[ Dejan Lozanovic @ 04.10.2001. 12:44 ] @
moze li neko da mi uporedi prednosti i mane ove 3 baze. mislim sta kojoj fali u odnosu na ostale. Mislim da sam u jedno siguran da Oracle ima sve sto je potrebno a mana mu je cena. Dok su ove dve dzabe. E sada podrzavaju ili ove dve baze transakcije, i koju od prve dve baze bi mi preporucili i zasto ?

Cilj koristenja baze bi bio projektovanje nekog inforamcionog sistema.

Hvala unapred
[ Jovan Marjanovic @ 04.10.2001. 13:03 ] @
Oracle je za sada naj popularnija komercijalni RDBMS. Kao sto si rekao, mana je cena.
Postgres je jako fin sistem, i podrzava transakcije, dok MySQL ne podrzava transakcije.
Pitanje je koji klijenti ce pristupati bazama. Ako se radi u linux serveru, i linux klijentima, onda bih ti preporucio Postgres (ako su potrebne transakcije)
Ako se radi o linux/unix serveru, i windows klijentima, onda naravno Oracle, posto je odbc podrska za MySQL losa, a koliko znam za Postgres ne postoji. (nemoj me uzeti zdravo za gotovo jer mozda nisam najbolje informisan oko windowsa i odbc-a)
[ Ivand @ 04.10.2001. 13:34 ] @
u pc-press-u proslom ili onom pre njega ima
detaljno uporedjivanje svih free SQL baza

ajd videcu da najdem to pa da postujem ovde !
[ stinger @ 04.10.2001. 14:33 ] @
u principu treba da se odlucis za postgres ili mysql, jel oracle je suvise glomazan i koristi se za velike baze podataka sa ogromnom kolicinom upita, u principu najrasprostranjeniji server je mysql (ako sam ja dobro informisan mada nemoj da me drzis za rec) oracle je za drzavne institucije koje imaju milionske slogove, dok je mysql za manje baze koje nemaju vise od 100.000-500.000 hitova mada moze da fura i vece a tu se vec kolje sa oracle-om, recimo mysql savrseno funkcionise na ovom forumu, kao sto vidis... :)

ajd.. :)
[ tweeester @ 04.10.2001. 14:47 ] @
Sve zavisi od toga sta ti treba:

Oracle - podrzava sve zivo, lako se instalira i administrira, dobar pristup iz Jave, ODBC-a, Delphi-ja i sta god pozelis. Mana je cena.

Postgresql - Ima sve sto treba, free. Mane - samo za Linux (nemoj da te lazu da moze da se potera na Windows-u), problemi sa pristupom iz Jave (konekcije riknjavaju posle nekog vremena).

MySQL - free, radi dobro na Linux i Windows, PODRZAVA TRANSAKCIJE (BDB tip tabela), radi super iz Jave. Mane: ne podrzava referencijalni integritet

Pa sad ti vidi ....

[Ovu poruku je menjao tweeester dana 10-04-2001 u 02:48 PM GMT]
[ leka @ 04.10.2001. 16:09 ] @

Sa sva tri sam radio i vise manje svaki "radi posao". Najkrace receno, svakom ce neke "pogodnosti" jednog RDBMS-a predstavljati mane, i obrnuto...

O manama nema potrebe pricati, jer sva tri proizvoda su ZRELA i rade savrseno. Treba razgovarati o nekim drugim stvarima... Jedna od njih je platforma na kojoj treba da imate jednog od njih. Recimo Oracle NEMA SANSE da radi na masinama na kojima se MySQL i PostgreSQL osecaju kao kod kuce.

Sa svoje strane Oracle ima svoje tehnologije koje prevazilaze pomenuta dva OpenSource RDBMS-a. Normalno, Oracle je radjen prevashodno za velike sisteme, cini mi se da je razvijan na DEC (Compaq) platformama, tako da sa njim mozete da imate baze od po nekoliko terabajta (i vise) podataka i da znate da ce sve da radi sigurno... Takodje, kad je sigurnost podataka u pitanju Oracle sije i MySQL i PostgreSQL skupa (i jos par njih ako zelite mozete da dodate)... - Zato i jeste Oracle toliko veliki.

Ljudi naravno koriste ono sto im najvise odgovara... Ja sam se opredelio za MySQL, jer ima fantasticna dva API-ja koja koristim (MySQL C API i MySQL++ ), brz je, pouzdan dovoljno, ne zahteva jedan (ili vise servera) "ogroman" server sa n^n RAM-a (gde n->beskonacnost).

Naravno tu je i JDBC, ODBC i slicno...

Dakle jedino u ekstremnim slucajevima Oracle prednjaci. Po pitanju brzine ne znam, nisam poredio, mada sigurno postoje testovi.

Na kraju da ponovim - za obicne ljude MySQL je najbolje moguce resenje i tu se garant nista nece promeniti i u buducnosti!

Pozdrav svima
[ leka @ 04.10.2001. 16:18 ] @
Dakle da dodam samo da je DEZINFORMACIJA da MySQL ne podrzava transakcije...

Na http://www.linuks.org/story.php?storyid=2000/9/16/164 imate tekst koji sam napisao o verziji 3.23.24 i u njemu sam (bas zbog ovakvih dezinformacija) uputio ljude da transakcije u MySQL-u postoje od verzije 3.23.15 ! - Ako je vazan datum, onda od 9. Maja 2000. godine!

Verzija 3.23.24 je zanimljiva zato jer od te verzije MySQL podrzava i replikaciju...

Normalno ljudi koriste MyISAM tabele i ne pokusavaju da rade sa drugim tabelama...

Puno pozdrava svima

[ leka @ 04.10.2001. 16:23 ] @

Nemojte da mi uzmete za zlo sto ovako reagujem, ali sam prosto morao da "razbijem" i ovu dezinformaciju kad je MySQL u pitanju i da Vam kazem i ODGOVORNO trvrdim da je MyODBC driver jedan od najkvalitetnijih koji postoje! Radi fantasticno i provereno (na vise projekata). MyODBC je stabilna stvar i mnogo kvalitetniji od PostgreSQL-ovog...
Na kraju krajeva, to je i logicno s obzirom da je taj pod-projekat stariji od PostgreSQL ODBC-a.
[ tweeester @ 04.10.2001. 16:34 ] @
leko, ubedio si nas , ali da li je u planu da MySQL podrzi referencijalni integritet ... gde smem klijentu da kazem da tako nesto ne postoji - oni odmah dignu dreku ...?
[ Ivand @ 04.10.2001. 17:16 ] @
kao jedan dobar primer za funkcionalnost mySQL-a
se koristi www.mobile.de najveca baza polovnih automobila u svetu !!
[ Dejan Lozanovic @ 04.10.2001. 17:54 ] @
Citat:
tweeester je napisao:
leko, ubedio si nas :), ali da li je u planu da MySQL podrzi referencijalni integritet ... gde smem klijentu da kazem da tako nesto ne postoji - oni odmah dignu dreku ...?


Da stvarno tu si u pravu mnogo, druga stvar koja mi se ne dopada kod MySQL-a je nedostatak podupita :(((, ili ugnjezdjenih upita kako neki kazu.



[ Riste Pejov @ 15.10.2001. 10:51 ] @
leka je to sve fino rekao ...
MyODBC radi fenomenalno ...
momentalno radim na MySQL 2.23.39 na Win-u
i radi fenomenalno, koristim MyODBC za pristup iz aplikacije
a ako neko ima vise vremena da se zabavjla sa codiranjem
procedura za pristup ... moze da iskoristi i libmysql.dll
dll fajl radi brze od ODBC-a i sve je native pristup
ali vreme izrade aplikacije je duze ...

sto se tice referential integrities ili ugnezdenih upita
ako se dobro snalazis u SQL-u ... to ti ne treba
to su ti izmisljotine idiote !
jedino nesto sto stvarno manjka ... je stored procs i triggers
ali ako ti treba i to ... a i fenomenalni JDBC driver
ja bih preporucio InterBase, podrzava sve sto se moze reci od RDBMS
radi i na linux-u i sto je najvaznije .... OPEN SOURCE !!!

ali je sporiji od MySQL-a .... tako da ... u zavisnosti structure baze
i potrebe brzine ... uzmi InterBase ili MySQL ...

May the Force be with you
[ Aleksandar Vidakovic @ 08.08.2002. 11:19 ] @
Trenutno radim IS koji sadrži PostgreSQL kao sistem za upravljanje bazama podataka i pišem programe u Perl-u od kojih neki koriste DBI modul, a neki Pg modul. DBI je generički i primenljiv na bilo koji DBMS za koji je napisan drajver. PG modul koji se dobija uz distribuciju PostgreSQL-a je znatno brži, ali nije primenljiv na druge DBMS-e.

Napravio sam nekoliko IS-a pri čemu sam koristio MySQL kao DBMS i moram priznati da je jako brz, ali mu nedostaje dobar server jezik, tako da se komplikovaniji problemi mogu rešiti samo preko nekog od programskih jezika. PostgreSQL je lako proširiv, tako da se može dodati pored Pg/SQL-a, na primer, Perl, tako da onda Perl postaje deo server jezika. Ovo nisam video ni u jednom drugom DBMS-u. Takođe PostgreSQL ima punu podršku za "regularne izraze", koju takođe nisam video ni u jednom drugom DBMS-u.

Radio sam i u Oraclu, tamo sam koristio i OCI biblioteke. Međutim Oracle je mnogo zahtevan i ovde ne mislim na cenu, već na memoriju, brzinu procesora itd. PostgreSQL i MySQL nisu tako zahtevni. Oracle mnogo guši.

Sve u svemu moj definitivan izbor bi bio PostgreSQL ili MySQL kao DBMS i Perl za komunikaciju sa DBMS-om. Za kompleksne projekte najbolje bi bilo koristiti PostgreSQL.

PostgreSQL može da radi i pod widnows-ima i to pod cygwin-om, ali to je opet Linux.
[ misk0 @ 09.08.2002. 00:00 ] @
opet naravno sve zavisi od zahtjeva, odnosno opterecenja
logicno da ako je u pitanju aplikacija koja ce da radi na jednoj
masini, jednoj radnoj stanici, treba da ima neku lite bazu.
Kod IS-a gdje ima recimo 100-200 radnih stanica, sa tenzijom rasta
ipak se treba odluciti za ozbiljniju bazu, koja je robusnija, ali
time i stabilnija. Naravno te baze idu na dedicated mashine.
U tom slucaju cijena cijelog IS-a (znaci veci broj raadnih stanica)
je dovoljno velika da se u nju moze uklopiti i jedan skupi ORACLE
Ne postoji sablon, vec se sve prilagodjava potrebama i zahtjevima
Posto uglavnom pojedinci ili firma sa 2-5 zaposlenih pishu manje
IS-ove gdje nije velika zahtjevnost sto se radnih stanica i obrada tice
logicno da su baze poput mysql, postgres sasvim zadovoljavajuce.
[ Aleksandar Vidakovic @ 09.08.2002. 08:49 ] @
Pa, zavisi od zahteva, tj. od kompleksnosti problema, kao što sam već rekao. Ali čisto primera radi, pošto želim da podelim sa tobom svoje znanje. IS sa istom šemom baze podataka na Oraclu i na MySQL-u i na PostgreSQL-u sa potpuno identično napisanim programima u Perl-u i preko identičnog interfejsa prema DBMS-u, radi najbrže na MySQL-u. Zatim ide PostgreSQL pod Linux-om, naravno. (Linux - stabilnost, sigurnost, pouzdanost, brzina, mala zahtevnost). Oracle je ubedljivo najgori, ali platforma na kojoj je ovo testirano na Oraclu su Windowsi, tako da nisam siguran kako bi radilo pod Linux verzijom Oracle-a.

Sve u svemu, Oracle jeste skup i jeste zahtevan, ali opet to ne znači da je najbolji, poređenja radi Windows jeste skup i sav softver za njega je takođe skup, Linux je besplatan, sav softver za Linux je besplatan, Linux je stabilan (nema "plavog ekrana smrti" koji se vrlo često pojavljuje), Linux nema problema sa virusima, Linux je najsigurniji operativni sistem, zbog toga je 90% servera na Internetu pod Linux-om, zato je i Billy Gates koristio Linux, a čuo sam da je stavio i BSD privremeno kao server kada su imali problema sa upadima hakera. Dakle, Windows mnogo košta, Linux potpuno besplatan, BSD potpuno besplatan. Naravno samo eksperti koriste Linux i BSD.

Da stvar bude još gora, PostgreSQL je potpuno besplatan, a po mogućnostima nadmašuje čak i skup Oracle. Naravno, veliki broj ljudi naseda na marketinške poteze multinacionalnih kompanija kao što su Oracle i Micro$oft, to ne znači da su njihovi proizvodi najbolji. Proveri praktično sam i nemoj verovati grafikonima koje nalaziš na Internetu.

pozdrav
[ caboom @ 10.08.2002. 01:14 ] @
Citat:
Da stvar bude još gora, PostgreSQL je potpuno besplatan, a po mogućnostima nadmašuje čak i skup Oracle. Naravno, veliki broj ljudi naseda na marketinške poteze multinacionalnih kompanija kao što su Oracle i Micro$oft, to ne znači da su njihovi proizvodi najbolji. Proveri praktično sam i nemoj verovati grafikonima koje nalaziš na Internetu.


hmmm... da li si ti siguran u ovo sto si upravo odvalio. daleko od toga da je postgres los, cak stavise, meni je najdrazi izbor, ali koliko si uopste radio sa oracle-om da mozes tako nesto da kazes? pored toga si upotrebio podosta losih poredjenja, koje veze ima plavi ekran sa oracle-om?
oracle pod linux-om ne radi narocito dobro, ali zato na solarisu na sparc arhitekturi radi veoma pristojno, a jos jedan tricky detalj jeste da ako nemas oracle DBA koji je u stanju da iskoristi oracle na adekvatan nacin, onda ces svakako imati mnogo losije performanse.
[ Aleksandar Vidakovic @ 10.08.2002. 15:54 ] @
Citat:
caboom:
hmmm... da li si ti siguran u ovo sto si upravo odvalio. daleko od toga da je postgres los, cak stavise, meni je najdrazi izbor, ali koliko si uopste radio sa oracle-om da mozes tako nesto da kazes? pored toga si upotrebio podosta losih poredjenja, koje veze ima plavi ekran sa oracle- om?


Kaže se "čak ili štaviše". U Oraclu sam radio sve projekte i seminarske radove na FON-u, a IS koji sam napravio za diplomski je takođe sadržavao Oracle. Dakle počeo sam sa Oracle verzijom 6 još na početku studija, pa 7, 7.1, 7.2. Malo sam radio i sa objektno-relacionom Oracle 8 verzijom, međutim imam samo jedan komercijalni projekat iza sebe koji sadrži i Oracle kao DBMS. Ali sam testirao, čisto radi sebe, kako se ponašaju Oracle, MySQL i PostgreSQL.

Trenutno radim u PostgreSQL-u i on je daleko bolji od Oracle-a, čak ih nije moguće ni uporediti, jer PostgreSQL ima daleko bogatiji server jezik koji se lako proširuje preko dinamičkih biblioteka, kao što sam rekao u jednoj od prethodnih poruka, tako da tvoja gore citirana konstatacija nema veze sa istinom. Ili nisi dobro pročitao šta sam napisao ili je nešto drugo u pitanju.

Pre PostgreSQL-a sam uradio oko 5 IS-ova gde je svaki sadržao MySQL DBMS. To su sve bili mali, ali zahtevni projekti. Imam i nekoliko projekata u Access-u, ali oni nisu vredni pomena, jer Access smatram lošom igračkom. Tako da sebe smatram merodavnim da ocenjujem, jer nije sve u DBA. Administracija baza nema veze sa dobrim poznavanjem funkcionisanja DBMS-a i baza uopšte.

Ali mi ti, caboom, deluješ kao neko ko nije napravio ništa, ali pokušava da izleči svoje komplekse na forumima kao što je ovaj.
[ caboom @ 10.08.2002. 19:22 ] @
mislim da si dao prilicno dobru definiciju mene kao licnosti :)

ne bih da komentarisem post, posto nemam sta da kazem... idem da placem u neznanju :)
[ misk0 @ 12.08.2002. 00:23 ] @
Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Trenutno radim u PostgreSQL-u i on je daleko bolji od Oracle-a, čak ih nije moguće ni uporediti, jer PostgreSQL ima daleko bogatiji server jezik koji se lako proširuje preko dinamičkih biblioteka,


Mislim ne pretjerujes malo, vec poprilicno .
Oracle prodaje ime, stoji .. ali ti ono sto platis dobijes naravno.
PL/SQL je poprilicno mocan jezik koji mozes da nadogradjues sa svih mogucih strana. Nemam nekog iskustva sa PostgreSQL-om, ali iskustva sa ostalim bazama mi govore da je ORACLE daleko iznad svih.
Pa ORACLE server je mashinerija koja je ogromna, i gotovo citavu aplikaciju mozes (uglavnom tako ljudi i rade) da stavis u bazu i nije vazan klijent koji se naslanja, bilo da je to Formsi, APP server ili neki treci EndUser program, jer sva logika, sav engine stoji u bazi.

