Među klijentima te kompanije su IBM, Majkrosoft i HP.
[ Texas Instruments @ 18.02.2010. 01:19 ] @
Ljudi šta se dešava sa ovim? Prošli izbori, pa sad svi zaboravili na ovo.
Dajte da malo podsetimo medije na ovo, konkretno mislim na B92, pošto ostali veroatno i ne bi nešto preduzeli na ovu temu. Nije valjda da je i ovu investiciju ubila svetska ekonomska kriza. Kako je ona dobro došla našim političarima posle izbora, ko kec na jedanaest. Sad je lako sve svaliti na to.
I kakav je to ugovor potpisan. Šta je tu čija obaveza. Ovo je izlgeda kao i sve ostalo jedna od žešćih prevara na koje je raja nasela po ko zna koji put.
[ B3R1 @ 19.02.2010. 17:51 ] @
Istorija se cesto ponavlja, na tragikomican nacin ...

Cim sam prvi put procitao vest o tom parku u Indjiji setio sam se jedne price koju su, cini mi se, ljudi odavno zaboravili.

Pre ravno 20 godina, negde kada sam bio na prvoj ili drugoj godini studija, naslusao sam se bajki o "Silicijumskom brdu" na Zvezdari. To je bio pompezno najavljeni projekat, tezak oko 6.5 miliona dolara, pravljene su i neke studije koliko se secam, da se u okolini Instituta M. Pupin izgradi veliki tehnoloski park. Bilo je tu svakakvih ideja - od prosirenja instituta do sece sume i pretvaranja Zvezdare u (e-)industrijsku zonu. Cak je bilo i nekih ideja da se ETF tamo iseli, ali je srecom tadasnje rukovodstvo fakulteta bilo dovoljno trezveno da se ne upusti u tu avanturu.

Na veliku zalost, vecina ljudi je tu bajku zaboravila. A cini se i da je Google zaboravio, jer mi je, pretraga na tu temu dala samo par linkova ... Ali vrednih, pogotovo za mladje posetioce ES:

http://web.arhiv.rs/Develop/Gl...5c125728e005a2fdf?OpenDocument
http://web.arhiv.rs/Develop/Gl...5c125720600592e79?OpenDocument

Procitajte obavezno i otvorite oci, cisto za slucaj ako se likovi iz teksta ponovo pojave na srpskoj ICT sceni, da znate o kome je rec ...
[ abitbp6 @ 19.02.2010. 18:05 ] @
Šta se dešava? Izvetrila tema... Kao i svaka druga za dnevnopolitičku upotrebu.
[ Ivan Dimkovic @ 19.02.2010. 20:27 ] @
Citat:

„Da, ja sam tehnomenadžer Ja sam čovek koji upravlja procesom razvoja i proizvodnje", govorio je smelo Draško Milićević još 1987. godine. „Pamet nam pobeže u inostranstvo", konstatovao je Draško Milićević koju godinu ranije.

„Silikonsko brdo" na Zvezdari za dve godine biće stvarnost, govorio je Draško Milićević, kao direktor „Pupina" 1989. godine.
Ovih dana u Beogradu je otvorena specijalizovana robna kuća ženskih čarapa ,,MDM-ĐOVANI’’. Vlasnik dr Draško Milićević.


Hahahahahahahahahahahahahah kako dobro kako dobro... kakav redosled dogadjaja :)

Celu ideju su naravno reciklirali novi politicari na sceni a-ka "demokratski tehnomenadzeri" nekih 15 godina kasnije, ovog puta u Indjiji... valjda su promenili mesto kako se raja ne bi setila :) Ishod je isti... samo se ceka da neki od "demokratskih eksperata" otvori specijalizovanu prodavnicu zenskih carapa, i sve je tu....

