[ Brkic @ 17.10.2007. 23:54 ] @
potrebna mi je pomoc...
trebao bi mi upit koji bi selektovao sve iz tabele sto bi pocinjalo ili imalo u sebi 2-3 ista slova ili broja

npr:
063789 pera
063456 proba
063258 pivo

i jos jedno pitanje,
kako selektovati tako da se npr. ime i prezime i adresu koji su 3 komponente u Tabeli prikazu u DBGrid-u samo kao jedna kolona ??



[Ovu poruku je menjao Brkic dana 18.10.2007. u 01:09 GMT+1]
[ dogriz @ 18.10.2007. 07:09 ] @
Selektovanje svega što počinje ili sadrži npr. "063":
Code:

SELECT * 
FROM TABELA 
WHERE NEKO_POLJE LIKE '%063%'


Spajanje više polja u jedno:
Code:

SELECT POLJE1 || ' ' || POLJE2 || ' ' || POLJE3 AS SPOJENA_POLJA 
FROM TABELA
[ Brkic @ 18.10.2007. 17:53 ] @
Hvala, radi.
[ Brkic @ 18.10.2007. 21:10 ] @
Jos pitanja ...

hteo bih da u tabelu unesem podatke iz TEdit polja ali ne moze,kada se upise string ili integer radi ali treba mi iz Edit polja ??
zq.SQL.Add('INSERT INTO podaci2 (adresa,ime) VALUES(ul1.text,ul2.text')');

moze li se postaviti upit da selektuje sve razlicite stvari u tabeli ,npr sva razlicita Imena ??
moze li se raditi za tabelama koje nisu otvorene u DBGridu ?? Npr. da se selektuju sva razlicita imena i upisu u ComboBox ??

unapred hvala.
[ dogriz @ 19.10.2007. 06:31 ] @
unos iz TEdit:
Code:

zq.SQL.Add('INSERT INTO podaci2 (adresa,ime) VALUES('+QuotedStr(ul1.text)+', '+QuotedStr(ul2.text)+')';


Sva različita imena:
Code:

SELECT DISTINCT IME
FROM TABELA


Ako hoćeš da upišeš u ComboBox1 podatke (npr. imena) iz tabele:
Code:

Query1.First;
while not(Query1.Eof) do
  begin
    ComboBox1.Items.Add(Query1IME.AsString);
    Query1.Next
  end
[ Brkic @ 19.10.2007. 08:10 ] @
dogriz hvala ti na brzom odgovoru,

imam jos pitanja...

moze li se raditi za tabelama koje nisu otvorene u DBGridu ?? znaci jedna tabela je otvorena u DBGridu i izvrsiti neki upit nad drugom tabelom a rezultate upita upisati negde npr. u memobox ili samo proveriti nesto iz druge tabele preko upita ??

kako se mogu uporedjivati podaci iz dve tabele i rezultate smestati u 3 tabelu preko SQL-a ?? Ili treba li imati otvorena 2 DBGrida i rezultate smestati u 3 DBgrid po principu uporedjivanja 2 Query-a i upis u 3 ???
[ dogriz @ 19.10.2007. 09:45 ] @
Vidi, za pristup podacima u Delphi-u koristiš Table, Query ili slične komponente (nazvaću ih sve - "tabele"), a da li ćeš podatke iz "tabele" gledati kroz DBGrid, DBEdit ili neku drugu DataControl-u je nešto sasvim drugo.
Znači, nisu tabele "otvorene u DBGridu", DBGrid ti samo služi da vidiš/edituješ podatke iz tabele.
To je otprilike i odgovor na tvoje pitanje - znači može se raditi i sa tabelama za koje se podaci ne prikazuju u DBGridu ("tabele koje nusu otvorene u DBGridu"). Pisanjem koda (SQL i Delphi) možeš uraditi bilo šta sa tabelama i podacima u njima.
Ako malo preciznije napišeš šta ti konkretno treba i šta koristiš od Data Access i Data Controls komponenti, možda mogu da ti pomognem i oko kodiranja.
[ Brkic @ 19.10.2007. 19:06 ] @
Ok, moja greska u izrazu, sve to razumem samo sam ja koristio 'otvorene' tabele a ti 'prikazane'. Tvoje je logicnije.
Interesovalo me je da li se moze raditi i sa ne prikazanim tabelama ili samo sa prikazanom. Rekao si da moze i to mi je jako vazno.

