[ m257 @ 05.10.2007. 15:19 ] @
Dok se javna raspava oko novog .rs domena polako privodi kraju, na Internetu (barem ja) nigde ne mogu da pronadjem kako se ovo odvija oko .me domena. Osim sajta www.nic.me na kome se, osim osnovnih dokumenata ne nalazi nista po pitanju javne rasprave, tranzicije sa .yu domena i sl. Da li neko zna da ukratko objasni kako teku stvari po pitanju uvodjenja novog domena u CG, kao ce sve to u buducnosti kod njih funkcionisati, da li postoji javna rasprava na Internetu, relevantan forum u sl.
[ Slobodan Miskovic @ 05.10.2007. 15:24 ] @
Izgleda da su samo kod nas od obicnog pravilnika za registraciju domena napravili raspravu ko da se usvaja EU ustav
[ twiddle @ 05.10.2007. 16:31 ] @
@m257
http://www.internodium.org/node/2804
"Na pitanja registrovanih članova foruma postavljenog specijalno za tu namjenu, makar do juče prije podne, nije odgovorio niko od članova Nacionalnog savjeta za primjenu i kontrolu rada nacionalnog Internet domena koji je sredinom prošlog mjeseca usvojio taj Predlog pravilnika."

@slobodan miskovic
Samo ti peckaj i provociraj, pa ću da ti hardkodujem zabranu registracije .rs domena u naredne tri godine, a ako nastaviš sa psinama, ima ICANN da ubedim da ti zabrani i registraciju gTLD domena :-)))

Šali na stranu -- proces diskutovanja i usvajanja politika registracije u vezi sa svakim novijim TLD registrom (.info, .cat, .eu, .mobi itd) trajao je po nekoliko godina. Za gTLD to vreme prolazi u usaglašavanju pravila sa ICANN, a za ccTLD sa lokalnom zajednicom. Neki od tih procesa, recimo proces oko .xxx, traju i duže od procesa kroz koji smo mi prošli.
[ Slobodan Miskovic @ 05.10.2007. 20:25 ] @
@sloba

Banovase Brokena pa mora neko da ti skace po zivcima :P
[ m257 @ 06.10.2007. 19:01 ] @
Da se mi drzimo proce o .me domenu. Koliko vidim, na tim linkovima nema nikakvih svezih podataka. Sve to uglavnom datira jos od proleca, mnogo pre nego sto je .me postao aktivan na Netu. Da li ima nesot novijeg datuma ili se sve odvija neobicno tiho.
[ D.i M.e @ 16.11.2007. 20:24 ] @
Citat:
Izbor agenta za registraciju .me domena

Nacionalni savjet i tehnički menadžer za me domen uputili su javni poziv za izbor agenta registracije domena u okviru nacionalnog Internet domena Crne Gore.
U pozivu je predviđeno da se agent bira na period od pet godina uz mogućnost produženja. Prema pravilima tendera, podnosioci moraju biti akreditovani kod Internet korporacije za dodjeljivanje imena i brojeva (ICANN) sa najmanje pet miliona prodatih domena, imati najmanje pet godina iskustva u registraciji domena, mrežu od najmanje 10.000 prodajnih kanala koji pokrivaju tri različita svjetska jezika, platformu za aukcijsku prodaju domena, te platformu za prihvatanje plaćanja preko Interneta.
Podnosilac zahtjeva mora da bude i ICANN globalni administrator baze podataka o registrovanim domenima sa jednim globalnim i najmanje jednim nacionalnim dome-nom pod menadžmentom, da ima najmanje pet godina iskustva u radu sa bazom registrovanih domena, najmanje tri miliona registrovanih domena u okviru domena sa kojima upravlja, da ima sposobnost organizacije prodajne mreže na teritoriji Crne Gore na jezicima koji su u službenoj upotrebi u Crnoj Gori, te da ima sposobnost obezbjeđenja tehničkog rješenja i plana koordinacije sa tehničkim administratorom u Crnoj Gori.
Podnosilac ponude može da podnese samo jednu ponudu, a u ponudi nije dozvoljeno postavljanje varijacija ili uslova. Ponuda mora da sadrži informacije o podnosiocu ponude, reference podnosioca ponude, potvrdu o ispunjenju uslova koje zahtijevaju Nacionalni savjet i tehnički administrator, tehničko rješenje i plan koordinacije sa tehničkim administratorom u skladu sa tehničkim uslovima iz tenderske dokumentacije, finansijski plan, marketinški plan, doprinos razvoju ICT sektora u Crnoj Gori, te garanciju ponude.
Podnosilac mora da podnese i bezuslovnu bankarsku garanciju ponude u korist Vlade, naplativu na prvi poziv, izdatu od banke koju Savjet za upravljanje .me domenom odobri na osnovu unaprijed dostavljenog zahtjeva učesnika.
Za otkup tenderske dokumentacije, zainteresovani su dužni uplatiti iznos od 10.000 eura. Ponude, u pet primjeraka, moguće je dostaviti do 14. decembra u podne, kada će u 15 časova boti organizovano javno otvaražnje ponuda.

