[ SqlByte @ 18.11.2007. 16:53 ] @
Na http://www.rnids.rs/include/00070.html se nalaze cene koje rnids naplacuje ovlascenim registrima, koliko odprilike mogu registri da stave marzhu, odprilike koilike ce cene biti za nas ?
[ markom @ 18.11.2007. 17:11 ] @
To će odlučiti tržište :-). Najjevtiniji će verovatno biti 5-10% skuplji od cena tamo, dok će oni skuplji biti u rangu od 75-150%. Ne sumnjam da će biti i onih koji će registraciju domena uračunavati u cenu ostalih usluga, pa će biti reklamirano kao „besplatno“.
[ dekiskype @ 18.11.2007. 20:35 ] @
Mislim da će za krajnjeg koisnika .co.rs biti 1200 din sa uključenim pdv. Reseleri će kupovati za 800 din od OR.
[ twiddle @ 18.11.2007. 23:16 ] @
Poznajući domaće Internet tržište, čini mi se kao realno ovo što je napisao Marko. Hteo bih da dodam još nekoliko stvari:

- Cene u periodu inicijalne registracije kod svakog registra su veće nego redovne cene. Tako je recimo bilo i za .eu, .mobi, .asia i druge domene. Razlog je to što su troškovi pokretanja samog registra i obrađivanja velikog broja zahteva za registracijama u inicijalnom periodu (kako kod centralnog registra, tako i kod OR) dosta veći od troškova održavanja uhodanog sistema koji radi pod normalnim opterećenjem. Cene koje su sada date su verovatno maksimalne cene koje će ikada biti postavljene za .rs domene i one će ići na dole u periodu koji je pred nama. RNIDS će najmanje jednom godišnje obavljati reviziju cenovnika u skladu sa svojim troškovima i što veći broj domena bude zabeležen u registru, to će cena po domenu svake godine biti manja.

- RNIDS u principu može da ograniči marže OR ukoliko se to pokaže kao neophodno, ali to je vrlo netržišna mera, koja pre svega ukazuje da na tržištu postoji neki drugi ozbiljniji problem (recimo, marže su visoke zato što postoji 2-3 OR koji drže cene, a to se dešava jer su barijere za ulazak novih OR na tržište previše visoke). Mere koji bi RNIDS u tom slučaju mogao (i po mom mišljenju morao) da razmotri bile bi pre usmerene na spuštanje barijera za ulazak novih OR na tržište, nego ograničavanje marže postojećih OR. Naša trenutna pretpostavka jeste da su uslovi za OR određeni tako da će tokom prvih godinu dana postojati barem 10-15 OR, što bi marže trebalo da dovede na neki razuman nivo.

Pozdrav,
Sloba
[ Predrag Supurovic @ 19.11.2007. 01:40 ] @
Kad kazes vi, na koga to mislis, na NRID kao insitituciju koja odredjue pravila igre, ili na CRI, kao firmu koja je OR to jest prodaje domene. Ti si sa obe strane medalje, i odredjujes pravila kao funkcionier NRID i radis po tim pravilima kao vlasnik biznisa koji prodaje domene po timpravilima, pa moras uvek da pojasnis u kojoj ulozi se izjasnjavas.

Malo je zbunjujuce ako se neizjasnis, posto je tvoja uloga, prilicno neobicna, blago receno. Neko bi to tumacio kao sukob interesa, a poneko bi to verovatno nazvao i kriminalom.

[ stanoje @ 19.11.2007. 01:49 ] @
Citat:
twiddle: Poznajući domaće Internet tržište, čini mi se kao realno ovo što je napisao Marko. Hteo bih da dodam još nekoliko stvari:
...


Po mom ličnom mišljenju preporučiću klijentima da se drže internacionalnih domena jer je ovo preskupo u nabavci!
Samo mogu da se nadam da "druga" ili "treća" ruka neće imati pristojne marže.
Dakle dok se sistem ne razradi i dok .rs tld serveri ne "obgore" farbu moja preporuka će biti :sačekati (prvenstveno da cene padnu).
Kada to čudo proradi i kad krajnja cena bude u rangu ~9 US$ onda vredi razmišljati.
[ webex @ 19.11.2007. 02:02 ] @
Citat:
twiddle:
- RNIDS u principu može da ograniči marže OR ukoliko se to pokaže kao neophodno, ali to je vrlo netržišna mera, koja pre svega ukazuje da na tržištu postoji neki drugi ozbiljniji problem (recimo, marže su visoke zato što postoji 2-3 OR koji drže cene, a to se dešava jer su barijere za ulazak novih OR na tržište previše visoke). Mere koji bi RNIDS u tom slučaju mogao (i po mom mišljenju morao) da razmotri bile bi pre usmerene na spuštanje barijera za ulazak novih OR na tržište, nego ograničavanje marže postojećih OR. Naša trenutna pretpostavka jeste da su uslovi za OR određeni tako da će tokom prvih godinu dana postojati barem 10-15 OR, što bi marže trebalo da dovede na neki razuman nivo.


Zaboravili ste jednu stvar, a to je da je ovo Srbija i da će se to da 2-3 OR-a drže cene desiti kad tad (za godinu, dve, nebitno). Mislim da je pogrešno uzimati za primer (i uzor) kako to radi ICANN sa TLD-ovima (.mobi, .asia...) jer je veće tržište koje pokrivaju... Srbija ima milion korisnika Interneta i 40.000 registrovanih domena... pitanje je da li će ih biti toliko jer je cena com, net i org domena više nego duplo manja (u proseku 10€). Desiće se to da većina neće hteti da registruje .rs jer je cena ista (slična) kao hosting na godinu dana kod nekih provajdera... a to uopšte nije dobro ni za RNIDS ni za nas koji živimo od Interneta (malo lošije za RNIDS jer mi možemo da savetujemo klijente da uzmu .com domen pošto je .rs skup).

Pravo da vam kažem nisam se nadao da će .rs biti skuplji od 10-12€... preteraste ga stvarno... ;)
[ twiddle @ 19.11.2007. 05:03 ] @
1. Ove cene neće biti večne, već će se redovno revidirati. Cene koje su date, određene su za landrush period tj. period većeg opterećenja registra.

2. Sistem OR funkcioniše sasvim OK na tržištima koja su uporediva, pa čak i mnogo manja od našeg po broju korisnika i firmi koje se bave Internetom
[ Dragan Varagic @ 19.11.2007. 07:56 ] @
A zašto je cena prebacivanja na drugog registrara velika? Da li je to varijanta koju će tržišno da pokriju registrari da bi pokušali da "otmu" nekome klijente?