Od komponenti koristim Zeos i FIBPlus a moze i neka druga po tvojom preporukom.

Evo opet jednog problema koji me jako nervira...
Kada napravim bazu i tabele iz programa/klik na dugme/ ne mogu unositi podatke niti otvoriti tabele dok ponovo ne pokrenem program i tada sve radi OK,ima li tu nekog leka ?? Sve sam zivo pokusavao,diskonektovanje sa baze i ponovo konektovanje... ali nista mora se ugasiti program i ponovo pokrenuti da bi radilo.

Mogu li se kolone u DBGridu smanjiti ili one moraju biti fiksne velicine koliki je podatak npr. ime char(20) ????




[Ovu poruku je menjao Brkic dana 20.10.2007. u 22:48 GMT+1]
[ dogriz @ 22.10.2007. 06:55 ] @
Citat:
Brkic
Kada napravim bazu i tabele iz programa/klik na dugme/...

Pošalji deo koda koji ti odrađuje taj posao, pa da vidimo u čemu je problem.

Širinu kolona možeš podešavati kako tebi odgovara. Imaš svojstvo "Columns" za DBGrid pa tu dodaj sve kolone koje ti trebaju, poslaži ih kako ti odgovara i odredi širinu svake kolone, centriranje podataka, naslova, fontove...

Inače ja koristim DBExpress i ClientDataSet kombinaciju sa Firebird 2.0 i D7/D2006 Win32.
[ Brkic @ 22.10.2007. 08:32 ] @
//Pravi Bazu
db.Database:=dir+'\Data\Data.FDB';
db.User:='sysdba';
db.Password:='masterkey';
if not FileExists(db.database) then
begin
db.Properties.Add('createnewdatabase=create database '''+db.Database+''' user ''sysdba'' password ''masterkey'' page_size 4096 default character set none;');
//Pravi Tabele
try
q.Close;
q.SQL.Clear;
q.SQL.Add('CREATE TABLE grupe(grupa_id Char(20) NOT NULL,CONSTRAINT PK_grupe PRIMARY KEY (grupa_id))');
q.Open;
except
end;
//otvaranje tabele
q2.SQL.Clear;
q2.SQL.Add('select * from grupe');
q2.Open;


Kada napravi bazu i tabele nece da otvori tabelu,kada se ponovo pokrene program radi sve ok.
Ima li pomoci ??



[Ovu poruku je menjao Brkic dana 22.10.2007. u 23:28 GMT+1]
[ dogriz @ 23.10.2007. 06:54 ] @
Code:
db.Properties.Add('createnewdatabase=create database '''+db.Database+''' user ''sysdba'' password ''masterkey'' page_size 4096 default character set none;');

Znači, tebi je ovaj red dovoljan za kreiranje baze na disku? Nisam koristio Zeos i FIBPlus, pa ću pretpostaviti da je tako.
Ono što bih ja ovde proverio je "db.Database" - ti prvo dodeljuješ ovu putanju ("db.Database:=dir+'\Data\Data.FDB';"), pa tek onda (ako ne postoji) kreiraš bazu.
Znači, proveri šta ti posle izvršavanja onog reda gore (kreiranja baze) piše u "db.Database".
Drugo, možda bi neki refresh pomogao posle kreiranja baze/tabela? Ne znam, zaista ne mogu ništa pametno reći, jer nisam koristio te komponente.
[ Brkic @ 23.10.2007. 08:57 ] @
Da taj red je dovoljan za Zeos, kod FIBPlus-a je malo drugacije ali kod obe komponente je problem isti.Probao sam sve zivo sto sam znao i nista dok se ponovo ne pokrene program.
Isprobao sam,kada napravi bazu i tabelu Connection jekonektovano na bazu i database je dobar,ali Query nije aktivan.Kada zadam upit Query-u ('select * from grupe') i aktiviram ga on diskonektuje Connection. Posle ponovnog pokretanja programa odma je Query aktivan i Connection konektovan na bazu i sve radi OK.
Ne znam sta bi trebalo uraditi da radi bez restarta programa.

Kako koristis dbExpres kada njegov connection ne podrzava FireBird, ima li neki update ili ??
[ savkic @ 23.10.2007. 10:11 ] @
> Kako koristis dbExpres kada njegov connection ne podrzava FireBird, ima li neki update ili ??

