[ radioamaterr @ 01.10.2007. 20:07 ] @
Zanima me kako mogu najlakse da napravim gluvu sobu,znaci sta je sve potrebno,kakva izolacija se stavlja,znaci bas sve???
P.S. Sto se gluve sobe tice,pojma nemam kako se pravi,pa ako neko zna ne bi bilo lose da mi pojasni malo bolje. (-:
Unapred hvala!
[ Mili-CQ @ 01.10.2007. 22:57 ] @
ako pitas za materijal kojim se oblazu zidovi onda koristi bilo sta sto ne odbija zvuk.
Stiropor,sundjer,itison(uglavnom ga stavljaju radi estetskog izgleda)...
Što deblje to bolje.
[ 1OXB @ 05.10.2007. 19:04 ] @
Kad pravis gluvu sobu samo joj nemoj staviti usi i.... to je to... bice gluva nacisto! :-D
[ old.man @ 05.10.2007. 20:26 ] @
Ako vec hoces nesto da snimas, pored zvucne izolacije sto je napisao CQ,
trebalo bi obezbediti da ne postoje paralelni zidovi zbog refleksije zvuka .
Naravno, racuna se i pod i plafon.
To resavas pregradama od pogodnog materijala . "Pogodnog" = zavisi kolko para mislis da potrosis
Pa tek onda, na pregrade postavljas materijal koji apsorbuje zvuk , gledaj da je sto "hrapaviji".
Javi rezultat.
[ Cileinteractiv @ 11.10.2007. 13:24 ] @
Pozdrav. Pravimo gluvu sobu u firmi, u jednoj vecoj prostoriji. Soba u sobi 1,3x1,3m je za spikera koji cita of tekst, znaci za jednu osobu. Zidovi bi bili od gipsa a izmedju gipsanih ploca stiropor tvrdi gradjevinski debljine 3 cm. Gde naci sundjer sa prizmama za unutrasnje oblaganje, da li je to dovoljno i treba li neki poseban proracun? Mikrofon je kondenzatorski AKG 3000.
[ Mili-CQ @ 11.10.2007. 16:34 ] @
Ako ti NS nije daleko onda imas u industriskoj zoni. ona ranzirna stanica kod mlekare (adresa je valjda Privrednikova 9 tel 021/445-675 ). firma se zove "lukas" tamo ima sundjera raznih gustina i velicina. pa proveri.
[ Cileinteractiv @ 12.10.2007. 11:51 ] @
Puno hvala druze.

Ako neko zeli moze jos nesto da predlozi.
[ radioamaterr @ 16.10.2007. 19:31 ] @
Hvala vam puno,internet mi nesto nije radio pa nisam mogao pre da odgovorim...
Ja cu praviti od gipsanih ploca,soba ce biti 2,70 m sa 2 m,unutra razmisljam da oblozim stiropor pa sundjer,da li moze tako???
Poz
[ radioamaterr @ 20.10.2007. 17:29 ] @
a izmedju gipsanih ploca staklenu vunu...
Da li u gluvoj sobi moraju da budu samo kondenzatorski mikrofoni ili se neka emisija vodi i pomocu dinamickih?
[ Cileinteractiv @ 21.10.2007. 14:11 ] @
Naravno da se koriste i dinamički mikrofoni. Gluva soba je za kondenzatorske neophodna jer kondenzator hvata sve okolne zvuke, eho, zvukove iz drugih prostorija itd. Što se tiče staklene vune, na stranu njena efikasnost ipak je opasno da se koristi u unutrašnjim zidovima jer je veoma štetno dugotrajno udisanje staklene prašine!
[ radioamaterr @ 21.10.2007. 14:21 ] @
Znaci na staklenu vunu da zaboravim...Sta onda da stavim izmedju gipsanih ploca?
Zasta se uglavnom koriste dinamicki u gluvoj sobi?
[ Cileinteractiv @ 21.10.2007. 18:34 ] @
Stavi stiropor debljine 5 cm, moze onaj najmeksi, t.j. ne mora gradjevinski-tvrdi koji se uglavnom koristi za fasade, taj mekani je i jeftiniji.
Ne znam bas mnogo teoriju o zvuku u ovoj situaciji ali dimamicki mikrofoni su veoma osetljivi i kada se blokiraju svi zvukovi spolja a zvuk koji proizvodi covek u gluvoj sobi takodje se apsorbuje u zidovima od sundjera-rezultat je cist zvuk bez ikakvih sumova i bez eha.
Inace kod kondenzatorskih sam primetio da se eho nikako ne moze eliminisati ako se ne snima u gluvoj sobi nego u nekoj obicnoj sobi npr. spavacoj, mi snimamo trenutno jos uvek u spavacoj sobi stana i eho postoji, plus zvuci spolja, koraci u hodniku kasljanje u drugoj prostoriji i ostale banalnosti. Uloga gluve sobe je da sve to eliminise.
[ radioamaterr @ 21.10.2007. 20:12 ] @
ok,hvala ti,tako cu i da uradim...
A zasta ti koristis gluvu sobu?
[ Cileinteractiv @ 22.10.2007. 11:21 ] @
Za snimanje ljudskog glasa preko kondenzatorskog mikrofona. Taj govor ubacujemo u TV emisije ...
[ radioamaterr @ 22.10.2007. 17:41 ] @
ok.Pozdrav
[ marinbnm @ 15.11.2007. 09:28 ] @
Citat:
Za snimanje ljudskog glasa preko kondenzatorskog mikrofona. Taj govor ubacujemo u TV emisije ...



