[ zraj @ 07.11.2007. 21:20 ] @
Svrha ISO 9001:2000 je da obezbedi razvoj sistema upravljanja kvalitetom koji obezbeđuje da će proizvodi ili usluge koje organizacija nudi tržištu ispunjavati zahteve za nameravanu upotrebu ili primenu:

http://www.aqaeurope.com/sr/assessment.html
http://www.yuqs.org/sertif.htm
http://www.yuqs.org/registar.asp
[ konislav @ 11.01.2008. 01:48 ] @
Svrha ISO 9001:2000 je sledeca :

1. Da obezbedi da mozes slobodno dovesti majmuna, nauciti ga nekoliko jednolicnih operacija, koje ce
majmun ili bilo ko drugi redovno ponavljajuci ih bez razmisljanja uvek dobijati istovetan proizvod.
Da pojasnim :
Uzmes coveka ( ili zenu ) sa ulice koi nema pojma sa elektronikom na primer, objasnis kako se drzi
lemilica i postavis pr. pet otpornika u razlicitim posudama po boji. Objasnis da prvo levom rukom uzima
otpornik iz zute posude i stavlja ga u trecu rupicu odozdo, zatim uzima otpornik iz zelene posude i
stavlja ga u rupicu broj osam i tako redom.
Posle nekog vremena potezi se automatizuju, radnik ne razmislja sta radi, a uvek dobije istovetan
proizvod .
Posle nekog vremena moj radnik je brzi u izradi plocice od mene ( pogledaj na sajtu cime se bavim ) i
sve su mu plocice istovetne.
OVO JE PRIMARNI CILJ
medutim to vremenom postane sekundarni cilj, zato sto primarni cilj bude KURCENJE i obmanjivanje
kupaca.
Normalno postavlja se pitanje kako se obmanjuju kupci, pa odgovor je prost.
Kolko puta ste culi da se kod reklamiranja nekog proizvoda potencira sledece :
ZA KVALITET NASIH PROIZVODA, POTVRDA JE ISO SERTIFIKAT
ili
KVALITET NASIH PROIZVODA POTVRDUJE ISO SERTIFIKAT

SARENA LAZ

MOZES KOMOTNO PROIZVODITI DUBRE I KUPITI ( POTENCIRAM KUPITI ) ZATO STO SE ISO
SERTIFIKAT NE DOBIJA VEC KUPUJE, NASTAVITI PROIZVODITI DUBRE SAMO ISTOVETNO.
[ mister_Bi @ 12.01.2008. 12:10 ] @
Citat:
konislav: Svrha ISO 9001:2000 je sledeca :....

.... Kolko puta ste culi da se kod reklamiranja nekog proizvoda potencira sledece :
ZA KVALITET NASIH PROIZVODA, POTVRDA JE ISO SERTIFIKAT
ili
KVALITET NASIH PROIZVODA POTVRDUJE ISO SERTIFIKAT

SARENA LAZ


Ovo je relativno tačno. ISO sertifikat ti daje za pravo da kažeš da radiš po utvrđenom redosledu i proceduri, a ne recimo jednom bušiš u metalu rupu ručnom bušilicom a drugi put u za to predviđenom alatu i stonom bušilicom. Zatim da poseduješ adekvatne ateste za proizvod izdate od strane nadležnih organa. Sve to dovodi do dobijanja ISO sertifikata. Kod naših bambus firmi to samo na papiru tako izgleda jer radnik na presi sam mora da meri koliko će materijala "otići" kad presa udari pri recimo izradi jedne tepsije. Po ISO standardu se traži da ti imaš crteže proizvoda sa svim kotama i savijanjima. Isto tako se traži da od kooperanata poluproizvode isporučuju tačno po crtežu i tako se škart smanjuje. Kažem to se ovde ili ne sprovodi ili se delimično sprovodi.

Kvalitet daje izlazna kontrola koja vrši kontrolu da je proizvod OK. Strogo je zabranjeno stavljati znak ISO 9001 na ispitni list i prateću dokumentaciju. Kršenje ovog može dovesti do gubitka sertifikata.

Citat:
konislav:
MOZES KOMOTNO PROIZVODITI DUBRE I KUPITI ( POTENCIRAM KUPITI ) ZATO STO SE ISO
SERTIFIKAT NE DOBIJA VEC KUPUJE, NASTAVITI PROIZVODITI DUBRE SAMO ISTOVETNO.


Zavisi ko ti izdaje sertifikat. Čuo sam priče da se kod nekih kuća i kupuje, ali se kod kuća od imena taj papir dobija. Na kraju krajeva, kupio ili dobio (zasluženo) sertifikat - firma može i izgubiti taj sertifikat jer postoji i ono što se zove kontrola prvo redovne interne a zatim i eksterna, tj. kuće koja te je sertifikovala.


