[ slaviša @ 03.12.2007. 23:25 ] @
namotao sam veliki aparat za varenje ali je prejak dali ga mogu kontrolisati u primaru a da ga ne premotavam
[ lazendicbora @ 04.12.2007. 06:05 ] @
Naravno!
za takve uređaje uvek je bolja regulacija u primaru.
[ nebko @ 04.12.2007. 07:20 ] @
Za takve uredjaje ne da je bolja regulacija u primaru nego je i jedina moguca. Zamisli da regulises struju trafoa za varenje na sekundaru kroz koji kad varis prolazi minimalno 50 A, a cesto i vise, koliki bi ti prekidac trebao ako ti je regulacija kaskadna ili bilo koji drugi elemenat kojim bi vrsio regulaciju na sekundaru.

Ono sto nije bas najjasnije sta si tacno mislio pod tim da aparat ima preveliku snagu. Pretpostavljam da si mislio da kad varis prejaka ti je struja pa topi materijal koji varis.

Standardno takav problem je resen tako sto transformatori za varenje imaju nekoliko izvoda na primarnom namotaju i u zavisnosti na koji od tih izvoda dovedes napona vrsis regulaciju. Naravno prebacivanje napona sa izvod sa na izvod vrsis preko grebenaste sklopke.
[ yu1ny @ 04.12.2007. 09:01 ] @
Jedino ako si u namotavanju predvideo više izvoda u primaru, problem je lako rešiv.
Elektronska regulacija napona primara bojim se koštaće te više nego ceo aparat.
[ lazendicbora @ 04.12.2007. 09:09 ] @
nebko!
kako u primaru tako i u sekundaru je izvodljiva regulacija sa dva antiparalelno vezana trijaka,stim što je ipak bolja regulacija u primaru, kod aparata za tačkasto(punkt aparat) je ipak bulje u sekundaru

yu1ny!
naprutiv, zahvaljujućiu elektronici mnoge stvari su jeftinije!!!
pozdrav
[ lazendicbora @ 04.12.2007. 09:24 ] @
lapsus.........ne trijak već tiristor
izvinjavam se!!!!!!!!!
[ nebko @ 04.12.2007. 09:48 ] @
Moja greska kada sam napisao da je jedina moguca. Svakako da moze regulacija i u sekundaru. Ali je daleko skuplja za takav aparat za zavarivanje.
Jedino ako je predvideo izvode to je lako resiti u svim ostalim slucajevima mnogo mu je jednostavnije i jeftinije ponovno premotavanje trafoa nego eksperimentisanje sa elektronikom.

znam za neke Varstroj-eve modele aparata za varenje koji su bas tako preko elektronike bili regulisani i znam da je uvek bio problem sa tom elektronikom
[ yu1ny @ 04.12.2007. 10:14 ] @
Isti slučaj, nebko, zato sam i napisao da je muka sa regulacijom.
Što jednostavnije, to bolje.
[ slaviša @ 04.12.2007. 10:15 ] @
Kod mene je jezgra ogromna 10*8 cm tj 80cm2 namotao sam pola primara i sekundara na jedan stub pola primara i sekundara na drugi stub sve je ok samo što ne znam kako da sada smanjim da mogu variti sa manjom strujom ako imate neko riješenje neku šemu sa tiristorima nije važno koliko košt samo da radi
[ slaviša @ 04.12.2007. 11:29 ] @
imam neke aeg ove tiristore t51n800 dali bi oni mogli dva komada imam ali nema sve podatke od njih
[ Horvat I @ 04.12.2007. 20:42 ] @
Citat:
slaviša: pola primara i sekundara na jedan stub pola primara i sekundara na drugi stub sve je

