[ igorsa @ 07.10.2007. 09:02 ] @
U industriji u kojoj radim su veoma zastupljeni direktorijumi linkova. Svakodnevno dobijam nekoliko mailova razmene linkova izmedju njihovog i mog sajta. Ja na svom sajtu nemam direktorijum linkova, niti radim bilo kakav vid razmene linkova.

Da li bih mozda trebao da razmislim o kreiranju jednog direktorijuma koji ce biti na jednoj strani, linkovanoj sa naslovnom ili cak mozda ni to. Mozda je jos bolje, napraviti subdomen links.mojsajt.com kako bi ga google smatrao odvojenim delom od mog glavnog sajta. Da li se uopste baviti ovim i koliko koristi a koliko stete mogu imati od toga. Moj sajt ima PR5 a svi sajtovi koji mi nude razmenu su mahom PR0-PR2, retki su oni sa PR3.

PS: Ovo mi je cetvrti post u okviru SEO foruma u poslednjih 15 dana na koje nisam dobio apsolutno ni jedan odgovor. Da li je problem u mojim pitanjima ili u ljudima koji ovde dolaze?
[ Predrag Supurovic @ 07.10.2007. 11:13 ] @
Milsim da od raymene linkova po pitanju SEO nema korisiti. Premna izvorima na Interentu, pretrayivaci odavno prepoznaju razmenu linkova i ne tretiraju je. No, to ne znaci da nema korisiti, jer ako razmenis linkove, time stvars uslove da dobijes nakakvu novu posetu sa sajtova sa kojima si raymenio linkove. Na SEO se to nece odrayiti ali na ukupnu posecenost hoce.

Trik sa poddomenom se sastoji u tome da poddomen pretrazivaci tretiraju kao poseban sajt, pa mu time i rejting odredjuju posebno, a ne preuyimaju rejting od osnovnog sajta.
[ Vukan Karadžić @ 07.10.2007. 17:30 ] @
Kratko i jednostavno: preskoci ;)
[ darkol @ 13.10.2007. 21:37 ] @
Ja mislim da je obrnuto i da treba da napravis katalog i da razmenis sto vise linkova i popravis svoj SEO i broj povratnih linkova ka tvom sajtu.
Pogledaj moje sajtove pa vidi da li ima smisla da i ti na njih prijavis svoje sajtove:

http://www.kataloglinkova.com
http://www.topdirectory.biz
http://www.direktorijum.net

Pozdrav

darko
[ ||NeX|| @ 14.10.2007. 08:46 ] @
Uzmi malo i čitaj o kvalitetu linka. Kada budeš znao koji su kriteriji za kvalitet linka možeš se u to upustiti, sa sadašnjim znanjem nemoj.
[ bapet @ 27.10.2009. 19:37 ] @
pihh.... ,a ja sam upravo zavrsio linkovanje mojih stranica. Znaci sve je bilo dzabe ? :(
[ ||NeX|| @ 28.10.2009. 08:58 ] @
Vidjeti ćeš. Eto javi nam ako se šta promjeni u rankingu, jal pozitivno jal negativno.
Ako imaš spisak direktorija na koja si zakačio stranicu, stavi u txt pa okači ovdje.
[ hallooo @ 07.09.2010. 18:21 ] @
Direktorijumi sajtova
Po mome misljenju od razmene linkova nema mnogo leba. Na netu imas gomilu direktorijuma u koje mozes da upises svoj link bez da ti postavis njihov link kod sebe. Radi se uglavnom o stranim direktorijumima, a od nasih znam za http://srbija-portal.info i http://dodajsajt.info

Direktorijumi clanaka
Nazalos kod nas nije tako zastupljena metoda, ali na zapadu su direktorijumi clanaka jedan od glavnih izvora za povecanje rejtinga jednog sajta.
[ m2webs @ 10.09.2010. 04:09 ] @
Ja generalno nisam ni za kakvu razmenu linkova. Osim mozda kada je prirodna. Kad kazem prirodna mislim na ono tipa. Ja se bavim uzgajanjem paprika a imam i dobrog prijatelja u leskovcu koji uzgaja paprike, pa razenimo linkove zarad neke (sitne) posete.

Sto se tice direktorijuma sajtova, predlazem samo one koji ne traze povratne linkove. Donose rezultate ali mozes racunati da je to najnizi kvalitet linkova koji mozes dobiti. Uglavnom, ukoliko je krsh konkurencija mogu te dogurati i na prvu stranu bez problema. Za neke kljucne reci koje nisu jake ni popularne.

Sto se tice srpskih direktorijuma linkova sa sve nekim poslovnim bazama, nema ih preko 20-25 da imaju neku vrednost.


Direktorijumi artikala su ista prica, samo sto imaju negde oko 3 puta vecu vrednost. A ovo ih i dalje svrstava u linkove najnizeg kvaliteta. Ovde postoji jos jedna investicija a to je sto u svaki treba da posaljes razlicit tekst. Znaci, ne isti ako zelis bolje rezultate. Znaci, ili ulazes vreme u pisanje ili platis nekoj filipinki/indijki da ti za $1-$2 po artiklu napise tekstove. Ni tu ne mozes mnogo da se ovajdis jer ima maksimalno 20 direktorijuma artikala koji nesto vrede.
[ zadar08 @ 23.09.2010. 09:05 ] @
moje iskustvo je veoma pozitivno ali ne sa googlom ali sa lokalnim search enginom u CZ koji je ispred googla. U zadnjih 2 meseca sam se registrovao na nekih 50-80 direktorijuma i pr je sa 4 skocio na 6.
[ m2webs @ 23.09.2010. 18:38 ] @
stvarno ne znam kakvi su direktorijumi linkova u CZ ali sam skoro siguran da oni nisu ti koji su doprinelu skoku PR sa 4 na 6 jer je to prilicno visok skok. Pre bih rekao da je to posledica nekih drugih linkova, tj. indirektan uticaj sajtova koji linkuju na tebe. Tj. skocio je PR sajtova koji linkuju ka tebi pa je to poguralo i tvoj sajt.
[ old @ 23.09.2010. 21:27 ] @
Neki katalozi rade preko javascripta, neki stavljaju nofollow, neki traže recipročni link (i neki bezobrazno traže recipročni na naslovnoj strani, ili banerčinu). To su uglavnom beskorisne akcije ili kontraproduktivne.
A šta nude? Link u gomili drugih linkova, svakako obezvređenih reklamnim linkovima i internim linkovima. Ili link sa desete stranice u okviru određene kategorije ako je zatrpana.
Dobro (lukavo) optimizovani katalozi imaju home page Pr 5, a 0 ili N/A na unutrašnjim sa kojih daju link.

Sve u svemu, kad se još uzme u obzir da je Google prevazišao vrednovanje linkova iz kataloga kad su svi počeli da ugrađuju kataloge u sajt u svrhu eksploatisanja pretraživača, stoji da nema šanse da se Page rank toliko poveća koji god da su katalozi u pitanju.

Ako neko ipak hoće da pokuša, može po mizernoj ceni da nađe stručno dodavanje na čitave liste kataloga, dobro odabrane, kao uslugu koju npr. Indijci nude na poslovnim forumima.

[ UpoznajSrbiju @ 12.10.2010. 11:45 ] @
Ma kod nas retko koji ovakav direktorijum ima rang koji je veci od 2, i kad se to razlije na sve linkove sa kojima delis stranicu, ostaje ti ćorak... Jedino, ali jedino sto mozes da dobijes odatle je mizerna poseta i eventualno brze indeksiranje stranica od strane googla... svako ocekivanje preko toga je nerealno...