[ konislav @ 16.01.2008. 23:55 ] @
Sve gore napisano, napisao sam iz licnog iskustva. Vodio sam pregovore za dobijanje sertifikata i upoznat sam sa
postupkom, standardima, normama i cenom kostanja.
Sve je lepo zamisljeno, SAMO ima velikih "deformacija" u praksi.
Iz licnog iskustva, dosao sam do sledeceg zakljucka :
Velike i ozbiljne kompanije dobijaju ili kupuju ISO sertifikat cisto formalno. Njima to u sustini i ne treba iz
prostog razloga sto je sam proces proizvodnje standardizovan i doveden ( uslovno receno ) do najviseg
stepena.
Jos '88 iz predmeta Organizacije rada ucio sam o sistemime organizacije industriske proizvodnje i td. Mislim
da tada i nije ni postojao ISO standard ( mozda i gresim ), ali je postojao Fordov model liniske proizvodnje,
MERCEDES je bio Mercedes, SIEMENS je proizvodio po svom standardu i bio je SIEMENS prepoznatljiv i po
kvalitetu i po istovetnosti.
Njima ISO i ne treba, njihove norme su mozda i stroze od minimalno propisanih za ISO.
ALI zato skoro svaki kineski proizvod 125 klase ima ISO standard. Njima to mnogo treba . Normalno to
mnogo treba i novim igracima da bi na to lovili svoje buduce kupce.
Meni ISO nije ni trebao ali sam hteo da ga imam jer sam se spremao da na trziste pocnem masovnu
prodaju Jonizatora( ima ga sajtu ) pa mi je trebao u reklamne svrhe. Tad bi me ( 2003-2004 ) ISO kostao
15000-25000 eura zavisno od koga ga kupim.
[ Miroslav Jeftić @ 17.01.2008. 00:03 ] @
ISO sertifikat koliko znam ne garantuje kvalitet proizvoda, niti mu je to svrha, već kao što si opisao pridržavanje standarda u poslovnim procesima i sl, što ne mora da znači da će krajnji proizvod biti "super". Druga je stvar što firme to koriste za reklamu, delom logično pošto su potrošili para da bi dobili sertifikat, ali bi ipak trebalo da postoji neko udruženje za zaštitu potrošača i slično koji bi trebali da kontrolišu lažno reklamiranje.
[ Ivek33 @ 17.01.2008. 13:23 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: ISO sertifikat koliko znam ne garantuje kvalitet proizvoda, niti mu je to svrha, već kao što si opisao pridržavanje standarda u poslovnim procesima
slažem se sa navedenim, samo što su nas na tom tečaju učili da je to "garancija" kvalitetnog proizvoda, jer ako se pridržavaš standarda i procedure poslovnog procesa, time "navodno" garantiraš kupcu da će: imati proizvod po važećim standardima, dobiti kvalitetan proizvod, isporuku u zadatom roku, itd itd....
Osobno sam položio za jedan takav certifikat ISO 9001:2000 za internog auditora.
Ostalo neću komentirati
[ konislav @ 17.01.2008. 14:48 ] @

Jos jedna mala dopuna u vezi ISO sertifikata, formalno-pravno i teoretski gledano. Sertifikat moze dobiti i vidovita Zorka i Kleopatra, ako se registruje kao pravno lice. Sertifikati se izdaju kako proizvodnim procesima tako i usluznim delatnostima.
[ goran_La @ 13.04.2008. 17:08 ] @
Da za to si u pravu
[ ssimic @ 27.11.2008. 10:05 ] @
Citat:
konislav: Velike i ozbiljne kompanije dobijaju ili kupuju ISO sertifikat cisto formalno. Njima to u sustini i ne treba iz prostog razloga sto je sam proces proizvodnje standardizovan i doveden ( uslovno receno ) do najviseg stepena.

Sertifikacija prema ISO 9001:2000 i treba da bude rezultat uredjenosti sistema. Znaci, samo kruna na uredjenost. Ako je sertifikat sam sebi svrha (sto nije redak slucaj) - onda se dolazi u situaciju da imamo stavove koji su izneti u ovom topic-u.

Za kupovinu sertifikata - ne znam. Mozda kod domacih sertifikacionih tela, ali ona ne daju medjunarodne sertifikate (to je slucaj kada vidite JUS ISO..., iliti sada SRPS ISO...) i taj sertifikat vazi samo za teritoriju Srbije. Medjutim, oni koji izdaju medjunarodne sertifikate (ISO...) imaju superviziju stranih sertifikacionih tela i pravila ponasanja se znaju i strogo su uredjena.

Naravno da moze svako pravno lice da dobije sertifikat ako je ispunilo zahteve standarda prema kojem se sertifikuje. Znaci, kako proizvodno tako i usluzno preduzece.