Nisu u pitanju grafikoni i price po netu, ali zasto sve svicarske banke koriste ORACLE kao partnera i za izradu software-a i za bazu podataka..

p.s. ne vidim potrebu za vrijedjanjem osoba koje ucestvuju u raspravi zato sto se ne slazu sa tvojim misljenjem.
[ Aleksandar Vidakovic @ 12.08.2002. 08:13 ] @
Citat:
misk0:
p.s. ne vidim potrebu za vrijedjanjem osoba koje ucestvuju u raspravi zato sto se ne slazu sa tvojim misljenjem.


Apsolutno si u pravu, međutim caboom je prvi počeo kao što se vidi gore.

Citat:
misk0:
PL/SQL je poprilicno mocan jezik koji mozes da nadogradjues sa svih mogucih strana. Nemam nekog iskustva sa PostgreSQL-om, ali iskustva sa ostalim bazama mi govore da je ORACLE daleko iznad svih.


Opet si u pravu, ti uopšte ne poznaješ PostgreSQL, ali ja poznajem i PostgreSQL i MySQL i Oracle i to vrlo dobro. PL/pgSQL je moćniji od Oracle-ovog PL/SQL-a. Sam PostgreSQL je proširiv tako da na server strani možeš koristiti bilo šta. Ne moraš, PL/pgSQL, već možeš C, C++, Perl, Python, itd. Sve će se to naravno čuvati u bazi u kompajliranom obliku. Ako te interesuje možeš pročitati na:

http://www.postgresql.org

PostgreSQL je objektno-relacioni DBMS, ali on je bio takav još dok je Oracle bio relacioni DBMS.

Citat:
misk0:
Nisu u pitanju grafikoni i price po netu, ali zasto sve svicarske banke koriste ORACLE kao partnera i za izradu software-a i za bazu podataka..


Razlog za ovo je više nego očigledan. Oracle je nametljiv, a ljude koji razvijaju PostgreSQL nije briga da li će neko koristiti njihov proizvod ili ne. Ljudi koji razvijaju PostgreSQL rade to iz ljubavi, a ne iz koristi. Zato će OpenSource DBMS-i i uopšte OpenSource pobediti na duge staze. Sve veći broj ljudi koristi Linux, jer je najsigurniji i najstabilniji. Oracle pod windowsima je ozbiljan sigurnosni problem. Uopšte, sve pod windowsima je ozbiljan problem.

Citat:
misk0:
Pa ORACLE server je mashinerija koja je ogromna


Vidiš, tu leži još jedan problem i drago mi je da si to pomenuo. PostgreSQL je vrlo mali u poređenju sa Oracle-om, ali u isto vreme daleko moćniji i bogatiji. Ali u tome leži jedna od njegovih najvećih prednosti. Informiši se malo o PostgreSQL-u, pa ćeš se i sam uveriti.

Mislim da dovoljno poznajem sva tri DBMS-a čija imena se pojavljuju u ovoj temi da mogu da odgovorim, znači, da podelim svoje mišljenje koje je bazirano na znanju i ne vidim ništa loše u tome.

OpenSource DBMS-i ti takođe daju mogućnost da vidiš kako su implementirani problemi zaključavanja, deadlock-ova, pooling-a, parsiranja, itd., od ljudi koji se bave izradom DBMS-a dugi niz godina, tako da to ima i svoju edukativnu stranu, dok ispod Oracle-ove haube može da leži svašta, čak i nešto loše.
g rasta)

Ono, isti je bio sl
[ kobrejabre @ 12.08.2002. 10:08 ] @
Pa ovo za Postgre u odnosu na Oracle je u najblazem preterano. Jest da je on dzabe, ali ipak, kad se zanemari cena, Oracle i DB/2 su ipak nejveci i najsigurniji igraci. Mislim da nisi u pravu u vezi sa tehnickim vrednostima Postgrea ali cak i da jesi najbitnije je sledece: kad neka velika firma nabavi informacioni sistem, ona prvenstveno hoce da joj taj sistem sigurno radi. E, sad, problem sa besplatnim resenjima je taj sto kad je nesto dzabe, onda je to i bez velikih obaveza. Zato ce, ipak u poslovnoj sferi jos godinama, cak i decenijama, Oracle, IBM i slicni ostati lideri.

PS. Mozes se paliti na open oource koliko hoces, ali ipak prvo realno sagledaj stvari. Poslovanje se zasniva na interesima a ne na nekim kvazi-idealima kakav je open source.
[ B o j a n @ 12.08.2002. 10:17 ] @
Čekaj bre kobrejabre,

ako si na primer hipotetički ti zadužen za support u nekoj firmi, i tamo održavaš Oracle ili bilo koju komercijalnu varijantu, koliko će ti biti potrebno vremena da otkloniš neki problem ? A koliko, da je slučaj sa nekom open source bazom ??

Mislim da bi bolje prošao sa open source rešenjem.
[ Dragan @ 12.08.2002. 10:25 ] @
Vidim da se zakuvalo :)
Odmah da se ogradim, ne radim ni PostgreSQL ni ORACLE, vec Informix.

Hteo bih da pitam Aleksandra Vidakovica, koliko usera se kaci na PostgreSQL server u sistemima koje je radio? Koliki je opterecenje baze, sto se tice broja rekorda koji udju dnevno kao i broja update-ova na bazi...

Vidis ja ovde kod sebe imam development platformu na Linux-u, znaci Informix Dynamic Server 7.3 i kod je u ESQL/C-u. Prava stvar radi na HP-UX 11.0, Informix Dyn. Server 2000 9.2. Masina pod Linux-om je Celeron 433Mhz sa 128Mb ram-a, a HP je Dual RISC sa 1GB ram-a.

I mogu da ti kazem da je Informix na Linux-u zivlji, siguran sam da bi MySQL bio jos brzi. Ali znas kad?
Sa jednim userom i ogranicenom kolicinom podataka. Kada se tebi na bazu nakaci 20-30 usera, pa udje milion ili dva rekorda dnevno, pa imas isto toliko update-ova...Pitanje robusnosti da ne spominjem.

Da li stvarno mislis da ljudi ne znaju sta placaju i zasto uzimaju ORACLE, i da je to posledica dobrog marketinga?
Uzgred budi receno IBM sa DB2 i Informix je prestigao ORACLE sto se tice ucesca na trzistu:)
A sto se tice ovih manjih sistema, ja sam probao Interbase i mislim da je OK, mada ga nisam testirao dovoljno dugo.
MySQL cini mi se nema storovane i trigere, po meni je to ozbiljna mana.


[ Aleksandar Vidakovic @ 12.08.2002. 11:06 ] @
Dragane, MySQL najavljuje okidače i server jezik od verzije 4.1, ako se ne varam. Već je trebalo da završe odavno, ali predpostavljam da ne žele da im bude mnogo sporije, nego što je sada.

Ja i jesam rekao u jednoj od ranijih poruka PostgreSQL za jako kompleksne probleme, gde je potrebno minimizovati opterećenje mreže i tome slično, a MySQL za lakše probleme. Mada su ljudi koji su radili MySQL posvetili posebnu pažnju baš problemima koje pominješ.

Naime, oni su kao iskusni ljudi, što iz ličnog iskustva, što iz povratnih informacija od svojih klijenata, potpuno svesni problema koji mogu da se dogode i zbog toga su najviše vremena uložili baš u velike baze sa puno redova. Zato se kod MySQL-a optimizuje ubacivanje više redova u kontinuitetu, kao i izmena više redova u kontinuitetu, itd. Veličina samo jedne tabele u MySQL-u može dostići i do 8 TeraByte-a! Pročitaj dokumentaciju.
Citat:
Dragan:
Hteo bih da pitam Aleksandra Vidakovica, koliko usera se kaci na PostgreSQL server u sistemima koje je radio? Koliki je opterecenje baze, sto se tice broja rekorda koji udju dnevno kao i broja update-ova na bazi...

Sada trenutno radim nešto u PostgreSQL-u što nije gotovo u potpunosti, međutim meni ne trebaju korisnici da bih testirao ceo informacioni sistem. Ja napišem, obično skript u Perl-u koji će da simulira najgore moguće ponašanje korisnika. Istovremeno pisanje, brisanje, čitanje, menjanje, spajanje, razdvajanje, generisanje izveštaja, najkompleksnijih mogućih obrada, itd. Skript ima parametar koji određuje broj simuliranih korisnika. Svaki skript pišem za svaki sistem posebno, iako trenutno na primer imam četiri IS-a na samo jednom kompjuteru, dok postoji samo jedan MySQL server koji rukuje sa sve četiri baze. To daje još dodatno opterećenje svemu, jer ipak 4 IS-a na jednom kompjuteru .. malo previše. Isti slučaj je i sa PostgreSQL-om koji rukuje trenutno jednom bazom i ovom drugom koja nije dovršena, ali se on nalazi na drugom kompjuteru.

Znači, može da se testira i bez korisnika. Ja sve testiram za jako velika opterećenja, ali realno još se takav slučaj nije dogodio ni u jednom IS-u koji sam napravio.

Inače evo malo istorije. Prvo beše Postgres, pa se razdvoji projekat na: besplatan Postgres95 i komercijalni Informix, i onda se pojavi PostgreSQL. Znači Informix jeste Postgres:

http://www.ninthwonder.com/info/postgres/user/intro56.htm

takođe ti dajem primer priložen kao slika uz ovu poruku i nastavak uz sledeću poruku, jer ovde nije stao, gde ćeš videti da nisu baš mali ni ovi realni podaci. Slika se odnosi na PostgreSQL bazu.

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Vidakovic dana 12.08.2002 u 11:54 AM GMT] i posećenost iste, ne vidim r
[ Aleksandar Vidakovic @ 12.08.2002. 11:35 ] @
Dragane, evo ti i drugi attachment, da vidiš da to nisu male tabele. Attachment je kompresovan gzip-om. Može da ga raspakuje WinZip, pošto vidim da koristiš Windows 2000.
[ misk0 @ 12.08.2002. 12:09 ] @
Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Sam PostgreSQL je proširiv tako da na server strani možeš koristiti bilo šta. Ne moraš, PL/pgSQL, već možeš C, C++, Perl, Python, itd. Sve će se to naravno čuvati u bazi u kompajliranom obliku. Ako te interesuje možeš pročitati na:


Ne znam za te jezike, ali licno sam koristio Java u PL/SQL odnosno prosirivao njegovu funkcionalnost pozivajuci JAVA funckije
Takodje postoje i JSP ali ne Server Pages vec Java Stored Procedure koje ti dodatno omogucuju manipulaciju na serveru.

Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Razlog za ovo je više nego očigledan. Oracle je nametljiv, a ljude koji razvijaju PostgreSQL nije briga da li će neko koristiti njihov proizvod ili ne. Ljudi koji razvijaju PostgreSQL rade to iz ljubavi, a ne iz koristi.


Ono cime se ORACLE namece je pouzdanost i kvalitet. Samim tim i odgovornost.
Reklamom ne sigurno, jer ne bi bili najbolji da prodaju proizvode reklamom.

Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Vidiš, tu leži još jedan problem i drago mi je da si to pomenuo. PostgreSQL je vrlo mali u poređenju sa Oracle-om, ali u isto vreme daleko moćniji i bogatiji. Ali u tome leži jedna od njegovih najvećih prednosti. Informiši se malo o PostgreSQL-u, pa ćeš se i sam uveriti.


Uh, mogli bi staviti listu featuresa koje nudi PG i ORACLE ...

Citat:
Aleksandar Vidakovic:
OpenSource DBMS-i ti takođe daju mogućnost da vidiš kako su implementirani problemi zaključavanja, deadlock-ova, pooling-a, parsiranja, itd., od ljudi koji se bave izradom DBMS-a dugi niz godina, tako da to ima i svoju edukativnu stranu, dok ispod Oracle-ove haube može da leži svašta, čak i nešto loše.

Naravno, ti ladno mozes da skines i kompletan source od linux kernela od 100mb koda, samo ne znam da se neko upustio u ispravak i pregled necega sto nije bilo po njegovoj volji. Da mi neko da source code od windowsa stvarno ne znam da bi mi bog zna sta koristilo. wa�I Else
[ misk0 @ 12.08.2002. 12:15 ] @
Citat:
B o j a n:
Čekaj bre kobrejabre,
ako si na primer hipotetički ti zadužen za support u nekoj firmi, i tamo održavaš Oracle ili bilo koju komercijalnu varijantu, koliko će ti biti potrebno vremena da otkloniš neki problem ? A koliko, da je slučaj sa nekom open source bazom ??

Mislim da bi bolje prošao sa open source rešenjem.


Misdlim da grijesis...

Ne znam za druge support sluzbe ali recimo za ORACLE imas telefon, mail kontekte na koje mozes da dobijes sve odgovore. Takodje postoje ogromne howto i tips&trick liste gdje mozes da nadjes odgovore na uglavnom sva svoja pitanja.

Taj support placas i tamo nema slucaja da neko kaze eto to je tako, mi ne znamo sto, ako ko sazna nek javi kao sto je rijec sa opensource community.
Ne znam da li je iko od vas koristio metalink.oracle.com ali sva pitanja i probleme na koje sam nailazio i nisam rijesnje nashao nigdje na netu, tamo sam nashao.

Ako nesto skines dzabe sa neta, ne mozes ocekivati i "dzabe" support.
[ Aleksandar Vidakovic @ 12.08.2002. 12:49 ] @
Citat:
misk0:
Ako nesto skines dzabe sa neta, ne mozes ocekivati i "dzabe" support.

Za PostgreSQL, kao i za MySQL postoji više različitih support sajtova, i to za svaki tip support-a je poseban sajt. Imaš: user support, administration support, development support, programers support, itd. I to postoji više sajtova.

Ti mi deluješ kao neko ko priča napamet .. informiši se! Stvarno nema razloga za to. A što se tiče OpenSource izvornih kodova. Oni su fantastično organizovani i dokumentovani. Daću ti primer za PostgreSQL. Za svaku logičku celinu postoji poseban direktorijum:
Code:

Makefile    catalog/   lib/    nodes/      po/          regex/    tcop/
access/     commands/  libpq/  optimizer/  port/        rewrite/  tioga/
bootstrap/  executor/  main/   parser/     postmaster/  storage/  utils/


Kada uđeš npr. u executor i otvoriš datoteku sa izvornim kodom dobiješ fino iskomentarisan, genijalno napisan, kod ... koji ti dajem u attachmentu čisto da vidiš primer.

Takođe postoje i UML dijagrami (ali samo dijagrami klasa) koji ti na jedan prost način prikazuju klase i metode i veze između njih, tako da lepo možeš da stekneš predstavu o čitavoj organizaciji PostgreSQL-a na jedan prost i u isto vreme detaljan način, jer je to i poenta UML-a.

Citat:
misk0:
Ne znam za te jezike, ali licno sam koristio Java u PL/SQL odnosno prosirivao njegovu funkcionalnost pozivajuci JAVA funckije
Takodje postoje i JSP ali ne Server Pages vec Java Stored Procedure koje ti dodatno omogucuju manipulaciju na serveru.

Super, samo Java nema funkcije, već je to čist OO jezik. Verovatno si mislio na objekte neke klase i njegove metode. Međutim to nije isto, dajem ti primer:
Code:
CREATE FUNCTION perl_max (integer, integer) RETURNS integer AS '
    my ($a,$b) = @_;
    if (! defined $a) {
        if (! defined $b) { return undef; }
        return $b;
    }
    if (! defined $b) { return $a; }
    if ($a > $b) { return $a; }
    return $b;
' LANGUAGE plperl;

znači sve ide na server strani i deklaracije promenljivih i obrada i to sve u Perl-u, npr. Znači, razlika je zaista velika. Da koristiš Perl ili Python ili neki drugi jezik ovako je u Oracle-u totalno nemoguće, zbog njegove ograničenosti i zbog toga što Oracle forsira njegove proizvode i nije otvoren za druge jezike, ni pod razno!

