[ Stefan Markic @ 08.11.2007. 23:31 ] @
Citat:
NEVER mind China, Serbia is one of the worst places in the world for pirated software, according to the Business Software Alliance.

Dragomir Kojic of the Business Software Alliance (BSA) claims that illegal software accounts for more than 78 per cent of the IT market in Serbia.

Neighbouring Croatia has rate of 58 percent, the www.b92.net website quoted Kojic as saying.

Misa Ognjanovic, from Microsoft Serbia, was quoted as saying that most of the illegal software was bought by punters who may not even know it was hot.

Every fifth computer sold in Serbia "comes with already installed illegal software, she claimed.

Only 41.8 percent of computer distributors offer only original software and more than 57 percent of sellers "do not inform a buyer on possible legal actions over illegal software.

The average salary in Serbia is about 300 Euros a month, but the average cost of software of Voleware is about 800 euros. While Microsoft has looked at reducing software costs in places like China, the poorer places in Eastern Europe are often overlooked.


http://www.theinquirer.net/gb/...7/11/07/serbian-piracy-rampant

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 10.11.2007. u 18:43 GMT+1]
[ Horvat @ 09.11.2007. 11:22 ] @
"samo" 78 posto,ja mislio da je vise...
[ Lesli Eldridz @ 09.11.2007. 13:29 ] @
A sta su drugo ocekivali? Tamo gde je prosecna plata 300 evra (poa zavodu za statistiku, realno je manje - oko 200) , ne moze da kosta nista kao tamo gde nije, nego ima cena da se prilagodi trzistu i to je to. Ako oni nece da ovako postupe, "trziste" ce samo da se organizuje. Kome se to ne svidja ostaje mu samo da place, kao sto to rade ovi koji pisu te tekstove.
[ Ivan Dimkovic @ 09.11.2007. 18:28 ] @
Srbija je uvek bila prva u "pametnim" stvarima ;-)

Inace, Lesli, BSA se prevashodno bavi softverom za poslovnu upotrebu - prema tome, te jadikovke o malim platama ne prolaze, jer je najveci problem piraterija u poslovnom okruzenju.

E, sad, pretpostavljam da ces one "licemere" advokate, npr..., iz prosle teme u ovoj da pravdas i sazaljevas jer, hebi ga, kako ces od "pisanja tuzbe za 200 EUR" da kupis originalni Windows i Office... ne moze se na ovu skupocu :-)

Kao sto rekoh, nije tebi lako ;-)
[ Lesli Eldridz @ 09.11.2007. 20:30 ] @
Ne znam sta si ti sve tu pomesao, ali to je to sto sam ja napisao. Kao i obicno, samo vredjas i ponizavas celu jednu zemlju time sto pominjes nekakve "jadikovke" kojih nema. Ne znam zasto je jadikovka reci da je u nekoj zemlji prosecna plata toliko i toliko kad jeste, i onda ne moze u toj zemlji Windows da kosta 100 dolara ili koliko vec kosta. Znaci, ne mozes ti da tamo gde je plata 200 evra prodajes nesto po istoj ceni kao tamo gde je plata 1000 evra, bez obzira na to gde je to nesto proizvedeno. To jest, mozes, ali ce "trziste" vec naci nacin kako da se snadje, kao sto se vidi. Ne znam da li advokati licemeri spadaju u to "trziste" a nije me ni briga, ali znam da ovi nemaju zbog cega da se cude.
[ Slobodan Miskovic @ 09.11.2007. 20:51 ] @
Uvek mozes da izaberes da ne koristis software i kompjutere nego lepo u sumu i na pasnjak sa ovcama... KOriscenje piratskog software-a je stvar morala i postenja a ne materijalne situacije.
[ negyxo @ 09.11.2007. 21:10 ] @
Ma daj Lesli... pa kako to onda da BMW u Srbiji kosta isto, cak i vise, nego u Nemackoj. Mislim kakva ti je to argumentacija....
U stvari, zasto bi se samo ogranicio na drzavne granice? Ne moze biti ista cena u BG-u, recimo sijalice, i u nekom tamo selu.
[ Nenad Vranjanac @ 09.11.2007. 21:20 ] @
zato sto bmw ne bi imao vecu zaradu kad bi za 20% spustio cene. mali je broj ljudi koji mogu da priuste 40'000, a ne mogu i 50'000

s druge stranw m$ bi imao visestruko vecu zaradu da win kosta 50$ umesto 100. medjutim ne smeju to da urade ovde, jer ce opet da se pokrene prica u poljskoj itd.- zasto oni placaju 100 a mi 50 za istu stvar...
[ bkaradzic @ 09.11.2007. 21:35 ] @
Citat:
s druge stranw m$ bi imao visestruko vecu zaradu da win kosta 50$ umesto 100.

A ti si čime potrvrdio da znaš kako biznis i prodaja softvera funkcioniše?
Nemoj da kukaš kako je Windows skup kada imaš besplatni Linux.
[ Nenad Vranjanac @ 09.11.2007. 21:55 ] @
Citat:
bkaradzic: A ti si čime potrvrdio da znaš kako biznis i prodaja softvera funkcioniše?

pa ne znam sta mi treba da bih dokazao svoju 'kompetenciju'?
zato sto pomalo pratim sta se radi i sta se radilo. ovde si npr. pre par godina moga da legalizujes piratski win za 30ak eura (!!!)

Citat:
Nemoj da kukaš kako je Windows skup kada imaš besplatni Linux.

pa i ne kukam, ne znam odakle tebi ta ideja??
[ Ivan Dimkovic @ 09.11.2007. 22:16 ] @
Citat:
Lesli
Ne znam zasto je jadikovka reci da je u nekoj zemlji prosecna plata toliko i toliko kad jeste, i onda ne moze u toj zemlji Windows da kosta 100 dolara ili koliko vec kosta.


I sve ostale stvari koje se ne proizvode u Srbiji kostaju isto koliko i u inostranstvu. Automobili, mobilni telefoni, benzin, cokolada, uvozna pica... Osnuj ti lepo neku Robin Hud stranku, pa onda kreni da otimas robu sa granice i da prisiljavas da se strana roba u Srbiji prodaje po ceni koja tebi odgovara :-)

Osim toga, postoji besplatna alternativa za Windows, zove se Linux - postoji i besplatna alternativa za Office, zove se OpenOffice... Ugrozenost - nije nego.

I, najvaznije - BSA se bavi poslovnim softverom... kao sto rekoh, dok stanovnici Srbije mozda i imaju izgovor zasto ne mogu da kupe end-user softver ali za biznise u Srbiji tog izgovora jednostavno nema, i oni su najveci problem, posto je svima jasno da ljudi sa platom od 300 EUR ne mogu bas da se nakupuju softvera.

Citat:
Nenad Vranjanac
s druge stranw m$ bi imao visestruko vecu zaradu da win kosta 50$ umesto 100.


Bogme, vidim da se Microsoft zeznuo sa izborom CFO-a ;-)
[ Nenad Vranjanac @ 09.11.2007. 22:26 ] @
... mislio sam na terenu srbije u home varijanti, znate vec, mislio sam da to ne moram da naglasavam...



Citat:
Osim toga, postoji besplatna alternativa za Windows.

tacno, windows koji se koristi bez placanja

nisam siguran koliko me vas svojica uopste shvatate, ja (sada) uopste ne zalazim u te price, ja sam samo rekao da onaj argument o bmw nije validan.

[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 09.11.2007. u 23:39 GMT+1]
[ Nothingman @ 09.11.2007. 22:35 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Uvek mozes da izaberes da ne koristis software i kompjutere nego lepo u sumu i na pasnjak sa ovcama... KOriscenje piratskog software-a je stvar morala i postenja a ne materijalne situacije.


Slicno razmisljamo ;)
Ako cemo realno, svako ko nema kintu da kupi Windows ili recimo neku igru, ima mnogo pametniji nacin da provede svoje vreme od sedenja za kompom i igranja igrica. Bilo je vec mnogo slicnih tema na ES-u, i mislim da ni ova nece na dobro da izadje :)
[ kelja @ 09.11.2007. 22:37 ] @
Citat:

Osim toga, postoji besplatna alternativa za Windows, zove se Linux


He, pa kako cemo sa tim bilo sta da radimo, kad taj OS ne moze ni da se instalira?!? ;-)

Nego, ne znam koliko je tacno, ja sam cuo da i u nekim razvijenim zemljama home korisnici nisu previse gadljivi na piratski softver?

Citat:

Uvek mozes da izaberes da ne koristis software i kompjutere nego lepo u sumu i na pasnjak sa ovcama... KOriscenje piratskog software-a je stvar morala i postenja a ne materijalne situacije.


Ovo je, pretpostavljam, sala.
A ako nije,koliko si platio sve te aplikacije na svom racunaru?
[ Ivan Dimkovic @ 09.11.2007. 22:45 ] @
Citat:
Kelja
Nego, ne znam koliko je tacno, ja sam cuo da i u nekim razvijenim zemljama home korisnici nisu previse gadljivi na piratski softver?


BSA se i ne bavi home korisnicima. Biznis piraterija je jednostavno nesto sto ne moze imati izgovor.

Btw, ja ne znam za zemlju gde "home korisnici" nisu gadljivi na piratski softver pod uslovom da znaju kako do njega da dodju :)
[ Nothingman @ 09.11.2007. 22:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:

Btw, ja ne znam za zemlju gde "home korisnici" nisu gadljivi na piratski softver pod uslovom da znaju kako do njega da dodju :)


Ne znam da li je do mene ili u toj recenici postoji jedna "negacija" viska :)
[ Lesli Eldridz @ 10.11.2007. 00:47 ] @
Citat:
negyxo: U stvari, zasto bi se samo ogranicio na drzavne granice? Ne moze biti ista cena u BG-u, recimo sijalice, i u nekom tamo selu.

Tacno, pa zato i nije ista cena sijalice u BG i u nekom selu.
Citat:
Nothingman: Slicno razmisljamo ;)
Ako cemo realno, svako ko nema kintu da kupi Windows ili recimo neku igru, ima mnogo pametniji nacin da provede svoje vreme od sedenja za kompom i igranja igrica.

A sta ako on bas to hoce?
Citat:
Ivan Dimkovic: I sve ostale stvari koje se ne proizvode u Srbiji kostaju isto koliko i u inostranstvu. Automobili, mobilni telefoni, benzin, cokolada, uvozna pica... Osnuj ti lepo neku Robin Hud stranku, pa onda kreni da otimas robu sa granice i da prisiljavas da se strana roba u Srbiji prodaje po ceni koja tebi odgovara :-)

Sta ce meni Robin Hud stranka kad ja vec imam Kineze, pirate, utorent i lopove koji kradu tehniku japijima pa je prodaju na pijaci.
Citat:
Ivan Dimkovic: Osim toga, postoji besplatna alternativa za Windows, zove se Linux - postoji i besplatna alternativa za Office, zove se OpenOffice...

To ces ti da koristis, a ja cu ovo drugo.
Citat:
Ivan Dimkovic: Koriscenje piratskog software-a je stvar morala i postenja a ne materijalne situacije.

Rece ugledni gradjanin koga ne smes da pitas za prvi milion. A ja vidis mislio da je to stvar trzista, kad ono sad ispade stvar morala.

Ma nije sve to ni vazno, a vazno je da ja ne vidim razlog da ovi sto pisu ove tekstove placu kad je najnormalnija stvar na svetu da se u zemlji u kojoj je plata najvecem broju gradjana 200 evra softver ne nabavlja legalno. I koji je sad to razlog da se neko cudi?
[ negyxo @ 10.11.2007. 01:52 ] @
Citat:
Nenad Vranjanac: zato sto bmw ne bi imao vecu zaradu kad bi za 20% spustio cene. mali je broj ljudi koji mogu da priuste 40'000, a ne mogu i 50'000

s druge stranw m$ bi imao visestruko vecu zaradu da win kosta 50$ umesto 100. medjutim ne smeju to da urade ovde, jer ce opet da se pokrene prica u poljskoj itd.- zasto oni placaju 100 a mi 50 za istu stvar...


Cekaj. Nesto ja propustam ovde ili sta?

Pa ne vodi se ovde prica o tome da li ces ti da spustis cenu za 20%, nego za onoliko koliko je to 'objektivno' potrebno da bi bilo u skladu sa platama. A i to sto spominjes "mali je broj ljudi koji mogu da priuste 40'000, a ne mogu i 50'000" tek to kakve veze ima sa ovom pricom.... kakvu korist ima BMW da spusta cenu na trzistu gde je kolicina prodaje u okvirima statisticke greske? Pa zar ne mislis da ima mnooooogoooo vise logike da to uradi na trzistu gde su plate mnogo vece jer se tamo i prodaje mnogo vise? A znam, ne treba da odgovoris.


Citat:
Lesli Eldridz:Tacno, pa zato i nije ista cena sijalice u BG i u nekom selu.

Takodje tacno. U BG su skoro sve pokretne stvari jeftinije. Ptt, Struja, Nafta... sve to isto kosta a statisticki gledano plate manje na selu. Ne vidim zasto ne bi primenili tvoj ekonomski model...
[ Nenad Vranjanac @ 10.11.2007. 02:50 ] @
ja sam pokusao da objasnim zasto tvoj argument ne stoji, ali me ocigledno ne shvatas uopste. ja ne govorim o kosmickoj pravdi i popustu za potlacene itd. vec sam samo rekao da poredjenja sa bmw-om i sl. ne moze da se koristi jer se jednostavno ne radi o istoj vrsti proizvoda i istom trzistu, istom profitu.... cak nema veze sa ovim problemom. ajde da ovako pojednostavim:

cena bmw-a i potraznja je takva da im vece obaranja cena im NE BI DONELO VECI PROFIT.
kad bi m$ resio da spusti cenu windowsa za privatnu upotrebu i napravio neku akciju, ko sto je bila 2001., verovatno bi ostvarili veci profit nego ovako kako je sad. znaci nema to veze sa kupovnom moci, vec jednostavno manji/veci profit.
nema tu objektivnosti i sklada sa platama. kad se cene formiraju na taj nacin to je zato sto je proizvodjac procenio da ce na takvom trzistu postici VECI PROFIT. a ne zbog dobrotvornog rada.


i nije tacno da su u bg cene manje. odakle ti to? kad si bio u unutrasnjosti zadnji put?
koliko tamo kostaju orbit zvake, pice u kaficu... koliko kostaju namirnice, kvadrat stana?
[ Nothingman @ 10.11.2007. 04:58 ] @
Citat:
Nenad Vranjanac:

kad bi m$ resio da spusti cenu windowsa za privatnu upotrebu i napravio neku akciju, ko sto je bila 2001., verovatno bi ostvarili veci profit nego ovako kako je sad.


A jesi li bas siguran u to ili samo nagadjas? Jel imas krivu elasticnosti cena/prodaja za softver u Srbiji? Zar ne mislis da ipak ovi iz MS-a malo bolje znaju kako stvari funckionisu u industriji?
[ Ivan Dimkovic @ 10.11.2007. 07:32 ] @
Citat:
Lesli
Rece ugledni gradjanin koga ne smes da pitas za prvi milion. A ja vidis mislio da je to stvar trzista, kad ono sad ispade stvar morala.


Slusaj, hajde ti lepo pogledaj koga citiras pre nego sto ospes gluposti - ja o moralu nisam nista pricao, nego si se ti malo zeznuo u masovnim odgovorima sa citatom ;-)

Sto se mojih "prvih milion" tice, rado cu ti reci cu odakle mi, ali kad ih zaradim :)

On Topic, Lesli - pokusaj da ukapiras, BSA SE BAVI POSLOVNIM SOFTVEROM, dakle, ti i tvoji torenti iz Kine su potpuno irelevantni. Ako neka zemlja koristi pirateriju u sklopu obvljanja biznisa na njenoj teritoriji, to predstavlja veliki problem - ali za tu zemlju ponajvise. Videces kada Srbija bude dosla na to da udje u WTO, na primer - sta ce onda da se desava.

Citat:
Nenad Vranjanac
cena bmw-a i potraznja je takva da im vece obaranja cena im NE BI DONELO VECI PROFIT.
kad bi m$ resio da spusti cenu windowsa za privatnu upotrebu i napravio neku akciju, ko sto je bila 2001., verovatno bi ostvarili veci profit nego ovako kako je sad. znaci nema to veze sa kupovnom moci, vec jednostavno manji/veci profit.


Microsoft ne sme da nudi identican proizvod po manjoj ceni na globalnom trzistu, osim u vidu promotivne kampanje. Da Microsoft ponudi okrnjeni Windows u Srbiji za $50, opet bi svi korisnici koristili pirateriju - jer imaju izbor, a full verzija ih kosta nula. Ali, uopste - nisu end-useri ovde u pitanju, vec firme - a tu ocigledno nije problem cena, vec nedostatak krivicnog odgovaranja za to.

Bas kao sto su sve firme zaposljavale radnike na crno, pre nego sto je drzava krenula opasno da kaznjava za to... Tako i za softver, nema te sile koja moze naterati firme u Srbiji da se legalizuju, osim ako ne krenu da ih cepaju po novcaniku.
[ pctel @ 10.11.2007. 08:01 ] @
Citat:
BSA se prevashodno bavi softverom za poslovnu upotrebu - prema tome, te jadikovke o malim platama ne prolaze, jer je najveci problem piraterija u poslovnom okruzenju.

U poslovnom okruzenju je nerealan podatak o 78% nelegalnog softvera. Taj procenat je prema mojim iskustvima mnogo nizi od 50%, tacnije, pitanje je da li je uopste dvocifren.
[ žutokljunac @ 10.11.2007. 08:05 ] @
Citat:
Uvek mozes da izaberes da ne koristis software i kompjutere nego lepo u sumu i na pasnjak sa ovcama... KOriscenje piratskog software-a je stvar morala i postenja a ne materijalne situacije.

ha-ha-ha!
Stvar poštenja i morala. Dakle, premisa je da u razvijenim zapadnim zemljama stvari funkcionišu na osnovu poštenja i morala. Cvrc! To je stvar tržišta, uređenosti tržišta, razvijenosti, stvar zakonske regulative i što je najvažnije, sprovođenja iste.
Najbitnija stvar je paritetnost između tržišne cene koju formira zapad i naših zarada. Oni to ne žele, zato i imaju ovakvu situaciju i TREBA da je imaju. Bilo bi ludo da je nemaju. Zašto se taj isti zapad ne rukovodi istom lokigom apropo plata koje isplaćuju svojim uposlenicima u Srbiji. Plata jedne šalteruše u Rajfajzen banci je 500 €, pravila ponašanja i uopšte poslovna etika je preslikana iz matice, nema pušenja, radi se i po 12 sati, ali kad treba da se kupi jedan DVD, onda plati " svetsku cenu ".

P.S. - Slažem se sa Ivanom da ova priča ne pije vodu sa poslovnim softverom jer tu nema opravdanja. Alternativa postoji.
[ negyxo @ 10.11.2007. 08:45 ] @
Citat:
Nenad Vranjanac: ja sam pokusao da objasnim zasto tvoj argument ne stoji, ali me ocigledno ne shvatas uopste. ja ne govorim o kosmickoj pravdi i popustu za potlacene itd. vec sam samo rekao da poredjenja sa bmw-om i sl. ne moze da se koristi jer se jednostavno ne radi o istoj vrsti proizvoda i istom trzistu, istom profitu.... cak nema veze sa ovim problemom. ajde da ovako pojednostavim:

cena bmw-a i potraznja je takva da im vece obaranja cena im NE BI DONELO VECI PROFIT.


Da - slazem se sa tobom. No ima jedan mali problem. Kontekst onoga sto sam ja pisao i onoga sto si ti napisao nije isti. Lesli je potegao pricu o srazmernosti plata i proizvoda, na sta sam pokusao da ukazem dokle sve moze da se ide tom logikom - niko nije spominjao profit, jer naravno, tom logikom na kraju bi dovelo i da nema profita, tako da nadam se da shvatas da nema potrebe za tako debelim offtopic-om.

Citat:

kad bi m$ resio da spusti cenu windowsa za privatnu upotrebu i napravio neku akciju, ko sto je bila 2001., verovatno bi ostvarili veci profit nego ovako kako je sad. znaci nema to veze sa kupovnom moci, vec jednostavno manji/veci profit.
nema tu objektivnosti i sklada sa platama. kad se cene formiraju na taj nacin to je zato sto je proizvodjac procenio da ce na takvom trzistu postici VECI PROFIT. a ne zbog dobrotvornog rada.