Ovo deluje kao varijanta zauzimanja inicijalnih tržišnih pozicija koje će se kasnije teže menjati, jer se svakako očekuje najveći udar u prvih 3-6 meseci registracije.
[ kupidisk @ 19.11.2007. 08:31 ] @
Citat:
Dragan Varagic: A zašto je cena prebacivanja na drugog registrara velika? Da li je to varijanta koju će tržišno da pokriju registrari da bi pokušali da "otmu" nekome klijente?


Da li ta cena uključuje produženje registracije za još 1 godinu kao što je to slučaj sa drugim registrima?
[ twiddle @ 19.11.2007. 09:50 ] @
@Dragan Varagic i kupidisk
Lepo piše "prenos registracije domena između registranata", a ne između OR. Dakle, to je cena za promenu vlasništva nad domenom. Kada se menja vlasništvo, plaća se ta cifra za prenos registracije + novi registrant zasniva novi ugovorni odnos i plaća zakup na minimalno jednu, a maksimalno 10 godina. Prenos domena sa jednog na drugi OR (pri čemu se vlasnik domena ne menja) RNIDS ne naplaćuje.
[ SmilieBG @ 19.11.2007. 10:56 ] @
Ako se transfer domena ne na placuje, sta se desava sa datum registracije, odnosno da li se registracija produzava za +1 godinu nakon transfera?

Poz,
Sale
[ twiddle @ 19.11.2007. 11:10 ] @
Registracija se ne produžava za jednu godinu fiksno prilikom promene vlasništva, već za koliko god godina novi registrant želi (najmanje jedna, a najviše 10). Takođe, samo da se dobro razumemo, ovde se radi o prenosu registracije (zakupa) nad domenom između dva registranta, a ne o transferu domena između dva OR (kada se zakupac domena ne menja). Sam transfer domena između OR će biti besplatan što se tiče RNIDS i domen će nastaviti da traje do vremena kada je registrovan, a novi OR može korisniku da naplati recimo uslugu parkiranja domena (ako to korisnik zatraži) ili uslugu setupa naloga (ukoliko tako želi).

[Ovu poruku je menjao twiddle dana 19.11.2007. u 12:34 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 19.11.2007. 12:06 ] @
Niej tesk primeniti trzisnu logiku kojakaze: kad god dobavljac ponudi neki popust, i koliki god popust da ponudi, on na toj ceni sa popustom ne gubi.

Primenjeno na NRDIS, uzmite cenu za najjeftiniji domen. ta cena svakako nije niza od procenjenog troska adminstracije tog domena (kazem procenjene uslovno jer naravno da nikada nisu hteli da objave na koji nacin procenjuju troskove).

Svi domeni koji su skuplji predstavljaju cistu zaradu, a kao sto vidimo radi se o enormnoj cifri.

Prodaju nam maglu. Administraciaj jednog domena kosta fiskno, bez obzira o kom se domenu radi, a cesto uopste i ne kosta, kao sto je recimo usluga promene vlasnistva nad dodmenom, sto je cisto administrativna kategorija i u svetu nije uobicajeno da se to naplacuje.

Cista pljacka! Bez ikakvog nadzroa javnosti i relevantnih sluzbi, manipulacijom medija, javnosti i vladinih sluzbenika su uzurpirali prvo za administriranej nacionalnog domena, obezbedili su se da nepostoje nikakve mogucnosti nadzora i kontrole njihovog rada, i sada rade ono sto im se prohte, iskljucivo za licne interese.

Slobo Markovic je prosto, sam sebi osmislio i napravio dobar biznis. Gde to ima da covek koji je funkcioner u NRIDS i ima oducujucu ulogu, istovremeno se bavi poslom koji direktno zavisi od odluka koje NRIDS donosi?
[ twiddle @ 19.11.2007. 12:17 ] @
@Pedja
Ovo što si upravo napisao nema blage veze sa ekonomijom. Mislim, budumo ozbiljni ako ćemo da diskutujemo...
[ dekiskype @ 19.11.2007. 12:28 ] @
Citat:
twiddle: @Dragan Varagic i kupidisk
Lepo piše "prenos registracije domena između registranata", a ne između OR. Dakle, to je cena za promenu vlasništva nad domenom. Kada se menja vlasništvo, plaća se ta cifra za prenos registracije + novi registrant zasniva novi ugovorni odnos i plaća zakup na minimalno jednu, a maksimalno 10 godina. Prenos domena sa jednog na drugi OR (pri čemu se vlasnik domena ne menja) RNIDS ne naplaćuje.

Kod ICANN ne postoji taksa za promenu registrara, ali svaki registrar ima pravo da obračuna manipulativne troškove za recimo otključavanje domena tako da neki to naplaćuju.

Da li OR ima pravo da naplati taksu ako registrant želi da promeni OR? Da li je to regulisano?
[ twiddle @ 19.11.2007. 12:51 ] @
Ima pravo da naplati koje god troškove prenosa domena ima, ali o tome mora unapred da upozna korisnika preko svojih uslova za registraciju domena i cenovnika. Dakle, slično kao i kod ICANN-accredited registara.
[ kupidisk @ 22.11.2007. 09:23 ] @
Pogledah cene na sajtu jednog od budućih registara i maloprodajna cena .rs je najavljena:

Citat:
.rs domen 2900 dinara

Cene su izražene bez PDV-a.


Iskreno, meni je ovo previše...

edit:

Evo kod još jednog prijavljenog registra nađoh istu cenu:

Citat:
* .rs domen (svi zainteresovani) – 2.900 dinara

Sve cene važe za godišnju registraciju bez PDVa.


Izgleda da je dogovor pao :( i da će .rs biti buržujski domen :(.
[ dankoj @ 22.11.2007. 09:40 ] @
Evo i ja sam pronašao taj sajt. :)

Koliko vidim cene upravo ilustruju poentu o kojoj sam pričao. Cena za co.rs je NIŽA nego cena za .com, a cena za in.rs je najniža za ijedan domen koji ima da se registruje.

Sasvim je moguće da ti j 285 dinara mesečno skupo za registraciju premijum domena, ali je onda i pitanje da li takva Internet prisustvo zavređuje da se za njega kupi premijum domen ili bi možda bio i regularan.

Mercedes pravi finu S i E klasu, ali neko kupi i samo običan C klase.

Danko

[Ovu poruku je menjao dankoj dana 22.11.2007. u 11:54 GMT+1]
[ Little Eagle @ 23.11.2007. 11:59 ] @
Citat:
Mercedes pravi finu S i E klasu, ali neko kupi i samo običan C klase.


Ah, volim i ja metafore sa automobilima. Samo, da bi smo zadržali analogiju, to znači da bi neko morao da kupi i C i E i S klasu mercedesa kako neko drugi ne bi greškom ušao u njegov auto.

Znači, to što si napisao ne može se baš preslikati na domene...

