[ mischo @ 31.10.2007. 17:29 ] @
Ima li neki živ korisnik koji može da prenese iskustva korišćenja wimax-a u Crnoj Gori?
[ pavlebo @ 31.10.2007. 17:48 ] @
sutra potpisujem ugovor za wimax net paket pa cu prenijeti svoja iskustava
[ Pavleg @ 01.11.2007. 17:36 ] @
Pavle, kakve su komentari?
[ misko_mi @ 02.11.2007. 09:57 ] @
Ako moze i malo detalnije opisati paket i kakvi su rezultate.

Please.

Pozdrav.
[ mischo @ 03.11.2007. 22:26 ] @
Opise paketa imaš na http://www.mtel-cg.com/cn.php?act=c&c=23

Za rezultete ćekamo da Pavlu proradi
[ boka @ 16.11.2007. 17:18 ] @
Evo meni su ugradili ima nekoliko dana. Uzeo sam najmanji paket 512kb/s Down, 128 kb/s Up. Za sada sam prezadovoljan. Ponekad skroz stane konekcija , ali restart riješava sve. Srećom to se ne dešava često, 1 ili nijednom dnevno.

Inače montirali su mi neku axxcelera antenu oblika kocke(spoljna), od nje ide kabal do adaptera, a iz adaptera ide lan kabl u komp. Antena se napaja iz tog adaptera.

Download je oko 55-60KB/s

Ako ima pitanja rado ću odgovoriti.

Da dodam još da su nam ip adrese kao da smo iz Danske 213.133.x.x
[ mischo @ 16.11.2007. 21:16 ] @
Ima li iskustava sa telefonijom preko WiMaxa u CG?
[ Astral Projection @ 03.12.2007. 13:56 ] @
ja sam isto uzeo up 512 down 256 (ja mislim da je down 256), i radi dosta stabilno, i kad pada kisa i sve to... download mi to sad nije padao ispod 60 kad skidam 1 fajl... kad stavim vise to se podijeli... :)
[ Nije bitno @ 13.12.2007. 22:41 ] @
Ja sam uzeo 256/128.Problem je sto imam probleme.Covjek jednostavno nije provjerio radi li mi sve to posle instalacije.Dok ja cekam njega ponovo ne mogu a da ne cackam malo sam (toliko godina dial up-a,ne mogu da odolim).
E sad,mozda ima neko da se razumije u ove stvari pa da pitam i ovdje...

Network cable is unplugged.
To mi je kidalo vezu cijeli dan.Po par sekundi uspije da se odrzi (sa prosjecno 30 KB/s downloada) pa onda opet ovo,na svaki sekunde se smjenjuju,do beskonacnosti.
Prvo sam mislio da je kabal od antene do rutera jer postoji ozbiljan razlog da je precvikovan.Ali,izgleda da nije to problem.Lampica za taj signal sa antene radi,kolko mi rece ovaj sto je ugradio,to znaci da signala do rutera ima.
Probao sam sve konektore na razne nacine,okrecao ih,mijenjao ova dva,prikljucivao direktno (bez ove skretnice za tel),prebacivao mreznu na sve slotove,ponovo instalirao drajvere i nista.
Inace sad ne radi uopste.
status: Acquiring network adress
On mi kaze da tih probelam ima kod jos korisnika ovih dana,medjutim,moj drug,200 m od mene je na istoj baznoj stanici naravno,radi mu bez problema cijeli dan.
Takodje,savjetovao me da uradima Repair connection.Danas sam i to uradio jednom (prije njegovog savjeta) i kao je to uspjesno obavljeno.Sad ne moze jer javlja da ne moze da obavi operaciju: Renewing your IP adress.

Zna neko...nesto...?

PS.Telefon je radio ok,ima jako cist zvuk,puno bolji od telekoma do sad.sad pojma nemam da li i to radi...

[ skymusic @ 14.12.2007. 10:54 ] @
problem moze da bude i do tebe. ako imas recimo AVG antivirus, ili ti OS
nije bas ok, pa nece da prihvati da mu DHCP od antene dodeli IP ADRESU. i
nece na REAPIR da ti to odradi, jednostavno ponekad hoce nekad nece al
uglavnom nece. RESENJE : je da izbrises antivirus, ili da reinstaliras OS.

PROBAJ PA JAVI.
pozdrav,


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 19.12.2007. u 12:38 GMT+1]
[ Nije bitno @ 14.12.2007. 13:49 ] @
OS je svjez,nemam nikakav antivirus...

Sinoc sam i uspio da uradim Repair i nista...
[ skymusic @ 14.12.2007. 13:57 ] @
Jel imas negde site survey ili nesto slicno da vidis koliko je signal koji
dobijas od te antene, jer moze da bude, posto si rekao da je OS u redu i da
nemas antivirus, da ti je signal slab i da ne moze njihov predajnika da ti
dodeli IP adresu.
zovi te ''majstore'' da provere jel imaju tvoju MAC adresu kod njih na
repetiroru i sa koliko te vide, da tako kazem,ako te uospste vide, i da li
je to iskoriscen signal,

pozdrav

_________________________________________________________________
FREE pop-up blocking with the new MSN Toolbar - get it now!
http://toolbar.msn.click-url.com/go/onm00200415ave/direct/01/
[ Nije bitno @ 14.12.2007. 16:38 ] @
Probao sam sa mojim kompom kod druga,sve radi perfektno.Ponio i svoje kablove.Tu nije problem.
Iako je indikator upaljen i to bi trebalo da znaci da imam signala sa antene izgleda da je kabal precvikovan i da je to najvjerovatnije problem.Sjutra - preksjutra dolazi ekipa (nova ili ista,ne znam) da sredi problem i nadam se prebaci mi antenu na blize mjesto (ovi ne smiju da se penju na krov drugog sprata),jer od mjesta dje sad stoji kablo se savija 32432 puta...