Gresis. Dimkovic ti je vec odgovorio. Firme u Srbiji i sada koriste MS kao i drugi proprietary software. Niko im ne brani vec sada da koriste alternativu ili da plate licence ali oni to ne rade, tj. rade ali procenat sam govori u kolikoj meri. Vidis, mozes reci "Ali firme bi u vecoj meri legalizovale kada bi cena bila manja" ali tu i jeste zackoljica, zasto bi firme legalizovale software kada mogu i ovako da rade kako hoce. Znaci problem je u koracima, drzava je ta koja treba da nacini prvi korak, tj. da primenjuje zakon o autorskim pravima pa eventualno onda ide taj drugi korak ali samo ukoliko MS ili bilo koja druga firma proceni da bi smanjenjem cene proizvoda povecali profit.


Citat:

i nije tacno da su u bg cene manje. odakle ti to? kad si bio u unutrasnjosti zadnji put?
koliko tamo kostaju orbit zvake, pice u kaficu... koliko kostaju namirnice, kvadrat stana?

Ja zivim u malom mestu tako da su mi cene dobro poznate. Namerno sam napisao pokretne stvari, bas zato da mi neko ne bi nepokretne stvari navodio kao reper. Govorimo o proizvodima, usluge se ne racunaju, pice u kaficu je usluga, ne proizvod. Ako meni ne verujes, udji u bilo koji market u BG i prodavnicu u malom mestu i uporedi maloprodajne cene.

[Ovu poruku je menjao negyxo dana 10.11.2007. u 10:00 GMT+1]
[ Nenad Vranjanac @ 10.11.2007. 09:47 ] @
Citat:
Nothingman: A jesi li bas siguran u to ili samo nagadjas? Jel imas krivu elasticnosti cena/prodaja za softver u Srbiji? Zar ne mislis da ipak ovi iz MS-a malo bolje znaju kako stvari funckionisu u industriji?

pa to je vec jednom radjeno. vec treci put ponavljam.


Citat:
negyxo: Ja zivim u malom mestu tako da su mi cene dobro poznate. Namerno sam napisao pokretne stvari, bas zato da mi neko ne bi nepokretne stvari navodio kao reper. Govorimo o proizvodima, usluge se ne racunaju, pice u kaficu je usluga, ne proizvod. Ako meni ne verujes, udji u bilo koji market u BG i prodavnicu u malom mestu i uporedi maloprodajne cene.

pa i jesam - orbit zvake i namirnice nisu ni nepokretnost, ni usluga, zar ne? ali ajde, sledece nedelje idem na selo pa cu da napravim mini-istrazivanje sa konkretnim cenama. ako tema pozivi dotad ;)

[quote] I.D.: Ali, uopste - nisu end-useri ovde u pitanju, vec firme...
znam ja sve to i sa tim se slazem, nego malo-malo pa neko u temi 'prosiri' komentar i na njih.
[ Lesli Eldridz @ 10.11.2007. 13:31 ] @
Citat:
Nenad Vranjanac:Ako neka zemlja koristi pirateriju u sklopu obvljanja biznisa na njenoj teritoriji, to predstavlja veliki problem - ali za tu zemlju ponajvise. Videces kada Srbija bude dosla na to da udje u WTO, na primer - sta ce onda da se desava.

Srce mi se cepa. AP dobro, sad kad krenu da sprovode zakone pa kazne Miku zato sto u video klubu koristi nelegalan Windows ima da se ispravi ta istorijska nepravda prema njima. Vazno da mi niko ne dira ugledne gradjane jer oni sve rade legalno, a sa tim odurnim kriminalcem Mikom koji podriva drustvo i zbog koga Srbija ne moze da se uclani u WTO cemo lako. Kad resimo problem Mike i kad se uclanimo u WTO ima svi da imamo plate i penzije od 1000 maraka i po jedan bicikl.
[ weird al @ 10.11.2007. 14:02 ] @
Nećemo se učlaniti ni u WTO ni u EU ni bilo gde zbog takvih usranih radikala ko što si ti.
[ Nothingman @ 10.11.2007. 14:49 ] @
Citat:
Nenad Vranjanac:pa to je vec jednom radjeno. vec treci put ponavljam.


Znam da ponavljas, ali nigde nisi ostavio podatke da je MS zaradio vise za to vreme. Ti si to pratio, ja nisam, pa bih te zamolio da ostavis podatke koliko je MS zaradio za vreme nizih cena, a koliko zaradjuje sa ovim cenama.
[ Nenad Vranjanac @ 10.11.2007. 15:07 ] @
pa ne znam koliko su zaradili, ali cim su to radili, znaci da su imali neku korist od toga, jel da? (to je logika koja se koristi u ovoj diskusiji)

e sad da li mozes Ti da postavis podatke i procenu zarade za pomenute mogucnost, jer ti sve vreme osporavas cak i verovatnocu onog sto sam ja rekao - a takodje bez ijedne cifre?

[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 10.11.2007. u 16:17 GMT+1]
[ drbogi @ 10.11.2007. 17:14 ] @
Po mom mišljenju, problem leži u mentalitetu našeg čoveka sa jedne strane, kao i u okruženju u društvu sa druge.

Retko kada možete čuti da neko kaže: "vidi mika kupio legalan windows, hoću i ja, to će mi doneti prednost na tržištu", ali svaki dan možete čuti nekoga kako kaže"mika pametan koristi pirata, zašto bi ja ispao budala pa plaćao ili windows ili obuku za zaposlene za nekakav Linux npr.?"
Sve dok je atmosfera takva da je normalno kupiti kradeno, od odela do parfema i softvera, tu nema dileme šta je povoljnije. E tu dolazimo na post Stelanove koji to povezuje sa moralom, odnosno strahom od posledica primene pisanih i nepisanih zakona.

Sa druge strane, kod nas se zaista prednost na tržištu, koja je stečena ne samo legalnim već bilo kakvim softverom teško može izmeriti i materijalizovati. Još uvek je neuporedivo isplativije umesto softvera istu svotu donirati bilo kojoj političkoj stranci i postati zaštićen i izuzet od primene zakona.
Iz tog razloga kada saopšte epohalnu vest o pronalasku piratskog softvera u nekoj firmi, ja prvo pomislim da je to sredstvo za politički obračun, pa mi onda padne na pamet da je slučajno zakačen u nekakvoj "akciji protiv piraterije", ali nikada mi na pamet ne padne da je to rezultat uobičajenog svakodnevnog funkcionisanja države. U Srbiji se zakon sprovodi/ne sprovodi isključivo po nalogu centara političke moći, dakle kampanjski, uostalom pogledajte sami npr. broj vezanih ljudi u automobilima danas, a setite se kako je bilo 2002-2003 godine?


Što se tiče cene softwera MS je privatna firma, cena je stvar njihove komercijalne procene, tu je bar prosto- uzmi ili ostavi!

[ Nothingman @ 10.11.2007. 17:17 ] @
Citat:
Nenad Vranjanac: pa ne znam koliko su zaradili, ali cim su to radili, znaci da su imali neku korist od toga, jel da? (to je logika koja se koristi u ovoj diskusiji)

e sad da li mozes Ti da postavis podatke i procenu zarade za pomenute mogucnost, jer ti sve vreme osporavas cak i verovatnocu onog sto sam ja rekao - a takodje bez ijedne cifre?

[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 10.11.2007. u 16:17 GMT+1]


Navedi gde sam ja osporio bilo sta? Zamenio si uloge ovde, ti si taj koji je nesto tvrdio, a ja sam samo pitao na osnovu kakvih podataka to tvrdis, nemoj me terati da te citiram ;)
Razlozi zbog kojih su prodavali Windows po nizoj ceni za vreme te promocije pre par godina mogu biti razni, a ne samo veci profit (ne znam koji su to razlozi, tj. da li je profit ili nesto drugo, jer nisam pratio celu akciju). Logika koju ja koristim u ovoj prichi je ta da na na pozicijama koje odlucuju o ceni softvera u Microsoftu sede ljudi koji mnogo vise znaju o ponasanju trzista softvera od tebe i mene, odnosno ljudi koji verovatno imaju sve relevantne podatke koji su potrebni da formiraju cenu.
[ Nenad Vranjanac @ 10.11.2007. 17:36 ] @
Citat:
Nenad Vranjanac: kad bi m$ resio da spusti cenu windowsa za privatnu upotrebu i napravio neku akciju, ko sto je bila 2001., verovatno bi ostvarili veci profit nego ovako kako je sad.


Citat:
Nothingman: A jesi li bas siguran u to ili samo nagadjas? Jel imas krivu elasticnosti cena/prodaja za softver u Srbiji? Zar ne mislis da ipak ovi iz MS-a malo bolje znaju kako stvari funckionisu u industriji?


dakle ja sam i sam rekao VEROVATNO, ne znam cemu onda dalje potenciranje i trazenje krive elasticnosti?
[ Lesli Eldridz @ 10.11.2007. 17:39 ] @
Citat:
weird al: Nećemo se učlaniti ni u WTO ni u EU ni bilo gde zbog takvih usranih radikala ko što si ti.

Ja sam najveci radikal u celom Meksiku, to se zna. Sto se mene tice, i ne treba da se uclanite u taj WTO niti u EU, ne skoro. Sta ce vam to sada? Sve po redu, ocistite prvo svoje dvoriste pa posle da vidimo to za clanarinu. Ali ne da ga cistite prvo od softverskih pirata. To je mazanje ociju.
Citat:
drbogi: Iz tog razloga kada saopšte epohalnu vest o pronalasku piratskog softvera u nekoj firmi, ja prvo pomislim da je to sredstvo za politički obračun, pa mi onda padne na pamet da je slučajno zakačen u nekakvoj "akciji protiv piraterije", ali nikada mi na pamet ne padne da je to rezultat uobičajenog svakodnevnog funkcionisanja države. U Srbiji se zakon sprovodi/ne sprovodi isključivo po nalogu centara političke moći, dakle kampanjski...

Pa to je to. Ako i krenu da jure po firmama za nelegalan softver, krenuce zato da bi se ulizivali ovima koji treba da ih prime ovde i onde, da bi posle bili primljeni preko veze u te organizacije, i da bi onda ovde kupovali sebi jos vremena za kradju tim lazima, ono, "evo, sta hocete, primljeni smo ovde ili onde". I zato sam ja protiv tih akcija i za podrivanje ovih, zato sto te akcije samo produzavaju opstanak ovim maloumnicima. Samo polako i sve po redu. Covek prvo treba da nauci da puzi i da hoda, pa tek onda da uci da trci, jel tako bese.
[ drbogi @ 10.11.2007. 18:17 ] @
@Lesli
Razumem šta hoćeš da kažeš, samo nisam siguran da je ta metoda koju ti zagovaraš ona prava. U bliskoj prošlosti se nije pokazala delotvornom, sumnjam da su sankcije značajno skratile vreme na vlasti SMa. Naprotiv, nikada nije bio jači nego tada. Glave mu je došlo kada su počeli da ga hvale, zato se ja iskreno radujem svakoj Dinkićevoj nagradi, pa čak iako je kupljena.
.
[ Nothingman @ 10.11.2007. 19:14 ] @
Citat:
Nenad Vranjanac: dakle ja sam i sam rekao VEROVATNO, ne znam cemu onda dalje potenciranje i trazenje krive elasticnosti?


Pitao sam zbog toga sto si pre toga rekao "s druge stranw m$ bi imao visestruko vecu zaradu da win kosta 50$ umesto 100". Ti se nesto izgleda naljutio na mene ;)
[ Nenad Vranjanac @ 10.11.2007. 21:27 ] @
sad sam video recenicu. jeste kilavo sklepana, u jednom postu sam rekao verovatno, u drugom ne, ali svejedno - mislim da bi zaradili vise.

Citat:
Nothingman:Ti se nesto izgleda naljutio na mene

jel tako deluje? ja se ne ljutim, jedino se mozda naljuti neko, sto gusimo temu nepotrebno ot-om
[ Mister Big Time @ 11.11.2007. 01:40 ] @
Uf. Diskusija se bas zahuktala..

Nego, zanimljivo kako ti straNJci ne pominju susedne zemlje, Bosnu i Albaniju.... zar tamo isto piraterija ne cveta? I porede jednu malu Srbiju sa Kinom?! U celoj Srbiji ima piraterije koliko u jednom Kineskom selu... a uvodna recenica "Never mind China, Serbia... " ? Nesto mi nije logicno poredjenje, pa ispada da je cista malicioznost u pitanju.


[ weird al @ 11.11.2007. 02:46 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Sta ce vam to sada?


Onako... U svakom slučaju ne škodi, što znači da koristi.


Citat:
Lesli Eldridz: Sve po redu, ocistite prvo svoje dvoriste pa posle da vidimo to za clanarinu. Ali ne da ga cistite prvo od softverskih pirata. To je mazanje ociju.


Kasno je sad za to. Srbiji se žuri.
[ negyxo @ 11.11.2007. 02:48 ] @
off...
Citat:

pa i jesam - orbit zvake i namirnice nisu ni nepokretnost, ni usluga, zar ne? ali ajde, sledece nedelje idem na selo pa cu da napravim mini-istrazivanje sa konkretnim cenama. ako tema pozivi dotad ;)


Nisam ni spominjao da je orbit usluga niti nepokretnost, cak sta vise, nisam ni naveo nista u vezi orbita. Usluge i nepokretnu imovinu je nemoguce stavljati u isti kontekst sa ostalim prozvodima jer nisu mobilni. Konkretno, pice koje kupis ima cenu koja zavisi od mnogo faktora: lokacije, atraktivnosti mesta/ambijenta, posecenosti nego cena proizvoda jedne flase. Isto vazi i za nepokretene stvari, tipa: kuca, stan, plac... Zato i cene jesu prilagodjene trzistu na kome se nalaze. Sto je proizvod globalniji (to znaci i mobilniji) to mu je cena ujednacenija.

Kad vec citiras to za offtopic, onda si to trebao da navedes onog momenta kada je prvi put nastao. Ne ovako. Kada neko krene da ukazuje na to koliko su neke (offtopic) ideje 'blesave' onda se krece prica o offtopicu, iako ga je bilo i pre te price.

on...




Citat:
Mister Big Time: Uf. Diskusija se bas zahuktala..

Nego, zanimljivo kako ti straNJci ne pominju susedne zemlje, Bosnu i Albaniju.... zar tamo isto piraterija ne cveta? I porede jednu malu Srbiju sa Kinom?! U celoj Srbiji ima piraterije koliko u jednom Kineskom selu... a uvodna recenica "Never mind China, Serbia... " ? Nesto mi nije logicno poredjenje, pa ispada da je cista malicioznost u pitanju.


Pa sad... ja sam uveren da se negde spominju i ostale zemlje, ali, priznaces, glupo je da se ovde navodi svaki citat sa svakog sajta koji nema veze sa Srbijom, cisto da bi neko ovde rekao "aha, vidis nismo mi najgori i oni to rade". Ovo me potseca na one politicare/analiticare gde jedan rece nesto poput ovoga "Pa ne moze meni neko da kaze da je neonacizam samo u Srbiji problem, nismo mi najgori, kako ce nas to drugi vide blablabla..." WTF?
[ obucina @ 11.11.2007. 04:35 ] @
Citat:
Uvek mozes da izaberes da ne koristis software i kompjutere nego lepo u sumu i na pasnjak sa ovcama... KOriscenje piratskog software-a je stvar morala i postenja a ne materijalne situacije.

Povuci vodu...
[ Pneos @ 11.11.2007. 09:14 ] @
Ovaj Kojic se bas nalupetao i dokazao kako neki nasi, nazalost odgovorni ljudi, nemaju pojma kako neodgovorne izjave mogu da stete nasoj zemlji, milsim na Srbiju. On sa procenom od preko 78% (jadno) barata kao da je to neki fakat. Sad neutralni posmatrac bi rekao dobro to on misli o svojoj zemlji neka ga oni tuze.

Ali sta cemo sa Kinom i Hrvatskom ? To sto je on Srbiju predstavio kao losiju od dve i dalje ne znaci da prethodne dve nije optuzio. Za Hrvatsku je cak i nasao podatak od 58%, a Kinu je valda ubacio zbog-radi jel politicke korektnosti posto jel normalno je pljuvati po Kini !?

Srbi moraju shvatiti da se prljav ves ne iznosi pred strance, mora se sve prvo raspraviti u svojoj kuci, a pred svetom kao jedan !
[ miodrag75 @ 11.11.2007. 12:44 ] @
Mene licno ne dotice za koliko ce da se prodaje XP ili Vista ali biznis korisnici moraju da plate ipak je to vlasnicki software kad moze nasi privatnici da kupuju BMW,Mercedes,Audi i ostale automobile visoke klase moraju da plate onda i legalan software.
Kod nas npr. i Vlada koristi piratski software dok vlada Kine koristi linux.
Neki u svojim postovima izjednacavaju gradjane i biznis korisnike a to su dve razlicite kategorije. Gradjane razumem sto koriste pirate ali ove druge treba odrati sa kaznama i to debelim.
Ako neko ne zeli besplatan linux koji ima brzinu i stabilnost da sigurnost ne spominjem kao adut pa nek nasi biznismeni preskoce kupovinu novog automobila ovog meseca i kupe legalan software. Sta je 200 evra naspram 20000 nista samo kvaka na novom autu.

:D
[ drbogi @ 11.11.2007. 22:36 ] @
Citat:
Sta je 200 evra naspram 20000 nista samo kvaka na novom autu.

Zašto bi dao i tih 200 € kada on nema strah od posledice? Kome su to zaplenjeni računari i onemogućen rad? Ko je dobio zaprećenu zatvorsku kaznu?
Sa druge strane BSA kao organizacija koja je donirana da sprečava pirateriju upravo od proizvođača softvera, radi po ssistemu koliko para toliko muzike, tako da meni uopšte nije nemoguć scenario da se istrguje (nagodi) sa uhvaćenom firmom. Rezultati na to ukazuju, stradaju video klubovi, STR radnje i ostali sitni. Prosto je neverovatno da ni u jednoj većoj firmi nema ilegalnog softvera. A to govori da su pojedinci kojih uopšte nije mali broj, iznad zakona. Odnosno da zakoni u ovoj banana državi važe samo za one koji nemaju novac da plate izuzeće od istih.
[ Lesli Eldridz @ 12.11.2007. 00:43 ] @
U ovoj zemlji ne postoje zakoni, a to sto postoji to je farsa da bi ovi "civilizovani" mislili kako je i ovde civilizovano, ili je na putu da to postane. To je zato sto su ovde skoro svi saucesnici u zajednickom zlocinackom poduhvatu.
[ radenko @ 12.11.2007. 08:46 ] @
Business korisnike treba osinuti dooobrim kaznama za koriscenje nelegalnog softvera, na taj nacin neki od njih ce se zainteresovati za linux kao aliternativu. Neka istrazivanja pokazuju cak da je linux tokom eksploatacije skuplji od windowsa, medjutim, to samo moze da znaci da bi firma koja se odluci za implementaciju linuxa vremenom dala nesto veci novac ali bi taj novac otisao domacim ljudima koji bi naplacivali svoje vreme, a ne microsoftu da uvecava profit a da nasim ljudima ostane mali deo toga.
Uostalom, lakse je domacim "gazdama" pristojno naplatiti svoje vreme ukoliko je za softver vec dao hiljade evra nego da je dao 0.
500e na 5000e-10000e ne zvuci tako mnogo i nerealno kao 500e na 0e.
[ pctel @ 12.11.2007. 09:05 ] @
Citat:
miodrag75: Kod nas npr. i Vlada koristi piratski software dok vlada Kine koristi linux.

Kod nas vlada koristi legalan Microsoft software - 40.000 licenci!

Citat:
Gradjane razumem sto koriste pirate ali ove druge treba odrati sa kaznama i to debelim.

Ne postoje izuzeci u zakonu - svako za koga se dokaze da koristi piratski softver bice kaznjen i kompjuter ce mu biti oduzet. Razlika je jedino u tome sto BSA moze u svako doba da udje u firmu i proverava racunare, a za gradjane mora da postoji prijava komsije.

Citat:
Kome su to zaplenjeni računari i onemogućen rad?

