[ EKCEP @ 03.12.2007. 16:35 ] @
sinoc pre nego sto sam zaspao pala mi je na pamet jedna ili pametna ili jako glupa ideja na srecu nije me mrzelo pa sam je brzo skicirao na papir,danas sam tu grubu skicu nacrtao na racunaru i resio da cujem vase misljenje oko nje.U pitanju je neka vrsta elektromotora sa stalnim magnetima i elektromagnetima koji se privlace ili odbijaju promenom polariteta na elektromagnetima koje kontrolise mikrokontroler u svakom slucaju evo slike pa vidite,ZELIM DA CUJEM VASE MISLJENJE!!!!!
P.S. danas postoji puno vrsta elektromotora (step,...?)pa ako je ovo slicno ili cak isto sa nekim od njih molim da mi se ne podsmevate
[ Skandy @ 03.12.2007. 18:06 ] @
Da, konstrukcija kao kod SUS motora. Izvodljivo resenje, svakako, ali...
Glavna mana u odnosu na klasican asinhroni el.motor, koji radi na principu obrtnog magnetnog polja, je mnogo vise frikcionih povrsina, koje umanjuju stepen iskoriscenosti. Druga mana su gabariti ovakvog motora.
Ne zaboravi da je konstrukciono resenje za el.motor, sa kojim se danas srecemo skoro na svakom koraku, dao upravo Nikola Tesla. Konstrukciono je pretrpeo neznatne izmene, ali princip rada je potpuno identican. Jednom recju SAVRSEN. I tesko da ce se pojaviti alternativa.

Sve pohvale za razmisljanje.
[ EKCEP @ 03.12.2007. 18:57 ] @
hvala,hvala...!!!
[ Black_eyed @ 05.12.2007. 13:40 ] @
Nazalost, ovo nije nova vrsta motora. Kao sto si sam primetio ovo je vrsta step motora.

Ako imate neki stari kuler od 120mm (oni za kuciste) otvorite ga i videcete slican princip. Rotor je stalni magnet a na statoru imas polove koji su elektromagneti i koji rade u impulsnom rezimu da se dobije obrtno polje.

Vrlo je tesko konstruisati bilo sta novo (principski) u polju elektromotora. Kao sto je receno, konstrukcija motora se prakticno nije menjala vise od 100 godina. Veliki napredak je napravljen na poljima upravljanja sa vektorskim upravljanjem asinhronog motora i to sa napretkom mikrokontrolera (teorijske osnove ovog upravljanja su date dosta ranije samo sto tada nije bilo hardvera da ga podrzi).

Sada se napredak svodi na nove materijale (gustina magnetnog polja, saturacija itd..) i efikasnije (jeftinije) upravljanje.

Za novu revoluciju u polju motora moracemo da iskoristimo drugo prenosno polje (npr. gravitaciono), mislim da smo sa elektromagnetim dosegli limit...