Sto se tice toga...site survey je stranica koju "dobijam" sa antene?Nju sam uspio danas da otvorim,nakon malo cekanja,mada ne znam konkretno kako da provjerim signal tu jer ima nekoliko brojeva,frekvencija itd.

Sve u svemu,ovo mi je pouka za ubuduce,da ne dodjem ponovo u situaciju "pije vodu dok majstori odu"...
To je to za sad,kad zavrse konacno javicu sta je bio problem i naravo,prve utiske ;)


[ Astral Projection @ 19.12.2007. 11:13 ] @
eh kakvu sam gresku napravio gore, tek sad vidjeh :) treba down 512 up 128.. uglavnom imam jedno PREglupo pitanje ali jbg.. ;)
interesuje me privlaci li wimax antena grom ili sta vec?
[ misko_mi @ 20.12.2007. 12:00 ] @
U vezi pitanja za privlacenja gromove.
Mogu potvrditi pre svega da oprama ni je dizajniranja za privlacenje gromova, ali boze moj nista se nezna. Iz iskustva mozem da potvrdim da je cala oprama sa dobro uzemjenje, isto tako pri montazi treba vnimavati da se ista povezi na uzemjenje ceo objekat na koja je montirana ili pak da ima svoi sistem uzemjenja.

Pozdrav.
[ pavlebo @ 25.12.2007. 17:24 ] @
Od 31.10. do danas nisu jos dosli da mi montiraju opremu, kazu na listi sam. Cekaj. Vjerovatno odustajem!
[ kronos @ 26.12.2007. 21:20 ] @
odgovori ću na par pitanja koja su ovde postavljena.
OS ili AV nema nikakve veze sa dobijanem adrese od DHCP servera,pod uslovom da OS nije oštećen.
Moguce je da DHCP server bude povremeno nedostupan ili da imaju mali broj ip adresa .
Predpostavljam da se radi o opremi INTRACOM koja se na testiranju i nije baš nešto pokazala u odnosu na ostale koje smo testirali.
Ali sama činjenica da je to Grcka firma mnogo govori o izboru opreme za MTEL.
Antena bi trebalo da bude obavezno uzemljena ili postavljena bar ispod streje krova.
Prilikom prijavljivanja opreme na SC (Service controler) obavezno je potrebno da se MAC adresa tačno unese. U protivnom CPE oprema ne radi kako treba.
Imao sam priliku da montiram CPE opremu koja nema nikakvu optičku vidljivost i hvatali smo odbijene signale koji mogu da budu vrlo nepouzdani, narocito kad se menja vremensko doba. Najdalji pretplatnik je bio na 14,5 Km.
Administrator mora stalno da prati saobraćaj kako bi mogao da blagovremno signalizira na povecanje saobraćaja.
Na ovaj nacin izbeći će zagušenje i svi korisnici će imati zagarantovani saobraćaj.
Sve ovo govorim iz llčnog iskustva sa WiMAX-om. Ako je neko voljan neka ostavi slike opreme i način instalacije opreme.

cheers,
[ Nije bitno @ 31.12.2007. 12:11 ] @
Što se tiče mog problema,definitivno sam bio u pravu i pored milion dokaza protiv.Kabal je bio problem,tako da sve ono što sam nabrojao dešavalo se zbog toga.
Ne obećavam ali potrudiću se da postavim neke slike i informacije o opremi.

Pozdrav!
[ amlap @ 17.01.2008. 01:05 ] @
Objasni malo, kako loša?Ja sam ovih dana htjela da se prijavim na paket 512 + tel i da otkažem T-comu jer su lešinari.20 € ADSL (surf 1GB protok ) + 6 € pretplata telefona, da i ne cimnem nikoga...Ovako bi to bilo 17€.
Kod rođake sam probala WiMax koji nije ništa sporiji od mog ADSL (toboš 1,1 Mbps/111 kbps).Sviđa mi se i to što je protok neograničen a ne kao ovaj flat...

Takođe mi se dešasvaju svakakvi prekidi vrlo često.
Samo me malo to oko gromova koleba, zezate li se ili isprave....?
[ Mungos 7 @ 17.01.2008. 20:29 ] @
Ja sam se bio prijavio drugog dana od objave kad su poceli sa radom, ovi iz Mtel-a, to je bilo u oktobar.
Cekao sam ih 15 dana da dodju, momci iz Kodar firme, oni to ugradjuju.
Ja sam prigradsko naselje, od grada sam zaklonjen brdom al na tom brdu postoje repetitori.
Ovaj jedan mi je odmah saopstio da ne valja rabota jer nece bit signala u tom uglu gdje sam ja, iako imam odlicnu opticku vidljivost sa repetitorom, prave linije ima mozda 1km.
Probao je sa opremom ali nazalost signal je bio los, i stavio me u trenutnu tehnicku nemogucnost.
Takodje je rekao da bi trebalo do Nove godine da ugrade nove bazne stanice sa novim radijatorima na repetitorima tako da ce biti signala i za mene.
Moj drugar komsija koji zivi na 1,5km jugoistocno od mene ima Wimax koji mu odlicno radi jer mu je signal skoro 100%.