Naravno u PosgreSQL-u možeš da kreiraš i svoj jezik i nazoveš ga bilo kako. Naravno to je težak posao, ali ti ovo govorim da vidiš koliko je dobar i fleksibilan PostgreSQL.necega sto nije bilo po njegovo
[ Dragan @ 12.08.2002. 15:42 ] @
Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Dragane, evo ti i drugi attachment, da vidiš da to nisu male tabele. Attachment je kompresovan gzip-om. Može da ga raspakuje WinZip, pošto vidim da koristiš Windows 2000.


A moze i gzip -d :) Ova masina mi je za surf i mail, ja sam Linux/UNIX covek...

Pogledao sam tabelu, i jeste ima dosta kolona (da ne kazem obelezja :), ali vaznije je koliko imas indeksa na njoj, koliko rekorda udje, koliko procesa drlja po njoj...
Ja imam recimo tabelu koja ima nekih 20-tak polja, ali ima 8 indeks na njoj, dnevno ulazi oko 100000 rekorda (za par meseci se ocekuje milion) i nad njom trci oko 10 procesa, od kojih vecina radi ili insert ili update.

Imam ja na Linux masini Postgre pa cu cim uhvatim malo vremena, napraviti par tabela i poterati par procesa da vidim kako se ponasa (trebalo bi da ima ESQL/C pretprocesor za Postgre) pa cu ti javim kako stvari stoje u odnosu na Informix.

[ Aleksandar Vidakovic @ 13.08.2002. 08:04 ] @
Citat:
Dragan:
Pogledao sam tabelu, i jeste ima dosta kolona (da ne kazem obelezja :), ali vaznije je koliko imas indeksa na njoj, koliko rekorda udje, koliko procesa drlja po njoj...

Pazi, to je samo jedna tabela sa oko 30 miliona redova, nisam sigurno mogao da ti sad stavljam prikaze svih tabela i broja njihovih redova, ali ti mogu reći da su data_synop i data_ship tabele sa jako velikim brojem redova i jako velikim brojem kolona. Ono što je najbitnije reći, jeste to da su sve te tabele međusobno povezane. Tako da ako želiš naziv i koordinate stanica, itd. moraš da spajaš. Znači redudansa je na minimumu, zato što je cela šema normalizovana.
Citat:
Dragan:
Ja imam recimo tabelu koja ima nekih 20-tak polja, ali ima 8 indeks na njoj, dnevno ulazi oko 100000 rekorda (za par meseci se ocekuje milion) i nad njom trci oko 10 procesa, od kojih vecina radi ili insert ili update.

Ajde da kažem da je kod mene sličan slučaj s tim što se ažuriraju sve tabele, ali ne svakodnevno, ali kad se ažuriraju tada je opterećenje ogromno. Količine podataka su u GB. Tako je bilo ranije, sada stagnira iz prostog razloga, jer još uvek nema novih podataka, tako da se uglavnom čita, malo kreiraju nove tabele na osnovu postojećih, malo update, malo se generišu izveštaji. Naravno ovaj IS nije dovršen.

Na drugom IS-u imam slučaj tabele sa puno index-a: Datum, Oblast u okviru datuma, Tip u okviru svega prethodnog, Termin u okviru svega prethodnog, nivo u okviru svega prethodnog, period važenja u okviru svega prethodnog, format u okviru svega prethodnog. Znači to je 7 atributa primarnog ključa i naravno index za sve njih. Naravno ova tabela je u IS-u koji koristi MySQL za DBMS. Ovo radi extremno brzo zbog MyISAM tipa tabele. Nisu potrebne transakcije zbog redova, ni lokoti zbog tipa tabele, kao što piše u dokumentaciji, sve se reguliše interno.
Citat:
Dragan:
Imam ja na Linux masini Postgre pa cu cim uhvatim malo vremena, napraviti par tabela i poterati par procesa da vidim kako se ponasa (trebalo bi da ima ESQL/C pretprocesor za Postgre) pa cu ti javim kako stvari stoje u odnosu na Informix.

Nadam se da imaš zadnju verziju, 7.2.1, ako nije izašlo nešto novije. U ovoj verziji su ispravljeni bagovi i dodate nove mogućnosti. Jedina malo veća mana, bar što se mene tiče, jeste nedostatak replikacije u realnom vremenu na osnovu WAL-a, već moram da prebacim repliku na aplikacije. Tu postoji i drugo rešenje, sa dump-om ali nije u realnom vremenu ili preko soketa što bi bilo u realnom vremenu. Verovatno postoje i druga rešenja, ali mi ne padaju na pamet. MySQL podržava repliku, koja je mnogo brza, pošto je preko soketa. Nova verzija PostgreSQL-a će imati mogućnost replike, čak bez permanentnih i pouzdanih konekcija.


[Ovu poruku je menjao Mihailo dana 22.08.2002 u 01:47 PM GMT]/b]
Ne znam za te jezike, ali
[ MoHicAn @ 15.08.2002. 02:38 ] @
Citat:
B o j a n:
Čekaj bre kobrejabre,

ako si na primer hipotetički ti zadužen za support u nekoj firmi, i tamo održavaš Oracle ili bilo koju komercijalnu varijantu, koliko će ti biti potrebno vremena da otkloniš neki problem ? A koliko, da je slučaj sa nekom open source bazom ??

Mislim da bi bolje prošao sa open source rešenjem.


Hm pa i ne bas posto da je u pitanju oracle i da je neki glinch do oracla samo pozoves njih i kazes imate problem i ti si svoj posao zavrsio posto obicno oracle ide sa support-om
[ Riste Pejov @ 22.08.2002. 02:41 ] @
Covece ... ORACLE ima toliko mnoooogo opcija za optimizaciju sto nijedan drugi RDBMS nema. PG je stvarno fenomenalan ali ipak jedna stvar je veoma bitna.
Kad neka firma nudi ORACLE, onda on ide sa nekim vec istestiranim HardCore Serverom, gde on radi nenormalno brzo i stabilno, a kad svaki idiot stigne da instalira PG na PII sa 128 MB RAM, onda sigurno da cete ga kuditi kako nije stabilan ili ORACLE je brzi ... ali kad bi neko uzeo PG preko RH, kao RH Database, sa support i na nekom stabilnom i jakom serverom verujem da bi bio manje vise istog kvaliteta kao ORACLE. A kad se govori o stabilnoscu, onda je NON-STOP SQL nenadmasiv, jest da nema puno SQL-92 konstrukta .... ali ne desava se da pogresi ili sjebe nikada ( Yahoo fura NON-STOP SQL ) Ukoliko je neko imao prilike da radi sa NON STOP SQL-om zna o cemu govorim
[ dwarf @ 22.08.2002. 05:14 ] @
Eh, veciti problem koja je bolja, iliti "ciji je duzi" koliko primecujem. Izvinjavam se svima na ovoj upadici, ali mislim da je malko nerealno ovako pricati. "Ja sam probao ORACLE pa sam posle probao PgSQL i sada mislim da je drugi najjaci na svetu." Sve je to jako lepo, ali postoje ipak i objektivne cinjenice.

Mislim da je najlepse rekao Riste, jednostavno _moras_ imati dobrog administratora za takvo cudo. Ako imas istog, onda ti je pesma, ako ne...jebiga, sporo ce raditi, gusice masinu i tome slicno. E, sada, nauciti kako se to cudo administrira je umetnost u sebi i naravno da se tu moze postaviti pitanje "cemu sve to" i jednostavno se uzeti sistem sa manjim overhead-om i koji se "nauci" za manje vremena. Ali to tesko da je opravdanje komentara da je ORACLE gori ili bolji od PgSQL-a. Jednostavno su dva proizvoda za dve klase problema.

Ja licno preferiram DB2, pogotovo otkad je u verziji 7 uveo neki jezik slican SQL-u za stored proc. (mislim da je to postojalo i u verziji 6.x). Ranije je to moglo samo u javi ili C-u. PgSQL mi je na drugom mestu, ali sam "prisiljen" (pod navodnicima da ne ispadne da mi je sada kao lose) da koristim MySQL na najvecem broju projekata jer nasi provajderi samo to podrzavaju...nazalost.

Inace, cudno mi je da niko nije pomenuo i MSSQL. :))

P.S.: Mislim da je komentar da ljudi rade PgSQL iz ljubavi i da je zato bolji malko...detinjast??
[ Dragi Tata @ 22.08.2002. 05:31 ] @
Citat:
Aleksandar Vidakovic:

Razlog za ovo je više nego očigledan. Oracle je nametljiv, a ljude koji razvijaju PostgreSQL nije briga da li će neko koristiti njihov proizvod ili ne. Ljudi koji razvijaju PostgreSQL rade to iz ljubavi, a ne iz koristi. Zato će OpenSource DBMS-i i uopšte OpenSource pobediti na duge staze. Sve veći broj ljudi koristi Linux, jer je najsigurniji i najstabilniji. Oracle pod windowsima je ozbiljan sigurnosni problem. Uopšte, sve pod windowsima je ozbiljan problem. :)



E, moj omladinac. Ni j@#%nje nije bolje kad se radi "iz ljubavi", a kamoli softver. No, ima vremena, naučićeš.
[ Aleksandar Vidakovic @ 22.08.2002. 08:10 ] @
Citat:
Dragi Tata:
E, moj omladinac. Ni j@#%nje nije bolje kad se radi "iz ljubavi", a kamoli softver. No, ima vremena, naučićeš.

Hmm ... problem je u tome što ti izgleda ništa ne radiš iz ljubavi. ... a to već ne spada u domen baza.

Citat:
dwarf:
P.S.: Mislim da je komentar da ljudi rade PgSQL iz ljubavi i da je zato bolji malko...detinjast??

Hmm ... pa misliti i raditi nešto drugo nije isto, zar ne?!

Problem je u tome što većina ljudi misli ali ne razmišlja detaljno o problemu o kom misli i zbog toga nema dovoljno dobrih objašnjenja o nekom problemu ili tematici. Do sada je na ovu temu odgovarano po principu "Ovo je bolje, ono je bolje". Ja sam pokušao da odem jedan korak dalje i dao sam konkretne primere, za razliku od drugih (možete ih pogledati na prvoj stranici pri kraju, jer sam ih uploadovao, čak sam dao i primer lake proširivosti PostgreSQL-a koja nije nikada postojala, niti će postojati u Oracle-u, jer nije moguća). Ako poznajete dobro PostgreSQL i Oracle i MySQL ništa vas ne sprečava da isti sistem testirate na sva tri DBMS-a i zatim ovde stavite rezultate testova. Ali da se ovako vrtimo u krug, deluje više nego detinjasto.

pozdrav
[ kobrejabre @ 22.08.2002. 10:05 ] @
Hmmm, na osnovu cega mislis da su tvoji "testovi" bas toliko pouzdani, i da bas toliko dobro poznajes sve ove sisteme? Da nisi mozda zvanicno sertifikovan za bar neku od ovih baza, npr. Oracle?
[ Aleksandar Vidakovic @ 22.08.2002. 10:43 ] @
Citat:
kobrejabre:
Hmmm, na osnovu cega mislis da su tvoji "testovi" bas toliko pouzdani, i da bas toliko dobro poznajes sve ove sisteme? Da nisi mozda zvanicno sertifikovan za bar neku od ovih baza, npr. Oracle?

Pa imam diplomu FON-a smer za informacione sisteme. Na FON-u sam uglavnom radio u Oracle-u od verzije 6 pa do 7.2. Po završenim studijama, sam radio u Access-u, MySQL-u i PostgreSQL-u. Naravno testirao sam i na Oracle-u. Imam jako puno IS-ova iza sebe.

Šta imaš ti?
[ dwarf @ 22.08.2002. 11:45 ] @
Citat:

Hmm ... pa misliti i raditi nešto drugo nije isto, zar ne?!


Eh?? Mora biti da te negde ne hvatam.

Citat:

Problem je u tome što većina ljudi misli ali ne razmišlja detaljno o problemu o kom misli i zbog toga nema dovoljno dobrih objašnjenja o nekom problemu ili tematici. Do sada je na ovu temu odgovarano po principu "Ovo je bolje, ono je bolje". Ja sam pokušao da odem jedan korak dalje i dao sam konkretne primere, za razliku od drugih (možete ih pogledati na prvoj stranici pri kraju, jer sam ih uploadovao, čak sam dao i primer lake proširivosti PostgreSQL-a koja nije nikada postojala, niti će postojati u Oracle-u, jer nije moguća). Ako poznajete dobro PostgreSQL i Oracle i MySQL ništa vas ne sprečava da isti sistem testirate na sva tri DBMS-a i zatim ovde stavite rezultate testova. Ali da se ovako vrtimo u krug, deluje više nego detinjasto.
pozdrav


Da, i dao si te primere i za to ti svaka cast. Ja sam se osvrnuo na jedan tvoj komentar koji je besmislen.

Inace, prosvetli nas, zasto Oracle nije moguce "tako" prosiriti??
[ Aleksandar Vidakovic @ 22.08.2002. 12:21 ] @
Citat:
dwarf:
Da, i dao si te primere i za to ti svaka cast. Ja sam se osvrnuo na jedan tvoj komentar koji je besmislen.
Inace, prosvetli nas, zasto Oracle nije moguce "tako" prosiriti??


Zato što je ClosedSource i zato što imaju takvu politiku da forsiraju samo svoje proizvode. Ja ih razumem, tu se obrću velike pare i to je za one koji te pare primaju ok. Samo Oracle je jako zahtevan, i što se tiče memorije i svega ostalog, dok PostgreSQL i MySQL rade dobro i na P166 sa 32Mb. Dok Oracle ne možeš ni da pokreneš na ovoj platformi. Naravno ovo i nije neki razlog, jer sada retko ko ko želi ozbiljan sistem ima ovakve kompjutere, ali opet ... Oracle velike pare košta i jako je zahtevan, a ne pruža ništa naprednije u odnosu na PostgreSQL, čak je PostgreSQL daleko bogatiji.

Ti ako imaš nešto konkretno kaži, bilo bi dobro da razmenjujemo znanje i iskustvo!
[ kobrejabre @ 22.08.2002. 12:33 ] @
Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Citat:
kobrejabre:
Hmmm, na osnovu cega mislis da su tvoji "testovi" bas toliko pouzdani, i da bas toliko dobro poznajes sve ove sisteme? Da nisi mozda zvanicno sertifikovan za bar neku od ovih baza, npr. Oracle?

Pa imam diplomu FON-a smer za informacione sisteme. Na FON-u sam uglavnom radio u Oracle-u od verzije 6 pa do 7.2. Po završenim studijama, sam radio u Access-u, MySQL-u i PostgreSQL-u. Naravno testirao sam i na Oracle-u. Imam jako puno IS-ova iza sebe.

Šta imaš ti?


Pa ja imam dve diplome fona, ali one ne znace da imam SPECIFICNO znanje o svakoj od ovih baza...
[ Aleksandar Vidakovic @ 22.08.2002. 12:44 ] @
Citat:
kobrejabre:
Pa ja imam dve diplome fona, ali one ne znace da imam SPECIFICNO znanje o svakoj od ovih baza...


Na FON-u se uči o DBMS-ovima čak i sa aspekta izrade, pa posedujemo znanje koje nam omogućava da napravimo svoj DBMS. Naravno to je težak posao i besmislen pošto već ima toliko DBMS-ova, ali to znanje omogućava da se analizira kvalitet DBMS-a sa aspekta izrade. Naravno ovo je moguće jedino u slučaju OpenSource DBMS-a, pošto se ne može pogledati šta ispod Oracle-a viri, bar ja ne mogu.
[ kobrejabre @ 22.08.2002. 13:00 ] @
Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Citat:
kobrejabre:
Pa ja imam dve diplome fona, ali one ne znace da imam SPECIFICNO znanje o svakoj od ovih baza...


