[ real-fantastico @ 21.11.2007. 17:19 ] @
Znaci, trazim elektro instalaterski prirucnik/knjigu koja vredi necemu, tj iz koje se nesto moze nauciti......vecina knjiga koja se koristi u skoli nezadje uopste u dubinu problema, tj u srz....znaci knjiga u kojoj ima skoro sve objasnjeno....sve su to neki sturi pokusaji, ili sl.

Znaci zanima me sve u vezi elektro instalacija ( prevashodno za kucu, a moze i za industrijske pogone, tj malo jace struje i snage )....pa ako neko moze uopste da mi pomogne neka slobodno stavi link odakle mogu skinuti ( moze i na engleskom )....

BTW, cuo sam da je dobra knjiga od Dragutin Lj. Petrovica pod nazivom " Džepni elektroinstalaterski priručnik " ...ali malo je starija, cini mi se da sam nasao na netu da je trece izdanje stampano cak 1962 godine, tako da verujem da je nije lako naci.....ne znam da li ovakve knjige mogu naci npr u Matici Srpskoj u Novom Sadu, posto navodno svaki primerak knjige mora da bude i kod njih...stavrno ne znam...please help :)
[ Bata @ 22.11.2007. 11:41 ] @
Nemam odgovor na tvoje pitanje, već se javljam čisto da te obeshrabrim...

I ja sam skoro (pre par meseci) tražio takvu knjigu, i to na
starinski način - peške od knjižare do knjižare.
Po celom BG...

Džaba! Na par mesta su mi ponudili nešto što podseća na udžbenik
iz OTO-a iz vremena kad sam išao u osnovnu...

Ma šta će ti to iz 62. ?!? Misliš li da to još vredi, čak i da je pisana kao stvarno upotrebljiv
priručnik ?

Generalno su knjige-priručnici prevara, namenjene brzoj zaradi izdavača.

Pogledaj samo izdanja koja se bave IT-om !!! jesi li nekad pokušao da naučiš nešto
iz neke od njih ? ako jesi onda znaš o čemu pričam, ako nisi - ni nemoj.

I na kraju malo logike: -zašto bi zanatlije bilo koje oblasti poklanjali znanje
kad od toga žive ?!


I još nešto, skoro sam primetio jednu knjigu na temu Uradi Sam
to je Larousse Uradi Sam knjižurina enciklopedijskog formata i košta blizu 6000din

nisam je razgledao pa ne znam ima li nešto i o električnim instalacijama.
[ Black_eyed @ 22.11.2007. 13:39 ] @
Cekaj malo,

El. prirucnik iili bilo kakav prirucnik ne sluzi za ucenje vec za podsecanje. To je osnovna greska u tvom razmisljanju.

Uci se iz udzbenika te je logicno da nadjes udzbenik za 3 ili 4 razred srednje el. tehnicke o elektricnim instalacijama i onda udri po njemu. Ako ti bude potrebno ti nadji i sa ETF-a El. instalacije sa smera za energetiku ali prvo prodji ovu knjigu za srednju skolu. Nakon svega toga mozes da prucis po koji projekat koji se radi na studijama iz tog predmeta i to ti je to.

[ real-fantastico @ 23.11.2007. 18:03 ] @
...meni, licno, nije nikakav problem nauchiti neshto iz priruchnika ;)

...elem,nema veze....nasao sam u na sajtu Zavoda za udzbenike par knjiga i prrucnika koji obradjuju ovu temu....jedan je striktno za kucne instalacije, dugi za instalacije viskog napona/struje, i treci je kao neka kombinacija ova dva.....cena iskreno i nije nesto velika, ako su udzbenici OK!

....ici cu do NS-a za nedelju-dve pa cu i skoknuti do njihove prodavnice da prolistam knjige i ako necenu vrede dapazarim barem jednu ;)

...a do tad,slobodno mozete postavljati linkove!