Nova je prosla a ni traga ni glasa od ljudi iz Mtela ili Kodara, posto imam drugara u mtel zvao sam ga da pitam i on mi je rekao da nema nagovjestaja da ce uskoro ista raditi na tom brdu.
Steta jer Wimax tehnologija je upravo napravljena za ne bas toliko urbane sredine, a ja trenutno koristim T-Com dial up koji je kriminalno preskup a ADSL koji nude je takodje kradja.
Jednostavno sam u vrlo losoj situaciji, ne znam do kad cu cekati wimax a oamo ovi iz T-Coma me deruy obrni okreni, svejedno.

Zar je u 2008-oj toliko tesko imati brz i neogranicen internet???
[ stijovic @ 25.01.2008. 10:52 ] @
da li neko zna ime firme/i koja uvodi wimax po kuca', posto sam cuo da to ne radi m:tel direktno vec podizvodjaci..?
kao i da li neko ima kakvu informaciju ka' ce na primorje, konkretno- kotor?
[ N_L @ 25.01.2008. 22:09 ] @
Pocelo je po mnogima gradovima po primorju a u PG znam za 2 firme koje ugradjuju - Cikom i Kodar.
[ gewilon @ 02.02.2008. 01:49 ] @
Pocelo je pocelo :) ... kodar, beotel,cikom i ostali su samo podizvodjaci. Obuku vrsi Mtel...E sad, o obuci,obucenima...i podizvodjacima bih mogao da pisem post do ujutru ali necu da Vas zamaram.

Uglavnom, sve tri pomenute firme su se u proteklih 2 i po mjeseca (koliko je trajala moja agonija od trenutka podnosenja zahtjeva i reklamacije do izlaska strucnih lica na "mjesto zlocina") izmijenjale u mom stanu da bi mi napravili WiMax..... (Za one znatizeljne pozicija gdje se trenutno nalazi antena /na balkonu/ je udaljena cijelih 200m vazdushne linije BEZ IKAKVIH prepreka od predajnika) al dobro...

Boze moj, ova danasnja stolarija upija sve zive signale izgleda. Mozda za koju godinu otvorim prozor i zazvoni mi mobilni....oops!


elem, ne znam da li je do emtela ili je do ovih mladica koji se svojski trude ostaviti utisak profesionalnosti i visokoobucenosti ... ali ja upravo skidam omiljenu muziku brzinom od nekih ~15 kb/s dok se msn svako malo disconnect-uje ...

Anyway, momku iz jedne od gore pomenutih firmi je trebalo citavih 5-6 minuta da ukapira da u podesavanjima mrezne kartice svog lap topa upisuje ISTU-IDENTICNU adresu antene - 10.10.10.1 i razmislja zasto nema konekcije tj. "zasto nece da mi izbaci ono...kako se zvase..." ? p.s. Komandnom interfejsu u kome ocitavaju odnos signal/sum i otkljucavaju/zakljcavaju antenu na odredjenu tacku ili odredjuju frekvenciju, pristupaju preko browsera...

E sad,ko je ovdje lud? Ja, koji ipak razumijem makar one najosnovnije stvari a ne vjerujem rodjenim ocima sta gledam ili on koji btw. sam sa sobom komentarise "uh...ovo je do kabla sigurno, vidis ne moze da je poveze"
Tog dana, nakon jedno pola sata antena se ipak "povezala sa nama" i "mi sa njom" i uspjeli smo da vidimo da nesto ipak ne stima. Jbg. mislio sam da su te antene barem malo fleksibilnije u pregovorima oko ip adresa. Pomislio sam da je mojoj muci dosao kraj ali ne lezi vraze kako kazu ono.....Tek je onda postalo gusto: "Gore 2 centa, dolje 3...malo lijevo...desno desno...ne ne, jos malo ulijevo prema asfaltu...dobro je dobro je. Tako....e sad je dobar ...Ne,ne,ne ceka' brate drzi je mirno....bilo je signala sad se izgubio...ol' ti da ti ja ovo napravim kako treba ili ne?"

"Ocu" - rekoh ja u neko doba vise za sebe no za njega....

"E ceka' sad, daj da je obrnemo ovamo" izgovori i preote mi antenu iz ruku okrenuvsi prema suprotnom kraju zgrade. <U tom polozaju ona zraci pod uglom od nekih 120 stepeni u odnosu na antenu na predajniku, ovo kazem da bi imali predstavu sta je uradio>

"E, mora da je zbog stolarije pa nece da uvati ovamo aj sad je malo mrdaj kako ti ja budem govorio"....I tako od 17h do nekih 20 minuta do 20h....Okreni obrni, izvrni, lijevo, desno promijeni rj-45,jedan,drugi, treci...4 sam ipak ja uzeo i napravio po svojoj volji .... promijeni izolaciju, pritegni antenu itd itd itd. i eto, oko 20h sam uspio da provjerim mail. ;P

Dakle, ja sam bio taj koji je na balkonu pokusavao da ukapira sta strucno lice zeli postici a on je onaj koji je namrsten stajao iznad lap topa i bio udubljen u misli....Taj dan zaboraviti nikad necu, naucio sam barem jos malo o ljudima i o njihovoj zelji i volji da nesto postignu...ili barem nauce. Bilo bi smijesno, da nije tuzno.


