[ varginjo @ 04.11.2007. 15:59 ] @
Treba mi savet oko ovoga kako ovo da resim .

Direktna uplata iz inostranstva na devizni racun u Srbiji...konkretno Banca Intesa.

Posto klijent nije u mogucnosti preko Moneybookers ( bar tako kaze)
kako mogu da primim uplatu na drugi nacin , znaci direktno na moj devizni racun?
I ukoliko je moguce, koje informacije treba da prosledim klijentu?
[ braker @ 04.11.2007. 16:22 ] @
Pozivom na broj 011/3108888 ili na salteru banke.
[ IvanR. @ 04.11.2007. 23:27 ] @
Moze wire transferom (uz pomoc SWIFT koda)!!!
Zatrazi SWIFT instrukcije od banke, ali moras imati otvoren devizni racun u valuti koju primas!


Jedno pitanje za ostale, kolika je provizija na manje sume npr 20-30 eur preko wire transfera, jer sam negde cuo da korespodentske banke uzimaju fixno po 15 eur, onda to nema smisla!
konkretan slucaj, uplata iz holandije na devizni racun Societe Generale banci!
korespodentska banka je Societe Generale u Frankfurtu!
Hvala
[ varginjo @ 05.11.2007. 06:04 ] @
Imam otvoren devizni racun u Banca Intesi.

Znaci Wire transferom !

Koji SWIFT kod treba poslati uplatiocu, SWIFT kod banke Intese u Beogradu ili SWIFT kod Intermediary banke u Nemackoj i da li treba da mu se posalje ceo RS3516.... broj ?



[ Buum @ 05.11.2007. 11:08 ] @
Najvažnije je da mu pošalješ IBAN kôd (ovo što počinje sa RS3516...) jer je to u stvari tvoj broj računa zapisan u međunarodnom bankarskom formatu. Takođe, obavezno mu pošalji sve SWIFT instrukcije pošto se IBAN još uvek ne koristi za rutiranje finansijskih transakcija u svim zemljama.
[ igvan @ 13.11.2007. 12:25 ] @
@varginjo

Ako uspes da primis uplatu wire-om javi kolke su provizije banke.
I ja imam devizni u Intesi i treba neke uplate iz Nemacke da primim.
Poz.
[ MagicMaster @ 06.12.2007. 13:02 ] @
Sad sam zvao Intesu, može da se otvori poseban devizni racun, transakcija traje par dana, ali je provizija samo 0.25 posto. Za razliku od Western union gde je (info iz Privredne Banke Beograd):
do 500 evra 14 posto
do 1040 evra 10 posto
preko toga 4 posto.

I sad kad treba da mi se uplati 5000 evra, kod ovih 200 evra provizija, a u Intesi 12.5 evra... U cemu je fora?
[ tdjokic @ 06.12.2007. 13:26 ] @
Zar nije Western union za ljude koji nemaju racun u banci, nesto kao klasicno slanje postom, direktno na kucnu adresu?
[ Davor Vlajkovic @ 06.12.2007. 13:39 ] @
WU je jednostavniji jer ne treba račun, ali je i mnooooogo brži - obično već za manje od sat vremena od slanja možeš da podigneš novac, dok wire zna da putuje i po 10 dana. Zato i košta toliko. Mislim da nije moguće dogovoriti da ti se donese novac kući jer oni u principu ne znaju kod kog agenta ćeš ti da se pojaviš i zatražiš isplatu...
[ Ivan Dimkovic @ 06.12.2007. 17:48 ] @
Citat:
MagicMaster
I sad kad treba da mi se uplati 5000 evra, kod ovih 200 evra provizija, a u Intesi 12.5 evra... U cemu je fora?


Nema fore - Western Union sluzi za:

a) Crnce iz Afrike, gde 99.9% stanovnistva nema bankovni racun, a nemaju po kome da im posalju lovu jer bi nestala
b) Krimose koji hoce brzo da prebace lovu bez da se puno petljaju sa bankarskim sistemom
c) Ljudima koji moraju >odmah< da prime pare, znaci u roku od minuta a ne dana (mada i za to postoji fora u banci, zove se AVIS-telegrafska dojava i kosta opet manje nego ovi zelenasi)

I jedni i drugi a ni treci nemaju puno izbora, nego da placaju te bolesne provizije. Ej, ***ote... 14% za EUR transakcije - pa toliko banka pokupi na kamati za 2 godine... Zelenasenje, cisto - pa jos i legalno.

Bezi od Western Uniona ukoliko mozes da imas devizni racun, a siguran sam da mozes. Ostavi ga Afrikancima i krimosima.

Citat:
tdjokic
Zar nije Western union za ljude koji nemaju racun u banci, nesto kao klasicno slanje postom, direktno na kucnu adresu?


Da, ali ne ide "na kucnu adresu" vec primalac mora da ode u kancelariju WU-a (obicno su to banke, mada ima mi drugih varijanti) - u principu je jako brz, ali za tu brzinu ti skinu kozu sa ledja.
[ tdjokic @ 06.12.2007. 23:00 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: dok wire zna da putuje i po 10 dana.
Ovo mi je cudno. Meni stize penzija iz Slovenije za 2 - 3 dana, sto nije krivica wire-a nego raznih teta i cika na salterima, a za slicno vreme stizu i pare sa Floride.

Humor je sa provizijom. Nekad je nula, nekad par eura, niko ziv nece / ne zna da kaze kako to funkcionise.

Citat:
Ivan Dimkovic: Da, ali ne ide "na kucnu adresu" vec primalac mora da ode u kancelariju WU-a
Da, priblizno tako sam mislio, fizicki prijem para bez racuna, nisam mislio striktno ono na kucnu adresu.
[ Raoul_Duke @ 20.12.2007. 22:03 ] @
Citat:
Ovo mi je cudno. Meni stize penzija iz Slovenije za 2 - 3 dana, sto nije krivica wire-a nego raznih teta i cika na salterima, a za slicno vreme stizu i pare sa Floride.



Za priliv iz inostranstva, maksimalan period cekanja do isplate je tri radna dana od trenutka slanja novca. I to nema nikakve veze sa raznim tetama i cikama na salterima vec sa Zakonom o deviznom poslovanju, koji je kod nas jako rigidan.

I naravno da nema veze da li se novac salje iz Slovenije ili Floride ... Pa ne salju se novcanice fizicki. To bi bilo slicno tvrdnji da e-mail iz Bugarske mora brze da nam stigne od onog iz Australije.
[ bobanex @ 21.12.2007. 04:30 ] @
Odete do banke i zatrazite da podese racun kako bi mogao da prima devizne uplate u nekoliko valuta naravno ukoliko je to potrebno. Recimo ja sam stavio eur, ch i usd. Potom zatrazite da vam za svaku valutu otstampaju instrukcije za uplatu i onda te iste instrukcije prosledite uplatiocu.
Inace te instrukcije se razlikuju samo za "Intermediary bank" koja opet zavisi od valute.

Doduse te instrukcije su malo opsirnije, mislim da ima i podataka koji nisu neophodni i vecinu prilicno zbunjuju.
Ustvari ja kad zelim da mi neko uplati novac na devizni racun posaljem instrukcije ali vecina ljudi kaze da prema njima nema pojma da popuni uplatnicu za transfer novca. A to je sve verovatno posledica toga sto ne zele da zamole salterske sluzbenike da im pomognu oko popunjavanja.

