[ mazazeka @ 04.12.2007. 22:00 ] @
Pre par minuta sam zvao operatera u vezi promena obracunskog perioda u Bel tarifama,tj zaokruzivanja na minut, ljubazna operaterka mi je rekla da se od juce opet tarifira na sekund u bel tarifama tj da je vraceno onako kako je bilo ranije.
Odmah potom sam zvao opet,hajde da proverim rekoh opet, drugi operator je to potvrdio.
Izgleda da smo dosta prasine podigli pa su se uplasili !


[ sasa_vu @ 04.12.2007. 22:06 ] @
Hmmmmmm, nadam se da je tacna informacija;-))
Ovo zaokruzivanje na minut je bezobrazluk najgore vrste.
[ bakara @ 04.12.2007. 22:08 ] @
Jos da vrate na prepaid i da kazu da je to samo bila sala
[ mazazeka @ 04.12.2007. 22:31 ] @
Nadam se i ja da je informacija tacna,rekli su da na sajtu informacije jos nisu promenjene ali da ce biti uskoro.
[ Slobodan Milivojevic @ 04.12.2007. 22:53 ] @
Jel moze jos neko da potvrdi ovu informaciju?
[ PiceCLuE @ 04.12.2007. 23:01 ] @
Nemam zivaca da pricam sa korisnickim servisom ali mi nekako ova prica zvuci uverljivo.
MTS je imao dovoljno prihoda i bez ove prefidnosti sa zaokruzivanjem na minut. Stvarno im ovo nije bilo potrebno.
[ 2nd to none @ 05.12.2007. 00:39 ] @
kazu da se besplatni minuti u okviru paketa + minuti iz tarifnih dodataka tarifiraju po sekundi, a svi razgovori posle toga na minut.. svaka cast za expresnu korekciju ;)
[ Catch 22 @ 05.12.2007. 03:20 ] @
Citat:
bakara: Jos da vrate na prepaid i da kazu da je to samo bila sala :)

Možda, kada uskoro ovde okačimo slikovitu analizu / kalkulator koji pokazuje da je sada za većinu razgovora jeftinije zvati mobilni sa fiksnog telefona nego sa mts prepaida!
Verujem da na brzinu popunjavaju neku veeeeliku finansijsku rupu u državnom budžetu, pa tako... dok se ne slegne dimna "bonus" zavesa ili "dok ih ne ufatu"
[ Jbyn4e @ 05.12.2007. 08:06 ] @
Citat:
2nd to none: kazu da se besplatni minuti u okviru paketa + minuti iz tarifnih dodataka tarifiraju po sekundi, a svi razgovori posle toga na minut.. svaka cast za expresnu korekciju ;)

Kao sto sam i rekao u drugoj temi, znaci ipak sam imao dobru nezvanicnu informaciju :) - koliko sam upucen tako je bilo i od pocetka, nego korisnicki centar nije bio dobro obavesten...
[ Laki024 @ 05.12.2007. 12:44 ] @
Neznam da li su vratili ili nisu , ali uglavnom znam da je na bel tarifima ukoliko se neiskoriste besplatni minuti obracun i daje ostaje po sekundama, a tek posto se iskoriste besplatni minuti od tog trenutka pocinje obracun 60+1 sekunda.

Sve u svemu mi krajnji korisnici i nismo nesto osteceni barem se ja nemogu a da se osecam ostevcenim, jedino sto je lose to je da mt:s menja tarife kako im se cefne, pa iz tog razloga nemozes nikada da budes siguran na jedan duzi period recimo period od 2 god na koliko se potpisuje ugovor.

Sve u svemu drago mi je sto mi sledeceg meseca istice ugovor sa njima pa cu od sada moci da radim po vidjenjku snjima.