Kad smo kod cena, hajdemo se pozabaviti time. Opravdanje za cene je 'pokriće troškova' odnosno da su cene bazirane na tome da RNIDS obezbedi pokriće osnovnih troškova i obezbedi rezervu za reprodukciju. Po mojim računicama, troškovi za godinu dana, bez rasipanja, su oko 250.000eur. To podrazumeva kompletno novu, nezavisnu organizaciju, sa novim serverima, ljudima, internet linkovima, prostorom i svim pripadajućim. Dakle, bez 'oslanjanja' na infrastrukturu postojeće firme ili institucije. Ukoliko se upotrebi taktika 'oslanjanja' (kao što je napisano da je slučaj sa RNIDS-om), troškovi idu dole višestruko.

I sad, odakle tolike cene domena kada je jasno da će samo u prvih mesec dana RNIDS 'ubrati' MINIMUM 1mil eur, a ja sam spreman da potpišem opkladu i na 2mil eur u prvih 6 meseci.

10x zarade za neprofitnu organizaciju? Baš je uzeta muška rezerva za preživljavanje...

pozdrav, Nenad
[ twiddle @ 23.11.2007. 12:24 ] @
@Little Eagle
'ajde molim te, prosvetli me na osnovu čega si zaključio da će RNIDS prihodovati milion evra za prva dva meseca tj. dva miliona evra za 6 meseci... Naša procena prilikom sastavljanja cenovnika bila je 20.000 registrovanih domena u pesimističkoj varijanti ili duplo više u realnoj varijanti.

Ali 'ajde da pretpostavimo da će prodaja krenuti toliko dobro koliko ti kažeš -- u tom slučaju RNIDS će izvršiti reviziju cena mnogo ranije, jer neće biti razloga da se one zadržavaju na sadašnjem nivou.

Pozdrav,
Sloba
[ SmilieBG @ 23.11.2007. 13:00 ] @
Moja procena je oko 100.000 domena do kraja 2009.

Samo u sunrise periodu oko 30.000 domena.

Poz,
Sale
[ twiddle @ 23.11.2007. 13:06 ] @
@SmilieBG
Poklapa se sa mojom procenom.
[ dankoj @ 23.11.2007. 14:39 ] @
Moja lična je trećina toga, a nadam se da dođe do dve trećine toga (tokom datih perioda).

Od registrovanih domena očekujem oko 15% .rs, oko 15% in.rs i oko 70% co/org/edu.rs

Danko
[ dankoj @ 23.11.2007. 16:31 ] @
Slobo, procena je zasnovana na tome će svi koji imaju domen preregistrovati se i da će skoro svi uzeti i .co.rs i .rs. Mi ćemo to svakako preporučivati našim komitentima kako bi se spasli problema da im neko registruje isti a različiti domen. Nove pod-domene nisam računao ali to neka popuni statističku prazninu prethodne konstrukcije. Dodaj tome i to da će sigurno biti i novih domena registrovanih, i eto ti cifre... (tačna matematika je u mojoj originalnoj poruci od pre par dana).

Meni nije jasno odakle vama toliko pesimistične procene, ili mislite da su se zbog visoke cene domena ljudi TOLIKO uplašili od .rs pa će pola njih koji već imaju registrovane domene da odustane?

Nego, pade mi na pamet još jedno pitanje: da li je RNIDS u PDV-u? :)

pozdrav, Nenad
[ twiddle @ 23.11.2007. 19:55 ] @
@Little Eagle
Naša procena je bila zasnovana na broju trenutno aktivnih domena (ne ukupno registrovanih, nego realno aktivnih, a taj broj je barem 50% manji od ukupno registrovanih), indeksa rasta drugih registara koji su liberalizovali registraciju domena, stepena korišćenja Interneta u Srbiji i kupovne moći građana/firmi u Srbiji. Kada se ukrste ti parametri, ne verujem da možeš da izvučeš preko 40, max. 60 hiljada registracija tokom prve godine. Voleo bih da grešim, ali nisam siguran... Ako smo i pogrešili u proceni i ako zaista tokom prve godine bude više registracija, revidiraćemo cene domena kako je i najavljeno.

Što se tiče drugog pitanja -- da, RNIDS jeste u sistemu PDV.
[ dankoj @ 24.11.2007. 12:09 ] @
Svakako da ćeš ti to da preporučis svojim komintentima kada si se prijavio da budeš ovlašćeni registrar, pa hoćeš da prodaš što više domena.
Ali pitanje je da li je teranje svakoga ko želi da ima Internet prisustvo da kupi premijum domen opravdano sa njihove strane?
Moje iskustvo na tržištu govori da klijenti ne žele da plaćaju ono što im ne treba. Jedan od najvažnijih razloga za ovoliku razliku između
co.rs i .rs je upravo da bi se prenela poruka da su premijum domeni za one koji žele više, a ne za svakoga.

Moje lično mišljenje je da je ta razlika trebala da bude još veća (jedno 100 din manje za co.rs i jedno 600 din više za .rs). I dalje verujem
Da će se sam .rs domen prodati znatno znatno manje od co.rs i in.rs, ali naravno videćemo. Kada vidimo onda ćemo imati godišnje količine i
moći da se prilagodimo.

Verujem da ćeš se ipak složiti da je bolje što je RNIDS formiran i što smo dobili nacionalni domen, pa makar krenuli i sa lošijom politikom
cena nego da smo još par godina u situaciji da patimo od srpske #1 bolje top-down i čekamo da nam neko odozgo problem reši.

Danko
[ crews_adder @ 24.11.2007. 19:25 ] @
Znaci .RS ce biti skuplji od .TV ? Pa logicno, nebeske cene za nebesku raju...

Uz postovanje svih objasnjenja twiddle-a, mirisalo mi je na to, jer ipak zivimo u 88% zemlje u kojoj su nenormalne stvari - izvesne.
[ webex @ 24.11.2007. 23:23 ] @
Citat:
crews_adder: Znaci .RS ce biti skuplji od .TV ? Pa logicno, nebeske cene za nebesku raju...

Uz postovanje svih objasnjenja twiddle-a, mirisalo mi je na to, jer ipak zivimo u 88% zemlje u kojoj su nenormalne stvari - izvesne.