....a sto se tice konstatacije da se znanje nedeli za dzabe, to je OK! Ali dokle? Znam primere gde su ljudi zavrsavali fakultete bez ijedne normalne rpeporucene knjige i bez htenja profesora da im ukaze na to koje udzbenike da koriste...to nije normalno i to bi se trebalo sankcionisati, jer cemu onda obrazovne isntitucije...da budu sigurna tezga profama?!
[ Krle @ 23.11.2007. 21:38 ] @
Knjiga po kojoj se radi na ETF-u je "Teorija I Praksa Projektovanja Električnih Instalacija"
od prof. Miomira Kostića (drugo, prošireno izdanje iz 2005).
Svrati do skriptarnice ETF-a pa pogledaj da li je to što te zanima...
Pozdrav!
[ real-fantastico @ 23.11.2007. 21:54 ] @
Kamo srece da sam ja u BG-u :(
[ Bata @ 25.11.2007. 06:32 ] @
ja sam čoveka razumeo da traži priručnik a ne udžbenik.

priručnici su nešto što daje konkretne savete i uputstva, praktično
upotrebljiva iskustva i procedure rada, i to usko povezano
sa važećim standardima na tržištu.

udžbenici, u našoj zemlji, a koliko sam čuo - i drugde,
osakaćeni su preteranim teoretisanjem i uopštavanjem
sa izgovorom pružanja široke baze znanja, a u praksi
to daje efekat razvodnjenosti i jalovosti predstavljene
sadržine.

Citat:
...elem,nema veze....nasao sam u na sajtu Zavoda za udzbenike par knjiga i prrucnika koji obradjuju ovu temu....jedan je striktno za kucne instalacije, dugi za instalacije viskog napona/struje, i treci je kao neka kombinacija ova dva.....cena iskreno i nije nesto velika, ako su udzbenici OK!
kad ih vidiš/uzmeš ne budi lenj da nam javiš kakvi su!
Citat:
Kamo srece da sam ja u BG-u :(
mala digresija, ali osećam potrebu dase izrazim:
bliže istini je "Kamo sreće da sam ja u BG-u i da imam rešeno stambeno pitanje, zaposlenje zbog kojeg se vredi buditi
i svakog dana mrcvariti po saobraćaju koji se kreće 10km/h jer je taj i takav BG u ovoj i ovakvoj Srbiji, prenaseljen,
zatim - da nemam problematične susede ili rođake koji mi zagorčavaju život jer je pravosuđe nepostojeće a
policija nezainteresovana, snaga valja klade i svu ostalu profitabilnu robu ali um ne caruje nego
prima packe...."
ukratko, prijatelju, ako sanjaš o nekom preseljenju, preskoči BG i razmišljaj o nekom boljem mestu.

još jednom, izvin'te na digresiji.
[ real-fantastico @ 25.11.2007. 16:21 ] @
Citat:
kad ih vidiš/uzmeš ne budi lenj da nam javiš kakvi su!


vazi...samo, sto necu do NS-a ici tek za desetak dana...pa onda mozete ocekivati moje misljenje!

Citat:
mala digresija, ali osećam potrebu dase izrazim:
bliže istini je "Kamo sreće da sam ja u BG-u i da imam rešeno stambeno pitanje, zaposlenje zbog kojeg se vredi buditi
i svakog dana mrcvariti po saobraćaju koji se kreće 10km/h jer je taj i takav BG u ovoj i ovakvoj Srbiji, prenaseljen,
zatim - da nemam problematične susede ili rođake koji mi zagorčavaju život jer je pravosuđe nepostojeće a
policija nezainteresovana, snaga valja klade i svu ostalu profitabilnu robu ali um ne caruje nego
prima packe...."
ukratko, prijatelju, ako sanjaš o nekom preseljenju, preskoči BG i razmišljaj o nekom boljem mestu.

još jednom, izvin'te na digresiji.


Veruj mi, uopste ni nemam nikakvu nameru da zivim u BG-u ;) To sam samo rekao zbog toga sto nisam u BG pa da mogu da skoknem do ETF-a ( barem ja mislim da je BG u pitanju, jer, da je NS u pitanju, onda bi to bio FTN )
[ VOJVODA01 @ 25.11.2007. 16:43 ] @
ma brate za el. instalacije ti je potreban samo dobar HILTI i peglaj, kakvi udzbenici i prirucnici
[ real-fantastico @ 25.11.2007. 23:05 ] @
*Nemoj da uzmes za zlo sledeci moj komentar, jer nemam uopste nameru da se svadjam niti bilo koga da nidopostavam, i kao licnost kroz stavove te osobe!*

Moj komentar:

Pa nije ni cudo sto nam je oako krasno u zemlji, kada se zna da pojedine glavesine zastupaju slican stav prema zivotu...ma koga sisa...uzmi drndaj, radi, nije vazno kako, nije vazno ko, vazno je da se samo nesto kao drnda i radi.....