Jedino mi je samo to zao sto sto sam se ovih nekoliko dana trudio da ni poziv koji mi nije trajao ni 1 minut traje najmanje minut , pa mi je nekoliko minita otislo bezveze.
[ Slobodan Milivojevic @ 05.12.2007. 14:58 ] @
Informacija sa 064 789:

Zaokruzuje se prvi minut, ali samo nakon prekoracenja kvote minuta za dati Bel tarifni paket. Dok ste u kvoti nema ni naplate uspostave veze ni zaokruzivanja prvog minuta.
[ 2220666 @ 05.12.2007. 15:28 ] @
Jes covek u pravu evo sada sam ih i ja zvao.
To je nastala promena sigurno zato sto mi tako pre par dana nije receno i devojka kaze da su ih danas ili juce obavestili o tome.
Mada su opet korisnici osteceni.

Ja sam im fax poslao sa zalbom i zapretio tuzbom i niko da se javi
[ Ciprijani @ 06.12.2007. 09:32 ] @
Pozdravljam ovu razumnu odluku
[ markantz @ 06.12.2007. 10:36 ] @
Na sajtu jos uvek nista
[ Laki024 @ 06.12.2007. 12:12 ] @
Ewo postavio sam pitanje korisnickom servisu preko mail a ovo je odgovor koji sam dobio:


Postovani korisnice,

U okviru besplatnih minuta ne vrsi se zaokruzivanje, i minuti se trose po sekundama.
Sto se tice trosenja minuta prvo se trose preneti minuti.
Ukoliko predjete sa bel 150 na mix 1000 i preostane Vam 20 min. u mrezi i 10min. van mreze
, prenetih 30 min. u mix 1000 vazice kao minuti u nacionalnom saobracaju.

S' postovanjem MTS

Jos jedna dobra stvar je i ta da ukoliko se predje na mix tarifni paket ( koji je po meni mnogo bolji od bell ) zato sto se svi besplatni minuti mogu koristiti u bilo kojoj mrezi u nacionalnom saobracaju za razliku od bell gde se 80% besplatnih minuti mogu koristiti samo u okviru mreze 064 i 065 ukoliko preostanu besplatni minuti u mrezi oni se prenose pri promeni tarife u mix tarifni paket i mogu se koristiti u svim naciionalnim mrezama.

Inace danas sam postavio pitanje preko maila korisnickom servisu oko 8h a odgovorili su mi oko 11h znaci za nekih 3 sata to je relativno brzo.
[ Riki-Riki @ 06.12.2007. 19:17 ] @
Informacija je tacna, MTS je prisiljen da odustane od nepropisane radnje,
intervencijom organa koji su duzni da prate njihov rad i postupanja.
Prodali su tarifne profile definisane brojem minuta i poruka i to se ne moze menjati,
ali u svakom momentu imaju pravo da promene cene. Korisnici Bel tarifnih profila
su i pravnici, advokati, sudije .....
[ Nabukodonosor @ 19.12.2007. 15:29 ] @
Da, citam sada na svom racunu da su ponovo vratili. E sad, mozda sam ja pao sam Marsa, ali ja nisam znao da se do sada naplacivao odgovor na poziv, 1,9din+PDV, sto je ~2.4 din. Mozda je ovo bilo i ranije ali ja nisam znao za ovo i mislim da je poprilicno trulo.
[ Catch 22 @ 19.12.2007. 22:15 ] @
Citat:
Nabukodonosor: Da, citam sada na svom racunu da su ponovo vratili. E sad, mozda sam ja pao sam Marsa, ali ja nisam znao da se do sada naplacivao odgovor na poziv, 1,9din+PDV, sto je ~2.4 din. Mozda je ovo bilo i ranije ali ja nisam znao za ovo i mislim da je poprilicno trulo.