Postoji DBX drajver za FB, a koliko znam može da se koristi i onaj za IB.
[ Brkic @ 23.10.2007. 15:08 ] @
Hvala svkicu za odgovor.

opet problem sa upitom...
treba da selektujem sva razlicita imena iz 2 tabele.
probao sam sa par upita ali ne daje resenje

'select promene.ime from promene,ulaz where promene.ime<>ulaz.ime'
'select DISTINCT promene.ime from promene,ulaz'

na ove upite izbaci sva imena ponovljena hiljadu duta a treba mi samo imena koja nemaju u Ulaz tabeli.

kada stavim = 'select promene.ime from promene,ulaz where promene.ime=ulaz.ime'
tada izbaci samo ista i to je OK ali razlicita nece,tj ponavlja sva imena 10 puta umesto da izbaci samo razlicita.

moze pomoc ??

nasao sam resenje, mozda nekom zatreba
'SELECT ime FROM promene WHERE Ime not in (SELECT Ime FROM ulaz)'

i jedno pitanje za kreiranje baze, sta znace parametri 'page_size 4096 default character set none' ???
kakvo ogranicenje daje 'page_size 4096' ???
kakvi jos characters moze biti i koja je razlika 'default character set none' ???


[Ovu poruku je menjao Brkic dana 23.10.2007. u 18:49 GMT+1]
[ dogriz @ 25.10.2007. 06:45 ] @
Puno odgovora ćeš pronaći na http://www.ibphoenix.com/main....age=ibp_download_documentation
Inače, kao što Igor reče, dbExpress sasvim dobro radi sa IB driverom.
[ schild @ 26.10.2007. 05:53 ] @
Citat:
Inače, kao što Igor reče, dbExpress sasvim dobro radi sa IB driverom.

Radi, ali ima svoje bubice. Imam jednu stariju aplikaciju koja koristi dbExpress. Originalno je pravljena za IB6.0, pa sam posle update-ovo baze, i sve do FB2.0 je radilo skoro bez problema. Međutim kod konekcije na FB2 javljao je čudne probleme sa ServerCharSet-om, naime više nisam uspeo koristiti WIN1250. Proradilo je kad sam postavio UTF-8 (!?). Bilo je još nekih bagova i neočekivanih ponašanja dbE komponenti.
Moj savet je da ipak ne koristi dbExpress sa IB drajverom za pristup Firebirdu, mislim da je svako drugo rešenje bolje (UIB, FIBPlus,...).
[ dogriz @ 26.10.2007. 06:32 ] @
I ja koristim FB2.0 i isključivo WIN1250, ali nikad nisam imao bilo kakav problem. Jednako radi i pod Windows i pod Linux OS (Firebird server).
Jedina je razlika što sam uglavnom sve legacy aplikacije (IB6 i D7) update-ovao (tačnije ponovo kreirao) na D2006 i FB2 (SQL Dialect 3).
[ Brkic @ 26.10.2007. 19:53 ] @
oped sam zapeo kod selekcije,

treba mi upit kojim bi dobio sva imena koja se ponavljaju u jednoj tabeli,znaci jedno za drugim sa svojim ostalim podacima.
uspeo sam dobiti imena koja se ponavljaju ali samo njihovu jednu vrednost a trebaju mi sva imena redom slozena.
npr:
pera 4566
pera 6897
pera 7943
djura 13456
djura 4741
...

[Ovu poruku je menjao Brkic dana 26.10.2007. u 21:17 GMT+1]
[ Brkic @ 27.10.2007. 08:41 ] @
nasao sam neko resenje ali radi jako sporo oko 2.5min sa tabelom koja ima 6500 zapisa

select * from ulaz where ime in (SELECT ime FROM ulaz GROUP BY ime HAVING ( COUNT(ime) > 1 ))order by ime

ima li nesto sto bi radilo brze
[ delalt @ 27.10.2007. 09:34 ] @
@Brkic
Pitanje na brzinu, jesi li napravio indekse po koloni "ime" u svim tabelama
koje ti se pojavljuju u upitu?
Ako nisi, onda prvo to uradi, a možda će isto trebati i po nekim drugim kolonama.
Zatim gledaj kako da drugačije napišeš upit, ako oni indeksi ne pomognu,
razlika u brzini može biti ogromna.
[ chachka @ 27.10.2007. 09:42 ] @
Zbog sporosti izvrsavanja takvih upita sam ja digao ruke od InterBase/Firebird-a :)

Probaj:
Code:
SELECT u1.*
  FROM ulaz u1
 WHERE EXISTS (SELECT u2.ime
                 FROM ulaz u2
                WHERE u2.ime = u1.ime
                GROUP BY u2.ime
               HAVING COUNT(u2.ime) > 1)
 ORDER BY u1.ime
[ Brkic @ 27.10.2007. 11:52 ] @
@delalt
kako mislis indekse po koloni "ime" u svim tabelama ,mozez malo pojasniti sta sam trebao napraviti tj.mozda i jesam samo ne znam sta pitas,ipak sam pocetnik ???

