[ JAKŠA @ 23.11.2007. 21:05 ] @
Prijatelji možete li mi pomoći da što profesionalnije uradim katalog sniženih proizvoda za
jedan lokalni lanac prodavnica? U stvari poznajem rad u fotošopu i korelu, ali ako neko može da mi kaže
koja je prava procedura....od samog fotografisanja( gdje fotografisati, sa kakvim svjetlom, itd.) pa sve do toga kako se te
fotografije obrađuju. Koji programi? Na šta trebam da obratim pažnju? Gdje mogu napraviti grešku?

Pomozite jer ne bih volio da to loše uradim, u pitanju je obraz!
[ Zmaj @ 25.11.2007. 03:15 ] @
ako neznas ni blizu sta ti treba da uradis onda se bolje zahvali ljudima i iskreno im kazi da ne znas. Tako ces sacuvati obraz. Jer nemas iskustva u slikanju, obradi fotografija, dizajnu, prelomu, i slicnim stvarima (mozda nesto i znas od ovog). A ono sto se moze desiti je ne igubis obraz nego da na tebe svale krivicu sto je lose odstampano tj nije ispalo kako treba i da ti traze da ti platis stampu. Bolje se mani ovog posla, ako bas hoces da se bavis pripremom idi u neku stampariju pa trazi da te prime da radis za dzabe dok ne naucis posao (bar par meseci). Ali moj savet ti je da se manes pripreme jer je puno posla, a malo para.
[ JAKŠA @ 25.11.2007. 16:28 ] @
E, ovako Predraže,
Nije da ništa ne znam od svega toga, znam o dizajnu i grafici puno toga služim se i Photoshop-om, Premier-om,After Efect-om, InDesign-om malo manje, imam dobar foto aparat FUJI S9600, priznajem o ovoj pripremi
za stampu nesto manje znam. I mislim da je meni najveći problem da sve to poredam na pravi način. Ako bi neko mogao od vas profesionalaca da me malo uputi u sma proces. U Goraždu gdje i živim nemamo štampariju tako da se nemam kome obratiti za pomoć. A što se tiće tog posla, ustvari radi se o poslu koji se radi jednom mjesečno ( katalog koji ova firma izdaje jesu ustvari proizvodi koji oni taj mjesec daju na sniženje. Oni meni daju mjesecno 100 eura sto mislim da nije malo za poso koji nije tako veliki).

Ja bih molio nekoga da mi to objasni jer nije fazon da sada to ostavim i samo kažem ja to ne znam i ja to neumijem.....
Pa niko se nije naucen rodio i nemozemo od jednom sve znati, pa brate učimo dok smo živi!!

P.S. Za pruzenu pomoć moguća je i protuusluga.
[ Zmaj @ 26.11.2007. 11:58 ] @
ako to sve znas, onda ti je moj savet sledeci. Slikaj sve na beloj pozadini nadji neko platno ili papir, nemoj da korisitis blic, nego neko jace svetlo (reflektor) ali da bude uperen negde u zid. Ako nemas nista od ovoga, najbolje ti je da likas napolju (parola: snadji se). Ako dosad nisi imao iskustva sa slikanjem onda ces slikati sve par puta dok nedobije odgovarajuce slike. Posle ce ti sve biti lakse da obradis zbog ciste pozadine. Obseci sve slike, tj ukloni pozadinu....

I to to je to, obavezno "naskrabaj" neku pozadinu... ipak ide Nova godina.

A za konkretnu ideju pa smisli sam ukradi/izmeni, bar na katalozima nema velike mudrosti
[ JAKŠA @ 28.11.2007. 20:24 ] @
Kako sam skonto slike se obrezuju pa se onda ubacuju u projekat (pod CMYK i 300 dpi).
Odnosno citav projekat treba da bude :CMYK i 300 dpi...
Ali dali se tako obradjene fotke jos dodatno obradjuju, ono dali se dodatno osvetljavaju...
Da nebi bilo da su mi slike tamne ili jos nedaj Boze nesto gore, ko zna!!!

Pa dajte majstori dizajna pomozite sa tim svojim savjeticima!!!!