Ne mogu da ti navedem spisak, ali mnogo kome od firmi pa do obicnih gradjana, problem je sto ne znaju vise gde da drze oduzete kompjutere:

"Drugi veliki problem s kojim se MUP suočava jeste deponovanje privremeno oduzetih predmeta. Do sada je oduzeto preko 150.000 jedinica piratskih proizvoda, uglavnom CD-ova. Još veći problem predstavlja deponovanje privremeno oduzetih sredstava za izvršenje krivičnih dela, najčešće kompjutera. Pošto se primenjuje princip „nulte tolerancije”, oduzimaju se kompletni računari, a ne samo hard diskovi. Samo ove godine je oduzeto preko 900 računara"
Izvor

Problem je sto se oduzeta oprema ne moze niti prodati, niti unistiti, vec se mora spakivati u magacine i cuvati:
"Sledeći veliki problem se javlja nakon pravosnažne odluke suda kada se piratski proizvodi moraju uništiti. Njih je nemoguće prodati na licitaciji ili vratiti u promet jer bi se time opet učinila povreda prava. Formirana je Vladina komisija koja treba da izvrši uništenje celog jednog magacina piratskih proizvoda, samo još uvek nije rešeno kako bi se to obavilo na ekološki poželjan način."

Citat:
Ko je dobio zaprećenu zatvorsku kaznu?

ja poznajem nekoliko ljudi koji su se prosli sa uslovnim i novcanim kaznama zato sto je to prvi put, uzorni gradjani, nisu kaznjavani, bla, bla... To su u principu ljudi koji su tako prosli zahvaljujuci prici da su se samo zatekli blizu kutije sa CD-ovima na ulici prilikom racije, kako su videli da pored kutije nema nikog pa cekali ako se vlasnik ne pojavi da kutiju uzmu i tako jos neke razne price. Pretpostavljam da ako su nekom nasli opremu za kopiranje i zalihe piraterije u kuci nije mogao da prodje bez zatvora.

Citat:
Prosto je neverovatno da ni u jednoj većoj firmi nema ilegalnog softvera.

U principu velike firme ne kupuju racunare koji su sklapani na domacem trzistu, vec racunare strane proizvodnje sa kojima dolazi Windows. Drugo, oni su stalno na meti BSA i Microsoft-a, ali na drugi nacin - oni ih zovu svake nedelje, pitaju, proveravaju, nude programe... imam utisak da su zadovoljni ako je legalizovano 90% softvera, ne teraju bas mak na konac ako im neko placa desetine hiljada eura godisnje a tamo negde ima crack-ovani WinZip. Te firme potpisuju Volume Licencing ugovore i njihov softver je automatski legalan, bez obzira sto je instaliran sa piratskog CD-a. Nije mi poznat primer firme koja je dovoljno jaka da nece da legalizuje softver. Microsoft je cak i vladu Srbije naterao da legalizuje softver, a kamo li nekakvu tamo firmu.
[ Slobodan Miskovic @ 12.11.2007. 09:15 ] @
Citat:
Te firme potpisuju Volume Licencing ugovore i njihov softver je automatski legalan, bez obzira sto je instaliran sa piratskog CD-a.


Vecina firmi poseduje ugovore o kolicnskom licenciranju (Volume Licensing) tako da taj ugovor obezbedjuje koriscenje software-a u trajanju ugovora. Takodje veliki broj firmi vrsi pretplatu na MAPS i tako obezbedjuje software pa dosta povlascenim cenama, opet kazem, sav taj software se koristi legalno dok postoji ugovor tj. do datuma do kog je ugovor potpisan.
[ miodrag75 @ 12.11.2007. 09:26 ] @
Nije ni cudo sto nam serveri dolaze na crne liste,pola nasih provajdera ima otvorene dns servere,niko nista nece da plati a kaznjavaju se oni koji imaju najmanje para. Satro kao borba protiv piraterije a najvise dizu glas oni koji imaju piratske kopije windowsa. Na zalost neki ne kapiraju zbog cega se placa nesto.

@drbogi kamo srece da smo i banana drzava cak ni to nismo


[ sinisa_s @ 12.11.2007. 09:54 ] @
Ma kakav moral. Koristis pirata dok mozes a kad ne mozes e onda platis. Iz mog iskustva (dobio sam Protel prata da ga instaliram u nemackoj firmi) i firme za koje vam nebi palo na pamet da imaju piratski software ga koriste.
[ miodrag75 @ 12.11.2007. 10:36 ] @
@pctel Nasoj vladi je isteko ugovor odavno ako nisi znao

@ prica da je Linux skuplji nije tacna jedino sto ce morati zaposleni malo da se obuce u koriscenju inace Linux nema ogranocenja u Licenci pa zar bi vlade Francuske,Nemacke,Kine presla na Linux da je skuplji

[ negyxo @ 12.11.2007. 10:43 ] @
Da da, jeftino nema sta. Jedino sto ce morati malo da se obuce zaposleni i to je to. Da mi je da vidim samo ta poslovna resenja u linux-u za koja pretpostavljam da treba samo malo da se nameste...
[ IonX @ 12.11.2007. 10:44 ] @
Citat:
Kod nas vlada koristi legalan Microsoft software - 40.000 licenci!

I ja sam načuo da im je istekla licenca, a da je nisu produžili.
[ sasa_vu @ 12.11.2007. 10:55 ] @
Citat:
Jedino sto ce morati malo da se obuce zaposleni

Zaposleni u drzavnim preduzecima su se slali na kurseve koriscenja racunara(citaj Windowsa) i office paketa. A inace vladi jesu istekle licence, skoro je bila ta tema po novinama. I na pomen Linuxa kao besplatne alternative, zaposleni u vladi odgovaraju u fazonu-pa ko sad to da uci:-)))
I koji je zakljucak, najveci korisnik piratskog softvera u Srbiji je Vlada Srbije? :-)))))
[ radenko @ 12.11.2007. 11:04 ] @
Citat:
negyxo: Da da, jeftino nema sta. Jedino sto ce morati malo da se obuce zaposleni i to je to. Da mi je da vidim samo ta poslovna resenja u linux-u za koja pretpostavljam da treba samo malo da se nameste...

Sto se tice office-a imas open office, cak postoje i open source ERP resenja a verovatno i klijenti ozbiljnih poslovnih programa mogu raditi pod linuxom, u browseru ili kako vec.
Hocu da kazem da varijanta prelaska na linux ima prednosti za nas u smislu da ce vise para ostati u Srbiji umesto da idu Amerima. Vise bih voleo da moje kolege rade kao linux administratori za 1000e nego kao windows admini za 300e-400e zato sto razlika ide Microsoftu.
[ negyxo @ 12.11.2007. 11:30 ] @
Najmanje sam mislio na strana resenja. Mislio sam na razne IS koji se sada koriste u Srbiji kao i gomila sitnih programa. Recimo, znam kako je u ministarstvu prosvete, tamo je narucen bio IS koji nije ni malo jeftin za razvoj i implementaciju. Isto to vazi i za razna e-government resenja kao i za gomile malih programa za poslovnu primenu. Kako god to vama zvucalo cudno ali u Srbiji koliko-toliko postoji neko trziste koje je zasnovano na win resenjima, jer gomile programera je radilo prvo pod DOS-om, pa posle presli na win. Ko ce sve to da pravi ponovo? Gde su ti razvojni timovi koji ce to da prave? Eventualno bi mogla da se pravi postepena tranzicija ali to onda sigurno nije jeftino, cak sta vise, bilo bi skuplje.
[ manwithnoname @ 12.11.2007. 11:34 ] @
Citat:
Ne postoje izuzeci u zakonu - svako za koga se dokaze da koristi piratski softver bice kaznjen i kompjuter ce mu biti oduzet. Razlika je jedino u tome sto BSA moze u svako doba da udje u firmu i proverava racunare, a za gradjane mora da postoji prijava komsije.


Cek, znaci ja prijavim nekog lupam da koristi, nebitno, krekovan nod32 i policija sme da mu bane na gajbu?! I zapleni komp i kontam sve sto ima veze sa tehnologijom, cisto kao za dokaze. To je kao ono doba inkvizicije, upres prstom da je neko vestac, spale ga po kratkom postupku.
[ radenko @ 12.11.2007. 11:44 ] @
Citat:
negyxo: Najmanje sam mislio na strana resenja. Mislio sam na razne IS koji se sada koriste u Srbiji kao i gomila sitnih programa. Recimo, znam kako je u ministarstvu prosvete, tamo je narucen bio IS koji nije ni malo jeftin za razvoj i implementaciju. Isto to vazi i za razna e-government resenja kao i za gomile malih programa za poslovnu primenu. Kako god to vama zvucalo cudno ali u Srbiji koliko-toliko postoji neko trziste koje je zasnovano na win resenjima, jer gomile programera je radilo prvo pod DOS-om, pa posle presli na win. Ko ce sve to da pravi ponovo? Gde su ti razvojni timovi koji ce to da prave? Eventualno bi mogla da se pravi postepena tranzicija ali to onda sigurno nije jeftino, cak sta vise, bilo bi skuplje.

To si potpuno u pravu, i mene zanima kako su to odradile ostale zemlje koje su presle na linux?
A i ne bi bilo lose da se otvori neka vladin agencija za tranziciju na linux i da uposli nekih 20-50 ljudi: projektanata i programera, barem bi investirali u resenja koja bi kasnije mogli da ponudimo drugim zemljama?
[ negyxo @ 12.11.2007. 11:59 ] @
Koje su to ostale zemlje? Stvarno ne znam pa me zanima, sem cini mi se Kine.

Citat:

A i ne bi bilo lose da se otvori neka vladin agencija za tranziciju na linux i da uposli nekih 20-50 ljudi: projektanata i programera, barem bi investirali u resenja koja bi kasnije mogli da ponudimo drugim zemljama?


Ja sam inace protiv ovog modela. Nema sta drzava da raspise, sem eventualno tendera. Ako nesto treba da se radi onda to treba da radi specijalizovana firma za odredjenu oblast. Nema mi nista gore nego kada vidim po opstinama, drzavnim institucijama gomile lezilebovica koji rade neke izmisljene poslove, u stvari i ne rade. Tako da... stvaranje jos radnih mesta da bi se sisao budzet po meni nema nikakvog opravdanja.
[ radenko @ 12.11.2007. 12:10 ] @
Pa da znam koje su to ostale zemlje onda ne bih napisao "ostale zemlje". Zelim da verujem da po ovom pitanju (e-gov itd) nismo na poslednjem mestu. Imao sam prilike da radim sa IT ljudima iz drugih zemalja i mogu da kazem da svakako imamo kvalitetniji kadar u tom sektoru a chitam i da su se indijci obrukali...

Sto se tice tendera i specijalizovanih firmi tu je tek procep gde nestaju drzavne pare preko procenata u raznim dzepovima, bolje je imati gomilu na okupu koja je tu i koju mozemo konkretno da prozivamo, nego da to bude neka specijalizovana firma koja se specijalizovala za sisanje drzavnih para i nestajanje bez traga kao da nikad nije ni postojala.
[ negyxo @ 12.11.2007. 13:02 ] @
Mislim da je daleko lakse prozivati jednu firmu nego skupinu ljudi. Cak, ako se nesto i ne ispostuje u ugovoru, recimo projekat nije zavrsen na vreme, moze se izdejstvovati presuda u korist drzave, dok ako se ljudi zaposle na drzavne jasle, onda sigurno nista od utrosenih para drzava nece videti, samo je proslo vreme a novac potrosen.

E sad, to sto je dosadsnji nacin poslovanja drzave i privatnih firmi u nekim slucajevim (u vecini? ) bio samo izgovor za sisanje para to ovde nije issue, to je samo nova tema o 'funkcionisanju' drzavnih institucija ali to nefunkcionisanje drzave ne moze biti izgovor za pravljenje nekog kvazi sistema kako bi se opravdala ta nefunkcionalnost, tj. moze, cak tu se i slazem sa tobom, pare ce se odlivate u dzepove malih obicnih ljudi i time ce se samo produziti na neki nacin socijalna politika drzave, ali to naizgled i jeste problem jer drzava na duze staze treba da resava probleme na stabilnim trzisnim principima a ne na socijalnim.
[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2007. 14:05 ] @
Citat:
manwithnoname
To je kao ono doba inkvizicije, upres prstom da je neko vestac, spale ga po kratkom postupku.


O kakvom "spaljivanju" pricas - dakle, neko te prijavi da krsis zakon, i policija ima pravo na osnovu prijave da udje u privatni posed i proveri da li postoje elementi krivicnog dela. Ako postoje, vrsi se snimanje stanja, uzimanje dokaza - i dalje stvar ide tuziocu koji odlucuje da li da pokrene tuzbu ili ne.

Ako se odluci da se pokrene tuzba, ti imas pravo na:

a) Cutanje
b) Odbranu uz pomoc advokata kojeg ti izaberes, ako nemas - drzava ti ga dodeli

I, dalje, sva prava kao okrivljeni u sudskom sistemu - ukljucujuci i podrazumevanje nevinosti dok se ne dokaze suprotno (Inkvizicija je isla na obrnut nacin, ako se secas)

Ako tvoj "svedok" tebe lazno prijavi - znaci, ti nemas piratovani softver - taj covek moze snositi posledice zbog laznog iskaza.

Kakve to onda veze ima sa inkvizicijom? Nikakve. Ili je tebi svako prijavljivanje krivicnog dela 'drukanje' a akcija drzave povodom takve prijave 'inkvizicija' ?! Dobro, moze i tako, samo onda ne bi bilo lepo da te, recimo, neki majmun udari na ulici autom i izlomi obe noge - a ostatak ljudi samo ode dalje, da ne bi bili 'drukare' a drzava 'inkvizicija'.

[ miodrag75 @ 12.11.2007. 14:50 ] @
@negyxo Sta samo Kina a Nemacka i Francuska.
A sto se tice obuke pa nasi ljudi ne znaju ni windows da koriste tako da dodjes na isto ako je tebi problem windows ne mora znaciti da ce i nekom drugom,windows je samo navika. Uz to kaze se da je windows resenje jeftino ili prelazak na linux je skuplji takve stavove i misljenja imaju oni koji rade samo sa MS-om ili rade za MS.
Linux administratori nemaju toliku platu ili ima mali broj,plate su veoma slicne zavisi kako i gde upadnes i koliko imas srece
[ negyxo @ 12.11.2007. 16:39 ] @
Pa lepo sam pitao ko sve. Za Kinu sam nesto citao, za Francusku i Nemacku znam samo preko advocacy-a sto sam procitao ali, ako me secanje dobro sluzi, nesto bas nisu odmakli sa implementacijom.

Sto se tice samog linux-a, meni ce najmanje biti problem da predjem, ali obicnim korisnicima koji nesto znaju ce biti tesko. To sto kazes da je win samo navika, slazem se, ali pretpostavljas li ti koliko sredstava treba da nateras ljude da se odviknu te navike. Problem je upravo taj sto nisu svi geek-ovi niti entuzijasti nego obicni korisnici a to sto bi neko da promeni odnos tek tako, to vec nema mnogo veze sa realnoscu.

Citat:

Uz to kaze se da je windows resenje jeftino ili prelazak na linux je skuplji takve stavove i misljenja imaju oni koji rade samo sa MS-om ili rade za MS.


Da, i na vama ostalima je da ubedite masu da grese kao i gomile developera koji se vec sada razvijaju software za win.
[ Sizif @ 12.11.2007. 19:53 ] @
Iako intuitivno osećam da nešto u vezi piraterije ne valja, kad malo bolje razmislim - da mi neko ponudi novog Mercedesa E klase koji ne košta 50.000€ nego 50€, a radi, izgleda i ide isto kao i pravi (osim što ne smem da ga servisiram u ovlašćenom servisu i što znam da malo kršim zakon jer zaposleni u Mercedesu nemaju plate 7 hiljada nego 5 hiljada evra mesečno zbog te piraterije...)

..paaaa, dvaput bih razmislio.

Siroti Stiv Balmer mora prodati prodati svoju jahtu od 413 stopa i kupiti neku sirotinjsku od 300... al' šta ćeš, život je nekom majka a nekom maćeha.
[ negyxo @ 12.11.2007. 20:08 ] @
...osim sto te mercedese nude samo u bajkama a linux i sada moze da koristi ko hoce...
[ Sizif @ 12.11.2007. 20:27 ] @
Ne, istina je - ne mora Mercedes. Može čovek i da ide peške, ako hoće.

Ali neće.
[ bkaradzic @ 12.11.2007. 20:36 ] @
Citat:
Sizif:Iako intuitivno osećam da nešto u vezi piraterije ne valja, kad malo bolje razmislim - da mi neko ponudi novog Mercedesa E klase koji ne košta 50.000€ nego 50€, a radi, izgleda i ide isto kao i pravi (osim što ne smem da ga servisiram u ovlašćenom servisu i što znam da malo kršim zakon jer zaposleni u Mercedesu nemaju plate 7 hiljada nego 5 hiljada evra mesečno zbog te piraterije...)

Ne, pogrešno si shvatio. Ne opadaju programerima na zapadu plate zato što ima puno piraterije u Srbiji. Nego plate programera u Srbiji su male i postoji stalni odliv iskusnog kadra na zapad, jer ne postoji domaće tržište softvera. Takođe celo domaće tržište zavisi od outsourcinga koji je ok kratkoročno rešenje, ali dugoročno je garant da firme koje se samo bave outsourcingom neće biti lider u izradi softvera, i da će uvek kompletno zavisiti od ekonomskih zbivanja na tržištima odakle se šalju poslovi. Takođe kadrovi koji se bave samo outsourcingom rade poslove koji su obično nepoželjni na zapadu, tj. dok na zapadu rade na novim tehnologijama, outsourcing kompanije se uglavnom drndaju sa poslovima koje ovde niko neće da radi. Pravi uspeh je kada domaće firme prave orignalni softver za domaće tržište i za izvoz u inostranstvo, što se uglavnom ne dešava jer sa visokom stopom piraterije ne postoji finansijski model po kojem je izrada softvera isplativija od jednostavnog nelegalnog kopiranja.
[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2007. 20:38 ] @
Citat:

Siroti Stiv Balmer mora prodati prodati svoju jahtu od 413 stopa i kupiti neku sirotinjsku od 300... al' šta ćeš, život je nekom majka a nekom maćeha.


Pa i nije bas tako - Siroti Stiv Balmer je iz godine u godinu sve bogatiji, a od piraterije u poslovnom okruzenju u Srbiji stradaju samo:

a) Drzava - a samim tim i svi gradjani, usled nenaplacenog poreza
b) Lokalne softverske firme i pojedinci koji prave softver - jer piratovani softver devalvira cenu rada

Na kraju, efekat je da ulice jos vise smrde i raspadaju se (porez) a pametni ljudi idu iz zemlje (zbog devalvacije rada) - neko ce reci "who gives a fuck, globalizacija" - i to je isto OK misljenje, a takodje nije ni nista cudno sto je Srbija jos jedna u nizu drzava koje nisu u stanju da sprece sopstveno devalviranje - na kraju krajeva, ko je jebe ako je ni njeni gradjani ne zarezuju ;-)

Jbg, ima jedna izreka - "kako si sejao, tako i zanjes" koja aplicira i na ovaj primer.
[ manwithnoname @ 12.11.2007. 20:57 ] @
@Dimkovic
Nisam ja rekao da ne treba da se kazni neko za prekrsaj, u ovom slucaju pirateriju. Ali da zbog najobicnije prijave 'komsije' (ili koga god) da ja na primer koristim krekovani softver koji lupam kosta 40-50 dolara i na osnovu nicega drugoga policija sme da mi bane u stan/kucu, pokupi svu mogucu kompjutersku opremu koju imam (sigurno nece na licu mesta da kazu da li sam cist ili ne ako vec upadaju) radi 'analize' slucaja.. ne rezonski je najblaze receno. A da ne spominjem da tu zaplenjenu opremu ko zna da li ces opet videti (i koliko ce vredeti ako je nekada vidis). I da ne spominjem ako ti komp sluzi da zaradjujes da sigurno na njemu imas neke vazne podatke/projekte/whatever, i sigurno im nije svrha da stoje zakljucani negde u policiji. A ona fora da ih utuzis za to sto nisi mogao da obavljas posao kako treba ce u ovoj zemlji znas kako da prodje... Plus sto si izgubio zivce/pare/klijente.. Mislim, ne verujem da policija cesto upada 'obicnim' gradjanima, ali glupo je ako im je stvarno potrebno samo obicna prijava da bi dobili dozvolu da to urade. A i znas kad bi mogli da osude nekog zbog lazne prijave u tom slucaju ili kad bi se to uopste desilo - nikad. Lupam, ko ce u policiji da dokaze da ovaj nikada nije imao taj softver? Mozda ga je obrisao pre nego sto su dosli, mozda mu je pukao sistem pa otislo sve dodjavola, mozda je zamenio hard/komp... A posledica je opet da najvise nastrada taj koji je prvobitno okrivljen za posedovanje (iako mozda nije stvarno uopste bio kriv za to). Znaci ja uprem prstom u tebe (kao u inkviziciji :) ), tebi upadne policija, pa se ti posle drndaj sa njima. Glupo li je? Da li bi upali kod tebe da sam rekao da sam samo video kod tebe kuci ukradenu, naprimer, duksericu od 40 evra, pazi pa da ne urade to.
[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2007. 21:00 ] @
Gotovo sigurno ti policija nece zapleniti komp zbog softvera od $40 - sve i da te drukne 100 ljudi... zapravo, sanse da uopste posle poziva mrdnu prstom su ravne nuli :)

Bas kao sto policija nece mrdnuti prstom za ukradenu duksericu sa buvljaka, na primer.