> Zatim gledaj kako da drugačije napišeš upit, ako oni indeksi ne pomognu, razlika u brzini može biti ogromna.

zato sam i pitao vas jer ne znam kako postaviti drugaciji upit.

@chachka
na sta si presao kada si batali FB i IB i koliko je brze ??
odlican napredak sa tvojim upitom, treba 43sek a sa mojim 3,05min

i oped pitanje
kod selektovanja sa LIKE iz nekog Tedit-a moze li se nekako zanemariti velika i mala slova da selektuje sve i sa velikim i sa malim npr: Pera isto kao pera
SELECT * FROM TABELA WHERE NEKO_POLJE LIKE '''+AnsiQuotedStr(edit.text,'%')+'''

[Ovu poruku je menjao Brkic dana 27.10.2007. u 13:18 GMT+1]
[ chachka @ 27.10.2007. 12:10 ] @
Presao sam na PostgreSQL 8.

Brzina zavisi, ali recimo na primeru tog upitu kojeg ti FB/IB radi 2 i po minuta, PostgreSQL bi odradio ispod pola sekunde (sto vec ulazi u zonu poredjenja sa Oraclom ili MS SQL Serverom). Neke upite sa podupitima FB/IB ni ne moze da odredi ili mu trebaju bukvalno sati da ih uradi, pa je poredjenje sa ostalim serverima cak i nemoguce.

Govorim o mojim iskustvima sa FB 1.5 i IB 6.0.2, koliko cujem FB 2 je uznapredovao ali nemam iskustva sa njim (niti nameravam).
[ Brkic @ 27.10.2007. 13:29 ] @
@chachka moze li pomoc i oko ovog upita ne bi radilo brze,isto treba oko 2.5-3 min

selektuje sva imena kojih nema u ulaznoj tabeli

'SELECT * FROM promene WHERE Ime not in (SELECT Ime FROM ulaz)'


Reci mi sto se tice PostgreSQL-a,video sam da ZEOS komponente sa kojima radim u FB podrzavaju i PostgreSQL7 i 8. Nasao ga na internetu i oko 25-26 mb. Da li posle instalacije treba nesto podesavati ...? Kako se na client racunaru instalira,isto kao i na serveru ili ?? Mogu li na jednom racunaru biti instalirana i FB i PostgreSQL ili FB moram skinuti ??
[ savkic @ 27.10.2007. 13:35 ] @
> kod selektovanja sa LIKE iz nekog Tedit-a moze li se nekako zanemariti velika i mala slova da selektuje sve i sa velikim i sa malim npr: Pera
> isto kao pera SELECT * FROM TABELA WHERE NEKO_POLJE LIKE '''+AnsiQuotedStr(edit.text,'%')+'''

LIKE je prema SQL standardu case sensitive, case insensitive je CONTAINING. Ako imaš FB 2 onda možeš koristiti i indeksirane izraze (indeksiraš po UPPER(POLJE)).
[ savkic @ 27.10.2007. 13:48 ] @
> Brzina zavisi, ali recimo na primeru tog upitu kojeg ti FB/IB radi 2 i po minuta, PostgreSQL bi odradio ispod pola sekunde (sto vec ulazi u zonu
> poredjenja sa Oraclom ili MS SQL Serverom). Neke upite sa podupitima FB/IB ni ne moze da odredi ili mu trebaju bukvalno sati da ih uradi, pa
> je poredjenje sa ostalim serverima cak i nemoguce.
> Govorim o mojim iskustvima sa FB 1.5 i IB 6.0.2, koliko cujem FB 2 je uznapredovao ali nemam iskustva sa njim (niti nameravam).