Pa i nije bilo tako, nego 1,50 + PDV = 1,77 din *(ali tek kad potrošiš besplatne minute uključene u pretplatu).
To nam je "usputni bonus", koji je inspirisan Vip-ovim tarifama, a koje je narod sa oduševljenjem prihvatio, zaslepljen njihovim "danajskim darovima"...
[ Nabukodonosor @ 19.12.2007. 23:34 ] @
Da, ali na poledjini mog racuna gde sam ovo i procitao NE PISE da se odgovor na poziv naplacuje tek kada potrosis besplatne minute, vec samo pise da se toliko naplacuje, a to pretpostavljam znaci da se uvek naplacuje.
[ Catch 22 @ 20.12.2007. 02:14 ] @
Citat:
Nabukodonosor: Da, ali na poledjini mog racuna gde sam ovo i procitao NE PISE da se odgovor na poziv naplacuje tek kada potrosis besplatne minute, vec samo pise da se toliko naplacuje, a to pretpostavljam znaci da se uvek naplacuje.

Ta je tema do sada apsolvirana bezbroj puta na bezbroj foruma, ako ti i dalje pretpostavljaš... ne mogu ti pomoći

BEL tarifni profili

PS
Valda su hteli da budu pošteni pa na računu naveli novu cenu za uspostavu veze...
[ Nabukodonosor @ 20.12.2007. 02:26 ] @
Pa brate moj, ja ne pricam o uspostavi veze, vec o odgovoru na poziv.
[ Catch 22 @ 20.12.2007. 02:49 ] @
"Nije šija nego vrat!"

To je jedno te isto... mala zbrka u terminologiji
[ batancev @ 20.12.2007. 11:05 ] @
nije mi jasno do kada ce se ljudi raspravljati oko toga...
stvarno je glupo
nije odgovor na poziv kada tebe neko zove i ti dignes slusalicu nego kada ti nekog zoves i taj neko ti se javi
svako moze u svakom trenutku nesto pogresno da protumaci (namerno ili slucajno) ali ovo je stvarno previse
[ Nabukodonosor @ 20.12.2007. 14:25 ] @
Ali malo je glupo predstavljeno zar ne? Otkud ja znam da je to sto ti pricas a ne npr. da mi se naplacuje kada ja odgovorim nekome na poziv?! Gde pise da je to sto ti pricas? Shvatam ja da jeste, ali trulo je.
[ pisac @ 20.12.2007. 14:46 ] @
"Odgovor na poziv" ima samo jedan smisao: Kada ti odgovoriš na poziv koji ti je stigao.

To što se taj termin koristi pogrešno, to je zato što ima mnogo nepismenih i neodgovornih ljudi zaposlenih preko veze.
[ Nabukodonosor @ 20.12.2007. 14:53 ] @
Pa da, to ja kazem.
[ batancev @ 20.12.2007. 15:00 ] @
odgovor na poziv ne moze imati jedan smisao kao sto ti pisac kazes a pogotovu ne taj koji ti potenciras
poziv moze biti odlazni i dolazni a ovde se ocigledno misli na odlazni
jer sta bi onda bilo sa ljudima koji nemaju kredita...isli bi u minus ili sta?
zato nema potrebe da izvrces smisao sintagme onako kako tebi odgovara samo zato da bi je posle kritikovao
naravno da postoje i sinonimi ali ovo def. nije nista toliko pogresno
ponovicu se ali sta cu...
svako moze u svakom trenutku nesto pogresno da protumaci (namerno ili slucajno) ali ovo je stvarno previse
[ aleksandaraleksandar @ 20.12.2007. 15:05 ] @
šta bi bilo da se ta usluga zove "uspostava veze"?

onda bi svi pitali "jel se i meni naplaćuje uspostava veze, ako me je neko zvao?"

ima smisla ovako kako je. odgovor na poziv. naplaćuje se kada vam neko odgovori na poziv koji ste uputili. sve se posmatra iz ugla onoga ko čita cenovnik.
[ batancev @ 20.12.2007. 15:18 ] @
danke
glas razuma
konacno
[ pisac @ 20.12.2007. 16:40 ] @
Šta vama padne napamet kada vam ja kažem da "imam poziv"?