Doduse, ako te neko drukne da, recimo, narezujes softver i filmove i to valjas za pare - onda je steta daleko veca, i moze preci prag iznad koga murija ide kod tebe na vrata :)
[ drbogi @ 13.11.2007. 00:47 ] @
Citat:
Kod nas vlada koristi legalan Microsoft software - 40.000 licenci!


Miodrag je bio brži.....

Citat:
Razlika je jedino u tome sto BSA moze u svako doba da udje u firmu i proverava racunare, a za gradjane mora da postoji prijava komsije.


A po kom osnovu BSA ulazi u firme, sa kojim ovlašćenjima i to u svako doba, ti stvarno misliš da to tako ide? Ja koliko znam, to je još uvek posao policije, po nalogu sudskih vlasti, mada očigledno nije daleko ni taj dan kada će nevladine organizacije, kao BSA, to raditi.

Citat:
Ne mogu da ti navedem spisak, ali mnogo kome od firmi pa do obicnih gradjana,....


To sam upravo i ja rekao, ali tu nema velikih firmi, a da - one kupuju računare sa OEM Windowsima iz inostranstva, a tamo ne može da se instalira ništa piratsko. :) Sve naše firme su poznate po tome, da su korisnici izrazito limitirani svojim nalozima, tako da iako hoće, nema šanse da instaliraju bilo šta na računarima. Odakle onda tako visok procenat piraterije u Srbiji?

Inače i sam koristim MAPS, to je kao jeftin način da budeš legalan i u toku sa tehnologijama MSa, prodajem MS softvare od neke tamo 97-98 godine, (da da i tada je bilo neuspešnih pokušaja :), i ne vidim značajnu razliku u obrazovanju kupaca, po pitanju korišćenja legalnog softvera. Naravno da situacija nije ista, ali je izgleda okruženje isto!
[ Sizif @ 14.11.2007. 12:33 ] @
Pa i nije bas tako - Siroti Stiv Balmer je iz godine u godinu sve bogatiji, a od piraterije u poslovnom okruzenju u Srbiji stradaju samo:

a) Drzava - a samim tim i svi gradjani, usled nenaplacenog poreza
b) Lokalne softverske firme i pojedinci koji prave softver - jer piratovani softver devalvira cenu rada


Ivane Dimkoviću, iznenađuje me koliko si malo razmišljao pre nego što si ovako nešto izjavio.

a) Država nikako nije na gubitku, iz veoma prostog razloga. Ako je cena originalnog Windowsa oko 150 evra, regularnim plaćanjem istog od strane kupca država ima prihod od 8% PDV-a (ako je OEM) ili 18% (ako je regularna licenca) a ostalih 92 ili 82% ide direktno u spoljnotrgovinski deficit. Dakle, pare odlaze iz zemlje, a to nije dobro. U slučaju nelegalnog softvera to se ne dešava, nema poreza - ali nema ni gubitka.

b) Cena rada programera u Srbiji zavisi prvenstveno od prosečne cene rada u celoj zemlji. Ne može programer u Srbiji imati platu pet hiljada evra ako doktori i profesori imaju manje od hiljadu. Dakle, problem je mnogo sveobuhvatniji od prostog piratizovanja softvera.

Za Stiva Balmera i sirote programere na zapadu sam se, naravno, šalio, i pretpostavljam da je to očigledno.
[ nkrgovic @ 14.11.2007. 13:18 ] @
Citat:
Sizif:
a) Država nikako nije na gubitku, iz veoma prostog razloga. Ako je cena originalnog Windowsa oko 150 evra, regularnim plaćanjem istog od strane kupca država ima prihod od 8% PDV-a (ako je OEM) ili 18% (ako je regularna licenca) a ostalih 92 ili 82% ide direktno u spoljnotrgovinski deficit. Dakle, pare odlaze iz zemlje, a to nije dobro. U slučaju nelegalnog softvera to se ne dešava, nema poreza - ali nema ni gubitka.


To je odlicna teorija, ako zanemaris kako se to odrazava na poziciju Srbije u spoljnotrgovinskom poslovanju. Ako hoces da vodis zemlju cija vlada vodi politiku da otvoreno krade, onda su ti sasne da poslujes sa bilo kim minimalne. I dok to ne utice na uvoz (ako das pare svi ce ti prodati robu) jako utice na izvoz (niko nece da posluje sa tobom). Los izvoz je osnova tog deficita, paralelno sa politikom stimulacije uvoza previsokim kursom dinara...

Citat:
b) Cena rada programera u Srbiji zavisi prvenstveno od prosečne cene rada u celoj zemlji. Ne može programer u Srbiji imati platu pet hiljada evra ako doktori i profesori imaju manje od hiljadu. Dakle, problem je mnogo sveobuhvatniji od prostog piratizovanja softvera.

Ovo jednostavno nije tacno. Cena rada zavisi samo i iskljucivo od onga koliko neko hoce da je plati. Programer ili administrator mogu svoj posao sasvim normalno da obavljaju daljinski i, sve dok su jevtiniji od onih na lokaciji, savrseno su povoljni. Shodno tome, cena se, za one jako dobre, formira globalno. Imam kolegu koji radi kao admin za firmu u US, a radi iz istocne evrope. Placaju ga mnogo mnogo bolje nego sto je tamo placen lekar ili profesor(zar je ovo dobro placen posao??? ), jednostavno zato sto je on i dalje dosta jevtiniji nego da plate nekoga tamo ko to zna da radi. (Da izbegnemo glupa pitanja: imaju tamo "fizikalca" koji bocka kablove i srasi srafove, lik radi sofver).

Takodje, lekari koji rade u privatnoj praksi nemaju tako male plate. Svi se loze na teorije da lekari na zapadu mlate pare, a svi odbijaju da shvate da to itamo ne vazi za one koji rade u drzavnim bolnicama. Najgore je sto to i nasi lekari to misle, pa onda to "resavaju" ucenama i otimanjem para od pacijenata... ali to je prica za sebe.
[ radenko @ 14.11.2007. 14:31 ] @
Citat:
nkrgovic:I dok to ne utice na uvoz (ako das pare svi ce ti prodati robu) jako utice na izvoz (niko nece da posluje sa tobom).

Iz ovoga se moze zakljuciti da ako legalizujemo softver svi ce hteti da posluju sa nama :)
[ Ivan Dimkovic @ 14.11.2007. 14:45 ] @
Citat:
Ivane Dimkoviću, iznenađuje me koliko si malo razmišljao pre nego što si ovako nešto izjavio.

a) Država nikako nije na gubitku, iz veoma prostog razloga. Ako je cena originalnog Windowsa oko 150 evra, regularnim plaćanjem istog od strane kupca država ima prihod od 8% PDV-a (ako je OEM) ili 18% (ako je regularna licenca) a ostalih 92 ili 82% ide direktno u spoljnotrgovinski deficit. Dakle, pare odlaze iz zemlje, a to nije dobro. U slučaju nelegalnog softvera to se ne dešava, nema poreza - ali nema ni gubitka.


Spoljnotrgovinski deficit nije "gubitak drzave" - tj. uopste nema veze sa P&L drzavne kase tj. to su potpuno razlicite kategorije od kojih deficit nema veze sa profitom i gubitkom vec je jedna sasvim druga ekonomska kategorija. Piraterijom softvera drzavna kasa ostaje uskracena za porez, i to je to - nema nista dalje.

Na kraju krajeva, ne moze se protiv "spoljnotrgovinskog deficita" boriti kradjom, jer razlog za deficit lezi u malom izvozu, a ne u uvozu neophodnih stvari.

Takodje, legalna kupovina bi gotovo sigurno smanjila upotrebu stranog softvera tamo gde nije potreban - i time bi indirektno pospesila i domacu proizvodnju, a taj softver bi mogao i da se proda, recimo, na balkanskom trzistu - i eto ti smanjenje spoljnotrgovinskog deficita.

Citat:

b) Cena rada programera u Srbiji zavisi prvenstveno od prosečne cene rada u celoj zemlji. Ne može programer u Srbiji imati platu pet hiljada evra ako doktori i profesori imaju manje od hiljadu. Dakle, problem je mnogo sveobuhvatniji od prostog piratizovanja softvera.


Cena rada programera nema bas puno veze sa "prosecnom cenom rada" vec iskljucivo sa tom industrijom. Da nije tako, kontrolori leta ili piloti u Srbiji bi imali mnogo manje plate, a nije tako jer su u specificnim industrijama.

Da domace firme postuju zakon, desio bi se skok u proizvodnji domaceg softvera iz dva razloga:

a) Zato sto bi gomila piratskog softvera bila manje interesantna i firme bi posezale za domacim resenjima
b) Cak i kada je u pitanju strani softver, sama kultura obaveze imanja legalnog softvera bi smanjila mogucnost piraterije domaceg softvera

Ovo bi sigurno uticalo i na vecu cenu rada programera i ostalih ukljucenih u izradu softvera.
[ cika007 @ 14.11.2007. 23:28 ] @
Samo da iznesem svoje misljenje.
Znate kada ce firme da koriste legalan softver? Onda kada mali Perica iz komsiluka ne bude imao piratski Photoshop, Dreamweawer, Illustrator...
E tada ce firma da izdvoji i 1000 evrica za softver kada zna da ce ga u normalnom vremenskom periodu i isplatiti. Ovako, neko ima registrovanu stampariju, i legalan softver. Kod njih priprema kosta, recimo, 100 evrica a kod Perice 10. I ko ce da ide u legalnu firmu sa legalnim softverom? Naravno niko. Ista stvar je i sa izradom sajtova i ostalih stvari.

Moj zakljucak. Dokle god Perica ima piratski softver i firme treba da imaju piratski softver da ne bi poslovale sa gubicima.
[ bkaradzic @ 14.11.2007. 23:56 ] @
Citat:
cika007: Ovako, neko ima registrovanu stampariju, i legalan softver. Kod njih priprema kosta, recimo, 100 evrica a kod Perice 10.

Hint: prijavi Pericu tržišnoj inspekciji jer radi nelegalno, tj. nije registrovao firmu, radi na crno i ne plaća porez na zaradu. ;)
[ nkrgovic @ 15.11.2007. 11:52 ] @
Citat:
radenko: Iz ovoga se moze zakljuciti da ako legalizujemo softver svi ce hteti da posluju sa nama :)


Ne bas... Prvo, legalan softver je samo deo "paketa" koji se zove "postena drzava". Ukljucuje on jos dosta toga, tipa nekorumpirane politicare i sl. E sad, "postena drzava" je potreban, ali ne i dovoljan uslov da bi neko ozbiljno razmisljao o ulaganjima ovde. :)

Citat:
cika007: Samo da iznesem svoje misljenje.
Znate kada ce firme da koriste legalan softver? Onda kada mali Perica iz komsiluka ne bude imao piratski Photoshop, Dreamweawer, Illustrator...
E tada ce firma da izdvoji i 1000 evrica za softver kada zna da ce ga u normalnom vremenskom periodu i isplatiti. Ovako, neko ima registrovanu stampariju, i legalan softver. Kod njih priprema kosta, recimo, 100 evrica a kod Perice 10. I ko ce da ide u legalnu firmu sa legalnim softverom? Naravno niko. Ista stvar je i sa izradom sajtova i ostalih stvari.

Moj zakljucak. Dokle god Perica ima piratski softver i firme treba da imaju piratski softver da ne bi poslovale sa gubicima.

Batice, firme ce prestati da koriste ilegalan softver pet minuta posto finansijka pocne da to redovno proverava, i pocne da za to naplacuje debele i masne kazne. Sa "Pericom" ili bez njega. Naravno, to podrazumeva i da finansijska stvarno naplati kazne, a ne uzme deo para sebi u dzep... A ako ti smatras da ti je neko nelojalna konkurencija, izvoli ga prijaviti. Ako stvarno koristi nelegalan sofrver, i jos plus radi na crno, inspekcija ce biti vrlo zainteresovana :). Naravno, vodi racuna, da ce verovatno zeleti i tebe da provere...
[ pctel @ 15.11.2007. 12:00 ] @
Citat:
bkaradzic: Hint: prijavi Pericu tržišnoj inspekciji jer radi nelegalno, tj. nije registrovao firmu, radi na crno i ne plaća porez na zaradu. ;)

Da i zato sto je presao ulicu van pesackog prelaza, i zato sto je pusio na javnom mestu i zato st... A, zaboga, zasto ne ZATO STO KORISTI NELEGALNI SOFTVER?!
[ Sizif @ 15.11.2007. 15:09 ] @
I dok to ne utice na uvoz (ako das pare svi ce ti prodati robu) jako utice na izvoz (niko nece da posluje sa tobom). Los izvoz je osnova tog deficita, paralelno sa politikom stimulacije uvoza previsokim kursom dinara...

Da je to tačno, onda ne bi smo povećali izvoz više od 30% samo u toku 2006 godine. To da niko neće da posluje sa zemljom zato što u njoj postoji piratizovani softver je u krajnju ruku netačno.

Cena rada zavisi samo i iskljucivo od onga koliko neko hoce da je plati.

Pametan poslodavac će ti platiti minimalan iznos za koji si uopšte spreman da radiš, i to je pravilo kapitalizma. U Srbiji ima dovoljno programera da se stvori takva konkurencija na tržištu rada da programeri neće i ne mogu (barem uskoro) imati zapadne plate.

Placaju ga mnogo mnogo bolje nego sto je tamo placen lekar ili profesor(zar je ovo dobro placen posao??? ), jednostavno zato sto je on i dalje dosta jevtiniji nego da plate nekoga tamo ko to zna da radi.

Sam sebi kontriraš, jer tvoj primer dokazuje ovo što ja govorim: da tržište rada diktira platu. Tvoj prijatelj ipak ima manju platu od svojih zapadnih kolega jer ako neće on da radi, naći će nekog drugog u toj istočnoj zemlji da radi isti posao za manje pare nego zapadni IT stručnjaci.


Na kraju krajeva, ne moze se protiv "spoljnotrgovinskog deficita" boriti kradjom, jer razlog za deficit lezi u malom izvozu, a ne u uvozu neophodnih stvari.

Tu se slažemo.

Cena rada programera nema bas puno veze sa "prosecnom cenom rada" vec iskljucivo sa tom industrijom. Da nije tako, kontrolori leta ili piloti u Srbiji bi imali mnogo manje plate, a nije tako jer su u specificnim industrijama.

Tu se nikako ne slažemo. Nikako ne možeš porediti pilote sa programerima, prve maltene možeš izbrojati na prste, a proramera ima jako mnogo, i prosečan srpski programer će ako treba da dobije posao prihvatiti da radi za platu koja je mnogo manja od evropske. Ja se slažem da kad bi svih deset hiljada srpskih programera osnovalo sindikat pa definisalo minimalnu cenu rada od 5000 evra mesečno, da bi to neke firme morale da plate, ali neke ne bi mogle, a to se baš zbog broja istih nikad neće desiti jer ćeš uvek imati kvalitetnog programera koji će iz čisto egzistencijalnih razloga prihvatiti da radi i za 1000 evra i izbaciti sa posla onog koji traži 5000. To je problem sa svim poslovima koji nemaju unije u zemljama u razvoju, uvek će biti neko ko će da prihvati posao za manje pare jer nema izbora.


Da se razumemo, ja sam apsolutno protiv toga da firme koje rade za profit koriste nelegalan softver u cilju sticanja sopstvenog profita, ali sam i protiv toga da student dizajna mora da plati 8000$ za jednu licencu Maye da bi mogao da je uči kod kuće, jer se to ne dešava ni na zapadu (o da, i tamo ima piraterije), pa zašto ne bi i u Srbiji sa manjim standardom. Da je istina ovo što vi potencirate, onda bi se broj ljudi u Srbiji koji znaju Mayu, Autocad, Adobe, Crystal Reports i slično bio u najbolju ruku dvocifren.
[ bkaradzic @ 15.11.2007. 18:29 ] @
Citat:
pctel: Da i zato sto je presao ulicu van pesackog prelaza, i zato sto je pusio na javnom mestu i zato st... A, zaboga, zasto ne ZATO STO KORISTI NELEGALNI SOFTVER?!

Nisam rekao da ne treba i to. Druge razloge sam naveo zato što u Srbiji kazne nisu kumulativne i za utaju poreza je verovatno strožija kazna. Tj. i da se cimaju da nekoga hvataju za nelegalni softver, verovatno bi gledali druga krivična dela da bi imali ozbiljniju kaznu. Znači u Srbiji je max(a, b, c, d, ...), a npr. ovde u SAD je sum(a, b, c, d, ...), gde su a, b, c, d, ... krivična dela koja je neko počinio. ;)
Citat:
Sizif: Ja se slažem da kad bi svih deset hiljada srpskih programera osnovalo sindikat pa definisalo minimalnu cenu rada od 5000 evra mesečno, da bi to neke firme morale da plate, ali neke ne bi mogle, a to se baš zbog broja istih nikad neće desiti jer ćeš uvek imati kvalitetnog programera koji će iz čisto egzistencijalnih razloga prihvatiti da radi i za 1000 evra i izbaciti sa posla onog koji traži 5000. To je problem sa svim poslovima koji nemaju unije u zemljama u razvoju, uvek će biti neko ko će da prihvati posao za manje pare jer nema izbora.

Dobar programer čija plata odgovara njegovom znanju i iskustvu, nikada ne bi trebao da se plaši ovakvog scenarija. Ako programer od 1K može da radi isto ono što i programer od 5K to znači da je onaj od 5K plaćen daleko iznad svojih mogućnosti.
[ pantic68 @ 15.11.2007. 19:43 ] @
Citat:
Znači u Srbiji je max(a, b, c, d, ...), a npr. ovde u SAD je sum(a, b, c, d, ...), gde su a, b, c, d, ... krivična dela koja je neko počinio.

Profesionalna deformacija
A ovo sa cenama rada bi vazilo da ne postoji restriktivni vizni rezim. Jeste da programeri mogu da rade i odavde za strane firme ali to nije to.
[ nkrgovic @ 15.11.2007. 21:13 ] @
Citat:
Sizif:
Cena rada zavisi samo i iskljucivo od onga koliko neko hoce da je plati.

Pametan poslodavac će ti platiti minimalan iznos za koji si uopšte spreman da radiš, i to je pravilo kapitalizma. U Srbiji ima dovoljno programera da se stvori takva konkurencija na tržištu rada da programeri neće i ne mogu (barem uskoro) imati zapadne plate.

Placaju ga mnogo mnogo bolje nego sto je tamo placen lekar ili profesor(zar je ovo dobro placen posao??? ), jednostavno zato sto je on i dalje dosta jevtiniji nego da plate nekoga tamo ko to zna da radi.

Sam sebi kontriraš, jer tvoj primer dokazuje ovo što ja govorim: da tržište rada diktira platu. Tvoj prijatelj ipak ima manju platu od svojih zapadnih kolega jer ako neće on da radi, naći će nekog drugog u toj istočnoj zemlji da radi isti posao za manje pare nego zapadni IT stručnjaci.


Ti bas nisi pokapirao. Poenta je da se plate dobrih strucnjaka vrednuju globalno. Znaci, vrhunski strucnajk iz Rumunije ili USA ima dobru platu, nevezano za procenu platu u zemlji. Kapiras sad?