U sustini mislim da je neophodno dostaviti swift code banke primaoca, broj ziro racuna, ime i prezime i naziv banke.
Ako je neko u mogucnosti mogao bi da postavi skeniranu uplatnicu pa da pokusamo da resimo u potpunosti ovaj problem koji verovatno vecinu muci.

U attachmentu je primer instrukcija za uplatu u eurima.

Ako neko nadje ovu informaciji za korisnu moze slobodno da mi uplati par eurocenti :)
[ maran @ 29.01.2008. 21:09 ] @
Par pitanja za one koji su već primali novac iz inostranstva:
1. Čuo sam da je potrebno da se piše neka izjava (ne znam tačno ge dal u poreskoj upravi ili drugde) o poreklu ili rezlogu primanja novca pa ako znate nešto više o tome kažite.
2 Do koje sume nije sumnjivo da se prima novac iz inostranstva i da se piše ta izjava
Hvala
[ Popudopulus @ 16.09.2008. 02:59 ] @
Da ne postavljam novu temu, postavicu pitanje ovde. Moj brat u Nemackoj ima firmu za web design, pocinjem uskoro da radim za njega preko neta. Rekao mi je da otvorim racun u banci na koji moze da mi salje novac, procitao sam dosta tema ovde ali su mnogo zastarele. Da li moram da otvaram firmu za ovako nesto? Nemam otvoren ni jedan privatni racun u nekoj banci, koje je trenutno najbolje resenje i koja banka bi mi uzimala najmanji profit za transfer?
[ Popudopulus @ 17.09.2008. 02:38 ] @
Ima li neko odgovor? :(
[ tdjokic @ 17.09.2008. 04:14 ] @
Citat:
Raoul_Duke: Za priliv iz inostranstva, maksimalan period cekanja do isplate je tri radna dana od trenutka slanja novca. I to nema nikakve veze sa raznim tetama i cikama na salterima vec sa Zakonom o deviznom poslovanju, koji je kod nas jako rigidan.


Izvinjavam se, tek sam sad video odgovor na moj post.

Elem, drago mi je da me je kolega sa foruma prosvetlio po ovom pitanju.

Znaci, tri radna dana i pare stignu? A KOJA radna dana - ovde ili tamo? Sta ako je tamo praznik bas tad, pa se skupi 2 dana praznika + 2 dana vikenda + ovde nekakav praznik + 3 radna dana? Lepo je sto je zakon kod nas rigidan, ali ja bih vise voleo da je realan nego rigidan. Nekako sam alergican na rec "rigidan".

Citat:
I naravno da nema veze da li se novac salje iz Slovenije ili Floride ... Pa ne salju se novcanice fizicki. To bi bilo slicno tvrdnji da e-mail iz Bugarske mora brze da nam stigne od onog iz Australije.
Jasno je meni to oko mejla, ali nisam ubedjen da iz svake drzave novac putuje do Srbije preko istog broja posrednickih banaka, pa su mozda terminali preoptereceni kad sluzbenik pokusa da ukuca podatke, pa je pao sistem, pa ovo, pa ono.

A ako ja nisam u pravu za te razne okolnosti i cike i tete na salterima, sta se onda koji djavo ceka 3 radna dana - zar im toliko vremena treba da stigne taj "e-mejl" ili sta je vec?

Uvek me iznova neko iznenadi svojim sablonskim gledanjem na zivot, koji ja evo relativno uspesno gledam 66 punih godina i nagledao sam se svega i svacega sto demantuje vecinu tih rigidnih stavova i slicnih stosova.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 17.09.2008. u 05:26 GMT+1]
[ tdjokic @ 17.09.2008. 04:29 ] @
Citat:
Popudopulus: Ima li neko odgovor? :(
Poslao sam ti PP. Nije bas nesto narocito upotebljiv odgovor, ali ima nekih ideja. Pare primam preko obicnog deviznog racuna, meni ovde nista ne uzimaju za transfer, banka je Rajfajzen.
[ Raoul_Duke @ 17.09.2008. 18:39 ] @
Citat:
Uvek me iznova neko iznenadi svojim sablonskim gledanjem na zivot, koji ja evo relativno uspesno gledam 66 punih godina i nagledao sam se svega i svacega sto demantuje vecinu tih rigidnih stavova i slicnih stosova.



Izvini, ali bankarstvo (uglavnom) i jeste šablon. U tom segmentu ekonomije je legislativa najrigidnija i to je svakako jedan od najuređenijih delova našeg poslovnog okruženja. Svidelo se to nekome ili ne ...

To nisu moji stavovi, niti moj pogled na svet (koji je sve, samo ne uzak), ali jeste moj posao.


Elem, odgovor na prethodno pitanje je sledeći:


Prvi korak je otvaranje deviznog računa po viđenju (a vista). U Intesi je za to potrebna jedino lična karta. Zatim se službeniku kaže iz koje zemlje će biti priliva i on u skladu sa tim štampa na A4 papiru instrukciju za priliv novca iz inostranstva. Na njoj se nalaze sledeći podaci: 1) informacija o posredničkoj banci u inostranstvu preko koje se vrši transfer (SWIFT itd.); 2) informacija o domicilnoj banci (tj. banci u kojoj primalac ima otvoren račun, SWIFT itd.) i 3) IBAN i ime primaoca. Četvrto opciono polje sadrži svrhu uplate.

Tu instrukciju je potrebno dostaviti onome ko šalje novac, a on sa njom ide u svoju banku. Od kada se uplati novac, potrebno je da prođu do tri radna dana, da novac stigne na račun. Dakle, ne računa se vikend, niti praznik. Kažem do tri dana, jer može da bude i kraće. Duže traje samo u slučaju nekih nedostataka. Jedan od najčešćih je kada je pošiljilac pravno lice, jer je tada neophodno navesti svrhu uplate, i ne prihvataju se opšta mesta, tipa povraćaj duga ili tome slično. Ponekad korisnik treba da potpiše izjavu u vezi primljenog novca, tj. svrhe uplate.

U Intesi, provzija na loro doznake (prijem novca iz inostranstva) je:

do 100 EUR - nema je
100-10.000 EUR - 0.25%, min. 300 din.
preko 10.000 EUR - 0.15%, max. ne mogu da se setim.

Moguće je da pošiljilac snosi kompletne troškove transakcije, pa u tom slučaju primalac nema nikakve troškove na ime provizije.


Sve ovo se odnosi na fizička lica (koja primaju novac in inostranstva).


Nadam se da sam bio od pomoći.
[ Popudopulus @ 17.09.2008. 22:48 ] @
Raoul_Duke,
hvala ti puno na odgovoru, dosta si pomogao!!!
Imam jos jedno, mozda glupo pitanje, sta je najpametnije da navedem kao svrhu uplate? Napisao sam u prethodnom postu da mi brat salje novac koji sam "zaradio", ali ne bih vole to da navodim, mada me brine da li bi on u tom slucaju imao nekih problema sto se poreza tice, jer mi je rekao da sto vise para posalje, manje poreza placa. Jer on te transfere stavlja kao racune da je platio nesto a ne navodi sta!
[ Marisav @ 21.09.2008. 11:10 ] @
Imam devizni račun u Rajfajzen banci. Na koji način da mi osoba iz inostranstva uplati određenu svotu novaca na račun?
[ Ivan Dimkovic @ 21.09.2008. 11:37 ] @
Trazi od banke da ti da tvoj IBAN, ili kompletne detalje za uplatu iz inostranstva.
[ aussieee @ 22.09.2008. 09:04 ] @
PITANJE ZA Raoul_Duke! jer vidim da znas o cemu pricas.