Hahaha joj stomak - hvala za link Beri :)
[ Goran Rakić @ 19.02.2010. 21:28 ] @
Ne bih uz toliko banalizovanja vređao, pa neka je to i na forumu. Prvi put čujem i za njega i za „silikonsku šumu“, ali čitajući ovaj drugi intervju meni taj bivši direktor Pupina deluje veoma racionalno.

Citat:

Mislim da je naš trenutni razvojni put, u kome nacionalno nosi prevagu nad svim drugim interesima, retrogradan proces u odnosu na procese u Evropi.


Kako zaključujem nakon što su ga najurili iz SK, '90 otišao je u Moskvu odakle se '93 bavio uvozom razne robe pod sankcijama. E sada odakle početni kapital, verovatno ostalo od nekog filma ;)

Citat:

Sa šest i po miliona dolara mogli bismo da rešimo u NTP „Zvezdara" najveći deo infrastrukture. Ukoliko bismo to ostvarili siguran sam da bi se mnoge strane kompanije koje su već izrazile veliko interesovanje da grade u Parku, ali traže priključak na infrastrukturu. Jedan grandiozni filmski projekat koji bi potrošio 6,5 miliona dolara treba da pripadne mnogo srećnijem i mnogo bogatijem vremenu od onoga u kome se sada nalazimo.

[ Texas Instruments @ 18.08.2010. 16:57 ] @
http://www.b92.net/biz/vesti/s...08&dd=18&nav_id=452724
Citat:

B92 Biz Vesti Srbija

Inđija dobija indijski IT park?
18. avgust 2010. | 16:25 | Izvor: B92
Inđija -- Predsednik opštine Inđija Goran Ješić kaže da ima nagoveštaja da će biti nastavljena gradnja IT parka koji bi finansirala indijska kompanija “Embassy Group”.

Ta investicija, najveća u istoriji Inđije, najavljena je još pre tri godine, a trebalo je da obezbedi čak 25 hiljada radnih mesta.

"U martu treba da počne gradnja prve faze IT parka. Do sada ono što je za nas važno jeste da su isplatili i Urbanistički zavod Vojvodine i lokalnu samoupravu i svoje konsultante, uradili istraživanje zemljišta, ugovorili izvođače i to daje garanciju da će u martu ljudi krenuti da rade i da nastave ono što su počeli pre dve godine", kaže on.

Ukoliko od svega ipak ništa ne bude, Ješić kaže da država ima instrumente da u korist države i opštine poništi ugovor u kome su Indijci najavljivali da će uložiti 600 miliona dolara.

"Embassy Group" je najavljivala gradnju svog prvog tehnološkog parka u Evropi na površini od 270 hektara, a u prvoj godini projekta je planirana izgradnja 25 hiljada kvadratnih metara poslovnog prostora i zapošljavanje 2.500 radnika.

U periodu od pet godina se planiralo udesetostručavanje poslovnog prostora i zapošljavanja – 250 hiljada kvadratnih metara i čak 25 hiljada radnika, uz ulaganja od minimalno 600 miliona dolara i uz očekivani izvoz od najmanje dve milijarde dolara.

Podsetimo, ministar Mlađan Dinkić kazao je tada, u septembru 2007. godine, da su "kompanije IBM i Hjulit Pakard , koji namerava da premesti proizvodnju iz Bugarske, zainteresovane da započnu poslovanje u kompleksu u Inđiji".


Kad očekujete da će biti izbori? Je l' kad prodamo Telekom pa izguramo do kraja mandata, ili će nešto ranije? :)
[ Texas Instruments @ 14.09.2010. 17:21 ] @
Citat:

Ješić: U martu gradnja IT parka
14. septembar 2010. | 14:43 | Izvor: Tanjug

Inđija -- Predsednik opštine Indjija Goran Ješić kaže da će u martu iduće godine početi izgradnja tehnološkog (IT) parka u Inđiji.

Ta investicija će stvoriti uslove za zapošljavanje stanovništva iz tog dela Srbije, kazao je Ješić.