Očekujte neočekivano
[ Predrag Supurovic @ 25.11.2007. 00:45 ] @
Zasto neocekivano. Procitajte malo diskusije kej su se vodile godinama pre proglasenja RNID. Sve ovo je bilo najavljeno.
[ webex @ 25.11.2007. 00:59 ] @
Mislio sam sarkastično... i to na onih 88% koje je pomenuo crews_adder
[ Buum @ 27.11.2007. 02:01 ] @
što se tiče cena, mislim da su potpuno ok za "landrush" period... jbt, svima dupe zinulo za .RS domen a mnogo im da daju 2000-3000 din... smešno!

zaista ne razumem te sirote megalomane koji se ponašaju kao da ne postoje ostali nacionalni domeni čije su cene više nego pristupačne
[ lepensky @ 27.11.2007. 10:30 ] @
Kakva je situacija sa "zaštićenim imenima"?
Na pr. Adobe.
www.adobe.rs koji je slobodan.
Da li je zaštićeno ime i u net adresi?
[ twiddle @ 27.11.2007. 13:24 ] @
@lepensky
Sva imena koja su bila registrovana u okviru .yu domena imaće prednost u registraciji .rs domena (recimo, ako je adobe imao adobe.co.yu, prvih 6 meseci od početka registracije .rs domena imaće prednost za adobe.co.rs i adobe.rs).

Pozdrav,
Sloba
[ Slobodan Miskovic @ 27.11.2007. 13:27 ] @
Citat:
(recimo, ako je adobe imao adobe.co.yu, prvih 6 meseci od početka registracije .rs domena imaće prednost za adobe.co.rs i adobe.rs).


Zasto i za .rs domen i za co.rs?
[ twiddle @ 27.11.2007. 13:42 ] @
@Slobodan Miskovic
Due to popular demand :-) Pogledaj član 7. ovog dokumenta.
[ Slobodan Miskovic @ 27.11.2007. 13:48 ] @
:P sorry, nisam pazljivo citao pre ;)
[ lepensky @ 27.11.2007. 14:53 ] @
Citat:
prednost u registraciji

To je jasno, imaju prednost.
Ali ako su Adobe ili Coca Cola registrovana imena, da li se to odnosi i na domene? Bez obzira da li će ikada registrovati domene u Srbiji, oni su ime zaštitili.
Sorry što gnjavim, ali mislim da bi oni nekog dobili na nekom Sudu, samo me zanima ko je odgovoran: ja kao fizičko lice ili onaj ko mi je omogućio da takav domen registrujem.
Ne verujem da u međunarodnom pravu samo za Internet domene važi pravilo "ko prvi devojci".
[ twiddle @ 27.11.2007. 15:19 ] @
@lepensky
Opšte prihvaćeno pravilo za registraciju domena svuda u svetu, pa i kod nas, je sledeće: onaj kome je domen potreban, može da podnese zatev za registraciju. Ukoliko je domen raspoloživ za registraciju, biće mu dodeljen. Drugim rečima, ukoliko Adobe nema domen, krajnje vreme je da ga registruje ukoliko ima potrebu za tim (a procena te potrebe leži isključivo na njima).

Dužnost centralnog registra domena jeste da obezbedi da sistem Internet domena funkcioniše kako treba. Dužnost ovlašćenih registra jeste da omoguće da proces podnošenja zahteva i njihovog slanja centralnom registru funkcioniše kako treba. Punu odgovornost za registraciju samog domenskog imena u svakom pogledu, pa i pravnom, ima strana koja podnosi zahtev za registraciju domena.

Pogledajte takođe sve dokumente u sekciji "Opšti akti RNIDS" na sajtu www.rnids.rs (posebno Opšte uslove registracije .rs domena i Pravilnik o arbitraži u sporovima oko .rs domena).

Pozdrav,
Sloba
[ dankoj @ 27.11.2007. 15:34 ] @
Odgovor na to pitanje može da da samo redovni sud, tek kada neko da pokrene tužbu za naknadu štete.
Prema dokumentima RNIDS odgovoran je registrant, a RNIDS se u procesu registracije ne bavi značenjem reči koja je naziv domena.

Danko
[ juzznjak @ 27.11.2007. 18:32 ] @
Ovo pitanje je jako bitno, iako po prirodi stvari dolazi kasnije, kada se sistem "razradi". Poucen dosadasnjim iskustvima, uglavnom vodjenim pred NAF-om, tuzioci su uglavnom angazovali specijalizovane (i uzasno skupe) kuce koje se time bave. Ako nista drugo barem je bilo lepo gledati profesionalizam na delu, iako je ponekad bilo tesko objasniti klijentima zast im je neko "oteo" domen, no to se sve uglvanom zavrsavalo "... cuti kad` te jos nisu i tuzili za zloupotrebu imena.." Svi vec znaju da je samo bajka "ja uzeo neki .com za 5 a prodao ga za 500.000!".
Ako pogledamo ovaj "nas" pravilnik, gde RNIDS odredjuje i clanove arbitraznog veca, a bogami i troskove (!) a znajuci da mi nemamo nikakve specijalizovane kuce za ove slucajeve, opet se 100% sve vraca u RNIDS.
Necu nista da pricam o kompetenciji RNIDS, neka sistem krene, ali je ocito da se stvara nesto (ne znam koji izraz da upotrebim) bez kontrole.
Najzad, mene licno iritira neki od postova gde se pominje da RNIDS moze da reaguje na marze ako se OR stave prevelike cene - pa to je goruce pitanje u ovoj zemlji! Prosto je neverovatno kako svi to sve znamo a opet smo.... Neki od vas i znaju kako je reagova Bob (Godaddy) kada je ICANN povecao fee - jer se bori za svaki CENT, tj. za svoje korisnike. Da li cemo i mi takav stav imati jednog dana (trzisni)?
[ kupidisk @ 27.11.2007. 18:45 ] @
Uvek možeš pred klasičan sud, ako sam dobro razumeo.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 26.12.2007. u 23:13 GMT+1]
[ juzznjak @ 27.11.2007. 20:47 ] @
@kupidisk
klasican sud je sam zakon - a nista nije iznad njega. Ono na sta sam ja hteo da ukazem da je ovo novina za nas "klasican sud" - a prvi bih voleo da me neko demantuje i da mi kaze da vec postoje neki advokati vicni ovome, ili da je vec postojala ovakva praksa kod nas, jer bi upucujuci na njih najbolje i pomogli klijentima u zastiti njihovih interesa, a opet od njih i mi zivimo.
Zato sam i pomenuo spro koji je pokrenut pred NAF-om, advokati koji su zastupali interese tuzenog su itekako vicni, od momenta pokretanja UDRP-a pa sve do kraja znali su sta rade, i za to su dobro odrali klijenta :)... ali.. i to je Amerika...
[ twiddle @ 27.11.2007. 21:32 ] @
Kod nas postoje pravnici koji su itekako u stanju da učestvuju u sporovima oko domena. Nema ih previše, ali ih ima i biće ih sve više. Jednom svakako mora da se krene i što više slučajeva bude obrađeno, kvalitet vođenja procesa biće viši. Napokon, sama institucija arbitraže nije nikakva novotarija u pravu (kod nas postoji više stalnih arbitražnih institucija koje, kao i arbitaža pri RNIDS, funkcionišu u skladu sa Zakonom o arbitraži). Takođe, sporovi oko Internet domena nemaju baš puno veze sa tehnološkim aspektom DNS-a, koliko sa načinom upotrebe domena, što dodatno olakšava posao pravnicima (mada pravnici neće biti jedini koji će moći da budu arbitri).
[ juzznjak @ 27.11.2007. 21:48 ] @
That` the spirit!

cuvena recenica jos od vremena prve petoletke!

