[ mirdraal @ 09.11.2007. 10:49 ] @
Posto Microsoft u svojoj ponudi ima nekoliko ERP paketa ( Dynamics AX , NAV , Great Plans ... )
Zanima me koje su razlike i slicnosti izmedju njih .
[ totovic @ 12.11.2007. 10:34 ] @
Ukratko:
MS Dynamics NAV (ex Navision) - za male i srednje firme, veliki broj delatnosti, sa naglaskom na kvalitetnim finansijama
MS Dynamics AX (ex Axapta) - za velike (i veće srednje) firme, kompletno rešenje (za sve delatnosti) sa izvanrednom proizvodnjom
MS Dynamics SL (ex Solomon) - za manje i srednje firme, sa posebnim naglaskom na vođenju projekata
MS Dynamics GP (Great Plans) - sličan NAV-u, ali je rađen za USA tržište
[ totovic @ 12.11.2007. 10:35 ] @
Zaboravio sam
Podela na male, srednje i velike firme, koju sam pominjao, je po svetskim merilima.
[ momsab @ 12.11.2007. 11:34 ] @
a koja su svetska merila?
naime, postoki nekoliko klasifikacijs velicine preduzeca.
[ miloshdr @ 12.11.2007. 11:39 ] @
Nadovezao bih se na ovu podelu sa još jednim rešenjem, a to je Microsoft Dynamics NAV Express. Ovo rešenje u suštini je identično Dynamics NAV-u od koga je i poteklo, samo se razlikuje po načinu na koji se implementira (Express-no) jer je predefinisano rešenje, a namenjeno je segmentu malih preduzeća (po našim standardima).
[ mirko.mirko @ 12.11.2007. 11:48 ] @
Ako ne grešim, lokalizacija u AX je bolje odradjena nego u NAV.
[ radenko @ 12.11.2007. 12:03 ] @
Da li negde moze da se skine i pogleda demo verzija MS NAV-a?
[ totovic @ 12.11.2007. 12:11 ] @
Citat:
mirko.mirko: Ako ne grešim, lokalizacija u AX je bolje odradjena nego u NAV.


Ne postoji tačan odgovor na ovo pitanje, stvar je slobodnog tumačenja.
Lokalizacija AX za naše tržište je urađeno od strane lokalnog partnera (ne bih da pominjem ime zbog reklame), a za NAV je odgovoran Microsoft.
[ miloshdr @ 12.11.2007. 12:19 ] @
Citat:
radenko: Da li negde moze da se skine i pogleda demo verzija MS NAV-a?


Prilično sam siguran da nije moguće skunuti demo verziju sa interneta, ali pokušaj da se obratiš lokalnom Microsoftu. Mislim da nema razloga da ti ne proslede.

Inače poslednja verzija je 4.0 SP3.
[ mirdraal @ 13.11.2007. 10:54 ] @
Hvala na odgovorima
nesto slicno sam i ja zakljucio citajuci oficijelnu dokumentaciju na internetu .
Demo (trial ) postoji za GretaPlans i CRM paket ( koji je takodje deo dynamics familije ) na Microsoftovom sajtu
.





[ totovic @ 13.11.2007. 11:14 ] @
CRM jeste deo Dynamics familije kao 5.član, ali ne spada u ERP softver.
Demo za GreatPlans se može poručiti preko MS sajta, ali ne i za našu državu.
Za sve podatke o demo verzijama, obratiti se MS-u, ali da napomenem da demo ne znači baš puno bez neke obuke ili literature.
[ AX_ @ 15.11.2007. 12:36 ] @
Još jedno pojašnjenje vezano za AX:

Pored proizvodnje koja je jedan od aduta AX-a, naglasio bih i odličan modul Project koji obuhvata kompletno projektno vođenje, troškove, hijerarhiju projekata, terminiranje (scheduling) koje je sinhronizhovano sa terminiranjem proizvodnje (ukoliko su zajednički resursi, planiraju se kapaciteti za oboje istovremeno), forecasting itd...

Tu je još i integracija sa OLAP i Reporting servisima SQL Serverom 2005 (ukoliko je on platforma a ne Oracle baza), Demand planner (napredi forecasting), Cost accounting, Balanced Scorecard, Questionnaire, odličan HRM modul, record-level security...

Zaključak je da što se tiče funkcionalnosti - AX nema premca ni među ostalim Dynamics rešenjima ali ni među mnogim rešenjima koje nudi konkurencija.

Mnogo bitna razlika koja nije pomenuta je sama arhitektura i struktura rešenja koja se bitno razlikuje od npr. NAV-a (razvojno okruženje, layers, unicode...)
[ totovic @ 16.11.2007. 09:04 ] @
NAV, kao što sam napomenuo gađa na manja i srednja preduzeća (u našoj zemlji čitaj SREDNJA), a AX za našu zemlju većai i velika.
AX je približno 50% skuplji od NAV-a, ali je njegova implementacija višestruko jeftinija od npr.SAP-a sa kojim je u istom rangu. Naravno, takođe se i implementacija završava daleko brže.
[ mikis @ 12.12.2007. 00:19 ] @
Citat:
radenko: Da li negde moze da se skine i pogleda demo verzija MS NAV-a?


Demo verzija NAV-a 4.0 mogla se skinuti uz malo googlanja sa neta, prilično sam siguran da je jedno vreme moglo i sa http://www.mibuso.com/ (inače jedan od najkorisnijih sajtova za MBS).

Međutim, obično se radi o verziji za američko tržište, sa demo podacima za USA, Kanadu i Meksiko. Osim toga, moje lično iskustvo je da se na osnovu samostalnog upoznavanja sa demo verzijom teško mogu sagledati čak i osnovne prednosti ovog programa. Najbolje je ipak otići u neku firmu gde se NAV već koristi, ili zakazati prezentaciju kod nekog od ovlašćenih partnera/distributera.

Druga mogućnost koju MS nudi je:

"Test Drive Microsoft Dynamics NAV: Log onto our test drive environment using your web browser, and experience Microsoft Dynamics NAV first hand without installing it on your computer. "
http://microsoft.order-5.com/microsoftdynamicslanding/nav.aspx "

ali priznajem da to još uvek nisam probao ;)
[ totovic @ 12.12.2007. 13:59 ] @
Demo možeš da dobiješ od nekog od partnera, ako zakažeš prezentaciju. Nisam siguran, ali mislim da možeš poručiti i od MS-a.
Definitivno, demo ti ništa neće značiti, ako dobro ne poznaješ NAV. Samostalno možeš da ga naučiš (ali teško), samo ako imaš literaturu, koja je prilično obimna.
[ srlexic @ 24.06.2008. 00:57 ] @
Microsoft Dynamics 5.0 konačno i u Srbiji
http://www.economy.rs/elektron...namics-NAV-5-0-i-u-Srbiji.html
[ totovic @ 24.06.2008. 10:05 ] @
Samo mala napomena, pošto ovde govorimo o svim Dynamics proizvodima, u pitanju je MS Dynamics NAV 5.0.
[ RadnaXelA @ 24.06.2008. 13:09 ] @
Ok, posto vidim da ste mi izbrisali post, da kazem ispocetka.
Na legalan nacin doci do bilo kog programa koji se placa je teoretski nemoguce, jedino ako su im serveri opremljeni za to.