Je li Banca Intesa ima posrednicku banku koja uzima proviziju? Treba da posaljem sumu od 58000EU na devizni racun. saljem iz Australije, u pitanju je kupovina stana. Kolika je provizija i da li ima neka banka izmedju moje banke i Intese u BG da ubere jos nesto novca? Prosli mjesec sam online slala na isti racun sume ispod 10 000 EU i skidali su mi tacno 0.25%. Je li veci procenat na velike sume?
Cheers!
[ Popudopulus @ 22.09.2008. 16:14 ] @
Ja jos uvek nisam otvorio racun ali sam se raspitao i jos cekam jedan odgovor, cuo sam da u Beogradu najmanju proviziju uzima neka NLB/LHB banka. Jedan prijatelj radi tamo, kaze da je to Slovenacka banka i da se masovno ljudi prebacuju kod njih zbog niske provizije, uglavnom oni koji primaju inostrane penzije. Samo jos cekam odgovor da vidim kolika je to provizija, inace za otvaranje racuna je potrebna licna karta i 5€.
[ Raoul_Duke @ 22.09.2008. 17:01 ] @
Citat:
aussieee: PITANJE ZA Raoul_Duke! jer vidim da znas o cemu pricas.

Je li Banca Intesa ima posrednicku banku koja uzima proviziju? Treba da posaljem sumu od 58000EU na devizni racun. saljem iz Australije, u pitanju je kupovina stana. Kolika je provizija i da li ima neka banka izmedju moje banke i Intese u BG da ubere jos nesto novca? Prosli mjesec sam online slala na isti racun sume ispod 10 000 EU i skidali su mi tacno 0.25%. Je li veci procenat na velike sume?
Cheers!



Na sume vece od 10.000 EUR provizija je manja, tj. 0.15%, tako da ako saljes na isti nacin kao i prosli put trebalo bi da ti izadje 87 EUR. Medjutim, to je provizija za onog ko prima novac, a zaista ne znam kako izlazi za posiljioca. To u stvari zavisi od banke iz koje saljes. Inace, mi imamo posrednicku banku i ako uplata ide direktno preko nje, provizija je manja, jer nema trece strane. Nisam siguran, ali mislim da je u pitanju Commonwealth ili tako neka banka. Sutra cu da proverim tacno.
[ Marisav @ 31.10.2008. 19:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Trazi od banke da ti da tvoj IBAN, ili kompletne detalje za uplatu iz inostranstva.


Dali su mi instrukcije i ja sam poslao doticnoj osobi u inostranstvo (Holandija) taj IBAN i sve relevantnte podatke za moj Rajfajzen devizni racun, kako da se uplati. To je sa te strane sve u redu. Medjutim prilikom uplate njoj su rekli da je uplata veoma rizicna, jer Srbija spada u red rizicnih zemalja. Bar tako sluzbenici sistem kaze. A doticna osoba ne zeli meni da salje novac jer je shvatila da je to veliki rizik. Ipak je nejzin novac, sto u neku ruku i razumem.

Osecam se kao da zivim u kamenom dobu, a sto je cudno jer je bankarski sistem dosta razvijen u svetu i kod nas.
Moze li neko da mi objasni o cemu se tu zapravo radi? Izludecu. Lova mi hitno treba, a osoba pomislja kao plan "B" da ode do Western Uniona, ali tamo ce da je propisno oderu, a i nije joj blizu 50 km.
[ marko37 @ 31.10.2008. 20:56 ] @
Pa čekaj, šta je sad problem? Njoj je službenica saopštila da je ta uplata rizična, ne u smislu da neće proći, već da nas tretiraju kao Nigeriju, tj. zemlju u kojoj žive razni prevaranti i da ona sa tom uplatom može postati žrtva neke prevare. Nju to uopšte ne sprečava da obavi tu transakciju. Što će reći, ti imaš tehničkih mogućnosti da obaviš tu transakciju apsolutno sigurno (meni tako svaki mesec stiže plata na račun), jedini problem koji imaš je tvoj odnos sa uplatiocem, što je pak apsolutno tvoj problem.
[ tdjokic @ 31.10.2008. 22:13 ] @
Citat:
Marisav: Medjutim prilikom uplate njoj su rekli da je uplata veoma rizicna, jer Srbija spada u red rizicnih zemalja.
Pazi, to zvuci kao da su banke koje salju pare do Srbije nesolidne i pare mogu da propadnu, sto nije tacno. Meni stize penzija iz jedne strane drzave preko banke, sve normalno, vec par godina. Rodjak salje familiji neke pare iz SAD na slican nacin, sve normalno, bez problema.

Slazem se sa marko37 da je taj rizik povezan sa prirodom transakcije - ako te onaj koji ti uplacuje poznaje i ima poverenje u tebe, onda nema rizika, a ako se upusta u neko ulaganje, muvanje i slicno, onda snosi rizik, pa sta mu bude.
[ Marisav @ 01.11.2008. 13:00 ] @
Upravo sam dobio odgovor od moje banke i rekli su mi slicno kao i dva prethodnika. Da nece biti nikakvih problema, jer sve uplate iz inostranstva, kada je u pitanju teritorija Evrope, stizu na racun u roku od nekoliko dana. Dakle, sve je u redu, odn. sve ce biti u redu. Hvala na odgovorima.
[ Bogowski @ 26.11.2008. 18:25 ] @
Imam račun u Intesi, danas su me zvali da popunim obrazac o osnovu slanja novca iz inostranstva tj. izjava o poreklu novca. Novac mi je poslalo pravno lice iz USD-a, ja sam ovde otvorio devizni račun kao fizičko lice. Da li je ovo nešto ozbiljno ili samo proforme zbog NBS-a pošto se radi o sumi od oko 1000$. Da li može da prođe priča tipa poklon, rođak, prijatelj, donacija... i koje su posledice. da li mogu da mi ne isplate novac ako im ne dam "zadovoljavajući" odgovor.
[ Raoul_Duke @ 26.11.2008. 18:55 ] @
To je uobicajena praksa kada pravno lice iz inostranstva uplacuje fizickom licu u Srbiji. Savetnik za klijente ce ti reci koje su varijante najcesce u opticaju, a koje nisu dozvoljene i ti ces navesti onu najblizu tvom slucaju. U izjavi napisi i da ces ubuduce dobijati novac po istom osnovu i neces vise imati problema.
[ Bogowski @ 26.11.2008. 19:25 ] @
Hvala na odgovoru.
[ Raoul_Duke @ 26.11.2008. 19:34 ] @
Da budem malo detaljniji, mozes da navedes da je u pitanju izdrzavanje clana porodice, za taj iznos niko nece praviti problem. Ili mozes da navedes da je u pitanju zarada, honorar ili nesto tome slicno. Pozajmice, pokloni i slicne stvari nemaju prodju.
[ Bogowski @ 26.11.2008. 20:09 ] @
To za izdržavanje možda i jeste najbolje, da li će me poreznici oporezovati ako kažem da je neka vrsta honorara ili zarade?
Nisam ovo sve očekivao, mislio sam da se banke ne zamlaćuju sa ovako malim iznosima.
[ Raoul_Duke @ 26.11.2008. 20:35 ] @
Citat:
To za izdržavanje možda i jeste najbolje


Onda idi na tu varijantu. Mada, koliko ja znam, neces placati porez ni u drugom slucaju.