Citat:
Kod nas postoje ...... koji su itekako u stanju da učestvuju u..... Nema ih previše, ali ih ima i biće ih sve više.....


aj` pa da vidimo i u verziji RNIDS sve na tu temu.
[ twiddle @ 27.11.2007. 22:36 ] @
Pozivanje na petoletke je potpuno promašeno u ovom slučaju. ICANN je prilikom pokretanja UDRP imao isti problem sa manjkom institucija sa iskustvom u sprovođenju arbitraže u sporovima oko Internet domena. Oni su problem rešili tako što su praktično ceo posao organizacije i sprovođenja arbitraže uvalili WIPO-u. Kasnije su i drugi ušli u fazon, pa sada imaš nekoliko dispute resolution providera. Što se tiče toga da li kod nas postoje pravnici koji bi mogli da sprovedu arbitražu -- naravno da postoje. Čak postoje i oni sa konkretnim iskustvom u sporovima povodom registrovanih .yu Internet domena.
[ Mister Big Time @ 12.12.2007. 03:12 ] @
Citat:


Vesti
11.12.2007.
Preregistracija .rs domena
Internet provajder CRI je počeo sa preregistracijom .rs domena, godišnja cena novog srpskog domena iznosi 2.900,00 dinara bez uračunatog poreza na dodatnu vrednost.

Internet provajder CRI je sa Registrom nacionalnog Internet domena Srbije (RNIDS) potpisao Ugovor o obavljanju poslova registracije .rs domena. Kako se navodi u saoštenju, na sajtu provajdera je moguće obaviti ceo proces predregistracije uključujući i plaćanje, koje je moguće Master, Maesto i Visa karticama, kao i uplatom na žiro račun.

Svaki građanin može za lične potrebe da registruje jedan ili više .in.rs i .rs domena, dok pravna lica mogu registrovati jedan ili više .co.rs, .org.rs, .edu.rs i .rs domena.
Izvor: B92



http://www.cri.co.yu/usluge/rsdomeni


:)
[ kupidisk @ 26.12.2007. 10:34 ] @
Mali update cenovnika:

http://blog.cri.co.yu/8/cene-rs-domena/
http://www.bitsyu.net/nic/IndexRS.htm
http://www.verat.net/?q=sh/registracija-rs-domena
https://my.eunet.yu/domains/search.php
http://hosting.yubc.net/regcenovnik.html
http://www.tippnet.co.yu/yu/price/price.php?id=9&lg=yu
http://hosting.neobee.net/regdomrs.html
http://www.ninet.co.yu/sr (cene se pojave na popupu kad se otvori sajt)
http://hosting.beotel.net/rsdomen.php
[ m257 @ 26.12.2007. 13:27 ] @
Odvojio sam 15 minuta pa sam skupio sve do sada objavljene cene na jedno mesto radi lakšeg poređenja. Evo ih:

_________.rs____.co.rs__.org.rs_.edu.rs_.in.rs
EUnet___2950___1168___1168___1168___696
Beotel___2950___1168___1168___1168___696
Sezam___3422___1168___1168___1168___696
Verat____2830___1168___1168___1168___696
YUBC____2950___1168___1168___1168___696
CRI_____3422___1168___1168___1168___696
BITS____2950___1121___1121___1121___649
TippNet__2714___1062___1062___1062___649
Neobee__3200___1100___1100___1100___650
NiNet____3421___1061___1061___1061___589

Sve cene su u dinarima sa uračunatim PDV-om.

Izvinjavam se što ovo malo ružno i nepregledno izgleda. Poslao bih ovo u XLSu ali mislim da atačmenti nisu dozvoljeni.
[ torbica @ 26.12.2007. 18:32 ] @
Citat:
m257: Odvojio sam 15 minuta pa sam skupio sve do sada objavljene cene na jedno mesto radi lakšeg poređenja. Evo ih:

_________.rs____.co.rs__.org.rs_.edu.rs_.in.rs

CRI_____3422___1168___1168___1168___696



radi korektnosti da dodam
20% dajemo popust kad placate karticama
[ m257 @ 26.12.2007. 21:56 ] @
Pa vecina registara na ovaj ili onaj nacin daje odredjene popuste, pogodnosti itd. Namerno nisam hteo to da napominjem i ulazim u dublju analizu jer bi mi to uzelo previse vremena, zakomplikovalo tabelu ali i zeleo sam da napravim cisto najjednostavnije poredjenje samo na osnovu osnovnih cena.

A zanimljivo je da vecina registara ima prilicno ujednacene cene.
[ Little Eagle @ 04.01.2008. 18:05 ] @
Kad šaljete cenovnike:

www.madnet.rs

Domen Ko može registrovati bez PDV-a sa PDV-om
.rs svi zainteresovani 2.466 din 2.910 din
.co.rs poslovni korisnici 907 din 1070 din
.org.rs ostala pravna lica 907 din 1070 din
.edu.rs obrazovne organizacije 907 din 1070 din
.in.rs fizička lica 508 din 600 din


Uz .rs domen, 6 meseci besplatnog hostinga. Nisu svi još objavili uslove, registracija kreće uskoro.

Najzanimljivi mi je telekom na čijem sajtu ima banner 'kliknite ovde za registraciju' koji vodi na rnids :)

pozdrav, Nenad
[ Boe @ 05.01.2008. 12:45 ] @
napokon prva .rs adresa posle rnids-a
[ Noe @ 05.01.2008. 13:56 ] @
Nije prva, ima ih jos 23 :)
[ Good Spirit @ 13.01.2008. 15:23 ] @
Trenutno najjeftinije domene nudi VTkom (Panline.net) (Dok traje promocija)

* .in.rs za 354.00 Din. sa PDV-om kod VTkom (Panline.net)-a
* .edu.rs za 590.00 Din sa PDV-om kod VTkom (Panline.net)-a
* .org.rs za 590.00 Din sa PDV-om kod VTkom (Panline.net)-a
* .co.rs za 590.00 Din sa PDV-om kod VTkom (Panline.net)-a
* .rs za 1770.00 Din. sa PDV-om kod VTkom (Panline.net)-a



Uporedne cene ostalih registara imate na mom blogu (da ne kopiram sve): http://good-spirit.net/?p=9
[ webex @ 14.01.2008. 16:31 ] @
Evo i Loopia je odredila cene domena... primamljivo nema šta

.RS (registracija i parkiranje)...................1600 din. / 12 meseci
.CO.RS (registracija i parkiranje)................650 din. / 12 meseci
.ORG.RS (registracija i parkiranje)..............650 din. / 12 meseci
.EDU.RS (registracija i parkiranje)..............650 din. / 12 meseci
.IN.RS (registracija i parkiranje)................350 din. / 12 meseci

* Cene su bez obračunatog poreza na usluge.
[ DR83 @ 14.01.2008. 17:29 ] @
Da, loopia je za sad najjeftinija.
[ Good Spirit @ 14.01.2008. 17:53 ] @
Pa nije najjeftinija. Njihove cene su bez PDV-a

Mada raduje me da su oni drugi najjeftiniji, ja sam uvek imao dobra iskustva sa njima.