Ja sam malopre nasao odredjen torrent na kome sam nasao NAV, ali plati, pa se klati.

Izvinite, necu vise postavljati takve linkove.

[Ovu poruku je menjao RadnaXelA dana 24.06.2008. u 17:01 GMT+1]
[ Miroslav Jeftić @ 24.06.2008. 13:57 ] @
Čisto da ne misliš da moderatori spavaju.
[ totovic @ 21.07.2008. 21:58 ] @
Microsoft je objavlio specifikaciju specifičnosti koje se odnose na Srpsku verziju NAV-a 5.0 SP1.
[ RadnaXelA @ 28.07.2008. 08:47 ] @
Jeli istina da je sav ovaj software potreban za NAV?

Microsoft Windows 2003, SP1 Server
Microsoft SQL Server 2005 Std. Edition SP1 Server
Microsoft Windows Vista Client
Microsoft Small Business Server 2003 SP1 Business Notification Server
ASP.NET Business Notification Server
SQLXML 3.0 SP2 Business Notification Server
Microsoft SQL Server 2005 Notification Services Business Notification Server
Microsoft .NET Framework 2.0 Business Notification Server
SMTP Business Notification Server
Microsoft BizTalk Server 2006 Commerce Gateway
Microsoft XML Parser 3.0 SP2 Commerce Gateway
Microsoft SharePoint Portal Server 2003 Employee Portal
Microsoft Message Queue Employee Portal
Microsoft SQL Analysis Services 2005 Std. Edition Business Analytics
Microsoft SQL Reporting Services 2005 Std. Edition Business Analytics
Microsoft Office 2007 Office integration
MSXML 4.0 Service Pack (Microsoft XML Core Services) Data Migration (Export to Excel)
Microsoft Exchange Server 5.5. SP4 E-mail logging


To sam nasao na nekom sajtu, pa me zanima jeli to istina?
Takodje, jeli istina da NAV postoji samo kao 32bitna verzija? da 64 uopste nema?
[ totovic @ 28.07.2008. 09:15 ] @
Citat:
RadnaXelA: Jeli istina da je sav ovaj software potreban za NAV?

Microsoft Windows 2003, SP1Server
Microsoft SQL Server 2005 Std. Edition SP1Server
Microsoft Windows VistaClient
...

Nije istina.
Svi ovo softveri se mogu, ali i ne moraju koristiti. Sve zavisi od potreba.
Potreban je Windows Server 2000/2003 i Windows 2K/XP/Vista. MS SQL može da se koristi, ali i ne mora; ukoliko nije u pitanju složen sistem, može se koristiti i NAV native database. Bilo bi dobro imati i bar Excel zbog lakšeg rada, exporta tabela u excel radi lakšeg analiziranja.
Sve drugo zavisi od potreba. Naravno, ukoliko želiš integraciju sa npr. Share Pointom, ili Exchangeom, moraš i da imaš te servere. Ali to je obrnuta priča. Stvar je u tome, da ako imaš te servere, možeš ih integrisati sa NAV-om.
[ RadnaXelA @ 28.07.2008. 10:01 ] @
OK, a moze li odgovor na ovo pitanje?
Takodje, jeli istina da NAV postoji samo kao 32bitna verzija? da 64 uopste nema?

[ RadnaXelA @ 28.07.2008. 10:03 ] @
Citat:
totovic: Nije istina.
Bilo bi dobro imati i bar Excel zbog lakšeg rada, exporta tabela u excel radi lakšeg analiziranja.


Zanima me takodje, kako se moze videti export, ako nema office na masini.
Mislim da li je moguce da se otvori u nekom drugom programu?

[Ovu poruku je menjao RadnaXelA dana 28.07.2008. u 11:23 GMT+1]
[ Miloš Baić @ 28.07.2008. 13:07 ] @
Citat:
totovic:
Bilo bi dobro imati i bar Excel zbog lakšeg rada, exporta tabela u excel radi lakšeg analiziranja.

Proširio bih ovu konstataciju sa Outlook - om (u okviru Office paketa), jer NAV ima mogućnost sinhronizacije kontakata, a pokazalo se kao korisno.
Citat:
RadnaXelA: Zanima me takodje, kako se moze videti export, ako nema office na masini.
Mislim da li je moguce da se otvori u nekom drugom programu?

OpenOffice otvara xls fajlove.
[ RadnaXelA @ 28.07.2008. 15:56 ] @
Citat:
Miloš Baić: OpenOffice otvara xls fajlove.


mozes da te iste fajlove otvoris i u notepadu, ako ocemo iskreno
[ totovic @ 28.07.2008. 18:27 ] @
Citat:
RadnaXelA: ...Takodje, jeli istina da NAV postoji samo kao 32bitna verzija? da 64 uopste nema?

Tačno je, NAV postoji samo kao 32bitna verzija, ali se može startovati i na 64bitnim procesorima.
[ totovic @ 28.07.2008. 18:29 ] @
Citat:
RadnaXelA: Zanima me takodje, kako se moze videti export, ako nema office na masini. Mislim da li je moguce da se otvori u nekom drugom programu?

Export može samo na MS Office.
Kopiranje tabela može i u OpenOffice, ali se dešava da neke stvari ne budu odrađene kako treba, tako da je ipak savet da se koristi MS Office. Šta reći, to je ipak Microsoft :-)
[ totovic @ 28.07.2008. 18:32 ] @
Citat:
Miloš Baić: ...Proširio bih ovu konstataciju sa Outlook - om (u okviru Office paketa), jer NAV ima mogućnost sinhronizacije kontakata, a pokazalo se kao korisno...

Naravno da je dobro imati i Outlook. Dobro je koristiti i Exchange Server ako želiš da ga povežeš sa CRM-om. Ima još dobrih kombinacija, ali Excel smatram kao minimalnom potrebom. Najčešće je potrebno izvesti podatke u Excel i koristiti Pivot za razne izveštaje.
[ totovic @ 28.07.2008. 18:35 ] @
Citat:
RadnaXelA: mozes da te iste fajlove otvoris i u notepadu, ako ocemo iskreno :D

Nije bitno čime možeš otvoriti fajl, već šta ćeš raditi sa tim podacima. Zato ipak treba Excel.
Ako želiš samo izvesti podatke (da bi se npr. uvezli u neku drugu aplikaciju), to možeš i u txt ili xml.
[ Miroslav Jeftić @ 28.07.2008. 18:36 ] @
U svakom slučaju, ako se neko već odluči za NAV ne vidim nijedan razlog da ne koristi i Office.
[ RadnaXelA @ 29.07.2008. 08:27 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: U svakom slučaju, ako se neko već odluči za NAV ne vidim nijedan razlog da ne koristi i Office.