Inace, zakon o deviznom poslovanju nase republike je prilicno krut i nejasan i banke su primorane na procedure ovog tipa. Ali, iz mog iskustva, neces imati nikakvih problema da i u buduce primas ovakve uplate, bez daljih birokratskih trauma.
[ Bogowski @ 26.11.2008. 20:48 ] @
Znam, poreznicima je lakše da jure banke da "proveravaju" klijente: Nego ne bih voleo da me nekad sačeka koverta sa ljubaznim obaveštenjem o neizmirenim poreskim obavezama tog tipa, ionako ništa nemam od ove države osim problema. Hvala puno na odgovoru, idem sutra da probam nešto da uradim.
[ marko37 @ 26.11.2008. 20:55 ] @
Porez na te pare u bi morao da plaćaš. U zavisnosti od svrhe priliva (koju ti sam navodiš) moraćeš eventualno da plaćaš i doprinose.
Ako misliš da ne moraš, ti onda ne plaćaj. Mene živo interesuje da li moraju da se plaćaju, a pošto nisam kockar u duši nekako nisam želeo sam da probam, tako da će mi tvoje iskustvo u tom slučaju dobro doći...
[ Raoul_Duke @ 26.11.2008. 21:19 ] @
Nece morati da placa ni porez a ni doprinose. Posebno ne ako je u pitanju izdrzavanje clana porodice. Takvih slucajeva ima na hiljade i naravno da niko ne placa porez. Jeste ovo Srbija, ali nismo bas toliko skrenuli ... Da te podsetim da doprinose mora da uplacuje poslodavac, a porez na dohodak eventualno ako prelazi onu magicnu granicu od miliom i kusur dinara godisnje.
[ marko37 @ 26.11.2008. 22:32 ] @
Citat:
Raoul_Duke: Nece morati da placa ni porez a ni doprinose. Posebno ne ako je u pitanju izdrzavanje clana porodice. Takvih slucajeva ima na hiljade i naravno da niko ne placa porez. Jeste ovo Srbija, ali nismo bas toliko skrenuli ... Da te podsetim da doprinose mora da uplacuje poslodavac, a porez na dohodak eventualno ako prelazi onu magicnu granicu od miliom i kusur dinara godisnje.

Pa sad... evo konkretno ja radim za stranu kompaniju, pa sam bio u teškoj nedoumici oko uplate poreza i doprinosa (otvorio i topik na ESu oko toga : http://www.elitesecurity.org/t324682 ).
Na kraju svega toga, svelo se na to da državi uplaćujem i porez na dohodak po standardnoj stopi (12%), kao i doprinose za penziono i za zdravstveno. Pošto poslodavac nije registrovan = zvanično ne postoji, sve to obavljam sam.
Pročitao sam one zakone i propise bolje nego većinu udžbenika na faksu, i deluje mi da poreska ima dovoljno slobode da vas uvek ugura u neku kategoriju za oporezivanje, bez obzira na to u koju svrhu ide uplata. Posebno ako ide od inostranog pravnog lica.
[ Raoul_Duke @ 26.11.2008. 22:50 ] @
Moram da priznam da je to zaista zbunjujuce ...

Elem, ono u sta sam siguran je da ako je u pitanju uplata na ime izdrzavanja clana porodice, nece placati nikakav porez. Naravno, govorim o razumnim ciframa, a ne o nekim velikim uplatama i iznosima koji automatski podlezu proveri po Zakonu o pranju novca.


Inace, poreska politika nase zemlje me dosta zbunjuje u pojedinim segmentima, a dvostruko oporezivanje je i generalno veliki problem javnih finansija.


Edit: Sada sam pogledao temu koju si naveo i mislim da je Davor Vlajkovic dao vrlo dobar odgovor:
Citat:
Ako direktno radiš za stranu kompaniju koja nema predstavništvo / kćerku firmu ovde, taj vaš odnos potpada pod zakone države u kojoj se firma nalazi. No, za tebe kao radnika rezidenta Srbije i dalje važe srpski zakoni, pogotovo onaj o porezu na dohodak građana. To znači da si u obavezi da sve prilive prijavljuješ, pravdaš, sabiraš i, ako na kraju godine pređeš određenu cifru, platiš porez na dohodak.

Što se doprinosa za penzijsko i zdravstveno osiguranje tiče, ako ti je stalo do toga, možeš da ih uplaćuješ kao fizičko lice (bez firme), a možeš i da registruješ sopstvenu firmu i uplaćuješ ih u svojstvu vlasnika i/ili radnika. Ugovorene poslove sa stranom kompanijom možeš a ne moraš da realizuješ preko te svoje firme. Ako se na to odlučiš, onda si praktično zaposlen kod domaćeg poslodavca koji sarađuje sa stranom kompanijom, što donekle menja stvari po pitanju potrebne papirologije u odnosu na prvi slučaj.

Glede pravilnog navođenja referenci, ako je domaći d.o.o. deo inostranog Inc.-a, suštinski nema razlike, ali je sa stanovišta poslovne etike preporučljivo da navedeš onako kako zaista jeste.


Dakle, razlika je u tome sto si ti (zakljucujuci iz originalnog posta) izrazio zelju da ti ide staz i penziono i zdravstveno osiguranje, za razliku od ovog slucaja.
[ Bogowski @ 27.11.2008. 10:47 ] @
Citat:
Raoul_Duke:
Elem, ono u sta sam siguran je da ako je u pitanju uplata na ime izdrzavanja clana porodice, nece placati nikakav porez. Naravno, govorim o razumnim ciframa, a ne o nekim velikim uplatama i iznosima koji automatski podlezu proveri po Zakonu o pranju novca.


Trebaju li neka dokumenta za slučaj dokaza o porodičnom srodstvu?
Ili Ugovor o delu iz USA-a?
Ili bilo kakav dokument?
[ Raoul_Duke @ 27.11.2008. 16:11 ] @
Citat:
Bogowski: Trebaju li neka dokumenta za slučaj dokaza o porodičnom srodstvu?
Ili Ugovor o delu iz USA-a?
Ili bilo kakav dokument?


Ne. Samo napises izjavu na obrascu koji ce ti dati savetnik za klijente.

Mozda si to vec i zavrsio ...
[ Bogowski @ 27.11.2008. 17:18 ] @
Citat:
Raoul_Duke:Mozda si to vec i zavrsio ...


Nisam, sutra idem. Javiću se kako je sve prošlo.
[ Bogowski @ 24.02.2009. 13:31 ] @
Bas sam brz. Samo da odgovorim da je za sada sve ok, i da je dato pitanje svrha uplate za sada vezana za knjiženje novca u banci, tj. za njihova interna knjiženja.No big deal oko svega.
[ Nitendox @ 26.02.2009. 16:46 ] @
Koliko sam shvatio a tako mi rekose u banci od sada za bilo kakav transfer novca iz inostranstva na racun bilo da salje pravno ili fizicko lice treba neki ugovor, faktura ili dokaz o rodbinskim vezama ako salje rodbina. Ne znam kako mi fizicka lica koja zaradjujemo od reklama na sajtu i koji smo do sada primali novac na devizni racun putem wire transfera treba da imamo ugovor da bi i dalje mogli da primamo novac na isti nacin.
[ Raoul_Duke @ 26.02.2009. 16:59 ] @
Citat:
Nitendox: Koliko sam shvatio a tako mi rekose u banci od sada za bilo kakav transfer novca iz inostranstva na racun bilo da salje pravno ili fizicko lice treba neki ugovor, faktura ili dokaz o rodbinskim vezama ako salje rodbina. Ne znam kako mi fizicka lica koja zaradjujemo od reklama na sajtu i koji smo do sada primali novac na devizni racun putem wire transfera treba da imamo ugovor da bi i dalje mogli da primamo novac na isti nacin.