Ja zelim da nesto naucim, i to je izgleda ovde jedino prokletstvo u Srbiji.....biti onaj koji zelis nesto da naucis....uvek ce ispred biti preveranti, lopuze, kvazi profesionalci itd....uvek ispred ucenog i pametnog coveka ( kada kazem ucenog, pod tim sam mislio na sve ljude koji svoju struku poznaju u mali prst.....bez ozira bili to majstori ili inzenjeri, vazno je da oni znaju sta znaju i da se nemasju nikom u posao ... )

Takav stav je i doveo do paradoksalne cinjenice, da pri renoviranju nekog gradjevisnog objekta, u kojem se izmedju ostalog renovira i elektro intalacija, da nije potrebno odobrenje elektro inzenjera i saglasnost istog , da je sve uradjeno kako treba ....ne, nego stoji potpis gradjevinskog inzenjera koji samo opisuje da su zamenjene elektro instalacije novim......A gde je tu u dokumentaciji kojim vrstom provodnika i sve ostale generalije koje nisu maciji kasalj, nego koje mogu veoma lako da dovedu do smrti coveka ako se veruje na rec, a pri tom se gleda da se ucari gde se god stigne......

Dalje necu ni da nastavim......
[ Black_eyed @ 26.11.2007. 08:07 ] @
Jesi li siguran da ne treba lincenca za elektro deo?

Bogami, ja imam sasvim drugacija iskustva, ako postoji legalan projekat mora da postoji i projekat instalacija u njemu sa sve licencom i odgovrnim proektantom.

E, sada za praksu... Ja sam uvek da se znaju osnove teorije o onome o cemu radis, ne mozes samo da uzmes hilti i da peglas jer pre ili kasnije ces nesto zajebati a masa stvari ti nece biti jasna. Znaci, knjiga u sake.

El. instalacije (pogotovo kucne) su vrlo jednostavne i nisu teske za izvodjenje, stvarno je najpotrebniji taj famozni Hilti, ostatak je majstorluk. Iz knjiga neces nauciti kako se semira tabla sa osiguracima i jos desetine sitnih majstorskoh fora koje postoje u instalacijama. Za ovo ti je potrebno da vidis uzivo kako se to radi i sve ce ti biti jasno. Tesko je samo iz knjiga nauciti zanat.
[ real-fantastico @ 26.11.2007. 12:05 ] @
Citat:
Jesi li siguran da ne treba lincenca za elektro deo?

Bogami, ja imam sasvim drugacija iskustva, ako postoji legalan projekat mora da postoji i projekat instalacija u njemu sa sve licencom i odgovrnim proektantom.


...svojim ocima gledao projekat obnavljanja apoteke u Backom Dobrom Polju/Zmajevu/Ravnom Selu ( vise se ni nesecam koja od ova tri sela je bio u pitanju ) gde nigde nema pecata Elektro inzenjera koji potvrdjuje da je zamenjena instalacija ista staroj, ili ako nije, da zadovoljava tehnicke potrebe objekta...nigde,nigde pod milim bogom...nego samo sta je radjeno sa elektro instalacijama...ali zato za glavnog i odgovornog je gradjevinski inzenjer , koji je sve pare strpao u dzep.....

Citat:
E, sada za praksu... Ja sam uvek da se znaju osnove teorije o onome o cemu radis, ne mozes samo da uzmes hilti i da peglas jer pre ili kasnije ces nesto za***ati a masa stvari ti nece biti jasna. Znaci, knjiga u sake.