Ajd sad, da ne ispadam i ja ovdje babaroga idem sad fino da zavrsim ovaj d-load koji sam zapoceo prije pocetka ove pisanije i uzivam u carima WiMax-a.




p.p.s. Uplacujem svakog mjeseca uredno svojih 35e racuna koliko placam paket od 1 mbit/s. 1 megabit u sekundi rekoh? hm...

[ keBra @ 02.02.2008. 11:56 ] @
prekjuce raskinuo ugovor sa t-kom-om jer su poceli da kradinjaju i naruci wimax, ugradjen juce ... za sad sam je sve ok ... antena je odma ispred mene ... tako da mislim da ce i dalje da bude sve oke :p ...
[ gewilon @ 03.02.2008. 23:55 ] @
Citat:
keBra: prekjuce raskinuo ugovor sa t-kom-om jer su poceli da kradinjaju i naruci wimax, ugradjen juce ... za sad sam je sve ok ... antena je odma ispred mene ... tako da mislim da ce i dalje da bude sve oke :p ...


Apsolutno se slazem.

Ovo je moje iskustvo i nikako nemam namjeru da generalizujem stvari. Pogotovo iz razloga sto je WiMax tehnologija za koju ocekujem da postigne jako dobre rezultate kod nas u Crnoj Gori. Ne zelim da pretjerujem ali potajno se nadam da ce nadmasiti adsl kroz koju godinu UKOLIKO trenutni ISP koji internet pruza preko Wimaxa bude nastavio sa razvojem istog u pravom smjeru. Samo moraju poraditi na ovom dijelu koji je po meni i najzahtjevniji, a to je da budu na usluzi gradjanima i da KVALITETNO odradjuju posao. Dzabe ti sva infrastruktura i korektna ponuda krajnjem korisniku ako mu finalni dio posla ne odradis kako treba. Mislim da nas narod razmislja onoliko koliko ga po dzepu udaris...."Ako ti placam, onda hocu i da dobijem to sto placam". T-kom vec odavno to ne postuje.

[ marko37 @ 07.02.2008. 09:31 ] @
Citat:
Mungos 7: Ja sam prigradsko naselje, od grada sam zaklonjen brdom al na tom brdu postoje repetitori.


Gde si ti, i koje to brdo sa stubom gledaš? Moguće je da na tom stubu i nema WM APa.
[ Mungos 7 @ 12.02.2008. 13:58 ] @
Citat:
marko37: Gde si ti, i koje to brdo sa stubom gledaš? Moguće je da na tom stubu i nema WM APa.


Evo vidim da si iz Kodara, tvoje kolege su upravo dolazile da mi prikopcaju wimax, medjutim posle isprobavanja rekli su da ne moze jer nema tehnicke mogucnosti, tacnije ugao zracenja repetitora na tom brdu ne zahvata moju teritoriju
Ja imam opticku vidljivost sa repetitorom na tom brdu, prave linije ne vjerujem da ima vise od 500m, brdo se zove Gorica, naselje Donja Gorica
u oktobru mi je jedan od njih bio rekao da bi trebalo za mjesec dana da postave nove radijatore, medjutim evo vrijeme prolazi niko nista ne javlja

ja sam i dalje na T-com dial-upu
[ marko37 @ 22.02.2008. 20:15 ] @
Nisam baš stigao da odgovorim, ali malo sam se raspitivao (kada kažem malo, i mislim tako). Za sada bi na Gorici trebali da stoje samo dva sektora, a da li će se uskoro proširivati mi zaista još ne znamo. Ima nagoveštaja da će se uskoro raditi, ali uglavnom na proširenju mreže u smislu stavljanja APova tamo gde ih do sada nije bilo.
Ja baš i nisam više u toku sa time, jer su posao preuzeli ljudi iz MTELa (od MTSa), a ja odavno i nisam bio u CG.
[ Mungos 7 @ 24.02.2008. 18:29 ] @
OK hvala na informacijama u svakom slucaju, ma da je meni kako doci do ljudi iz Mtela koji rukovode sa tim planovima sirenja pa da njih priupitam jer doista da znam na cemu sam
[ gewilon @ 24.02.2008. 18:56 ] @
Donja Gorica za sad nije pokrivena, a to sto vidis na Gorici jesu M:tel-ovi sektori ali su okrenuti suprotno od tebe. Moze se desiti da se postavi jos eventualno jedan sektor koji ce pokriti Donju Goricu ali ko zna kad....za mjesec, mozda i dva.

Problem je sto su u startu napravili dvije greske po mom misljenju ... prvo su pokrili centar pa se posle sirili i pri tome lose pozicionirali sektore. Ovo kazem jer Podgorica ima fenomenalnu geografsku poziciju za tako nesto (brda:Gorica, Sjenica, Dajbabska gora,Malo brdo, Gorica II) a plus sto na samoj teritoriji grada postoji nekoliko visokih objekata tako da su bez problema mogli kvalitetno da pokriju barem 80% grada ako ne i vise.


Druga stvar koja mene kao korisnika i najvise boli, dopustili su da firme koje su angazovane kao podizvodjaci,angazuju kojekakve profile ljudi za montazu CPE opreme koji su naravno da bi sto vise instalacija dnevno imali, kacili korisnike bukvalno dje god su stizali. Znaci ako je recimo korisnik na toj i toj adresi i zna se sektor koji pokriva taj dio grada, korisnik je kacen na prvi sektor sa kojeg su uhvatili signal....nebitno je li to pravi sektor ili ne.