Na FON-u se uči o DBMS-ovima čak i sa aspekta izrade, pa posedujemo znanje koje nam omogućava da napravimo svoj DBMS. Naravno to je težak posao i besmislen pošto već ima toliko DBMS-ova, ali to znanje omogućava da se analizira kvalitet DBMS-a sa aspekta izrade. Naravno ovo je moguće jedino u slučaju OpenSource DBMS-a, pošto se ne može pogledati šta ispod Oracle-a viri, bar ja ne mogu. :D


Jel ti pricas o beogradskom fonu ili je to neki drugi fon? Ovo mora da je ono: u nasoj firmi nude se najkvalitetnija resenja u skladu sa vodecim svetskim tendencijama...
[ Aleksandar Vidakovic @ 22.08.2002. 13:24 ] @
Citat:
kobrejabre:
Jel ti pricas o beogradskom fonu ili je to neki drugi fon? Ovo mora da je ono: u nasoj firmi nude se najkvalitetnija resenja u skladu sa vodecim svetskim tendencijama...

pa, zar postoji neki drugi FON - Fakultet Organizacionih Nauka ?

sledeći predmeti su ključni za izradu DBMS-a:
1. Projektovanje informacionih sistema (PIS)
2. Baze podataka
3. Organizacija računara i operativnih sistema (OROS)
4. Programski jezici i prevodioci (PJP)
5. Strukture podataka

Znači ako si položio PJP, trebalo bi da znaš da napraviš sopstveni programski jezik i da znaš dobro o parserima, kompajlerima i linkerima, kao i da znaš da upotrebiš lex(leksički analizator - lexical analyzer generator ili flex - fast lexical analyzer generator) i yacc (parser generator - yet another compiler compiler). Ako si položio baze podataka, tada znaš sve što se tiče baza i sistema za upravljanje bazama podataka i problema koji se tiču deadlock-ova, dvofaznog commit protokola,mehanizama zaključavanja, koordinatora, modela i njihovih struktura, itd. ... Ako si položio strukture podataka, tada znaš da implementiraš B,B+,B* stablo koje je od primarnog značaja kod indeksa u DBMS-ovima. Ako si položio OROS tada znaš da efikasno upravljaš memorijom, procesima, praviš interpretere itd.

Mrzi me da pišem, idi pa polaži to pa će ti biti jasno. Naravno, ako ništa od ovoga nisi učio niti položio, tada definitivno ne znaš ništa i nisi u stanju da napraviš sopstveni DBMS ni da analiziraš detaljno postojeće DBMS-ove..�Tavno ovo i nije neki razlo
[ kobrejabre @ 22.08.2002. 15:31 ] @
Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Citat:
kobrejabre:
Jel ti pricas o beogradskom fonu ili je to neki drugi fon? Ovo mora da je ono: u nasoj firmi nude se najkvalitetnija resenja u skladu sa vodecim svetskim tendencijama...

pa, zar postoji neki drugi FON - Fakultet Organizacionih Nauka ?

sledeći predmeti su ključni za izradu DBMS-a:
1. Projektovanje informacionih sistema (PIS)
2. Baze podataka
3. Organizacija računara i operativnih sistema (OROS)
4. Programski jezici i prevodioci (PJP)
5. Strukture podataka

Znači ako si položio PJP, trebalo bi da znaš da napraviš sopstveni programski jezik i da znaš dobro o parserima, kompajlerima i linkerima, kao i da znaš da upotrebiš lex(leksički analizator - lexical analyzer generator ili flex - fast lexical analyzer generator) i yacc (parser generator - yet another compiler compiler). Ako si položio baze podataka, tada znaš sve što se tiče baza i sistema za upravljanje bazama podataka i problema koji se tiču deadlock-ova, dvofaznog commit protokola,mehanizama zaključavanja, koordinatora, modela i njihovih struktura, itd. ... Ako si položio strukture podataka, tada znaš da implementiraš B,B+,B* stablo koje je od primarnog značaja kod indeksa u DBMS-ovima. Ako si položio OROS tada znaš da efikasno upravljaš memorijom, procesima, praviš interpretere itd.

Mrzi me da pišem, idi pa polaži to pa će ti biti jasno. Naravno, ako ništa od ovoga nisi učio niti položio, tada definitivno ne znaš ništa i nisi u stanju da napraviš sopstveni DBMS ni da analiziraš detaljno postojeće DBMS-ove.


Pa ovo je totalno neverovatno !
Ti si totalno izgubio vezu sa realnoscu kad mozes da pricas ovakve budalastine.
Ispiti br 3,4 i 5 su totalna boza, a 1 i 2 nemaju veze sa "pravljenjem sopstvenog dbms i detaljnim analiziranjem postojecih". To je kao da si rekao: "Polozio sam vozacki ispit, sad sam u stanju da napravim sopstveni Ferari i da detaljno analiziram postojece". Iako si (mozda) polozio ove ispite (kao sto tvrdis) na osnovu ovoga sto si rekao, mogu da tvrdim da ti definitivno nemas pojma. Ko zna, mozda si toliko bio impresioniran njihovim gradivom da si sebi uvrteo u glavu da nesto i znas. Odrasti, mali veseljace...
st�Frisno.
Uh, al sam se ras
[ Dragi Tata @ 22.08.2002. 18:10 ] @
Uopšte uzev, rekao bih da neko ovde meša babe i žabe. U poslovnom svetu, kao i kod velikih državnih institucija, teško da ćete negde naći PG ili MySQL. Tamo se koriste samo komercijalne baze podataka: Oracle, DB2, Informix, MS SQL Server. Što se tiče pojedinaca, škola, pa i manjih firmi, tamo već ima svačega. I uopšte, prednost otvorenog koda nestaje kad je u pitanju biznis okruženje: imao sam prilike da radim sa Open Source bazom koja se zove BerkleyDB i našao sam jedan prilično gadan bug u njoj. Mislite da su mi šefovi rekli da kopam po source-u i ispravim bug? Sačuvaj Bože. Poslali smo mail Keith Bosticu (čoveku koji razvija ovaj DBMS) i kad u roku od nedelju dana nismo dobili zadovoljavajuće rešenje, batalili smo BerkleyDB. Otvoreni kod je dobar za univerzitete i razne istraživačke organizacije, a u poslovnom svetu nema nikakvu praktičnu primenu.
[ Gojko Vujovic @ 22.08.2002. 18:53 ] @
Citat:
Otvoreni kod je dobar za univerzitete i razne istraživačke organizacije, a u poslovnom svetu nema nikakvu praktičnu primenu.


Zapisaću datum i vreme kada sam ovo pročitao po prvi put, tj. sada.

Možda budem uramio ovaj citat i okačio ga na zid.
[ dwarf @ 22.08.2002. 19:52 ] @
Dakle, ipak je dobro sto sam pitao da nas prosvetlis, jer ti nisi rekao da je Oracle nemoguce prosiriti, vec da ga nije moguce prosiriti na nacin na koji je moguce PgSQL. Mada, koliko se ja secam, projektovanje DBMS-ova, ali mislim baze pravom smislu te reci, odnosno samog sistema, nije maciji kasalj i potrebna je neverovatna kolicina truda i pogotovo vremena koje nije uvek na raspolaganju.

E, zato sam rekao da je taj komentar los i neadekvatan u najmanju ruku. Kao sto rece Dragi Tata kada se naleti na bug u tako necemu, tesko da ce neki nesrecni programer dobiti plemenit zadatak da se to popravi, pogotovo u svetu u kome mozes da biras, dakle ako DBMS A ima bug taj i taj a DBMS B nema, uzecu drugi. Placati programera koji ima znanje koje je potrebno da bi ispravio bug mi dodje skoro skuplje.

Ovo je slican argument koji su ljudi davali za Linux, ali do sada mislim da nisam naleteo ni na jednog coeka koji je zaista uzeo Linux-ov kernel sors i sredio neki problem ili dodao nesto sto nije postojalo a sto mu je trebalo. Ljudi jednostavno nemaju ni vremena ni zivaca za takve stvari.

Ali koliko sam ja video Oracle alate za programiranje, pocevsi od PL/SQL-a, preko Oracle forms-a i sire, to uopste nije lose. U stvari, jako je dobro. Od tri coveka koja znam koja taj posao rade godinama, jedan je zagrizen za DB2 (i asistent je na PMF-u i odnedavno i magistar) a druga dva (nemaju doduse akademska zvanja) rade iskljucivo Oracle. Pokazali su mi par trikova...mocno je to. A pritom, ako se za neki ogroman projekat gleda masina na kojoj ce on da radi, u smislu cene, pisi propalo u startu. Nisam lud da za iole ozbiljan posao uzmem P166 sa 32MB RAM-a pa da radim sa ne znam ti ni ja cime.

I opet kazem da se ovde brkaju babe i zabe. MySQL i PgSQL su odlicne baze, ali da se ne zanosimo, jednostavno postoje i bolje i mocnije. Mozda mi jednostavno nikada do sada nismo radili na nekom poslu gde bi nam _zaista_ bio potreban Oracle.

Citat:

Zapisaæu datum i vreme kada sam ovo proèitao po prvi put, tj. sada.
Možda budem uramio ovaj citat i okaèio ga na zid.


Slazem se, ali samo da napomenem da OpenSource != Linux. Mnogo ljudi radi sa OS operativnim sistemima, tipa Linux, i okruzenjima, tipa Apache i Perl/PHP, ali sa komercijalnim bazama, tipa Oracle i DB2. Skakljivo su tle te baze podataka.
[ Dragi Tata @ 22.08.2002. 19:56 ] @
Citat:

Zapisaću datum i vreme kada sam ovo pročitao po prvi put, tj. sada.

Možda budem uramio ovaj citat i okačio ga na zid.



Nemoj ništa da kačiš na zid, već razmisli sam kad mi već ne veruješ na reč. Da si ti recimo šef IT sektora u nekoj velikoj banci ili osiguravajućoj kući, da li bi dozvolio svojim programerima da "brljaju" po kodu DBMS-a koji obrađuje podatke od kojih najdirektnije zavisi sudbina firme i svih zaposlenih? Ili bi kupio gotov DBMS (koji može da bude open ili closed code svejedno) i koristio ga as-is, a ako nešto krene naopako, odgovoran je isporučilac software-a (Oracle, IBM, MS...).
[ broker @ 22.08.2002. 20:22 ] @
Porediti MySQL i Orakle je otpriliek kao porediti raketu i prekookeanskiputniki avion. Zajedncko im je samo to sto lete, i doista, raketa jeste brza :)

MySQL je igrackica. Jedino za sta moze da se upotebi su jednostavnije web aplikacije. Nekazem da u njemu ne moze da se radi i nesto komplikovano (radili su se impresivni programi i u CA clippery 87 kji cak ni SQL nema) ali se to ne isplati.

Za PostgresSQL, nisam video, ne znam sta sve moze i ne moze ali ako je open sorce otpada kao zamena z aOracle. Vrlo rado bih video PostgresSQL umest MySQL-q na pimer na Veratu (ali tek kada bude mogao da se instalira i na Windows zbog razvoja).

[ Aleksandar Vidakovic @ 23.08.2002. 14:01 ] @
Citat:
kobrejabre:
Pa ovo je totalno neverovatno !
Ti si totalno izgubio vezu sa realnoscu kad mozes da pricas ovakve budalastine.
Ispiti br 3,4 i 5 su totalna boza, a 1 i 2 nemaju veze sa "pravljenjem sopstvenog dbms i detaljnim analiziranjem postojecih". To je kao da si rekao: "Polozio sam vozacki ispit, sad sam u stanju da napravim sopstveni Ferari i da detaljno analiziram postojece". Iako si (mozda) polozio ove ispite (kao sto tvrdis) na osnovu ovoga sto si rekao, mogu da tvrdim da ti definitivno nemas pojma. Ko zna, mozda si toliko bio impresioniran njihovim gradivom da si sebi uvrteo u glavu da nesto i znas. Odrasti, mali veseljace...


Pa nisam rekao da je fakultet fabrika u kojoj na jednoj strani ulaze studenti koji se razlikuju po izgledu, inteligenciji, znanju, itd., a na drugoj izlaze identični stručnjaci. Kao što znaš, uslov za polaganje pismenog dela ispita je odbrana bilo seminarskog bilo projektnog rada. Takođe znaš da ti taj rad može uraditi neko drugi. Ja sam sve radio sam. Učio sam sve do detalja, a da nisam morao. Verovatno misliš da sam budala, međutim ja sam znao da će mi to znanje biti od koristi i zaista i jeste. Mogao sam ja da idem "linijom manjeg otpora", ali nisam. Npr., svi su koristili Access za PIS, ja sam Oracle i za PIS i za izborni predmet i za diplomski rad.

Na FON-u već ima projektnih radova u kojima su studenti napravili sopstveni DBMS. Pazi, jednu stvar koju naučiš nisi obavezan da upotrebiš baš u tu svrhu, već možeš i za nešto drugo, ako imaš ideju. Ako ti ovo zvuči čudno, to ide u prilog tome da se ljudi međusobno razlikuju.
[ kobrejabre @ 23.08.2002. 16:49 ] @
U ovome sto si rekao moglo bi biti istine da nije bilo prethodnih tvojih komentara. Istina je da se znanje diplomiranih fonovaca mnoooogo razlikuje, jer oni koje nesto vise zanima obicno to i sami nauce, tako da nisu vezani iskljucivo za gradivo. Suvise dobro poznajem strukturu studenata fona (od najboljih do najgorih) da bih poverovao u ovu tvoju pricu.
Recimo, ovaj primer koji si naveo u vezi projektnih radova u kojima su studenti implementirali svoj sopstveni dbms uopste ne pije vodu. Verujem ja da su oni implementirali sopstveni dbms, ali ipak budimo realni oko njihove slozenosti, ne verujem da oni odskacu od najosnovnijih koncepata. Posto sam vec pomenuo primer ferarija, hajde da ga preradim, a istovremeno da budem u fazonu aktuelnog premijera. Ako su studenti pravili na fakultetu neke trotinete, ipak nisu automatski postali eksperti za ferarije.
Ipak fakultet daje osnovna znanja koja treba da budu podloga za ozbiljniji rad. Zato, dokazati da su oracle i ostali najkorisceniji dbms inferiorni u odnosu na postgre bi ti tesko uspelo cak i da imas neko zvanje vredno postovanja (npr. doktorat i decenijsko iskustvo) a ne jednu obicnu diplomu kakvih danas ima koliko hoces.
[ Riste Pejov @ 23.08.2002. 19:34 ] @
Realni svet i prava iskustva nemaju blage veze sa diplomom sa fakulteta.
Fakulteti su samo neka rudimentirana osnovna podloga, a vistinska znanja prate 2-3 pa i vise godina iskustva rada.
Ja sam (bar trebao biti) treca godina na ETF, imam MCDBA sertifikat, najvise radim u InterBase, Postgres, MySQL, NON-STOP SQL i Enscribe, i mogu reci da mi je InterBase definitivni favorit (radi lakocu razvoja aplikacije znate ono BCB6/D6/Kylix), pa onda redosledom kojeg sam naveo sledece baze.

Tata ipak mislim da nisi u pravu kad kazes da seriozna kompanija se ne zamara sa Open Source bazama. Radim za Nacionalnu Kreditnu Karticu u Makedoniji i tvrdim da koristimo aktivno MySQL, Postgres i MS SQL Server, ali _ipak_ glavni teret nose NON-STOP SQL i Enscribe.
Citat:

Za PostgresSQL, nisam video, ne znam sta sve moze i ne moze ali ako je open sorce otpada kao zamena z aOracle. Vrlo rado bih video PostgresSQL umest MySQL-q na pimer na Veratu (ali tek kada bude mogao da se instalira i na Windows zbog razvoja).


Postgres se intalira na Win sa cygwin-om
Citat:

odgovoran je isporučilac software-a (Oracle, IBM, MS...).

Tata, nisi shvatio dobro licencna sranja, nije tako kako sto mislis, ako se nesto sjebe niko ti ne placa ostetu , jednostavno si se sjebo ... i ko te jebe !
[ Dragi Tata @ 23.08.2002. 19:51 ] @
Citat:
Riste Pejov:
Tata ipak mislim da nisi u pravu kad kazes da seriozna kompanija se ne zamara sa Open Source bazama. Radim za Nacionalnu Kreditnu Karticu u Makedoniji i tvrdim da koristimo aktivno MySQL, Postgres i MS SQL Server, ali _ipak_ glavni teret nose NON-STOP SQL i Enscribe.


Loše me citiraš Riste. Nisam ja rekao da "seriozna" kompanija neće da koristi neki DBMS samo zato što je Open Source. Rekao sam da kompanije neće da dozvole svojim programerima da modifikuju i unapređuju taj source, iz čega proizilazi da je iz njihovog ugla svejedno da li je DBMS Open Source ili ne.

Citat:
Riste Pejov:
Tata, nisi shvatio dobro licencna sranja, nije tako kako sto mislis, ako se nesto sjebe niko ti ne placa ostetu :) , jednostavno si se sjebo ... i ko te jebe !


Nisam ni rekao da će neko da ti plaća odštetu. Rekao sam da ako kompanija reši da uzme neku Open Source bazu i njeni programeri modifikuju kod pa to izazove gubitak podataka, ima da leti glava šefu IT sektora te firme koji je dozvolio programerima da menjaju kod. Ako se kupi DBMS na tržištu (open source ili ne, svejedno) i koristi as-is, onda gorepomenuti šef IT sektora nije odgovoran ako taj DBMS ima bagove.