PS. Kada se ode na sajt loopie, na baneru za RS, stavili su našu zastavu bez grba?!
[ DR83 @ 14.01.2008. 18:04 ] @
Koji su to jeftiniji??

Sa pdv-om cena im je 1888din!
[ Good Spirit @ 14.01.2008. 20:16 ] @
* .rs za 1770.00 Din. sa PDV-om kod VTkom (Panline.net)-a


Pogledaj 5 postova iznad.. imaš moj post sa cenama. ;)
[ webex @ 14.01.2008. 20:21 ] @
Citat:
Good Spirit: * .rs za 1770.00 Din. sa PDV-om kod VTkom (Panline.net)-a


Pogledaj 5 postova iznad.. imaš moj post sa cenama. ;)


Da ali u promo periodu... dok čini mi se kod Loopie je ovo za stalno... ili grešim?
[ Good Spirit @ 14.01.2008. 20:46 ] @
Jeste u pravu si ...

Na sajtu im piše da je promocija do 31.03.2008. Tako da za taj period su za sada najjeftiniji.

A loopia je za stalno ... (mislim, valjda će svi oni menjati te cene vremenom :D na povoljnije :) )
[ loopia @ 15.01.2008. 08:47 ] @
Citat:
webex: Da ali u promo periodu... dok čini mi se kod Loopie je ovo za stalno... ili grešim?

Da, ovo su stalne cene. Mogu da budu samo niže u buduće. Naša primarna usluga je webhosting i trudimo se da cene domena budu minimalne.
Što se tiče zastave na našem baneru, nikako nismo mogli da postavimo orla a da u toj rezoluciji on i liči na orla
[ m257 @ 15.01.2008. 17:38 ] @
Mali OT u vezi zastave, Srbija ima 2 zastave - drzavnu sa malim grbom (za drzavnu upotrebu) i narodnu bez grba (koju mogu da koriste svi) tako da je sve OK.

http://www.parlament.sr.gov.yu/content/cir/help/grb-himna.htm

Koga interesuje detaljnine moze na donjoj adresi da pronadje zvanican dokument gde se detaljno objasnjava sve o pravilnom izgledu i koriscenju grba i zastave Srbije (doduse, ovo je prvenstveno namenjeno za drzavne organe).

http://www.parlament.sr.gov.yu/images/Grb_Zastava_Standardi.pdf

Ovo nije nista neobicno, mnoge drzave imaju isto po 2 zastave (sa i bez grba, tj. narodne i drzavne), npr. od Evropskih: Nemacka, Austrija, Spanija, Poljska, Madjarska, Finska...

Mada, licno mislim da drzavna zastava uopste ne izgleda tako lose u manjim rezolucijama (npr. 60x40 ili cak i manje) sve se jasno vidi. Ocigledno da ste vi ili sami pravili zastavu pa vam nije sjajno uspelo ili koristili kao izvor neku losu verziju. Preporucujem da zastavu skinete npr. sa Wikipedije i da je smanjite u potrebnu rezoluciju. No i da ostane ovako, bez grba, sve je OK, da ne kazem "legalno". :-)

http://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Serbia
[ Mister Big Time @ 17.01.2008. 05:26 ] @
Bravo za loopiu. Sa ovakvom ponudom mozda i ne pobegnu svi sa nacionalnog domena na .com. Do sada se cinilo da niko normalan nece da prelazi sa co.yu na co.rs zbog neopravdano visokih cena zakupa domena. Osim malog broja kompanija kojima je bitno da imaju nacionalni domen zbog politike poslovanja u zemlji i ostalih regulacija.
[ Predrag Supurovic @ 17.01.2008. 10:44 ] @
Nije bitna cena da registrujes domen nego cena da obnovis registraciju za godinu dana. Tek za godinu dana ce se znati prave cene domena.
[ Mister Big Time @ 18.01.2008. 04:39 ] @
I to sto kazes. Ne bi me iznenadilo da dupliraju cene naredne godine. Zato je jedino sigurno resenje .com ili .net :) Nije rec o parama, vec zasto da neko ljude *|* u glavu ovako 'sipas com i ne mislis'.
[ webex @ 18.01.2008. 09:26 ] @
Citat:
Mister Big Time: I to sto kazes. Ne bi me iznenadilo da dupliraju cene naredne godine. Zato je jedino sigurno resenje .com ili .net :) Nije rec o parama, vec zasto da neko ljude *|* u glavu ovako 'sipas com i ne mislis'.


Ne verujem da će se cene povećati... ionako su previsoke... mislim da RNIDS neće ponoviti bosansku grešku sa .ba domenom (previsoke cene su dovele do toga da je do sada registrovano samo oko 6000 domena)... mogu samo da idu dole... živi bili pa videli... :)
[ m257 @ 18.01.2008. 11:47 ] @
A uostalom uvek mozes da obnovis registraciju .rs domena kod nekog drugog registra, ako kroz godinu dana tvoj prvobitni ima cene koje ti ne odgovaraju. Verujem da ce do tada biti mnogo vise OR od sadasnjih 24, a konkurencija ce ciniti svoje!
[ Predrag Supurovic @ 18.01.2008. 16:36 ] @
Citat:
webex: Ne verujem da će se cene povećati... ionako su previsoke... mislim da RNIDS neće ponoviti bosansku grešku sa .ba domenom ... :)


RNIDS ne odredjuje krajnju cenu domena... a kada jednom registrujes domen njemu cena znacajno raste i neces rado da ga se odreknes, tako da nijden OR nema razloga da ti smanji cenu.
[ twiddle @ 18.01.2008. 16:45 ] @
...osim ako ga konkurencija ne natera :-) ...a ako ga ne natera, onda korisnik prebaci svoj domen kod nekog OR koji ima niže cene.
[ webex @ 18.01.2008. 17:35 ] @
Citat:
twiddle: ...osim ako ga konkurencija ne natera :-) ...a ako ga ne natera, onda korisnik prebaci svoj domen kod nekog OR koji ima niže cene.