otprilike ako neko zeli da koristi NAV, mora da da jos jedno 1000 (minimum) evra za razne programe koji mu trebaju sa strane
+ da tu ne pominjem server, za koji ce da pukne boga oca pora
[ Miroslav Jeftić @ 29.07.2008. 08:30 ] @
Hm... u implementaciji ERP-a, sumnjam da troškovi za Office igraju bitnu ulogu. U krajnjoj liniji, većina će već imati Office, a verovatno i dobar deo tih stvari sa spiska koji si naveo.
[ Miloš Baić @ 29.07.2008. 09:00 ] @
Preduzeće koje uvodi ERP sistem, preraslo je postojeće kapacitete te stvorilo uslove za tu investiciju, u pogledu poslovanja i prihoda koje ostvaruje. S obzirom na kvalitet koji ERP pruža, dugoročno gledano, investicija u prateći softver, u ovom slučaju Office paket, bi trebala biti zanemarljiva.
[ totovic @ 29.07.2008. 09:14 ] @
Citat:
RadnaXelA: otprilike :) ako neko zeli da koristi NAV, mora da da jos jedno 1000 (minimum) evra za razne programe koji mu trebaju sa strane :)
+ da tu ne pominjem server, za koji ce da pukne boga oca pora :D

Investicija u MS Office kod implementacije ERP-a je apsolutno zanemarljiva. Plus, obično firme već imaju MS Office. Kad kažeš na server, ne znam na šta misliš na hardver ili OS?
U svakom slučaju, sve te licence ne učestvuju ozbiljno u celoj priči. Licence za NAV su već ozbiljniji deo, a najozbiljniji deo su usluge implementacije.
Ako su implementacija uspešno izvede, sve je u redu. Ako je neuspešna, skupa je i jedna licenca za MS Office, a kamoli vrednost celog sistema.
[ RadnaXelA @ 29.07.2008. 09:22 ] @
Citat:
totovic: Investicija u MS Office kod implementacije ERP-a je apsolutno zanemarljiva. Plus, obično firme već imaju MS Office. Kad kažeš na server, ne znam na šta misliš na hardver ili OS?
U svakom slučaju, sve te licence ne učestvuju ozbiljno u celoj priči. Licence za NAV su već ozbiljniji deo, a najozbiljniji deo su usluge implementacije.
Ako su implementacija uspešno izvede, sve je u redu. Ako je neuspešna, skupa je i jedna licenca za MS Office, a kamoli vrednost celog sistema.


Ok sada i ja znam da svako od vas tera vodu na svoju vodenicu.
Ok to jeste bas tako kako si rekao, ali sto se tice office, sto sam rekao na server masini treba OS, office, pa sql, .... ma zilion programa, a treba bogme para i za hardver, trazi NAV dosta, bas dosta. Dosao sam do nekih stvari sta sve NAV zahteva i ono ne mogu da verujem

Svi znate koliko sam ja za Hansu, tako da imam jedno odlicno poredjenje, ali koje se nalazi u xls fajlu, sad cu videti da ga konvertujem kao sliku pa da vam pokazem, pa mi posle recite vase misljenje o tome.

Eto je slika kao attach, pogledajte pa recite...
[ totovic @ 29.07.2008. 10:08 ] @
Citat:
RadnaXelA: Eto je slika kao attach, pogledajte pa recite...

Tvoja slika mi nije jasna. Ta slika je i bila tvoje prvo pitanje i dao sam ti odgovor na njega. To što si napisao nije sve potrebno za funkcionisanje NAV-a. To je spisak softvera sa kojima NAV radi. Čak je spisak i pogrešan, jer nedostaje dobar deo sa te liste.

Citat:
RadnaXelA: ...ali sto se tice office, sto sam rekao na server masini treba OS, office, pa sql, .... ma zilion programa

Na serveru ne treba Office. Možeš da ga imaš, ali ne treba. Jedino ako je to Terminal server. SQL možeš da koristiš, ali ne moraš, možeš da koristiš i NAV database.

Citat:
RadnaXelA: ...a treba bogme para i za hardver, trazi NAV dosta, bas dosta. Dosao sam do nekih stvari sta sve NAV zahteva i ono ne mogu da verujem :)

Izgleda da baš i ne znaš o čemu govoriš. Što se tiče hardvera, NAV zahteva izuzetno malo. Naravno, izuzetak je server, ali i tu zavisi. Ako je baza par GB, ni on ne zahteva ništa posebno. Ako je baza >500GB, naravno da zahteva. Ali u tom slučaju svaki sistem sa tolikom bazom zahteva ozbiljniji hardver na serveru.
Za desktop računare, može svaka PIV, a može i PIII. Vista nije neophodna, i to sam već rekao. Ako je ovo zahtevna konfiguracija???...
[ Miloš Baić @ 29.07.2008. 10:09 ] @
Citat:

Ok to jeste bas tako kako si rekao, ali sto se tice office, sto sam rekao na server masini treba OS, office, pa sql, .... ma zilion programa, a treba bogme para i za hardver, trazi NAV dosta, bas dosta.

Zavisi, NAV ima svoje implementacije u malim, srednjim i velikim preduzećima, gde u svakom, ponaosob, ide i prateći hardver i softver. Preduzeće koje ima novac da kupi automobil od par hiljada eura radi uspešnijeg poslovanja (čak i više vozila), a nije spremno tu istu svotu novca uložiti u ERP sistem, nije sazrelo za prelazak na ERP.
[ RadnaXelA @ 29.07.2008. 10:38 ] @
Citat:
totovic:Tvoja slika mi nije jasna. Ta slika je i bila tvoje prvo pitanje i dao sam ti odgovor na njega. To što si napisao nije sve potrebno za funkcionisanje NAV-a. To je spisak softvera sa kojima NAV radi. Čak je spisak i pogrešan, jer nedostaje dobar deo sa te liste.


Kazes slika nije jasna, ajde da je posjasnim. Dao si mi odgovor, ali odgovor je tipa, kroz vrata mozes da izadjes na 101 nacin, da li ces normalno, ili preskakajuci, ili ici unazad, ili kotrljajuci se, to je drugo.
Na slici se vidi sta zahteva NAV za koliko toliko normalan rad a sta zahteva Hansa.
Ovde samo zelim da pokazem da NAV zahteva mnogo toga. Kazes takodje, ne znam tacno gde, da za ERP sistem je najjeftinja stavka office, (izvini ako nisam dobro napisao), pa po toj logici sve sto je jeftinije od NAV licence se podrazumeva da ima?!
Zar nije jeftinije Linux, open office, ili svi ti free programi i OS? Cini se kao mala usteda, ali bogme nije.

Citat:
totovic:Na serveru ne treba Office. Možeš da ga imaš, ali ne treba. Jedino ako je to Terminal server. SQL možeš da koristiš, ali ne moraš, možeš da koristiš i NAV database.


U koliko slucajeva do sada je koriscena NAV baza a da je radila odlicno, a da si ti upucen u to? Ovo licno mene zanima...

Citat:
totovic: Izgleda da baš i ne znaš o čemu govoriš. Što se tiče hardvera, NAV zahteva izuzetno malo. Naravno, izuzetak je server, ali i tu zavisi. Ako je baza par GB, ni on ne zahteva ništa posebno. Ako je baza >500GB, naravno da zahteva. Ali u tom slučaju svaki sistem sa tolikom bazom zahteva ozbiljniji hardver na serveru.
Za desktop računare, može svaka PIV, a može i PIII. Vista nije neophodna, i to sam već rekao. Ako je ovo zahtevna konfiguracija???...


