[ Vreljanski Milan @ 26.10.2007. 13:14 ] @
Cilj ove teme je da razmenimo konkretna iskustva na promociji sajtova na kojima smo radili.

1. Dakle, ne morate navoditi ime sajta ili ime firme, navedite kratak opis delatnosti.

2. Navedite broj posetilaca i porast broja u nekom periodu

3. tehnike i nacine reklamiranja koje ste koristili, koliko su kostali i kakav je efekat bio

4. neke vase vizije i ideje onoga sto cete primeniti u buducem periodu

5. i na kraju sta je cilj u smislu broja posete ili sta vi mislite da je moguce ostvariti tim planovima

Smatram da bi jedna ozbiljna diskusija, sa iznosenjem licnih iskustava, a bez prepiranja bila jako korisna, molim vas da se uzdrzite od komentarisanja postova, a ukoliko imate konkretan i konstruktivan savet nekome ko je postovao, napisite to kratko i jasno, sve ovo kako bismo imali sto preglednije razna iskustva.


Ja cu postovati dva posta, ovaj sa uputstvom i sledeci sa svojim iskustvom.

[Ovu poruku je menjao Vreljanski Milan dana 26.10.2007. u 14:56 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Vreljanski Milan dana 26.10.2007. u 14:56 GMT+1]
[ Vreljanski Milan @ 26.10.2007. 13:51 ] @
Sajt koji promovisemo poslednjih godinu dana se bavi on-line prodajom za firmu koja se inace bavi veleprodajom i maloprodajom i prodaje robu i van sajta.

Trenutni broj poseta je oko: 15k, 10k unique, 1.3 mil pages, 4,7 mil hits i 30GB transfer
prosecni broj unique poseta prosle godine je oko: 4.5k, 3k unique, 200k pages 1.4 mil hits 8GB transfra
taj prosek se preneo u ovu godinu i nastavio da raste do 15k, 10k unique.
porast poste je zabelezen do leta ove godine, da bi u junu, malo, a u julu i avgustu spao na 3k mesecno unique i 4.5k svih poseta
Septembar i oktobar beleze dupli rast posete u odnosu na prethodne proseke.

Reklamiranje sajta se nije radilo direktno, vec preko reklamiranja same firme i delatnosti kojom se bavi (mouth 2 mouth od strane korisnika, neke proste promotivne akcije, flajeri i sl.) i od septembra televizijska reklama, koja definitivno veoma utice na broj posete. Mislim da je dupliranje broja posetilaca direktno vezano za tv reklamu.

Cene reklamiranja van interneta su okvirno sledece, (NAPOMINJEM OKVIRNO, jer ovo varira od tv do tv i od emisije do emisije)

TV - 200+ po emisiji, sponzorisanje emisije, (veoma dobar efekat)
koliko kosta minut reklame svaki dan na mesecnom nivou? ovo bi bila korisna informacija
insertacija u dnevne ili nedeljne novine tiraz 50-100k primeraka je oko 300.000+ din sa sve promo materijalom ( efekat je veoma dobar)
bilbordi - 300-500E mesecno u bg (efekat nikakav)

Od septembra smo poceli da razmisljamo o posebnom web marketingu za sam sajt i da to odvojimo kao marketinski poduhvat. Vec su preduzeti neki koraci i radjaju se neke ideje.

Trenutno jos uvek ne vidimo nacin da napravimo veliku promociju na ovaj nacin, u smislu da putem interneta ostvarimo barem 25% povecanje mesecne posete, obzirom da tv reklama minimum duplira posetu, 25% preko interneta bi bio nas cilj. Pored placanja reklame na nekom od sajtova, imamo i ideje o stampanju promotivnog materijala sa nazivom sajta, organizovanjem promotivnih akcija sa nagradama.

Ono sto jos uvek nemamo kao iskustveni parametar je efekat placene reklame na nekom od jacih domacih sajtova. kao i okvirne cene reklame

[Ovu poruku je menjao Vreljanski Milan dana 26.10.2007. u 15:06 GMT+1]
[ D.i M.e @ 26.10.2007. 15:00 ] @
Ti si nam ovde izneo samo podatke o posetama. Važnije je kakvi su konkretni rezultati postignuti (na tvom primeru: koliko se povećala prodaja, da li se povećo iznos pojedinačne narudžbine, učestalost narudžbina od strane kupaca i sl).
[ srlexic @ 26.10.2007. 18:25 ] @
Ni meni nije jasno šta si hteo da postigneš otvaranjem ove teme? Da li očekuješ da ti korisnici Foruma daju neke ideje, ili šta...

Predlažem ti da napišeš internet marketing plan, iznesi u kratkim crtama ovde pa da komentarišemo.
[ Vreljanski Milan @ 30.10.2007. 13:29 ] @
Ok, skapirao sam primedbe.

Citat:
srlexic: Ni meni nije jasno šta si hteo da postigneš otvaranjem ove teme? Da li očekuješ da ti korisnici Foruma daju neke ideje, ili šta...