....Sad se desava da im je svaki sektor popunjen i da nemaju vise dje da zakace nove korisnike iz dijela grada koji pokriva taj sektor. Sad moraju pod hitno da otvaraju nove sektore i da korisnike koji su pogresno zakaceni premjestaju na prave sektore....3000 korisnika trenutno pa vi izracunajte koliko je tu posla. Naravno nisu svi pogresno povezani ali vecina sigurno jeste.


[ zoran @ 25.02.2008. 02:43 ] @
Mi ovde u Srbiji bar nemamo takvih problema. .kod nas vlada parola "ono čega nema, bez njega se i može"...
[ Mungos 7 @ 25.02.2008. 13:29 ] @
Citat:
gewilon: Donja Gorica za sad nije pokrivena, a to sto vidis na Gorici jesu M:tel-ovi sektori ali su okrenuti suprotno od tebe. Moze se desiti da se postavi jos eventualno jedan sektor koji ce pokriti Donju Goricu ali ko zna kad....za mjesec, mozda i dva.

Problem je sto su u startu napravili dvije greske po mom misljenju ... prvo su pokrili centar pa se posle sirili i pri tome lose pozicionirali sektore. Ovo kazem jer Podgorica ima fenomenalnu geografsku poziciju za tako nesto (brda:Gorica, Sjenica, Dajbabska gora,Malo brdo, Gorica II) a plus sto na samoj teritoriji grada postoji nekoliko visokih objekata tako da su bez problema mogli kvalitetno da pokriju barem 80% grada ako ne i vise.


Druga stvar koja mene kao korisnika i najvise boli, dopustili su da firme koje su angazovane kao podizvodjaci,angazuju kojekakve profile ljudi za montazu CPE opreme koji su naravno da bi sto vise instalacija dnevno imali, kacili korisnike bukvalno dje god su stizali. Znaci ako je recimo korisnik na toj i toj adresi i zna se sektor koji pokriva taj dio grada, korisnik je kacen na prvi sektor sa kojeg su uhvatili signal....nebitno je li to pravi sektor ili ne.

....Sad se desava da im je svaki sektor popunjen i da nemaju vise dje da zakace nove korisnike iz dijela grada koji pokriva taj sektor. Sad moraju pod hitno da otvaraju nove sektore i da korisnike koji su pogresno zakaceni premjestaju na prave sektore....3000 korisnika trenutno pa vi izracunajte koliko je tu posla. Naravno nisu svi pogresno povezani ali vecina sigurno jeste.


Donja Gorica je jednim dijelom pokrivena jer moj drug koji zivi jugoistocno od mene ima odlican signal i Wimax radi bas super
mjesec ili dva su rekli i meni prije 3 mjeseca :)
[ Bančilo @ 02.03.2008. 20:25 ] @
Zna li neko, dali M-tel Wimax internet ima proxy server preko koga se moze izaci na internet, koja je adresa i koji je port ?

Hvala.
[ Joy Division @ 04.03.2008. 10:23 ] @
@ gewilon

Tvoja priča u vezi opterećenja sektora je dosta tačna, mada se u zadnje vrijeme više vodi računa o pravilnim oblastima pokrivanja sa odgovarajućih sektora. Generalno mišljenje je da je dosta aljkavo urađena predikcija mreže, tj. da se do prave strategije tek došlo od skora. Ekipe zadužuju GPS uređaje pomoću kojih "snimaju" instalirane antene a postoji i poseban tim koji ide od CPE do CPE i fotografiše način postavljanja. Sve se ovo radi zarad ispravne predikcije daljeg pokrivanja.

____________________



Jako je bitno bilo predvidjeti dijelove konkretno Podgorice, gjde T-Com nema jače uporište, i u njima pojačati sektore za instaliranje. Primjerice Tuzi, Zagorič, Gornja i Donja Gorica, Tološi... i u suštini to je strategija koja je jako bitna prevashodno za korisnike VoIP telefonije.

Što se primorja tiče, instalirani su sektori za Bar, Sutomore i Tivat, tako da se bukvalno čeka dan kada će biti pušteni u komercijalnu upotrebu. U Podgorici je dosta sektora zatvoreno, upravo zbog mišljenja koje je gewilon iznio - kačenja na prvi slobodan sektor, ali se radi na rasterećenju preopterećenih sektora.

Mislim da su cijene usluga, što se tiče i interneta i VoIP telefonije, prevashodan razlog za favorizovanje WiMAX usluga. Ono što radi T-Com je čist monopol (tek od skora je potpisan ugovor sa m:telom, spor je bio jer se sa VoIP telefonom nisu mogli birati fiksni telefonski brojevi, čiju uslugu nudi T-Com), a kvalitet usluga je približan m:tel-ovom, iako se radi o različitim tehnologijama.

Problemi koji se javljaju, su uglavnom tehničke prirode kao što su loše iskrimpovani konektori, redoslijed konektovanja opreme i slično, mada nemali je broj i problema koji nastaju usled radoznalosti korisnika, igranja sa IP adresama i slično.

U suštini, uz dobre marketinške uslove, realno je očekivati da WiMAX Internet i VoIP usluge budu dominantnije od postojećih.
[ gewilon @ 04.03.2008. 22:13 ] @
@ joy slazem se,

ali necu da se ponavljam ... ja kao obicni smrtnik smatram da je prije pocetka projektovanja jedne mreze a WiMax je u stvari mreza ako nista drugo ... trebalo IPAK uraditi neku analizu ako ne trzista (da bi vidjeli u kom dijelu grada ili mjesta mozes ochekivati odredjen broj POTENCIJALNIH korisnika - upravo ono sto je JOY naveo za T-com) onda makar analizu terena tj. same konfguracije grada.