Pa da ne znam o cemu govorim, ne bih ovde ni kucao. Mene pretezno zanima server, jer je koliko vidim tu ogromno ulaganje, naravno ovde ni ja, a ni ti ne pricamo o bazi za neku firmu koja ce godisnje imati 3000 faktura, nego o nekoj vecoj i to dosta vecoj.


Izvinite sto kopiram, ali jednostavno moram.

Example 100 Dynamics – NAV users; CPU 100 users / 10 users per processor core = 10 cores†† or 100 users / 15 users per core = 6.67 cores which really equates to 8 cores††
For this example, a 4-way dual core or 2-way quad core server would be the recommended choice. Because Dynamics – NAV is utilizing client side cursors you may consider more smaller Terminal Servers for better network bandwidth such as 2 2-way dual core or 2 1-way quad core servers. RAM (100 users X 64 MB per user) + 1 GB for the OS = 7400 MB which equates to 8 GB of RAM For this example if you deployed a 4 way dual core server all 8 GB of RAM would installed on the that server and the same holds true the 2 way quad core machines. If you deploy multiple Terminal Servers the RAM calculation is a little different as we must figure in the 1 GB or RAM for the OS on each server. (50 users X 64 MB per user) + 1 GB for the OS = 4200 (4 or 6 GB of RAM)
In this example, you will need to take into account workload and activity to decide whether the 4 GB will be sufficient or you will need to scale up to 6 GB DISK 100 users X 500 MB per user = 50000 MB or 50 GB For this example we would recommend two internal 146 GB 15K RPM SCSI or SAS drives in a RAID 1 configuration to hold the Dynamics – NAV temp files, OS and program files, page file, and anything else installed on the Terminal Server. †† It is recommended that you use both calculations to find a feasible recommendation that can be applied to currently available hardware.

To je iz vaseg fajla Hardware Guide for Dynamics – NAV.
[ RadnaXelA @ 29.07.2008. 10:40 ] @
Citat:
Miloš Baić: Zavisi, NAV ima svoje implementacije u malim, srednjim i velikim preduzećima, gde u svakom, ponaosob, ide i prateći hardver i softver. Preduzeće koje ima novac da kupi automobil od par hiljada eura radi uspešnijeg poslovanja (čak i više vozila), a nije spremno tu istu svotu novca uložiti u ERP sistem, nije sazrelo za prelazak na ERP.


Dobar je odgovor, ali nisam krenuo na tu temu.
I ja sam za uvodjenje ERP sistema u kompanije kojima treba, ali kao sto rekoh, odgovori su tipa kroz ova vrata mozes izaci na 101 nacin

Offtopic:
Sad sam gledao tvoj sajt, i moram reci, RESPECT man
[ Miloš Baić @ 29.07.2008. 10:46 ] @
Citat:

U koliko slucajeva do sada je koriscena NAV baza a da je radila odlicno, a da si ti upucen u to? Ovo licno mene zanima...

U mom okruženju, ne direktnom, najmanje 10 implementacija NAV - a ima native bazu i radi odlično, već više godina unazad, sve su od više GB - a.

Koliko zaključujem, ovde je problem sa neinformisanošću, odnosno, ono što ne znamo nismo u stanju ni da vidimo.
[ Miroslav Jeftić @ 29.07.2008. 10:48 ] @
Citat:
RadnaXelA: Na slici se vidi sta zahteva NAV za koliko toliko normalan rad a sta zahteva Hansa.


Gde se vidi? Ja toj slici vidim samo da piše "NAV software requirements".
[ RadnaXelA @ 29.07.2008. 10:54 ] @
Citat:
Miloš Baić: U mom okruženju, ne direktnom, najmanje 10 implementacija NAV - a ima native bazu i radi odlično, već više godina unazad, sve su od više GB - a.

Koliko zaključujem, ovde je problem sa neinformisanošću, odnosno, ono što ne znamo nismo u stanju ni da vidimo.


Ok, hvala.
[ RadnaXelA @ 29.07.2008. 10:54 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Gde se vidi? Ja toj slici vidim samo da piše "NAV software requirements".


dobro de, dodacu jos jednu 2 reci
[ Miloš Baić @ 29.07.2008. 10:58 ] @
@RadnaXelA

Izvinjavam se ako sam bio neprijatan ili ako sam doveo do uvrede, nije mi to bila namera (odnosi se na drugu citiranu rečenicu).
[ RadnaXelA @ 29.07.2008. 11:03 ] @
Citat:
Miloš Baić: @RadnaXelA

Izvinjavam se ako sam bio neprijatan ili ako sam doveo do uvrede, nije mi to bila namera (odnosi se na drugu citiranu rečenicu).


Ma daj bre covece, kad bih se ja tako lako vredjao onda, gde bi nam bio kraj?
Svako ima svoje misljenje, zato i volim ES (malo reklame ), jer svi imaju svoju argumentaciju i svi znaju

Samo opusteno
[ totovic @ 29.07.2008. 16:09 ] @
Citat:
RadnaXelA: ...U koliko slucajeva do sada je koriscena NAV baza a da je radila odlicno, a da si ti upucen u to? Ovo licno mene zanima...

Ja znam za bar 10 takvih implementacija, a lično sam uradio 3 i rade apsolutno dobro.
Citat:
RadnaXelA: ...Zar nije jeftinije Linux, open office, ili svi ti free programi i OS? Cini se kao mala usteda, ali bogme nije...

U tom slučaju se sigurno nećeš odlučiti za MS NAV, već za neko free ERP rešenje :)
Citat:
RadnaXelA: Example 100 Dynamics – NAV users; CPU 100 users / 10 users per processor core = 10 cores†† or 100 users / 15 users per core = 6.67 cores which really equates to 8 cores††
For this example, a 4-way dual core or 2-way quad core server would be the recommended choice. Because Dynamics – NAV is utilizing client side cursors you may consider more smaller Terminal Servers for better network bandwidth such as 2 2-way dual core or 2 1-way quad core servers. RAM (100 users X 64 MB per user) + 1 GB for the OS = 7400 MB which equates to 8 GB of RAM For this example if you deployed a 4 way dual core server all 8 GB of RAM would installed on the that server and the same holds true the 2 way quad core machines. If you deploy multiple Terminal Servers the RAM calculation is a little different as we must figure in the 1 GB or RAM for the OS on each server. (50 users X 64 MB per user) + 1 GB for the OS = 4200 (4 or 6 GB of RAM)
In this example, you will need to take into account workload and activity to decide whether the 4 GB will be sufficient or you will need to scale up to 6 GB DISK 100 users X 500 MB per user = 50000 MB or 50 GB For this example we would recommend two internal 146 GB 15K RPM SCSI or SAS drives in a RAID 1 configuration to hold the Dynamics – NAV temp files, OS and program files, page file, and anything else installed on the Terminal Server. †† It is recommended that you use both calculations to find a feasible recommendation that can be applied to currently available hardware.
To je iz vaseg fajla Hardware Guide for Dynamics – NAV.