Citat:
Tu se nikako ne slažemo. Nikako ne možeš porediti pilote sa programerima, prve maltene možeš izbrojati na prste, a proramera ima jako mnogo, i prosečan srpski programer će ako treba da dobije posao prihvatiti da radi za platu koja je mnogo manja od evropske. Ja se slažem da kad bi svih deset hiljada srpskih programera osnovalo sindikat pa definisalo minimalnu cenu rada od 5000 evra mesečno, da bi to neke firme morale da plate, ali neke ne bi mogle, a to se baš zbog broja istih nikad neće desiti jer ćeš uvek imati kvalitetnog programera koji će iz čisto egzistencijalnih razloga prihvatiti da radi i za 1000 evra i izbaciti sa posla onog koji traži 5000. To je problem sa svim poslovima koji nemaju unije u zemljama u razvoju, uvek će biti neko ko će da prihvati posao za manje pare jer nema izbora.


A da se ti odlucis kome odgovaras? Ja i Dimkovic nismo ista osoba (pu, pu... daleko bilo... :) ). Uglavnom, u Srbiji nema 10K DOBRIH programera, ima ih, mozda, par stotina i to max. Znas li ti sta je 10K dobrih programera? Ne "kvalitetnih", vec stvarno dobrih, ono - vrhunskih?

Citat:
Da se razumemo, ja sam apsolutno protiv toga da firme koje rade za profit koriste nelegalan softver u cilju sticanja sopstvenog profita, ali sam i protiv toga da student dizajna mora da plati 8000$ za jednu licencu Maye da bi mogao da je uči kod kuće, jer se to ne dešava ni na zapadu (o da, i tamo ima piraterije), pa zašto ne bi i u Srbiji sa manjim standardom. Da je istina ovo što vi potencirate, onda bi se broj ljudi u Srbiji koji znaju Mayu, Autocad, Adobe, Crystal Reports i slično bio u najbolju ruku dvocifren.


Da si ti student, mozda bi znao i da koristis internet, pa bi tu Maya-u koristio dzabe. Niko ne ocekuje od studenata da placaju komercijalne cene softvera - ili im ga dele besplatno, ili za jako male novce. Naravno, takvim softverom ne mozes da zaradjujes novac, ali to je valjda i normalno....
[ flash021 @ 17.11.2007. 14:36 ] @
Hmm... ja sam ovde dolazio nekada da naučim nešto i da se informišem a u ovoj temi je na delu očigledna politika, marketing i propaganda, mislim kako neko ko radi za stranu softversku firmu može da se brine o državi i domaćim programerima? Aj vi to sad meni objasnite?

Taj neko je takođe pomenuo onu narodnu "kako seješ tako ćeš i da žanješ". Pa jedan od razloga što još uvek jedemo našu hranu je taj što je naša hrana dobra!! Ko će od domaćih programera (firmi ) da nadjača aplikaciju za narezivanje podataka kao što je "Nero", ako bude potpuno legalno tržište i "otvoreno za uvoz legalnog softvera". Pa što Evropa ne dozvoljava ili ograničava (carine, porezi) uvoz kineskih cipela, hrane (iz svih delova sveta), automobila (tj. dobijaju najlošije ocene na testovima "kao" ), o kakvom mi globalizmu pričamo?

Problem nelegalnog softvera je upravo taj globalizam, tj. internet kao globalna mreža. Vi pričate ovde o nekakvom drukanju i borbi protiv nelegalnog softvera, slažem se, to treba sprečiti. Svako se trudi da sredi stvari u svom dvorištu. Ima drukanja u dimenzijama Policija-kriminal, Poreska uprava - Privredni subjekti itd, ali svi oni imaju neki svoj domen u kom deluju (Država, Federacija itd.). A kako će institucija koja se bori protiv nelegalnog softvera da uhvati nekog u Sibiru koji se povezao preko satelita na internet i krekuje softver čisto iz zabave?? I onda taj isti softver dobije Mika, Pera ili neko deseti u Srbiji. On je pljačkaš banke koji posle deli te pare narodu (tačnije svim narodima) u dimenziji u kojoj nema šanse da ga uhvate (ili su jako male), a vi ste ( zaposleni u stranim softverskim kompanijama ) skockani biznismeni koji nude povoljne kredite od tih istih banaka. Mislim dajj.

Jednostavno internet je magistrala i tržište u kojoj se jako lako možeš baviti kriminalom, lagati, širiti dezinformacije, i to bez snošenja ikakvih posledica. Prva stvar što me je profesor(a bio je dobar) naučio o internetu jeste da svaki podatak preispitam i da mu ne verujem 100%.
Ja vidim ovo rešenje problema jedino u stvaranju kontrolnih punktova (policijskih :) ) koji mogu da skeniraju svaki paket podataka i da odmah kažu da li je legalan ili nije (što verovatno još ne postoji ) ili rušenju svih mogućih prava na život i sad da ide neka agencija od vrata do vrata (SVETA) i da proverava svaki pojedinačni softver u svakom kompu.
Ne omalovažavam ničiji rad (a posebno programera ), ali nije problem u državi i narodu nego u globalnom sistemu (internetu) koji je u isto vreme i olakšavajuća okolnost za njih jer kad naprave proizvod daljina tržišta za njih nije problem, što je u drugim proizvodnjama itekako jedan od većih problema.

Nemojte me pogrešno razumeti, ne generalizujem stvari, ali angažman (radno mesto) nekih članova ovde i njihovo razmišljanje na temu su po meni u velikoj kontradikciji.
[ negyxo @ 17.11.2007. 16:13 ] @
Sta rece... nije problem u drzavi i narodu. Da - nije, samo ne znam kako da objasnimo onaj paradox '90 tih, secam se kada sam kupovao (tacnije moj matori ) one supermix-ove za 30, 25 DM sa sve nekim crackovima na njima. Verovatno je i tada internet kriv bio, jest da je tada u Srbiji samo postojao onaj BBS i 24Kb modemi ali, boze moj, kriv je internet....
[ flash021 @ 17.11.2007. 16:28 ] @
Pa baš je to moja poenta, sada više pojedinac koji ima dobru konekciju nema potrebe da odlazi na pijacu i kupuje cd-ove kada se izgradila ( i tek će se izgraditi ) brza infrastruktura i kad to može da uradi od kuće. A pri tom ne postoji nikakva kontrola i red. Znači nemaju veze devedesete, one su samo usporile stizanje momenta i situacije u kom smo sada. Pijaca je sada tu.. nadomak jednog klika mišem, a pirati su preselili svoje tezge u virtuelni svet.
[ negyxo @ 17.11.2007. 16:46 ] @
Ali o cemu mi raspravljamo? O tome kako su se pirati snasli pa sa jednog medijuma presli na drugi? Ja ne, ja sam mislio da pises o tome u kolikoj meri drzava ucestvuje u diktiranju pravila igre na trzistu. Medijum je najmanje bitan. Eto, i sam kazes da su ljudi isli na pijacu da kupuju CD-ove, pa gde je onda bila ta kontrola i ti tvoji 'punktovi'?
[ flash021 @ 17.11.2007. 17:50 ] @
Ajde postaviću to ovako, problem nije u državi jer (ili većina) nelegalan softver dolazi iz INOSTRANSTVA, i država bi mogla sve to da spreči jedino kada bi kontrplosala sve internet linkove koji ulaze u nju, što je ja mislim nemoguće. A što se tiče ljudi, napraviću paralelu na to sa ekološkom svesti kod ljudi u jednoj državi a koja je naučno dokazana i ispitana. Naime dokazano je da u nerazvijenim zemljama ljudi jako malo ili uppšte ne ulažu u zaštitu životne sredine zato što je država u jadnom stanju i standard je nizak. Jednostavno ne može se očekivati od stanovnika takve države da kupi Pile koje je hranjeno organskom hranom i koje je duplo skuplje, ako ima to isto pile po mnogo manjoj ceni. Jednostavno ljudi koji nisu ispunili ni primarne ljudske potrebe ne mogu brinuti o opštoj dobrobiti, nego prvo zadovoljavaju svoju, to je zakon. Eto tako i kada ovde bude mnogo bolje, i ljudi će više poštovati programere i njihov rad, pa će kupovati legalan softver, jer sa njim dolazi i niz prednosti koji pirati nemaju (tehnička podrška, saveti, kontakti itd.). Jednostavno čoveku sa platom od 1000 evra neće biti problem da odvoji 30 za neki programčić, a sad mu je to problem.
[ negyxo @ 17.11.2007. 18:18 ] @
Nadam se da si cuo za onaj izraz "Ja u klin, ti u plocu". Otprilike na to moze da se svede nas razgovor.

Citiracu jos nesto, nadam se da ces shvatiti

Citat:
flash021: Naime dokazano je da u nerazvijenim zemljama ljudi jako malo ili uppšte ne ulažu u zaštitu životne sredine zato što je država u jadnom stanju i standard je nizak. Jednostavno ne može se očekivati od stanovnika takve države da kupi Pile koje je hranjeno organskom hranom i koje je duplo skuplje, ako ima to isto pile po mnogo manjoj ceni. Jednostavno ljudi koji nisu ispunili ni primarne ljudske potrebe ne mogu brinuti o opštoj dobrobiti, nego prvo zadovoljavaju svoju, to je zakon. Eto tako i kada ovde bude mnogo bolje, i ljudi će više poštovati programere i njihov rad, pa će kupovati legalan softver, jer sa njim dolazi i niz prednosti koji pirati nemaju (tehnička podrška, saveti, kontakti itd.). Jednostavno čoveku sa platom od 1000 evra neće biti problem da odvoji 30 za neki programčić, a sad mu je to problem.



drzava -> ljudi -> stanovnici ... ima neka tajna veza

[ bkaradzic @ 17.11.2007. 20:19 ] @
Citat:
flash021: Jednostavno ne može se očekivati od stanovnika takve države da kupi Pile koje je hranjeno organskom hranom i koje je duplo skuplje, ako ima to isto pile po mnogo manjoj ceni.

To je upravo problem piraterije. Da to free-range pile o kome pričaš može da bude ukradeno bez posledica, niko ne bi kupovao neko drugo pile po manjoj ceni. Kao i da je moguće krasti Ferari lako i bez posledica niko se ne bi vozio Jugom. Da je moguće da ljudi bez posledica ukradu Godiva čokolade, domaće firme što proizvode čokoladu ne bi imale šta da traže na tržištu. Da je moguće krasti pršutu, parizer ne bi postojao. ;) Tako i kada je moguće krasti strani softver, domaći proizvođači softvera ne mogu da konkurišu na takovom tržištu.

Ovde se stalno priča kako kopiranje komercijalnog softvera ima opravdanje, da bi ljudi nešto naučili. Pa gde je to naučeno? Gde je taj silni softver napisan u Visual C++ koji nije bilo moguće napisati u GNU C++? Zašto ima više open source-a pisanog za GCC iz razvijenih zemalja nego bilo kakvog softvera pisanog u piratovanom komercijalnom softveru u zemljama gde je visoka stopa piraterije? Koliko ljudi ima instaliran Excel, a ne zna da napravi tabelu sa jednostavnom formulom za računanje kamate kredita? Da li nešto fali Open Office-u, pa ljudi stvarno moraju da imaju MS Office? Takođe većina piraterije je zabavnog karaktera. Zar neko ko nema para, može sebi da priušti da traći vreme na gledanje filma ili igranje igre? Siromaštvo je stanje svesti, a ne finansijsko stanje. ;)
[ drbogi @ 17.11.2007. 20:24 ] @
Citat:
Jednostavno ne može se očekivati od stanovnika takve države da kupi Pile koje je hranjeno organskom hranom i koje je duplo skuplje, ako ima to isto pile po mnogo manjoj ceni. Jednostavno ljudi koji nisu ispunili ni primarne ljudske potrebe ne mogu brinuti o opštoj dobrobiti, nego prvo zadovoljavaju svoju, to je zakon.


Upravo tako, davno rečeno, jedna od mojih omiljenih:

Ne određuje čovekova svest njegovo društveno biće, nego čovekovo društveno biće određuje njegovu svest.

K. Marx
[ Sizif @ 19.11.2007. 14:19 ] @
Znači ja sam jedan od malobrojnih koji (pored nekih zvaničnika Microsofta, vidi link ispod) veruje da piraterija ima i svoje pozitivne strane.

Ako neko nema novca da kupi original OS, Microsoft više voli da takav korisnik koristi piratizovani Windows (jer dobija potencijalnog kupca original softvera)

Naravno, takvi stavovi se ne izražavju baš javno, ali ima slučajeva:

http://arstechnica.com/journal...ting-software-choose-microsoft

[ bkaradzic @ 19.11.2007. 18:48 ] @
Citat:
Sizif: Znači ja sam jedan od malobrojnih koji (pored nekih zvaničnika Microsofta, vidi link ispod) veruje da piraterija ima i svoje pozitivne strane.

Citat:
"We understand that in the long run the fundamental asset is the installed base of people who are using our products. What you hope to do over time is convert them to licensing the software."

"Pozitivne strane" za Microsoft, ali ne i za tržište gde je piraterija rasprostranjena. MS je u interesu da se piratuje njihov softver umesto da se koristi besplatan softver, jer tako treniraju buduće kupce njihovog softvera, mogu da zavrću ruku vlastima sa pričama o količini njihovog softvera koji se pirateriše na tržištu, itd.

U praksi "convert them to licensing the software" se izvršava kada država plati licencu za korišćenje njihovog softvera. I onda isti vi koji ovde branite pirateriju se bunite što država plaća sumanute pare MS umesto da pređe na Linux, i drugi besplatni softver (potraži temu na ES-u, i uporedi korisnička imena i njihove stavove u obe teme).
[ Mbit @ 19.11.2007. 23:36 ] @
nisam programer niti me ta oblast zanima, a uvezi posla kojim se bavim iskoristiću svaki alat koji mi je dostupan i koji će uspeti da poboljša i ubrza rad, ako ne moram za to da platim neću platiti...
neko je izmislio ašov pa niko ne plaća nadoknadu za korišćenje, a kopanje ide brže nego rukama, a da se ne spominju svi fizički opipljivi alati i mašine koje se masovno koriste a kopiraju se i štancuju na svakom koraku, a ime čoveka koji ih je patentirao u najvećem procentu je potpuna nepoznanica.
[ negyxo @ 20.11.2007. 09:13 ] @
^ Nije bitno da li si programer ili nesto trece. Razlika izmedju software-a i materijalnih stvari je u dostupnosti. Da mozes na klik misa da namestis bager, mislis li da bi placao njegovo koriscenje?
Analogija sa asovom ti je skroz pogresna. U software-skoj industriji imas gomilu code-a koji je neko drugi izmislio a svi koriste i ne placa se. Tako da... sve je stvar kako posmatras.
[ Thing @ 20.11.2007. 12:18 ] @
Sasvim sam siguran da je procenat ljudi koji nesvesno koriste piratski softver ogroman i da ucestvuje sa bar 80% u okviru pomenutih 78% koje je gospodin iz BSA naveo. Medjutim, da li isti taj BSA nesto uradio po pitanju edukacije trzista tj. potencijalnih kupaca softvera... reci cu Vam, NIJE, zapravo mozda i jeste nesto ali ne dovoljno.... samo pricaju o kaznjavanju, hvatanju, procentima... zasto ne krenu od skola i edukativnih ustanova, koje su leglo piraterije. Zato sto je to drzavna institucija, a tamo ne smeju ni da prismrde... pre nekoliko godina je Microsoft dodelio neke licence, ali niko ne zna tacno ni koliko niti na sta se odnosi ugovor potpisan da tadasnjam vladom Srbije.

Elem, prvo malo poraditi na tome da nam ucitelji, nastavnici, profesori i ostali ne uce decu da samo metnes neki cd u masinu i kliknes na install.... pa onda mozemo da pricamo o tome da li postoje alternative i ko ima para i sata koliko kosta i da li je bas tako skupo itd.

Kupujte softver ili koristite softver slobodan za koriscenje, opnsource i sl. ima ga sasvim dovoljno, dostupan je i odlicno radi posao... cesto i mnogo bolji od onoga sto nam zaista treba
[ Sizif @ 20.11.2007. 13:15 ] @
Citat:
bkaradzicI onda isti vi koji ovde branite pirateriju se bunite što država plaća sumanute pare MS umesto da pređe na Linux, i drugi besplatni softver.

Nemoj molim te, ja nisam "isti ti" koji se bore protiv toga da država koristi "besplatan" software kao što je Linux. Ako se državi više isplati da koristi Linux, neka ga koristi, isto važi i za bilo koji drugi softver.

Ja samo pokušavam da objasnim da svaka medalja ima dve strane, i da piratizovanje softvera ima višestruke konsekvence. (Od kojih nisu sve negativne)

Prosto je neverovatno da neko spori takvu očiglednu istinu.
[ Thing @ 20.11.2007. 14:00 ] @
Odlicno, mi smo prava drzava sa pravim polaznim tackama...
Naime, vecina naseg uciteljskog kadra nije ni sama upoznata sa pravinim koriscenjem racunarske opreme, softvera i svega sto je vezano sa IT industrijom... Zato sam cvrsto ubedjen da je nasa sansa u tome da napravimo jaku zajednicu opensource-a. Uzmimo za primer jednog obicnog nastavnika u osnovnoj ili srednjoj skoli koji predaje informatiku... najcesci slucaj je da ti ljudi ili nemaju pojma o tome sto predaju ili nemaju opremu na kojoj bi izveli kvalitetnu nastavu. Linux bi moglo biti jedno od resenja... kada neko treba nesto da predaje, a o tome jos nema ni pojma, onda mu je sasvim svejedno da li je to Microsoft, Unix, Linux, Mac... ili nesto sasvim drugo, njemu je polazna tacka ista "0"... Naucimo onda te profesore tj. ucinimo im Linux dostupnijim, i na taj nacin cemo buducim pokolenjima napraviti dobru odskocnu dasku i priliku da shvate vrednost softvera... A kad porastu, neka deca odluce sta ce da uce i koriste... pa neka to bude i Miscrosoft, nemam nista protiv, samo neka se to valjano plati. Tako cemo i kao drustvo steci pravo merilo vrednosti intelektualne svojine...
Ovako, idalje imamo nastavnike koji ocas posla instaliraju Adobe Photoshop, Microsoft Windows, Microsoft Office, MS Visual Basic, MSSQL, Corel... uzas! A to posle vidi kako ces da takvima posle prodas svoj znojem napisan aplikativni softver...