Ma ne. Ako salje fizicko lice ne treba nista. Ako salje pravno, samo se popuni izjava. Honorar je sasvim legitiman osnov za priliv i ne treba nikakva prateca dokumentacija. Lepo napises u izjavi da primas uplatu po osnovu honorara i to je to.
[ Nitendox @ 26.02.2009. 17:30 ] @
Pa da tako je bilo do sada, tako sam i ja primao do sada. Ali sad traze ako salje pravno lice da imas neki ugovor ili fakturu da bi mogao da potpises izjavu o osnovu priliva.

A sto se tice osnova honorar evo jednog primera:

http://www.elitesecurity.org/t346573-Playfon-isplata-Srbiji

[Ovu poruku je menjao Nitendox dana 26.02.2009. u 18:44 GMT+1]
[ Raoul_Duke @ 26.02.2009. 17:57 ] @
Citat:
Nitendox: Pa da tako je bilo do sada, tako sam i ja primao do sada. Ali sad traze ako salje pravno lice da imas neki ugovor ili fakturu da bi mogao da potpises izjavu o osnovu priliva.




Koja banka je u pitanju?
[ Nitendox @ 26.02.2009. 18:03 ] @
Société Générale. A videcu ovih dana kako je u Rajfazen banci.
[ Raoul_Duke @ 26.02.2009. 18:18 ] @
Citat:
Nitendox: Société Générale. A videcu ovih dana kako je u Rajfazen banci.




Idi u Intesu.
[ septimus @ 19.05.2009. 17:57 ] @
Prilikom primanja novca na devizni racun u Srbiji, svaka nasa banka ima svoj cenovnik za tu uslugu. Dakle zavisi od banke do banke.


Sa druge strane, postoje i troskovi transfera novca koji naplacuju banke koje se nalaze u lancu tog transfera izmedju banke posiljaoca i vase domace banke.


Kada posiljaoc popunjava nalog za slanje novca na vas devizni racun, on tacno navodi da li on posiljaoc placa troskove, da li placate po pola ili primalac placa sve troskove.


Ovo je za wire transfer novca, putem SWIFT-a.
[ igvan @ 20.05.2009. 17:21 ] @
Direktna uplata iz inostranstva na devizni racun u Srbiji...
funkcionise lagano bez ikakvih problema. Novac iz EU legne za par dana a iz USA malo duze.
Intesa ima dobru tarifu.
U susti cela stvar ima smisla za malo vece sume od 200-300 EUR pa navise.
To je zbog intermedijarnih banaka koje uzimaju mnogo vise za proviziju nego nase banke.(EU regulativa za zastitu svog trzista i za smanjenje odliva deviza iz EU). Inteza recimo na prihod do 100EUR ne uzima proviziju dok intermedijarne banke uzimaju po 20EUR.
[ drunkyduck @ 07.09.2009. 10:52 ] @
Kako mislis, Inteza ne uzima nista na iznose do 100 Eur, a intermedijarne (korespodenske banke) uzimaju po 20 eura? Jel to znaci da ja na kraju od 100, dobijem samo 80 eura?


btw. kolika je provizija inteze na iznose vece od 100 eura? Znam da je nesto 0.25% a najmanje.... ??? (e to najmanje u dinarima ne znam) :) Zna li ko?
[ djoka_l @ 07.09.2009. 11:01 ] @
Na Intesinom sajtu postoji cenovnik:
http://www.bancaintesabeograd....e_primenjuje_od_15.08.2009.pdf

Što se tiče doznaka (iz/u inostranstvo) naknada za SWIFT može biti na teret pošiljaoca (OUR), primaoca (BEN) ili da se podeli između pošiljaoca i primaoca (SHA). Ovo određuje pošiljalac...
[ drunkyduck @ 07.09.2009. 11:23 ] @
Hvala na odgovoru.

Ja sam upravo dobio neke sitne pare (manje od 100 eur) na intezin racun i nije mi zaracunata nikakva provizija. Medjutim zanima me koliko banka uzima za iznose vece od 100 eura?

Sknuo sam taj pdf dokument par minuta pre nego sto si ti dao link, ali ja ne vidim trazenu informaciju na tom dokumentu...ili jednostavno ne umem da nadjem.

Znam da je provizija nesto 0.25% a najmanje 230 din ili 430 din. Samo me zanima koliko je najmanje u din, posto ne mogu da se setim.
[ djoka_l @ 07.09.2009. 11:36 ] @
Strana 13 - Loro doznake
[ drunkyduck @ 07.09.2009. 18:08 ] @
Hvala. :)

Znaci 0.25% a najmanje 300 din, za uplate od 100-10.000 eura.
[ domingo @ 16.03.2010. 09:57 ] @
Da li neko zna kakva je situacija ove godine?
Da li se nesto izmenilo?
Treba da radim za klijenta iz inostranstva, i ne znam kako da regulisem pitanje placanja.
Da li mi za podizanje para iz inostranstva trebaju neka dokumenta.
Treba da radim usluge iz sfere web dizajna, a inace sam stalno zaposlen i bavim se drugim poslom (nije web dizajn).
Voleo bih da imam sveze informacije, pre nego sto se upustim u tu pricu.
Pozdrav
[ domingo @ 18.03.2010. 10:05 ] @
Niko nista?!
[ drunkyduck @ 18.03.2010. 19:20 ] @
domingo, koliko ja znam ti sa tvoje strane samo treba svom klijentu da das SWIFT code tvoje banke i svoj IBAN code. Dalje je sve njegov 'problem'.

Eventualno ti moze traziti i podatke od korespodentske banke, posto vecina nasih banaka 'radi' preko drugih banaka.

To je ono koliko ja znam. Mozda bi neko imao jos nesto da doda na ovo.


Znaci trazi od svoje banke 'instrukcije za primanje para iz inostranstva' i banka ce ti saopstiti SWIFT i IBAN (ako to vec nemas).
[ Popudopulus @ 18.03.2010. 21:49 ] @
Visoke su provizije za slanje novca na devizni racun, resenje ti je da otvoris Moneybookers account, procedura ti je slicna ali provizija manja.
[ drunkyduck @ 18.03.2010. 22:05 ] @
Popudopulus, slazem se da je provizija MoneyBookers-a mala, medjutim ne znam koliko bi MoneyBookers uzeo % klijentu koji 'uploaduje' novac sa svog racuna u banci na MoneyBookers kako bi domingu dalje prebacio novac na njegov MoneyBookes account. Da li mozda imas tu informaciju?
[ Popudopulus @ 23.03.2010. 16:30 ] @
Citat:
Popudopulus, slazem se da je provizija MoneyBookers-a mala, medjutim ne znam koliko bi MoneyBookers uzeo % klijentu koji 'uploaduje' novac sa svog racuna u banci na MoneyBookers kako bi domingu dalje prebacio novac na njegov MoneyBookes account. Da li mozda imas tu informaciju?