On kaže da će u okviru parka biti izgrađena i fabrika industrijskih pumpi danskog Grundfosa, u koju će biti uloženo 100 miliona evra.

"IT park počinje (da se gradi) u martu i tu će i Grundfos da napravi fabriku i potroši 100 miliona evra", rekao je on.

Tehnološki park je skup malih i srednjih preduzeća iz oblasti novih tehnologija, kojima se obezbeđuje infrastruktura i usluga za rad.

Ješić je, inače, sa ministarkom za Nacionalni investicioni plan Vericom Kalanović otvorio severoistočni krak obilaznice oko Inđije. On je istakao da je ta obilaznica posebno važna za budući tehnološki park, jer predstavlja vezu sa Koridorom 10.

Predsednik opštine Inđija navodi i da će tom saobraćajnicom biti rešen veliki problem tranzita teretnog saobraćaja kroz centar grada.

"Ovo je kapitalni projekat koji će pun značaj imati u budućnosti kada i drugi investitori budu dolazili u potpuno komunalno opremljenu industrijsku zonu", naglasio je Ješić.


http://www.b92.net/biz/vesti/s...09&dd=14&nav_id=458671

:)
[ Texas Instruments @ 06.02.2011. 02:35 ] @
Citat:

Inđija traži 2.500 IT stručnjaka
IZVOR: BLIC
Inđija -- Najveći svetski operater informacionih tehnologija “Embasi grupa” iz Bangalora u Indiji na proleće počinje gradnju Tehnološkog parka u radnoj zoni Inđije.


Početak ovog kapitalnog projekta najavljen je u julu 2008. godine, kada je potpisan ugovor između indijske kompanije, Vlade Srbije i opštine Inđija.

Ugovorom je svako preuzeo deo obaveza za projekat koji je tada nazvan posao veka.

Zavod za urbanizam Vojvodine završio je plan detaljne regulacije i posle javne rasprave, opština će izdati građevinsku dozvolu. Predsednik Goran Ješić je rekao da će predstavnici kompanije iz Indije dozvolu dobiti sedam dana posle zaključenja javne rasprave i radovi mogu da počnu.

Motivacija mladih
Osim srpskih stručnjaka koji bi došli iz inostranstva, na posao u srpskoj silicijumskoj dolini mogli da ručanaju i mladi koji završavaju škole sa informatičkim usmerenjem. Zbog toga predstavnici inđijske lokalne samouprave, u saradnji sa Tehničkim fakuletom u Novom Sadu, motivišu mlade da upišu specijalizirane smerove, koji će biti potrebni u radu “Embasi grupe”.

"Opština Inđija je imala obavezu da obezbedi zemljište, Vlada Srbije se obavezala da finansira gradnju infrastrukture, a predstavnicima 'Embasi grupe' preostalo je dovođenje investitora. Ubrzo posle zaključenja posla počela je svetska ekonomska kriza pa su iz indijske kompanije zamolili partnere u Srbiji da prolongiraju rokove. Mi smo im izašli u susret i sve odložili za dve godine", rekao je Goran Ješić.

Za to vreme su opština Inđija i Vlada Srbije ispunile obaveze. Pre početka radova na Tehnološkom parku napravljena je obilaznica oko Inđije, koja prolazi kroz budući tehnološki centar, dovedeni su voda, kanalizacija i gas. Preostali su poslovi koje će voditi kompanija iz Indije.

Jovica Jovanić, zamenika generalnog direkora “Embasi grupe”, kaže da će radovi početi u aprilu, a prva faza od 25.000 kvadratnih metara biće završena za devet meseci. Vrednost investicije je 60 miliona dolara.

Prema projektu, Tehnološki park će biti grad u gradu, gde će osim poslovnih prostorija biti izgrađeni restorani, banke, objekti za odmor i rekreaciju. Najavljivano je da će, kada radovi budu završeni, posao dobiti 2.500 ljudi.

