[ anon315 @ 02.10.2007. 22:18 ] @
Ako je bilo slicno pitanje, ne zamerite, nisam koristio pretragu, samo mi bacite link :)

Elem, sta se desava ako neko ko ima priliku da ode preko da radi, nije odradio vojsku?

Cujem neke price da ce biti moguce platiti za one koji su vec napolju, a nisu zavrsili vojsku, pa ne mogu da se vrate. Jel to istina?

I ako se to prihvati, da li ce to vaziti i za one koji jos nisu otisli, a zele?

Prakticno, pitanje se svodi na to - da li je moguce otici, ako nije odsluzen vojni rok? I da li poslodavac pravi pitanje oko toga?

V
[ hecky @ 02.10.2007. 23:21 ] @
Expate kaci vojna obaveza kao i sve ostale (sem ako imaju bar 2 pasosa, onda ih ne kaci ).

U blagoj su prednosti, jer je posle 27-me, imaju vece sanse za odlaganje nego osobe u Srbiji.

MoD najavljuje otkup vojnog roka jos od 2005, ali do dan danas nista konkretno nije uradjeno po tom pitanju.

Paaa... ako odes napolje, a ne odlazes vojsku redovno, uhapsicete cim se pojavis na srpskoj granici .

Poslodavci uglavnom nemaju pojma o vojnoj obavezi u Srbiji.
[ Ivan Dimkovic @ 02.10.2007. 23:48 ] @
Citat:

Elem, sta se desava ako neko ko ima priliku da ode preko da radi, nije odradio vojsku?


Do 27-me godine, bas nista - cim imas posao napolju automatski ce konzulat da te oslobadja svake godine.

Posle 27-me godine moras da pises zahtev koji se obradjuje u Srbiji.

Moj ti je savet - ako palis napolje, nemoj puno da se brines za vojsku, lepo svake godine budes fin, odes u konzulat i trazis odlaganje i to je to - sto se placanja tice, mislim da se ta stvar nece nikad desiti iz prostog razloga sto su srpski politicari nesposobni da se dogovore kome ce te pare da idu, a i sam otkup rezervisan samo za expate bi bio vrlo diskutabilan sa ustavne strane.

Mada, opet... Srbija nema Ustavni Sud tako da to mozda i ne bi bio problem :)
[ anon315 @ 03.10.2007. 07:46 ] @
Gospodo,

hvala na odgovorima :)

Samo jos jedno pitanje, da potvrdim da sam dobro razumeo. Dakle, bez problema se odlazi ako imas manje od 27, a kada ih napolju napunis, onda imas obavezu da svake godine ides u konzulat i odlazes. Odlicno!

Situacija je, pretpostavljam, problematicnija ukoliko se ovde napuni 27 godina, pa tek onda pozeli da se ide? (ovo pitam cisto informativno)
[ jablan @ 03.10.2007. 08:36 ] @
[troll]Ma odsluži i miran si...[/troll]
[ vindic8or @ 03.10.2007. 08:41 ] @
Citat:
hecky:Paaa... ako odes napolje, a ne odlazes vojsku redovno, uhapsicete cim se pojavis na srpskoj granici :).


Jesi siguran za ovo?

Ja sam probao pre nekog vremena da nadjem podatak da li bas 'apse na granici ili samo salju sudske pozive na staru adresu i nista definitivno nisam saznao.
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2007. 10:04 ] @
Hapse na granici samo ako postoji sudski nalog da te hapse - koliko znam, to su prestali da rade od kad su ukinuli vojne sudove, mada ne treba cackati mecku.

@Vanja - mozes da odes uvek, samo je problem ako napunis 27 u Srbiji da mogu da predaju tvoj slucaj sudu i da onda ne budes u mogucnosti da izadjes iz zemlje, jer izlaz iz zemlje nadgleda MUP, koji ima one kompjutere - jedino da nadjes neki prelaz gde ih nemaju, ili preko drine hehe ;-) U principu, od sredine 2002 MUP Srbije je bas briga da li ti imas vojsku ili nemas i da li hoces ili neces da je sluzis - njih zanima da li imas poteru ili ne, a poternicu ovih dana zbog toga nije bas lako dobiti za razliku od ranijih dana hehe ;-)

Ako napunis 27 napolju, odes u konzulat - oni ti tada nece moci automatski odloziti vojsku, jer to mogu samo do 27, vec ce pisati zahtev Ministartvu Odbrane, cekaces nekoliko meseci jer gospoda nisu tako brza, i verovatno (90%) ces proci bez problema i dobiti dozvolu odlaganja do trideset i neke (zaboravih koje) - i onda, opet standardna procedura, ides u konzulat i odlazes... na kraju zavrsis u rezervi kad predjes sve to ako ne zelis da se vratis i sluzis.

E, sad, ako bas nemas srece - i odbiju ti zahtev za oslobadjanje posle 27-me godine, mozes da se zajebavas i zalis, u svakom slucaju ti ne mogu nista sve dok ti sam ne odlucis da odes u Srbiju - pa cak i tad, kao sto rekoh na pocetku, nisu vise tako vicni u pisanju sudskih poternica, pa mozes da prodjes i bez problema. Na forumu ima ljudi koji su stariji od 27, nisu sluzili vojsku i putuju u Srbiju bez problema.
[ anon315 @ 03.10.2007. 11:43 ] @
kul
[ markoristic @ 03.10.2007. 13:53 ] @
Citat:
Vanja Petreski: Gospodo,

hvala na odgovorima :)

Samo jos jedno pitanje, da potvrdim da sam dobro razumeo. Dakle, bez problema se odlazi ako imas manje od 27, a kada ih napolju napunis, onda imas obavezu da svake godine ides u konzulat i odlazes. Odlicno!

Situacija je, pretpostavljam, problematicnija ukoliko se ovde napuni 27 godina, pa tek onda pozeli da se ide? (ovo pitam cisto informativno)


Nisi dobro shvatio!
Imas obavezu da odlazes vojsku svake godine i pre nego sto napunis 27 s tim sto tada vojsku odlaze konzulat, odnosno ne trazi odobrenje ministarstva odbrane.
[ anon315 @ 03.10.2007. 16:42 ] @
Ipak jesam, nego si me ti mozda pogresno shvatio. Znam da i sada moram da odlazem posto me svake godine cimaju da im donosim indeks.. AKcenat je bio na tome da moze da se ode pre 27, a da ti posle, da se bolje izrazim, ostaje obaveze odlazenja u konzulat.

V