Podgorica ima izuzetno povoljan polozaj sto se toga tice...Pokrivanje periferije grada sa okolnih brda gdje ipak postoji jako fin broj onih koji bi bili zainteresovani za WiMax prevashodno zbog lose T-com-ove infrastrukture (vazdushni vodovi, lose parice negdje gotovo i da nema tel. kabla...stare centrale itd. itd.) a tek onda zbog WiMax-a i njegovih mogucnosti...

Takodje sam grad je jako zahvalan za pokrivanje jer postoje nekih 5-7 tacaka gdje se mogu postaviti BS za WiMax i pokriti jako velik dio same Podgorice dobrim signalom....

No, opet se vracamo na pocetak....Na neki nacin je sve to lose odradjeno, ima dosta sektora koji nerazumljivo pokrivaju manje-vise identican dio grada !? itd. itd. Takodje ko zna kako su i sami sektori postavljeni (up/down tilt) sta u stvari pokrivaju i gdje gledaju...pa tek onda na red dolazi greska oko kacenja korisnika na prvi moguci sektor ...

E sad idemo opet korak unazad.... M:tel je poceo sa radom negdje u julu prosle godine, sve je to trebalo na brzinu postaviti da koliko toliko funkcionise kad se krene sa marketingom reklamama wimax-om i ostalim "chudima", vjerovatno tada nisu mislili "sta ce biti za pola godine" nego "daj da narodu samo poturimo nesto"...chak je i dovoljno bilo da malo prelistaju domaci forum i bilo bi im jasno nezadovoljstvo korisnika (odnosno potencijalni broj novih korisnika). E sad, nek se misle sta ce sa ovih nekoliko hiljada zahtjeva na chekanju i sta u stvari predstavlja iritiranje ionako nezadovoljnog naroda....o loshoj reklami i da ne govorimo.

S obzirom da pocinju i na primorju kao sto JOY reche, a ako bude i dolje kao sto je u Podgorici bojim se da cemo chekati i treceg ISP-a ....


Zivjeli! :)
[ loopkiller @ 09.03.2008. 10:01 ] @
Evo i ja da vam napishem iskustva moja sa MeTel-om kako napisa jedna starija zena .:P
Sreca moja je da je sektor 50m udaljen od antene znaci signal ubija kako je dobar, tako da nisam imao problema sa gubitcima nikakvim. E sad
poshto sam ja uzeo paket 2mb/s uopshte nisam zadovoljan uslugom jer u toku dana to ide od 20kb/s-70kb/s evo dok ovo pricam upravo mi rapishare skida 50kb/s a 1000% nije do rapishare servera,(mada moji licni problemi nisu previshe bitni za temu tako da vas vishe necu smarati).Znaci mreza je trenutno tolika da moze da zadovolji korisnike sa paketima 512kbps ,tj ti korisnici se nece zalit kad im umjesto 50-60kb down bude ishao na 40,jer je neosjetna razlika.E sad zamislite kako je meni.E sad uvece internet radi normalo potnuto znaci ide 220 250kb radi kao da nije bezzican bez ikakvih smetnji bilo nevrijeme bilo suncano.Inace metel vishe nema kapaciteta za nove korisnike , popunjena mreza full.Cudna stvar je da mi je ping do getaweya average 75ms , e sad to mi i nije bash normalno jer sam strashno blizu sektoru. Tako da gamerima ne preporucujem jer ce se nanervirat.To bi bilo to.
[ n1tr0 @ 12.03.2008. 10:46 ] @
Citat:
loopkiller: Cudna stvar je da mi je ping do getaweya average 75ms , e sad to mi i nije bash normalno jer sam strashno blizu sektoru. Tako da gamerima ne preporucujem jer ce se nanervirat.To bi bilo to.
To ne bi trebalo da bude tako, mora da je gateway opterecen...
Meni na 802.11b na 7km je ping do gateway od 1 do 4 ms.
[ loopkiller @ 14.03.2008. 15:32 ] @
Imam ja dosta iskustva shto se tice bezzicnih mreza , i to je bi i trebao da bude ping 10-20ms na srednje opterecenom sektoru ali sam napisao shto se deshava konretno sa ovim mojim koji mi je dosta blizu :)
[ miki_250 @ 29.03.2008. 22:44 ] @
neke slike o wi-max iz cg?
[ agardasevic @ 08.04.2008. 08:23 ] @
Iskustva sa WiMax-om dobra. Download nekih 70 kb/s. Za sada bez ikakvih prekida, vec nekih dva i po mjeseca. Sto je najvaznije svi paketi su flat, sto je za sada u Crnoj Gori bilo nezamislivo. Jer, ako nijeste znali crnogorski T-Com na svojim ADSL paketima propisuje ogranicenja sem za jedan koji kosta 45 eura. Postoji cak i paket koji je ogranicen na 1 GB !!! A svaki prekoraceni je 3 eura. Kriminal. Nego da se vratim WiMax-u. Za prosjecan bradband internet ( u Crnoj Gori) vise nego dobro. Preporucujem.
[ komsija @ 27.04.2008. 19:06 ] @
Pocetkom decembra sam uzeo 256/128 net + tel paket, monteri su bili iz Čikoma
.
Posto zivim skoro u centru grada, i na prilicno visokom spratu nisam se ni bojao da cu imati
problema sa signalom, tako se i ispostavilo.