To je preporuka za najoptimalniji rad NAV-a i ne može se uzeti zdravo za gotovo. Ne mere se sve karakteristike prema broju korisnika. Sa druge strane ne možeš optužiti MS da krije šta je sve potrebno za optimalan rad, što sam primetio kod dobrog broja proizvođača softvera. Broj procesora se uzima prema zahtevnosti istovremenih obrada...
Ja sam imao samo jednu implementaciju na kojoj se koristi 4 procesora. Ima uzuzetno zahtevne funkcije u radu i ogroman broj korisnika; baza je >1TB. Čak i tu, prateći performanse 4 procesora nisu bila potrebna. U svim drugim velikim implementacijama se koriste 2 procesora. Memorije nika nije dosta, čak mogu reći da ta preporuka od 8GB RAM-a po meni nije dovoljna za velike implementacije. Ali da ponovim, nije neophodno ni tih 8GB, ali bi bilo mnogo bolje kada bi imalo što više.
Jedini što je sigurno potrebno za kvalitetan rad je broj diskova. Što više diskova, a posebno za Transaction Log.
Svakoj iole ozbiljnoj firmi, a firma koja ima 100 istovremenih korisnika je ozbiljna, ovo nije velika investicija. Za manje firme je potrebna daleko slabija mašina, pa čak i ne mora da bude serverska.
[ RadnaXelA @ 29.07.2008. 16:19 ] @
Citat:
totovic: U tom slučaju se sigurno nećeš odlučiti za MS NAV, već za neko free ERP rešenje


A jednostavno sam morao da ti odgovorim. A sta fali Hansi? Nije free a sve ovo podrzava.

Citat:
totovic:
Ja sam imao samo jednu implementaciju na kojoj se koristi 4 procesora. Ima uzuzetno zahtevne funkcije u radu i ogroman broj korisnika; baza je >1TB. Čak i tu, prateći performanse 4 procesora nisu bila potrebna. U svim drugim velikim implementacijama se koriste 2 procesora. Memorije nika nije dosta, čak mogu reći da ta preporuka od 8GB RAM-a po meni nije dovoljna za velike implementacije. Ali da ponovim, nije neophodno ni tih 8GB, ali bi bilo mnogo bolje kada bi imalo što više.


Ovde me pretezno zanima 8gb RAMa. Negde sam u tom fajlu procitao da NAV moze koristiti max 1 GB RAMa.
Ostalih 7 ide na win?

Evo nasao sam i tu recenicu †† Microsoft Dynamics™ NAV Database Server can only use 1GB of RAM.
[ totovic @ 29.07.2008. 16:59 ] @
Citat:
RadnaXelA: Ovde me pretezno zanima 8gb RAMa. Negde sam u tom fajlu procitao da NAV moze koristiti max 1 GB RAMa.
Ostalih 7 ide na win?

1GB maksimalno može da korsti NAV Databese Server. Ovo 8GB se odnosi za NAV koji je postavljen na MS SQL Server.
[ miloshdr @ 29.07.2008. 22:17 ] @
Citat:
RadnaXelA: Ovde me pretezno zanima 8gb RAMa. Negde sam u tom fajlu procitao da NAV moze koristiti max 1 GB RAMa.
Ostalih 7 ide na win? :)

Evo nasao sam i tu recenicu †† Microsoft Dynamics™ NAV Database Server can only use 1GB of RAM.

Kao što je rečeno ovo se odnosi samo na NAV Database server (free verzija), SQL Server podržava 8GB, a postoji i verzija SQL Express Servera (free) koja nudi slične mogućnosti, podržava baze do 4GB i koliko znam 4GB RAM-a. Koristi se kao opcija za srednja i mala preduzeća sa manjim brojem stavki, a ne opterećuje finansijski investiciju.
Moje iskustvo sa NAV databese serverom je da radi bez problema kod manje zahtevnih klijenata...

[ miloshdr @ 29.07.2008. 22:40 ] @
@RadnaXelA
Koliko vidim pogrešno si shvati potrebe NAV-a i cenu MS softvera koji može da prati NAV, ili je osnova na kojoj se podiže NAV.
Jedino je tačno da je za inicijalnu impelentaciju NAV-a potrebna kupovina licenci i skromna HW i mrežna struktura. Ukoliko klijent ima potrebu da koristi SQL server umesto Native-a može da izabere free varijantu (sa ograničenjima) ili full SQL server koji pored standardnih funkcija sadrži reporting servise. Excel nije obavezan ali se preporučuje... olakšava export i import podataka, što znači da je preporuka uzeti i Office paket.

Office paketa, kao i sve druge licence koje kupuju pravna lica (SQL server, Exchange, Win...) najčešće se prodaju kroz određene pakete licenciranja (OLP, OVS...) koji su mnogo povoljniji od standardnih (MP) cena koje svi znamo. Takođe, većiniu MS licenci je moguće iznajmiti, što značajno smanjuju početni investiciju... zaključak, ukoliko se MS softver uzima paketski i potpiše ugovor o licenciranju, investicija je dosta manja.
[ RadnaXelA @ 30.07.2008. 08:31 ] @
Citat:
RadnaXelA: Citat:
totovic: U tom slučaju se sigurno nećeš odlučiti za MS NAV, već za neko free ERP rešenje


A jednostavno sam morao da ti odgovorim. A sta fali Hansi? Nije free a sve ovo podrzava.


Ovo mi Totovicu i dalje nisi odgovorio?!
[ RadnaXelA @ 30.07.2008. 08:36 ] @
Citat:
miloshdr: @RadnaXelA
Koliko vidim pogrešno si shvati potrebe NAV-a i cenu MS softvera koji može da prati NAV, ili je osnova na kojoj se podiže NAV.
Jedino je tačno da je za inicijalnu impelentaciju NAV-a potrebna kupovina licenci i skromna HW i mrežna struktura. Ukoliko klijent ima potrebu da koristi SQL server umesto Native-a može da izabere free varijantu (sa ograničenjima) ili full SQL server koji pored standardnih funkcija sadrži reporting servise. Excel nije obavezan ali se preporučuje... olakšava export i import podataka, što znači da je preporuka uzeti i Office paket.

Office paketa, kao i sve druge licence koje kupuju pravna lica (SQL server, Exchange, Win...) najčešće se prodaju kroz određene pakete licenciranja (OLP, OVS...) koji su mnogo povoljniji od standardnih (MP) cena koje svi znamo. Takođe, većiniu MS licenci je moguće iznajmiti, što značajno smanjuju početni investiciju... zaključak, ukoliko se MS softver uzima paketski i potpiše ugovor o licenciranju, investicija je dosta manja.


Milose, nisam uzeo nista pogresno. Cela vasa prica je u fazonu ne moras, ali bi ti bilo veoma povoljno i pozeljno da uzmes.
Jel' se desavalo da imate usera koji nema office paket?

Sto se tice office paketa, neka onako najeftinija verzija za 10 usera, tu se dobija i win server, kosta 3291 € godisnje. x 3 godine i eto resenja
10000 € za office + win za 10 usera! Eto toliko o tome, mogu da okacim i pravi link za to ako zelite da citate.