Naravno...ne moze da se uzme hilti u shake i da od nekog isto tako umisljenog majstora ( majstora koji misli da je mean matherfucker u toj oblasti , ali misli, sto nemora da znaci da je stvarno majstor ) uchi zanat....mora da postoji neki red! ...ali kod nas toga nazalost nema....
[ darkonije @ 28.11.2007. 07:36 ] @
Električne instalacije, Aleksandar Stošić
izdala: Tehnička knjiga
to je praktična knjiga u kojoj nema nekog filozofiranja. mislim da je to najinteresantnije nekom
ko tek ulazi u pricu oko el.instalacija.

postoji i
Mali elektroenergetski priručnik (MEP)
izdaje Savez mašinskih i elektro inženjera i tehničara Srbije (SMEITS)

kao i
ELEKTROENERGETIKA od Dotlića
izdaje SMEITS
to je već malo ozbiljnije i osnovna je literatura za polaganje stručnog ispita za inženjere.

Pojedini članovi su u prethodnim odgovorima davali komentare o projektovanju i izvodjenju električnih instalacija
sa kojima se nikako ne bih složio, jer su pomalo potcenjivački. Mnogo je priučenih majstora i neznalica, svasta sam vidjao da se radi. Taj ko kaze da ti treba samo HILTI, je obični fizikalac i sam ti je otkrio koliko zna čim je to izjavio.

Projekat može da uradi svako i može da ga izvede svako, ali je pitanje koliko to vredi.
Svaka tehnička dokumentacija (projekat) mora da bude overen od strane odgovornog projektanta (licenca)
jer je bez tog pečata ne važeći.
Investitor može da radi i bez projekta. Ukoliko mu projekat nema pečat isto je kao i da nema projekat- samo ga je neko prevario i naplatio mu isti.

Svi detalji su dostupni na http://www.ingkomora.org.yu/

MOELLER-ov priručnik: http://www.wiringmanual.com/
Spreman sam za svaku vrstu saradnje i pomoći.
Pozdrav DM.
[ real-fantastico @ 28.11.2007. 13:20 ] @
Citat:
Re: Gde da nadjem elektroinstalaterski prirucnik/knjigu koja vredi necemu!
- Citiraj ovu poruku -

Električne instalacije, Aleksandar Stošić
izdala: Tehnička knjiga
to je praktična knjiga u kojoj nema nekog filozofiranja. mislim da je to najinteresantnije nekom
ko tek ulazi u pricu oko el.instalacija.


....nasao sam je na netu za 1620 dinara, a evo sta je navedeno za nju:


Projektovanje i izvođenje električnih instalacija
Autor: Stošić Aleksandar;
u prodaji, tvrd povez, 447 strana, 27 cm, latinica
Izdavač: Građevinska knjiga a.d.
Beograd 2006.
1. izdanje

Ova knjiga obuhvata sva autorova iskustva u projektovanju električnih instalacija u toku poslednjih godina njegovog rada, na projektovanju, i to samo energetski deo. Telekomunikacioni deo nije obuhvaćen, pošto autor nije imao iskustva sa savremenom opremom.
Knjiga je podeljena u dva odeljka: prvi obuhvata opšte pojmove, podelu električnih instalacija, grafičke simbole za energetske instalacije i regulative, dok se drugi bavi logičkim redosledom projektovanja, i to u dvadesetak tačaka (počevši od projektnog zadatka do posebnog priloga), kao i opštim smernicama za projektovanje pomoću računara.
Elementi koji su korišćeni uglavnom su od proizvođača iz Srbije, Hrvatske, BiH, Slovenije i Nemačke. Pri projektovanju se, tako, mogu koristiti i elementi drugih proizvođača, uzimajući u obzir one karakteristike slične onima koje su date u knjizi.
Knjiga je namenjena projektantima energetskih i gromobranskih instalacija, stručnjacima koji se bave ovom vrstom električnih instalacija, kao i studentima ETF i učenicima ETŠ.


Citat:
postoji i
Mali elektroenergetski priručnik (MEP)
izdaje Savez mašinskih i elektro inženjera i tehničara Srbije (SMEITS)


....nasao i to na SMEITS-ovom sajtu za 450 kinti, a autor je doticni Dotlic kojeg si naveo posle ovoga sto sam citirao....

