[ bogi @ 19.09.2003. 16:45 ] @
Juče (18.9.2003) Srbija je potpisala Bolonjsku deklaraciju u Berlinu, te se i Srbija priključila Evropi (na neki način). Takođe, izašao je prednacrt zakona o visokom obrazovanju. Evo šta taj zakon donosi što je interesantno za studente:

1. ECTS kredite. Za vreme jedne godine morate skupiti 60 kredita. Da bi nastavio da se školuješ o trošku budžeta, moraš svake godine da skupiš 60 kredita (tj. da očistiš godinu).
2. Pri ocenjivanju predmeta, gledaju se predispitne obaveze i rezultat na ispitu. Zbir predispitne obaveze i rezultata sa ispita je 100, s tim što predispitne obaveze donose minimum 50 poena. Za šesticu potrebno je 55 poena. Mora da se skupi minimum 25 poena na predispitnim obavezama da bi se izašlo na ispit, inače ispit mora ponovo da se sluša.
3. Ispit može da se padne samo jednom. (član 87.)
4. Rok za završavanje studija je dvostruk broj godina u odnosu na normalnu dužinu studija (fakultet 5 godina - maksimalna dužina trajanja studija je 10 godina).
5. Više škole prestaju da upisuju nove studija - njihovo mesto će najverovatnije uzeti akademije strukovnih studija.
[ silvereye @ 20.09.2003. 02:48 ] @
zanima me da li se ovo primenjuje i na trenutne studente ili na samo one koji ce zapoceti studije nakon potpisivanja ovog akta, dakle nakon prijemnog ispita sledece godine?

treca stavka je suluda jer na tehnickim fakultetima kao sto su etf, matf, masf pa i gradjevina, arhitektura postoje mnogi ispiti koji su zbog kombinacije zastarele nastave, nepostojanja odgovarajucih sredstava za rad ali i zbog rigidnosti, snobizma profesora, sa veoma niskom prolaznosti i nije cudno da velika vecina ga polozi tek iz treceg ili cetvrtog puta. npr elektronika na etf-u
[ bogi @ 20.09.2003. 08:02 ] @
Čim stupi na snagu primenjivaće se na sve studente.
[ Goran Rakić @ 20.09.2003. 10:33 ] @
da si sa sajta ministarstva prosvete preuzeo nacrt zakona video bi da svi postojeci stundenti mogu da se opredele za stari ili novi sistem. takodje svi studenti koji se upišu u roku od dve godine od stupanja na snagu zakona će moći da se opredele za stari ili novi sistem, a imaće i rok za poslediplomske studije po starom sistemu.

što se samih promena tiče, pored ograničenja dužine studiranja (stim što se isto ograničenje na zahtev može produžiti, pa se fakulteti sigurno neće buniti da im samofinansirajući studenti budu koju godinu duže), i ovoga sa brojem izlazaka na ispit sve ostale promene su manje više kozmetičke. (sada imaš ograničenje da skupiš 60 bodova, a ranije si morao da položiš toliko ispita + toliko izbornih). E sada, jedino što mi iz teksta nije jasno kako će ići ocenjivanje na pismenim ispitima. Znači imaš minimum 50 poena na predispitnim obavezama (25 je potrebno da izađeš na ispit). Ovih drugih 100-predispitni_poeni (maksimum 50) zaradjujes na samom ispitu. Na pismenim ispitima ovo je lako, ali na usmenim kako? E sada oni opet pominju ocenu, ali ocenu vezuju za broj poena, a ne obrnuto (pa tako za ocenu 6 je potrebno 55 poena). Kako se odredjuje ocena 7,8,9,10?