D.K.

INTERESUJU SE VODEĆE KOMPANIJE

Prije objavljivanja javnog tendera, interesovanje su za posao oko .me domena pokazale su kompanije, u svijetu vodeće u poslovima upravljanja domenima.
Prvu prezentaciju održala je kompanija Demand Media, sa eNom koji je ovlašteni registar za Neu Star, u plasmanu državnog SAD domena .US. Tokom njihove prezentacije, predstavljena je i lokalna kompanija MeNom, čiji je savjetnik za Demand Media Milorad Backović.
Svoju ponudu prezentovali su i The Go Daddy Group, sa partnerima kompanijom Afilias. Afilias je jedna od vodećih svjetskih kompanija u pružanju tehnologije za nacionalne i međunarodne domen registre, sa preko 12 miliona registrovanih u okviru grupe od ukupno 13 domena najvećeg nivoa (Top Level Domains, TLD), među kojima su INFO, ORG, MOBI, BIZ, AERO...
Partner kompanija GoDaddy i Afillias je crnogorska kompanija ME-net, čiji su osnivači dr Oleg Obradović, Željko Drašković i Predrag Lešić, svi nekadašnji ključni ljudi Internet Crna Gora, koji danas posluje u okviru Crnogorskog Telekoma.
Za posao oko .ME domena zainteresovana je i kompanija VerySign, za koju nije poznato da li ima lokalnog partnera.


http://www.vijesti.cg.yu/naslo...p?akcija=advview&id=253270
http://www.nic.me/docs/Javni%20poziv.pdf

Je l’ oni ovo da prodaju preko stranih firmi, ne razumem u potpunosti tekst?
[ SmilieBG @ 16.11.2007. 21:54 ] @
Ne, ovo je samo konkurs za izbor crnogorskog 'RNIDS'-a da tako kazem. A onda ce izabrana partija opet preko ovlascenih registara da prodaje domene.

Inace, izuzetno pametan posao. .me ce biti izuzetno pozeljna ekstenzija za celo englesko podrucje i nema sanse da bi sami crnogorci postavili takav sistem na noge.

love.me
need.me
want.me
buy.me

ali isto tako i:

voli.me
zeli.me
kupi.me

Poz,
Sale
[ D.i M.e @ 15.02.2008. 20:46 ] @
Vlada CG potpisala ugovor sa Agentom registracije .me domena

Ako sam ja lepo razumeo, premium domeni (kao na primer ovi iz poruke iznad) neće biti slobodni za registraciju, već će se prodavati na aukciji, gde će se dobiti velike cifre.
[ D.i M.e @ 02.03.2008. 22:41 ] @
Citat:
Go Daddy, Afilias™ Global Registry Services, and Me-Net have been selected by the government of Montenegro to operate the new Top Level Domain extension, .ME. The three have joined to create doMEn, the official registry for .ME domain names.
The .ME domain extension may be registered by anyone. The registry, in consultation with Montenegro's Government Council for the .ME domain, expects to begin selling .ME domains in the second or third quarter of 2008.

FAQs


When will .ME extension become available?
We are projecting late spring to early summer 2008. An exact timeline is still to be defined.

Will the release take place in stages?
Yes. Like most domain extensions, .ME will begin with a Sunrise Period, where individuals who have trademarks may apply for the .ME version of their domain name. A Landrush Period will follow, during which anyone may apply for a .ME.

Can I pre-register a .ME domain name and will any .ME domain names be auctioned?
Most likely, but the details are still being defined.