"Planirano je da u Tehnološkom parku rade mala i srednja preduzeća koja se bave novim tehnologijama. Kompanija iz Bangalora planira da u Tehnološki park dovede velike kompanije sa kojima sarađuje - IBM, Majkrosoft, Hjulit Pakard. Ako se projekat realizuje po planu, izvoz će iznositi dve milijarde dolara", kaže Jovanić.

Koristi od Tehnološkog parka u Inđiji, koji neki već nazivaju srpska silicijumska dolina, imali bi mnogi mladi stručnjaci iz Srbije koji rade u velikim svetskim kompanijama jer bi dobili posao u Inđiji.

http://www.b92.net/biz/vesti/s...02&dd=05&nav_id=490841

Idemo ponovo, spinlock. :)
Sad će Dinki da se aktivira sa ovim pa da pokuša da izbunari cenzus dogodine.
[ Dera4eK @ 11.02.2011. 12:08 ] @
Hihihi vecina usera je vec rekla ono sto bih i ja rekao tako da svojim ucescem u temi hocu sve da vas pozdravim i podrzim ma dokle vise banana doke vise neobavestenost , zagusenje, zagubljenje informacija..i sto je najvaznje dokle vise lazi ...... a joj sta bi tek bilo da nas ima vise od kineza ..........
[ Texas Instruments @ 18.04.2012. 15:29 ] @
Citat:

Indijci stigli, IT park kreće sutra
IZVOR: B92, TANJUG
Beograd -- Indijska Embasi grupa počeće sutra gradnju informatičko-tehnološkog parka na površini od 25.000 kvadratnih metara, u kojem će posao naći oko 15.000 stručnjaka.

To je najveća investicija u informatički sektor Srbije od 600 miliona evra, a u prvoj fazi realizacije tog projekta biće uloženo oko 40 miliona evra, najavio je u Beogradu predsednik Embasi grupe Džitu Virvani.

Virvani je ukazao da završetak celog projekta očekuje za pet godina i da će se u IT parku u Inđiji proizvoditi informatički softver, a delimično i hardver. Tu će biti smešteni i serveri za klaud kompjuting.

"Ovo je korak napred u našoj snažnoj posvećenosti širenju , kao i prema našim globalnim klijentima. Na osnovu našeg bogatog iskustva u Indiji, ubeđeni smo da će ovaj biznis park, prvi te vrste u Srbiji, obezbediti takvu sredinu u kojoj će velike međunarodne kompanije moći da pozicioniraju svoje centre znanja, na obostranu korist industrije, kao i lokalnih stručnjaka", rekao je Virvani.

IT i biznis park u Inđiji zamišljen je kao inicijativa za podršku u poslovanju i transfer tehnologija, koja treba da ohrabri i podrži pokretanje i razvoj poslovnih projekata sa visokom stopom rasta, koji bi bili zasnovani na znanju i inovacijama.

Državni sekretar za digitalnu agendu Jasna Matić je ocenila da će u tom objektu posao naći mnogi domaći inženjeri informatike i drugi visokoobrazovani kadrovi.

Matić je naglasila da će radna mesta u inđijskom IT parku biti veoma dobro plaćena, sa odličnim uslovima za rad i mogućnostima za profesionalno usavršavanje.

Direktor Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA) Božidar Laganin rekao je da izgradnja tehnološkog parka u Inđiji predstavlja ispunjenje vladinih obećanja da će akcenat u privlačenju investicija staviti na automobilski, elektronski i informatički sektor.

Laganin je ocenio da će izgradnjom IT parka u Inđiji Srbija postati veoma konkurentna na evropskom i svetskom tržištu u toj oblasti, jer se očekuje dolazak svetskih giganata poput Majkrosofta, kompanije Cisko i drugih.

Direktor SIEPA je napomenuo da vlada ovu investiciju nije podržala subvencijama.

