[ mmserbia @ 26.11.2007. 09:56 ] @


Ja sam veliki fan HTC telefona i pre nego što sam kupio prvi Samsung Windows telefon pozivajući se na review novina ili sajtova nisam sam stekao neko mišljenje o njemu. (btw od HTCovih sam imao maltene sve vrste osim onih najnovijih, čak i prvi Canary win smartphone uopšte)
Prvenstveno što ostale ne-smart telefone od Samsunga ne volim uopšte.

Ali sam se prevario, barem malo.

Pošto je sudeći po oglasima ponovo postao popularniji nego ranije (ima ga i polovan i nov) reših da napišem nešto o njemu

PREDNOSTI

--- Elegantan business dizajn (preovladava crna boja, kvalitetna plastika i puno dugmića, kvalitetna tastatura)
Dakle klasika ali business klasika. Bez mnogo oblina.
I mogu da kažem da je što se tiče dizajna jedan od omiljenijih pored Siemensa SXG75.

--- HDD od 3GB, nisam imao problema kako mnogi pričaju
a pohvalna je opcija USB Mode (MASS Storage) gde ga je moguće koristiti kao flash disk sa mnogo većom brzinom prenosa u odnosu na ActiveSync mod
i bez ikakvih drajvera. Dakle prepoznaje ga bilo koji kompjuter.
Pored njega u telefonu se može ubaciti i miniSD kartica od 2GB. Dakle ukupno 5GB!!!

--- Čitljivost, rezolucija i boje ekrana su na maximalnom nivou. Jedan od najboljih ekrana ikada napravljenih. 320x240 262.000 boja.

--- Stereo zvuk zaslužuje ako ne 10 a ono bar ocenu 9. Veoma glasan i kvalitetan zvuk (čuju se dobro i basovi, glas kao i viši tonovi).
Jedan od najglasnijih telefona, uz prijatan (kvalitetan) zvuk. Nema šanse da propustite poziv.
Na slušalicama je zvuk čist ali možda ima malo više basova. Pohvala: postoji samsungov equalizer u vidu dodanog programčića.

--- Kamera od 1.3mpix je jedna od najkvalitetnijih koje postoje.
U rangu je Nokie 6630/6680/n70.
Bolja od n73n80
n95 (možda - ???)
Bolja od bilo kog Windows telefona do 2007.
a gora od recimo Nokije 6330 i drugih ne-smart Samsung/SonyEricsson telefona.
Postoji puno podešavanja.
Na dnevnom svetlu slike su odlične i u rangu starijih digitalnih foroaparata srednje klase (onih od 2-3mpix).
Na sobnom svetlu ili noću, slike po defaultu nisu toliko dobre. Boje su izobličene i potrebno je što više svetlosti. Ali uz obavezna! podešavanja mogu biti dosta prihvaljive!

--- procesor je brz 416mhz i to se itekako oseća u radu. Telefon leti. A gledanje filmova omogućeno u najboljem kvalitetu.

MANE

--- trajanje baterije veoma malo. Ali ako ste kupili originalni paket* tu postoji i dodatna baterija od 1700 mAh.
Sa onom regularnom od 1000mAh u standby modu može da izdrži 1 dan. A sa ovom dodatnom 1,5 - 2 dana u normalnom korišćenju (2,5 u stand byu)
* ne ide dodatna baterija u svim orginalnim paketima.
(u reg.settings može se izbaciti HDD iz upotrebe ali i fizički ukloniti, mada na stranim forumima piše da to ne utiče ni malo na trajanje baterije)

--- ekran je mali za windows telefone i iznosi oko 2" (čak i manje). Standardni smartphone Windows telefoni imaju ekran dijagonale 2,23" a Nokije 2,13".

--- OS je Windows 2003SE i ne postoji upgrade na Windows mobile 5 ili 6.0. :(


Fotografije:
http://www.gsmarena.com/samsung_i300-pictures-1104.php

[mod]Ubačena slika, link i izmenjen naslov.[/mod]

[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 26.11.2007. u 19:55 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mmserbia dana 28.11.2007. u 19:51 GMT+1]
[ kevinsugar79 @ 26.11.2007. 18:23 ] @
kako kamera njegova moze biti bolja od n73(imao sam telefon i znam da mu je kamera avion)
a da ne pominjem n95...
[ mmserbia @ 28.11.2007. 18:49 ] @
Inače, Kamera 6630 i 6680 mi se više dopala od kamere n73.
slike n73 imaju izobličenje boja a krajevi su mutni.
Što se tiče kamere n95 nisam probao ali više verujem jednom hrvatskom časopisu nego drugim, u kome detaljno testiraju modele i kažu da je čist marketing "njegovih famoznih 5 megapixela". Btw, dobila je veoma niske ocene.

ipak, editovaću post i staviti znak upitnika kod n95.

Ako uzmemo u obzir dnevno osvetljenje i idealne uslove i podesimo i na n73 istu rezoluciju, slike će ispasti bolje na Samsungu i300.





[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 28.11.2007. 20:20 ] @
U kontextu mobilne telefonije i fotoaparata, povećavanje broja megapixela donosi sve lošiju i lošiju sliku, samo zato što veličine senzora ostaju iste. Ne bi bio problem napraviti ni kameru od 10 Mpix, ali bi slika bila nikakva. A upravo to što si naveo, zamućenje po uglovima, kao i oštrina uopšte, vinjetiranje po ćoškovima, hromatske aberacije (plave i ljubičaste ivice po svetlim rubovima) su neki od glavnih razlika zašto neki objektiv košta 1000, a "isti" takav 150€ :)
[ kevinsugar79 @ 28.11.2007. 23:04 ] @
samo par reci:

samsung i300 je model izbacen u prvom kvartalu 2005!
koji jos telefon dolazi sa 2 baterije?! a da bez druge stvarno ne mozes?!
telefon je simpatican, ali mator brate.
pa ko da kupi to,ko da koristi 2003 OS?
mogli ste i recenziju alcatela DB da napisete
telefon popularan u Srbiji-pa ovde je i Miki iz VB popularan,a cime je zasluzio.
ljudi o cemu vi pricate?!
kakvo je to poredjenje sa nokijom 6630? pa ovo je kraj 2007 godine!
pa naravno da telefonskih 5mpix nije isto sto i 5 mpix na fotoaparatu
dacu vam izradjenu fotografiju na papiru slikanu sa N73, a nek mi neko da slikanu sa i300,kakve lose boje na N73,ma ajte molim vas.
pa nije pravljeno 5 mpix da bi ja slikao sa 1,3
naravno da mpixx dobijeni interpolacijom nisu pravi mpixx
naravno da je Carl Zeiss optika jedna od najboljih na svetu
kako u svetlu novih WM6 mashina pisati o modelu sa WM 2003,
super za trud,ali nemojmo preterivati.

Kako ne moze neki lep review poput onoga za Tytn II sto ga onomad napisa Dimkovic?!

[ mmserbia @ 29.11.2007. 14:51 ] @
Citat:

kako u svetlu novih WM6 mashina pisati o modelu sa WM 2003


--

Citat:

telefon popularan u Srbiji-pa ovde je i Miki iz VB popularan



1. Sam si pitao i sam dao odogovor
2. Ovo nije bio review nego sam ga namerno nazvao "re-review" i stavio ga kao nešto lično pa je administrator to prepravio u review i postavio sliku i ostalo.
To me je čak iznenadilo i to prijatno.
Pa neka je i stari model. Nije loša ideja da se napiše po neki review.

Uskoro ću postaviti neke svežije modele :)