Evo pogledaj ovu...nije skroz gluva, ali je super za snimanja!!!

[ eubank @ 15.11.2007. 17:36 ] @
Pa ta nije losa,tj odlicna je!
Jel znas gde da nadjem takav sundjer?
poz
[ marinbnm @ 18.11.2007. 00:03 ] @
Ma jedna firma ih radi, mislim negdi kod Osijeka.....sad se nemogu sititi kako se zovu, sutra sam na radiu ujutro pa mi pošalji mail da ne zaboravim, a trudit ću se da ne zaboravim pa ti dam mail, broj i ostalo za kontakt, mogu ti i slikati iz bliže da bolje vidiš??....s tim naručiš i ljepilo pa sam lipiš....ja sma ove ljepio....bilo je funny ;-)


Inače je sve obloženo osim ovog desnog zida, i to tako da je nekih 70-80 cm od poda, o od plafona prazno....ipak je ovo radiski studio, i ljudi borave unutra tako da je kompletno obložena nebi moga stati od "gluvoće"

Na jednom radiu, u režiji koje sam radio, pa u produkcijskom studio su ljepljene iste spužve i studio je nekih 8 kvadrata, te je kompletno apsorberom obložen.....kad uđeš unutra kao da imaš jaku prehlčadu i slabo čuješ, jednom ja prijatelja vodio da pogleda.....kad smo ušli unutra kaže on da me slabo čuje ;-)))))) Ali ipak unutra je kondenzaor AKG C414 pa...:-)








[ marinbnm @ 18.11.2007. 00:04 ] @
Citat:
Pa ta nije losa,tj odlicna je!


e nisam pitao...studio ili komad na slici???
;-)
[ mishkom @ 18.11.2007. 15:46 ] @
Ma oba. . . Extra kombinacija:), blago tebi kad mozes da budes tamo. . . Unutra;)

A sto vrata nisu zatvorena??

I svidja mi se sat;)
[ marinbnm @ 30.12.2007. 16:43 ] @
Citat:
Ma oba. . . Extra kombinacija:), blago tebi kad mozes da budes tamo. . . Unutra;)


Znam, znam...navrati pa nekako ubacimo i tebe!!!!

Citat:
A sto vrata nisu zatvorena??


Pa zrači se....

Citat:
I svidja mi se sat;)


Očeš marku i tip??

;-)
[ HipHopRODUCENT @ 03.01.2008. 14:35 ] @
ovako
Moja preporuka je da u plocama napravish ureze u obliku trougla, jer je bitno da se zvuk nakon nastanka iz izvora shto vishe puta odbije i tako da se shto vishe oslabljen vrati u mikrofon (deo upije i obloga- sundjer, stiropor, etison i sl). baci pogled na sliku...
Zato se za zvucnu izolaciju koriste kartoni za jaja, upravo zbog tih "trouglova"

Za izbor mikrofona ne mogu mnogo da ti pomognem, ali moj predlog ti je da uzmesh neki dobar dinamichki mikrofon, raspitaj se kod ostalih forumasha!

[Ovu poruku je menjao HipHopRODUCENT dana 03.01.2008. u 15:46 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao HipHopRODUCENT dana 03.01.2008. u 15:47 GMT+1]
[ djzi @ 08.01.2008. 16:26 ] @
jel gleda neko ROCK filmove?
ako vec nisi poceo praviti, stavi 2 sloja tanjeg i mekseg stiropora.
takodje obrati paznju na vec pomenute paralelne zidove.
umesto onog talasastog sundjera,stavi kartone za jaja,(to su oni sivi,
od recikliranog papira,sto bake prodaju jaja na pijaci).
e sad, ne znam za mikrofone koji trebaju,ali je soba proverena.
naravno> ako mozes ,napravi neku kvalitetniju,kao onu sa slike
[ HipHopRODUCENT @ 12.01.2008. 14:41 ] @
Vreme reverberecije je vreme za koje zvuk u prostoriji u kojoj je nastao opadne za 60 db.
Za svaku gluvu sobu je bitno da ono budes hto krace, a to ce se postici tako shto ce zvuk nailaziti na prepreke i brze ce nivo i jchina istog da oslabi. Zato i sluze ti urezi na zidovima gluvih (ANEHOICHNIH )soba...
[ djzi @ 20.01.2008. 17:07 ] @
hvala hiphop, nisam bas toliko obrazovan oko akustike,
ali ova informacija mi dobro dodje, uvek sam se pitao zbog cega zidovi moraju biti sa nekim odredjenim reljefom.
moze jos neke informacije ,u kratkim crtama, oko ozvucenja (kutije i ozvucenje u kolima),kako sa krshom postici bar nesto?
unapred hvala!!!
[ mishkom @ 20.01.2008. 21:38 ] @
Citat:
Znam, znam...navrati pa nekako ubacimo i tebe!!!!


