[ MarkoBalkan @ 14.12.2007. 22:35 ] @
koliko su u danasnjici traženi programeri piceva?
[ branko_g @ 15.12.2007. 23:52 ] @
Halo Marko,

Programer Mikrokontrollera, pa i PIC-a mora da ima jedno šire
poznavanje drugih oblasti kao što su elektronika , automatika, bus-sistemi
što je bitno za uspešno programiranje blisko Hardware-u.
Kao što sam u drugim odgovorima napisao, ako već hoćeš da programiraš PIC
onda ipak nauči jezik C jer će ti prelazak na neki drugi kontroler lakše pasti,
jer ćeš kao ozbiljni programer morati da budeš fleksibilan i prelaz na drugi
tip će se dogoditi kad-tad. Jednostavno postoje toooliko različitih
mikrokontrolera da je malo verovatno da ćeš ostati samo na PIC-u.

P.S. Imam utisak da na našem govornom području i ne postoji neki drugi
mikrokontroler osim PIC-a. I to uglavnom progamiranim na Assembler-u.
U svetu(kako je meni poznato) PIC mikrokontroleri čine smo jedan mali deo tržišta.
Posebno u zadjne vreme je došlo do snažnog proboja ARM(32bit) procesora koji
uveliko potiskuju osmobitne procesore.
I programiranje u Asembleru je skoro sasvim napušteno, jedino se primenjuje za sasvim
male procesore do 1-2kB programske memorije.

[ korak @ 16.12.2007. 11:39 ] @
Zdravo Marko,
evo malo i mog iskustva. Radio sam par godina za jednu stranu firmu. Radio sam bas na programiranju mikrokontrolera za neke njihove nove uredjaje. Uglavnom sam radio kuci, ali sam u vise navrata po nedelju-dve radio i u njihovoj firmi. Uredjaje koje su vec imali, bili su bazirani na nekim starijim Motorolinim mikrokontrolerima, a neki na Filipsovom 32-o bitnom mikroprocesoru (da ne gledam sad koji je bio). Rade isklucivo u C-u, i pojma nemaju o integrisanom hardveru u sam mikrokontroler, to znanje im nadoknadjuju dobri a skupi razvojni sistemi.

Pitao sam ih zasto tako rade, a gazda mi je rekao da ima mnogo ljudi (diploma nije bitna, vazno je da znas ono sto treba gazdi) koji znaju C i znaju da tipkaju po tastaturi, ali da je tesko naci nekog koji dobro poznaje anatomiju mikrokontrolera i da je u stanju da pise program na asembleru. Sami menadzeri, takodje, o tome nemaju pojma, ali znaju da treba programirati na C-u i nisu svesni nedostatka drugih znanja. Tamo inzenjeri rade samostalni i ljubomorno cuvaju svoje neznanje.

Ja sam im nametnuo da Motorolin mikrokontroler (tada MC68HC11F1 prosiren da radi sa 256KB EPROM-a i 128 KB RAM-a) programiran na asembleru koji sam sam razvio u okviru sopstvenog razvojnog okruzenja. Nisu imali nista protiv, jer je posao uspesno zarsen. O PIC mikrokontrolerima nikada nije bilo ni pomena.

Zadnji posao koji sam imao sa njima je debagiranje i ispravljanje jednog C programa za neki njihov uredjaj (32-o bitna arhitektura), jer su bili tuzeni od kupca za neispravan rad tog uredjaja. U programu sam nasao sijaset komicnih gresaka sa ociglednom konstatacijom da programer nije znao nista o MCU-u koji je programirao. Sa ispravkama koje sam im uradio uspeli su nekako da se nagode sa kupcem.

Ovo je primer jedne srednje privatne firme. Elita, iz oblasti kojom se mi bavimo, tamo je rasporedjena u nekoliko jakih i poznatih firmi. Sa takvim firmama nisam imao blizi kontakt i ne znam kako se kotira PIC.

Pozdrav.
[ MarkoBalkan @ 16.12.2007. 11:52 ] @
u biti sve se radi u C-u?
koliko je vrijedno kupovati razvojnu ploču od mikroelektronike.
da li se u C-u može sve, šta i u assembleru?
jer imam frenda koji radi u assembleru i kaže da on neke stvari ne može u C-u.
a jedan drugi poznanik uredno radi sve u C-u.



[Ovu poruku je menjao MarkoBalkan dana 16.12.2007. u 23:24 GMT+1]
[ Nikola M @ 23.12.2007. 12:58 ] @
- Razvojnu ploču se isplati kupiti, pogotovo ako si početnik i učiš...
- sve se radi u C-u
- može u asembleru više da se odradi ali se to ne radi. Jedino baš kad treba nešto jako jako brzo ali to...

-"korak" gde radiš ako tajna nije?

Nikola
[ korak @ 23.12.2007. 13:23 ] @
NikolaM,

Sada imam svoju malu firmu, sam sam sebi 'gazda'. Zivim u Nisu, gde ima mnogo elektronicara, i neki od njih imaju firme za pruzanje raznih usluga. Moje je da razvijem uredjaj, napravim prototipove, ispitam ih, nadjem plasman na trzistu, a onda u fabrici stampanih ploca narucim izradu ploca, dam im materijal i dobijem napunjene ploce. Po napisanoj tehnoloskoj i kontrolnoj dokumentaciji angazujem pomenute firme koji kao uslugu izvrse sklapanje uredjaja i zavrsnu kontrolu. To je najoptimalnije u nasim uslovima, naravno ako nemas stalan posao, jer poslove dobijam na tenderima, a oni su periodicni.

Pozdrav.
[ MarkoBalkan @ 24.12.2007. 17:59 ] @
Citat:
Nikola M: - Razvojnu ploču se isplati kupiti, pogotovo ako si početnik i učiš...
- sve se radi u C-u
- može u asembleru više da se odradi ali se to ne radi. Jedino baš kad treba nešto jako jako brzo ali to...

-"korak" gde radiš ako tajna nije?

Nikola




jer ja ne bi htio petljati i assembler, makar učim i njega i Pic C.
ali pic C je nekako profesionalniji.