[Ovu poruku je menjao RadnaXelA dana 30.07.2008. u 10:50 GMT+1]
[ Miroslav Jeftić @ 30.07.2008. 08:59 ] @
Ne pričaj svašta, kad moram tako da kažem. Ta cifra je možda iznos za tri godine (i to sa serverom za 10 korisnika, bez servera ni blizu), ali da je to na godišnjem nivou, to je smešno.
[ RadnaXelA @ 30.07.2008. 09:13 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Ne pričaj svašta, kad moram tako da kažem. Ta cifra je možda iznos za tri godine (i to sa serverom za 10 korisnika, bez servera ni blizu), ali da je to na godišnjem nivou, to je smešno. :)


MS Super Pro Poslovni Paket
10 Windows Vista Business Upgrade licenci za poslovnu upotrebu
10 MS Office Professional Plus licenci za upotrebu na radnom mestu
10 MS Office Professional Plus licenci za kućnu upotrebu zaposlenih
Microsoft Windows Server 2003 R2 Standard
Exchange Server 2007 Standard
10 pristupnih licenci za radne stanice koje pristupaju serveru (CALs)
Office e-learning - elektronski kursevi za zaposlene
Poklon: vaučer za nadogradnju računara na Vista Capable nivo
Cena:

Godišnja rata je 3789 US$ + PDV = 4471 US$ ~ 3291€ - tokom tri godine otplate, cena ovog paketa za vašu firmu je 329€ godišnje po zaposlenom ili 27€ mesečno po zaposlenom.

Microsoft Office Professional Plus paket se od Microsoft Office Small Business 2007 razlikuje po dodatnim programima: Access 2007 i InfoPath 2007

Iako je ovo jači paket od Pro paketa, sa odvojenim Windows 2003 i Exchange serverom, sa Office Professional Plus umesto Small Business, nisam baš siguran za koga je namenjen - ako imate veće potrebe od Pro paketa, onda je možda projektovanje specifične ponude za vaše preduzeće bolji izbor od standardizovanog Super Pro paketa.
[ totovic @ 30.07.2008. 09:21 ] @
Citat:
RadnaXelA: Ovo mi Totovicu i dalje nisi odgovorio?!

Jesam li ja i jednog trenutka rekao da je NAV jedino i najbolje rešenje na svetu? Čemu takvo pitanje? Ne znam šta i da li nešto fali Hansi. Jednostavno ovdegovorimo o Dynamicsu, a ne o Hansi. Ukoliko hoćeš tako nešto da porediš, otvori novu temu.
Citat:
RadnaXelA: Milose, nisam uzeo nista pogresno. Cela vasa prica je u fazonu ne moras, ali bi ti bilo veoma povoljno i pozeljno da uzmes.
Jel' se desavalo da imate usera koji nema office paket?

Meni se nikada nije dogodilo da imam projekat na kome nema MS Office na računarima. Dešavalo mi se da nema na svim računarima i to je sasvim normalno. U velikim firmama, oko 50% zaposlenih samo jednostavno unose podatke i nemaju nikakvih potreba za analiziranjem.
Citat:
RadnaXelA: ...Sto se tice office paketa, neka onako najeftinija verzija za 10 usera, tu se dobija i win server, kosta 3291 € godisnje. x 3 godine i eto resenja :D 10000 € samo za office za 10 usera! Eto toliko o tome, mogu da okacim i pravi link za to ako zelite da citate.

Ovo u vezi računice za Office je malo promašilo temu. Nije 10000€ samo za office za 10 usera, već za office, windows i server sa kalovima. To je malo drugačija priča. I to se plaća u roku od 3 godine u mesečnim ratama.
[ mirko.mirko @ 30.07.2008. 09:23 ] @
Citat:
Jel' se desavalo da imate usera koji nema office paket?


Trenutno jedna od najvecih Nav instalacija kod nas, radi u firmi koja nema Office. Malo komplikuje stvari, ali ništa specijalno.
[ RadnaXelA @ 30.07.2008. 09:28 ] @
Citat:
totovic:Jesam li ja i jednog trenutka rekao da je NAV jedino i najbolje rešenje na svetu? Čemu takvo pitanje? Ne znam šta i da li nešto fali Hansi. Jednostavno ovdegovorimo o Dynamicsu, a ne o Hansi. Ukoliko hoćeš tako nešto da porediš, otvori novu temu.


Ne nego si napisao da je u slucaju koriscenja LINUXa, najbolje koristiti neko free resenje.
E zbog toga sam insistirao da mi odgovoris.
[ RadnaXelA @ 30.07.2008. 09:29 ] @
Citat:
totovic: Ovo u vezi računice za Office je malo promašilo temu. Nije 10000€ samo za office za 10 usera, već za office, windows i server sa kalovima. To je malo drugačija priča. I to se plaća u roku od 3 godine u mesečnim ratama.


A sada jos jedno pitanje, vi ste naravno microsoft certified partner, jeli vi smete da instalirate NAV a da znate da se u toj firmi npr koristi nelegalna verzija Office ili win ili sta vec?
[ totovic @ 30.07.2008. 09:30 ] @
Citat:
RadnaXelA: MS Super Pro Poslovni Paket...nisam baš siguran za koga je namenjen...

Mislim da si malo promašio temu. Ovo bi više bilo za temu Windows vs Linux ili MS Office vs OpenOffice. Ovo nema veze sa temom koja se zove: Poređenje Microsoft Dynamics paketa.
[ totovic @ 30.07.2008. 09:34 ] @
Citat:
RadnaXelA: A sada jos jedno pitanje, vi ste naravno microsoft certified partner, jeli vi smete da instalirate NAV a da znate da se u toj firmi npr koristi nelegalna verzija Office ili win ili sta vec?

Mi smo MS partneri, ali nismo poreska policija, tržišna inspekcija ili inspektori privrednog kriminala.
Mene ne interesuje legalnost nečega što neko ima u firmi. Ja ne smem da prodam NAV bez licenci (odnosno na crno, koristeći tuđu licencu), kao ni ostali softver koji ja instaliram uz NAV.
[ RadnaXelA @ 30.07.2008. 09:38 ] @
Citat:
totovic: Mislim da si malo promašio temu. Ovo bi više bilo za temu Windows vs Linux ili MS Office vs OpenOffice. Ovo nema veze sa temom koja se zove: Poređenje Microsoft Dynamics paketa.


Pa tu bas i nisi u pravu.
Poceo sam lepo pitanjem u temi koja se tice NAV, sta zahteva NAV da bi radio. Postavio sam sliku koju sam nasao na forumu koji se bavi iskljucivo NAVom.
I nije ovo za tu temu, nemoj tako da govoris.
Tema je krenula u tom pravcu kada si rekao da su najvaznije NAV licence.
[ RadnaXelA @ 30.07.2008. 09:41 ] @
Citat:
totovic: Mi smo MS partneri, ali nismo poreska policija, tržišna inspekcija ili inspektori privrednog kriminala.
Mene ne interesuje legalnost nečega što neko ima u firmi. Ja ne smem da prodam NAV bez licenci (odnosno na crno, koristeći tuđu licencu), kao ni ostali softver koji ja instaliram uz NAV.


Ok eto to me je i zanimalo, nista vise.