Svečano polaganje kamena temeljca za informatičko-tehnološki park u Indjiji zakazano je za sutra u 10 sati, a zanimljivo je da će tom događaju prisustvovati, između ostalih, sveštenici hindu i pravoslavne konfesije.

http://www.b92.net/biz/vesti/s...04&dd=18&nav_id=601597

Je l' to beše uskoro izbori kod nas? Nisam obavešten. :)
[ acatheking @ 18.04.2012. 19:25 ] @
I to bas sutra, kada otvaraju onaj "buvljak" u Indjiji :)
[ Branko Santo @ 21.04.2012. 13:22 ] @
Jel iko misljenja da ce od ovog nesto i da bude za koju godinu?
[ mihaleks @ 21.04.2012. 16:45 ] @
Cisto sumnjam. To je cist i klasican predizborni marketing. I za prosle izbore bilo nesto slicno pa vidim kako nazovi 15.000 "strucnjaka" radi u Indjiji.
[ Branko Santo @ 21.04.2012. 17:34 ] @
Mozda sam ja paljevina ali nekako imam osecaj da bi ovaj put moglo biti za stvarno.
[ mihaleks @ 21.04.2012. 17:48 ] @
Voleo bih da su u pravu ali prostom analizom teksta vidi se da ima dosta nedoslednosti i da je sve najverovatnije politicki marketing.
[ ventura @ 21.04.2012. 19:29 ] @
Citat:
Branko Santo: Mozda sam ja paljevina ali nekako imam osecaj da bi ovaj put moglo biti za stvarno.

Ako se sećaš, ova priča oko IT parka u Inđiji se spominjala poslednji put 2008 godine, taman pred izbore. Isto dolazili neki Indijci da se slikaju :)
[ djoka_l @ 21.04.2012. 19:46 ] @
Za one sa boljim sećanjem, priča oko IT parka neodoljivo podseća na priču oko IT parka koji je trebalo da bude napravljen u okviru Instituta Mihajlo Pupin.

Indijci dolaze da naprave poslovni prostor za izdavanje. Tačka! Da li će od toga da postane srpska "Silikonka dolina", čisto sumnjam. Pričaju o zapošljvanju 2,500 "mladih" stručnjaka, te o 5,000 pa čaki i o 25,000. Na birou nema 500 nezaposlenih IT stručnjaka, verovatno i mnogo manje. Ja ne vidim ni jedan razlog zašto bi moja firma od 500 zaposlenih otišla sa Novog Beograda u Inđiju. Ne vidim ni da u Novom Sadu ima nešto nezaposlenih IT stručnjaka koji vape za IT parkom u Inđiji.
[ Igor Gajic @ 21.04.2012. 20:12 ] @
Pre godinu dve DMS Telvent in Novog Sada je drzao oglas za zaposljavanje 300 radnika. Oglas je stajao skoro punu godinu. Toliko o visku IT radne snage.

A prica o 25.000 ?!? Toliko ih ima ukupno u Srbiji.
[ dusanperic @ 21.04.2012. 20:25 ] @
Ko te j.bo godinama j.bace te opet......http://www.youtube.com/watch?v=yzqTgUCBhR8
[ Branko Santo @ 21.04.2012. 21:34 ] @
Citat:
ventura: Ako se sećaš, ova priča oko IT parka u Inđiji se spominjala poslednji put 2008 godine, taman pred izbore. Isto dolazili neki Indijci da se slikaju :)

Kada je ponovo pocela prica o Indjiji na B92 su poslagali sve clanke koje su tokom godina pisali a bilo ih je od 2007 pa na ovamo svake godine.


Ja jedino vidim problem u tome sto u ovoj deceniji sigurno necemo uci u EU a i prva polovina sledece je diskutabilna. To nam unistava kredibilitet.