Sacekao sam par dana da bih ti rekao tacan odgovor, jer su mi tek danas poslali neki novac. Za prebacivanje novca sa klijentovog na moj account, klijentu je skinuto tacno pola eura (50 centi). Sto se tice uploada novca sa racuna njegove banke na monebookers account nije uzeta nikakva provizija. Inace meni je moneybookers skinuo 1.80 eura za skidanje novca na moj devizni racun.
[ drunkyduck @ 23.03.2010. 17:35 ] @
Popudopulus, hvala za informaciju.

Znaci MB -> MB = 0.50 Eur

Lepa stvar je da MB ne uzima nikakvu proviziju kada novac posaljes sa svog racuna u banci na MB.


Znam da MB uzima 1.8 Eur (ili oko ~2.7 USD) za skidanje novca sa MB na racun u banci. Medjutim, u mom slucaju, Inteza uzme jos dodatnih ~4.7 USD za tu uslugu.
Da li mozes da mi kazes preko koje nase banke ti dobijas novac i kolika je provizija?

Hvala jos jednom.
[ Popudopulus @ 23.03.2010. 18:14 ] @
Ja imam racun kod Alpha banke, oni ne uzimaju nikakvu proviziju kad primas novac na svoj devizni racun, ne znam kako je kod drugih.
Tacno --> Znaci MB -> MB = 0.50 Eur
Sad sam gledao svoj account na MB, kad hoces da upload-ujes novac na MB sa bankovnog racuna nema provizije a kad hoces direktno sa kartice da upload-ujes onda je provizija 1.90 %.
[ dolke022 @ 23.03.2010. 19:59 ] @
Potvrdio bih Papadopulosov post. Ista situacija. Intesa + MB acc. nešto oko 7-8e je ukupna provizija (MB+banka) kada se prima novac na račun.
[ drunkyduck @ 24.03.2010. 01:31 ] @
Popudopulus, hvala jos jednom na informaciji.

Znaci Alpha banka ne uzima nista prilikom prispeca novca na tvoj racun u banci? Da li mozes da kazes koliki su troskovi odrzavanja deviznog racuna u Alpha banci?

dolke022, znam za Intesu. U istom smo 'koshu', posto sam vec primao novac sa MB na Intezin devizni racun.
[ Popudopulus @ 24.03.2010. 08:10 ] @
Alpha banka nista ne naplacuje, jednom prilikom su mi rekli ako se novac koji je prispeo na racun ne podize, onda se naplacuje procentualno na mesecnom nivou u zavisnosti koliko novca stoji na racunu.
[ drunkyduck @ 24.03.2010. 11:15 ] @
Odlicno.

Jos jednom, hvala! :)
[ Enap @ 29.03.2010. 10:35 ] @
Molim za pomoc. Otvorila sam moneybookers account i jos ga nisam koristila.
Problem je sto ne znam gde da otvorim devizni racun (mislim u kojoj banci) koji mogu da povezem sa moneybookersom.
U societe generale banci su mi rekli da to nije dozvoljeno.
Mene konkretno zanima da prebacim novac sa moneybookers kad mi stigne na devizni racun ali sluzbenici u nasim bankama, bar oni na koje sam ja naletela, nemaju pojma ni sta je moneybookers. Pa mi treba savet od nekoga ko je to vec radio
Unapred hvala
[ Popudopulus @ 29.03.2010. 18:04 ] @
Citat:
Enap: Molim za pomoc. Otvorila sam moneybookers account i jos ga nisam koristila.
Problem je sto ne znam gde da otvorim devizni racun (mislim u kojoj banci) koji mogu da povezem sa moneybookersom.
U societe generale banci su mi rekli da to nije dozvoljeno.
Mene konkretno zanima da prebacim novac sa moneybookers kad mi stigne na devizni racun ali sluzbenici u nasim bankama, bar oni na koje sam ja naletela, nemaju pojma ni sta je moneybookers. Pa mi treba savet od nekoga ko je to vec radio
Unapred hvala

Kao sto sam vec gore odgovorio, imam otvoren racun u Alpha banci i ne prave nikakav problem sto se tice prilivanja novca na vas devizni racun, jedino sto morate da napisete i potpisete je poreklo novca koji vam je pristigao. Ako Vam ga salju rodjaci na primer, napisete poklon od rodjaka i to je to, inace banke nemaju uvid u poreklo novca kad stize sa moneybookers-a!
[ Digital13 @ 05.05.2010. 18:43 ] @
Pozdrav,ja imam problem sa moneybookers.Otvorio sam devizni račun u Alpha banci,dobio instrukcije za usmeravanje-priliv novca,kada sam se ulogovao na svoj nalog u moneybookers i išao na add bank account uneo sam sve što je bilo potrebno,sistem je prihvatio informacije,dobio sam mail da je account uspešno dodat ali kada sam se vratio na profil i u polju gde treba da piše naziv banke i bankovni račun nema ništa kao da ga nisam dodao.Šta može da bude problem?Isto tako uredno sam popunio kućnu adresu za verifikaciju ali pismo nisam dobio ni nakon 14 dana.Poslao sam im support ticket mada ne verujem da ću baš brzo da dobijem odgovor.Za koliko dana je vama koji ste verifikovali adresu stizalo pismo i da li je neko imao problema sa verifikacijom?
[ drunkyduck @ 05.05.2010. 20:07 ] @
Zaista ne znam zasto nema tvog racuna na tvom MB profilu. Sacekaj da ti odgovore. Ne brini, brzo odgovaraju (obicno kroz 24h, eventualno 48h), posto MB nije 'srpska' firma. ;)

Meni je trebalo tacno 7 dana da dobijem pismo od MB.

Medjutim kada sam se ja registrovao na MB, ja sam isao sledecim redosledom:

1. dodao karticu, i verifikovao je.
2. zatrazio verifikaciju kucne adrese i nakon 7 dana je verifikovao.
3. dodao devizni racun (verifikacija nije bila potrebna).

Mozda se nesto u medjuvremenu promenilo.
[ Digital13 @ 05.05.2010. 23:25 ] @
drunkyduck,hvala na brzom odgovoru bio si potpuno u pravu što se tiče odgovora support osoblja,dobio sam ga malo posle tvog odgovora a poslao sam ga danas,znači nikako nije 'srpska' firma,ovo su poslovni ljudi,profesionalci nema šta,samo treba da budeš ljubazan sa pitanjima :).Rekli su mi da treba da im pošaljem neki skenirani dokument dal od banke ili računa za telefon,struju i slično koji sam primio u zadnja tri meseca da oni to verifikuju.
Ja ne želim da dodajem kartice,meni to ne treba.Dodao bih samo devizni račun ali trenutno mi je valuta u dinarima podešena a primao sam već novac na monybookers account,dal to predstavlja problem za slanje novca u evrima?
[ drunkyduck @ 06.05.2010. 01:38 ] @
Hmm, nisam siguran ali mi se cini da ako MB account podesis tako da ti je iznos prikazan u dinarima, onda ce ti svaka valuta koja ti bude uplacena, biti obracunata u dinarima. Znaci kada zatrazis, poslace ti.... dinare.

Jedino sto nema logike je... kako da ti posalju dinare na 'devizni' racun (na koji bi trebalo da dobijas inostranu valutu)?