Please!!!
[ Skandy @ 28.11.2007. 21:44 ] @
U zavisnosti od potrebe, na fotkama se moze odraditi kolor korekcija. Postoji vise nacina na koje mozes uraditi kolor korekciju, kao i vise kombinovanih operacija, sve u zavisnosti od toga sta treba uraditi. Da bi radio kvalitetnu kolor korekciju, moras znati, sta je to na fotografiji sto je cini nesavrsenom. Znaci, postoji xxxxx..... kombinacija. Tesko da ce ti neko na ovaj nacin moci objasniti kako se to radi. Inace postupak nije komplikovan, kada se udje u fazon.
Moja preporuka, posto kazes da ces konstantno imati posla u Photoshopu, investiraj u kupovinu jedne dobre knjige, po mogucstvu sto skorije verzije, mada to nije toliko bitno, jer kolor korekcije se rade isto u svim verzijama, a mozes naci jos sijaset korisnih stvari.
Pozdrav.
[ Zmaj @ 28.11.2007. 21:50 ] @
Slike prvo nasteluj (osvetljenost, kontrast i slicno), lakse ces to odraditi na ne obrezanoj slici zatim je obrezi, i onda konverzija u cmyk i rezoluciju 300dpi, ovo sa cmyk/300 mozes da snimis kao akciju i dodelis mu neki shortcut, radi vece brzine obrade.

Naravno odmah ih smanjujes na potrebnu velicinu, tj da ti se uklope u zadate dimenzije jednogo polja posto pretpostavljam na stani ces imati recimo 12 proizvoda (3x4) i kad nacrtas dizajn to samo ubacujes. Davaj slikama smislena imena lakse ces se snalaziti posle.

Bilo bi dobro da imas neku referentnu kartu sa bojama da bi mogao da tacno odredis kontrast, recimo crnu i belu tacku, jer ce ti se desiti da ako koristis auto level boje odu u ljubicasto ili zeleno i slicno zbog nemogucnosti ps-a da se snadje sa nivoima boja na slici.
[ JAKŠA @ 28.11.2007. 22:58 ] @
Imam negdje oko 150 raznih proizvoda koje trebam da poredam.
Uradio sam fotografisanje dosad na dva nacina:

1. Snimanje u zatvorenom prostoru sa koriscenjem jednog reflektora na koji sam stavio paus papir.
2. Snimanje na otvorenom prostoru.

U obadva slucaja sam stavljao u pozadinu bijeli papir.
Kada pregledavam fotografije na aparati i u racunaru slike mi se cine ok...

Zasto mi govore da pripremu za stampu nikako ne radim u Corelu???
Zbog cega je on toliko los?
[ Zmaj @ 29.11.2007. 02:13 ] @
slobodno radi u korelu, samo se pridrzavaj dva bitna pravila: 1. ne konvertuj slike u iz rgb u cmyk u njemu. 2. idi u kolor menadzment i iskljuci sve one strelice i ukljuci samo ka monitoru, tako ces dobiti priblizne boje koje bi dobio u stampi, to bi bilo to.

Posto sam rekao da neznas nista oko pripreme za stampu (a to tvoja pitanja i odgovori potvrdjuju) najbolje im to posalji kao cdr fajl. Pre snimanja za stampu obavezno pretvori sav tekst u krive (selektujes tekst i stisnes CTRL+Q) i ne zaboravi da to radis na kopiji fajla jer se moze desiti da posle nesto menjas. Da bi proverio da li imas zaostalog teksta u fajlu stisni desnim dugmetom negde van dokumenta i izaberi opciju Document info, tamo bi trebalo da ti pise koje fontove si koristio ako ima teksta.

Samo pazi to sa 150 proizvoda je katalog koji moze biti malo gabaritniji po pitanju velicine i broja strana vrlo lako se moze desiti da ti korel puca, sto kod korela na vise stranicnim dokumentim i sa dosta slika nije redak slucaj
[ JAKŠA @ 29.11.2007. 20:50 ] @
Hvala Zmaju i nadam se da ce mi i dalje pomoci.
Ja cu nastaviti sa radom a kada budem bar nesto uradio ili zapeo u necemu
nadam se da ti se mogu obratiti za pomoc.
Ako neko jos ima neki prijedlog za nesto i na sta bih jos trebao obratiti paznju neka se javi.

Veliki pozdrav za sve Vas.