I nemojte da pricamo o 25k strucnjaka, bar pola toga su low-level poslovi.
[ MTodorovic @ 21.04.2012. 23:34 ] @
Videćemo, neka umesto 25K bude i 2.5K biće ogroman uspeh, bitno je da se transfer znanja prenosi našim mladim kadrovima ...
[ Shadowed @ 21.04.2012. 23:44 ] @
Citat:
Igor Gajic: Pre godinu dve DMS Telvent in Novog Sada je drzao oglas za zaposljavanje 300 radnika. Oglas je stajao skoro punu godinu. Toliko o visku IT radne snage.

A prica o 25.000 ?!? Toliko ih ima ukupno u Srbiji.

DMS vecito zaposljava 300 programera :)
A cuo sam trac da upravo oni planiraju da zaposle neke hiljade ljudi...
[ Branko Santo @ 22.04.2012. 06:40 ] @
DMS Telvent koliko ja znam vec ima zgradu ili dve u NS koje su krcate njihovim ljudima.
[ Shadowed @ 22.04.2012. 09:52 ] @
Kod Spensa, kod hotela Park i ne znam da li imaju jos neku a sada imaju novu i u ulici Narodnog Fronta.
[ sale83 @ 22.04.2012. 11:01 ] @
"Svedjani i Turci daju po 5 miliona a Sojic jos 6 ":) -> ovaj citat najbolje objasnjava taj IT park !!! Zivi bili pa videli. Tipican primer demokratije zasnovan na lazima.
[ mr. ako @ 22.04.2012. 15:09 ] @
Ne znam nekoga da je zavrsio FTN smer racunari, a da nije otisao u DMS... mnogi i pre nego su zavrsili studije.
DMS nije sarena laza, ljudi razbijaju, rade svetske projekte tipa komplet elektro-sistem u Meksiku, nesto na Bliskom Istoku, jedna od USA drzava ne secam se tacno koja. Bilo je reci da ce ih kupiti Siemens, dolazile su glavonje iz Nemacke da ih obilaze, ne znam sta je bilo sa tim i da li je i dalje aktuelno...

[ Igor Gajic @ 22.04.2012. 17:45 ] @
@mr.ako

U NS imas oko 30+ firmi koje se bave IT sektorom, i veci deo njih je popunjen sa kadrom koji je skolovan na FTN-u smer programiranje, cak i veci deo studenata koji zavrse smer automatika se prebace na rad u IT-u. Sto se tice DMS-a, njihova korisnicka baza je ogromna, i tu se vrte jako velike pare, negde oko par milijardi eura... E sad uslovi rada su im vrlo upitni, prekovremeni neplaceni rad, cimanje nocu, vikendom, gomila zalbi na menadzment, cuo sam i cak za par tuzbi za mobing.

EDIT:

Ovo je jedan deo firmi koje se bave IT sektorom u Novom Sadu.

http://www.vojvodinaictcluster.org/member-list/

Naravno spisak ne obuhvata sve firme.

[Ovu poruku je menjao Igor Gajic dana 22.04.2012. u 19:53 GMT+1]
[ djoka_l @ 22.04.2012. 23:06 ] @
O kakvim milijardama pričaš Igore. Pogledaj agenciju za privredne regisre. Finansijski izveštaj za 2010. kaže da su imali 7,9 mil EUR prihoda, od toga profit 1.2 mil EUR...
[ Igor Gajic @ 23.04.2012. 17:08 ] @
Ne znam za APR, ali nova zgrada u koju se useljava DMS vredi 100 miliona E, a nezvanicno, koliko cujem, plata direktora je 100.000E, medju najvecim u NS.



http://www.rts.rs/page/stories...22+softver+osvaja+planetu.html
[ Branko Santo @ 24.04.2012. 12:28 ] @
Auuuu lafe kakva zgrada

100mil / 12.500m2 = 8.000e m2 :) (racunam tri puta sve ne verujem)

[ Nikola M @ 27.04.2012. 13:54 ] @
ajd za par meseci da pogledamo vesti i uporedimo?
[ Nikola M @ 14.04.2015. 09:46 ] @
I, ima li sta od IT parka?