Will .ME work like other extensions?
Yes. .ME has been delegated by ICANN and has been added to the Domain Name System root servers just like .com, .net and other extensions. Afilias Global Registry Services will be providing the registry support for .ME. Afilias, the world's second largest registry services provider, currently supports .INFO, .MOBI, .ASIA, and others.


https://www.godaddy.com/gdshop/tlds/me.asp?tld=me&ci=11653
[ m257 @ 25.03.2008. 17:52 ] @
Konačno evo detalja vezanih za početak registracije .me domena:

Citat:


www.nic.me / www.domen.me

Novosti

25.03.2008
Akcioni plan

Mart 24:
- Registracija Vladinih domena drugog nivoa
Migracija sa cg.yu na co.me/org.me/net.me/its.me - sam za Crnu Goru

Mart 25 to April 16:
- prihvatanje zahtjeva za prelazak sa cg.yu na co.me/org.me/net.me/its.me

April 18 to 21:
- obrada zahtjeva i stupanje domana na snagu

Maj 1-Maj 6: Montenegrin Sunrise
- Samo zahtjevi od tijela sa teritorije Crne Gore ce biti direktno primljeni i obradjivani.
- Zahtjevi iz Montenegrin Sunrise-a ce biti vrijednovani u periodu zatisja, zajedno sa zahtjevima iz General Sunrise-a. U slucaju podnosenja visestrukih zahtjeva za domen, Montenegrin Sunrise kandidat ce ucestvovati u aukciji sa General Sunrise kandidatima.

Maj 6-Maj 20: General Sunrise
- Svim akreditovanim registrarima omogucen pristup registru .
- Dostupnost informacija o zahtjevima registrarima (preko EPP i Web Admin Tool) ali ne i preko WHOIS baze.
- Akreditacije registrara, koje su u procesu.

Maj 20-Jun 6: Period zatisja
- Registar se zatvara za registrare; mogucnost domenskih upita.
- Odrzavanje petodnevne ili sedmodnevne Sunrise aukcija za domene za koje su podnijeti visestruki zahtjevi.Domeni za koje su podnijeti jedinstveni zahtjevi su alocirani pomocu batch job-a. Informacije o zahtjevima nece biti dostupne registarima; domeni ce se pojaviti u WHOIS bazi nakon alokacije.
- Domeni ce biti naplaceni za period alokacije.
- Zalbe ce biti omogucene i tokom perioda zatisja.
- U ovom periodu pripreme za Landrush mogu se prijaviti novi registrari.

Jun 6-Jun 26: Landrush
- Landrush dostupnost informacija o zahtjevima registrarima (preko EPP i Web Admin Tool) ali ne i preko WHOIS baze.
- U ovom periodu mogu se prijaviti novi registrari.
- Pocetak Sunrise izazova.

Jun 26-Jul 15: Period zatisja
- Registar se zatvara za registrare; mogucnost domenskih upita.
- Odrzavanje petodnevne ili sedmodnevne Landrush aukcija za domene za koje su podnijeti visestruki zahtjevi.Domeni za koje su podnijeti jedinstveni zahtjevi su alocirani. Informacije o zahtjevima ce mozda biti dostupne registarima; domeni ce se pojaviti u WHOIS bazi nakon alokacije.
- Domeni ce biti naplaceni za period alokacije.

Jul 17: Otvorena registracija
- Registracija domena se obraduju po hronoloskom redu ("first come, first served").

"Premium domeni" aukcije
- Pocetak se ocekuje u Septembru 2008.


Koliko ja shvatam, to sto oni zovu "Premium domeni" su u stvari domeni direktno ispod .me (second level), dok su ostali third level (.co.me, .org.me...)

Rezervisani .me domeni mogu se pronaci na adresi: http://domen.me/index.php?page=14

I novinski članak koji detaljno govori o cenama:

Citat:

http://www.vijesti.cg.yu/vijes...hp?akcija=vijest&id=265379

Vijesti, 25.03.2008

Registruj .me

Podgorica - Registracijom rezervisanih domena od državnog značaja, kao što su predsjednik.me, skupstina.me ili vlada.me, juče je zvanično počela registracija pod nacionalnom Internet oznakom Crne Gore.