Dakle, ili kupujemo servirano, po ceni koju odrdjuje prodavac ili prosto predjimo na ono sto nam je dostupno i imamo mogucnost sebi da priustimo!
Da li neko zna primer drzave Meksiko? Oni su jos davno prelomili i krenuli putem softvera koji im je dostupan tj. Linux-a... sada, nakon niza godina imaju armiju programera i poslovno sposobnog karda koji drzavu relativno malo kosta, pritom zaposljavaju sopstveni kadar, novac ostaje u drzavi, a od nedavno pokusavaju da svoj sistem ponude i ostalim drzavama iz okruzenja. Zlobnici ce reci da je sve to kilavo, ali je sustina price da je piraterija umanjena i napravljano trajnije resenje za drzavu, bar kad je u piranju softverska podrska, prepunu problema... Da li ce uspeti da svoj koncept prosire i van svojih granica, uopste mi nije bitno, iskreno cisto sumljam, bitno je da su iskoristili dostupne im resurse....
[ drbogi @ 20.11.2007. 22:31 ] @
@Thing
Ja bih potpisao sve to što si napisao, da ne postoji jedno ALI...
Srbija nije zemlja u kojoj se ceni bilo kakvo znanje, naprotiv, to je ovde otežavajuća okolnost. Uopšte nije bitno, šta svi ti profesori zaista znaju, bitno je da korektno glasaju, tj. da su poslušni. Ilustracija za ovo što govorim su npr. pozicije direktora u javnim preduzećima, koje bi trebalo da budu zasnovane na stručnosti, a ne na političkoj pripadnosti. Ali upravo je suprotno, tamo postavljaju ljude koji su pre svega lojalni dominantnoj političkoj stranci, ma koja da je opcija u pitanju.
S tim u vezi, dešavaće se upravo obrnut proces od široke edukacije, akcija masovnog zaglupjivanja i zaluđivanja naroda, jer je to metoda kojom se veoma uspešno obezbeđuje ostanak na vlasti. Naš problem je u tome što se interesi naroda i njegove elite dijametralno razlikuju.
[ Elldamar @ 21.11.2007. 12:05 ] @
Jaooo...srpska posla...svi navikli da je sve za dz :)
Ma ne vidim uopshte poentu ovolike rasprave...hocjesh da koristish WIN - plati koliko koshta,necjesh da koristish WIN - biraj alternative...
To vase kukanje nece nishta da promeni...ni kod pijachnog prodavca a kamoli kod giganta kakav je MS...
A vidim neko pominje da su i igre skupe...
Pa da...i ja mislim...WoW od 1000 dinara i Diablo II od 700 dinara je stvarno preskupo...
[ miodrag75 @ 21.11.2007. 14:08 ] @
Nema kukanja ako neces Linux izdvoji para pa kupi Win prosta matematika nema sta. Hocete u EU a da drzava bude kaubojska ta dva zajedno ne idu zato pare u sake pa u kupovinu :D
[ Okmijun @ 21.11.2007. 18:05 ] @
Citat:
miodrag75: Nema kukanja ako neces Linux izdvoji para pa kupi Win prosta matematika nema sta. Hocete u EU a da drzava bude kaubojska ta dva zajedno ne idu zato pare u sake pa u kupovinu :D


Meshash ti druze sherpe i poklopce.
Riba se cisti od glave, dakle sve ima svoj pocetak, ne ide se u jevropu preko haraca, vec tako da ljudi sami kupuju jer su zadovljni i imaju platice po 1500-2000€, veruj mi kad prosecan akademac od 25-35 godina bude imao 2500€ platu a i toje malo za EU, znas ko ce bre da ima nelegalan SW? Skoro pa niko, samo freakovi.
Dakle prvo zec pa razanj, ovako ne ide.
[ bkaradzic @ 21.11.2007. 18:31 ] @
Ti si izgleda obrnuo redosled. Kada želiš da imaš dobro plaćen posao, prvo obezbediš znanje, iskustvo, i ostalo što je potrebno da bi dobio taj dobro plaćen posao, pa tek onda dobiješ novac, a ne obrnuto. Tako ne možeš da očekuješ da ti plata poraste pa da se onda pridržavaš normi koje vladaju u normalnom društvu. ;) Kakav narod, takvo je i društvo. Takođe, ako nisi primetio najbolje plaćeni poslovi na zapadu su usko vezani sa intelektualnom svojinom.
Citat:
znas ko ce bre da ima nelegalan SW? Skoro pa niko, samo freakovi.

Pa i sada je tako. ;)
[ Sizif @ 22.11.2007. 10:02 ] @
Citat:
bkaradzic: Pa i sada je tako. ;)

A ti nikada u životu od kad si prvi put seo za kompjuter nisi ni imao ni video ni jedan jedini piratizovani softver. Niti je i jedan od tvojih prijatelja i poznanika koji nije freak ikada instalirao bilo šta za šta nije platio?

Mora da je tako...
[ Braffe @ 22.11.2007. 16:08 ] @
Citat:
Okmijun: Meshash ti druze sherpe i poklopce.
Riba se cisti od glave, dakle sve ima svoj pocetak, ne ide se u jevropu preko haraca, vec tako da ljudi sami kupuju jer su zadovljni i imaju platice po 1500-2000€, veruj mi kad prosecan akademac od 25-35 godina bude imao 2500€ platu a i toje malo za EU, znas ko ce bre da ima nelegalan SW? Skoro pa niko, samo freakovi.
Dakle prvo zec pa razanj, ovako ne ide.


mesas ih ti druze, riba se cisti od repa ;)
nije drzava pisala software pa da ti ona smanjuje cenu i nije ti programer kriv sto ti je plata 200e a ne 2000e...
[ Miroslav Mitrovic @ 22.11.2007. 18:09 ] @
Citat:
bkaradzic: Ti si izgleda obrnuo redosled. Kada želiš da imaš dobro plaćen posao, prvo obezbediš znanje, iskustvo, i ostalo što je potrebno da bi dobio taj dobro plaćen posao, pa tek onda dobiješ novac, a ne obrnuto. Tako ne možeš da očekuješ da ti plata poraste pa da se onda pridržavaš normi koje vladaju u normalnom društvu. ;) Kakav narod, takvo je i društvo. Takođe, ako nisi primetio najbolje plaćeni poslovi na zapadu su usko vezani sa intelektualnom svojinom.

Pa i sada je tako. ;)


Mozda u USA ovde bas i nije tako.Ovde kada pokazes znanje kazu e dobar je ovaj radnik.Kada dodjes u fazu da trazis povosicu ili barem nesto sto lici na povisicu odmah te stavljaju u grupu VECITO NEZADOVOLJNIH.
Sto se tice piraterije pusti te fore pa prvi bi ti stavio neki takav program da to u USA nije zabranjeno (bolje receno strogo sankcionisano).Ne branim ljude koji koriste pirateriju ali mislim da o ovakvim stvarima treba vise da daju komentar ljudi koji zive ovde i i koji koriste te programe.A ta poredjenja sa BMW stvarno su neozbiljna!
[ bkaradzic @ 22.11.2007. 19:28 ] @
Citat:
Miroslav Mitrovic: Mozda u USA ovde bas i nije tako. Ovde kada pokazes znanje kazu e dobar je ovaj radnik. Kada dodjes u fazu da trazis povosicu ili barem nesto sto lici na povisicu odmah te stavljaju u grupu VECITO NEZADOVOLJNIH.

I ovde tako radi za radnike sa malim samopouzdanjem. Ako stvarno misliš da znaš nešto i da treba da možeš da zaradiš više, pošalji rezime konkurentskoj kompaniji. ;)
Citat:
Sizif: Niti je i jedan od tvojih prijatelja i poznanika koji nije freak ikada instalirao bilo šta za šta nije platio?

Ne znam ko šta ima instalirano na disku i ne zanima me. Niti ih ja pitam, niti oni o tome pričaju. Takođe niko od njih ne ide po javnim forumima kuka kako je mala plata, i opravdava pirateriju (to je ono što freakovi rade). ;)
[ Miroslav Mitrovic @ 22.11.2007. 20:13 ] @
I sta onda?
Srbija je mala!Uglavnom se ljudi znaju (u odredjenoj bransi).Malo smo otisli van teme ali cinjenica je da ne mozes porediti trziste srbije i USA! Dacu ti primer.Kada u USA navedes gde radis ti mozes dobiti samo veliki plus (retko gde kontra).U srbiji ako navedes svoju firmu i poslodavac (novi) hoce da proveri kada nazove tvoju firmu dobice odgovore u vecini slucajeva lose.Slozices se sa mnom nimalo poslovno ali je tako.Sledece sta te ocekuje je ili povisica ili otkaz.Nema treceg.

Sto se tice piraterije slazem se jednom se tome mora stati na put.Ali covece 60% firmi nema legalan softver.Ovde prvenstveno mislim na windows.
[ Ivan Dimkovic @ 22.11.2007. 20:26 ] @
Tja,

Poenta price je da srpske firme krse zakon zato sto im to drzava dozvoljava.

No, dokle se budu tako ponasale - jedina trzista gde ce nesmetano moci da izvoze svoju robu su trzista Rusije, Moldavije, Zimbabvea & Co... Ameri ce im i ovako i onako naplatiti to kroz carinu i kroz kolektivne globe vladi za "legalizaciju"

I sve ok

[ Miroslav Mitrovic @ 22.11.2007. 20:28 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Tja,

Poenta price je da srpske firme krse zakon zato sto im to drzava dozvoljava.



bas tako Ivane.To je sustina cele price oko piraterije.Nije dovoljno da samo jedna drzava donese zakon treba i da ga sprovede.
[ Sizif @ 28.11.2007. 13:09 ] @
Mnogo bitniji od zakona protiv piraterije bio bi zakon protiv korupcije. Ali to je opet off topic.
[ mischo @ 29.11.2007. 08:02 ] @
http://www.novosti.co.yu/code/...st=111957&datum=2007-11-28

Pirati jači od dilera
Sandra BULATOVIĆ, 28. novembar 2007

RETKI su proizvodi koji nemaju svog dvojnika. Falsifikuje se sve od dečjih pelena, lekova, namirnica, knjiga, odeće i obuće, autodelova, pa sve do muzičkih albuma, filmova i kompjuterskih softvera, koji u srpske domove skoro nikada i ne stignu u originalnoj verziji. Za prvih deset meseci, srpska policija je otkrila 419 krivičnih dela povrede intelektualne svojine, od čega je 170 bilo u Beogradu. U istom periodu prošle godine, "dolijalo" je 557 "pirata" u Srbiji, od kojih 170 u prestonici, ali kako sama policija napominje, to što ih je sada manje uhvaćeno ne znači da je i plagijatora manje.
Prošlogodišnja studija istraživačke kompanije IDC, koja prati stanje softverske piraterije u svim zemljama sveta, pokazala je da je u Srbiji ova "industrija" zabeležila pad od dva procenta, ali je i pored toga na vrlo visokom nivou - 78 odsto.

PRESUDE
- Nema preciznih i zvaničnih podataka koliko Srbija gubi zbog piraterije, ali je izvesno da se radi o desetinama miliona dolara koje se, umesto u budžet, sliju u "sive" tokove - tvrdi Miša Ognjanović, menadžer za zaštitu intelektualne svojine u "Majkrosoftu". - Od početka godine do sada sudovi su doneli 13 okrivljujućih presuda u slučaju piraterije.
Za razliku od naše zemlje, Amerika ima precizne podatke o gubicima koje zbog piraterije u zemljama širom sveta trpe njihove firme. Time se bavi udruženje "Internacionalna alijansa za zaštitu prava intelektualne svojine" (IIPA). Mnoge zemlje strepe od "301 specijalnog izveštaja" koji će oni, kao i svake godine, objaviti krajem februara.
- Oni procenjuju koliko su američke firme oštećene povredama prava intelektualne svojine u svakoj zemlji sveta - objašnjava Zoran Đokić, načelnik Službe za suzbijanje kriminala MUP-a Republike Srbije.
Piraterija je jedan od najunosnijih nezakonitih poslova. Računica pokazuje da diler lažnih kompakt-diskova zarađuje skoro deset puta više od onog koji rastura najskuplju drogu.
- Proizvođači piratskih kompakt-diskova mogu da zarade i do deset puta više od onog što su uložili - napominje Zoran Đokić. - Britanci su izračunali da diler kokaina, koji u robu uloži 30.000 funti, njenom prodajom na ulici može da zaradi još toliko. Oni koji su ušli u posao "štampanja" lažnih diskova i isto toliko uložili u najskuplju opremu, mogu da zarade 270.000 funti. Kod nas se za samo 12 sati "rada" na falsifikovanju muzičkih, filmskih ili softverskih autorskih dela povrati uloženo. Ako je "pirat" kompjutersku opremu platio 2.000 evra, to mu se vraća za 12 sati proizvodnje diskova. Sve ovo važi pod pretpostavkom da ima obezbeđeno tržište.
Ni kaznena politika u Srbiji ne plaši previše domaće "pirate". Raniji zakon je predviđao kaznu zatvora do osam godina za najteži - organizovani oblik piraterije, ali je novi krivični zakonik, koji se primenjuje od januara prošle godine, smanjio visinu zaprećene kazne.

IMOVINA
- IzbaČen je kvalifikovani oblik ovog krivičnog dela, koji ga je tretirao kao jednu od delatnosti organizovanog kriminala, iako je stav Generalne skupštine Interpola da se zaista radi o organizovanom kriminalu - napominje Đokić. - U inostranstvu prestupnik može da izgubi i imovinu. Preporuka je da su kazne za ovo delo takve, da odvraćaju potencijalne krivce. Nije reč samo o visini kazne, već i o oduzimanju imovine stečene kriminalom. Učinilac mora da izgubi ono što je stekao piraterijom, a moraju mu se oduzeti ne samo predmeti i sredstva za izvršenje ovih krivičnih dela, već se svi piratski proizvodi moraju i uništiti da bi se sprečile dalje povrede prava intelektualne svojine. Piraterija ne šteti samo vlasnicima autorskih prava, već je opasnost i za našu kulturu. Nekada se u Srbiji snimalo i 15 filmova godišnje, ali danas niko neće započeti novi projekat ako mu predstoji gubitak zbog visoke stope piraterije.
U "Majkrosoftu", s druge strane, smatraju da je zakonska regulativa dobra i da kazne nisu nimalo naivne. Zatvor, ali i nadoknada štete vlasniku intelektualne svojine, preti svima u "piratskom" lancu. U očima zakona kriv je plagijator, rasturač, ali i konzument falsifikovanih proizvoda.
- Za neovlašćeno korišćenje i distribuciju predviđena je zatvorska kazna od tri do pet godina - dodaje Miša Ognjanović. - Novčana kazna može da bude i do 40.000 evra, a predviđena je i naknada imovinske štete koja dostiže visinu do trostrukog iznosa uobičajene naknade za licencu. Prema podacima "Majkrosofta" u okruženju se nelegalne kopije naših proizvoda koriste u 55 do 60 odsto slučajeva. - Akcija "tajnog kupca", koju smo sproveli ovog leta, pokazala je da je nivo piraterije među samim distributerima kompjuterske opreme u Srbiji veći od 40 odsto.

PREKOVREMENO
MoŽda kompjuterska piraterija donosi najviše novca, ali je ona modna najvidljivija. Sa uličnih tezgi vise etikete najčuvenijih kreatora i robnih marki, a kvalitet tkanine i na prvi pogled otkriva da je pravi autor - kosook. Ovi proizvodi najčešće završe kao plen tržišne inspekcije.
- Izveštaji ukazuju da se krivotvorena roba marke "najk", "riplej", "adidas" i "ribok" prodaje pretežno u radnjama čiji su osnivači kineski državljani - kažu u Republičkoj tržišnoj inspekciji. - Akcije zaplene robe od početka godine do sada pokazuju da je u odnosu na 2006. smanjen broj artikala sa krivotvorenim žigom.
Suzbijanjem piraterije ne bavi se posebno odeljenje policije. Ona je njihova dodatna, prekovremena obaveza. Ulov tržišnih inspektora nagoveštava da im je dosta prodavaca lažiranih artikala umaklo. U zvaničnim ciframa, tako, piraterija u Srbiji u 2007. polako posustaje, ali dostupnost kopija govori da je još mnogo falsifikatora koji nisu otrkiveni.

KAKO JE TO U AMERICI
ZA onoliko miliona američkih dolara koliko im je zbog piraterije uskraćen profit, američka IIPA optereti raznim porezima proizvode koji se iz te zemlje uvoze u Sjedinjene Američke Države i tako nadoknadi gubitak. Kao rigoroznu meru mogu da preporuče i uvođenje ekonomskih sankcija. Srbija je dosada bila u relativno bezbednoj, ali potencijalno opasnoj grupi zemalja "na posmatranju". Na našu sreću, još nam nisu izricane kazne.

INSPEKCIJI PUNA MREŽA
INSPEKTORI su od početka godine zaplenili 4.025 komada lažnih patika, 187 navodno "riplej" farmerki, blizu hiljadu trenerki raznih marki, 1.649 piratskih kompakt-diskova... Zaplenjeno je i pet pari naočara "eskada", 24 pakovanja "taš" deterdženta, pet litara lažnih rakija, pa i 21 krivotvoreno sijalično grlo. U akciji su otkrivene i 33 gajbe za pivo sa lažnom oznakom "jagodinsko". Zaplenjeno je i 30 prekidača za struju, 258 falsifikovanih igara "monopol", pa i 140 "milka" čokolada.

NAJVEĆI GUBITAK U KINI
INDUSTRIJA falsifikata nije zaobišla skoro nijednu zemlju na svetu. Prošlogodišnji "310 specijalni izveštaj" pokazuje da su američke softverske kompanije u Italiji izgubile 716 miliona dolara, Španiji - 501, Poljskoj - 264, u Grčkoj - 106, Mađarskoj - 67, Rumuniji - 66, a Bugarskoj - 24 miliona dolara. Ubedljivo najviše, SAD su izgubile u Narodnoj Republici Kini - 1,9 milijardi dolara samo na softverskim kopijama i Ruskoj Federaciji - 1,4 milijarde dolara.
[ Ivan Dimkovic @ 29.11.2007. 08:17 ] @
Citat:
Za razliku od naše zemlje, Amerika ima precizne podatke o gubicima koje zbog piraterije u zemljama širom sveta trpe njihove firme. Time se bavi udruženje "Internacionalna alijansa za zaštitu prava intelektualne svojine" (IIPA). Mnoge zemlje strepe od "301 specijalnog izveštaja" koji će oni, kao i svake godine, objaviti krajem februara.


Svi van te ekipe znaju da su ti izvestaji totalni bull-crap, jer se baziraju na potpuno netacnoj premisi da bi svako ko koristi piratovani softver kupio original i uredno platio porez - takvi proracuni su kao da ih je radio pointed-hair-boss iz Dilberta :-)

Svako sa malo ukljucenog mozga moze da zakljuci da to ne moze biti tacno - gubitak od piraterije naravno postoji, i daleko je od malog, ali je takodje i daleko od tih izvestaja.

Ti izvestaji su samo jedan politicki instrument pritiska koji sluzi u diplomatskim odnosima - na primeru Rusije i ulaska u WTO se videlo kako se to koristi, kada su Rusi morali da ugase allofmp3.com - mada, istini za volju, nikla je gomila istih takvih sajtova posle ulaska u WTO.

Ako bi neko hteo da bude realan, ta cifra bi trebalo da se umanji bar 20 puta, jer je conversion rate max 5% u bantu zemljama, iliti 10% u normalnim.

Citat:

Ako je "pirat" kompjutersku opremu platio 2.000 evra, to mu se vraća za 12 sati proizvodnje diskova. Sve ovo važi pod pretpostavkom da ima obezbeđeno tržište.


Isto kao i ovo :) Pa mogli su da kazu da postaje milijarder ako proizvede par milijardi diskova! Fucking wow! Pa to je najbolji biznis na svetu! Ali, "sve to vazi pod pretpostavkom da ima obezbedjeno trziste" lol :)

Mislim, ja sam veliki protivnik piraterije, ali sam takodje protivnik i lova na vestice kao sto je ovaj.
[ snajperista @ 01.12.2007. 02:36 ] @
Neverovatno kako ljudima ne dolazi do uma koliko gubimo neplaćajući softver...


Neverovatno
[ milanche @ 01.12.2007. 08:00 ] @
Citat:
Mislim, ja sam veliki protivnik piraterije, ali sam takodje protivnik i lova na vestice kao sto je ovaj.


I ja.

Pre par godina jedan od vecih sefova u americkom ogranku Thomson-a ode do Kine u potrazi za firmama koje bi
mogle da preuzmu neke od delatnosti.

Izmedju ostalog, trazio je i firme koje mogu da rade route-ovanje cipova, proceduru kojom se tranzistori rasporedjuju
po silikonskoj plocici i provode veze od pina do pina. Ovaj posao rade softverski paketi prosecne cene od 7-10 000
USD po radnoj stanici.

Elem, u razgovorima sa jednom od zainteresovanih firmi, napomenuo je da nece biti problema da im Thomson obezbedi
softver za sve poslove koje im budu radili. Odgovor koji je tom prilikom dobio nam je sa zblenutim osmehom neverice
prepricao zaposlenima na kompanijskom sastanku:

"Softver ? Ne treba da brinete o tome - svaki nas inzenjer ima svoju privatnu kopiju, i mi i ne brinemo o nabavci, pa
ne mora da brinete ni vi"

Cisto predstave radi, godisnja plata inzenjera u Shanghai-u je u to vreme, sudeci po pricama ljudi koji su tamo isli na
teren bila negde izmedju 6 i 10 000 USD.

...tako da o pirateriji uopste nema ni reci...kupili ljudi lepo softver koji im treba ... a ne kao oni lopovi Srbi....



[ Bastard @ 02.12.2007. 00:46 ] @
Ako nećeš linux ti odvoji samo $300 za home xp retail ili kupi novi win oem komp
Trebalo bi omogućiti ljudima od strane ms-a da se legalizuju već kupljene mašine po ceni oem-a.
Mislim bar na win xp.
[ Bhamby @ 05.12.2007. 15:14 ] @
Korisnici legalnog softvera:



[ Bastard @ 09.12.2007. 08:12 ] @
Živim u gradu sa nešto manje od 100 000 stanovnika gde postoji samo jedan čovek koji pokušava da prodaje igrice.
Kod čoveka stoje jedni te isti diskovi po više od 6 meseci i niko ne kupuje ništa od igrica.

