[ Milan Aksic @ 29.09.2001. 04:01 ] @
Kada sam kupio racunar, sa Athlon prcesorom na 1GHz insistirao sam da mi prodavac stavi jaci kuler, znajuci da se Athlon nenormalno zagreva. Prodavac je stavio jedan kuler za koji je rekao da je dovoljno jak i pozvao me je, i.. skratio mi zivot, jer je stavio kuler za 486, tako da sam mu rekao da mi nadje jaci kuler sto je i uradio. Kuler je Iceberg za 1.1 ili 1.2 GHz ne znam tacno. Kuler je 'fino' hladio TB jedno vreme a onda nakon 2-3 meseca, kada racunar ne radi jedno 3-4 sata i kada ga upalim, moglo se (i dalje moze) cuti jako brujanje, koje u toku narednih 3-4 min. se stisava i vraca u normalu, i onda naravno, nastavlja da radi OK. Odmah sam otisao kod prodavca i kao ne bas veliki poznavalac hardwera, predlozio mu da mu stavi kap ulja (smesno:)), ocisti ili sta vec treba, ipak on se time bavi. Ali on mi je rekao da on moze da stavi ulje (da ja nikako ne stavljam jer nemam takvo ulje) ali da ce se nakon nekog perioda opet to brujanje pojaviti tako da ce to biti privremeno, i rekao mi je da se to isto i njima desava i da nemam razloga za brigu.
I tako stalno kada ja upalim on pocne da zapomaze i onda se polako smiruje dok se sasvim ne vrati u normalu. Na sve sam se to Medjutim danas mi se desilo nesto sto mi se pre nikada nije desavalo. Racunar nije gasen skoro ceo dan i odjednom je poceo da bruji, sve jace i jace. Ugasio sam ga i onda ponovo upalio opet je brujao, menjao/pustao razne zvuke i dok je w2k vec zavrsavao ucitavanje, kuler se skroz, potpuno ugasio, MRTAV! Tu su mi naravno otisle jos 2-3 god. zivota, a onda sacekao 15 min. i ponovo ga upalio, i radio je savrseno bez ikakvog brujanja i ostalih zvukova, normalno. E sada da li je vreme za uzbunu, da li se isto ovakvo brujanje i vama desava, da li je moguce da se to desava od hladnoce ili predugog rada i, sta da radim da li da brinem oko ovoga ili ne?

Pozdrav.
[ Gojko Vujovic @ 29.09.2001. 04:05 ] @
Brujanje moze poticati iz dva razloga, bilo jednog od njih ili oba istovremeno, nikad ne mozes biti siguran:

1. Lose napajanje - manji napon od nominalnog, vrti se na manje obrtaja od nominalnih, iz cega proizilazi ispadanje iz balansa koji se dostize samo pri punom broju obrtaja i otuda i zujanje
2. Ventilatoru se blizi kraj, zameniti ga novim.

I da, primetio sam da niko ne zna da koristi rec cooler i rec grill i ostalo sto uz to ide pravilno, i niko ne zna kad kaze 'cooler' da li se misli na ventilator ili hladnjak ili oba zajedno, ili sta vec.. treba postaviti neke standarde oko toga i dogovoriti se oko nomenklature, da ne bi bilo zabuna..
[ Milan Aksic @ 29.09.2001. 04:24 ] @
Uf... ali da je lose, odnosno slabo napajanje, on od pocetka ne bi dobro radio a ne tek kasnije jer ja u vezi toga nista nisam dirao. Uzger u mom PC Probe-u pise nesto o voltazi ako je to potrebno da postujem. Onda da li je onda takvo ponasanje moguce do variranje napona u celoj zgradi, sta ja znam, ali opet zar on nema stabilizator ?? Totalno sam zbunjen!
Spomenuo si isto, da je moguce da mu je dosao kraj, pa da li je moguce, s obzirom da nije 'toliko' star ?
Da li ovo tebi desavalo ?
[ zgubidan @ 29.09.2001. 06:32 ] @
pogledaj na koliko se vrti kad tako pocne da bruji .... onda ce ti biti jasno.
I iz mog kucishta se culo brujanje, ali ja sve mislio ventilator od napajanja dok jednog dana nisam u BIOS-u pogledao obrtaje .. menjalo se od 0 do 2000, a i osecao se smrad iz kucishta. ;))
Naravno zamenio sam cooler, shto bih i tebi preporucio.
[ FireBallKiller @ 29.09.2001. 08:19 ] @
Pogledaj u PCprobe da li odstupaju od normalinih. I samo da znas da TunderBird i Duron crkavaju za manje od 10 sekundi bez aktivnog hladjenja (npr. crknjaza ventilatora)!!!!!!!
[ Milan Aksic @ 29.09.2001. 10:39 ] @
Kada pocne da bruji vrti se na oko 2000 RPM, kako se normalizuje brzina raste i normalna mu je oko 5550 RPM. I upravo tada u PCProbe odstupaju od normalnih. Na primer stavljeno je da je treshold (prag) ispod kojeg ne ide 2200 RPM (ja sam kasnije stavio na 4900 RPM) e kada pocne da bruji ako je ispod 2200 onda naravno PCProbe da znak, ali sve dok se ne smiri.

Poz.
[ Kosta @ 30.09.2001. 19:13 ] @
Moguce je i da ti neki od kablova zpinje o cooler pa proveri i to.NAjbolje je da kupis novi cooler jer u tom nije jos mnogo ostalo :)
[ Milan Aksic @ 01.10.2001. 00:13 ] @
E ljudi hvala na pomoci, ali nema vise potrebe. Ovaj topic sam postovao kada sam neodlozno morao da nesto zavrsim a nisam znao koliko/uopste je sigurno, ali naravno, da nemam namere da se zajebavam sa tim stvarima, pogotovu jer imam TB, tako da cu za koji dan, da uzmem novi kuler za procesor.

Pozdrav.
[ Deep|Blue @ 01.10.2001. 00:14 ] @
Ako si kupio komp nedavno trazi od prodavca da ti zameni cooler. Najverovatnije je greska do njega. Posto vecina nasih komp-dilera nabavlja delove nizeg kvaliteta po malo nizoj ceni, jedan deo te robe veoma loseg kvaliteta i veoma brzo crkava. Pre mesecak dana sam sredjivao komp kojem se pet dana nakon izlaska iz prodavnice na quantum-ovoj 20-ici pojavila gomila bad sector-a.

Inace vecina firmi daje garancije na coolere od samo 3-6 meseci pa pozuri dok ti nije istekao garantni. A posto vecina novijih procesora ne "voli" bas da ih hlade neispravni cooleri (bas su snobovi zar ne ) bolje to sredi sto pre.

[ nemesis @ 12.10.2001. 17:34 ] @
Citat:
passanger je napisao:
Kada pocne da bruji vrti se na oko 2000 RPM, kako se normalizuje brzina raste i normalna mu je oko 5550 RPM. I upravo tada u PCProbe odstupaju od normalnih. Na primer stavljeno je da je treshold (prag) ispod kojeg ne ide 2200 RPM (ja sam kasnije stavio na 4900 RPM) e kada pocne da bruji ako je ispod 2200 onda naravno PCProbe da znak, ali sve dok se ne smiri.
Poz.


imash veoma jedostavno reshenje ...
odnesesh taj ventilator negde gde ima neki kompresor ... :)
i DOOOOOBRO ga izduvash ...
evenutalno ga podmazesh posle ... radice ti bar mesec dana :)) ...