Proces registracije, prema riječima Predraga Lešića, izvršnog direktora kompanije "Domen", izabrane za agenta registracije, podijeljen je u više faza. Prva, prelazak sa cg.yu domena na neki od co.me/org.me/net.me, za preduzeća, odnosno its.me/priv.me, za građane, počinje danas.

- Prelazak sa cg.yu na .me domen ostvarivaće se u saradnji sa crnogorskim Telekomom, koji će svoje korisnike obavijestiti o proceduri prelaska. Prelazak sa jednog na drugi domen je besplatan i registracija važi za isti period za koji je plaćen cg.yu generički domen - kazao je Lešić.

Prelazak sa cg.yu na .me domen trajaće do 16. aprila. Pravo registracije imaju samo građani i preduzeća iz Crne Gore. Cijena produženja, odnosno registracije novih domena biće 7,99 eura za godinu.

Tokom tzv. "Sunrise perioda", biće omogućena registracija isključivo preduzećima i ustanovama, nosiocima zaštićenih trgovačkih oznaka, odnosno onima koji su registrovali preduzeće u bilo kojoj zemlji prije 28. juna 2006. godine. "Sunrise period" za crnogorska preduzeća počinje 1. maja, a pet dana kasnije počinje i registracija za preduzeća iz svijeta. "Sunrise period" trajaće do 20. maja. Cijena registracije je 110 eura za godinu, uz minimalnu registraciju na pet godina.

Tokom tzv. "Land Rush perioda", pravo podnošenja zahtjeva za registraciju imaće svi: domaća i strana, pravna i fizička lica. Cijena registracije u tom periodu, koji počinje 6. juna i trajaće do 26. juna, biće 29,99 eura godišnje, u minimalnu registraciju na dvije godine.

- Ako tokom "Sunrise" i "Land Rush" perioda bude više od jednog zahtjeva za isti domen, a utvrdi se da više zainteresovanih ima prava na zahtijevano ime, domen će biti ponuđen na licitaciju - rekao je Lešić.

Početak slobodne registracije, po principu "pravo prve prijave" počinje 17. jula. Cijena registracije je 11.99 eura, za godinu, uz minimalnu registraciju na dvije godine.

Lista domena koja je napravljena u saradnji sa Vladom i Centrom informacionog sistema Univerziteta (CIS), kao tehničkim administratorom domena, biće takođe ponuđena putem licitacije. CIS će biti zadužen za registraciju gov.me, edu.me i ac.me generičkih domena.

Informacije i detalji o pravima na registraciju i cijenama u pojedinim periodima dostupni su na adresi www.domen.me. Prema riječima Lešića, registracija će biti moguća jedino on-line. Razlog tome, pored ostalog, je i podizanje ICT svijesti kod crnogorskih građana.

Prema ranijoj odluci ICANN-a, prelaz sa .yu domena, mora biti završen do 30. septembra, 2009.

"Domen", čiji su osnivači "GoDaddy", irska kompanija "Afilias" i crnogorski "Me-Net", u saradnji sa CIS-om Univerziteta, uspješno je u proteklom periodu priključila mrežu globalnih servera "Afiliasa" koji se nalaze u Hong- kongu, Amsterdamu, Sijetlu, Torontu i Majamiju. Na taj način, kako je kazao Lešić, obezbijeđena je sigurna globalna vidljivost .me domena bez prekida, što je osnovni preduslov za njegov dalji razvoj.

D.K.

BRŽE DO RAZVIJENOG INFORMATIČKOG DRUŠTVA

Preduslovi za početak registracije, koje je agent ispunio u rokovima predviđenim ugovorom, pored ostalog, su uplaćen avans u iznosu od pet miliona eura, te bankarska garancija na 8,2 miliona eura. Bankarsku garanciju potpredsjedniku Vlade prof. dr Vujici Lazoviću, juče je uručio Lešić. Uplaćena sredstva, prema riječima Lazovića, biće dominantno opredijeljena za dalji razvoj informatičkog društva, odnosno uložen u ranije započete, ali i niz novih projekata. Među projektima koji su započeti su centralni registar stanovništva, elektronski katastar, projekat elektronske Vlade.