Antenu (ista kao kod nekog ko je iznad naveo oblik i model) su montirali na zid pored prozora, razvukli nekih 20m kabla do power adaptera i sa njega
u Linksys spa-2102 koji ima ethernet i 2 tel. porta od kojih 1 koristim.

Najvise problema sam imao sa tim sto je kabal koji ide od antene do power a. bio lose iskrimpovan pa su iz Čikoma morali 2 put da dolaze,
i onda sam vidio da momci nemaju nikakvog iskustva i sam iskrimpovao i evo od januara konektor "drzi", da napomenem i da je ovaj
STP kabal ocajnog kvaliteta, kada uzmete parice da slozite prije krimpovanja, boja sa njih otpada, tako da brzo necete znati koja je koja parica.

Sto se tice protoka zadovoljan sam, jer je uglavnom 30 Kb/s const., i sa telefonom nisam imao problema (078 prefix).

Zadnjih dana sam primijetio da i ruter zna da zaglupi, pa ga nekih 5 min. moram otkaciti sa napajanja i izvaditi kablove iz njegovih portova, a kad mi to
nije pomagalo radio sam factory reset preko telefona.

Sve u svemu, mogu reci da nisam pogrijesio izborom.

[ cyberserbia @ 13.07.2008. 13:18 ] @
Zdravo!

Posto nisam upoznat bas dobro s ovom uslugom, da li bi neko mogao da mi kaze da li ja tu opremu mogu da premestam (nemam svoj stan, a postoji mogucnost da cesto menjam stanove dok ne nadjem neki koji mi se svidi) i mogu li sta da "uhvatim" ako se nalazim u suterenu zgrade?

Hvala!
[ nesosecurity @ 18.07.2008. 16:03 ] @
WiMax sam uveo 4 broja od cega su dva sa net-om.Internet nekako funkcionise uz dosta ceste ispade,telefoni imaju srasan eho kao da vise nas prica.Alarmni komunikatori i sl.uredjaji nikako nemogu da rade jer je napajanje malo u principu nuzno zlo osim pristupacne cijene.......
[ cadjo1 @ 18.08.2008. 11:29 ] @
Evo vec 7 mjeseci imam wi max Mtela CG aka Telekom Srbija

Pristojan , pouzdan internet. Najmanjem sam paketu ali je dovoljno za mene. Prekida nema (nesto malo prvog mjeseca). Sa svim mogucim testovima i provjerama nikad nije bio manji protok od naznacenog u paketu.Cesto je bio veci. Dobra je stvar je sto ne kace na predajnike sve prijavljene ljude nego onoliko koliko antena moze da podrzi, tako cuvaju vec postojecim korisnicima kvalitet usluge.Apsolutno sam zadovoljan i kad istekne ugovor , potpisacu novi na 2 godine.

Tolerisu neplacanje racuna i do par mjeseci, ljudi u call centru nisu uopste neki strucnjaci i nece vam mnogo pomoci, glavni problem je sto usled ogromnog broja zahtjeva Mtel ne ugradjuje opremu nego po ugovoru lokalne firme koje ponovo angazuju momke iz kraja koji to odrade traljavo. Svako ko ima problema vjerovatno je do instalacije.
[ hodac @ 10.12.2008. 19:47 ] @
mi smo podneli zahtev pre mesec dana i i dalje nista .mislimm...
[ r999 @ 15.02.2009. 11:48 ] @
Meni su postavili internet prije nedelju dana, u Budvi. Internet od Mtel-a ide preko firme Cabling iz BUdve. Tako da meni nisu postavljalji antenu, vec kabal koji ide od risivera u modem, i jedan kabal iz modema u kompjuter. internet je super, nijednom mi se nije diskonektovao sa interneta, download je super....
[ idjuka @ 05.03.2009. 00:12 ] @
Ha ha, prvo onda opet haha........ eto imam po malo iskustva sa tim , a skoro sam se priljucio forumu tako da.....ne mogu vam odgovoriti na sva pitanja ali eto........ Sto se tice onoga kabla koji je neko pomenuo, da je gubio konekciju zbog savijanja, ne slazem se. Tamo gdje je dobar signal nema gubljenja, jer sam licno stavljao kabal i do 80 metara duzine, odlican signal....Sto se tice "skidanja boje sa kabla" to je jedina mana toga kabla , koji je vjerovatno najbolji koji je, do sad, koristio m-tel, kad bi nabrojao kakve sve izolacije postoje u njemu.........ostali koji su nabavljani nisu ni blizu po kvalitetu, konekcija se gubila zbog slabog signala.....postoje tu stvari koje bi mogle da se pisu na vise strana....pocev od udaljenosti od repetitora...ugao antene...polozaj kuce....fizicke prepreke....DRVO.....i td itd......tako da je to tesko objasnit "u par rijeci".
Tako da pitajte ako vas nesto konkretno interesuje..ako budem znao pomoci cu...
Sto se tice M-tela kao kompanije to radnici bolje znaju od korisnika! Neko ...vise vas je pominjalo nestrucnost montera , ja to dobro znam, ali na srecu te firme vise ne saradjuju sa m-telom tako da ce valjda manje toga biti. Pozdrav
[ AncientMariner @ 05.03.2009. 00:23 ] @
Kada vec kaze covjek da ga pitamo, da ja pocnem prvi!:)
Pitanje 1.: "Mene interesuje da mi vi meni kazete gdje ima dobri cvarci i kavurma?"
Pitanje 2.: Da li mtel nudi brzine vece od 2Mb/s, za nas obicne smrtnike, posto znam da neke taxi sluzbe imaju 3Mb/s/256Kb/s?!
P.S. Unaprijed hvala i nadam se da ce odgovor na prvo pitanje biti ozbilniji od odgovora na drugo pitanje, posto za neozbiljnu firmu kakav je mtel i ne moze da se veze ozbiljno ni pitanje a ni odgovor!:)
[ idjuka @ 05.03.2009. 17:36 ] @
MMMMMM cvarci nabavljam ti cim plata bude :P za kavurmu i ovaj paket od 3 MB - kad uzmes ovaj paket od 3mb/s kod T-coma uz njega te caste kilo kavurme jer ces ubrzo izgubit na kilogramima skidajuci filmove...to ti je jedina veza .....a kod Mtela nema nijedno ni drugo 3:)
[ miki_250 @ 10.03.2009. 21:59 ] @
pitanje jel m-tel pokriva signalom primorje....?mislim da covek moze da koristi net...dok je na odmoru...
[ idjuka @ 14.03.2009. 23:33 ] @
Ne znam kako ti to zamisljas, ali ako mislis da ce ti M-tel dati antenu na koristenje desetak dana.......vjerovatno ne znas da je to fiksna antena koja se montira na spoljnjem dijelu objekta i potpisujes ugovor na godinu ili dvije. Pa cak i ako mislis da je koristis dva mjeseca moras da platis ostatak pretplate, kao i kod drugih mreza.....Ugovor je uvijek na njihovoj strani naravno :(
[ Seyokiller @ 26.04.2011. 19:38 ] @
Tema jeste stara ali volio bih ako neko moze da nam okaci slike antena i uredjaja koji koriste (ruter, adapter, kablovi...).
Mozda ce pomoci ljudima koji pisu diplomske i seminarske radove iz WiMax-a.
Sobzirom da je 2011 godina kakva je sad situacija ?