Hocuuuuuu!!!

Jos kad bih znao koji radio>p, hmmm
[ marinbnm @ 22.01.2008. 15:07 ] @
Citat:

Citat:
Znam, znam...navrati pa nekako ubacimo i tebe!!!!



Hocuuuuuu!!!

Jos kad bih znao koji radio>p, hmmm



BnM, Biograd na Moru!!

Kad dolaziš??
[ mishkom @ 22.01.2008. 16:41 ] @
Za raspust;)

usli smo u OFF. . . ccc
[ mishkom @ 20.02.2008. 13:34 ] @
A koje je najbolje resenja za vrata u gluvoj sobi?

Uvek vidjam drvena vrata, tapacirana naravno. . .

A palo mi je na pamet da se npr.stave vrata aluminijumska kao za terasu i iz studija da se zatvaraju. . .

Kako Al, tj.da li odbija zvuk?

Interesuje me koje je najbolje resenje, a koje je najucestalije sto se tice vrata u studiju?

i jos nesto, vidjam i neke male prozorcice u studijima, takodje tapacirane. . .

Sve ovo pitam jer ne znam kako treba da izgleda jedna idealna gluva soba. Ili jos bolje preporucite mi neku literaturu;)sto se tice radio tehnike
[ introitus @ 20.02.2008. 13:59 ] @
>

Sto se tice alu-vrata, kad su zidali kucu moji su stavili alu-pvc
stolariju punjenu nekim gasom i u pitanju je odlican toplotni i zvucni
izolator. Kad zatvorim vrata i prozore skoro nista se ne cuje u kuci.
Iza kuce mi je teren za kosarku i mali fudbal pa kad ih ima 20tak na
terenu ponesto dopre unutra.
[ mishkom @ 20.02.2008. 17:12 ] @
to je ok sto se tice dopiranja zvuka spolja, znam da je odlicno, znaci da se razgovor izvan studia nece registrovati unutra, ali je pitanje da li Al odbija zvuk, jer ce time mic registrovati to i stvarace se mikrofonija. . .
[ marinbnm @ 21.02.2008. 22:59 ] @
To ti nema veze sa mikrofonijom , to je eho, ali pitanje je kolika je količina tog eha, inače za takve stvari i netribaš pregluvu sobu, jer ti nitko neče htjeti unutra ako je puno prigušena.

Inače što se tiče studia/režije....nikakav aluminij, hočeš da počme sve rezonirati?
[ Cileinteractiv @ 21.02.2008. 23:33 ] @
Vrata mogu biti tapacirana ili iznutra na njih da bude nalepljen sundjer. Najbolje je koristiti sundjer sa piramidama ako ste u mogucnosti, malo teže se nabavlja i ima ga samo u BG-u.
U nekim prethodnim postovima sam pisao o pravljenju jedne gluve sobe, vrata su kao i svi zidovi oblepljeni pomenutim sundjerom a na podu je najbolje da bude deblji itison i da se prostire tako da svojom debljinom zatvara zazor izmedju donje ivice vrata i poda.
Tačno je to da soba ne sme biti potpuno gluva, sobu koju smo pravili nekoliko nedelja je bila skroz gluva i zvuk je bio toliko tup i upijen da nismo mogli verovati, udjemo unutra i pljeskamo aplauz, ništa se nečuje osim što se oseća jak pritisak u ušima, ma vrlo čudan osećaj. Naknadno smo odlepili delove sunđera i sad je zvuk stvarno izvanredan.
[ marinbnm @ 25.02.2008. 14:40 ] @
Citat:
Vreme reverberecije je vreme za koje zvuk u prostoriji u kojoj je nastao opadne za 60 db.
Za svaku gluvu sobu je bitno da ono budes hto krace, a to ce se postici tako shto ce zvuk nailaziti na prepreke i brze ce nivo i jchina istog da oslabi. Zato i sluze ti urezi na zidovima gluvih (ANEHOICHNIH )soba...



Da zaboravio to spomenuti, takozvano vrijeme odjeka RT-60, i imaš standarde recimo za kino dvorane oko 0,7s, za orkestralnu muziku oko 1,5s....ovo zadnje dvoje mislim na dvorane za izvođenje, ne studio.