Lazović je najavio niz projekata koji će pomoći povećanju Internet penetracije u Crnoj Gori, te set drugih stimulativnih rješenja koja će, uz povećanje broja Internet korisnika, uticati i na smanjenje cijena Internet pristupa. Planirano je i da učenici osnovnih i srednjih škola koji na takmičenjima pokažu dobre rezultate ubuduće budu nagrađivani prenosnim računarima i besplatnim Internet pristupom. Sa CIS-om Univerziteta, Vlada planira i dodjeljivanje besplatnih e-mail adresa na nekom .me poddomenu za sve crnogorske građane.

[ pringles80 @ 25.03.2008. 22:07 ] @
Citat:
m257
Rezervisani .me domeni mogu se pronaci na adresi: http://domen.me/index.php?page=14


Za koga ili šta su ovi rezervisani? Za licitaciju?
[ m257 @ 25.03.2008. 23:06 ] @
Manjim delom rezervisano je za drzavnu upotrebu, a vecim delom, naravno, za licitaciju, sto je i ocigledno. .me je izuzetno atraktivan domen i prosto bi bila ludost da ne pokusaju da na njemu dobro zarade! Dovoljno je pogledati samo da je rezervisano prakticno sve sto se moze smatrati iole zanimljivim, pre svega na engleskom!
[ torbica @ 18.04.2008. 22:53 ] @
Planira se da će .ME Landrush početi početkom juna, a Slobodna registracija će na principu „pravo prve prijave“ sredinom jula. Sva .ME imena domena koja su registrovana tokom Landrush perioda i u početku perioda Slobodne registracije će važiti najmanje dvije godine.

Kompletan raspored za uspostavljanje domena .ME:

* Od 6 maja do 20 maja: Opšti Sunrise period. Tokom ovog perioda, svako sa zaštićenom trgovačkom oznakom ima pravo da se prijavi za .ME domen.

* Od 20 maja do 6 juna: Period mirovanja. Registar će biti zatvoren za registrare. Sunrise licitacije će početi za imena za koja je primljeno više prijava. .ME imena domena za koja se dobije samo jedna prijava će se jednostavno dodijeliti.

* Od 6 juna do 26 juna: Landrush. Ovo je prva prilika za masovnu prijavu. Svi oni koji nemaju zaštićenu trgovačku oznaku, a su zainteresovani za određeni .ME domen, mogu da se prijave tokom ovog perioda. Ovo je i period kada počinju Sunrise izazovi.

* Od 26 juna do 15 jula: Period mirovanja. Tokom ovog perioda, registar je zatvoren za registrare. Imena za koja je primljena samo jedna prijava tokom Landrush perioda se dodjeljuju. Landrush licitacije će početi za imena za koja je primljeno više prijava.

* 17 jul: Slobodna registracija. Imena domena su registrovana po principu „pravo prve prijave“.
[ LoLive @ 19.04.2008. 07:50 ] @
@torbica
a cene i subdomeni...
[ m257 @ 19.04.2008. 13:57 ] @
Cene su sledece:

11,99 EUR za drugi nivo (.me)
7.99 EUR za treci nivo (.co.me, .org.me, .edu.me, its.me, .priv.me)
[ torbica @ 06.05.2008. 04:52 ] @
CRI Internet provider Vas poziva na promociju .ME domena

Prihvatanje prijava za registraciju .ME domena počelo je 1. maja. CRI kao Internet provajder sa najvećim iskustvom u registraciji .RS domena postao je partner crnogorske kompanije ME-NET u poslovima registracije .ME domena.

Na promociji će biti predstavljena pravila, postupak, kao i faze kroz koje će se vršiti registracija .ME domena.

Gost: Predrag Lešić, izvršni direktor kompanije doMEn, koja je agent registracije .ME domena.

MESTO ODRŽAVANJA:
Galerija O3ONE, Andrićev Venac 12, Beograd

DATUM I VREME:
sreda, 7. maj 2008. u 13 časova

PRIJATELJI PROMOCIJE:

- Galerija O3ONE
- Pizzerija Golub
- Pepsi
[ torbica @ 25.05.2008. 01:48 ] @
Kome znaci pocela je sledeca faza .ME domena. Landrush, svako sada moze da se prijavi. Prijavljuje se do 26. juna. Ukoliko se za jedan domen prijavi samo jedan zainteresovan domen je njegov ako se prijavi jos neko ide na aukciju. Vise na nasem blogu.