[ stijovic @ 15.05.2011. 17:49 ] @
Niko nista, a?
Ne bi bilo lose da se podijele trenutacna iskustva, posto je proslo par godina od pocetka citave price, ali je i dalje prilicno maglovito svse to. Kako ne zivim vise u CG, interesira me da li su radili bilo sto po primorju (Kotor me zanima tacno) i kakva su realna iskustva ljudi koji koriste doticni sistem..?
Takodjer bi mi trebao savjet, jer bih 'staroj majci' da 'zavrsim' internet, da se ne muci stara zena sa dialup-om. Alternativa nam je M-kabl, koji je najavio internet od nove godine (govorim o Kotoru), a, naravno, jos nista, ni u najavi, pa se kao jedino alternativno rjesenje namece Wi-max, posto T-com ne bih ni u razmatranje uzimao (da ne elaboriram to sada)...eto, pa ako ima ko sto da rece ili uputi na koji drugi izvor informacija...'fala vi unaprijed, dje cuo i ne cuo, sto bi nasi stari kazali...
[ ElRa @ 28.06.2011. 09:13 ] @
M:tel CG je bio u problemima, pa jedno vrijeme nisu ni nabavljali opremu, a time ni nove korisnike. Brzine su loše, a paketi su poskupi. Priključak se sad plaća 200 eura, a nekad je bio besplatan. Mada, oprema se može kupiti i od bivših korisnika. Najveća vrlina M:tel Wimax interneta je bila stabilnost.
Generalno, Wimax tehnologija se polako napušta u Evropi, tako da ni M:tel ne može bolje. Oprema je dosta skupa i to je glavni problem. U HRV 80% WiMax operatera je prestalo sa radom, a na početku ih je bilo 15ak. Otima Telekom kao najveći WiMax operater je prešao na DSL internet.
[ ElRa @ 28.06.2011. 09:20 ] @
Verat je 2 godine najavljivao dolazak u CG sa Wimax internetom, ali ništa, tako da mislim da su odustali. Veliki probelm sa ISP u CG je pre pre pre preskup link T-Coma ubjedljivo najskuplji u Evropi. M-Kabl (najveći cable operater u CG) se žalio EKIP-u, ali kao obično T-Com je zaštićen kao polarni medvjed.
[ n1tr0 @ 30.06.2011. 14:57 ] @
Ljudi WiMAX vam je propala stvar sa Balkanskim expertima... -.-
Bolje nadjite nekoga od koga cete povuci neki link sa 802.11a/n opremom (npr. 5M) - to cudo moze da izgura mnogo protoka i to kvalitetno.
[ gruzanin1 @ 12.09.2013. 16:54 ] @
Wimax ima skoro u svakom gradu u crnoj gori netreba fiksni telefon jedino vidljivost do repetitora oprema kosta oko 150e sa ugradnjom i placa se na 24 rate ili u gotovom po zelji imate protok od 1mb do 4mb ja sam zadovoljan sa 2mb po sec i 19e mesecno radi odlicno i stabilno kod mene radi na tri racunara najvise youtube i to perfektno inace bavim se ugradnjom wifi sistema na primorju al wimax je moja preporuka za sve koji nemaju fiksni telefon...
[ gruzanin1 @ 06.09.2015. 10:34 ] @
Evo WIMAX u CG radi sada 2015 na 4G i na 5Ghz i radi vrhunski ko zeli da proba nek se javi na mail