FB ima lošiji kveri optimizator nego SQL/ORAQLE, međutim ako se upit napiše kako treba brzina izvršavanja je sasvim uporediva sa bilo kojom od njih.
Ako se razvija program koji treba da se izvršava na više RDBMS, onda to može da bude problem naročito za one koji su navikli na MS SQL. Ako se program razvija za FB ili sa FB kao osnovom, onda se dobijaju odlični rezultati (i upit optimizovan za FB će se dobro izvršavati i na drugim serverima).
[ Brkic @ 27.10.2007. 15:45 ] @
> LIKE je prema SQL standardu case sensitive, case insensitive je CONTAINING

nigde nisam nasao kako se koristi CONTAINING,kada umesto LIKE stavim CONTAINING ne pravi gresku ali ni ne radi,tj ne daje resenje.
Pregledavao sam sat vremena internet inigde neki primer sa CONTAINING.

moze li pomoc ??
[ savkic @ 27.10.2007. 17:11 ] @
> nigde nisam nasao kako se koristi CONTAINING,kada umesto LIKE stavim CONTAINING ne pravi gresku ali ni ne radi,tj ne daje resenje.


http://www.janus-software.com/...ual.php?book=psql&topic=83
[ Brkic @ 27.10.2007. 17:51 ] @
moja greska korisio sam da CONTAINING pretrazuje sa '''+AnsiQuotedStr(pret.text,'%')+''' a tu ima % i normalno da nije nista nasao,nisam znao da ne treba % kao kod LIKE.

Hvala na pomoci.
[ Brkic @ 05.11.2007. 22:16 ] @
Opet mi treba pomoc oko upita...

2 tabele imaju iste kolone/ime,broj1,broj2/ , trebalo bi mi da se mogu selektovati sva imena=pera prvo iz 1 tabele pa ako moze prazan red ili da se nekako naznaci,odvoji 1 i druga 2 tabela, pa onda selekcija iz 2 tabele

moze li ovako nesto ??
[ schild @ 06.11.2007. 06:18 ] @
Citat:
Brkic: Opet mi treba pomoc oko upita...

2 tabele imaju iste kolone/ime,broj1,broj2/ , trebalo bi mi da se mogu selektovati sva imena=pera prvo iz 1 tabele pa ako moze prazan red ili da se nekako naznaci,odvoji 1 i druga 2 tabela, pa onda selekcija iz 2 tabele

moze li ovako nesto ??

recimo ovako:
Code:
select p1.* from tabela1 p1 where p1.ime='pera' and p1.ime<>'razmak'
union all
select r.* from tabela1 r where r.ime='razmak'
union all
select p2.* from tabela2 p2 where p2.ime='pera'
gde imas slog u tabeli1 sa imenom 'razmak', koji ti sluzi za to razdvajanje. Mislim, glup je primer ali cisto neka ideja.
[ Brkic @ 06.11.2007. 10:51 ] @
schild hvala na pomoci,
selektuje iz obe tabele ali ne pravi razmak.
moze li nekako drugacije napraviti razmak ??
[ dogriz @ 06.11.2007. 11:20 ] @
Razmak može ovako:
Code:

select p1.*, '              ' as razmak from .....

ako sam dobro shvatio šta ti treba
[ Brkic @ 06.11.2007. 12:47 ] @
dogriz probao sam tvoj predlog i ne radi,umesto razmaka moze i da pise 'tabela2'
treba ovako nekako da bude prikazano ako moze

tabela1
...
...
...
tabela2
...
...
...
[ savkic @ 06.11.2007. 19:13 ] @
> dogriz probao sam tvoj predlog i ne radi,umesto razmaka moze i da pise 'tabela2'
> treba ovako nekako da bude prikazano ako moze
> tabela1
> ...
> ...
> ...
> tabela2

Evo ti primer za upit koji vraća dva polja:

select id, naziv from artikli where id < 50
union all
select 12345, cast('primer' as varchar(30)) from rdb$database
union all
select id, naziv from artikli where id < 50

Ključ je da se u tom hack slogu nalaze sva polja kao i u pravim upitima i da budu identičnog tipa. Ako imaš dosta polja, verovatno ti je lakše a ovo odradiš na klijentu.
[ Brkic @ 06.11.2007. 20:43 ] @
nisam resio problem,nece da proradi

probacu nekako drugacije,da selekciju izvrsim na jednom query pa prepisem podatke u drugi i ubacim prazne redove,to je sporije ali provereno radi.