Kad mi dođe da nabavim neku igru koju sam vido kod njega pre 6 meseci sasvim sam siguran da je ima i to je onaj disk od pre 6 meseci.
Žalosno jer zbog toga nemogu da kod istog čoveka kupim neki noviji naslov po trenutnoj ceni.Takođe ovaj prodavac nemože da trguje na veliko sa uvoznikom.

Neverovatno ali istinito iako većina igrica (velikih naslova i retail verzija) košta u proseku po 600 dinara.Ako kažem veliki naslovi onda mislim na one koje moraš da imaš original za igranje na netu.
Pa pogledajte samo srpske bf2 servere.Jedva da sam par puta našo čoveka ili dva na njima
[ pctel @ 09.12.2007. 12:29 ] @
Citat:
Trebalo bi omogućiti ljudima od strane ms-a da se legalizuju već kupljene mašine po ceni oem-a.

Pa ovo vec odavno moze.
[ Milos Dedijer @ 13.12.2007. 15:01 ] @
Jao gledam ove branitelje legalnog softvera i pitam se dal su oni kad koristili nelegalni softver a znam da jesu. Realno kako ja kao student koji placa skolarinu od 1300 eura godisnje da priustim sebi legalan softver a jos me izdrzavaju roditelji? Da kazem calu e cale daj hiljadu eura da kupim neke programe da ucim da da radim u njima. (Za donacije na pm dobijete tekuci)


Ili jos bolje... kako moja devojka koja na arhitektonskom placa skolarinu od 20000 mesecno(240k godisnje) + 10000 za stan + 10000 za dazbine i hranu, a da joj je pri tom samo majka zaposlena i to sa platom od 28000 i ima mladjeg brata koji ume da bude gladan s vremena na vreme, da priusti bilo koju verziju adobe illustratora, photoshopa i naravno CAD-a. Jeste videli nekog arhitektu da crta u google sketch up trial verziji(a da zaboravio sam ne moze ni to posto ne moze ni windows da priusti ali recimo na nekoj portovanoj verziji sketch up)?


Najvise me pogadja da pricaju ljudi koji zive u drugim drzavama i kontam imaju dovoljno jake plate da u istom mesecu kupe sve sto sam gore napomenuo. :S


Gnusham se pomisli da za jednu pesmu koju pozelim da cujem moram da dam 12$ za originalan album(koji pritom nema nigde da se nadje u gradu poput Cacka). E tu vec ni linux ne pomaze...

Vidim sebe kako za 10 godina blenem u 23" monitor sa plain desktopom tek kupljenog Windows Trista i postavljam uporno sebi pitanje:

"Zasto brate Deda? Sto dade zadnje pare za OS kad si znao da nemas para da kupish i Adobe CS6 i onih par diskova sto si onomad pikirao? Sad uzmi Plaint pa crtkaj... u tishini... ko te hebe."

[Ovu poruku je menjao Milos Dedijer dana 13.12.2007. u 16:15 GMT+1]
[ Slobodan Miskovic @ 13.12.2007. 15:33 ] @
Vecina fakuletta ima Academic licence koje mogu i studenti da koriste free.
[ miodrag75 @ 13.12.2007. 19:05 ] @
Ako nemas para korisiti linux
[ Slavuj iz Mrcajevaca @ 17.12.2007. 23:25 ] @
Citat:
Milos Dedijer: Jao gledam ove branitelje legalnog softvera i pitam se dal su oni kad koristili nelegalni softver a znam da jesu. Realno kako ja kao student koji placa skolarinu od 1300 eura godisnje da priustim sebi legalan softver a jos me izdrzavaju roditelji? Da kazem calu e cale daj hiljadu eura da kupim neke programe da ucim da da radim u njima. (Za donacije na pm dobijete tekuci)


Ili jos bolje... kako moja devojka koja na arhitektonskom placa skolarinu od 20000 mesecno(240k godisnje) + 10000 za stan + 10000 za dazbine i hranu, a da joj je pri tom samo majka zaposlena i to sa platom od 28000 i ima mladjeg brata koji ume da bude gladan s vremena na vreme, da priusti bilo koju verziju adobe illustratora, photoshopa i naravno CAD-a. Jeste videli nekog arhitektu da crta u google sketch up trial verziji(a da zaboravio sam ne moze ni to posto ne moze ni windows da priusti ali recimo na nekoj portovanoj verziji sketch up)?


Najvise me pogadja da pricaju ljudi koji zive u drugim drzavama i kontam imaju dovoljno jake plate da u istom mesecu kupe sve sto sam gore napomenuo. :S


Gnusham se pomisli da za jednu pesmu koju pozelim da cujem moram da dam 12$ za originalan album(koji pritom nema nigde da se nadje u gradu poput Cacka). E tu vec ni linux ne pomaze...

Vidim sebe kako za 10 godina blenem u 23" monitor sa plain desktopom tek kupljenog Windows Trista i postavljam uporno sebi pitanje:

"Zasto brate Deda? Sto dade zadnje pare za OS kad si znao da nemas para da kupish i Adobe CS6 i onih par diskova sto si onomad pikirao? Sad uzmi Plaint pa crtkaj... u tishini... ko te hebe."

[Ovu poruku je menjao Milos Dedijer dana 13.12.2007. u 16:15 GMT+1]


Prvo da se izvinim svima za "upadanje", citao sam ovu temu poslednjih sat vremena, pa bih rado napisao ponesto, nadam se da nikome nece smetati previse.
Neko je napisao mazanje ociju. To je poenta.

p.s. Sta kao, imacemo svi legalan, evropski(sta se toliko ljudi pale na ovu rec?), saren i do jaja windows, linux, sta god i apsolutno ce svi programi biti legalni, i sva piraterija istrebljena i svi cemo ziveti srecno i zadovoljno u tamo nekom Kurcosoft ''carstvu'' i kao to je glavno, a za sve ostalo ima vremena ?!
A to sto ce neki Mile koji je prodao 2 'ektara shen'ce iz Kurtalica ili odakle vec, sto nema 3 zuba u glavi, ima 46 godina i sto se bije sa klincima od 12 godina na fer, o recniku, obrazovanju i intelektualnim sposobnostima i karakteristikama bolje da ne pisem, uglavnom slikom i prilikom iznad ''nas'' bednih glista, da ''zaradjuje'' milione eura, to nema veze, proci ce. Mislim-hoce, ali za jedno 1 000 000 (000) godina. Jebo Vas sve BOOOG, pogledajte u kolikim govnima zivite ! Udjem u prodavnicu da kupim stampac, i ako ne kupim nista, onaj prodavac samo sto me ne nabode u glavu. A zasto? Pa zato sto je gladan. Zato sto radi za 250 eura i mora da lize pod ako ''gazda'' naredi. Odem u dom zdravlja, tamo cekam sat vremena da se pojavi glupa kucka sto radi na salteru, pre toga izadje izjebana iz wc-a jer samo tad(od 7-8 ujutru) "niko ne ide u wc", pa moze da se kara sa nekim internistom ili kako se vec zove. Eeeeeeeej, u wc-u??? Odem u pekaru, i radnica mi dodaje kesu sa hlebom, i sad posto nije primetila, jer je dodavala jos jednom liku drugu kesu da je ''mojoj'' jedna ''hvataljka'' slepljena, i, isklizne mi kesa i ispadne hleb na prljav pod. Ja sam, posto sam prihvatio gresku kao svoju, jer nisam gledao, izvadio jos 30 dinara za drugi hleb. Ali to sad nije bitno, bitan je pogled drugih nekoliko ljudi sto su stajali u redu iza mene, znam da ce izgledati mnogo filmski, ali, kao gladni vukovi. Ne bih mogao da Vam opisem takav naboj nekakvih ''emocija'' sad da krenem, pa jos milion svetlosnih godina A4 papira bi mi bilo malo. To je strasno. Evo upravo veceras, interventna ''jedinica'', 6 majmuna, zaustavili ortaka koji jedva skupi nekako pare da se provoza oko naselja 2 kruga, tek da ne zariba motor, kupio mu deda auto, pa sad ''mora'' da vozi bar dok deda ne rikne :) koja prica, kao izvadili pripadnici interventne jedinice ''ceo gepek'', one gedore, 100 kljuceva nekakvih, pomocni tocak, onaj itison, samo sto nisu poceli sedista da seku, cuo sam da se ni to nije jos ugasilo, kao urlaju nesto, cuju se 200 metara u krug, a on gleda samo i klima glavom, ''ne sme'' ni da se nasmeje, ko zna sta mu sve mogu ili ne mogu ''po zakonu'', eeeeeee, alooooo, pa kao da je XV vek. Dobro je onaj rekao, inkvizicija ***ote !? Ortaka jednog pre 10 dana zaustavi pandur na 200m od stana, inace zivi tu vec 15 godina, da ne napominjem da je njegov cale finansirao uredjenje ulice, samo sto jos sam nije isao da pegla onaj bitumen, asfalt ili kako se vec zove, dakle poznaje ga ''ceo grad'', otprilike, i kao: vozio si 56km/h, ogranicenje kroz naseljeno mesto je, ne znam 40km/h, kao to ti je na primer 1200 dinara, i ''ne zanima'' ga nista, kao - propis je propis, tako nesto:). Ovaj izvadi 200 dinara, kao nije imao sitnije, i pandur od srece samo jos sto mu nije popusio. Neko je vec ranije napisao da zakon ovde vazi samo za one koji nemaju da ga plate. To ne vazi samo za Srbiju, pre je logicno da vazi apsolutno svuda, jer je manje-vise, u svakoj tako nazvanoj drzavi, isti. Sta se tek desava kad ''zakacis'' neki krater na putu, sirine 5 metara i dubine 20ak cm, pa kao tuzis Beograd-put, a ovlasceno lice koje primenjuje odredjenu tehniku, popularni uvidjaj, napise u prijavi: NEPRILAGODJENA BRZINA USLOVIMA PUTA ! I koga to bas zabole da ti plati stetu kad ti nisi vozio prilagodjenom brzinom uslovima puta. To sto nigde nije postojao nikakav znak, nije trenutno predmet istrage, tvoje je da mislis o uslovima puta i da njima prilagodis brzinu. Ko je sad ovde lud ? Dakle, moj zakljucak je da na ovu raspalu, smrdljivu, kretensku, majmunsku, divnu nam Srbiju, treba baciti bar jednu(po mogucstvu i vise) atomsku bombu, da svi ljudi pocrkaju i sve da ''se pocisti'', pa, ''lepo, Mile'', sve ispocetka. Drugog izlaza nema. Eventualno neka revolucija, mada promena MORA da bude ''iz korena'', jer, sve ''krace'' od toga nije dobro. Jos su mi najjaci oni likovi iz Pizdinaca sto dodju u bEOgrad(izricit naglasak na E i O), pa kao da pokazu oni meni sta sve moze pamet seljacka i IQ 19, u stvari minus devetnaest.
[ bkaradzic @ 17.12.2007. 23:34 ] @
p.s. == p.s.i.h.i.j.a.t.r.i.j.a.? :)
[ Slavuj iz Mrcajevaca @ 18.12.2007. 09:53 ] @
Citat:
bkaradzic: p.s. == p.s.i.h.i.j.a.t.r.i.j.a.? :)


Pa dobro :), ako ti jos uvek nisi shvatio da ''smo'' blizi Nigeriji i Ugandi, po bas bas svemu, pre nego Hrvatskoj ili Madjarskoj ili bilo kojoj drugoj ''Evropskoj'' drzavi, to je tvoj problem. A jos ako ti odgovara ovo sto sam gore naveo, tzv. masovna lobotomija, mislim da ce tebi mnooogo pre mene odgovarati doktor takve specijalizacije. Ne sumnjam ja da je lepo u L.A., ali ovo je Srbija. Sad je faza tranzicije, idemo jedno 500 godina unazad. Blago tebi, zavidim ti, iskreno. Pozdrav.
p.s. A to ko ce kakav Windows da ima, koga briga.
[ Ivan Dimkovic @ 18.12.2007. 11:42 ] @
Citat:
Jao gledam ove branitelje legalnog softvera i pitam se dal su oni kad koristili nelegalni softver a znam da jesu.


Pa? Da li to tvoje koriscenje nelegalnog softvera cini legalnijim? Cini mi se da ne.

Drugo, i sami proizvodjaci softvera dozvoljavaju legalizaciju istog - dakle, postoji i razumevanje od samih proizvodjaca da ljudi mogu da promene svoj stav.

Citat:

Realno kako ja kao student koji placa skolarinu od 1300 eura godisnje da priustim sebi legalan softver a jos me izdrzavaju roditelji? Da kazem calu e cale daj hiljadu eura da kupim neke programe da ucim da da radim u njima. (Za donacije na pm dobijete tekuci)


Ne treba ti 1000 EUR - postoje studentske licence koje su pristupacne. Ni studenti u USA ili u EU ne zaradjuju pare, pa opet imaju legalan softver u vecem broju slucajeva nego u Srbiji.

OK Kompjuter sa legalnim softverom (Windows + OpenOffice) mozes kupiti i opremiti za 400 EUR cak i bez ikakve studentske licence koja bi ti MSFT softver ucinila jos pristupacnijim - sto je manje od 1/3 godisnje skolarine a sigurno moze da ti traje celo vreme studiranja. Ako ti je skolarina 1300 EUR, 4 godine = 5200 EUR. Dakle, racunar sa softverom bi te kostao <8% cene studiranja. Sa studentskom licencom bi to bilo jos manje.

E, sad, fakat je da ti to ne moras da uradis, vec mozes da maznes softver i pristedis koju paru - i to je OK, posto je to vrlo jednostavno i nije zakonski kaznjivo.

Samo mojne da pricas price da je to 1000+ EUR kada nije.

Citat:

Ili jos bolje... kako moja devojka koja na arhitektonskom placa skolarinu od 20000 mesecno(240k godisnje) + 10000 za stan + 10000 za dazbine i hranu, a da joj je pri tom samo majka zaposlena i to sa platom od 28000 i ima mladjeg brata koji ume da bude gladan s vremena na vreme, da priusti bilo koju verziju adobe illustratora, photoshopa i naravno CAD-a. Jeste videli nekog arhitektu da crta u google sketch up trial verziji(a da zaboravio sam ne moze ni to posto ne moze ni windows da priusti ali recimo na nekoj portovanoj verziji sketch up)?


Opet, nek aplicira za studentske licence - koje mogu biti vrlo jeftine:

http://www.google.com/products...+license&um=1&ie=UTF-8

Eto, ima AutoCad skolska licenca od $159 - sto je smesno kad se uporedi sa cenom faksa. Windows isto imas u studentskoj verziji za smesne pare kao sto rekoh gore...

Inace, nije mi jasno sto bas softver moze samo da krade - moze lepo da falsifikuje i lovu posto joj je skup faks, a moze da zivi i ilegalno u nekom stanu ako uspe da obije bravu - a hrana moze da se uzme iz prodavnice a da se ne plati, samo je treba provuci da se ne vidi...

Sve se to moze opravdati sa "nema se para" koliko vidim. Ne znam sto stati na softveru.

Btw, interesantno - troskovi tvoje devojke su 40K mesecno, a kazes zaposlena joj je samo majka sa 28K koja izdrzava nju i mladjeg brata ;-) Da ti nas malkice ne lagis, posto se cifre nekako ... ne slazu ;-)

Citat:

Najvise me pogadja da pricaju ljudi koji zive u drugim drzavama i kontam imaju dovoljno jake plate da u istom mesecu kupe sve sto sam gore napomenuo. :S


Jeste, cim dodjes u "druge drzave" odmah mozes da kupis sve sto ti padne na pamet - a ako neces, dobijes batine.
[ srki @ 18.12.2007. 18:10 ] @
Univerziteti dobijaju mogucnost za volume licensing pa onda studenti dobiju besplatno academic verzije softvera. Cak i kod nas na nekim drzavnim fakultetima studenti mogu da traze original windows, office i visual studio i da sve to dobiju besplatno.
[ Aleksandar Ružičić @ 18.12.2007. 18:36 ] @
Jao kolko sam se sad iznervirao :) Mrzi me da se logujem Milos Dedijer pise :)


Znaci to sto je tebi interesantno je u stvari jako zalosno. Da, njeni matori zaradjuju 28k i da ona trosi 40k! Poenta je bila da njeni matori nemaju novca da je izdrzavaju al su uzeli neke kredite preko babe, dede, ujne, strine i prodali kola i da su sad u zescem bedaku. A ona sad kad zna sve to mora da pod enormnim pritiskom uci kako njeni matori sa zdravstvenim problemima ne bi izginuli pomazuci joj. I sad ti meni reci dal bi ti rekao... e mama, tata... Treba mi 400+ (da prihvatim vasu minimalnu cenu) da kupim software i pc za fakultet. Njen matori mora mesec dana sa slabom cukom da kopa kanale za nesto sto ti zaradis daily!
[ Ivan Dimkovic @ 18.12.2007. 23:56 ] @
Citat:

Njen matori mora mesec dana sa slabom cukom da kopa kanale za nesto sto ti zaradis daily!


A jadni Etijopljanin rmba godinu dana da bi zaradio ko njen matori za par dana a sve vreme mora da bezi od lavova i krokodila da ga ne pojedu, i moze da samo sanja o kompu ili studiranju arhitekture za njegovu decu... hocemo li sad prestati sa tim pateticnim frljanjem?

Vidi, poenta price je da se na samim univerzitetima moze dobiti volume-licenciran softver bas za studentsku upotrebu - legalno, besplatno - ili u najgorem slucaju za neke male pare.

Ako neces ni tako - nema problema, piraterija uvek postoji... samo, pls, nemojte sa tim pricama o lovi i kako trebaju hiljade EUR za studentski softver - nije bas da su studenti u ostatku sveta bogati pa kupuju softver iz svog dzepa za punu komercijalnu cenu koju placaju firme.

To je besmisleno - da je tako, samo bi studenti ciji su matori burzuji mogli da koriste AutoCAD, Windows i sl.. Sorry, mozda je tvoja percepcija "zapada" malkice iskrivljena, ali 80%+ ljudi na tom zapadu ne bi bilo u stanju da kupuje full-verziju AutoCADa tek tako jer im treba "za ucenje".
[ srki @ 19.12.2007. 07:56 ] @
Citat:
Aleksandar Ružičić: I sad ti meni reci dal bi ti rekao... e mama, tata... Treba mi 400+ (da prihvatim vasu minimalnu cenu) da kupim software i pc za fakultet.

Zar nema na fakultetu AutoCad na njihovim racunarima? Ako nema, mozda su uzeli neki academic volume licensing pa ona moze da trazi od fakulteta. Za Windows bi skoro sigurno trebalo da moze da trazi key od fakulteta jer je vlada uzela od Microsofta licence za fakultete a po toj licenci bi trebalo da je dozvoljeno studentima tih fakulteta da koriste taj softver mada sve zavisi od sporazuma. Samo neka ide na fakultet i neka im zatrazi windows i serijski broj, ne moze nista da izgubi ako proba.
[ zoxy @ 20.12.2007. 08:15 ] @
Zar nisu istekli ugovori drzhava microsoft?
Koliko sam ja skontao to je bil prvoklasna navlakusha, ajde mi vama damo dzhaba, na odredjeno vreme, a vi zauzvrat nama pomognete da vishe ljudi kupuje, a kada prodje to odredjeno vreme onda nam i vi platite:) Mislim super taktika, prosto mi zhao shto nisam Microsoft:)
To je najsmeshnije kod nashe drzhave, evo krecje drugi krug ovaj put kanda ozbiljniji ...borbe protiv piraterije, a sama ta "drzhava" ima vishe nelegalnog softvera nego legalnog....Hm....

offtopic: Pristalica sma legalnog i to ne iz nekih posebno moralih razloga, jednostavno spreman sam da platim za noviju verziju programa koja mi treba zbog neke opcije i ne zhelim da se patim sa starom chekajucji crack ili serijal, hocju da kupim i neshto shto postoji ako mi cena odgovara<da li znate da je kaspersky za 2 godine samo 750 dinara? da li znate da je kaspersky internet securitu 1300din za 2 godine<www.kaspersky.co.uk>, da li znate da office strudent mozhe da se nabavi za 4500dinara<bilo je za manje na nekoj akciji u UK>. Svestan sam da neke stvari ne mogu da priushtim i to se "snadjem" ..priznajem...nisam lazhni moralista...Ne smatram sebe boljim od 99% ljudi koji koriste i piratski softver...ali eto...trudim se da "smanjim" svestan da mi skoro moj standard necje dozvoliti da potpuno iskorenim pirateriju. Mada ima i ona pricha dokle god ti je neshto na kompu nelegalno dzhaba ti sve :)

Inache shto se tiche legalnog softvera....zashto je to takos kupo u Srbiji? Zashto je taj isti kaspersky kod nas 3000/godinu? Shta smo mi bogu zgreshili da na sve zhivo placjamo "danak". Pa koliku zaradu moraju da imaju nashi uvoznici? gde je kraj?
[ Ivan Dimkovic @ 20.12.2007. 10:58 ] @
Citat:
zoxy
Koliko sam ja skontao to je bil prvoklasna navlakusha, ajde mi vama damo dzhaba, na odredjeno vreme, a vi zauzvrat nama pomognete da vishe ljudi kupuje, a kada prodje to odredjeno vreme onda nam i vi platite:) Mislim super taktika, prosto mi zhao shto nisam Microsoft:)


Pa nije navlakusa - vidi, Microsoft je samo svojom slobodnom voljom ponudio takav deal, umesto toga su mogli da tuze Srbiju i preko USA uticu na negativne posledice zbog koriscenja ilegalnog softvera u vladi jedne drzave.