Ljiljana Rašajski i Gojko Dotlić
MALI ELEKTROENERGETSKI PRIRUČNIK (MEP)
(III izdanje, 2005)
450,00 dinara


.....ne znam, prvo cu videti da kontaktiram ove iz Gradjevinske knjige da vidim gde se njihvoa izdanja mogu naci, pa nazvati teknjizare da vidim da li imaju u ponudi knjigu od Stosica, pa ako treba zapalicu i za BG-a, da vidim da je prelistam, da vidim kakva je knjiga.....da je kao ova 450 dinara, narucio bi je bez razmishljanja, pa shta bude nek bude, ali ipak 1620 kinti nije za bacanje.....anyway, mnogo hvala za pomoc i za Moellerov link, posto sam nasao nesto sasvim deseto sto sam trazio ;)....naravno i ja sam tu za pomoc ako zatreba...znaci postavicu mislhljenje o knjizi cim je budem video.....
[ miroslavgojic @ 03.12.2007. 10:19 ] @
U gradjevinskoj knjigi imaju izdanje stosica i u SMEITSU ima dosta finih knjiga

Na ETFu ima Od Kostica koja kosta 2900 dinara

danas cu sve da pogledam pa da postavim komentare

[ darkonije @ 03.12.2007. 11:06 ] @
Citat:
miroslavgojic: U gradjevinskoj knjigi imaju izdanje stosica i u SMEITSU ima dosta finih knjiga

Na ETFu ima Od Kostica koja kosta 2900 dinara

danas cu sve da pogledam pa da postavim komentare


aauuu 2900,00 dinara
svaka cast profesore...
tom cenom se i nas profesor prikljucio kampanji
da se pomogne studentima... da im se pomogne da dobro nauce i da
to bude sto povoljnije (ako ne besplatno).

prijatelju ako te interesuje praksa ... to neces naci u knjizi kod Kostica ...
kao ni u skoro nijednoj knjizi od profesora sa nasih fakulteta.

ako te interesuje praksa a ne integrali i visa matematika, kupi Stosica.
pozdrav
Darko
[ real-fantastico @ 03.12.2007. 12:54 ] @
....thanx to miroslavgojic za pomoc....ajde molim te pogledaj tu Stosicevu, ali onako malo bolje, tj koja su poglavlja obradjena, kako su obradjena, kako je koncipirana knjiga itd.....

.....thanx to darkonije za savet....

....takodje i ja negodujem pozere od profesora, koji svoje neznanje prikrivaju naobudnoscu ili leche svoje komplekse kojekakvim izgovorima.......

...elem, jel moze neshto na divljaka da se fotokopira u FTN-ovoj skriptarnici....imam lika koji je tamo poznat njima...pa mislim, sto davati 2620 dindzi ako moze......elem, ne bi bilo lose ako neko zna da li postoji ta knjiga od Stosica u biblitoeci FTN-a, i ako moze da se iznajmi, pa onda negde u gradu da se fotokopira......
[ miroslavgojic @ 03.12.2007. 14:55 ] @
Nakon hodanja od knjižare do knjižare dođoh kući, ručah, i da sližmo rezime o ovoj temi koja se dobro rasplamsala:

I
malo sam čito razne komentare ispočetka, nisu bitni razlozi zašto neko nešto traži, ako znate recite mu a ako ne znate ne odmažite mu

II
što se tiče regulative i propisa, EXYU republike imaju nastavak JUS standarda i nije se punotoga mijenjalo, ono gdje ima znatnih izmjena nisu standardi već preporuke elektrodistributivnih preduzeća i tu trebapaziti, (tu možemo istaketi Elektro distribuciju Beograd, Elektro privredu Bih, i HEP) oni se bave neki specifičnim detaljima i ukoliko radite za njih uslužno ili se vaša firma bavi izvođenje radova morate voditi računa o lokalnim propisima i zahtjevima, ovo nekada nisu izdanja koja možete naći pa se treba raspitati, koliko znam u Srbiji većinom se svi pridržavaju Beogradske elektrodistribucije a u BiH tu je kombijacija i iz Srbije i iz bosne i iz Hrvatske.

III
Projektanti koji potpisuju projektnu dokumentaciju moraju imati licencu ili ovlaštenje za izradu tehničke dokumentacije
Ovo je slično riješeno i u Srbiji i u BiH i u Hrvatskoj,
Ova ovlaštenja mogu dobiti tehničari, inžinjeri, diplomirani inžinjeri, magistri i drugi, shodno svom obrazovnom nivo tolika su im i ovlaštenja,
Za sticanje licence nepohodno je imati rano iskustvo i položiti stručni ispit kao imati i odgovarajuću školsku spremu.