Ono sto je bitno jeste da se napomene da je jedan od principa pomenutog standarda jeste usredsredjenost na korisnika.

Moram da primetim da ste se ovde dotakli samo jednog dela ISO 9001 standarda - tacka 7. - Realizacija proizvoda. Iz ovoga se vidi prednost jos jednog principa - sistemski pristup. Sagledavanje kompletnog poslovnog sistema.

I zaista, ako preduzece uvazava zahteve Standarda - ono unapredjuje kvalitet svojih proizvoda/usluga i poslovanja uopste. U prilog tome govore mnoge tacke Standarda, ali bi ovde oduzelo previse mesta ako bismo sada analizirali tacku po tacku Standarda.

Sto se tice opisa rada sa stampanim plocicama i otpornicima koji je naveden na pocetku topic-a - situacija je zaista realna. Ali ona nastaje iz nedovoljnog razumevanja sistema od strane konsultanata (ili neznanja) pri prirpremi sistema za sertifikaciju i sto menadzment zeli da pokaze da mu je sistem uredjeniji nego sto zaista jeste i onda preteruju u standardizaciji. To nije navedeno ni u jednom zahtevu Standarda! Ali, ako je u nekom dokumentu navedeno da se tako radi - onda se mora tako raditi ili menjati/ukinuti takva procedura ili uputstvo.

Po mom misljenju i iskustvu, vecina problema nastaje iz nerazumevanja sustine od strane menadzmenta i zaposlenih. Verovatno u tome imaju malog udela i konsultanati jer ne zele da uloze dodatno vreme u obuku. Naravno, nekad i pored svih napora konsultantima su i dalje vezan ruke zbog cestog stava "ja sam te platio da mi uredis sistem kako JA hocu (valjda JA znam najbolje), a da ispunim zahteve za dobijanje sertifikata...".

Pozzz...
[ miletovmile @ 26.12.2008. 10:59 ] @
Ma dajte ljudi nemojte raspravljati o nečemu što nema veze. Nekome kome nije bitan kvalitet ceilj će uvek biti da dobije papir na kome piše da je sertifikovan. Imao sam prilike da čujem konsultanta u mojoj firmi koji je rekao namerno: "Evo za jedan dinar ću ja da vas sertifikujem", i naravno ozbiljan čovek zna šta priča, takav sertifikat ne vredi prebijenu paru. Kod ozbiljnih firmi sertifikat znači mogućnost da ostvare profit - kroz kvaitet svojih proizvoda, a ne reklama da ga samo poseduje. Obično se nađem i u situaciji da direktoru objašnjavam i to da sistem kvaliteta (QMS) troši novac, ali mu stvara šansu da uopšte radi. Kada veliki igrači pošalju svoje ljude da vide kakva je firma dve stvari su bitne čija ste firma (privatna + ili društvena -) i imate li bilo kakav sistem kvaliteta što bude obično plus. Sve ostalo im je jasno iz te dve stvari.
[ Dominator08 @ 19.11.2015. 13:48 ] @
Da ne otvaram novu temu:

Jel ima neko da mi preporuči konsultante / eksperte / kompaniju za uvođenje sistema ili obuku u vezi implementacije ISO 9001 standarda,
pošto u firmi imamo sertifikat već dugi niz godina, ali se to sve iz godine u godinu ofrlje radi samo da bi se imao sertifikat, što je po mom mišljenju totalno nerazumno jer sertifikat sam za sebe bukvalno ne znači ništa, već je jedina poenta zahteva standarda ISO 9001, koliko sam ja uspeo da sagledam, da se firma dovede u red i da se poboljšaju procesi poslovanja.

Hteo bih da nađem nekoga ko će se malo više pozabaviti time, preneti znanje drugima u vezi tematike i ukazati im na značaj svega toga. Naša firma je uslužna, nije proizvodnog tipa, i profil ljudi koji radi u našoj firmi nemaju dodirnih tačaka sa sistemom menadžmenta kvalitetom pa im to sve izgleda kao špansko selo, a pogotovo što su usluge a ne proizvodi u pitanju dodatno otežava situaciju jer nema 'opipljivih' stvari.
Meni je jasno da će ljudi unutar firme jedini i najbolje znati da opišu procese i uvedu sistem u red ali je ipak u našem slučaju pomoć sa strane neophodna da bi to sve počelo da funkcioniše kako treba.
[ Predrag Supurovic @ 19.11.2015. 13:57 ] @
Iz mog isksutva, samo bi bacio pare, posto kod nas ti sertifikati samo sluze prodavcima magle (tj sertifikata) da šišaju naivne.
[ Dominator08 @ 20.11.2015. 07:39 ] @
Što? Kakvo je tvoje iskustvo?