Uze mi reči s tastature... nadam se da će kada RNIDS smanji cene domena (u šta sam skoro pa ubeđen) svi OR-i da prate trend pada cena i da i oni smanje cene... ukoliko se to ne desi čini mi se da RNDIS ima već razrađenu proceduru zaštite cene...
[ twiddle @ 18.01.2008. 17:51 ] @
Ono što smo do sada videli jeste da je nemoguće da se 24 firme različitih veličina, iz različitih gradova, koje gađaju različite segmente tržišta, dogovore oko jedne cene domena. Ako sada nisu uspeli da se dogovore, tek se neće dogovoriti kada cene budu niže i kada bude više od 24 OR :-) No, ako se i takvo čudo dogodi, RNIDS uvek može da sedne i odredi meru zaštite prikladnu konkretnoj situaciji koja nastane.
[ Predrag Supurovic @ 18.01.2008. 18:43 ] @
Ne moraju da drze istu cenu ali mogu da drze isti nivo cena. Zasto bi neko smanjivao cenu ako ljudi tu cenu placaju? To je prost trzisni princip koji odavno vrlo dobro funkcionise.

Sumnjam da ce NRIDS da uvodi neke zastitne mere, jer su se skoro svi funkcioneri NRIDS u svoje vreme kleli da ce na cene uticati iskljucivo trziste i da nema sansi da ce NRIDS u to da se mesa. Upravo su to zagovarali kao jedan od najvecih dometa u novoj organizaciji nacionalnog domena.

Domeni nisu nesto sto se uzima po volji, nego nesto sto danas svaka firma, organizacija pa i pojedinac mora da ima (i to cak kod nas ne mora jedan nego najmanje dva, jer firma mora da registruje i .rs i .co.rs a mozda i ostale domene da bi zastitile ime).

Samim tim sto postoji neka vrsta moranja da se domen kupi, znaci da cena domena moze da bude i visoka, jer ljudi nemaju izbora - oni domen moraju da kupe. Kupice ga kod najjeftinijeg ali i taj ne mora da bude mnogo jeftiniji, nego samo toliko jeftiniji da privuce kupce kod sebe, ali vec sledece godine tim istim kupcima moze da podigne cenu, ne mnogo ali taman toliko da im se ne isplati da prolaze kroz proceduru preseljenja na drugi OR.

Nije ni prvi ni poslednji put da se tako manifestuje "trzisni princip" , narocito u Srbiji i narocito kada ljudi koji vode NRIDS u stvari upravo drze ili rade u firmama koje zaradjuju od preprodaje domena.

Moji klijenti to vec prepoznaju i dobar broj njih se vec opredelio da predje sa .yu na com domene. Par njih koji su se zasad odlucili da uzmu i .rs to cine samo radi zastite imena i platice cenu koju god da im neko trazi, jer to moraju da urade.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 25.01.2008. 10:00 ] @
Ljudi, recimo da je RNIDS uradio proračun i da su njihove velikoprodajne cene korektne. Prihvatamo to trenutno tako.

Nije u redu da razni šišači magle ono što dobiju za 1200 din prodaju za 3600 dinara. Šta oni to znaju a mi ne znamo da bi zaradili 200% ? Verovatno je problem u nekoj žici, a oni imaju kvalifikovane experte.

Ne smemo dopustiti da nas j..bu u zdrav mozak, pa i po cenu da projekat nacionalnog domena .rs propadne.

Za sada idemo svi kod Loopia i nadajmo se da se i oni neće pokvariti, kao i ovaj Panline.

Ostale treba bojkotovati, a i razmotriti pokretanje sajta kojim ćemo mi potrošači izraziti bojkot protiv ove politike cena.

Ja bih za stvaranje RNIDSA kao normalne agencije dao i 5000 dinara po domenu .rs , ako treba, da bi napravili zdravu instituciju, ali ovim prevarantima koji hoće 200 posto ne dam ništa. Da ne koristim izraze koji bi bili uvredljivi...

[ webex @ 25.01.2008. 11:06 ] @
Ne slažem se s tobom... bar ne u tome da su prevaranti... ovo je slobodno tržište, a na slobodnom tržištu važi i slobodno formiranje cena... na potrošaču je da odluči gde će da kupi proizvod (u ovom slučaju uslugu)... ako ti se ne sviđa cena kod jednog idi kod drugog... niko te ne primorava da kupiš za 3600 kad imaš i za 1800...

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 25.01.2008. u 13:12 GMT+1]
[ Davor Vlajkovic @ 25.01.2008. 11:13 ] @
A na kojem je to tržištu RNIDS dobio zlatni rudnik, a.k.a. ekskluzivno pravo na upravljanje nacionalnim domenom? Sigurno ne slobodnom.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 25.01.2008. 11:17 ] @
Razumem se u ekonomiju dovoljno iz svoje prakse. Samo je tipično za Jugoviće je zarada 200 posto preko noći.
[ Davor Vlajkovic @ 25.01.2008. 11:27 ] @
Nije tu ništa 'tipično za Jugoviće', ljudi samo koriste povlašćen položaj do koga su došli (na koji način, to zaslužuje posebnu temu). Ispravite me ako grešim, ali da smo imali tender za prodaju/najam nacionalnog domena i da je RNIDS na njemu transparentno dao najbolju ponudu, niko normalan ne bi imao problem ni da kojim slučajem na tome sada zarađuju i 1000000%...

Živeo .com!
[ srpsko gradjevinarstvo @ 25.01.2008. 11:30 ] @
pa onda ćemo da bojkotujemo taj domen i kad propadnu biće novi tender.jasno
[ Davor Vlajkovic @ 25.01.2008. 11:35 ] @
Što se mene tiče, isti može koliko danas da propadne - ja sigurno neću plakati za njim jer moje aktivnosti i planovi nemaju ama baš nikakvih dodirnih tačaka sa .rs. Ali, kao što to lepo reče Peđa i u ovoj i u drugim temama o RNIDS, postoje oni koji nisu u poziciji da biraju i platiće koliko god da im traže. E, RNIDS i ovlašćeni registri igraju upravo na tu kartu :/
[ srpsko gradjevinarstvo @ 25.01.2008. 11:37 ] @
PA uloviće tako 3-4000 ljudi i okaniti se ćoravog posla.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 26.01.2008. 15:30 ] @
Iskreno mislim da bi ministarstvo trebalo dati ovlašćenja RNIDS-u da kontroliše domaće hosting provajdere. Nešto kao RRA. Treba da ima regulatorno telo. I naravno da ljudi u RNIDS-u ne mogu raditi u nekoj od hosting kompanija.