IV
Ja seprojektovanjem instalacija bavim već 5 godina i nešto više
većinom radim za tržište BIH pošto sam sada doselio u Beograd radi studija
Ono što je problem što ne postoji nigdje ne baš nigdje ali je teško naći nekog ko to zan da ljudski objasni i napiše
Većinom su problemi i crteži i teoprija, ali projektovanje ne traži velika teoretska razglabanja, moraju da postoje neki segmenti koji će izvođači skrenuti pažnju na određene detalje.
Kako god da se projektuje / na papiru / kad "HILTI" počne da radi onda je druga priča, obično oizvođači malo toga gledaju u projektu i prilikom tehničkog prijema najmanje se gleda kako je urađena elektro instalacija
/ono što sam neki dan vidio na NBG u jednoj zgradi koja se gradi kod buvljaka je bilo nevjerovatno, ljudi su položili toliko vodova ukuoso da sam se zgrozio, prvo sam primjetio jedan ukospo postavljen kabal u dužini od pol metra pa reko hajd kako sam nastavio da gledam primjetio sam mnoštvo snopova kablova koji su vođeni ukoso ili dijagonoalno i po fasadi s svagdje - to je realnost/
pa kad projektujete vodite računa za šta i za koga, nije isto projetovati kuću sa dve i tri razvodne table i zgradu sa recimo 10 ili 20 stanova, ili soliter sa 100 stanova ili slično. za različite nivoe objekata drugačiji su pristupi i ozbiljnost.

V
da se vratimo i knjigama nakon uvodnog razmatranja

- teorija projektovanja električnih instalacija i osvjetljenaj, Miomir Kostić, cijena 2916 dinara u skriptarnici ETF-a, izdala Akademska misao, 2005, tvrdi povez, 531 strana / ono što mogu reći nakon prelistavanja ove knjige je da ne vrijedi cijenu koja je napumpana radi kvaliteta štamte - tvrdi povez, premalo praktičnih stvari za projektovanje, dobra za velike objekte koji imaju potrebu da budu sračunati precizno radi ušteda na materijalima, - ova knjiga se može naći i u univerzitetskoj biblioteci Svetozr Marović, jeftinija je članarina i kopiranje nego nova knjiga /

-Električne instalacije, Aleksandar Stošić, Građevinska knjiga, 2006, 252 strane cijena 1620 dinara tvrdi povez / dosta praktičnih primjera, isplati se i kupiti za razliku od kostića koji je preskup, dosta poglavlja je u knjizi, svako obrađuje po jednu oblast i ima dosta detalja vezanih za projektovanje električnih instalaija/

- MEP u izdanju SMEITSa košta 450 dinara, meki povez, cca 500 strana, ima dosta detalja za praktičnu upotrebu jedina zamjerka je da se mogao bolje grafički pripremiti ali s obzirom na cijenu nije loše

- ostala izdanja SMEITSa nisu loša ali u zavisnosti šta vam je potrebno otiđite i pogledajte pa odaberite.

- Električne instalacije, Amir Halep, knjiga koja je nastala posle rata kao srednjoškolski udžbenik i praktični priručnik za projektante u BiH prvenstveno da bi se uvela neka teorija projektovanje / veliki zahtjevi za projektovanjem usljed obnove i rekonstrukcije/ ima da se nađe na internetu i nije previše veliak u pdf formatu

- pored navedene knjige postoji i još jedan priručnik za inženjere i tehničare elektro tehnike Zagrebačko prijeratno izdanje sad se tačno ne sjećam autora ali ima to negdje na računaru, skenirana knjiga neko ju je postavio na net, može se pronaći ima dosta praktični i korisnih detalja

- ja još imam i knjigu za II i III razred srednje pkole / električne instalacije i osvjetljenje / može da posluži ali pažljivo ima dosta grešaka u formulama, neki dan sam bio u knjižari zavoda za udžbenike i vidio da su knjigu podijelili na dva dijela a greške još nisu ispravili.