Ne tvrdim uopšte da je software lošiji ili bolji ako je Open Source. Samo tvrdim da kompanije (izuzeci postoje ali su retki) praktično nikad ne iskoriste taj source u smislu da ga izmene, unaprede, poprave i sl. već koriste Open Source DBMS-ove, baš kao i da su Closed-Source.
[ nkrgovic @ 26.08.2002. 12:13 ] @
Citat:
Aleksandar Vidakovic:

Kaže se "čak ili štaviše". :D U Oraclu sam radio sve projekte i seminarske radove na FON-u, a IS koji sam napravio za diplomski je takođe sadržavao Oracle. Dakle počeo sam sa Oracle verzijom 6 još na početku studija, pa 7, 7.1, 7.2. Malo sam radio i sa objektno-relacionom Oracle 8 verzijom, međutim imam samo jedan komercijalni projekat iza sebe koji sadrži i Oracle kao DBMS. Ali sam testirao, čisto radi sebe, kako se ponašaju Oracle, MySQL i PostgreSQL.

Trenutno radim u PostgreSQL-u i on je daleko bolji od Oracle-a, čak ih nije moguće ni uporediti, jer PostgreSQL ima daleko bogatiji server jezik koji se lako proširuje preko dinamičkih biblioteka, kao što sam rekao u jednoj od prethodnih poruka, tako da tvoja gore citirana konstatacija nema veze sa istinom. Ili nisi dobro pročitao šta sam napisao ili je nešto drugo u pitanju.



Evo, ja sam pomalo radio sa bazama - pa i ja da kazem pokoju rec... Znam, znam, nisam radio na tako znacajnim institucijama kao sto je FON, ne daj boze, ali - eto - imao sam par Oracle bazica, koje su drzale neke kontrole leta, nacionalne registre i slicne gluposti... Pa rek'o mozda nesto i znam ;>>>>>

LM, o MySQL-u imam najlepse misljenje, ali to je van ovoga... To je mala, brza baza (za citanje, za upis bas i nije), koja lepo radi male slatke web i sl. zadatke... Preporuka, dok god nema potrebe za slozenim upitima ili necim slicnim ;)))

Okolo postre-a i Oracle-a :

Postgre je fina bazica, koja moze da vozi firmice i slicne stvari, ali nije, po meni, ni blizu oracle-a. Pre svega ona je akademski projekat, koji lepo radi, ali nije napravljena niti ce izgleda ikada biti, za bilo sta osim baze koja podrzava normalne forme, integritete i sl. To jeste bitno, i to fino radi, ali...

- Oracle ima VELIKU prednost za real-time rad i analize, pracenje trendova, ono sto u svetu zovu data mining i data warehousing. Znaci - dok god je to baza za citanje i pisanje, kao u nekoj firmi postgre vozi jako lepo, ali za ozbiljne primene u vecim firmama Oracle je ispred za jedno 15 duzina...

- Oracle ima podrsku. Ako ne znate sta ovo znaci, onda OK, ali vecini firmi je to JAKO BITNO. Znaci - ako vam ne radi oracle - zalite se. Ako ne radi postgre - mozete samo da placete... Da, naravno, GPL, bla, bla - sve sam i tako to, ali... To za POSAO koji donosi NOVAC ne pije vodu ;))

- Oracle je SKALABILAN. Ko ne veruje neka proba razliku izmedju 32-bitnog i 64-bitnog oracle-a sa dosta rama... (Koliko uspe da nagura u 32-bitnu masinu ;)) ). Oracle sa lakocom vozi par TB -ram-a i 100+ CPU-a... Ovo linux i postgre NE MOGU i NECE SKORIJE MOCI. A ako mislite da to nije bitno... well... Za male firme i nije, Ali veliki zele mesto da rastu, a to postgre ne nudi.

- Jezik (ovo je covek tako odvalio da ne mogu da izdrzim) : PL/SQL je STANDARD. Zna ga JAKO PUNO ljudi i lepo radi. Sam, mozda postgre i nema los jezik (Nema, fakat da nema), ali koliko ga ljudi zna...?? A java je INTEGRISANA u Oracle, i radi SJAJNO - na dobroj masini... A to je vec svima dovoljno.

- Portabilnost: Na cemu sve radi Oracle? Jos jedna mana postgre-a je sto vezuje korisnika za PC, dok oracle to nikako ne radi... A ako covek zeli da se siri - onda je pr***o u cabar.... Takodje - ovo vazi i za klijente. Postgre i terminali nisu bas jaca kombinacija, a vecina velikih klijenata za baze (banke i sl.) VOLE svoje terminale... (Fon-ovac, menager, cuo nekad za TCO?? )

Jedina baza koja tuce Oracle je, po meni, IBM DB2. Zasto? Iz slicnih razloga.... A tu su i dodatni feature-i... Recimo da DB2 ima podrsku za slike (ne BLOB - to moze i moja tetka) - kao namenska polja jos od pocetka '90-ih, a oracle, tek od v8. A cemu to? Pa ja sam jos '96. video indexirani fuzzy logic search po slici za DB2. To, mislim danas ima i oracle. Znaci nazvrljam nesto rukom i kazem: nadji mi slice u bazi koje lice na ovo.... Zvoni li data mining zvonce, vec? ;)))))

Nemojte misliti da ja pljujem PostgreSQL : on je DIVNA baza - za firme i sl. Ali da je konkurecnija Oracle-u, e to je vec smesno ;))). Bar meni...

Just, my 0.02 EUR ;)

poz,
nk.

[ Aleksandar Vidakovic @ 26.08.2002. 12:51 ] @
Citat:
nkrgovic:
- Portabilnost: Na cemu sve radi Oracle? Jos jedna mana postgre-a je sto vezuje korisnika za PC, dok oracle to nikako ne radi...


Plašim se da nisam razumeo, ali ako si mislio na to da PostgreSQL radi samo na PC platformi, prevario si se. Radi i na Alpha-i i uostalom na svim platformama za koje postoji linux.

Nova verzija PostgreSQL-a nema nikakvih ograničenja, idi na njihov sajt pa proveri.
[ alex @ 26.08.2002. 13:12 ] @
Hmm, ne upadam u raspravu oko toga da li je bolji Oracle ili PostgreSQL,
vec samo da rascistim nekoliko (meni bar) nejasnoca u vezi tvoje poruke.

Pre svega da napomenem da koristim i radio sam sa obe baze, i Oracle i PostgreSQL.

Oracle koristim da kopam po NNM bazi (Network Node Manager,
za neupucene), praveci izvestaje raznoraznih kolekcija.

PostgreSQL koristim kao backend za nekoliko web aplikacija i par IS sistema.

Citat:
nkrgovic:
Oracle sa lakocom vozi par TB -ram-a i 100+ CPU-a...

Na kojoj ovo masini, odnosno serveru? Verovatno Sun masina. Ne vozi Oracle tih par TB ram-a i 100+ CPU-a, jer Oracle nije OS, vec baza. Dakle...
Citat:

Ovo linux i postgre NE MOGU i NECE SKORIJE MOCI.

... ova izjava je preterano naivna i, moram reci, brzopleta. PostgreSQL isto tako lepo i dobro (a i brzo) radi na Sun masinama, kao i Oracle. Uostalom, radi na svim masinama na kojima i Oracle (izuzev Win32 platforme). Sto ce reci, radice isto tako lepo i na par TB ram-a i na 100+ CPU masinama.. Samo, tako nesto cemo retko videti, upravo zbog podrske.

Citat:

- Jezik (ovo je covek tako odvalio da ne mogu da izdrzim) : PL/SQL je STANDARD.

PostgreSQL podrzava i PL/SQL, tacnije, to je standardan jezik pri instalaciji PostgreSQL-a - uz to, podrzava i C, Perl, Python i jos gomilu jezika. Sto se tice poznavanja jezika, verujem da je broj poznavaoca Perl-a cak 5 do 10 puta veci od broja poznavaoca PL/SQL jezika. Cisto da se razumemo, nemam nista protiv PL/SQL-a niti Oracle-a, ali drzimo se cinjenica.

Citat:

- Portabilnost: Na cemu sve radi Oracle?

Na cemu sve radi (i ne radi) PostgreSQL:
http://www.postgresql.org/idoc...x.php?supported-platforms.html

Citat:

Jedina baza koja tuce Oracle je, po meni, IBM DB2. Zasto?


DB2 je tata.. Dovoljan komentar. Jos uvek sa strahom mislim na sede dlake na glavi koje sam dobio kada sam prvi put ozbiljnije radio sa DB2.. :o)

Citat:

Nemojte misliti da ja pljujem PostgreSQL : on je DIVNA baza - za firme i sl. Ali da je konkurecnija Oracle-u, e to je vec smesno ;))). Bar meni...


Postoji mnogo polja na kojima je PostgreSQL velika konkurencija Oracle bazi, znatno vise nego broj polja na kojima je Oracle znatno iznad PostgreSQL-a.

Ipak, za velike kompanije Oracle je neprikosnoven.

Just my 2 ISK.
[ nkrgovic @ 26.08.2002. 22:09 ] @
Citat:
alex:

Na kojoj ovo masini, odnosno serveru? Verovatno Sun masina. Ne vozi Oracle tih par TB ram-a i 100+ CPU-a, jer Oracle nije OS, vec baza. Dakle...

... ova izjava je preterano naivna i, moram reci, brzopleta. PostgreSQL isto tako lepo i dobro (a i brzo) radi na Sun masinama, kao i Oracle. Uostalom, radi na svim masinama na kojima i Oracle (izuzev Win32 platforme). Sto ce reci, radice isto tako lepo i na par TB ram-a i na 100+ CPU masinama.. Samo, tako nesto cemo retko videti, upravo zbog podrske.



Ok. Razumemo se... Ali pazi - moze li Postgre da iskoristi to? Ipak se drugacije pravi kod koji koristi MNOGO procesora i onaj koji to ne radi.... Tj. postgre nije bas kod za 100 CPU-a. Takodje, drugacije se pise kod koji koristi vece kolicine memorije... Standardno pisan kod - kako sto je postgre nece koristiti vise od 2G ram-a po procesu, ili, ako ima srerce i dobrog kompajlera, po thread-u. Ovo deluje puno, ali kada se radi analiza podataka za zadnjih x godina po y faktora moze biti nezgodno.....

NPR. Postgre za solaris (sun) je genericki port koji radi na svemu od 2.6 solarisa... Ali ne podrzava generalno velike masine.... Tj, radice on, ali ce najveci deo masine zvrjati prazan...

Drugim recima: Radi on na DOSTA toga, ali kako? ;)))

Sto se tice jezika: Podrzava on puno toga, ali... Jednostavno: Ti imas GOMILU knjiga, skola i sl. za Oracle rad, i za Javu sa Oracle-om... A za postgre toga nema... Radi sve to na postgre-u, uglavnom, ali.... Ne rade trikovi ;))).

Ono sto sam zeleo reci je: Postgre je SUPER. Do neke granice... Preko toga - covek udara u plafon i mora da predje na nesto vece... Tu cak nije ni stvar support-a - cisto koda i pristupa radu.. Pazi: Ja PREPORUCUJEM postgre za puno toga... Skoro za sve ;))) Ali ima Oracle svojih prednosti.... Mislim da se razumemo, zar ne? :)))

poz,
nk.


[ Aleksandar Vidakovic @ 27.08.2002. 07:39 ] @
Citat:
nkrgovic:
Ono sto sam zeleo reci je: Postgre je SUPER. Do neke granice... Preko toga - covek udara u plafon i mora da predje na nesto vece... Tu cak nije ni stvar support-a - cisto koda i pristupa radu.. Pazi: Ja PREPORUCUJEM postgre za puno toga... Skoro za sve )) Ali ima Oracle svojih prednosti.... Mislim da se razumemo, zar ne? ))


Meni ovo liči na "mlaćenje prazne slame", "presipanje iz šupljeg u prazno" i tome slično. Već smo ti rekli da PostgreSQL nema skoro nikakvih ograničenja ... idi na sajt i proveri, ako ne veruješ. Takođe postoji developer lista koju možeš da pratiš ako želiš. Tu ćeš shvatiti da će verzija koja je trenutno u izradi imati gomilu novih stvari koje su daleko iznad Oracle-a. Naravno i Oracle će posle imati sve to, jer i oni prate PostgreSQL mailing listu
[ dwarf @ 27.08.2002. 08:50 ] @
Ako je covek koji se krije iza nicka nkrgovic meni poznat, a postoji velika sansa da jeste, onda znam o cemu prica jer smo nebrojeno puta uz ispijanje velike kolicine piva pricali o tome.

Dakle, nije bitno koja "ogranicenja" PgSQL ima. Covek ne govori o ogranicenjima u smislu onih koji su postojali na ranijim verzijama PgSQL-a o velicini jednog sloga (kol'ko bese, 8K??) ili o sporosti/brzini INSERT ili SELECT upita, vec o tome da iako nesto radi na Alpha masinama, tj. iako se nesto moze poterati na tako nekim masinama, pitanje je kako to radi na istima. Ili SPARC-ovima, ili nekim slicnim cudima-mudima. Jednostavno je, Oracle je pravljen delom bas zatakve masine, dok je PgSQL teran da radi na istima. Razumete razliku?? I NT, jedna verzija, radi na Alpha masinama, ali je DigitalUNIX (ako se ne varam) ipak pravljen bas za njih, te je jasno koji OS bolje radi.

Dakle, da li ovde neko ima iskustva sa radom PgSQL-a na SPARC ili Alpha masinama, prefferably sa vise procesora. Ako ima, kako to radi?? Da li PgSQL iskoristava sve resurse racunara?? Da li se dobro skalira prilikom dodavanja novih procesora?? Kako koristi RAM?? I tako dalje i tome slicno...

Ovo gore nije zezanje, zaista me interesuje, ako nista drugo a ono da bih imao u rukavu jednog dana prilikom pregovora za posao. ;))

Inace, developer liste tesko da su egzaktan izvor informacija. da, to sto pise se moze pojaviti u novoj verziji, a i ne mora. Kada se bude pojavilo, onda cemo pricati o tome.

P.S.: I dalje ostajem pri tome da je DB2 najjaci. Da mogu, samo na njemu i Perl/Mason-u bih radio.
[ Aleksandar Vidakovic @ 27.08.2002. 09:18 ] @
Citat:
dwarf:
Dakle, da li ovde neko ima iskustva sa radom PgSQL-a na SPARC ili Alpha masinama, prefferably sa vise procesora. Ako ima, kako to radi?? Da li PgSQL iskoristava sve resurse racunara?? Da li se dobro skalira prilikom dodavanja novih procesora?? Kako koristi RAM?? I tako dalje i tome slicno...


Ja imam "iskustva sa radom" na PC sa dva procesora pod linux-om, ako se to može nazvati iskustvom i radom. Prilikom kompajliranja kernela samo se izabere opcija: "Symmetric multi-processing support" i onda sve procese raspodeljuje kernel. PostgreSQL je iznad svega toga, a kernel raspodeljuje procese, tj. u slučaju PostgreSQL-a raspodeljuje konekcije na ova dva procesora, odnosno postmaster-e, isto kao i sve druge procese. Tako da u principu najviše zavisi od kernela, odnosno samog OS-a, ako se ne varam.
[ dwarf @ 27.08.2002. 17:04 ] @
Pa to bas i nije isto, ako nista drugo a ono makar zato sto Intel != SPARC a ni Alpha bogami. Dakle, ja sam pitao da li neko ima iskustva sa radom PgSQL-a na ovim arhitekturama, ako vec govorimo o Oracle-u. Recimo, isto tako bih pitao da li je neko imao iskustva u radu PgSQL-a na mainframe racunarima (pazite, ovo je trik pitanje) da se porede PgSQL i DB2.

Iz ovoga pokusavam da izvedem dve stvari, samo da odmah bude jasno i da ne ispadne kasnije da pokusavma da napravim neki los flame war ili stogod slicno:
1. Da dobijem realne podatke koji me zaista zanimaju jer sam, kao sto sam vec rekao, zainteresovan za PgSQL (da ne kazem fan ;)).
2. Da bih pokazao da postoji dosta vise kada se govori o DBMS-u od toga da li isti ima integrisan Perl interpreter ili JVM (ili nesto trece).

Nadam se da sam jasan.