Druga stvar, Srbiju niko nije tukao da potpise takav ugovor - samo, nisam bas nesto siguran da bi Srbiju jeftinije kostao momentalni (citaj - nemoguci) prelazak na neko drugo resenje - racun bi i te kako eskalirao.

Ugovori se prave na obostranu korist - u ovom konkretnom ugovoru su profitirali i Microsoft (jer su dobili posao i veliki broj licenci), a profitirala je i drzava, jer nije morala da izdvaja silne pare za masovnu migraciju na neko drugo resenje + da bude za to vreme izlozena pravnom riziku medjunarodne tuzbe zbog fakta da koristi nelegalan softver.

Citat:

Inache shto se tiche legalnog softvera....zashto je to takos kupo u Srbiji? Zashto je taj isti kaspersky kod nas 3000/godinu? Shta smo mi bogu zgreshili da na sve zhivo placjamo "danak". Pa koliku zaradu moraju da imaju nashi uvoznici? gde je kraj?


Pa zasto Kaspersky kosta u Srbiji skuplje nego napolju treba da pitas uvoznike i prodavce softvera u Srbiji.

Ali, ne znam sta te sprecava da softver kupis online napolju kao e-download? I platis "zapadnu cenu" ?
[ zoxy @ 20.12.2007. 11:15 ] @
za drzhavu:
neka prvo sebe legalizuju...tj neka prvo srede svoje dvorishte pa neka onda dodju u tudje. Neka oni sami plate prvo "penale" iz budzheta pa onda neka vijaju druge.


za kaspersky:
natpis: UK & Ireland ONLY :)
Mada snashli smo se:)

Ipak gro ljudi je uplashen novom kontrolom legalnosti i neobuchenosti kadra, navode se primeri oduzimanja kompova<kompanija MARBO, odneli su im chak shtampache i monitore???MU??> na 30-180 dana...mislim DAJ...shta to znachi za jednu ozbiljnu firmu da ostane bez kompova na par meseci? SMRT? Ko garantuje u bezbednost informacija? A jedina garancija u srbiji legalnog softvera su papiricji...rachun od zvanichnog uvoznika....Mnogo je nejasnocja u tome shta trazhi inspekcija od papira kada udje u jednu firmu....



[ miodrag75 @ 21.12.2007. 11:19 ] @
Evo jutros odoh u prodavnicu da uzmem nesto iz palete proizvoda MARBO kad ono djubrad traze mi pare, zamisli ih samo.



Ima dosta Open Source software koji moze da zavrse poso kod studiranja pa cak i besplatnog OS-a ali nasi ljudi navikli za DZ a da pritom bude FULL ( koji ni 1000 deo ne iskoriste )
Koju su to fore sa kopanjima kanala moj cale je sipcio i jos sipci i ja ne mogah da upisem faks ostavite se tih prica za malu decu.Ko moze da placa faks svaki mesec moze i da kupi software ako nema para nek instalira linux koji ce sigurno da mu zavrsi posao. Evo ja nemam para i koristim linux

@Ivan Dimkovic ma dzabe pises ne razumljiv si im
[ djsloba10 @ 26.12.2007. 10:54 ] @
Pa sad, jasno mi je ono za ašov ajde i bager mi je jasan, ipak je bager tekovina poslednje revolucije ali mi neke druge stvari nisu jasne pa bih molio par stručnjaka ˝made in usa˝da mi objasne sledeće:
Ako neko prođe pored mog šljivika, a u njemu zrele šljive pa ubere i najede se- da li je u pitanju piraterija ili glad?
Ako je moj komšija kupio legalan čekić i platio PDV i još čuva račun pa ja uzmem od njega čekić i ukujem gomilu eksera i ostvarim profit a nisam platio licencu za čekić, gde to spada ? Da li je to piraterija ili dobrosusedski odnos?
Probao sam sa našim piscima (tvorcima, autorima) softvera, ajde naši ljudi hoću da pomognem i da budem fer. Kupim program koristim ga mesec dana, crk´o hard. Zovem telefonom jer nema ponovne registracije treba nova šifra a oni se smeju kao ja ih pravim ludim hoću džabaka da koristim program na dva komp-a! Zaslužuju li pošten pristup? NEEEEEEEEEEEE
[ Ivan Dimkovic @ 26.12.2007. 11:29 ] @
Citat:

Ako je moj komšija kupio legalan čekić i platio PDV i još čuva račun pa ja uzmem od njega čekić i ukujem gomilu eksera i ostvarim profit a nisam platio licencu za čekić, gde to spada ? Da li je to piraterija ili dobrosusedski odnos?


Licencu za cekic nisi mogao da platis, jer ona ne postoji. Kad kupis cekic, mozes da radis sa njim sta hoces jer je u pitanju totalni prenos vlasnistva prilikom kupovine u prodavnici - pa i da ga dajes komsijama da prikucavaju eksere i prave pare ili da ga prodas nekom trecem.

Sa druge strane, licenca za koriscenje softvera i te kako postoji - jer si ti zapravo kupio licencu za koriscenje softvera.

Evo da ti pomognem, kad vec volis da pravis analogije - od firme za prevoz autobusom si dobio licencu za povlascen prevoz tokom meseca. Ne, ti tu licencu ne mozes da ustupis drugom licu ako glasi na tvoje ime, sve i da hoces. Ako to uradis, kontrola ce tu licencu "prenesenu" tvom komsiji uciniti nevazecom.

Ili za tvoj cekic - na primer, zamisli da si uzeo cekic na koriscenje od prodavnice. Time si za neke pare dobio licencu da koristis cekic. I prilikom primopredaje i pocetka licenciranja cekica si potpisao ugovor gde pise da, recimo, ne smes da ga dalje iznajmljujes. Ti bi pozajmljivanjem tog cekica prekrsio ugovor a prodavnica bi mogla i da te tuzi. Probaj u glavi da zamenis 'cekic' sa 'masina za asfaltiranje' a onda kad ti to bude jasno, onda lepo zameni sa 'softver'.

Ti softver nisi kupio - ti si kupio licencu za njegovo koriscenje - pa cak i softver mozes da "pozajmis" pod odredjenim uslovima, ali ne smes da ga umnozavas.

Citat:

Ako neko prođe pored mog šljivika, a u njemu zrele šljive pa ubere i najede se- da li je u pitanju piraterija ili glad?


U pitanju je glad. A znamo da je hrana osnovna zivotna potreba pa cak i u Ustavu postoje specijalne regulative koje obezbedjuju ljudima da zadovolje glad cak i ako nemaju pare.

Softver nije - kao sto nije ni Porsche, ni penthouse, ni auto sa V8 motorom, ni kompjuter niti LCD TV. Nista od toga ne mozes da "pozajmis" i da nazoves prihvatljivim jer si 'gladan' - to nisu stvari koje su osnovne zivotne potrebe pa, izvini, ako nemas pare da ih kupis ne mozes da ih otudjis jer smatras da to "tako treba".

Uostalom i za sljivik - to je na tebi kao vlasniku sljivika da dozvolis ili ne. Ima ljudi koji to ne dozvoljavaju - neko moze da dobije i po guzici ako uzima kukuruz recimo ;-)

Ali ti nemas ama bas nikakva prava da drugom odredjujes sta ce da radi sa svojim vlasnistvom. Vlasnik softvera nisi ti, ti si samo korisnik. Ako ti se ne svidja - napisi svoj.

Citat:

Kupim program koristim ga mesec dana, crk´o hard. Zovem telefonom jer nema ponovne registracije treba nova šifra a oni se smeju kao ja ih pravim ludim hoću džabaka da koristim program na dva komp-a! Zaslužuju li pošten pristup? NEEEEEEEEEEEE


Ne, zasluzuju da izaberes drugog proizvodjaca. Sto izmisljati toplu vodu, trziste bas sluzi da se ovakve stvari regulisu.
[ pantic68 @ 26.12.2007. 11:31 ] @
Citat:
Ako je moj komšija kupio legalan čekić i platio PDV i još čuva račun pa ja uzmem od njega čekić i ukujem gomilu eksera i ostvarim profit a nisam platio licencu za čekić, gde to spada ? Da li je to piraterija ili dobrosusedski odnos?

Opet si taj cekic mogao da koristis samo ti ili komsija u isto vreme. Softver mozes da umnozis u milion primeraka i otud extra zarada ali i piraterija.
Citat:
Probao sam sa našim piscima (tvorcima, autorima) softvera, ajde naši ljudi hoću da pomognem i da budem fer. Kupim program koristim ga mesec dana, crk´o hard. Zovem telefonom jer nema ponovne registracije treba nova šifra a oni se smeju kao ja ih pravim ludim hoću džabaka da koristim program na dva komp-a! Zaslužuju li pošten pristup? NEEEEEEEEEEEE

Imao sam slican slucaj. Srpska posla. Ozbiljne firme to ne rade.
[ pedjaban @ 26.12.2007. 23:34 ] @
ljudi su naprosto primorani da koriste piratske softvere jer cak i da hoce da kupe licencu nekog softvera a taj proizvodjac nema predstavnistvo u Srbiji a njih je mali milion,mogu jedino da softver kupe online (mogu malo sutra).negdje sam procitao da ce mozda dogodine biti omoguceno i Srbiji da koristi usluge paypal-a,do tada zivjela piraterija (i malo duze),a sto se microsofta tice i njegovih softvera pa da im je i dzabe ja bih im iz inata koristio piratski,mada istini za volju i ne koristim ih bas nesto posto koristim ubuntu jer je daleko stabilniji i sigurniji sistem,doduse i daleko tezi pocetnicima za koriscenje za neki ozbiljniji rad,a sto se firmi tice pa vecina polako i prelazi na linux jer ne kosta nista a i sto je sigurno,sigurno je.savjetujem ljudima da sacuvaju svoje kopije windows os jer ce jednog dana imati svjedocanstvo jednog vremena punog ljudskih zabluda tada vec pokojnog microsofta (nicija nije gorjela do zore)
[ bkaradzic @ 27.12.2007. 00:26 ] @
Citat:
Besplatan softver na srpskom

26. decembar 2007. | 18:21 | Izvor: Beta

Beograd -- Besplatno korišćenje osnovnih računarskih programa na srpskom jeziku od naredne godine biće dostupno svim korisnicima u Srbiji.

Kako je saopštilo danas Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo Srbije, priprema se besplatni operativni sistem i osnovni programi na srpskom jeziku, koji mogu da pokriju veliki deo potreba običnih korisnika i malih preduzeća.

"U toku je rad na projektima koji se finansiraju iz sopstvenih budžetskih sredstava Ministarstva za telekomunikacije i informatičko društvo, koji će omogućiti da se formira i srpska distribucija Linuks operativnog sistema, popularni OpenOfis paket, Mozila pretraživač i i-mejl klijent", navodi se u saopštenju.

Trenutno se, kako se ističe, lokalizuju dve verzije Linuks operativnog sistema, zato što nije izvesno koja je bolja i koja će duže da opstane - Ubuntu i Fedora, kao i softverski paket OpenOfis, koji pruža veći deo mogućnosti Majkrosoftovog paketa za kancelarijsko poslovanje.

"Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo će se zalagati za legalizaciju softvera, ne samo zbog pritisaka iz sveta i moralnih aspekata problema, već i zbog naše softverske industrije, čiju intelektualnu svojinu treba da štitimo", navodi se u saopštenju.

http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=278273
[ momsab @ 27.12.2007. 00:31 ] @
fino
sta tu ima da se radi kad je dosta toga prevedeno (Ubuntu,OpenOffice, za Firefox i Thunderbird cuh da postoje prevodi)
:)
[ miodrag75 @ 27.12.2007. 00:47 ] @
Pa da bi neki pametni mogo da izadje na TV i kaze kako su nadljudskim snagama uspeli da prevedu nesto vec prevedeno
[ BigBrother2005 @ 31.12.2007. 03:46 ] @
Mi svakodnevno gledamo kako cena hardvera drastichno opada, ali cena softwera ne opada....
Windows XP je vec veoma zastareo OS... izbachen na trziste 2001, i po meni bi trebao da bude jeftiniji onoliko puta koliko je cena hardwera pala! Kada bi cena software-a bila realna piraterija bi nestala.
Evo primera... imate cesto situaciju da neki simpatichan shareware program koji se moze napisati za nedelju dana ima cenu 40-50 evra kao neka igrica za koju je utrosheno godina programiranja, angazovan citav tim umetnika, crtacha, animatora.
Industrija igara ima mnogo bolji odnos prema svojim musterijama, nego prozivodjachi upotrebnog softwera.
Trebalo bi uvesti neko telo koje bi odredjivalo uoptrebnu vrednost softwera i ogranichiti cenu na neke normalne okvire.
Po meni bi Windows XP trebao da kosta 700-800 dinara, jer proslo je mnogo godina, i taj OS je zastareo.
Giga rama sam platio pre tri godine 170 Evra!, sad vec ima Giga za 16,17 evra, znaci deset puta manje!
[ bkaradzic @ 31.12.2007. 08:53 ] @
Citat:
BigBrother2005: Windows XP je vec veoma zastareo OS... izbachen na trziste 2001, i po meni bi trebao da bude jeftiniji onoliko puta koliko je cena hardwera pala! Kada bi cena software-a bila realna piraterija bi nestala.

Po toj teoriji bi svi koristili Linux i drugi Open Source jer je cena $0.
Citat:
BigBrother2005: Evo primera... imate cesto situaciju da neki simpatichan shareware program koji se moze napisati za nedelju dana ima cenu 40-50 evra kao neka igrica za koju je utrosheno godina programiranja, angazovan citav tim umetnika, crtacha, animatora.

Razlika je u biznis modelu. Industrija igara je hit-driven industrija i to znači da se u veoma kratkom periodu prodaje veoma veliki broj kopija igre ili se igra smatra promašajem. Šerver je niche/long-tail što znači da se računa na manje tržište i zaradu tokom dužeg vremenskog perioda i što se duže prodaje to predstavlja veći uspeh proizvoda. Proizvođač šervera nema interesa da smanjuje cenu proizvoda previše jer su početna ulaganja u izradu tog softvera relativno mala, dok proizvođači igara smanjuju cenu da bi povećali prodaju i smanjili gubitke, jer su početna ulaganja veoma visoka.

Takođe tebi niko ne brani da napišeš taj simpatičan sherver za nedelju dana. Cenu određuje proizvođač, a ti kao potrošač možeš da biraš.
[ pantic68 @ 03.01.2008. 22:37 ] @
Mislim da izdavaci tih shareware programa i igara drze cenu iako bi tvorci mozda radije isli na kolicinu. Naravno solo prodaja bez ozbiljne reklamne masinerije nije uspesna .
[ bkaradzic @ 03.01.2008. 23:51 ] @
Citat:
pantic68: Mislim da izdavaci tih shareware programa i igara drze cenu iako bi tvorci mozda radije isli na kolicinu. Naravno solo prodaja bez ozbiljne reklamne masinerije nije uspesna .

U najvećem broju slučajeva izdavači shareware-a su ujedno i tvorci. Izdavači igara su i investitori u razvoj, tako da oni koji naprave igru obično (osim u par retkih slučajeva) i nisu vlasnici igre, i dobijaju manji procenat od prodaje. Uglavnom onaj čiji je softver odlučuje o tome kolika će cena da bude. Ako misliš da je visoka, napiši isti takav softver i ponudi po manjoj ceni, ili kupi jeftiniji softver od njihove konkurencije, ili nađi open source alternativu, ili na kraju krajeva možeš da koristiš na privatnom kompjuteru šta hoćeš, samo nemoj da opravdavaš i da se samosažaljevaš po javnim forumima.

Inače najveći problem piraterije u Srbiji nije to što neko kopira softver stranih proizvođača (to njih najmanje pogađa), nego što se ne stvara domaći softver. To povlači da domaća radna snaga u softverskoj industriji nije dovoljno uvežbana, pa je kvalitet softvera lošiji od konkurentskih gde su imali godine iskustva. Onda teže je naći kvalitetnu radnu snagu, pa nije moguće konkurisati za veće softverske projekte, što znači manje investicija, manje poreza, manje posla za ostale grane što podržavaju softversku industriju. Postoji stalni odliv iskusnih kadrova jer su projekti koji se nude po Srbiji manje atraktivni od onih u inostranstvu, itd. I tako u krug... Pa umesto da se znanje i iskustvo akumulira, uvek se počinje skoro iz početka...

Evo kako to izgleda u praksi. Ovo su ocene igara koje su napravljenje u Srbiji:

25%
http://www.metacritics.com/gam...forms/pc/pompoliccallforheroes

43%
http://www.metacritic.com/game...illofsteel?q=will%20of%20steel

43%
http://www.metacritic.com/game...t?q=alliance%20future%20combat

57%
http://www.metacritic.com/game...rsalcrusade?q=genesis%20rising

Sada, svaki pojedinac koji je radio na ovim igarama može bez problema da dobije posao negde u inostranstvu. Sve što je urađeno u tim igrama ne zaostaje mnogo u odnosu na ono što se radi ovde (mi i onako kada procenjujemo kandidate najviše vrednujemo završene naslove, pa tek onda sve ostalo). Da bi te ocene došle do nekog proseka između 70%-90% te domaće firme treba da naprave još igara ili da zaposle iskusniji kadar (kojeg nema, jer su ovo završene igre, a ne možeš biti iskusan ako nisi završio igru). Da bi napravili još igara predhodne igre trebaju da budu relativno uspešne da bi finansirale izradu predhodnih. Sada pošto oni nemaju domaće tržište na kojem bi mogli da vežbaju, jer domaće tržište kupuje AAA igre za $1 po DVD-u, oni moraju da idu pravac na inostrano gde je veća i snažnija konkurencija u odnosu na ono kakva bi bila u Srbiji bez piraterije. Analogija bi bila, da ideš na takmičenje u pripremanju riblje čorbe, ali da prvi put u životu praviš riblju čorbu na najvećem takmičenju umesto na nekom regionalnom. Čak i da koristiš sve sastojke koje i drugi učesnici koriste (a u konkurenciji ti je npr. Wolfgang Puck), velika je šansa da ćeš presoliti ili pogrešiti na neki drugi način... ;)

I na kraju nije uopšte bitno da li krajnji korisnik shvata ili ne shvata ovo. Bitno je da oni u domaćoj softverskoj industriji koji su bitni i uticajni na politički život shvate ovo i da iskoriste svoj uticaj da se piraterija suzbije po firmama, da se dileri na ulicama hapse, itd.
[ pantic68 @ 04.01.2008. 00:09 ] @
Izvini nisi me shvatio, ja ne pravim igre a i ne igram ih, govorim kako mi to izgleda sa strane. Tacno da se Izdavaci uglavnom odlucuju da otkupe ceo program a cenu drze na nekom nivou jer imaju konstantno trziste koje ne bi mogli znatnije uvecati promenom cene. Nama ovde bi i pet dolara bilo mnogo.