Mislim da bi bilo dosta za današnji komentar,

Hvala svima čitaocima i autorima ove teme
[ DAX_ @ 03.12.2007. 22:56 ] @
Pozdrav
Ovo Zagrebacko izdanje koje @miroslav spominje je "Kaiserov elektrotehnicki prirucnik" knjiga od oko 800 strana ali vjerujte zaista vrijedi. Ja imam izdanje iz 70-i neke godine ali mnogo toga koristim iz "Kaisera". Mozda su neki standardi napredovali ali i danas se recimo kablovi postavljaju na 20-30cm od plafona kao i prije 30 godina. Skoro sam kupio "Vestermanov elektrotehnicki prirucnik" u pdf formatu i "Tehnicke preporuke EDB" (sto se tice standarda izvodjenja elektro radova veoma su korisne). Ako si zainteresovan evo ti mail covjeka od koga sam kupio: [email protected]
Pozdrav
[ miroslavgojic @ 14.12.2007. 12:17 ] @
Od velike polemike do knjige

kupio sam knjigu elektricne instalacije od stosica

nije losa za prakticnu primjenu

a da kontaktiro sam i lika sto ga DAX preporuci i nije frka i kod njega ima fine literature

vise utisaka posle vikenda dok malo procitam ovu knjizicu sta je autor napisao

[ slobodanjov @ 03.06.2008. 13:51 ] @
Sve vezano za elektricne instalacije na srpskom jeziku (knjige, softver, recnici...), tehnicki prirucnik... se moze naruciti mail-om na [email protected]
Cena CD-a 250 din+ptt troskovi (oko 350 sve ukupno). Placanje pouzecem.
[ erooster @ 21.09.2008. 20:34 ] @
Puno knjiga iz struke elektrotehnike i energetike možeš naći na sajtu www.csanyigroup.com
Sajt je super, ima i besplatnih softvera i knjiga. Na sajtu možeš naći i program ePlusMenuCAD za projektovanje
instalacija u AutoCAD-u. Super je, ja sam instalirao-probao-kupio!

Pozdrav,
[ miroslavgojic @ 21.06.2009. 09:28 ] @
Malo je prošlo vremena, kako ova tema stagnira, pa da malo osvežimo informacije,

što se tiče gore navedenog sajta i programa za podršku za projektovanje instalcaija ima dosta interesatnog, ali više je za energetiku, trafostanice, primera iz instalacija i nema, barem ne ono svakodnevno

pokušao sam da stupim u kontakt sa Jovanovicem za knjige ali se ne javlja, pa videćemo, tema je malo ostarila, pa joj dodajemo svežu krv,

trenutno u svojoj biblioteci imam sva izdanja od SMEITS-a[link]http://www.smeits.rs/?file=00064[/link]
i tu je i Kostićeva knjiga, kao i Zbirke tehničkih propisa iz elektrotehnike, a i Stošić i Mišković su nabavljeni kako već nekad spomenuh

što se tiče spisak uskoro će biti na jednom od mojih postova okačen sa svim propisima pa videćemo koliko ću moći da iskucam ima ihh baš podosta a možda da ih iskeniram i postavim kao slike

Ono što me interesuje da li neko možda ima JUS N B- --- Električne instalacije u zgradama (kompletna grupa)
tu bi trebalo da je sve navedeno kako treba da se radi, ono što me najviše interesuje jest specifikacija izvoda u stanu, našao samo nesto na elektrofakultetu u banja Luci gde ima spisak prostorija i broj strujnih krugova po prostoriji, ali ne piše odaklen su to izvadili, a i u Miškovićevoj knjizi koja je više onako za učenje nego za ozbiljno projektovanje ima jedan mali izvod ovog spiska i poziva se na tehničke propise samo ne piše koje i odakle. Pored ovog dema ima i TP EDB 13 koja se delimično dotiče instalacija u stanu ali mislim da je to više s aspekta priklučka objekta i snaga nego s aspekta same instalacije u stanu.

sve u svemu ništa novo knjige su nabavljene aii novih detalja nema, pa videćemo kud ovo sve ide


[ jeca27 @ 27.08.2015. 16:18 ] @
"Kupio sam knjigu.." - do sada bi je skenirali ili dali nekome da to uradi umesto Vas,
i drugi bi imali koristi.