Predlažem ti da napišeš internet marketing plan, iznesi u kratkim crtama ovde pa da komentarišemo.


Ovom temom zelim da postignem razmenu licnih iskustava na promociji sajtova. Ako je neko radio na povecanju posete za neki sajt, onda neka iznese podatke u formi koju sam dao u uputstvu. Mislim da je to jasno. Mislim da je razmena ovakvih podataka i iskustava od koristi.

Internet marketing plan ne mogu da iznosim jer se tema bavi konkretnim, prethodnim, iskustvima u svom vecem delu a u manjem delu, samo vizijama za buduce akcije na promociji sajta, znaci raspravljamo o konkretnim iskustvima i sa suvim podacima.



Citat:
D.i M.e: Ti si nam ovde izneo samo podatke o posetama. Važnije je kakvi su konkretni rezultati postignuti (na tvom primeru: koliko se povećala prodaja, da li se povećo iznos pojedinačne narudžbine, učestalost narudžbina od strane kupaca i sl).


Slazem se sa ovim, ali ja nisam u stanju da izmerim tacno takve podatke, jer je internet promocija samo jedan segment promocije celog posla, tako da te podatke koji su na nivou procena ne gledam kao pogodne za diskusiju, jer imaju veliku marginu greske. takodje takvi podaci podpadaju pod domen poslovne tajne pa sam ih opisno u nekoj meri prikazao.

Nadam se da ce neko izneti svoje, konkretne, iskustvene podatke o sajtovima na cijoj je promicji radio, naravno u meri u kojoj mu to poslovne tajne i ugovori dozvoljavaju, kao sto sam i ja ovde ucinio.

nadam se da je jasnije, na kraju krajeva u naslovnom postu je opisano sta bih voleo da saznam od drugih, ukoliko neko uopste ima slicna iskustva i u stanju je da iznese podatke koje sam ja izneo.
[ seoceo @ 10.02.2008. 03:19 ] @
Glavna stvar kod seo posla je koliko je saobracaj dobro ciljan. Ciste brojke o posetama, hitovima ne znace skoro nista - ono sto sasvim sigurno povecava conversion rate je ciljan saobracaj. A sve to pocinje time sto se precizira ciljna grupa, pa je onda treba i dobro poznavati (da bi se izabrale odgovarajuce fraze). Ovo oko ciljne grupe je najcesce kamen spoticanja ... barem po mom iskustvu.
Jos jednu stvar sam primetio kod mojih (ovdasnjih) klijenata - nepotpuno prate efekte reklamiranja, sve nekako ide ad hoc.
No, u zadnjih par meseci primecujem povecano interesovanje za seo kod nas ... sto je svakako dobra vest.
Bice nesto od nas ... za jedno 2 godine :(

Ajd da napisem i konkretno iskustvo - pre par godina sam radio marketing vile na moru. Tehnika je bila krajnje jednostavna - najprostackiji cloaking (samo jedna cloak strana). Ispostavilo se da je ciljna grupa sjajno postavljena - sa tek nesto vise od 50 unique posetilaca dnevno javljalo mu se u proseku dnevno 2-3 coveka koji su dosli sa sajta, popunio je vilu sledece godine, a godinu kasnije su mu neki stranci unajmili sve apartmane u fix-u (uprkos tome sto je sajt 100% na srpskom).

imho, bilo ko ko stvarno zna seo posao i ima za ciljno trziste bilo koje domace (znaci, ex-yu) moze da razbije konkurenciju dok kazes seo...

[Ovu poruku je menjao seoceo dana 10.02.2008. u 04:41 GMT+1]
[ gorancir @ 10.02.2008. 16:39 ] @
Moja iskustva su različita za različite klijente:

1. Sajt najuže lokalnog karaktera (Blokovi u NBGD) je najbolje promovisan flajerima, tj. ubedljivo najbolji efekat.

2. Sajt proizvođača montažnih kuća je bio najzadovoljniji "indirektnim marketingom" tj. oglašavao se kada su ljudi tražili kredite i nekretnine, on je imao kampanju "Uštedite vreme i novac, kupite montažnu kuću..." A pre toga, kada se reklamirao kao i konkurentske firme, efekat je bio loš.

3. Moj ortak je zakupio restoran za doček nove godine i platio reklamu na dve najslušanije BG radio stanice skoro mesec dana da bi ljudi došli na sajt i videli ponudu, efekat 0.

4. Za mnogo druge stvari, SEO je najbitnija stvar, Google Adwords kad "zaškripi" :)
[ seoceo @ 11.02.2008. 03:46 ] @
Setih se jos jedne stvari koju sam video na Kalenicu - pekara, a u izlogu monitor na kome se vrti skrinsejver sa adresom njihovog sajta.
Znaci, moze i skroz naopako ...
[ gorancir @ 22.02.2008. 20:37 ] @
Nije to ništa! Ja sam video mesaru koja je izbacila TV i dvd player, i isto to :)