To je idealno! Napravi izvod na `` Rade Koncar je i to kombinovao u regulaciju
[ slaviša @ 04.12.2007. 21:32 ] @
imam izvode za pojačanje da još bude jači a kada sam donamotavao primar preko 220 v na trafou kada varim dolazi do prekida u varenju tj imam varenje na prekide pa sam skinuo taj višak 30 namotaja preko(po 15 sa svakoga stuba)na 220V super radi po proračunu dami ga je malo ukrotiti a da imam var bez prekida
[ DAX_ @ 04.12.2007. 22:40 ] @
Pozdrav
Pogledaj princip regulacije na http://www.elitemadzone.org/t263918-0
Var ti se ne prekida zbog regulacije nego zato sto jezgra dolazi u zasicenje. Pokusaj odvojiti malo I limove od U limova (ostavi mali vazdusni procijep izmedju jezgre i jarma) i dobices var bez prekida (ovo iz iskustva). Sto se tice regulacije sa dva tiristora ne znam koliko ce funkcionisati radi velikog induktivnog opterecenja (nisam pokusao ali sam razgovarao sa nekim ljudima koji su to probali). Navodno se desava da se tiristori ne pale u odredjenim trenucima pa samim tim regulaciju gubi svrhu. Mozda pokusati ubaciti cond pa popraviti cos phi... Za razmisljanje...
Mislim da ce ti najjednostavnije i najjeftinije rjesenje biti premotati primar (iskoristiti istu zicu) ako se odlucis na to javi se mogu ti pomoci sa proracunom izvoda.
Pozdrav
[ slaviša @ 05.12.2007. 00:01 ] @
trafo sam sastavio od i limova kako napraviti rascijep kada se preklapaju dali bi uspio kada bi u seriju stavio manji trafo samo sa primarom vidjeo sam na jednom aparatu kao prigušnica i dali bi morao da idem sa istim odnosom kvadrature trafoa i žice puno pozdrava slaviša
[ nedjo_nik @ 05.12.2007. 02:32 ] @
Pošto ja inače radim aparate za varenje. Tvoj problem je skup. Morao si u primaru da namotaš npr. bar 4. nivoa napona snage i to ravnomerno raspoređena, tako da imaš slabu i jaču nivelaciju struje. Ovako da bi radio regulaciju u primaru, može ali to ti je skupo. Inače se kod takvih jakih potrošača struje, regulacija ( elektronska ) radi u sekundaru, a nikako u primaru.I to je skupo. Moj ti je savet da odmotaš primar ( samo ako ga nisi možda namotao ispod sekundara ) i proračunaš br. namotaja te namotaš toliko koliko je potrebno da bi u sekundaru dobio manje napone.
[ vladabajic @ 05.12.2007. 18:41 ] @
da li moze da se uradi pwm regulacija u primaru. coperski (invertorski) aparati su tako reseni. ima ic kolo koje radi tu regulaciju. doduse f nije 50Hz...
[ vladd @ 05.12.2007. 18:52 ] @
Taj regulator sa regulatorom faze, pride, kosta vise nego nov aparat sa regulacijom, klasicnom.

Pre negosto se namota trafo, dobro se razmisi o regulaciji, ostave izvodi i na primaru i na sekundaru, a pri tome, ukalkulise se i procep ili kotva, da bi se dobio kontinualan var, i izbeglo zasicenje i pad napona, propraceno prekodom vara..

A price da je nesto jeftino, zato sto je neko "nasao" tiristor, ispao iz kamiona, to nije u redu. Legalna cena takvog tiristora je nekoliko desetina dolara, do nekoliko stotina dolara. A za te pare, aparata i pribora po volji...
A nema bas svako pristup "izvoru", pa prema tome, nije "jeftino"...


Poz.
[ lazendicbora @ 05.12.2007. 19:19 ] @
vladd!!!!
Slažem se sa ovim delom tvog izlaganja!

Pre negosto se namota trafo, dobro se razmisi o regulaciji, ostave izvodi i na primaru i na sekundaru, a pri tome, ukalkulise se i procep ili kotva, da bi se dobio kontinualan var, i izbeglo zasicenje i pad napona, propraceno prekodom vara..

Neslažem se sa ovim delom tvog izlaganja!

A price da je nesto jeftino, zato sto je neko "nasao" tiristor, ispao iz kamiona, to nije u redu. Legalna cena takvog tiristora je nekoliko desetina dolara, do nekoliko stotina dolara. A za te pare, aparata i pribora po volji...
A nema bas svako pristup "izvoru", pa prema tome, nije "jeftino"...


[ lazendicbora @ 05.12.2007. 19:39 ] @
Želim odmah da objasnim zašto se neslažem sa "vladd"

Za seriju aparata od nekoliko hiljada pa čak i nekoliko stotina komada naravno da bi se postavilo pitanje nabavke materijala pa čak i matice M-3. U naj sitnije detalje bi bilo jasno šta se mota i kako i zašto,......
Z serije od desetak komada mnoge stvari mogu da se rešavaju "u letu"
A za amaterski vid izrade aparata gde naj češće se "nađe" stari dinamo lim, "nađu" se diode snage i da ne nabrajam sve ostalo što se "nađe"
verujte da onda, mogu i tiristori da se nađu kod malo boljih prijatelja

Sumnjam da je autor teme "slaviša" otišao u dućan i trgovcu dao cedulju sa spiskom materijala,.....

Sad ko razume,......

[ slaviša @ 05.12.2007. 19:59 ] @
kakav crni dućan nebi mogao sve isplaćati nego ja ti kupim u radionicu sve što mojim prijateljima smeta dobro meni dobro njima dali neko ima podatke o tiristorima AEG T51N800 EOB-9E10 i dali bi ih mogao iskoristiti u ovom slučaju imam dva komada
Puno pozdrava
[ vladd @ 05.12.2007. 23:33 ] @
Ipak, smetljarki, kao sto sam ja i jos neki(i sa foruma), ima u dramaticnoj manjini. Ovako cete da navucete nekog amatera ili pocetnika u "jeftinu" pricu, a onda ce da se zblanu.
Imam i ja "jeftine" tiristore i diode od par stotina ampera, ali ne savetujem nikome da se upusta u rad sa istima. U slucaju kvara ili lose pritegnutog srafa, ili prosutog piva (uz zavarivanje), moze da se dugorocno ili trajno ostane bez aparata. A gde smo onda? U "prepakovanoj furdi", koja sada ima samo drugaciji oblik, i pocinje da skuplja prasinu, kao i pre "akcije".