A drugo pitanje, je (posto ovo nije prvi slucaj), zasto si uopste izabrao da ti se iznos na MB prikazuje u dinarima? Zasto ne USD ili EUR?
[ Digital13 @ 06.05.2010. 09:28 ] @
Citat:
drunkyduck
Jedino sto nema logike je... kako da ti posalju dinare na 'devizni' racun (na koji bi trebalo da dobijas inostranu valutu)?

A drugo pitanje, je (posto ovo nije prvi slucaj), zasto si uopste izabrao da ti se iznos na MB prikazuje u dinarima? Zasto ne USD ili EUR?


Citao sam na sajtu neke opste uslove koriscenja,ali nisam taj mali detalj zapazio oko valute i da ona ne moze kasnije da se menja.Ja sam mislio da je to samo prikaz stanja u izabranoj valuti a ne fiksirana valuta sa kojom se vrse isplate.Pa da,nema logike da ja primam dinare na devizni racun,ali koliko sam uspeo da saznam izgleda mora da se otvori novi nalog kod njih sa drugom valutom ali pre toga treba ih kontaktirati i pitati za dozvolu.Ali sta sada sa novcem na racunu,kako njega prebaciti na novi MB account?
[ drunkyduck @ 06.05.2010. 12:42 ] @
Ne bih znao kako da odgovorim na poslednje pitanje. Mozda bi bila dobra ideja da pozoves Alpha banku i objasnis im situaciju. Tj. da ih pitas, da li je moguce da ti legnu dinari na devizni racun jer je uplata iz inostranstva. Moguce da ce ti nakon uplate dinara da devizni racun, novac biti automatski preracunat u ...evre?

Druga ideja je da kontaktiras MB pre nego sto bilo sta pokusas (sto se tice otvaranja drugog naloga tamo), jer mislim da nece biti dovoljno da ti oni dozvole to, vec ce morati da ti ugase nalog koji trenutno koristis. Problem je naravno sto na njemu vec imas novac.
[ Digital13 @ 07.05.2010. 14:52 ] @
Da,tako sam i uradio,kontaktirao sam ponovo MB i dobio odgovor bas kao sto si i napisao da mora prvo da se isprazni racun sa trenutnog naloga pa da se potom on zatvori a tek onda otvori nov.U medjuvremenu mi je nakon 15 dana stiglo pismo za verifikaciju kucne adrese,znaci nema pravila kad stize,moze bas da potraje.
Sad bas gledam da MB ne radi sa korespodentnim bankama,vec samo sa bankama koje su direktno u SWIFT.E sada Alpha banka koristi korespodentnu
Commerzbank a sa njom radi MB.Ovde sam procitao da su neki vec primali na devizni racun u Alpha banci novac sa MB,znaci ovo sto Alpha nije direktno u SWIFT ne predstavlja problem?
Account holder: Moneybookers Ltd.
Bank: Commerzbank
City/Town: Frankfurt
SWIFT: COBADEFF
IBAN: DE23500400000581732500
[ drunkyduck @ 07.05.2010. 15:05 ] @
Da, MB radi sa nemackom Commerzbank. To su mi licno rekli preko telefona jer je i mene isto zanimalo, posto Inteza takodje ima korespondentsku banku.

Jednostavno, to ne bi trebalo da bude problem. Ti samo dodaj SWIFT Alpha banke i tvoj IBAN u Alpha banci. To sam ja uradio sa Intezom i sve je bilo ok.
[ Digital13 @ 10.05.2010. 19:13 ] @
Citat:
drunkyduck: Da, MB radi sa nemackom Commerzbank. To su mi licno rekli preko telefona jer je i mene isto zanimalo, posto Inteza takodje ima korespondentsku banku.

Jednostavno, to ne bi trebalo da bude problem. Ti samo dodaj SWIFT Alpha banke i tvoj IBAN u Alpha banci. To sam ja uradio sa Intezom i sve je bilo ok.


Alpha banka je na njihovom spisku,kada se ukuca SWIFT odmah ispise ime Alpha banke.Znaci ispod SWIFT-a banke gde pise uneti account number treba upisati IBAN?Da li je potrebno za verifikaciju racuna ici na withdraw sa odredjenom sumom novca i da li oni prvi put salju neki kod za aktivaciju?
[ drunkyduck @ 10.05.2010. 19:33 ] @
E vidis, za ovo poslednje pitanje ti ne mogu dati precizan odgovor.

Ja sam svoj racun u banci upisao kao '3. korak' u procesu 'registracije' na moneybookers. Pre toga sam vec verifikovao karticu, tako sto sam uneo tacan iznos koji mi je MB povukao sa kartice. I kao dodatno, verifikovao sam i svoju kucnu adresu. Verifikacija deviznog racuna mi nije bila potrebna. Samo sam upisao trazene podatke is sve je proslo ok.

Za razliku od mene, ti nisi isao sa verifikacijom kartice, vec ides sa verifikacijom deviznog racuna i zato ti ne mogu pomoci svojim odogovorom jer nisam imao licno iskustvo sa time.

Ali iz price ostalih ljudi, mislim da ce MB povuci neki novac sa tvog racuna a da ces takodje i ti morati da 'posaljes' neki novac na MB da bi se 'krug' zatvorio. (ovu poslednju recenicu ne uzimaj bas 'zdravo za gotovo' jer, kao sto rekoh, nisam imao licno iskustvo sa tim nacinom 'verifikacije' MB naloga).

btw. Zasto im ne posaljes pitanje u vezi svog prvog withdrawal-a i vidis sta ce ti odgovoriti pre nego sto povuces novac sa MB naloga?

[Ovu poruku je menjao drunkyduck dana 10.05.2010. u 20:43 GMT+1]
[ Digital13 @ 10.05.2010. 20:32 ] @
Meni su automatski verifikovali adresu na novom nalogu koji sam otvorio,e sada ovo sto kazes najbolje je da se pita na vreme sto se tice konacne aktivacije deviznog racuna kako i sta a i nema mnogo cekanja posto su njihovi odgvori veoma brzi.I ja sam negde procitao da moram i ja da posaljem nesto novca da bi to bilo kako treba,ali oni najbolje znaju.
[ Popudopulus @ 11.05.2010. 17:17 ] @
Meni nisu skidali novac sa racuna, niti su ga slali na njega, MB koristim vec vise od dva meseca i sve zajedno sa registracijom i prilivom novca na moj devizni racun je funkcionisalo kako treba. Novac nisam nikad slao na svoj MB, jedino mi to nije verifikovano. Pre nekih deset dana mi je MB poslao mail da im potvrdim svoj identitet tako sto cu poslati fotokopiju svog pasosa, licne karte ili vozacke dozvole i fotokopiju nekog racuna sa mojim imenom (struja, telefon....). Poslao sam im sve sto su trazili i odgovorili su mi sledeci dan da je moja indetifikacija potvrdjena.
[ 574nk3 @ 08.08.2010. 17:18 ] @
Imam dinarski račun u Intezi, ali ne i devizni. Interesuje me da li se na honorarne prihode od oko 1000usd plaća neki porez?
[ fanfon @ 08.08.2010. 19:04 ] @
Koliku proviziju placa strano fizicko lice ako uplacuje npr. iz Kanade iznos do 100€ na devizni racun u Intesi u Srbiji? To zavisi od banke u kojoj uplacuje? Zna li neko kolika je otprilike ta suma?
[ Anonimusss @ 10.01.2011. 22:35 ] @
Pozdrav svima,

Imam par pitanja.
Posto igram rulet.Stavio sam da valuta tokom igranja bude u eurima.Oni isplacuju samo dolare.Imam racun na moneybookersu na kom sam slucajno stavio da valuta bude u dinarima.Tokom isplate u mejlu koji su mi poslali video sam da pretvaraju dolare kada uplacuju na moneybookersu u dinare jer je tako podeseno.E sad da li ja moram da otvaram devizni racun , da li je moguce podizati dinare sa deviznog racuna i da li je moguce promeniti valutu na moneybookersu?

