[ Crazy shadow @ 30.09.2007. 17:30 ] @
Zanima me sta mislite o DarkBASIC.Dali se isplati da se uci??
[ bkaradzic @ 30.09.2007. 17:54 ] @
U kom smislu "da li se isplati"?
Ako pitaš u smislu "blejim po ceo dan, da li mi se isplati da blejanje zamenim učenjem DarkBASIC-a", onda ti se učenje isplati. Ako pitaš u smislu, "trenutno zarađujem $X, a ako naučim DarkBASIC onda bih mogao da nađem bolji posao i zarađujem $X^Y", onda verovatno ne...

Npr. neki dizajneri u industriji igara koriste alate kao što je DarkBASIC da na brzinu naprave prototip ideje za novu mogućnost u igri. U principu svi ti alati tipa DarkBASIC, GameMaker, itd. su veoma laki za učenje i verovatno trebaš da izdvojiš samo jedan vikend iz svog "bizi" rasporeda i naučiš 80% mogućnosti ovih jezika. ;)
[ Crazy shadow @ 30.09.2007. 18:18 ] @
Pa poceli smo da radimo igricu nas nekoliko...Pa sam ja zaduzen za programiranje....
A uskoro se blizi i taj deo...A i koristicemo FPS Creator a on je ako se nevaram napisan u darkBasic i ima neke veze sa njim..
Radim u c++ ali nisam jos dovoljno dobar za tako nesto...Pa za pocetak moram da se prebacim na nesto lakse..
Zna li neko gde moze da se skine DarkBASIC....Kao i tutoriali??
[ nnn @ 30.09.2007. 21:40 ] @
Nemoj da se jutis, ali ovde svaki drugi dan neko okuplja tim i pravi sledeci hit. A niko nista ne pokazuje. Ja sam se jedno vreme zanosio sa tim programcicima(3d game studio, game maker,..) i onda sam svatio da su te stvari k****(s oprostenjem)
Kazes da ucis c++ idi na http://nehe.gamedev.net/ tu imas 48 opengl(laksi je za ucenje od directXa) tutorijala koji pocinju bukvalno od nule, pa kreni lagano jedan po jedan, udubi se u njih. Imas i dosta drugis stvari. Ako stvarno zelis da naucis da pravis igre tako treba da se radi, znaci treba dosta vremena da provedes ti sam cackajuci. Pored toga skini neku knjigu sa neta od 3d programiranju i kreni, preporuka je na "Red book". Ako negde zapnes drage volje cu ti ja ili neko ko zna vise od mene pomoci ovde sa konkretnim problemom..
pozz
[ Crazy shadow @ 30.09.2007. 22:43 ] @
Naravno da se neljutim...Znam za taj sajt..I ima dobrih tutoriala...Skinuo sam ih sve..
A sto se tice tima napravili smo vec dve..Ali 2D...A ovu trecu radimo u 3D....Zavrsavamo crtanje mapa ideju vec imamo..
Dva lika modeliraju i to jako dobro bar za moji ukus...Samo da uspemo to sve da sklopimo...
A sto se tice c++ citam trenutno knjigu c++ za 21dan...Pa kad zavrsim prelazim na Direct3D ili OpenGL...
Ma da imam i knjigu programiranje igara za 21dan.....Pa polako imam vreme....Ali darkBasic Sam mislio usput posto kolko sam video nije toliko tezak....
[ dragansm @ 01.10.2007. 00:41 ] @
Citat:
nnn: ...idi na http://nehe.gamedev.net/ tu imas 48 opengl(laksi je za ucenje od directXa) tutorijala koji pocinju bukvalno od nule, pa kreni lagano jedan po jedan, udubi se u njih. Imas i dosta drugis stvari. Ako stvarno zelis da naucis da pravis igre tako treba da se radi, znaci treba dosta vremena da provedes ti sam cackajuci. Pored toga skini neku knjigu sa neta od 3d programiranju i kreni, preporuka je na "Red book". Ako negde zapnes drage volje cu ti ja ili neko ko zna vise od mene pomoci ovde sa konkretnim problemom..
pozz


Ucenje/koriscenje 3d grafike je samo mali deo kolaca zvanog pravljenje igara. Najveci deo programera (bar 4/5 njih u timu) koji pravi igrice ne ume da "osvetili" makar jednu tacku na ekranu, bar ne direktnim koriscenjem directX-a ili openGL-a. To sto pise Red book ili u dokumentaciji za DX je, bar sto se igara tice (tacnije game rendering), kao da si naucio brojeve pre nego sto pocnes da ucis sabiranje i oduzimanje, a da bi stigao do mnozenja vec u glavi mora da ti se mota bar quad tree struktura.
Topla preporuka svim koji tek pocinju da se bave pravljenjem igara je pre nego se pogube u kojem god grafickom API-ju da pokusaju prvo sa igrom u kojoj ce, za pocetak, sve sarenolike predele i nabudzene 3d modele zameniti najglupljim kockicama gledanim kao da ih lasta gleda (sve odozgo), pa ako vec bude "zadovoljavajuca zabava" sto u programiranju sto drugima u igranju, onda je pravi trenutak da se ubaci neki tamo vec DX ili OGL ili "prekirivac" preko njih.

[ nnn @ 01.10.2007. 09:51 ] @
Citat:
dragansm: Ucenje/koriscenje 3d grafike je samo mali deo kolaca zvanog pravljenje igara. Najveci deo programera (bar 4/5 njih u timu) koji pravi igrice ne ume da "osvetili" makar jednu tacku na ekranu, bar ne direktnim koriscenjem directX-a ili openGL-a. To sto pise Red book ili u dokumentaciji za DX je, bar sto se igara tice (tacnije game rendering), kao da si naucio brojeve pre nego sto pocnes da ucis sabiranje i oduzimanje, a da bi stigao do mnozenja vec u glavi mora da ti se mota bar quad tree struktura.
Topla preporuka svim koji tek pocinju da se bave pravljenjem igara je pre nego se pogube u kojem god grafickom API-ju da pokusaju prvo sa igrom u kojoj ce, za pocetak, sve sarenolike predele i nabudzene 3d modele zameniti najglupljim kockicama gledanim kao da ih lasta gleda (sve odozgo), pa ako vec bude "zadovoljavajuca zabava" sto u programiranju sto drugima u igranju, onda je pravi trenutak da se ubaci neki tamo vec DX ili OGL ili "prekirivac" preko njih.


Ma skoz je to ok, ali samo hocu da kazem da se ne moze nauciti da se prave igre preko noci. Ja dok sam bio nalozen na to, prvo sam u delphiu napravio klon dx-balla, zmijicu, i tako te sitne igre. Onda sam poceo da ucim c++ i da radim po tutotijalima, e onda(kao i uvek kada nesto dobro krene) meni pukne hard sa svim programima i svim sourcevima, i vec godinu dana ja sebe ne mogu da nateram da pocnem ispocetka..
[ Crazy shadow @ 02.10.2007. 20:38 ] @
JBG. Kad nemas srecu.Nego kad si vec napravio nesto brzo mozes da se vratis....
Uparavu si da od tih cuda nema nista.Cisto gubljenje vremena....