Zato sam za nesto, ako hocu aparat, radnja, pa zavaruj. Ako ga motam, neka bude drugi ili treci, za rezervu..

Na to sam otprilike mislio, posto sam "prosao" neke faze, i u posedu sam raznih "oblika" furdi, cak i takozvanih "singl sotova"

Poz.
[ lazendicbora @ 05.12.2007. 23:50 ] @
Šta traži pivo na aparatu za varenje!!!!!!!!
[ vladd @ 06.12.2007. 11:33 ] @
Nisi valjda ozbiljan , pa 'ladi var, ispira los ukus isparenja...

Poz.
[ lazendicbora @ 06.12.2007. 14:37 ] @
U slucaju kvara ili lose pritegnutog srafa, ili prosutog piva (uz zavarivanje), moze da se dugorocno ili trajno ostane bez aparata. A gde smo onda? U "prepakovanoj furdi", koja sada ima samo drugaciji oblik, i pocinje da skuplja prasinu, kao i pre "akcije".


nisi valjda bio ozbiljan kada si pisao ovo gore!!!!
[ vladd @ 06.12.2007. 15:29 ] @
Da, veoma, uz malo sale, ali i realnog sagledavanja problema. Ne verujem da neko bas ima 20-100 tiristora po 500A u furdi.
I ne verujem da se nece dogoditi los spoj, strujni spajk, odmah ili posle nekoliko sati zavarivanja. A popravka je vise nemoguca, posto je inicijalna furda iskoriscena.

I to mogu da kazem, posle vise od cetvrt veka pravljenja koje cega i 20 god profesionalnog rada sa hajtek uredjajima, i velikih energija, da i kada je ceo tim ili ekipa ukljucen, desava se svasta, i da ne proradi, i da crkne u prototipu, cak je dobro ako ne proradi odmah, pokazalo se, pa se prelista sve do detalja jos koji put.

Ali uz otvorene resurse...ne "singl shot project"...

Poz.
[ robert63 @ 06.12.2007. 16:14 ] @
slavisa:
Kako citam,,,jos dugo neces da " ga zavaris trajno",,,,,
Bice tu raznih predloga,,
[ DAX_ @ 06.12.2007. 22:10 ] @
Pozdrav
Sto se tice vazdusnog procijepa mrzi me da crtam pa cu pokusati da ti objasnim... Posto je jezgro od I limova pretpostavljam da si prvo formirao tri strane (donji dio i stubove) na koje si nabacio namotaje primara i sekundara. Cetvrtu stranu si "ubadao" I limove izmedju postojecih. E sad na toj cetvrtoj "gornjoj" strani prilikom ubadanja I limova ne nabijas ih do kraja da ceono priljube uz postojece nego ostavis nekih 1-2 mm razmaka pa probas. Potom ih lagano nabijas dok ne postignes OK varenje. Posto je aparat ogroman (cca 250A a mozda i vise) mislim da ce trebati malo veci zazor ali to ces najbolje da ocijenis prilikom varenja. I jos nesto... Mislim da ti je sekundar malo tanak (21mm2) za tu snagu trafoa ali ne vjerujem da ces imati potrebe za trajnim varenjem.
P.S. Ako bas insistiras sa elektronskom regulacijom pogledaj opis kola TCA785 na http://www.datasheetcatalog.co...heets_pdf/T/C/A/7/TCA785.shtml
Ima sema sa dva tiristora u antiparalelnom spoju pa pokusaj...
Pozdrav
[ slaviša @ 07.12.2007. 19:37 ] @
DAX puno hvala na savjetima čujemo se
puno pozdrava od slaviše
[ slaviša @ 07.12.2007. 21:38 ] @
Dragi Robi ja sa ovim aparatom varim već 6 mjeseci zadovoljan sam super ide sa bazičnom 3,25 aparat je ladan poslije 2 sata rada amaterskog ne profesionalnog .ali da mi je da ukomponujem u jedno kućište moju zamisao dali ću da uspijem nadam se da hoću opet puno hvala svima na savijetima jer sam početnik i nemogu da znam sve
Puno pozdrava Slaviša
[ Odin D. @ 09.12.2007. 15:22 ] @
Citat:
slaviša: kakav crni dućan nebi mogao sve isplaćati nego ja ti kupim u radionicu sve što mojim prijateljima smeta dobro meni dobro njima dali neko ima podatke o tiristorima AEG T51N800 EOB-9E10 i dali bi ih mogao iskoristiti u ovom slučaju imam dva komada
Puno pozdrava

Citat:
slaviša: Dragi Robi ja sa ovim aparatom varim već 6 mjeseci zadovoljan sam super ide sa bazičnom 3,25 aparat je ladan poslije 2 sata rada amaterskog ne profesionalnog .ali da mi je da ukomponujem u jedno kućište moju zamisao dali ću da uspijem nadam se da hoću opet puno hvala svima na savijetima jer sam početnik i nemogu da znam sve
Puno pozdrava Slaviša


Ja imam na prodaju punu saku interpunkcijskih tastera sa jedne stare tastature. Ako ti trebaju javi se, dacu ti ih povoljno.