Inace, nezavisno pitanje: koliko se ja secam postoje aplikacije, ovde govorim o bilo kakvim aplikacijama, koje su specijalno pisane za SMP, odnosno vise procesora, zar ne?? (Moguce da gresim.)
[ Dragi Tata @ 27.08.2002. 17:14 ] @
Naravno da postoje aplikacije koje se specijalno pišu za rad sa više procesora. Ono, takve aplikacije će da rade i na mašinama sa jednim procesorom, pa će OS da raspodeljuje procesorsko vreme na više niti izvršavanja, ali to naravno nije isto. Sa druge strane, ako se neka aplikacija napravi tako da radi sa jednim procesorom, možeš slobodno da ugradiš 100 komada - onih 99 će da "odmaraju".

Kod projektovanja aplikacija se itekako vodi računa koji broj procesora se očekuje pri radu, nezavisno od operativnog sistema.
[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2002. 17:16 ] @
Sorry sto upadam u nesto sto uopste nije moja oblast, ali kako sam supermod. mogu malo da doprinesem diskusiji:

Dakle, poenta diskusije je da se dokaze da li ovde postoji osoba koja tvrdi da:

1. Su performanse PGSQL-a i Oracle-a >uporedive< na standardnim i enterprise sistemima

2. Su mogucnosti PGSQL-a i Oraclea >uporedive< na standardnim i enterprise sistemima

3. Da PGSQL moze da nadomesti nedostatak komercijalne garancije i dokazanog kvaliteta svojim visokim kvalitetima i da ga kao takvog mozemo preporuciti kao supstituciju za Oracle u XX % slucajeva (takvih i takvih..>)

Dokazi moraju biti cvrsti a ne subjektivni utisci -

Mislim da ce koncentracija na ova pitanja sigurno smanjiti nivo suma u diskusiji :)
[ caboom @ 28.08.2002. 00:27 ] @
Citat:
Dakle, da li ovde neko ima iskustva sa radom PgSQL-a na SPARC ili Alpha masinama, prefferably sa vise procesora. Ako ima, kako to radi?? Da li PgSQL iskoristava sve resurse racunara?? Da li se dobro skalira prilikom dodavanja novih procesora?? Kako koristi RAM?? I tako dalje i tome slicno...


ma imam ja sa sparc-ovima... ne radi narocito zadovoljavajuce, nisam nazalost imao prilike da ga probam na viseprocesorskim sparc-ovima, tako da cu o toj temi moci nesto da kazem za 2-3 meseca, ali na jednoprocesorskim fire i netra masinama (klasa ultrasparc III 600-900Mhz) radi relativno neubedljivo sto se tice performansi, cak i posle optimizacija. maltene i nema nekog dobitka kada mu se dodeli 1Gb umesto 512Mb. sumnjam da je iskoriscenje narocito dobro na viseprocesorskim masinama, tako da ako ides na sparc arhitekturu dobitna kombinacija je recimo sun fire v480 klasa servera ili vise sa 4+ procesora, 16Gb RAM memorije, i oracle-om. to je enterprise solution (odn. entry enterprise solution). "igramo se enterprise-a" bi bila recimo sun fire v280 serija sa 1-2 procesora i npr. 2Gb RAM memorije, odn. ako zelis da imas kljucnu rec sun koja lepo zvuci manager-ima i svim ostalim oblicima postojanja koji se loze na kljucne reci, dakle to je resenje koje je sustinski bacanje para, ali lepo zvuci. oracle se tu lepo vrti, postgres ne narocito dobro. za one sa jeftinijim ulaznicama najbolje resenje je neko 2-proc i386 resenje sa podosta memorije i npr. postgres. ovo je cesto bolje resenje od "igramo se enterprise-a", ali nije bolje resenje od gore preporucene opcije. sve sto je zaista lepo i dalje je zaista skupo. ja zaista ne mislim da je inteligentno kupovati sun-ove sa dna entry-servers liste, a rec enterprise ipak nosi i odredjenu tezinu u konvertibilnim novcanim jedinicama.
sorry ako nisam bio preterano egzaktan, ali ovo ti je otprilike sazeti 'iskustveni faktor'.
[ nkrgovic @ 28.08.2002. 00:42 ] @
Citat:
Aleksandar Vidakovic:

Meni ovo liči na "mlaćenje prazne slame", "presipanje iz šupljeg u prazno" i tome slično. Već smo ti rekli da PostgreSQL nema skoro nikakvih ograničenja ... idi na sajt i proveri, ako ne veruješ. Takođe postoji developer lista koju možeš da pratiš ako želiš. Tu ćeš shvatiti da će verzija koja je trenutno u izradi imati gomilu novih stvari koje su daleko iznad Oracle-a. Naravno i Oracle će posle imati sve to, jer i oni prate PostgreSQL mailing listu :)



Meni ovo lici da se ja tebi ne svidja,. Pokusavam da ti kazem da ima VELIKA OGRANICENJA jer NE UME DA RADI NA JAKIM MASINAMA. To sto je neki program PORTOVAN ne znaci nista. MOZES TI DA PORTUJES CP/M na Sun Fire 15k . (Verovatno).... I sta onda? Kazes radi, zar ne...? ;)) (Koristi 1 CPU i 640KB RAM-a... ;) ). Ali to RADI.... (Mala debilska faca).

E isto tako ti radi i postgre na takvoj masini... Dobro, radi malo bolje, ali.... NE idu ni jedan ni drugi na masinu kako treba ;))

Ako ovo nisu ogranicenja, onda ja stvarno ne znam....

poz,
nk.
[ Aleksandar Vidakovic @ 28.08.2002. 07:41 ] @
Citat:
dwarf:
Inace, nezavisno pitanje: koliko se ja secam postoje aplikacije, ovde govorim o bilo kakvim aplikacijama, koje su specijalno pisane za SMP, odnosno vise procesora, zar ne?? (Moguce da gresim.)


Ne grešiš, ali su ljudi pokušali da generalizuju problem pa su ga prebacili na nivo kernela, što je sasvim dovoljno i stabilno, jer ljudi koji razvijaju kernel uglavnom rade samo to i tome su posvećeni, a onda ljudi koji pišu druge aplikacije ne moraju da budu opterećeni time. SMP na nivou kernela je sasvim dovoljan, jer koristi mašinske instrukcije koje služe za raspodelu između više hardverskih procesora.

Kad sam već ovo pomenuo, ima još jedan razlog zašto je OpenSource bolji (ne samo DBMS-i već sve što je OpenSource). Kada se kompajlira OpenSource, tada se maksimalno iskoristi procesor. Naime, iskompajlira se optimizovano za odgovarajući procesor. Ako imate pentium, tada će se koristiti super brze instrukcije tog procesora, a ne instrukcije 386-ce, kao što je slučaj kod Windows-a i kod ClosedSource aplikacija pod ostalim OS-ovima. Ovo je još jedan od razloga zašto PostgreSQL radi brže od Oracle-a.
[ dwarf @ 28.08.2002. 08:04 ] @
Citat:

sorry ako nisam bio preterano egzaktan, ali ovo ti je otprilike sazeti 'iskustveni faktor'.


Nema problema, nisam ni ocekivao sada neke cifre igrafikone, samo mi je ovo i trebalo . Hvala!!
[ dwarf @ 28.08.2002. 08:08 ] @
Citat:

Ne grešiš, ali su ljudi pokušali da generalizuju problem pa su ga prebacili na nivo kernela, što je sasvim dovoljno i stabilno, jer ljudi koji razvijaju kernel uglavnom rade samo to i tome su posvećeni, a onda ljudi koji pišu druge aplikacije ne moraju da budu opterećeni time. SMP na nivou kernela je sasvim dovoljan, jer koristi mašinske instrukcije koje služe za raspodelu između više hardverskih procesora.


Pa moram priznati da mi je ovo sto pricas nelogicno. OK, lepo je sto to kernel radi, ali ako postoji aplikacija koja je specificno pisana za vise procesora, onda je to potpuno druga prica. Jednostavno je logicnije da to bolje radi.

Citat:

Kad sam već ovo pomenuo, ima još jedan razlog zašto je OpenSource bolji (ne samo DBMS-i već sve što je OpenSource). Kada se kompajlira OpenSource, tada se maksimalno iskoristi procesor. Naime, iskompajlira se optimizovano za odgovarajući procesor. Ako imate pentium, tada će se koristiti super brze instrukcije tog procesora, a ne instrukcije 386-ce, kao što je slučaj kod Windows-a i kod ClosedSource aplikacija pod ostalim OS-ovima. Ovo je još jedan od razloga zašto PostgreSQL radi brže od Oracle-a.


Ah, nedostaju mi dani kada sam i ja bio mlad i zelen i entuzijasta. Ali dobro, svako svome, necemo sada o politicko/religiozno/dogmatskim uverenjima. No, ako si ovo vec rekao, savetujem da ukljucis taj svoj yacc i uradis jedan backtrack na onaj post gde pricamo o aplikacijama koje su pisane bas za neku arhitekturu. Ti vode govoris o razlici izmedju, recimo, Intel procesora, a ja ti govorim o razlikama izmedju celih platformi.

Cisto da se zna.
[ Aleksandar Vidakovic @ 28.08.2002. 08:29 ] @
Citat:
dwarf:
Ah, nedostaju mi dani kada sam i ja bio mlad i zelen i entuzijasta. Ali dobro, svako svome, necemo sada o politicko/religiozno/dogmatskim uverenjima. No, ako si ovo vec rekao, savetujem da ukljucis taj svoj yacc i uradis jedan backtrack na onaj post gde pricamo o aplikacijama koje su pisane bas za neku arhitekturu. Ti vode govoris o razlici izmedju, recimo, Intel procesora, a ja ti govorim o razlikama izmedju celih platformi.
Cisto da se zna.

Ok, ja govorim samo ono u šta sam siguran i što sam proverio, a tamo gde nisam proverio lepo kažem da nisam siguran. PC platforma je najrasprostranjenija, zar ne? A ovde kod mene su kupili dve Alpha-e (svaka sa dva procesora), a nemaju pojima ni na PC-u ništa da urade! Misle valjda skuplje - bolje, a sve što su uradili na tim Alpha-ma jeste to da su otvorili par ftp naloga i to je to. Pa to može da radi i jedan pentium 0 na 133 Mhz. Ali pustimo to sad po strani. Ja sam sve što sam radio uradio i još uvek radim na PC-u. Mogu slobodno da kažem da to ne bi valjalo na Alpha-i, jer su neke stvari optimizovane za PC, jer samo PC poznajem i moram priznati da sve što sam uradio radi brzo i efikasno i nema gušenja.

Na Alphi bi i baza zauzimala znatno više zbog 64 bitne arhitekture, zato što postoje razlike u implementaciji PostgreSQL-a i drugih stvari. To isto važi i za aplikacije, jer je ovde integer 2 byte-a, a onde 4 byte-a, itd.
[ kobrejabre @ 28.08.2002. 09:31 ] @
Eto, covek je pricao, pricao, al na kraju se vidi otkud ima tako cudne stavove. On je napravio "bezbroj" "slozenih" informacionih sistema koji, gle cuda, svi rade na PC platformama. I onda nesto tvrdi...
[ Aleksandar Vidakovic @ 28.08.2002. 10:05 ] @
C++ kompajleri generišu najbrži kod na PC platformama, zbog segmentne organizacije memorije. To je jedan od razloga zašto je OOP i izmišljeno između ostalog. Zbog toga je još uvek najrasprostranjeniji C. Zbog toga preporučujem svima da sve rade na PC platformama Umesto jedne Alpha-e možete kupiti 50 super opremljenih PC kompjutera i zatim ih umrežiti i napisati software (ili iskoristiti postojeći) za Beowulf cluster i rešili ste sve probleme!
[ dwarf @ 28.08.2002. 10:10 ] @
Citat:

Ok, ja govorim samo ono u šta sam siguran i što sam proverio, a tamo gde nisam proverio lepo kažem da nisam siguran. PC platforma je najrasprostranjenija, zar ne? A ovde kod mene su kupili dve Alpha-e (svaka sa dva procesora), a nemaju pojima ni na PC-u ništa da urade! Misle valjda skuplje - bolje, a sve što su uradili na tim Alpha-ma jeste to da su otvorili par ftp naloga i to je to. Pa to može da radi i jedan pentium 0 na 133 Mhz. Ali pustimo to sad po strani. Ja sam sve što sam radio uradio i još uvek radim na PC-u. Mogu slobodno da kažem da to ne bi valjalo na Alpha-i, jer su neke stvari optimizovane za PC, jer samo PC poznajem i moram priznati da sve što sam uradio radi brzo i efikasno i nema gušenja.


Dakle, ti jesi voljan da priznas da, u principu, ne znas kako Oracle radi na ostalim arhitekturama sem PC-a??

Pa kako onda, molim te, mozes da znas da li je PgSQL bolji ili ne od istog?? Tvoji stavovi se, u tom slucaju, svode na puki subjektivni dozivljaj, a on nikako ne moze biti relevantan. Ti poreds kvalitet baze na osnovu toga da li se tebi vise svidjaju i da li imaju interpreter za ovaj ili onaj jezik ugradjen ili ne.

To je besmisleno.

Lepo sto ti radis sa ljudima koji ne znaju sta da rade sa Alpha masinama, ali postoje i oni koji znaju. Secas se onoga da se "knjiga po koricama ne poznaje" i slicno?? Isto tako ne mozes reci da je PC bolji od Alpha-e samo zato sto ti radis sa par debila koji ne znaju kako se sa njima radi. (A nije ni iskljuceno da ce za par meseci znati, jer su, isto kao i ti, do sada radili samo na PC platformama.)


Mislim da si ovde sve lepo rekao. Tvoje diplome i pisanje par DBMS-ova na faksu nista ne vredi ako ti ne poznajes proizvod koji pokusavas da poredis, u ovom slucaju Oracle. A ne poznajes ga u celosti jer nisi video njegovu bitnu drugu stranu.

Toliko.
[ Ivan Dimkovic @ 28.08.2002. 14:13 ] @
Aleksandre, za neki enterprise market (veeelike kompanije) ti osim licnog utiska da nesto radi treba:

1. Komercijalna garancija

Dakle, sa koliko $ si ti spreman da garantujes da tvoje resenje nece imati neku katastrofalnu posledicu po sistem neke velike kompanije? $10,000? $100,000 ? $1,000,000 ? ili mozda vise?? Koliko ljudi, shareholdera, osiguravajucih kompanija itd.. je spremno da garantuje za tvoj proizvod? 0, 10, 100, 1000???

2. Reliability

Dakle, na koliko enterprise sistema trci Oracle? Da li je bilo problema sa tim do sad ? Koliko puta je to provereno (ne kompajliranjem... dodjavola, nego RADOM pod punim opterecenjem)

3. Podrska

Koliko ljudi imas alocirano za enterprise podrsku? 00-24, itd... Da li mislis da ce neko ozbiljno da shvati nesto sto je GPL i na cemu pise "you are using this on your risk"... super - ti bi i NASA-i savetovao da se osloni na ovo?

To su neka elementarna pitanja zbog kojih besplatni OpenSource nema prodju u velikim kompanijama - jeftinije je platiti podrsku $1,000,000 mesecno za nesto a da 100% budes siguran da radi, nego ne platiti nista a da sistem slucajno stane i da na tome izgubis mnogo vise. Svaki management neke dobrostojece kompanije ce odluciti ovako kako sam rekao, i to je po meni potpuno ispravno i opravdano.

Dakako - moguce je da neko veliki stane iza OpenSource projekta ali to onda postaje skupo enterprise resenje i ne vidim mu ama bas ni jednu prednost nad closed-source sistemima osim sto ti je lakse da nesto promenis unutra - ako ima potrebe, a obicno - NEMA :)


[ Aleksandar Vidakovic @ 28.08.2002. 14:26 ] @
Razumem ja to, nema nikakvih problema. Idi na sajt MySQL-a, oni daju support i sve to što ti pričaš, isto tako za pare, ali je MySQL OpenSource.

Osim toga za OpenSource nikada nije ni potreban support, ali je za Oracle zaista potreban support, jer Oracle otkaže bez ikakvog razloga. Meni se to dogodilo, pod widnowsima, "invalid page fault", "invalid instruction", itd. Možda to ni nije do Oracle-a, već do widnowsa, ali tu niko nikada ne može biti siguran. Zato oni i nude support da bi pokrili-krpili-sakrili bagove, jer se plaše da ne izgube $. Na svu sreću ima ljudi koji nisu naivni. Znam ja istoriju: prvo beše Mikrosoftov support, koji beše Bilijev izum, a onda dođoše i drugi, jer im se dopalo!

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Vidakovic dana 28.08.2002 u 02:36 PM GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 28.08.2002. 14:34 ] @
:))))))) O boze...