Valjda je razumljivo pitanje.
[ pailhead @ 15.01.2011. 08:38 ] @
Citao sam na dizajnzoni da nije moguce promeniti valutu, mislim da to i pise u MB faq-u. Resenje je zatvaranje jednog naloga otvaranje drugog.
[ ivan_vukas @ 30.03.2011. 14:25 ] @
Pitanje za Popudopulus-a, i sve koji mogu da mi odgovore.

Da li i dalje radis sa deviznim racunom u Alpha banci, i kakva je situacija sa porezom na novac koji iz inostranstva stize po osnovu uplate honorara, da li si pisao izjavu u banci i da li ti je eventualno stiglo od poreske uprave nesto u vidu da moras da platis porez od 10 ili 12%.

U banci nisu totalno upuceni.

U narednih par dana treba da mi stigne iz Nemacke uplata od 400 eura, u banci su mi rekli da kad bude stiglo da trebam da potpisem izjavu u kom svojstvu je taj novac legao na moj racun, i naravno to mora da se poklapa sa svrhom uplate koju je upisao uplatilac koji je u mom slucaju pravno lice, jer u slucaju nepoklapanja bukvalno mogu da mi ne isplate novac.

Googlajući nisam naisao na prave informacije, sem one da ako ti ukupna godisnja zarada prelazi 6 prosecnih godisnjih zarada da mora da se plati porez, to je valjda porez na ekstra profit, pojma nemam.

Unapred hvala na odgovorima.


Pozdrav

[ kantarsamja @ 18.05.2011. 00:37 ] @
Moze li se na internetu naci SWIFT code ili moram ici u banku ??

btw Banca Intesa je u pitanju, pa ako neko ima, neka postavi
[ tdjokic @ 18.05.2011. 00:44 ] @
http://swiftcodes.org/bank/banca-intesa-ad-beograd/
[ kantarsamja @ 18.05.2011. 00:58 ] @
Hvala
[ PCHW @ 02.12.2011. 22:59 ] @
trenutno prodajem na SEDO nekoliko dobrih .Me domena iz steka.

moze da bude i veca suma u pitanju



imam devizni u raiffeisen.

koliko mi je poznato SEDO salje ugovor o kupo-prodaji .

da li to vredi ovde ?


da li neko ima slicno iskustvo i sta mi je ciniti ?
[ Vanja_ @ 14.09.2012. 19:48 ] @
Pozdrav svima,
Da ne bih otvarala novu temu, pisaću ovde.
Treba da mi stignu parice iz inostranstva tačnije, Velike Britanije, zbog honorarno odrađenog posla.
Otvorila sam devizni račun u banca intesi, i poslala sam toj osobi koja uplaćuje swift i iban.
Novac je poslat u ponedeljak! A danas je petak a meni još uvek ništa nije stiglo!!!
Zanima me da li je to normalno i koliko je vremenski potrebno da stigne novac iz inostranstva?
Mom kolegi (koji je inače iz Beograda ja sam iz Kraljeva) novac je stigao kroz 48 sati. Zato mi nije jasno!
Hvala!!!
[ Dexic @ 14.09.2012. 19:56 ] @
Proveri da li je upisao intermediary banku ili ne, jer kada salju e-bankingom obicno ne mogu da je upisu - a umeju da stave intermediary umesto tvojih informacija! I onda stoji tamo dok se neko ne zali :)

Ili odi u banku da provere da li je stigao, poceli su da ne zovu, nego cekaju da sama dodjes, tako vise koriste tvoj novac.
[ Vanja_ @ 14.09.2012. 20:22 ] @
Išla sam već do banke! Juče! I rekli su da još uvek ništa nije leglo, da će mi stići sms kad legne i kao treba jedno 5 do 7 dana da stigne.
Ali radnih dana. Tako da poslednji rok bi bio sad ponedeljak.
A tom kolegi uvek stiže najviše za 48 sati. Možda ima veze što mi je to prva uplata na devizni...stvarno ne znam. Uglavnom dala sam mu i 'Intermediary'
Hm...
[ QDF @ 08.01.2013. 09:17 ] @
Pozdrav !

Zanima me da li je neko imao iskustva sa Irskim bankama?

Pokusavamo da prebacimo 40 000e, koje mi trebaju za stan, ali taj novac ne stize.

Poslat je i predugovor, iban, transakcija se pokrene ali novac uvek ostane kod posrednicke banke u Nemackoj. Na kraju se ni ne izvrsi transakcija nego se pare vrate na racun. Dakle u pitanju je moja kuma koja pokusava da mi posalje novac za stan.
Dakle nismo u krvnom srodstvu, velika kolicina novca i niko joj ni ne govori da ne moze nego jednostavno ne prosledjuju na kraju novac.
Zaista ne znam sta je u pitanju.
[ Dexic @ 08.01.2013. 09:35 ] @
Engleske banke (nije isto ali nije daleko...) su maltene operisane od posrednickih banaka. Na online-u vise i nema mogucnost za intermediary bank, sluzbenici to preskoce (kao nema toga vise....) i zato se ovo desava (takvo mi je iskustvo sa Engleskom).
Ako salje preko e-bankinga neka proba bez posrednicke banke da posalje tebi (tako su mi slali i stizalo je bez problema). E ako ide kod salterusa i oni ukucaju intermediary bank.... verovatno su nesto lose otkucali!
[ QDF @ 08.01.2013. 09:41 ] @
Da li postoji neki drugi nacin da se posalje taj novac? osim ovog..
[ ventura @ 08.01.2013. 09:48 ] @
Citat:
QDF: Da li postoji neki drugi nacin da se posalje taj novac? osim ovog..

Nijedan toliko jeftin i bezbedan.
[ QDF @ 08.01.2013. 10:04 ] @
Da ne ide preko posrednicke banke?

Je l moze neko malo vise da mi objasni u vezi ovog slanja novca?
[ nercibald3 @ 24.06.2015. 15:17 ] @
Stara tema al vidim da zivne s vremena na vrijeme.

Upacena su mi sredstva iz Hrvatske na devizni racun i na izvodu vidim da su mi naplacene dvije provizije od iznosa. Jedna od 10 % i jedna od 10 €.

Ova provizija od 10 € je standardna povizija kod ino tranfera kada primam sredstva.

Medjutim ovih 10% mi nije jasno, narocito jer nije mali iznos...

Ovo je jedina transakcija kao priliv sredstsva. Uvijek sam placao...

Pravna lica su u pitanju.

Da li sam platio proviziju i za ovoga sto je vrsio uplatu na moj devizni racun ili je nesto drugo
[ nercibald3 @ 25.06.2015. 08:07 ] @
Dobio sam odgovor,

provizija banke iznosi 0,3 % ili minimalno 10 €, plus troskovi korespodentne banke koje placa posiljalac ili primaoc u zavisno kako se dogovore.