Hvala vam na trudu.
[ dogriz @ 07.11.2007. 07:01 ] @
Code:

SELECT 'TABELA1' AS OZNAKA_TABELE, C1.* FROM CLANOVI C1 WHERE C1.POL = 0
UNION ALL
SELECT 'TABELA2' AS OZNAKA_TABELE, C2.* FROM CLANOVI C2 WHERE C2.POL = 1

Kao rezultat dobija se:
TABELA1 C1.Polje1 C1.Polje2 C1.Polje3 ...
TABELA1 C1.Polje1 C1.Polje2 C1.Polje3 ...
TABELA1 C1.Polje1 C1.Polje2 C1.Polje3 ...
TABELA2 C2.Polje1 C2.Polje2 C2.Polje3 ...
TABELA2 C2.Polje1 C2.Polje2 C2.Polje3 ...
[ Brkic @ 07.11.2007. 09:59 ] @
dogriz funkcionise,
hvala na predlogu moze i tako ta bude.
[ savkic @ 07.11.2007. 10:16 ] @
> nisam resio problem,nece da proradi
> probacu nekako drugacije,da selekciju izvrsim na jednom query pa

Onda si nešto loše napisao, pokaži tačan tekst upita koji si koristio i definicije polja.
[ Miloš Baić @ 07.11.2007. 10:42 ] @
Ukoliko želiš dobiti ovako nešto:
IME |TABELA
----------
Pera|tabela1
----------
Pera|tabela2
Pera|tabela2

Firebird 2.0:
Code:

create table TABELA_1 (
 ime varchar(30),
 broj_1 integer,
 broj_2 integer
);

create table TABELA_2 (
 ime varchar(30),
 broj_1 integer,
 broj_2 integer
);

insert into TABELA_1 values ('Pera', 1, 1);
insert into TABELA_1 values ('Djoka', 1, 2);
insert into TABELA_1 values ('Mika', 1, 3);

insert into TABELA_2 values ('Pera', 1, 1);
insert into TABELA_2 values ('Djoka', 1, 2);
insert into TABELA_2 values ('Mika', 1, 3);
insert into TABELA_2 values ('Pera', 1, 4);

Upit:
Code:

select ime, 'tabela1' as tabela
from tabela_1
where ime = 'Pera'

union all

select cast('---' as varchar(30)),
        cast('---' as varchar(7))
from rdb$database

union all

select ime, 'tabela2'
from tabela_2
where ime = 'Pera'

Rezultat:
[att_img]

Edit: upotrebio sam cast, ispravnije je.

[Ovu poruku je menjao Miloš Baić dana 07.11.2007. u 12:51 GMT+1]
[ Brkic @ 07.11.2007. 14:11 ] @
Ok,radi hvala puno svima na pomoci

>select 12345, cast('primer' as varchar(30)) from rdb$database
verovatno sam nesto pogreio kod 'varchar' pa nije radilo i onda sam smisljao neko drugo resenje.

posebna zahvalnost Milošu Baiću koji je detaljno resio problem.
[ Brkic @ 14.11.2007. 23:06 ] @
Opet pitanje...
tabela se sastoji iz 15 polja od kojih se polje broj i datum pri ulazu ponavljaju,broj 1 se ponavlja 5 puta i datum je isti u svih 5 ulaza,pa 2 se ponavlja 3 puta ..

postavim upit
'select broj from kalkulacija group by broj' - i to radi ok ispise grupisane brojeve

kada postavim upit sa bilo kojim jos poljem nece da radi.
'select * from kalkulacija group by broj' - ne radi
'select broj,datum,ime from kalkulacija group by broj' - nece

u cemu moze biti problem ???
[ chachka @ 15.11.2007. 06:57 ] @
Problem je u tome što ne znaš osnove korišćenja GROUP BY klauzule.

Ako se koristi GROUP BY klauzula, onda se sve kolone koje se pojavljuju u SELECT delu, a da nisu uključene u agregatne funkcije, moraju pojaviti i u GROUP BY delu.
[ Brkic @ 15.11.2007. 07:50 ] @
>chachka hvala na odgooru,skontao sam ,sada radi.
[ Brkic @ 19.11.2007. 16:00 ] @
jedno pitanje

treba mi upit kojim pravi dodatnu kolonu 'Redni Broj' koji broji redni broj podatka u tabeli kao Query.recno

upit je 'select * from kalkulacija'

isprobaovao sam ali ne ide,tekst uspem ubaciti ali brojeve nikako.

Moze li pomoc??
[ chachka @ 19.11.2007. 18:28 ] @
Brkicu, koje je već ovo pitanje u okviru jedne teme? Četvrto? Peto? Zar ne misliš da je previše? Otvori novu temu, daj joj smiselno ime i onda postavi novo pitanje.

Lock!