Da je ovo ozbiljna država RNIDS bi imao pristojna sredstva za rad. Bitno je da namire glavatog Tijanića.
[ Predrag Supurovic @ 26.01.2008. 18:01 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Iskreno mislim da bi ministarstvo trebalo dati ovlašćenja RNIDS-u da kontroliše domaće hosting provajdere. Nešto kao RRA.


Tako nesto je nemoguce jer je RNIDS organizacija na koju drzava nema nikakav uticaj, niti ima ikakvu mogucnost kontrole njenog rada - u stvari niko osim jene male grupe ljudinema nikakav uticaj na to sta RNIDS radi.

Mada, RATEL se bavi kontrolom ISP-ova.

Citat:

I naravno da ljudi u RNIDS-u ne mogu raditi u nekoj od hosting kompanija.


I ovo je nemoguce jer su RNIDS upravo napravili ljudi koji rade u hosting i internet provajding firmama, upravo zato da bi mogli lako da kontrolisu trziste .rs domena. Oni sami odredjuju pravila po kojima rade i niiko nema ama bas nikakvu mogucnost da ih u tome spreci ili da im spolja diktira sta da rade.

Citat:

Da je ovo ozbiljna država RNIDS bi imao pristojna sredstva za rad. Bitno je da namire glavatog Tijanića.


Da je ovo ozbiljan drzava onda bi ta drzava imala kontrolu nad organizacijom koja upravlja nacionalnim domenom, a ne bi moglo da se dogodi da njome upravljaju ljudi koji od te delatnosti prave profit.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 26.01.2008. 19:09 ] @
Pa kada se svi slažemo onda da im odgovorimo protivakcijom. Da im ne dopustimo da nas visokim cenama prave majmunima. I da nikom ne platimo domen .RS više od 2000 din. Moramo pokazati tim stručnjacima za kablove da nismo stoka za šišanje.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 27.01.2008. 11:56 ] @


I naravno da ljudi u RNIDS-u ne mogu raditi u nekoj od hosting kompanija.



I ovo je nemoguce jer su RNIDS upravo napravili ljudi koji rade u hosting i internet provajding firmama, upravo zato da bi mogli lako da kontrolisu trziste .rs domena. Oni sami odredjuju pravila po kojima rade i niiko nema ama bas nikakvu mogucnost da ih u tome spreci ili da im spolja diktira sta da rade.

----------------------------------------------------------------------------------------

Mnogo jadno. I sad ti tužiš neku hosting kompaniju u sporu oko domena RNIDS, a ono ti taj isti arbitar. E do mojega. U tradiciji je Srpskog naroda da je video leđa zulumćarima svih vrsta, pa će i stručnjacima za "toplu vodu" koji bi da na jednom .rs domenu zarade od 150 do 200 posto.

Svakodnevno pričam sa ljudima iz IT sveta i svi predviđaju krah ovoga.Žao mi je što se ova lakrdija dešava u Srbiji. Takođe preporučujemo ovima iz ministarstva za informatičko društvo da daju kolektivnu ostavku i ugase to ministarstvo.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 27.01.2008. 21:41 ] @
>Razumem se u ekonomiju dovoljno iz svoje prakse. Samo je tipično za Jugoviće je zarada 200 posto preko noći.

Naročito u građevinarstvu :)

U svakom slučaju, RNIDS je stavio visoke cene u nabavci, i teške uslove za razvoj posla (nespremnost sistema, nepoznati rokovi, promenljiva pravila) i to se oslikalo na cene domena što svakako nije dobro. Ipak, kao što smo videli, neke firme su se odlučile da rade sa čistim minusom: 0-100din po domenu to jeste jer ne može pokriti troškove razvoja sistema za registraciju niti plate ljudi potrebnih da to rade. E sad, one znaju zašto su to uradile a svakom ostaje da odabere gde će domene registrovati i pod kojim uslovima jer mnogi OR daju popuste, vezane ponude i slično. Takođe, bitna je i brzina registracije domena koju neki OR može da ponudi (da li radi ručno registraciju ili automatski), načini plaćanja a bogami i poverenje u to šta će neki OR uraditi sa vašim zahtevom i da li će preživati godinu...

Za sada je izvesno da će RNIDS uzeti pare - a što se tiče ovlašćenih registara... ..pa ne budite u čudu ako ih sledeće godine bude manje nego ove.


pozdrav, Nenad
[ strutter.poison @ 11.09.2010. 09:42 ] @
Pitanje nije koja je cena, ali ima veze sa .rs domenom (koliko-toliko jer je edu) i placanjem pa da ne otvaram novu temu..

Zanima me, dakle, edu.rs. Ko registruje? Ko placa? Da li se placa iz nekog drzavnog budzeta ili internog skolskog? Sta bi trebalo da znaci ako nekoj skoli/fakultetu istekne i sajt nije dostupan neko vreme? Da li je to mala neodgovornost jedne/par osoba iz skole, ili moze da bude nesto ozbiljnije - tipa, iz nekog razloga nije im omoguceno... ili bilo sta sto bi moglo da narusi kredibilitet (nema veze u kojoj meri)?
Mislim da verovatno nije u pitanju to da nemaju novaca.. a ni "zaboravili" mi nekako ne pije vodu..

Hvala. ;)
[ Mister Big Time @ 13.09.2010. 14:52 ] @
Kao i kod ostalih domena, edu.rs nije nista drugaciji, ako istekne - jedini krivac je administrator domena koji je zaduzen za njega iliti organizacija koja je vlasnik. Sta je tu nejasno? Jedino je pravilo KO moze registrovati EDU domen, sve ostalo je isto... Zasto bi drzava placala domen nekom fakultetu ili lokalnoj skoli jezika?
[ m257 @ 13.09.2010. 19:17 ] @
.edu.rs može da registruje bilo ko, kod tog poddomena nema nikakvog izuzetka u pravilima! Samo .ac.rs i .gov.rs su delegirani, što se svih ostalih tiče, kao što rekoh, može ih registrovati ko god to žei i ima da plati. Posle može da ih koristiti za šta god želi, bez obzira što su deklarativno namenjeni za neku užu oblast. Npr. ti možeš da kupiš edu.rs ali ne moraš da budeš obrazovna institucija, ne moraš na tom domenu čak ni da imaš sajt koji se bavi obrazovanjem, možeš npr. da prodaješ kajmak i sir ako baš tako želiš. :) Naravno, drugo je pitanje koliko je za tebe to marketinški isplativo, ali pravila RNIDS-a ti tu ništa ne brane. ;)
[ Mister Big Time @ 30.09.2010. 11:27 ] @
Nije bas bilo ko, potrebno je da se bude pravno lice. Trebali su to drugacije resiti, ovako sto ti kazes moze svaka budala koja ima firmu da otvori fakultet.edu.rs
[ nemesis @ 30.09.2010. 11:43 ] @
http://www.sex.edu.rs/
na primer...