[ nedostizni @ 30.09.2007. 11:06 ] @
Uskoro ću diplomirati na Arhitektonskom fakultetu, a planiram da nakon toga odem van zemlje. Pritom imam dilemu gde da odem.
Procitao sam bezbroj tema na ovom forumu i na www2.serbiancafe.com (O Svajcarskoj, Australji, Kanada vs Australija, Nemackoj...) i čini mi se da sam na kraju izvukao neki zakljucak - svugde je teško, ali je bolje nego u Srbiji. Te pola plate ode na troskove, te cela plata ode na stan... U Norveskoj i Svajcarskoj su najbolje plate, ali je zato zivot skuplji, Australijanci se hvale klimom, ali nešto slabijim platama, Nemci imaju manje plate nego Norvezani, ali su zato cene i troskovi manji... itd itd.

Ne želim nikoga da uvredim, niti želim da ovo zvuci kao prepotentno ili uobrazeno, ali koliko vidim svi (velika vecina) komentari koje sam video (ili vecina njih) su utisci naših ljudi koji rade sa srednjom strucnom spremom - vodoinstalateri, gradjevinski radnici, vozaci itd.

Ono sto mene konktetno interesuje je kako u doticnim zemljama žive nasi ljudi sa visokom strucnom spremom i kojoj zemlji najbolje žive, odnosno kako ću ja tamo živeti. Jasno mi je i da u ovoj grupi sve zavisi od profesije (da li si doktor, programer, inzenjer, arhitekta...) ali mora da postoji barem neki prosecan „opis” zivota i pogodnosti koji isti pruza ljudima sa visokom skolskom spremom u razvijenom svetu.

Hvala unapred na pomoći, komentarima i sugestijama.
[ jablan @ 30.09.2007. 21:20 ] @
Živi se dobro.

Poenta je da retko ko (praktično niko koga znam) posle završenog faksa nije baš mogao da bira gde će da ode. Mnogi sa završenim faksom uopšte nisu ni uspeli da odu. Tako da je pravo pitanje gde možeš da odeš, a ne gde treba.
[ Zeleni zub @ 30.09.2007. 22:26 ] @
jablan > Poenta je da retko ko (prakticno niko koga znam) posle završenog faksa nije baš mogao da *bira* gde ce da ode. Mnogi sa završenim faksom uopšte nisu ni uspeli da odu. Tako da je pravo pitanje gde možeš da odeš, a ne gde treba.

Nazalost, surovo tacno.
[ ventura @ 30.09.2007. 22:40 ] @
Bez nekog konkretnog iskustva u tvojoj oblasti, teško da ćeš u inostranstvu raditi nešto više od upravo onih poslova koje si naveo...
[ Pneos @ 01.10.2007. 09:00 ] @
... pod uslovom da i to znas !

Jer nemojmo se zavaravati da su i naoko najjednostavniji poslovi bez nekih caka. Pre jedno dve godine dok sam jos radio kod jednog majmuna prolazim ujutru kad ono sastanak drze cistacice. I sad sefica im objasnjava sta treba popraviti i JOS riba jednu i kaze joj: lepo cistis, ali moras energicnije, metla se drzi pod uglom od ...