Ali ako imas vremena zamolio bih te samo da mi napises koji ("kao ni ostali softver koji ja instaliram uz NAV") je to software.
[ Miroslav Jeftić @ 30.07.2008. 09:46 ] @
Citat:
RadnaXelA: MS Super Pro Poslovni Paket
10 Windows Vista Business Upgrade licenci za poslovnu upotrebu
10 MS Office Professional Plus licenci za upotrebu na radnom mestu
10 MS Office Professional Plus licenci za kućnu upotrebu zaposlenih
Microsoft Windows Server 2003 R2 Standard
Exchange Server 2007 Standard
10 pristupnih licenci za radne stanice koje pristupaju serveru (CALs)
Office e-learning - elektronski kursevi za zaposlene
Poklon: vaučer za nadogradnju računara na Vista Capable nivo
Cena:

Godišnja rata je 3789 US$ + PDV = 4471 US$ ~ 3291€ - tokom tri godine otplate, cena ovog paketa za vašu firmu je 329€ godišnje po zaposlenom ili 27€ mesečno po zaposlenom.


Je l' se ti šališ ili šta? Prvo napišeš 10 000e "samo za najjefitiniji office", a onda daš spisak sa 10xOS+10xOffice Professional (daleko od najjeftinijeg) u firmi+10xOffice Pro kod kuće+Server sa 10 Cal+Exchange Server+nekakvi kursevi?
[ RadnaXelA @ 30.07.2008. 09:49 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Je l' se ti šališ ili šta? Prvo napišeš 10 000e "samo za najjefitiniji office", a onda daš spisak sa 10xOS+10xOffice Professional (daleko od najjeftinijeg) u firmi+10xOffice Pro kod kuće+Server sa 10 Cal+Exchange Server+nekakvi kursevi?


prvo sam napisao 1000 evra
a onda 10000 za sve sto sam nasao

pogledaj u postovima, ako sam slucajno pogresio onda se izvinjavam, mada mislim da nisam...
[ Miroslav Jeftić @ 30.07.2008. 09:54 ] @
Bome je pisalo "10 000 samo za office", sad si ispravio. Ali nije bitno, spisak obuhvata kompletno rešenje za preduzeće i naravno da neće biti samo hiljadu evra.
[ RadnaXelA @ 30.07.2008. 10:01 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Bome je pisalo "10 000 samo za office", sad si ispravio. Ali nije bitno, spisak obuhvata kompletno rešenje za preduzeće i naravno da neće biti samo hiljadu evra.


Nasao sam gresku i morao sam da je ispravim
Ok, ali ponovo kazem i to je ogromno ulaganje
[ Miroslav Jeftić @ 30.07.2008. 10:03 ] @
Jeste veliko ulaganje, ali postavlja se pitanje šta su do sada radili? Sumnjam da firme koje još nisu nabavile ni Office uopšte razmišljaju o uvođenju ERP-a.
[ mirko.mirko @ 30.07.2008. 10:06 ] @
Office nije uslov za Nav, i malo je jadno pokušavati predstaviti Nav kao skup zato što velika većina korisnika ima i instaliran office (samo da još jednom napomenem, da jedna od najvećih Nav instalacija je u firmi koja ne koristi MS Office).
[ totovic @ 30.07.2008. 10:20 ] @
Citat:
RadnaXelA: Pa tu bas i nisi u pravu.
Poceo sam lepo pitanjem u temi koja se tice NAV, sta zahteva NAV da bi radio. Postavio sam sliku koju sam nasao na forumu koji se bavi iskljucivo NAVom.
I nije ovo za tu temu, nemoj tako da govoris.
Tema je krenula u tom pravcu kada si rekao da su najvaznije NAV licence.

Da odgovorio sam baš tako, jer tvoje pitanje isto kao da hoćeš da zidaš kuću, a nemaš ni plac ni temelj. Moraš da imaš i računare i operativni sistem i server. Naravno da moraš to da imaš i to nije investicija u koju se ulaže prilikom kupovine ERP-a. Izbor firme je da li želi da ima svoj mail server, da li želi da korsti Share Poinit... To nema nikakve veze sa uvođenjem ERP rešenja. Firma je morala nekako da posluje i pre uvođenja ERP-a. Kada na takvo stanje dođe implementacija NAV-a, glavni trošak su licence za NAV i trošak usluga implementacije. Dodatne investicije u neki softver su zanemarljive.

Možda u toj firmi uopšte nije bilo knjigovodstva, već je to radila eksterna agencija. Hoćemo li u cenu koštanja ERP rešenja, onda dodavati i cenu poslovnog prostora, stolove, stolice...?

Postavlja se pitanje, šta ako je firma dotle koristila Linux. Odgovor: Onda verovatno neće kupiti NAV koji je MS proizvod. Ako baš i želi, moraće da pređe na Windows platformu. Koliko je meni poznato, to je apsolutna retkost, jer su i Linux i Windows korisnici apsolutno zadrti u svojim stavovima. Na ovoj temi me uopše ne zanima šta bi kupili u slučaju da imaju Linux, jer to nije ova tema.

Zašto Microsoft radi samo sa svojom platformom? Nemam odgovor na to pitanje, a čak to nije ni tačno u potpunosti. Da li je zato bolji ili gori od konkurencije? To neka odgovore klijenti koji koriste ta rešenja. Cela tvoja priča je u fazonu da Hansa može da radi i na Windowsu i na Linuxu. Da to mi je poznato. I OpenOffice to isto može, ali je pitanje da li je kvalitetniji od MS Officea. Da li taj kvalitet vredi dodatnog ulaganja? Zavisi šta je firmi potrebni. Ne znam koji je ERP bolji, Hansa ili NAV. Moje mišljenje ću zadržati za sebe, ali nisam se bavio ozbiljnom analizom. Za ozbiljnu analizu ti je potrebno da bar 3 godine radiš u potpunosti i na jednom i na drugom rešenju. Ja nemam vremena za to, a ne želim da ovde prosipam marketinške smicalice.
[ RadnaXelA @ 30.07.2008. 10:28 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Jeste veliko ulaganje, ali postavlja se pitanje šta su do sada radili? Sumnjam da firme koje još nisu nabavile ni Office uopšte razmišljaju o uvođenju ERP-a. ;)


Ja licno znam firmu koja je umesto office uzela OpenOffice, i sada je pregovorima za ERP resenje.
Firma je iz BG
[ RadnaXelA @ 30.07.2008. 10:30 ] @
Citat:
mirko.mirko: Office nije uslov za Nav, i malo je jadno pokušavati predstaviti Nav kao skup zato što velika većina korisnika ima i instaliran office (samo da još jednom napomenem, da jedna od najvećih Nav instalacija je u firmi koja ne koristi MS Office).


Zasto ste svi zadrti u tome da zelim da predstavim NAV kao da je skup?

Jos jednom, procitao sam na forumima na kojima se prica samo o NAVu, i to samo experti u toj oblasti, i samo sam to isto postavio ovde.
[ RadnaXelA @ 30.07.2008. 10:34 ] @
Citat:
totovic: Da odgovorio sam baš tako, jer tvoje pitanje isto kao da hoćeš da zidaš kuću, a nemaš ni plac ni temelj. Moraš da imaš i računare i operativni sistem i server. Naravno da moraš to da imaš i to nije investicija u koju se ulaže prilikom kupovine ERP-a. Izbor firme je da li želi da ima svoj mail server, da li želi da korsti Share Poinit... To nema nikakve veze sa uvođenjem ERP rešenja. Firma je morala nekako da posluje i pre uvođenja ERP-a. Kada na takvo stanje dođe implementacija NAV-a, glavni trošak su licence za NAV i trošak usluga implementacije. Dodatne investicije u neki softver su zanemarljive.