Za OpenSource nije potreban support? Da... sigurno - OpenSource softver je bez greske pa nikad ne moze da otkaze... ili NASA/Citibank/Lufthansa... samo treba da zaposle jednog 31337 OpenSource h4xora i da rese sve svoje korporacijske probleme :)

A mozemo na osnovu tvog slobodnog uvreenja u bagovitost Oraclea na tvojoj PC masini da objavimo u NY Timesu da svi treba da batale Oracle... Bojim se da je problem samo u tvojoj PC masini :)
[ Aleksandar Vidakovic @ 28.08.2002. 14:39 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
A mozemo na osnovu tvog slobodnog uvreenja u bagovitost Oraclea na tvojoj PC masini da objavimo u NY Timesu da svi treba da batale Oracle... Bojim se da je problem samo u tvojoj PC masini


Kako kada mi sve što je OpenSource i pod linux-om radi kako treba?! Dok sve radi tako-tako pod widnowsima, ali zna da pukne, a reinstalirao sam više puta, pa nije uspelo, a onda sam sve obrisao i sveže instalirao widnowse, ali opet! ... onda sam digao ruke ... od widnowsa. Neću više instalirati, reinstalirati, deinstalirati/instalirati ... DOSTA! Hteo sam da zovem i mikrosoft, ali znam da je uvek zauzeto, nisam ja od juče!
[ Ivan Dimkovic @ 28.08.2002. 14:47 ] @
Pazi, sa tvog subjektivnog stanovista je sve to OK - ali ako pogledas malo globalnije videces da to uopste nije tako.

Windows NT (koliko god dobar ili los bio za odredjenu aplikaciju) trci sasvim pouzdano na svim ispravnim masinama (ja svoj komp restartujem jednom u par meseci), ClosedSource softver radi posao ..

Ako nekoj velikoj kompaniji treba pouzdan sistem.. oh well, platice se koliko treba i on ce raditi - do sada to radi bez greske godinama, a ne sumnjam da ce raditi i dalje.

Zamisli da kupujes auto sa kojim ces da vozis decu, na primer - a da imas resursa koliko ti treba. Da li bi uzeo neki GNU GPL koji koristis "as-is" , ali za dzabe - koji su sklepali inzenjeri u garazi, ili ces kupiti Mercedes + 5-godisnju garanciju + osiguranje? U tome jeste poenta.. GNU GPL mozda moze da radi isto ili cak bolje, ali ti ne daje nikakvu garanciju da je to bas tako...

[ Aleksandar Vidakovic @ 28.08.2002. 14:54 ] @
Čekaj malo, ovo nije tačno! Unix je postojao još daleko pre Widnowsa. Linux je naprednija verzija Unix-a, koja postoji već preko 10 godina ... šta će ti veća garancija od toga. Osim toga Micro$oft je koristio i linux i freeBSD kada su imali problema sa upadom hakera na njihov bagoviti IIS server. O kakvom support-u pričaš, pa Micro$oft-u je tada trebao support. Ja znam pouzdano da Billy tajno koristi linux!!!
[ Ivan Dimkovic @ 28.08.2002. 15:16 ] @
Linux >naprednija< verzija Unixa??

Linux je >implementacija< POSIX standarda sa dodatnim GNU alatkama - ne znam koji je tvoj referentni sistem ali bih voleo da mi navedes neke argumente pokrivene OBJEKTIVNIM dokazima da je Linux, na primer, definitivno napredniji od Tru64 ili HP-UX, itd... Ili , da je Linux napredniji od BSD sistema - i, uopste, koja je tvoja definicija za "napredniji" - da li to znaci da bi ga uvek preporucio (pretpostavljam da da)

Ja uopste ne branim Microsoft, niti smatram da je GNU los - ali svakako smatram infantilnim argumente da je OpenSource resenje koje mozes svuda da poturis i da kazes da je "naprednije, bollje"... jednostavno - negde to NIJE i to ce ostati dok je kapitalizam aktivni sistem.

Kako su i GNU aplikacije i closed-source aplikacije delo lljudi, podlozne su svim ljudskim greskama. Razlika izmedju GPL i komercijalnog paketa je sto sa komercijalnim paketom mozes i dobiti nekakvu garanciju, dok je sa GPL-om to skroz AS-IS... Komercijalna garancija vredi koliko vredi i firma iza nje. Koliko vredi MySQL komercijalna garancija? Da se kladimo da je to za nekoliko redova velicine manje od Oracle-a - ovo prejudicira da je Oracle resenje za skupe sisteme koji sebi ne zele da priuste otkaz sistema. kraj rasprave.




[ Aleksandar Vidakovic @ 28.08.2002. 15:24 ] @
Imam neki blagi osećaj da se ti nešto ljutiš na mene ... nema potrebe, zaista. Mi ovde imamo PC kompjutere i pod windowsima i pod linux-om. Činjenica je da se kompjuteri pod widnowsima non stop kvare, prekidaju, blokiraju, "plavi ekran", "invalid bla bla bla", itd. Zbog toga su ovde serveri pod linux-om i rade bez prekida. Moj kompjuter, koji je pod linux-om, je radio sigurno bar pola godine bez ikakvih problema, dok nije prišao neki idiot i ugasio ga. Ne znam ko je u pitanju, ali predpostavljam neko ko koristi widnowse.

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Vidakovic dana 28.08.2002 u 03:36 PM GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 28.08.2002. 15:35 ] @
Pa to je tako divno :-) Ali, to uopste nije nikakav argument protiv opsteg trenda u industriji, kapiras? :-)

Ma ne ljutim se ja na tebe... ja stvarno mislim da je GNU pokret stvarno revolucionaran u softverskoj industriji - i to je stvarno cinjenica, ali postoje odredjeni limiti cele te zamisli u ovom ekonomskom sistemu. To je sve.

Naravno da GNU softver moze biti kvalitetniji (bilo u smislu performansi, ili u opcijama, ili kolicini bagova) ali to nije jedini niti najvazniji parametar pri odluci da li da se taj softver koristi ili ne. Neke parametre sam ti naveo, ima ih jos dosta.

Takodje, vrlo slabo si potkrepio argumente da je PGSql bolji od Oracle-a, i to samo sa subjektivnim iskustvom - naravno, ako tebe neka korporacija uzme kao point of reference, to ce biti + posto ces im svakako naloziti da koriste PGSQl.. ali tu se ta prica zavrsava, jer neki mnogo relevantniji pokazatelji mozda govore da je Oracle i dalje system-of-choice za enterprise market (osim DB2) .
[ Dragi Tata @ 28.08.2002. 17:13 ] @
Ova diskusija samo još jednom potvrđuje da ima ljudi koji tehnologiju mere nekim krajnje ideološkim parametrima (ako je GPL onda je dobro-ako je closed onda je loše). Tehnologija postoji da bi služila ljudima, a ne da bismo je stavljali na pijedestal. Kada birate koji ćete DBMS da koristite, olovku u šake (figurativno - sad se koriste računari), pa izračunajte šta će manje da vas košta (ukupno - ne samo nabavna cena). Sve ostalo su detinjarije. Software je biznis, a ne politika i ko to odbija da shvati, može da izigrava hipika do kraja života ako hoće - njegov problem.
[ dwarf @ 29.08.2002. 07:30 ] @
Ah, da, definitivno jeste zalosno sto ce takvi ljudi sutra negde da rade i da prave neke sisteme i ko zna sta.

Mislim da je poslednjh par poruka jasan pokazatelj da je rasprava gotova jer su argumenti krajnje...detinjasti. "Moj racunar radi po pola godine" i tome slicno...I moj, beces verovati, racunar radi kilo i 200 vremena i to pod Win2K-om pa mi se isti, do sada, nije nijednom slupao. I sta cemo sada??

Kao sto je Dragi Tata rekao, kada se zaista radi, onda se ideologija ostavi po strani i radi se u/na onome u/na cemu se mora da bi se posao zavrsio. Gosn. Vidakovic me podseca na bivseg kolegu koji nije hteo da takne DB2 zato sto je imao ideolosko ubedjenje da je MSSQL bolji, skalabilniji i sl. (da ne ulazimo u njegovu patologiju, to bi potrajalo ;)), i time svima napravio probleme jer je, u nedostastku istog, sve na kraju radio u Access-u.
[ srki @ 29.08.2002. 14:30 ] @
Aleksandar iz licnog iskustva prica da je Postrgre bolji od Oracle na Linuxu na Pc platformi. A ovi ostali koji pricaju da je Oracle bolji na viseprocesorskim sistemima i slicno jos uvek nisu stavili nijedan jedini link ka nekom sajtu gde je to testirano i nikakav slican dokaz nisu dali. Malo je glupo samo reci da je Oracle bolji na enterprise sitemima bez ikakvog dokaza. To sto je on pravljen za viseprocesora ne mora nista da znaci vec je bitno kako je sve to uradjeno. Treba to testirati. Da li je neko testirao ili video test brzine na nekom sajtu?

[ Dragi Tata @ 29.08.2002. 18:58 ] @
Da li je Postgre "bolji" ili "gori" od Oracle-a na PC platformama, iskren da budem nemam pojma, niti uopšte raspravljam o tome. Jedino hoću da apelujem na učesnike u diskusiji da kada raspravljamo o tehnologiji koristimo drugačije aršine od onih koje koristi Aleksandar. Pogledajte šta je sve taj pisao u ovoj temi (parafraziram): 1

1. Pg mora da bude bolji od Oracle-a, jer ga razvijaju ljudi koji to rade iz ljubavi, a Oracle samo zbog novca

2. Open Source software je uvek bolji nego closed source. Ako vam se nešto ne dopada kod OS softwarea, lepo uzmete source i ispravite to što vam se ne sviđa.

3. Njegov PC sa Linux-om se ne gasi po pola godine (ne bi se ni tad gasio, nego ga je neki glupi korisnik Windows-a isključio iz struje), a PC sa Windows-om svaki čas puca i kvari se (!!!!).

Da ne pominjem onog pingvina koji stoji pored svake njegove poruke.

Sve u svemu, možda je PG stvarno i bolji od Oracle-a, ali jednostavno ljudima kao što je Aleksandar ne mogu da verujem kad donose takve ocene, čak i da imaju iskustva u radu sa obema bazama. Može čovek da više voli OS software, zašto da ne? Ali, kada su tehničke rasprave u pitanju, neophodno je da se lične simpatije ostave po strani i da se govori o golim činjenicama. Za primer kako se to radi pogledajte random-a i njegove postove. Čovek je u Open Source fazonu i najviše voli BSD, ali nikad nisam primetio da iskrivljuje činjenice da bi nekog ubedio da je BSD rešenje za sve probleme na ovom svetu.

Jednostavno, za razne situacije postoje razna rešenja i nikakve generalizacije, a posebno one na ideološkoj bazi nemaju mesta u IT svetu. Right tool for the right job. Tačka.
[ Reljam @ 11.09.2002. 02:04 ] @
Fascinantan thread. Drago mi je da ljudi imaju toliko visoko misljenje o instituciji koju sam pohadjao (FON). :) Salu na stranu, navedeni ispiti stvarno nista ne garantuju sto se tice znanja.

Evo jednog zgodnog linka za sve koji se interesuju u performanse baza:

Ovo je poredjenje malih baza:
http://www.tpc.org/tpcc/results/tpcc_perf_results.asp

Ovo je za poredjenje malo vecih baza:
http://www.tpc.org/tpch/results/tpch_perf_results.asp
[ Dejan Lozanovic @ 28.09.2002. 11:49 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Ova diskusija samo još jednom potvrđuje da ima ljudi koji tehnologiju mere nekim krajnje ideološkim parametrima (ako je GPL onda je dobro-ako je closed onda je loše).


Bilo je i suprotnih misljenja koja su hvalila, Oracle, apricali da su open source projekti samo decije igracke i da nista ozbiljno ne moze sa njima da se uradi, i ako pri tome verujem da nisu probali pomenute opensource baze, jer razmisljaju tipa sto je skuplje to je bolje, a evo moj primer iz realnog zivota isao sam da vratim dva kljuca za vijke firme Stahlwille i odem u radjnu gde sam ih kupio i trazim reklamaciju na kljuceve(Stahkwille daje dozivotnu garanciju na kljuceve), i prodavac kaze ne dajemo garanciju na kljuceve, a ja kazem ovi kljucevi su nekvalitetni, a on kaze po ceni rekao bih da su kvalitetni ( i sta covek da mu kaze na ovo nego da pukne od smeha). Ista stvar se videla i ovde u par navrata.

Iako ne studiram fon vec matematicki fakultet(smer racunarstvo), vredjaju me neke izjave nekih nardi programera koji kazu ja sam zavrsio dva fona, a vecina takvih ljudi je zavrsila sredjnu skolu i pisu samo gui aplikacije i misle da su popili svu pamet sveta. A da im covek da jedan mali problemcic da optimizuju kod nebi znali da ga urade.
[ broker @ 30.09.2002. 10:55 ] @
Na temu opensource-ta, iz ES vesti:

"Pronađen je trojanac u OpenSSH paketu openssh-3.4p1.tar.gz, koji originalno potiče sa OpenBSD FTP servera i njegovih mirrora. MD5 suma originalnog paketa je 459c1d0262e939d6432f193c7a4ba8a8. Trojanac če navesti računar žrtvu da se konektuje na IRC port na adresi 203.62.158.32. "

[ Gojko Vujovic @ 30.09.2002. 11:55 ] @
Vratio sam thread iz Advocacy foruma u Databases, s obzirom da vrlo mali broj ljudi posećuje onaj drugi i da uglavnom nisu zainteresovani za rasprave ove vrste.

Ovde je tema nastala i za sada će ovde ostati, otvorena za dalju raspravu ukoliko ima zainteresovanih za to..
[ ljuban @ 02.12.2002. 09:24 ] @
Citat:
B o j a n:

ako si na primer hipotetički ti zadužen za support u nekoj firmi, i tamo održavaš Oracle ili bilo koju komercijalnu varijantu, koliko će ti biti potrebno vremena da otkloniš neki problem ? A koliko, da je slučaj sa nekom open source bazom ??

Mislim da bi bolje prošao sa open source rešenjem.


Smesno, ali da kazem i ja nesto. Sta mislis da li Oracle uzima vise para za prodaju svojih proizvoda ili za support?

[ ventura @ 02.12.2002. 09:56 ] @
Citat:
Aleksandar Vidakovic:
Imam neki blagi osećaj da se ti nešto ljutiš na mene ... nema potrebe, zaista. Mi ovde imamo PC kompjutere i pod windowsima i pod linux-om. Činjenica je da se kompjuteri pod widnowsima non stop kvare, prekidaju, blokiraju, "plavi ekran", "invalid bla bla bla", itd. Zbog toga su ovde serveri pod linux-om i rade bez prekida. Moj kompjuter, koji je pod linux-om, je radio sigurno bar pola godine bez ikakvih problema, dok nije prišao neki idiot i ugasio ga. Ne znam ko je u pitanju, ali predpostavljam neko ko koristi widnowse.



Kupi dobar hardware i original windowse i prateci software, i ako ti se pojavi 'plavi ekran' ili bilo kakav 'invalid..', ja cu pred svima vama da odsecem sebi kitu...

Problem je sto kod nas ljudi uzimaju kojekakav hardware, kojekakve diskove iz 2-3 ruke, instalirajuj svakojak software, crackovan, ko zna sta je u njemu menjano, prckaju po registriju, jebu ale.. i posle se cude zasto blue screen...
[ Ivan Dimkovic @ 02.12.2002. 21:44 ] @
Ventura.. spremi kitu za procep kad svratim u Bgd :-) Hehe..

Dakle, P4 2.4, ASUS ploca (Intel cipset), ATI RADEON 8500, 512 MB ram, original sav softver i original XP, Creative Audigy Platinum zvucna..