Ja sam ubeđen da oni koji ne razlikuju pojam "cena odgovora na poziv" od "cena uspostavljanja veze" takođe ne razlikuju i mnoge druge termine iz jezika. Recimo, ja sam nosio laptop na popravku u garantnom roku zbog greške na mikrofonskom ulazu, i lepo sam rekao da snimak "zuji", a onda čujem u njihovoj internoj komunikaciji da medjusobno objašnjavaju da snimak "šušti". Tako da sam i sa njima morao da se prepucavam da postoji velika razlika izmešu "zuji" i "šušti", a naročito je to tragično jer u samoj toj definiciji kvara ujedno leži i dijagnoza koji elektronski sklop je neispravan ("šušti" ukazuje na jedan kvar, "zuji" ukazuje na drugi kvar). Dakle, svi ovi pojmovi su različiti: zuji, šušti, krči, pišti, bruji...

Isto tako, "cena uspostavljanja veze" je jedan pojam, i podrazumeva da neko upostavlja vezu i to plaća, a "cena odgovora na poziv" je drugi pojam, i podrazumeva da neko odgovara na poziv i to plaća. Znači, u prvom slučaju plaća onaj koji kuca broj i uspostavlja vezu, a u drugom slučaju plaća onaj koji odgovori na poziv koji mu je stigao.

Kome to nije jasno, ima ograničeno razumevanje jezika.

Citat:
batancev: nije mi jasno do kada ce se ljudi raspravljati oko toga...
stvarno je glupo
nije odgovor na poziv kada tebe neko zove i ti dignes slusalicu nego kada ti nekog zoves i taj neko ti se javi
svako moze u svakom trenutku nesto pogresno da protumaci (namerno ili slucajno) ali ovo je stvarno previse


Uopšte nije previše, jer to što ti znaš šta je smisao napisanog, to ne znači da je to pravilno i napisano, i da će svako znati da rastumači smisao napisanog. Većina ljudi će razumeti smisao samo zato što su već upoznati sa tarifama i načinom naplate. Sem toga, naplata troškova onome koji je pozvan postoji u svetu, a iz ovoga napisanog stranac može da zaključi da postoji i kod nas.

Da ne bi bilo zabune, treba da stoji "cena uspešno uspostavljene veze pri odlaznim pozivima", i tada ne bi bilo mogućnosti za bilo kakve nedoumice.
[ Catch 22 @ 20.12.2007. 19:29 ] @
Pošto mts ne koristi na istom mestu oba termina: "uspostava veze" i "odgovor na poziv", kompletna jezička dilema je više u sferi akademski iskonstruisanih aproksimacija...
Jer se uz termin "odgovor na poziv" i pominju slučajevi kada se isti ne naplaćuje...
Citat:
Cena po odlaznom pozivu (odgovor na poziv) se naplaćuje 1,90 dinara (bez PDV-a). Odgovor na poziv se ne naplaćuje za uslugu WAP preko GSM.

Gornji citat sa mts sajta, a sa stranice "BEL tarifni profili" vrlo precizno definiše o čemu se radi, tako da ne vidim gde nalazite inspiraciju za ovo jezičko teoretisanje
???!!!!

PS
Po meni bi najispravnije bilo ako bi svi operateri to zvali jedinim pravim imenom: "fiksna taksa po pozivu", jer se ovde jedino o tome i radi...
[ Riki-Riki @ 20.12.2007. 22:01 ] @
Bez uspesno uspostavljene veze nema uspesno realizovane usluge.
Prema tome, gosp. Cach je u pravu, to je taksa i za taj termin je
mnogo teze dati uverljivo objasnjenje troskova koje taksa podrazumeva.
Jednostavno resenje " koliko para-toliko muzike" ili obracunska jedinica
pomnozena sa cenom + PDV. Uostalom njihove cene nisu limitirane,
imaju pravo u svakom momentu da ih menjaju. Medjutim u praksi,
povecaju cenu nadoknade za uspostavljenje veze, javno to ne priznaju
jer korisnici imaju pravo da zahtevaju obracun prema ranijem stanju i
pravo na raskid ugovora.
[ Slobodan Milivojevic @ 01.03.2008. 12:47 ] @
Dalja rasprava na ovu temu: http://www.elitesecurity.org/t...ti-za-korisnike-BEL-MIX-tarifa