Možda u toj firmi uopšte nije bilo knjigovodstva, već je to radila eksterna agencija. Hoćemo li u cenu koštanja ERP rešenja, onda dodavati i cenu poslovnog prostora, stolove, stolice...?

Postavlja se pitanje, šta ako je firma dotle koristila Linux. Odgovor: Onda verovatno neće kupiti NAV koji je MS proizvod. Ako baš i želi, moraće da pređe na Windows platformu. Koliko je meni poznato, to je apsolutna retkost, jer su i Linux i Windows korisnici apsolutno zadrti u svojim stavovima. Na ovoj temi me uopše ne zanima šta bi kupili u slučaju da imaju Linux, jer to nije ova tema.

Zašto Microsoft radi samo sa svojom platformom? Nemam odgovor na to pitanje, a čak to nije ni tačno u potpunosti. Da li je zato bolji ili gori od konkurencije? To neka odgovore klijenti koji koriste ta rešenja. Cela tvoja priča je u fazonu da Hansa može da radi i na Windowsu i na Linuxu. Da to mi je poznato. I OpenOffice to isto može, ali je pitanje da li je kvalitetniji od MS Officea. Da li taj kvalitet vredi dodatnog ulaganja? Zavisi šta je firmi potrebni. Ne znam koji je ERP bolji, Hansa ili NAV. Moje mišljenje ću zadržati za sebe, ali nisam se bavio ozbiljnom analizom. Za ozbiljnu analizu ti je potrebno da bar 3 godine radiš u potpunosti i na jednom i na drugom rešenju. Ja nemam vremena za to, a ne želim da ovde prosipam marketinške smicalice.


Ok, ovo vec polako prelazi u vredjanje.
Ne zelim da se sa bilo kime od vas svadjam, ali hvala bogu, zelim da imam svoje misljenje, kao sto i vi imate vase.

A kazes da ne zelis da prosipas marketinške smisalice, pa 99% tvojih postova je samo hvaljenje NAV i pisanje o tome kako niko nije kao NAV. Sta li je to?
E ako to nije marketing, onda zaista ne znam sta da kazem drugo.
[ totovic @ 30.07.2008. 10:34 ] @
Citat:
RadnaXelA: Jos jednom, procitao sam na forumima na kojima se prica samo o NAVu, i to samo experti u toj oblasti, i samo sam to isto postavio ovde.

Ali nisi shvatio šta su ljudi napisali!!!
Oni su napisali sa čim je sve moguće povezati NAV, na čemu može da radi, a ne šta je potrebno za njegov rad.
I još nešto, nije dovoljno čitati o nečemu, već je potrebno raditi sa tim sistemom, odnosno sa više sistema, steći više godina iskustva u praksi, pa tek onda komentarisati takve stvari.
[ Miroslav Jeftić @ 30.07.2008. 10:35 ] @
Već ti je Totović odgovorio - ako do sada nisu koristili MS rešenja, verovatno se neće ni odlučiti za NAV. Oni koji su se odlučili sigurno da već imaju i Office i Server i sve ostalo što je potrebno.
[ totovic @ 30.07.2008. 10:40 ] @
Citat:
RadnaXelA: Ok, ovo vec polako prelazi u vredjanje.
Ne zelim da se sa bilo kime od vas svadjam, ali hvala bogu, zelim da imam svoje misljenje, kao sto i vi imate vase.

A kazes da ne zelis da prosipas marketinške smisalice, pa 99% tvojih postova je samo hvaljenje NAV i pisanje o tome kako niko nije kao NAV. Sta li je to?
E ako to nije marketing, onda zaista ne znam sta da kazem drugo.


1. Nijednom rečenicom te nisam uvredio. Pronađi takvu reč ili rečenicu i prestaću da pišem na ovom forumu.
2. Niko se sa tobom ne svađa, samo te obaveštavam da si promašio temu.
3. Ja ne pišem samo o NAV-u, pisao sam i o drugim ERP rešenjima (SAP, BAAN, AX...), tako da ti ovo nije na mestu. Pronađi jedan moj post u kome piše da niko nije kao NAV i postupiću kao što sam već rekao u tački 1. (prestaću da pišem na ovom forumu). Ima primera gde sam bio i kritičan. Ja u temi koja se odnosi na NAV pišem o NAV-u. U temi koja se odnosi na SAP, pišem o SAP-u. U temama gde se porede funkcionalnosti, pišem o konkretnim iskustvima ili o ERP-u uopšte.

[Ovu poruku je menjao totovic dana 30.07.2008. u 12:59 GMT+1]
[ Miroslav Jeftić @ 30.07.2008. 10:43 ] @
Citat:
RadnaXelA: pa 99% tvojih postova je samo hvaljenje NAV i pisanje o tome kako niko nije kao NAV. Sta li je to?
E ako to nije marketing, onda zaista ne znam sta da kazem drugo.


Onda bolje nemoj više ništa ni da kažeš, jer ovo što si napisao je potpuna neistina.
[ RadnaXelA @ 30.07.2008. 10:55 ] @
Ok, u ovoj temi samo o Microsoft Dynamics paketima.
Totovicu ja znam da ti imas ogromno iskustvo, znam ljude koji te znaju uzivo pa su mi ispricali ko si i sta si, ne zelim ja da sporim nista od ovoga sto si ti rekao a da je na mestu.
Miroslave takodje.

Odosmo mi u offtopic, ajde da se vratimo na pravi put.
[ Miroslav Jeftić @ 30.07.2008. 11:07 ] @
Sam si otišao u offtopic - ljudi ti objašnjavaju jedno, ti pričaš drugo...
[ akiko1 @ 05.08.2008. 14:39 ] @
HAjd ako ste se pomirili i skontali ko je u krivu, a ko u pravu, molim vas uporedite, u par recenica, i druga dva (SL i GP) jer lijepo je pocela tema, ali...
[ High Spirit @ 19.02.2009. 17:38 ] @
Da vratim temu iz mrtvih.
Danas sam čuo interesantan podatak, a to je da je u 2008. prodano 9200 licenci (8500 različitih firmi) za Dynamics Nav i 1100 za Dynamics AX, i oko 1000 SAP ByDesign. Podatak za SAP uzeti sa rezervom jer dolazi iz Microsofta.
Pored očigledne razlike u tehnologiji, broju zaposlenih u firmi (NAv ide do 1000, Ax do 7500) postoji još jedna interesantna razlika u pristupu razvoju. Za Nav, MS razvije osnovne funkcionalnosti, a specifičnosti vezane za pojedine vertikale (industrije) ostavlja ISV da razviju. Trenutno ima jako puno ISV za NAV sa veoma različitom ponudom za vertikale i mikro vertikale. Medjutim, za AX nije tako. Tu MS planira da razvije Industry Solution, tako što će izabrati jednog ISV-a i njegov proizvod proglasiti za zvaničan (ili tako nekako slično).