- Masina se par puta smrznula pri startovanju MS Outlooka

- Masina je pri jednoj instalaciji XP-a upala u bezgranicno resetovanje :)


:) hehe - nije za to kriv XP koliko neki prateci MS softver (mail server je bio na NT masini i nekim volsebnim slucajem se ponekad desavalo da Outlook zagusi masinu saljuci podatke preko LAN-a a LAN drajver je ring0... itd..) ali je MS softver :)



[ -zombie- @ 03.12.2002. 01:46 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Kako su i GNU aplikacije i closed-source aplikacije delo lljudi, podlozne su svim ljudskim greskama. Razlika izmedju GPL i komercijalnog paketa je sto sa komercijalnim paketom mozes i dobiti nekakvu garanciju, dok je sa GPL-om to skroz AS-IS... Komercijalna garancija vredi koliko vredi i firma iza nje. Koliko vredi MySQL komercijalna garancija? Da se kladimo da je to za nekoliko redova velicine manje od Oracle-a - ovo prejudicira da je Oracle resenje za skupe sisteme koji sebi ne zele da priuste otkaz sistema. kraj rasprave.


ja nisam video ni jedan program, bilo OS ili komercijalan, kome u tzv Licence Agreement ne pise da program nije odgovoran (pa redom): za bilo kakav gubitak, bilo kakvih podataka, otpadanje kose korisniku i slicno... ;)

i kakvu garanciju daje recimo MS na svoj software(velika firma - velika garancija po tvojoj logici) ? da ce da radi bez greske? da ce da ispravi gresku ako je nadjesh?? da ce da implementiraju feature koji tebi nedostaje???

cisto sumnjam, cak sta vise, znam da ne daju ovakve garancije...

e tu dolazi do izrazaja jedna od prednosti OS-a. ni os ne daje takve garancije, ali omogucava da angazujesh programera, i da za sumu obicno manju cene konkurentnog komercijalnog programa ispravish kriticni sigurnosni propust, ili implementirash preko potrebnu funkciju...

dok sa MS serverom mozes samo da molish boga da hakeri ne saznaju za tu rupu pre tebe, i ne "nabodu" tvoj server, pre nego MS isporuci zakrpu...

(ovo je bilo strogo argumentovano, zar ne?)
[ Ivan Dimkovic @ 03.12.2002. 07:50 ] @
Bez obzira na EULA-u (koja se koristi samo u korisnickom softveru) - ti komercijalni entitet uvek MOZES da tuzis, i da izvuces pare ako postoji ocigledna greska (i da izvuces out-of-court settlement mozda)

GPL autore niti mozes, niti ima logike i smisla (i morala).

Takodje, firmi koja zaradjuje novac i hrani sve njene radnike jeste u interesu da se bagovi otklone na vreme i postoji jak komercijalni interes da posao uspe. GPL enterprises cene svoju slobodu - sto je jako lepo sa mog stanovista, ali sa stanovista korporacija i nije neki + :)
[ Dragi Tata @ 03.12.2002. 16:15 ] @
Citat:
zombie / DDG:

e tu dolazi do izrazaja jedna od prednosti OS-a. ni os ne daje takve garancije, ali omogucava da angazujesh programera, i da za sumu obicno manju cene konkurentnog komercijalnog programa ispravish kriticni sigurnosni propust, ili implementirash preko potrebnu funkciju...



Ovde grešiš. Najčešće je daleko skuplje da platiš programere da modifikuju neki OS program, nego da kupiš potpuno nov komercijalan. Izuzetak su (ponekad) univerziteti koji imaju praktično besplatnu i jako kvalitetnu radnu snagu (postdiplomci), kao i zemlje trećeg sveta u kojima su programeri slabo plaćeni.

Uglavnom, kao što sam već pisao u okviru ove teme, meni se desilo da otkrijem propust u jednom OS programu koji je trebalo da koristimo (BerkleyDB), ali šefovima nije ni na pamet palo da mi dozvole da ga ja krpim, nego su našli drugo rešenje.
[ Dejan Lozanovic @ 05.04.2004. 18:49 ] @
Posto sam zaprzio corbu davno :)) red bi bio da i ja posaljem jedan link koji govori bas o ove 3 baze :)) zao mi je sto nema i drugih baza podataka pa da dobijemo celokupan rezultat features/performance.

http://det-dbalice.if.pw.edu.p...zyk/db_compare/db_compare.html
[ alex @ 05.04.2004. 19:46 ] @
Dejane,

tekst na linku koji si poslao je pomalo star. Govori se o MySQL-u 3.23.32 kao zadnjoj stabilnoj verziji, a o postgresu se govori u konotaciji "will be fixed in version 7.1".

Mislim da su obe te baze, kao uostalom i Oracle presle dalek put od 8. marta 2003. godine (zadnja modifikacija tog teksta).. Narocito Postgres, koji je sada u verziji 7.4.2, u tekstu se navodi da nema replikaciju, sto nije tacno - naravno da ima, i to ne jedan sistem, vec najmanje 3.

Ima jos mnogo detalja u tekstu koje su zastarele (ljudi koji se bave pomenutim bazama ce ih odmah prepoznati, kao sto sam ja za postgres)..

Ipak, sve u svemu, nije los tekst.
[ neetzach @ 05.04.2004. 20:43 ] @
Da, zapravo, bilo bi interesantno videti poredjenja tih baza na konkretnim primerima, uz Sybase :) Pogotovo sto ovaj tekst ne daje konkretne podatke o opremi koja je koriscena, velicini baza, tabela i slicno. Samo zakljucci koji su poprilicno magloviti (nema cak ni tumacenje za A, B, C i D).
[ caboom @ 05.04.2004. 21:22 ] @
tacnije, ovaj pregled ne govori skoro nista (abeceda vise lici na skolicu :) sa veoma pausalnim osvrtima o samoj arhitekturi baza.
[ neetzach @ 05.04.2004. 21:30 ] @
Sve u svemu tekst je veoma neozbiljan, pogotovo kvalifikacija cena: good, poor ?!
[ alex @ 05.04.2004. 22:09 ] @
Jeste li vi citali tekst ili samo videli tabelicu na kraju?

Ocene su takve da bi sve bilo razumljivo i ljudima koji nisu DB specijalisti..

[ caboom @ 05.04.2004. 22:53 ] @
ja sam bio dovoljno dokon i procitao ga... imho stvarno je prilicno los pregled u pitanju.
[ Dejan Lozanovic @ 05.04.2004. 23:04 ] @
Citat:
alex:
Mislim da su obe te baze, kao uostalom i Oracle presle dalek put od 8. marta 2003. godine (zadnja modifikacija tog teksta).. Narocito Postgres, koji je sada u verziji 7.4.2, u tekstu se navodi da nema replikaciju, sto nije tacno - naravno da ima, i to ne jedan sistem, vec najmanje 3.


Sve ja to znam zato sto je i meni PostgreSQL usao pod kozu jer stvarno baza je mnogo dobra :) i sve moje projekte gledam da uradim uz pomoc nje :)
[ Dejan Topalovic @ 29.10.2004. 01:07 ] @
Trazio sam nesto u vezi UML dijagrama, pa sam slucajno naletio na ovu temu. Posto je tema dobra, a dosta komentara se odnosi na verzije baza od prije 2 godine, red bi bio da se "upgrade"-aju i komentari na trenutne verzije doticnih baza :)

Bavim se bazama od 1997. godine, pocevsi sa MySQL-om. Vremenom sam dolazio u kontakt i sa drugim bazama ukljucujuci PostgreSQL i Oracle.
U pocetku sam mislio da je MySQL najbrzi, najbolji, najoptimalniji, ali sam kasnije iz iskustva uvidio prvo da je PostgreSQL bolji od njega, a kasnije i Oracle.
Sto se tice pojedinih baza (RDBMS), ja bih razdvojio baze na dvije glavne kategorije: komercijalne i free (open source).

Kod komercijalnih baza mi je favorit Oracle (na stranu to sto sam Oracle Certified Professional), ali ni DB2 nije za odbaciti.
Kod free baza se ne bih mogao odluciti izmedju PostgreSQL-a, MySQL-a i FireBirda, jer su sve tri baze zadovoljavajuce i njihovo koristenje zavisi od dosta faktora (da li zelimo brzinu, da li zelimo transakcije, da li zelimo oboje, da li zelimo platformsku portabilnost i td.). Po onome sto sam procitao o buducim opcijama (features) u novim verzijama MySQL-a, zvuci mi kao da ce u neko dogledno vrijeme polako poceti da ostavlja druge free baze iza sebe. Ne pratim bas razvoj PostgreSQL-a i ostalih baza, jer nemam vremena, pa je moguce i da nisam u pravu, ali vrijeme ce svakako pokazati svoje.

Trenutno aktivno radim samo sa Oracle-om i MySQL-om, zavisno kolike projekte.
MySQL za male projekte (web sajtovi i par Windows aplikacija), a Oracle za velike.

Zasto smatram da je Oracle najbolje rjesenje?
Po meni najbolja podrska za backup i recovery (ko radi sa BITNIM podacima, zna o cemu pricam), odlicna implementacija clusteringa, izvanredna podrska za vise procesora, multiplatformski je iako na nekim platformama radi bolje nego na drugim, odlican support, podrska za stored procedures, triggers, subselects i views (a te mogucnosti MySQL dugo vremena nije imao, no novije verzije ce navodno to sadrzavati, a neke su vec implementirane), podrska za XML i td.

Neki su naveli da je Oracle glomazan i spor, pa cu iskoristiti analogiju kako bih "nacrtao" par stvari.
Zamislite da Ferrari date nekome ko je tek polozio vozacki i ko nije bas nadaren za voznju. Naravno da ce brzi biti neko iskusniji u Golfu 2, nego taj u Ferrariju.
Medjutim, stavite u Ferrari iole sposobnog vozaca - nema sanse da mu Golf 2 prismrdi, cak i da u njega stavite M. Schumachera.
Dalje, u gradu zbog eventualne guzve, semafora i sl., Ferrari ne bi imao neku veliku prednost u odnosu na Golf 2, ali zamislite situaciju na autoputu...
Mislim da ne moram dalje da vam "crtam" :)

Kad jedan dobar DBA uz podrsku odgovarajuceg hardware-a odradi Performance Tuning po zadanim specifikacijama Informacijskog Sistema, Oracle tada itekako nadmasuje ostale baze.
[ *mile* @ 22.03.2007. 23:36 ] @
Proslo je dosta vremena od zadnjeg odgovora pa su se verovatno i neke stvari promenile. Kako sada stoje stvari. Konkretno me interesuje odnos MySQL-a i PostgreSQL-a, naravo najnovije verzije doticnih....pozdrav svima
[ srki @ 25.03.2007. 15:39 ] @
Malo su napredovale ali to je nedovoljno. Za to vreme su i MS SQL i Oracle ubacili dosta novina i novih stvari iz SQL-2003 standarda dok ostale baze nemaju ni sve iz SQL99. Ako bih morao da predjem sa Oracle na neku free db onda bih sve queryje morao ponovo da pisem jer ne podrzavaju analiticke funkcije, nemaju CONNECT BY, ne mogu da naprave CDC tabele (za automatsko pracenje promene podataka) itd... Pre bih koristio besplatni ORACLE XE koji podrzava sve ovo ali ima limit do 4Gb (isto kao i MSSQL Express Edition). Jednostavno uz pravilnu upotrebu karakteristika koje samo komercijalne baze imaju mi mozemo mnogo da ubrzamo izvrsavanje querija tako da nijedna besplatna baze to ne moze da nadoknadi. Npr. umesto da iskoristimo analiticku funkciju da nadjemo running total mi u besplatnim bazama moramo da koristimo join ili ugnjezdene upite i to je dosta sporije. Takodje ne mogu da verujem da jos uvek ni MySql ni Postgres nemaju Materialized views a u aplikaciji na kojoj trenutno radim postoji tabela sa stotinu miliona transakcija i bez materialized view-a nema sanse da bih mogao korisnicima da prikazujem na webserveru ono sto ih zanima. Naravno moze se to emulirati trigerima ali nije to to...MySql nema reverse index, ni postgres ni mysql nemaju mnoge tipove koji postoje u pl/sql (setovi, objekti..). Za velike baze su Oracle i MSSQL sigurno brze od besplatnih (ako lepo iskoristis sve funkcije koje te baze nude) ali i da to nije tacno opet je tu mnogo lakse razvijati aplikacije jer da bismo neke upite prepravili da rade na postgres-u, imali bismo tri puta veci i sporiji kod...

Savetujem ti da skines Oracle XE i to da koristis u svojim projektima. Ako kasnije budes imao nekog velikog klijenta koji ima neku veliku bazu onda ces valjda da mu uzmes dovoljno para da kupis i standard edition (bolje to nego da platis jos jednog developera jer ti je sporije da razvijes aplikaciju za mysql).
[ Dragi Tata @ 25.03.2007. 16:02 ] @
Ja sad radim sa MySQL-om kao back-end bazom. Obična igračka koja nije u stanju da izdrži iole ozbiljno opterećenje. Nadam se da ćemo se prebaciti na Oracle pre nego što poludimo.
[ VRider @ 25.03.2007. 16:19 ] @
To sada, cale, placas za sve svoje godine podrzavanja MSa.
Linux, MySQL, vi, g++, gdb... Stigla te kazna.
[ Tyler Durden @ 25.03.2007. 16:38 ] @
@dragi tata

Ako mozes molim te da malo detaljinije definises i opises to ozbiljnije opterecenje. Stvarno me zanima radi nekih poredjenja.
Ja moram da kazem da u mom skromnom iskustvu sa MySQL-om taj server (mislim i na sam mysql server kao i na base linux sistem na kome se vrti taj mysql) NIJEDAN jedini put nije crashovao, bez obzira koliki load je bio na njemu (reda preko 30 i vise ponekad)..
[ Dragi Tata @ 26.03.2007. 15:34 ] @
Citat:
Tyler Durden: Ja moram da kazem da u mom skromnom iskustvu sa MySQL-om taj server (mislim i na sam mysql server kao i na base linux sistem na kome se vrti taj mysql) NIJEDAN jedini put nije crashovao, bez obzira koliki load je bio na njemu (reda preko 30 i vise ponekad)..


Nisam rekao da je crashovao. Jednostavno je previše spor kad navale paralelni sql queriji, a mi radimo soft realtime sistem i ne možemo da dopustimo takve stvari. Dovodili smo i MySQL konsultanta i rekao nam je da nam nema pomoći - queriji su OK, ali MySQL nije u stanju da ih odradi dovoljno brzo. Što je najluđe, iz nekog razloga nam ni klasterovanje ne bi pomoglo. Prelazak na 64-bitni server je pomogao dok saobraćaj opet nije dovoljno narastao.

@Vrider: I još neki kažu da nema Boga ;) . Prošle nedelje sam dobio 64-bitni desktop na koji sam instalirao OpenSUSE 10.2, pa sam dobio glavobolju (bukvalno) zbog refresh rate-a dok nisam obavio ovo: http://linux.wordpress.com/200...-101-ati-drivers-installation/ Sad je refresh rate OK, mada su fontovi "muljavi", ali bar nemam glavobolju :)
[ Marko_R @ 31.03.2007. 19:47 ] @
Pa sigurno si to mogao mnogo jednostavnije da rešiš.
[ NeoDesign @ 08.04.2007. 16:58 ] @
Citat:

Citat:
Zapisaću datum i vreme kada sam ovo pročitao po prvi put, tj. sada.
Možda budem uramio ovaj citat i okačio ga na zid.


Nemoj ništa da kačiš na zid, već razmisli sam kad mi već ne veruješ na reč. Da si ti recimo šef IT sektora u nekoj velikoj banci ili osiguravajućoj kući, da li bi dozvolio svojim programerima da "brljaju" po kodu DBMS-a koji obrađuje podatke od kojih najdirektnije zavisi sudbina firme i svih zaposlenih? Ili bi kupio gotov DBMS (koji može da bude open ili closed code svejedno) i koristio ga as-is, a ako nešto krene naopako, odgovoran je isporučilac software-a (Oracle, IBM, MS...).


LOL. Malo sad bezim od teme rdbms-a ali moram na ovo da odgovorim. Pogledaj na primer gvSIG projekat. Na bazi ovog projekta ja u firmi sada pravim custom GIS sistem. Nemas pojma koliko je gvSIG superiorniji od BILO KOG zatvorenog GIS sistema, ako ti on cak iz nekog razloga nije dobar, pogledaces uDIG projekat koji je po nekim jos bolji.

Sta je prednost ?? Prednost je u tome sto kada se javi neka greska ili zelja za sitnom modifikacijom, mozes ili:

1. da pitas gvSIG tim da li bi oni to poravili.
2. da popravis sam.

Da se razumemo, open-source ovde ne znaci i besplatan software, i gvSIG i nas projekat (Carthema) ce debelo da se placa :)

... e da ... and for the record -- I vote for Oracle (+ a little vote for MySQL :))
[ Mister Big Time @ 16.02.2012. 11:20 ] @
pg_connect();


Bump.

Mnogo je vode proteklo od poslednjeg odgovora na ovu temu.


Misljenja za danasnje vreme? Moze li "Sophisticated open-source Object-Relational DBMS" (PostgreSQL) da nadje svoje mesto u krizi u enterprise segmentu?

Oracle takodje gura MySQL u enteprise vode... sto je pomalo cudno ali verovatno zbog cene.