[ kalla89 @ 27.11.2007. 11:45 ] @
Imam jedan problem,naime hocu da sa laptop-om (Toshiba a210-16f koji ima vec ugradjenu u sebe wireless uredjaj Atheros AR5007EG wireless adapter)idem npr. do centra i da koristim wireless internet kojim imam kuci na svom deskopt racunaru.Posto sam uvideo da moj wireless uredjaj u notebook-u hvata signale skoro svih provajdera samo na centru tamo hocu i da ga koristim.Sta treba da uradim da bih to mogao i da koristim.Da li treba da samo upisem one Ip adrese i Gateway-ove ili nesto drugo?Da li to moze da uradi ta integrisana wireless antena u notebook-u,ili treba kupovina nekog AP-a ili neke kartice za PCMCIA?
[ Danilo Cvjeticanin @ 27.11.2007. 11:59 ] @
Mislim da je to malo teze, jedino ako tvoj provajder dozvoljava pristup svakom njihovom AP-u sa tvoje mac adrese. To mozes lako da proveris, nazoves svoj provajder i pitas ih da li ti sa tvojom mac adresom mozes da se konektujes na neki njihov AP u centru. U sustini sa tvojom opremom mozes da se kacis na AP, naravno ako hvatas njegov signal. NPR u Apatinu moj w802 provajder dozvoljava da se kacim na bilo koji njihov AP u gradu, tj na AP koji mi je vidljiv, dok neku drugi provajderi to ne dozvoljavaju, jedino ako trazis pristup na neki AP sa tvojom mac adresom.
[ yolja624 @ 28.11.2007. 08:23 ] @
Te ugradjene wifi opcije u laptopu nisu namjenjene za takve stvari. to sto ti "vidis" ap ne znaci da i AP vidi tebe. Previse slab signal od laptopa dolazi do AP i samim tim je vrlo tesko uspostaviti konekciju. Ipak to je namjenjeno za WLAN u okviru kancelarije... kao i cijeli standard 802.11b/g. A da nabavis kakvu pcmcia kartu ili usb stick nije losa ideja ali moras da trazis opciju za vanjsku antenu ili da ti neko napravi pigtail na tom uredjaju. Komplikovano zvuci ali i nije nesto posebno tesko.

A autorizacija korisnika je druga prica i u ovom slucaju manje bitna.

[ Baja Gaša @ 28.11.2007. 21:17 ] @
Ne bih se baš složio da je signal sa laptopa suviše slab. Ja sam se iz naselja Braće Jerković (sa zatvorenim prozorima, uz ometanje optičke linije vešom na terasi itd :)) bez problema kačio na SBB-ov AP na Banjici (razdaljina u optičkoj liniji oko 1,5 km) svojim Fujitsu Siemens V3205, sa jačinom signala oko 35% (merač je bio u žutoj zoni, sa dve crtice od četiri). Ne kažem da je savršeno kao sa dobro usmerenom antenom i AP-om, ali može da radi. Tako da... Savet je - probaj i vidi, neki provajderi dozvoljavaju "roaming" mod, a neki ne.
[ yolja624 @ 29.11.2007. 16:42 ] @
E pa sad na 1.5 km udaljenosti sa laptopom... mozda pri idealnim uslovima. A kad je magla, kisa i slicno?
[ Baja Gaša @ 30.11.2007. 07:41 ] @
Možeš da veruješ ili ne - kažem kako jeste. Nisam primetio da vremenske prilike imaju uticaja niti da uslovi moraju da budu idealni. Laptop je bio u trpezariji, sa optičkom linijom preko zastakljene terase. Jedino što su vrata terase morala da budu otvorena, pošto bi tri reda stakla, složićemo se, ipak bila previše za slabašan predajnik na laptopu. :)

Brzina jeste bila oko 60% od teorijske (pod normalnim uslovima, sa spoljašnjom antenom, procenat je oko 90%), ali je čak i Skype radio dobro i bez seckanja. Recimo da sam od 1 Mbit/s mogao da izvučem 650 kbit/s uz podnošljiv ping oko 20 ms; više nego dovoljno.

Da... Čak i čovek iz SBB-a, kad je pre instalacije dolazio da proveri jačinu signala, mogao je da se uloguje sa svog laptopa - doduše iz druge sobe, sa boljom pozicijom, ali svejedno je radilo.

Da ne pričam da je sa parkinga ispred zgrade bilo mnogo, mnogo bolje.

Dosta sam eksperimentisao (radio-amatersko iskustvo od 25 godina) i bio prijatno iznenađen kvalitetom veze.

Znači, predajnici na laptopu, generalno, mogu da izađu na kraj sa prijemnikom na drugoj strani - mada verujem da i osetljivost prijemnika nije bez značaja.
[ yolja624 @ 30.11.2007. 08:30 ] @
blago tebi onda... meni to nije uspjelo ni na manjim udaljenostima.